ב-9:00 בבוקר ייפתחו הקלפיות, והפריימריז בליכוד יצאו לדרך

בזמן כינוס פוליטי של נתניהו באשקלון - אזעקה בעיר; ראש הממשלה פונה למרחב מוגן

הרקטה שנורתה יורטה על ידי כיפת ברזל ונתניהו שב לכנס ● מירי רגב אמרה ש"לא ניתן לבוכרים לנצח" - וספגה ביקורת ● ועידת העבודה אישרה ליושב הראש פרץ לשריין שני מועמדים ברשימת המפלגה ● התקבל באופן חלקי ערעורם של עוזרי נתניהו על החיפוש במכשירי הטלפון שלהם; הדיון הוחזר לבית משפט השלום ● סתיו שפיר הודיעה שתתמודד בבחירות באופן עצמאי

 • איילת שקד בכנס "מעריב", היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • בני גנץ בישיבה של סיעת כחול לבן ברמת גן, היום (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
  תומר נויברג, פלאש 90
 • אביגדור ליברמן בכנס "מעריב" בהרצליה, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • ניר ברקת בכנס "מעריב" בהרצליה. 25 בדצמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/פלאש 90)
  מרים אלסטר/פלאש 90
 • מימין: יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי בישיבת סיעה של כחול לבן ברמת גן, היום (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
  תומר נויברג, פלאש 90
 • אחמד טיבי בכנס "מעריב" בהרצליה, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • גדעון סער בכנס "מעריב" בהרצליה, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • עמיר פרץ בהדלקת נרות חנוכה בוועידת מפלגת העבודה בראשון לציון, הערב (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
07:35 עריכה

פריימריז בליכוד. השר ישראל כץ מגיב לתמיכתו של גלעד ארדן בנתניהו: "אני מברך על כך – כמו שזכותו של כל אחד להתמודד, גם זכותו של כל אחד להתלבט".

לקראת הבחירות לראשות המפלגה מחר, תקף כץ בראיון לגלי צה"ל את הקמפיין של סער. "הוא רוכב על גל שנאה והחרמה ואימץ את טיעוני כחול לבן נגד נתניהו. הוא בלון תקשורתי שצפוי להתנפץ וכל הדבר הזה יקבל מחר ביטוי".

בעקבות הסופה שצפויה מחר ועלולה להשפיע על נתוני ההצבעה של המתפקדים אמר כץ: "מזג האוויר מאתגר, אבל אלפי אנשים מגיעים לכנסים, מאות נשארים בחוץ – יש כאן אנרגיות גבוהות ואנשי הליכוד, הפעם, לא יישבו על הגדר".

07:36 עריכה

ח"כ מתן כהנא מהימין החדש, מתייחס לפרסום חדשות 12 על כך שהשר רפי פרץ (הבית היהודי) פתח במגעים עם מפלגת נעם: "אנחנו פחות מתעסקים במה שאחרים עושים, אלא בעצמנו. אני חושב שזה נכון פוליטית לאגד את הימין ומזכיר לכולם שבית המשפט העליון קבע כי הם יכולים להתמודד לכנסת".

על כך שמפלגתו צפויה לדרוש את תיק הדתות אמר כהנא בראיון לגל"צ: "הייתה לנו שרת משפטים הכי טובה ועכשיו יש לנו שר ביטחון ושר חינוך – אנחנו מבינים שהימין החדש יכולה להביא פתרונות לשסע במדינת ישראל".

07:43 עריכה

פריימריז בליכוד. ח"כ יואב קיש, מתומכי גדעון סער, על מזג האוויר הצפוי מחר: "הסערה מוסיפה בלגן עצום. יש לנו מאות תומכים שלא יוכלו להגיע להצביע. ניסינו לשנות את זה וזה לא קרה. אבל, כמו שמנחם בגין אמר – מאחוריי הפרגוד כולנו בני חורין. אני מקווה שמחר כולם יופתעו". את הדברים אמר קיש בגלי צה"ל.

07:50 עריכה

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, תקף את השר רפי פרץ, בעקבות הפרסום בעניין הפחד של החיילים להיכנס ליצהר: "פרץ חיבק את החבורה ששמה תמונות של ברוך גולדשטיין בסלון ותוקפת את חיילי צה"ל והפך את הבית היהודי למפלגה לא לגיטימית". 

על אפשרות חבירת מפלגתו למפלגת העבודה-גשר אמר לפיד בראיון לכאן רשת ב': "אני מכבד את עמיר פרץ, הוא איש שמאל על פי הצהרתו, זה לא עלבון שאני מטיח בו ואני שונא את הדרך שבה מדברים על השמאל. אנחנו מפלגת מרכז".

08:37 עריכה

בדוברות בתי המשפט התייחסו לדיווח בישראל היום שעסק בהרכב השופטים שידון בשבוע הבא בעתירה בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לנוכח הפרסומים הבוקר, נבהיר כי ההרכב ששובץ לדון בעתירה בעניינו של ראש הממשלה ביום שלישי הקרוב נקבע על פי כללי הסניוריטי – ההרכב הבכיר ביותר המכהן בבית המשפט העליון (למעט השופט הנדל המשמש יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית). כל הפרשנויות המועלות בהקשר זה הן חסרות שחר וחסרות אחריות".

בישראל היום פורסם הבוקר כי "ההרכב שנקבע לדיון בנושאו של נתניהו בבג"ץ הוא הרכב מוטה. תחת הכותרת "משחק מכור", נכתב כי בכיר משפטי האשים את נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות בכך שבחרה הרכב שיפסוק כמוה, "הנשיאה רוצה להגיע להחלטה פה אחד".

08:40 עריכה

ביקורת בעבודה נגד כוונתו של פרץ שלא לחבור למרצ: "עמיר חי בסרט"

ב"הארץ" פורסם, כי בעקבות ההחלטה של עמיר פרץ, יו"ר העבודה-גשר, שלא להתאחד עם מרצ בשלב זה, נשמעת ביקורת במפלגתו. ועידת העבודה תתכנס היום בראשון לציון ותתבקש אשר את הקפאת הרשימה הקיימת ולאפשר לפרץ להמשיך לכהן כיושב הראש.

"עמיר חי בסרט", אמר בכיר במפלגה, "הוא משוכנע, משום מה, שהתוצאה בבחירות האחרונות היא הישג דרמטי והוא נעול על ריצה עצמאית. יש סקרים שמראים שהתמודדות עצמאית עלולה להביא את המפלגה אל מתחת לאחוז החסימה, אבל ככל שמתקדם הזמן גדלה ההסתייגות שלו מהאפשרות לאיחוד עם מפלגה נוספת בגוש. הוא מעדיף את האיחוד עם לוי-אבקסיס, שלא רוצה לרוץ עם מרצ".

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
08:53 עריכה

לקראת פריימריז בליכוד, שר המשפטים אמיר אוחנה תקף את גדעון סער ואמר כי הוא בצד שרוצה שמערכת המשפט תנהל את המדינה.

"אם תשים כל שם אחר במקום נתניהו בראשות הליכוד, נקבל 10-15 מנדטים פחות", אמר אוחנה בראיון בגל"צ. "אני קורא לכל מתפקדי הליכוד – הבחירה היא בין משילות לבין אנטי משילות. מי ינהל את המדינה – בתי המשפט או נבחרי הציבור".

כמו כן, אוחנה מתח ביקורת על כך שבג"ץ בחרה לדון בשאלה האם ח"כ עם כתב אישום יכול להרכיב ממשלה: "מאיפה בג"ץ לקח לעצמו סמכות להכריע בשאלה שהחוק נתן בה תשובה? אם המחוקק היה רוצה שמי שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להרכיב ממשלה הוא היה עושה זאת".

עוד הוסיף: "בג"ץ עושה טעות מרה בעצם הדיון בשאלות שאינן בסמכותו. יש גם סמכויות למחוקק ולממשלה. טוב היה עושה לו היה נמנע מלעסוק בשאלות שהן פוליטיות באופן מוהבק ומי שצריך להכריע בהן הוא העם".

09:32 עריכה

בדיחה לא מצחיקה וגזענית של השרה מירי רגב

09:55 עריכה

ערעור יועצי ראש הממשלה יונתן אוריך וגולן בעניין חיפוש המשטרה בטלפוניהם הסלולריים התקבל באופן חלקי. בית המשפט העליון קיבל חלקית את ערעור יועצי ראש הממשלה ומחזיר את ההחלטה לבית המשפט השלום.

אוריך: "ברוך השם. שינוי דרמטי בזכויות נחקרים במדינת ישראל. האמת והצדק ינצחו!".

10:31 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט, חתם על צו עיקול לכספי משפחות מחבלים ישראלים, בהיקף מצטבר של מאות אלפי שקלי, זאת ביחס לשמונה מחבלים מורשעים.

מדובר באזרחים ישראלים שהורשעו בעבירות טרור, חמישה מהם נשפטו למאסר עולם. הצו מתייחס למשכורות החודשיות שמחבלים אלו מקבלים מהרשות הפלסטינית בגין עבירות הטרור שביצעו, שהוחל גם על מוטבים כגון בני המשפחה.

10:49 עריכה

פריימריז בליכוד: ח"כ גדעון סער תקף בחריפות את מחנהו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שהוא מנהל קמפיין שלילי.

"חברים וחברות יקרים, בשעות ובימים האחרונים מפיץ לצערי הצד השני פייק ניוז קיצוני: שקרים, הכפשות, השמצות ואף אמירות גזעניות. זוהי לא דרכנו. זוהי לא דרך הליכוד. התחייבנו לקמפיין מכובד ומכבד ועמדנו בכך. לצערנו קמפיין נתניהו נמנע מעימות רציני וענייני והחליט לנהל קמפיין שלילי ולא ענייני. אני סומך על תבונתם של חברי הליכוד. הם יודעים להתעלות מעל כל זה ולבחור בחירה עניינית, ערכית ואמיתית. מחר מגיע השינוי. אני זקוק לכם. בואו נעשה אותו יחד".

10:55 עריכה

ח"כ אחמד טיבי: הרשימה היחידה שלא חששה מבחירות היא הרשימה המשותפת

עוד אמר טיבי בכנס מעריב: "אנחנו מרגישים את הרחוב ואת הציבור שלנו. יש עלייה תמיכה. עם נהירה או בלי נהירה, הם יגיעו לקלפיות. העלייה באמון הציבור ברשימה נבע בעיקר מהעיסוק שלנו במגזר הערבי".

אחד הנוכחים בכנס צעק לעבר טיבי: "הפסיקו עם הרציחות. אתה טרוריסט". טיבי השיב: "ידיי מגואלות בדם של יהודים של ילדים שאני יילדתי".

11:06 עריכה

פריימריז בליכוד: הליכודניקים החדשים הודיעו כי לא יתמכו באף מועמד בבחירות.

מנהיג הקבוצה, ליאור מאירי, אמר כי בימים האחרונים התנהלו במטה דיווחים קדחתניים בנוגע להמלצה בפריימריז, אך בסופו של דבר הוחלט שלא להמליץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם לא בגדעון סער לאור העובדה שלא אמר "מילה אחת ערכית בנושא השחיתות במדינה ובמפלגה. הפשיסטים והמושחתים כבר הפסידו. הם פשוט עוד לא יודעים את זה".

11:35 עריכה

דבריו של מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד,  מעוררים את חמתם של חברי מרצ.

בהודעה מטעם המפלגה נכתב על כך שלפיד אמר "לא נחזיר את אוסלו, לא תהיה התנתקות בשנייה. ההבדל היחיד הוא שתהיה ממשלה שתעבוד בשביל הציבור" – "הוסרו המסיכות. כחול לבן פונים ימינה ושואפים להיות ליכוד ב׳".

"אז זה ההבדל היחיד בין כחול לבן לליכוד? מה שזה אומר זה שכחול לבן פונים ימינה", אמר ניצן הורוביץ, יו"ר המפלגה. "לא שינוי אמיתי, לא חתירה להסדר מדיני ולא שלום עם הפלסטינים. אין לנו צורך בעוד ממשלת ימין".

11:51 עריכה

שרת המשפטים לשעבר ויו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד התייחסה לדרישת מפלגתה לקבל את משרד הדתות: "ב־2013 אנחנו החזקנו במשרד הדתות, ב־2015 ניהלנו קרב מול ש"ס לקבל את משרד הדתות, ונתניהו נכנע לחרדים, אין שום סיבה שמשרד הדתות לא יהיה בידיים של מפלגות ציוניות ליברליות, ולא אוטומטית בידי מפלגות חרדיות".

בראיון ל-103FM אמרה שקד מהי עמדתה לגבי מתן חסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו: "ראש הממשלה לא הגיש בקשה כזאת ואם נגיע לדיון בוועדת הכנסת, אנחנו נעשה כל מה שצריך שלימין יהיה 61 קולות ונעשה מה שצריך שלא תהיה מערכת בחירות רביעית".

11:52 עריכה

השר אלי כהן (ליכוד): "עכשיו זה כבר ברור – בחירה בליברמן היא בחירה בבחירות רביעיות".

12:04 עריכה

שרת התרבות מירי רגב, התייחסה לדברי ח"כ גדעון סער שייחס לה "אמירות גזעניות", לאחר שאמרה בכנס הליכוד: "לא ניתן לבוכרים לנצח".

"בייאושם ובמצוקתם בוחרים במטה סער לקחת אמירה הומוריסטית ולייחס לה גזענות", אמרה רגב. "אין אדם בכנס שלא הבין את האמירה ואת הקריצה, בליכוד ישנן קבוצות שמייצגות בני עדות שונות ובני קהילות שונות ואני גאה מאוד על כך". רגב הוסיפה כי במהלך השנים פעלה רבות למען העדה הבוכרית ותוסיף לפעול למענה ולמען כלל העדות בישראל.

12:32 עריכה

ח"כ גדעון סער משיב לשרה מירי רגב בעקבות אמרתה על העדה הבוכרית: "בוכרי גאה!".

12:36 עריכה

ח"כ שרן השכל: גדעון סער הוא היחיד שמסוגל להרכיב קואליציה

"אני רואה את שתי מערכות הבחירות האחרונות, בהן לא הצלחנו להרכיב קואליציה ואני שואלת את עצמי מה ישתנה בפעם השלישית, אמרה השכל בראיון ל-103FM. "דווקא בגלל שאף צד לא הצליח להכריע, סער הוא היחיד שמסוגל. יש בי תחושת תקווה אדירה ליום חמישי". השכל הוסיפה כי היא בטוחה שליברמן כן יישב עם סער ו"יחד עמו נוכל להקים קואליציה".

שרן השכל (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
שרן השכל (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
12:38 עריכה

ח"כ ניר ברקת בכנס מעריב: "אני רוצה לפנות לסער ולומר לו – אתה הולך להפסיד, התוצאות ידועות מראש. אני מציע לך לעשות חשבון נפש על ההחלטה הלא חברית שנכפתה על כל הליכודניקים וראש הממשלה". הוא הוסיף: "גדעון, הפסק לדבר על איבוד השלטון של הימין וחזור הביתה".

לדבריו, גודל הפער בפריימריז ישפיע גם על הסיכוי שלנו לנצח בבחירות לכנסת. "אני קורא לכל הליכודניקים, בעיקר תומכי נתניהו, להגיע לקלפיות ולהעביר מסר חד וברור שהליכוד מאוחד סביב בנימין נתניהו", הסביר.
ניר ברקת (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
ניר ברקת (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
13:06 עריכה

מנהלת הליכוד מתמהמהים בקבלת החלטות על הצבת קלפי בדרום תל אביב. לפי הדיווח של הכתבת הפוליטית של וואלה!, למרות ההחלטה של בית הדין בנושא ביום שני, טרם פורסם מי רשאי להצביע בה ומי צריך לנסוע לצפון העיר. בליכוד מתייחסים לתל אביב כמעוז תמיכה חשוב של גדעון סער.

13:08 עריכה

הקבינט המדיני ביטחוני צפוי להתכנס ביום ראשון הקרוב בצהריים. ההערכה היא כי הדיון יעסוק בסוגיית בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

13:49 עריכה

ח"כ סתיו שפיר על רקע קריאתה לאיחוד בין מפלגות השמאל ועל דבריו של יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ, על כך ש"בחרה את דרכה ושיהיה לה בהצלחה":

"בהחלט בחרתי את דרכי", אמרה שפיר ל-ynet. "צריך אולי להזכיר לעמיר פרץ שהוא גם בעבר בחר את דרכו בצורה קצת אחרת. הוא עזב את מפלגת העבודה כדי לחבור לנתניהו ב-2013. כשאני עזבתי זה היה כדי לאחד את השמאל ולאחד את המחנה. כשעמיר חזר למפלגת העבודה לפני כמה שנים אני בירכתי על כך".

עמיר פרץ (מימין) וסתיו שפיר (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
עמיר פרץ (מימין) וסתיו שפיר (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
14:04 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה פרסם הזמנה לכנס הסברה שהוא עורך בחנוכה, שבה מופיעים מספרי טלפון של עובדי משרדו לצורך בירורים, וכן סמל המדינה – דברים הנוגדים את הנחיות היעמ"ש וחוק הבחירות – כך פרסם אביעד גליקמן, כתב המשפט של חדשות 13.

בתגובה לפרסום הכתבה אמר השר אוחנה: "קיבלת אתמול תגובה לפנייתך. למה לא לפרסם? 'מדובר באירוע הסברה שהשר אוחנה עורך בכובעו כח"כ, כמדי שנה, באותו המקום ובאותה המתכונת. האירוע אושר ע"י חשבות הכנסת וממומן בחלקו מתקציב הקשר לבוחר, ובחלקו מכיסו האישי של השר. ההזמנה על כל חלקיה עומדת בכל הכללים והנהלים הרלוונטיים לנושא'".

14:23 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בפתח ישיבת סיעתו: "אנחנו חותרים לממשלה בראשותנו שתחליף את שלטון נתניהו. אם הוא יצלח להשיג בלוק חסינות של 61 – להחלטות המשפטיות שיינתנו אין שום משמעות אופרטיבית".

גנץ האשים את נתניהו בכך שיפעל לקבל חסינות ויפעל לחוקק את פסקת ההתגברות. "זה אולי נשמע כמו היסטוריה רחוקה, אבל זו בדיוק הסיבה שנתניהו גרר אותנו לבחירות פעמיים".

על היוזמה למנות את נתניהו לנשיא המדינה אמר: "פשיטת רגל מוסרית. את הריקבון הערכי הזה חייבים להחליף. אין ספק שהליכוד לא יכול להוביל את מדינת ישראל בעת הזו".

כמו כן, התייחס יו"ר כחול לבן והרמטכ"ל לשעבר לתביעה נגד ישראל בהאג. "כרמטכ"ל צה"ל אני יודע וקובע – צה"ל הוא מהצבאות המוסריים בעולם וגם הדרג המדיני בישראל לוקח בחשבון תמיד גם את השיקולים ההומניטריים תוך כדי לחימה".

"בישראל יש מערכת משפט מפוארת שמטפלת בכל חריגה. זו עוד סיבה מדוע עלינו לשמור על השומרים מול אלה שמבקשים לחקור את החוקרים", אמר גנץ. "אנחנו נמצאים בעת של אתגרים בכמה חזיתות – בעת הזו ישראל צריכה ממשלת אחדות רחבה, יציבה וחזקה. ממשלה שתשים סוף לעיסוק של ישראל בעיסוקיו המשפטיים של ראש הממשלה".

14:41 עריכה

השר רפי פרץ תוקף את יאיר לפיד, בעקבות כך שהאחרון טען שהתחבק עם תוקפי החיילים ביצהר: "תאמין שלהעריך אותם אני יודע. כשגירשו אותי מהבית קראת לזה 'ניצחון הישראליות'. יאיר, תתבייש. אל תטיף לציונות הדתית ולאחריותנו הלאומית".

15:22 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "כולם הפיקו את הלקחים, זה (בחירות) לא יקרה שוב. אחרי הבחירות הבאות תקום ממשלה. אני לא רוצה לנחש איזו ואיך, אבל ממשלה חייבת לקום".

בדבריו לבן כספית בכנס המנהיגים של "מעריב" ו"הג'רוזלם פוסט" התייחס חבר הכנסת לקריאה של הימין החדש להחזיק בתיק הדתות. "אני מברך את הימין החדש שמאמץ את המצע של ישראל ביתנו. הגיע הזמן. אבל המקור תמיד עדיף על החיקוי. אני רק יכול להיזכר שנפתלי בנט היה שר הדתות, ודווקא בתקופתו מי שהתמנה לרב הראשי היה נציג ש"ס, יצחק יוסף, ולא דוד סתיו. תראה, יש ספינים והצהרות. מה שחשוב זה המהות. בנושא דת ומדינה בלי החלטות דרמטיות לא נוכל לחזור לנורמליות".

"מדינת ישראל חייבת להפסיק לממן את הבורות, ההשתמטות והבטלה. אנחנו המדינה היחידה בעולם, לא אירן, לא קוריאה הצפונית, לא קובה, שמממנת במאות מיליונים מערכת חינוך שמונעת מילדים ללמוד מתמטיקה ומחשבים".
"ברמת גן הזכאות לבגרות היא 87%, בבני ברק הסמוכה 9.7%. מי שרוצה ללמוד תורה – זה מבורך. שיעשו את זה על חשבונם. גם בקצבאות חייב להיות צדק. מי שבגיל העבודה ורוצה ללמוד, חייבים לקצץ לפחות ב-50% את גובה הקצבאות. אני קורא לקצץ לפחות ב-50% את הקצבאות של בני הישיבות".

השר לשעבר התייחס גם לרשימה המשותפת: "יש לנו בעיה עם תומכי טרור. גם עופר כסיף וגם איימן עודה וגם אחמד טיבי הם תומכי טרור. הם נציגי הזרוע המדינית של ארגוני הטרור בכנסת. נקודה".

16:28 עריכה

"דמוקרטיה היא מערכת ערכים, לא שלטון רוב. זו מערכת שיש בה הפרדת רשויות ושוויון בפני החוק", אמרה היום ציפי לבני בכנס המנהיגים של "מעריב".

לבני נדרשה בדבריה למינוי פרקליט המדינה. "זו דוגמה ספציפית למהלך כולל שנועד לשנות את אופי הדמוקרטיה. פרקליט מדינה לא אמור ליישם את מדיניות הממשלה. אבוי לנו שהמדינה תהפוך לכזו שבה שרים מחליטים נגד מי יוגשו כתבי אישום. לכן, תארו לכם שבדרך ללשכת שר המשפטים נמצא חדרו של היועץ המשפטי לממשלה. השר לא יכול להתערב במה שנמצא על שולחנו. פרקליט המדינה אינו פקיד, הוא מיישם את מדיניות היועץ המשפטי לממשלה, ולכן בימים כתיקונם יש ועדת איתור, וזו לא איזו זכות של השר. ערב בחירות לא ממנים פקידים בכירים, אלא רק לתקופת ביניים, אז קל וחומר ששר המשפטים היה אמור לתאם את המהלך הזה עם היועץ המשפטי".

עוד אמרה לבני: "אנחנו לפני מערכת בחירות שממוקדת באדם ולא בתוכן. אין ספק שזהות האדם שיש על כיסא ראש הממשלה היא חשובה, וניקיון כפיים הוא תנאי הכרחי לכך. חסר דיון על דרך, תוכן וחזון. חשוב שנדע להיות מאוחדים בעד משהו, וזה מצריך אותנו לקיים דיון שלא כל כך מתקיים בתקופה האחרונה".

16:57 עריכה

במערכת הבחירות לכנסת ה-21 תקף נתניהו את בני גנץ על כך שהוא נעזר בדפים בנאומיו. אז גם ראש הממשלה – אם היה ספק – נעזר בדפים גם כן.

17:05 עריכה

"הכיצד זה הפכנו ממדינת שלטון החוק, למדינת שלטון המשפטנים?", שאל היום שר המשפטים אמיר אוחנה בכנס "מעריב". "מערכת הבחירות הזאת תהיה בין היתר גם על שאלת ריסון הכח של מערכת המשפט".

אוחנה נדרש בדבריו לבחירות לראשות הליכוד. סער – אמר השר – "לא מתיימר לעשות משהו מזה טוב יותר. הוא לא מתיימר להיות מנוסה ממנו, ולא אסטרטג טוב ממנו, ולא לעמוד בקצב שלו. כל שהוא אומר: נגדי אין כתבי אישום. אלה עומדים כאבן נגף בפני נתניהו בדרכו להרכבת ממשלה – מה שאין כן לגבי".

17:17 עריכה

יושבת ראש גשר אורלי לוי-אבקסיס: נדרוש לקבל לידינו את תיק האוצר.

17:32 עריכה

נתניהו: "איך אמר לי הנשיא פוטין? 'אלמלא אתה, והקשר בינינו – יכול להיות שהיינו כבר במלחמה'. כך הוא אמר. לא אני אומר". בהמשך תיקן עצמו: "לא במלחמה, בהתנגשות צבאית". ראש הממשלה אמר את הדברים בראיון לירון וילנסקי ויעקב ברדוגו בגלי צה"ל. נתניהו התייחס בכך לפעילות של חיל האוויר הישראלי בסוריה, שם ישנה נוכחות צבאית רוסית.

נתניהו הסביר מדוע בבחירות לכנסת ה-23 יצליח היכן שנכשל בשתי מערכות הבחירות הקודמות. "אני חושב שמה שהולך לקרות הפעם – שונה מהפעמים הקודמות. קודם כל, אני לא חושב שנאבד מנדטים למפלגות המחנה. זה ברור כבר. ואיבדנו שלושה מנדטים בכל אחת מ(מערכות) הבחירות האלה. שנית, יש יותר משלושה מנדטים של ליכודניקים שנשארו בבית". לדבריו, "יש התעוררות כבירה בשטח".

"מי שקובע מי ינהיג את העם – זה רק העם ולא אף אחד אחר", אמר ראש הממשלה בהתייחס לעתירה לבג"ץ הדורשת לקבוע האם ניתן להטיל על נאשם להרכיב ממשלה. "בדמוקרטיה העם קובע. העם יצביע והעם יחליט מי ינהיג אותו. זה לא רק בחוק, זה גם השכל הישר. ואם זה לא ככה – זה פשוט לא דמוקרטיה".

נתניהו נשאל מה הוא חושב על הדיווח, שהופיע הבוקר ב"ישראל היום", ובו נכתב ש"על פי הרכב השופטים, המשחק מכור". ראש הממשלה השיב שהוא "מאוד מקווה שלא".

"ישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר. לא כלכלית, לא ביטחונית, לא מדינית", אמר ראש הממשלה. "הפכתי את הכלכלה שלנו לכלכלה חופשית, כלכלת שוק", אמר נתניהו. "עברנו עכשיו את העשור הטוב ביותר בתולדות ישראל".

כשנשאל לגבי הטענה שגדעון סער תקע לו סכין בגב – השיב שהוא מתנסח אחרת.

ראש הממשלה סירב להשיב לשאלה האם יבקש חסינות מפני העמדה לדין. "מוכרחים להשאיר קצת מתח", אמר.

על נעמה יששכר אמר נתניהו :"אני מתכוון להביא אותה ואני אביא אותה. ולא אחרי שבע וחצי שנים". לדבריו, "פסק הדין הזה אבסורדי ואין לו מקום".

17:43 עריכה

ועידת העבודה התכנסה כדי לאשר את בקשתו של יושב הראש עמיר פרץ לאפשר לו לשריין שני מועמדים ברשימת המפלגה לכנסת. איציק שמולי נמנע בהפגנתיות מלהגיע לוועידה בגלל התנגדותו לשיריונים.

18:53 עריכה

בראיון לגלי צה"ל סירב נתניהו לומר אם יבקש חסינות מפני העמדה לדין. "מוכרחים להשאיר קצת מתח", אמר. יושב ראש כחול לבן גנץ ענה לו.

19:05 עריכה

ועידת מפלגת העבודה אישרה את המשך השותפות עם מפלגת גשר. הוועידה גם אישרה את הותרת הרשימה על כנה; דהיינו – לא ייערכו פריימריז. כן אישרה הוועידה שיושב ראש העבודה, עמיר פרץ, יוכל לבצע שני שיריונים ברשימה לכנסת.

19:14 עריכה

לאחר שבית המשפט העליון החזיר היום את התיק לבית משפט השלום – בפרקליטות ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה ידונו בסוגיית החיפוש בטלפונים של עוזרי ראש הממשלה. לפי דיווח של אביעד גליקמן מחדשות 13, בפרקליטות מאמינים שיצליחו לשכנע את בית המשפט שלא חיפוש לא חוקי בטלפונים הוא שהביא לבקשה לקבל צו לעיון במכשירי הטלפון – אלא עדויות שגבתה המשטרה. במשטרה מאמינים שיש ברשותם די ראיות כדי להגיש כתבי אישום נגד יונתן אוריך ועופר גולן.

19:28 עריכה

יאיר נתניהו תוקף בטוויטר את העיתונאית רינה מצליח, שעונה לו בשידור ישיר בטלוויזיה.

19:54 עריכה

ראש הממשלה נתניהו על יושב ראש כחול לבן גנץ: "בני, אין בעיה, אנחנו לא צריכים אותך. נסתדר לבד".

20:15 עריכה

ההערכות במערכת הפוליטית הן ששיעורי ההצבעה בבחירות מחר לראשות הליכוד צפויים להיות נמוכים – כך דיווח הערב רביב דרוקר בחדשות 13. הדבר נובע ממזג האוויר הסוער הצפוי מחר ומחג החנוכה שמצוין בימים אלה.

20:22 עריכה

לראשונה מאז הבחירות שנערכו בספטמבר העניק ראש הממשלה ראיון לתקשורת. נתניהו בחר להתראיין לתוכנית הכלכלית "שווה כסף", שמגיש שרון גל ברשת 13.

בראיון, שנערך אתמול ושודר הערב, אמר נתניהו שבכוונתו לצמצם את הגירעון על ידי קיצוץ בהוצאות, ולא על ידי העלאת מיסים. לדבריו, הוא שואף להביא להורדת מיסים. ראש הממשלה טען שלא הופתע מהגירעון התקציבי. על מחירי הדירות אמר נתניהו: "אעשה הכול כדי שהם ירדו".

נתניהו התלונן על כך שהתקשורת לא מסקרת כלל את ההישגים של ממשלתו. ראש הממשלה נשאל על ידי גל האם יחזיק בתיק האוצר. הוא נמנע מלהשיב על השאלה, אך התשובה ברורה: מי שהוגש נגדו כתב אישום – לא יכול לכהן כשר. מסיבה זו ימסור נתניהו בימים הקרובים את תיקי התפוצות, הבריאות, הרווחה והחקלאות שבהם הוא מחזיק.

בכתבה נראה ראש הממשלה נוסע ברכבו כשאיננו חגור – דבר שהוא, כידוע, עבירה על החוק.

20:32 עריכה

נתניהו לא רק שואף לנצח את גדעון סער, אלא לחסל אותו פוליטית – כך דיווח הערב עמית סגל בחדשות 12. דבר זה ייעשה אם ראש הממשלה יזכה ב-70% ומעלה מקולות הבוחרים.

נתניהו מצפה לקצת יותר מ-50% השתתפות בבחירות. כדי להגיע להישג משמעותי – נדרש שיעור הצבעה גבוה בפריפריה.

לעומת זאת, סער יהנה אם יהיו פחות מ-50% הצבעה, ואם יהיו שיעורי הצבעה גבוהים בתל אביב.

20:34 עריכה

סתיו שפיר הודיעה כי תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת באופן עצמאי, בראש המפלגה הירוקה.

21:09 עריכה

בניסיון לצמצם נזקים הכריזה מירי רגב: "התקציבים שאני שילשתי לכל המורשות – וביניהם גם הבוכרים – לא היו ולא נבראו". אנשי של השרה ניסו לטשטש את דבריה בסרטון שפרסמו.

21:11 עריכה

בשעה שראש הממשלה שהה באשקלון – נשמעה בעיר אזעקה. נתניהו פונה למרחב מוגן.

21:25 עריכה

צה"ל זיהה רקטה אחת ששוגרה לישראל – ויורטה על ידי סוללה של כיפת ברזל. ההערכה היא שהשיגור בוצע על ידי הג'יהאד האסלאמי, כשבארגון היו מודעים לכך שראש הממשלה נתניהו שהה באשקלון באותה עת.

21:29 עריכה

בחדשות 12 הציגו סקירה של מערכות הבחירות לראשות הליכוד שבהן השתתף נתניהו לאורך השנים.

21:34 עריכה

תיעוד: פינוי נתניהו מהכנס באשקלון (מתוך עמוד הפייסבוק של אשקלונט).

21:39 עריכה

אחרי שהורד מהבמה בשל האזעקה – שב אליה ראש הממשלה נתניהו. צחי דבוש מגלי צה"ל מדווח שנתניהו אמר עם עלייתו לבמה: "מה לעשות, הם (ארגוני הטרור) לא רוצים שאנחנו ננצח. על אפם וחמתם אנחנו ננצח״.

21:59 עריכה

משה פייגלין רומז – באופן מפורש – לציבור חברי הליכוד להצביע לנתניהו בפריימריז. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב ש"הוויכוח הוא בשאלה למי לעזאזל המדינה שלנו שייכת?… האם מדינת ישראל שייכת לאזרחיה, או שהיא שייכת לחבורה שנשיא המדינה הגדירה בזמנו כ'כנופיית שלטון החוק'". לדבריו, "כנופיית שלטון החוק" מבקשת להדיח ראש ממשלה נבחר ולהמליך תחתיו את גדעון סער.

22:12 עריכה

במערכת הפוליטית הגיבו לירי הרקטה הערב מעזה.

22:42 עריכה

היחסים בין יושב ראש הכנסת אדלשטיין לבין ראש הממשלה נתניהו אמנם נמצאים בשפל, אך מקורביו של הראשון פועלים למען ניצחונו של יושב ראש הליכוד המכהן בפריימריז שייערכו מחר – כך דיווח הערב מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן. ייתכן שהמניע הוא רצון למנוע הישג משמעותי מסער. בלשכת יושב ראש הכנסת אמרו שאדלשטיין לא עוסק בבחירות לראשות הליכוד.

22:52 עריכה

בברנז'ה מהמרים מה תהיינה תוצאות ההתמודדות מחר בין נתניהו לסער על ראשות הליכוד.

חיים לוינסון מ"הארץ": 68 – 32.

בן כספית מ"מעריב": 66 – 34

עטרה גרמן מ"סרוגים": 73 – 27.

יוסי אליטוב מ"משפחה": 72 – 28.

22:59 עריכה

טל שלו מ"וואלה! ניוז" פרסמה צילומי משך של פוסטים שמקדמים את נתניהו, אך לכאורה מומנו על ידי הליכוד. מבקר הליכוד שי גלילי ביקש לבדוק את העניין. בליכוד טענו שכל המימון הוא מטעם מטה הפריימריז של נתניהו.

עוד 53 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון"

פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● בגלל הודעות לא מזוהות: ועדת הבחירות הטילה על הליכוד הוצאות של 1,500 שקל ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

18:49 עריכה

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (העבודה-גשר) התייחסה להתנהלות שר הבריאות על רקע התפרצות נגיף הקורונה: "אני חושב והערתי על זה, נדמה שהנהלים נכתבים תוך כדי. זה נדמה שאנחנו מחכים שיקרה משהו, ואז נראה איך מתמודדים. אני חושבת שלליצמן אכפת מהחולים, אבל יש עליו הרבה לחצים".

"אנחנו מרגישים בשטח את המצוקות של האנשים – גם השכבות החלשות וגם מעמד הביניים", אמרה לוי אבקסיס בראיון בתוכנית "אופירה וברקו" בערוץ 12. "אנחנו הבטחנו משהו לציבור – לא נשב עם נתניהו, גם אם הוא יציע לי את תפקיד שרת הבריאות".

18:43 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, התראיין לתוכנית אופירה וברקו בערוץ 12 והתייחס לנגיף הקורונה שמאיים על אחוזי ההצבעה: "כל הדבר הזה אין לו שום תקדים – אין תקדים לבחירות שלישיות ואין תקדים לנגיף הקורונה. אני רוצה שאנשים ייצאו מהאדישות. כמו ב-2015 הם יקומו בבוקר ויקבלו עוד ארבע שנים של נתניהו".

עוד הוסיף לפיד: "המדינה היום הרבה יותר טובה מהשלטון שלה. נכון, לא רע פה במדינה. אבל יש לנו משטר עם ראש ממשלה שהורג כל חלקה טובה".

עד כמה אתה מתואם עם ליברמן? 
אני מדבר עם כולם. אף אחד שלושה ימים לפני בחירות לא מתאם. אנחנו נחכה לתוצאות.

יש סיכוי שליברמן יצטרף לביבי? 
אני קם כל בוקר ומתפלל שלא.

על ההקלטה שפורסמה אמש בה נשמע היועץ האסטרטגי ישראל בכר אומר שגנץ "מסוכן לישראל", אמר לפיד: "הוציאו הקלטה מבושלת. אני לא יודע אם ביבי עשה את זה. זה נורא מוזר ששלושה ימים לפני בחירות יוצאת הקלטה כזאת, מעניין מי מרוויח את זה".

18:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחיש כי הוא מתכוון לבקש עסקת טיעון. "ממש לא. העסקה היחידה שאני רוצה להגיע אליה זו 'עסקת המאה', שמביאה ברכה ובשורה ענקית למדינת ישראל".

בראיון ל-וואלה! NEWS נתניהו הוסיף: "מסרבים בתוקף לחשוף את קלטות אשכנזי-מנדלבליט מפרשת הרפז", אמר. "עד לאחרונה סירבו גם לחקור את פרשת השחיתות של 'הממד החמישי' של בני גנץ. לא חקרו את יואב סגלוביץ' ששיבש הליכי חקירה כשהיה ראש אגף החקירות עם ידידו גבי אשכנזי. אני דורש שיסירו את צווי איסור הפרסום מיד. זכות הציבור לדעת – לכולם".

על גנץ אמר נתניהו: "אם מישהו הולך להיות ראש ממשלה, הוא צריך להיות קודם כל במצב שהוא יכול לעמוד מול דברים כאלה. בכל מקרה הציבור צריך לדעת". הוא הכחיש כל קשר להקלטות או לרב שביצע אותן, למרות שהיום פורסם שנתניהו פגש אותו השבוע. "מי שבישל את הדייסה הזאת, זה בני גנץ עצמו. בחולשה שלו, בהססנות שלו, בחומר המנהיגות שלו".

18:16 עריכה

שר התקשורת דודי אמסלם יצא נגד הביקורת שנשמעת על העלאת יהודי הפלשמורה בעיתוי זה: "העלאת יהדות אתיופיה, זו משימה ציונית שלא קשורה בזמן. התחלתי אותה לפני עשר שנים. זה לא קשור לקמפיין בחירות. זה לא מעניין אותי – הם צריכים להיות כאן בארץ" – את הדברים אמר בראיון לאופירה וברקו בערוץ 12.

18:12 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בתגובה לדבריו של פרץ: "לא היו דברים מעולם".

17:13 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן): "אין גבול לשפל ולעומק ביב השופכין אליהם גורר נתניהו את אזרחי ישראל רק כדי לברוח, כעבריין נמלט מספסל הנאשמים. הנאשם נתניהו מריח את מעשיהו ודואג לעצמו על חשבון כולנו".

17:03 עריכה

נתניהו וגנץ, הליכוד וכחול לבן בהתאמה, בהתכתשויות בלתי פוסקות ברשתות החברתיות. 

גנץ: "אפילו את הקשר האמוני שבין אדם לרבו מצליח נתניהו להשחית בדרכו לחוק ההימלטות, הכל בשביל הקלטה ערוכה ומבושלת בניסיון לפגוע בי. נתניהו, הלחץ מהמשפט מוציא ממך התנהגויות שפלות אפילו בשבילך – איבדת את המעצורים".

הליכוד: "הצבעה לגנץ או לליברמן היא הצבעה לממשלה מסוכנת לביטחון ישראל".

16:38 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיב על הצהרתו של עמיר פרץ על הקמת ממשלה בתמיכת ישראל ביתנו והרשימה המשותפת מבחוץ.

"הנהגת מפלגת העבודה ז"ל כל כך מפוחדת שהיא מוכנה לשקר ולהמציא כל דבר. אין לנו ולא יהיו שום סיכומים מוקדמים עם אף מפלגה, אלא אך ורק עם ציבור הבוחרים שלנו", דבר ליברמן.

16:28 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש השבוע את הרב גיא חבורה, שהיה שותף לשיחה עם היועץ האסטרטגי ישראל בכר שפרסומה אמש בחדשות 12, והובילה לפיטוריו מכחול לבן.

נתניהו פגש ביום רביעי את חבורה, המיודד עם עו"ד עמית חדד המייצג אותו, בישיבת תורה והוראה בתל אביב. בליכוד אמרו כי לא קיבלו את ההקלטה לידיהם בטרם פרסומה, אך לא הכחישו כי השניים שהו יחד באותו המקום.

16:22 עריכה

יו"ר ימינה ושר הביטחון נפתלי בנט, הגיע לראיון מוקלט לקראת התוכנית "פגוש את העיתונות" שתשודר מחר ונטש את האולפן לאחר שסירב להתייחס לפער בין הנתונים שמסר על הירי מעזה, לנתונים הרשמיים של צה"ל.

16:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "האמת נחשפה: גנץ סגר ממשלה עם מרצ, בתמיכת הרשימה המשותפת וליברמן. ממשלה כזאת היא סכנה לביטחון ישראל".

16:05 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "לאורך 38 שנות שירותי בצה"ל קיבלתי אלפי החלטות מבצעיות. להבדיל מנתניהו שמגמגם 10 שנים מול עזה ולא מסוגל לקבל החלטה אחת מכרעת בנושא האיראני, ממנה קבינט חובבני וסוחר בביטחון ישראל. אני אוביל קו בטחוני אחראי ותקיף שיחזיר את הביטחון לישראל".

עוד הוסיף גנץ: "המאפיה כאן. הקלטות סתר, מעקבים ונסיונות חיסול פוליטיים. חייבים להתעורר כדי להציל את ישראל. אמש גם אני נחשפתי להקלטות שפורסמו בטלוויזיה. הקלטות שבושלו באופן מכוון על ידי בעלי אינטרס שמטרתם אחת – להשאיר את נתניהו בשלטון לעוד שנים ארוכות. נתניהו משקר, מכפיש, מרמה, מסית, גונב דעת, מפרק את ישראל ומרעיל אותה".

המאפיה כאן. הקלטות סתר, מעקבים וניסיונות חיסול פוליטיים. חייבים להתעורר כדי להציל את ישראל. אתמול בערב גם אני נחשפתי…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 28 בפברואר 2020

16:00 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ, בכנס פעילים: "בהמשך להסכמות שלנו עם בני גנץ, ראשית נשביע ממשלה של העבודה-גשר-מרצ עם כחול לבן כאשר ישראל ביתנו והרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ. אני אקח על עצמי את תפקיד המגשר, כמבוגר האחראי, ואפעל להרחבת הממשלה לאחר השבעתה"

עוד הוסיף פרץ: "הממשלה תתחייב לחדד את תהליך השלום, להעביר תקציב חברתי חדש ולמנות שר ערבי בממשלה, פרופ’ עליאן אלקרנאווי, כחלק מהצורך להרגיע את המתח בין יהודים לערבים וליצור חיים משותפים".

הליכוד הגיבו לדבריו: "אמרנו לכם".

14:46 עריכה

עירית לינור התלוותה לביקור של נתניהו במגדל העמק וחזרה נפעמת. בטקסט, שהפך כבר לחלק מקמפיין הליכוד, לינור מתפייטת וקוראת ליחסיו של ראש הממשלה עם הציבור "נישואין ממושכים":

14:00 עריכה

13:16 עריכה

"פעילי ליכוד קיבלו הודעת SMS ייחודית שמשתלטת על מסך הסמארטפון, מחייבת את המקבל לצפות בה וללחוץ על כפתור כדי להעלימה ומסתירה את זהות השולח, וזאת תוך עבירה לכאורה על החוק".

כך חושף היום עיתון "כלכליסט". לפי העיתון: "המסר בהודעה מקדם את קמפיין הליכוד, אך בגלל אופיה אין דרך לדעת בוודאות האם נשלחה על ידי המפלגה".

לפי העיתון, אתמול בערב גילו תומכי ליכוד רבים לגלות שמסך הסמארטפון שלהם הופקע על מנת להציג מסרים כמו "ישראל כץ, כיו"ר מטה הבחירות אני פונה אליך להשתתף במבצע מדלת לדלת להבאת תומכי הליכוד שלא הצביעו. 1+1 = 61 ביחד ננצח". בחלק מההודעות הוצגה זהות השולח כ"הודעת SMS" ובאחרות כ-"LIKUD2020".

ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
12:34 עריכה

איילת שקד מצהירה ש"ימינה" הם "האישה המוכה" של ראש הממשלה נתניהו. כך עולה מראיון שהעניקה שקד לנסים משעל ברדיו 103FM, שבו נשאלה פעמיים אם "ימינה" אינם מתנהלים מול נתניהו ב"תסמונת האישה המוכה" וענתה "נכון" ו"כן". "ימינה", הסבירה שקד, חוטפת מנתניהו "כי זה מה שטוב למדינת ישראל".

בראיון אמרה שקד: "אני חושבת שבליכוד מנסים לשתות מאתנו קולות אבל לא מצליחים כי הציבור כבר בוגר של כמה מערכות בחירות. מבינים היטב שגודל המפלגה לא חשוב בכלל. אני רוצה שאנשים מהליכוד יעברו אלינו כי הם מבינים שאם הם מצביעים ימינה זה כמו 2 פתקים בפתק אחד, כי אנחנו הולכים עם נתניהו והליכוד, אבל גם מקבלים ימין אידאולוגי, אמיתי, שמשנה ועושה".

בשלב הזה העיר לשקד: "אתם מזכירים לי את תסמונת האישה המוכה, חוטפים מכות מנתניהו וממשיכים לחיות איתו".

שקד ענתה: "נכון, כי אנחנו עושים מה שנכון למדינת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל, ולמרות שנתניהו תוקף אותנו, אנחנו לא מתכוונים להיכנס לזה בכלל. אנחנו מסתכלים על מה שנכון למפלגה שלנו ולגוש הימין, וההתכתשויות האלה בתוך הגוש הן לא טובות ולא נכונות, אז אם אנחנו צריכים להיות המבוגר האחראי, אנחנו נהיה".

משעל לא הרפה ושאל את שקד: "כלומר, אתם מוכנים לחטוף ממנו מכות, ובלבד לשמור על הימין? ושקד ענתה: "כן. גורל לא פשוט. נכון, יש לנו משימה לא פשוטה, ואני חושבת שהציבור, דרך אגב, מבין את זה, מעריך את זה"

עוד אמרה שקד: "הציבור לא כל כך מתרשם מההתקפות האלה, וגם יודע שמי שרוצה באמת ממשלת ימין, זו רק ימינה. אחרי הסכם חברון, חבר כנסת מהימין שאל את נתניהו, 'למה נתת את חברון', אז הוא אמר לו 'כי לא לחצתם עליי מספיק'… אנחנו שינינו מציאות גם בעזרת לחץ. אם אנחנו לא נהיה כדי ללחוץ להחיל ריבונות, אז אני אומרת לך שלא תוחל ריבונות".

אם ככה, שאל משעל, בנימין נתניהו הוא אדם לחיץ. אתם לוחצים והוא הולך בדרככם? ושקד ענתה: "לא,. הליכוד מאוד תלוי בשותפות הקואליציוניות שלו. כשנתניהו ישב עם אהוד ברק, הוא נאם את נאום בר אילן, שחרר אלף מחבלים בעסקת שליט, והקפיא את ההתיישבות ביו"ש. כשנתניהו יושב איתנו, אז נכנס השיח של החלת ריבונות, התחלנו לעשות שינויים במערכת המשפט".

שקד, שכזכור שימשה כשרת המשפטים, נשאלה גם: "איך תחיי בשלום עם ראש ממשלה שבעוד שבועיים יחל משפטו בעבירות חמורות מאוד?.

שקד ענתה: "סיקור אוהד זו עבירה שהיא תקדימית. בנוסף, אם נתניהו נבחר על ידי הליכוד בפריימריז ברוב גדול, וייבחר על ידי הציבור ויוכל להרכיב קואליציה, החוק מאפשר לו את זה. אני לא מדחיקה, הציבור חשוף היטב לכל הפרטים. כתב האישום פורסם, הכול ידוע".בתשובה לשאלה: כלומר את מעדיפה ראש ממשלה עם כתבי אישום על פני בני גנץ? אמרה שקד: "אני מסתכלת על המכלול כולו, כן".

.נתניהו ושקד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
.נתניהו ושקד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
12:04 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ מנסה להסביר את פליטת הפה של יועצו הבכיר ישראל בכר שבגללו פוטר. בראיון לגל"צ אמר גנץ "בכר נקלע למארב מתוכנן".

11:55 עריכה

יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף את הליכוד ש"מוסר שטחים לערבים" ונכנס למלחמת ציוצים ומאמרים עם גלעד שרון, בנו של אריאל שרון ז"ל:

11:30 עריכה

במקביל לקמפיין "גנץ מבולבל וחסר נסיון" המחודש, נתניהו ממשיך בכל הכוח בקמפיין "גנץ יחזור לערבים".

בציוץ של נתניהו מהבוקר מופיעה "הוכחה" חדשה לתוכנית שיש לגנץ, כביכול, להרכיב קואליציה עם הרשימה המשותפת היא ההבטחה העמומה של כחול לבן למחוק את המילה "יהודית" מהסעיף "עידוד התיישבות יהודית" בחוק הלאום ולהפוך אותו ל"עידוד התיישבות" באופן כללי. אבל למעשה, למה צריך הוכחות? גנץ ירכיב קואליציה עם הרשימה המשותפת, עובדה, הרי זה מה שנתניהו אומר.

09:07 עריכה

ד"ר אחמד טיבי איבחן פוביה מסוג חדש שלה קרא על שם עצמו: טיביפוביה. "לביבי יש טיביפוביה והיא מתפשטת כמו הקורונה", התפייט טיבי בראיון לג'רוזלם פוסט.

08:46 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, החליט הבוקר להדיח את יועצו הבכיר ישראל בכר. זאת, בעקבות ההקלטות שפורסמו ב"חדשות 12", בהן נשמע בכר מדבר נגד גנץ ואף מכנה אותו "סכנה לעם ישראל".

בהודעה שפרסמה המפלגה נכתב כי "מהבירור הראשוני עולה, כי בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה – שיטופלו בציר המשפטי. מעורבותם המניפולטיבית של גורמים פוליטיים תיחשף אף היא בקרוב. יחד עם זאת החליט גנץ לסיים לאלתר את עבודתו של בכר בקמפיין. גנץ הנחה את צוות הקמפיין להמשיך בבירור יסודי של הדברים".

08:20 עריכה

השר זאב אלקין מחזק את קמפיין "גנץ לא בשל" של הליכוד:

08:02 עריכה

עוצמה יהודית מידרדרת בסקרים, ואולי זה נובע, בין השאר, מקשיים שהרשימה של איתמר בן גביר נתקלת בהם מול הרשת החברתית שבה מתקיים חלק גדול ממערכת הבחירות:

07:47 עריכה

ירידה קלה לליכוד לעומת הסקרים של הימים האחרונים – אף שהוא עדיין חזק ממה שהיה ברוב הסקרים, שתי המפלגות הגדולות הגיעו לשוויון ביניהן ובשורה התחתונה התיקו המשתק בין הגושים נשמר. כך עולה מסקר הבחירות האחרון שמפרסם עיתון "מעריב" לפני הבחירות, שנערך על ידי מכון פאנל פוליטיקס.

לפי הסקר הליכוד מקבלת 34 מנדטים וגם גם כחול לבן. הרשימה המשותפת מקבלת 13 מנדטים, ש"ס והעבודה-גשר-מרצ 9 כל אחת,  ימינה, ישראל ביתנו ויהדות התורה – שבעה מנדטים כל אחת. "עוצמה יהודית" וכל שאר הרשימות, לפי הסקר כמו כל הסקרים שלפניו, אינן עוברות את אחוז החסימה.

לפי הסקר, הגוש הימני-חרדי הוא עדיין הגוש הגדול והמגובש ביותר, עם 57 מנדטים, אך אינו יכול להרכיב ממשלה צרה בלא תמיכתו של אביגדור ליברמן.

גוש השמאל-מרכז, הכולל למעשה רק את כחול לבן והעבודה-גשר-מרץ, מגיע ל-43 מנדטים בלבד. יחד עם "ישראל ביתנו" גוש המרכז הנוטה לתמוך בבני גנץ מגיע ל-50 מנדטים בלבד.

יחד עם הרשימה המשותפת, שנספרת בתקשורת כחלק מגוש השמאל-מרכז למרות שגם ב"כחול לבן" וגם ברשימה המשותפת עצמה מכחישים כל כוונה שתתמוך בממשלה, מגיע בלא ישראל ביתנו ל-56 מנדטים – שכמובן לא מספיקים כדי להרכיב את הממשלה שגנץ ממילא אינו מתכוון להרכיב.

הסקר נערך אתמול והשתתפו בו 534 איש, יהודים וערבים, במסגרת הפאנל הפוליטי של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט.

לפי סקר אחר שבוצע על ידי מכון סמית, הליכוד  אמור לקבל 35, כחול לבן 34, הרשימה המשותפת 14, ש"ס – 9, העבודה־גשר־מרצ – 8, יהדות התורה וימינה – 7 מנדטים כל אחת וישראל ביתנו – 6 מנדטים בלבד.

הסקר של סמית נותן לגוש הימני-חרדי יותר – 58 מנדטים, אבל השורה התחתונה שלו זהה: שמצליבים בין ההצהרות וההבטחות של כל המפלגות ומחברים אותן יחד, אף מועמד לא יוכל להרכיב ממשלה, ואנחנו בדרך לבחירות רביעיות.

07:29 עריכה

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של "זמן ישראל", כתב הבוקר כי : "ליברמן מפזר פייק הערכות והתקשורת קונה אותן".

לפי הפרשנות של ירושלמי: "יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום. עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות".

"ליברמן גם הצהיר גנץ לא בשל לראשות הממשלה", מציין ירושלמי, "אז מי כן? ליברמן, כמובן".

אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
07:19 עריכה

בוקר טוב! במקביל לקמפיין הבחירות המנומנם, ראש הממשלה נתניהו נערך למאבק התקשורתי הגדול והחשוב באמת מבחינתו – המאבק מול מערכת אכיפת החוק שילווה את משפטו שמתחיל ב-17 למרץ.

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי נתניהו "ואנשיו" אוספים מידע שלילי על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

לפי כתבתו של גידי וייץ: "מקורבי ראש הממשלה ביקשו להשיג תמלילים חסויים של שיחות הקשורות לפרשת הרפז". בלשכת נתניהו מסרו תגובה שלא ממש סתרה את הנאמר בכתבה: "פרסום התמלילים הוא הדרך היחידה לוודא שהיועץ לא פעל ממניעים זרים".

מנדלבליט ונתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
מנדלבליט ונתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
עוד 27 עדכונים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים

הנאום שנשא השבוע מנדלבליט מספק הצצה נדירה להלך רוחו, וחושף כשלים וסתירות פנימיות בהתנהלותו ● מצד אחד, הוא מצמצם את תפקידו - ומצד שני נתלה באילן גבוה כמאיר שמגר ● מצד אחד הוא נחוש להפריד את עבודתו מסדר היום הפוליטי - מצד שני הוא לא באמת מצליח לעשות זאת ● פרשנות

עוד 1,132 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה