גאולה כהן: 1925 - 2019

במערכת הפוליטית אבלים על מותה של כוהנת א״י השלמה

הלווייתה של כהן תתקיים ב-13:30 (חמישי) בהר הזיתים בירושלים ● אחרי שאתמול הבטיח נתניהו להשיב את יששכר, היום אומרים בסביבתו שהדבר ייקח עוד זמן ● דקות לפני טקס מינוי אורלי בן-ארי גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה, הקפיא בג"ץ את המהלך ● ש"ס פתחה בקמפיין בחירות: "אריה צריך ביבי חזק" ● בית הדין של הליכוד בוחן האם יש לערוך פריימריז לרשימת המפלגה ● התאגיד בוחן את השתתפותה של גאולה אבן סער בכנסים פוליטיים

גאולה כהן ב-2011 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
נתי שוחט/פלאש90
גאולה כהן ב-2011
09:06 עריכה

ח"כ גדעון סער תומך במינויה של עו"ד ליאת בן-ארי לממלאת מקום פרקליט המדינה. "המינוי אמנם אינו מינוי שגרתי, אך הוא נעשה במסגרת סמכותו של שר המשפטים. על המערכת המשפטים להמנע מהתערבות במינוי, משום שהשאלה איננה האם לדעת מישהו אחר יש מועמד מתאים יותר לתפקיד אלא האם השר פעל בגדר סמכותו החוקית", דברי סער.

09:09 עריכה

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר לבג״ץ נגד מינויה של אורלי בן ארי גינזבורג לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה.

"השר אוחנה עשה מהלך חמור ביותר", אמר יו"ר התנועה, עו"ד ד"ר אליעד שרגא. "באמצע הליך משפטי שמנוהל על ידי הפרקליטות נגד הנאשם נתניהו, מי שמינה את השר אוחנה לתפקידו ושלח אותו לצורך המאוד מסוים וספציפי הזה, קרי לבצע חיסול ממוקד של משרד פרקליט המדינה, הוא ממנה אדם שאין לו את הכישורים הנדרשים לביצוע אותו תפקיד".

"אי אפשר למנות סגן פרקליט מחוז לפרקליט מדינה כמו שאי אפשר למנות מח"ט לרמטכ"ל, בטח לא באמצע מלחמה", המשיך עו"ד שרגא. "ברור שכל זה נעשה בכוונת מכוון, בכדי שבג"ץ יפסול את המינוי, כך שגם לאוחנה, גם לנתניהו וגם לצאן מרעיתם יהיה הרבה חומר בעירה כנגד המערכת המשפטית לקראת הבחירות. לצערי הרב, בסיפור הזה ניצלו את הגב' בן ארי, עשו על הגב שלה סיבוב ואחרי שבית המשפט העליון יפסול את המינוי הזה – הם יזרקו אותה לכלבים".

09:19 עריכה

היום צפויה להתפרסם החלטת בית הדין של הליכוד בעניין פריימריז לרשימת המפלגה. זאת, על אף שלפני כשבוע התקבלה החלטה במרכז הליכוד לאשר את ההצעה לביטול הבחירות הללו, אלא אם כן תתוקן חוקת המפלגה, לפיה צריכים להתקיים פריימריז לפני בחירות.

09:24 עריכה

פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן בראיון לכאן 11: "אדם קשה לו לשפוט את עצמו. אני לא חושב שיש לי שכרון כוח, תמיד נהגתי ביראת כבוד. אלו החלטות של חיי אדם. מאוד נזהרתי".

על הביקורת שהשמיעה כלפיו השופטת הילה גרסטל, לשעבר נציבת הביקורת על מערך התביעה, שטענה בין היתר כי אינו ראוי להמשיך לכהן בתפקיד, אמר ניצן: "יש בישראל מאות שופטים, מהיכרותי רוב מוחלט של השופטים לא חושבים כמו גרסטל. עשיתי טעויות, אבל להגיד שיש משהו חולה… גרסטל הייתה נציבת ביקורת בתקופה שלא היה חוק. הכנסת חוקקה חוק וגרסטל אמרה שהיא לא מוכנה לעבוד ככה".

ניצן התייחס בנוסף לטענות לפיהן במהלך כהונתו הוא התנכל לימין: "הייתי מופקד במשך שמונה שנים על אכיפת החוק בנוגע לפשיעה לאומית באיו"ש, אז מטבע הדברים פתחתי בחקירות נגד מתנחלים ורבנים. היו שלא אוהבים את זה. האם מי שנלחם בפשיעה לאומנית הוא אויב התורה? לדעתי לא, זו לא התורה שלי. בעבר היו שקראו לי גם אויב השמאל וזכויות האדם, זה שטויות. אני בעד החוק. יש הרבה פייק ניוז שמופץ עליי".

שי ניצן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
שי ניצן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
09:31 עריכה

שר החוץ מהליכוד, ישראל כץ, התראיין הבוקר לערוץ הכנסת, תקף את חברו למפלגה גדעון סער והודיע כי הוא מתכוון להתמודד אחרי בנימין נתניהו.

כץ כינה את סער "מועמד קש, בלון תקשורתי שעומד להתפוצץ בשבוע הבא, יש כאן חתרנות מובהקת". בעניין הקרב על ראשות הליכוד אמר כץ: "אם סער ירצה להתמודד – אעשה מולו עימות".

09:49 עריכה

מליאת ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23 תתכנס היום לראשונה בראשותו של יו"ר הוועדה, השופט ניל הנדל. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יברך את הוועדה, והמליאה תבחר סגנים ליו"ר מקרב נציגי הסיעות בכנסת.

10:00 עריכה

ח"כ גדעון סער הגיש רשמית את מועמדותו לקראת הפריימריז לראשות הליכוד.

"בחירה בנתניהו בתנאים הקיימים היא בחירה ביו"ר האופוזיציה", אמר סער. "בחירה בי היא בחירה בשלטון הליכוד, ביכולת להקים ממשלה חזקה ויציבה. נמשיך להיאבק למען בחירות הוגנות ודמוקרטיות".

10:07 עריכה

סערת מינוי מ"מ פרקליט המדינה. בצל הביקורות, ולאחר שהתנועה לאיכות השלטון אף הגישה עתירה לבג"ץ נגד מינויה, עו"ד אורלי בן ארי תכנס היום לתפקידה בטקס חילופי פרקליט המדינה שיתקיים היום ב-11:00 בירושלים. בטקס צפוי להשתתף גם שר המשפטים אמיר אוחנה.

10:46 עריכה

ח"כ יעל גרמן מגיבה לכך ששר המשפטים אמיר אוחנה כינה את כתבי המשפט "כתבלבים", והפנה אצבע מאשימה כלפי כתב המשפט של חדשות 13, אביעד גליקמן: "גסות רוח המבטאת אלימות אלימות מילולית, התנשאות אטומה ויהירות דוחה".

10:59 עריכה

דקות לפני שהיה אמור להתחיל טקס חילופי תפקידים במשרד פרקליט המדינה, שופט העליון מני מזוז הוציא צו ארעי המקפיא את מינויה של עו"ד אורלי בן ארי-גינזברג לתפקיד במקומו של שי ניצן.

11:17 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תוקף מאמר שכותרתו "הביאו את הוודקה והחזיר", שהתפרסם בחדרי חרדים: "תוצאה ישירה והמשך לדברי ההסתה והגזענות מבית היוצר של דרעי ושות' כלפי העולם מברית המועצות לשעבר".

11:30 עריכה

בשעה זו מתקיים טקס החלפת תפקידי פרקליט המדינה, בה הייתה אמורה להיכנס לתפקידה עו"ד אורלי בן ארי. אולם, לפני כשעה הקפיא בג"ץ את מינויה.

מיד נתחיל בשידור הטקס >>>

פורסם על ידי ‏משרד המשפטים‏ ב- יום רביעי, 18 בדצמבר 2019

11:40 עריכה

במהלך נאום בטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן, אמר שר המשפטים אמיר אוחנה: "לצערי לא תשמעו היום את עו"ד בן ארי אך עוד תשמעו עליה".

אוחנה המשיך ומנה את מעלותיה של מי שהייתה אמורה להיכנס לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה: "שוכנעתי כי ניסיונה, הידע הרב שצברה והכלים שבידיה יסייעו לה לשמור על כל הראוי לשמור ולפעול לחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט. אני מבקש להודות לפרקליט המדינה היוצא".

"הזמנים הם מורכבים, רגישים וטעונים למדינה, למערכת המשפט ולפרקליטות", הוסיף אוחנה. "מתבקש להפוך את האירוע לזירת התגוששות. לא היום. יש כאן חברים, חברינו הטובים מהתקשורת כאן, האירוע יישמר חגיגי וממלכתי".

11:44 עריכה

ח"כ יואב קיש, מגיב לדבריו של שר החוץ ישראל כץ שאמר כי גדעון סער הוא "מועמד קש – בלון תקשורתי": "ישראל מזלזל בעשרות אלפי חברי תנועת הליכוד שבחרו בגדעון סער. ביום שאחרי הפריימריז יש לנו מדינה לנהל, אני מצפה לישראל להבין את זה ולנהל קמפיין ענייני ומכבד כפי שראוי בתנועה"

11:56 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התקבל במחיאות כפיים סוערות בטקס הפרידה מפרקליט המדינה שי ניצן. במהלך נאומו, התייחס למינויה של עו"ד אורלי בן ארי, אותו כינה כ"חורג מתחום הסבירות". 

"אין פה מטרה לריב עם אף אחד. בטח שלא עם שר המשפטים, שאני מאוד מכבד אותו", אמר מנדלבליט. "גם השר וגם אני השקענו מאמצים כדי להגיע להסכמה בעניין מ"מ פרקליט המדינה. לצערי העניין הזה לא הסתייע. מ"מ פרקליט המדינה לא אמור להיות זירה למאבק. לא אתפשר על עמדתי – פרקליטות המדינה תמשיך להיות גוף א-פוליטי ועצמאי".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בטקס הפרידה משי ניצן
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בטקס הפרידה משי ניצן
12:14 עריכה

סערת מינוי מ"מ פרקליט המדינה. השר בצלאל סמוטריץ' לאחר הקפאת מינויה של עו"ד אורלי בן ארי על ידי בג"ץ: "בצעד המנוגד לחוק ולדמוקרטיה הקפיא השופט מזוז את המינוי הלגיטימי והחוקי של שר המשפטים. מזוז שכבר אמר מה דעתו על השר, לא חושב לפסול את עצמו. ידיד שר המשפטים, אנחנו מאחוריך. אל תתקפל!".

גם ח"כ איציק שמולי מהעבודה-גשר נדרש לסוגייה: "ברור שתחת נסיבות אלה, הפרקליטה בן ארי משמשת באופן נפסד וציני כלי פוליטי לניגוח ולערעור מערכת המשפט ואכיפת החוק בשליחות מסוכנת של ראש הממשלה. טוב עשה בג"ץ שהוציא צו מניעה".

12:25 עריכה

משה בוגי יעלון (כחול לבן): "מינוי מ"מ פרקליט המדינה שהפך לכר למאבקים פוליטיים – עוד דוגמה למינוי 'מפתיע', עם ציפייה למחויבות אישית, ולא למדינה. הכעוס שבו אנו שרויים הוא תוצאה ישירה של הסתה ממושכת של נאשם אחד בפלילים, המנסה להימלט מספסל הנאשמים".

12:26 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, על מעצר עשרות פעילי טרור ביניהם החולייה שתכננה את רצח רנה שנרב: "פעולה חשובה של השב"כ וצה"ל במאבק הבלתי פוסק נגד הטרור".

השר יואב גלנט מהליכוד ברך גם הוא: "ברכות לשירות הבחטון הכללי על עוד מבצע מוצלח להגנתם של אזרחי ישראל כנגד הטרור הפלסטיני".

12:37 עריכה

פריימריז בליכוד. ח"כ ניר ברקת: "הייתה טעות לעשות בכלל בחירות מקדימות, גם לראשות. זה מכניס אותנו לתהליך פנימי, במקום להיות ממוקדים בבחירות הכלליות".

ברקת התייחס בראיון בגל"צ גם לאפשרות שיתקיימו פריימריז גם לרשימת המפלגה: "אם בית הדין של התנועה יחליט לערוך מקדימות גם לרשימה – נבצע". 

13:14 עריכה

סערת מינוי מ"מ פרקליט המדינה. במהלך טקס הפרידה ממנו, אמר שי ניצן, פרקליט המדינה היוצא כי "הפרקליטות הפכה לארגון מנוהל הרבה יותר, חוללנו מהפכה, הקמנו יחידות חדשות. קלטנו יותר פרקליטים ערבים, דרוזים, בדואים וצ'רקסים והצלחנו בכך".

עוד הוסיף ניצן: "הפרקליטות היום היא גוף מבוקר הרבה יותר. הנציב דוד רוזן מקבל מאות תלונות בשנה – כשליש מהן נמצאות מוצדקות ואנחנו מפיקים לקחים וקשובים לדבריו. עם סיום כהונתי באה על חבריי סערה גדולה. אני בטוח ביכולתם לנווט את הסירה גם במים סוערים אלה".

13:52 עריכה

עו"ד אורלי בן-ארי גינזברג אמרה היום כי צו המניעה של בג"ץ "אינו שווה התייחסות", כך פורסם בוואלה!news

דבריה מגיעים על רקע הוצאתו של השופט מני מזוז צו ארעי להקפאת מינויה לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון.

13:59 עריכה

חברי ישראל ביתנו הגישו היום בקשה לחשבות הכנסת, לגרוע אותם מרשימת הח"כים שיקבלו את העלאת השכר הצפוי בתחילת החודש הבא.

ח"כ עודד פורר, יו"ר הסיעה אמר: "בזמן שהממשלה לא מתפקדת, המדינה נמצאת באחד ממשבריה הכלכליים הגדולים, פרוייקטים ומיזמים נעצרים וכל הפעילות במשק במגמת בלימה, אין זה מין הראוי שחברי הכנסת יקבלו תוספת לשכרם. יש משמעות גם לדוגמא האישית".

14:00 עריכה

השרה לשעבר ציפי לבני, ומי שדווח עליה כי מקיימת מגעים לכניסה לרשימה של כחול לבן: "אזרחי ישראל צריכים להבין עד כמה אנשי אכיפת החוק והמשפט מחויבים למדינה ונאבקים למענה ולאזרחיה".

14:45 עריכה

מועצת תאגיד השידור תקבל חוות דעת משפטית לגבי השתתפותה של של העיתונאית גאולה אבן-סער בראיונות ובאירועים עם גוון פוליטי, כחלק מהקמפיין של בעלה, גדעון סער, המתמודד על תפקיד יו"ר הליכוד – כך פורסם בגלובס.

השבוע התראיינה אבן-סער בתוכניתו של עודד בן עמי בערוץ 12, ובגלי צה"ל. בסוף השבוע צפוי ראיון משותף לה ולבעלה באולפן שישי בערוץ 12 ובידיעות אחרונות.

15:30 עריכה

מבקר הליכוד, גלילי שי, פנה לגדעון סער, המתמודד על ראשות הליכוד, בעקבות תלונה אנונימית שקיבל, והבהיר לו שהסתייעות בעובד ציבור עבור קמפיין הבחירות שלו – מנוגדת לחוק המפלגות ולחוקת הליכוד.

בטופס הגשת המועמדות לראשות הליכוד, שמסר היום סער לוועדת הבחירות המפלגתית, כתב חבר הכנסת שדור חרל"פ הוא נציגו בוועדת הפיקוח. אולם חרל"פ, המשמש כעוזרו של יואב קיש, לא יכול לסייע לסער כי הוא מקבל את שכרו מכספי ציבור.

16:06 עריכה

נבחרו סגני יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית. בישיבתה הראשונה של הוועדה נבחרו ארבעה סגנים מארבע הסיעות הגדולות בכנסת: גיל סגל מטעם כחול לבן, דוד ביטן מטעם הליכוד, ויאם שביטה מטעם הרשימה המשותפת ומשה ארבל מטעם ש"ס. כל הארבעה נבחרו פה אחד ללא מתנגדים.

מימין: מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס, יושב ראש הוועדה ניל הנדל, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין וחבר הכנסת דוד ביטן, 18 בדצמבר 2019 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מימין: מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס, יושב ראש הוועדה ניל הנדל, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין וחבר הכנסת דוד ביטן, היום בכנסת (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
16:20 עריכה

ראש הממשלה נתניהו במפגש עם פעילי ליכוד: "לא התקשורת ולא הפרשנים יגידו לנו במי להצביע. אנחנו קובעים. רק העם קובע. רק העם קובע. אף אחד אחר".

16:50 עריכה

מפלגת נעם שוקלת להתמודד בבחירות המקדימות שיתקיימו לרשימה של הציונות הדתית. בבחירות האחרונות הסירה המפלגה את מועמדותה לכנסת ימים ספורים לפני מועד ההצבעה.

16:56 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ התייחס למינויה של אורלי בן-ארי גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה ואמר:

ממשלת ישראל היא ממשלת מעבר מזה זמן רב, והיא חייבת להיות מגה שמרנית בכל מה שהיא עושה. כל דבר חייב להיות בסמכות, התייעצות והסכמה. כל ניסיון לערער את זה הוא לא טוב. איני מכיר את המועמדת שמבקש להביא השר אוחנה – לטוב או לרע – אבל הממשלה חייבת להיות היום מאוד שמרנית ולא להתנהל כפי שהיא מתנהלת.

17:10 עריכה

השר יריב לוין מהליכוד: בכל מדינה אחרת מינויה של אורלי בן-ארי גינזברג "היה מתקבל כמובן מאליו. אלא שאצלנו התנהלות תקינה במשטר דמוקרטי היא כבר מזמן לא מובנת מאליה". לוין כתב את הדברים בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו. לדבריו, לבן-ארי גינזברג יש "בעיה" – "היא לא שייכת לחבורה הנכונה".

כמה שזה לא מפתיע, כך זה מקומם. אני מגבה את חברי השר אוחנה שעשה שימוש בסמכותו כשר המשפטים, וביצע מינוי שבכל מדינה אחרת…

פורסם על ידי ‏יריב לוין – Yariv Levin‏ ב- יום רביעי, 18 בדצמבר 2019

17:23 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאמור היה למסור היום לבג"ץ תשובה לשאלה האם בכוונתו לפרסם חוות דעת בסוגיה האם ניתן להטיל על נתניהו, שהוגש כנגדו כתב אישום באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, להרכיב ממשלה – מבקש דחייה בת יומיים במתן תשובתו. כך דווח בחדשות 13.

בשבוע שעבר פסק שופט בית המשפט העליון עופר גרוסקופף בעתירה שהגישו 67 אישים – בהם עוזי ארד, יהושע סובול ורבקה כרמי – שעל היועץ המשפטי לממשלה להשיב עד היום האם יציג את עמדתו בשאלת הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
מנדלבליט בטקס הפרידה מפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, היום בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
17:28 עריכה

בעקבות דבריו של מבקר הליכוד גלילי שי – שחל איסור על עובד מדינה לפעול כחלק מקמפיין פוליטי – התפטר דור חרל"פ מעבודתו בכנסת ויוסיף לסייע לגדעון סער בבחירות לראשות הליכוד. אחרי הפריימריז צפוי חרל"פ, שמשמש עוזר לחבר הכנסת יואב קיש, לשוב לעבודתו.

18:31 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר אומר שראש הממשלה בנימין נתניהו הציע למנותו לשר בממשלה אך הוא דחה את ההצעה, כי הוא מעוניין להמשיך בעבודתו כיושב ראש סיעת הליכוד. כך דווח ב"ישראל היום" ובחדשות 13.

עד 1 בינואר על נתניהו למסור את ארבעת התיקים שבהם הוא מחזיק: בריאות, תפוצות, חקלאות ועבודה ורווחה. לפי הערכות, לשר החקלאות יתמנה יצחק ועקנין מש"ס ולשר הבריאות – יעקב ליצמן מיהדות התורה.

מיקי זוהר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
זוהר בכנסת בספטמבר האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
19:06 עריכה

אחרי ששר המשפטים, אמיר אוחנה, אמר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאינו מעוניין למנות את המשנה לפרקליט המדינה, שלמה (מומי) למברגר לממלא מקום פרקליט המדינה – כפי שהמליץ מנדלבליט – הציע היועץ מועמדים נוספים לתפקיד. מנדלבליט הציע לאוחנה למנות לתפקיד את פרקליט מחוז דרום (אזרחי) ציון אילוז או את המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים, אורית קוטב. שר המשפטים דחה את ההצעות ובחר לתפקיד את המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, אורלי בן-ארי גינזברג. כך דיווח הערב נטעאל בנדל ב"הארץ".

אורלי בן-ארי גינזברג (מימין) ואמיר אוחנה (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
בן-ארי גינזברג (מימין) ואוחנה בטקס הפרידה מפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, היום בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

אתמול בערב אמר אוחנה בראיון לקלמן ליבסקינד ולאראל סג"ל בתאגיד השידור כאן שהיועץ המשפטי לממשלה הציע לו מועמד אחד בלבד: "הוא (מנדלבליט) אמר 'תראו – הינה מתחם הסבירות (מסמן באצבעו עיגול), בתוכו יש אדם אחד ויחיד, קוראים לו מומי למברגר'. כל האחרים הם מחוץ למתחם הסבירות. אלף פרקליטים בפרקליטות המדינה – מהם ותיקים, מוכשרים, מנוסים. רק אדם אחד. אני לא יכול לקבל את זה. זה טענה לא רצינית". אם הדיווח ב"הארץ" מדויק, ומנדלבליט אכן הציע לאוחנה מספר מועמדים בטרם זה בחר בבן-ארי גינזברג, הרי שאמש שיקר אוחנה למראייניו ולציבור.

19:27 עריכה

הפרשן הפוליטי של חדשות 12 עמית סגל והפרשן המשפטי של חדשות 13 ברוך קרא, שלרוב חלוקים ביניהם, סבורים ששני המועמדים שהציע היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לשר המשפטים אוחנה למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה – פרקליט מחוז דרום (אזרחי) ציון אילוז או את המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים, אורית קוטב – הם מועמדי קש. לשניים אין כל ניסיון פלילי, הדרוש לפרקליט מדינה.

19:45 עריכה

ש"ס הציגה קמפיין בחירות תחת הסיסמה "אריה צריך ביבי חזק". במערכת הבחירות האחרונה הייתה סיסמת הבחירות של המפלגה – "ביבי צריך אריה חזק".

בשבוע הבא ייערכו הבחירות לראשות הליכוד, שבהן צפויים להתמודד נתניהו וגדעון סער. שלטי הפרסום לא מותירים ספק במי מהשניים מצדד יושב ראש ש"ס אריה דרעי.

19:51 עריכה

עד 1 בינואר על ראש הממשלה נתניהו להעביר את משרדי הבריאות, התפוצות, החקלאות והעבודה שבהם הוא מחזיק. זאת בהתאם להִלכת דרעי-פנחסי, שנקבעה בשנות התשעים, ולפיה, מי שהוגש נגדו כתב אישום לא יכול לכהן כשר בממשלה. לפי הערכות, נתניהו ימנה לשר החקלאות את יצחק וקנין מש"ס ולשר הבריאות – את יעקב ליצמן מיהדות התורה, שמכהן כיום כסגן שר במשרד זה. היום פרסמו יהודה שלזינגר מ"ישראל היום" וארי קלמן מ"בחדרי חרדים", שנתניהו צפוי למנות את ניר ברקת לשר העבודה והרווחה ואת ציפי חוטובלי לשרת התפוצות.

20:16 עריכה

הבוקר קבע שופט בית המשפט העליון מני מזוז, שבתוך עשרה ימים נדרשים הצדדים הנוגעים למינויה של אורלי בן-ארי גינזברג למסור את עמדתם לבג"ץ. עד אז, כך שוקל היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט – ימונה ממלא מקום זמני לפרקליט המדינה מבין ארבעת המשנים לפרקליט המדינה – המשנה לעניינים פליליים, המשנה לעניינים אזרחיים, המשנה לתפקידים מיוחדים והמשנה לאכיפה כלכלית. כך דיווחה הערב תמר אלמוג בתאגיד השידור כאן.

20:40 עריכה

בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו ניטשה מחלוקת בשאלה האם לאמץ עמדה לעומתית כלפי מוסדות אכיפת החוק או לא. היום מחלוקת זו התבטאה בדילמה האם להגיב להחלטת בג"ץ להקפיא את מינויה של אורלי בן-ארי גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה. לבסוף נמנע נתניהו מלהגיב להחלטה זו. כך דיווחה הערב יערה שפירא בתאגיד השידור כאן.

עוד דווח שבסביבת ראש הממשלה שוקלים שהסיסמה שמלווה את הפריימריז לראשות הליכוד – נתניהו נלחם בשבילנו, אנחנו נלחמים בשבילו – תשמש כסיסמה גם בבחירות לכנסת.

20:51 עריכה

"אני מבטיח לכם דבר אחד: אני מביא את נעמה יששכר הביתה. אתם יכולים לרשום את זה. זה יקרה", כך אמר אתמול ראש הממשלה נתניהו בכנס פוליטי של הליכוד. היום הגיבו על הדברים בכירים ישראלים שאמרו: "מההיכרות שלנו עם הרוסים הם ודאי לא אהבו את ההצהרה הזאת. לא ככה פועלים מול הרוסים, שאצלם דברים נמסרים בחדרים סגורים ולא מול התקשורת. השילוב של הנושא הרגיש הזה בקמפיין פוליטי פנימי לא מסייע לנעמה". את דברי הבכירים הביא ירון אברהם הערב בחדשות 12.

21:17 עריכה

אתמול אמר ראש הממשלה נתניהו שהוא ישיב את נעמה יששכר, הכלואה ברוסיה, הביתה. היום גורמים בסביבת נתניהו מנמיכים ציפיות ואומרים ששחרור יששכר ממאסרה ייקח עוד זמן. מחר עתיד בית המשפט ברוסיה לדון בערעור שהגישה יששכר על עונשה.

22:02 עריכה

סתיו שפיר קוראת לציבור להתפקד למפלגה הירוקה, שבראשה היא עומדת.

22:03 עריכה

ראש מטה הבחירות של גדעון סער, יואב קיש, הגיב לקמפיין הבחירות של ש"ס שעלה הערב לאוויר תחת הסיסמה "אריה צריך ביבי חזק".

22:13 עריכה

אמיר אוחנה ומיקי זוהר אמרו לראש הממשלה נתניהו כי בחירות לרשימת הליכוד לכנסת הן דבר רצוי. השניים, המזוהים עם ראש הממשלה, מעריכים כי אם ייערכו כעת פריימריז – הם ישפרו את מיקומם ברשימה. כך דיווח הערב עקיבא נוביק בחדשות 13. במהלך היום דן בית הדין של התנועה בשאלה האם יש לקיים בחירות לרשימת המפלגה. טרם התקבלה החלטה בסוגיה.

22:19 עריכה

עינב כהן, עד מרכזי בתיק רצח, טען בתצהיר שהגיש כי אורלי בן-ארי גינזברג – לימים המועמדת של שר המשפטים לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה – הכווינה אותו מה לומר בעדותו. דבריו אלה הם שגרמו לכך שעורכת הדין לא מונתה, בשלוש הזדמנויות שונות, לפרקליטת מחוז. כך דיווח הערב ברוך קרא בחדשות 13. בן-ארי גינזברג הכחישה את דברי כהן. עניין זה נמצא כיום בבירור בבית המשפט העליון.

22:25 עריכה

במטה גדעון סער מוסיפים לדרוש מהליכוד את ספר המתפקדים המלא של התנועה, שאותו טרם קיבלו. עוד דורשים – לקבל את נתוני התשלום של חברי הליכוד, כדי להיווכח אם מי שנמחקו מספר הבוחרים אכן לא שילמו כנדרש.

22:31 עריכה

בניגוד לכנסים פוליטיים קודמים, הערב היה אירוע התמיכה בנתניהו – שהתקיים בפתח תקווה – פתוח לתקשורת. השרים ישראל כ"ץ ומירי רגב תקפו את גדעון סער, המתמודד על ראשות התנועה.

22:57 עריכה

בסרטון ששלח ראש הממשלה לוועידת ישראל לחקלאות אמר בנימין נתניהו: "חשוב שתיק החקלאות יישאר בידיים נאמנות, בידיים שלנו".

כיום נתניהו משמש ממלא מקום שר החקלאות, אך עד 1 בינואר עליו להעביר את המשרדים שברשותו – הבריאות, התפוצות והרווחה – לאישים אחרים. לא ברור מאמירתו האם "בידיים שלנו" כוונתו לליכוד או לבלוק מפלגות הימין.

23:55 עריכה

חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן הלכה הערב לעולמה, בגיל 93.

כהן, אמו של השר צחי הנגבי, כיהנה כחברת כנסת במשך 18 שנים והייתה אחת הפעילות הבולטות למען שלמות ארץ ישראל. היא החלה את דרכה הפוליטית בתנועת הליכוד, אך יותר מכל הייתה מזוהה עם מפלגת ״תחייה״.

״אמי זכתה להיות לוחמת חרות ללא מדים, אבל כפי שאמרה תמיד, גם לאחר שמשאלתה הוגשמה ועמה זכה לעצמאות, היא לא פשטה את המדים״, ספד אחתה בנה.

״עד יומה האחרון נאבקה למען שלמות המולדת, אחדות העם וקיבוץ גלויות, אבל לרגע לא פסקה להיות אם אוהבת וסבתא אהובה. חסרונה יורגש לא רק במשפחתנו, אלא בלב העם שלמענו נלחמה ושתמיד החזיר לה אהבה. יהי זכרה ברוך!"

00:17 עריכה

עם היוודע דבר מותה של גאולה כהן, לפני שעה קלה, החלו לזרום ההספדים והניחומים מחבריה במחנה הימין, כמו מאנשי פוליטיקה בהווה ובעבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לכהן, ואיתו שר הביטחון נפתלי בנט, שר התחבורה בצאל סמוטריץ׳, שר הפנים אריה דרעי – ועוד רבים אחרים.

00:25 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב הלילה בצער רב להודעה על מותה של גאולה כהן. ״האש היוקדת של גאולה כבתה הלילה״, ספד לה ריבלין. ״לוחמת חירות ישראל ברובד העמוק של הרעיון שהיתה לי ולכולנו להשראה. השראה של עוצמה, של מסירות, של אהבת עם בארצו.

״אנו נלך לאורה של האש הזו בשבילים שסללה ובאלה שנפרצו בכוחותיה ובזכות פועלה- במחתרות, בפעילות למען ההתיישבות וכמחוקקת וכפרלמנטרית. נוחי על משכבך בשלום גאולה יקרה. אני מחבק את משפחתך ושולח להם את תנחומינו בצער הגדול, צער לאומי של ממש״.

00:26 עריכה

הלוייתה של גאולה כהן תתקיים עוד היום (חמישי) ב-13:30 בבית העלמין בהר הזיתים בירושלים. כך הודיעה משפחתה.

עוד 52 עדכונים
כל הזמן // שבת, 22 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ: אם יוגש נגדי כתב אישום בעת כהונה - אתפטר מתפקידי

עוד הוסיף גנץ: "אני רגוע לחלוטין וסומך על המערכת" ● מ"מ פרקליט המדינה אלדד: "היועמ"ש ואני פועלים תוך אמון והערכה זה לזה" ● יועץ המשפטי לממשלה מצדד בעמדת העותרים ותומך בהוצאה של צווי ביניים, שימנעו את המשך יישום החלטת הממשלה עד להכרעה בעתירות

עוד 23 עדכונים

כלוא וחנוק בעולם מוכמן

גדלתי בירושלים למשפחה מיוחסת. מצד אבא, הרב סולימן אוחנה, שהיה מגורי הארי ז״ל וסופר סת״ם ועד היום קוראים מספר התורה שכתב לפני כ-400 שנה. מצד אמא, הרב דניאל טולדנו, שהיה רבה הראשי של קסטיליה עד גירוש ספרד.

יצחק הראל כילד חרדי
יצחק הראל כילד חרדי

הסבים שלי היו יצחק אוחנה ממקנס, מרוקו, רבה הראשי של קרית שמונה, וד"ר שמואל טולדנו מג׳יברלטר, שכתב ל״ט ספרי קבלה עיונית ותמיד היה אומר לי כי הכתיבה היא ״תיקון הברית״: אותן אצבעות שמקלקלות את הברית (ובעברית: מאוננות), מחזיקות את העט (פאלי) ששופך את הדיו על הכתב ויוצר עולמות חדשים. אז הנה, אני כותב, במקלדת, לא יודע אם ליצור עולמות חדשים, בוודאי לתקן עולמות כאובים.

הורי התחנכו בעולם הליטאי בבני ברק ושפת הסתרים שלהם היתה יידיש, אבא שלי עוסק מבוקר עד ערב רק בלימוד תורה והוא בוגר ישיבת פוניבז׳ והיום יש לו תלמידים רבים (לעיתים כשאני פוגש מי מהם, התגובה למראה בנו היא: ״אוי, רחמונס״).

סבא היה אומר לי שהכתיבה היא "תיקון הברית". האצבעות שמקלקלות את הברית (ובעברית: מאוננות), מחזיקות בעט (פאלי) ששופך את הדיו על הכתב ויוצר עולמות חדשים. אז הנה, אני כותב, לא יודע אם ליצור עולמות חדשים, בוודאי לתקן עולמות כאובים

יצחק הראל כנער חרדי
יצחק הראל כנער חרדי

גדלתי על ברכי הרב שך תרתי משמע, כשהייתי קטן ומגיע לבקרו היה מושיב אותי על ברכיו, פותח את המגרה ונותן לי סוכריות ואז בוחן אותי מה למדתי. הכרתי והסתובבתי בחצרות ובבתיהם של רבנים, אדמורי״ם ובאבות, למדתי בישיבות עילית של החברה הליטאית.

בבית נעדר כל סממן מזרחי ספרדי. דברתי יידיש, התפללתי במבטאם, ואם חלילה היינו שרים בבית זמירות עם סלסולי המזרח, סבא טולדנו שהיה, בנוסף לרב מקובל, מתמטיקאי וכנר, בוגר מכללת סורבון, היה צועק עלינו ומבקש שלא נשיר ברבעי טון כי זה ממש צורם.

אצל הליטאים למדתי ללמוד, לרדת לעומקם של הדברים השכלתניים, להבין את הפשט ולהבין כי הפשט הוא פשט ולעיתים פשט מלשון טפש.

גדלתי על ברכי הרב שך, תרתי משמע. כשהייתי קטן ומגיע לבקרו היה מושיב אותי על ברכיו, פותח את המגרה ונותן לי סוכריות ואז בוחן אותי מה למדתי. הכרתי והסתובבתי בחצרות ובבתיהם של רבנים, אדמורי״ם ובאבות, למדתי בישיבות עילית של החברה הליטאית

להתפלפל בגיל 15 האם ״ביאה שלא כדרכה הוי ביאה אם לאו״ (האם מין אנאלי נחשב מין, לענייני נידה או גילוי עריות) מבלי להבין מהו האקט בכלל. ללמוד לשם למידה, בחשיבה קרה ושכלתנית, בלי לשאול איך מרגישה אותה אחת שבאים עליה שלא כדרכה או מה היא אמורה להרגיש.

ואף על פי כן, כשאני רואה את ילדיי במערכת החינוך שמקדשת את המבחנים וההכתבה, אני מנסה ככל יכולתי להנחיל להם את תפיסת ״ללמוד איך ללמוד״. כשלמדתי משפטים וקראתי את פסקיו של גאון הדור ה״ה כב׳ השופט אהרון ברק שהיה ליטאי בתפיסתו, חזרתי באחת לפלפול הישיבתי ולבניית בניינים שעומדים על קצה של הנחה אישית ורעיונית. אקטיביזם משפטי בדיוק כמו ההלכה כיום, שאינה דומה ולו במעט לימי בית המקדש וליהדות בכלל.

בישיבות בהן למדתי הייתי ה״זר״ והשונה. שם משפחתי אוחנה, הסגיר אותי, פרענק קראו לי השכם והערב, ואף בישיבה בה למדתי, היו רק עוד 3 פרענקים כמוני מתוך 130 בחורים, פרענק איז א קרענק.

להתפלפל בגיל 15 אם ״ביאה שלא כדרכה הוי ביאה אם לאו״ (האם מין אנאלי נחשב מין, לענייני נידה או גילוי עריות) מבלי להבין מהו האקט. ללמוד לשם למידה, בחשיבה קרה ושכלתנית, בלי לשאול איך מרגישה האחת שבאים עליה שלא כדרכה

הזרות לא עזבה אותי שנים רבות, גם כשעזבתי את החברה החרדית. כשגרושתי היתה בהריון עם בנותינו התאומות, שינינו את שם משפחתי ל״הראל״. וכי למה שיסבלו מסטיגמות ודעות קדומות.

לפני כשנה הייתי במרוקו, לשם נסעתי בכלל לפסטיבל מוזיקה אלקטרונית. המסע טלטל אותי בעצמותי ובנפשי. הדבר הראשון שעשיתי היה להחזיר לעצמי את שם משפחתי – אוחנה. אז הנה אני, איציק הראל אוחנה. נעים מאוד.

נפשי השתוקקה לחופש מילדות. רציתי לדבר את עצמי, על רגשות, אבל לא ידעתי איך. גדלתי בעולם רציונאלי, שכלתני ולוגי. עולם של ביטול עצמי רדיקלי, כששיננתי כל יום שאני צריך ״לבטל רצוני מפני רצונו״.

נפשי השתוקקה לחופש מילדות, רציתי לדבר את עצמי, על רגשות, אבל לא ידעתי איך. גדלתי בעולם רציונאלי, שכלתני ולוגי. עולם של ביטול עצמי רדיקלי, כששיננתי כל יום שאני צריך ״לבטל רצוני מפני רצונו״

עברתי מהעולם הליטאי הקר והקפוא לעולם החם והשמח של החסידות, שם במקום ללמוד ולהתפלפל שרים, רוקדים ושותים לחיים, ועדיין הרגשתי כלוא וחנוק מבלי יכולת לבטא עצמי.

יצחק הראל (שני מימין) עם משפחתו
יצחק הראל (שני מימין) עם משפחתו

שלא לדבר על העולם המיני שעבר תלאות ומסעות, מילדותי הקטנה, דרך הישיבות ולאחריהן. עולם מוכמן, מנותק ולא מדובר, אפוף במשולש ה״אשמה, בושה ופחד״, דבר שגרם לי להיות בעולם של ריצוי וסבל פנימי מתמשך.

עברתי מסע מייסר בעולם הנפש, מנותק רגשית, וחייתי ממש תחת שני איציקים. איציק השכלי כלפי חוץ – הכל רציונאלי עם אפס יכולת הכלה, ואיציק הרגשי שבער אך מוסתר תחת הררי הגנות.

לא אהבתי את עצמי, כך שלא ידעתי אהבה התלויה בדבר מהי (להבדיל מילדיי שבפעם הראשונה שנפגשנו, הבנתי מהי אהבה שאינה תלויה בדבר), העולם המיני בתוכי סער וצרח ללא קול וללא כתובת, המיניות היתה מנותקת. לא ידעתי מה זו מיניות מחוברת. עולם ללא מילים. רק מעשים.

ועדיין הרגשתי כלוא וחנוק בתוך עצמי. העולם המיני עבר תלאות ומסעות, מילדותי הקטנה, דרך הישיבות ולאחריהן. עולם מוכמן, מנותק ולא מדובר, אפוף במשולש ה״אשמה, בושה ופחד״, שגרמו לי להיות בעולם של ריצוי וסבל פנימי מתמשך

הציונות בילדותי היתה הרוע בהתגלמותו. הנה שיר שהיה שגור בפינו: ״בשלטון הכופרים אין אנו מאמינים, ובחוקותיהם אין אנו מתחשבים, בדרך התורה נלך באש ובמים, בדרך התורה נלך לקדש שם שמים״, ואז היינו מסיימים במילים ״נשבור לציונים את השיניים״!! שיר שכולו התרסה לשלטון החילוני הציוני.

הייתי יוצא להפגנות שהיו אז. הנושאים היו חילולי שבת, חילולי בית קברות, או ניתוחי מתים. מאידך, מכיוון שגדלתי בשכונת בית וגן הצמודה להר הרצל, אותו הר הרצל שהיה משמש לנו מוקד לבילוי משפחתי. היינו עושים שם פיקניק ומתגלגלים על הדשא, ולא היה נתפס בעינינו כבית קברות כלל, למרות הקבר של הרצל שתמיד אמרו לנו שהוא שחור כי הוא נשרף בגיהנם.

אחת לשנה סוגרים את ההר מפסח עד לאחר יום העצמאות, והיו עורכים חזרות לטקס הממלכתי. כמה נהניתי להתפלח להר הרצל ולהביט בחיילים צועדים בסך, לשמוע שירים עבריים שמעולם לא הכרתי, את שיר התקווה. זה הקסים אותי. רציתי להיות כמותם, הרגשתי גאווה בהיותי ישראלי, זה ממש היה מבלבל.

הר הרצל היה משמש לנו מוקד לבילוי משפחתי. היינו עושים שם פיקניק ומתגלגלים על הדשא, ולא היה נתפס בעיננו כבית קברות כלל, למרות הקבר של הרצל שתמיד אמרו לנו שהוא שחור כי הוא נשרף בגיהנם

לא היה פשוט להכנס להר הרצל, החיילים שמרו שאף אחד לא יוכל להסתנן, והייתי עושה ממש מבצע צבאי שכלל זחילות ביער ירושלים, מעבר בין קוצים ומה לא. לא מזמן פגשתי ידיד שהוא אחד המפיקים של הטקס בהר הרצל, הלה מספר לי על הילדים הדוסים מבית וגן שמשגעים אותם ורוצים להכנס, ואני אומר לו, ״תכניס אותם, זו שליחות״ אם אתה רוצה להראות לילדים חרדיים מהו העולם ה״אחר״ – זה המקום, כאן אפשר לפקוח להם את העינים וגרום להם להבין שלא הכל שחור לבן.

האיום הגדול על בחור ישיבה הוא, שחלילה לא ״יתקלקל״ וילך לצבא. שנה חיכיתי עד שאחותי תתארס כדי לא להרוס לה את השידוך, בזמן הזה נבחנתי והוסמכתי לרבנות. ביום שהתארסה פניתי ללשכת גיוס.

התגייסתי לצה״ל בגיל 22 כי רציתי לתרום ולהרגיש שייך. לא היה אז נח״ל חרדי ולישיבת ההסדר לא רציתי ללכת, כי אצלנו כיפה סרוגה נחשבה גרועה מחילוני. הייתי בהלם תרבות, שירתתי 3 שנים מלאות כשריונר בחטיבה 7 וזמן מה, כמש״ק דת. במלחמת לבנון השניה בשירות מילואים, הטנק שלי נקלע ל״כרוניקה של מארב ידוע מראש״, חטף כמה טילים ועלה בלהבות. יצאתי חי, ומצולק נפשית, אך לא חבר שהיה בטנק לידי.

האיום הגדול על בחור ישיבה הוא, שחלילה לא ״יתקלקל״ וילך לצבא. שנה חיכיתי עד שאחותי תתארס כדי לא להרוס לה את השידוך, בזמן הזה נבחנתי והוסמכתי לרבנות. ביום שהתארסה פניתי ללשכת גיוס

את הכיפה הורדתי מראשי בגיל 25, אולם רק בגיל 44 התחברתי לעולם הפנימי המוכמן ולאחר מסע עמוק בנבכי נפשי באמצעות פסיכואנליזה, הצלחתי להתחבר לחופש העמוק ביותר – להיות מאוחד עם הנפש. ועל כך בפוסט הבא.

יהודי, בוגר החינוך החרדי ליטאי / חסידי, תלמיד חכם בהווה, עורך דין ויועץ לחיים, חופר עמוק, תשוקה לחיים, מוזיקה, אוכל טעים, לאלוהים ולמורכבות האנושית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,219 מילים

עד לאחרונה התמקדה פעולת המשטרה הגרמנית בטיפול בקיצונים אסלאמיים ● אבל כמה מאירועי הטרור האחרונים, שהמניע להם היה אידיאולוגיה ימנית קיצונית ואנטישמית, גרמו לה לאמץ אסטרטגיה חדשה

עוד 938 מילים

טיול לשבת הדרום לובש אדום

נוסעים דרומה לטייל בזול, ליהנות מניחוח הפרחים ולגלות הנאות נוספות ● נצלו את סוף השבוע כדי לבקר בפסטיבל "דרום אדום", לספוג קצת שמש וליהנות מעוד כמה פעילויות (כמעט) ללא תשלום

עוד 853 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
וִירוּס

אם מתנגדי החיסונים הרפואיים נמצאים בשולי החברה ונתפסים כתמהונים, הרי שמתנגדי החיסונים התרבותיים, הכלכליים, המשפטיים והפוליטיים נמצאים בעמדות מפתח ושולטים במוקדי הכוח ● בשנים האחרונות, נדמה לא פעם שידם על העליונה ושהקרב הוכרע

עוד 1,013 מילים

למקרה שפיספסת

מעגל של שבי, כאב ותקווה

כשהמשטרה הרחיקה את בעלי מהבית אחרי שהיה אלים, העזתי לבקש גט. כשהוא סירב, מצאתי תמיכה

מעגל של אושר

אני זוכרת שעמדתי על הבמה בשנה שעברה ב'אשת המדבר', טיול בן יומיים במדבר שאורגן על ידי מרכז הסיוע המשפטי לנשים 'יד לאישה', התומך בנשים עגונות שבעליהן מסרבים לתת להן גט. ביקשתי את המיקרופון וקראתי בקול 'ברוך מתיר אסורות'. זה היה יום אחרי שסוף סוף קיבלתי את הגט שלי, והייתי מאושרת עד הגג!

עמדתי על הבמה ב'אשת המדבר', טיול בן יומיים במדבר, שאורגן על ידי מרכז הסיוע המשפטי לנשים 'יד לאישה', התומך בנשים עגונות שבעליהן מסרבים לתת להן גט. ביקשתי את המיקרופון וקראתי בקול 'ברוך מתיר אסורות'

הרגשתי ששוחררתי מכלא והייתי עכשיו חופשיה כמו ציפור דרור. הרגשתי מוקפת במעגלים של אושר. צעדנו 18 קילומטרים דרך מדבר הערבה באותו יום, כשבמהלך הטיול הרגשתי בבירור את התמיכה הפיזית והרוחנית של הנשים האחרות שיצאו למסלול. היה לי כל כך הרבה כוח. רקדנו באושר והיה קשה להאמין שבדיוק עזבתי סוג שונה לחלוטין של מעגל.

מעגל של כאב ופחד

הייתי כלואה במעגל אכזרי ללא דרך מוצא. מעגל של אלימות, איומים, 'הרצאות', על צדקת הדרך, והשפלה. היה לי רצון עז לתקן דברים, להחיות את האהבה שפעם חלקנו.

היינו נשואים במשך 21 שנים. בהתחלה לא היתה אלימות. היא הזדחלה לחיים שלנו כל-כך באיטיות – באופן נדיר בהתחלה, ובסופו של דבר על בסיס יומי. עכשיו אני יודעת שהיו סימני אזהרה, אבל לא ראיתי אותם מהבהבים.

היינו נשואים במשך 21 שנים. בהתחלה לא היתה אלימות. היא הזדחלה לחיים שלנו כל-כך באיטיות – באופן נדיר בהתחלה, ובסופו של דבר על בסיס יומי. עכשיו אני יודעת שהיו סימני אזהרה, אבל לא ראיתי אותם מהבהבים

הייתי במעגל של כאב, כאב פיזי, אובדן שליטה או כעס שלא היה קשור אליי אבל כוון אליי. שריפה בגרון שלי על אובדן מערכת יחסים, הכאב והסימנים שלו נותרו והזכירו לי את הכאב גם מספר ימים לאחר מכן. ושוב הסתרתי ו'שכחתי', משום שצריך להמשיך.

לפני שקיבלתי את הגט שלי כתבתי את הדברים הבאים:
"אני כלואה במעגל של פחד. אני מפחדת להרגיש כך שלא אפול, מפחדת להרגיש משום שזה כואב. אני מפחדת לדמיין משום שזה מאיים, ואם אעז… אם אנסה… לא! האם יכולה להיות תקווה למרות הכל?"

אני רוצה לחבק את האישה שכתבה את המילים האלו, אישה שהיתה לה מעט מאוד תקווה, ואני רוצה להגיד לה שבקרוב היא תהיה חופשיה; יש תקווה. התקווה החלה ביום בו המעגל נשבר. הוא היה אלים שוב והורחק מהבית שלנו. אני הייתי שבורה. ועדיין, הצלחתי לגעת בפצעים, להקשיב, לכאוב. קמתי והעזתי להתחיל בהליכי הגירושין.

הייתי במעגל של כאב, כאב פיזי, אובדן שליטה או כעס שלא היה קשור אליי אבל כוון אליי. שריפה בגרון שלי על אובדן מערכת יחסים, הכאב והסימנים שלו נותרו והזכירו לי את הכאב גם מספר ימים לאחר מכן. ושוב הסתרתי ו'שכחתי'

מעגל של שבי

הוא לא רצה לתת לי גט. "את שלי; את לא עוזבת, אני לא אתן לך לעזוב". נלחמתי כדי לשרוד. הייתי צריכה לכלכל חמישה ילדים עם משכורת של גננת. עד היום, הוא לא משלם מזונות.

תוך כדי הבלגן הבנתי פתאום שהוא מיוצג על ידי עורך דין ממולח שמונה על ידי המדינה, בעוד שאני עומדת מול המערכת בעצמי, מייצגת את עצמי. המדינה לא סיפקה לי ייצוג משום שלא אני נעצרתי על אלימות; הייתי רק גננת שמקבלת משכורת 'מדהימה' ולכן הייתי יכולה להרשות לעצמי את הייצוג.

רעדתי מפחד לפני ההופעה בבית המשפט, משום שהרגשתי שאין לי את עוצמה לעמוד מול המערכת לבד.

תוך כדי הבלגן הבנתי שהוא מיוצג על ידי עו"ד ממולח שמונה ע"י המדינה, בעוד שאני עומדת מול המערכת בעצמי. המדינה לא סיפקה לי ייצוג משום שלא אני נעצרתי על אלימות; הייתי רק גננת שמקבלת משכורת 'מדהימה' ולכן הייתי יכולה להרשות לעצמי את הייצוג

מעגל של תקווה

שוב הרגשתי כלואה במעגל. הפעם מעגל של עגינות, כבולה לנישואים בלתי קיימים. שוב הרגשתי פצועה וכואבת כשעמדתי מול המערכת המשפטית. כל הפחדים שלי מומשו והכבוד שלי נרמס. אני זו שצריכה להצדיק את עצמה?

שמעתי שמועה על מעגל נוסף, מעגל של תקווה – ארגון התומך בנשים בכאב, המכותרות על ידי פחדים וחרדה, כפי שאני הייתי. ארגון המספק ייצוג משפטי, תמיכה רגשית וחברות. בעזרת הארגון הזה, הצלחתי סוף סוף לשבור את מעגל העגינות; יד לאישה היה מעגל התקווה עבורי ועבור קרוב לאלף נשים אחרות אותן עזר לשחרר.

והשנה, כשאני ממשיכה לטיול המדברי 'אשת המדבר', אני אהיה לאה שונה מאותה לאה שהייתי כשהשתתפתי בשנה שעברה.

שוב הרגשתי כלואה במעגל. הפעם מעגל עגינות, כבולה לנישואים בלתי קיימים. שוב הרגשתי פצועה וכואבת כשעמדתי מול המערכת המשפטית. כל פחדיי מומשו וכבודי נרמס. אני זו שצריכה להצדיק את עצמה?

טיול אשת המדבר, המופק על ידי מרתון ישראל, מתרחש במדבר הערבה ב-20-21 בפברואר, 2020. הוא כולל מסלול מאתגר בן 24 ק"מ הכולל נקודות התרעננות, לינה בחוות האנטילופות, ארוחות מפוארות, הופעה של הזמרת רונית שחר, מעגלי שיח בערבים, אחווה ועוד.

כל ההכנסות האירוע מועברות ל'יד לאישה' של אור תורה סטון להמשך העבודה שלהן לקראת שחרור והעצמה של עגונות. הרישום סגור, אבל אתם יכולים עדיין לעזור להם להגיע ליעד שלהם.

משתתפת במרתון אשת המדבר שמתקיים בערבה בפברואר 20-21.,2020, יכלול 24 ק"מ הליכה במדבר מטעם 'יד לאשה' למען נשים עגונות ומסורבות גט.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 760 מילים

תגובות אחרונות

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ההחלטה לפתוח בחקירה נגד יונתן פולק היא לא פחות משערורייה

החלטת משרד המשפטים לפתוח בחקירה פלילית נגד פעיל השמאל יונתן פולק בגין מאמר דעה שפרסם ב"הארץ", היא החלטה בלתי סבירה וכה קיצונית בחומרתה, עד שהיא נראית כנגועה בשיקולים זרים ● פרשנות

עוד 905 מילים

הספין החמישי נתניהו חוגג על החקירה הפלילית אבל לכחול-לבן יש דילמה גדולה יותר

הודעת מ״מ פרקליט המדינה אמש, בפריים טיים, על פתיחה בחקירה פלילית בנושא הממד החמישי, שבראשה עמד בני גנץ, נפלה כמו ספין משמיים לידי נתניהו ● לא משנה שגנץ עצמו כלל לא חשוד בפרשה, זה יהיה הקמפיין עד ל-2 במרץ ● אלא שהמרוויחים העיקריים מהספין הזה לא יהיו הליכוד ● ובינתיים, בכחול-לבן, מחשבים מסלול מחדש ועומדים בפני דילמה חשובה בהרבה מענייני הממד החמישי ● פרשנות

ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, הודיע אתמול כי החליט לפתוח בחקירה פלילית בנושא הממד החמישי, החברה של בני גנץ ורם בן-ברק מכחול-לבן, שפשטה מזמן את הרגל. ההחלטה שודרה בפריים טיים, בחדשות של ערוץ 12. בליכוד שמחו וצהלו, ויש כבר מי שמציע, ברוח ימי החקירות הללו, להקים ועדה שתחקור למה עיכבו את החקירה הזו עד היום, ולמה רצו לדחות אותה עד לאחר הבחירות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין שיש לו כאן ספין מהשמיים. הוא לקח את הודעת הפרקליטות וניפח אותה. לא משנה שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר הבהיר כי גנץ כלל עצמו לא חשוד בפרשה, זה יהיה הקמפיין מעכשיו ועד הבחירות ב-2 במרץ: הממד החמישי, האכיפה הבררנית, ההדלפות הסלקטיביות, התיקים שתפרו בפרקליטות רק לימין, עד שאמיר אוחנה תפס שם פיקוד.

זה יהיה הקמפיין מעכשיו ועד הבחירות: הממד החמישי, האכיפה הבררנית, ההדלפות הסלקטיביות, התיקים שתפרו בפרקליטות רק לימין, עד שאמיר אוחנה תפס שם פיקוד

נתניהו ינצל את חוסר ההתמצאות וחוסר האבחנה של הציבור וינסה כמובן להחמיר עם התיק של גנץ, ולהקל עם התיקים שלו במקביל. אתמול כבר ניסה נתניהו להדביק לגנץ רמזים על פגיעה בביטחון המדינה.

"בפרשת הממד החמישי", הודיע אשף התעמולה נתניהו בכינוס באשקלון, "נפתחה הערב חקירה פלילית ובחקירה פלילית הכול פתוח: 50 מיליון שקל מכספי הציבור – ארבעה מיליון שקל מתוכם לא חזרו לציבור – וגנץ קיבל משכורת עתק. עד היום זה לא נחקר ולא חקרו את המשמעות הביטחונית של המידע שהממד החמישי הוציאה לחו"ל".

הפרס האלקטורלי שקיבל נתניהו יסייע לו להסיט את סדר היום מצרותיו הפליליות ומהמשפט שעומד להיפתח נגדו, זה ברור. האם האירוע החדש יפגע בגנץ ובכחול-לבן? ייתכן, אבל נתניהו והליכוד לא ייצאו נשכרים ברמת המנדטים. אנשים שחושבים שגנץ וגבי אשכנזי (עוד פרויקט חיסול של נתניהו והליכוד בימים האלה) מושחתים, לא יערקו למושחתים מהליכוד. הם לא יעברו מ"רק לא ביבי" ל"רק ביבי". הנדידה יכולה להיות רק בתוך הגוש, מכחול-לבן לעבודה-גשר-מרצ. זה כן.

אנשים שחושבים שגנץ ואשכנזי (עוד פרויקט חיסול של נתניהו והליכוד בימים האלה) מושחתים, לא יערקו למושחתים מהליכוד. הם לא יעברו מ"רק לא ביבי" ל"רק ביבי". הנדידה יכולה להיות רק בתוך הגוש: מכחול-לבן לעבודה-גשר-מרצ

גנץ ואנשי כחול-לבן נשאלים עכשיו בכל מקום על הממד החמישי ועל ההקלטות המרשיעות לכאורה של אשכנזי מפרשת הרפז. זה לא יירגע בסוף השבוע הזה ובכלל.

הקמפיין החדש שתכננו בכחול-לבן על ענייני הבריאות ("במחיר מיטה אחת במטוס של נתניהו אפשר לקנות 1,000 מיטות בבתי חולים", אמר לפיד בכנסת) יורד למדרון אחורי. נגיף הקורונה וחדרי הבידוד בשיבא תופסים את הכותרות הראשיות ומסייעים דווקא לנתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן, שמנהלים את כל העסק מול המצלמות.

אלה לא ימים טובים לכחול-לבן, אבל צריך לשים לב: בתוך כל ההמולה נדחק משפט מפתח של גנץ, בראיון אתמול לגלי צה"ל. "אני לא צריך 61 חברי כנסת. אני צריך שהגוש שלנו יהיה גדול יותר משלהם", כך אמר. הופה. זה בדיוק המתכון לממשלת מיעוט עם רוב יהודי שאפשר להקים רק בסיוע הרשימה המשותפת. זו בדיוק ההתלבטות הגדולה בקוקפיט של כחול-לבן בשבועות ובימים האחרונים.

השאלה היא מהי מידת הנזק הפוטנציאלי למפלגה. הנחת העבודה היא שממשלת מיעוט כזו לא תחזיק מעמד, ובבחירות הקרובות הבאות, אולי כבר בספטמבר 2020, כחול-לבן תהפוך למותג שלילי, מפלגה שהסתייעה בתומכי הטרור של בל"ד. זו בדיוק הדילמה, והיא נראית יותר מסובכת מהחקירה נגד הממד החמישי של גנץ.

עוד 499 מילים

דעה וירוס הבחירות הנצחי

תיאוריית הכאוס של הבחירות עשויה להתאים לחלק מהשחקנים, אך עבור ישראל בתור ישות כוללת, היא מכילה שינוי מבני עם השלכות שאי אפשר למדוד אותן ● מסיבה זו - ולו רק מסיבה זו בלבד - סינדרום הבחירות הנצחיות ללא סגירת מעגל חייב להסתיים ● רק קהל הבוחרים הישראלי, המנוכר עד לעמקי נשמתו, יכול לגרום לזה לקרות

עוד 1,158 מילים

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

מ"מ פרקליט המדינה אלדד הודיע על פתיחת חקירה פלילית

מנדלבליט: אתערב אם יועלו חשדות שונים מאלו הקיימים היום ● נתניהו הודיע על הקמת שתי שכונות מעבר לקו הירוק ● הח"כים זוהר וטיבי תקפו זה את זה בראיון משותף ● ביקורת במערכת הפוליטית על פרסום דו"ח נומה הנוגע לזיוף נתוני גיוס החרדים

עוד 37 עדכונים

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה