ריבלין, הרכבת הזאת כבר עזבה את התחנה

הפגנת תמיכה בבנימין נתניהו ליד מעון ראש הממשלה בירושלים. 23 בנובמבר 2019 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
הפגנת תמיכה בבנימין נתניהו ליד מעון ראש הממשלה בירושלים. 23 בנובמבר 2019

וינסטון צ׳רצ׳יל אמר פעם כי "דמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר, אלא שאין שיטה טובה ממנה". צ׳רצ׳יל אמר זאת לאחר שהפסיד בבחירות שנערכו מעט לאחר מלחמת העולם השנייה: צ׳רצ׳יל הגדול, המנהיג הגדול של בריטניה במלחמה מול הנאצים, בסוף לא היה הבחירה האוטומטית של העם הבריטי, שהיה מבחינתו כפוי טובה. עם זאת, צ׳רצ׳יל קיבל את חוקי המשחק הדמוקרטיים, למרות מגרעותיה הרבות של השיטה.

אני מציין זאת כעת, על רקע דבריו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לאחר פיזור הכנסת ה-22 והליכה לבחירות שלישיות בתוך שנה: ״אסור שנאבד אמון בשיטה הדמוקרטית… הדמוקרטיה הישראלית הייתה ועודנה מקור גאוותנו, ואנו יודעים, שלשיטה הדמוקרטית יש גם מחירים״. אני מציע לריבלין להירגע: הבחירות הנוספות הללו הן לא מה שיגרום לעם הישראלי לאבד אמון בשיטה הדמוקרטית. מדובר בסך הכל בעוד מסמר בארון הקבורה של אמון הציבור במערכת הפוליטית.

עושים צחוק משלטון החוק

אמון בדמוקרטיה כרוך באמון במספר עקרונות יסוד של השיטה. אחד מהם הוא עיקרון שלטון החוק. רבים יטענו כי האמון בשלטון החוק בישראל ירד דרסטית בשנים האחרונות. הרי לא משנה איך ייגמרו תיקי נתניהו, האמון ניזוק משמעותית, ומשני הצדדים של המפה הפוליטית (שהרי בשיח הפוליטי בישראל היום יש שני צדדים למפה הפוליטית: בעד נתניהו ונגד נתניהו).

נניח שאתם בצד שמאמין שנתניהו צודק: התזה שאתם מאמינים בה היא שיש פרקליטות בתוך פרקליטות, שמשתפת פעולה עם משטרה בתוך המשטרה, עם עזרה מבחוץ של אליטה בתקשורת, שכולם כופים על היועמ״ש מהפכה שלטונית. אני לא מגזים, שהרי זה מה שנתניהו טוען. כלומר, מוסדות החוק במדינה מושחתים כמו בשלטון החונטות בדרום אמריקה, ואין ערך לחוק.

מנגד, נניח ואתם בצד השני של המפה הפוליטית: אתם רואים שראש הממשלה וחלקים משמעותיים מן השלטון לא מקבלים את ההחלטות של הדרג הבכיר במוסדות החוק במדינה. איך נתניהו לא מהסס ללגלג על שוטרים (״המלצות המשטרה מושלכות לפח״) פרקליטים (״שי ניצן במסע ציד״) וכל העולם. אם תמצאו עצמכם עומדים בפני אימת הדין, איזה אמון יהיה לכם במערכת? למה שלא תחזרו על הדברים שאמר ראש הממשלה כאן בעשר השנים האחרונות? הסופר הצרפתי שארל פגי אמר כי ״ניצחונה של הדמגוגיה הוא ארעי, אך ההרס שהיא משאירה אחריה הוא נצחי״.

אם אין אמון בשלטון החוק, אין שלטון חוק, אלא משטר אפל וחשוך, בו הציבור לא סומך על השלטון, והשלטון בתורו אינו סומך על הציבור, ואוכף את שלטונו בדרכים שכולנו סולדים מפניהן (משטרה חשאית, למשל, היא עדות לחוסר האמון של השלטון בציבור שלו).

האמון בשלטון החוק, הוא המיתוס הגורם לעם לציית לחוק. פעם נדרשו לאלוהים כמקור לסמכות החוק או לאידיאולגיות חשוכות, והיום זה אמון החוק בכך שהחוק הוא שוויוני פחות או יותר, וצודק פחות או יותר. נתניהו מבקש שנאמין בו אישית, על חשבון הרעיון הזה של שלטון החוק. וזה די מצליח: גם אם נתניהו יגבר על גדעון סער בפריימריז בליכוד עוד שבועיים, ויתמודד בבחירות הכלליות לכנסת ויקבל 25 מנדטים (וכמובן שהוא יקבל יותר), עדיין מדובר בערך ב-20% מן העם שלא מאמין בנקיון הכפיים של מוסדות המדינה.

רצון העם

במדינות רבות בעולם, הליברליזם והנאורות מאבדים מיוקרתם לטובת תפיסות שמרניות וסמכותניות. כוחן של התפיסות הסמכותניות הוא בכך שלנוכח השאלות הקשות, מציבות הגישות הסמכותניות תשובות קלות ופשוטות. מציעות ודאות אל מול ספקנות. לכוחות השמרניים בעולם, יש אמונה בצדקת הדרך, והיא כלי חזק יותר ליצירת שיתוף פעולה בעם מאשר ערכים כמו ספקנות, פלורליזם ודמוקרטיה.

כך בברזיל, שם נבחר ז׳איר בולסונרו, שמתגעגע לימי החונטה ומשטר העינויים. כך בהונגריה עם ויקטור אורבן, שמטיף נגד סורוס בעזרת מוטיביים אנטישמיים. כך ברוסיה, שם פוטין מאשים את הליברליזם האירופאי שהחדיר הומוסקסואליות לרוסיה כדי לפורר אותה מבפנים. כך בארה״ב, שם טראמפ, באלגנטיות של היפופוטם, החזיר את תור הזהב של הגזענות הלבנה. כך בבריטניה, שם הברקזיט הוא במידה רבה מרד נגד הסדר הישן.

השינויים הללו מתארים במידה רבה שאנשים כבר לא מאמינים בדמוקרטיה כפי שהאמינו בעבר. הם מוכנים להקריב את הערכים הדמוקרטיים, כי שוכענו שהערכים הללו כבר אינם בטוחים. הסניף המקומי של גל הפופוליזם העולמי רשום על בנימין נתניהו. נתניהו מאשים כבר שנים את כל מה שליברלי בכל מה שבעייתי במדינת ישראל. את התקשורת החופשית, את השמאל, את הערבים. אלו חדרו אל המוסדות הלגיטימיים של המדינה, על מנת לבצע הפיכה שלטונית. אלו מילים שלו.

הבעיה היא שקשה להילחם ברעיון הזה, מרגע שהוא בא לאוויר העולם. נניח שנתניהו יקבל חנינה בתמורה לפרישה מן הפוליטיקה. תומכי נתניהו יגידו: הנה, הוכחה שכל מה שהם רצו זה להוריד את נתניהו מהשלטון. ברור שלא היה בתיקים האלה כלום (מנגד, יטענו נגד נתניהו שכל מה שהוא רצה זה חסינות, ולכן נאחז בקרנות המזבח השלטוניות). כל התפתחות שלא תהיה, תשמש כהוכחה לתזה של צד מסוים.

אמון העם בשלטון החוק הוא העיקר

דמוקרטיה היא בעצם סך האמון הכולל של הציבור. האמון הזה מצטבר לאט לאט, והוא גם לא נעלם ביום אחד. אבל אני סבור, שכרגע אנחנו במגמה של צמצום האמון בדמוקרטיה, ולא בבנייתו מחדש. ריבלין היקר, האמון הציבורי בשלטון החוק לא ייפגע בגלל שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות בתוך שנה. הוא כבר מזמן בקרשים.

הציבור לומד שנתניהו אמנם מדבר יפה אל הציבור שלו, אבל קשוב בעיקר לבעיות היום יום של הטייקונים. הציבור מזהה שליצמן הוא סגן-שר הבריאות (לא שר, שהרי הוא עצמו לא מאמין במדינה עד כדי כך), ומסייע רבות לפדופילים, אבל העיקר שהם חרדים. הציבור ראה את דרעי נכנס לכלא על דברים שביצע בתור שר פנים, וחוזר לכהן בתור שר הפנים. הציבור רואה שאין כסף לתחבורה ציבורית מתפקדת, אבל לאוטבוסים ממוגנים שיוצאים ריקים מחברון כל שעה דווקא יש כסף.

אל כל זה, נוסיף את המובן מאליו: הבחירות השלישיות בתוך שנה, הן לא על חוק הגיוס, לא על סיפוח בקעת הירדן, לא על בתי החולים, לא על התחבורה, לא על הגירעון ולא על הביטחון. הן רק כדי לקבוע את גורלו של אדם אחד, ואת זה אי אפשר להכחיש. כמה אמון אפשר לתת בשיטה דמוקרטית שכל כולה נועדה כדי לקבוע את גורלו של אדם אחד?

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 886 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 7 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה