צה"ל ומשרד הביטחון מסרבים לחשוף את עלות גיוס החרדים לצבא

בדיקת זמן ישראל התומכים בגיוס צעירים חרדים לצה"ל טוענים כי זה טוב לכלכלה הישראלית ● אבל מה עם ההוצאות העצומות - לפי ההערכות - על התאמת תנאי השירות בצבא לצורכי האוכלוסייה החרדית? ● הכלכלן ד"ר דן דוד: "אני תומך בגיוס חרדים בגלל עיקרון השוויון, אבל אם זה עולה הרבה כסף - זה בזבוז כסף" ● בצה"ל ובמשרד הביטחון מסרבים לבקשת זמן ישראל לחשוף את המספרים

חייל חרדי מתפלל במהלך אימון של גדוד אומר בחטיבת גבעתי (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
חייל חרדי מתפלל במהלך אימון של גדוד אומר בחטיבת גבעתי

הניסיונות של של צה"ל ושל ממשלת ישראל לגייס יותר חיילים חרדים בעשור האחרון היו כרוכים ביצירת מערכי שירות, שחיילות אינן יכולות לשרת בהם, להיכנס אליהם או אפילו לדבר עם החיילים המשרתים בהם.  זאת, תוך הדרה של החיילות ופגיעה בכבודן, ולפעמים אף חשש לסיכון ביטחוני.

ברור לכל כי הקמת מערך השירות הנפרד הזה, בשביל מספר חיילים קטן יחסית, עלתה גם לא מעט כסף. אבל בכמה כסף בדיוק מדובר, מתוך תקציב משרד הביטחון, שעמד השנה על 72.9 מיליארד שקלים, שהם 11.5% מתקציב המדינה?

קשה לדעת, וגם קשה לקבל תשובות, למרות שמדובר בכספי ציבור, ושלא מדובר בסוד ביטחוני רגיש שיש להסתיר מהאזרחים. ועדיין, שורת שאלות שהגשנו בנושא לצה"ל ולמשרד הביטחון לא נענו, תוך שכל גוף מפנה אותנו לגוף השני.

וכך התנהל הפינג-פונג המוזר בין זמן ישראל לצה"ל ולמשרד הביטחון:

 • הפנייה הראשונה שלנו בנושא נעשתה למשרד הביטחון. בדוברות משרד הביטחון אמרו לנו: "בכדי לקבל מענה לפנייתך אנא פנה לדובר צה"ל".
 • אז פנינו לדובר צה"ל, ושם אמרו לנו שנושאים כספיים נמצאים בטיפול משרד הביטחון, וביקשו שנפנה אליהם.
 • כשציינו בפני החיילים בדובר צה"ל מה שענו לנו במשרד הביטחון, הם ניסו לעזור, ובדקו את הדברים מול משרד הביטחון.
 • לאחר הבדיקה, הודיעו לנו שבמשרד הביטחון הבטיחו לתת לנו תשובה, וביקשו שנשלח את השאילתה שוב למשרד הביטחון.
 • אבל, במשרד הביטחון התעקשו וענו שוב: "אנא פנה לדובר צה"ל".
 • חזרנו לדובר צה"ל, ושם בדקו את הדברים מול משרד הביטחון שוב.
 • לבסוף הודיעו לנו ביחידת דובר צה"ל שהם יכינו תשובה יחד עם אנשי משרד הביטחון, ויענו לפנייתנו בשם שני הגופים יחד.
 • לבסוף התשובה אכן הגיעה, אבל לא כללה מענה אמיתי לשאלות שלנו.

מדובר צה"ל נמסר לנו בתגובה:

"צה"ל כצבא העם מכיל מגוון רב של חיילים מכלל החברה הישראלית הפועלים זה לצד זה לטובת משימת צה"ל שהינה שמירת ביטחון מדינת ישראל. צה"ל מספק את המענה הנדרש לכלל חייליו על פי מידת הצורך. בין היתר, חיילים המשרתים תחת מסלולי שירות החרדים זכאים לתנאים המאפשרים להם לקיים את אורח חייהם, כגון שירות בסביבה מגדרית, אוכל בכשרות מהדרין וכו', בהתאם למדיניות השירות. צה"ל אינו מפרט עלויות של פעילויותיו עבור המשרתים".

בשל החשיבות הציבורית של הנושא, זמן ישראל לא הסתפק בכך, וחבר לתנועה למען חופש המידע להגשת בקשה למידע בנושא – במסגרת חוק חופש המידע.

כל אזרח זכאי לבקש מידע

חוק חופש המידע קובע, כי לכל אזרח ותושב יש זכות לפנות לכל רשות ציבורית עליה חל החוק (כגון משרד ממשלתי או רשות מקומית) ולבקש מידע (הכוונה לכל מידע שנמצא אצל הרשות ויש לו עותק "פיזי" – כתוב, מודפס, מצולם וכדומה), מבלי שהוא חייב להסביר מדוע מבוקש המידע.

הכלל בחוק הוא שהרשות צריכה למסור את המידע, אבל החוק גם קובע חריגים לכלל כמו שאלות שמסכנות את ביטחון המדינה או פוגעות בפרטיות. אם החריגים הללו מתקיימים, הרשות איננה חייבת למסור את המידע.

עו"ד אור סדן: "נושא גיוס החרדים בצה"ל מעסיק את הציבור הישראלי מאז הקמת המדינה. הנושא הפך לרלוונטי עוד יותר מפאת הפרסומים האחרונים ויש הכרח שיפורסם מה שיותר מידע מהימן לציבור"

למרות שהגופים שאוחזים במידע הם גופים ביטחוניים, בתנועה למען חופש המידע מעריכים כי המידע אודות ההשקעה הכספית בגיוס החרדים אינה נושא ביטחוני, ולכן הצטרפו אלינו בהגשת הבקשה.

אור סדן (צילום: באדיבות המצולם)
אור סדן (צילום: באדיבות המצולם)

לדברי עורך הדין אור סדן, מהתנועה לחופש המידע: "נושא גיוס החרדים בצה"ל מעסיק את הציבור הישראלי מאז הקמת המדינה. הנושא הפך לרלוונטי עוד יותר מפאת הפרסומים האחרונים ויש הכרח שיפורסם מה שיותר מידע מהימן לציבור.

"מובן כי גם להשלכות הכלכליות של גיוס חרדים יש עניין ציבורי רב, וטוב יעשו הגורמים הרלוונטיים אם יפרסמו את המידע המדובר בהקדם".

בהתאם לכך, אלה הסעיפים שביקשנו לחשוף בבקשה שהגשנו:

 1. עלות הקמת ותפעול מערך הלחימה המיוחד והנפרד של החרדים (נצח ישראל) וכן מערך שח"ר (שילוב חרדים).
 2. עלות הקמת בסיסים נפרדים שבהם לא נמצאות חיילות בכלל, והעברת חיילות לבסיסים נפרדים מבסיסים שאליהם צורפו חרדים.
 3. ההפרש שבין הפעלתם השנתית בסיסים אלה לכל בסיס רגיל.
 4. עלויות סידורי הסעה שבהם חיילים נוסעים בנפרד כדי לא לנסוע עם חיילות.
 5. עלויות שנתיות של סידורי כשרות מיוחדים (בד"צ).
 6. עלות הקמת מקומות מיוחדים שהוקצו ללימוד תורה תוך כדי השירות.
 7. עלות סידורים נוספים לצורך החמרה הלכתית בבסיסי ויחידות החרדים או בצה"ל כולו, אם היו כאלה.

בנוסף, ביקשנו לקבל לידינו "כל מסמך הנוגע לחישובי העלות הצפויים בנוגע להקמת המערך האמור בשלב התכנון, כל דוח הנוגע לתשלומים בפועל ובחינת הפערים בין התכנון לביצוע בהיבט זה".

יודגש כי דובר צה"ל ומשרד הביטחון לא נשאלו על העלויות הרגילות של גיוס החיילים החרדים עצמו, שאמורות להיות זהות לעלות גיוסם של חיילים רגילים, אלא רק על העלויות המיוחדות שהופכות את גיוס החרדים ליקר יותר.

לפי חוק חופש המידע, בכל מקרה של סירוב למסור את המידע, הרשות (במקרה זה – צה"ל ומשרד הביטחון) חייבת להסביר ולנמק בכתב את הסיבה לסירוב, ואנו ממתינים לתשובותיהם. 

האם גיוס החרדים משתלם כלכלית?

אחד הנימוקים לטובת גיוס החרדים בשיח הציבור הוא שגיוס ליניב פירות כלכליים ניכרים למשק ולחברה הישראלית. תומכי הגיוס מסבירים כי פטור לצה"ל יוצר מצב שבו צעיר חרדי מקבל פטור מגיוס רק אם הוא לומד בישיבה או בכולל, מה שמעודד אלפי אנשים בריאים במרכז הארץ ללמוד במשך כל חייהם, במקום לעבוד או לחפש עבודה, כדי לא להתגייס.

בדוח ועדת הכנסת לבחינת ההסדר לגיוס בני הישיבות נכתב כי "חלקם של תלמידי הישיבה… אינם עובדים… התוצאה הינה הפרת חוק נמשכת, דלות אישית, ופגיעה בשוק העבודה".

לפי גישה זו, העלות של גיוס החרדים מוצדקת מבחינה כלכלית כיוון שהיא "תחסוך" את הנזק הכלכלי והחברתי המתמשך של הימנעותם מעבודה.

ואולם, בשנים האחרונות עולה יותר ויותר הטענה שדווקא פטור גורף לצעירים חרדים מגיוס הוא זה שיאפשר להם לצאת לשוק העבודה בלא "חשש גיוס".

לפי הגישה הזאת, הניסיונות לגייס את החרדים ממילא אינם מצדיקים את עלותם הכלכלית, כיוון שדווקא הם מנציחים את הימנעותם מעבודה.

"אני תומך בגיוס חרדים בגלל עיקרון השוויון, אבל כלכלית זה לא חשוב ולא רלוונטי, זה נייס טו האב, ואם זה עולה הרבה כסף זה בזבוז כסף", אומר הכלכלן ד"ר דן בן דוד מאוניברסיטת תל אביב, נשיא מוסד שורש למחקר כלכלי-חברתי.

ד"ר דן בן דוד: "צה"ל מסתדר בלי החרדים, אבל הכלכלה הישראלית לא תסתדר בלעדיהם, אם הם ימשיכו לא ללמוד לימודים רלוונטיים בבתי הספר ולא לעבוד. כיצד המשק שלנו יתמודד בתחרות הגלובלית בלי השכלה וכוח עבודה?"

לדבריו, "צה"ל מסתדר בלי החרדים, אבל בטווח הארוך הכלכלה הישראלית לא תסתדר בלעדיהם, אם הם ימשיכו לא ללמוד לימודים רלוונטיים בבתי הספר ולא לעבוד. הרי בעוד כמה עשרות שנים הם לא יהיו 7% מהמבוגרים בגיל העבודה אלא 20% ואחר כך 30%. מהיכן יבואו הרופאים, המהנדסים, האדריכלים? כיצד המשק שלנו יתמודד בתחרות הגלובלית בלי השכלה וכוח עבודה?

ד"ר דן בן דוד (צילום: מור ברנשטיין)
ד"ר דן בן דוד (צילום: מור ברנשטיין)

"השאלה היא לא אם החרדים יתגייסו או לא, אלא אם הם יהפכו לחלק מהחברה הישראלית ויאפשרו לה להישאר משק מודרני וחברה מודרנית", מוסיף בן דוד.

לדבריו, "העובדה שגם בצה"ל נאלצו ליצור להם חממה סגורה משלהם ממחישה את הבעיה האמיתית שלהם ושלנו: כרגע אין להם דרך להיכנס למשק מודרני. ובלי משק מודרני אין צבא מודרני ובטווח הארוך פשוט לא תהיה מדינה".

"תועלת לא ברורה"

גם העיתונאי יעקב אייזנטל, סגן עורך המגזין החרדי "זמן", סבור שגיוס החרדים לא יתרום לכניסה שלהם לשוק העבודה, ולכן לא ברור מה התועלת בו.

לדבריו, "אם המטרה של גיוס החרדים היא שחרדים יצאו לעבוד, זה ממש בזבוז כסף, בנוסף לאיבה ההדדית שכל הנושא הזה מייצר בחברה החילונית והחרדית.

"במיינסטרים של החברה החרדית יש שינוי מטורף בנושא תעסוקה. אתה רואה המון אנשים רוכשים מקצוע ומשתלבים במקומות עבודה", מוסיף אייזנטל.

"הגישה המעוותת הזאת של לא לעבוד, שתמיד הייתה זרה ליהדות, הולכת ונחלשת כי אנשים קולטים, שמי שנפגע מזה זה קודם כל הם.

יעקב אייזנטל: "הציבור החרדי מרגיש שהצבא לא צריך אותו, ומסתדר בלעדיו, ושהוא לא ממש יכול לשרת בגלל אורח החיים שלו, ואם אני מבין נכון את העובדות זה לא שיש מחסור בכוח אדם בצבא, אז למה כל המאמץ?"

"הגישה לגבי גיוס שונה. אם פעם נהיה 20% או 50% או 70% מן הסתם הגישה תהיה שזאת המדינה שלנו, ושאנחנו צריכים להתגייס כדי להגן על עצמנו.

"בינתיים הציבור החרדי לא מרגיש ככה, הוא מרגיש שהצבא לא צריך אותו, ומסתדר בלעדיו, ושהוא לא ממש יכול לשרת בגלל אורח החיים שלו, ואם אני מבין נכון את העובדות זה לא שיש מחסור בכוח אדם בצבא, אז למה כל המאמץ?

"אני חושב כל הדיבורים על זה ש'החרדים מתגייסים בהמוניהם' הם ספין, משני הצדדים – ספין של אנשים בצד החילוני, וספין של חרדים קיצוניים מה'עדה החרדית', שמנפחים משני הצדדים גיוס בקנה מידה מאוד קטן".

למה שחרדים ינפחו את היקף הגיוס?
אייזנטל: "כי הם נמצאים בתחושת בהלה וההנהגה שלהם מנסה ללבות אותה. אנשי העדה החרדית לא מגיעים ללשכת הגיוס לבקש פטור, כי מבחינתם עצם ההגעה ללשכה היא הכרה בקיומו של צה"ל, ולכן הם נחשבים לעריקים והמשטרה הצבאית מחפשת אותם. ואז נוצרת הם חשים שיש מסע רדיפה ושמנסים לגייס את כולם.

"מי שבא כמו ילד טוב ומבקש פטור מקבל, ולכן במיינסטרים של החברה החרדית הגיוס הוא בכלל לא אישיו. תהליך ההשתלבות בחברה הישראלית נמשך דרך הלימודים והעבודה, בקצב שלנו ובצורה שמתאימה למנטליות שלנו, ודווקא התופעה השולית של הגיוס מלבה יצרים ומעכבת את ההשתלבות הזאת".

עוד 1,361 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 20 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

עימות או לא, הנה 25 שאלות שהתקשורת צריכה להציג לנתניהו

נתניהו כבר בישורת הלפני-אחרונה של עוד מערכת בחירות, וככל שזה תלוי בו, אולי לא אחרונה. הוא כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת.

נתניהו כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת

אז לטובת מראיינים אובדי-דרך, או אזרחים מודאגים שיצליחו להשחיל שאלה באחד מהכנסים של נתניהו או בפייסבוק, הנה 25 שאלות לדוגמא, מוגשות כשֵירות לציבור 

1

בעבר אמרת שאתה בעד הגבלת כהונה של ראשי ממשלה. אמרת שמה שלא עושים בשתי קדנציות, כבר לא עושים בכלל. מדוע שינית את דעתך?

2

כמה אתה שווה? האם הצהרות ההון שלך למבקר המדינה מדויקות? אם לא, מדוע?

3

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים?

4

מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, כל אחד את הכספים שהוא מחויב להחזיר על פי חוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים? מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, את הכספים שחויבתם להחזיר כחוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

5

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד?

6

מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

7

מה עמדתך *העקרונית* לגבי הקמת מדינה פלסטינית? כיצד היא מתיישבת עם תוכנית טראמפ?

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד? מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

8

מה עמדתך לגבי הפרדת הרשויות בישראל? האם יש לחזק את הכנסת? כיצד? האם יש לחזק את בית המשפט העליון? או אולי להחלישו? אמרת לאחרונה שאתה בעד יבוא השיטה האמריקנית. מערכת המשפט שם עומדת תחת מתקפה חסרת תקדים. גם אמון הציבור בקונגרס נמצא בשפל, והקיטוב הפוליטי בשיאו, ומפלגה אחת מחקה את עצמה לטובת פולחן אישיות. מה בדיוק בשיטה הזו נראה לך רצוי?

9

איראן קרובה היום לגרעין יותר מאשר בתקופת אובמה. בשעתך המלצת לקונגרס לצאת למלחמה נגד עירק, שהפכה לקטסטרופה ול'וייטנאם' השנייה. כיום אתה למעשה ממליץ לארה"ב ודוחף אותה בדרכים שונות לצאת למלחמת מפרץ שלישית, הפעם נגד איראן. מה לדעתך הסיכויים שהמלצתך תתקבל? כאשר ישראל תואשם – שוב – בדחיפת ארהב למלחמה, מה תגיד?

10

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר? לאור הכישלון עד כה, האם יש לך Plan B?

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר?

11

מלחמה מול איראן תהיה כרוכה בנזקים חסרי תקדים לעורף הישראלי, לכלכלה, לחברה ולמורל הלאומי. מהו היעד שאתה מציב למלחמה הזו? כיצד אתה מתכוון לנצח בה? איזו עבודת מטה נעשתה בנושא? איזה גורם בכנסת הוכנס בסוד העניינים?

12

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". מאזינינו מבינים בוודאי שמדובר רק בבדיחה לא מוצלחת. יש לך תשובה? יכולה בכלל להיות תשובה סבירה לשאלה הזו? האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה, שאינו חשוד בשוחד, מירמה והפרת אמונים, ושלא יפעל 365/24/7 תחת צל כבד ובלתי אפשרי למעשה של ניגודי עניינים? אתה היית זה שבטאת את החשש הזה לגבי אולמרט, כשרק היה תחת חקירה… ביננו, מר נתניהו, אתה הרי יודע שזה בלתי סביר באופן קיצוני. מה התוכנית האמיתית שלך, במידה ותצליח איכשהו לשרוד כראש ממשלה זמני?

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה?

13

באילו תנאים תחליט לנסות ולבקש עיסקת טיעון? האם כבר היו פניות מטעמך בנושא? האם תשובתך האחרונה היתה אמת?

14

מהו התפקיד הבכיר ביותר שבו לשיטתך יכול לכהן אזרח ערבי במדינת ישראל? באילו תנאים תשב בקואליציה עם מפלגה ערבית?

15

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

16

אחרי ירידתך מהבמה, מה להערכתך יקרה עם 'ישראל היום'? ייסגר? יעביר את תמיכתו למועמד אחר? למי?

17

אתה מכיר בוודאי את החשדות לגבי פעולותיך במימד הסייבר וברשתות החברתיות. האם אתה מכחיש קטגורית שאין ולא היתה אף ישות ואף בעל הון שפעל/ פועל עבורך ברשת מבלי שפעילותו והוצאותיו דווחו כחוק לרשויות? לא בפייסבוק, לא בטוויטר ולא בשום פלטפורמה דיגיטלית אחרת? אנחנו מקליטים את התשובה כמובן.

18

אריק שרון המנוח אמר בשלהי כהונתו כי צחי הנגבי הוא היורש הראוי שלו. מי היורש הראוי שלך?

19

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

20

מה בדיוק הצעת לליברמן במשא ומתן הקואליציוני בבחירות אפריל? בבחירות ספטמבר? האם נכונים הדיווחים שהמשא ומתן ביניכם התפוצץ ברגע האחרון? הוא אומר שהצעת לו רוטציה בראשות הממשלה, תפקידי שרים ועוד. הוא משקר?

21

השלם את המשפט: לראש ממשלה בישראל אסור ל_________

22

השלם את המשפט – עונשו של ראש ממשלה ישראלי שלקח שוחד, שרימה והפר אמונים צריך להיות_______

23

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

24

במידה שאחרי הבחירות הבאות יווצר מצב דומה למצב שנוצר אחרי הבחירות הקודמות, והאופציות תהיינה –

 • ממשלת אחדות בלעדיך
 • פירוק הגוש שלך וחבירה כלשהי מתוכו לגנץ
 • ממשלת מיעוט בראשות גנץ

מה תעשה? האם תסכים לפנות את מקומך כדי למנוע בחירות רביעיות? אולי להיות שני ברוטציה? מה תדרוש בתמורה?

25

אחרי שתפרוש מהפוליטיקה, ובהנחה שלא תשב בכלא, או שתשב כמה שנים ותשוחרר – לאן תיפנה? מה תעשה? כולנו סקרנים!

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

נתניהו הודיע על הקמת שתי שכונות מעבר לקו הירוק

גנץ: "יש לחץ פוליטי לרקוד על חקירת המימד החמישי" ● מיקי זוהר: "כחול לבן היא המפלגה המושחתת ביותר" ● גנץ התראיין והצהיר שוב: "לא נשב עם המשותפת", נתניהו ריטווט: "אמרנו לכם, הם ישבו עם אחמד טיבי" ● בכחול לבן מחזרים אחרי ימינה, אבל בנט מבטיח לשבת רק עם נתניהו

עוד 20 עדכונים

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

למקרה שפיספסת

תסמונת הכרתנות המוכחשת

הדור העכשווי מתנתק מהטבע ומכל דבר טבעי, וחי ומתמצא בדברים וירטואליים עכשווים בלבד. כיוון שכך אינו מכיר ולא מעריך או מודע לדברים שהטבע מעניק לנו ועד כמה הוא חיוני לעצם קיומנו.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד, ואינו חפץ לדעת יותר. הם אינם רואים את דבשתם, ומסתכלים על הדברים מתוך השקפה של כדאיות, מזוית ראיה של האדם ונוחיותו בלבד. חוץ מאלה שאינם רואים דבר. אולי הם כבר לא מסוגלים לראות, לא רוצים לראות, או שאולי לא כדאי להם לראות מבחינה אינטרסנטית כלכלית.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד

כל מה שעלול לגרום לחריגה מהשיגרה, או מפריע לאורח החיים הרצוי על פי ראות עיניהם, מחבל בנוחותם. יש חוסר נוחות מסוים במאמץ לעשות דברים אחרת או למצוא פתרונות, אז הם כורתים, הורסים, משמידים, מזהמים ומה לא.

כיוון שכאלה יש לא רק אנשים פרטיים אלא גם בעלי משרות ציבוריות בעלי אינטרסים והשפעה – הם הורסים את הסביבה, כולל בעלי החיים בה, ובהם חיות הבר, ובסופו של דבר כמובן את האדם כחלק ממנה.

אותה הכחשה קיימת אצל מי מאיתנו שמתייחסים לחיות בר (כמו חזירי הבר חיפה, עורבים וחיות שהם מגדירים כמין פולש), כשהם "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם. בני אדם לא רק "שוכחים", אלא שהם אינם רוצים לזכור, הם מסתכלים על זה בהכחשה מוחלטת.

אנשים "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם

 אנשים פוחדים לפעמים מחיות בר מסוימות כי אינם מכירים אותן, ולא את הטבע, ולא מבינים למה הן מגיעות לשטח שהם קוראים "שלהם", כלומר מיושב. בני האדם רוצים לסלקן בכל האמצעים, גם אלימים. הם אינם מבינים ולא רוצים להבין שאפשר גם אחרת, שלא צריך לפחד, ושזו זכותו של בעל חיים לאכול ולחיות בדיוק כמותם. אז הם יורים בהם למוות באכזריות וחוסר הבנה, כשאפשר להתמודד עם התופעה בדרכים אחרות.

*  *  *

או אם ניקח לדוגמא את תופעת ה"כרתנות" (כריתת עצים מאסיבית) שתקפה רשויות שלמות. בתל אביב ובשאר הארץ כורתים עצים בקלות יתרה ובלי שהדבר בכלל הכרחי, כשלפעמים מתברר שהורעלו. כך נכרתים עצים רבים בריאים לגמרי, אם לא הם מורעלים קודם לכן בידי מי שיש לו אינטרס לכרות אותו, ואח"כ מקבל כמעט אוטומטית אישור כריתה. 
אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים. אם זה שכן שזה מסתיר לו נוף, או קבלן שזה מפריע לו בגישה למקום ולא רוצה לעקוף, או רשויות שכנראה נותנות אישורים לכריתה ללא בדיקה מספקת.

אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים

מדובר באנשים, רשויות, וגורמים שונים שבשל סיבות כמו: חינוך, דרך חיים, השקפה, חוסר יכולת להתמודד, עצלנות מסוימת וחוסר רצון לחפש בכלל פתרונות – פוחדים מהטבע, כיון שכבר אינם מכירים אותו יותר ובודאי לא קרובים אליו כבעבר.
שימו לב בכמה שטחים קיימות תופעות של "הכחשה" ו"כרתנות". עד כמה הן פוגעות בשמירה על הסביבה, על הטבע, ובמאבק בהתחממות. שימו לב איך, בשל אי מודעות זו, ממשיך האדם לזהם ולהזיק, להכחיש את ההתחממות הגלובלית ועוד, בדיוק כמו תסמונת או מחלה.
וכל זה מתחולל בזמן שת"א מנסה להפגין אף היא מאבק בהתחממות, והכל מדברים על המאבק בשינוי האקלים.
אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

הרי ברור שהעץ תורם לנו אויר נקי, מייצב את הקרקע, ובכלל אינו לוקח דבר אלא רק נותן ומעניק לנו. אז איך זה שהם אינם רואים זאת?
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
הנה עוד "הכחשה" במיטבה: מדוע אנשים בסין ממשיכים לאכול מרק עטלפים כשברור שהם אחד המקורות של הקורונה?
מדוע אנשים ממשיכים לאכול בקר ובשר למרות העובדות המוצקות שגידולם הוא אחת הסיבות העקריות להתחממות הגלובלית? למרות שהם מלאים אנטיביוטיקה והורמונים? 
מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה.

מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה

ההכחשה ו"הכרתנות" הן קרובות משפחה, שניטעות ומושרשות בנו מקטנות, ונשארות גם בבגרותנו בגלל סטיגמות מיושנות, ותקשורת שנשלטת על ידי בעלי אינטרס ועניין. אלה שכדאי להם שהמצב ימשך כמו שהוא, ומרוויחים כסף רב מתעשיות שעיקרן סבל של יצורים חיים וחורבן של סביבה. את הסבל ואת מה שהם גורמים הם אינם רואים. הקורבנות הם שקופים, והפוגעים נמצאים בהכחשה מוחלטת לגביו.
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
מי שחולה לא תמיד מבין ומודע לזה שהוא חולה, או שמדובר במחלה. אך כשמדובר בבעלי תפקידים ציבוריים רמי מעלה, הם מזיקים לאחרים, לציבור כולו, ובסופו של דבר גם לעצמם. כשהם מסיימים לעשות זאת, הם עוברים בקדנציה הבאה לתפקיד ציבורי אחר שמחכה להם, והשלולית נשארת כולה אך ורק שלנו. איזה כיף.

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

דעה וירוס הבחירות הנצחי

תיאוריית הכאוס של הבחירות עשויה להתאים לחלק מהשחקנים, אך עבור ישראל בתור ישות כוללת, היא מכילה שינוי מבני עם השלכות שאי אפשר למדוד אותן ● מסיבה זו - ולו רק מסיבה זו בלבד - סינדרום הבחירות הנצחיות ללא סגירת מעגל חייב להסתיים ● רק קהל הבוחרים הישראלי, המנוכר עד לעמקי נשמתו, יכול לגרום לזה לקרות

עוד 1,158 מילים

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים

דיווח: ארדן פעל לעכב הליכים במשפט נתניהו; השר מכחיש

השר לביטחון הפנים דחה את החתימה על תעודות החיסיון בתיקי ראש הממשלה, עד שהובהר לו שהתערבותו פסולה ● מסתמן שתיפתח חקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד ● בדיקה צפויה להיפתח בתיקי המניות של נתניהו ● גנץ שב על סירובו להתעמת עם נתניהו; ראש הממשלה: "גנץ מפחד" ● המשטרה: יהודה גליק לקח מסמכים שלא כחוק; גליק: זו הייתה טעות אנוש

עוד 45 עדכונים

יש מי שעובד קשה מאד, ברגעים אלה ממש, כדי שהתרחיש הזה ייצא לפועל: בני גנץ יקים ממשלה עם ישראל ביתנו והעבודה-גשר-מרצ ● חלק מחברי הרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ ● גנץ יגיע לגני התערוכה ויישא שם נאום היסטורי ● "אני עומד עם חבריי על פי התהום ואומר לכם: החלטנו לעצור את הנפילה", הוא יאמר ● התסריט הזה אפשרי, גם אם הסיכוי שיתממש אינו גבוה

עוד 1,022 מילים

לראשי הערים בשרון נמאס: דורשים להחליף את חברת האוטובוסים מטרופולין

תושבי השרון מתלוננים כבר חודשים ארוכים על איחורים ושירות לקוי שמספקת חברת האוטובוסים מטרופולין ● בצעד חריג שיגרו ראשי הערים מכתב למשרד התחבורה בדרישה להחליף לאלתר את זכיינית התחבורה הציבורית באזור ● ״הובטח לנו שיחול שיפור בשירות הניתן לתושבים בטווח המיידי. לצערנו הרב, עד היום אין שינוי משמעותי״ ● מטרופולין בתגובה: ״בימים אלה משקיעה חברת מטרופולין משאבים רבים על מנת לשפר את השירות״

עוד 738 מילים ו-6 תגובות

"ביבי השתתף בקמפיין שלנו, לא אנחנו בקמפיין שלו"

השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי הגיעה אתמול, כך נראה, לסיומה הסביר ● הפרשייה עצמה הצליחה להזריק מעט אדרנלין למערכת הבחירות המתישה והמיותרת בתולדות המדינה ● רגע לפני שהסיפור גווע ונשכח, סג"ל עצמו מסכם את מסקנותיו בשיחה עם אמיר בן-דוד ● "הכוונה שלנו הייתה להרים את הדבר הזה, לנו, בשבילנו. פנינו לכל מיני פוליטיקאים. גם אם היינו מצטלמים עם בני גנץ או עם יאיר לפיד היינו פועלים באותו אופן בדיוק״

עוד 637 מילים

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה