תחבורה ציבורית (צילום: Hadas Parush/Flash90)

היישובים שהאוטובוס לא מגיע אליהם לעולם

לא נעים

מרינה צריכה להתקשר מדי ערב למוקד כדי להזמין תחבורה ציבורית שתאפשר לה לצאת ממושב טל אל בגליל ● "אבל באופן קבוע השאטל מאחר או לא מגיע בכלל, כך שאני גם מפספסת את הרכבת וגם נאלצת לתפוס טרמפים כדי לצאת לעבודה" ● בדיקת זמן ישראל מגלה שמרינה ממש לא לבד: 99 יישובים ברחבי הארץ כלל אינם זוכים לשירותי תחבורה ציבורית - רובם ערביים

עבור רוב העובדים במשק, המשימה של הגעה לעבודה בשעות הבוקר נשמעת פשוטה. ואולם, עבור מרינה שרוסטר, בת 65, שמתגוררת במושב טל אל בגליל המערבי ועובדת בטירת הכרמל, מדובר באתגר של ממש.

"בכל יום אני צריכה להגיע לעבודה בטירת הכרמל בשעה 8:00 בבוקר", מספרת לשרוסטר לזמן ישראל. "הדרך היחידה שלי לצאת מהיישוב שבו אני מתגוררת היא להזמין דרך המוקד של מועצת משגב כבר בערב שלפני שאטל, קו 139 של חברת נתיב אקספרס, שעובר פה פעם בכמה שעות.

"השאטל אמור להגיע ליישוב בשעה 5:45, ואם הוא מגיע בזמן אני מספיקה לקחת את הרכבת של השעה 6:07 באחיהוד ומגיעה לעבודה בזמן. אבל באופן קבוע השאטל מאחר או לא מגיע בכלל, כך שאני גם מפספסת את הרכבת וגם נאלצת לתפוס טרמפים כדי לצאת מהישוב".

"דלתות האוטובוס כל הזמן נתקעות. הייתה פעם שהדלת נסגרה לי על הרגל, ופעם אחרת שהדלת בכלל לא נסגרה ביום גשום וסוער, ונרטבתי בנסיעה. לעתים כשהדלת לא נפתחת, הנהג פשוט מציע לי לצאת מהדלת שלו"

לשרוסטר מציינת כי נוסף על האיחורים הקבועים של השאטל, רמת התחזוקה של כלי הרכב ירודה. "הדלתות כל הזמן נתקעות. הייתה פעם שהדלת נסגרה לי על הרגל, ופעם אחרת שהדלת בכלל לא נסגרה ביום גשום וסוער, ונרטבתי בנסיעה. לעתים כשהדלת לא נפתחת, הנהג פשוט מציע לי לצאת מהדלת שלו".

מרינה שטרוסטר
מרינה לשרוסטר

לדבריה, היא התלוננה על בעיות התחזוקה ולוחות הזמנים של התחבורה הציבורית במוקד השירות של חברת נתיב אקספרס ושל מועצת משגב, אך הפניות שלה לא הועילו והבעיות לא נפתרו.

פרט לקו 139 ליישוב טל אל שפועל בהזמנה, אין קווי תחבורה ציבורית שמגיעים ליישוב בשעות הבוקר. קו נוסף שמשרת את טל אל הוא קו 39 שנכנס ליישוב פעמיים ביום בשעות הערב.

חברת נתיב אקספרס מפעילה כ-250 קווי אוטובוס, ומספקת שירותי תחבורה ציבורית ליישובים באזור הצפון, כולל נהריה, עכו, כרמיאל ועפולה, וכן לנתניה, אשדוד, קריית גת, ירושלים ובני ברק.

בשנת 2016 דורגה נתיב אקספרס כשיאנית הקנסות של משרד התחבורה, עקב שירות לקוי לנוסעים. החברה צברה קנסות של מיליון שקל בתוך שלוש השנים, וזאת עקב אי ביצוע נסיעות, איחורים ואי עצירה לנוסעים

עד לפני שנתיים תושבי משגב כלל לא היו מחוברים לתחבורה הציבורית, ומרינה אומרת כי הדרך היחידה לצאת מהישובים הייתה באמצעות רכב פרטי או טרמפ.

נתיב אקספרס החלה להפעיל ביישובי מועצת משגב בגליל המערבי קו בהזמנה לפני שנתיים, והיא החברה היחידה שמספקת שירותי תחבורה ציבורית לתושבי המועצה.

בשנת 2016 דורגה נתיב אקספרס כשיאנית הקנסות של משרד התחבורה, עקב שירות לקוי לנוסעים. החברה צברה קנסות בהיקף של מיליון שקל בשלוש השנים שקדמו ל-2016, וזאת עקב אי ביצוע נסיעות, איחורים ואי עצירה לנוסעים.

במקום השני במתן שירות לקוי לנוסעים דורגה חברת אפיקים, ובמקום השלישי במצעד המפוקפק דורגה חברת אגד.

רון חולדאי משיק את התחבורה הציבורית בשבת באיזור המרכז (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
רון חולדאי משיק את התחבורה הציבורית בשבת באזור המרכז (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

99 יישובים ללא תחבורה ציבורית

בעוד השירות שמקבלים תושבי משגב סובל מליקויים, הרי שממסמכי הרשות הארצית לתחבורה הציבורית, שפועלת מטעם משרד התחבורה, עולה כי 99 יישובים בישראל לא קיבלו כל שירות אוטובוסים ב-2016, אף שהמרחק שלהם מציר תנועה ראשי מצדיק הכנסת קו אוטובוס אליהם.

משרד התחבורה לא מפרסם את רשימת הישובים, ועדיין לא נענה לבקשת זמן ישראל לפרסם את הרשימה.

ואולם, בדוח מבקר המדינה שפורסם במרץ 2019 תחת הכותרת "משבר התחבורה הציבורית", צוין כי 44% מכלל התושבים שאינם מקבלים שירותי תחבורה ציבורית הם מהמגזר הערבי, יותר מפי-שניים משיעורם באוכלוסיה.

וכך נכתב בדוח המבקר:

"במועד סיום הביקורת עדיין קיימים פערים גדולים בין שירותי התח"צ שניתנים לאוכלוסייה היהודית לבין אלה הניתנים לאוכלוסייה הלא-יהודית. האוכלוסייה הלא-יהודית עדיין אינה מקבלת כיסוי הולם של שירותי תח"צ, וחלק מהיישובים אינם מקבלים שירותי תח"צ כלל, בשל חסמי תשתית.

"זאת ועוד, נמצא כי אף שבשנים 2005-2017 הושקעו כספים בפיתוח תשתיות בשמונה יישובים, בסכום מצטבר של כ-183.3 מיליון שקל, היישובים האלה אינם מקבלים שירותי תח"צ. המחסור בשירותי תח"צ נאותים, סדירים ושוויוניים פוגע בתעסוקה וברמת החיים של האוכלוסייה הלא-יהודית, ומנציח את הפערים של הפריפריה החברתית והגאוגרפית".

ממסמכי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית עולה גם כי 238 ישובים בישראל מקבלים שירות אוטובוסים בתדירות נמוכה מהמינימום הנדרש ביחס לגודל היישוב. ב-65 מתוך 112 רשויות פריפריאליות ברמה כלכלית-חברתית נמוכה (לפי הגדרת הלמ"ס) היקף השירות הניתן לתושבים נמוך בשיעור של כ-31% בהשוואה לממוצע הכלל-ארצי.

סמוטריץ וכ״ץ בטקס החלפת שרי התחבורה. (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
סמוטריץ וכ״ץ בטקס החלפת שרי התחבורה. (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

הקשר בין טיב התחבורה הציבורית לרשות המקומית

"המצב הלקוי של התחבורה הציבורית משפיע על הישראלי לא רק ברמת הפרט, אלא משליך בצורה דרמטית על כל המשק הישראלי בצורה רחבה וכואבת", אומר יוסף סעידוב, מייסד ודובר ארגון צרכני תחבורה ציבורית בישראל "15 דקות".

"ציבור שלא מאמין בתחבורה ציבורית חוזר לנסוע ברכב הפרטי, ועובר להתגורר ביישובים בעלי ביקוש גבוה, כך שגם ההוצאות על דיור עולות, ונוצרת השפעת מקרו על יוקר המחיה בישראל".

היישובים המקופחים ביותר הם קלנסווה, עראבה, חורה, טייבה, ערערה, ג'דיידה-מכר, אום אל פאחם ובאקה אל גרביה. היישובים היהודים המקופחים ביותר מבחינת תחבורה ציבורית הם נס-ציונה גדרה וקריית מלאכי

הדוח של "15 דקות" דירג את הערים בישראל לפי שירותי התחבורה הציבורית ב-2018. מהנתונים שאסף עולה כי הערים שבהן מתגוררים יותר מ-20 אלף תושבים, ומקבלות את שירותי התחבורה הציבורית הגרועים ביותר הן ערביות.

היישובים המקופחים ביותר הם קלנסווה, עראבה, חורה, טייבה, ערערה, ג'דיידה-מכר, אום אל פאחם ובאקה אל גרביה. היישובים היהודים המקופחים ביותר מבחינת תחבורה ציבורית הם נס-ציונה גדרה וקריית מלאכי.

בערים גדולות, שבהן יש יותר מ-40 אלף תושבים, מצטרפות לתחתית הרשימה מבחינת טיב התחבורה הציבורית אליהן הוד השרון, גבעתיים ונתניה עם שירותי התחבורה הציבורית הגרועים ביותר.

ישראלים ממתינים בתחנת אוטובוס בירושלים, ארכיון, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Mendy Hechtman/Flash90)
ישראלים ממתינים בתחנת אוטובוס בירושלים, ארכיון, למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: Mendy Hechtman/Flash90)

מהדוח של הארגון עולה כי מיקום היישובים ברשימה מושפע באופן ישיר מהמדיניות של הרשות המקומית. רשויות מקומיות שמעורבות ומייצגות את דרישות הציבור שלהן מול משרד התחבורה מקבלות תוספות שירות.

לעומתן, רשויות שבולמות הקצאת תשתיות לתחבורה ציבורית, כמו הקצאת נתיבי תחבורה ציבורית ומסופים לאוטובוסים, מונעות את האפשרות לשפר את שירותי התחבורה הציבורית.

תגובת משרד התחבורה: "השירות המסופק ליישוב טל אל תואם את שירות התחבורה הציבורית הניתן ליישובים קטנים, ובמטרה לייעל את השירות לנוסע הוא מסופק ברובו על פי קריאה. זאת על מנת שהאוטובוס לא ייכנס ליישובים שבהם אין דרישה לנסיעות ובכך יקצר את זמן הנסיעה".

תגובת חברת נתיב אקספרס: "בעקבות פניית זמן ישראל, בדקנו באופן אקראי כמה נסיעות של קו 139 במהלך חודש נובמבר האחרון, ומצאנו כי הקו יוצא בזמן ומבוצע בהתאם לרישיון הקו. נשמח לבדוק לעומק את טענות הנוסעים לגבי ליקויים שאירעו במקרים ובתאריכים ספציפיים".

עוד 924 מילים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 34 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה