המשבר הפוליטי

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

גנץ ונתניהו (צילום: פלאש90)
פלאש90
גנץ ונתניהו
07:12 עריכה

אחרי השעה שלוש לפנות בוקר חברי הכנסת הצביעו על החוק שקובע שהבחירות לכנסת העשרים ושלוש ייערכו ביום שני, 2 במרץ 2020. מערכת הבחירות הנוכחית היא מערכת הבחירות השלישית שתיערך בפרק זמן של פחות משנה. 94 חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק, איש לא התנגד ואיש לא נמנע. אלמלא הייתה הכנסת מקבלת את החוק – היו הבחירות נערכות ביום שלישי, 10 במרץ 2020, שבהן מצוין חג פורים.

07:18 עריכה

לוח זמנים פוליטי

– 15 בדצמברהמועד האחרון שבו סיעות יכולות להתפלג או להתמזג וליהנות מיחידת מימון

– 18 בדצמברהמועד האחרון שבו על היועץ המשפטי לממשלה להודיע לבג"ץ האם יפרסם חוות דעת בסוגיה האם ניתן להטיל על נתניהו להרכיב ממשלה

– 26 בדצמברבחירות לראשות הליכוד (התאריך טרם אושר סופית)

– 1 בינוארהמועד האחרון שבו יכול נתניהו לבקש חסינות מפני העמדה לדין

– 15-14 בינוארהגשת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות

– 9 בפברוארהחלטת בית המשפט העליון לגבי פסילת מועמדים

– 17 בפברוארתחילת שידורי התעמולה ברדיו ובטלוויזיה

– 19 בפברוארהצבעה בנציגויות ישראל בחו"ל

– 20 בפברוארהמועד האחרון לחתימה על הסכמי עודפים

– 27 בפברוארהמועד האחרון לפרסום סקרי בחירות עדכניים

– 2 במרץהבחירות לכנסת העשרים ושלוש

– 10 במרץמסירה רשמית של התוצאות לנשיא המדינה

– 17 במרץהטלת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת

לוח זמנים זה לא כולל את כל האירועים הפוליטיים הצפויים במערכת הבחירות הקרובה. חלק מהמפלגות עשויות לערוך בחירות פנימיות, אולם טרם התקבלו החלטות בנושא.

(דיווח זה עודכן בשעה 13:35).

07:22 עריכה

הערב, בשעה 18:30, צפוי מרכז הליכוד להתכנס באקספו תל אביב (גני התערוכה) לישיבה בנושא הבחירות לראשות המפלגה. יושב ראש הליכוד בנימין נתניהו ויושב ראש המרכז חיים כץ סיכמו שהפריימריז ייערכו ב-26 בדצמבר 2019. אלא שחבר הכנסת דוד ביטן גייס, לדבריו, 800 חתימות של חברי מרכז, והוא דורש לערוך הצבעה חשאית על היוזמה שלא לקיים בחירות לראשות התנועה ולהותיר את יושב הראש המכהן, נתניהו, בתפקיד.

08:21 עריכה

ביום שני הקרוב יסיים שי ניצן כהונה בת שש שנים כפרקליט המדינה. לקראת מועד זה העניק ניצן ראיונות לתקשורת, שיתפרסמו מחר. אתמול שודר בחדשות 12 קטע מתוך ראיון של ניצן לדני קושמרו, ובו מחה עורך הדין על הטענה שנתפרים תיקים. "אני יזמתי את השיחות בין נתניהו למוזס?", שאל רטורית ניצן.

ב"ישראל היום" מתפרסם הבוקר קטע מתוך הראיון שהעניק ליומון פרקליט המדינה היוצא. "אני מסכים שהאמון בנו ירד, אבל מסיבה מאוד מסוימת, שאני יודע מהי. אנחנו חוקרים ומעמידים לדין אנשים עם הרבה מאוד כוח והשפעה תקשורתית, שתוקפים אותנו באופן יומיומי. המכות וההתקפות הבלתי פוסקות סודקות ושוברות את מידת האמון", אמר ניצן לנעמה לנסקי.

שי ניצן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
ניצן בוועידת "מקור ראשון", השבוע (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

בראיון, שיתפרסם במלואו ב"שישבת", מתח ניצן ביקורת על שר המשפטים: "השר אוחנה תוקף חזיתית את הפרקליטות מבלי שאי פעם החליף איתי מילה וחצי מילה על הטענות שלו. לפני שהוא, כשר משפטים, יוצא בביקורת חריפה נגד הפרקליטות בכלי התקשורת – לא ראוי שידבר איתי? שלא אשמע לראשונה את טענותיו בתקשורת?", תהה.

08:32 עריכה

השר גלעד ארדן עשוי לתמוך בגדעון סער בבחירות לראשות הליכוד – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן. השניים, שבעבר היו מסוכסכים, נועדו זה עם זה כחלק מסדרת פגישות שעורך סער עם חברי הליכוד כחלק מהתמודדותו לראשות התנועה. ארדן התבקש לתמוך בעמיתו לסיעה, המתמודד מול נתניהו על ראשות המפלגה, או לחילופין – שלא להביע תמיכה באיש מהמועמדים.

גלעד ארדן (מימין) וגדעון סער (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ארדן (מימין) וסער בירושלים, 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
09:02 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים לפיזורה של הכנסת העשרים ושתיים ולפתיחתה של מערכת הבחירות לכנסת העשרים ושלוש

09:20 עריכה

גדעון סער, המתעתד להתמודד על ראשות הליכוד, מינה את חבר הכנסת יואב קיש לראש מטה הבחירות שלו. מנהל מטה הבחירות יהיה המשנה לראש עיריית לוד, נתנאל איזק.

השבוע הודיע נתניהו כי ראש מטה הבחירות שלו יהיה השר ישראל כ"ץ.

09:44 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אמר שעל היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי לכנסת להתערב ולמנוע מנתניהו את האפשרות להרכיב ממשלה. ברק, שהתמודד בבחירות האחרונות במקום העשירי ברשימת המחנה הדמוקרטי לכנסת, קרא בראיון לירון דקל ולעמית סגל בכאן רשת ב' לאיחוד בין סיעתו לבין העבודה-גשר.

אהוד ברק (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ברק בירושלים בספטמבר האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בחודש שעבר אמר ברק בראיון לאודי סגל בתוכנית "לפני החדשות", שלא יתמודד במערכת הבחירות הקרובה.

09:46 עריכה

נתניהו לבג"ץ: אתפטר מתפקידיי כשר עד 1 בינואר. ראש הממשלה הודיע לבג"ץ שיתפטר מתפקידיו כשר הבריאות, שר התפוצות, שר העבודה, הרווחה והשירותים והחברתיים וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר עד 1 בינואר. דהיינו, לנתניהו עשרים ימים למנות שרים שיאיישו את ארבעת המשרדים שבראשם הוא עומד.

ישיבת הממשלה בראשות נתניהו (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
ישיבת הממשלה בראשות נתניהו, השבוע (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)

התפטרות נתניהו מתפקידיו נובעת מהלכת דרעי-פנחסי, שנקבעה בבג"ץ בשנות התשעים, ולפיה, שר שהוגש נגדו כתב אישום לא יכול להמשיך בכהונתו.

10:14 עריכה

מרכז הליכוד לא ידון הערב ביוזמת דוד ביטן לביטול הפריימריז לראשות התנועה – כך החליט יושב ראש מרכז המפלגה חיים כץ. זאת אף על פי שביטן גייס 800 חתימות של חברי מרכז התומכים בהצעתו לקיים הצבעה חשאית לגבי הבחירות לראשות התנועה. ביטן שואף לבטל את הפריימריז ולהותיר את יושב הראש המכהן, בנימין נתניהו, בתפקידו.

10:30 עריכה

על רקע הודעתו של ראש הממשלה נתניהו שיתפטר מכל תפקידיו כשר, התנועה לאיכות השלטון קראה לבג"ץ להורות לנתניהו להתפטר מיידית מראשות הממשלה. "צר לנו שראש הממשלה בחר ביודעין להפר את הדין במשך שבועות ארוכים והודיע על ההתפטרות רק בעקבות העתירה לבג"ץ שהגישה התנועה", נמסר מהעמותה.

11:03 עריכה

"צריך לשחרר אותו בכבוד הראוי". הבוקר נשאל יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על עמדתו לגבי מתן חנינה לראש הממשלה נתניהו תמורת פרישתו מהחיים הציבוריים. ליברמן השיב: "כל יוזמה מהסוג הזה תקבל תמיכה רחבה מקיר לקיר. אנחנו בטוח נתמוך בסידור כזה".

"כולם מוכנים באמת לתת לו אפשרות לצאת בכבוד, אם תבוא, אפילו, לצורך זה, יוזמת חקיקה בכנסת – אין לי ספק, תהיה הסכמה מקיר לקיר", אמר ליברמן. "אף אחד לא רוצה לראות אותו במערכת הפוליטית", טען. "נתניהו הפך, לצערי, לנטל", קבע השר לשעבר. "כל כדורגלן, (גם) הכי טוב, צריך לדעת מתי לתלות את הנעליים".

ליברמן גם סיפר שהשר יריב לוין הגיע לנתניהו מטעם שרי הליכוד ודרש ממנו לוותר על חסינותו. בתגובה, אמר יושב ראש ישראל ביתנו, "נתניהו התפרץ".

11:56 עריכה

הרשימה שתורכב מהבית היהודי והאיחוד הלאומי תיקרא "מפלגת הציונות הדתית" – כך אמר הבוקר חבר הכנסת מוטי יוגב בגלי צה"ל. יוגב אמר כי הבחירה בשם ימינה הייתה שגויה. לדבריו, שם זה לא ביטא את יחסה של הציונות הדתית לנושאי דת ומדינה.

מוטי יוגב (צילום: פלאש 90)
יוגב בתל אביב במרץ האחרון (צילום: פלאש 90)
12:09 עריכה

כחול לבן תקיים בשעה 19:30 בערב ישיבת סיעה בתל אביב.

בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
גנץ, לפיד, יעלון ואשכנזי בישיבה של סיעת כחול לבן בכנסת, השבוע (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
12:14 עריכה

חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס שללה את האפשרות שהעבודה-גשר תרוץ בבחירות יחד עם המחנה הדמוקרטי. "הכי נכון לנו לרוץ עצמאית", אמרה חברת הכנסת בראיון לגלי צה"ל. "לא נתחבר עם מרצ כי בכך נאבד את הכוח האלקטורלי שנוצר בחיבור ביני ובין עמיר פרץ", הסבירה.

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
פרץ ולוי-אבקסיס בישיבת סיעה של העבודה-גשר בכנסת, השבוע (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
12:28 עריכה

גלעד ארדן נפגש לאחרונה עם גדעון סער והתבקש לתמוך בו, או לחילופין להימנע מתמיכה מפורשת בנתניהו, בבחירות לראשות הליכוד. ככל הנראה בניסיון למנוע את תמיכת ארדן בסער – נפגש השבוע ראש הממשלה עם השר לביטחון פנים והשר לנושאים אסטרטגיים והסברה. ארדן טרם החליט כיצד לפעול. כך דיווח מיכאל שמש מתאגיד השידור כאן.

ארדן ונתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
ארדן ונתניהו, 2015 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
12:55 עריכה

ישיבת מרכז הליכוד, שתיערך הערב, צפויה להיות סגורה לתקשורת – כך דיווח יואב קרקובסקי בתאגיד השידור כאן. בישיבה, שתתקיים בשעה 18:30 באקספו תל אביב (גני התערוכה), יצביע מרכז המפלגה על ההצעה לקיים בחירות לראשות התנועה ב-26 בדצמבר.

גם ישיבת המרכז שנערכה בתחילת השבוע, ובה הוחלט שלא יתקיימו פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת – הייתה סגורה לתקשורת.

13:03 עריכה

מנכ"ל הבית היהודי ניר אורבך מכחיש שנבחר שם לרשימה משותפת של מפלגתו עם האיחוד הלאומי. היום טען חבר הכנסת מוטי יוגב ששתי המפלגות ירוצו תחת השם "מפלגת הציונות הדתית".

13:35 עריכה

היועץ המשפטי לכנסת איל ינון הודיע כי המועד האחרון שבו סיעות יוכלו להתפלג ולהתמזג, באישורה של הוועדה המסדרת, וליהנות מיחידת מימון הוא יום ראשון הקרוב.

13:42 עריכה

הבוקר השתמע מדבריו של יושב ראש ש"ס אריה דרעי בראיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב', שבלוק המפלגות – הכולל את הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי – האיחוד הלאומי והימין החדש – לא יוסיף להתקיים אחרי הבחירות. לכן פרסם דרעי הודעת הבהרה בנושא.

אני הוא זה שהגה ויזם את הקמת גוש מפלגות הימין שמנה 55 חברי כנסת ותמך בבנימין נתניהו לראשות הממשלה. גוש מפלגות הימין ממשיך לפעול ולעבוד יחד לקראת היציאה למערכת בחירות שלישית. אני מקווה שגוש הימין יקבל 61 מנדטים ונוכל להקים ממשלה ימנית ויציבה בראשות נתניהו, שתשרת את עם ישראל לפחות עוד ארבע שנים.

14:08 עריכה

בג"ץ דחה את העתירות שחייבו את בנימין נתניהו להתפטר מראשות הממשלה או להודיע על נבצרותו. שופטי בית המשפט העליון נעם סולברג, ג'ורג' קרא ויוסף אלרון קבעו שהעותרים, עורך הדין שפיק רפול והתנועה למען איכות השלטון, מיהרו לפנות לבית המשפט ולא חיכו מספיק זמן בטרם הגישו את עתירתם. אלרון כתב בפסק דינו כי הבחירות לכנסת, שייערכו בקרוב, מייתרות את הצורך שבית המשפט יכריע בסוגיות שמעוררות העתירות.

מסמך: התנועה למען איכות השלטון נגד ראש הממשלה.

14:37 עריכה

הנשיא ראובן ריבלין התייחס לפיזור הכנסת העשרים ושתיים ולהליכה למערכת בחירות נוספת.

יקירותיי, יקיריי אזרחי ישראל, בתום שתי מערכות בחירות ובפתחה של מערכת בחירות שלישית, אני מאמין כי זוהי שעת מבחן גם של הציבור הישראלי – שהוא אשר יכריע מיהם מנהיגיו.

הדמוקרטיה הישראלית הייתה ועודנה מקור גאוותנו, ואנו יודעים, שלשיטה הדמוקרטית יש גם מחירים. כולי תפילה כי עומק המשבר הפוליטי הנוכחי, על השסעים שהוא חושף בקרבנו, יוביל אותנו כחברה וכמדינה להילחם לא רק עבור זכותנו לחלוק אלה על אלה – אלא גם עבור חובתנו למצוא על מה להסכים.

אני יודע כי אנחנו יכולים לחיות יחד כאחים גם מתוך ההבנה שיש סוגיות שלא נסכים עליהן. אני מקווה כי מערכת בחירות זאת תהיה האחרונה לארבע השנים הקרובות. אני מאמין שימצאו בנו הכוחות הפנימיים ונדע לצמוח כאומה וכחברה מן השסע והמחלוקת המפלגים בינינו – להסכמה ועשייה לטובת כולנו.

אל לנו לשקוע בשעה זו לייאוש או טרוניה חסרת תועלת. אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית וביכולת שלנו לעצב את מציאות חיינו בידינו שלנו בזכותה. כשתגיע השעה, נגיע כולנו לממש את זכותנו הדמוקרטית ונעשה זאת מתוך תקווה לעתיד טוב יותר מהר ככל האפשר עבור כולנו.

15:18 עריכה

שר החינוך רפי פרץ פנה במכתב לנתניהו, גנץ, ולראשי המפלגות בבקשה להקים ועדת הסכמות שמטרתה להעביר תקציבים חיוניים למשרדי הממשלה, שהחל מה-1 בינואר ובהיעדר ממשלה קבועה – יאלצו לתפקד ללא תקציב.

פרץ ציין במכתבו כי "יש להקים להקים ועדת הסכמות בכנסת על מנת להעביר תקציבים חיוניים למשרדי הממשלה. אסור שהמצב הפוליטי אליו נקלענו ישבש את שגרת חיי התושבים".

15:43 עריכה

דוד ביטן פרסם בחשבון הטוויטר שלו הודעת הבהרה באשר ליוזמתו לביטול הפריימריז בליכוד: "נתניהו פנה אלי בבקשה שאבטל את פנייתי". 

היום בבוקר פורסם כי יו"ר מרכז המפלגה חיים כץ החליט שלא לדון ביוזמת ביטן לביטול הפריימריז על אף שזה  גייס 800 חתימות של חברי מרכז התומכים בהצעתו לקיים הצבעה חשאית לגבי הבחירות לראשות התנועה.

16:13 עריכה

שר המשפטים אוחנה פנה ליועמ"ש ולפרקליטות בדרישה שלא לפרסם הודעות תגובה בשם 'משרד המשפטים', אלא שיחתמו על הודעות ותגובות בשם היחידה הרלוונטית בלבד. כך פורסם היום ב'הארץ'. 

פנייתו של אוחנה באה בעקבות הודעת גינוי של משרד המשפטים לסרטון של 'התנועה למשילות' שהפיצו סרטון התוקף את המשנה ליועמ"ש דינה זילבר. בהודעתו כתב אוחנה: "הודעות אלה מיוחסות לעיתים בטעות ע"י רבים בציבור לחתום מטה, למרות שאינן על דעתו ולא יצאו מטעמו".

צפו עכשיו! גאווה ישראלית!ההמצאה ישראלית ייחודית שמשום מה אף מדינה בעולם לא רוצה לאמץ – הייעוץ המשפטי לממשלה.צפו והפיצו כי חייבים להסדיר את סמכויות היועמשי"ם בחקיקה.

פורסם על ידי ‏התנועה למשילות ודמוקרטיה‏ ב- יום שני, 9 בדצמבר 2019

בהודעה המקורית שנמסרה מדוברות משרד המשפטים נכתב: "במקום לנהל דיון ענייני על הסוגיה כבדת המשקל של מעמדו ותפקידו של היועץ המשפטי לממשלה, עורכי הסרטון בחרו לתקוף באופן פרסונלי את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מינהלי), עו"ד דינה זילבר, ולהציג את עבודתה באופן שקרי ונלעג, רצוף בשגיאות, שקרים וסילופים.

"מדובר בהתקפה אישית מכוערת על בסיס סילוף מוחלט של נסיבות ושל שיקולים שנגעו לאירועים שונים המוצגים בסרטון. השתלחות שקרית מעין זו נגד עובדי ציבור ראויה לכל גינוי".

16:58 עריכה

לאחר הודעותו של ביטן: במטה הפריימריז של נתניהו מבהירים כי אכן הוא זה שהנחה אותו לבטל את היוזמה – "הליכוד היא תנועה דמוקרטית וראש הממשלה בטוח שיזכה באמונם".

17:22 עריכה

עמיר פרץ בחדשות 13: "ליברמן נתן 'אור ירוק מסוים' להקמת ממשלת מיעוט אך חזר בו". פרץ המשיך להאשים את ליברמן בהליכה לבחירות שלישיות והוסיף: "חבל מאד ממשלת מיעוט יכלה להביא שינוי דרמטי".

הוא תלה את התקפותיו נגד ליברמן בימים האחרונים בעובדה כי "ליברמן מסית גם נגד העברים וגם נגד החרדים, כשאתה פוגע בשתי הקבוצות הסיכוי להקים ממשלה הוא מאד קטן".

כשנשאל פרץ לגבי איחוד עתידי אם המחנה הדמוקרטי בהתחשב בסכנה לא לעבור את אחוז החסימה: "בעוד חודש נבחן מה המצב ואז נחליט אם יש מקום לאיחודים", הוא הוסיף, "אנחנו בנינו אלטרנטיבה מרגשת שלא מיצתה את עצמה, החיבור בין אורלי וביני יש לו גם תוכן וגם משמעות".

17:35 עריכה

אבי ניסנקורן בגל"צ טוען כי לו נתניהו היה מוותר על החסינות – "הייתה התקדמות במשא ומתן". זאת בניגוד לחבר מפלגתו יעלון שבטוח כי מדובר בבלוף מתוכנן של נתניהו – שרצה להוביל לבחירות בכל מקרה.

18:22 עריכה

בצלאל סמוטריץ' מפרגן לאישתו רויטל, שכותבת לערוץ 7 פחות או יותר מה שכולם מרגישים היום – "למה?"

"ריבונו של עולם, למה צריך תוהו ובוהו בשביל לבנות עולם מושלם", כתבה רויטל סמוטריץ' בטור הפיוטי בחדשות 7, "בשביל לבנות מדינה, בשביל להבדיל בין חושך לאור, בין טוב לרע". את דבריה סיכמה במילים: "ופתח את ליבי, כדי שאוכל להכיל ולאהוב, בכדי שגם אם תגיע ספינת ההצלה, נוכל לעלות עליה שנינו ביחד".

18:31 עריכה

מיקי חיימוביץ' מכחול לבן מאשימה את עיתונאי חדשות 12 עמית סגל כי הבטיח שהסדרה "ימי בנימין" תשודר לאחר הבחירות – "ולא כפתיח לקמפיין חדש". 

הסדרה "ימי בנימין" של הפרשן עמית סגל צפויה להיות משודרת בשבוע הבא, ותתרכז כולה בדמותו של נתניהו. כעת משהוחלט על בחירות שלישיות מועלת השאלה: האם מדובר בתעמולה אסורה? בחשבון הטוויטר שלו טען סגל שלא כי יאיר לפיד, צבי האוזר וחיימוביץ' עצמה, כולם חלק מהמתראיינים.

18:45 עריכה

החל כינוס מרכז הליכוד: חיים כץ יו"ר המרכז מעדכן ב-'כאן חדשות' כי הפתעות לא יהיו היום והתנועה בדרך לפריירמריז. לגבי השאלה במי יתמוך ענה: "אשקול את צעדיי ואקבל החלטות".

19:09 עריכה

חברי מרכז הליכוד אישרו פה אחד: פריימריז לראשות התנועה ב-26 בדצמבר.

19:23 עריכה

דיווח בחדשות 13: אבריאל בר יוסף סגן ראש המל"ל לשעבר שב לארץ ונחקר בפרשת הצוללות. ההערכה כי גם נגדו יוגש כתב אישום.

בשבוע שעבר הוחלט להעמיד לדין בכפוף לשימוע מספר חשודים בתיק 3000: בן דודו של נתניהו דוד שמרון יואשם בהלבנת הון,  מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום ונציג המספנה הגרמנית טיסנקרופ מיקי גנור – יואשמו בשוחד.

כמו כן דוד שרן, שהיה ראש לשכתו של נתניהו והשר וח"כ לשעבר מודי זנדברג יואשמו גם הם בשוחד

19:38 עריכה

מפלגת 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות: כך הודיע משה פייגלין בסרטון שפרסם בפייסבוק, והבהיר שזהות לא תחבור לבלוק טכני של הימין. "נמשיך כתנועה רעיונית, נשקם את התנועה ואת עצמנו", מסר פייגלין בסרטון שמלווה ב'פרשנות פייגלנית' לפלונטר הפוליטי ובתפקידה של זהות בנוף הפוליטי הישראלי.

בחירות מועד ג

משלא הוקמה ממשלה ופוזרה הכנסת, פג תוקף ההסכם שחתמתי עם ראש הממשלה וזהות צריכה להחליט כיצד לפעול במועד ג'.צפו ושתפו

פורסם על ידי ‏משה פייגלין‏ ב- יום חמישי, 12 בדצמבר 2019

זהות כזכור לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה בבחירות מועד א', בבחירות מועד ב' חברה זהות לליכוד, לאחר שהובטח לפייגלין ע"י נתניהו שימונה ל"שר כלכלי בכיר".

בסרטון מאשים פייגלין את ליברמן בפלונטר הפוליטי וקובע: "כמעט כל ראשי הממשלה שהיו כאן מאז 67 חטאו יותר מנתניהו".

19:46 עריכה

גאולה אבן סער מתכוננת לפריימריז: עיתונאית 'כאן חדשות' הודיעה כי תצא לחופשה בת שבועיים – "אהיה עם בעלי האהוב, המתמודד על ראשות הליכוד".

20:20 עריכה

סקר מנדטים ראשון של חדשות 12 ומכון מדגם של מנו גבע: לו הבחירות היו מתקיימות היום, פער בין כחול לבן שמקבלת 35 מנדטים לעומת הליכוד שמקבלת 32.

הרשימה המשותפת הייתה שומרת על מקומה כמפלגה השלישית בגודלה ומקבלת 13 מנדטים, ישראל ביתנו – 8 מנדטים, וכך גם ש"ס שגם היא עם 8 מנדטים. יהדות התורה – 8 מנדטים, הימין החדש מקבלת 6 מנדטים,  והעבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי מקבלות 5 מנדטים כל אחת.

מפת הגושים, כל עוד בנימין נתניהו עומד בראש הליכוד, הייתה נראית כך – גוש מרכז-שמאל עם 58 מנדטים, גוש הימין 54 מנדטים, ללא ישראל ביתנו, שכמו במערכת הבחירות האחרונה היוותה את כף המאזניים.

כאשר סער עומד בראשות הליכוד: הליכוד מקבל 26 מנדטים לעומת 35 של כחול לבן, אך גוש הימין גודל במנדט.

בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה: נתניהו עם 38% לעומת גנץ שעומד על 37%.

20:32 עריכה

בישיבת הסיעה הראשונה של כחול לבן: תקף בני גנץ את בנימין נתניהו והאשים: "ישראל הולכת לבחירות כי אדם אחד שם עצמו לפני אזרחיה". גנץ התייחס לבחירות השלישיות כ"יום שהוא כתם בהיסטוריה הפוליטית של המדינה".

הוא הוסיף: "זהו שפל ערכי, אישי ומוסרי, טרגדיה פוליטית של אדם אחד שאומר לעם שלם: מסעי לחסינות אישית הוא המסע שלכם, וההיחלצות ממשפט היא בבחינת ערך עליון".

גנץ טען כי הושיט לנתניהו יד של פיוס, אך זה ניסה להכיש: התרגלת לשקר ולשטות – לצערי, זה חזק ממך. ניסית לשים מלכודות בכל הזדמנות", עוד הוסיף: "לא ויתרת על הבלוק ולא על הכהונה הראשונה ברוטציה. אתה רצית חסינות, ופייק-אחדות תמורתה. מנעתי ממך מלשטות במדינה שלמה".

20:45 עריכה

לפיד בישיבת סיעת כחול לבן: "כשראש הממשלה מסית לאלימות כל הזמן, בסוף יהיו משוגעים שיקשיבו לו", הוא פנה לחברי הקוקפיט והוסיף: "תעשו לי טובה, תשמרו על עצמכם".

20:50 עריכה

גנץ התייחס בישיבת הסיעה ליוזמת החנינה לנתניהו בתמורה לפרישה: "אנחנו לא רוצים לראות ראש ממשלה נוסף נכנס לכותלי בית הסוהר.", הוא הוסיף, "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול את הדברים בהתאם להמלצות מערכת המשפט. אם נוכל לחסוך את המראה המביש הזה זה יהיה טוב".

מוקדם יותר היום הודיע כי אביגדור ליברמן כי יתמוך גם הוא ביוזמה כזאת, אם תהיה.

20:54 עריכה

נתניהו יתמקד בעבודת שטח במעוזי הליכוד בהם נשארו המצביעים בבית ולא באלקטורט של עולי חבר העמים כפי שעשה בבחירות הקודמות. כך מדווחת דפנה ליאל בחדשות 12.

20:56 עריכה

בתגובה למתקפת גנץ: בליכוד טוענים כי "נתניהו הסכים לקבל כל ויתור להקים ממשלת אחדות".

20:58 עריכה

אשכנזי בישיבת הסיעה: "לנו אין בלוק. לנו יש מדינה".

21:18 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס לחוק הבחירה הישירה בו הוא תומך: "יש להכניס בו שלושה תיקונים ולבנות פה שיטה אפקטיבית", הוא הוסיף, "זה מצב אבסורדי שאנו מסיימים את הבחירות אך לא יודעים מי ניצח ומי הפסיד. חובה לשנות את השיטה".

ליברמן התייחס לסוגיות הגיור ושירות חרדים: " בכל רגע נתון משרתים לפחות 5,500 חיילים שהם מספיק יהודים כדי למות למען המדינה, אבל לא מפסיק יהודים כדי להתחתן בה", עוד הוסיף ושיגר עקיצה, "יהושע בן-נון וגם דוד המלך היו לוחמים לא רעים. אני לא מבין איפה כתוב בתורה שאסור לשרת בצבא".

21:34 עריכה

עמיר פרץ מתנגד לחנינה לנתניהו. זאת בהמשך לדבריו של גנץ מוקדם יותר הערב שאמר כי "נשקול בהתאם להחלטות מערכת המשפט", ולעמדת ליברמן שהצהיר כי יתמוך – בתמורה לפרישתו של זה מהחיים הפוליטיים.

21:52 עריכה

באתר 'כיפה' המזוהה עם הציונות הדתית מדווחים: השר פרץ ביטל פגישה שהייתה אמורה להתקיים הערב בנוכחותם של חברי הכנסת של הבית היהודי-איחוד לאומי בביתו של הרב דרוקמן. הפגישה נועדה לקדם איחוד בין מפלגות הימין ואת נושא הפריימריז הפתוח.

ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)

ב'כיפה' מייחסים זאת למתיחות בין פרץ לסמוטריץ' ושקד, שנפגשו מוקדם יותר השבוע כדי לדון בפריימריז הפותחים – " החברות בין השניים השניים מצליחה להרתיע את בכירי הבית היהודי, שטוענים כי הם זוממים להדיח את הרב רפי מראשות המפלגה", כך נכתב שם.

22:03 עריכה

אז את תומכת בסער או נתניהו? 

22:21 עריכה

סתיו שפיר פנתה ליו"ר הכנסת אדלשטיין בבקשה להקפיא את העלאת השכר לחכי"ם – "יש בה כדי לפגוע באמון הציבור שמצוי בשחיקה".  

22:33 עריכה

ניצן הורביץ נגד חנינה לנתניהו. מוקדם יותר הבהיר גם עמיר פרץ כי הוא מתנגד לרעיון.

עוד 48 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 21 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אחרי הביקורת, רפי פרץ הודיע שהבחירות לראשות הבית היהודי יוקדמו וייערכו ביוני

בן גביר סיפר, שדחה את ההצעה להתמנות לשר או לשגריר בתמורה להסרת מועמדותה של עוצמה יהודית ● מסתמן רוב לפסילת מועמדותה לכנסת של היבא יזבק: הליכוד, ישראל ביתנו, כחול לבן והעבודה יתמכו בהדחה, מרצ והרשימה המשותפת יתנגדו ויהדות התורה תיעדר מההצבעה ● חוטובלי תתמנה לשרת התפוצות, אקוניס והנגבי יאיישו, בהתאמה, את תיקי הרווחה והחקלאות

עוד 33 עדכונים

עורו הומוסקסואלים, עורו

עורו, הומוסכסואלים, עורו! ביסכסואלים, התנערו משלשלאות המגדר! הזמן הגיע שבו כולנו מאוחדים ומאוחדות כדי להפיל את הפטריארכיה ולצעוד אל עבר עולם טוב יותר, אז קומו, התנערו, חלכאי ונדכאי המגדר.

סתם, על מי אני עובד – לא מאיתנו הגברים יגיע המזור וסופה של הפטריארכיה. לא אנחנו נביא לשיוויון בין המגדרים או לביטול מוחלט של איזושהי היררכיה בין מגדרים וזהויות מהסיבה הפשוטה שאנחנו, רובנו, גברים, ואנחנו די מרוויחים מהמצב הקיים שבו אנחנו השכבה החזקה יותר. משחר האנושות ידוע כי הדרך הכי טובה להרגיש בשליטה היא שתהיה שכבה אנושית שנתפשת כנמוכה יותר במדרג החברתי.

עורו, הומוסכסואלים, עורו! ביסכסואלים, התנערו משלשלאות המגדר! הזמן הגיע להתאחד להפלת הפטריארכיה ולצעוד אל עבר עולם טוב יותר. סתם, על מי אני עובד – לא מאיתנו הגברים יגיע סופה של הפטריארכיה

אבל למה בעצם? למה הומואים הם לא בני ברית פמיניסטיים טובים יותר? למה סיסג'נדרים/ות (כלומר, מי שאינו/ה טרנסג'נדר) לא-הטרוסקסואלים/ות (כלומר, הומואים, לסביות, בי-פאן-פולי ונטיות מיניות אחרות) לא הפכו לבעלי הברית הטובים ביותר של הקהילה הטרנסג'נדרית? או במילים פשוטות יותר, איך לא הבנו ששוביניזם וטרנספוביה קשורים להומופוביה, מזינים אותה וניזונים ממנה?

אז בואו נפרק את זה שניה ונבין מהי הומופוביה – הרי לא באמת מדובר ב"פחד" כמו שהמילה פוביה מציעה. הומופוביה היא רתיעה או שנאה להומואים ולהומואיוּת, כשהבסיס שלה הוא השנאה והרתיעה ממה ששונה. גבר שנמשך לגברים (בלעדית או חלקית) בוגד בעקרונות המקודשים של המגדר שלו – הוא מקבל על עצמו תפקיד של אישה, הוא כמו אישה. הוא חלש כמו אישה, הוא לא צפוי כמו אישה, לפעמים הוא אפילו נותן לגבר לחדור לו לגוף, ממש כמו אישה!

ה"בגידה" הזאת מערערת הרבה מאוד אנשים שגדלים על תפישה מגדרית מאוד מקובעת – גבר חזק מאישה, הוא מתחתן עם אישה, היא מביאה ילדים והוא מביא כסף ועוד כל מיני דברים שכולנו מכירים כי הם נפוצים כמו שטפונות בדרום תל אביב אחרי הגשם. הערעור הזה מפחיד, אני לגמרי מבין. גם אני נבהלתי כשהבנתי שאני נמשך לגברים כי זה ערער לחלוטין את התפישה שלי לגבי עצמי, את העתיד שלי ואת כל הדברים שחשבתי על העולם.

ה"בגידה" הזאת מערערת אנשים שגדלים על תפישה מגדרית מאוד מקובעת – גבר חזק מאישה, הוא מתחתן עם אישה, היא מביאה ילדים והוא מביא כסף ועוד דברים שכולנו מכירים כי הם נפוצים כמו שטפונות בדרום תל-אביב אחרי הגשם

בסופו של דבר, כולנו מבינים את זה. אף אחד לא רוצה להשתייך לצד החלש, המוחלש, זה שהשוביניסטים טוענים בחירוף נפש שהוא פחות טוב. ומילא אנחנו, ההומואים, אבל מה לגבי ביסקסואלים ש"יכולים לבחור" להיות רק עם נשים אבל "בוחרים" לשכב גם עם גברים ולפעמים, רחמנא ליצלן, אפילו להיות בזוגיות עם גבר?

עכשיו קחו את זה, תגבירו את זה פי ארבע'תלפים כשמדובר על טרנסים/ות. מישהי התבדחה איתי פעם שהחלק הכי כואב במעבר המגדרי שלה היה כשקיצצו לה את המשכורת. איך אתם יכולים להסביר לגבר שמישהי "בחרה" להיות אישה למרות שאלוהים חילק לה את הקלף הנכון והעניק לה פין, אליו מצורפות פריבילגיות?

ואיך גברים יכולים לקבל אליהם גבר "מתחזה", כזה שיש לו כוס, חלילה, והוא עלול לקבל מחזור או להיכנס להריון, או שהוא סתם שתול של הפמיניסטיות? הרי אנחנו עלולים לסמוך עליו כגבר-גבר ובסופו של דבר יתגלה שהוא לא רציונלי ולא מבין כי הוא נולד עם שחלות או ללא כרומוזום Y שכבר הוכח שמשפיע על המוח שלך לטובה.

עכשיו קחו את זה, תגבירו את זה פי ארבע'תלפים כשמדובר על טרנסים/ות. איך אתם יכולים להסביר לגבר שמישהי "בחרה" להיות אישה למרות שאלוהים חילק לה את הקלף הנכון והעניק לה פין, אליו מצורפות פריבילגיות?

ולמרות הכל, יש הבדל גדול בין הומופוביה לשוביניזם ולטרנספוביה. הומואים יכולים, תיאורטית, להיטמע בחברה ולהישאר בארון. אנחנו יכולים לא לספר לאף אחד על חיי האהבה שלנו, לא חייבים להביא בן זוג לארוחת ערב ויכולים ללמד את עצמנו להתנהג בגבריות שמצופה מכל גבר (למשל, לא להביע רגשות) ועדיין להיות הומואים.

נשים, לעומתנו, הן נשים בכל מקום שהן נמצאות, וגם א.נשים טרנס*, ששינוי חיצוני, אפילו מינורי מאוד, מהווה חלק חשוב מהתאמת הזהות המגדרית שלהם.ן.

מה שאני אומר לכם, גברים סיסג'נדרים הומואים, בי-פאן-פולי ואפילו הטרוסקסואלים שנמאס להם שאומרים להם לא לבכות, זה שהמלחמה בשוביניזם ובטרנספוביה היא מלחמה שלנו, קודם כל, כי זה הדבר האנושי לעשות – מה זה השטות הזאת שקובעת לא.נשים איך צריך להתנהג, מה מותר ללבוש, עם מי מותר להזדיין ואת מי מותר לאהוב?

מה שאני אומר לכם, גברים סיסג'נדרים הומואים, בי-פאן-פולי ואפילו הטרוסקסואלים שנמאס להם שאומרים להם לא לבכות, זה שהמלחמה בשוביניזם ובטרנספוביה היא מלחמה שלנו

מלבד זאת, כמו שאמרתי, אם נשים יזכו ליחס שווה לחלוטין בחברה, זה יהיה לגמרי "בסדר" שאנחנו בוגדים במגדר שלנו ועושים דברים מוזרים כמו לנשק בנים, ואם טרנסים.ות יפסיקו להיות מושא ללעג, וחמור מכך, לאלימות, גם אנחנו הגברים נוכל לשבור לפעמים, כשיתחשק לנו, את החומות של המגדר שהציבו לנו – חלקנו יוכלו להתאפר לפעמים כי הם חושבים שזה מחמיא להם וחלקנו יוכלו להרשות לעצמם לבכות כשמישהו מעליב אותנו.

לזכרה של מאיה חדד ז"ל, שבחייה הצליחה להוציא אלפים מאיתנו לרחוב ביולי 2018, לאחר תקיפה אלימה שעברה, ושמותה השבוע צריך להזכיר לכולנו את הרעה החולה בשוביניזם, טרנסופוביה והומופוביה. יהי זכרה מהפכה.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 775 מילים

אייקון ויזואלי נולד: גשר יהודית נפתח להולכי רגל

אחרי השקעה של 100 מיליון שקל נחנך הבוקר גשר יהודית מעל נתיבי איילון ● 110 מטרים של צינורות ברזל לבנים ודק במבוק חינני, מעוטרים בסלעים עגולים ולבנים, מחברים עתה את תל אביב המערבית עם השכונות המתרחבות במזרח ● אחרי טיול מצד לצד, אפשר להתנבא כבר עכשיו: הגשר עומד לככב באינספור אלבומי חתונה, לצד צילומי הנשיקה בשקיעה בגן צ'ארלס קלור

עוד 592 מילים

כחודשיים לאחר ההצפה האחרונה בוונציה, תושבי העיר כבר סיימו לגרוף את המים, שוקדים על תביעות פיצויים אדירות מממשלת איטליה, ובעיקר כועסים על התקשורת ● לדבריהם, "הדיווחים המוגזמים" על פגעי מזג האוויר הביאו לירידה דרמטית במספר התיירים באחת הערים היפות בעולם ● ודווקא הגטו היהודי המפורסם נשאר יבש יחסית

עוד 963 מילים

הדילמה האסטרטגית של הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת הציבה לעצמה יעד שאפתני: להגיע ל-15 מנדטים בבחירות במרץ ● אבל איך עושים את זה? ● חלק מהמומחים סבורים כי התקרבות לגוש השמאל-מרכז הציוני תיצור אווירה של שותפות ותעודד הצבעה במגזר ● אבל יש המאמינים כי ההסתה נגד חברי הרשימה דווקא פעלה לטובתם בסיבוב הקודם ● במקביל, התמקדות הרשימה בנושאים אזרחים ולא לאומיים מוכיחה את עצמה

עוד 828 מילים

סוגרים עשור

מקראתיזם? אני מעדיף ביביזם

1

משטר ליברל-דמוקרטי מושתת על עקרונות יסוד:

שלטון הרוב, ביצור זכויות המיעוט מפני פגיעת הרוב, שריון זכויות אדם ואזרח (במשטרים דמוקרטיים רבים מדובר בשריון זכויות האדם והאזרח במסגרת חוקה), שוויון לפני החוק, הזכות להליך פלילי הוגן, הפרדת רשויות (מחוקקת, מבצעת ושופטת), עצמאות מערכת המשפט וכן כיבוד הדדי בין 3 הרשויות.

2

אלו הן זכויות האדם והאזרח המקובלות במשטרים ליברל-דמוקרטיים וכן במשטרים סוציאל-דמוקרטיים:

הזכות לחיים, הזכות לשלמות הגוף, הזכות לבחור ולהיבחר, הזכות לחירות מפני מאסר או מעצר שרירותי, הזכות להליך פלילי הוגן, חופש הביטוי לרבות חירות ההפגנה וחופש העיתונות, חופש התנועה, הזכות לפרטיות, הזכות לכבוד האדם (ממנו נגזרת הזכות לשוויון לפני החוק וכן לשוויון הזדמנויות), הזכות לשם טוב, חופש המצפון לרבות חופש הדת והפולחן, זכות הקניין ובמשטרים ליברל-דמוקרטיים לא מעטים וכן במשטרים סוציאל-דמוקרטיים, מוכרות גם זכויות יסוד לקיום בכבוד לרבות הזכות לחינוך, הזכות לבריאות ואף הזכות לדיור.

3

מדובר בזכויות אדם ואזרח שהן זכויות יסוד חוקתיות, כלומר: זכויות יסוד שמעוגנות במסגרת חוקה בדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה וצרפת ולכל הפחות זכויות יסוד שבוצרו והוכרו מכוחה של מסורת דמוקרטית בדמוקרטיות פרלמנטריות כדוגמת בריטניה. תחומי התפרשותן שנויים במחלוקת לא אחת.

מדובר בזכויות אדם ואזרח שהן זכויות יסוד חוקתיות, כלומר: זכויות יסוד שמעוגנות במסגרת חוקה בדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה וצרפת, ולכל הפחות זכויות יסוד שבוצרו והוכרו מכוח מסורת דמוקרטית

גם מידת האיזון בין זכויות יסוד מתנגשות אינה אחידה בכל מדינה דמוקרטית (חופש ההפגנה מול הזכות לפרטיות, חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב, חופש הפולחן מול הזכות לשלמות הגוף כשמדובר בטקס ברית-מילה למשל, זכות הקניין מול הזכות לשוויון ועוד).

4

עקרון יסוד נוסף שהוכר כתשתית לקיומם של משטרים ליברל-דמוקרטיים וכן סוציאל-דמוקרטיים הוא כמובן טוהר המידות. אחד המדדים המרכזיים לבחינת עוצמתה של דמוקרטיה (או לגבי מידת הידרדרות המשטר הדמוקרטי) הוא היקף השחיתות.

עקרון יסוד נוסף שהוכר כתשתית לקיומם של משטרים ליברל-דמוקרטיים וסוציאל-דמוקרטיים – הוא כמובן טוהר המידות, והוא אחד המדדים המרכזיים לבחינת עוצמת הדמוקרטיה (או מידת הידרדרות המשטר הדמוקרטי)

מכאן אחת הסיבות למשברים במדינות כדוגמת איטליה, דרום קוריאה וכן מדינת ישראל (שהיא עדיין דמוקרטיה מקרטעת ללא הגדה המערבית, שבה כמובן לא מתקיים משטר דמוקרטי אלא משטר צבאי נוקשה תוך יצירת מערכות חוק נפרדות בהתאם למוצא אתני שונה. זאת בהנחה שניתן בכלל לדבר עוד על הפרדה בין מדינת ישראל הריבונית בקווי 1967 לבין הגדה המערבית).

5

לצד התעקשות ממשלי נתניהו לבצר ולהעמיק את המשטר הצבאי בגדה ואת קיומן של 2 מערכות חוק נפרדות ושונות בהתאם למוצא אתני שונה (ההפך המוחלט ממשטר דמוקרטי), לצד קיומם של מעצרים מנהליים (שלילת חירות ללא הליך פלילי הוגן), לצד רדיפת ארגוני זכויות אדם ואזרח, לצד יצירת דה לגיטימציה של דעות פוליטיות מנוגדות לתפיסה הפוליטית השלטת ("השמאל" כמילת גנאי), לצד הקפדה על תבערת שיסוי קבועה כלפי המיעוט הערבי, לצד אפלייה שיטתית ומקיפה של המיעוט הערבי, לצד אפליית להט"ב שעדיין נמשכת בתחומים שונים, לצד פגיעה חמורה בחופש הדת והמצפון בעטיו של  המונופול האורתודוקסי בתחומי הנישואין והגירושין ובתחומים נוספים שנובעים מהעדר הפרדה בין הדת האורתודוקסית למדינה, לצד אפליית הנשים שנובעת מכך, לצד כפיית שירות צבאי על חלק מהאזרחים הצעירים מחד תוך הענקת פטור לא שוויוני בנדון מאידך, לצד הימנעות מחובת לימודי ליבה דמוקרטיים ואזרחיים במערכות חינוך אתנוצנטריות ולצד מורים שחוששים להביע דעות נגד הכיבוש, נגד שלילת זכויות אדם, נגד פגיעה בחפים פלסטינים, נגד מיליטריזם ולאומנות ונגד גזענות – לצד כל אלו ולצד תרבות מיליטריסטית, לאומנית ואתנוצנטרית חלולה (שעטופה בהתקרבנות צדקנית) – נדמה שהשבוע נחצו שלושה קווים אדומים נוספים בדרך לריסוק המוטיבים הדמוקרטיים שנותרו במדינת ישראל.

ואלו הם 3 הקווים האדומים שנחצו השבוע:

א

כמעט מבלי משים, עברו מתחת לרדאר התבטאויות שר החינוך בעד משטר אפרטהייד (תוך שהביקורת המוצדקת והמבורכת שהוטחה בו, התמקדה בדבריו האיומים על הטרוסקסואליות "נורמלית וטבעית" בניגוד לאופציות הלהט"ביות שאינן נורמליות וטבעיות בעיניו).

התבטאויות שר החינוך בעד משטר אפרטהייד עברו השבוע מתחת לרדאר (תוך שהביקורת המוצדקת שהוטחה בו, התמקדה בדבריו האיומים על הטרוסקסואליות "נורמלית וטבעית" בניגוד לאופציות הלהט"ביות שאינן נורמליות וטבעיות בעיניו)

ההפגנות החשובות נגד דברי ההבל של השר החשוך התמקדו בנושא הלהט"בי. זה חשוב מאין כמוהו. אך לא נערכה אפילו הפגנה אחת ולא התקיים שיעור גינוי אחד לדבריו החמורים בדבר חזון האפרטהייד שבמסגרתו יחיו במדינת ישראל העתידית מיליוני פלסטינים ללא אזרחות מלאה ושוויונית וללא הזכות לבחור ולהיבחר לפרלמנט.

ב

יושב ראש סיעת השלטון, חבר הכנסת מיקי זוהר (שהתבטא בעצמו בעד חזון האפרטהייד בזמנו), הסביר שאם בג"צ יורה ליושב ראש הכנסת לכנס את מליאת הכנסת, אין חובה לציית להוראה זו. שוטרים לא יישלחו ללשכתו של אדלשטיין, הסביר הדובר הנרצע של המתבצר מבלפור, ולכן אין ממה לחשוש.

יושב ראש סיעת השלטון, חבר הכנסת מיקי זוהר (שהתבטא בעצמו בעד חזון האפרטהייד בזמנו), הסביר שאם בג"צ יורה ליושב ראש הכנסת לכנס את מליאת הכנסת, אין חובה לציית להוראה זו

זהו כמובן ניתוץ מוחלט של עיקרון הפרדת הרשויות, של עיקרון הכיבוד ההדדי בין הרשויות, של עיקרון השוויון לפני החוק (כולם חייבים לציית לבג"צ. חוץ ממספר מורמים מעם. וחמור מכך: יש להפר הוראת בג"צ אם זו עלולה לפגוע בניסיונות הנאשם מבלפור להימלט מהעמדה לדין כמו כל נאשם) ושל תשתית המשטר הדמוקרטי.

ממיקי זוהר אין לצפות לדבר. אך יש לזכור את עוצמת השפל הנורמטיבי של האיש שמינה אותו להיות יושב ראש סיעת הליכוד בכנסת ושתק מול דבריו המחרידים (שביטאו כמובן את רצונו של הממנה). זהו שפל כה מסוכן וכה נורא. וכל אנשי גוש התמיכה הפרלמנטרי בנאשם המתבצר שתקו ולא אמרו דבר.

ג

המורה האמיץ לאזרחות, ד"ר מאיר ברוכין, פוטר מבית הספר מקיף ט' בראשון לציון, מפני שהעז להביע דעות הומניסטיות בסיסיות: התנגדות נחרצות לפגיעה בחפים (גם כשהם פלסטינים), התנגדות לשליטה צבאית על מיליוני נתינים, התנגדות לגזענות חשוכה וכן התנגדות למיליטריזם לאומני. מקארתיזם? זוהי הגדרה לא רעה. אני מעדיף את ההגדרה: ביביזם. זו הגדרה שטומנת בחובה מינוי של הרב פרץ לתפקיד שר החינוך תוך הפחדת מורים הומניסטיים ואף פיטוריהם ממערכת החינוך המבועתת שבראשה עומד הרב החשוך.

מקארתיזם? זוהי הגדרה לא רעה. אני מעדיף את ההגדרה: ביביזם. זו הגדרה שטומנת בחובה מינוי של הרב פרץ לתפקיד שר החינוך תוך הפחדת מורים הומניסטיים ואף פיטוריהם ממערכת החינוך המבועתת שבראשה עומד הרב החשוך

התלמידים כמובן לא יוכלו לדעת אם מוריהם דוברי אמת או שמא הם מדברים מתוך חרדה צייתנית למקום עבודתם. ככה זה בסין. ככה זה באיראן. ככה זה היה בתקופת מקארתי בארצות הברית.

ככה זה במדינת ישראל בשנת 2020.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 952 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החיים במדינת ישראל מלווים בימי זיכרון והנצחה ציבוריים ואישיים, אך איך מנציחים אישה שנרצחה בידי הבעל או החבר לשעבר - כאשר בני המשפחה חשים לעתים בושה או אשמה? ● כעת, יותר ויותר משפחות של קרבנות אלימות פועלות להנצחת הבת, האם או האחות שנלקחה ● "אני מספרת על חייה של בתי ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את מי שהיא הייתה" ● "היום, יותר אנשים מוכנים להקשיב"

עוד 2,028 מילים

נתניהו מתלבט בין קמפיין אוחנה לקמפיין אפריל

ראש הממשלה מתלבט כרגע איזה קמפיין עדיף ל-42 ימים שנותרו עד הבחירות ● ״קמפיין אוחנה״ משמעותו מלחמה רבתי ברשויות החוק, מה שיעורר את הבסיס הליכודי אבל עלול להבריח את הימין הרך ● ״קמפיין אפריל״, לעומת זאת, אמור לשחזר את מסע הבחירות באפריל 2019, שהביא לליכוד 35 מנדטים ● כך או אחרת, נתניהו בונה על ההכרזה של פוטין בגן סאקר ביום חמישי ● פרשנות

עוד 661 מילים

חסינות בררנית אולפן שישי יוצא להגנת חיים כץ

פרשני חדשות 12 ערכו באולפן שישי דיון נרחב על בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ והעריכו פה אחד כי היא תאושר בכנסת ● מבחינת כל הפרשנים, ללא יוצא מהכלל, כץ בכלל מואשם בסעיפים זניחים שקשורים בעבודתו כחבר כנסת ● רק דבר אחד חשוב שכחו לספר לצופים: על המעשים החמורים המיוחסים לכץ בכתב האישום ● כך נראה כלי תקשורת בבעלות בעלי הון, המתגייס במלוא עוצמתו כדי להגן על קשרי הון-שלטון ● פרשנות

עוד 1,609 מילים ו-2 תגובות

הוועדה תפסול, בג"ץ יאשר

ועדת הבחירות המרכזית תפסול כמעט בוודאות את מועמדות ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת ● תקדימי העבר מלמדים שאם יזבק תתנצל על כך שכינתה את סמיר קונטאר שאהיד, ותביע תמיכה רפה במדינה - היא תוכל להתמודד, כמו קיצוניים אחרים מימין ומשמאל ● השאלה היא אם ההלכות המשפטיות בעניין פסילת מועמדים יגברו, או עמדתה המפורשת של נשיאת העליון חיות, לפיה יזבק תומכת טרור ● פרשנות

עוד 1,500 מילים

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

עוד 2,404 מילים ו-1 תגובות

בליכוד מכחישים דיווח לפיו בן-גביר ימונה לשר בתמורה לפרישתו מהמירוץ

המליאה תצביע על הקמת ועדת כנסת בשלישי הבא ● גנץ: אין תחתית שנתניהו לא יגיע אליה בשביל חסינות ● נתניהו: אדלשטיין נפל למלכודת השמאל ● רויטל סויד: אדלשטיין כובל את המערכת לסד זמנים לחוץ ● ועדת הבחירות הורתה להסיר סרטון תעמולה מהפייסבוק של רוה"מ ● נדחתה עתירת כחול לבן נגד שיבוץ יברקן בליכוד

עוד 42 עדכונים

הוויתור של העבודה-מרצ על סתיו שפיר והתנועה הירוקה עלול לעלות להם במצביעים רבים ● עם מספר ח"כים שמתהדרים באג'נדה ירוקה, כחול-לבן מתחרה על קולותיהם של שוחרי הסביבה ● פרשנות

סתיו שפיר עשתה את הדבר הנכון. בעת הזאת אין מקום לריצה עצמאית של תנועה ירוקה לכנסת. לפי כל הסקרים, הציבור עדיין לא בשל להצבעה למפלגה שהדגל הסביבתי מונף בראש התורן שלה, ועכשיו זה לא הזמן לניסיונות.

שפיר אמרה כל הזמן שהגדלת הגוש צריכה לעמוד לפני כל שיקול אחר, וברגע האמת קיימה. יהיו שיאמרו שהבינה שאם תרוץ לבד היא תתבזה, אבל בפוליטיקה הישראלית כבר נעשו מהלכים מופרכים מזה בשם האגו ותאוות הנקם.

שפיר, אני מנחש, עוד תחזור – בפוליטיקה בארץ מעמדו של מי שעולה ליציע נוטה להתחזק – אבל השאלה המערכתית היא לאן הולכת הסביבה בפוליטיקה.

שפיר עומדת בראש התנועה הירוקה. בעשור ומשהו האחרונים התנועה הירוקה התמודדה כמעט בכל מערכות הבחירות: ב-2008 היא רצה לבד וגרפה 27 אלף קולות, ומאז חברה לישויות פוליטיות שונות במרכז-שמאל.

פעם לתנועה של ציפי לבני; משם יחד עם לבני הפכה לחלק מהמחנה הציוני; אחר כך, בראשות שפיר, הייתה חלק מהמחנה הדמוקרטי/מרצ; עכשיו, לראשונה מזה שנים, התנועה הירוקה נשארת בלי מסגרת מפלגתית. המשמעות, להערכתי: עשרות אלפי מצביעים עם השקפת עולם סביבתית מוצקה מחפשים בית.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

ב-2 במרץ בלילה, בהעבודה-גשר-מרצ עלולים לגלות שהפסידו חלק מהרבבות האלה. את העיסוק בקטנוניות של מרצ ופרץ אשאיר לפרשנים הפוליטיים. אבל גם ברמה הפוליטית הקרה, ייתכן שטעו בכך שלא שריינו מקום לשפיר ולתנועתה.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים אחרים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

מדובר באלקטורט שרובו מגדיר את עצמו כמרכז-שמאל, וההבדלים בין כחול-לבן למרצ-עבודה בתחום המדיני או החברתי פחות מעניינים אותו מסוגיות כמו משבר האקלים, משבר התחבורה וזיהום אוויר.

אם באיחוד מפלגות השמאל היה נמצא מקום לתנועה הירוקה, רוב הקהל הזה היה שמח לתת לו את הפתק; עכשיו יש סיכוי לא מבוטל שהם ינדדו לכחול-לבן.

מיקי חיימוביץ', בעבודה קשה ומסירות אותנטית לתחום, הצליחה למתג עצמה בתוך זמן קצר בתור הדמות הפוליטית-סביבתית הבולטת בעידן שאחרי דב חנין; גם ח"כ יעל גרמן עוסקת באופן אינטנסיבי בשרפות פסולת בשטחים הפתוחים; פרופ' אלון טל, מראשי התנועה הירוקה בעבר ודמות סביבתית בולטת, משתייך גם הוא לכחול-לבן; והח"כ הצעיר רם שפע כבר לכד תשומת לב כשנסע במשך חודש בתחבורה ציבורית והתחייב להקדיש חלק גדול מעבודתו למחדל הזה.

כשמחברים את כל זה לעובדה שלכחול-לבן יש סיכוי להיות מפלגת שלטון, מקבלים פיתוי אמיתי שמצביעים ירוקים רבים יתקשו לעמוד בו. באיחוד השמאל אולי חסכו מקום על שפיר, אבל עלולים לגלות שכנגדו איבדו אפילו שניים.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר

לכאורה, סביבה היא העתיד: תשאלו את גרטה ת'ונברג ומיליוני הצעירים שיוצאים לרחובות בעקבותיה. השאלה אם ואיך זה יכול לבוא לביטוי גם בארץ.

האם לתנועה שמציבה סביבה לפני הכל יש גם אג'נדה מדינית מוצהרת? אם כן (ובהנחה שמדובר באג'נדה שממוקמת בשמאל), זה אומר שמוותרים מראש על כל שוחרי הסביבה בימין ובמגזר הדתי ומנציחים את המשבר הסביבתי כ"בעיה של סמולנים"; אם לא מצהירים על סדר יום מדיני, המשמעות היא מפלגת בת יענה שמתעלמת מהסוגיה הבוערת של הכיבוש והסכסוך הישראלי פלסטיני.

עד היום, איש לא הצליח לרבע את המעגל הזה; בכלל לא בטוח שזה ישתנה בשנים הקרובות.

עוד 556 מילים ו-1 תגובות

מסתמן: מליאת הכנסת תדון בהקמתה של ועדת הכנסת רק בעוד למעלה משבוע

אדלשטיין טרם השיב לפנייה שקיבל להביא לכינוס המליאה; המשמעות - דחייה בדיון על חסינות נתניהו ● על רקע לחציו של ראש הממשלה נתניהו שיפרשו, עוצמה יהודית תדון מחר בהמשך דרכה הפוליטית ● עמיר פרץ: העבודה-גשר-מרצ תמשיך לפעול כסיעה מאוחדת גם אחרי הבחירות ● ליברמן סירב לברך לשלום את של מירי רגב ואמר לה: "אני אומר שבוע טוב רק לבני אדם"

עוד 19 עדכונים

ליאו פאלש היה רק בן 16 כאשר סייע להציל את בית הכנסת הפורטוגזי של הולנד מידי הנאצים ● בנו, בראם, לא היה מודע במלואו לתפקידו המרכזי של אביו בסיפור ● כתב זמן ישראל ליווה אותו בביקור מיוחד במקום, שבמהלכו היסטוריונים סיפרו לו על גבורת אביו ועל תולדות משפחתו בשואה ● סגירת מעגל ב"אסנוגה" של אמסטרדם

עוד 1,328 מילים ו-1 תגובות

"אם בובר היה בחיים, הוא היה מוטרד מאוד מהמצב הפוליטי"

ספר חדש אודות מרטין בובר מחבר בין חייו האישיים לפילוסופיה שלו ולדעותיו הפוליטיות ● לדברי המחבר, פרופ' פול מנדס-פלור, "בובר האמין שהקמת מדינה יהודית עתידה להוביל לבידוד רב יותר של היהודים ולהתאבדות רוחנית ופוליטית" ● "התפיסה האקזיסטנציאלית שלו נולדה כשהיה בן שלוש, כאשר אמו עזבה את אביו לטובת קצין רוסי"

עוד 1,377 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה