רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: שבת אחים)

להציל את רהף

חיים חדשים

עשרות ילדים עם מומי לב קשים ממדינות ערב מנותחים מדי שנה בישראל ● בתי החולים בארץ מסבסדים את הטיפול, ותורמים מכל העולם "מאמצים" את הילדים החולים דרך אתר אינטרנט מיוחד ● השבוע ליווינו את רהף בת השנה וחצי - בת לפליטים סורים אשר נמלטו לירדן - ששבה כבר לניתוח שני בשיבא ● "הבת שלי בידיים טובות"

8:00 בבוקר במחלקה לטיפול נמרץ לב ילדים במרכז הרפואי שיבא תל השומר. התינוקת רהף, בת שנה וחצי, מתאוששת מניתוח לב מורכב שעברה לפני יומיים. אביה רוכן מעל מיטתה, מלטף את גופה הקטן ומסדר את השמיכה שמכסה אותה.

במקום שבו נולדה רהף, אזור מוכה מלחמה בסוריה, לא היה לה שום סיכוי לשרוד בשל מום מולד בלבה. אבל כאן, בישראל, מצילים את חייה כבר בפעם השנייה.

רהף, בת לפליטים מסוריה שמתגוררים כעת בירדן (שמם המלא של בני המשפחה שמור במערכת), הגיעה לכאן בפעם הראשונה במצב קריטי בגיל שלושה חודשים.

"נוסף על הילדים הכורדים, הסורים והפלשתינים, מגיעים למחלקה גם ילדים רבים של ערביי ישראל ושל יהודים מהמגזר הדתי והחרדי. אלה האוכלוסיות בישראל שאינן מבצעות הפלות בעקבות בדיקות הריון"

הטיפול הרפואי שקיבלה בארץ התאפשר בזכות עמותת "שבת אחים", אשר מופעלת על ידי מתנדבים נוצרים שאינם אזרחי ישראל. חברי העמותה מחברים בין ילדים ממדינות ערב שללא טיפול רפואי גורלם נחרץ, לבין מדינה שמוכנה לקבל כל ילד באשר הוא, ולהעניק לו טיפול רפואי מהמתקדמים בעולם.

"המדיניות של ישראל היא שמקבלים כאן כל ילד שזקוק לטיפול רפואי", מסביר יונתן מיילס, מתאם בינלאומי בשבת אחים. "שר הפנים חותם באופן אישי על כל ילד כזה שנכנס לארץ, ובתי החולים מסבסדים את הטיפולים".

לדבריו, בעבר ניסה הארגון להכניס ילדים לטיפול במדינות אירופה, אבל זה היה קשה מבחינה פרוצדורלית, ובתי החולים שם ביקשו הרבה מאוד כסף.

"בארץ מורידים את המחירים של הטיפול הרפואי עד לרמה של מחירי הפסד, ובתי החולים מכסים את העלויות. מה שבטוח הוא שאף אחד לא מרוויח מזה כסף".

ד"ר משאלי, משמאל בטיפול נמרץ לב ילדים (צילום: אירה טולצ'ין אימרגליק)
ד"ר משאלי (משמאל) ואנשי הצוות הרפואי במחלקה לטיפול נמרץ לב ילדים (צילום: אירה טולצ'ין אימרגליק)

ילדים עם מומים מולדים

לא מדובר בסיפורם של ילדים פצועים מסוריה שחצו את הגבול כדי לקבל טיפול רפואי בבתי החולים בצפון הארץ. זהו סיפורם של ילדים עם מומי לב מולדים.

חלקם נולדו באזורי לחימה בסוריה ונמלטו עם משפחותיהם לירדן, חלקם ילדים פלסטינים מרצועת עזה. ואולם רוב הילדים בפרויקט הזה מגיעים לישראל מכורדיסטן העיראקית – הן ילידי כורדיסטן והן פליטים שמתגוררים שם.

בשנת 2019 טופלו בארץ 80 ילדים עם מומים בלב במסגרת הפרויקט.

"מדובר במחלה שניתן לטפל בה בדיוק בתנאים האלה – להביא את הילד לתקופה קצרה, לנתח אותו, ולהחזיר אותו לארץ מוצאו", אומר מיילס כשהוא נשאל למה מביאים לבית החולים רק ילדים עם מומי לב.

"חלק מהילדים, כמו רהף, חוזרים לפה בפעם השנייה לניתוחי המשך".

עם זאת הוא מציין כי במרבית מדינות ערב מתנגדים לשיתוף הפעולה עם ישראל, וכי ארגון האחים המוסלמים אף יצא נגדו בצורה מפורשת.

"אנחנו לא מצליחים להביא לטיפול ילדים ממצרים, כי אנחנו לא מצליחים לשבור את הקיר שם. המשפחות חוששות מתגובת הממשל, והילדים שיכולנו להציל שם נידונים למוות. אבל בכורדיסטן אוהבים את ישראל"

"אנחנו לא מצליחים להביא לטיפול ילדים ממצרים, כי אנחנו לא מצליחים לשבור את הקיר הדתי והפסיכולוגי שם. המשפחות חוששות מתגובת הממשל, ולכן הילדים שיכולנו להציל שם נידונים למוות.

"אבל בכורדיסטן מאוד אוהבים את ישראל ומשתפים פעולה איתנו", מוסיף מיילס. לדבריו, ההורים שחוזרים מפה לכורדיסטן לא צריכים להסתיר את העובדה שעברו טיפול רפואי בישראל, אך בשאר המדינות הערביות המצב מורכב יותר.

"בירדן ובעזה הם לא צריכים להסתיר את זה, כי זה יסכן אותם, אבל הם גם לא צועקים את זה בקול רם, כי יש עדיין סטיגמות כלפי ישראל".

רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: שבת אחים)
רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: שבת אחים)

התמחויות רפואיות מורכבות

בתי החולים שמטפלים בילדים האלה בארץ הם וולפסון בחולון והדסה בירושלים, אבל השותף הגדול מכולם ליוזמה הוא המרכז הרפואי שיבא תל השומר.

"ניתוחי לב מורכבים הוא תחום ברפואה שמבדיל בין העולם המפותח לעולם השלישי, כי זה דורש התמחויות מורכבות ותשתיות מתקדמות", מסביר ד"ר דוד משאלי, מנהל היחידה לניתוחי לב – מומים מולדים בבי"הח לילדים ספרא בשיבא.

"במדינות שלא מבצעים בהן בדיקות מקיפות בהריון, על כל 100 ילדים נולד ילד עם מום לב מסכן חיים. אנו בוחרים את סוג הטיפול והניתוח שאנחנו מעניקים לילדים בהתחשב בעובדה לאן הילד הזה צריך לחזור ואיזה אמצעים יש לרופאים במדינה שלו להמשיך לטפל בו, והאם יש לו אפשרות לחזור לכאן לטיפול המשכי", מסביר משאלי. "אנו בקשר עם הרופאים המטפלים של הילדים בכורדיסטן".

הניתוח של רהף עבר בהצלחה, אבל היא מתקשה לחזור לנשום בכוחות עצמה ולכן מורדמת ומונשמת. אביה נראה מודאג ומתוח, אבל מסכים לשוחח עם כתבת ישראלית במחווה של רצון טוב. אנחנו משוחחים באמצעות מתורגמן דובר ערבית.

"אני מאוד דואג לילדה שלי, אבל היחס שאנחנו מקבלים כאן מהרופאים וכל הצוות הוא ממש טוב ואני יודע שאנחנו בידיים טובות", הוא אומר. האב מספר שהוא מרגיש בנוח בישראל גם מחוץ לגבולות בית החולים. במהלך השהייה בארץ לפני ואחרי האשפוז הוא נוטה לטייל עם רהף ברחובות ירושלים "וזה ממש נפלא".

"אני מאוד דואג לילדה שלי, אבל היחס שאנחנו מקבלים כאן מהרופאים וכל הצוות הוא ממש טוב ואני יודע שאנחנו בידיים טובות", אומר אביה של רהף. לפני הניתוח הוא טייל עם רהף ברחובות ירושלים, "וזה היה ממש נפלא"

אביה של רהף סיפר לי, כי "ברחנו מאזור הלחימה בסוריה כשרהף נולדה ואנו חיים היום בירדן – אני אשתי וארבעת ילדינו. אני אסיר תודה לרופאים בישראל שתיקנו את הלב של הילדה שלי כבר בפעם השנייה".

כאמור, רהף ממש לא לבד. כל ילד מגיע לארץ עם בן משפחה אחד – לרוב אחד ההורים – והוא מתקבל על ידי מתנדבי העמותה, ומתגורר בבית של העמותה ביפו או בירושלים. בכל רגע נתון מתגוררים בשני הבתים יחד כ-13 משפחות.

"המסר שהילדים האלה וההורים שלהם מקבלים בבתי החולים בארץ זה שהם שווים, שאכפת למישהו מהחיים שלהם", מסביר מיילס.

"ההורים מגיעים לפה עם המסר שעם ישראל, שהם שמעו עליו רק רעות, מוכן לקבל אותם. בהתחלה הם לא יודעים למה לצפות, אבל בתוך זמן קצר הם מבינים שהם יכולים להרגיש בבית, ושאין מה לפחד. שנעשה הכל כדי להציל את הילדים.

"רבים מהם אומרים לנו – שיקרו לנו על עם ישראל, שהם שונאים אותנו ורוצים ברעתנו, אבל הם רק דואגים לנו פה. זה משנה מחשבה, מרכך לבבות, וכשהם יוצאים מפה הם מלאי תודה ומברכים את מה שראו פה".

אבל לא לכל הסיפורים יש סוף שמח, הרי מדובר בניתוחי לב מורכבים שהסכנות בהם רבות. הסיכוי שהילד לא ישרוד את הניתוח מגיע ל-30%.

"הבוקר ליוויתי לשדה תעופה אב שהילד שלו נפטר כאן אחרי שהניתוח נכשל", מספר מיילס. "הוא היה עצוב ושבור, אבל הלב שלו נשאר פתוח, הוא הבין שלא היה כאן ביזנס ולא שקר, וניסו לעזור לו בכל אשר יכלו. היו לו רק מילים טובות לומר על הטיפול שהבן שלו קיבל כאן".

רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: אירה טולצ'ין אימרגליק))
רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: אירה טולצ'ין אימרגליק)

קשר אישי עם המנתח

הקשר של הרופא המנתח עם ההורים מתחיל בהכנה לניתוח. "אני פוגש את ההורים יום לפני הניתוח ומשוחח איתם דרך מתורגמן", מספר ד"ר משאלי.

"הם מקבלים הסבר על הניתוח שהילד הולך לעבור, ועל הסכנות שטמונות בו. התגובות שאני רואה – והן אוניברסליות לכל ההורים, לא משנה מאיפה הם מגיעים – הן עיניים רטובות ופנים מודאגות.

"הבוקר ליוויתי לשדה תעופה אב שהילד שלו נפטר כאן אחרי שהניתוח נכשל", מספר מיילס. "הוא היה עצוב ושבור, אבל הלב שלו נשאר פתוח, ןהיו לו רק מילים טובות לומר על הטיפול שהבן שלו קיבל כאן"

"כשאני נכנס לניתוח אני רואה רק את התיק הרפואי של הילד, אני לא יודע מה הרקע שלו – אם זה ילד של טייס מכפר שמריהו או ילד מכורדיסטן, וזה גם לא משנה", מסכם ד"ר משאלי.

העמותה מגייסת כסף למימון השהייה והטיפול בילדים מהעולם הנוצרי ברחבי העולם. באתר העמותה באנגלית מוקדש עמוד לכל ילד, ובו עדכונים שוטפים על מצבו הרפואי. כל תורם בוחר את הילד שהוא מלווה אותו, ותורם עבורו את הכסף.

"כשמגיע ילד, לרוב אין מספיק כסף כדי לכסות את כל ההוצאות, ואנו ממשיכים לאסוף כסף במהלך השהייה שלו בארץ וגם אחריה", אומר מיילס. "בתי החולים מקבלים את הילד גם בלי מימון מלא מראש, ומקבלים את הכסף רטרואקטיבית".

בשיבא מאפשרים גם להורים להתאשפז יחד עם הילדים. "הם יכולים ללון בחדרו של הילד ומקבלים גם חדר במחלקה, הם מקבלים מימון גם לארוחות של בית החולים, כפי שהילדים מקבלים, כך שאין להם הוצאות, וכמעט שום סיבה לצאת מהמחלקה", אומר זייד נגאח, האח האחראי בטיפול נמרץ לב ילדים.

במקרה או שלא במקרה, מחצית מהצוות הסיעודי במחלקה דובר ערבית, ועוזר למשפחות האלה לתקשר עם הצוות הרפואי. לעתים יש צורך בתרגום כפול – עבור משפחות מכורדיסטן שדוברות כורדית בלבד – והעמותה דואגת לכך.

"נוסף על הילדים הכורדים, הסורים והפלשתינים, מגיעים למחלקה גם ילדים רבים יחסית של ערביי ישראל ושל יהודים מהמגזר הדתי והחרדי", מספר נגאח.

"אלה האוכלוסיות בישראל שאינן מבצעות הפלות בעקבות בדיקות הריון. מדהים לראות את החיבור בין האוכלוסיות האלה – בשנייה שהם נכנסים בדלת הם משאירים את הדעות הפוליטיות והחברתיות שלהם בצד, והופכים להיות הורים מודאגים שיש להם שותפות גורל עם ההורים שנמצאים בסביבתם".

רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: שבת אחים)
רהף מתאוששת מהניתוח בבית חולים שיבא תל השומר (צילום: שבת אחים)

רגע לפני פרסום הכתבה, קיבלנו בשורות טובות משיבא: רהף התעוררה, והצליחה לנשום בכוחות עצמה. היא עדיין חלשה ומטושטשת, אבל אביה נמצא לצדה, מקרין לה סרטים מצוירים בטלפון הסלולרי שלו ומחזיק את ידה. בקרוב תחלים רהף מהניתוח ותחזור למשפחתה שבירדן, בתקווה שתגדל בסביבה שוחרת שלום ותשמע סיפורים על האופן שבו חייה נצלו דווקא בזכות מדינת ישראל השכנה.

עוד 1,335 מילים
כל הזמן // שבת, 25 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בשביל זה יש "חברים": המשמר האזרחי החרדי במונסי, ניו יורק, התמחה עד כה בתיקון פנצ'רים ובהשבת תשמישי קדושה אבודים ● אחרי הפיגוע הרצחני בבית הרב שם, הם מתמקדים בניסיונות להציל חיים של יהודים

עוד 982 מילים

"אדם הוא תבנית נוף מולדתו"

בכל פעם שאני מטייל בארצנו הקטנטונת, אני נדהם מהגיוון הגאוגרפי הבלתי יאמן. אמנם היא לא גדולה בכלל, אבל הארץ שלנו מהווה גשר בין שתי יבשות וגבולותינו משתרעים מהמדבר הצחיח בדרום עד להרים המושלגים בצפון.

אך כמה שגיוון השטח מרתק, הגיוון היפה ביותר שלנו נמצא בין הגבולות. בין ההרים ומישורים ישנו גיוון של חיים יהודיים כפי שלא היה בהיסטוריה. כל עיר וכל כפר מציעים דרך אחר להיות יהודי.

כשאני הגעתי עם חבריי לארץ הזאת כעולה חדש לפני שנתיים וחצי, התברכנו למצוא בית בקיבוץ אורים שבעוטף עזה. אורים, אשר הוקם ב-1946 כאחת מאחת עשרה נקודות הנגב, נברא, ככל קיבוץ, על מנת להחזיר את עמנו לאדמה.

על פי חזון מנהיגי הזרם הסוציאליסטי של הציונות, אשר שנאו את החולשה וחוסר ההגנה של יהודי הגטו, הקיבוצים נועדו להפוך את תושביהם ליהודים חדשים, חזקים, ובריאים דרך חיים של צניעות ועבודה חקלאית.

אף כי רוב הזמן שביליתי בקיבוץ אורים היה בשבתות בין זמן השירות הצבאי שלי בבסיס, אורח החיים היפה שם מצא חן רב בעיניי.

הקיבוץ העיר בתוכי, בן אדם אשר נולד וגדל בפרוור חומרני בטקסס, אהבה עמוקה לפשטות. כשהלכתי הביתה כל שבוע, עם השמש השוקעת על השדות בנוף, ראיתי ילדים יהודיים רצים על הדשא הרחב ללא דאגה בעולם, ראיתי תיכוניסטים מתאספים במועדון שלהם, ומבוגרים חוזרים אל משפחותיהם מעבודה. לקיבוץ יש את היכולת לקשר בין ילדיו ופועליו לטבע אשר סביבם ולאיכרים היהודיים אשר עמלו גם הם על אותה אדמה לפני דורות רבים.

אחרי שנה וחצי בקיבוץ האהוב שלי, עברתי לתל אביב, הפריז המזרח תיכוני שלנו. בשעות צהריים האביכות אשר אפיינו את זמני בעיר הזאת עד עכשיו, ראיתי את התושבים הצעירים והשזופים של תל אביב נוהרים אל השדרות הרחבות ומתהלכים בין האוסף העצום של הבניינים הטמפלריים, האקלקטיים, הבאוהאוסיים, והברוטליסטיים בעיר.

תל אביב, עם מגדליה הגבוהים, החיי לילה הבלתי פוסקים, ומצעדי הגאווה הראוותנים, הביאה את המדינה כולה לתוך המאה ה-21. במדינה של היסטוריה ואידאולוגיה, אמונה ומאבק, תל אביב מתריסה בנהנתנות שלה.

כי העיר הזאת, החלון שלנו למערב, מציעה למדינה היהודית אורח חיים אוניברסלי, קוסמופוליטי, וליברלי. היא מקשרת אותנו לעולם אשר מעבר לגבולותינו ומחיה אותנו עם תקווה לעתיד שלפנינו. זה מה שתל אביב מציעה לתושביה, חיים אשר מוגדרים פחות על פי העבר היהודי, מאשר העתיד היהודי.

אך עם כל האהבה שלי לקיבוץ ולתל אביב, רק עיר אחת חרוטה לנצח בלבבי. כשאני הולך בסמטאותיה הצרות, בין ההריסות ואתרי בנייה, בין ארמונות עות'מאניים לשכונות חצר, נשמתי עפה לשמיים.

בעיר הזאת, הכל כך מבוקשת והכל כך אהובה, שלושים מאות של היסטוריה מוטלות על כל אחד מאתנו, ודורשות כבוד. כל נשימה בירושלים היא קרב וברכה.

כל שבוע כאשר אני עולה ברכבת דרך הגבעות המיוערות של יהודה אל עירנו הזהובה, הדאגות היומיומיות שלי נעלמות ואני מכושף מהסיפור של המקום הזה, סיפור של ארץ ועם משוחרר וכבוש ומשוחרר שוב פעם. לחיות בירושלים, בעדות החיה לקשר הקדוש בין עם, ארץ, ואלוקים, זה לחוות את הציביליזציה היהודית בכל תפארתה.

הגיוון הזה של אורחות החיים היהודיים, בין אלה של הקיבוצים, תל אביב, וירושלים בין היתר, הוא לא רק תוצר של התפתחות אקראית של מדינתנו. כל חלק של ישראל הוא פרי של תנועה אידאולוגית שונה: ציונות סוציאליסטית, תרבותית, דתית, ועוד רבות המציעות דרכים שונות להיות יהודים במולדתנו, חזונות אשר משקפים את כל חלקי הנשמה היהודית אשר הומיה בנו.

העבודה נותרה לנו, לבנות ולהיבנות, לעצב ולהתעצב על ידי הארץ אשר אליה שבנו.

מתן הוא עולה חדש מטקסס ומשרת כחייל בודד. הוא ציוני, מסורתי, ואוהב קרמבו בכל ליבו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 508 מילים

העולם הערבי מתחיל להכיר בהתרחשות השואה ● בישראל מדברים על סיפוח - בירדן מאיימים בביטול השלום ● שש שרות חדשות מככבות בממשלת לבנון, כולל שרת ביטחון ● ובלוב מצאו דרך מקורית להילחם בהטרדות המיניות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 828 מילים

לא דברי המנהיגים בפסגה לרגל יום השואה הבינלאומי הם העיקר

מחנה אושוויץ הוקם בדרום פולין כבר באפריל-מאי 1940.

תאי הגאזים החלו לפעול באושוויץ-בירקנאו במרס 1942.

ההערכה היא שנרצחו במחנה עצום הממדים 1.2 מיליון נשים וגברים וילדות וילדים. 90 אחוז מהם יהודים.

כמיליון ומאה אלף נרצחים יהודים. נשים וגברים וילדות וילדים.

ההערכה היא שנרצחו במחנה עצום הממדים 1.2 מיליון נשים וגברים וילדות וילדים. 90 אחוז מהם יהודים. כמיליון ומאה אלף נרצחים יהודים. נשים וגברים וילדות וילדים

וכן 100 אלף נרצחים מקרב הפולנים, השבויים הסובייטים, הצוענים, שבויי מלחמה נוספים, מתמודדי נפש ועוד.

הנאצים הפסיקו את פעילות המחנה ב-18 בינואר 1945 והחלו את צעדות המוות.

הצבא האדום נכנס לאושוויץ ב-27 בינואר 1945. במקום היו 7500 יהודים שנותרו חיים. ביניהם מעט ילדות וילדים.

כל מי שקורא מעט על הרצח ההמוני ועבודות הכפייה והמסדרים האינסופיים והעונשים המזוויעים והעינויים הסדיסטיים ותנאי הקיום המחרידים והרעב והשוד העצום של הקורבנות וסימונם של עובדי הכפייה באמצעות חריטת מספר ביד ועל הפרדת הילדים והפעוטות והתינוקות מהוריהם ושליחתם לתאי הגאזים במחיצת זקנים וחולים וחלשים;

כל מי שחושב על בניית תא גזים שניתן להמית בו 800 בני אנוש בבת אחת, ועוד אחד שניתן להמית בו 1200 בבת אחת – כל מי שקורא או צופה או מקשיב לניצולים המתמעטים, יודע שלא דברי המנהיגים ביום השואה הבינלאומי הם העיקר

וכל מי שחושב לרגע על החומר ששימש לביעור כינים ואשר הפך להיות גז המוות של היהודים באושוויץ (ציקלון B); וכל מי שחושב על האימה של המסדרים הארוכים והנוקשים והמבעתים בבוקר ובערב ובשיא הקור ובבגדים דקים;

וכל מי שחושב על הרעב הנורא ועל הפיכת בני אנוש למוזלמנים ועל העובדה שפרק הזמן הממוצע של ההישרדות של אסיר בתקופות רבות באושוויץ היה 3 חודשים;

וכל מי שחושב על בניית תא גזים שניתן להמית בו 800 בני אנוש בבת אחת ועל בניית תא גזים נוסף וגדול יותר שניתן להמית בו 1200 בני ובנות אנוש בבת אחת

ובכן, כל מי שקורא את הדברים או צופה בתיעוד ויזואלי שלהם או מקשיב לניצולים המתמעטים מאד וחושב מעט על הדברים, יודע שלא דברי המנהיגים מפסגת המנהיגים לרגל יום השואה הבינלאומי הם העיקר.

העיקר הוא צבי בן ה-94 שאמא שלו ואבא שלו ו-9 אחיו ואחיותיו נרצחו באושוויץ והוא הקים משפחה חדשה וברא חיים חדשים וביקש להיות נוכח בכנס הזיכרון של פורום השואה הבינלאומי, אך בקשתו לא נענתה

העיקר הוא צבי בן ה-94 שאמא שלו ואבא שלו ו-9 אחיו ואחיותיו נרצחו באושוויץ והוא הקים משפחה חדשה וברא חיים חדשים וביקש להיות נוכח בכנס הזיכרון של פורום השואה הבינלאומי, אך בקשתו לא נענתה.

ובכן, בליבנו הוא יהיה נוכח כל הזמן.

*  *  *

ולסיום, כמה מילים על שולמית אלוני ז"ל. שולמית אלוני הייתה מאד לא מושלמת. היו לה נקודות עיוורון מסוימות. אבל שולמית אלוני סייעה להבין שאם ניתן להפיק לקח מהשואה (אם ניתן בכלל), זהו הלקח בדבר החשיבות העצומה של ביצור המשטר הדמוקרטי ושריון זכויות האדם מתוך הכרה בערך האדם ובזכותו לחיים, לחירות ולכבוד.

שולמית אלוני הייתה מאד לא מושלמת. היו לה נקודות עיוורון מסוימות. אבל שולמית אלוני סייעה להבין שאם ניתן להפיק לקח מהשואה, זהו הלקח בדבר חשיבות ביצור המשטר הדמוקרטי ושריון זכויות האדם

לכן היא נאבקה בכיבוש (ולא מתוך שנאה למתנחלים חלילה), ולכן היא נאבקה בממסד הרבני (ולא מתוך שנאה לחרדים חלילה), ולכן פעלה להפרדת הדת מהמדינה, ולכן נאבקה למען שוויון זכויות לנשים ולמען שוויון זכויות לאזרחים הערבים ולמען זכויות האדם והאזרח הליברל-דמוקרטיות והסוציאל-דמוקרטיות של כולנו.

וחוץ מזה, שולמית אלוני הבהירה לנו שמנהיגים שמשוכנעים שאין להם תחליף, הם הגרועים שבמנהיגים.

היא הבינה היטב את פוטנציאל הדיקטטורה שטמון בנרקיסיסטים שמשוכנעים שאין להם תחליף. את פוטנציאל השחיתות, הניתוק ממצוקות הציבור, ההאדרה העצמית, היכולת של המנהיג המגלומן להקיף עצמו בחבורת חנפנים חדלי אישים ואת הסכנה העצומה שטומן שלטון היחיד שמתבצר על כיסאו לעצם המשטר הדמוקרטי.

היא הבינה היטב את פוטנציאל הדיקטטורה שטמון בנרקיסיסטים שמשוכנעים שאין להם תחליף. את פוטנציאל השחיתות, הניתוק ממצוקות הציבור, ואת הסכנה העצומה שטומן שלטון היחיד שמתבצר על כיסאו לעצם המשטר הדמוקרטי

סוג של נביאה חכמה:

היא ידעה שהכיבוש, השליטה הצבאית על מיליוני נתינים משוללי זכויות, יצירת 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני שונה בגדה ולאומנות וגזענות מעמיקות – יחריבו את המשטר הדמוקרטי הישראלי השברירי. והיא ידעה היטב שמנהיגים מגלומנים שמתעקשים לא לפנות את מקומם, עלולים לנסות להפוך את מדינת ישראל למדינה בלתי דמוקרטית. לאוטוקרטיה.

היזכרות בדבריה, מאמריה ומעשיה של האישה הנבונה הזו, מחייבת אותנו לפעולה: נגד הכיבוש הממאיר. נגד שלטון השחיתות. נגד הסכנות שאורבות לדמוקרטיה הישראלית. לזכויות האדם של הישראלים והפלסטינים. למדינת ישראל. לנו ולילדינו.

6 שנים למותה של המשפטנית, חברת הכנסת והשרה שולמית אלוני. היום.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 677 מילים
עודכן עכשיו

סוגרים עשור

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סודות האפיפיור שלא פצה פה בשואה נחשפים

רגע לפני שהוותיקן יחשוף 17 מיליון מסמכים הנוגעים להתנהגותו בתקופת השואה, סרט תיעודי חדש שופך אור על האפיפיור פיוס ה-12, שלא עשה דבר כדי למנוע את השמדת יהודי אירופה ● לדברי המומחים, לאפיפיור לא הייתה השפעה על מנהיגי הנאצים - אך הוא בהחלט יכול היה לנסות לפנות ללבם של אזרחי אירופה הקתולית ● במקום זאת, הוא דאג יותר לגורלן של יצירות האמנות

עוד 1,354 מילים

למקרה שפיספסת

כמה זה עולה לנו כינוס פורום השואה בירושלים עלה לציבור 20 מיליון ש״ח

בדיקת זמן ישראל: אירוע 75 שנה לשחרור אושוויץ ביד ושם מומן מכספי ציבור בעלות של כ-20 מיליון שקלים ● ממשלת ישראל לא מימנה את אירוח המנהיגים הזרים ● התרומה של משה קנטור לא עברה דרך גופים ציבוריים ישראליים, אך גורם המעורה בפרטים טוען כי היא סייעה באירוח המנהיגים הזרים

אירוע 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, שהתקיים אתמול (חמישי) ביד ושם בירושלים, מומן כולו מכספים של גופים ציבוריים ישראליים בעלות כוללת של 20 מיליון שקלים. כך עולה מבדיקת זמן ישראל.

מדובר בעלות צנועה יחסית להפקת ענק מושקעת, בהשתתפות עשרות אישים בכירים מישראל והעולם – כולל מספר חסר תקדים של ראשי מדינות בישראל.

בבית הנשיא מבהירים כי המימון לאירוע התקבל מבית הנשיא, משרד החוץ, השב"כ, רשות שדות התעופה, המשטרה ועיריית ירושלים.

עוד עולה מבדיקת זמן ישראל כי קרן פורום השואה הבינלאומי, בראשותו של יוזם האירוע, איש העסקים היהודי-רוסי משה קנטור, לא השתתפה במימון האירוע. גורם בבית הנשיא מבהיר כי "לא ניתנה תרומה או מעורבות של כסף שלא קשור להוצאות תקינות ממשרד האוצר".

אירוח המנהיגים הזרים בבית הנשיא, לעומת זאת, לא נעשה, ברובו הגדול, על חשבון ממשלת ישראל, מאחר שלא מדובר בביקורים ממלכתיים. משרד החוץ והשב"כ השתתפו בחלק קטן מהעלויות, בעיקר עלויות האבטחה, כמקובל בביקורים בלתי-ממלכתיים של מנהיגים זרים. הנוהל בביקורים כאלה הוא שממשלות המדינות המתארחות מממנות את הביקור של עצמן.

גורם המעורה בפרטים טוען כי התרומה של קרן פורום השואה הבינלאומי בראשות קנטור "סייעה בחלק ממימון האירוח של המנהיגים הזרים". אותו גורם לא ידע, או לא רצה למסור, איזה מנהיגים זרים התארחו במימונו של קנטור ובאיזו עלות.

מקרן פורום השואה הבינלאומי לא נמסרה תגובה ובקרן סירבו למסור פרטים ולענות לשאלות בנושא.

מיד ושם נמסר כי נושא המימון לא נמצא באחריות המוזיאון.

מבית הנשיא נמסר כי האירוע ביד ושם מומן כולו על ידי ממשלת ישראל בהתאם להקצאות תקינות ושקופות של משרד האוצר, וכי אירוח המנהיגים הזרים לא התבצע במימון ממשלת ישראל.

עוד 242 מילים

מפעלי ים המלח משנים את הטבע

הדיווח המדובר על ״הנהר הסודי״ בים המלח חידד: ספק אם יש עוד מקום בעולם שבו הטבע נכנע כה מהר להתנהלות אנושית ברוטלית ● לפנטזיות על תיירות בולענים הצטרף עכשיו הגרנד קניון החדש שלנו, שהוא בעצם תעלה תפעולית של מפעלי ים המלח ● הגאולוגים כבר נתנו לזה שם: עידן ה״אנתרופוקן״, שבו האדם משנה את פני הפלנטה

עוד 744 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
חֲסִינוּת

אל מול מנהיגי אומות העולם אשר הגיעו לירושלים, בירת הנצח של ישראל, על מנת לציין את זכר השואה, לשחרר את נעמה ולחשוף את עסקת המאה, אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינת חסינות בארץ ישראל, היא מדינת בנימין

ברחוב בלפור קמה משפחת נתניהו, שם עוצבה דמותה הרוחנית, הכוחנית והמלוכנית, שם חיה חיי נוחות מרבית, יצרה סרטוני רשת ויראליים והורישה לעולם כולו את דף המסרים הנצחי.

לאחר שהוגלתה המשפחה מביתה בכוח הזרוע, שמרה לו אמונים גם מן הווילה שבקיסריה, ולא חדלה מתפילה ומתקווה לשוב אל בית ראש הממשלה ולחדש שם ימיה כקדם.

מתוך קשר היסטורי ומסורתי זה חתרה המשפחה לשוב ולהיאחז בביתה העתיק, ובעשור האחרון שבה אל מעון ראש הממשלה עם פטרונים, טייקונים, מממנים ובני דודים, שהביאו את ברכת הקידמה לכל יושבי הבית שנושאים נפשם לעצמאות כלכלית.

השואה המשפטית שנתחוללה על המשפחה בזמן האחרון, במהלכה הוגשו כנגדה כתבי אישום מזעזעים, הוכיחה מחדש את ההכרח בפתרון בעיית המשפחה המלכותית, על ידי חידוש מוסד החסינות בארץ ישראל, אשר תעניק לאבי המשפחה מעמד של מנהיג נשגב בתוך משפחת העמים.

בכ"א בנובמבר 2019 קיבל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ימ"ש, החלטה המחייבת הגשת כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים. הכרזה זו של היועץ המשפטי לממשלה כנגד המשפחה המלכותית – אינה ניתנת לביצוע.

זוהי זכותה הטבעית של משפחת נתניהו להיות מורמת מעם ופטורה מהטרדות משפטיות במולדתה.

לפיכך נתכנסנו אנו חברי מועצת הביביסטים, נציגי הליכוד והימין, בדיון מליאת הכנסת על בקשת החסינות, ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית על השלטון בישראל ועל יסוד הבוז שלנו לשמאל, לכחול לבן, לערבים, לפרקליטות, לתקשורת, לג'ורג' סורוס, לקרן לישראל חדשה, למערכת המשפט ולכל מי שביבי אומר לנו, אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינת חסינות בארץ ישראל, היא מדינת בנימין.

אנו קובעים שהחל מרגע זה ועד להקמת הממשלה בתום הבחירות שייערכו ב-2 במרץ 2020 ועד בכלל – ינהיג בנימין נתניהו את עם ישראל כראש ממשלה קבוע ונצחי, ויהיה פטור מכל ניג'וס, הטרדה, הצקה, ביקורת וחקירה כראש מדינת בנימין.

מדינת בנימין תהיה סגורה לחקירה משטרתית ולבדיקה משפטית.

מדינת בנימין תשקוד על פיתוח ההון המשפחתי לטובת כל ילדיה.

מדינת בנימין תהא מושתתת על יסודות התיחמון, הספין והמניפולציה, לאור חזונם של מלכי ישראל. תנהיג שיטת הפרד ומשול בין אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש שימוש ברגשות דת, העדר מצפון, לשון פוגענית וחינוך קלוקל; תשמור על הנכסים הקדושים לכל בני המשפחה; ותהיה נאמנה לזלזול בעקרונות האומות המאוחדות.

מדינת בנימין לא תהיה מוכנה לשתף פעולה עם המוסדות והנציגים של הפרקליטות, המשטרה, העיתונות והחברה האזרחית ותפעל להרחבת השפעתה החברתית והכלכלית על ארץ ישראל בשלמותה.

מתוך ביטחון בנתניהו בנימין הננו חותמים בחתימת ידנו על הכרזה זו, במושב מועצת החסינות הזמנית, על אדמת המולדת, בעיר הקודש ירושלים, ערב שבת,
כ"ז בטבת תש"פ, 24 בינואר 2020.

רגב מירי / ביטן דוד / אמסלם דודו / אוחנה אמיר / זוהר מיקי / ריקלין שמעון / סג"ל אראל / מגל ינון / ציפר בני / טאוב גדי, ד"ר / ברדוגו יעקב / ביסמוט בועז / הביביסטית רונית / נתניהו יאיר / נתניהו אבנר / נתניהו שרה

עוד 452 מילים

גנץ נוטה שלא להיענות להזמנת טראמפ להגיע לבית הלבן בשבוע הבא

היועמ"ש מנדלבליט צפוי להודיע על העמדה לדין של ח"כ ביטן ● יושב ראש כחול לבן ימסור מחר בערב הצהרה לתקשורת ● הקרמלין: שחרור נעמה יששכר מתעכב כי טרם הוגשה בקשת חנינה רשמית ● הפרקליטות ערערה על ההחלטה שלא לאפשר חיפוש בטלפונים של שלושה מיועצי נתניהו

עוד 21 עדכונים

עוד לא ירד המסך על אירועי פורום השואה הבינלאומי ופרשת נעמה יששכר, וכבר עולה מסך חדש, על תכנית מדינית דרמטית שתהפוך לנושא מרכזי בבחירות הקרבות ● זו לכאורה ההצגה של נתניהו, אך ראש הממשלה יצטרך לגייס את כל הכוחות השיווקיים שלו כדי למכור את תוכנית טראמפ למחנה הימין, בעוד שראשי כחול-לבן, שעבדו בתיאום עם הבית הלבן בחודשים האחרונים, יתמכו בה כאיש אחד ● פרשנות

עוד 895 מילים

צינור הגז לא יסופח

סיבוב התעמולה שעשה ראש הממשלה על הפיכת ישראל למעצמת אנרגיה צפוי להסתיים כמו מסעות תעמולה שערך בעבר: בכלום ● ישראל מחזיקה בפחות מחצי אחוז מעתודות הגז הטבעי בעולם, וסיכויי ההקמה של צינור הגז לאירופה קלושים ● היה עדיף בהרבה אם נתניהו היה יכול להתגאות בהישגים בתחום האנרגיה המתחדשת

עוד 943 מילים

ישראל יודעת כיצד להתמודד עם ההצפות, אך לא עושה דבר

ד"ר סיניה נתניהו הובילה דוח בין-משרדי לממשלה על היערכות ישראל להסתגלות לשינויי אקלים, ובו המלצות לתכנית פעולה אסטרטגית לאומית ● הדוח אושר על ידי השרים כבר ב-2018, אך ההחלטות האופרטיביות לא יושמו עד היום ● החודש היא הביטה בכאב בתוצאות השיטפונות, וידעה שניתן היה למנוע חלק ניכר מהנזקים ● טור מיוחד

עוד 721 מילים

העירייה קונסת בעלי כלבים שכבר חוסנו או עזבו את העיר

עיריית רחובות שיגרה יותר מ-3,000 דוחות, בטענה כי כלבים לא חוסנו ● בין מקבלי הקנסות: בעלי כלבים שחוסנו, וגם תושבים שעזבו את העיר ושינו את כתובתם בתעודת הזהות ● בשירות הווטרינרי מסבירים שמערכת רישום הכלבים "ישנה ולוקה בחסר" ולא מעדכנת שינויי כתובת מהארנונה ● אבל בעירייה מטילים את האחריות דווקא על המתלוננים: "לא מדובר ב'תקלה׳, אלא בחוסר עדכון של בעלי הכלב״

עוד 1,141 מילים ו-1 תגובות

נתניהו וגנץ יגיעו בשבוע הבא לבית הלבן לדון על השלום באזור

נשיא גרמניה שטיינמאייר בפורום השואה העולמי ביד ושם: הלוואי שהייתי יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר, אבל שנאה מוסיפה להתפשט בארצי ● נשיא אוקראינה זלנסקי ביטל את הגעתו לאירוע, לדבריו, לטובת שורדי שואה; יד ושם: החלטה תמוהה ● נעמה יששכר התראיינה לטלוויזיה הרוסית, לאחר שצפתה באמה נפגשת עם נשיא רוסיה: אם פוטין אומר שהכל יהיה בסדר, אני מאמינה לו

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה