באירופה לא מתלהבים לסמן מוצרים מהשטחים

בדיקת זמן ישראל כשזה נוגע לסימון מוצרים מההתנחלויות, האיחוד האירופי רחוק מלהיות מאוחד ● לאחרונה החליט בית המשפט של האיחוד האירופי לחייב את כל המדינות החברות בו לסמן מוצרים ישראלים מהשטחים בתווית מיוחדת ● בעקבות ההחלטה, פנינו לעשר מדינות אירופאיות וביקשנו לשמוע מה דעתן בנושא ● התשובות שקיבלנו היו מפתיעות

עובדים ביקב בהתנחלות בית אל, ספטמבר 2019 (צילום: הילל מאייר\ פלאש 90)
הילל מאייר\ פלאש 90
עובדים ביקב בהתנחלות בית אל, ספטמבר 2019

כשזה נוגע לסימון מוצרים מהתנחלויות ישראליות, האיחוד האירופי מאוד מפוצל, כך עולה מבדיקה של זמן ישראל בקרב 10 מדינות החברות באיחוד.

חלק מהממשלות מצהירות בנחישות כי סימון המוצרים צודק והכרחי, וכי חובה ליישם ולאכוף אותו. אחרות פחות נלהבות. וחלק לא רצו להגיב בכלל.

28 המדינות באיחוד משתדלות לבטא מדיניות חוץ דומה, ובאופן כללי מחזיקות בעמדה דומה באשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני: קריאות להקמת מדינה פלסטינית והתנגדות להתנחלויות הישראליות נחשבות לעמדות קונצנזוס.

במקביל, קומץ מדינות ממרכז אירופה, בהובלת הונגריה, חסמו הצהרות משותפות של האיחוד האירופי לגינוי העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים, וההצהרה של ממשל טראמפ לפיה ההתנחלויות אינן בלתי חוקיות.

בודפשט הייתה גם זו שב-2015 דיברה בקול הברור ביותר נגד המדיניות החדשה דאז של האיחוד הדורשת סימון מוצרים מההתנחלויות. "זה כלי לא מספיק. זה לא רציונלי ולא תורם לפתרון, אלא גורם נזק", אמר שר החוץ ההונגרי פטר שיארטו.

למרות שהנחיות הסימון נחשבו מאז בתור חובה, נראה כי רק מספר קטן של ממשלות לקחו אותן ברצינות, או לפחות עשו מעט או מאמץ מינימלי לאכוף אותן.

מחקר חדש מגלה כי 9 מתוך 10 יינות מהתנחלויות המוצעים בסופרמרקטים באירופה, למשל, לא סומנו בהתאם להוראות של האיחוד האירופי.

שימוע של בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, ארכיון (צילום: בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי)
שימוע של בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, ארכיון (צילום: בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי)

הגול העצמי של המתנחלים

ב-12 בנובמבר, בית המשפט האירופי, בתגובה לבקשה מצד יקב בגדה המערבית, פסק כי חובה על כל מדינות האיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות.

הפסיקה ביטלה את הדעה של ממשלת ישראל, מחלקת המדינה האמריקאית, מספר פוליטיקאים אירופאים, ואפילו הפרלמנט ההולנדי.

בית הנבחרים של הולנד קבע כי יהיה זה לא הוגן אם רק מוצרים ישראלים יסומנו בעוד שמוצרים מאזורים אחרים הנמצאים במחלוקת לא יסומנו. הטקסט הזה, שעבר ברוב גדול, קרא לממשלה בהאג להביע התנגדות ל"יחס הלא שוויוני" לישראל ו"לקדם תקנות שכאלו רק אם הן ייושמו לכל השטחים הכבושים".

פולין, התומכת באופן כללי במדינת היהודים, אך עדיין זועמת על הסירוב של שר החוץ ישראל כ"ץ להתנצל על כך שאמר כי הפולנים "ינקו את האנטישמיות עם חלב אמם", לא סיפקה תשובה כלל

ממשלת הולנד הגיבה לבקשה בכך שאמרה כי הדרישה של האיחוד האירופי לסימון נכון של מקור המוצר "תקפה לכל המדינות והטריטוריות", והתעקשה כי "אין יחס לא שוויוני לישראל ולטריטוריות הכבושות על ידי ישראל".

השבוע יצרנו קשר עם 10 ממשלות אירופאיות – חלק נחשבות ידידותיות לישראל וחלקן ביקורתיות – בנוגע להחלטה של בית הדין האירופי מהחודש האחרון.

שאלנו שתי שאלות:

1. באיזו מידה המדינה שלכם יישמה את דרישת הסימון כפי שמתואר בהודעה הפרשנית של 2015?

2. האם המדינה שלכם תשנה את המדיניות שלה באשר לאכיפה של דרישות הסימון לאור ההחלטה של בית הדין האירופי מהשבוע שעבר?

תשובות מפתיעות

רק מעט מתוך הממשלות סיפקו תשובות ברורות, אבל התגובות שלהן – או היעדר התגובות – חושפות את דעתן בכל מקרה.

נראה שלא רק שאירופה מפוצלת סביב מדיניות הסימון מעוררת המחלוקת שלה, אלא שמספר מדינות אשר היה אפשר לצפות שיהיו נלהבות מהחלטת בית הדין, הפגינו כלפיה חוסר נוחות במידה מסוימת.

צ'כיה וליטא, הנחשבות באופן כללי למדינות פרו-ישראליות, סיפקו תשובות מאוד קצרות, כשאמרו כי הממשלות שלהן עדיין צריכים לבחון את ההחלטה מה-12 בנובמבר ואת האופן בו היא משפיעה על המדיניות שלהן.

פולין, התומכת באופן כללי במדינת היהודים, אך עדיין זועמת על הסירוב של שר החוץ ישראל כ"ץ להתנצל על כך שאמר כי הפולנים "ינקו את האנטישמיות עם חלב אמם", לא סיפקה תשובה כלל.

אירלנד- מדינה עוינת לרוב כלפי ישראל, ובה הצעת החוק לחרם כולל על מוצרים מההתנחלויות מתקדם כעת בפרלמנט שלה – סיפקה תגובה מדודה. נציגיה "בוחנים נכון לעכשיו את הפסיקה ומנתחים האם יש לה השלכות על אירלנד".

התגובה המפורטת ביותר הגיעה מברלין, בה דובר של משרד המזון והחקלאות הגרמני תיאר במדויק את הזמנים והסיבות לכך שהאיחוד האירופי הנהיג את מדיניות הסימון, ומי אחראי לפירוש ולאכיפה של המדיניות.

באופן מוזר, צרפת, אשר כמו גרמניה הייתה אחת מ-16 המדינות שביקשו ב-2015 מהנציבות האירופית בבריסל לפרסם הבהרות בנוגע לסימון המוצרים מהתנחלויות ישראליות, סירבה לספק הצהרה לציטוט

באופן מוזר, צרפת, אשר כמו גרמניה הייתה אחת מ-16 המדינות שביקשו ב-2015 מהנציבות האירופית בבריסל לפרסם הבהרות בנוגע לסימון המוצרים מהתנחלויות ישראליות, סירבה לספק הצהרה לציטוט.

במקום זאת, מקור דיפלומטי, שהתעקש להישאר בעילום שם, התקשר אלינו והכתיב לנו הצהרה גנרית על הגנה על הצרכן והתנגדות האיחוד להתנחלויות.

יקב גוש עציון בגדה המערבית, 18 ביולי, 2019 (צילום: גרשון אלינסון\ פלאש 90)
יקב גוש עציון בגדה המערבית, 18 ביולי, 2019 (צילום: גרשון אלינסון\ פלאש 90)

להלן התגובות המלאות של 10 המדינות מהן ביקשנו תגובה, בסדר אקראי:

1. שבדיה

"האחריות לניטור היישום נמצאת אצל הגופים הלאומיים הרלוונטיים. בשבדיה, ההודעה של הנציבות מ-2015 יושמה ע"י סוכנות המזון הלאומית והרשויות המקומיות. שבדיה לא צופה שינויים כלשהם ביישום שלה של ההודעה של הנציבות משום שהפסיקה של בית הדין, אשר מאשרת – כפי שכתוב בהודעה – כי סימון המקור של מוצרים מההתנחלויות חייב להיות נכון ולא מטעה את הצרכן. באופן עקרוני, פסיקות בית הדין האירופי מחייבות באופן משפטי את כל המדינות החברות באיחוד ". (התגובה סופקה על ידי דיפלומט בשגרירות שבדיה בתל אביב)

2. גרמניה

"האיחוד האירופי מבדיל בין ישראל לשטחים הכבושים מעבר לקו שביתת האש של ה-4 ביוני, 1967 (הקו הירוק), ולא מחשיבה את ההתנחלויות הישראליות בשטחים הכבושים בתור חלק מהטריטוריה של ישראל.

"סחורות משטחים כבושים, לרבות ההתנחלויות הישראליות, הן לפיכך לא מישראל ולכן לא ניתן לסמן אותן עם סימון מקור של 'ישראל'. כמו כן הן גם לא יכולות ליהנות מהתעריף המועדף במסגרת הסכם הסחר בין האיחוד לישראל.

"בהקשר זה, יש להבין את ההודעה של הנציבות האירופית מה-12 בנובמבר, 2015, על היישום הנכון של התקנות הקיימות באשר לציון מקור המוצרים מהשטחים הכבושים. ההודעה של הנציבות לא יצרה חוק חדש, אלא פשוט הסבירה את החקיקה הקיימת ואת ההיסמכות על התקדים של בית הדין האירופי לצדק.

"ההתחייבות לזיהוי נכון של מקור מוצרים מסוימים (למשל פירות וירקות, יין, דבש, שמן זית, בשר ודגים, אך גם קוסמטיקה) למטרות הגנת הצרכן, מפורטת בתקנות השונות של האיחוד האירופי, המחייבות את כל המדינות החברות.

בקבוק יין הנמכר בסופרמרקט בבולגריה מיקב גולן המתויג "נכונה" על פי האיחוד האירופי (צילום: צילום מסך)
בקבוק יין הנמכר בסופרמרקט בבולגריה מיקב גולן המתויג "נכונה" על פי האיחוד האירופי (צילום: צילום מסך)

"בתחום חוק סימון המזון הכללי, התקנה האחידה בכל האיחוד האירופי, הרלוונטית לכל המוצרים, התקפה במקרה זה, היא תקנה 1169/2011 (LMIV) למידע צרכני. היא לא כוללת הצהרות ספציפיות בנוגע למזון מישראל, אלא מכילה איסור כללי על הטעיה (ראו סעיף 7).

"לפיכך, מידע על מזון צריך להיות מדויק, ברור וקל להבנה אצל הצרכנים. על המידע להיות לא מטעה באשר למאפיינים של המזון, במיוחד באשר לסוג, זהות, מדינת מקור או מקום מוצא. הסימון של מדינת המקור או מקום המקור נמצאת לחלוטין במסגרת ה-LMIV.

"אם, ללא אותו מידע, הצרכנים עשויים להיות מוטעים בנוגע למדינת המקור בפועל או מקום המוצא, במיוחד אם המידע המחובר למזון או לתווית בשלמותה נותן רושם או רומז על כך שהמזון מגיע ממדינת מקור אחרת".

"רושם מסוים באשר למקור של מזון נתון יכול בעיקרון להיות מתוקן על ידי מידע הבהרתי. ליזם יש מגוון אפשרויות זמינות ביחס להבהרה זו; הגורם המכריע בסוף הוא הרושם הכולל, אשר צריך להיקבע בנפרד בכל מקרה אינדיבידואלי.

אירלנד- מדינה עוינת לרוב כלפי ישראל, ובה הצעת החוק לחרם כולל על מוצרים מההתנחלויות מתקדם כעת בפרלמנט שלה – סיפקה תגובה מדודה. נציגיה "בוחנים נכון לעכשיו את הפסיקה ומנתחים אותה"

"האחריות על תיאור נכון של מקור המזון נמצא אצל מפעיל תחום המזון. הבקרה על המעידה של תקנות המזון נמצאת באחריות של המדינות הפדרליות של גרמניה. הפרשנות של תקנות אלו תלויה בסופו של דבר בבתי המשפט.

"בין הדין האירופי פסק בפסיקה ראשונית על פרשנות החוק של האיחוד האירופי והשאלה האם הדרישות של ה-LMIV תקפות לסימון מזון מהתנחלות ישראלית. ההחלטה של בית הדין האירופי מה-12 בנובמבר לא יוצרת חוק חדש, אלא רק תומכת בקו הקודם של גרמניה. הפסיקה משבוע שעבר של בית הדין האירופי מחייבות באופן משפטי את כל המדינות החברות באיחוד האירופי". (התגובה סופקה על ידי דובר של משרד המזון והחקלאות הפדרלי של גרמניה)

3. בריטניה

"לקחנו בחשבון את הפסיקה של בית הדין האירופי באשר לסימון המקור של מוצרים המגיעים מהשטחים הכבושים על ידי מדינת ישראל מאז 1967. הגישה של בריטניה נותרה תואמת להודעה של האיחוד האירופי על סימון מקור המוצרים מהתנחלויות ישראליות". (התגובה סופקה על ידי משרד החוץ וחבר העמים)

4. אירלנד

"הפסיקה של בית הדין האירופי בתיק C 363/18 מצאה כי מזונות המגיעים במקור מהשטחים שנכבשו על ידי מדינת ישראל חייבים לכלול סימון של טריטוריית המקור שלהם, וכאשר מוצרים אלו מקורם מהתנחלות ישראלית, הדבר חייב להיות ברור על התווית.

"הפסיקה של בית הדין היא פרשנות של היישום של צרפת של ההודעה של הנציבות והתקנות הקשורות של האיחוד האירופי. במהותה, היא אינה משנה את המצב. עם זאת, נציגים בוחנים נכון לעכשיו את הפסיקה ומנתחים האם ישנן השלכות עבור אירלנד. דיוק סימון של מוצרים ימשיך להיות נושא של הגנת הצרכן, אשר נוטר ונאכף עד כה". (התגובה סופקה ע"י דובר משרד החוץ והסחר)

שר החוץ ההונגרי פטר שיארטו בירושלים, 16 בנובמבר 2015 (צילום: אנדרס לאקו)
שר החוץ ההונגרי פטר שיארטו בירושלים, 16 בנובמבר 2015 (צילום: אנדרס לאקו)

5. צרפת

ממשלת צרפת לא סיפקה הצהרה. דיפלומט צרפתי שנותר בעילום שם אמר:

"ההחלטה של בית הדין האירופי מאשררת את הקווים המנחים האירופים אשר קיימים כבר ומשמשים לטובת אספקת מידע מלא לצרכנים. האיחוד האירופי תומך בזכות של הצרכנים לדעת מה המקור של המוצרים, ואם הם מגיעים מהתנחלות ישראלית בשטחים הכבושים. ההתנגדות של האיחוד האירופי היא קבועה ויציבה, משום שהיא מאיימת על פתרון שתי המדינות.

"עם זאת, אין זו דרך לביצוע חרם, אליו צרפת מתנגדת באופן ברור מאוד".

6. הונגריה

"הונגריה מנתחת את המצב המשפטי החדש". (התגובה סופקה ע"י משרד החוץ והסחר)

7. צ'כיה

"1. אנחנו לא יודעים. 2. עד כה אנחנו בתהליך הבנה של התקנה". (התגובה סופקה ע"י משרד החוץ)

8. הולנד

הולנד הייתה אחת מ-16 המדינות החברות באיחוד האירופי אשר ביקשו מהנציבות האירופית ב-2015 להבהיר כיצד יש לסמן מוצרים מהתנחלויות בשטחים הכבושים, על מנת להבטיח כי הצרכנים לא מוטעים על ידי מידע שגוי.

מאז, הרשות לבטיחות מזון ומוצרים צרכניים (NVWA), השתמשה בקווים המנחים של ההודעה כחלק מהמדיניות השוטפת שלה. זה גם מה שהקבינט אמר בתגובה לשאלות כתובות בפרלמנט (לטקסט בהולנדית, ראו קישור).

פסק הדין המחייב של בית הדין האירופי מאשר את המדיניות ההולנדית ואין סיבה לשינוי המדיניות ההולנדית.

"הפסיקה לא שינתה את המצב בהולנד. אם יש שאלות באשר למקור של מוצר כלשהו, מכל מדינה וטריטוריה, או סברה על כך שהמידע על מקור המוצר של תווית המוצר אינו נכון, הם יכולים לפנות לרשות הבטיחות במזון"

התשובות נשלחו לפני אישור ההחלטה המוזכרת לעיל של הפרלמנט בנושא. לאחר ששלחנו שאילתה נוספת, קיבלנו את התשובה הבאה:

"החקיקה הנוכחית של האיחוד האירופי (תקנה 1169/2011 על מידע על מזון לצרכנים) דורשת כי הצרכנים ייודעו נכונה באשר למקור המוצרים וכי הם לא יהיו מוטעים. הוראה זו תקפה לכל המדינות והטריטוריות.

"הפסיקה האחרונה של בית הדין האירופי הבהירה כיצד החקיקה הנוכחית של האיחוד האירופי צריכה להיות מיושמת במקרה ספציפי של שטחים שנכבשו על ידי מדינת ישראל והתנחלויות ישראליות.

"הפסיקה לא שינתה את המצב עבור צרכנים הולנדים. אם יש שאלות באשר למקור מוצר כלשהו, מכל מדינה וטריטוריה, או סברה על כך שהמידע על מקור המוצר של תווית המוצר אינו נכון, הם יכולים לפנות לרשות הבטיחות במזון.

"עמדת ממשלת הולנד הייתה ברורה מאז הצגת החקיקה הקיימת של האיחוד האירופי ולא השתנתה במהלך השנים: מידע על מקור המוצר – האם הוא מיוצר בשטחים שנכבשו על ידי ישראל או בחלק אחר בעולם – אסור שיהיה מטעה. הבקשה בפרלמנט אושרה אתמול. הממשלה תגיב אליו בתגובה כתובה". (התגובה סופקה על ידי דובר של משרד החוץ)

9. ליטא

"בתור חברה באיחוד האירופי, ליטא נושאת במחויבות ברורה, לרבות פסיקות של בית הדין האירופי. אנחנו לוקחים בחשבון את הפסיקה של בית הדין האירופי באשר לסימון מקור המוצרים, מה-12 בנובמבר. נכון לעכשיו, הרשויות בליטא נמצאות בתהליך ניתוח ההשלכות של פסיקה זו". (התגובה סופקה על ידי מחלקת ניטור המידע והתקשורת של משרד החוץ)

10. פולין

משרד החוץ בוורשה הפנה אותנו למשרד לחקלאות ופיתוח הכפר, אשר לא ענה למספר רב של פניות.

עוד 1,711 מילים
כל הזמן // שבת, 14 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול

עוד אמר ליברמן: "בעד לתת חנינה לנתניהו כדי שהמדינה תשוב לתפקד" ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

20:33 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע יחד עם שרים וחברי כנסת מהליכוד לכנס תמיכה שנערך בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש. בין המשתתפים: השרים ישראל כץ ומירי רגב.

20:27 עריכה

גדעון סער, המתמודד נגד בנימין נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד תקף את נתניהו: "כולם יודעים שראש הממשלה נתניהו חסום מכמה כיוונים: יחסיו האישיים עם ראשי מפלגה שונים, מפלגות שנשענות על הנושא המשפטי ומצביעי ימין מתון שעזבו אותנו ולא יחזרו אם נתניהו יעמוד בראשנו"

עוד אמר סער לחדשות 13: "אני מגדיל את גוש הימין – נתניהו מקטין אותו. אני יודע להביא קולות מהגוש השני. האמת הפשוטה היא שבחירה בנתניהו תביא אותנו לאופוזיציה. רק בחירה בי תאפשר לליכוד להישאר בשלטון".

20:09 עריכה

נפתלי בנט מבהיר – תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי.

20:03 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ': האתגר של הימין בקדנציה הבאה יהיה לתקן את הכשלים של מערכת המשפט

סמוטריץ' טען בפגוש את העיתונות בחדשות 12 כי על הציונות הדתית לעמוד לבחירות כמפלגה אחת. "אני לאורך כל הדרך התנגדתי לפיצולה של הציונות הדתית. צריך ללכת לפריימריז פתוחים ברשימת הימין המאוחדת. אני רואה את עצמי, מעמיד את עצמי לבחירה של הציבור כדי שייבחר. הרב רפי פרץ, שיש לי הערכה עליו, מונה על ידי ועדה כשבנט ושקד נטשו ברגע האחרון".

20:02 עריכה

גורם בבלוק הימין אמר לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת נוספת אחרי נתניהו. בחירות רביעיות אינן על הפרק ובלתי נסלחות. נמליץ על מועמד אחר מתוך הליכוד במקרה כזה.

19:59 עריכה

ח"כ דוד ביטן (ליכוד): "כחול לבן רוצים שנתניהו ירד מהבמה. גדעון סער משרת את השמאל. הוא המאבק הוא בין נתניהו לשמאל".

19:53 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כל מה שהליכוד נתן לחרדים – כחול לבן יתנו כפול". 

ליברמן נכנס לאולפן "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, מיד אחרי השר בצלאל סמוטריץ', שתקף אותו. "סמוטריץ' הוא בסך הכל בן אדם מסכן ולא רלוונטי. הוא האחרון שמייצג את הציונות הדתית".

"אנחנו הוכחנו שאנחנו קו ההגנה היחידי והאחרון מפני הסחיטה של החרדים בצד ימין ומפני כניעה לגיס החמישי בצד שמאל", אמר ליברמן על מפלגתו. "הרי מה רצו להקים? ממשלה צרה שכל סדר היום שלה היה חסינות לנתניהו, ממשלה צרה מדממת שלא מתפקדת, כזאת שהייתה גורמת לשיסוי בתוך העם".

לטענת ליברמן, הבחירות הקרובות יביאו להכרעה. "כל הסיפור של הבלוקים נגמר. אני כן חושש מכחול לבן, אני חושב שכל מה שהליכוד נתן לחרדים, הם ייתנו כפול. אנחנו נכריע בעד מדינה נורמלית, מדינה שפויה. אין שום סיבה שאנחנו נטמון ראש בחול מול איימן עודה וחבריו, שהתייצבו בעימות הצבאי האחרון לצד הג'יהאד האיסלאמי וקראו לצה"ל פושעי מלחמה".

"שתי המפלגות – כחול לבן והליכוד – מרוצות מהבחירות, ושתיהן אשמות בכך שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות", הוסיף ליברמן.

18:13 עריכה

לקראת הפריימריז בליכוד: ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך הערב כינוס בחירות בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש, כך דווח בכאן חדשות.

18:12 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד), נשאל האם ראוי שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה למרות כתבי האישום. כתשובה לכך ענה: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, את הכרעת הדין מקבלים בבית המשפט. כל אדם הוא זכאי כל עוד לא הוחלט שהוא אשם, כולל ראש ממשלה עתיר זכויות כמו נתניהו".

"אתמוך בו כי הוא האיש הנכון להוביל את מדינת ישראל", הוסיף גלנט. "בענייני אסטרטגיה, מדיניות חוץ, ביטחון וכלכלה. הוא יביא את גוש הימין ואת הליכוד לניצחון".

18:09 עריכה

ח"כ שרן השכל: "אני מאמינה שבסופה של הסערה שבה אנו נמצאים בשבועות האחרונים, תנועת הליכוד תצא מחוזקת, ותמשיך להנהיג את המדינה גם בשנים הבאות".

16:16 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת: "ממשלת ישראל מפקירה 20% מהאזרחים".

"כשהמשטרה מעלימה עין הפשע משגשג ונבחרי הציבור בסכנה", אמר על רקע הירי שבוצע הלילה לעבר ביתו של ראש עיריית סכנין, ד"ר ספואת אבו ריא. "זה מחייב התערבות אישית של שר הפנים כדי להבטיח את שלומם של נבחרי הציבור".

14:07 עריכה

בשורה של אירועי שבתרבות הופיעו חברי כנסת מכחול לבן והתייחסו לבחירות הקרובות ולהעמדתו לדין של ראש הממשלה נתניהו.

13:57 עריכה

ג'והר אבו ג'אבר נורה למוות בכפר קאסם. בסכנין נורו יריות לביתו של ראש העירייה ספואת אבו ריא ורכבו הוצת. חברי הכנסת איימן עודה, עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן – שלושתם חברים ברשימה המשותפת מטעם חד"ש – גינו את האירועים שהתחוללו ביממה האחרונה.

 

13:16 עריכה

מחר ידון בית המשפט העליון בערעורם של יועצי נתניהו על ההחלטה להתיר למשטרה לבצע חיפוש בטלפונים הניידים שלהם. ביום שני האחרון פסק שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון, בניגוד לעמדת הפרקליטות ובהתאם לבקשתם של יונתן אוריך, עופר גולן, יוסי שלום וישראל איינהורן, שבית המשפט העליון ידון בהחלטה, אף על פי שבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי כבר הכריעו בה.

12:11 עריכה

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח – ככל הנראה – חלק באירוע פוליטי שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אף על פי שכעובד ציבור הדבר אסור עליו; כך דיווח חיים לוינסון מ"הארץ".

אתמול קיים נתניהו, המתמודד לראשות הליכוד, אירוע תמיכה בבית ראש הממשלה בירושלים. לדברי נתניהו, באירוע לקחו חלק יותר מ-300 מבכירים המפלגה, ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי עיריות וראשי סניפים. מי שבלטו בהיעדרם הם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. ככל הנראה גם יושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ וחברת הכנסת שרן השכל נעדרו מהאירוע.

הפריימריז לראשות התנועה ייערכו ביום רביעי, 26 בדצמבר, ובהן עתידים להתמודד נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.

11:55 עריכה

מחר יחול המועד האחרון שבו יוכלו סיעות הכנסת להתפצל או להתמזג ועדיין ליהנות מיחידות מימון המפלגות. את ההודעה על כך מסר היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, לאחר שמליאת הכנסת אישרה, בלילה שבין יום רביעי לחמישי, בשלוש קריאות, את התפזרותה.

איל ינון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ינון בכנסת בשנה שעברה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במערכת הפוליטית נידונות מספר התמזגויות אפשריות, אך ספק אם יבשילו עד מחר. העבודה-גשר, שלה שישה מנדטים, עשויה לרוץ ברשימה אחת עם המחנה הדמוקרטי, שלה חמישה מושבים בכנסת. שתי הסיעות קיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הרשימות שעברו את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, וישנו חשש שאחת מהן, או שתיהן, לא תעבור את אחוז החסימה. אופציה אחרת שנשקלת היא שהעבודה-גשר תרוץ ברשימה אחת עם כחול לבן. במערכות הבחירות האחרונות התנהל משא ומתן בין חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ואיציק שמולי, מס' 2 ו-3, בהתאמה ברשימת העבודה-גשר, לבין גורמים בכחול לבן.

גם בצידה הימני של הזירה הפוליטית התמונה איננה ברורה. בבחירות האחרונות רצו הבית היהודי בראשות רפי פרץ, האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד ברשימה אחת תחת השם ימינה וזכו בשבעה מנדטים. מבין הרשימות שלא עברו את אחוז החסימה עוצמה יהודית הייתה המפלגה שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר, כשזכתה בלמעלה משמונים אלף פתקי הצבעה. אתמול הודיע משה פייגלין שמפלגתו, זהות, לא תתמודד בבחירות הקרובות. שתי המפלגות האחרונות שהוזכרו, עוצמה יהודית וזהות, אינן רלוונטיות ישירות להחלטה שתתקבל מחר – כי אינן מיוצגות בכנסת, אך הקונסטלציה שבה ירוצו יתר מפלגות הימין עשויה להשפיע על בוחריהן.

לרשות המפלגות והמועמדים שמעוניינים להתמודד בבחירות חודש עד מועד מסירת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות המרכזית. אולם מיזוגים ופיצולים בין סיעות בכנסת שייערכו החל ממחרתיים לא יאפשרו למי שייקח בהן חלק ליהנות, כאמור, מיחידת מימון מפלגות.

עוד 16 עדכונים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

יהדות היא לא רק דת

לא יכולתי לוותר על ההזדמנות הנדירה כל כך להסכים עם נשיא ארה"ב, כשחתם בשבוע שעבר על צו נשיאותי נגד אנטישמיות – צו שבעקיפין מגדיר את היהדות כלאום.

בא לציון גואל, ושמו דונאלד טראמפ!

הנושא אקוטי מהרגיל, על רקע הבחירות בבריטניה בשבוע שעבר, בהן האנטישמיות בלייבור היוותה גורם בהפסד הצורב של המפלגה, וכמובן אחרי פיגוע קטלני נגד הקהילה היהודית בניו ג'רזי.

איסור על רוע זה דבר בעייתי עבור הליברלים המתמעטים – שנלחצים מימין על ידי מסורתיים שונאי שינוי, ומשמאל על ידי פרוגרסיבים שלא אכפת להם מחופש הביטוי (או אפילו המחשבה)).

לרסן את האנטישמיות זה רצוי, כי היא אמיתית וקטלנית. אך אפשר לעשות שימוש נלוז בהאשמת האנטישמיות. זה לא צריך להיות נגד החוק להעליב יהודים או כל אחד אחר. אי אפשר לאסור על סטריאוטיפים – לא הכוזבים ובוודאי לא הנכונים. וציונים לא צריכים להניח שכל התנגדות למדיניות ישראל – או אפילו לזכות קיומה של המדינה – מקורה באנטישמיות. עושים זאת יותר מדי וזה מהווה זילות גם לזכרם של קורבנות אנטישמיות אמיתיים (כמו שני הוריי המנוחים, ניצולי השואה).

לאחר שפרסמתי פוסט אוהד על הצו בפייסבוק, התנפלה עלי קולגה לשעבר בסוכנות איי פי שהביעה זעזוע מהאפשרות שאסכים עם טראמפ באופן כללי– וגם טענה שהמהלך עסק "בהשתקת ביקורת על ישראל" ולא הגנה על יהודים. הלוואי ויכולתי לומר שהיא טועה. ייחוס כוונות טובות לטראמפ זה באמת נאיבי – אבל זאת לא הייתה כוונתי.

אני התכוונתי לניסוח הצו בו הוכרז כי "אפליה נגד יהודים עלולה להוביל להפרה (של חוק זכויות האזרח מ-1964) אם היא מבוססת על גזע, צבע או מוצא לאומי". כך נראה היה שטראמפ מגדיר את היהדות כמוצא לאומי. זה הוכחש מייד על ידי חתנו-יועצו היהודי ג'ארד קושנר – דבר אשר רק העניק לפרשנות אמינות רבה עוד יותר.

זה שימח יהודים מסויימים ועיצבן אחרים, דוגמת הרב מייקל הארווי שטען ב"טיימס אוף ישראל" טיעון משולש כמיטב המסורת הצה"לית: ממשלות שהגדירו יהודים כלאום השתמשו בכך כדי להזיק להם; ההיסטוריה היהודית מורכבת מכדי לאפשר סיווגים פשוטים; ו"יהודים אמריקאים רואים עצמם אמריקאים".

אני מבקש לחלוק על הדברים. זה שדבר אינו נוח או שניתן להשתמש בו לרעה אינו הופך אותו ללא נכון. זה שעניין הוא מורכב לא אומר שלא נוכל בכל זאת לנסות להבין את המהות.

אני יהודי כי הוריי היו יהודים. זו גם הסיבה שהם היו יהודים, וכך לאורך הדורות. איש לא בחר בדת היהודית. מעטים מאבותיי עסקו בדת בכלל. יש לי שאלות רבות על משמעות החיים ועל מקורות היקום, אך לא מצאתי תשובות בדת.

התמונה הזו מתיישרת עם אתניות – לא עם דת. וככה הוריי התייחסו אל עצמם. כך גם התייחסו רוסיה, אוקראינה ורומניה אליהם ואל קרוביהם. באמריקה, כמובן, הכל התבלבל.

סוגיה זו מטרידה אותי מאז שלמדתי באוניברסיטת פנסילבניה, שם לראשונה פגשתי יהודים-אמריקאים רבים. שותפי לדירה תאר בעקשנות את הוריו כצ'כים בדת היהודית. הבנתי עם הזמן שהגישה הזו פופולרית בקרב היהודים כאמצעי להתקבל באמריקה. אבל זה לא הופך את זה לאמיתי.

כתבתי בפייסבוק כי "יהודי-אמריקאי זה מושג מקביל לאיטלקי-אמריקאי או פולני-אמריקאי. מעטים הפולנים בפולין שראו ביהודים פולנים רגילים בני דת אחרת. זה מעליב את ההיסטוריה להעמיד פנים שזה היה כך".

כמובן שעיסוק בדת אצל רבים נחשב איכשהו לנעלה; זה קשור לרעיונות. אבל לא בבית ספרי. אם היהדות היא דת בלבד אז זה מדיר אותי ואת מיליוני האחרים שאין להם דת. לא בסדר.

למגינת לבם של הוריי (כי היו הם "רומנים" שעדיין כעסו על הרומנים האמיתיים), ביליתי כמה שנים ברומניה אחרי מהפכת 1989 שהפילה את הקומוניזם. לא פגשתי שם איש אשר ראה ביהדות כדת. היהודים ברומניה היו משולים לצוענים ולהונגרים ולגרמנים – כולם "מיעוטים לאומיים". לעיתים קרובות, אך לא תמיד, ניתן היה לזהותם באופן ברור; את הצוענים בעיקר, כמובן, אבל גם את היהודים. זה כמובן נושא טעון. אמור שמישהו נראה שוודי והכל בסדר. אמור שהוא נראה יהודי ועוד תואשם, באמיריקה לפחות, בגזענות.

העם היהודי מגוון למדי לאחר נישואי התערובת והגיורים והקהילות המרוחקות וכדומה. אבל כך גם הפלסטינים. וכך גם האיטלקים וכך גם הצרפתים, ועדיין איש אינו מכחיש את קיום הלאומים הללו. וכנראה שניתן לזהות יהודי ביתר קלות מאשר פלסטיני או איטלקי או צרפתי (אלא אם כן הוא נושא עימו באגט או חובש בארט).

זה היה די תקף לגבי האשכנזים, שלפני מאה שנים היוו את הרוב המכריע של היהודים. פחות מכך כיום בישראל, בה יש קבוצות מוצא שונות ודי ברורות. זה גרם לבלבול גדול בארץ בקרב הצעירים. מרוב שזה "מרוקאי" וזו "עיראקית" ואני כביכול "רומני" הם עוד עשויים בהחלט לחשוב ששמעון פרס היה סתם "פולני". הרצל מתהפך בקברו, ואולי גם דרייפוס.

כמובן שנוצר גם פיצול מסוים, הולך וגדל, בין העם היהודי-ישראלי ומקבילו הגדול בארה"ב. אבל עדיין ישנם מספיק גורמים משותפים, כולל היבטים תרבותיים שחלקם אך לא כולם קשורים לדת, ואולי גם גאווה משותפת מסויימת בהצלחותיהם הרבות של יהודים (ולאחרונה גם בושה משותפת בביזיונות אחדים).

הדת מסבכת את התמונה, כמובן. אתה רשאי לוותר על הדת היהודית, אך אם תאמץ דת אחרת, רוב היהודים יעיפו אותך מהעם. לאלבני זה לא היה קורה. לא אמרתי שהעניין פשוט.

בסופו של דבר קבוצה היא עם אם היא חושבת שהיא עם.

יש יהודים במערב, במיוחד המשכילים, שחשים שלא בנוח להתעסק בסוגיית הלאום. הם שואלים: מה זה חשוב? אני אומר: תנוח דעתכם. לא הכל חייב להיות חשוב.

זה נהדר שהרב הארווי מציין שיהודים-אמריקאים מרגישים אמריקאים. אבל זה לא סותר את עניין המוצא הלאומי. לכל האמריקנים יש אחד כזה, או אף יותר. אם זה בסדר לחגוג את היותך אירי-אמריקאי, זה בסדר להיות יהודי-אמריקאי, ללא קשר לדת.

להסס ולפחד בעניין מקרין חולשה וחוסר ביטחון לגבי מקומנו תחת השמש. לא צריך להיות לאומן, או יהודי, להבין שזה בכלל לא מכובד.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 847 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

עוד 701 מילים

"קשה לראות את מה שקורה במדינה ולשתוק"

לדברי מנכ"ל תנובה לשעבר, האיומים של יאיר נתניהו בחרם צרכנים על אסם בעקבות ההתבטאויות של יו״ר אסם אינם רציניים ● "אני יכול להבין את דן פרופר, אני מזדהה איתו"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ופס ייצור של שערוריות רשת, הכריז השבוע חרם צרכנים על חברת המזון אסם. הסיבה: יו"ר חברת אסם, דן פרופר, כינה את ראש הממשלה נתניהו "גוליבר" ואת תומכיו "הגמדים". זאת, בשבוע שבו בכירים נוספים במשק החלו להניע קמפיין ביקורתי נגד המשך כהונתו של נתניהו.

הקריאה של יאיר נתניהו לחרם על אסם עוררה הדים ואהדה במעגלי התמיכה הקרובים של בנימין נתניהו, אבל (לפי בדיקת דה-מרקר) הציבור הרחב הגיב באדישות והמשיך לקנות בהמוניו את הבמבה והפסטה של החברה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חברת מזון מובילה בישראל ניצבת בפני איום בחרם צרכנים בעקבות התבטאות פוליטית של אחד מראשיה.

דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההתכתשות בין פרופר לאוהדי נתניהו נשמעה מוכרת מאוד למנכ"ל המיתולוגי של ענקית מזון אחרת – תנובה. רייכמן, חבר קיבוץ גליל-ים, שניהל את תנובה מ-1998 עד 2010 וכיום הוא פנסיונר, סיבך אותה בחרם צרכנים משלו ב-2004.

בראיון אצל כותב שורות אלה באתר ynet אמר רייכמן "ההתנתקות מסרטן הכיבוש טובה לכלכלה". בעקבות זאת, הכריזה מועצת יש"ע חרם על תנובה, ומוצריה כמעט נעלמו מהמדפים בהתנחלויות האידאולוגיות.

תנובה הצהירה אז שדבריו אינם מייצגים אותה כחברה – אבל רייכמן המשיך לעמוד מאחורי דבריו. התעשיינים איימו להפסיק לספק מזון בהתנחלויות, ולבסוף התקיימה "סולחה", שבה רייכמן הצהיר כי דבריו כוונו עניינית נגד מפעל ההתנחלויות ולא נגד המתנחלים עצמם, שאותם כינה "מלח הארץ", והבטיח לא להתבטא יותר בנושאים פוליטיים (אבל לא חזר בו מהתבטאותו), והחרם הוסר.

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)

"כן, זה הזכיר לי נשכחות, מה שקורה עכשיו לדן (פרופר)", אמר רייכמן השבוע לזמן ישראל, "אני יכול להבין את דן, אני מזדהה איתו. אבל אני מניח שלא יקרה עם החרם הזה שום דבר. ימשיכו לקנות כרגיל".

לדברי רייכמן: "קשה מאוד לראות את מה שקורה היום במדינת ישראל ולשתוק. תעשיין הוא גם אזרח וזה לא קל לשתוק".

עוד 268 מילים

"קונים כאן אקדח במחיר של פלאפל"

הסיוט של שפרעם עאדל חטיב בן ה-17 היה פעיל בפרויקט "עיר ללא אלימות", שחלם להוציא רישיון ולמצוא אהבה ● בשבוע שעבר נמצאה גופתו בשטח פתוח בעיר שלו, שפרעם, ומאז המקום כמרקחה ● עומר שרביט יצא בעקבות סיפור חייו הקצרים של עאדל, והרצח שפתח את כל הפצעים בעיר הוותיקה: מהטבח שביצע שם חייל יהודי, דרך הקיצוצים בחינוך וברווחה, ועד התחושה הכללית שמדינה שלמה רואה את הקשיים במגזר הערבי - אבל מעדיפה להסיט את מבטה

עוד 2,270 מילים ו-1 תגובות

בתוך עשור זינק היקף הרכישות ברשת מ-1.5 מיליארד ל-22 מיליארד ש״ח ● את ההשלכות של המעבר לקניות באינטרנט ספגו ענפי הקמעונאות המסורתית ● בזו אחר זו קרסו רשתות אופנה ובערי המרכז נסגרות מדי חודש בין 50 ל-100 חנויות ● אבל כשבחוץ פקקי תנועה וללא תחבורה ציבורית, לצרכנים הרבה יותר נוח לפתוח אפליקציה ולהזמין שליחות עד הבית ● סוגרים עשור: כתבה שלישית

עוד 1,504 מילים

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

עוד 48 עדכונים

שלב ההכרעה של נתניהו עשוי להגיע הרבה לפני הבחירות במרץ

בשבועיים הקרובים, נתניהו צריך לצלוח שני מאבקים גורליים שעלולים להשפיע על עתידו אף יותר מהבחירות לכנסת ● בעוד שבועיים יתמודד על ראשות הליכוד ואף שהוא צפוי לנצח - תבוסה פושרת תפגע קשות במעמדו ● ובשבוע הבא יאלץ היועץ המשפטי לממשלה להשיב לבג״ץ מהי עמדתו באשר לכשירותו של נאשם בפלילים להקים ממשלה - תפוח אדמה לוהט שכולם מפחדים להתמודד איתו ● פרשנות

עוד 1,088 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה