על נישואין ואהבה בעולם החרדי - בעקבות "מלכויות של מטה"

מלכי רוטנר, צילום מסך מתוך "מלכויות של מטה"
מלכי רוטנר, צילום מסך מתוך "מלכויות של מטה"

יושבת מלכי רוטנר, מול המצלמה בסדרה של אורי רוזנווקס ב"כאן 11", מלכויות של מטה", ומדברת בנועם.
מלכי היא אישה חרדית, חסידית, מאוד רהוטה, גם נאה וגם משכילה – היא אחת משלוש הנשים שמספרות בפרק השלישי של הסדרה "מלכויות של מטה" על נפלאות עולם הנישואין החרדי-חסידי.

בעולם החרדי, כך אנחנו למדים, מתחתנים, בדרך כלל, בגיל תשע עשרה. קודמת לכך תקופת אירוסין ארוכה (כנראה בגלל שבזמן האירוסין הנערות עדיין קטינות). מלכי, למשל, התארסה כשהיתה רק בת שבע עשרה.

בעולם החרדי, כך אנחנו למדים, מתחתנים, בדרך כלל, בגיל תשע עשרה. קודמת לכך תקופת אירוסין ארוכה (כנראה בגלל שבזמן האירוסין הנערות עדיין קטינות). מלכי, למשל, התארסה כשהיתה רק בת שבע עשרה

אני דוחקת את המחשבות על הילדה בת השבע עשרה שהייתי, ועל כמה לא הייתי בשלה למערכות יחסים ארוכות, שלא לומר נישואין, ומקשיבה.

"הייתי ילדה בת שבע עשרה"' מספרת מלכי. "איזו פריבילגיה זו שבגיל שבע עשרה אומרים לך, אנחנו עשינו את כל הבירורים, אנחנו עשינו את הבחירה הרציונאלית בשבילך" (מי שאומרים ועושים במקרים האלה, אלה כמובן ההורים).
ובאמת, מלכי התחתנה אחרי שההורים שלה בחרו בשבילה חתן.

״הייתי רק ילדה,״ היא מספרת עוד, ״ילדה שהתפללה לבעל צדיק ותלמיד חכם״.
אני מקשיבה למלכי ולאיך שהיא מגינה, בבטחון רב, על הדרך שבה מקובל בחסידות שלה להתארס ולהתחתן. ״למה כשאנחנו עושים פעולות חשובות אחרות, כמו קניית בית״, היא טוענת, ״אנחנו פועלים ממניעים רציונאליים ואיש לא יתמה על כך, ובעצם באהבה אנחנו מתנהגים אחרת? הרי נישואין זה דבר הרבה יותר משמעותי מקניית בית…". מה גם, ״היא מוסיפה, ״שבבחירה הזו מעורב גם האדמו"ר. ההורים מתייעצים איתו והוא מאשר את הבחירה הזו, זאת אומרת שיש כאן גם תוקף של סמכות רוחנית״.
"זה לא מודל שיכול להיות מוסבר בעולם ליברלי", מסכמת מלכי, "אבל חייבים להודות שהוא מודל מנצח".

באמת? אני כבר לא יכולה להתאפק מלכעוס, באמת מלכי, לכולן זה מודל מנצח? לכל הנשים שאת מכירה? לכל החברות שלך?
אני שואלת את עצמי אם את מדברת מתמימות.

"אבל חייבים להודות שהוא מודל מנצח", מסכמת מלכי. באמת? אני לא יכולה להתאפק מלכעוס, באמת מלכי, לכולן זה מודל מנצח? לכל הנשים שאת מכירה? לכל החברות שלך?

בפרק השלישי בסדרה "מלכויות של מטה" אנחנו שומעים ורואים שלוש נשים שמאוד מאושרות בנישואין שלהן. גם גיטי ויספלד, נשואה באושר כמובן, מספרת כמה זה טוב שאנחנו מתארסות בגיל כל כך צעיר, כי בגיל כזה אפשר להתאהב מיד, בחסות התום: "זוג חסידים מתארס מגיל מאוד מאוד צעיר, והגיל הזה מאפשר לו להתאהב מכלום, רק מלראות את התמונה עוד לפני הפגישות".
זוג אחר שיושב מול המצלמה ונשאל על האהבה ביניהם עונה:
"פשוט יש".
"אני מאחלת לכל הזוגות בעולם שתהיה להם אהבה כמו לי ולבעלי", אומרת האישה.

שלא תבינו, אני מאוד שמחה בשבילן, בשביל כל השלוש, ובשביל כל הנשים האחרות שחיות באושר ובשלווה, אני אפילו מקנאה קצת. אשריכן, צדיקות, זכיתן, אבל…
אתן באמת חושבות שאצל כולן הסיפור הוא כזה מושלם? שבחסות בת הקול, השדכנית, ההורים והאדמו"ר, אנחנו תמיד מקבלות את הזיווג הנכון שלנו, את הנשמה התאומה שלנו, ואנחנו חיות באהבה ובשלום
באמת?
מתי בפעם האחרונה דיברתן עם האחיות שלכן, החברות, או השכנות שלכן?
אני פונה אליך, מלכי.
קשה לי להאמין שאת באמת לא יודעת.

אתן באמת חושבות שאצל כולן הסיפור הוא כזה מושלם? שבחסות בת הקול, השדכנית, ההורים והאדמו"ר, אנחנו תמיד מקבלות את הזיווג הנכון שלנו, את הנשמה התאומה שלנו, ואנחנו חיות באהבה ובשלום. באמת?

כבר כמה שנים שאני מטפלת בגברים ובנשים בעולם החרדי, ליטאים מזרחים וחסידים, חלקם נטועים חזק בעולם הזה, חלקם עושים את דרכם באומץ החוצה וחלקם כבר בחוץ. כבר כמה שנים שאני מקשיבה לסיפורים שלהם וכשאני שומעת את מלכי וחברותיה, בסדרה, מהללות את מוסד הנישואין החרדי, אני לא יכולה שלא להיזכר.

אני נזכרת בציפורי, שהתחתנה גם היא עם תלמיד חכם ובעל ייחוס, כיאות למעמדה הרם של משפחתה בקהילה.
"הוא היה ממש עילוי, היא מספרת לי, ממש שפיץ…". למעשה הוא היה כזה עילוי שהיה מבלה בבית המדרש רוב שעות היממה, וכשהיה כבר מופיע בבית זה היה בשעות לא קבועות, ובדרך כלל מאוד מאוחר. ציפורי היתה מחכה לו בסבלנות. אישה צעירה, שמצאה את עצמה פתאום נשואה ובודדה, צמאה מאוד לקשר ולאינטימיות, לכל הדברים שחיי הנישואין היו אמורים להעניק לה. רק שבפועל היה לגמרי אחרת – כשבעלה הטרי היה מופיע, תמיד היה מסוגר וקר, כשכבר היה מדבר עם ציפורי עשה את זה בחוסר סבלנות וחשק. ציפורי חשקה את שפתיה.
אחרי כמה חודשים היחס הקר התחלף בהשפלות ובדיבור גס, וגם במיטה, נו, איך לומר, זה לא היה זה.

כשבעלה הטרי היה מופיע, תמיד היה מסוגר וקר. כשכבר דיבר איתה, עשה זאת בחוסר סבלנות וחשק. היא חשקה שפתים. אחרי כמה חודשים היחס הקר התחלף בהשפלות ובדיבור גס, וגם במיטה, נו, איך לומר, זה לא היה זה

בפרק המדובר, מסבירה לנו מדריכת הכלות, חני יעקובוביץ', על בת קול שיוצאת מהשמיים ארבעים יום לפני שאנחנו נולדים (או נוצרים) ועל ההצהרה של אותה בת קול גורלית – בן פלוני לבת פלוני.
הרי הקדוש ברוך הוא הפריד בינינו לפני שנולדנו, כך למדתי מחני, ובמעשה הנישואין אנחנו בעצם מתאחדות עם הנשמה התאומה שלנו.

בטח גם ציפורי שמעה את זה. אולי לכן לא סיפרה לאף אחד חודשים ארוכים על הסבל שלה, היא ניסתה להיות טובה יותר, להתפלל חזק יותר, לבשל מאכלים טעימים יותר, להיות מכילה וסבלנית, ומה לא. הרי הבחור תלמיד חכם הוא, וההורים שלה צידדו כל כך בנישואין האלה. רק שכלום לא עזר.
אחרי כמה חודשים לא יכלה ציפורי להכיל יותר את הסבל, היא אזרה אומץ ודיברה עם משפחתה. אחרי שנכשלו מלהניא אותה לעשות את 'המעשה הנמהר', ולמרות שלא תמכו בה כלל, הצליחה ציפורי לעשות את זה – ולהתגרש.

בטח גם ציפורי שמעה את זה. אולי לכן לא סיפרה לאף אחד חודשים ארוכים על הסבל שלה, היא ניסתה להיות טובה יותר, להתפלל חזק יותר, לבשל מאכלים טעימים יותר, להיות מכילה וסבלנית, ומה לא. רק שכלום לא עזר

כיום היא "שומעת שידוכים", הולכת לפגישות ומקווה להקים בית חדש, בקרוב.
במונחים של הקהילה שלה ציפורי כבר לא צעירה, היא בת עשרים ושש, עליה למהר. במונחים של הקהילה שלה היא גם נחשבת כבר כסחורה פגומה, וכמובן שהיא יוצאת למפגשים רק עם פגומים כמוה, גרושים או אלמנים.
"לפעמים", כך אמרה לי באחד המפגשים, "אני שואלת את עצמי איך זה יכול להיות שהאדמו"ר עצמו אישר את השידוך שלי שהיה כזה גיהנום? הרי האדמו"ר שלנו אף פעם לא טועה. זה בוודאי שיעור שעלי ללמוד, רק שאיני יודעת, עדיין מהו".
אנחנו שותקות קצת.
אני לא יודעת לגבי האדמו"ר, אני אומרת לה לבסוף, אבל אני יודעת שאת אישה צעירה ואמיצה, אני יודעת כמה קשה היה לך לעשות לבד, וללא תמיכה, את מה שעשית. אני שמחה שהצלת את נפשך, ואני מקווה שבקרוב תמצאי בן זוג ממש ממש טוב, כי מגיע לך.
ממש מגיע לך.
"אני לא רוצה להישאר גרושה", לוחשת ציפורי ולמרות שהיא משפילה את עיניה אני רואה שממש, אבל ממש, מתחשק לה לבכות.

"לפעמים", כך אמרה לי באחד המפגשים, "אני שואלת את עצמי איך זה יכול להיות שהאדמו"ר עצמו אישר את השידוך שלי שהיה כזה גיהנום? הרי האדמו"ר שלנו אף פעם לא טועה. זה בוודאי שיעור שעלי ללמוד

האם מלכי וחברותיה שבסדרה לא מכירות נשים כמו ציפורי? האם הן לא יודעות מה מעמדה של גרושה בקהילה שלהן, באיזה קשיים היא נתקלת, או שאולי זה קורה רק בקהילות אחרות, ואצלן לא?
אני תמהה.

אני נזכרת גם בלאה.
כמו ציפורי גם לאה התחתנה עם תלמיד חכם, שנתגלה כאדם מנוכר ואלים, וגם היא גרושה. ההבדל הוא שללאה יש ילד קטן ("הוא הציל אותי", אומרת לאה, "לא יכולתי לחשוב שיגדל באווירה כזו") וללאה יש גם משפחה תומכת.
למרות שאביה אדם מאוד מכובד בקהילה הוא גם אדם יוצא דופן ויחסית פתוח, ולכן כשסיפרה לו לאה על הסבל שהיא סובלת מבעלה תמך בה מיד ועזר לה להתגרש מהר ככל האפשר.
"הוא לא היה מכה אותי ממש", סיפרה לי פעם על הגרוש שלה, "אולי פעם או פעמיים ולא חזק. הוא בעיקר פגע בי נפשית. היחס המקטין שלו, המזלזל, והשפה שבה דיבר אלי, אני לא רגילה לזה. ניסיתי להתרגל, אבל לא הצלחתי…".
מזלך, אני אומרת לה, מזלך שלא התרגלת.

"הוא לא הכה אותי ממש", סיפרה לי פעם על הגרוש שלה, "אולי פעם או פעמיים ולא חזק. בעיקר פגע בי נפשית. היחס המקטין, המזלזל, והשפה שבה דיבר אלי, אני לא רגילה לזה. ניסיתי להתרגל, אבל לא הצלחתי". מזלך, אני אומרת לה, מזלך שלא התרגלת

גם לאה יודעת, טוב מאוד, מה מעמדה של גרושה בעולם החרדי ולכן היא לא מבזבזת זמן ויוצאת לפגישות במטרה לפגוש את בעלה השני. בגלל שהיא גרושה היא יכולה לצאת ליותר ממספר פגישות עם כל מועמד עד שתחליט, ולאור נסיונה בעבר, היא בהחלט מהססת.
"אני רוצה לספר לך על בחור אחד שפגשתי כבר פעמיים", היא אומרת לי באחת הפגישות, "הוא ממש מקסים. הוא עדין ומנומס, נעים לי איתו והוא מצחיק אותי רק ש…הוא לא שפיץ כמו החתנים של האחיות שלי והוא…"
הוא מה? אני שואלת
"הוא… מזרחי".
(הגזענות בעולם החרדי ראויה להתייחסות נרחבת, אבל לעת עתה אציין שזה עולם מאוד גזעני).

אני מבינה את ההתלבטות שלך, אני אומרת לה, אבל את כבר בעלת ניסיון. כבר התחתנת עם עילוי בתורה שהיה בעל נורא ואדם בלתי נסבל, מה זה מלמד אותך?
היא מסתכלת עלי ושותקת.
אמרת שצחקת עם הבחור שיצאת איתו לפגישה
"כן, צחקתי הרבה, בעצמי התפלאתי, כי אני לא צוחקת כל כך הרבה בזמן האחרון".
בעלך לשעבר הצחיק אותך פעם?
"את יודעת שלא".
ולגבי זה שהוא אינו עילוי שלומד כל היום בבית המדרש, סליחה על התמיהה החילונית, אבל לא עדיף בעל שלפעמים בא הביתה לפני שתיים עשרה בלילה? את לא רוצה לראות את בן זוגך לפעמים גם אחר הצהריים? את לא רוצה שיהיה חלק פעיל בחייך?
"תלוי מי הוא", היא אומרת
את צודקת, בהחלט תלוי מי הוא.

את לא רוצה לראות את בן זוגך לפעמים גם אחר הצהריים? את לא רוצה שיהיה חלק פעיל בחייך? "תלוי מי הוא", היא אומרת. את צודקת, בהחלט תלוי מי הוא

תראי, אני אומרת לה עוד, אני מבינה שההורים שלך עשו ככל יכולתם למצוא לך חתן ראוי, והם באמת מצאו לך חתן משובח, לפי הבנתם. משפחה טובה, עילוי בתורה, הכל. אבל תחשבי רגע, האם הקריטריונים האלה מבטיחים באמת בן זוג טוב? את כבר יודעת שכל רשימת המעלות הזו לא מבטיחה כלום בעצם. האם ההורים שלך בדקו אם אותו אדם מסוגל לתקשורת נעימה וטובה, האם הוא יודע להקשיב, האם הוא נדיב, האם הוא עדין?
"הם עשו כמיטב יכולתם", היא משפילה את עיניה.
אני יודעת, אני אומרת לה, אני יודעת שהם כיוונו לטוב ואני גם יודעת שאביך אדם מאוד מיוחד, אבל את, את כבר אחרת, את יודעת מה זו שפה רגשית, את שילמת את המחיר על העדרה, ועכשיו, כשאת בוחרת שוב, תחשבי את מה חשוב בשבילך בבן זוג, לא לאחיות שלך, לא להורים שלך, לך.
"הייתי רוצה אדם שאוכל לשאת אליו את עיני", היא אומרת אחרי שתיקה קצרה.
מלמטה למעלה? אני שואלת אותה
"כן", היא מחייכת
אבל למה, אני ממשיכה, את אישה כל כך מיוחדת ואמיצה, לא היית רוצה אדם שתוכלו להסתכל אחד על השני באותו גובה, לתוך העיניים? לא היית רוצה אדם שילמד ממך כפי שאת לומדת ממנו? למה לא בעצם?
אנחנו שותקות עוד קצת.
"את באמת חושבת שאני מיוחדת?", היא שואלת פתאום, מאוד בשקט.
אני בטוחה, אני אומרת לה, ואל תשכחי אמיצה, את גם אמיצה.

את כבר יודעת שרשימת המעלות הזו לא מבטיחה כלום בעצם. האם הוריך בדקו אם הוא מסוגל לתקשורת נעימה וטובה, האם הוא יודע להקשיב, האם הוא נדיב, האם הוא עדין? "הם עשו כמיטב יכולתם", היא משפילה את עיניה

בסופו של סיפור, ואחרי עוד כמה פגישות, התחתנה לאה עם הבחור שהצחיק אותה. לא מזמן היא כתבה לי שילדה, וכתבה עוד שהיא מאושרת בנישואיה, ממש מאושרת.
אני שמחה בשבילה כל כך, באמת מגיע לה, ואני גם יודעת שיש עוד הרבה נשים ששידוכן הטוב, שזכה לברכה אדמורית או הורית, מביא להן רק סבל.
גם מלכי וחברותיה יודעות את זה.

לא פעם ולא פעמיים שמעתי ממטופלות איך חוו את הפעם הראשונה שבה איבדו את בתוליהן כאונס, לא פעם שמעתי שגם ההמשך לא היה כל כך שונה. אז מכיוון שאיני אדם חרדי איני יכולה להסתפק בטענה שיש דברים שאיני מבינה ובכל זאת טמונה בהם חוכמה רבה, אמת ומשמעות.

לא פעם שמעתי ממטופלות איך חוו את הפעם הראשונה שבה איבדו את בתוליהן כאונס, לא פעם שמעתי שגם ההמשך לא היה כל כך שונה. אז מכיוון שאיני אדם חרדי איני יכולה להסתפק בטענה שיש דברים שאיני מבינה

אני יכולה להבין שלמלכי וחברותיה יש אינטרס כלשהו להציג את מודל הנישואין כמוצלח כל כך בעולמן, אולם אני תמהה על יוצר הסדרה, אורי רוזנווקס, שלא טרח לשמוע גם קולות אחרים בעולם החרדי-חסידי שאותו חקר
יש לי הרגשה שהיה מוצא קולות שכאלה
למה לא שמענו גם אותם בסדרה?
הקולות המושתקים האלה, כך הייתי אומרת לאותו יוצר לו היינו נפגשים ומדברים, צעקו לי באוזניים כל כך חזק, במהלך הצפייה בסדרה שלך, עד אשר הייתי מוכרחה לכתוב את אשר כתבתי

למען לא יהיו אותם קולות מושתקים שוב
ושוב ושוב.

*סיפורי הקליניקה אינם חושפים מטופלים אמיתים, אלה קטעים שחיברתי כאילוסטרציה למקרים ושיחות טיפוליות

נטלי פיק היא בוגרת לימודי משחק בסמינר הקיבוצים, בוגרת תיאטרון תנועה בפריז, ולימודי פילוסופיה והיסטוריה של ימי הבינים. את הרומן הראשון שלה "מלכת הממטרות" פירסמה בהוצאת "הקיבוץ המאוחד". עבדה כמספרת סיפורים ומטפלת בתנועה בילדים אוטיסטים. ב2018 הוסמכה כמורה להאתה יוגה קלאסית. למדה באקדמיה להיפנוזה קלינית באוסטרליה. בעלת קליניקה לטיפול רגשי בעזרת דמיון מודרך ויוגה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
יש אנשים מאושרים, בעולם החיים כאן , הם רק נחל צר בדרך לאוקיינוס התודעה, כל בן אנוש והתיקון שנכתב לו, יש השוחים בו בהשלמה, ולכן הם זורמים בתוך האושר, יש הבוכים וגישמי התודעה ממטירים... המשך קריאה

יש אנשים מאושרים,
בעולם
החיים כאן , הם רק נחל צר
בדרך לאוקיינוס
התודעה,
כל בן אנוש והתיקון
שנכתב לו,
יש השוחים בו בהשלמה,
ולכן הם זורמים בתוך
האושר,
יש הבוכים
וגישמי התודעה
ממטירים עליהם
אומללות.
אנו העומדים על שפת הנהר,
טובעים מחוסר התנועה,
בזרם התודעה.

עוד 1,947 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 20 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

עימות או לא, הנה 25 שאלות שהתקשורת צריכה להציג לנתניהו

נתניהו כבר בישורת הלפני-אחרונה של עוד מערכת בחירות, וככל שזה תלוי בו, אולי לא אחרונה. הוא כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת.

נתניהו כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת

אז לטובת מראיינים אובדי-דרך, או אזרחים מודאגים שיצליחו להשחיל שאלה באחד מהכנסים של נתניהו או בפייסבוק, הנה 25 שאלות לדוגמא, מוגשות כשֵירות לציבור 

1

בעבר אמרת שאתה בעד הגבלת כהונה של ראשי ממשלה. אמרת שמה שלא עושים בשתי קדנציות, כבר לא עושים בכלל. מדוע שינית את דעתך?

2

כמה אתה שווה? האם הצהרות ההון שלך למבקר המדינה מדויקות? אם לא, מדוע?

3

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים?

4

מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, כל אחד את הכספים שהוא מחויב להחזיר על פי חוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים? מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, את הכספים שחויבתם להחזיר כחוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

5

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד?

6

מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

7

מה עמדתך *העקרונית* לגבי הקמת מדינה פלסטינית? כיצד היא מתיישבת עם תוכנית טראמפ?

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד? מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

8

מה עמדתך לגבי הפרדת הרשויות בישראל? האם יש לחזק את הכנסת? כיצד? האם יש לחזק את בית המשפט העליון? או אולי להחלישו? אמרת לאחרונה שאתה בעד יבוא השיטה האמריקנית. מערכת המשפט שם עומדת תחת מתקפה חסרת תקדים. גם אמון הציבור בקונגרס נמצא בשפל, והקיטוב הפוליטי בשיאו, ומפלגה אחת מחקה את עצמה לטובת פולחן אישיות. מה בדיוק בשיטה הזו נראה לך רצוי?

9

איראן קרובה היום לגרעין יותר מאשר בתקופת אובמה. בשעתך המלצת לקונגרס לצאת למלחמה נגד עירק, שהפכה לקטסטרופה ול'וייטנאם' השנייה. כיום אתה למעשה ממליץ לארה"ב ודוחף אותה בדרכים שונות לצאת למלחמת מפרץ שלישית, הפעם נגד איראן. מה לדעתך הסיכויים שהמלצתך תתקבל? כאשר ישראל תואשם – שוב – בדחיפת ארהב למלחמה, מה תגיד?

10

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר? לאור הכישלון עד כה, האם יש לך Plan B?

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר?

11

מלחמה מול איראן תהיה כרוכה בנזקים חסרי תקדים לעורף הישראלי, לכלכלה, לחברה ולמורל הלאומי. מהו היעד שאתה מציב למלחמה הזו? כיצד אתה מתכוון לנצח בה? איזו עבודת מטה נעשתה בנושא? איזה גורם בכנסת הוכנס בסוד העניינים?

12

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". מאזינינו מבינים בוודאי שמדובר רק בבדיחה לא מוצלחת. יש לך תשובה? יכולה בכלל להיות תשובה סבירה לשאלה הזו? האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה, שאינו חשוד בשוחד, מירמה והפרת אמונים, ושלא יפעל 365/24/7 תחת צל כבד ובלתי אפשרי למעשה של ניגודי עניינים? אתה היית זה שבטאת את החשש הזה לגבי אולמרט, כשרק היה תחת חקירה… ביננו, מר נתניהו, אתה הרי יודע שזה בלתי סביר באופן קיצוני. מה התוכנית האמיתית שלך, במידה ותצליח איכשהו לשרוד כראש ממשלה זמני?

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה?

13

באילו תנאים תחליט לנסות ולבקש עיסקת טיעון? האם כבר היו פניות מטעמך בנושא? האם תשובתך האחרונה היתה אמת?

14

מהו התפקיד הבכיר ביותר שבו לשיטתך יכול לכהן אזרח ערבי במדינת ישראל? באילו תנאים תשב בקואליציה עם מפלגה ערבית?

15

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

16

אחרי ירידתך מהבמה, מה להערכתך יקרה עם 'ישראל היום'? ייסגר? יעביר את תמיכתו למועמד אחר? למי?

17

אתה מכיר בוודאי את החשדות לגבי פעולותיך במימד הסייבר וברשתות החברתיות. האם אתה מכחיש קטגורית שאין ולא היתה אף ישות ואף בעל הון שפעל/ פועל עבורך ברשת מבלי שפעילותו והוצאותיו דווחו כחוק לרשויות? לא בפייסבוק, לא בטוויטר ולא בשום פלטפורמה דיגיטלית אחרת? אנחנו מקליטים את התשובה כמובן.

18

אריק שרון המנוח אמר בשלהי כהונתו כי צחי הנגבי הוא היורש הראוי שלו. מי היורש הראוי שלך?

19

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

20

מה בדיוק הצעת לליברמן במשא ומתן הקואליציוני בבחירות אפריל? בבחירות ספטמבר? האם נכונים הדיווחים שהמשא ומתן ביניכם התפוצץ ברגע האחרון? הוא אומר שהצעת לו רוטציה בראשות הממשלה, תפקידי שרים ועוד. הוא משקר?

21

השלם את המשפט: לראש ממשלה בישראל אסור ל_________

22

השלם את המשפט – עונשו של ראש ממשלה ישראלי שלקח שוחד, שרימה והפר אמונים צריך להיות_______

23

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

24

במידה שאחרי הבחירות הבאות יווצר מצב דומה למצב שנוצר אחרי הבחירות הקודמות, והאופציות תהיינה –

  • ממשלת אחדות בלעדיך
  • פירוק הגוש שלך וחבירה כלשהי מתוכו לגנץ
  • ממשלת מיעוט בראשות גנץ

מה תעשה? האם תסכים לפנות את מקומך כדי למנוע בחירות רביעיות? אולי להיות שני ברוטציה? מה תדרוש בתמורה?

25

אחרי שתפרוש מהפוליטיקה, ובהנחה שלא תשב בכלא, או שתשב כמה שנים ותשוחרר – לאן תיפנה? מה תעשה? כולנו סקרנים!

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,024 מילים

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

נתניהו הודיע על הקמת שתי שכונות מעבר לקו הירוק

גנץ: "יש לחץ פוליטי לרקוד על חקירת המימד החמישי" ● מיקי זוהר: "כחול לבן היא המפלגה המושחתת ביותר" ● גנץ התראיין והצהיר שוב: "לא נשב עם המשותפת", נתניהו ריטווט: "אמרנו לכם, הם ישבו עם אחמד טיבי" ● בכחול לבן מחזרים אחרי ימינה, אבל בנט מבטיח לשבת רק עם נתניהו

עוד 19 עדכונים

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

למקרה שפיספסת

תסמונת הכרתנות המוכחשת

הדור העכשווי מתנתק מהטבע ומכל דבר טבעי, וחי ומתמצא בדברים וירטואליים עכשווים בלבד. כיוון שכך אינו מכיר ולא מעריך או מודע לדברים שהטבע מעניק לנו ועד כמה הוא חיוני לעצם קיומנו.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד, ואינו חפץ לדעת יותר. הם אינם רואים את דבשתם, ומסתכלים על הדברים מתוך השקפה של כדאיות, מזוית ראיה של האדם ונוחיותו בלבד. חוץ מאלה שאינם רואים דבר. אולי הם כבר לא מסוגלים לראות, לא רוצים לראות, או שאולי לא כדאי להם לראות מבחינה אינטרסנטית כלכלית.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד

כל מה שעלול לגרום לחריגה מהשיגרה, או מפריע לאורח החיים הרצוי על פי ראות עיניהם, מחבל בנוחותם. יש חוסר נוחות מסוים במאמץ לעשות דברים אחרת או למצוא פתרונות, אז הם כורתים, הורסים, משמידים, מזהמים ומה לא.

כיוון שכאלה יש לא רק אנשים פרטיים אלא גם בעלי משרות ציבוריות בעלי אינטרסים והשפעה – הם הורסים את הסביבה, כולל בעלי החיים בה, ובהם חיות הבר, ובסופו של דבר כמובן את האדם כחלק ממנה.

אותה הכחשה קיימת אצל מי מאיתנו שמתייחסים לחיות בר (כמו חזירי הבר חיפה, עורבים וחיות שהם מגדירים כמין פולש), כשהם "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם. בני אדם לא רק "שוכחים", אלא שהם אינם רוצים לזכור, הם מסתכלים על זה בהכחשה מוחלטת.

אנשים "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם

 אנשים פוחדים לפעמים מחיות בר מסוימות כי אינם מכירים אותן, ולא את הטבע, ולא מבינים למה הן מגיעות לשטח שהם קוראים "שלהם", כלומר מיושב. בני האדם רוצים לסלקן בכל האמצעים, גם אלימים. הם אינם מבינים ולא רוצים להבין שאפשר גם אחרת, שלא צריך לפחד, ושזו זכותו של בעל חיים לאכול ולחיות בדיוק כמותם. אז הם יורים בהם למוות באכזריות וחוסר הבנה, כשאפשר להתמודד עם התופעה בדרכים אחרות.

*  *  *

או אם ניקח לדוגמא את תופעת ה"כרתנות" (כריתת עצים מאסיבית) שתקפה רשויות שלמות. בתל אביב ובשאר הארץ כורתים עצים בקלות יתרה ובלי שהדבר בכלל הכרחי, כשלפעמים מתברר שהורעלו. כך נכרתים עצים רבים בריאים לגמרי, אם לא הם מורעלים קודם לכן בידי מי שיש לו אינטרס לכרות אותו, ואח"כ מקבל כמעט אוטומטית אישור כריתה. 
אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים. אם זה שכן שזה מסתיר לו נוף, או קבלן שזה מפריע לו בגישה למקום ולא רוצה לעקוף, או רשויות שכנראה נותנות אישורים לכריתה ללא בדיקה מספקת.

אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים

מדובר באנשים, רשויות, וגורמים שונים שבשל סיבות כמו: חינוך, דרך חיים, השקפה, חוסר יכולת להתמודד, עצלנות מסוימת וחוסר רצון לחפש בכלל פתרונות – פוחדים מהטבע, כיון שכבר אינם מכירים אותו יותר ובודאי לא קרובים אליו כבעבר.
שימו לב בכמה שטחים קיימות תופעות של "הכחשה" ו"כרתנות". עד כמה הן פוגעות בשמירה על הסביבה, על הטבע, ובמאבק בהתחממות. שימו לב איך, בשל אי מודעות זו, ממשיך האדם לזהם ולהזיק, להכחיש את ההתחממות הגלובלית ועוד, בדיוק כמו תסמונת או מחלה.
וכל זה מתחולל בזמן שת"א מנסה להפגין אף היא מאבק בהתחממות, והכל מדברים על המאבק בשינוי האקלים.
אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

הרי ברור שהעץ תורם לנו אויר נקי, מייצב את הקרקע, ובכלל אינו לוקח דבר אלא רק נותן ומעניק לנו. אז איך זה שהם אינם רואים זאת?
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
הנה עוד "הכחשה" במיטבה: מדוע אנשים בסין ממשיכים לאכול מרק עטלפים כשברור שהם אחד המקורות של הקורונה?
מדוע אנשים ממשיכים לאכול בקר ובשר למרות העובדות המוצקות שגידולם הוא אחת הסיבות העקריות להתחממות הגלובלית? למרות שהם מלאים אנטיביוטיקה והורמונים? 
מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה.

מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה

ההכחשה ו"הכרתנות" הן קרובות משפחה, שניטעות ומושרשות בנו מקטנות, ונשארות גם בבגרותנו בגלל סטיגמות מיושנות, ותקשורת שנשלטת על ידי בעלי אינטרס ועניין. אלה שכדאי להם שהמצב ימשך כמו שהוא, ומרוויחים כסף רב מתעשיות שעיקרן סבל של יצורים חיים וחורבן של סביבה. את הסבל ואת מה שהם גורמים הם אינם רואים. הקורבנות הם שקופים, והפוגעים נמצאים בהכחשה מוחלטת לגביו.
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
מי שחולה לא תמיד מבין ומודע לזה שהוא חולה, או שמדובר במחלה. אך כשמדובר בבעלי תפקידים ציבוריים רמי מעלה, הם מזיקים לאחרים, לציבור כולו, ובסופו של דבר גם לעצמם. כשהם מסיימים לעשות זאת, הם עוברים בקדנציה הבאה לתפקיד ציבורי אחר שמחכה להם, והשלולית נשארת כולה אך ורק שלנו. איזה כיף.

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים

דיווח: ארדן פעל לעכב הליכים במשפט נתניהו; השר מכחיש

השר לביטחון הפנים דחה את החתימה על תעודות החיסיון בתיקי ראש הממשלה, עד שהובהר לו שהתערבותו פסולה ● מסתמן שתיפתח חקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד ● בדיקה צפויה להיפתח בתיקי המניות של נתניהו ● גנץ שב על סירובו להתעמת עם נתניהו; ראש הממשלה: "גנץ מפחד" ● המשטרה: יהודה גליק לקח מסמכים שלא כחוק; גליק: זו הייתה טעות אנוש

עוד 45 עדכונים

יש מי שעובד קשה מאד, ברגעים אלה ממש, כדי שהתרחיש הזה ייצא לפועל: בני גנץ יקים ממשלה עם ישראל ביתנו והעבודה-גשר-מרצ ● חלק מחברי הרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ ● גנץ יגיע לגני התערוכה ויישא שם נאום היסטורי ● "אני עומד עם חבריי על פי התהום ואומר לכם: החלטנו לעצור את הנפילה", הוא יאמר ● התסריט הזה אפשרי, גם אם הסיכוי שיתממש אינו גבוה

עוד 1,022 מילים

לראשי הערים בשרון נמאס: דורשים להחליף את חברת האוטובוסים מטרופולין

תושבי השרון מתלוננים כבר חודשים ארוכים על איחורים ושירות לקוי שמספקת חברת האוטובוסים מטרופולין ● בצעד חריג שיגרו ראשי הערים מכתב למשרד התחבורה בדרישה להחליף לאלתר את זכיינית התחבורה הציבורית באזור ● ״הובטח לנו שיחול שיפור בשירות הניתן לתושבים בטווח המיידי. לצערנו הרב, עד היום אין שינוי משמעותי״ ● מטרופולין בתגובה: ״בימים אלה משקיעה חברת מטרופולין משאבים רבים על מנת לשפר את השירות״

עוד 738 מילים ו-6 תגובות

"ביבי השתתף בקמפיין שלנו, לא אנחנו בקמפיין שלו"

השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי הגיעה אתמול, כך נראה, לסיומה הסביר ● הפרשייה עצמה הצליחה להזריק מעט אדרנלין למערכת הבחירות המתישה והמיותרת בתולדות המדינה ● רגע לפני שהסיפור גווע ונשכח, סג"ל עצמו מסכם את מסקנותיו בשיחה עם אמיר בן-דוד ● "הכוונה שלנו הייתה להרים את הדבר הזה, לנו, בשבילנו. פנינו לכל מיני פוליטיקאים. גם אם היינו מצטלמים עם בני גנץ או עם יאיר לפיד היינו פועלים באותו אופן בדיוק״

עוד 637 מילים

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים

תצילו אותי!

בלעדי במשך תשע שנים, "בנימין פיליפ" עבד, לדבריו, עבור המוסד וסייע לו במלחמה נגד חיזבאללה ● לטענתו, הוא אף גייס עבור המוסד לוחם לשעבר ב"כוח רדואן", יחידת העילית של חיזבאללה, אשר סיפק מידע מודיעיני מכריע ● עכשיו פיליפ ניצב בפני גירוש ללבנון, וישראל אינה עונה ● גורם ביטחוני: "זה עולם קר שם בחוץ" ● במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב

עוד 3,520 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה