בנימין נתניהו וסילביו ברלוסקוני, ארכיון (צילום: AP Photo/Andrew Medichini))

מועדון המנהיגים החשודים

השוואה בינלאומית

במדינות רבות החוק לא מחייב להדיח שליט שנאשם בפלילים ● למרות זאת, מנהיגים רבים בעולם התפטרו מיוזמתם, בעקבות חשד לשחיתות ● "במדינות מתוקנות מתפטרים בגלל הנורמה - לא בגלל החוק" ● אבל נתניהו אינו הנאשם היחיד שנאחז בכסא. קדמו לו טראמפ, ראש ממשלת צ'כיה, וכמובן ברלוסקוני

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע שלשום (שני), כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל להמשיך לכהן בתפקידו אם יצליח להיבחר אליו מחדש, למרות שלושת כתבי האישום שהוגשו נגדו – בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים.

החוק בישראל מחייב את ראש הממשלה לפטר שרים שהוגש נגדם כתב אישום, אבל לא להתפטר בעצמו. באופן מוזר למדי, נתניהו נאלץ להתפטר מתפקידיו כשר – אבל רק מהם. הנימוק לכך הוא העובדה שרה"מ נבחר בידי הציבור, ולכן הציבור צריך להחליט אם להדיחו – בבחירות, ובאמצעות נציגיו הנבחרים בכנסת.

שחיתות בצמרת השלטון היא תופעה נפוצה מאוד שקיימת כמעט בכל מדינה. עשרות שליטים, נשיאים וראשי ממשלה הודחו והתפטרו בגלל חשדות לשחיתות.

רק בעשור האחרון הודחו והתפטרו ראשי ממשלות בספרד, איטליה ואוסטריה ונשיאי ברזיל, קוריאה הדרומית, רומניה, אוקראינה, איסלנד, אירלנד, ליטא, פרו ופרגוואי בגלל החשד שהיו מעורבים בשחיתות. 

דילמה רוסו (צילום: AP Photo/Matilde Campodonico)
דילמה רוסו (צילום: AP Photo/Matilde Campodonico)

מה אומר החוק על התפטרות שליטים חשודים במדינות אחרות?

לצורך ההשוואה, בדקנו מה אומר החוק על כהונת שליט חשוד בפלילים ב-11 מדינות דמוקרטיות, שנחשבות למעצמות בינלאומיות משפיעות: ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, קנדה, אוסטרליה, יפאן, קוריאה הדרומית, הודו וברזיל, וכן במדינות סקנדינביה, שנחשבות בעולם למופת של שלטון מתוקן.

מהבדיקה עולה כי במרבית המדינות הללו אין חוק שמחייב את השליט – נשיא בדמוקרטיות נשיאותיות או ראש הממשלה בדמוקרטיות פרלמנטריות – להתפטר או להיות מודח בשל חשד לפלילים, וזאת גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום.

יוצאות הדופן בעניין הזה הן יפן, דרום קוריאה ושוודיה, שבהן השליט – ראש הממשלה ביפן ובשוודיה, הנשיא בקוריאה – צריך להתפטר על פי חוק כאשר התובע הראשי מודיע על הגשת כתב אישום נגדו.

פארק גון-הייה (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon, File)
פארק גון-הייה (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon, File)

מתפטרים עוד לפני ההליך הפלילי

"רוב הפוליטיקאים באסיה שחשודים בשחיתות מתפטרים לפני ההליך הפלילי נגדם", אומר פרופ׳ ניסים אוטמזגין מהחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית.

כך למשל, נשיאת קוריאה הדרומית, פארק גון-הייה, הודחה לפני שנתיים בהחלטת ביהמ"ש בעקבות פרשת שחיתות, שבה אפשרה לחברתה להיכנס למאגרי מידע ממשלתיים, על מנת ולסחוט כסף מחברות. היא נשפטה והורשעה.

ראש ממשלת יפן לשעבר, יוקיו האטיויאמה, התפטר ב-2009 בגלל שמנהיג אחר במפלגתו היה מעורב בשחיתות, שהטיויאמה עצמו כלל לא היה מעורב בה, וכן בגלל שנאלץ להפר הבטחת בחירות (להוציא מיפן בסיס אמריקאי), כלומר, לשקר.

"שליטים במדינות מתוקנות מתפטרים כשהם נתפסים בשחיתות בגלל הנורמה, לא בגלל החוק. שר בדנמרק התפטר בגלל שהשיג לעצמו נקודות טיסה, שרה בשוודיה התפטרה בגלל שקידמה את עצמה בתור לדירה"

ראש הממשלה היפני הנוכחי, שינזו אבה, נחקר כבר שנה וחצי בחשד שארגן לחברה בבעלות אשתו הנחה ברכישת קרקעות, ולמרות על כך הוא טרם התפטר. אף שעוד לא הוגש נגדו כתב אישום, התנהלותו נחשבת ביפן חריגה מאוד.

החוק בשוודיה מחייב להדיח ראש ממשלה שחשוד בפלילים. ההחלטה על ההדחה מתקבלת בוועדת החוקה של הפרלמנט השוודי ובאישור ביהמ"ש העליון.

שינזו אבה בפגישה עם האפיפיור (צילום: AP Photo/Gregorio Borgia)
שינזו אבה בפגישה עם האפיפיור (צילום: AP Photo/Gregorio Borgia)

מחכים להצבעה בפרלמנט

ברוב המדינות שבדקנו, אין חוק שמחייב הדחה או התפטרות של שליט חשוד. בכל המדינות שבדקנו אפשר להדיח את השליט – אבל אך ורק בהצבעת רוב בפרלמנט.

הליך ההדחה בפרלמנט משמעותי במדינות עם משטר נשיאותי, כמו ארה"ב, צרפת וברזיל. במדינות אלה הנשיא נבחר בבחירות אישיות לקדנציה מלאה ולא בהצבעה בפרלמנט, והדרך היחידה להדיחו עקב חשד לפלילים היא בהליך מיוחד.

במדינות הללו מתבצע הליך שימוע מורכב, שבו חברי הפרלמנט חוקרים את הנשיא ובודקים את העובדות לעומק, וניתן לומר שהם מבצעים לו משפט נוסף.

נשיאת ברזיל, דילמה רוסו, הודחה לפני כשנתיים וחצי על ידי הפרלמנט עקב פרשת שחיתות ענקית שהייתה מעורבות בה. היא נשפטה ונאסרה לאחר ההדחה.

הקונגרס האמריקני החל לאחרונה בהליך הדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ עקב פרשת "אוקראינה גייט". אם הליך ההדחה של טראמפ יעבור בקונגרס, הוא יהיה הנשיא האמריקני הרביעי שעומד בפני הליך הדחה, אף שההדחה לא בוצעה בארה"ב בפועל. הנשיא האמריקני היחיד שלא סיים את תפקידו בגלל שחיתות היה ריצ'רד ניקסון, שהתפטר מיוזמתו כדי לא לעבור הליך הדחה.

במרבית המשטרים הנשיאותיים ניתן לפתוח במשפט נגד הנשיא רק לאחר שהודח, ובצרפת אסור אף לחקור נשיא מכהן במשטרה, כך שהסיכוי שהפרלמנט ידיח אותו נמוך. במשטרים נשיאותיים רבים, בהם ארה"ב וצרפת, כהונת הנשיא קצובה, כדי למנוע מצב שבו ייבחר שוב ושוב ולא יישפט על עבירות שביצע.

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בקבלת הפנים בנתב״ג, ב-22 במאי 2017 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בקבלת הפנים בנתב״ג, ב-22 במאי 2017 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

הדחה בהליך פרלמנטרי מיוחד

המשטר בארץ, כמו במרבית מדינות מערב אירופה, הוא "דמוקרטיה פרלמנטרית" – משטר בראשות רה"מ שהוא חבר פרלמנט בעצמו ונבחר בידי הפרלמנט.

בדמוקרטיה פרלמנטרית הפרלמנט יכול להדיח את השליט – ראש הממשלה –  בהצבעת אי אמון בכל עת שירצה בכך, ולכן אין צורך מהותי באפשרות שהפרלמנט יוכל להדיח אותו בגלל חשד לשחיתות.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, הודח לפני כשנה בידי הפרלמנט בגלל פרשת שחיתות של חברי מפלגתו – אף שראחוי עצמו, ככל הידוע, לא היה מעורב בה.

החוק שם לא מחייב להדיח ראש ממשלה חשוד בפלילים, וגם אין להם פרוצדורה של הדחה מהסיבה הזאת – ראחוי הודח בהצבעת אי-אמון רגילה בפרלמנט.

בבריטניה יש הליך מיוחד שבו לפרלמנט מותר לשפוט שרים, כולל ראש הממשלה, ולהדיח אותם בשל עבירות חמורות שביצעו. ההליך הופעל בעבר הרחוק, עד המאה ה-18, נגד שרים בלבד ולא נגד ראשי ממשלה.

לאחרונה נשמעה דרישה בציבור הבריטי להפעיל הליך הדחה נגד רה"מ בוריס ג'ונסון בשל החשד שפעל בניגוד עניינים כשאיפשר למאהבת שלו לזכות במכרזים.

בדמוקרטיות הפרלמנטריות שצמחו מהאימפריה הבריטית – בריטניה, קנדה, אוסטרליה והודו – מובן מאליו שלא ניתן להעמיד לדין ראש ממשלה בזמן כהונתו, כך שלמעשה גם לא ניתן לשפוט את ראשי הממשלה של המדינות הללו בלא שהפרלמנט ידיח אותו. באוסטרליה נשמעה לאחרונה ביקורת ציבורית על הקושי להדיח את ראש הממשלה.

בדמוקרטיות הפרלמנטריות של אירופה היבשתית, בהן גרמניה, איטליה, נורבגיה ודנמרק – כמו בישראל – אין מניעה חוקית לשפוט את ראש הממשלה תוך כדי כהונתו. עם זאת, בחלק מהדמוקרטיות האירופיות – כמו בישראל – צריך בכל זאת אישור של הפרלמנט כדי לשפוט את רה"מ, כיוון שכחבר פרלמנט הוא נהנה מחסינות פרלמנטרית, וכדי לשפוט אותו יש להסיר אותה.

אהוד אולמרט (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
אהוד אולמרט (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)

מתפטרים בגלל הנורמה, לא בגלל החוק

מדוע שליטים שסרחו מודחים, אף שהחוק במקרים רבים לא מחייב אותם לעשות זאת? לדברי פרופסור גידי רהט, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, "שליטים במדינות מתוקנות מתפטרים כשהם נתפסים בשחיתות בגלל הנורמה, לא בגלל החוק".

"שר בדנמרק התפטר בגלל שהשיג לעצמו נקודות טיסה", אומר רהט, "שרה בשוודיה התפטרה בגלל שקידמה את עצמה בתור לדירה, שרים בגרמניה בגלל שנתפשו בפלגיאט, הנשיא בגרמניה בגלל פרשת שחיתות שלא הורשע בה והקנצלר באוסטריה בגלל שפורסמה הקלטה שבה הוצעה לו עסקה מפוקפקת. במדינות מתוקנות פוליטיקאי בכיר מתפטר ברגע שנתפש בחשד לעבירה".

"כדאי לזכור שגם בישראל, עד לאחרונה, הנורמה הייתה שמי שנתפס בשחיתות התפטר", מוסיף רהט. "רבין התפטר עוד לפני שנפתח נגדו הליך כלשהו. בעבר היו כאן שרים כמו אברהם עופר ויעקב לוינסון, שהתאבדו ברגע שפורסם חשד נגדם.

"אהוד אולמרט נלחם בתקשורת נגד ההליכים נגדו ובכל זאת התפטר. בשנים האחרונות שורת שרים וח"כים שפורסם כי תקפו נשים, התפטרו כמעט מיד".

נגד כל השליטים החשודים בשחיתות, כולל נתניהו, נערכו הפגנות ענק בדרישה להתפטרותם. אחדים מהם, כולל טראמפ וברלוסקוני, תוקפים בתקשורת בפראות את רשויות אכיפת החוק ומארגנים הפגנות נגדן

לדברי רהט, "העובדה שראש ממשלה בממשלת מעבר, שכבר הודיעו לו על כתב האישום, לא מתפטר, ובמקום זאת יוצא למתקפה תקשורתית על כל מערכת אכיפת החוק ומארגן הפגנות נגדה, היא דבר חדש בישראל. התקדים היחיד שאני מצליח לחשוב עליו בארץ של התנהלות כזאת הוא של אריה דרעי.

"עם זאת, נתניהו אינו היחיד בעולם שמתנהל ככה. ההתנהלות של טראמפ בנוגע לחשדות נגדו דומה למדי, אם כי החקירה נגד טראמפ לא הגיעה לשלב שאליו הגיעו חקירות נתניהו ועדיין לא ברור אם יודח.

"ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש נאחז בשלטון בצורה שמזכירה את נתניהו. וכמובן, ברלוסקוני, שהמשיך לכהן כמה שנים וכמה קדנציות בזמן שנשפט על המון עבירות חמורות".

אנדריי באביש (צילום: AP Photo/Petr David Josek)
אנדריי באביש (צילום: AP Photo/Petr David Josek)

ראש ממשלת איטליה עמד לדין ב-2006 על שורת עבירות מס. כתב האישום הוגש בזמן כהונתו והוא המשיך לכהן גם אחרי הגשתו.

ברלוסקוני הצליח להעביר חוק שאסר על הרשויות להמשיך במשפטו ובחקירותיו והן נעצרו, אבל בית המשפט החוקתי ביטל את החוק.

ב-2009 נפתחה נגד ברלוסקוני חקירה נוספת בחשד ששילם לרקדנית תמורת מין ושחרר אותה ממעצר על גנבה, ולאחר מכן נפתחו נגדו חקירות נוספות.

שנתיים אחר כך הוא התפטר, נשפט והורשע. ב-2013, אחרי שסיים את עבודות השירות על הרשעתו הראשונה, התמודד לכהונה רביעית – אבל הפסיד בבחירות.

יש לציין כי נגד כל השליטים החשודים בשחיתות, כולל נתניהו, נערכו הפגנות ענק. חלקם, כולל טראמפ, ברלוסקוני ובאביש, תוקפים בתקשורת את רשויות אכיפת החוק בטענה ש"העם לא בחר בהם אלא בי", ומארגנים הפגנות נגדן.

האם נתניהו יילך בסופו של דבר בדרכם של שליטים חשודים אחרים, או שיישאר בשלטון כמו שליטים במשטרים מסוג אחר? עדיין מוקדם לדעת.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,263 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 3 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

עוד 56 עדכונים

אזהרה אחרונה לפני שתשובה (שוב) נעלם עם כספי הפנסיות שלנו

קריסתו של הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. מי שכנראה עדיין לא שמו לב לכך הם מנהלי הפנסיות שלנו, אחרת אין הסבר לנמנום שהם מפגינים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף.

כדי ללמוד על חומרת המצב אפשר להסתכל על הפעולה החריגה שנקט הבנק הזר סיטיבנק, שעל פי פרסומים בתקשורת מימש במהירות ובזול נכסים של החברה לכיסוי חובותיה. לעומת זאת, הגופים המוסדיים, כלומר מנהלי קרנות הפנסיה שלנו, אלה שאחראים על כספי החיסכון שלנו ושבחרו להלוות את כספנו לחברות של תשובה, ממשיכים לשבת על הגדר ולא עושים את המינימום הנדרש על מנת להבטיח את האינטרס של החוסכים.

קריסת הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. אז למה מנהלי הפנסיות שלנו מנמנמים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף?

לאחרונה מתרבות האינדיקציות לכך שקבוצת דלק, הכוללת את חברת האם ואת חברות הבת שלה, צועדת לעבר הסדר חוב. זה מתבטא בירידה קיצונית של שווי נכסי הקבוצה, ובהגעת אגרות החוב שלה ל"תשואת זבל", דבר המגלם תרחיש קרוב לוודאי של הגעת החברה לכלל חדלות פירעון.

הקריסה הצפויה של תשובה מתבטאת בדירוגים האחרונים שבהם זכתה קבוצת דלק. כך לדוגמא, בדירוג האשראי של חברת "מעלות" הוכנס דירוג האשראי של דלק לרשימת המעקב תחת השלכות שליליות, לאור אי הוודאות הקיימת באשר למקורות שמהם החברה תוכל לפרוע את התחייבויותיה. מההכרזה על שינוי הדירוג עולה גם שקיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע.

בעוד שבחברת "מעלות" שוקלים להוריד בהמשך עוד יותר את דירוג קבוצת דלק, אם מגמת אי הוודאות באשר ליכולתו של תשובה לפרוע את התחייבויותיו בטווח הבינוני תימשך, בחברת הדירוג "מידרוג" כבר הורידו את דירוג האג"ח שהנפיקה קבוצת דלק מדירוג השקעה בינוני-גבוה (A2.il) לדירוג ספקולטיבי נמוך במידה רבה מאוד (Ca.il).

כל ניתוח פיננסי של שוק ההון מצייר תמונת מצב ברורה – קבוצת דלק צועדת לכיוון הסדר חוב. בהנחה שאכן הסדר כזה יתממש, על חלוקת נכסי החברה להיעשות באופן שלא יהווה העדפת נושים, ובוודאי לא להעדיף קבוצה אחת על פני אחרת. אך בזמן שחולף, קבוצת דלק מחלקת את יתרות המזומן שלה ומקטינה את יתרת הנכסים לחלוקה במקרה של הסדר חוב.

על הגופים המוסדיים, המחזיקים מספר סדרות אגרות חוב או מניות באותה חברה, מוטלת החובה לפעול להשאת התשואה לכלל התיק המנוהל, ולא לדאוג רק לתשואתו האישית של יצחק תשובה. לכן, על הגופים לבסס את החלטותיהם בכפוף לגודל החשיפה הפרטנית של התיק המנוהל לכל אחת מסדרות האג"ח והמניות.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות של תשובה, אשר הביא בשנת 2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות של הציבור.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות, שהביאו ב-2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות שלנו

עדות נוספת לרשלנות הגופים המוסדיים ניתן למצוא בעסקות שעשה תשובה בנכסים שהיו אמורים להבטיח את פירעון ההלוואות. אם כל זה לא מספיק, כעת הגופים המוסדיים יושבים מן צד ולא עושים דבר בכדי לחלץ את מה שנותר מכספם של מאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שבימים אלו גם ככה נפגעים חסכונותיהם בגלל משבר הקורונה.

בדיוק בשביל זה צריך פיקוח רגולטורי הדוק, וזהו תפקידו של המפקח על שוק ההון ד"ר משה ברקת. על ברקת להורות לגופים המוסדיים לדאוג לכספי המבוטחים באמצעות פניה לאלתר לבית המשפט בעילה של העדפת נושים.

בשל כך, פנינו ב"לובי 99", יחד עם שותפינו מעמותת "צדק פיננסי", אל הממונה על שוק ההון כדי שיתערב בנושא בדחיפות. על ברקת להורות מיידית לקרנות הפנסיה להתנגד בבית המשפט לניסיון של תשובה להותיר אותם עם פירורים מהחוב. בנוסף, על ברקת להוביל מהלך של תיקון הכשלים שאפשרו לתשובה לבצע מהלכים פיננסיים מתוחכמים מלכתחילה, באופן שאפשרו לו לרוקן מתוכן את הערבויות שנתן לפנסיות שלנו.

עו”ד לינור דויטש, היא מנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה. יועצת משפטית מומחית לרגולציה ולייעוץ פוליטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

תגובות אחרונות

בניכוי נתניהו ובאב"ד - מצבנו במשבר הכלכלי הנוכחי מצוין

 

"בניכוי החרדים והערבים, מצבנו מצוין" (נתניהו, 2012)

בהתאמה להיום, נתניהו יכול לומר על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: בניכוי המובטלים והעצמאיים, הפרילנסרים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים – מצבנו מצויין.

כדאי לראות ולהקשיב לראיון של דנה וייס עם בנימין נתניהו בחדשות 12 ב-21 למרץ. בראיון שאלה וויס את נתניהו על חבילת הסיוע הקמצנית של ממשלת ישראל לנפגעי הקורונה. נתניהו השיב כך (דקה 45):

"כדי שנוכל לתת, צריך קודם כל להזהר, יש אדם שדיבר עלי טובות – קוראים לו מילטון פרידמן, חתן פרס נובל האגדי. הוא אמר דבר פשוט – אם יש לך הרבה כסף שרודף אחרי מעט סחורות, אתה מקבל היפר אינפלציה, וזה מסוכן מאוד".

אלא שהמשפט הזה אינו נכון תמיד. יש מצבים בהם הזרקת כסף לשוק תביא לאינפלציה, ויש מצבים בהם אי-הזרקת כסף לשוק תביא למיתון עמוק.

להקשיב ולא להאמין, חזרנו לכלכלה של המשבר הגדול של 1929. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה הנוכחי שאין לו תקדים. נתניהו אינו רואה, או שהוא מתעלם, מהאבטלה המתקרבת במהירות לשיא של עשרות אחוזים מכלל העובדים. הוא מתעלם מרבבות עסקים קטנים ובינוניים, מעצמאיים ושכירים – העומדים בפני פשיטת רגל. הוא מתעלם מפנסיונרים שהגיעו לחיים על פת לחם, ומארגונים חברתיים ועמותות סיוע הזועקים לעזרה דחופה. כל אלה על פי תהום, ואילו הוא מפחד מאינפלציה.

להקשיב ולא להאמין. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה. מתעלם משיאי האבטלה, מרבבות העסקים הקטנים והבינוניים, העצמאיים והשכירים שעל סף פשיטת רגל, ומהפנסיונרים שהגיעו לפת לחם

מה שכן, שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, דואג לבנקים. מתוך ראיון של שאול אמסטרדמסקי עם שי באב״ד.

אמסטרדמסקי: "אז אשאל ספציפית בעניין הזה עוד שאלה אחת: האם אתם מתכננים התערבות כלשהי בעניין שכר הדירה? ערבות ממשלה לשכר דירה, התערבות בתחום החוזים (ראינו ידיעה אתמול על כך שהוקמה ועדה במשרד המשפטים) או כל התערבות אחרת?"
באב"ד: "אנחנו בוחנים כל כלי שיכול לעזור, כלי שכר הדירה נבחן גם כן. עם זאת, כלי זה יכול לסכן את המערכת הפיננסית לאור החשיפה של המערכת הבנקאית לנדל״ן, וככל שההקפאה תשתרשר זה עשוי להגיע לבנקים".

להקשיב ולא להאמין. מובטלים, מפוטרים, חל"תניקים, בעלי עסקים קורסים ופנסיונרים רעבים – כל אלו לא יודעים איך יעברו את המשבר ועלולים להגיע למצב בו אין להם כסף לאוכל, לשכר דירה, לארנונה, לחשמל, למים, לתשלומי משכנתה ולהחזרי הלוואות – ואילו באב"ד דואג לבנקים.

אדבר במונחים כלכליים של באב"ד, ולא במונחים אנושיים. את הבנקים צריך להציל כדי שהמשק יוכל לפעול. למקרה שבאב"ד לא יודע, לממשלה קל מאוד לחלץ את הבנקים. אם הוא לא יודע שילמד מנורבגיה:
בנורבגיה, בסוף 1991 התברר כי הפסדי ענק מהלוואות כושלות מחקו את כל הון המניות של שניים משלושת הבנקים הגדולים. הם הוכרחו ע"י הממשלה לגלות זאת במאזנים שלהם. הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם.

הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם

בארץ יש מספר קטן של בנקים, ואם אחד מהם או כולם יקלעו לקשיים או למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) אפשר לטפל בבנקים בקלות יחסית, להזרים להם כסף ולחלצם מהמשבר. אבל יהיה כמעט בלתי אפשרי להציל את המשק אם רוב אלו שנפגעו מהמשבר יפשטו את הרגל. יהיה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לטפל במאות אלפי עסקים שיסגרו או שיפשטו את הרגל.

נראה לי שבניכוי נתניהו ובאב"ד מצבנו במגפת הקורונה ובמשבר הכלכלי של הקורונה יהיה מצוין.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
עודכן לפני 4 שעות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה