המשבר הפוליטי

יעלון: כל עוד לא יזוכה, לא נשב בממשלה בראשות נתניהו

אדלשטיין מקדם ממשלת אחדות, אבל במערכת הפוליטית מעריכים שסיכויי היוזמה קלושים ● עתירה לבג"ץ דורשת שנתניהו יתפטר מתפקידו או ייצא לנבצרות ● ראשי היישובים עכו, אופקים, רמת גן, מזכרת בתיה וגן יבנה הביעו תמיכה בגדעון סער ● עורכו לשעבר של אתר "וואלה!" הגיש תביעת דיבה נגד יאיר נתניהו ● ראש הממשלה: בתקשורת עושים דה-לגיטימציה למפגינים למעני

משה (בוגי) יעלון (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90     )
Noam Revkin Fenton/Flash90     
משה (בוגי) יעלון
07:39 עריכה

ח"כ גדעון סער התייחס להפגנה אמש, שנשאה את הכותרת "להציל את הדמוקרטיה": "מענה לא ראוי למפלגה שאוחזת בהגה השלטון. אנחנו צריכים לשנות את הליקויים במערכות המדינה ולא לשעבד את מנגנוניה להשתלחות בהם"

אמש פורסם בחדשות 12 סקר בחירות, לפיו אם הליכוד בראשות גדעון סער הייתה מתמודדת היום, אז הייתה מקבלת 26 מנדטים בלבד, לעומת כחול לבן עם 35 מנדטים וימינה עם 9. "רק התחלתי ואני כבר עם 26 מנדטים", אמר סער בראיון לגל"צ, בתגובה לכך שרבים טענו שזה לא מספיק. "אחרי שאתה נבחר להנהגת המפלגה יש קפיצה במספרים".

"אתמול הצטרפו אליי ראשי הערים עכו ורמת גן, מדי יום מצטרפים אליי עוד ועוד חברים בכירים בתנועה", אמר סער, "מתוך הבנה שהולכת ומחלחלת שצריך לעשות את השינוי הזה למען המדינה ולמען הדמוקרטיה".

07:46 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מודה ל-15,000 בני אדם, לדבריו, שהגיעו אמש להפגנת התמיכה בו ברחבת מוזיאון תל אביב.

ח"כ אסף זמיר (כחול לבן), שכיהן כסגן ראש העיר תל אביב, טוען כי אמש נכחו בין 3,500 ל-5,000 בני אדם בלבד. "אומר את זה באחריות. כל השאר זה ספינים וחרטוטים. מסתבר שרוב מצביעי הימין בכל זאת מעדיפים את המדינה על פני נתניהו".

וציוצו של יונתן אוריך, יועצו של נתניהו, מחודש מאי, חוזר להתנקם בו

07:48 עריכה

שר הביטחון, נפתלי בנט, מגיב לירי מרועת עזה אמש ולתגובת צה"ל: "מי שיורה – חוטף".

07:57 עריכה

הכנס ומחיאות הכפיים: אחרי שאתמול נאמו על אותה הבמה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ושר המשפטים אמיר אוחנה, צייץ העיתונאי גיא פלג כי ניכרה הסכמת הקהל עם השניים לפי מחיאות הכפיים. דהיינו, למנדלבליט הקהל הריע ואילו לאוחנה לא.

השר השיב לפלג עם סרטון בו נשמעות מחיאות כפיים עד הוא יורד מהבמה. "להלן: דממה רועמת. איך אנשים עוד מאמינים לכם זו באמת תעלומה", נכתב. מיד לאחר מכן אביעד גליקמן, כתב המשפט של חדשות 13, יצא להגנת האמת. 

08:10 עריכה

השר ישראל כץ מהליכוד על ההפגנה אמש: "לא באתי להפגנה כי לא הוזמנתי, אבל גם אם כן, לא הייתי בא כשר בממשלה כי אני לא נוהג להפגין נגד תחומים שהממשלה אחראית עליהם. אני נגד הדה-לגיטימציה שעושים לזכות הימין להפגין".

בראיון לכאן רשת ב' התייחס כץ גם לסוגיית גדעון סער: "אני וסער חברים באותה מפלגה ואני קורא לשמור על הכללים, אך ההשתלחויות האישיות של סער בנתניהו בתקופת מבחן פוליטית ואישית לא פשוטה – היא חציית קו אדום וניסיון שלו להכשיר את הקרקע".

08:54 עריכה

ח"כ ניר ברקת מהליכוד תוקף הבוקר את המועמד לראשות הליכוד גדעון סער. "סער מנסה להפיל את שלטון נתניהו. הוא לא חושב מה טוב לליכוד", אמר בראיון לכאן רשת ב'.

ברקת התייחס גם להפגנת התמיכה בנתניהו, ממנה נעדר: "החלטתי לא להגיע להפגנה למרות שאני מזדהה עם תחושת חוסר הצדק. האנשים שהגיעו, רובם לא שילמו להם להגיע. מאות אלפי ישראלים מזדהים עם תחושת העוול".

08:55 עריכה

השרה מירי רגב התייחסה בראיון בגל"צ למצב בליכוד ואמרה: "גדעון סער ראוי להתמודד בכל מערכת בחירות שיש, אבל אני חושבת שבזמן מערכת בחירות, כשאנחנו צריכים להתאחד, אין מקום לפילוג. זה לא ראוי, אין מקום לפצל את הליכוד. זו מערכת מתגלגלת. אתה רואה בסקרים שגדעון סער מרסק את הליכוד עם 26 מנדטים".

09:46 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד על הפגנת התמיכה אמש: "האנשים שצרחו אתמול לעבר עיתונאים שעשו את עבודתם 'שמאלנים תמותו!', דחפו, קיללו ואיימו עליהם באלימות, רק עשו מה שביקשו מהם. מה שביבי ביקש מהם".

וכך זה נראה אמש:

10:08 עריכה

ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) אמנם לא הגיע להפגנת התמיכה, אבל החליט לתמוך מרחוק ולבקר את התקשורת. "המפגן היה עוצמתי ומרגש. במדינה עם תקשורת הגונה המפגן היה תופס נפח עצום, רק אצלנו כמו שיש 'אכיפה בררנית', יש גם סיקור מוטה כמו בימי הפראבדה של ברית המועצות. שלוש מהדורות חדשות שצריכות רק עורך אחד".

10:46 עריכה

ח"כ ניר ברקת מהליכוד מתנער מהאלימות שכוונה אמש בהפגנת התמיכה בנתניהו לעבר העיתונאים שנכחו במקום. "התביישתי. זו אינה דרכנו וזה אינו דרכו של המחנה הלאומי. אפשר וצריך לבקר את התקשורת אך אסור לפעול נגדה באלימות. נקודה".

11:03 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט הנחה את צה"ל ואת מערכת הביטחון להיערך לעצירה מוחלטת של שחרור גופות מחבלים. על פי ההנחיה, כלל גופות המחבלים שישראל מחזיקה ותחזיק בהן בעתיד לא ישוחררו, ללא קשר לשיוכו הארגוני של המחבל ולאופי הפיגוע שביצע או ניסה לבצע. מקרים חריגים יינתנו לשיקול דעתו של שר הביטחון, בהתאם לנסיבות. המדיניות החדשה תוצג בקרוב בקבינט המדיני-ביטחוני.

11:16 עריכה

יו"ר מפלגת העבודה-גשר תוקף את בנימין נתניהו בכנס חירום בנושא המשבר בביטוחים הסיעודיים הפרטיים. "בתוך כל המאבק הזה 'רק לא ביבי, רק לא ביבי', יש גם מפלגות אידאולוגיות. לצערי השיח האידאולוגי נמחק בגלל העובדה שאזרחי ישראל עוסקים ב'רק ביבי, לא ביבי', ומקומן של המפלגות האלה קטן מאוד בשיח הציבורי".

11:31 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) מדווח מהמליאה ותוהה היכן חברי הכנסת מהליכוד

12:05 עריכה

שר החוץ ישראל כץ (הליכוד) תוקף את ח"כ גדעון סער ממפלגתו על כוונתו להתמודד לראשות הליכוד: "זה לא לויאלי. המתפקדים יבואו איתו בחשבון"

כמו כן התייחס השר בראיון ל-ynet, להפגנת התמיכה אמש בנתניהו: "אני חושב שזכותם של אזרחים להפגין וצריך לשמור ולכבד את זכותם", אמר כץ, "הניסיון לעשות דה-לגיטימציה למפגיני הימין לא מקובל עליי. לאנשים יש זכות לבוא ולהביע את דעותיהם, את כאבם, את מחאתם, בעד או נגד. הרבה אנשים מרגישים שנעשה עוול לנתניהו, והם רוצים לתמוך ולהזדהות".

השר כץ הבהיר כי הוא לא תומך בביטויים מסיתים נגד אנשים ספציפיים במערכת המשפט, "אני אישית עובד מול המערכת המשפטית ללא בעיות".

12:10 עריכה

פרשת רון קובי. לאחר שבג"ץ דחה את עתירתו של ראש העיר טבריה, רון קובי, נגד השימוע שאמור להיערך לו על ידי משרד הפנים, הממשלה העבירה לכנסת הצעה, לפיה הסמכות תעבור משר הפנים אריה דרעי, לשר להגנת הסביבה זאב אלקין. הכנסת תצטרך להצביע על ההצעה ולאשר אותה.

13:37 עריכה

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) בהפגנה למען הביטוח הסיעודי ממלכתי: "אתם תמשיכו להפגין עבור עצמכם, אנחנו נמשיך להיאבק עבור האזרחים".

13:41 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן) וח"כ ניר ברקת (ליכוד) מאחלים לבני העדה האתיופית חג סיגד שמח.

13:44 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ בסקירה ביטחונית בגבול הצפון: "מדינת ישראל צריכה לעסוק בעצמה ופחות במנהיגיה. יש מספיק אתגרים בצפון ובדרום כדי לטפל בהם".

עוד הוסיף גנץ: "חשוב להבהיר לאויבים שלנו לא לנסות לא את צה"ל ולא את מדינת ישראל. אנחנו נגיב בעוצמות שלבנון וסוריה לא הכירו כמותם".

14:41 עריכה

ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) הודיע כי יקיים מסיבת עיתונאים ב-16:00, בה ייתן הצהרה לתקשורת.

14:58 עריכה

אז כמה אנשים באמת השתתפו אמש בהפגנת התמיכה בנתניהו? ראש הממשלה צייץ הבוקר "תודה ל-15 אלף איש", אחרים טוענים כי לא יותר מ-5,000 בני אדם יכולים להתכנס במקום, אבל בדיקת "גלובס" המתבססת על הערכות בחברות הסלולריות, מגלה כי מספר המפגינים עמד כ-7,000.

לפי "גלובס", מדובר במספר שנאסף בשיטות בדיקה מתקדמות, שלפיהן ניתן לקבוע באופן כמעט ודאי את מספר המשתתפים והתפלגותם לפי שעות. המשטרה נמנעה מפרסום כמות המשתתפים אמש – מעניין למה.

לפני חצי שנה בדיוק, עת התקיימה הפגנה שארגנה מפלגת כחול-לבן נגד השחיתות ונגד נתניהו, השתתפו, על פי אותן חברות סלולריות, כ-50,000 בני אדם. 

15:22 עריכה

יוזמה: מתן חנינה לנתניהו תמורת פרישתו מתפקיד ראש הממשלה. במכתב ששלחו אתמול לנשיא המדינה, מציעים הרבנים יעקב מדן, חיים נבון, אמיתי פורת ועמיחי גורדין, שריבלין יחון את נתניהו, שבמקביל יפרוש מתפקידו. "(זה) נראה לנו כמוצא היחיד מהמצר שאנו נתונים בו", כתבו.

15:30 עריכה

קובי פרץ שר לשרה נתניהו. אתמול נכחו אשת ראש ראש הממשלה והזמר בבר המצווה של בנו של הספר של שרה נתניהו, ופרץ ניגש אליה וסיפר שהתפלל השבוע למען ראש הממשלה במערת המכפלה.

15:34 עריכה

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין מקדם ממשלת אחדות שבה יכהן בנימין נתניהו ראשון כראש הממשלה לפרק זמן קצר. הוא הזמין לשם כך את צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן לפגישה. כך פרסם ספי עובדיה מחדשות 13.

15:50 עריכה

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה כהן, ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי וראש עיריית אופקים, איציק דנינו – שלושתם אנשי הליכוד – הביעו תמיכה במועמדותו של גדעון סער לראשות התנועה.

בקרב חברי הכנסת של המפלגה תומכת בסער מיכל שיר. תמיכה מפורשת פחות בשר לשעבר מובעת מכיוונם של חיים כץ ויואב קיש.

16:01 עריכה

מליאת הכנסת אישרה שהשר זאב אלקין, ולא שר הפנים אריה דרעי, יעסוק בהדחתו של ראש עיריית טבריה רון קובי. 16 חברי כנסת תמכו בהצעה, ושניים נמנעו. מוקדם יותר היום אישרו שרי הממשלה במשאל טלפוני את העברת הסמכויות מדרעי לאלקין.

ההחלטה התקבלה בעקבות טענתו של קובי כי דרעי מצוי בניגוד עניינים. המדינה אמנם סברה, וכך גם טענה בדיון משפטי, כי לא קיים ניגוד עניינים, אך למרות זאת החליט שר הפנים שלא לעסוק בנושא.

16:09 עריכה

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הודיע שייפגש הערב עם צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן. קודם לכן פנה אדלשטיין לגנץ ולנתניהו, והשניים הסכימו שנציגיהם ייפגשו עימו. בהצהרה לתקשורת שמסר היום בכנסת אמר אדלשטיין: "כולם מבינים: ישראל מצויה בעיצומו של מצב חירום שלטוני". יושב ראש הכנסת סירב להשיב לשאלות עיתונאים.

16:23 עריכה

זמן קצר אחרי שהודיע יושב ראש הכנסת אדלשטיין על כך שהוא מקדם ממשלת אחדות בין הליכוד וכחול לבן, חבר הכנסת איציק שמולי קרא שלא לשבת אפילו יום אחד תחת נתניהו.

16:42 עריכה

הכתבים והפרשנים הפוליטיים מתייחסים ליוזמתו של יושב ראש הכנסת להיפגש עם צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן.

עקיבא נוביק מחדשות 13

אריק בנדר מ"מעריב"

יניר קוזין מערוץ כנסת וגלי צה"ל

חיים לוינסון מ"הארץ"

יקי אדמקר מ"וואלה! ניוז"

16:53 עריכה

דובר יש עתיד מתייחס בחשבון הטוויטר שלו ליוזמה להעניק לנתניהו עוד כמה חודשים כראש הממשלה.

16:56 עריכה

בליכוד ובכחול לבן מברכים על היוזמה של יושב ראש הכנסת אדלשטיין. הפגישה עם נציגי כחול לבן תיערך ב-17:00, ועם נציגי הליכוד – שעה אחר כך.

17:12 עריכה

עורכו לשעבר של אתר "וואלה!" תובע את יאיר נתניהו. אבי אלקלעי טוען שבנו של ראש הממשלה הפיץ "טענות קונספירטיביות בדויות, שקריות ודיבתיות", כששיתף בחשבון הפייסבוק שלו פוסט שבו נטען שהעיתונאי הוא סוכן שתול של קרן וקסנר.

יחד עם נתניהו נתבע בתביעת הדיבה, שעומדת על חצי מיליון שקלים, גם אבשלום זלינגר, שכתב את הפוסט ששותף.

"אזרחי ישראל מבינים כמה תביעת השתקה כזאת מסוכנת?", שאל נתניהו בחשבון הטוויטר שלו. בנו של ראש הממשלה טוען שכל מה שעשה היה לשתף את הדברים של זלינגר.

17:23 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' מעריך שעמיתיו, נפתלי בנט ואיילת שקד מהימין החדש, לא ירוצו לכנסת ברשימה עצמאית. סמוטריץ' הזכיר שבפעם הקודמת שעשו כן – בבחירות שנערכו בחודש אפריל – "זה נגמר רע". אז רשימת הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה. להערכתו, השניים ירוצו יחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי או יחד עם הליכוד. שר התחבורה אמר את הדברים בפסגת הרכב 2019 – ועידה שעורך גוף בשם "מידע כנסים".

בצלאל סמוטריץ' (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
סמוטריץ', החודש (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)

שלשום הודיעו יושבי ראש הימין החדש בכנס פעילים כי מפלגתם תתמודד בבחירות באופן עצמאי, אולם בנט הוסיף כי הם "פתוחים לחיבורים".

17:45 עריכה

ראש מועצת גן יבנה דרור אהרון על גדעון סער: "אני חושב שהוא האדם הנכון בזמן הנכון". תמיכה בשר לשעבר הביעו גם ראש המועצה האזורית לכיש דני מורביה וראש מועצת מזכרת בתיה גבי גאון.

מוקדם יותר הביעו ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית עכו שמעון לנקרי וראש עיריית אופקים יצחק דנינו תמיכה בסער.

18:03 עריכה

אל הפגישה של יושב ראש הכנסת עם צוות המשא ומתן של כחול לבן הגיעה הנציגות של הסיעה בהרכב חסר: יורם טורבוביץ' בא ללשכתו של אדלשטיין ללא שותפו למגעים הקואליציוניים שלום שלמה. האחרון, הנחשב לנציג של יאיר לפיד, הסביר שהוא נעדר מסיבות אישיות.

18:27 עריכה

עשרות אנשי עסקים פרסמו קול קורא שבו דרשו "שלטון נקי משחיתות, המכבד את הערכים הדמוקרטיים ובהם עצמאות מערכת המשפט ועיתונות חופשית". על הפנייה "להקים מיידית ממשלה אשר אינה נגועה בשחיתות שלטונית, ממשלה אשר תרפא את הפצעים בחברה הישראלית" חתומים בין היתר אנשי העסקים איל וולדמן, דב מורן, צבי סטפק, אברהם ביגר, יהודה ויהודית ברוניצקי, רים יונס, נילי צור, חיים כצמן, גיורא ענבר ורונן וולפמן.

בכירים בתעשיית ההיי-טק קוראים לנתניהו להתפטר מתפקידו. "אנו לא נסכים שמדינת ישראל ומוסדותיה הדמוקרטיים יהפכו קורבן לקרב הישרדות אישי של ראש הממשלה. על ראש הממשלה להתפטר לאלתר, ולהתפנות לענייניו המשפטיים כאדם פרטי", נכתב במכתב שעליו חתמו, בין היתר איל וולדמן, רונה שגב, אלן פלד, רועי קרתי, ניר טרלובסקי ואלון ורבר.

18:30 עריכה

בתום ארבעים דקות הסתיימה פגישת המשא ומתן בין יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין לבין נציג כחול לבן יורם טורבוביץ'. אל לשכתו של אדלשטיין הגיעו נציגי הליכוד, השרים יריב לוין וזאב אלקין.

יורם טורבוביץ' (מימין) ויולי אדלשטיין בכנסת
טורבוביץ' (מימין) ואדלשטיין בכנסת, הערב
18:56 עריכה

יעלון: לא נשב בממשלה בראשות נתניהו, אלא אם יזוכה מהאישומים נגדו.

19:04 עריכה

עורך הדין רפול שפיק עתר לבג"ץ בדרישה להורות על פיטוריו של ראש הממשלה נתניהו מתפקידו או להורות על יציאתו לנבצרות. בעתירתו דורש שפיק מהיועץ המשפטי לממשלה לחוות כבר כעת את דעתו האם ניתן להטיל על נתניהו להקים ממשלה. השופט התורן יוסף אלרון הורה למדינה להשיב לעתירה תשובה מקדמית בתוך שבוע (בג"ץ 7871/19).

19:40 עריכה

אחרי למעלה משעה הסתיימה פגישתו של יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין עם צוות המשא ומתן של הליכוד, יריב לוין וזאב אלקין. אדלשטיין פועל בניסיון להקים ממשלה ולמנוע מערכת בחירות נוספת.

20:03 עריכה

ביום ראשון יקיים יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין פגישה משותפת עם צוותי המשא ומתן של כחול לבן ושל הליכוד. הערב נפגש אדלשטיין בנפרד עם נציגות מטעם שתי הסיעות.

20:07 עריכה

נתניהו מודה להמוני ישראל על "התמיכה האדירה".

20:15 עריכה

לפי המתווה של אדלשטיין, נתניהו יכהן ראשון כראש הממשלה, במשך מספר חודשים, ואז יוחלף על ידי גנץ. אם יזוכה – ישוב נתניהו אחרי שנתיים, אם לא, יבחר הליכוד מועמד אחר מטעמו. בשבוע שעבר הוצג המתווה, שבמסגרתו יפרוש נתניהו לנבצרות באופן הדרגתי, לנשיא ריבלין, אך הוא סירב לתת את ברכתו ליוזמה זו. בכחול לבן נוטים לדחות את המתווה. כך פורסם בחדשות 13.

20:21 עריכה

יש לחץ הולך וגובר בספסלים האחוריים של כחול לבן ושל הליכוד להימנע מבחירות – ובשתי הסיעות מקשיבים לקולות הללו. הלחץ בשורות האחוריות של שתי הסיעות נובע מהחשש של חברי הכנסת שלא ייבחרו במערכת הבחירות הקרובה.  כך דיווח הערב עמית סגל בחדשות 12.

20:26 עריכה

נתניהו מסרב לקבוע מועד לפריימריז לראשות הליכוד – כך דיווחה הערב דפנה ליאל בחדשות 12. בתחילת השבוע נועד ראש הממשלה עם יושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ, והשניים סיכמו שייערכו בחירות מקדימות לראשות התנועה בששת השבועות הקרובים, אך מאז לא חלה התקדמות של המהלך.

20:36 עריכה

המחלוקת סביב מספר המשתתפים בהפגנה אמש. בחדשות 13 אומרים, שלפי בדיקה שערכו, אתמול נכחו בהפגנה 8,000 איש. נתניהו עצמו הודה ל-15,000 אלף איש.

21:09 עריכה

השר לשעבר אריאל אטיאס מש"ס השיא הערב את בתו. האירוע סיפק כמה צילומים מעניינים.

21:13 עריכה

חבר כנסת המקורב ליושב ראש כחול לבן, בני גנץ, אומר כי האחרון מתוסכל מגישתו של יאיר לפיד, המתנגד נחרצות לנתניהו; זאת בשונה מעמדתו המתונה יותר של גנץ עצמו – כך דיווח הערב מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן.

21:16 עריכה

"אני לא תומך במסר, הלוגו – אם אפשר לקרוא לו ככה – של ההפגנה, 'הפיכה שלטונית'. אני לא חושב שאנחנו על סף הפיכה. אני בטוח שאנחנו לא שם" – כך אמר הערב אבי דיכטר מהליכוד בראיון ברשת 13.

עוד אמר סגן שר הביטחון: "אני במקרה מכיר באופן אישי גם את אביחי (מנדלבליט), היועץ המשפטי לממשלה, וגם את פרקליט המדינה – הם אנשים שטובת ישראל באמת לנגד עיניהם. אני לא חושב שתקיפה אישית נגדם עוזרת".

דיכטר בראיון לשרון כידון מתח סגן השר ביקורת על עמיתו לסיעה, אמיר אוחנה: "לצערי, שר המשפטים אוחנה, שהוא חבר קרוב, עשה טעות בכך שהוא השתלח בפרקליטות, והוא בעצם איבד את היכולת האמיתית למנות ועדה שתעשה את הבדיקה המקצועית הנדרשת".

דיכטר הביע התנגדות לעריכת פריימריז לראשות הליכוד ב-21 הימים שניתנו לכנסת להרכיב ממשלה – יוזמה שאותה קידם גדעון סער.

21:23 עריכה

בשל השיתוק הפוליטי לא אישרה הממשלה תקציב, והחשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, פרסם הנחיות כיצד יש לנהוג במצב הנוכחי. מתחילת 2020 תיאסר נסיעה של שרי הממשלה לחו"ל, אלא במקרים שהדבר הוא הכרחי ודחוף. וגם אז – לא יצטרפו לשר יותר משני מלווים.

משרדי הממשלה לא רשאים להוציא לפועל מיזמים חדשים וכן נאסר פרסומם של מכרזים. עד אישר תקציב 2020 אסור להעביר כספי תמיכות, דבר שצפוי לפגוע בתנועות הנוער ובעמותות שונות. כך דיווחה ליאל קייזר בתאגיד השידור כאן.

22:08 עריכה

אחת הבעיות המרכזיות במשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן הוא חוסר האמון שרוחשים האחרונים לראש הממשלה נתניהו. בסיעתו של בני גנץ חוששים שאחרי שנתניהו יכהן כראש הממשלה, הוא לא יפעל בהתאם להסכם הרוטציה, אלא יביא לפיזור הכנסת.

לכן מנסה יושב ראש הכנסת אדלשטיין – שפועל לקדם הקמה של ממשלת אחדות – לקבוע בחוק, שאחרי שראש הממשלה הראשון ברוטציה מכהן, לא ניתן להפיל את הממשלה, אלא שיוזמה זו נתקלת בקשיים חוקתיים וספק אם תבשיל.

עוד 50 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 20 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דעה וירוס הבחירות הנצחי

תיאוריית הכאוס של הבחירות עשויה להתאים לחלק מהשחקנים, אך עבור ישראל בתור ישות כוללת, היא מכילה שינוי מבני עם השלכות שאי אפשר למדוד אותן ● מסיבה זו - ולו רק מסיבה זו בלבד - סינדרום הבחירות הנצחיות ללא סגירת מעגל חייב להסתיים ● רק קהל הבוחרים הישראלי, המנוכר עד לעמקי נשמתו, יכול לגרום לזה לקרות

עוד 1,158 מילים

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

עימות או לא, הנה 25 שאלות שהתקשורת צריכה להציג לנתניהו

נתניהו כבר בישורת הלפני-אחרונה של עוד מערכת בחירות, וככל שזה תלוי בו, אולי לא אחרונה. הוא כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת.

נתניהו כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת

אז לטובת מראיינים אובדי-דרך, או אזרחים מודאגים שיצליחו להשחיל שאלה באחד מהכנסים של נתניהו או בפייסבוק, הנה 25 שאלות לדוגמא, מוגשות כשֵירות לציבור 

1

בעבר אמרת שאתה בעד הגבלת כהונה של ראשי ממשלה. אמרת שמה שלא עושים בשתי קדנציות, כבר לא עושים בכלל. מדוע שינית את דעתך?

2

כמה אתה שווה? האם הצהרות ההון שלך למבקר המדינה מדויקות? אם לא, מדוע?

3

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים?

4

מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, כל אחד את הכספים שהוא מחויב להחזיר על פי חוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים? מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, את הכספים שחויבתם להחזיר כחוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

5

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד?

6

מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

7

מה עמדתך *העקרונית* לגבי הקמת מדינה פלסטינית? כיצד היא מתיישבת עם תוכנית טראמפ?

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד? מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

8

מה עמדתך לגבי הפרדת הרשויות בישראל? האם יש לחזק את הכנסת? כיצד? האם יש לחזק את בית המשפט העליון? או אולי להחלישו? אמרת לאחרונה שאתה בעד יבוא השיטה האמריקנית. מערכת המשפט שם עומדת תחת מתקפה חסרת תקדים. גם אמון הציבור בקונגרס נמצא בשפל, והקיטוב הפוליטי בשיאו, ומפלגה אחת מחקה את עצמה לטובת פולחן אישיות. מה בדיוק בשיטה הזו נראה לך רצוי?

9

איראן קרובה היום לגרעין יותר מאשר בתקופת אובמה. בשעתך המלצת לקונגרס לצאת למלחמה נגד עירק, שהפכה לקטסטרופה ול'וייטנאם' השנייה. כיום אתה למעשה ממליץ לארה"ב ודוחף אותה בדרכים שונות לצאת למלחמת מפרץ שלישית, הפעם נגד איראן. מה לדעתך הסיכויים שהמלצתך תתקבל? כאשר ישראל תואשם – שוב – בדחיפת ארהב למלחמה, מה תגיד?

10

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר? לאור הכישלון עד כה, האם יש לך Plan B?

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר?

11

מלחמה מול איראן תהיה כרוכה בנזקים חסרי תקדים לעורף הישראלי, לכלכלה, לחברה ולמורל הלאומי. מהו היעד שאתה מציב למלחמה הזו? כיצד אתה מתכוון לנצח בה? איזו עבודת מטה נעשתה בנושא? איזה גורם בכנסת הוכנס בסוד העניינים?

12

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". מאזינינו מבינים בוודאי שמדובר רק בבדיחה לא מוצלחת. יש לך תשובה? יכולה בכלל להיות תשובה סבירה לשאלה הזו? האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה, שאינו חשוד בשוחד, מירמה והפרת אמונים, ושלא יפעל 365/24/7 תחת צל כבד ובלתי אפשרי למעשה של ניגודי עניינים? אתה היית זה שבטאת את החשש הזה לגבי אולמרט, כשרק היה תחת חקירה… ביננו, מר נתניהו, אתה הרי יודע שזה בלתי סביר באופן קיצוני. מה התוכנית האמיתית שלך, במידה ותצליח איכשהו לשרוד כראש ממשלה זמני?

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה?

13

באילו תנאים תחליט לנסות ולבקש עיסקת טיעון? האם כבר היו פניות מטעמך בנושא? האם תשובתך האחרונה היתה אמת?

14

מהו התפקיד הבכיר ביותר שבו לשיטתך יכול לכהן אזרח ערבי במדינת ישראל? באילו תנאים תשב בקואליציה עם מפלגה ערבית?

15

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

16

אחרי ירידתך מהבמה, מה להערכתך יקרה עם 'ישראל היום'? ייסגר? יעביר את תמיכתו למועמד אחר? למי?

17

אתה מכיר בוודאי את החשדות לגבי פעולותיך במימד הסייבר וברשתות החברתיות. האם אתה מכחיש קטגורית שאין ולא היתה אף ישות ואף בעל הון שפעל/ פועל עבורך ברשת מבלי שפעילותו והוצאותיו דווחו כחוק לרשויות? לא בפייסבוק, לא בטוויטר ולא בשום פלטפורמה דיגיטלית אחרת? אנחנו מקליטים את התשובה כמובן.

18

אריק שרון המנוח אמר בשלהי כהונתו כי צחי הנגבי הוא היורש הראוי שלו. מי היורש הראוי שלך?

19

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

20

מה בדיוק הצעת לליברמן במשא ומתן הקואליציוני בבחירות אפריל? בבחירות ספטמבר? האם נכונים הדיווחים שהמשא ומתן ביניכם התפוצץ ברגע האחרון? הוא אומר שהצעת לו רוטציה בראשות הממשלה, תפקידי שרים ועוד. הוא משקר?

21

השלם את המשפט: לראש ממשלה בישראל אסור ל_________

22

השלם את המשפט – עונשו של ראש ממשלה ישראלי שלקח שוחד, שרימה והפר אמונים צריך להיות_______

23

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

24

במידה שאחרי הבחירות הבאות יווצר מצב דומה למצב שנוצר אחרי הבחירות הקודמות, והאופציות תהיינה –

  • ממשלת אחדות בלעדיך
  • פירוק הגוש שלך וחבירה כלשהי מתוכו לגנץ
  • ממשלת מיעוט בראשות גנץ

מה תעשה? האם תסכים לפנות את מקומך כדי למנוע בחירות רביעיות? אולי להיות שני ברוטציה? מה תדרוש בתמורה?

25

אחרי שתפרוש מהפוליטיקה, ובהנחה שלא תשב בכלא, או שתשב כמה שנים ותשוחרר – לאן תיפנה? מה תעשה? כולנו סקרנים!

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

נתניהו הודיע על הקמת שתי שכונות מעבר לקו הירוק

גנץ: "יש לחץ פוליטי לרקוד על חקירת המימד החמישי" ● מיקי זוהר: "כחול לבן היא המפלגה המושחתת ביותר" ● גנץ התראיין והצהיר שוב: "לא נשב עם המשותפת", נתניהו ריטווט: "אמרנו לכם, הם ישבו עם אחמד טיבי" ● בכחול לבן מחזרים אחרי ימינה, אבל בנט מבטיח לשבת רק עם נתניהו

עוד 23 עדכונים

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

למקרה שפיספסת

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

תגובות אחרונות

תסמונת הכרתנות המוכחשת

הדור העכשווי מתנתק מהטבע ומכל דבר טבעי, וחי ומתמצא בדברים וירטואליים עכשווים בלבד. כיוון שכך אינו מכיר ולא מעריך או מודע לדברים שהטבע מעניק לנו ועד כמה הוא חיוני לעצם קיומנו.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד, ואינו חפץ לדעת יותר. הם אינם רואים את דבשתם, ומסתכלים על הדברים מתוך השקפה של כדאיות, מזוית ראיה של האדם ונוחיותו בלבד. חוץ מאלה שאינם רואים דבר. אולי הם כבר לא מסוגלים לראות, לא רוצים לראות, או שאולי לא כדאי להם לראות מבחינה אינטרסנטית כלכלית.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד

כל מה שעלול לגרום לחריגה מהשיגרה, או מפריע לאורח החיים הרצוי על פי ראות עיניהם, מחבל בנוחותם. יש חוסר נוחות מסוים במאמץ לעשות דברים אחרת או למצוא פתרונות, אז הם כורתים, הורסים, משמידים, מזהמים ומה לא.

כיוון שכאלה יש לא רק אנשים פרטיים אלא גם בעלי משרות ציבוריות בעלי אינטרסים והשפעה – הם הורסים את הסביבה, כולל בעלי החיים בה, ובהם חיות הבר, ובסופו של דבר כמובן את האדם כחלק ממנה.

אותה הכחשה קיימת אצל מי מאיתנו שמתייחסים לחיות בר (כמו חזירי הבר חיפה, עורבים וחיות שהם מגדירים כמין פולש), כשהם "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם. בני אדם לא רק "שוכחים", אלא שהם אינם רוצים לזכור, הם מסתכלים על זה בהכחשה מוחלטת.

אנשים "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם

 אנשים פוחדים לפעמים מחיות בר מסוימות כי אינם מכירים אותן, ולא את הטבע, ולא מבינים למה הן מגיעות לשטח שהם קוראים "שלהם", כלומר מיושב. בני האדם רוצים לסלקן בכל האמצעים, גם אלימים. הם אינם מבינים ולא רוצים להבין שאפשר גם אחרת, שלא צריך לפחד, ושזו זכותו של בעל חיים לאכול ולחיות בדיוק כמותם. אז הם יורים בהם למוות באכזריות וחוסר הבנה, כשאפשר להתמודד עם התופעה בדרכים אחרות.

*  *  *

או אם ניקח לדוגמא את תופעת ה"כרתנות" (כריתת עצים מאסיבית) שתקפה רשויות שלמות. בתל אביב ובשאר הארץ כורתים עצים בקלות יתרה ובלי שהדבר בכלל הכרחי, כשלפעמים מתברר שהורעלו. כך נכרתים עצים רבים בריאים לגמרי, אם לא הם מורעלים קודם לכן בידי מי שיש לו אינטרס לכרות אותו, ואח"כ מקבל כמעט אוטומטית אישור כריתה. 
אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים. אם זה שכן שזה מסתיר לו נוף, או קבלן שזה מפריע לו בגישה למקום ולא רוצה לעקוף, או רשויות שכנראה נותנות אישורים לכריתה ללא בדיקה מספקת.

אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים

מדובר באנשים, רשויות, וגורמים שונים שבשל סיבות כמו: חינוך, דרך חיים, השקפה, חוסר יכולת להתמודד, עצלנות מסוימת וחוסר רצון לחפש בכלל פתרונות – פוחדים מהטבע, כיון שכבר אינם מכירים אותו יותר ובודאי לא קרובים אליו כבעבר.
שימו לב בכמה שטחים קיימות תופעות של "הכחשה" ו"כרתנות". עד כמה הן פוגעות בשמירה על הסביבה, על הטבע, ובמאבק בהתחממות. שימו לב איך, בשל אי מודעות זו, ממשיך האדם לזהם ולהזיק, להכחיש את ההתחממות הגלובלית ועוד, בדיוק כמו תסמונת או מחלה.
וכל זה מתחולל בזמן שת"א מנסה להפגין אף היא מאבק בהתחממות, והכל מדברים על המאבק בשינוי האקלים.
אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

הרי ברור שהעץ תורם לנו אויר נקי, מייצב את הקרקע, ובכלל אינו לוקח דבר אלא רק נותן ומעניק לנו. אז איך זה שהם אינם רואים זאת?
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
הנה עוד "הכחשה" במיטבה: מדוע אנשים בסין ממשיכים לאכול מרק עטלפים כשברור שהם אחד המקורות של הקורונה?
מדוע אנשים ממשיכים לאכול בקר ובשר למרות העובדות המוצקות שגידולם הוא אחת הסיבות העקריות להתחממות הגלובלית? למרות שהם מלאים אנטיביוטיקה והורמונים? 
מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה.

מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה

ההכחשה ו"הכרתנות" הן קרובות משפחה, שניטעות ומושרשות בנו מקטנות, ונשארות גם בבגרותנו בגלל סטיגמות מיושנות, ותקשורת שנשלטת על ידי בעלי אינטרס ועניין. אלה שכדאי להם שהמצב ימשך כמו שהוא, ומרוויחים כסף רב מתעשיות שעיקרן סבל של יצורים חיים וחורבן של סביבה. את הסבל ואת מה שהם גורמים הם אינם רואים. הקורבנות הם שקופים, והפוגעים נמצאים בהכחשה מוחלטת לגביו.
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
מי שחולה לא תמיד מבין ומודע לזה שהוא חולה, או שמדובר במחלה. אך כשמדובר בבעלי תפקידים ציבוריים רמי מעלה, הם מזיקים לאחרים, לציבור כולו, ובסופו של דבר גם לעצמם. כשהם מסיימים לעשות זאת, הם עוברים בקדנציה הבאה לתפקיד ציבורי אחר שמחכה להם, והשלולית נשארת כולה אך ורק שלנו. איזה כיף.

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים

דיווח: ארדן פעל לעכב הליכים במשפט נתניהו; השר מכחיש

השר לביטחון הפנים דחה את החתימה על תעודות החיסיון בתיקי ראש הממשלה, עד שהובהר לו שהתערבותו פסולה ● מסתמן שתיפתח חקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד ● בדיקה צפויה להיפתח בתיקי המניות של נתניהו ● גנץ שב על סירובו להתעמת עם נתניהו; ראש הממשלה: "גנץ מפחד" ● המשטרה: יהודה גליק לקח מסמכים שלא כחוק; גליק: זו הייתה טעות אנוש

עוד 45 עדכונים

יש מי שעובד קשה מאד, ברגעים אלה ממש, כדי שהתרחיש הזה ייצא לפועל: בני גנץ יקים ממשלה עם ישראל ביתנו והעבודה-גשר-מרצ ● חלק מחברי הרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ ● גנץ יגיע לגני התערוכה ויישא שם נאום היסטורי ● "אני עומד עם חבריי על פי התהום ואומר לכם: החלטנו לעצור את הנפילה", הוא יאמר ● התסריט הזה אפשרי, גם אם הסיכוי שיתממש אינו גבוה

עוד 1,022 מילים

לראשי הערים בשרון נמאס: דורשים להחליף את חברת האוטובוסים מטרופולין

תושבי השרון מתלוננים כבר חודשים ארוכים על איחורים ושירות לקוי שמספקת חברת האוטובוסים מטרופולין ● בצעד חריג שיגרו ראשי הערים מכתב למשרד התחבורה בדרישה להחליף לאלתר את זכיינית התחבורה הציבורית באזור ● ״הובטח לנו שיחול שיפור בשירות הניתן לתושבים בטווח המיידי. לצערנו הרב, עד היום אין שינוי משמעותי״ ● מטרופולין בתגובה: ״בימים אלה משקיעה חברת מטרופולין משאבים רבים על מנת לשפר את השירות״

עוד 738 מילים ו-6 תגובות

"ביבי השתתף בקמפיין שלנו, לא אנחנו בקמפיין שלו"

השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי הגיעה אתמול, כך נראה, לסיומה הסביר ● הפרשייה עצמה הצליחה להזריק מעט אדרנלין למערכת הבחירות המתישה והמיותרת בתולדות המדינה ● רגע לפני שהסיפור גווע ונשכח, סג"ל עצמו מסכם את מסקנותיו בשיחה עם אמיר בן-דוד ● "הכוונה שלנו הייתה להרים את הדבר הזה, לנו, בשבילנו. פנינו לכל מיני פוליטיקאים. גם אם היינו מצטלמים עם בני גנץ או עם יאיר לפיד היינו פועלים באותו אופן בדיוק״

עוד 637 מילים

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים

תצילו אותי!

בלעדי במשך תשע שנים, "בנימין פיליפ" עבד, לדבריו, עבור המוסד וסייע לו במלחמה נגד חיזבאללה ● לטענתו, הוא אף גייס עבור המוסד לוחם לשעבר ב"כוח רדואן", יחידת העילית של חיזבאללה, אשר סיפק מידע מודיעיני מכריע ● עכשיו פיליפ ניצב בפני גירוש ללבנון, וישראל אינה עונה ● גורם ביטחוני: "זה עולם קר שם בחוץ" ● במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב

עוד 3,520 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה