הצעירה שעברה התעללות בבית נלחמת למען בני משפחתה:

"אני רק רוצה להציל אותם"

רחל, צעירה מדרום הארץ, מתארת מסכת רבת-שנים של התעללות פיזית, מינית ונפשית מידי הוריה ● "הייתה לנו דלת זכוכית שדרכה אבא שלי היה מסתכל עלי מתקלחת" ● "אמא שלי הייתה מכה אותי מכות רצח, ונועלת אותי ימים שלמים" ● אחרי שעזבה את הבית, היא יוצאת למאבק למען בני המשפחה שנותרו מאחור ● לטענתה, דווקא המשטרה וגורמי הרווחה מסרבים להתגייס למאבק שלה

איור (צילום: istockphoto)
istockphoto
איור

"כשהייתי קטנה הייתה לנו דלת זכוכית סדוקה בחדר האמבטיה שדרכה אבא שלי היה מסתכל עלי במקלחת, כשהייתי עירומה. כשהתבגרתי ביקשתי ממנו שיפסיק, אבל זה המשיך. באחת הפעמים צעקתי 'די!' והוא המשיך אז נתתי מכה חזקה בדלת והיא התנפצה. היד שלי התמלאה דם ולקחו אותי לבית חולים. הרופא חשב שניסיתי להתאבד, לא סיפרתי את האמת, שתקתי, הייתי אז בת 12".

רחל (שם בדוי) בשנות ה-20 לחייה, בת העדה האתיופית, הבכורה מבין כמה אחים, מספרת כי סבלה מאלימות קשה בבית. לדבריה, אביה גם פגע בה מינית. רחל אומרת שאמה – שנהגה להכות אותה בעצמה – ידעה על מעשי האב ושתקה.

רחל מספרת עוד כי בשלב מסוים אביה עזב את הבית, ובבת אחת הוקל לה ולבני משפחה נוספים. אבל לדבריה, האלימות מצד האם נמשכה והופעלה עליה אלימות גם מצד בן משפחה נוסף, ש"תפס את מקומו של האב" לאחר שעזב.

"אמא שלי הייתה מכה אותי מכות רצח", היא אומרת. "הייתה נועלת אותי בבית ימים שלמים, מרביצה לי עם האבזם של החגורה מכות בראש ובגב ועם כבל חשמל על הידיים. היה עונש קבוע להחזיק ארגזים עם משקל על גב כפוף במשך שעות. אם התעייפתי וזה נפל, הייתי מקבלת מכות ומתחילה מהתחלה".

אבל לטענתה, כל הפגיעות הקשות שצילקו את נפשה וגופה, וגרמו לה לאבד אמון בבני אדם, לא הכינו אותה ליום שבו תאזור אומץ לבקש עזרה.

היא מספרת כי עד מהרה גילתה שבמקום לקבל סיוע היא זוכה לטריקת דלת ונפגעת שוב, הפעם דווקא מהגורמים שהיו אמורים להגן עליה: משרד הרווחה והמשטרה.

מעדויות ומסמכים שהגיעו לזמן ישראל עולה כי בשנים האחרונות פנתה רחל כמה פעמים ללשכת הרווחה בעיר מגורי המשפחה בדרום הארץ, ואף הגישה תלונות במשטרה על רקע אלימות במשפחה.

עם זאת, נראה כי דווקא היכן שאמורים היו לסייע לה, התעלמו מהטענות הקשות שהעלתה, והשאירו את הבית תחת חסות אם אלימה ללא פיקוח או טיפול.

מבדיקה שערך זמן ישראל עולה שרשרת מחדלים, לכאורה, מול מצוקתה של רחל, שמקורה בהתנהלות המשטרה והמשכה במחדלי לשכת הרווחה בעיר מגוריה, שהביאו לכך שבמשך שנים הוזנחו בני הבית במצוקתם.

במקום סיוע – תיק במשטרה

כאשר הייתה בת 17, אזרה רחל אומץ ובפעם הראשונה בחייה התקשרה לאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית וביקשה עזרה.

את שיחת הטלפון הגורלית ביצעה תוך שהיא מאמצת לצורך כך זהות אחרת – זהות של בן אותו כינתה "אריאל" ושבאמצעותו גוללה את סיפורה. באיגוד מרכזי הסיוע הקשיבו קשב רב ל"אריאל", שסיפק לדבריהם עדות טלפונית מצמררת.

באיגוד מרכזי הסיוע הסבירו השבוע לזמן ישראל, כי "הבחירה להתקשר בשם בדוי היא אמצעי להתמודדות ודרך להעברת מסרים. מדובר בתופעה מוכרת בקרב נפגעות תקיפה מינית, במיוחד במצבי קיצון שמגיעים לקצה גבול היכולת.

"הדרך שבה בוחרים הקורבנות להעביר את המסר היא שולית לעומת המהות, שבה יש להתמקד ושמחייבת טיפול".

נציגת איגוד הסיוע הזעיקה את המשטרה מתוך חשש לשלומו של "אריאל", אבל כשהשוטרים התייצבו בפתח בית המשפחה, ונוכחו לדעת כי הנער המתלונן הוא בעצם נערה, חלה תפנית עגומה בעלילה, ובמשטרה הוחלט לפתוח תיק משטרתי נגד רחל בעקבות ההתחזות, בעבירת "הודעה כוזבת".

וכך, ברגע אחד הפכה רחל מקורבן התעללות שזקוק לעזרה, לחשודה בפשע, שקרנית ומתחזה.

"קרובת משפחה התחננה בפני אמא שלי שתיקח אותי לבית חולים, אבל היא התעלמה. בסוף, אבא התעקש לקחת אותי לבית החולים, כי התייבשתי ולא יכולתי לזוז. כל הדרך היא איימה עליי לא לספר מה היה. אז לא סיפרתי"

אנשי איגוד מרכזי הסיוע זעמו, אבל לדבריהם במשטרה מיאנו להקשיב. "היא חיפשה דרך להוציא את הסבל שלה החוצה כנפגעת, ועשתה זאת בדרך שבה הייתה מסוגלת לדבר על הדברים. היא בחרה להציג את עצמה כ'אריאל' וזה כל חטאה. יש כאן עוולה גדולה", אומרים באיגוד.

"השוטרים כעסו עלי מאוד", מסבירה רחל. "הייתי צריכה להתייצב אצל קצינת מבחן אבל מי שהגיעה איתי לשם זו אימא שלי כי הייתי צריכה לבוא עם מבוגר אז לא יכולתי לדבר. בסוף אמרתי שהכל היה בצחוק ושאני מצטערת וככה זה נגמר"

מבדיקה שערך זמן ישראל עולה כי תיק החקירה נגד רחל נסגר לבסוף בעילה: "נסיבות המקרה אינן מצדיקות העמדה לדין". ואולם בעצם פתיחת התיק הוכתם שמה של רחל ברישום המשטרתי תחת סעיף "הודעה כוזבת".

הרישום הזה מלווה את רחל מאז בכל אפיק שאליו היא פונה, ומטיל ספק בדבריה ובאמינותה מול הגורמים שאליהם פנתה, לרבות גורמי הרווחה.

אילוסטרציה (צילום: istockphoto)
אילוסטרציה (צילום: istockphoto)

"הבעיה מוכרת"

"כשהייתי קטנה, אמא חתכה לי את הענבל, זה אבר בעומק הגרון שיש לכל אדם", מספרת רחל. "זה קרה כשהייתי בת חמש. אמא פשוט כרתה לי את הענבל בלי שום סיבה רפואית, ללא הרדמה, לא בבית חולים, בבית. היא הביאה מכר שלה שיעשה את זה, תפסה אותי בכוח והוא חתך לי את האיבר בגרון. צרחתי ובכיתי".

לדבריה, בימים שאחרי ביצוע ההליך רחל סבלה מכאבים, דיממה והקיאה, ולא הצליחה לאכול ולשתות. "קרובת משפחה התחננה בפני אמא שלי שתיקח אותי לבית חולים, אבל היא התעלמה.

"בסוף, אבא התעקש לקחת אותי לבית החולים, כי התייבשתי ולא יכולתי לזוז. כל הדרך ברכב היא איימה עליי לא לספר מה היה. אז לא סיפרתי".

זמן ישראל בדק את הטענות, ואף שוחח לאחרונה עם האם, שלא הכחישה את המעשה המיוחס לה על ידי בתה. להגנתה, טענה כי מדובר ב"משהו מקובל בעדה האתיופית". ואולם, כשנשאלה האם אם בני משפחה נוספים או היא עצמה עברו כריתת ענבל ענתה: "לא יודעת".

בירור שערכנו עם רופאים מוערכים בתחום רפואת ילדים ורפואת אא"ג העלה כי כריתת ענבל בילדים אינה פרקטיקה מוכרת בישראל. בשיחות עלה כי גם אם מדובר בתופעה שהייתה מקובלת באתיופיה, לא ידוע על בקשות לביצוע ניתוחים כריתת ענבל בילדים בארץ.

"למה להסיר ענבל? מאיפה הרעיון המטורף הזה? למי הוא מפריע? אני רופא 40 שנה ולא שמעתי מעולם על דבר כזה. להסיר לילדה ענבל? אלו שאריות אבולוציוניות. אין שום סיבה להתעסק איתן", הסביר לנו רופא ילדים ותיק וידוע בתחום. כשהבין שההליך התבצע באופן עצמאי, בתנאים ביתיים וללא הרדמה התקשה הרופא להסתיר את זעמו: "איזה מן דבר? זה גובל במחלת נפש. האימא צריכה להיות בבית חולים לחולי נפש או בבית משפט".

שכנים ששוחחנו עימם במהלך הכנת הכתבה העידו על צעקות ובכי "לא רגילים" שנשמעו מדירת המשפחה במהלך השנים. "הבעיה מוכרת" אמרה לנו שכנה ותיקה שביקשה להישאר בעילום שם.

"אני מכירה את המשפחה זמן רב", הוסיפה, "בני המשפחה מאוד סבלו. האימא הייתה משאירה אותם נעולים בבית ימים שלמים, היו בלגאנים, המשטרה הייתה כאן בבניין כמה פעמים".

כיום, מתמודדת רחל עם קושי בתפקוד יומיומי, חוששת להימצא בין אנשים, סובלת מחרדות וקשיי שינה, ומתקשה לבטוח בסובבים אותה. עם זאת, היא אומרת כי מצבה טוב בהרבה מהשנים שבהן חיה תחת אלימות יומיומית.

אלימות וחרמות. אילוסטרציה (צילום: image_jungle/iStock)
אלימות וחרמות. אילוסטרציה (צילום: image_jungle/iStock)

"אני רק רוצה להציל את המשפחה שלי"

מאז שעזבה את הבית, מנסה רחל לחשוף את האמת על הפגיעות שחוותה מצד הוריה, כשלנגד עיניה מטרה אחת: לסייע לבני משפחתה שנותרו מאחור ונמצאים לטענתה בסכנה, בחסות אם מתעללת וקרוב משפחה אלים. "אני רק רוצה להציל את המשפחה שלי", היא מסבירה.

שיחות שהתבצעו בין רחל לבני משפחתה בסמוך לעזיבתה מעלות את תחושת המצוקה והפחד שלהם מול האם. "היא איימה עלינו שאם לא נלך איתה לכותל אנחנו נינעל בבית", נשמע קולה של אחת מהם בשיחה טלפונית בין השתיים. "היא צבטה אותי ביד, לקחה לי את הטלפון, ולא נותנת לי להיות איתך בקשר".

בהקלטה אחרת נשמעת קרובת המשפחה הזו בוכה, כשהיא משתפת את רחל במכות שהיא סופגת בבית והפחד שהיא חשה מפני אמה של רחל.

"לי לא הייתה עזרה כשהייתי ילדה ובגלל זה מצבי כזה", אומרת רחל. "אני חוששת שלקרובי המשפחה שלי יהיה גורל זהה לשלי, אם לא יקבלו עזרה משמעותית".

לדבריה, היא דיווחה בעבר כמה פעמים ללשכת הרווחה בער מגוריה על הפגיעות והאלימות בבית, ואולם במשך שנים התעלמו מפניותיה.

לאחר שכל פניותיה ללשכת הרווחה בעיר מגוריה לא נענו, הגישה נגדם רחל תלונה למחלקת פניות הציבור במשרד הרווחה בירושלים, ולמבקר המדינה, בטענה כי אלה לא עושים את תפקידם.

כמו כן היא פנתה לגורמי סיוע נוספים בניסיון לגייס עזרה וטיפול עבור קרוביה, ועודדה אותם לדווח למשטרה בעצמם על מה שקורה בבית ולבקש עזרה.

"ברווחה הגנו על האם במקום על המשפחה"

בתלונה שהגישה רחל במשטרה נגד האם, היא ביקשה מהחוקר שלא יזמן נציגת רווחה מעיר מגוריה, ובכל זאת מי שהתייצבה בתחנת המשטרה זמן קצר לאחר מכן הייתה פקידת הסעד מהאגף – אותה פקידה שנגדה התלוננה רחל.

"איך שראיתי אותה הבנתי שאין סיכוי ושהכל חסום", אומרת רחל.

מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי מאז עורבה המשטרה, האם אסרה על בני הבית לשתף פעולה עם המשטרה. בשיחה טלפונית משתפת אחת מהם את רחל: "אימא שלך כועסת מאוד על התלונה במשטרה".

אחד מבני הבית בשיחה טלפונית עם רחל: "אני פשוט לא יודע אם בחוץ מצפה לבני המשפחה משהו טוב יותר. אם היא תיכנס לכלא לאן ייקחו אותם? צריך לטפל בזה בינינו. סליחה שהוצאתי אותך שקרנית"

אחד מבני הבית הכחיש בעדותו כי הוכה בילדותו, מה שהביא בין היתר לסגירת התלונה במשטרה תוך זמן קצר.

ואולם, בשיחה טלפונית שקיימו השניים לאחר החקירה, התנצל בפני רחל והודה: "אני פשוט לא יודע אם בחוץ מצפה לבני המשפחה משהו טוב יותר. אם היא תיכנס לכלא לאן ייקחו אותם? צריך לטפל בזה בינינו. סליחה שהוצאתי אותך שקרנית".

אתה חושב שעשיתי טעות שסיפרתי על אימא ועל המכות ומה שקורה בבית?

"כל אחד מתמודד אחרת. אני חושב שצריך לסגור את הדברים בינינו".

"רואים בי אויבת"

בזכות מאבקה העיקש של רחל והתערבות הרשויות, מזה כמה חודשים המשפחה מטופלת ומקבלות ליווי וסיוע פסיכולוגי. עם זאת, מרבית בני משפחתה של רחל אינם מדברים איתה.

"כמו שיש דבר כזה ניכור הורי, יש סוגים נוספים של ניכור, וזה מה שאני עוברת מאז שהתלוננתי על העובדת הסוציאלית ופקידת הסעד ברווחה בעיר", אומרת רחל.

"בגלל המאבק שלי הם רואים בי אויבת. דאגו להרחיק אותי מבני המשפחה שלי, הסיטו אותם נגדי והיום הם מפחדים לדבר איתי. היינו מאוד קרובים, הם היו מספרים לי הכל, בוכים לי ומבקשים עזרה על מה שהם עוברים בבית, אבל מאז שהתלוננתי הכל השתנה. אני מרגישה שזאת אולי יד מכוונת של הגורמים שעליהם התלוננתי".

בשיחה שהתקיימה בין רחל לאימה, ביקשה רחל מהאם לאפשר לה לשמור על קשר עם קרוביה. בתגובה ענתה האם: "אם לא תעשי בעיות. אבל אם עוד פעם יזמינו אותי למשטרה תהיה בעיה או משהו, לא תראי את המשפחה"

במשרד הרווחה מכחישים את הטענות, אולם מעדויות והקלטות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי בני משפחתה של רחל אכן הוזהרו על ידי גורמים ברווחה לבל יאפשרו קשר בין רחל לקרוביה.

עוד עולה, כי ההרחקה היזומה בין בני המשפחה נובעת כתוצאה מההשפעה של רחל על קרוביה, שעודדה אותם לדווח על מצבם לרשויות.

בשיחה שהתקיימה לאחרונה בין רחל לקרובת משפחה מבוגרת, מסבירה הקרובה: "הם מדברים איתך ואז מה קורה? הם הולכים למשטרה.

"אמרו לנו 'אם עוד פעם אחת הם ילכו למשטרה אחרי שקירבתן ביניהם, אנחנו נכעס עליכם'. העובדת הסוציאלית אמרה. אם עובדת סוציאלית אומרת דבר כזה מה נעשה?"

קרובת המשפחה הזו היא לא היחידה שמעידה על הדברים. שיחות נוספות שביצעה רחל עם בני משפחה אחרים ושהקלטות שלהן הגיעו לזמן ישראל מעלות הסברים דומים.

בעקבות התערבות זמן ישראל, ולאחר תקופה ארוכה של נתק, פגשה רחל את בני המשפחה ואת האם באירוע משפחתי, אך לא הורשתה לשוחח עם בני המשפחה האחרים ביחידות.

בשיחה שהתקיימה בין רחל לאימה, ביקשה רחל מהאם לאפשר לה לשמור על קשר עם קרוביה. בתגובה ענתה האם: "אם לא תעשי בעיות. אבל אם עוד פעם יזמינו אותי למשטרה תהיה בעיה או משהו, לא תראי את המשפחה שלך".

נפגעת תקיפה מינית. אילוסטרציה (צילום: iStock)
נפגעת תקיפה מינית. אילוסטרציה (צילום: iStock)

רוב תיקי האלימות נגד קטינים נסגרים

המקרה של רחל אינו היחיד. בשנים האחרונות התפרסמו לא מעט מקרים בהם נטען למחדלים והתנהלות לא תקינה של אגפי רווחה בערים שונות ברחבי הארץ והושמעה ביקורת בגין החלטות שעוררו מחלוקות באשר למצבי אלימות בתוך המשפחה הנוגעים לקטינים.

מנתונים שהתקבלו מהמועצה לשלום הילד, עולה כי 3,870 תיקים נפתחו על אלימות כנגד ילדים בתוך המשפחה נכון לשנת 2017. 82.5%. מהתיקים שנפתחו ב-2017 בגין עבירות כנגד ילדים במשפחה היו תיקים בגין עבירות נגד גוף.

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית דווח כי בשנת 2018 התקבלו במרכזי הסיוע כ-51 אלף פניות. 60% מהפונות והפונים נפגעו כקטינים. ב-67% מהפניות הפגיעה עד גיל 12 הפוגע הוא בן משפחה.

"מעל 80% מהתיקים של אלימות נגד ילדים במדינת ישראל נסגרים. ילדים מתקשים לקשור רצף אירועים ולחבר יום ספציפי או תקופה מדויקת לאירוע מה שלא מאפשר הגשת כתב אישום בכלי ראייתיים"

מעל 6,200 תיקי עבירות מין והטרדה מינית נפתחו במשטרת ישראל, ב-48% מהתיקים הנפגע הוא קטין או קטינה. 83% מתיקי עבירות המין נסגרו בפרקליטות ורק ב-17% מהתיקים הוגש כתב אישום.

למרות הנתונים המדאיגים הללו, יישומה המלא של התכנית הממשלתית לטיפול באלימות במשפחה נדחתה בשנתיים (לצד תכניות נוספות) על רקע בעיות תקציב. בין הסעיפים שנפגעו: טיפול בילדים והכשרות מטפלים.

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית נותנים דגש לנושא הטיפולי ולצורך בהכשרות מקצועיות ממוקדות. "אנחנו מקיימים הכשרות לגורמי פרקליטות ומשטרה בדגש על הפער הקיים בין שפת הטראומה לשפת החוק.

"כל נושא ההכשרות לא מאורגן לא מעוגן מספיק בחקיקה וזו עיקר הבעיה. מערכת אכיפת החוק עסוקה בלמלא אחר פרמטרים של מיצוי חקירה וראיות משפטיות והיא פחות מתעסקת עם התופעות הפסיכולוגיסטיות שמאפיינות את הנפגעות והנפגעים. יש צורך במתן יותר הכשרות ממוקדות לטיפול בנפגעות תקיפה מינית החל מהמשטרה, הרווחה, משרד החינוך וכלה בכל אותם גורמים שפוגשות הנפגעות בציר החיים".

לירון אשל, עו"ד ועובדת סוציאלית, מנהלת המרכז לליווי ילדים נפגעי עבירה במועצה לשלום הילד אמרה השבוע לזמן ישראל: "מעל 80% מהתיקים של אלימות נגד ילדים נסגרים כי ברוב החקירות עם ילדים קשה להגיש כתב אישום בכלים ראייתיים. ילדים מתקשים לקשור רצף אירועים ולחבר יום ספציפי או תקופה מדויקת לאירוע מה שלא מאפשר הגשת כתב אישום.

"ההליך הפלילי אינו מהות הכל, במצב שבו מרבית התיקים נסגרים מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה. המשמעות של סגירת התיק מחוסר ראיות היא שיודעים שהייתה פגיעה אבל ברף הראייתי הנדרש לא ניתן להגיש כתב אישום.

"סגירת תיק או הליך שמתנהל לא מייתר מעקב וטיפול של הרווחה ומענה טיפולי למשפחות. ההשלכות של התעללות הן השלכות רב מערכתיות ולכן, ילד שנפגע חייב להמשיך להיות מלווה על ידי גורמים מקצועיים. יש לתת מענה הוליסטי כך שבכל מקרה יותאם טיפול רלוונטי עם איש מקצוע שעוקב אחר מצבו של הנפגע".

תגובות

תגובת משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים: "מפאת צנעת הפרט לא נוכל לפרט את המענה הטיפולי הניתן למשפחה במחלקה לשירותים חברתיים רק נציין שגורמי הטיפול במעקב אחר מצב המשפחה לרבות מתן מענים טיפוליים.

"הטענות העולות נבדקו לא אחת על יד גורמי הפיקוח, על ידי פניות הציבור וגורמים נוספים במשרדנו ואף על ידי משרד מבקר המדינה. נדגיש שוב, כי דלת שירותי הרווחה פתוחה בפני הפונה בכל עת".

תגובת המשרד באשר לטענה כי גורמים ברווחה פעלו להרחקת רחל מבני משפחתה בעקבות תלונותיה על התנהלותם: "אין זו דרכה של הרווחה".

רחל חתמה על מסמך ויתור סודיות המאשר למשרד הרווחה למסור לזמן ישראל כל פרט ומידע בעניינה. ביקשנו לקבל מסמכים המעידים על טיפול ומסקנות התלונות שהגישה ואולם עד לרגע העלאת הכתבה נמנעו במשרד הרווחה מלהעביר נתונים ומידע.

תגובת המשטרה, לעניין פתיחת התיק נגד רחל: "מדובר באירוע משנת 2011 שבו נערה התקשרה למרכז לנפגעות תקיפה מינית ומסרה הודעה כוזבת כי אביה אונס אותה. בעקבות הדיווח הוקפצו כוחות משטרה רבים ולאחר שאיתרו אותה סיפרה בחקירתה כי מדובר במעשה קונדס. תיק החקירה נסגר".

לעניין התלונות שהגישה רחל על רקע אלימות במשפחה לא התקבלה תגובה עד להעלאת הכתבה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שמע ישראל יהוה אלוהינו יהוה אחד. זהו סיפור מאוד טרגיי וזה קורה לאו דווקא היוצאים איתיופיה זה קורה בכל עדה ובכל מגזר. ושרותי הרווחה לא מטפלים במקרים כאלה עד הסוף נמצא שאותה נערה נשארת עם... המשך קריאה

שמע ישראל יהוה אלוהינו יהוה אחד.
זהו סיפור מאוד טרגיי וזה קורה לאו דווקא היוצאים איתיופיה זה קורה בכל עדה ובכל מגזר.
ושרותי הרווחה לא מטפלים במקרים כאלה עד הסוף נמצא שאותה נערה נשארת עם הבעיה ללא פתרון.
אני מכיר מישהי שנאנסה ע"י שני אתיופים והיא אתיופית ולכן היא לא יוצאת עם אתיופים.
כל אדם בוחר את דרכו לפי הדברים שהוא עובר בחיים וזה לא תמיד הדרך הנכונה אבל זוהי המציאות הכואבת.
לדעתי בעידן המדיה הרבה בני נוער חשופים לתכנים מאוד אלימים ישנם כאלה שמקבלים מהתכנית האלה דרכים כהנה ואחרות.
וזה עצוב לי לשמוע שדברים כאלה קורים בעידן הכי טוב של האנושות מבחינת הכל אבל תחת לפני השטח יש לנו עבודה רבה עד שנגיע לתוצאה הרצויה.
תודה.

עוד 2,268 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 20 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

עימות או לא, הנה 25 שאלות שהתקשורת צריכה להציג לנתניהו

נתניהו כבר בישורת הלפני-אחרונה של עוד מערכת בחירות, וככל שזה תלוי בו, אולי לא אחרונה. הוא כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת.

נתניהו כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת

אז לטובת מראיינים אובדי-דרך, או אזרחים מודאגים שיצליחו להשחיל שאלה באחד מהכנסים של נתניהו או בפייסבוק, הנה 25 שאלות לדוגמא, מוגשות כשֵירות לציבור 

1

בעבר אמרת שאתה בעד הגבלת כהונה של ראשי ממשלה. אמרת שמה שלא עושים בשתי קדנציות, כבר לא עושים בכלל. מדוע שינית את דעתך?

2

כמה אתה שווה? האם הצהרות ההון שלך למבקר המדינה מדויקות? אם לא, מדוע?

3

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים?

4

מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, כל אחד את הכספים שהוא מחויב להחזיר על פי חוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים? מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, את הכספים שחויבתם להחזיר כחוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

5

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד?

6

מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

7

מה עמדתך *העקרונית* לגבי הקמת מדינה פלסטינית? כיצד היא מתיישבת עם תוכנית טראמפ?

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד? מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

8

מה עמדתך לגבי הפרדת הרשויות בישראל? האם יש לחזק את הכנסת? כיצד? האם יש לחזק את בית המשפט העליון? או אולי להחלישו? אמרת לאחרונה שאתה בעד יבוא השיטה האמריקנית. מערכת המשפט שם עומדת תחת מתקפה חסרת תקדים. גם אמון הציבור בקונגרס נמצא בשפל, והקיטוב הפוליטי בשיאו, ומפלגה אחת מחקה את עצמה לטובת פולחן אישיות. מה בדיוק בשיטה הזו נראה לך רצוי?

9

איראן קרובה היום לגרעין יותר מאשר בתקופת אובמה. בשעתך המלצת לקונגרס לצאת למלחמה נגד עירק, שהפכה לקטסטרופה ול'וייטנאם' השנייה. כיום אתה למעשה ממליץ לארה"ב ודוחף אותה בדרכים שונות לצאת למלחמת מפרץ שלישית, הפעם נגד איראן. מה לדעתך הסיכויים שהמלצתך תתקבל? כאשר ישראל תואשם – שוב – בדחיפת ארהב למלחמה, מה תגיד?

10

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר? לאור הכישלון עד כה, האם יש לך Plan B?

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר?

11

מלחמה מול איראן תהיה כרוכה בנזקים חסרי תקדים לעורף הישראלי, לכלכלה, לחברה ולמורל הלאומי. מהו היעד שאתה מציב למלחמה הזו? כיצד אתה מתכוון לנצח בה? איזו עבודת מטה נעשתה בנושא? איזה גורם בכנסת הוכנס בסוד העניינים?

12

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". מאזינינו מבינים בוודאי שמדובר רק בבדיחה לא מוצלחת. יש לך תשובה? יכולה בכלל להיות תשובה סבירה לשאלה הזו? האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה, שאינו חשוד בשוחד, מירמה והפרת אמונים, ושלא יפעל 365/24/7 תחת צל כבד ובלתי אפשרי למעשה של ניגודי עניינים? אתה היית זה שבטאת את החשש הזה לגבי אולמרט, כשרק היה תחת חקירה… ביננו, מר נתניהו, אתה הרי יודע שזה בלתי סביר באופן קיצוני. מה התוכנית האמיתית שלך, במידה ותצליח איכשהו לשרוד כראש ממשלה זמני?

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה?

13

באילו תנאים תחליט לנסות ולבקש עיסקת טיעון? האם כבר היו פניות מטעמך בנושא? האם תשובתך האחרונה היתה אמת?

14

מהו התפקיד הבכיר ביותר שבו לשיטתך יכול לכהן אזרח ערבי במדינת ישראל? באילו תנאים תשב בקואליציה עם מפלגה ערבית?

15

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

16

אחרי ירידתך מהבמה, מה להערכתך יקרה עם 'ישראל היום'? ייסגר? יעביר את תמיכתו למועמד אחר? למי?

17

אתה מכיר בוודאי את החשדות לגבי פעולותיך במימד הסייבר וברשתות החברתיות. האם אתה מכחיש קטגורית שאין ולא היתה אף ישות ואף בעל הון שפעל/ פועל עבורך ברשת מבלי שפעילותו והוצאותיו דווחו כחוק לרשויות? לא בפייסבוק, לא בטוויטר ולא בשום פלטפורמה דיגיטלית אחרת? אנחנו מקליטים את התשובה כמובן.

18

אריק שרון המנוח אמר בשלהי כהונתו כי צחי הנגבי הוא היורש הראוי שלו. מי היורש הראוי שלך?

19

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

20

מה בדיוק הצעת לליברמן במשא ומתן הקואליציוני בבחירות אפריל? בבחירות ספטמבר? האם נכונים הדיווחים שהמשא ומתן ביניכם התפוצץ ברגע האחרון? הוא אומר שהצעת לו רוטציה בראשות הממשלה, תפקידי שרים ועוד. הוא משקר?

21

השלם את המשפט: לראש ממשלה בישראל אסור ל_________

22

השלם את המשפט – עונשו של ראש ממשלה ישראלי שלקח שוחד, שרימה והפר אמונים צריך להיות_______

23

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

24

במידה שאחרי הבחירות הבאות יווצר מצב דומה למצב שנוצר אחרי הבחירות הקודמות, והאופציות תהיינה –

  • ממשלת אחדות בלעדיך
  • פירוק הגוש שלך וחבירה כלשהי מתוכו לגנץ
  • ממשלת מיעוט בראשות גנץ

מה תעשה? האם תסכים לפנות את מקומך כדי למנוע בחירות רביעיות? אולי להיות שני ברוטציה? מה תדרוש בתמורה?

25

אחרי שתפרוש מהפוליטיקה, ובהנחה שלא תשב בכלא, או שתשב כמה שנים ותשוחרר – לאן תיפנה? מה תעשה? כולנו סקרנים!

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

נתניהו הודיע על הקמת שתי שכונות מעבר לקו הירוק

גנץ: "יש לחץ פוליטי לרקוד על חקירת המימד החמישי" ● מיקי זוהר: "כחול לבן היא המפלגה המושחתת ביותר" ● גנץ התראיין והצהיר שוב: "לא נשב עם המשותפת", נתניהו ריטווט: "אמרנו לכם, הם ישבו עם אחמד טיבי" ● בכחול לבן מחזרים אחרי ימינה, אבל בנט מבטיח לשבת רק עם נתניהו

עוד 20 עדכונים

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

למקרה שפיספסת

תסמונת הכרתנות המוכחשת

הדור העכשווי מתנתק מהטבע ומכל דבר טבעי, וחי ומתמצא בדברים וירטואליים עכשווים בלבד. כיוון שכך אינו מכיר ולא מעריך או מודע לדברים שהטבע מעניק לנו ועד כמה הוא חיוני לעצם קיומנו.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד, ואינו חפץ לדעת יותר. הם אינם רואים את דבשתם, ומסתכלים על הדברים מתוך השקפה של כדאיות, מזוית ראיה של האדם ונוחיותו בלבד. חוץ מאלה שאינם רואים דבר. אולי הם כבר לא מסוגלים לראות, לא רוצים לראות, או שאולי לא כדאי להם לראות מבחינה אינטרסנטית כלכלית.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד

כל מה שעלול לגרום לחריגה מהשיגרה, או מפריע לאורח החיים הרצוי על פי ראות עיניהם, מחבל בנוחותם. יש חוסר נוחות מסוים במאמץ לעשות דברים אחרת או למצוא פתרונות, אז הם כורתים, הורסים, משמידים, מזהמים ומה לא.

כיוון שכאלה יש לא רק אנשים פרטיים אלא גם בעלי משרות ציבוריות בעלי אינטרסים והשפעה – הם הורסים את הסביבה, כולל בעלי החיים בה, ובהם חיות הבר, ובסופו של דבר כמובן את האדם כחלק ממנה.

אותה הכחשה קיימת אצל מי מאיתנו שמתייחסים לחיות בר (כמו חזירי הבר חיפה, עורבים וחיות שהם מגדירים כמין פולש), כשהם "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם. בני אדם לא רק "שוכחים", אלא שהם אינם רוצים לזכור, הם מסתכלים על זה בהכחשה מוחלטת.

אנשים "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם

 אנשים פוחדים לפעמים מחיות בר מסוימות כי אינם מכירים אותן, ולא את הטבע, ולא מבינים למה הן מגיעות לשטח שהם קוראים "שלהם", כלומר מיושב. בני האדם רוצים לסלקן בכל האמצעים, גם אלימים. הם אינם מבינים ולא רוצים להבין שאפשר גם אחרת, שלא צריך לפחד, ושזו זכותו של בעל חיים לאכול ולחיות בדיוק כמותם. אז הם יורים בהם למוות באכזריות וחוסר הבנה, כשאפשר להתמודד עם התופעה בדרכים אחרות.

*  *  *

או אם ניקח לדוגמא את תופעת ה"כרתנות" (כריתת עצים מאסיבית) שתקפה רשויות שלמות. בתל אביב ובשאר הארץ כורתים עצים בקלות יתרה ובלי שהדבר בכלל הכרחי, כשלפעמים מתברר שהורעלו. כך נכרתים עצים רבים בריאים לגמרי, אם לא הם מורעלים קודם לכן בידי מי שיש לו אינטרס לכרות אותו, ואח"כ מקבל כמעט אוטומטית אישור כריתה. 
אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים. אם זה שכן שזה מסתיר לו נוף, או קבלן שזה מפריע לו בגישה למקום ולא רוצה לעקוף, או רשויות שכנראה נותנות אישורים לכריתה ללא בדיקה מספקת.

אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים

מדובר באנשים, רשויות, וגורמים שונים שבשל סיבות כמו: חינוך, דרך חיים, השקפה, חוסר יכולת להתמודד, עצלנות מסוימת וחוסר רצון לחפש בכלל פתרונות – פוחדים מהטבע, כיון שכבר אינם מכירים אותו יותר ובודאי לא קרובים אליו כבעבר.
שימו לב בכמה שטחים קיימות תופעות של "הכחשה" ו"כרתנות". עד כמה הן פוגעות בשמירה על הסביבה, על הטבע, ובמאבק בהתחממות. שימו לב איך, בשל אי מודעות זו, ממשיך האדם לזהם ולהזיק, להכחיש את ההתחממות הגלובלית ועוד, בדיוק כמו תסמונת או מחלה.
וכל זה מתחולל בזמן שת"א מנסה להפגין אף היא מאבק בהתחממות, והכל מדברים על המאבק בשינוי האקלים.
אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

הרי ברור שהעץ תורם לנו אויר נקי, מייצב את הקרקע, ובכלל אינו לוקח דבר אלא רק נותן ומעניק לנו. אז איך זה שהם אינם רואים זאת?
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
הנה עוד "הכחשה" במיטבה: מדוע אנשים בסין ממשיכים לאכול מרק עטלפים כשברור שהם אחד המקורות של הקורונה?
מדוע אנשים ממשיכים לאכול בקר ובשר למרות העובדות המוצקות שגידולם הוא אחת הסיבות העקריות להתחממות הגלובלית? למרות שהם מלאים אנטיביוטיקה והורמונים? 
מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה.

מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה

ההכחשה ו"הכרתנות" הן קרובות משפחה, שניטעות ומושרשות בנו מקטנות, ונשארות גם בבגרותנו בגלל סטיגמות מיושנות, ותקשורת שנשלטת על ידי בעלי אינטרס ועניין. אלה שכדאי להם שהמצב ימשך כמו שהוא, ומרוויחים כסף רב מתעשיות שעיקרן סבל של יצורים חיים וחורבן של סביבה. את הסבל ואת מה שהם גורמים הם אינם רואים. הקורבנות הם שקופים, והפוגעים נמצאים בהכחשה מוחלטת לגביו.
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
מי שחולה לא תמיד מבין ומודע לזה שהוא חולה, או שמדובר במחלה. אך כשמדובר בבעלי תפקידים ציבוריים רמי מעלה, הם מזיקים לאחרים, לציבור כולו, ובסופו של דבר גם לעצמם. כשהם מסיימים לעשות זאת, הם עוברים בקדנציה הבאה לתפקיד ציבורי אחר שמחכה להם, והשלולית נשארת כולה אך ורק שלנו. איזה כיף.

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 6 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דעה וירוס הבחירות הנצחי

תיאוריית הכאוס של הבחירות עשויה להתאים לחלק מהשחקנים, אך עבור ישראל בתור ישות כוללת, היא מכילה שינוי מבני עם השלכות שאי אפשר למדוד אותן ● מסיבה זו - ולו רק מסיבה זו בלבד - סינדרום הבחירות הנצחיות ללא סגירת מעגל חייב להסתיים ● רק קהל הבוחרים הישראלי, המנוכר עד לעמקי נשמתו, יכול לגרום לזה לקרות

עוד 1,158 מילים

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים

דיווח: ארדן פעל לעכב הליכים במשפט נתניהו; השר מכחיש

השר לביטחון הפנים דחה את החתימה על תעודות החיסיון בתיקי ראש הממשלה, עד שהובהר לו שהתערבותו פסולה ● מסתמן שתיפתח חקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד ● בדיקה צפויה להיפתח בתיקי המניות של נתניהו ● גנץ שב על סירובו להתעמת עם נתניהו; ראש הממשלה: "גנץ מפחד" ● המשטרה: יהודה גליק לקח מסמכים שלא כחוק; גליק: זו הייתה טעות אנוש

עוד 45 עדכונים

יש מי שעובד קשה מאד, ברגעים אלה ממש, כדי שהתרחיש הזה ייצא לפועל: בני גנץ יקים ממשלה עם ישראל ביתנו והעבודה-גשר-מרצ ● חלק מחברי הרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ ● גנץ יגיע לגני התערוכה ויישא שם נאום היסטורי ● "אני עומד עם חבריי על פי התהום ואומר לכם: החלטנו לעצור את הנפילה", הוא יאמר ● התסריט הזה אפשרי, גם אם הסיכוי שיתממש אינו גבוה

עוד 1,022 מילים

לראשי הערים בשרון נמאס: דורשים להחליף את חברת האוטובוסים מטרופולין

תושבי השרון מתלוננים כבר חודשים ארוכים על איחורים ושירות לקוי שמספקת חברת האוטובוסים מטרופולין ● בצעד חריג שיגרו ראשי הערים מכתב למשרד התחבורה בדרישה להחליף לאלתר את זכיינית התחבורה הציבורית באזור ● ״הובטח לנו שיחול שיפור בשירות הניתן לתושבים בטווח המיידי. לצערנו הרב, עד היום אין שינוי משמעותי״ ● מטרופולין בתגובה: ״בימים אלה משקיעה חברת מטרופולין משאבים רבים על מנת לשפר את השירות״

עוד 738 מילים ו-6 תגובות

"ביבי השתתף בקמפיין שלנו, לא אנחנו בקמפיין שלו"

השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי הגיעה אתמול, כך נראה, לסיומה הסביר ● הפרשייה עצמה הצליחה להזריק מעט אדרנלין למערכת הבחירות המתישה והמיותרת בתולדות המדינה ● רגע לפני שהסיפור גווע ונשכח, סג"ל עצמו מסכם את מסקנותיו בשיחה עם אמיר בן-דוד ● "הכוונה שלנו הייתה להרים את הדבר הזה, לנו, בשבילנו. פנינו לכל מיני פוליטיקאים. גם אם היינו מצטלמים עם בני גנץ או עם יאיר לפיד היינו פועלים באותו אופן בדיוק״

עוד 637 מילים

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה