גנץ מחזיר את המנדט

המרוץ ל-61 חתימות: 21 יום למצוא מועמד להרכבת ממשלה

חילופי האשמות בין גנץ לנתניהו ● מנדלבליט קיבל החלטה בתיקי נתניהו ● סער יתעקש על פריימריז בליכוד ● לפיד: "מתווה ביבי" גורר את ישראל לבחירות ● פרסום ראשון: הימין החדש מקדמים בחירה ישירה ● דרעי: אפעל להקמת ממשלה בלי לפיד וליברמן ● ליברמן לא יצטרף לממשלת מיעוט ● גפני וליצמן: ליברמן אנטישמי

 • ליברמן במסיבת עיתונאים, היום (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • ליברמן, היום. יתמוך בחוק חובת הצבעה ולא יצטרף לממשלת מיעוט (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • נתניהו בפגישה עם ראשי בלוק הימין, היום. קורא לגנץ להשתחרר מהווטו של לפיד (צילום: נתי יפת)
  נתי יפת
 • נתניהו בישיבת ראשי בלוק הימין, היום. קורא לגנץ להשתחרר מהווטו של לפיד ולהקים ממשלת אחדות עכשיו (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • ליצמן בישיבת יהדות התורה, היום. סגן שר הבריאות תקף את ליברמן: "האנטישמיות התגלתה מחדש" (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • בני גנץ בגני התערוכה, הערב. מחזיר את המנדט לנשיא ותוקף את נתניהו: "שחרר את המדינה מעניבת החנק" (צילום: אלעד מלכה / דוברות כחול-לבן)
  אלעד מלכה / דוברות כחול-לבן
07:33 עריכה

יום אחרון להחזרת המנדט להרכבת הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מוציא הבוקר הודעה, לאחר שאמש התקיימה פגישה בינו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ.

"לצערי, אמש בשיחתנו סירב בני גנץ לקבל את התנאי שהציב אביגדור ליברמן – קבלת מתווה הנשיא לפיו אני כראש ממשלה מכהן אהיה ראשון ברוטציה על ראשות הממשלה", אמר נתניהו. "ליברמן אמר שילך עם הצד שלא יסרב. עכשיו נותר רק לראות אם אביגדור ליברמן יעמוד בהתחייבותו".

"גנץ ולפיד שיקרו במצח נחושה לבוחריהם כשאמרו 'לא ננהל משא ומתן עם המפלגות הערביות, לא נעשה גוש חוסם איתן'", הוסיף ראש הממשלה. "בכל מה שהזהרתי צדקתי. אסור להקים ממשלת מיעוט שתהייה תלויה בתומכי טרור".

בהמשך להודעה, התייחס נתניהו גם לתקיפת צה"ל הלילה בסוריה: "הבטחנו כי מי שיפגע בנו – נפגע בו. נמשיך לשמור על ביטחון מדינת ישראל".

07:43 עריכה

השר זאב אלקין (ליכוד), חבר בצוות המשא ומתן להרכבת הממשלה: "אנחנו מתקדמים בחדר משא ומתן, ואז הם חוזרים לקוקפיט ובקוקפיט מופיע יאיר לפיד והוא לא מוכן וחוזרים אחורה. זה לא בגלל שאנחנו לא מסוגלים להתקדם".

בראיון לגל"צ התייחס אלקין לנזיפת הנשיא ריבלין בנתניהו, לאחר ההשתלחות במגזר הערבי: "אני רוצה להגיד שבניגוד להודעה שהתפרסמה, נפתחה הפגישה והמשכנו על דברים אחרים. אין לנו טענות נגד ציבור הערבי, אבל הח"כים ברשימה המשותפת, תומכים בחמאס, בחיזבאללה ומגנים פעולות של צה"ל".

07:48 עריכה

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס: "אחרי עשר שנים שלא מתניעים מהלך מדיני, מכאן יוצא שנתניהו מנהל סכסוך". בראיון לגל"צ הוסיף, "איך נתניהו מנצח בבחירות אנחנו יודעים – הוא לפני הבחירות הוא מסית נגד הערבים ונגד מגזרים נוספים".

"הם שמחים ומברכים על הודעות שמפרסמים ארצות הברית, כאילו הישועה תבוא משם – מחסלים את האופצה של פתרון שתי מדינות". ח"כ עבאס גם התייחס לנזיפה של ריבלין: "אני מעריך את הדברים של הנשיא. אמנם שאנחנו מבחינה פוליטית חלוקים, הוא דמוקרט אמיתי. הוא לוקח את הדמוקרטיה ברצינות, ולכן הוא ביטא את הדברים כפי שהוא ביטא אותם. יש כללים שדרכם מנהלים מאבק פוליטי".

07:56 עריכה

תקיפת חיל האוויר בסוריה. יו"ר כחול לבן: "צה"ל גבה הלילה מחיר מהגרורות האיראניות בסוריה. עלינו לשמור ולחזק את ההרתעה בכל החזיתות. גם בתקופה פוליטית מעורערת נגבה כל פעולה אחראית של הממשלה שתחזק את ביטחון אזרחי ישראל".

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס גם הוא לתקיפה, ואמר כי היא מהווה מסר לאיראן: "הכללים השתנו: מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה. כך בשבוע שעבר וכך גם השבוע. המסר שלנו למנהיגי איראן פשוט: אינכם חסינים יותר. בכל מקום בו תשלחו את זרועות התמנון שלכם – אנחנו נגדע אותן. צה"ל ימשיך להוות חומת מגן לאזרחי ישראל"

08:03 עריכה

ח"כ יואב קיש מהליכוד: "מהרגע שהיה ברור שאנחנו לא מייצרים פה ממשלת אחדות אז מולנו יש שתי אלטרנטיביות – או ממשלת מיעוט שלהם או בחירות". בראיון לגל"צ הוסיף קיש, "בשתי האלטרנטיביות הגרועות האלה הבחירות היא הגרועה פחות".

08:40 עריכה

משה בוגי יעלון על התקיפה בסוריה: "זו מדיניות נכונה, שננקטת בשנים האחרונות: גביית מחיר על כל הפרת ריבונות. חבל שמדיניות זו לא ננקטה ברצועת עזה מאפריל 18, עם תחילת השימוש בעפיפונים ובלונים להצתת שדותינו".

08:40 עריכה

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) התייחס בגל"צ להרכבת הממשלה ואמר: "מפלגת העבודה לא תהיה המלבין ולא האקנומיקה של מהלך מהסוג הזה (כניסה לממשלת נתניהו). ההתחייבות שלנו הייתה לא לשבת תחת ראש ממשלה עם כתב אישום".

09:22 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד תוקף את נתניהו: "אחרי שסירב לכל הצעה לאחדות ששמנו בפניו, ביבי אומר 'גנץ סירב'. אין לאיש הזה גבול. ליברמן יודע את האמת. הוא מוביל לבחירות בכל הכוח".

09:33 עריכה

גנץ קורא לנתניהו: ותר על בלוק החסינות ובוא למשא ומתן ישיר לגיבוש קווי יסוד של שתי המפלגות הגדולות.

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, אמר היום בתגובה לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, על כך שסירב לקבל את מתווה הנשיא, כי דווקא הוא זה שמסרב לאחדות. "הבוקר צריך לומר את האמת – בנימין נתניהו הוא סרבן אחדות ויעשה הכל כדי לדרדר אותנו לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה. אהיה מוכן לפשרות למען אזרחי ישראל ללא ויתור על עקרונות יסוד".

09:40 עריכה

לאחר שאמש קבעה נשיאת בית המשפט העליון, כי הדיון בבג"ץ בעתירות נגד חוק יסוד הלאום יתקיים עד אמצע יוני בשנה הבאה, אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ': "בג"ץ אינו מוסמך לדון בתוקפם של חוקי יסוד. קורא לנתניהו להורות ליועמ"ש למסור הודעה לבג"ץ כי אין בכוונת הממשלה להתייצב לדיון ולהשתתף במופע לסיכולה הממוקד של הדמוקרטיה הישראלית.

09:45 עריכה

ערב פקיעת המנדט של יו"ר כחול לבן בני גנץ, יקיים נשיא המדינה ראובן ריבלין פגישות עם ראשי המפלגות וח"כים.

9.45 משה בוגי יעלון

13.00 ליצמן וגפני

13.45 נפתלי בנט ואיילת שקד

14.30 אריה דרעי

10:00 עריכה

השר אריה דרעי מגיב לח"כ יאיר לפיד: "די עם השקרים! הייתם מוכנים לתת לנו הכל ולחתום לנו על שמירת הסטטוס קוו ככתבו ולשונו כדי שנעזוב את נתניהו. הסיבה היחידה שאין ממשלת אחדות היא כי אתה מונע מגנץ להסכים למתווה הנשיא".

10:04 עריכה

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר בתחינה ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "אל תפקיד את עתיד המדינה, אל תשכח שיש גם את היום שאחרי, אל תסגור את הדלת".

10:07 עריכה

החלה פגישתם של נשיא המדינה ראובן ריבלין וח"כ משה בוגי יעלון. בהמשך היום ייפגש הנשיא עם ראשי מפלגות וח"כים נוספים, כחלק מהמאמצים להקמת ממשלה ומניעת בחירות נוספות.

10:19 עריכה

הכתישות ההדדיות לא פוסקות, וככל הנראה יימשכו לאורך כל היום. כחול לבן תוקפים את נתניהו: "ביום שבו מדינת ישראל נלחמת נגד כוחות טרור באזורנו, ליכוד בהובלת נתניהו לא מפסיקים להשתמש בזה לפוליטיקה צינית. בושה וחרפה".

10:45 עריכה

הבליץ נמשך: "כחול לבן לא הסכימה עד היום לקבל את מתווה נשיא המדינה ואת הקביעה המפורשת שלו ללכת לממשלת אחדות רחבה", נכתב בחשבון הטוויטר של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "באותה העת הם מתעקשים על הבלוק שהם בנו עם תומכי הטרור של הרשימה המשותפת, במטרה להקים ממשלת מיעוט".

10:46 עריכה

החלה פגישתם של נשיא המדינה ראובן ריבלין, עם שר החוץ ישראל כץ (ליכוד).

11:22 עריכה

ח"כ יאיר גולן (המחנה הדמוקרטי): "יש לי בעיה גדולה לשבת עם חברי הרשימה המשותפת בקואליציה. אני חושב שהרשימה המשותפת צריכה להפסיק לעסוק בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולעסוק בנושאי פנים".

12:17 עריכה

תיק 4000. בית משפט השלום בתל אביב התיר לפרסום כי במסגרת חקירתו של יועץ התקשורת ניר חפץ, טרם הפך לעד המדינה בתיק, זומנה דמות שנשאלה שאלות חודרניות על טיב מערכת יחסיה איתו.

את צו הפרסום הזה הפר שר המשפטים אמיר אוחנה מעל דוכן הכנסת. כזכור, בחדשות 12 פורסמו תמלילים מחקירתו של חפץ שהעידו על כך שהחוקרים הפעילו עליו לחץ, בין היתר, ככל הנראה, באמצעות הדמות שזומנה לעדות.

12:25 עריכה

משה בוגי יעלון, בתום פגישתו עם ראובן ריבלין: "אמרתי לנשיא המדינה הבוקר כי הממשלה היחידה שבאה בחשבון מבחינתנו היא ממשלת אחדות לאומית בראשות בני גנץ המתבססת על כחול לבן והליכוד, במיוחד לאחר שהסתבר לנו במגעים עם הליכוד, שפרשנותם ל'מתווה הנשיא', אינה מתקרבת לכוונתו, ושמה שמעניין את נתניהו זה הימלטותו מספסל הנאשמים".

12:29 עריכה

ח"כ מיקי זוהר שולח מסר נוסף ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "כחול לבן, בצעדי ייאוש, מפזרים הבטחות סרק ללא כיסוי. ליברמן כבר מבין שאלו הבטחות על הקרח משום שאין לכך רוב. מה שהימין יבטיח לליברמן הוא גם יוכל לקיים".

12:50 עריכה

ראשי הרשימה המשותפת הגיעו היום לפגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. איימן עודה, יו"ר הרשימה, אמר: "הדגשנו שמבחינתנו כל האפשרויות שיקדמו את השלום והשוויון נמצאות על השולחן. אנחנו לא רוצים בחירות נוספות, אבל אם נגרר אליהן נמשיך במגמת ההתחזות ונעשה הכל כדי למנוע מנתניהו להקים את הממשלה הבאה".

13:21 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן כינס מסיבת עיתונאים, ערב החזרת המנדט לנשיא על ידי יו"ר כחול לבן, בני גנץ. במהלך הצהרתו אמר ליברמן: "לא נצטרף לכל ממשלת מיעוט. עשיתי כל מאמץ, הפכתי כל אבן על מנת להגיע לממשלת אחדות ליברלית, בדיוק כמו שהבטחנו לבוחר. עשינו הרבה עבודה שקטה, בצורה מכובדת, בצורה סולידית. השתדלתי לא להיגרר לאותו מבול של ההשמצות והשקרים שהציפו בתקשורת וברשתות החברתיות".

ליברמן האשים גם את גנץ וגם את נתניהו בכישלון המשא ומתן. "זה היה קרוב מאוד. כל מה שהפריד זה ויכוח אישי פרסונלי. לא היה פער מהותי. אם אנחנו נתגלגל בחירות זה בגלל היעדר מנהיגות. אחד לא היה מוכן לקבל את מתווה הנשיא, השני לא היה מוכן להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו".

עוד הוסיף יו"ר ישראל ביתנו, "לצערי נתניהו פשוט משעבד את כל תנועת הליכוד לטובתן של מפלגות חרדיות. אם אתם שואלים אותי במצב הזה – אז שתי המפלגות יחד. גם כחול לבן וגם הליכוד. היה משחק האשמות מרשים מצד שני הצדדים, בלי נכונות אמיתית לקבל החלטות קשות ודרמטית".

כמו כן, התנגד לדבריו של נשיא המדינה בנוגע לחברה הערבית. "יש לי הערכה לנשיא המדינה, אבל הגיע הזמן לקרוא לילד בשמו – הרשימה המשותפת היא גיס חמישי. אין מה לטייח את זה. גם המפלגות החרדיות הופכות למפלגות אנטי-ציוניות. שיפסיקו לבלבל את המוח שמדובר בשוליים".

ליברמן הודיע כי יתמוך ב"חוק חובת ההצבעה" – "אין סיבה לתת יום חופש לאזרחים אם הם לא מגיעים לקלפי".

13:27 עריכה

לאחר שכינה ליברמן את הח"כים הערבים "גיס חמישי", ח"כ אחמד טיבי משיב: "ההסתה של ליברמן נגד הערבים והחרדים היא גזענות ואנטישמיות לשמה. נמשיך לבנות גשרים עם הסיעות החרדיות למרות חילוקי הדעות".

13:29 עריכה

נשיא המדינה נפגש בשעה זו עם סגן השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני בביתו.

13:46 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-גשר) מגיבה לדבריו של ליברמן: "הוא משדר את הקונספט של נתניהו ל'ניכוי ערבים וחרדים'. הם חלק מהחברה הישראלית. עתידה של המדינה תלוי בהשתלבות אמיתי שלהןם בחברה. מנהיגי שתי החברות האלה צריכים להבין שזה הרגע לשתף פעולה עם הכוחות הליברליים ולהקים ממשלה בניכוי נתניהו".

13:53 עריכה

סמוטריץ' מגיב גם הוא לדבריו של ליברמן: "היה ונשאר ספינולוג שעוסק אך ורק בעצמו. תופעה פסיכולוגית שעוד רבות ילמד ויכתב עליה"

14:14 עריכה

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר: "לצערנו הנאום של ליברמן מבשר לנו על בחירות שלישיות". 

עוד אמר זוהר: "ההשתלחות המוגזמת שלו בחרדים טורקת את הדלת לממשלת ימין. אם היה סיכוי לפשרה, היום הזה התרחק בגלל החלטתו לתוקף אותם באגרסיביות". זוהר הודיע כי הוא נערך בפועל ליום הבחירות הבא: "בע"ה אגיש באופן מיידי הצעת חוק שתבטל את החופש ביום הבחירות כדי לחסוך למדינה 2 מיליארד שקל מיותרים".

14:35 עריכה

בשעה זו נועדים השר נפתלי בנט וח"כ איילת שקד (ימינה), עם נשיא המדינה ראובן ריבלין.

14:36 עריכה

השרה מירי רגב (ליכוד) ככל הנראה פספסה את השלב בהצהרתו של ליברמן בו תקף את מפלגת הליכוד.

14:40 עריכה

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) במתקפה חריפה בפתח ישיבת סיעתו נגד יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "האיש הזה פשוט אנטישמי. אנטישמי ממש. האיש הזה אסור לו להיות במערכת הפוליטית בישראל. מי אתה בכלל? אפס!".

ליברמן "חוטף אש" מכל הכיוונים בעקבות דבריו במסיבת העיתונאים שכינס בצוהריים. גם סגן השר, יעקב ליצמן גינה את דבריו של יו"ר ישראל ביתנו. "היינו עדים היום למופע אימים מביש ומכוער שהנפיק איווט ליברמן – רצוף בשקרים, מלא בורות ושנאה, שלא היתה מביישת את גדולי שונאי הדת ומסורת ישראל מכל הזמנים. לצערי ניתן לומר שהאנטישמיות התגלתה היום מחדש".

משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה, בישיבה של ועדת הכספים בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה, בישיבה של ועדת הכספים בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
15:07 עריכה

יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיע לפגישה בבית הנשיא, לאחר שקודם לכן היו אצלו בנט ושקד, יעלון, ראשי המשותפת וכן ליצמן וגפני.

אריה דרעי בבית הנשיא, היום (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)
אריה דרעי בבית הנשיא, היום (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)
15:14 עריכה

השר רפי פרץ מצטרף לקריאתו של חברו לסיעת ימינה השר בצלאל סמוטריץ', ושניהם מפצירים בליברמן למנוע בחירות שלישיות.

פרץ אומר כי בחירות נוספות יחלישו ויקרעו עוד את החברה השסועה ממילא וסמוטריץ' אומר כי ליברמן הוביל שיח שנאה וחרמות שהוא "אסון אמיתי" ו"מסוכן לכולנו".

15:19 עריכה

בשמאל תוקפים את ליברמן בחריפות. איימן עודה (המשותפת) אומר שיו"ר ישראל ביתנו מצטיין בהסתה ומוכיח שאנטישמיות וגזענות הולכות ביחד.

תמר זנדברג (מחנ"ד) אומרת שהתשובה לגזענות היא ממשלת שמאל-ערבים-חרדים, ומוסי רז (המחנ"ד) אומר שהוא מסית ומזמין את החרדים להצטרף לממשלת שמאל, וסתיו שפיר אומרת שהוא "שופך בנזין למדורת ההסתה המרעילה של ביבי". גם שפיר קוראית לממשלת סופרמרקט שכוללת את כולם כולל כולם.

15:47 עריכה

נתניהו פוגש כעת את ראשי בלוק הימין לפגישה מיוחדת בכנסת. "כשמדובר בביטחון ישראל כולנו מלוכדים. ליברמן הסיר את הרעיון ההזוי של ממשלת מיעוט שנשענת על תומכי טרור… אני רוצה לשאול את בני גנץ וגבי אשכנזי: איך יכולתם ללכת אחרי לפיד לרעיון המטורף הזה ולהפקיר את בטחון ישראל? עשיתם מעשה שלא יעשה! לבני גנץ אני אומר: עדיין לא מאוחר, בוא נשב יחד ונודיע עוד הערב שאנחנו מקיימים ממשלת אחדות כי אסור לדרדר את העם והמדינה הזו לבחירות נוספות, ברגע הזה צריך לעשות דבר אחד – להקים ממשלת אחדות, אני פונה לגנץ, תשחרר מהווטו של לפיד, תעשה את הדבר הנכון בוא לממשלת אחדות … צריך להשתחרר מהלפיתה של אלה שלא מוכנים לעשות את הדבר הנכון".

נתניהו בפגישה עם ראשי בלוק הימין, היום (צילום: נתי יפת)
נתניהו בפגישה עם ראשי בלוק הימין, היום (צילום: נתי יפת)
15:56 עריכה

בסיעת הימין החדש החליטו לקדם תיקון לחוק יסוד הממשלה, שיאפשר למנוע את פיזור הכנסת בעוד שלושה שבועות, ולמקד את מערכת הבחירות הבאה במירוץ בין בנימין נתניהו לבני גנץ, כך מדווח כתבנו נתי יפת.

בשיחה עם עיתונאים בכנסת אמר יו"ר הימין החדש ושר הביטחון נפתלי בנט, כי הוא צופה שהחל ממחר יגבר הלחץ משני הצדדים הפוליטיים לקדם את רעיון הבחירה הישירה, כדי להימנע מהסיכון שבבחירות כלליות נוספות. לצד הימין החדש קיימת כבר תמיכה ברעיון בש"ס, שיושב הראש שלה אריה דרעי היה הראשון להציע את המהלך, ובנט העריך שגם בכחול לבן ההצעה תזכה לתמיכה.

הוא הוסיף כי אם בבחירות הישירות ינצח נתניהו, צפוי גנץ לחבור לממשלתו יחד עם חלק מכחול לבן. אם גנץ יזכה, הוא צפוי לשיתוף פעולה של המפלגות החרדיות.

תוכנית בנט צפויה להיתקל בשני קשיים לפחות. בצד הפוליטי לא ידועה עדיין עמדת נתניהו, שעשוי להעדיף את המשך הפלונטר הפוליטי גם לאחר בחירות נוספות על פני הסיכון שיפסיד וייאלץ לפנות את תפקידו.

קושי שני הוא המשפטי. תיקון חוק יסוד הממשלה במהירות ולצורך תיקון רטרואקטיבי של מצב נתון, עלול לא לעבור את מבחן בג"ץ. במסיבת העיתונאים שקיים היום אביגדור ליברמן בכנסת, הוא הביע תמיכה עקרונית בבחירה הישירה, אך אמר שלא יתמוך בכך עכשיו, משום ש"לא משנים את כללי המשחק תוך כדי המשחק".

16:07 עריכה

בהמשך לנתניהו, דיברו בפגישת ראשי בלוק הימין גם דרעי, שקד וסמוטריץ. האחרון תקף את ליברמן בחריפות ומיקי זוהר עצר אותו.

אריה דרעי: "אני בא מבית הנשיא ונעניתי לפניית הנשיא, אני ב"ה אתרום, עד עכשיו לא יכולתי כי ליברמן השאיר לי מוקשים, אני אכנס בכל הכוח כדי להקים ממשלת אחדות בלי לפיד וליברמן, יש מתווה של הנשיא שצריך ללטש, גנץ מבין שאין ממשלת מיעוט וזה או בחירות או ממשלת אחדות. אני אתרום כל מה שאני יכול לעשות ביושר ושקיפות כדי שהממשלה הזו תקום … ליברמן הבין שזה המקום (דת ומדינה) לשאוב קולות והוא ישלם על זה מחיר, הוא מהתל בכולם והגיע הזמן להגיד לו מספיק".

איילת שקד: "צריך לעשות כל מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות ואני למדתי משהו מראש הממשלה כשעבדתי אצלו, הוא אמר לי, 'תראי, שמים לנו הרבה מוקשים שצריך לדעת לעבור מעליהם או לפרק אותם'. יש הרבה מוקשים וזה לא אומר שאי אפשר לעבור או לפרק אותם, אנחנו פה ביחד במחנה הימין כולו ואין ספק שזה מחנה מלוכד ומגובש וחלק לא מבוטל ממדינת ישראל רוצה שהוא יוביל את המדינה. מערכת בחירות שלישית זו הפקרות".

בצלאל סמוטריץ: "ליברמן טיפס על עץ, שזה חוק הגיוס וזה ספין, האיבה האישית שלו לראש הממשלה מנעה ממשלה חלומית לפני חמישה חודשים, ממשלה שהיתה מטפלת בעיוותים במערכת המשפט ומנצלת חלון הזדמנויות חלומי עם הממשל בארה"ב ומענה אמיתי לאתגרים החברתיים והכלכליים, ממשלה חזקה, יציבה ומאוחדת ובגלל איבה ואינטרס אישי שחלקו נכון, הוא חזר עם שמונה מנדטים, האיש לא ראוי להיות חלק מהמערכת הפוליטית במדינת ישראל".

16:26 עריכה

מרכז המעקב הסורי אחרי זכויות אדם מעדכן אחר הצהריים, כי בתקיפה הישראלית הלילה בדמשק נהרגו 23 בני אדם, ו-16 מהם זרים.

16:34 עריכה

בני גנץ ימסור הצהרה לתקשורת בגני התערוכה ב-19:45, לקראת פקיעת המנדט שלו להרכבת ממשלה בחצות. זאת, לאחר שנתניהו קרא לגנץ בשעה האחרונה להשתחרר מהווטו של לפיד ולהקים ממשלת אחדות עוד הערב, ובצל הצהרת ליברמן מהצהריים, כי לא יצטרף לממשלת מיעוט.

17:14 עריכה

העימות החריף בישיבת ראשי בלוק הימין התרחש בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שתקף בחריפות את ליברמן, לבין מיקי זוהר, ראש הממשלה ואחרים מהליכוד שביקשו להימנע מירידה לפסים אישיים בהקשר של יו"ר ישראל ביתנו. סמוטריץ' אומר שליברמן הוא נוכל סדרתי.

17:39 עריכה

יאיר לפיד (כחול-לבן) מכחיש שהטיל וטו על ממשלה עם הליכוד ומנופף בעמידה שלו על עקרונות וערכים, שלפי שעה מביאים לכך שגנץ מחזיר את המנדט בחצות וישראל נכנסת למצב חדש שלא היה כמותו בתולדותיה, (21 ימים שבהם אפשר להציע מועמד לראשות ממשלה ברוב של 61 ח"כים ואם לא ימצא כזה אז הולכים לבחירות שלישיות).

לפיד תוקף את ההתעקשות של נתניהו להיות ראשון ברוטציה עם גנץ ולקבל חסינות מהעמדה לדין.  נתניהו קרא קודם לכן לגנץ "להשתחרר מהווטו של לפיד", כביכול, ולבוא לממשלת אחדות עם הליכוד.

17:46 עריכה

זאב אלקין, חבר צוות המו"מ של הליכוד, טוען שכחול-לבן לא היו מוכנים לכך שנתניהו יהיה ראש ממשלה כלל – לא ראשון ולא שני, כך אמר לגלי צה"ל. בדומה לחבריו בליכוד שמגלים סלחנות מפתיעה כלפי ליברמן, אלקין שיבח את יו"ר ישראל ביתנו על כך שלא הלך על ממשלת מיעוט עם גנץ בתמיכת המשותפת.

18:08 עריכה

האמירה של ליברמן, לפיה המפלגות החרדיות הפכו לאנטי-ציוניות, ממשיכה לגרור תגובות סוערות במערכת הפוליטית. סגן שר הבטחון אבי דיכטר, (ליכוד), פונה לליברמן ומונה חרדים שהכיר במהלך חייו ותרמו לחברה הישראלית:

"ליברמן, אני ממליץ לך לעשות סיבוב פרסה. תתנצל על האמירות הקשות שהטחת היום בחרדים ובעיקר האמירה שלך לגביהם שהם מתחילים להיות אנטי ציוניים. חצית את גבולות הציניות".

"איתי בסיירת מטכ"ל היה בחור חרדי. הרב פירר שמסייע לאלפי ישראלים הוא אנטי ציוני? חברי ושכני סגן השר איציק כהן ששירת בחיל האוויר הוא אנטי ציוני? חברי יעקב וידר ממועצת העיר בני ברק שמסייע לחיילים חרדים, הוא אנטי ציוני? בתפקידי כיו"ר ועחו"ב וכיום כסגן שר הביטחון אני מסייע לנשים חרדיות העובדות בתפקידים מסווגים בצה"ל. להן אתה קורא אנטי ציוניות? חצית את גבולות הציניות, עשה סיבוב פרסה. תתנצל".

18:29 עריכה

"השתעשענו ברעיון של ממשלה עם ליברמן", כך אומר ח"כ מטאנס שחאדה, (המשותפת), ומבהיר בראיון לגלי צה"ל כי למפלגתו מעולם לא היתה כוונה אמיתית לתמוך בקואליציה שבה חבר ליברמן. שחאדה שייך לבל"ד, שהיוותה את החלק בסיעה שסירב להמליץ על גנץ בהתייעצות עם הנשיא.

"ידענו שגנץ וכחול-לבן משתמשים ברשימה שלנו כדי לאיים, אמרנו מלכתחילה שקשה לנו לראות שגנץ ילך לממשלה צרה עם המשותפת, גם אנחנו וגם הוא לא בשלים לכך. היו אצלנו דעות שלקחו את זה ברצינות כי נתניהו הגיע לרמת הסתה נגד הח"כים הערבים, לקחנו ברצינות את הרצון שלנו להוריד את נתניהו. בלי ההצבעה של המפלגות הערביות הכנסת לא היתה מתפזרת. לא אמרנו שכחול-לבן או גנץ הוא המחליף. אנחנו רואים את המסוכנות של נתניהו ורוצים להיפטר מנתניהו, הוא רוצה להציל את עורו וזה מסוכן לכולם".

18:58 עריכה

לקראת 20:00 גנץ ימסור הצהרה לתקשורת ואם לא יקרה כלום, בחצות הוא מחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לנשיא.

זאת, לאחר שהיום בצהריים ליברמן הוריד מהפרק את האפשרות שמפלגתו (ישראל ביתנו) תשתתף בממשלה צרה (בהובלת השמאל או הימין כאחד), ונותרה האופציה של ממשלת אחדות, שעדיין יכולה לקום היום בערב, אבל לא סביר שזה יקרה.

משכך, ישראל נכנסת למצב שלא היה בתולדותיה: 21 יום שבהם חברי הכנסת יכולים להציע מועמד מטעמם, (שחייב להסכים להצעה), להקים ממשלה. מהלך כזה חייב לקבל רוב של 61 ח"כים. אם יימצא רוב שכזה, למועמד יהיו שבועיים לנסות להרכיב ממשלה. אם לא, הולכים לבחירות שלישיות ברציפות באמצע מרץ, כלומר קצת אחרי פורים.

19:09 עריכה

ח"כ אורי מקלב ממשיך את ההתקפה של גפני וליצמן מהצהריים על ליברמן ("אנטישמי"), ותוהה "מה עשו המפלגה שלו עם הכסף של המדינה, נסעו לחוץ לארץ לבתי מלון קנו דירות 380 נחקרים מפרשיית ישראל ביתנו 119 חשודים שרים סגני שרים מנהלי חברות והוא עצמו הולך עם קופה של שרצים".

19:52 עריכה

בני גנץ החזיר את המנדט לנשיא והודיע שלא עלה בידו להרכיב ממשלה. גנץ אמר לנשיא כי הוא מחויב גם ב-21 הימים שנותרו להמשיך ולעשות כל מאמץ בכדי להרכיב ממשלה טובה לאזרחי ישראל.

יו"ר כחול-לבן הודה לנשיא על הסיוע בתהליך וביקש להמשיך ולהיעזר בו גם בהמשך הדרך.

20:10 עריכה

בני גנץ החזיר את המנדט ומדבר כעת:

"הקמת ממשלה היא שליחות ערכית ומוסרית, היא שליחות היסטורית, כשנכנסתי לחיים הפוליטיים התחייבתי לא לפנות עורף לערכים בסיסיים, לא להפנות קו למוסר של כבוד לאדם גם אם הוא יריב פוליטי, ולא לראות בשליחות ההיסטורית כלי להגשמת צרכים אישיים. הפכתי כל אבן וסילקתי כל גרגיר חול על מנת להביא לישראל מנהיגות שנשכחה, כדי להביא לאחדות ופיוס. מולי ניצב בלוק המתעקש לראות את טובתו של אדם אחד מול טובתם של החולים במסדרונות, מולי ניצבה חומת מפסידים".

"זהו מהלך מסוכן ראשון מסוגו בתולדות המדינה, למנוע מאזרחי ישראל במשך למעלה משנה לכונן שלטון שבחרו בו ברוב מוחלט, ולבצר את מעמדם בממשלת מעבר למעלה משנה. העם בחר בי ובהנהגת כחול-לבן להוביל את ישראל".

"הייתי נכון לפשרות, אני פונה לנתניהו – ישראל חשובה מכל גדר הפרדה פוליטית. קמפיין ההסתה שאתה מוביל הביא לתוצאות איומות בעבר. גם לסבלנות שלנו מול זריעת השנאה יש גבול".

20:28 עריכה

במהלך היום היו דיווחים על כך שלא יהיו פריימריז נוספים בליכוד, ובאופן רשמי דובר על כך שיש רצון לתת לחברי הכנסת החדשים הזדמנות להוכיח את עצמם לפני שיעמדו למבחן חברי המרכז פעם נוספת.

הח"כים מהשורה אולי מרוצים ממצב כזה, אלא שאם לא תהיה התמודדות לראשות המפלגה, מי שפחות מרוצה הוא גדעון סער, שכבר הודיע שהוא מוכן. דפנה ליאל מחדשות 12 מדווחת שסער יתעקש לקיים הפעם את ההתמודדות, וכל זה בתנאי שלא תוקם ממשלה בשיתוף הליכוד ב-21 יום הקרובים.

20:37 עריכה

במקביל למבוי הסתום הפוליטי, יש גם מערכה משפטית, וייתכן שהיועמ"ש יפרסם את הכרעתו כבר מחר:

אביחי מנדלבליט ככל הנראה קיבל החלטה בתיקי 1,000 (מרמה והפרת אמונים), תיק 2,000 ו-4,000. כתב האישום יועבר בימים הקרובים ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואז לנתניהו יהיו 30 ימים לבקש חסינות מהכנסת.

20:45 עריכה

בנימין נתניהו לא נשאר חייב, ובדקות האחרונות עונה לבני גנץ. לדבריו, כחול-לבן ניסו לשדל את החרדים והיו מוכנים לממשלת מיעוט עם הח"כים הערבים. בשורה התחתונה, נתניהו קורא לגנץ לשבת ולדבר על שיתוף פעולה כדי למנוע בחירות שלישיות:

"ישראל זקוקה לממשלת אחדות, צריכים להקים כזו, אני מוכן בלי תנאים מוקדמים להיכנס איתך לשיח עוד הערב כדי להקים ממשלת אחדות".

21:19 עריכה

היועץ המשפטי של הכנסת פירסם חוות דעת ותשובות לשאלות שהועלו בנוגע לתקופת 21 הימים להקמת ממשלה או בחירות שלישיות – מצב שלא היה מעולם.

61 ח"כים יכולים לבקש מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ מסוים, בתנאי שאותו ח"כ מסכים לכך. אם יימצא כזה ח"כ, יעמדו לרשותו 14 יום. אם זה לא יסתייע, הכנסת מתפזרת ויתקיימו בחירות בתוך 90 יום.

יש כמה דגשים בהנחיות, שלא נקבעו מפורשות בחוק והיה צריך להבהיר אותן:

הנשיא מטיל את המלאכה על המועמד בכל זמן שהוא מקבל את הבקשה, אם וכאשר, ויכול לחכות יומיים מרגע שקיבל אותה. אם מוקמת ממשלה, היא לא צריכה רוב של 61 אלא רוב רגיל בהצבעת האמון בכנסת. במלים אחרות, חתימה על תמיכה במועמד לא מחייבת את הח"כ גם בהצבעת האמון. אם הממשלה לא עוברת הבצעת אמון, הכנסת מתפזרת.

ההבהרה המעניינת ביותר, היא שח"כ יכול לחתום ליותר ממועמד אחד להרכבת ממשלה. מה שקובע הוא מי מגיש לנשיא ראשון את 61 החתימות. אותו ח"כ שחתם יכול לחזור בו רק כל עוד הבקשה לא הוגשה לנשיא.

21:37 עריכה

מעל 20 ראשי מועצות אזוריות ברחבי הארץ פנו לנתניהו וגנץ בדרישה להקים ממשלת אחדות. כאמור, מחר הנשיא יודיע ליו"ר הכנסת שמתחילה תקופת 21 הימים, בהם הפרלמנט יכול למנות מועמד להרכבת ממשלה ברוב של 61 חתימות.

21:53 עריכה

אחד הדיווחים שהדהדו הערב, היה זה של עמית סגל מחדשות 12, לפיו בני גנץ האשים את יועז הנדל וצבי האוזר, בכך שסיכלו את מאמציו להקים ממשלה בתמיכת המשותפת. אין לכך אישור רשמי.

 

21:56 עריכה

ניצן הורביץ, יו"ר המחנ"ד, תומך כבר תקופה ארוכה באיחוד בין סיעתו לעבודה-גשר. אם יהיה סיבוב בחירות שלישי, ייתכן שזה יקרה. הערב הוא קורא לכחול-לבן לרדת מהאפשרות של אחדות עם הליכוד.

22:36 עריכה

במקביל לדיווח בחדשות 12 על התכתובות בין אלוביץ' לישועה על דרישות משפחת נתניהו, (תיק 4,000), בחדשות 13 פורסם הערב תמלול של חקירת שרה נתניהו.

אשת ראש הממשלה זעמה על חוקרי להב 433, שהם "מתעללים" בה ואיימה לצאת באופן חד צדדי. בנוסף, היא דיווחה על שיחתה עם מו"ל ישראל היום שלדון אדלסון, שבה קבלה על עורך העיתון עמוס רגב, הפרשן דן מרגלית והכתב שלמה צזנה, שהם "שמאלנים" מדי מבחינתה. שלושתם עזבו את העיתון לאחר מכן.

23:49 עריכה

לא צריך לקנא הלילה בבני גנץ. הוא זכה לכבוד נדיר וקיבל לידיו מנשיא המדינה את המנדט להרכיב ממשלה. בכל זאת, מעטים היו במעמד זה. אבל כמה קרוב – ככה רחוק, ועכשיו סיכוייו להיות ראש ממשלה, לפחות בכנסת הנוכחית, שואפים לאפס.

גנץ עצמו בחר לסגור את היום הסוער הזה, ואת סיומו המאכזב, בשיר של נעם חורב, ״בנאדם״. שורה אחת מתוכו, גנץ הדגיש: ״יש טירוף שם בחוץ, לא צריך גם בפנים״.

עוד 57 עדכונים
כל הזמן // שבת, 7 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש

כך דווח בחדשות 12 ● סקר בחירות חדש הראה כי 39% חושבים שנתניהו מתאים לכהן כראש ממשלה ו-37% שגנץ ● שר החוץ כץ נפגש עם שר החוץ של רוסיה, וביקש ממנו לקדם את החנינה לנעמה יששכר ● יועמ"ש הכנסת: "הבחירות ב-3 במרץ" ● סקר: הרוב יצביע בבחירות הבאות באופן זהה לקודמות ● נתניהו ציטט את יוסף לפיד, יאיר לפיד נעלב

21:22 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה חתם על בקשת החנינה של נוחי דנקנר, המרצה עונש מאסר בעקבות מעורבותו בהרצת מניות בחברת IDB, כך דווח הערב בחדשות 13. עוד דווח, כי הבקשה מונחת כעת על שולחנו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, שיחליט בקרוב האם לחון את האסיר.

20:26 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש הקרוב, כך פרסם הערב כתב חדשות 12, ירון אברהם.

עוד דווח כי גורמים בכירים בליכוד אמרו ש"נתניהו רוצה 'חצי שנה ראשונה' רק כדי להרוויח זמן". לפי דבריהם של אותם בכירים, נתניהו מעוניין להרוויח זמן, לנסות לקרב את ליברמן ולהתעסק ב"מלאת פירוק והרכבה" בכחול לבן. עוד אמרו הבכירים המקורבים, כי "נתניהו החליט מראש כבר מהרגע שהבחירות הקודמות הסתיימו, הוא החליט שהוא רוצה בחירות נוספות".

כמו כן, פורסמו הערב ההצעתו שהוגשו לכחול לבן על מנת להבטיח את הרוטציה. 
1. רוב של 80 ח"כים יבטל את ההסכם
2. חתימה מחייבת של כל השותפות הקואליציוניות
3. התחייבות של יו"ר הכנסת לשיתוק פעילות ממשלתית

20:21 עריכה

בחדשות 12 ערכו הערב סקר לקראת הבחירות שמסתמן כי בלתי נמנע שיתקיימו, וגם יש תאריך משוער – 3 במרץ 2019 – תאריך סימבולי לבחירות שלישיות.

לפי הסקר שנערך במכון מדגם בראשות מנו גבע, לו הבחירות היו מתקיימות היום, כחול לבן הייתה מקבל 34 מנדטים, הליכוד 33, הרשימה המשותפת 13, ישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה 8, הימין החדש 6, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי 5 כל אחת.

לשאלה מי הכי מתאים לתפקיד ראש ממשלה, 39% ענו שנתניהו ו-37% שגנץ, 17% אמרו כי אף אחד מהם. לו הבחירה הייתה בין גדעון סער וגנץ, 36% שגנץ מתאים ו-19% חשבו שסער.

בשאלה האבסורדית מי יהיה אשם אם יהיו בחירות נוספות, 33% חשבו שנתניהו, 30% הסיקו כי ליברמן אשם ורק 10% אמרו שגנץ הוא האשם. האם נתניהו יכול לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום? 52% סברו שלא, ו-38% אחוז אמרו שאין בעיה. האם אזרחי יצאו להצביע בבחירות 2020? בקרב מצביעי הימין 61% אמרו שיגיעו, ובגוש מרכז-שמאל 63%.

19:25 עריכה

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, אמר היום כי הדמוקרטיה במדינת ישראל נמצאת במדרון חלקלק.

"אם לא נעצור, נמצא את עצמנו במצב שבו נמצאת היום פולין והונגריה, שאצלן דמוקרטיה היא שלטון החוק". ברק קישר את דבריו לדברי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שתקפה מוקדם יותר את "מסע הדה-לגיטימציה" המתנהל לטענתה נגד מערכת אכיפת החוק. "הגישה שדינה הצביעה עליה, על המלחמה שנלחמים בנו, הייתה יפה ומרשימה".

18:25 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. נתניהו דן עם הנשיא בנושא האיראני, במצב בסוריה, ובצרכים הביטחוניים של ישראל.

ברק רביד, כתב חדשות 13, מדווח כי פקיד בכיר מסר כי נתניהו ופוטין דנו גם על נעמה יששכר וראש הממשלה הביע את תקוותו לשחרורה.

16:39 עריכה

משה בוגי יעלון (כחול לבן) על פרשת הצוללות: "לא כל האמת יצאה לאור ולא כל מי ומה שצריך להיחקר נחקר. אנו בכחול לבן נקים ועדת חקירה ממלכתית שתחשוף את כל האמת".

16:37 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסכם את השבוע האחרון ומספר על פגישותיו עם מנהיגים ברחבי העולם במטרה לעצור את האיום האיראני. כמו כן, תקף נתניהו את יריבו יו"ר כחול לבן בני גנץ: "הוא לא זז מילימטר, ננו-מטר, ולכן לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות מיותרות שאף אחד מאיתנו לא רוצה. אבל אם הבחירות ייכפו עלינו – אנחנו ננצח וננצח בגדול".

16:02 עריכה

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד: "מערכת המשפט לא תקבע מי יהיה ראש הממשלה של מדינת ישראל".

"הטענה שבית המשפט צריך להתערב בשיקול דעתו של נשיא המדינה, על אף סעיף החסינות הברור בחוק היסוד, היא טענה שהופכת את התהליך הפוליטי לתהליך משפטי", אמרה שקד לעו"ד עידן אבוהב באירוע "שישיתרבות" ברעננה. "מדובר בתהליך מסוכן של משפטיזציה של הפוליטיקה", הוסיפה.

איילת שקד בכנס של פורום קהלת, 2017 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
איילת שקד בכנס של פורום קהלת, 2017 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
15:57 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' יוצא כנגד שופט בית המשפט העליון נעם סולברג וחוזה כי עתידה להיפתח נגדו חקירה בחשד לשוחד והפרת אמונים.

15:45 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר לבג"ץ את עמדתו בנוגע לעתירת התנועה לאיכות השלטון, שדרשה מנתניהו להתפטר ולצאת לנבצרות.

היועץ השיב כי אף שהעתירה מעלה סוגיות מהותיות, אין מקום להכריע בה כעת שכן ממילא הנסיבות העובדתיות הרלוונטיות עתידות להשתנות בתוך ימים ספורים – כישלון המגעים להרכבת הממשלה ובחירות נוספות, או ח"כ שיצליח להרכיב ממשלה.

15:27 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו הופך כל אבן כדי לקדם בחירות"

בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו, התייחס גנץ לפגישה שהתקיימה השבוע בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא הגיע כדי לפוצץ את העסק. זה לא אותו אדם שהכרתי, ואני מכיר אותו מצוין. כשיצאתי מהפגישה, עוד לפני שהספקתי לעזוב את הקריה, נתניהו שיגר הודעה שרק סרבן אחדות יכול לשגר".

הקמפיינים של שני הצדדים לבחירות 2020 כבר צוברים תאוצה, עוד טרם נפלה החלטה מכרעת בנושא. "נתניהו לא ניצח באפריל, הפסיד בספטמבר ואם יגרור אותנו לבחירות – ננצח אותו במרץ 2020. אחרי הבחירות הקרובות יסתיים עידן נתניהו ותחזור השפיות כי זה מה שנכון לישראל".

נתניהו לא ניצח באפריל, הפסיד בספטמבר ואם יגרור אותנו לבחירות – ננצח אותו במרץ 2020. עדכון שבועי ממני אליכם-אשמח מאוד אם…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 6 בדצמבר 2019

15:20 עריכה

שר החוץ ישראל כץ נפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והעלה את סוגיית נעמה יששכר, "תוך הבעת תקווה שהנשיא פוטין יקבל את בקשות החנינה שהוגשו לו". כמו כן, ביקש כץ להגביר את תכיפות הפגישות בין נעמה למשפחתה.

15:03 עריכה

"גדעון סער עושה מעשה חמור כשהוא מתמודד מול נתניהו בתקופה הזאת". כך הצהיר (שוב) שר החוץ, ישראל כ"ץ, בראיון לתוכניתו של ניסים משעל ברדיו 103FM. כץ חזר והאשים את סער ב"חתרנות" על הניסיון להתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד.

"בסדר, גדעון סער רוצה להתמודד בפריימריז, אם עד יום רביעי הקרוב לא תהיה פריצת דרך וייקבע שיש בחירות אז הוא יהיה רשאי להתמודד בפריימריז על ראשות הליכוד, אגב זה היה כך כל הזמן", אמר כץ, "בעצם אתה בא ולוקח אדם שיש לו מנדט, שגם מרכז הליכוד, בתמיכת גדעון סער, בפה אחד קבע שרק הוא יכול להרכיב ממשלה ואתה מנסה לקצר את הכהונה שלו ויותר חמור מזה"

"הדבר החמור ביותר זה כך שסער אימץ את טיעוני כחול לבן נגד נתניהו, שהוא קרא לו להתפטר כשהיועץ המשפטי לא חייב אותו להתפטר, והוא רצה פריימריז עכשיו כדי להדיח אותו. בעניין הזה אמרתי זו חציית קווים אדומים. רוב עצום של חברי הליכוד ומתפקדי הליכוד, והוא יראה את זה בקלפי, שוללים את הכיוון הזה. אף אחד לא ימנע ממנו להתמודד אם יהיו בחירות".

"הפעולה שהוא עשה כאן היא פעולת חתרנות ברורה, והיא חסרת תקדים אגב. גם בעבר שרון התמודד מול שמיר ונתניהו מול שרון, אבל לא ניסו לקצר ולהדיח ולקחת את המנדט שאדם קיבל בדין".

כץ הצהיר בראיון כי לאחר לכתו של נתניהו, הוא יתמודד "על ראשות הממשלה, על ראשות הליכוד, ודאי. אני אתמודד כאשר אני אציג את מהפכת התחבורה בים, ביבשה ובאוויר, כולם רואים את הדברים האלה. ואני אציג את הרקורד המדיני-ביטחוני שלי בתפקידיי כשר מודיעין, שר חוץ, חבר קבינט, שלא קיים אצל אף מועמד אחר והוא עולה על כל מועמד אחר בליכוד ובימין, אבל אני אעשה את זה כשזה יהיה אקטואלי, לא נגד נתניהו, לא כדי להדיח אותו".

כץ נשאל על הקדמת הבחירות ולסקרים שמראים שהציבור נוטה להאשים את הליכוד ונתניהו יותר מאשר את כחול לבן, גנץ ולפיד בהקדמתן וענה: "אם הציבור יראה שאין ברירה והולכים לבחירות, הוא יתמוך במי שהוא חושב שמתאים להיות ראש ממשלה, במפלגה שהוא חושב שמייצגת את ההשקפות שלו, וברקורד הביצוע והעשייה של הליכוד וממשלות הליכוד".

"הצד השני (כחול לבן) שהפעם הזאת כבר לא יכול לטעון שהם לא הולכים ביחד עם המפלגות הערביות הקיצוניות ששוללות את קיום המדינה כי הם ניסו להקים איתן ממשלה. בעצם יצטרכו לבחור בין הליכוד בראשות נתניהו עם השותפים הטבעיים לבין כחול לבן עם המפלגות הערביות".

ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
14:52 עריכה

האם הבחירות לכנסת ה-23, במידה ואכן יתקיימו כאלה? "הוקדמו" בשבועיים ביחס לתאריך שעליו דובר על כה? כך הצהיר היום היועץ המשפטי של הכנסת, בכנס של משפטנים בחיפה: "תרשמו לפניכם – אם לא היו התפתחויות הבחירות יתקיימו ביום שלישי השלושה במארס 2020. כגורמי המקצוע בשטח אנחנו נערכים גם לאפשרות שנקבל הודעה בשלישי בלילה על ממשלת אחדות וההערכות החקיקתית כבר בעיצומה לכל האפשרויות".

היועץ המשפטי לכנסת היום בוועדה המסדרת. "הצעת חוק המצלמות לא היתה חוקתית. שמח שהתהליך נחסך מאיתנו" (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
היועץ המשפטי לכנסת היום בוועדה המסדרת. "הצעת חוק המצלמות לא היתה חוקתית. שמח שהתהליך נחסך מאיתנו" (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
12:22 עריכה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר נשאה הבוקר קוראת לאזרחים להגן על צמרת הפרקליטות ומערכת המשפט. כך אמרה הבוקר זילבר בנאום שנשאה בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה, שזכה למחיאות כפיים סוערות, כולל גם מפרקליט המדינה שי ניצן.

"לכל האזרחים המודאגים במדינה הזו – השמיעו קול", אמרה זילבר. "זו קריאה לחברה האזרחית, לאנשי הרוח, להמוני המונים דוממים, לתקשורת. אנחנו חלק מנורמליות של שלטון ושל חברה. אנחנו גם אחת הערובות לנורמליות זו. עכשיו אנחנו צריכים שתשמרו עלינו, כדי שנוכל להמשיך ולשמור עליכם מפני השררה השלטונית. כדי שנוכל להמשיך לשמר את הפרופיל הדמוקרטי של מדינת ישראל ככזה, שלא ידהה, שלא ייפגם, שלא יתכער. השמיעו קול. שמרו עלינו".

זילבר הקריאה בנאומה ציטוטים של התקפות על מערכת אכיפת החוק שנשמעו לאחרונה ברשתות החברתיות ובכלי תקשורת: "ליאת בן ארי צריכה לשבת בכלא, שי ניצן ואביחי מנדלבליט מצפצפים על החוק, שי ניצן מושחת, לפטר את היועמ"ש, אכיפה סלקטיבית, פליליזציה של הפוליטיקה, צומת מסוכן של עוצמה בלתי מוגבלת, מתפרה, חונטה, הפיכה שלטונית", ואמרה "מזה זמן, מתנהל נגד מערכת אכיפת החוק בישראל מסע דה לגיטימציה חסר תקדים".

זה קמפיין מוצלח שבמסגרתו שנאה והסתה הן מטבע עובר לסוחר", אמרה זילבר, "זו כבר לא נחלתם של שוליים סהרוריים. מנטרות כגון: הפקידים גונבים את המדינה, די לשלטון היועמ"שים, פרקליטות רקובה – הולכות ומתפשטות, וקונות אחיזה בקרב חלקים בציבור. זרעי רוע נישאים ברוח, מעירים תסיסות, מערערים מוסכמות יסוד".

"זו פרסונליזציה", המשיכה וטענה זילבר. "במקום רוע אמורפי, יש כתובת לשנאה. וכשמדובר בנשים אדומות שיער – קלאסיקה של מכשפות. פרסונליזציה כשלעצמה לא חייבת להיות דבר שלילי". באופן עקרוני יש לה פוטנציאל לקרב, ליצור אהדה, להאניש, להסיר חומות".

"מה שהופך את הפרסונליזציה שאני מדברת עליה לשלילית הוא ההשטחה של הדמויות. אפילו לא לקריקטורה, אלא פשוט לפלקט, וכזה הצבוע כולו בשחור. משרתי ציבור נאמנים לשליחות הציבורית ולשירות העם והמדינה, מוצאים את עצמם מוצגים כמושחתים, שיכורי כוח, מהפכנים, מפלצות; מדמויות עגולות, רב מימדיות הם הפכו ללוח מטרה של שנאה ותו לא".

12:07 עריכה

פעיל בולט נוסף בליכוד הצהיר הבוקר על תמיכתו בגדעון סער במירוץ מול רה"מ על הנהגת המפלגה: ארנון גלעדי, יו"ר הליכוד בתל-אביב יפו.

ארנון גלעדי, אגב, ששימש כמשנה לעיריית תל-אביב מטעם הליכוד וכבכיר באיגוד הערים דן, נעצר, נחקר והואשם בקבלת שוחד מיזמים במסגרת פרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון והורחק מעיריית תל אביב ומאיגודן. יש מקום לשער, איפה, שתמיכה של אישיות כמו גלעדי עשויה לסייע לסער לצבור פופולריות במרכז הליכוד.

"רק הליכוד יכול", כתב גלעדי בעמוד הפייסבוק שלו, "אני ליכודניק מבטן ומלידה. המחנה הלאומי בראשות הליכוד זה הבית שלי. מעולם לא עזבתי את הבית הפוליטי שלי ואני מאמין שרק הליכוד יכול להוביל את מדינת ישראל".

"נתניהו הוא ראש הממשלה שלנו ויש לו מניית זהב בהישיגה הרבים של מדינת ישראל בעשור האחרון. אבל העובדה שלא הצלחנו להרכיב ממשלה לאומית בשתי מערכות הבחירות האחרונות צריכה לעורר מחשבה אצל כולנו. לכן כל מי שאוהב את הליכוד וכל מי שחשוב לו שהמחנה הלאומי ימשיך להוביל את ישראל גם בעתיד, צריך לתמוך בהתמודדות מחודשת על הנהגת הליכוד והמחנה הלאומי".

"בהתמודדות הקרובה על ראשות הליכוד ניצב חברי ורעי גדעון סער. אני מכיר את גדעון שנים רבות. עוד מהיותו מזכיר הממשלה ועד הפיכתו לחבר כנסת מוכשר ויו״ר סיעה נמרץ אשר הצליח להחזיק את הליכוד מעל המים לאחר המכה הקשה שקיבלנו בבחירות 2006. גם בתפקידיו כשר החינוך והפנים הוביל מהלכים אמיצים רבים. אין לי ספק שהוא האיש הנכון, במקום הנכון ובמיוחד בזמן הנכון".

ארנון גלעדי (צילום: פלאש 90)
ארנון גלעדי (צילום: פלאש 90)
10:01 עריכה

לפי סקר של רדיו 103FM, כ-70% מהמצביעים יצביעו במערכת הבחירות השלישית השנה, לכנסת ה-23, באופן זהה לזה שהצביעו במערכת הבחירות השנייה לכנסת ה-22. רק 11% מאלה שענו לסקר מתכוונים להצביע אחרת מכפי שהצביעו בספטמבר, וכ-20% עדיין לא החליטו.

ועם זאת, הסקר מראה על התחזקות של "בלוק 55" של המפלגות הימניות והחרדיות שתומכות בראש הממשלה נתניהו, שמגיע יחד ל-58 מנדטים. ישראל ביתנו שומרת, לפי הסקר, על כוח של שמונה מנדטים, ואילו גוש המרכז־שמאל יחד עם הרשימה המשותפת יורדים מ-57 ל-54 מנדטים.

תוצאות הסקר מבטיחות, איפה, שהפלונטר הפוליטי יימשך אחרי הבחירות הבאות במלואו עוזו ויבטיחו לרה"מ גם מערכת בחירות רביעית וחמישית, שיאפשרו לו להמשיך לכהן כראש ממשלה זמני וכנראה גם יעכבו את משפטו.

כחול לבן מתחזקת, לפי הסקר, ביחס לבחירות בספטמבר ל-34 מנדטים; הליכוד מתחזק גם הוא ומקבל 32 מנדטים; הרשימה המשותפת נחלשת במנדט אחד ל-12 מנדטים. ש"ס ויהדות התורה מקבלות 8 מנדטים כל אחת וכך גם ישראל ביתנו. הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד מתחזקת, לפי הסקר, ומקבלת שישה מנדטים, ואילו העבודה-גשר, המחנה הדמוקרטי ואיחוד מפלגות הימין נחלשות ומקבלות 4 מנדטים כל אחת ועוברות בדוחק את אחוז החסימה. 

עוד עולה מהסקר, שערך מכון מאגר מוחות, כי 39% מהציבור מאמינים ליו"ר כחול לבן בני גנץ שרה"מ נתניהו אשם בקיומה של מערכת הבחירות השלישית. 29% אחוזים מהמשיבים מאמינים לנתניהו שמאשים את גנץ ולפיד באחריות להמשך הפלונטר ולבחירות, ואילו כשליש לא מאמינים לאף אחד מהם.

08:37 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיתף אתמול בעמודי הטוויטר והפייסבוק שלו וידאו של יוסף (טומי) לפיד ז"ל, שר המשפטים לשעבר ואביו של יאיר לפיד, שבו יצא נגד האפשרות שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט בעצמו על הדחת ראש ממשלה בגלל חשד לפלילים.

נתניהו, שכידוע גם לו יש בן בשם יאיר שמעורב בפוליטיקה ומושך על עצמו לא מעט אש, כתב ליד הווידאו: "לתשומת לבו של יאיר לפיד". יאיר לפיד הגיב להטרלה הקטנה של נתניהו בזעף:

08:08 עריכה

בליכוד ממשיכים במסע הלחצים על יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לחזור למפלגת השלטון, שאותה עזב בתחילת דרכו הפוליטית. ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, דיבר הבוקר ברדיו "כאן ב'" ודחק בליברמן להגיע לכנס ראשי הרשויות מהליכוד שאליו הזמינה אותו המפלגה כדי ללחוץ עליו לחזור הביתה.

לדברי גרינברג: "בכנס ישתתפו 60 ראשי רשויות מהליכוד, והם יגידו לליברמן שביכולתם לסייע לו לחזור למפלגה".

ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג (צילום: רועי חלימה, פלאש 90)
ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג (צילום: רועי חלימה, פלאש 90)

 

 

07:59 עריכה

באוצר כבר לא מספידים רק את שנת 2019 בגלל הפלונטר הפוליטי, אלא גם את 2020:

07:53 עריכה

בוקר טוב! שישה ימים וארבעה ימי עבודה לפני סיום המועד האחרון למציאת מועמד להרכבת הממשלה ולמניעת בחירות – והמדיה עסוקה פחות במו"מ הקואליציוני התקוע ויותר בפרשת הצוללות.

בזה אחרי זה, בכירי מערכת הביטחון בעבר ובהווה מביעים זעזוע מהחשדות העולים בכתבי האישום בפרשת הצוללות, ומצביעים כולם על הפיל הגדול שבחדר, העובדה שמישהו אישר את העסקה הזאת והיה אמור להבין את הבעיה בעצמו. הבוקר בגלי צה"ל המתריע התורן הוא תא"ל במילואים שמואל צוקר, שאמר הבוקר בגלי צה"ל: "עוד לפני שעלו החשדות הפליליים ידעתי שמשהו בעסקה הזאת לא כשורה".

גם עורך דינו של מפקד חיל הים לשעבר אליעזר צ'ייני לא מנסה למזער את הסיפור:

 

עוד 21 עדכונים

יומן ליסבון עשר שעות טיסה, שתי פגישות מדיניות ו-11 מזוודות

מטרת הביקור בפורטוגל השבוע היתה לכאורה פגישה עם שר החוץ האמריקאי ● אלא שהפגישה עם פומפאו הייתה אמורה להתקיים במקור בלונדון ● העברת הפגישה לליסבון חייבה מפגש גם עם ראש ממשלת פורטוגל ● ובהזדמנות זו, איפשרה לנתניהו ורעייתו לנפוש מעט במדינה המתחדשת, לדבר פוליטיקה - וגם על אינקוויזיציה ● שלום ירושלמי מסכם יומיים בפמליית ראש הממשלה

עוד 1,027 מילים

הפרופסור שמביס את ה-BDS בארה״ב, מדינה אחר מדינה

פרופ' יוג'ין קונטורוביץ אולי האיש החשוב ביותר במאבק נגד ה-BDS ● הוא מחלק את זמנו בין ישראל לארה"ב, גם עם אשתו וארבעה ילדיו בהתנחלות, ומומחה למשפט בינלאומי וחוקתי בוושינגטון, שם הוא מסייע במסע חקיקה מוצלח נגד תנועת החרם ● פרופיל

עוד 899 מילים

דרושה אחריות, לא רק חמלה

פעם בשנה מציין העולם את יום הפליט הבינלאומי. מדי שנה נכתבות אין ספור שורות על הצורך שחברות יגלו חמלה כלפי למעלה מ-71 מיליון הפליטים והעקורים שנאלצו למלט נפשם מאזורי לחימה, מרדיפה אתנית ומשטרים דכאניים.

דוח חדש שהוציא אירגון אוקספאם מגלה כעת כי יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים.

מדי שנה נכתבות אין ספור שורות על הצורך שחברות יגלו חמלה כלפי למעלה מ-60 מליון הפליטים שנאלצו למלט נפשם מאזורי לחימה, מרדיפה אתנית ומשטרים דכאניים

דובר רבות על הצורך בשיתוף הפעולה ונשיאת האחריות המשותפת הנדרשת מהעמים שאליהם נמלטים הפליטים. חמלה ואחריות משותפת אכן מאוד חיונים במציאות שנוצרה בעולם בעת הזו.

בכל המלל הרב שנחשפתי אליו בסטטוסים שהתחרו על תשומת לבנו ועל הנכונות שלנו לפתוח את הכיסים לצורך מימון מרבית הארגונים המסייעים למבקשי המקלט ברחבי העולם, לא הודגשו לטעמי שתי נקודות מרכזיות:

ראשית, למספר ההולך וגדל של פליטים בעולם, אחראים לא רק המשטרים הדכאניים של המדינות מהם נמלטים הפליטים, אלא גם המשטרים המערבים. הרי ללא תמיכה דיפלומטית, ללא קיום סחר בנשק ומסחר תוך ניצול משאבי טבע כמו גם משאבי אנוש, משטרים אלו לא היו שורדים.

לא רק המשטרים הדכאניים מהם נמלטים הפליטים אחראים למצבם, אלא גם המשטרים המערבים. ללא תמיכה דיפלומטית, סחר בנשק ומסחר תוך ניצול משאבי טבע ומשאבי אנוש, משטרים אלו לא היו שורדים

הפניית אצבע מאשימה לשליטי סוריה, סודאן, דרום סודאן ואריתראיה או לתוהו ובוהו המתרחש בעיראק, אפגניסטן, סומליה ובורונדי – מקלה על מדינות המערב, כמו גם על סין, רוסיה וערב הסעודית, להתנער מהאחריות הישירה והעקיפה ליצירת מספר עצום של אנשים החשופים לעריצות שליטים המספסרים בעמיהם.

יש מי שעושה הון משיעבוד עמים, ולו אחריות למצב, ועל כן אין לפנות לעמי המערב רק באמצעות החמלה, אלא דרך האחריות שלהם כלפי האנשים שמשלמים את מחיר החמדנות.

יש מי שעושה הון משיעבוד עמים, ולו אחריות למצב, ועל כן אין לפנות לעמי המערב רק באמצעות החמלה, אלא דרך האחריות שלהם כלפי האנשים שמשלמים את מחיר החמדנות

שנית, יש לזכור שתופעת הנדידה של אנשים מיבשות כמו אפריקה למדינות מבוססות, אינה ״מטיבה״ רק עם פליטים או לעיתים מהגרי עבודה, אלא נחוצה כאויר לנשימה למדינות המבוססות המשוועות לידיים עובדות.

מדינות מבוססות לא אחת נמצאות בסטגנציה כלכלית ותרבותית. האוכלוסיה בהן מתבגרת והיחס בין האוכלוסיה הבוגרת לדור צעיר הנחוץ לקיומן הולך וקטן. מדינות אלו מזמינות אליהן את מהגרי העבודה שיבצעו את העבודות שצעירי אירופה וארה״ב כבר מזמן לא מבצעים.

תופעה זו מלמדת על החיוניות של אוכלוסית פליטים אשר לעיתים רבות מזניקות את כלכלת העמים המבוססים באמצעות יזמות וכוח עבודה זול. יש כאן עסקה של תן וקח לכל הצדדים.

שנית, יש לזכור שתופעת הנדידה של אנשים מיבשות כמו אפריקה למדינות מבוססות, אינה ״מטיבה״ רק עם פליטים או לעיתים מהגרי עבודה, אלא נחוצה כאויר לנשימה למדינות המבוססות המשוועות לידיים עובדות

אז נכון שמבחינה אנושית רצוי לזכור שישנה מחויבות מוסרית וסולידריות כלפי בני אדם במצוקה, אבל כדאי לזכור שהמחויבות הזו, הנובעת גם ממקור האחריות, יש בצידה גם עסקה רווחית. אולי מתודעה זו היחס לפליטים עשוי להשתנות מעט. הסיסמא Welcome Refugees אינה סתמית.

סמל קליטת פליטים
סמל קליטת פליטים

סיגל קוק אביבי היא פעילת זכויות אדם, כלת פרס ע״ש ישעיהו ליבוביץ לשנת 2018 על הפעילות למען מבקשי המקלט בישראל. הגישה עתירה לעליון ביצוגו של עו״ד איתי מק למניעת גירושם של מבקשי מקלט יחד עם 119 אקטיבסטים. עתירה זו שמה קץ למדניות הגירוש בכפיה שתוכננה לאפריל 2018. סטודנטית למשפטים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 464 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
בּוּשָׁה

בעולם של משפחת נתניהו אין מקום לבושה ● הם מאמינים שכולם חומדים את מה שיש להם - כוח, מעמד, תהילה, כסף, קשרים, עוצמה - וכולם היו נוהגים כמוהם, אם רק היו יכולים ● והם משוכנעים שכל מי שיכול, ממילא נוהג בדיוק כמוהם בחדרי חדרים ● אז למה שיתביישו?

עוד 1,068 מילים

למקרה שפיספסת

הפלסטינים כבר לא מוכנים לשלם בגופם את מחיר הכיבוש ● איראן וסוריה עושות שרירים ● מצרים נפרדת מזמר מיתולוגי ומתקופה ליברלית ● והמפגינים הצבעוניים בעולם הערבי מאבדים השפעה ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון במדור חדש

עוד 892 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יומן ליסבון נתניהו מקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה

גם בליסבון, בין פגישה עם ראש ממשלת פורטוגל ושר החוץ האמריקאי, נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על ● לעיתונאים בליסבון הוא אומר שהוא מתנגד לבחירות, אבל כל מעשיו מכוונים לסיבוב הבא ● על חסינות ותיקיו המשפטיים הוא מסרב לדבר, אבל מודה כי האירועים משפיעים עליו: ״אני לא רובוט״ ● שלום ירושלמי מדווח מפמליית ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא עמוק בתוך מערכת בחירות. הוא היה רוצה ששיטת הבחירות תשתנה, ונלך לבחירה ישירה לראשות הממשלה. לצורך העניין, הוא נשען על חבר כנסת אלמוני מהליכוד, שלמה קרעי, שמבקש ממנו לקדם את הנושא.

״זה רעיון שמתחיל להיות מעניין״, אמר נתניהו הערב בליסבון. אלא שהאפשרות לשנות את החוק ואת שיטת הבחירות בכנסת הזו נראה קלוש למדי.

נתניהו מאמין שהוא האיש שיוכל לנצח. זה ברור. בבחירות כאלה הוא לא צריך 60 מנדטים, אלא יתרון של קול אחד על פני יריבו, בני גנץ או יאיר לפיד. נתניהו רוצה לשחזר את הניצחון האחרון שלו בבחירה הישירה ביוני 1996, אם כי ב-1999 הוא הפסיד את הבחירות לאהוד ברק.

נתניהו עדיין מנסה לעשות רושם שהוא מתנגד לבחירות. הוא רוצה לנצח במשחק ההאשמות. ״שגנץ יתגבר על לפיד וליברמן יתגבר על עצמו – ואז לא יהיו בחירות״, אמר.

בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל. 5 בדצמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה.

״תנו לציבור לבחור, אם אתם טוענים שהציבור לא רוצה אותי, דוחה אותי – שימו את הדברים על השולחן״, אמר נתניהו וכיוון לבחירה הישירה שוב.

נתניהו משלב את קמפיין הבחירה הישירה עם מסע הבחירות הבינלאומי שהוא מנהל. בליסבון נפגש הערב עם שר החוץ של ארה״ב מייק פומפיאו.

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה

לטענת נתניהו, הוא היחיד שהביא לישראל הישגים מדהימים בשנים האחרונות. כל טבלאות האקסל והדיאגרמות כבר מוכנות. ישראל היא במצבה הטוב אי פעם, לשיטתו של נתניהו – וכך על פי ציבור רחב בעולם, 20 אלף איש, שנשאלו בסקר שפורסם לאחרונה ב-US News & World Repprt.

בתדרוך העיתונאים, נתניהו סרב לדבר על החסינות. כששאלתי אותו האם ידרוש חסינות, סרב להגיב. לי ברור שהוא ידרוש חסינות עד ה-2 בינואר, כדי למשוך זמן ולא ללכת למשפט מיידי. הוא גם לא רצה לדבר על הפריימריז לראשות הליכוד.

ביום ראשון הקרוב הוא יגיע כגיבור לישיבת מרכז הליכוד, וידאג שלא יהיו פריימריז לרשימת חברי הכנסת. פריימריז כאלה, הוא יודע, לא יסבכו אותו בתמיכה בחברי כנסת.

נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על. אבל, הוא אומר, ״אני לא רובוט״, כששואלים אותו על ההשפעה שיש לאירועים המשפטיים עליו. ״אלא שאני שונה מאחרים ביכולת הריכוז שלי. פעם אפילו בדקו את זה״, הוסיף.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 373 מילים ו-1 תגובות

"המגזר העסקי היה מגזר השתקנים - התעוררנו"

ראיון אנשי עסקים מובילים התכנסו השבוע כדי להביע תמיכה בשלטון החוק, והתנגדות למתן חסינות לנתניהו ● צבי סטפק, מייסד מיטב-דש ומראשי היוזמה, מספר לזמן ישראל מה מניע אותו ואת שותפיו ● "לחברות עסקיות יש לפעמים יותר כוח מאשר למדינות, והכוח הזה מטיל עליהן אחריות"

עוד 585 מילים ו-1 תגובות

יומן ליסבון אנוסי בלפור מבקרים באנדרטה לזכר אנוסי פורטוגל

בני הזוג נתניהו ניצלו את ההפוגה ומזג האוויר השמשי כדי לטייל בליסבון ולהתחקות אחר ההיסטוריה היהודית העשירה והטראגית של המקום ● שלום ירושלמי ניצל את ההזדמנות כדי לברר עמם, איזו איקוויזיציה גרועה יותר - זו שהיתה בימי הביניים, או זו שהם עוברים עכשיו ● וידאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ניצלו את ההפוגה, עד לפגישות המדיניות שיתקיימו הערב, ואת מזג האוויר השמשי כדי לטייל בליסבון ולהתחקות אחר ההיסטוריה היהודית העשירה וטרגית של המקום.

השניים ביקרו באנדרטה לזכר היהודים שנטבחו בפרוגרום ליסבון ב-1506, הנמצאת בכיכר רוזיו, מתחת לכנסיית סאן דומינגוש, אשר נבנתה ב-2006. מול האנדרטה, עמד מטה האינקיוויזיציה. אחד ההיסטוריונים הידועים שחקרו את האינקוויזיציה הוא לא אחר מאביו של נתניהו, בנציון נתניהו ז"ל.

כשנתניהו ורעייתו התעכבו ליד האנדרטה, שאלתי את ראש הממשלה בהומור, "איזה אינקוויזיציה יותר גרועה, מה שעשו לך או מה שעשו פעם?"

"אה… יש בזה משהו", ענתה שרה, מחייכת, לכאורה מרוצה מההרמה להנחתה. "אני לא שוללת את השאלה. אני שמחה שאתה מבין שזו אינקוויזיציה בשבילנו". נתניהו מצידו מבקש לשנות נושא, ושרה מציעה לי, "נתפוס פעם איזו שיחה, הא?"

בינתיים, נתניהו מנסה לברר יותר פרטים על ההיסטוריה של המקום. "אין פה אף אחד שיכול לתת לנו קצת, אה…" הוא מביט מסביב. שרה פונה אל הכתבת הפוליטית של וואלה! טל שלו – זו שנאמר עליה בתמלילי תיק 4000 שהיא דוברמן, כי אינה שועה לתכתיבים פוליטיים או לצנזורות. "את יודעת משהו, טל?", שרה שואלת אותה.

"אני יודעת, כפי שלמדתי קודם, שאביו היה המומחה", היא עונה.

"אבל אבי לא זמין ברגע זה", מגחך נתניהו.

עוד 191 מילים

סודות, שקרים ולואי ויטון

לחקור את החוקרים "שיטה, הליך מזוהם, שחייבים לשים לו סוף", כך תאר נתניהו את פרשת רות דוד, פרקליטת מחוז ת״א לשעבר ● מהי השיטה? מהו ההליך המזוהם? איך יש לשים לו סוף? ואילו שאלות הוא מעורר ביחס לאמינות המשטרה ועבודת הפרקליטות? ● אמיר בן-דוד פתח את ״תיק רות דוד״ ומצא מספר תהיות קשות ● הראשונה שבהן: מדוע שקד, אוחנה ונתניהו לא השתמשו בסמכותם לבדוק את הפרשה

עוד 4,044 מילים ו-1 תגובות

טרנד מסוכן המירוץ לדירה בחו"ל: התשואה לא מובטחת

הפרסומים בכלי התקשורת וברשתות החברתיות משגעים יותר ויותר ישראלים: "כמה מאות אלפי שקלים ויש לכם נכס בחו"ל, במחיר של חנייה בתל אביב" ● אז איפה הקאץ'? ● עומר שרביט יצא בעקבות הטרנד החדש בנדל"ן, וגילה מה חייבים לבדוק, ממה להיזהר - ומי עשוי להתרסק

עוד 3,081 מילים

נתניהו: נצליח למנוע בחירות רק אם גנץ יתגבר על לפיד

עוד אמר נתניהו בליסבון: "רוצה לכהן שנתיים - אקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה" ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: הביקורת נגד מערכת המשפט חסרת אחריות ● כתבי אישום בפרשת הצוללות: מרום וגנור יואשמו בשוחד, שמרון בהלבנת הון

עוד 44 עדכונים

כך נראית דמוקרטיה בדעיכה

העולם הדמוקרטי נמצא בעיצומה של נסיגה דמוקרטית גדולה ● קחו מנהיג כריזמטי ופופולרי, תוסיפו לזה חברה מפולגת, תנו עדיפות לכמה קבוצות אינטרסים מיוחדות - ותראו איך שלטון החוק כושל והדמוקרטיה מידרדרת ● פרופ׳ נעמי חזן מנתחת את מאפייני הדעיכה של דמוקרטיות בעולם - כולם רלוונטיים לישראל של היום

עוד 1,096 מילים

חיפה "תשובה שולט בים, ועכשיו הוא רוצה לשלוט גם בחוף"

חברה בשליטת תשובה עתרה לביהמ"ש אחרי שנאסר עליה לבנות עוד 4 מגדלים בקו החוף של חיפה - בנוסף לשניים שזכו לכינוי המפוקפק "הולילנד של חיפה" ● בחברה להגנת הטבע מקווים כי ביהמ"ש יעדיף את טובת הציבור והסביבה, אך חוששים מהפתעות של הרגע האחרון

עוד 562 מילים

יומן ליסבון נתניהו כבר עמוק בתוך מערכת הבחירות הבאה

כבר בליל ה-17 בספטמבר, נתניהו כיוון לבחירות שלישיות ● ״הייתה לנו תקלה, נתקן בפעם הבאה״, אמר אז למקורביו ● לכן, הוא טס הבוקר לליסבון לא רק כדי לשוחח עם מזכיר המדינה פומפיאו, אלא כדי להשתמש בו ● שלום ירושלמי מלווה את פמליית רה״מ ● פרשנות

ביום הבחירות הקודמות, ב-17 בספטמבר, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לגני התערוכה. השעה הייתה קרוב לשלוש לפנות בוקר ונתניהו נראה חיוור ועצבני אחרי שנודעו לו התוצאות.

במטה הליכוד, לפני שעלה לנאום ולפרוק את הזעם על השמאל והערבים, הוא דיבר בקצרה עם מקורביו. ״הייתה לנו תקלה, נתקן בפעם הבאה״, אמר.

נתניהו כיוון כבר אז לבחירות נוספות. כמו תמיד, הוא הקדים את כל יריביו בכמה צעדים. את מה שהוא ראה אז, הם לא מבינים היום. נתניהו רצה ורוצה בחירות חדשות. השעון הפוליטי חייב לשבש כל הזמן את מהלך השעון המשפטי. הוא חייב לקנות לעצמו מרחב פעולה, לשמור על המעמד שלו כראש הממשלה ולקדם לעצמו חסינות בכל מחיר.

וכאשר כל המדינה והחברים בצמרת כחול-לבן מדברים על ממשלת אחדות, נתניהו נמצא כבר עמוק בתוך מערכת הבחירות הבאה. היום (רביעי) הוא יוצא לליסבון לא רק כדי לשוחח עם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו, הנמצא בפורטוגל בנחיתת ביניים, אלא כדי להשתמש בו.

הנה המדינאי שבא לדאוג לישראל מול איראן, לקדם ברית הגנה חסרת תקדים ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. מה זה אם לא עיצומו של קמפיין. נתניהו בליסבון עם פומפיאו, בני גנץ ברמת הנגב.

הנה המדינאי שבא לדאוג לישראל מול איראן, לקדם ברית הגנה חסרת תקדים ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. מה זה אם לא עיצומו של קמפיין. נתניהו בליסבון עם פומפיאו, בני גנץ ברמת הנגב

נתניהו הוא אלוף איחוד האינטרסים, על זה אין ויכוח. פעמים רבות הוא דיבר אתי על הגאונות של חוזה המדינה תיאודור הרצל, אשר ידע לדבר אל המנהיגים באירופה שרצו להיפטר מהיהודים – והציע להם את ארץ ישראל. היום נתניהו מתחבר אל האינטרס הרפובליקאי מול האוונגליסטים. איך אמרה לי דמות מדינית בכירה מאד? "הנשיא טראמפ ייתן את הכל, רק שנתניהו ייקח".

אגב, פומפיאו כבר הכיר בחוקיות ההתנחלויות, אחרי עבודה של נתניהו מול הממשל. מעניין מה יגיד פומפיאו היום.

עוד 281 מילים ו-1 תגובות

היישובים שהאוטובוס לא מגיע אליהם לעולם

לא נעים מרינה צריכה להתקשר מדי ערב למוקד כדי להזמין תחבורה ציבורית שתאפשר לה לצאת ממושב טל אל בגליל ● "אבל באופן קבוע השאטל מאחר או לא מגיע בכלל, כך שאני גם מפספסת את הרכבת וגם נאלצת לתפוס טרמפים כדי לצאת לעבודה" ● בדיקת זמן ישראל מגלה שמרינה ממש לא לבד: 99 יישובים ברחבי הארץ כלל אינם זוכים לשירותי תחבורה ציבורית - רובם ערביים

עוד 924 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה