המשבר הפוליטי

היועמ"ש יתבקש לקבוע האם חשוד בשוחד יכול להרכיב ממשלה

איימן עודה קורא לבטל את העברת הכספים להתנחלויות ● סתיו שפיר קוראת לאיחוד בשמאל הציוני ● דרעי וליברמן מאשימים אחד את השני בסחטנות ● אדלשטיין פגש את גפני וליצמן ● פגישת כחול-לבן והליכוד הסתיימה ללא תוצאות ● ליברמן ימליץ על נתניהו וגנץ ● יואב קיש תומך בפריימריז לראשות הליכוד

 • ליברמן (מימין) ואדלשטיין בדרכם לפגישתם (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
  הדס פרוש, פלאש 90
 • ישיבת הממשלה השבועית, הבוקר (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
  מרק ישראל סלם, פלאש 90
 • שר הביטחון נפתלי בנט בדרכו לישיבת הממשלה, היום (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
  מרק ישראל סלם, פלאש 90
 • ראש הממשלה נתניהו, הבוקר בישיבת הממשלה (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
  מרק ישראל סלם, פלאש 90
 • פגישת המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן בתיווך יושב ראש הכנסת אדלשטיין, היום
 • צוותי המו"מ של כחול-לבן והליכוד בפגישה עם יו"ר הכנסת. מימין: השרים זאב אלקין, יריב לוין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, עו"ד יורם טורבוביץ' והיועץ הפוליטי שלום שלמה (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • ראשי יהדות התורה, משה גפני ויעקב ליצמן, בפגישתם עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, היום אחר הצהריים
06:42 עריכה

צוותי המשא ומתן הקואליציוני של כחול לבן ושל הליכוד ייפגשו היום יחד עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. ביום רביעי האחרון פתח אדלשטיין ביוזמה להקמת ממשלה במטרה למנוע סבב בחירות נוסף. יושב ראש הכנסת נועד, בנפרד, עם נציגיהן של שתי הסיעות הגדולות בכנסת, כחול לבן והליכוד, והיום, כאמור, תיערך פגישה משותפת של הגורמים, שתתקיים בשעה 13:00 בצהריים.

אדלשטיין, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אדלשטיין מכריז על יוזמתו לכינון ממשלה בשבוע שעבר בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בנוסף יקיים היום אדלשטיין פגישה עם יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, וכן ייוועד עם ראשי יהדות התורה, יעקב ליצמן ומשה גפני.

07:06 עריכה

במערכת הפוליטית מגייסים חתימות עבור קבלת מנדט להרכת ממשלה. בשבוע הבא, ביום רביעי, יסתיימו 21 הימים שבהם יכולים חברי הכנסת להקים ממשלה. אם לא יחול שינוי כלשהו – הכנסת תתפזר, ובתוך שלושה חודשים ייערכו הבחירות לכנסת העשרים ושלוש. אולם, אם באחד עשר הימים הקרובים יחתמו 61 חברי כנסת על פנייה לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהסכים לכך – יקבל אותו מחוקק 14 ימים לשם כך; דהיינו, פיזור הכנסת יידחה.

בליכוד מגייסים חתימות עבור ראש הממשלה נתניהו. 55 חברי הבלוק, המורכב מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי – האיחוד הלאומי והימין החדש, צפויים להעניק את תמיכתם למהלך של נתניהו. במקביל, כך דווח, גם בכחול לבן מחתימים חברי כנסת עבור היושב ראש בני גנץ.

מישראל ביתנו נשמעו מסרים סותרים. מחד נטען שיחתמו לשני המועמדים, אך מאידך נאמר שבמפלגה ידונו בנושא בטרם יחליטו. הנשיא, ראובן (רובי) ריבלין יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על הראשון שיגיש לו 61 חתימות. לפי הפרסומים בתקשורת, אם הליכוד יקבל את המנדט מהנשיא, במפלגה יבקשו לקבל לידיהם בשנית את ראשות הוועדה המסדרת, שכעת עומד בראשה אבי ניסנקורן מכחול לבן.

07:56 עריכה

גדעון סער פנה למבקר הליכוד בדרישה שיבדוק את השימוש של נתניהו במשאבי המפלגה לצרכיו הפוליטיים. חבר הכנסת פנה באמצעות פרקליטו, עורך הדין עופר חנוך, למבקר שי גלילי כדי שזה יבדוק אם נעשה שימוש אסור במשאבי המפלגה.

בפנייתו של סער נכתב שבימים האחרונים פורסמו מטעם הליכוד הודעות נגדו. למשל, נכתב מטעם המפלגה ש"סער כהרגלו מגלה אפס נאמנות ומקסימום חתרנות". השר לשעבר ציין כי נודע לו שנעשה טלמרקטינג למען נתניהו מכספי המפלגה בניגוד לנהלים.

גדעון סער (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
סער במפגש עם פעילי ליכוד בשבוע שעבר בהוד השרון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)

בתגובה הודיע המבקר שפנה למנכ"ל צורי סיסו, שינחה את עובדי המפלגה שלא לפעול לטובת מי מהמועמדים בבחירות המקדימות לראשות הליכוד.

08:35 עריכה

חברי כנסת בסיעת הליכוד ופעילים מרכזיים מיהודה ושומרון פנו בימים האחרונים ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שירכיב ממשלה בעצמו. לדבריהם, זו הדרך היחידה למנוע בחירות. כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן.

אדלשטיין מסר בתגובה כי הוא מתמקד בהקמת ממשלה ובמניעת בחירות מיותרות. "שום אמירה שאינה נכונה לא תסיט ממטרה זו", הבהיר יושב ראש הכנסת.

08:49 עריכה

בישראל ביתנו אומרים שיעניקו את חתימותיהם ליושב ראש הליכוד נתניהו וליושב ראש כחול לבן גנץ – רק לקראת 11 בדצמבר, המועד שבו מסתיימים 21 הימים שבהם יכולים חברי הכנסת לנסות להקים ממשלה. כך דיווחה הבוקר טל שלו מ"וואלה! ניוז".

09:37 עריכה

"אני אוהד בית"ר ירושלים. היו תקופות של שחקנים כוכבים – כאלה ואחרים. בסוף הקבוצה – חשוב שתנצח" – כך אמר הבוקר חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד. הפרשנות לדברים היא שהמפלגה, לדעת קיש, חשובה מהעומד בראשה, בנימין נתניהו.

בראיון לישי שנרב בגלי צה"ל אמר קיש: "במידה ונדרדר לבחירות נוספות, אני חושב שאנחנו נהיה מחויבים לעשות פריימריז לראשות הליכוד". לדבריו, סער הוא אדם "ראוי". "לבוא ולנסות לפגוע באדם כזה (בסער) – זה ירי בנגמ"ש. אני חושב שזה מיותר". קיש אמר שהשאלה שתנחה אותו בבחירות מקדימות לראשות הליכוד היא "מי יכול להוביל את הימין לניצחון".

יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

חבר הכנסת נדרש גם לכתבי האישום שהוגשו נגד ראש הממשלה: "אין ספק שמצבו המשפטי מייצר קושי לממשלת אחדות".

09:55 עריכה

בישיבת הסיעה שתיערך מחר ידונו חברי ישראל ביתנו בסוגיה של מתן חתימותיהם למועמדים, שמבקשים לגייס חתימות כדי לבקש מהנשיא להטיל עליהם את מלאכת הרכבת הממשלה.

10:12 עריכה

מבקר הליכוד קבע כי התנועה עשתה שימוש לא ראוי במשאביה – בכך שפרסמה הודעות דוברות נגד גדעון סער. כך פרסם הבוקר יהודה שלזינגר ב"ישראל היום". עורך הדין שי גלילי נדרש לנושא לאחר שחבר הכנסת סער פנה אליו בעניין זה. בימים האחרונים פורסמו הודעות על ידי מקורביי נתניהו נגד יריבו העיקרי סער.

לדברי המבקר, מנכ"ל הליכוד צורי סיסו יפרסם הנחיה לעובדי התנועה, שבה ייאסרו הזדמות והתערבות בבחירות המקדימות לראשות התנועה.

10:22 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי, השר בצלאל סמוטריץ', מסרב לצרף את חתימתו לבקשה מהנשיא להטיל על יושב ראש הליכוד נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה – כך פרסם יקי אדמקר מ"וואלה! ניוז". סמוטריץ' הסביר בשיחות סגורות ש"זה לא זמן לספינים", ואם יחתום – יעשה כן רק ביום האחרון שבו הדבר אפשרי; דהיינו ביום רביעי בשבוע הבא.

בצלאל סמוטריץ' (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ' (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מוקדם יותר היום פורסם כי גם בישראל ביתנו לא יחתמו בשלב זה לנתניהו וליושב ראש כחול לבן גנץ, אלא ימתינו לשלב מאוחר יותר.

 

10:35 עריכה

בש"ס טרם העבירו לחברי הכנסת של המפלגה את המסמכים הדרושים כדי להביע את תמיכתם בהטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו – כך דיווח ארי קלמן מ"בחדרי חרדים".

מוקדם יותר פורסם כי יושב ראש האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' מסרב בשלב הזה להעניק את חתימתו לנתניהו, והוא ממתין לתום 21 הימים שבהם יכולה להתגבש המלצה להטיל על מי מחברי הכנסת את מלאכת הרכבת הממשלה.

10:52 עריכה

יושב ראש ש"ס אריה דרעי נדרש לסוגיה הלוהטת של היום: השגת 61 חתימות עבור המלצה שתוגש לנשיא.

11:00 עריכה

בכירי לשכת ראש הממשלה מפעילים מהבוקר מכבש לחצים על אריה דרעי, שיביא לחתימותיהם שלו ושל חברי ש"ס על מסמך שקורא להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה – כך מדווח ארי קלמן מ"בחדרי חרדים".

נתניהו ודרעי (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
נתניהו (מימין) ודרעי בישיבת ממשלה (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
11:06 עריכה

אחרי ראשי עיריית רמת גן, אופקים, אילת ועכו, ראשי המועצות המקומיות גן יבנה ומזכרת בתיה וראש המועצה האזורית לכיש – גם ראש מועצת מטולה דוד אזולאי הביע תמיכה בגדעון סער. "אין לי ספק שרק הוא יצליח לאחד את השורות בליכוד ובעם כולו ולהנהיג ביושר ובערכים הראויים", אמר.

11:10 עריכה

לצד בצלאל סמוטריץ' וחברי סיעת ש"ס, גם חברת הכנסת איילת שקד לא חותמת בשלב הזה לראש הממשלה נתניהו על המלצה להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. כך דיווחה מורן אזולאי ב-ynet.

11:25 עריכה

החלה פגישתם של יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין ויושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן במסגרת מאמציו של הראשון למנוע מערכת בחירות נוספת ולהביא לכינון ממשלת אחדות.

אביגדור ליברמן ויולי אדלשטיין, 1 בדצמבר 2019
ליברמן (מימין) ואדלשטיין, היום בכנסת
11:51 עריכה

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון התיר לחברי הבית לחתום למספר מועמדים, שעליהם תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. אי לכך נקבע כי הראשון מבין חברי הכנסת שיגיש 61 חתימות – עליו תוטל המלאכה. השאלה היא מה יקרה אם כמה מועמדים יגישו את טפסיהם במקביל. אז יידרשו חברי הכנסת שחתמו לכמה מועמדים – להחליט מאחורי איזה מועמד הם עומדים. כך פרסם אריק בנדר ב"מעריב".

פרסום זה רלוונטי במיוחד לחברי ישראל ביתנו, שהודיעו שבכוונתם לתת את תמיכתם הן לנתניהו והן לגנץ.

11:54 עריכה

בדומה ליהדות התורה – גם בש"ס יחתימו את חברי הכנסת של הסיעה על טפסי תמיכה בנתניהו, אך לא יעבירו את המסמכים הלאה בשלב זה.

12:03 עריכה

בתום ארבעים דקות הגיעה לסיומה פגישתם של יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין ויושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

13:01 עריכה

פגישת המשא ומתן של יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין עם נציגי הליכוד וכחול לבן נדחתה לשעה 13:30.

13:16 עריכה

בטרם יחתמו חברי הכנסת של ישראל ביתנו ליושב ראש כחול לבן גנץ וליושב ראש הליכוד נתניהו, ידרשו במפלגה התחייבות ברורה שבכוונתם להקים ממשלת אחדות. בסיעה לא מתכוונים לתת את ידם להקמתה של ממשלה צרה מימין או משמאל. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

13:36 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטתו של שר הביטחון נפתלי בנט להקים שכונה חדשה ביישוב היהודי בחברון.

13:40 עריכה

פגישת המשא ומתן בין יושב ראש הכנסת אדלשטיין לצוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן מתאחרת בגלל פגישתם של השרים יריב לוין וזאב אלקין – נציגי הליכוד למשא ומתן הקואליציוני – עם ראש הממשלה נתניהו. הפגישה אמורה הייתה להיערך בשעה אחת, אך היא נדחתה לאחת וחצי – אולם גם בשעה זו היא טרם החלה. כך דיווח אבי רבינא.

13:49 עריכה

יובל שרלו, מהבולטים שברבני הציונות הדתית, מתח ביקורת על טענת "ההפיכה השלטונית" של ראש הממשלה נתניהו. "זה סוג הטענות של אחרוני הפושעים", אמר. בראיון לגל גבאי בגלי צה"ל אמר עוד שרלו כי אינו יכול לקבל את המאבק הטוטאלי במוסדות, שמבקשים לברר האם נעשה פה מעשה שחיתות.

13:51 עריכה

החלה פגישתם של הליכוד, כחול לבן ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. את הליכוד מייצגים השרים יריב לוין וזאב אלרין, ואת כחול לבן – יורם טורבוביץ' ושלום שלמה.

פגישת צוות המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן בתיווך יולי אדלשטיין, 1 בדצמבר 2019
מימין: אלקין, לוין, אדלשטיין, טורבוביץ' ושלמה, היום בכנסת
14:21 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו ליברמן מבקר את נתניהו ואת גנץ וקורא לנטרל את כוחן של המפלגות החרדיות.

הבוקר שוב זכיתי למנה גדושה של "מחמאות ופרגונים" מהשר דרעי ומח"כ יעקב אשר. אבל הבעיה האמיתית היא לא הם, אלא בנימין…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 1 בדצמבר 2019

14:44 עריכה

גורמים ברשימה המשותפת אומרים שטרם קיבלו פניות מכחול לבן לחתום על בקשה לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ.

15:01 עריכה

הסתיימה פגישת יולי אדלשטיין עם צוותי המו"מ של הליכוד וכחול-לבן.

פגישת המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן בתיווך יושב ראש הכנסת אדלשטיין, היום
פגישת המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן בתיווך יושב ראש הכנסת אדלשטיין, היום
16:00 עריכה

לאחר שהסתיימה פגישתו עם ליברמן וצוותי המו"מ של כחול-לבן והליכוד, יו"ר הכנסת יפגוש עכשיו את ראשי יהדות התורה, יעקב ליצמן ומשה גפני. בתמונה מלפני מספר דקות, הם מתייעצים לפני הפגישה.

משה גפני ויעקב ליצמן בטרם כניסתם לפגישה עם יולי אדלשטיין
משה גפני ויעקב ליצמן בטרם כניסתם לפגישה עם יולי אדלשטיין
16:08 עריכה

אריה דרעי מפרסם בדקות האחרונות פוסט בפייסבוק, שאמור להציג את ליברמן כבעל דרישות כספיות גבוהות תמורת כניסתו לקואליציה כלשהי, בדיוק כפי שהוא מאשים את החרדים.

ליברמן, די עם הספינים והשקרים. אנחנו בשס, בניגוד אליך, עקביים: תומכים בנתניהו לכל אורך הדרך. בני גנץ לא הציע לנו ארבעה…

פורסם על ידי ‏אריה מכלוף דרעי Arye Machlouf Dery‏ ב- יום ראשון, 1 בדצמבר 2019

16:40 עריכה

לאחר שדרעי השתלח בליברמן, יו"ר ישראל ביתנו לא נשאר חייב ומבהיר שלא האשים את החרדים בסחטנות, אלא את הליכוד שנכנע לדרישותיהם.

כנראה שיש לך בעיה בהבנת הנקרא. אולי זו תוצאה של העדר לימודי ליב"ה בחינוך החרדי. בפוסט שכתבתי אין מילה אחת על סחטנות…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 1 בדצמבר 2019

16:50 עריכה

הנשיא ריבלין הצליח לסכם את הנסיך הירדני על חידוש הביקורים של ישראלים בהר שבו קבור אהרון הכהן, סמוך לפטרה בדרום מערב ירדן.

16:54 עריכה

צוותי המו"מ של כחול-לבן והליכוד סיימו את פגישתם ללא תוצאות ו"הפערים נותרו משמעותיים", כצפוי. המפגש התקיים לאחר שהצוותים נועדו יחד עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שניסה לתווך ביניהם. בכחול-לבן מסרו כי תיתכן פגישה נוספת בהמשך השבוע.

17:42 עריכה

בכחול-לבן לא סומכים על נתניהו שיפנה את כסאו בתום החודשים הספורים שבהם הוא ימשיך לכהן ראש ממשלה, לפי המתווה שאפילו לא נדון, לפי אלעזר שטרן.

18:01 עריכה

"בסלון הבית בבלפור מתבצר נאשם שלקח את המדינה כולה כבת ערובה, אין תקציב אין ממשלה אין תהליך קבלת החלטות והוא מסית אותנו זה בזה עד שנדרדר למלחמת אחים". ברק קורא לנשיא וחברי הכנסת להתייצב מול נתניהו ולומר לו, "ביבי, שחרר".

18:12 עריכה

אריה דרעי נפגש עם עמיר פרץ ביום שישי האחרון, כך לפי דיווח בוואלה. יו"ר ש"ס ניסה לשכנע את יו"ר העבודה-גשר להיכנס לממשלת נתניהו ולהפר את הבטחת הבחירות שלו. מצד שני, ייתכן שגם פרץ ניסה לשכנע את דרעי לשבור את נאמנותו לבלוק של נתניהו. בכל מקרה, העבודה-גשר תקיים מחר בצהריים ישיבת סיעה בכנסת.

18:17 עריכה

נפתלי בנט הודיע היום על החלטתו להורות על תכנון שכונה יהודית חדשה בלב השוק של חברון. ההחלטה מסעירה את המערכת הפוליטית. איילת שקד אומרת בדקות האחרונות כי מדובר בקרקע בבעלות יהודית פרטית ושר הבטחון בנט "לקח החלטה אמיצה".

18:27 עריכה

נתניהו ממשיך לנסות במאמצים לגייס תמיכה מדינית למאבק בהתחמשות הגרעינית של איראן. זאת, במקביל להפצצות בסוריה, שאמורות לבלום את ההתבססות האיראנית בסוריה, מה שכנראה לא יצליח.

נתניהו אומר כאן כי "בשעה שהאיראנים ושליחיהם שוחטים מאות אנשים ברחבי המזרח התיכון – בטהרן, בבגדד ובביירות – מדינות אירופה ממהרות להעניק ויתורים נוספים לאיראן". נתניהו קרא למדינות להצטרף להגברת הלחץ והסנקציות על איראן, כפי שעשתה ארה"ב.

19:03 עריכה

עו"ד אבי חימי מתריע מפני ההסתה וההשתלחויות של נתניהו ואנשיו בראשי הפרקליטות. במקביל, חימי קרא מוקדם יותר היום להחיות את גוף הביקורת על הפרקליטות.

19:29 עריכה

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון, העביר הערב חוות דעת בנוגע לבקשות חברי הכנסת למנות נציג מטעמם להרכבת ממשלה.

כפי שכבר דווח קודם לכן, במקרה שהנשיא מקבל שתי בקשות שכוללות מעל 61 חברי כנסת, אז יצטרכו אלה שחתמו פעמיים, לבחור בין אחד המועמדים. אין משמעות למספר החתימות מעבר ל-61 חתימות, שמהוות רוב מספיק לקבלת המינוי.

19:36 עריכה

במסגרת משחק ההאשמות ותחילת הקמפיין לסיבוב בחירות שלישי, נתניהו והליכוד מנסים לצייר יאיר לפיד כמי שנותן את הטון בכחול-לבן.

בתגובה, כחול-לבן קוראים לנתניהו "לשחרר את ישראל". יאיר לפיד עצמו, אומר כך: "תגידו, לא נמאס לכם לשקר? נכנסתם לחדר, אמרתם 'ביבי ראשון ברוטציה, ליצמן וסמוטריץ׳ נעולים בפנים, לא מוותרים על כלום', ואז אתם יוצאים ומקשקשים על ״ויתורים״? שביבי יסכים להיות שני ברוטציה ומחר יש ממשלה".

לפיד הוסיף, כי "הגיע הזמן שיפול האסימון לכל חברי הכנסת של הליכוד: נתניהו מונע כל סיכוי להקמת ממשלת אחדות. שיידעו כל אלה שלא ייכנסו לכנסת הבאה – ביבי לא סופר אתכם ממטר".

20:06 עריכה

"מי ראשון ומי נכנס", כך מתאר עמית סגל את הוויכוח בין הליכוד לכחול-לבן על הקמת ממשלת אחדות. כלומר, מי יכהן ראשון כראש ממשלה ואיזה מפלגת יצטרפו לקואליציה.

במלים אחרות, אומר הפרשן של חדשות 12, אנחנו עדיין בנקודת ההתחלה של המו"מ, ומשכך, דוהרים לבחירות.

לפי דיווח של אמנון אברמוביץ', בכחול-לבן דנו באפשרות של הקמת ממשלת אחדות כאשר לפיד ויש עתיד שלו, יצטרפו אליה רק לאחר שנתניהו יעזוב. אלא שלפיד שלל את האפשרות הזו באמירה שמהלך של ישיבה תחת נתניהו "יכתים" את כחול-לבן בעיני בוחריה.

בחדשות 13, נתניהו מצוטט כמי שהציע לכהן כראש ממשלה (ראשון) פחות מחצי שנה.

20:10 עריכה

בתוך כמה ימים תתגבש חוות דעת משולשת של משרד המשפטים, הכנסת והנשיא, לגבי השאלה האם ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על חשוד בפלילים, כך לפי דיווח בחדשות 12.

לפני מספר ימים היועמ"ש הוציא חוות דעת הקשורה בנתניהו, אך לא דן בשאלה הזו. במקביל, נתניהו צריך להחליט בימים הקרובים האם הוא מוותר על תפקידי השר שבהם הוא מחזיק.

20:19 עריכה

סתיו שפיר קוראת לאיחוד בשמאל הציוני, כלומר להקמת סיעה שתכלול את המחנ"ד ועבודה ואולי גם גשר.

20:39 עריכה

העיתונאי שמעון ריקלין (ערוץ 20) הבטיח במהלך היום דיווח על גדעון סער, וקיים הערב, בדיווח שאמור לצייר את סער כפשרן, או משהו בדומה לכך. נתניהו אגב, הצביע בעד ההתנתקות.

21:11 עריכה

איימן עודה הוא ללא ספק האופוזיציונר התקיף ביותר לשלטון נתניהו. ביממה האחרונה קרא לו "פסיכופת" וכעת מסמן את העברת הכספים להתנחלויות כטובת הנאה שצריך לעצור. מכחול-לבן והעבודה-גשר לא יצאה קריאה דומה.

22:11 עריכה

גדעון סער מכחיש באופן גורף את הדיווח של שמעון ריקלין בערוץ 20, לפיו הוא תמך בפינוי נצרים לפני ההתנתקות. יתרה מכך, סער מזכיר שהתנגד למהלך כולו.

עוד 46 עדכונים
כל הזמן // שבת, 14 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול

עוד אמר ליברמן: "בעד לתת חנינה לנתניהו כדי שהמדינה תשוב לתפקד" ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

20:33 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע יחד עם שרים וחברי כנסת מהליכוד לכנס תמיכה שנערך בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש. בין המשתתפים: השרים ישראל כץ ומירי רגב.

20:27 עריכה

גדעון סער, המתמודד נגד בנימין נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד תקף את נתניהו: "כולם יודעים שראש הממשלה נתניהו חסום מכמה כיוונים: יחסיו האישיים עם ראשי מפלגה שונים, מפלגות שנשענות על הנושא המשפטי ומצביעי ימין מתון שעזבו אותנו ולא יחזרו אם נתניהו יעמוד בראשנו"

עוד אמר סער לחדשות 13: "אני מגדיל את גוש הימין – נתניהו מקטין אותו. אני יודע להביא קולות מהגוש השני. האמת הפשוטה היא שבחירה בנתניהו תביא אותנו לאופוזיציה. רק בחירה בי תאפשר לליכוד להישאר בשלטון".

20:09 עריכה

נפתלי בנט מבהיר – תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי.

20:03 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ': האתגר של הימין בקדנציה הבאה יהיה לתקן את הכשלים של מערכת המשפט

סמוטריץ' טען בפגוש את העיתונות בחדשות 12 כי על הציונות הדתית לעמוד לבחירות כמפלגה אחת. "אני לאורך כל הדרך התנגדתי לפיצולה של הציונות הדתית. צריך ללכת לפריימריז פתוחים ברשימת הימין המאוחדת. אני רואה את עצמי, מעמיד את עצמי לבחירה של הציבור כדי שייבחר. הרב רפי פרץ, שיש לי הערכה עליו, מונה על ידי ועדה כשבנט ושקד נטשו ברגע האחרון".

20:02 עריכה

גורם בבלוק הימין אמר לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת נוספת אחרי נתניהו. בחירות רביעיות אינן על הפרק ובלתי נסלחות. נמליץ על מועמד אחר מתוך הליכוד במקרה כזה.

19:59 עריכה

ח"כ דוד ביטן (ליכוד): "כחול לבן רוצים שנתניהו ירד מהבמה. גדעון סער משרת את השמאל. הוא המאבק הוא בין נתניהו לשמאל".

19:53 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כל מה שהליכוד נתן לחרדים – כחול לבן יתנו כפול". 

ליברמן נכנס לאולפן "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, מיד אחרי השר בצלאל סמוטריץ', שתקף אותו. "סמוטריץ' הוא בסך הכל בן אדם מסכן ולא רלוונטי. הוא האחרון שמייצג את הציונות הדתית".

"אנחנו הוכחנו שאנחנו קו ההגנה היחידי והאחרון מפני הסחיטה של החרדים בצד ימין ומפני כניעה לגיס החמישי בצד שמאל", אמר ליברמן על מפלגתו. "הרי מה רצו להקים? ממשלה צרה שכל סדר היום שלה היה חסינות לנתניהו, ממשלה צרה מדממת שלא מתפקדת, כזאת שהייתה גורמת לשיסוי בתוך העם".

לטענת ליברמן, הבחירות הקרובות יביאו להכרעה. "כל הסיפור של הבלוקים נגמר. אני כן חושש מכחול לבן, אני חושב שכל מה שהליכוד נתן לחרדים, הם ייתנו כפול. אנחנו נכריע בעד מדינה נורמלית, מדינה שפויה. אין שום סיבה שאנחנו נטמון ראש בחול מול איימן עודה וחבריו, שהתייצבו בעימות הצבאי האחרון לצד הג'יהאד האיסלאמי וקראו לצה"ל פושעי מלחמה".

"שתי המפלגות – כחול לבן והליכוד – מרוצות מהבחירות, ושתיהן אשמות בכך שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות", הוסיף ליברמן.

18:13 עריכה

לקראת הפריימריז בליכוד: ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך הערב כינוס בחירות בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש, כך דווח בכאן חדשות.

18:12 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד), נשאל האם ראוי שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה למרות כתבי האישום. כתשובה לכך ענה: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, את הכרעת הדין מקבלים בבית המשפט. כל אדם הוא זכאי כל עוד לא הוחלט שהוא אשם, כולל ראש ממשלה עתיר זכויות כמו נתניהו".

"אתמוך בו כי הוא האיש הנכון להוביל את מדינת ישראל", הוסיף גלנט. "בענייני אסטרטגיה, מדיניות חוץ, ביטחון וכלכלה. הוא יביא את גוש הימין ואת הליכוד לניצחון".

18:09 עריכה

ח"כ שרן השכל: "אני מאמינה שבסופה של הסערה שבה אנו נמצאים בשבועות האחרונים, תנועת הליכוד תצא מחוזקת, ותמשיך להנהיג את המדינה גם בשנים הבאות".

16:16 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת: "ממשלת ישראל מפקירה 20% מהאזרחים".

"כשהמשטרה מעלימה עין הפשע משגשג ונבחרי הציבור בסכנה", אמר על רקע הירי שבוצע הלילה לעבר ביתו של ראש עיריית סכנין, ד"ר ספואת אבו ריא. "זה מחייב התערבות אישית של שר הפנים כדי להבטיח את שלומם של נבחרי הציבור".

14:07 עריכה

בשורה של אירועי שבתרבות הופיעו חברי כנסת מכחול לבן והתייחסו לבחירות הקרובות ולהעמדתו לדין של ראש הממשלה נתניהו.

13:57 עריכה

ג'והר אבו ג'אבר נורה למוות בכפר קאסם. בסכנין נורו יריות לביתו של ראש העירייה ספואת אבו ריא ורכבו הוצת. חברי הכנסת איימן עודה, עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן – שלושתם חברים ברשימה המשותפת מטעם חד"ש – גינו את האירועים שהתחוללו ביממה האחרונה.

 

13:16 עריכה

מחר ידון בית המשפט העליון בערעורם של יועצי נתניהו על ההחלטה להתיר למשטרה לבצע חיפוש בטלפונים הניידים שלהם. ביום שני האחרון פסק שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון, בניגוד לעמדת הפרקליטות ובהתאם לבקשתם של יונתן אוריך, עופר גולן, יוסי שלום וישראל איינהורן, שבית המשפט העליון ידון בהחלטה, אף על פי שבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי כבר הכריעו בה.

12:11 עריכה

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח – ככל הנראה – חלק באירוע פוליטי שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אף על פי שכעובד ציבור הדבר אסור עליו; כך דיווח חיים לוינסון מ"הארץ".

אתמול קיים נתניהו, המתמודד לראשות הליכוד, אירוע תמיכה בבית ראש הממשלה בירושלים. לדברי נתניהו, באירוע לקחו חלק יותר מ-300 מבכירים המפלגה, ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי עיריות וראשי סניפים. מי שבלטו בהיעדרם הם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. ככל הנראה גם יושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ וחברת הכנסת שרן השכל נעדרו מהאירוע.

הפריימריז לראשות התנועה ייערכו ביום רביעי, 26 בדצמבר, ובהן עתידים להתמודד נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.

11:55 עריכה

מחר יחול המועד האחרון שבו יוכלו סיעות הכנסת להתפצל או להתמזג ועדיין ליהנות מיחידות מימון המפלגות. את ההודעה על כך מסר היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, לאחר שמליאת הכנסת אישרה, בלילה שבין יום רביעי לחמישי, בשלוש קריאות, את התפזרותה.

איל ינון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ינון בכנסת בשנה שעברה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במערכת הפוליטית נידונות מספר התמזגויות אפשריות, אך ספק אם יבשילו עד מחר. העבודה-גשר, שלה שישה מנדטים, עשויה לרוץ ברשימה אחת עם המחנה הדמוקרטי, שלה חמישה מושבים בכנסת. שתי הסיעות קיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הרשימות שעברו את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, וישנו חשש שאחת מהן, או שתיהן, לא תעבור את אחוז החסימה. אופציה אחרת שנשקלת היא שהעבודה-גשר תרוץ ברשימה אחת עם כחול לבן. במערכות הבחירות האחרונות התנהל משא ומתן בין חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ואיציק שמולי, מס' 2 ו-3, בהתאמה ברשימת העבודה-גשר, לבין גורמים בכחול לבן.

גם בצידה הימני של הזירה הפוליטית התמונה איננה ברורה. בבחירות האחרונות רצו הבית היהודי בראשות רפי פרץ, האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד ברשימה אחת תחת השם ימינה וזכו בשבעה מנדטים. מבין הרשימות שלא עברו את אחוז החסימה עוצמה יהודית הייתה המפלגה שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר, כשזכתה בלמעלה משמונים אלף פתקי הצבעה. אתמול הודיע משה פייגלין שמפלגתו, זהות, לא תתמודד בבחירות הקרובות. שתי המפלגות האחרונות שהוזכרו, עוצמה יהודית וזהות, אינן רלוונטיות ישירות להחלטה שתתקבל מחר – כי אינן מיוצגות בכנסת, אך הקונסטלציה שבה ירוצו יתר מפלגות הימין עשויה להשפיע על בוחריהן.

לרשות המפלגות והמועמדים שמעוניינים להתמודד בבחירות חודש עד מועד מסירת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות המרכזית. אולם מיזוגים ופיצולים בין סיעות בכנסת שייערכו החל ממחרתיים לא יאפשרו למי שייקח בהן חלק ליהנות, כאמור, מיחידת מימון מפלגות.

עוד 16 עדכונים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

יהדות היא לא רק דת

לא יכולתי לוותר על ההזדמנות הנדירה כל כך להסכים עם נשיא ארה"ב, כשחתם בשבוע שעבר על צו נשיאותי נגד אנטישמיות – צו שבעקיפין מגדיר את היהדות כלאום.

בא לציון גואל, ושמו דונאלד טראמפ!

הנושא אקוטי מהרגיל, על רקע הבחירות בבריטניה בשבוע שעבר, בהן האנטישמיות בלייבור היוותה גורם בהפסד הצורב של המפלגה, וכמובן אחרי פיגוע קטלני נגד הקהילה היהודית בניו ג'רזי.

איסור על רוע זה דבר בעייתי עבור הליברלים המתמעטים – שנלחצים מימין על ידי מסורתיים שונאי שינוי, ומשמאל על ידי פרוגרסיבים שלא אכפת להם מחופש הביטוי (או אפילו המחשבה)).

לרסן את האנטישמיות זה רצוי, כי היא אמיתית וקטלנית. אך אפשר לעשות שימוש נלוז בהאשמת האנטישמיות. זה לא צריך להיות נגד החוק להעליב יהודים או כל אחד אחר. אי אפשר לאסור על סטריאוטיפים – לא הכוזבים ובוודאי לא הנכונים. וציונים לא צריכים להניח שכל התנגדות למדיניות ישראל – או אפילו לזכות קיומה של המדינה – מקורה באנטישמיות. עושים זאת יותר מדי וזה מהווה זילות גם לזכרם של קורבנות אנטישמיות אמיתיים (כמו שני הוריי המנוחים, ניצולי השואה).

לאחר שפרסמתי פוסט אוהד על הצו בפייסבוק, התנפלה עלי קולגה לשעבר בסוכנות איי פי שהביעה זעזוע מהאפשרות שאסכים עם טראמפ באופן כללי– וגם טענה שהמהלך עסק "בהשתקת ביקורת על ישראל" ולא הגנה על יהודים. הלוואי ויכולתי לומר שהיא טועה. ייחוס כוונות טובות לטראמפ זה באמת נאיבי – אבל זאת לא הייתה כוונתי.

אני התכוונתי לניסוח הצו בו הוכרז כי "אפליה נגד יהודים עלולה להוביל להפרה (של חוק זכויות האזרח מ-1964) אם היא מבוססת על גזע, צבע או מוצא לאומי". כך נראה היה שטראמפ מגדיר את היהדות כמוצא לאומי. זה הוכחש מייד על ידי חתנו-יועצו היהודי ג'ארד קושנר – דבר אשר רק העניק לפרשנות אמינות רבה עוד יותר.

זה שימח יהודים מסויימים ועיצבן אחרים, דוגמת הרב מייקל הארווי שטען ב"טיימס אוף ישראל" טיעון משולש כמיטב המסורת הצה"לית: ממשלות שהגדירו יהודים כלאום השתמשו בכך כדי להזיק להם; ההיסטוריה היהודית מורכבת מכדי לאפשר סיווגים פשוטים; ו"יהודים אמריקאים רואים עצמם אמריקאים".

אני מבקש לחלוק על הדברים. זה שדבר אינו נוח או שניתן להשתמש בו לרעה אינו הופך אותו ללא נכון. זה שעניין הוא מורכב לא אומר שלא נוכל בכל זאת לנסות להבין את המהות.

אני יהודי כי הוריי היו יהודים. זו גם הסיבה שהם היו יהודים, וכך לאורך הדורות. איש לא בחר בדת היהודית. מעטים מאבותיי עסקו בדת בכלל. יש לי שאלות רבות על משמעות החיים ועל מקורות היקום, אך לא מצאתי תשובות בדת.

התמונה הזו מתיישרת עם אתניות – לא עם דת. וככה הוריי התייחסו אל עצמם. כך גם התייחסו רוסיה, אוקראינה ורומניה אליהם ואל קרוביהם. באמריקה, כמובן, הכל התבלבל.

סוגיה זו מטרידה אותי מאז שלמדתי באוניברסיטת פנסילבניה, שם לראשונה פגשתי יהודים-אמריקאים רבים. שותפי לדירה תאר בעקשנות את הוריו כצ'כים בדת היהודית. הבנתי עם הזמן שהגישה הזו פופולרית בקרב היהודים כאמצעי להתקבל באמריקה. אבל זה לא הופך את זה לאמיתי.

כתבתי בפייסבוק כי "יהודי-אמריקאי זה מושג מקביל לאיטלקי-אמריקאי או פולני-אמריקאי. מעטים הפולנים בפולין שראו ביהודים פולנים רגילים בני דת אחרת. זה מעליב את ההיסטוריה להעמיד פנים שזה היה כך".

כמובן שעיסוק בדת אצל רבים נחשב איכשהו לנעלה; זה קשור לרעיונות. אבל לא בבית ספרי. אם היהדות היא דת בלבד אז זה מדיר אותי ואת מיליוני האחרים שאין להם דת. לא בסדר.

למגינת לבם של הוריי (כי היו הם "רומנים" שעדיין כעסו על הרומנים האמיתיים), ביליתי כמה שנים ברומניה אחרי מהפכת 1989 שהפילה את הקומוניזם. לא פגשתי שם איש אשר ראה ביהדות כדת. היהודים ברומניה היו משולים לצוענים ולהונגרים ולגרמנים – כולם "מיעוטים לאומיים". לעיתים קרובות, אך לא תמיד, ניתן היה לזהותם באופן ברור; את הצוענים בעיקר, כמובן, אבל גם את היהודים. זה כמובן נושא טעון. אמור שמישהו נראה שוודי והכל בסדר. אמור שהוא נראה יהודי ועוד תואשם, באמיריקה לפחות, בגזענות.

העם היהודי מגוון למדי לאחר נישואי התערובת והגיורים והקהילות המרוחקות וכדומה. אבל כך גם הפלסטינים. וכך גם האיטלקים וכך גם הצרפתים, ועדיין איש אינו מכחיש את קיום הלאומים הללו. וכנראה שניתן לזהות יהודי ביתר קלות מאשר פלסטיני או איטלקי או צרפתי (אלא אם כן הוא נושא עימו באגט או חובש בארט).

זה היה די תקף לגבי האשכנזים, שלפני מאה שנים היוו את הרוב המכריע של היהודים. פחות מכך כיום בישראל, בה יש קבוצות מוצא שונות ודי ברורות. זה גרם לבלבול גדול בארץ בקרב הצעירים. מרוב שזה "מרוקאי" וזו "עיראקית" ואני כביכול "רומני" הם עוד עשויים בהחלט לחשוב ששמעון פרס היה סתם "פולני". הרצל מתהפך בקברו, ואולי גם דרייפוס.

כמובן שנוצר גם פיצול מסוים, הולך וגדל, בין העם היהודי-ישראלי ומקבילו הגדול בארה"ב. אבל עדיין ישנם מספיק גורמים משותפים, כולל היבטים תרבותיים שחלקם אך לא כולם קשורים לדת, ואולי גם גאווה משותפת מסויימת בהצלחותיהם הרבות של יהודים (ולאחרונה גם בושה משותפת בביזיונות אחדים).

הדת מסבכת את התמונה, כמובן. אתה רשאי לוותר על הדת היהודית, אך אם תאמץ דת אחרת, רוב היהודים יעיפו אותך מהעם. לאלבני זה לא היה קורה. לא אמרתי שהעניין פשוט.

בסופו של דבר קבוצה היא עם אם היא חושבת שהיא עם.

יש יהודים במערב, במיוחד המשכילים, שחשים שלא בנוח להתעסק בסוגיית הלאום. הם שואלים: מה זה חשוב? אני אומר: תנוח דעתכם. לא הכל חייב להיות חשוב.

זה נהדר שהרב הארווי מציין שיהודים-אמריקאים מרגישים אמריקאים. אבל זה לא סותר את עניין המוצא הלאומי. לכל האמריקנים יש אחד כזה, או אף יותר. אם זה בסדר לחגוג את היותך אירי-אמריקאי, זה בסדר להיות יהודי-אמריקאי, ללא קשר לדת.

להסס ולפחד בעניין מקרין חולשה וחוסר ביטחון לגבי מקומנו תחת השמש. לא צריך להיות לאומן, או יהודי, להבין שזה בכלל לא מכובד.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 847 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

עוד 701 מילים

"קשה לראות את מה שקורה במדינה ולשתוק"

לדברי מנכ"ל תנובה לשעבר, האיומים של יאיר נתניהו בחרם צרכנים על אסם בעקבות ההתבטאויות של יו״ר אסם אינם רציניים ● "אני יכול להבין את דן פרופר, אני מזדהה איתו"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ופס ייצור של שערוריות רשת, הכריז השבוע חרם צרכנים על חברת המזון אסם. הסיבה: יו"ר חברת אסם, דן פרופר, כינה את ראש הממשלה נתניהו "גוליבר" ואת תומכיו "הגמדים". זאת, בשבוע שבו בכירים נוספים במשק החלו להניע קמפיין ביקורתי נגד המשך כהונתו של נתניהו.

הקריאה של יאיר נתניהו לחרם על אסם עוררה הדים ואהדה במעגלי התמיכה הקרובים של בנימין נתניהו, אבל (לפי בדיקת דה-מרקר) הציבור הרחב הגיב באדישות והמשיך לקנות בהמוניו את הבמבה והפסטה של החברה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חברת מזון מובילה בישראל ניצבת בפני איום בחרם צרכנים בעקבות התבטאות פוליטית של אחד מראשיה.

דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההתכתשות בין פרופר לאוהדי נתניהו נשמעה מוכרת מאוד למנכ"ל המיתולוגי של ענקית מזון אחרת – תנובה. רייכמן, חבר קיבוץ גליל-ים, שניהל את תנובה מ-1998 עד 2010 וכיום הוא פנסיונר, סיבך אותה בחרם צרכנים משלו ב-2004.

בראיון אצל כותב שורות אלה באתר ynet אמר רייכמן "ההתנתקות מסרטן הכיבוש טובה לכלכלה". בעקבות זאת, הכריזה מועצת יש"ע חרם על תנובה, ומוצריה כמעט נעלמו מהמדפים בהתנחלויות האידאולוגיות.

תנובה הצהירה אז שדבריו אינם מייצגים אותה כחברה – אבל רייכמן המשיך לעמוד מאחורי דבריו. התעשיינים איימו להפסיק לספק מזון בהתנחלויות, ולבסוף התקיימה "סולחה", שבה רייכמן הצהיר כי דבריו כוונו עניינית נגד מפעל ההתנחלויות ולא נגד המתנחלים עצמם, שאותם כינה "מלח הארץ", והבטיח לא להתבטא יותר בנושאים פוליטיים (אבל לא חזר בו מהתבטאותו), והחרם הוסר.

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)

"כן, זה הזכיר לי נשכחות, מה שקורה עכשיו לדן (פרופר)", אמר רייכמן השבוע לזמן ישראל, "אני יכול להבין את דן, אני מזדהה איתו. אבל אני מניח שלא יקרה עם החרם הזה שום דבר. ימשיכו לקנות כרגיל".

לדברי רייכמן: "קשה מאוד לראות את מה שקורה היום במדינת ישראל ולשתוק. תעשיין הוא גם אזרח וזה לא קל לשתוק".

עוד 268 מילים

"קונים כאן אקדח במחיר של פלאפל"

הסיוט של שפרעם עאדל חטיב בן ה-17 היה פעיל בפרויקט "עיר ללא אלימות", שחלם להוציא רישיון ולמצוא אהבה ● בשבוע שעבר נמצאה גופתו בשטח פתוח בעיר שלו, שפרעם, ומאז המקום כמרקחה ● עומר שרביט יצא בעקבות סיפור חייו הקצרים של עאדל, והרצח שפתח את כל הפצעים בעיר הוותיקה: מהטבח שביצע שם חייל יהודי, דרך הקיצוצים בחינוך וברווחה, ועד התחושה הכללית שמדינה שלמה רואה את הקשיים במגזר הערבי - אבל מעדיפה להסיט את מבטה

עוד 2,270 מילים ו-1 תגובות

בתוך עשור זינק היקף הרכישות ברשת מ-1.5 מיליארד ל-22 מיליארד ש״ח ● את ההשלכות של המעבר לקניות באינטרנט ספגו ענפי הקמעונאות המסורתית ● בזו אחר זו קרסו רשתות אופנה ובערי המרכז נסגרות מדי חודש בין 50 ל-100 חנויות ● אבל כשבחוץ פקקי תנועה וללא תחבורה ציבורית, לצרכנים הרבה יותר נוח לפתוח אפליקציה ולהזמין שליחות עד הבית ● סוגרים עשור: כתבה שלישית

עוד 1,504 מילים

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

עוד 48 עדכונים

שלב ההכרעה של נתניהו עשוי להגיע הרבה לפני הבחירות במרץ

בשבועיים הקרובים, נתניהו צריך לצלוח שני מאבקים גורליים שעלולים להשפיע על עתידו אף יותר מהבחירות לכנסת ● בעוד שבועיים יתמודד על ראשות הליכוד ואף שהוא צפוי לנצח - תבוסה פושרת תפגע קשות במעמדו ● ובשבוע הבא יאלץ היועץ המשפטי לממשלה להשיב לבג״ץ מהי עמדתו באשר לכשירותו של נאשם בפלילים להקים ממשלה - תפוח אדמה לוהט שכולם מפחדים להתמודד איתו ● פרשנות

עוד 1,088 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה