בכירים בליכוד: "עידן נתניהו קרב לסיומו"

נתניהו בתגובה לכתב האישום: "נקבל את החלטות בית המשפט" ● גנץ: ממשיך לנסות להקים ממשלה ולמנוע בחירות ● מנדלבליט יקבע בשבוע הבא כי "קשיים משפטיים ניכרים" במסוגלות של ראש הממשלה לכהן נוכח האישומים ● כחול לבן דורשת כי נתניהו יוותר על מינויו לשר הבריאות, הרווחה, החקלאות והתפוצות

22/11/2019 05:27
נתניהו בישיבת ראשי בלוק הימין, היום. קורא לגנץ להשתחרר מהווטו של לפיד ולהקים ממשלת אחדות עכשיו (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
07:27
עריכה

ראש הממשלה משתף טור של רן ברץ מלפני כשבועיים. התמה והשיתוף בטוויטר ממשיכים את הקו של נאומו אתמול: נעשה מאמצים כדי להפליל את נתניהו, יש ״לחקור את החוקרים״

07:47
עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר טוען כי כל חבר ליכוד שינסה להתמודד נגד ראש הממשלה יפסיד.

07:52
עריכה

עמיר פרץ מנסה להתיר את הפלונטר הפוליטי משפטי.

08:44
עריכה

שר החוץ ממשיך לתמוך בנתניהו ואומר כי הוא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה עד אשר יפסל משפטית.

09:06
עריכה

שלום ירושלמי: מפלגת השלטון מבעבעת. בין הבכירים, השיח הוא על הקמפיין הנגטיבי הבעייתי שצפוי להם בבחירות, על הפריימריז לראשות המפלגה מול נתניהו, ואפילו על עריקה של שליש מחברי סיעת הליכוד כדי לחבור אל כחול-לבן ולהכתיר את בני גנץ כראש ממשלה במסגרת רוטציה שלטונית – אבל לא עם נתניהו. במלים אחרות: מסלול עוקף ראש הממשלה בדרך לממשלת אחדות בלעדיו.

10:07
עריכה

פעילי העבודה גשר יפגינו היום בשעה 12:00, מול בית הליכוד במצודת זאב בתל אביב, בדרישה להתפטרות מיידית של נתניהו, תחת הכותרת: די ביבי – פשוט די! תפרוש, ואין בחירות!

ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה:"אנחנו לא נוותר לנתניהו ולא נאפשר לו לגרור את המדינה לתהום. אני פונה אל חברי הליכוד: הגיע הזמן שתעשו מעשה. רחמו על עם ישראל. אי אפשר בגלל האינטרסים המשפטיים האישיים והצרים של נתניהו, לגרור את המדינה לבחירות שלישיות, ולהכניס את הדמוקרטיה הישראלית לכאוס שלא היה כדוגמתו"

10:14
עריכה

כתב ערוץ 12 מפרסם כי ״במשטרה חוששים כעת כי ההפגנות שהחלו אתמול הן יריית הפתיחה של מחאה ציבורית – גורם בכיר אמר כי קיימות הערכות שהחלטות היועמ"ש יתרמו לחימום האווירה במחאת הרחוב למען נתניהו ונגדו״.

10:19
עריכה

שר החינוך בהתייחסות ראשונה להגשת כתב האישום נגד נתניהו.

10:45
עריכה

הפרשן נחום ברנע (ידיעות אחרונות) כתב הבוקר על רקע נאום ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הוא צופה שהסערה תישאר בגבולות האינטרנט.

״נאום נתניהו נועד להסית את תומכיו לצאת לרחובות, להפגין, להסתער על הבניין ברחוב צלאח א־דין. אולי אני אופטימי מדי, אבל אני לא חושב שזה ייקרה. הם יסתערו על שי ניצן בפייסבוק ויקללו את מנדלבליט בטוויטר". ברנע ציין גם כי על נוני מוזס להדיר את עצמו מעיסוק בתוכן בקבוצת ידיעות.

11:53
עריכה

סיעת כחול לבן פנתה נתניהו וליועמ״ש בדרישה כי לנוכח כתב האישום על נתניהו להתפטר מתפקידיו כשר, זאת בהתאם לפסיקה של בג״ץ מ-1993

12:49
עריכה

לאחר ההחלטה הדרמטית על כתב האישום נגד נתניהו, ב-ynet מפרסמים כי בשבוע הבא יפרסם מנדלבליט חוות דעת לפיה יש קשיים ניכרים ביכולתו להקים ממשלה במצבו המשפטי ב-21 הימים עד לפיזור הכנסת, ובבחירות שלישיות במרס 2020 במידה וייבחר. במקרה דומה בעבר, (גלנט) ראש הממשלה ויתר על המינוי לנוכח קביעה שכזו.

14:26
עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הביע תמיכה במערכת החוק וסיפר על מאמציו הנמשכים למנוע בחירות שלישיות. בנוסף, התייחס לקביעת היועמ"ש לגביי נתניהו. "אתמול היה ערב עצוב מאוד למדינת ישראל. גם לי אישית, כמי שמכיר את נתניהו שנים ועבד איתו. חשוב שכולנו נפנים – במדינת ישראל יש חוק וכל אזרח שווה בפניו. מבקש לגבות את גורמי אכיפת החוק – המשיכו לעשות את עבודתכם ללא פחד".

מחר ב-20:00 יקיים גנץ מסיבת עיתונאים בה יתייחס בהרחבה למשבר הפוליטי ולכתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כמדי שבוע, כמה מילים ממני אליכם. אשמח מאוד אם תקראו עד הסוף.השבוע הסתיימו 28 הימים שהעניק לי נשיא המדינה ראובן רובי…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 22 בנובמבר 2019

16:19
עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בציוץ שבת השלום השבועי. הפעם הוא גם מודה על האהבה שמרעיפים עליו תומכיו.

16:20
עריכה

ארץ נהדרת מזכירים מערכון ששודר בנובמבר 2017 ומוכיחים: שום דבר לא השתנה.

16:23
עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד) תומך ביו"ר מפלגתו, ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מדינת ישראל היא מדינת חוק. את הכרעת הדין קובעים בבית המשפט. חזקת החפות שמורה לכל אדם, כך גם לראש ממשלה עתיר זכויות כבנימין נתניהו".

17:33
עריכה

כתב אישום נגד ראש הממשלה. בנימין נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מגיב להחלטת היועץ המשפטי לממשלת להאשימו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. ראשית הודה נתניהו לתומכיו והצהיר כי "כל התהליך יוכרע בבית המשפט ונקבל את החלטתו".

"אין שום ספק שאקבל את החלטת בית המשפט. אפעל לפי השלטון החוק". כמו כן, אמר נתניהו: "זה אומר שמי שלא פעל על פי החוק, במשטרה או בפרקליטות – צריכה להיות בדיקה, צריך להיות טיפול וצריך להיות תיקון, זה הדבר המרכזי שאמרתי אתמול".

19:42
עריכה

חברי הכנסת מכחול לבן, אורנה ברביאי ועופר שלח, הגיעו לאולפן אופירה וברקו בערוץ 12 והתייחסו למצבו המשפטי של נתניהו. שלח: "נתניהו צריך ללכת. ראינו אתמול את ראש ממשלת ישראל עומד ותוקף את החוק. הוא מערער את כל המערכות – זה בלתי נסבל".

שלח התייחס בנוסף לחברי הכנסת ממפלגת הליכוד עמם הוא בקשר. "בליכוד מזועזעים לא פחות ממני. אנשים הגיעו לפוליטיקה עם איזשהו סט של ערכים, ואי אפשר לקבל את זה שאדם כזה מוכן להשתלח בכל המערכות. אני מצפה שהם ילכו לביבי ויגידו לו שאין מה לעשות. גנץ יהיה שנתיים ראש הממשלה ואחר כך נראה אם נתניהו הצליח לנקות את עצמו בזמן הזה".

לגביי 20 הימים הקרובים העומדים לרשות הכנסת לנסות להקים ממשלה, אמר שלח: "אני חושב שהדבר היחיד שיכול לקרות, זה תזוזה בליכוד. אם הליכוד יבואו אלינו – תוך עשר דקות יש ממשלה". 

ברביאי טענה כי נתניהו הפך ל"סכנה". הוא איש מסוכן במובן הזה שבשביל להציג את עצמו כקורבן וכנרדף, הוא מוכן לשרוף את המערכת המשפטית והחוקתית. אני אומרת דברים קשים ואני מתכוונת לזה".

כמו שלח, גם ברביאי קראה לנתניהו להתפטר. "ראש ממשלה מכהן, בממשלת מעבר, שצריך יהיה לקבל החלטות בהיבטים בטחוניים, כלכליים – מה אנחנו מניחים? שהוא פנוי ומבחינתו תהליך קבלת ההחלטות שלו יהיה נכון? למה שהליכודניקים לא ידברו על זה?".

19:48
עריכה

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) התייחסה להפגנה שתתקיים מחר בערב, נגד המשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה, על רקע כתבי האישום. "אנחנו מתארגנים לצאת מחר לרחובות בהמונים הצרה שלנו היא לא ימין או שמאל". עוד אמרה שפיר אצל אופירה וברקו, "אני רוצה להסתכל קדימה. ממשלת פיוס שיש בה חרדים, דתיים, חילונים וערבים".

אבל גם לנתניהו יש זכות להגן על עצמו.
"בוודאי שזכותו להגן על עצמו, אבל בבית המשפט. בן אדם שאכפת לו מהמדינה, אם היה לו אכפת, הוא היה עושה דבר אחד – הוא היה הולך לטפל בענייניו המשפטיים ולהתפטר".

הפגנה: ביבי תתפטר

הפגנה: ביבי תתפטר

בימים שנותרו, יש משהו שהמפלגה שלך יכולה לעשות כדי למנוע בחירות?
"כל המערכת הולכת להשתנות ואפשר כבר לדבר על היום שאחרי נתניהו ואז אפשר לדבר על תקווה. הדאגה היא שהוא מוכן לעורר פה מלחמת אזרחים כדי לשמור על הכיסא שלו".

19:59
עריכה

ח"כ מיקי זוהר הגיע גם הוא לאולפן של אופירה וברקו בערוץ 12, והביע תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"כל מי שמכיר אותי, בדרך הציבורית שהלכתי בה, תמיד הלכתי עד הסוף עם האמת שלי. אני לא רואה פה עיקרון של נאמנות, אלא ללכת עם האמת", אמר זוהר.

עוד הוסיף ח"כ: "הנאום שלו היה מדום ליבו. כאב לי. הרגשתי את השבר בקולו ובדבריו ופחדתי שבכל רגע נתון הוא יגיד – אני לא מסוגל יותר. אני כל כך שמח שהוא לא הולך להרכין את ראש, לא כל אחד מסוגל לשאת על כתפיו עומס מסוג כזה".

מה הולך להיות מבחינה פוליטית עד שהסיפור יגיע לבית המשפט? 
"מי שלא מאפשר להקים ממשלה זה כחול לבן. לא חושב שיש דרך להקים ממשלה בלי אביגדור ליברמן. גם ליברמן חטף ממערכות האכיפה לא פחות מנתניהו, הוא מבין אותו. אל תפסלו שום דבר".

מתוך הליכוד קמים מחליפים לביבי. גדעון סער קורא לפריימריז.
"אצלנו בליכוד יודעים להעריך את עקרונות הדמוקרטיה. אם סער ימצא לנכון להגיש את מועמדתו לראשות התנועה, ויהיו פריימריז, אני בטוח שנתניהו ינצח שוב".

זוהר תקף בחריפות את מערכות המשפט והאכיפה: "הן עושות את עבודתן כראוי. אבל כשיש איש מפורסם או פוליטיקאי הם עושים את כל הטעויות. מרגע שביבי התבטא נגדם, הם הפכו להיות נגדו. נתניהו לא יכול לשמור בליבו את מה שעושים לו. אם המערכת מתלבשת על מישהו – נגמר הסיפור".

20:18
עריכה

חדשות 13 וקמיל פוקס ערכו סקר בעקבות ההחלטה על כתבי האישום נגד נתניהו – למי היו מצביעים האזרחים לו הבחירות היו מתקיימות היום? מפת הגושים, לפי הסקר, מראה כי גוש שמאל-מרכז היה זוכה ל-57 מנדטים, גוש הימין – 55, וישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן – 8.

20:20
עריכה

בכירים בליכוד: "עידן נתניהו קרב לסיומו. אנו עושים חושבים כיצד לחלץ את המפלגה מידיו". 

הכתב הפוליטי של חדשות 13, ספי עובדיה, מדווח כי אותם בכירים אמרו גם כי "זה לא נכון עבורנו לקבל מידיו כרגע תפקיד של שר – גם אם יוצע לנו".