ראובן ריבלין ובנימין נתניהו (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

"החוק מאפשר לריבלין לקבוע את גורל נתניהו"

ראיון

פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי, לא מתרגשת מהטענות שחוק יסוד הממשלה מאפשר לנאשם בפלילים להרכיב ממשלה ● לדבריה, בכל העולם נהוג שדווקא סעיפים חוקתיים נתונים לפרשנות שיפוטית רחבה ● אם וכאשר נתניהו יגייס מספיק המלצות של ח"כים, שיקול הדעת של הנשיא ריבלין, מגובה בחוות דעת משפטית, יאפשר לו לקבל החלטה דרמטית שתמנע מנתניהו להמשיך לכהן

השיח הציבורי המתנהל בימים האחרונים על סמכות המשפטנים לפרש את חוק יסוד הממשלה, לוקה באי-דיוקים רבים, במידע מוטה ובטיעונים מטעים. הבעיה הזו מחריפה לנוכח המשמעויות הציבוריות מרחיקות הלכת של הדיון הזה.

אם יקבעו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואחריו בג"ץ, כי לא ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים, תסתיים למעשה הקריירה הפוליטית של בנימין נתניהו, ואזרחים רבים יחושו נפגעים.

באחת מקבוצות העיתונאים בווטסאפ כתב אתמול יהודה עמרני, מנהל הפעילות של עמותת הימין "התנועה למשילות ודמוקרטיה", את הדברים הבאים: "חוקי היסוד קובעים שנתניהו יכול להמשיך להיות ראש ממשלה, אפשר לתת לו להרכיב ממשלה נוספת, והוא לא צריך להתפטר מתפקידי שר".

בהמשך ציטט עמרני את סעיף 7 בחוק היסוד, המתייחס להליך הטלת הרכבת הממשלה, וקובע: "משיש לכונן ממשלה חדשה, יטיל נשיא המדינה, לאחר שהתייעץ עם נציגי הסיעות בכנסת, את התפקיד להרכיב ממשלה על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך".

עמרני, שטיעוניו מייצגים נאמנה את אלה של תומכי נתניהו, טען כי מדובר בסעיף הרמטי וחסר לקונות, ובשל כך אין מקום שהיועמ"ש או בג"ץ יפרשו אותו לרעת רה"מ היוצא. עוד כתב, כי "אם החוק לא מגדיר משהו כאסור אז הוא מותר".

"שיקול הדעת הוא של הנשיא, ומי שמנחה את הנשיא, הפרשן הראשון של חוק יסוד הממשלה, הוא היועץ המשפטי לממשלה. הוא צריך להנחות את הנשיא – לפני שנלך לבחירות – כדי שיידעו חברי הליכוד מה המצב"

דברים דומים הוסיף בנוגע לסעיף 18 בחוק היסוד, המאפשר לראש ממשלה נאשם לכהן עד פסק דין חלוט. "לא כתוב מה עושים עם מועמד שיש נגדו רק חשד, או רק נפתחה נגדו בדיקה מקדמית, או חקירה. ואז מה? הזוי איך מעקמים את הכללים הבסיסיים של המשפט לאיזה כיוון שמתאים".

לדברי עמרני, כפי שאין מי שטוען שאפשר לפטור אדם מתשלום מסים אם הוא מצוי בקשיים כלכליים ומשפחתיים, רק משום שפקודת מס הכנסה לא מתייחסת לכך, כך אין מקום לפרש את חוק יסוד הממשלה על בסיס התרחישים החסרים בו.

לחיזוק המסקנה הזאת הוסיף, כי מכיוון שמעמד חוקי היסוד גבוה משל חוקים רגילים, יש להיזהר שבעתיים מפרשנות שלהם. לדבריו, "העברת שלטון בניגוד לחוקי יסוד מפורשים, בעוד אותה מערכת קידשה את חוקי היסוד כשרצתה מהפכה משפטית, היא כפירה בשלטון החוק ומשמעותה הפיכה שלטונית".

ראובן ריבלין ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
ראובן ריבלין ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

תמונה שונה לחלוטין

פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי מבית הספר למשפטים במכללה למינהל, מציגה תמונה שונה לחלוטין מזאת של התנועה למשילות ודמוקרטיה.

בראיון ל"זמן ישראל" מבקשת נבות לתקן כמה טעויות נפוצות ביחס לחוק יסוד הממשלה, ואגב כך ביחס לחוקי היסוד כולם.

אף שההיגיון של עמרני נשמע מוצק לאדם הסביר, דבריה של נבות סודקים את ההיגיון הזה, ומציעים נקודת מבט רחבה יותר על הסוגיה המורכבת.

"סעיף 7 בחוק יסוד הממשלה מחייב הפעלת שיקול דעת", אומרת פרופ' נבות. "כל מה שהסעיף אומר זה שמי שעושה את המהלך הוא הנשיא, אבל ברור שהנשיא לא יכול להטיל את הרכבת הממשלה על כל מי שהוא רוצה. למשל, על חבר שלו. 'אני מאוד מחבב את מספר 7 ברשימה המשותפת ועליו אטיל להרכיב ממשלה'".

למה בעצם? תאורטית, על פי נוסח הסעיף, הנשיא יכול להטיל על כל חבר כנסת שמסכים לכך.

"כל סעיף בחוק יסוד לא מתפרש רק על סמך מה שכתוב, אלא על סמך מטרותיו, הרציונל שלו, כוונת המחוקק ועקרונות היסוד. זה אומר שהנשיא חייב להפעיל שיקול דעת בהתאם למטרות החוק, והמטרות הן שממשלה תורכב בהקדם האפשרי – משום שבאותו רגע קיימת ממשלת מעבר – ושייעשה רצון הציבור.

"זה אומר שהשיקולים שהנשיא שוקל הם גודל המפלגה, כי זה רצון הציבור, והסיכויים שיש להרכבת ממשלה.

"הרי אם אתה שואל אזרח ברחוב על מי מטיל הנשיא את הרכבת הממשלה, הוא יענה לך 'על בעל הסיכויים הגדולים ביותר, או על ראש המפלגה הגדולה ביותר'.

פרופ' סוזי נבות (צילום: באדיבות המצולמת)
פרופ' סוזי נבות (צילום: באדיבות המצולמת)

"למה הוא יענה כך? כי זאת התחושה שהתקבעה מאז קום המדינה, על אף שזה לא כתוב בחוק היסוד. אלה הרציונלים של חוק היסוד, זאת המטרה שלו. לזה הכוונה בכך שיש לנשיא שיקול דעת.

"במסגרת שיקול דעתו, הנשיא רשאי לשקול גם את השאלה האם מדובר בח"כ שיש נגדו כתב אישום. סעיף 7 הוא לא סעיף 'סגור', ואין בכלל סעיפים סגורים בחוקי היסוד למעט סעיפים שקובעים מועדים. כשכתוב מאה ימים זה מאה ימים".

למה הנשיא יכול לשקול את סוגיית כתב האישום? יש טענה שאנחנו כבר יודעים מסעיף 18 של חוק יסוד הממשלה שאין בכך בעיה.

"אתה רגיל שהחוקים שאתה נוגע בהם, למשל עבירות תעבורה ודברים מהסוג הזה, החוקים הטכניים האלה, מפורשים בדיוק לפי לשונם. אם כתוב שלא תיסע במהירות 120 קמ"ש, אין מה לפרש את המספר 120.

"בחוקים חוקתיים, המילה היא רק ההתחלה של הדרך. אתה צריך עדיין לבדוק מה המטרה של החוק, למה התכוון המחוקק, מה הרוח שלו.

"גם בסעיפים 17 ו-18 יש מטרה ורוח. הרי מה הם אומרים? הם מדברים על מתווה להעמדה לדין של ראש ממשלה:

"אחת, כתב אישום יוגש ע"י היועץ המשפטי; שתיים, כתב האישום יוגש לביהמ"ש המחוזי בירושלים בהרכב של שלושה; שלוש, אם הרשיע ביהמ"ש בעבירה שיש עמה קלון, הכנסת רשאית להעביר אותו מתפקידו; ארבע, אם הכנסת לא העבירה אותו מתפקידו, ופסק הדין סופי, תיפסק הכהונה באופן אוטומטי.

"הסעיפים האלה אף פעם לא זכו לפרשנות. אלה לא סעיפים טכניים, הם מעוררים המון שאלות מהותיות. למשל, האם כתב אישום בעבירה קלה הוא כמו כתב אישום בעבירה חמורה, למשל של בגידה, אונס או רצח? האם זה משנה אם כתב האישום מייחס לרה"מ אירוע חד-פעמי, או ריבוי עבירות על פני הרבה שנים?

"האם זה משנה אם יש לו כתב אישום על עבירות של טוהר מידות או על עבירות טכניות? למשל, הוא נסע רוורס ופגע במישהו. האם זה חשוב אם המשרה הציבורית שימשה כלי לביצוע העבירה? האם יש איזה פגם מוסרי הנוגע לזיקה שבין התפקיד הציבורי לבין העבירה המיוחסת?

"כל הדברים האלה לא כתובים בסעיף הזה, אבל הם חלק מהפרשנות שלו. לכן אני לא למדה מהסעיף הזה שראש ממשלה – ונניח לצורך הדיון לא ראש הממשלה נתניהו, אלא ראש ממשלה כלשהו בישראל – שחשוד באונס, ברצח, בבגידה או בשוחד, יכול להמשיך לכהן, משום שמדובר בעבירות מאוד חמורות".

הטענה של תומכי נתניהו היא שהסעיף חוקק אחרי הלכת דרעי-פנחסי, וכבר ידעו מה יכול לעמוד על הפרק.

"עד 1992, הסעיפים האלה לא נכללו בחוק יסוד הממשלה. הם נכתבו לפני דרעי-פנחסי (ההלכה ניתנה ב-1993, נ"י) עבור הבחירה הישירה, כי כשהעם בוחר ישירות ראש ממשלה, אתה רוצה שיהיה הליך הרחקה מכהונה שהוא הליך מפורט וברור. וכשחזרנו לשיטה הפרלמנטרית פשוט לא הורידו אותם. ב-2001 נחקק חוק היסוד החדש, והסעיפים האלה הועתקו כמו שהם מחוק הבחירה הישירה".

בהנחה שזה נעשה במתכוון, איך מבססים את הטענה שדווקא חוקי יסוד נתונים לפרשנות יותר מאשר חוקים רגילים?

"החוקה, שזה בעצם חוקי היסוד שלנו, מקבלת בכל פעם פרשנות לפי האירוע. היא כתובה תמיד בלשון הכי כללית, ואני אתן לך דוגמה מהמשפט האמריקאי.

"החוקה האמריקאית אומרת שכולם נולדו שווים, למרות שאמריקה הייתה בעבר מדינה גזענית. היא עשתה הפרדה גזעית בין לבנים ושחורים.

"איך יכול להיות שהחוקה אומרת שכולם שווים, אבל הלבנים והשחורים הולכים לבתי ספר נפרדים, השחורים לא יכולים להיכנס לבתי קפה, הם לא יכולים כמובן לקבל עבודה, וכו'? איך זה אפשרי?

"בית המשפט העליון האמריקאי פירש באותו זמן את המילה שוויון בחוקה כשוויון, אבל בנפרד – 'נפרד אבל שווה'. כל אחד יקבל את שלו, אבל בצורה נפרדת. זאת הייתה פרשנות מאוד בעייתית, אבל בית המשפט העליון נתן אותה.

"היום, הפרשנות תואמת את התקופה שארצות הברית נמצאת בה עכשיו, והמילה שוויון אומרת שאין יותר הפרדה גזעית. החוקה לא השתנתה, המילה שוויון נשארה אותה מילה, אבל הפרשנות השתנתה. זה קורה כל הזמן, בכל העולם".

"החקיקה צריכה לתת כללים בסיסיים, מסגרת של כללי משחק. השאלה אם ראש ממשלה תחת כתב אישום יכול לכהן לא צריכה להיות משפטית. היא צריכה להיות שאלה פוליטית, ציבורית, נורמטיבית, ערכית, מוסרית"

כלומר, כמו שהימין טוען, אנחנו תלויים באג'נדה של השופטים, שלוקחים על עצמם את הובלת מערכת הערכים החברתית.

"אני לא חושבת שהם מובילים את זה. אני חושבת שמערכת הערכים אצלנו מבוססת בשני ביטויים שכתובים בחוקי היסוד, שהם החוקה שלנו: יהודית ודמוקרטית. לפי הסדר הזה, אגב, אני תמיד מקפידה עליו. אלה שני הערכים שמהם בית המשפט גוזר את כל מה שמחייב בכל הפסיקה.

"הערך של דמוקרטיה אומר שיש שלטון חוק, שכולם שווים בפני החוק, ושאיש ציבור צריך להיות נאמן הציבור. הרי אישי הציבור שלנו, השרים, ראש הממשלה, ראשי עיר, הם מקבלים כוח מאיתנו, והם צריכים להפעיל אותו לטובתנו.

"זה נובע מעצם העיקרון הדמוקרטי. בית המשפט לא ממציא שום דבר, אין לו ערכים משלו. הערכים תמיד מעוגנים בשני העקרונות ונובעים מהם.

"למשל, קדושת החיים, אחד הערכים שאנחנו מגנים עליהם בחירוף נפש, נובע מהיהדות. לא בטוח שזה קיים בכל מקום בעולם כמו אצלנו".

זה קיבל ביטוי בפסיקה?

"בוודאי. יש אצלנו חוק 'לא תעמוד על דם רעך'. זה חוק שאומר שאתה חייב לעזור לזולת אם אתה רואה אותו בצרה. אתה חייב לעזור לו. אתה לא יכול לעבור לידו ולתת לו, כמו בכבישים בארצות הברית, לתת לו לקפוא למוות. אצלנו זה לא קיים.

"למה? בגלל הנושא של היהדות, ההשפעה שהייתה לתרבות, למורשת וכו'. זה מקסים בעיניי. יש שיגידו שזה לא דמוקרטי, ואני אומרת שאין דמוקרטיה במאה אחוז ואין יהדות במאה אחוז. שני הערכים צריכים לחיות יחד, האחד ליד השני".

בנימין נתניהו (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90     )
בנימין נתניהו (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90     )

אמון הציבור או "אמון הציבור"?

בחזרה למציאות המשפטית-פוליטית הנוכחית, עולה השאלה אם הסמכות לפרש את סעיף 7 לחוק יסוד הממשלה לא אמורה להיות בלעדית של הנשיא, כפי שכתוב, ולא של היועץ המשפטי ובג"ץ. נבות מסבירה שכמעט ואין לכך משמעות אמיתית.

"לדעתי שיקול הדעת הוא של הנשיא, ומי שמנחה את הנשיא, הפרשן הראשון של חוק יסוד הממשלה, הוא היועץ המשפטי לממשלה. בבוא היום, כשנגיע לנקודה הזאת, אם יהיו בחירות חדשות, הוא צריך להנחות את הנשיא, ואני חושבת שאפילו קודם, לפני שנלך לבחירות, כדי שיידעו חברי הליכוד מה המצב".

כבר עכשיו זה רלוונטי, ב-21 הימים האחרונים להרכבת ממשלה.

"עכשיו זה עוד לא רלוונטי כי אין 61 חתימות לנתניהו. ביום שהוא ישיג 61 חתימות – באותו יום צריכה להיות חוות דעת".

לאמון הציבור במוסדות המדינה ובשלטון החוק יש משמעות גדולה. זה היה הבסיס העיקרי להלכת דרעי-פנחסי, האוסרת על שרים תחת כתבי אישום חמורים לכהן. השמירה על אמון הציבור בכלל מעוגנת בחוק?

"הנושא של אמון הציבור מופיע בעשרות פסקי דין, שרובם ככולם, אגב, עוסקים בהעברה מכהונה של אנשים שלא יכולים להקרין אמון. למשל, פסק דין שחייב את הרמטכ"ל לבטל קידום של תת-אלוף שהייתה לו עבירה משמעתית לאלוף (ניר גלילי, נ"י), ואמר שאדם כזה לא יוכל להקרין אמון לאלה שהוא קורא להם 'אחריי'.

"זה מופיע גם בפסק הדין של ראשי הרשויות (שמעון גפסו ויצחק רוכברגר, נ"י), שבית המשפט אומר שגם מי שכביכול נבחר על ידי העם, הבחירה שלו לא באה במקום דין המשפט, משום שאמון הציבור בגוף שבראשו עומד איש הציבור, כלומר העירייה, צריך להיות כזה שאין ספק לגבי הפגיעה בטוהר המידות. כבר נכתב בפסיקה ש'הממשלה צריכה להתוות נורמות של התנהגות שלטונית ראויה'".

ומה עם הטענה של אנשי הציבור שאומרים, קיבלנו את אמון הציבור בקלפי ובית המשפט לא יכול לטעון אחרת?

"אנחנו בישראל משתמשים בביטוי אמון הציבור לשני נושאים שונים. הציבור שבוחר בעצם נותן מנדט לאדם מסוים, למרות שאנחנו אומרים שכשהציבור בוחר בראש ממשלה או בראש עיר מושחת, על אף שיש נגדו כתב אישום – אותו איש ציבור קיבל את אמון הציבור.

"אבל בנוסף, 'אמון הציבור' הוא מושג משפטי, זה אחד העקרונות, כמו שלטון החוק, הפרדת רשויות, טוהר המידות. אנחנו משתמשים באותו מושג בשני הקשרים שונים והבלבול הוא קשה.

"אמון הציבור הוא היכולת שלי לתת אמון במוסד השלטוני, ולסמוך למשל על שיקול הדעת של רשויות האכיפה, של בתי המשפט, של הממשלה, של ראש הממשלה, ששולח את הילדים לצבא, וכן הלאה.

"נתניהו אכן זכה לאמון הציבור בבחירות ב-2015, ובשנה החולפת אגב הוא מכהן בלי אמון של הציבור, במובן הטכני. במובן המשפטי זה משהו אחר לגמרי".

ולמה זה לא מעוגן בחוק ולו בשביל מראית עין, כדי שלא ייראה שמערכת המשפט לוקחת לעצמה כוח רב מדי?

"אני לא מכירה עיגונים כאלה. החקיקה צריכה לתת כללים בסיסיים, מסגרת של כללי משחק. היא לא צריכה להסדיר נושאים כאלה. אגב, השאלה אם ראש ממשלה תחת כתב אישום יכול לכהן לא צריכה להיות שאלה משפטית. היא צריכה להיות שאלה פוליטית, ציבורית, נורמטיבית, ערכית, מוסרית".

"אם נתניהו ילך לבחירות בראש הליכוד, והוא יקבל 61 מנדטים, אז אפשר יהיה לטעון את מה שאתה אומר. שהציבור יודע שהוא נאשם בשוחד, ולציבור לא אכפת. אבל השאלה היא האם זה השיקול הבלעדי"

זאת בדיוק הטענה של תומכי נתניהו, שכל עוד הציבור תומך בו נורמטיבית זה מספיק.

"אם הוא ילך לבחירות בראש הליכוד, והוא יקבל 61 מנדטים, אז אפשר יהיה לטעון את מה שאתה אומר. שהציבור יודע שהוא נאשם בשוחד, ולציבור לא אכפת. אבל השאלה היא האם זה השיקול הבלעדי.

"ודאי שמעת על הביטוי 'עושק המיעוט' בעולם של חברות עסקיות. המשמעות שלו היא שהרוב לא יכול לעשוק את המיעוט. גם למיעוט יש זכויות.

"עכשיו קח את הרעיון הזה של עושק המיעוט, ותעלה אותו מעלה עד למקום של ראש ממשלה. גם אם הוא נבחר ברוב של 61 מנדטים, אותם 59 שנשארו בחוץ הם מיעוט, אבל גם להם יש זכות לקבוע את הערכים שעל פיהם נבחן ראש ממשלה.

"זאת המשמעות של אמון הציבור: לא רק אמון אלה שבחרו בו, אלא אמון של כל המדינה. הוא ראש הממשלה של כולם.

"כאן נכנס המושג המשפטי של אמון הציבור והנושא של ניגוד עניינים מובהק. לכל פעולה שלו, גם אם אני סומכת על שיקול הדעת, יש מראית עין כאילו היא נעשית בגלל שהוא נאשם.

"זאת הנקודה הכי חשובה, והאמת היא שבגלל המצב הזה הוא לא יכול לתקן דברים שבאמת צריך לתקן, למשל גם במערכת המשפט וברשויות אכיפה. אדם שכרוך בזה באופן אישי, גם אם היה נבחר שוב לראש ממשלה, לא היה יכול ליזום שום תיקון כי הוא בניגוד עניינים".

"סעיף 7 בחוק יסוד הממשלה מחייב הפעלת שיקול דעת, אבל ברור שהנשיא לא יכול להטיל את הרכבת הממשלה על כל מי שהוא רוצה. למשל, על חבר שלו. 'אני מחבב את מספר 7 ברשימה המשותפת והוא ירכיב ממשלה'"

בנושא ניגוד העניינים עולה לאחרונה הטענה שישנה סתירה בין היותו של נתניהו נאשם, שמתפקידו לערער על אמינות גורמי החקירה והתביעה, לבין היותו ראש ממשלה, המחויב לשמור על אמון הציבור במערכת. החובה של אנשי ציבור לשמור על אמון הציבור במוסדות המדינה ושלטון החוק מעוגנת בחקיקה?

"שוב, החקיקה לא נועדה בשביל זה. חוקים לא קיימים כדי לקבוע לנו מערכת נורמטיבית של ערכים. חוק קיים כדי לקבוע 'מתחת לזה אתה לא יכול'. זה המינימום. החוק לא קובע שאתה צריך להתנהג בתור עיתונאי התנהגות ערכית, ראויה, מוסרית והגונה. אני גם לא רוצה שהחוק יאמר את זה. אלה דברים שלנו כחברה. זו אמנה חברתית, הכללים האתיים, האסתטיים. החוק קובע דברים מינימליים.

יהודה עמרני
יהודה עמרני

"אתה יכול להיות לא ראוי ולא תקין ולא ערכי, אבל רק אם תפעל בצורה שעוברת על החוק, אם תפעל מתחת לקו האפס, זה יהיה פלילי. מעבר לזה? אתה יכול להתנהג ברמה של 1 ואתה יכול להתנהג ברמה של 9 בסולם דמיוני כזה.

"אתה יכול להיות עיתונאי מאוד לא רציני – ויש הרבה כאלה לצערי, שכל מילה שנייה שלהם לא מבוססת ועושים הרבה דברים שגובלים בהסתה – ויש כאלה שמאוד ראויים. כל אחד ממוקם במקום אחר בסולם הדמיוני, אבל החוק לא מתערב בזה. בשביל זה יש כללי אתיקה".

עוד 2,273 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 29 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

פייק ניוז? גם בישראל, הכתובת מוכרת

פייק ניוז, פייק ניוז בכל מקום. מה אתם יודעים על פייק ניוז? המונח עצמו קיבל את תהילתו הודות לדונאלד טראמפ, שנוהג להתייחס לכל אייטם שלא לרוחו כ״פייק ניוז״ בלי לתמוך את טענותיו במשהו, בלי להתייחס לגופו של עניין, ובלי דין וחשבון על דבריו או מעשיו. טראמפ מכנה בעצם את התקשורת הממוסדת "פייק ניוז", כי התקשורת מדווחת על דברים שלא לרוחו.

עם זאת, המשמעות המקורית של המושג נועדה להתייחס למצבים בהם מפברקים ידיעות חדשותיות. בתקופה של לפני המירוץ לנשיאות ארה״ב, למשל, הסיפורים החדשותיים המזויפים והבדויים לחלוטין, קיבלו יותר חשיפה באינטרנט מדיווחי חדשות עיתונאיות אמיתיים. המציאות החדשה היא שידיעות מזויפות מתערבבות כל הזמן ברשתות החברתיות עם ידיעות אמיתיות, ונהיה קשה יותר להבדיל.

המשמעות המקורית של "פייק ניוז" התייחסה לפיברוק ידיעות חדשותיות. לפני המירוץ לנשיאות ארה״ב, למשל, הסיפורים החדשותיים הבדויים קיבלו יותר חשיפה באינטרנט מדיווחי חדשות עיתונאיים אמיתיים

השבוע עלה ביס דוקו סרט בשם ״פוסט אמת: המחיר של פייק ניוז״. הסרט מתאר מספר מקרים של אנשים שפשוט ״עובדים״ בייצורן של פייק ניוז, ידיעות חדשותיות מומצאות וחסרות בסיס לחלוטין.

אולם מה שנאמר בסאב-טקסט של הסרט, הוא שהשימוש בכלי הזה של פייק ניוז מהווה נחלתם הכמעט בלעדית של השמרנים: הסרט מתאר טרולים כדוגמת אלכס ג׳ונס שממציאים סיפורים הזויים לחלוטין, ואחרי שהם מקבלים תהודה, לך תוכיח עכשיו שאין לך אחות. סיפור אחד, לפיו הילארי קלינטון מנהלת רשת פדופיליה במרתף פיצריה בוושינגטון, הצליח כל כך, עד שאדם חמוש ברובה נכנס לפיצריה הזאת כדי לחפש שם מרתפים בהם הילארי מענה ילדים. החדשות מזויפות, אך ההשלכות לפעמים אמיתיות.

האם אכן פייק ניוז הם כלי של השמרנים?

קודם כל, שיהיה ברור שלליברליזם אין מונופול על האמת. וברור שמשטרים משמאל וימין, דיקטטורים יותר או פחות, ממציאים ומזייפים ידיעות חדשותיות ברמה כזאת או אחרת. אולם – ואני אנסה לצלוח ככל האפשר את השלמת הטענה הזאת – אני סבור כי אכן בכל הנוגע להפרטה של פייק ניוז על ידי המגזר הפרטי, במדינות ליברליות ופתוחות יחסית, נראה שיש צדק מסוים בטענה לפיה יותר סביר שפייק ניוז יגיעו מפי גורמים שמרניים מאשר מגורמים ליברליים.

בהנחה שאני צודק, השאלה היא מדוע זה כך? קודם כל, שליטים שמרניים בכל העולם, דוגמת טראמפ ונתניהו, מחזקים את האמון של הציבור שלהם בהם על ידי הטלת דופי בכל המוסדות הקיימים בחברה: האקדמיה, המשפט, הדרג הביורקרטי והתקשורת. בנוגע לזו האחרונה, הקהל השמרני שנאמן למנהיג שלו, נוטה לקבל כל ראיה לכך שהתקשורת מציגה מציאות מעוותת, כדי לשמר את השקפת העולם שבנה לעצמו.

קהל כזה הוא קרקע פורייה לשתילת ידיעות מזויפות, ותמיד יהיה מי שיעשה זאת. כשיש ביקוש, יש היצע. שנית (וכאן אני ממש מסתכן בגינויים אבל ניחא), נראה שהתפיסה של השמרנים לגבי פטריוטיות היא שמי שמבקר את המדינה לא אוהב אותה. עם זאת, משום שהם אלו שבאמת אוהבים את המדינה, הם יודעים שלפעמים היא צריכה מעט ״עזרה״, ולכן ראוי לעגל פינות בשבילה.

נראה שתפיסת השמרנים לגבי פטריוטיות היא שמי שמבקר את המדינה לא אוהב אותה. עם זאת, משום שהם אלו שבאמת אוהבים אותה, הם יודעים שלפעמים היא צריכה מעט ״עזרה״, ולכן ראוי לעגל פינות בשבילה

מקרה מעניין בהקשר הזה היה השבוע עם בחורה צעירה בשם ורד סבן. ורד נקנסה בחמשת אלפים שקלים בגין הפרת בידוד ביתי, וקיבלה הזדמנות להתראיין על כך אצל ניב רסקין בחדשות הבוקר. ורד לקחה את ההזדמנות ״בשתי ידיים״, אבל משום ש״פחדה לצאת אהבלה״ התייעצה בווצאפ עם פעילי ליכוד ושאלה אותם מה כדאי להגיד. חבריה ״הנאמנים״ לקבוצה ייעצו לה: "לא משנה מה, לא לצאת על ביבי, תצאי על השמאל" אמר פלוני. "תנסי לצאת מזה בזה שאת מפילה את האשמה על לפיד וכל 'לוחמי' הדמוקרטיה למיניהם. יעני אם לא לפיד, את היית נשארת בבית". אמר אלמוני.

האמת כבר לא חשובה

ורד לא ראתה את יאיר לפיד בטלוויזיה אומר שום דבר על הפרת בידוד. עם זאת, זה לא הפריע לעיתונאים שמרניים, בזה אחר זה, לצטט אותה כמקור לכך שיאיר לפיד אמר שצריך להפר בידוד. בשביל נתניהו, כמו בשביל ארץ ישראל, מותר לשקר. מותר גם פשוט להמציא.

שום דבר לא חשוב כמו שמירה על הערך של אהבת המדינה, ואהבה למדינה, היא אהבה ללא סייג וללא תנאים (גם החוק לא חשוב כמו האהבה למדינה: אם חצי מהעם בחר בנתניהו, אז צריך לזכות אותו). ראינו המצאות נוספות של חדשות בשם האהבה למדינה מן המגזר הפרטי בזמן האחרון: ״התצהיר הכוזב״ של הפרקליטה ליאת בן ארי, פרשת המימד החמישי, פרשיית נאווה ג׳ייקובס ודברים נוספים. נצח ישראל לא ישקר. אבל בשביל נצח ישראל, מותר לשקר.

זו המשמעות האמיתית של פוסט אמת: ההבנה כי האמת כבר אינה חשובה עוד. כשהאמת לא מתאימה, אפשר לשפץ אותה או לעזור לה. בעידן הזה של פוסט-אמת, חלפה לה האשליה הישנה לפיה אנשים מעצבים את השקפת עולמם בהתאם למה שהם תופסים כאמת. כלומר, התפיסה הפוליטית שלהם לא נובעת מהבנה של איך שהדברים עובדים במציאות, אלא נובעת מאיך שהם חושבים שהמציאות צריכה להיות. בעשורים האחרונים חלחלה ההבנה לפיה אנשים מעדיפים ״אמת״, רק כאשר היא נוחה עם תפיסתם הפוליטית, אפילו שהיא מעוצבת לפי משאלות ליבם.

בין החדשות המומצאות שראינו בשם האהבה למדינה: ״התצהיר הכוזב״ של הפרקליטה ליאת בן ארי, פרשת המימד החמישי, פרשיית נאווה ג׳ייקובס וכדומה. נצח ישראל לא ישקר. אבל בשביל נצח ישראל מותר לשקר

אולם הנזק האמיתי של פנייה לפוסט אמת, הוא שהוא מדבק: כאשר צד אחד שובר את הכללים ומצליח לנצח על ידי כך, הוא מדרדר את המשחק כלפי מטה. נוצר מירוץ לתחתית של שימוש בטענות רגשיות ועובדות בדויות במקום שאיפה לשיח רציונלי. אי אפשר לומר, אוקי, אני אשתמש עכשיו בשקרים וסילופים, כדי להגיע לשלטון, ואחר כך נטהר את השיח. כפי שנאמר במשנה:

הָאוֹמֵר, אֶחֱטָא וְאָשׁוּב, אֶחֱטָא וְאָשׁוּב, אֵין מַסְפִּיקִין בְּיָדוֹ לַעֲשׂוֹת תְּשׁוּבָה.

אי אפשר לחטוא היום מתוך כוונה לכפר על כך מחר. על הפנייה לפוסט אמת אין כפרה.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים

ליצמן מתעקש על הבריאות, חוסן לישראל מוותרת על החוץ, ומחלוקת לגבי מינוי שר משפטים

התקדמות במגעים בין הליכוד וחוסן לישראל: נתניהו וגנץ קיימו פגישה במשך כשמונה שעות, והם צפויים להיוועד שוב היום ● פנינה תמנו-שטה, שמבקשת לעזוב את יש עתיד ולהצטרף לחוסן לישראל, צפויה להתמנות לשרת העלייה והקליטה, אף שהמשרה הובטחה לגדי יברקן ● בנט מעוניין להתמנות לשר האוצר ● הוועדה המסדרת תדון בצהריים בבקשת פיצול כחול לבן

12:37 עריכה

ישיבתה של הוועדה המסדרת בנושא פיצול כחול לבן נדחתה מהשעה 12:00 לשעה 13:00.

12:34 עריכה

המשפטן ידידיה שטרן נפגש, בנפרד, עם נתניהו וגנץ, בתיווכו של חבר מפלגת חוסן לישראל, חילי טרופר – כך פרסם זאב קם בתאגיד השידור כאן. שטרן, פרופסור למשפטים, סירב להשיב לשאלה האם נפגש עם השניים במסגרת בחינת מועמדותו לתפקיד שר המשפטים.

ידידיה שטרן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שטרן בירושלים, 2018 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
12:13 עריכה

בוועדה המיוחדת של הכנסת להתמודדות עם נגיף הקורונה נשא מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד דברים והשיב לשאלות חברי הכנסת. לדבריו, נשקל הסגר באזורים בעייתיים כמו בני ברק.

יושב ראש הוועדה עפר שלח אמר ש"במשבר הזה הסוגיה הכלכלית היא לפחות שווה בכובדה לסוגיה הבריאותית. השאלה אם החולה הכלכלי לא ימות לפני חולה הקורונה. ככל שהזמן עובר יהיה יותר קשה להחזיר את העסקים לקדמותם. כשאתה משטיח את העקומה אתה גם מאריך אותה, מאריך את הסבל".

"אנחנו בסדר גודל של חודש מאז הקורונה התפשטה בישראל ונעשו צעדים דרסטיים שלא נעשו מאז קום המדינה. המשימה שלי כמנכ"ל האוצר היא שהמשק יתפקד. יצא בתקשורת שמשרד האוצר והבריאות נלחמים – ממש לא. המשימה של הבריאות היא לעצור את הנגיף, המטרה שלנו היא לדאוג למשק", אמר באב"ד.

לדבריו, "למעלה מ-90% נמצאים בחל"ת ולא מפוטרים. החל"ת אמור להגיע בשלושה החודשים הקרובים לסדר גודל של 14 עד 15 מיליארד שקל, עם מיליון אנשים בחל"ת".

אם ההשבתה החלקית שיש עכשיו תימשך חמישה שבועות מדובר על פגיעה בתוצר של- 5%, 75-70 מיליארד שקל. אם מדובר על השבתה כוללת נעמוד על פגיעה של 18%. ההשפעה על הגירעון דומה – השבתה חלקית לחמישה שבועות תגדיל את הגירעון ב-6%, הסביר מנכ"ל משרד האוצר.

"למדינה יש רשת בטחון סוציאלית מצוינת לשכירים. ביחס לעצמאים – מאחר שאין להם דמי אבטלה, יצרנו כלי שנותן מענה גם להם במסגרת אותה רשת ביטחון בצורה של מענק עד לאחר הפסח (סוף אפריל). יהיה מענה בשלוש (וחצי) שכבות: (1) מענק על פי קריטריונים לנפגעי המשבר (2) מענה תזרימי – הוקמו קרנות עבור הלוואות בתנאים מאוד נוחים (3) דחיית תשלומים – הטבות רגולטוריות, מע"מ, ארנונה, מים (בחלק מהמקרים בוטלו תשלומים ולא רק נדחו) (4) שכבה רביעית קטנה – האצת המשק, השקעה בהשקעה במשק שאמורה להניב פריון בהמשך (לדוגמה השקעה בתשתיות)".

באב"ד אמר כי "העסקים הקטנים הם אלו שנפגעו הכי קשה, לכן דחיית התשלומים עבורם היא הכי גדולה. אנחנו מודעים לבעיה, שמה שנתנו לעסק עד כה לא מספיק. החשש שלנו זה שברגע שנתחיל להיכנס לעולם המקורות התקציביים זה יהיה כמו להעביר מיני תקציב, יהיו וויכוחים עד אין סוף. כשנעשה תקציב, ונראה מה היו נזקי הקורונה, כמובן שנעשה קיצוצים ממקומות שונים במשק".

הוא סיפר שחבילת הסיוע, בסך 80 מיליארד שקלים, נמצאת בדיונים. כשנשאל האם מערכת הבריאות קיבלה לאורך השנים מה שהייתה זקוקה לו כדי שתהיה ערוכה למצב הנוכחי, השיב שאף משרד לא קיבל מאה אחוז ממה שהיה צריך.

11:13 עריכה

גורמים ביש עתיד אומרים ל-The Times of Israel שהם מופתעים מכך שפנינה תמנו-שטה החליטה לעזוב את המפלגה ולהצטרף לממשלת נתניהו יחד עם חוסן לישראל. לדבריהם, הצעד של תמנו-שטה "מאוד מאכזב". עוד אמרו במפלגה שחברת הכנסת "נטשה אנשים שלחמו לצידה במשך שנים".

11:01 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, מעוניין לקבל לידיו את משרד האוצר – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן.

10:59 עריכה

דפנה ליאל דיווחה ב-N12 על המשא ומתן הקואליציוני –

• מסתמן ששר המשפטים, שיהיה בידי חוסן לישראל, יאויש על ידי מי שאיננו חבר כנסת. זאת בעקבות תביעת הליכוד.

• לשר הבריאות יעקב ליצמן הוצע לעמוד בראש משרד הבינוי והשיכון – שאף יורחב – אך יושב ראש יהדות התורה דחה את ההצעה.

פנינה תמנו-שטה תתמנה לשרת העלייה והקליטה, אף שהמשרה הובטחה לגדי יברקן.

• עומר ינקלביץ' צפויה להתמנות לשרת ירושלים ומורשת.

10:46 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, הציג תוכנית להתמודדות עם מגפת הקורונה. התוכנית הוגשה לראש הממשלה נתניהו ולמטה לביטחון לאומי.

תוכנית בנט להתמודדות עם הקורונה.

10:27 עריכה

בחוסן לישראל העלו את שמותיהם של גבי ברבש ויצחק קרייס כמועמדים לתפקיד שר הבריאות – כך דיווח ירון אברהם מחדשות 12. ברבש שימש כמנכ"ל משרד הבריאות וניהל את בית החולים איכילוב. קרייס מנהל את המרכז הרפואי שיבא ושימש כקצין הרפואה הראשי בצה"ל.

10:21 עריכה

בשעה 13:00 תקיים חברת הכנסת מרב מיכאלי כנס וירטואלי נגד הצטרפות מפלגת העבודה לממשלת נתניהו.

10:11 עריכה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גינה את ההלוויה ההמונית שנערכה בבני ברק.

10:05 עריכה

בשעה 12:00 תדון בכנסת הוועדה המסדרת בפיצול כחול לבן.

זו החלוקה הנוכחית בתוך סיעת כחול לבן:
• 15 חברים בחוסן לישראל, מפלגתו של גנץ;
 13 חברים ביש עתיד, מפלגתו של לפיד;
 5 חברים בתל"ם, מפלגתו של יעלון.

חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם יבקשו להתפצל לשתי סיעות, כשהאחרונות יבקשו להמשיך לפעול כסיעה אחת. יועז הנדל וצבי האוזר יבקשו להתפצל מתל"ם. פנינה תמנו-שטה תבקש לעזוב את יש עתיד ולהצטרף לחוסן לישראל. ע'דיר כמאל מריח מסתייגת מהצטרפות מפלגתה לממשלת נתניהו; לא ברור אם תבקש דבר מה מהוועדה.

השאלה העיקרית נוגעת לחברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר, שאמנם חברים בתל"ם – שלא תצטרף לממשלה – אך, לפי מספר דיווחים, מעוניינים לקחת בה חלק.

(1) בני גנץ – חוסן לישראל
(2) יאיר לפיד – יש עתיד
(3) משה (בוגי) יעלון – תל"ם
(4) גבי אשכנזי – חוסן לישראל
(5) אבי ניסנקורן – חוסן לישראל
(6) מאיר כהן – יש עתיד
(7) מיקי חיימוביץ' – חוסן לישראל
(8) עפר שלח – יש עתיד
(9) יועז הנדל – תל"ם; מעוניין להתפצל יחד עם האוזר ממפלגתם
(10) אורנה ברביבאי – יש עתיד
(11) מיכאל ביטון – חוסן לישראל
(12) חילי טרופר – חוסן לישראל
(13) צבי האוזר – תל"ם; מעוניין להתפצל יחד עם הנדל ממפלגתם
(14) אורית פרקש-הכהן – חוסן לישראל
(15) קארין אלהרר – יש עתיד
(16) מירב כהן – חוסן לישראל
(17) יואל רזבוזוב – יש עתיד
(18) אסף זמיר – חוסן לישראל
(19) יזהר שי – חוסן לישראל
(20) אלעזר שטרן – יש עתיד
(21) מיקי לוי – יש עתיד
(22) עומר ינקלביץ' – חוסן לישראל
(23) פנינה תמנו-שטה – יש עתיד; מעוניינת להצטרף לחוסן לישראל
(24) ע'דיר כמאל מריח – חוסן לישראל; מסתייגת מהצטרפות מפלגתה לממשלה
(25) רם בן ברק – יש עתיד
(26) אלון שוסטר – חוסן לישראל
(27) יואב סגלוביץ' – יש עתיד
(28) רם שפע – חוסן לישראל
(29) בועז טופורובסקי – יש עתיד
(30) אורלי פרומן – תל"ם
(31) איתן גינזבורג – חוסן לישראל
(32) אנדרי קוז'ינוב – תל"ם
(33) עידן רול – יש עתיד

אגב, אם מי מחברי הכנסת של כחול לבן יתפטר מהכנסת, מי שייכנס במקומו יהיה חבר יש עתיד יוראי להב הרצנו (גם אם המתפטר הוא חבר חוסן לישראל או תל"ם).

09:50 עריכה

יושב ראש אגודת ישראל יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה נתניהו שלא יוותר על תפקידו כשר הבריאות – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן. בין הליכוד לחוסן לישראל מתנהל משא ומתן קואליציוני, שבמסגרתו דרשו האחרונים לקבל לידיהם את המשרה.

09:42 עריכה

אחרי שחברת הכנסת פנינה תמנו-שטה הודיעה על עזיבת מפלגתה, ביש עתיד מבהירים שהם בדקו היטב ולא יהיו עוד עריקות מקרבם – כך דיווחה אנה רייבה ברסקי מ"מעריב".

09:19 עריכה

הודעתה של חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה על עזיבת יש עתיד והצטרפות לחוסן לישראל.

החלטתי להישאר בכחול לבן במסגרת חוסן לישראל ולתת גיבוי מלא לראש המפלגה, חבר הכנסת בני גנץ, בממשלת האחדות שתוקם בקרוב. גנץ הוא מנהיג ששם את ישראל לפני הכל וזו לא סיסמה אלא עובדה.

אני מאמינה שבעת המורכבת הזו, הן בשל משבר הקורונה, הפלונטר הפוליטי והשסעים החברתיים – האינטרס הציבורי הוא ממשלת אחדות שתתפקד בצורה מיטבית מול האתגרים העומדים לפנינו למען ישראל. חונכתי על ערבות הדדית ואחדות העם ואני בוחרת בדרך הזו מתוך הבנה שאנחנו חייבים ללכד ולאחד את החברה הישראלית בעת הקשה הזו.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לחבר הכנסת יאיר לפיד מעומק הלב על שנים של חברות ועשייה משותפת ולכל חברי הכנסת של יש עתיד, לפעילי המפלגה ולכל האנשים המדהימים שפגשתי לאורך השנים.

לא אסתיר, לא קל להיפרד מהמסגרת הפוליטית הראשונה שלי, שהייתה לי בית פוליטי אך בניגוד להחלטה שנלקחה ביש עתיד שלא להיכנס לממשלת אחדות כעת, אני סברתי אחרת ועל כן בשעת מבחן זו אני בוחרת לתת אמון וחיזוק למהלך זה.

אני סומכת על הרמטכ"ל וחבר הכנסת בני גנץ שבאמת עבורו ישראל לפני הכל, ואהיה לו לעזר כשליחה ונבחרת ציבור.

אני תקווה שעוד היום נצא לתקופה פוליטית חדשה, תקופה של אחדות, שבה נתמודד יחד עם האתגרים שלפנינו.

כולי תפילה שבעזרת השם נצליח יחד להתגבר במהירות על משבר הקורונה והשלכותיו ונדע בשורות טובות בכל התחומים.

09:01 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה מיש עתיד הודיעה ליושב ראש מפלגתה, יאיר לפיד, שבכוונתה להצטרף לחוסן לישראל. לפי דיווח של יובל קרני ב-ynet, לפיד נתן את הסכמתו למהלך. לדברי תמנו-שטה, גנץ עשה את הדבר הנכון כשהחליט להצטרף לממשלת נתניהו.

08:45 עריכה

ביו הליכוד לחוסן לישראל ישנן מחלוקות לגבי תיקי החוץ, הבריאות, הגנת הסביבה ואיוש משרת יושב ראש הכנסת – כך דיווח יואב קרקובסקי בתאגיד השידור כאן. בעוד שבתחילה פורסם כי משרת שר החוץ תוחזק על ידי חוסן, עתה מסתמן שהמפלגה תוותר על התפקיד. בחוסן לישראל מעוניינים במשרד להגנת הסביבה כדי שמיקי חיימוביץ' תכהן כשרה בתיק זה. בנוסף, במפלגה מסתייגים ממינוי יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת.

מיכאל שמש דיווח שבין המפלגות ניטשת מחלוקת על המשרד לביטחון הפנים. בחוסן לישראל מעוניינים במעוזי שלטון חוק, ולצד תיק המשפטים שואפים במפלגה להחזיק גם במשרד זה.

08:21 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה צפויה לעבור מיש עתיד לחוסן בישראל.

פינה תמנו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
תמנו-שטה בכנסת, 2018 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
07:58 עריכה

אחרי שגבי אשכנזי אמר שאינו מעוניין לכהן כשר החוץ, בחוסן לישראל הביעו נכונות במשא ומתן הקואליציוני לוותר על התפקיד. במפלגה מבקשים לקבל לידיהם את משרד הבריאות, המשרד לביטחון הפנים או שבליכוד יוותרו על התעקשותם למנות את יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:43 עריכה

הוועדה המסדרת של הכנסת, בראשות אבי ניסנקורן, תתכנס היום בשעה 12:00 כדי לדון בבקשת הפיצול של כחול לבן, שהגישו המפלגות יש עתיד ותל"ם. זאת על רקע כוונתה של חוסן לישראל, בראשות בני גנץ, להצטרף לממשלת נתניהו.

07:13 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש חוסן לישראל גנץ קיימו פגישה שנמשכה כשמונה שעות, ובה חלה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים. הפגישה נערכה במעון ראש הממשלה ולקח בה חלק גם חבר הכנסת גבי אשכנזי. נתניהו וגנץ צפויים לשוב ולהיפגש היום.

עוד 20 עדכונים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים

החורים השחורים של הדמוקרטיה הישראלית

סערות הקורונה והפוליטיקה הישראלית כמו התאבכו זו בזו, וחשפו – כפי שכל משבר חושף – את מערומינו וגם את חוזקותינו בו-זמנית.

דווקא במהלכו של משבר הקורונה, מתגלות יוזמות מדהימות של פיתוח מהיר (שבועות בודדים) של מכונות הנשמה, של מערכות טיפול נמרץ שניתן יהיה לשכפל אותן, ובכך לבלום את האיום על חיינו. ומי נחלץ לטובתנו? היזמים מהעולם האזרחי, למרות שגדלו ביחידות המיוחדות של צה"ל. היכולת לחשוב בגדול, לשבור קירות זכוכית שנראים כמו מגבלות לא עבירות, אלה הן תכונות שמתפתחות בעולם האזרחי החדש – להבדיל מהעולם הצבאי, מתקדם כל שיהיה.

היכולת לחשוב בגדול, לשבור קירות זכוכית שנראים כמו מגבלות לא עבירות, אלה הן תכונות שמתפתחות בעולם האזרחי החדש – להבדיל מהעולם הצבאי, מתקדם כל שיהיה

המערכת הפוליטית, לעומת זאת, נחשפה במערומיה שנבטו עוד בימי הקמת המדינה. עוד בימים שדוד בן גוריון ויתר על האספה הלאומית, ויתר על הגדרתה של חוקה והסתפק בהכרזת העצמאות – כשהמילה דמוקרטיה לא קיימת בה בכלל – והחטא הקדמון בהקמתה של מפלגה שכונתה בשם מפא"י, מפלגת פועלי ארץ ישראל, מפלגה ששלטה ללא מיצרים עד המהפך ב-1977.

מפא"י היא מפלגה שקמה על שני מרכיבי תודעה שאבד עליהם הכלח: התודעה הסוציאליסטית בהשפעת "האדומים" של בריה"מ, והתודעה הצבאית של "אחרי" מלחמת העולם השנייה–  בסך הכל 2-3 שנים אחרי תום המלחמה הנוראה הזאת. מפא"י הריצה את מדינת ישראל (ונודה לה על כך) על שני הדגלים הללו.  לכן משרד הביטחון היה מעל הכל (לעומת משרד ראש הממשלה), ולכן גם "הבולשביזם" הבלתי נסבל שהיה נוכח ולא נפקד עד להתמוטטותה של מפא"י.

התמוטטות שהתממשה בזכות מפלגה שקמה בלילה לא שקט בשם דש, שנעלמה כמעט במחי יד של ההיסטוריה הפוליטית של ישראל. היא יצרה את הגשר שאפשר לליכוד לנצח את מפא"י האימתנית.

החטא הגדול של מפא"י טמון בעובדה שהיא לא הייתה דמוקרטית. הייתה ועדה מסדרת שמילאה אחרי הוראותיו של מטבחון בן 3-4 אנשים, וזהו. רק ב-1992 חזרה מידה מסוימת של דמוקרטיזציה למפלגה הזאת בדמות הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה.

החטא הגדול של מפא"י טמון בעובדה שהיא לא הייתה דמוקרטית. הייתה ועדה מסדרת שמילאה אחרי הוראותיו של מטבחון בן 3-4 אנשים, וזהו. רק ב-1992 חזרה מידה מסוימת של דמוקרטיזציה למפלגה הזאת בדמות הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה

גם ההתפתחות הזאת ארעה בזכות הצורך של כמה מאנשי יצחק רבין (ואני ביניהם) להביא למהפך בתוך מפלגת העבודה שיאפשר לרבין לגבור על שמעון פרס, מהלך שאכן הצליח והביא את רבין לראשות מפלגת העבודה ומכאן גם לניצחון על הליכוד בבחירות 92. אלמלא המעבר לפריימריז ב-1991, פרס היה יו"ר מפלגת העבודה עד היום…

אבל הפריימריז במפלגת העבודה איבדו את המשמעות העיקרית – של יצירת פתיחות למועמדים חדשים להתמודד על הנהגת המפלגה שהידרדרה והלכה  מ-44 מנדטים ב 92 להישג בלתי נתפס של 3 מנדטים במרץ 2020. הסיבה:  מפלגת העבודה אמנם עברה לפריימריז, אבל בתוכה לא התקיים שום נוהל שאיפשר לכל מי שרצה להתבטא או להשפיע.

המפלגה נותרה סגורה בתוך עצמה, מנוהלת על ידי מספר גושי כוח שהתבצרו במחוזות (תל אביב ונתניה ובאר שבע וחיפה וכולי) והפכו להיות בעלי הבית. כל מחוז כזה מנוהל על ידי בעלי הבית הללו כבר לפחות 25 שנים, ואיש אינו יכול לערער עליהם או לקחת מהם את המפתחות למבנה המחוז, שהפך כבר מזמן למועדון הווי מקומי ממומן.

מול התופעה הבצקתית הזאת נולדה כחול-לבן. שלושה חברים שהיו להם פעם דרגות על הכתפיים, החליטו שהם יודעים איך להושיע במרחב הפוליטי שהיה ועדיין עודנו מבוך לא מובן עבורם. עם כמה יועצי תקשורת שמכנים עצמם יועצים אסטרטגיים, יצרו כמה נאומים והופעות סטנד-אפ מגוחכות, ועפו על גלי ה"רק לא ביבי" שתודלק על ידי כתבי אישום כבדים כנגד בנימין נתניהו.

שלושה חברים שהיו להם פעם דרגות על הכתפיים, החליטו שהם יודעים איך להושיע במרחב הפוליטי שהיה ועדיין עודנו מבוך לא מובן עבורם. עם כמה יועצי תקשורת יצרו הופעות מגוחכות, ועפו על גלי ה"רק לא ביבי"

ללא תפיסה חברתית וללא תפיסה מדינית או תפיסה בכלל, כחול-לבן הייתה סתם ערימה של חבר'ה עם זכויות. אבל ללא כל זיקה למבנה פנימי דמוקרטי – הוכתה שוק על ירך על ידי הנאשם.

קל מאוד לשנוא את נתניהו. קל מאוד להאשימו בהחרבת הדמוקרטיה. קל להכות בראשו של בני גנץ – שהמהלך האחרון שלו איכזב את כל אוהדי "רק לא ביבי". אבל למעשה מהלך הכניעה שלו היה המהלך היחיד שיכל לבצע.

גנץ הגיע לסיטואציה הזאת – של מהלך כניעה – בדיוק כמו במהלך האחרון של משחק שח, שהרבה לפני הצעד האחרון שני השחקנים כבר יודעים מי יכנע ומי ינצח, רק מקווים לאיזו שגיאה של הצד השני, ולפעמים גם לא מחכים לצעד האחרון, והמפסיד עוצר את המשחק עוד בשלב מוקדם. במשחק הפוליטי האחרון היה משחק שח שבו צד אחד ידע את התוצאה שהוא ישיג, והצד המובס לא מבין מה קרה לו… יכול להיות שעד היום.

גנץ הגיע לסיטואציה הזאת – של מהלך כניעה – בדיוק כמו במהלך האחרון של משחק שח, שהרבה לפני הצעד האחרון שני השחקנים כבר יודעים מי יכנע ומי ינצח

במשחק שחמט אפשר להטיל על הצעד האחרון של הנכנע את כל האשמה בהפסד. אבל למעשה, הכניעה הייתה כמו מוות ידוע מראש. היא נבנתה על ידי שני הצדדים צעד אחר צעד, כשהמובל אל הכניעה לא מודע כלל לגורלו שכמו נחרץ מראש, אולי בגלל שלא רצה להקשיב לאנשים הנכונים, אולי בגלל שהיה צעיר מדי במרחב הפוליטי ולא יכול היה לבחור בחבורת אנשים שהיא מעבר ליועצי תקשורת – כי כמו שאמר פעם פואד: "המומחיות שלי היא לדעת לבחור את המומחים הנכונים, אני מומחה למומחים".

כל איש צבא שמשתחרר מוקסם מעוצמתה של התקשורת. הוא ממש נכנע לה, מאוהב בה, וכל מי שמקשר אותו אליה הופך לרב או גורו או שניהם ביחד. רביעיית הקוקפיט התהלכה על אחד מהרחובות בגני התערוכה, בצעדים של "המושיעים הלאומיים". הם חשבו בליבם שהם אכן המושיעים. המאוהבות בכוח התקשורתי עיוור את עיניהם ונטל מהם את יכולת החשיבה.

כל פוליטיקאי בכיר מהזן הקודם – כמו רבין או אריאל שרון ואפילו יצחק שמיר – היה בועט במצג המטופש והריק הזה בלי אפילו לחשוב יותר משתי שניות. זה היה כל כך מגוחך שבא לבכות, אבל לא ניתן היה לומר דבר כי כל ביקורת נחשבה כתמיכה בנאשם שמנגד.

אולי יתבגרו הטייסים בקוקפיט המפורק ויבינו שהתהליך עד להשגת השלטון הוא הרבה יותר מורכב ועמוק, ובעיקר – ארוך. כל אחד מהם חייב להבין, שהסיכוי שלו להיחלץ מהמרתף הפוליטי שאליו הם הושלכו הוא נמוך מאוד, אולי אפסי, אלא אם כן יעשו איתחול מחדש להמשך דרכם הפוליטית.

אולי יתבגרו הטייסים בקוקפיט המפורק ויבינו שהתהליך עד להשגת השלטון הוא הרבה יותר מורכב ועמוק, ובעיקר – ארוך. כל אחד מהם חייב להבין, שהסיכוי שלו להיחלץ הוא נמוך מאוד, אולי אפסי, אלא אם כן יעשו איתחול מחדש להמשך דרכם הפוליטית

כדי להיות מומחה למומחים נדרש ניסיון רב, נדרשת תבונה פוליטית שנרכשת בהרבה מאוד שנים של התנסות, ומי שנדמה לו שיבוא מהמערכת הצבאית או המשטרתית וייקח את הקופה בזכות כמה אמירות שדופות ויועצים "אסטרטגיים" – שישכח מזה. אפילו כנגד מועמד המואשם בשלוש עבירות פליליות.

אנחנו צריכים ללמוד לקח ממשחק השחמט הזה.  אם לא נלמד, החברה הישראלית תונהג עוד הרבה מאוד שנים על ידי צד פוליטי אחד, והצד המפסיד ייבב על "חורבן הדמוקרטיה". כדי לעצור את הדמעות ולהפסיק את היבבה האיוולתית הזאת, על הציבור המכנה עצמו מרכז-שמאל להקים מחדש את הארגון הפוליטי החדש, הנכון, המתאים לתקופה הזאת, יחד עם תפיסות של שוויון ההזדמנויות (וצמצום דראסטי של הפערים החברתיים), והצורך בהסדרים מדיניים עם כל העולם.

אבל יש עוד כמה חורים שחורים שניבעו עוד בימים הראשונים לקום המדינה.

זה לא משנה אם ההסתכלות על המשבר שהגיע לשיאו בעימות בין בג"ץ ליו"ר הכנסת היא משמאל או מימין. עצם אי הבהירות, עצם העובדה ששני הצדדים מרגישים צודקים – מצביעה על כך שיש כאן שבר עמוק המתקשר לאי-כיסוי ברור של מערכת היחסים שבין הרשות המחוקקת והמערכת השיפוטית.

האם אמנם בג"ץ, ששופטיו לא נבחרו על ידי העם, יכול להורות ליו"ר הכנסת – שכן שנבחר על ידי העם – לבצע צעד כלשהו? או האם יכול אותו יו"ר לסרב לבצע את הוראת הבג"ץ?  מהי המשמעות של הפרדת רשויות בעולם הדמוקרטי? חור שחור שלא נסגר מעולם.

עלינו לסגור אותו ביחד. ימין ושמאל ואלה שצורחים שאין יותר ימין או אין יותר שמאל – אנחנו חייבים להיעזר בסובלנות כל צד כלפי יריבו, ולהבין, שמחשבה פוליטית היא זכותו של כל אדם שהוא אזרח של החברה הדמוקרטית.

אז בואו נשתה מים ונרגע… ונתחיל לעבוד.

חיים אסא היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ניתוח מעניין ויפה כתבת ,חיים. אולם לדעתי לגבי משחק השחמט האחרון -בשלבים האחרונים של המשחק הורידו את "המלכה"/יו"ר הכנסת ויצרו איום על "המלך" ...בשלב זה ניתן היה להגיע לתיקו ולממשלת אחדו... המשך קריאה

ניתוח מעניין ויפה כתבת ,חיים.
אולם לדעתי לגבי משחק השחמט האחרון -בשלבים האחרונים של המשחק הורידו את "המלכה"/יו"ר הכנסת ויצרו איום על "המלך" …בשלב זה ניתן היה להגיע לתיקו ולממשלת אחדות אמתית "מקיר לקיר" ולא לסיים את המשחק בהפסד .
נכון ,צריך לחשב מסלול מחדש כולנו יחד

עוד 1,257 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-6 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות

הקורונה מאיימת לכלות את מלאי הציוד הרפואי בעולם, והראש הפלסטיני ממציא פטנטים ● מפעל בגדים ברצועת עזה ומפעל נעליים בחברון עברו הסבה מהירה לייצור מסכות וציוד מיגון נוסף - ועושים עסקים גם עם ישראלים ● כתב זמן ישראל שוחח עם התעשיינים הפלסטיניים רבי-התושייה ● "אנחנו תורמים את תרומתנו"

עוד 607 מילים

עדות אישית בהולנד החיים נמשכים כרגיל, ואני מפחד למות

"שרדתי 4 או 5 מתקפות טילים גדולות, שתי אינתיפאדות ושירות קרבי בישראל, ובעבודתי ככתב בכמה אזורי מלחמה. אבל התמונות מאיטליה גרמו לי לראשונה לחשוש לחיי" ● העיתונאי כנען ליפשיץ מספר על מציאות החיים ההזויה בהולנד - שבחרה להמשיך בשגרה כמעט רגיל ● התחבורה שם פועלת כסדרה וחופש התנועה כמעט מוחלט ● טור מיוחד

עוד 903 מילים ו-2 תגובות

באיראן מגרשים רופאים, ומנסים לתפוס טרמפ גרעיני על הקורונה ● בטורקיה מאשימים את ישראל בהפצת הנגיף ● בחברון מגשימים חלומות מקסימים ● מה הסיכוי לקאמבק של קדאפי ● ומה קרה כאן לפני 18 שנה בדיוק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,042 מילים

ד"ר כרמי שפר, הרופא הישראלי שמטפל בחולי קורונה בפדובה, מספר על תרופות חדשות שהוכנסו לשימוש וכבר מוכיחות את עצמן ● בראיון אופטימי לזמן ישראל הוא אומר שבימים האחרונים חולים החלו להבריא, בין השאר כתוצאה מהכנסת תרופות מפתיעות לשימוש ● ״זו תקופה שבה הרופאים נאלצים להיות יצירתיים. בעיר פארמה הצליחו להנשים אנשים באמצעות מסיכת צלילה של דקתלון, לאחר שיצרו במדפסת בתלת מימד את החלק שמחבר אותה למכונת ההנשמה״

עוד 1,736 מילים ו-2 תגובות

כלכלת הקורונה הבנקאים חייבים לחשוב כמו רופאים

ישראל מפספסת זמן יקר בטיפול במשק החולה, משום שהיא מתקשה לחשוב מחוץ לקופסה ● אבל זה בדיוק מה שנחוץ, וגם למערכת הבנקאית יש תפקיד מרכזי בכך ● על הבנקאים לנהוג כמו רופאי הקורונה בבתי החולים, ולהגיש עזרה ראשונה דווקא לעסקים שמצבם קשה ביותר (אך יש להם עדיין סיכוי לחיות) ● ועל המדינה להקים מנגנונים פיננסיים שיגבו את ההתנהלות ההכרחית הזו ● כלכלת הקורונה, פרק שלישי

עוד 2,409 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
100 מֶטֶר

על הזוועה האמיתית בכלל לא מדווחים עכשיו בטלוויזיה. היא לא מופיעה בשקפים, לא נדונה בישיבות הממשלה, לא קשורה לצעדי החירום של מערכת הבריאות וגם לא לפליק-פלאק התבוסתני של גנץ, שהתחיל בתור רץ מרתון פוליטי מבטיח ובסוף השלים בקושי את 100 המטרים הראשונים

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה