אני וההטיות הקוגניטיביות שלי (ושלכם)

קודקס ההטיות הקוגניטיביות. עיצוב: ג'ון מנוגיאן
קודקס ההטיות הקוגניטיביות. עיצוב: ג'ון מנוגיאן

הטיה קוגניטיבית זה דבר מגניב מאוד. כלומר, מגניב עד שזה מפריע לנו בחיים.

מי שטבעו את המושג הזה הם עמוס טברסקי ודניאל כהנמן, והוא מוגדר:

הטיה קוגניטיבית היא דפוס או נטייה שיטתית (לא אקראית) של בני אדם לטעויות בתפיסה, בזיכרון, בחשיבה או בשיפוט.

לא מדובר בדפקט של המוח שלנו, אלא להיפך. בדומה לאשליות אופטיות, מדובר במנגנונים שהתפתחו במהלך האבולוציה, כדי לתת לנו יתרון תחרותי כלשהו או לפצות על חסרון כלשהו.

לא מדובר בדפקט של המוח שלנו, אלא להיפך. בדומה לאשליות אופטיות, מדובר במנגנונים שהתפתחו במהלך האבולוציה, כדי לתת לנו יתרון תחרותי כלשהו או לפצות על חסרון כלשהו

יחד עם זאת, בעידן שלנו לפעמים מדובר בהטיות שהופכות לכשלים של ממש, או לכל הפחות משהו שחשוב שנהיה מודעים לו, כדי שלא נמצא את עצמנו מתנהגים בצורה שפוגעת בנו, בעבודה שלנו או באנשים אחרים.

*  *  *

ישנם כל מיני כשלים שאני נזכרת בהם כל הזמן. האמת שאפשר לכתוב סדרת פוסטים שלמה על הנסיון שלי עם הטיות קוגניטיביות.

למשל, כשאנחנו כותבים תוכן, צריך תמיד לזכור את אפקט המסגור (Framing effect) שגורם לאנשים לקבל החלטות שונות על פי אותו המידע, כאשר הוא מוצג להם בצורות שונות. או את הטיית האישור (Confirmation bias) שגורמת לאנשים לשים לב הרבה יותר למידע שמאשר את תפישת העולם והאמונה שלהם, מאשר מידע שאינו תומך בהם. אלו רק חלק מההטיות הקוגניטיביות שאנחנו צריכים להתחשב בהן במסגרת העבודה שאנחנו עושים במדעת.

עוד הטיה קוגניטיבית שאנחנו פוגשים המון בעולם של התמודדות עם מכחישי מדע ומתנגדי חיסונים, היא כמובן אפקט דאנינג-קרוגר (Dunning–Kruger effect): אנשים חסרי ידע מעריכים את היכולות שלהם כגבוהות יותר מכפי שהן באמת, וסובלים מעליונות שגויה. אני בטוחה שחלקכם פגש את קורבנות האפקט הזה גם בתחומים נוספים (אני בהחלט פגשתי). והאם כבר דיברנו על פייק ניוז ולמה אנחנו מאמינים להן?

הטיה קוגניטיבית שפוגשים המון בעולם ההתמודדות עם מכחישי מדע ומתנגדי חיסונים, היא אפקט דאנינג-קרוגר (Dunning–Kruger effect): אנשים חסרי ידע מעריכים את יכולותיהם כגבוהות מכפי שהן באמת, וסובלים מעליונות שגויה

בעולם העסקים, ישנן הטיות אחרות נפוצות. הבחירה להמשיך בנתיב שכבר התחייבנו אליו (Sunk cost fallacy ו-Escalation of commitment) או בחירה בחלופה נטולת סיכון – גם כשזו בפועל הבחירה שתביא גם מעט מאוד ערך, אם בכלל (Zero-risk bias) ועוד ועוד.

וכמובן, בעולם חווית הלקוח. ב-UX עושים שימוש רב בכלים קוגניטיביים שמשפיעים על מיקוד תשומת הלב והתפיסה החזותית של המשתמשים, אבל צריך לזכור גם את ההטיות הקוגניטיביות שמפריעות לאופן שבו משתמשים זוכרים, מפרשים ומגיבים למה שהם מקבלים מאיתנו.

*  *  *

דרך שיתוף של הקולקטיב – שידורי נסיון, גיליתי שיש מי שארגן את הקודקס הענק של ההטיות הקוגניטיביות בוויקיפדיה לכדי תמונה מהממת. בסטר בנסון יצר, ג'ון מנוגיאן (JM3) עיצב, וטילמן רודיגר הפך למפה אינטראקטיבית שמאפשרת לצפות בפירוט של כל הטייה קוגניטיבית ספציפית בוויקיפדיה עצמה.

מפת ההטיות הקוגניטיביות. עיצוב: ג'ון מנוגיאן
מפת ההטיות הקוגניטיביות. עיצוב: ג'ון מנוגיאן

בפוסט באתר Better Humans מחלק בנסון את ההטיות הקוגניטיביות ל-4 בעיות מרכזיות שעלינו להתמודד איתן, כל אחת כוללת מספר תת-בעיות:

בעיה מס' 1: יותר מדי מידע

יש יותר מדי אינפורמציה בעולם סביבנו ולמוח אין ברירה אלא לסנן אותו ולבחור את המידע שיהיה הכי שימושי עבורו.

 • אנחנו שמים לב לדברים שהמוח שלנו כבר מכיר או שחוזרים על עצמם.
 • דברים מוזרים, מצחיקים, דמויי אדם או מיוחדים מבחינה חזותית בולטים יותר מאשר דברים שאינם כאלו
 • אנחנו שמים לב כשמשהו השתנה.
 • אנחנו נמשכים לפרטים שמאשרים את תפישת העולם הנוכחית שלנו.
 • אנחנו שמים לב לפגמים אצל אחרים יותר בקלות מאשר פגמים אצלנו.

בעיה מס' 2: אין מספיק משמעות

אנחנו קולטים כמות יחסית קטנה של מידע, אבל חייבים להבין מה אנחנו רואים. ולכן, המוח שלנו שואף "לחבר את הנקודות" ולייצר משמעות במה שקלטנו.

 • אנחנו מוצאים משמעות אפילו במידע מועט מאוד.
 • בכל פעם שיש לנו פער במידע, אנחנו משלימים אותו על בסיס של סיפורים קודמים, הכללות וסטריאוטיפים.
 • אנחנו תופסים אנשים שקרובים אלינו ודברים שאנחנו מחבבים כטובים יותר מאשר אלו שאינם קרובים אלינו.
 • אנחנו מפשטים הסתברויות ומספרים כדי שיהיה לנו קל יותר לחשוב עליהם.
 • אנחנו חושבים שאנחנו יודעים מה אחרים חושבים.
 • אנחנו משליכים את הלך הרוח וההנחות הנוכחיות שלנו על העבר והעתיד.

בעיה מס' 3: צריכים לפעול מהר

אנחנו צריכים להגיב במהירות, גם על בסיס של מעט מאוד מידע. על בסיס של כל מידע חדש אנחנו עושים את מיטב יכולתנו כדי להעריך מחדש את הסיטואציה ולקבל החלטות שיאפשרו לנו להבין כיצד נושפע.

 • כדי לפעול אנחנו צריכים להרגיש ביטחון ביכולת שלנו להשפיע ולחוש שמה שאנחנו עושים הוא חשוב.
 • כדי להשאר ממוקדים, אנחנו מעדיפים את הדברים המידיים וקרובים אלינו, על פני דברים מרוחקים ומאוחרים יותר.
 • כדי שנצליח לעשות משהו, אנחנו מונעים להשלים דברים שכבר השקענו בהם זמן ואנרגיה.
 • כדי להמנע מטעויות אנחנו מונעים לשמר את מעמדנו בקבוצה ולהימנע מהחלטות בלתי הפיכות.
 • אנחנו מעדיפים אפשרויות שנראות פשוטות או שיש לנו מספיק מידע עליהן, על פני אפשרויות מורכבות או דו-משמעיות.

בעיה מס' 4: מה אנחנו צריכים לזכור?

יש יותר מדי מידע ואנחנו לא מסוגלים לשמור את כולו. אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לזכור ולשמור בעיקר את המידע שיוכיח את עצמו שימושי בעתיד.

 • אנחנו עורכים או מחזקים זיכרונות מסויימים אחרי המעשה.
 • אנחנו מתעלמים ממקרים ספציפיים כדי לחזק הכללות.
 • אנחנו מפשטים אירועים ורשימות לכדי האלמנטים העיקריים בהם.
 • אנחנו מאכסנים זכרונות בצורה שונה, בהתאם לאופן שבו חווינו אותם.

*  *  *

מה שנחליט לשמור מושפע כמובן מבעיה מס' 1 – מה המידע שנקלוט מלכתחילה, ואחר כך ישפיע על בעיה מס' 2 – מה המידע שנשלוף מהזיכרון כדי לייצר משמעות מהמידע שקלטנו.

אני בטוחה שחלקכם קוראים את הרשימה הזו והתגובה האינסטנקטיבית שלהם היא "זה לא נכון לגבי". אני מבינה אתכם, באמת.

אבל גם אם אתם מצליחים להזכר באירוע שבו הייתם דווקא אלו שיצאו נגד החלטת הרוב, סביר שאתם מתעלמים מהאירועים האחרים שבו כשיצאתם נגד החלטת הרוב עשיתם את זה יחד עם קבוצת אנשים ולמעשה חיזקתם את מעמדכם בתוכה. או שאתם חושבים על האירועים שבהם הצלחתם לחשוב "מחוץ לקופסה" או "לצאת מהקונספציה", אבל שוכחים את כל האירועים שבהם פשוט פעלתם באוטומט והמשכתם הלאה.

אז מה עושים – משלימים עם זה שהמוח שלנו מתעתע בנו?

לרוב כן, ההטיות האלו הן חלק ממה שמאפשר לנו לשרוד את היום יום שלנו. אבל לפעמים שווה לעצור רגע ולחשוב – למה אני מגיבה ככה? למה אני עושה את מה שאני עושה? האם בתפקיד שלי אני מקבל את ההחלטות הנכונות? האם כמנהלת אני פועלת בצורה טובה?

אני חושבת שהקודקס הזה יכול להיות כלי מעניין ומועיל לבדוק את עצמנו וגם תרגיל מעניין לעשות יחד עם העמיתים שלנו.

#Customer_eXperience #CX #Critical_Thinking #מדעת

אדוה לוטן היא יועצת עסקית-טכנולוגית במקצועה, מתמחה באדפטציה של ארגונים לעידן הדיגיטלי, מרצה ומנחה. מנהלת את עמותת מדעת – למען בריאות מושכלת, העוסקת בקידום בריאות הציבור. בלוגרית וותיקה עם חוש מפותח לצדק ומעט מדי שעות שינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 965 מילים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון"

פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● בגלל הודעות לא מזוהות: ועדת הבחירות הטילה על הליכוד הוצאות של 1,500 שקל ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

19:11 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) לעמיר פרץ: "מתי הוסמכת לנהל משא ומתן בשמנו? מבינה את הצורך שלכם להיות רלוונטיים אבל אל תדבר בשמנו".

18:49 עריכה

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (העבודה-גשר) התייחסה להתנהלות שר הבריאות על רקע התפרצות נגיף הקורונה: "אני חושב והערתי על זה, נדמה שהנהלים נכתבים תוך כדי. זה נדמה שאנחנו מחכים שיקרה משהו, ואז נראה איך מתמודדים. אני חושבת שלליצמן אכפת מהחולים, אבל יש עליו הרבה לחצים".

"אנחנו מרגישים בשטח את המצוקות של האנשים – גם השכבות החלשות וגם מעמד הביניים", אמרה לוי אבקסיס בראיון בתוכנית "אופירה וברקו" בערוץ 12. "אנחנו הבטחנו משהו לציבור – לא נשב עם נתניהו, גם אם הוא יציע לי את תפקיד שרת הבריאות".

18:43 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, התראיין לתוכנית אופירה וברקו בערוץ 12 והתייחס לנגיף הקורונה שמאיים על אחוזי ההצבעה: "כל הדבר הזה אין לו שום תקדים – אין תקדים לבחירות שלישיות ואין תקדים לנגיף הקורונה. אני רוצה שאנשים ייצאו מהאדישות. כמו ב-2015 הם יקומו בבוקר ויקבלו עוד ארבע שנים של נתניהו".

עוד הוסיף לפיד: "המדינה היום הרבה יותר טובה מהשלטון שלה. נכון, לא רע פה במדינה. אבל יש לנו משטר עם ראש ממשלה שהורג כל חלקה טובה".

עד כמה אתה מתואם עם ליברמן? 
אני מדבר עם כולם. אף אחד שלושה ימים לפני בחירות לא מתאם. אנחנו נחכה לתוצאות.

יש סיכוי שליברמן יצטרף לביבי? 
אני קם כל בוקר ומתפלל שלא.

על ההקלטה שפורסמה אמש בה נשמע היועץ האסטרטגי ישראל בכר אומר שגנץ "מסוכן לישראל", אמר לפיד: "הוציאו הקלטה מבושלת. אני לא יודע אם ביבי עשה את זה. זה נורא מוזר ששלושה ימים לפני בחירות יוצאת הקלטה כזאת, מעניין מי מרוויח את זה".

18:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחיש כי הוא מתכוון לבקש עסקת טיעון. "ממש לא. העסקה היחידה שאני רוצה להגיע אליה זו 'עסקת המאה', שמביאה ברכה ובשורה ענקית למדינת ישראל".

בראיון ל-וואלה! NEWS נתניהו הוסיף: "מסרבים בתוקף לחשוף את קלטות אשכנזי-מנדלבליט מפרשת הרפז", אמר. "עד לאחרונה סירבו גם לחקור את פרשת השחיתות של 'הממד החמישי' של בני גנץ. לא חקרו את יואב סגלוביץ' ששיבש הליכי חקירה כשהיה ראש אגף החקירות עם ידידו גבי אשכנזי. אני דורש שיסירו את צווי איסור הפרסום מיד. זכות הציבור לדעת – לכולם".

על גנץ אמר נתניהו: "אם מישהו הולך להיות ראש ממשלה, הוא צריך להיות קודם כל במצב שהוא יכול לעמוד מול דברים כאלה. בכל מקרה הציבור צריך לדעת". הוא הכחיש כל קשר להקלטות או לרב שביצע אותן, למרות שהיום פורסם שנתניהו פגש אותו השבוע. "מי שבישל את הדייסה הזאת, זה בני גנץ עצמו. בחולשה שלו, בהססנות שלו, בחומר המנהיגות שלו".

18:16 עריכה

שר התקשורת דודי אמסלם יצא נגד הביקורת שנשמעת על העלאת יהודי הפלשמורה בעיתוי זה: "העלאת יהדות אתיופיה, זו משימה ציונית שלא קשורה בזמן. התחלתי אותה לפני עשר שנים. זה לא קשור לקמפיין בחירות. זה לא מעניין אותי – הם צריכים להיות כאן בארץ" – את הדברים אמר בראיון לאופירה וברקו בערוץ 12.

18:12 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בתגובה לדבריו של פרץ: "לא היו דברים מעולם".

17:13 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן): "אין גבול לשפל ולעומק ביב השופכין אליהם גורר נתניהו את אזרחי ישראל רק כדי לברוח, כעבריין נמלט מספסל הנאשמים. הנאשם נתניהו מריח את מעשיהו ודואג לעצמו על חשבון כולנו".

17:03 עריכה

נתניהו וגנץ, הליכוד וכחול לבן בהתאמה, בהתכתשויות בלתי פוסקות ברשתות החברתיות. 

גנץ: "אפילו את הקשר האמוני שבין אדם לרבו מצליח נתניהו להשחית בדרכו לחוק ההימלטות, הכל בשביל הקלטה ערוכה ומבושלת בניסיון לפגוע בי. נתניהו, הלחץ מהמשפט מוציא ממך התנהגויות שפלות אפילו בשבילך – איבדת את המעצורים".

הליכוד: "הצבעה לגנץ או לליברמן היא הצבעה לממשלה מסוכנת לביטחון ישראל".

16:38 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיב על הצהרתו של עמיר פרץ על הקמת ממשלה בתמיכת ישראל ביתנו והרשימה המשותפת מבחוץ.

"הנהגת מפלגת העבודה ז"ל כל כך מפוחדת שהיא מוכנה לשקר ולהמציא כל דבר. אין לנו ולא יהיו שום סיכומים מוקדמים עם אף מפלגה, אלא אך ורק עם ציבור הבוחרים שלנו", דבר ליברמן.

16:28 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש השבוע את הרב גיא חבורה, שהיה שותף לשיחה עם היועץ האסטרטגי ישראל בכר שפרסומה אמש בחדשות 12, והובילה לפיטוריו מכחול לבן.

נתניהו פגש ביום רביעי את חבורה, המיודד עם עו"ד עמית חדד המייצג אותו, בישיבת תורה והוראה בתל אביב. בליכוד אמרו כי לא קיבלו את ההקלטה לידיהם בטרם פרסומה, אך לא הכחישו כי השניים שהו יחד באותו המקום.

16:22 עריכה

יו"ר ימינה ושר הביטחון נפתלי בנט, הגיע לראיון מוקלט לקראת התוכנית "פגוש את העיתונות" שתשודר מחר ונטש את האולפן לאחר שסירב להתייחס לפער בין הנתונים שמסר על הירי מעזה, לנתונים הרשמיים של צה"ל.

16:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "האמת נחשפה: גנץ סגר ממשלה עם מרצ, בתמיכת הרשימה המשותפת וליברמן. ממשלה כזאת היא סכנה לביטחון ישראל".

16:05 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "לאורך 38 שנות שירותי בצה"ל קיבלתי אלפי החלטות מבצעיות. להבדיל מנתניהו שמגמגם 10 שנים מול עזה ולא מסוגל לקבל החלטה אחת מכרעת בנושא האיראני, ממנה קבינט חובבני וסוחר בביטחון ישראל. אני אוביל קו בטחוני אחראי ותקיף שיחזיר את הביטחון לישראל".

עוד הוסיף גנץ: "המאפיה כאן. הקלטות סתר, מעקבים ונסיונות חיסול פוליטיים. חייבים להתעורר כדי להציל את ישראל. אמש גם אני נחשפתי להקלטות שפורסמו בטלוויזיה. הקלטות שבושלו באופן מכוון על ידי בעלי אינטרס שמטרתם אחת – להשאיר את נתניהו בשלטון לעוד שנים ארוכות. נתניהו משקר, מכפיש, מרמה, מסית, גונב דעת, מפרק את ישראל ומרעיל אותה".

המאפיה כאן. הקלטות סתר, מעקבים וניסיונות חיסול פוליטיים. חייבים להתעורר כדי להציל את ישראל. אתמול בערב גם אני נחשפתי…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 28 בפברואר 2020

16:00 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ, בכנס פעילים: "בהמשך להסכמות שלנו עם בני גנץ, ראשית נשביע ממשלה של העבודה-גשר-מרצ עם כחול לבן כאשר ישראל ביתנו והרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ. אני אקח על עצמי את תפקיד המגשר, כמבוגר האחראי, ואפעל להרחבת הממשלה לאחר השבעתה"

עוד הוסיף פרץ: "הממשלה תתחייב לחדד את תהליך השלום, להעביר תקציב חברתי חדש ולמנות שר ערבי בממשלה, פרופ’ עליאן אלקרנאווי, כחלק מהצורך להרגיע את המתח בין יהודים לערבים וליצור חיים משותפים".

הליכוד הגיבו לדבריו: "אמרנו לכם".

14:46 עריכה

עירית לינור התלוותה לביקור של נתניהו במגדל העמק וחזרה נפעמת. בטקסט, שהפך כבר לחלק מקמפיין הליכוד, לינור מתפייטת וקוראת ליחסיו של ראש הממשלה עם הציבור "נישואין ממושכים":

14:00 עריכה

13:16 עריכה

"פעילי ליכוד קיבלו הודעת SMS ייחודית שמשתלטת על מסך הסמארטפון, מחייבת את המקבל לצפות בה וללחוץ על כפתור כדי להעלימה ומסתירה את זהות השולח, וזאת תוך עבירה לכאורה על החוק".

כך חושף היום עיתון "כלכליסט". לפי העיתון: "המסר בהודעה מקדם את קמפיין הליכוד, אך בגלל אופיה אין דרך לדעת בוודאות האם נשלחה על ידי המפלגה".

לפי העיתון, אתמול בערב גילו תומכי ליכוד רבים לגלות שמסך הסמארטפון שלהם הופקע על מנת להציג מסרים כמו "ישראל כץ, כיו"ר מטה הבחירות אני פונה אליך להשתתף במבצע מדלת לדלת להבאת תומכי הליכוד שלא הצביעו. 1+1 = 61 ביחד ננצח". בחלק מההודעות הוצגה זהות השולח כ"הודעת SMS" ובאחרות כ-"LIKUD2020".

ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
12:34 עריכה

איילת שקד מצהירה ש"ימינה" הם "האישה המוכה" של ראש הממשלה נתניהו. כך עולה מראיון שהעניקה שקד לנסים משעל ברדיו 103FM, שבו נשאלה פעמיים אם "ימינה" אינם מתנהלים מול נתניהו ב"תסמונת האישה המוכה" וענתה "נכון" ו"כן". "ימינה", הסבירה שקד, חוטפת מנתניהו "כי זה מה שטוב למדינת ישראל".

בראיון אמרה שקד: "אני חושבת שבליכוד מנסים לשתות מאתנו קולות אבל לא מצליחים כי הציבור כבר בוגר של כמה מערכות בחירות. מבינים היטב שגודל המפלגה לא חשוב בכלל. אני רוצה שאנשים מהליכוד יעברו אלינו כי הם מבינים שאם הם מצביעים ימינה זה כמו 2 פתקים בפתק אחד, כי אנחנו הולכים עם נתניהו והליכוד, אבל גם מקבלים ימין אידאולוגי, אמיתי, שמשנה ועושה".

בשלב הזה העיר לשקד: "אתם מזכירים לי את תסמונת האישה המוכה, חוטפים מכות מנתניהו וממשיכים לחיות איתו".

שקד ענתה: "נכון, כי אנחנו עושים מה שנכון למדינת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל, ולמרות שנתניהו תוקף אותנו, אנחנו לא מתכוונים להיכנס לזה בכלל. אנחנו מסתכלים על מה שנכון למפלגה שלנו ולגוש הימין, וההתכתשויות האלה בתוך הגוש הן לא טובות ולא נכונות, אז אם אנחנו צריכים להיות המבוגר האחראי, אנחנו נהיה".

משעל לא הרפה ושאל את שקד: "כלומר, אתם מוכנים לחטוף ממנו מכות, ובלבד לשמור על הימין? ושקד ענתה: "כן. גורל לא פשוט. נכון, יש לנו משימה לא פשוטה, ואני חושבת שהציבור, דרך אגב, מבין את זה, מעריך את זה"

עוד אמרה שקד: "הציבור לא כל כך מתרשם מההתקפות האלה, וגם יודע שמי שרוצה באמת ממשלת ימין, זו רק ימינה. אחרי הסכם חברון, חבר כנסת מהימין שאל את נתניהו, 'למה נתת את חברון', אז הוא אמר לו 'כי לא לחצתם עליי מספיק'… אנחנו שינינו מציאות גם בעזרת לחץ. אם אנחנו לא נהיה כדי ללחוץ להחיל ריבונות, אז אני אומרת לך שלא תוחל ריבונות".

אם ככה, שאל משעל, בנימין נתניהו הוא אדם לחיץ. אתם לוחצים והוא הולך בדרככם? ושקד ענתה: "לא,. הליכוד מאוד תלוי בשותפות הקואליציוניות שלו. כשנתניהו ישב עם אהוד ברק, הוא נאם את נאום בר אילן, שחרר אלף מחבלים בעסקת שליט, והקפיא את ההתיישבות ביו"ש. כשנתניהו יושב איתנו, אז נכנס השיח של החלת ריבונות, התחלנו לעשות שינויים במערכת המשפט".

שקד, שכזכור שימשה כשרת המשפטים, נשאלה גם: "איך תחיי בשלום עם ראש ממשלה שבעוד שבועיים יחל משפטו בעבירות חמורות מאוד?.

שקד ענתה: "סיקור אוהד זו עבירה שהיא תקדימית. בנוסף, אם נתניהו נבחר על ידי הליכוד בפריימריז ברוב גדול, וייבחר על ידי הציבור ויוכל להרכיב קואליציה, החוק מאפשר לו את זה. אני לא מדחיקה, הציבור חשוף היטב לכל הפרטים. כתב האישום פורסם, הכול ידוע".בתשובה לשאלה: כלומר את מעדיפה ראש ממשלה עם כתבי אישום על פני בני גנץ? אמרה שקד: "אני מסתכלת על המכלול כולו, כן".

.נתניהו ושקד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
.נתניהו ושקד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
12:04 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ מנסה להסביר את פליטת הפה של יועצו הבכיר ישראל בכר שבגללו פוטר. בראיון לגל"צ אמר גנץ "בכר נקלע למארב מתוכנן".

11:55 עריכה

יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף את הליכוד ש"מוסר שטחים לערבים" ונכנס למלחמת ציוצים ומאמרים עם גלעד שרון, בנו של אריאל שרון ז"ל:

11:30 עריכה

במקביל לקמפיין "גנץ מבולבל וחסר נסיון" המחודש, נתניהו ממשיך בכל הכוח בקמפיין "גנץ יחזור לערבים".

בציוץ של נתניהו מהבוקר מופיעה "הוכחה" חדשה לתוכנית שיש לגנץ, כביכול, להרכיב קואליציה עם הרשימה המשותפת היא ההבטחה העמומה של כחול לבן למחוק את המילה "יהודית" מהסעיף "עידוד התיישבות יהודית" בחוק הלאום ולהפוך אותו ל"עידוד התיישבות" באופן כללי. אבל למעשה, למה צריך הוכחות? גנץ ירכיב קואליציה עם הרשימה המשותפת, עובדה, הרי זה מה שנתניהו אומר.

09:07 עריכה

ד"ר אחמד טיבי איבחן פוביה מסוג חדש שלה קרא על שם עצמו: טיביפוביה. "לביבי יש טיביפוביה והיא מתפשטת כמו הקורונה", התפייט טיבי בראיון לג'רוזלם פוסט.

08:46 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, החליט הבוקר להדיח את יועצו הבכיר ישראל בכר. זאת, בעקבות ההקלטות שפורסמו ב"חדשות 12", בהן נשמע בכר מדבר נגד גנץ ואף מכנה אותו "סכנה לעם ישראל".

בהודעה שפרסמה המפלגה נכתב כי "מהבירור הראשוני עולה, כי בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה – שיטופלו בציר המשפטי. מעורבותם המניפולטיבית של גורמים פוליטיים תיחשף אף היא בקרוב. יחד עם זאת החליט גנץ לסיים לאלתר את עבודתו של בכר בקמפיין. גנץ הנחה את צוות הקמפיין להמשיך בבירור יסודי של הדברים".

08:20 עריכה

השר זאב אלקין מחזק את קמפיין "גנץ לא בשל" של הליכוד:

08:02 עריכה

עוצמה יהודית מידרדרת בסקרים, ואולי זה נובע, בין השאר, מקשיים שהרשימה של איתמר בן גביר נתקלת בהם מול הרשת החברתית שבה מתקיים חלק גדול ממערכת הבחירות:

07:47 עריכה

ירידה קלה לליכוד לעומת הסקרים של הימים האחרונים – אף שהוא עדיין חזק ממה שהיה ברוב הסקרים, שתי המפלגות הגדולות הגיעו לשוויון ביניהן ובשורה התחתונה התיקו המשתק בין הגושים נשמר. כך עולה מסקר הבחירות האחרון שמפרסם עיתון "מעריב" לפני הבחירות, שנערך על ידי מכון פאנל פוליטיקס.

לפי הסקר הליכוד מקבלת 34 מנדטים וגם גם כחול לבן. הרשימה המשותפת מקבלת 13 מנדטים, ש"ס והעבודה-גשר-מרצ 9 כל אחת,  ימינה, ישראל ביתנו ויהדות התורה – שבעה מנדטים כל אחת. "עוצמה יהודית" וכל שאר הרשימות, לפי הסקר כמו כל הסקרים שלפניו, אינן עוברות את אחוז החסימה.

לפי הסקר, הגוש הימני-חרדי הוא עדיין הגוש הגדול והמגובש ביותר, עם 57 מנדטים, אך אינו יכול להרכיב ממשלה צרה בלא תמיכתו של אביגדור ליברמן.

גוש השמאל-מרכז, הכולל למעשה רק את כחול לבן והעבודה-גשר-מרץ, מגיע ל-43 מנדטים בלבד. יחד עם "ישראל ביתנו" גוש המרכז הנוטה לתמוך בבני גנץ מגיע ל-50 מנדטים בלבד.

יחד עם הרשימה המשותפת, שנספרת בתקשורת כחלק מגוש השמאל-מרכז למרות שגם ב"כחול לבן" וגם ברשימה המשותפת עצמה מכחישים כל כוונה שתתמוך בממשלה, מגיע בלא ישראל ביתנו ל-56 מנדטים – שכמובן לא מספיקים כדי להרכיב את הממשלה שגנץ ממילא אינו מתכוון להרכיב.

הסקר נערך אתמול והשתתפו בו 534 איש, יהודים וערבים, במסגרת הפאנל הפוליטי של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט.

לפי סקר אחר שבוצע על ידי מכון סמית, הליכוד  אמור לקבל 35, כחול לבן 34, הרשימה המשותפת 14, ש"ס – 9, העבודה־גשר־מרצ – 8, יהדות התורה וימינה – 7 מנדטים כל אחת וישראל ביתנו – 6 מנדטים בלבד.

הסקר של סמית נותן לגוש הימני-חרדי יותר – 58 מנדטים, אבל השורה התחתונה שלו זהה: שמצליבים בין ההצהרות וההבטחות של כל המפלגות ומחברים אותן יחד, אף מועמד לא יוכל להרכיב ממשלה, ואנחנו בדרך לבחירות רביעיות.

07:29 עריכה

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של "זמן ישראל", כתב הבוקר כי : "ליברמן מפזר פייק הערכות והתקשורת קונה אותן".

לפי הפרשנות של ירושלמי: "יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום. עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות".

"ליברמן גם הצהיר גנץ לא בשל לראשות הממשלה", מציין ירושלמי, "אז מי כן? ליברמן, כמובן".

אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
07:19 עריכה

בוקר טוב! במקביל לקמפיין הבחירות המנומנם, ראש הממשלה נתניהו נערך למאבק התקשורתי הגדול והחשוב באמת מבחינתו – המאבק מול מערכת אכיפת החוק שילווה את משפטו שמתחיל ב-17 למרץ.

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי נתניהו "ואנשיו" אוספים מידע שלילי על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

לפי כתבתו של גידי וייץ: "מקורבי ראש הממשלה ביקשו להשיג תמלילים חסויים של שיחות הקשורות לפרשת הרפז". בלשכת נתניהו מסרו תגובה שלא ממש סתרה את הנאמר בכתבה: "פרסום התמלילים הוא הדרך היחידה לוודא שהיועץ לא פעל ממניעים זרים".

מנדלבליט ונתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
מנדלבליט ונתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
עוד 28 עדכונים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים

הנאום שנשא השבוע מנדלבליט מספק הצצה נדירה להלך רוחו, וחושף כשלים וסתירות פנימיות בהתנהלותו ● מצד אחד, הוא מצמצם את תפקידו - ומצד שני נתלה באילן גבוה כמאיר שמגר ● מצד אחד הוא נחוש להפריד את עבודתו מסדר היום הפוליטי - מצד שני הוא לא באמת מצליח לעשות זאת ● פרשנות

עוד 1,132 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה