קו הרקיע של תל אביב – ניגוד בין הבניה הישנה וזו החדשה (צילום: Fabrice Peresse/iStock)
"חשבנו: בואו נראה מה יהיה אם יהיה שלום"

כך נראתה ישראל בשנת 2020 לפני 30 שנה

בחזרה לעתיד

"ישראל 2020" הוא מסמך התכנון השאפתני ביותר שחובר אי פעם בישראל ואחד המקיפים שחוברו בעולם ● כ-250 חוקרים עבדו במשך כשש שנים והגישו תכנית המקיפה אלפי עמודים ב-18 כרכים ● אמיר בן-דוד חזר אל פרופ׳ רחל אלתרמן, ממייסדות המיזם, כדי לשמוע איך העלייה מבריה״מ והסכמי אוסלו השפיעו על התכנית, ועל המהפך שהובילו ביישוב הארץ - אשר שינה את קו הרקיע של תל אביב לנצח

רחל אלתרמן זוכרת היטב את הרגע שבו נולדה תכנית "ישראל 2020". "זה היה ב-1988, או אולי בתחילת 1989. אדם הגאון חזר מישיבה באיגוד האדריכלים וקרא לנו, קבוצה קטנה של חוקרים צעירים בטכניון, לפגישה.

"אני זוכרת שהוא אמר לנו, שבישיבה שהוא השתתף בה דיברו על זה שצריך להכין תכנית. הרי תמיד אומרים את זה, צריך-צריך-צריך, ובסוף זה אף פעם לא קורה. כנראה שמישהו זרק לו שם משהו על זה.

"אני זוכרת איך ישבנו על הספה, בחדר של דיקן הפקולטה לאדריכלות בטכניון, ואז אדם נתן לנו את נתון המפתח, שהמם אותנו. והנתון הזה הוא לגמרי הראש של אדם. הוא אמר לנו דבר כזה: 'עשיתי תחשיב וגיליתי שישראל מכפילה את שטח הרצפה שלה בכל 20 שנה'.

"מבחינתנו אז, זה היה נתון מדהים. עד אז אף אחד מאיתנו לא חשב עליו בכלל. לפעמים כדי להבין משהו, צריך לחשוב עליו אחרת, וזה בדיוק מה שאדם עשה".

אדם הוא פרופ' אדם מזור. אדריכל ומתכנן ערים, לימים חתן פרס ישראל לאדריכלות ועיצוב, ומי שב-1988 כבר נזקפו לזכותו תכנון תכנית אב מטרופוליטנית לערי גוש דן, תכנון תכנית אב לתל-אביב-יפו והתכנית לשיקום לב העיר בתל אביב, עליה זכה באותה שנה לפרס רכטר לאדריכלות.

פרופסור רחל אלתרמן (צילום: באדיבות המרואיינת)
פרופסור רחל אלתרמן (צילום: באדיבות המרואיינת)

רחל אלתרמן היא פרופ' רחל אלתרמן, אז פרופ' צעירה בת 42 בפקולטה לאדריכלות, היום פרופסור אמריטה בטכניון, משפטנית ומתכננת ערים מהמובילות בתחומה בעולם וחוקרת בכירה במוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית.

תכנית "ישראל 2020", שנולדה למעשה באותה פגישה בטכניון, היא מסמך התכנון השאפתני ביותר שחובר אי פעם בישראל וכנראה אחד ממסמכי התכנון הלאומיים המקיפים ביותר שחוברו אי פעם בעולם.

״אדם החליט על השם 2020 כי זה נשמע לו שם טוב. מספר יפה וגם מספיק רחוק. שנת 2020 הייתה אז מרוחקת מאיתנו יותר משלושים שנה. בעולם של תכנון עירוני, טווח של 30 שנה הוא טווח רחוק מספיק״

כ-250 חוקרים מתחומים שונים גויסו לחבר אותו, בעבודה שנמשכה כשש שנים, ומקיפה 18 כרכים ובהם כ-3,500 עמודים של התוויית דרך והצהרת כוונות הצופה אל מה שנראה אז עתיד רחוק מאוד – והשבוע יהפוך להווה. ישראל של שנת 2020.

את זוכרת למה בחרתם דווקא את השם 2020?
"זה הראש של אדם. כל הקרדיט על זה מגיע לו. אני לא חושבת שהתקיים על זה דיון בכלל. אדם החליט על השם 2020 כי זה נשמע לו שם טוב. מספר יפה וגם מספיק רחוק. שנת 2020 הייתה אז מרוחקת מאיתנו יותר משלושים שנה. בעולם של תכנון עירוני, טווח של 30 שנה הוא טווח רחוק מספיק".

פרופ׳ אדם מזור מקבל את פרס ישראל. 2013 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
פרופ׳ אדם מזור מקבל את פרס ישראל. 2013 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מדינה מלאה בנקודות שחורות

כדי להבין את גודל המהפכה ש"ישראל 2020" תחולל בהמשך במדיניות התכנון הישראלית, צריך להתעכב ולהבין את החשיבות של "הכפלת שטח הרצפה תוך 20 שנה" שעליה דיבר אדם מזור. "שטח רצפה" משמעו כפשוטו: חיבור השטח הבנוי מתחת לרגליהם של כל הישראלים.

אלתרמן: "זה היה גילוי. למה? כי אם אתה פורש את שטח הרצפה הזה ומפזר אותו בכל הארץ כמו שעשו עד אז, כמו שהיה ברור שצריך להמשיך ולעשות, אתה מתחיל להבין את גודל הבעיה.

"אדם בעצם עשה תחזית, באמצעות המנוע הזה, שחוזה ביקוש לכל כך הרבה 'שטח רצפה', והראה שאם מותחים את השטחים האלה בהמשך ופורשים אותם בכל הארץ, אנחנו מקבלים מדינה מלאה בנקודות שחורות, כמו אבעבועות רוח.

"אני זוכרת שהוא עשה את זה מולנו, הראה לנו מפה של המדינה ובה המון המון נקודות שחורות כאלה, קראנו לה אחר כך בינינו 'מפת אבעבועות הרוח', ופתאום היה ברור לכולנו, שאם נמשיך לפזר עוד ועוד נקודות על המפה, כמו שהיה מקובל לעשות עד אז, אנחנו בבעיה. והיה ברור לכולנו שאנחנו חייבים לשנות את הדיסקט לגמרי.

"היום אולי יהיה לאנשים קצת קשה להבין את זה, כי באמת חלק מהדברים שדיברנו עליהם אז הם היום מובנים מאליהם, אבל חייבים לזכור – זו הייתה תקופה שבה הקימו המון יישובים קהילתיים.

"ישראל 2020 הפכה את תפיסת "הפיזור המפוזר" ששלטה בתכנון מאז תכנית אריה שרון בתחילת שנות ה-50. זו הייתה התפיסה הציונית הוותיקה לפיה צריך להתפרש לכל עבר. לבנות ערים ויישובים בכל מקום״

"זו הייתה אז האופנה וזו גם הייתה המדיניות. בנו יישובים קהילתיים ומצפים בכל מקום. ומה שהיום נראה לנו מובן מאליו, לקח לנו לפחות שנה-שנתיים עד שזה בכלל התחיל לחלחל".

"ישראל 2020" הפכה למעשה את תפיסת "הפיזור המפוזר" ששלטה בתכנון הישראלי מאז תכנית אריה שרון בתחילת שנות החמישים. זו הייתה התפיסה הציונית הוותיקה לפיה צריך להתפרש לכל עבר. לבנות ערים ויישובים בכל מקום, כדי לבסס את הריבונות הישראלית על הארץ. תפיסת "נלבישך שלמת בטון ומלט", שעד אז איש לא העלה בדעתו בכלל לערער עליה או לפקפק בנחיצותה.

אריה שרון (צילום: לע״מ / MILNER MOSHE)
אריה שרון (צילום: לע״מ / MILNER MOSHE)

"זו לאו דווקא תפיסה שמאפיינת רק את הציונות. זה לא שונה מכל מדינה שקמה. קודם כל צריך לתפוס את השטח וליישב אותו", אומרת אלתרמן, "אבל כשכולנו, כל מי שהיה שם, שם לב לנתון הזה של 'שטח רצפה', הבנו שזה נתון מאוד מאוד משמעותי, שמחייב אותנו לחשוב מחדש על האנרגיה העצומה שיוצרת המדינה. ואז, שתבין, עוד לא התחילה בכלל העלייה מברית המועצות".

אם את צריכה לשים את האצבע על העניין הכי משמעותי שעלה מהעבודה על ישראל 2020 זו ההבנה הזו?
"ללא ספק. אבל זה באמת קרה רק הודות לעלייה".

עד שנפתחו שערי ברית המועצות, המשיכו החוקרים שהתכנסו סביב אדם מזור בטכניון לעבוד בהתנדבות ובפרופיל נמוך מאוד. מעטים התעניינו בהם ובמסקנות המהפכניות אליהן הגיעו.

"אדם, שהיה אבי הרעיון, גם היה המנוע. הוא התחיל לדבר על זה שהוא רוצה להקים צוותים. זה נשאר אז בעיקר בתחום הפקולטה לאדריכלות בטכניון, ועוד לא היה לנו גרוש. שום תקציב. אז היינו פלוס מינוס 8-10 אנשים שהתעסקו עם זה. היו פה ושם כינוסים שהזמנו אליהם כל מיני אדריכלים.

"היה איזשהו אירוע חשיבה. אני זוכרת שאדם ניסה לחלק אותנו לצוותים, אבל זה לא כל כך הלך לו, כי אנחנו אנשי אקדמיה, אנחנו לא רגילים לעבוד כל יום במשרד. הוא עצבן אותנו. אמרנו לו 'אתה רגיל שיש לך עובדים במשרד', אנחנו לא עובדים שלך. לכל אחד מאיתנו יש את העניינים שלו.

"אדם גם ניסה לגייס כספים, התרוצץ בין משרדי הממשלה, אני לא חושבת שהוא הצליח להשיג משהו. אנחנו, כולנו, נמשכנו לרעיון אבל עוד לא התמסרנו לעבודה. תזכור שעבדנו אז בהתנדבות. בשלב ההוא היו פגישה פה פגישה שם. היה לאדם קשה לרתום אותנו להמון עבודה. וגם הנושאים עוד היו אחרים מאלה שבהם עסקנו בהמשך.

"אני זוכרת שאדם כינס יום עיון שהנושא שלו היה בצורת. מים. המשבר של בצורת. יכול להיות שהיה אז קיץ שחון במיוחד והנושא היה בכותרות. התכנסנו לדבר על מה יהיה עם ישראל הצחיחה. זה היה הרבה לפני הפרויקט הענק של ההתפלה. זה נראה לנו אז איום קיומי".

עולים מרוסיה (צילום: Moshe Shai/Flash90)
עולים מרוסיה (צילום: Moshe Shai/Flash90)

ואז החלו להיווצר סדקים במסך הברזל, והעניינים שהתנהלו עד אז בצורה ייגעה למדי, בעצלתיים, הפכו דחופים וקריטיים ותפסו תאוצה. אלתרמן נחשפה לדרמה ההיסטורית במקרה, ומקרוב מאוד.

"הייתי בין הישראלים הבודדים שהורשו להיכנס אז לברית המועצות. נסעתי באוקטובר 1989 לכנס אקדמי קטן על תכנון שהתקיים בלנינגרד, אז עוד לא קראו לה סנט פטרבורג, ביקרנו קצת גם במוסקבה ונסענו לבקר גם בליטא. ואז ראינו מהמלון שלנו, איפה ששמו אותנו, שיהודים עומדים בתור לקבל אשרות. לאן? לאמריקה. הבנו שמשהו קורה, אבל עוד לא הבנו מה.

"כשחזרנו לארץ, אני זוכרת ששמעתי ברדיו את ההודעה הראשונה, שמעריכים שהולך להתחיל גל עלייה, כי ברית המועצות פותחת את השערים. כמה? האומדן הראשון שדיברו עליו היה 100 אלף עולים.

"כשהתחילו לדבר על גל עלייה קרוב, במשרדי הממשלה הבינו שישראל לא ערוכה לדרמה כזו, שאין שום תכנון. ואז פנו אלינו. אז אדם גם התחיל להביא כספים. רשות אחרי רשות אחרי רשות הצטרפו אלינו.

"אם קודם אדם כיתת את רגליו בין המשרדים השונים וניסה לעניין אותם ולא הצליח, פתאום הכל השתנה. הייתה פאניקה במסדרונות השלטון. ועוד ועוד משרדים ורשויות הצטרפו אלינו".

לאדם מזור היה משפט מפתח: מדינה כמו הולנד, ששיעור גידול האוכלוסייה בה הוא אפס והיא כבר מיצתה את העלייה ברמת החיים, לא תשתנה דרמטית ב–30 השנים הבאות. אבל את ישראל אי אפשר יהיה להכיר

למה התחילה כזו פניקה? לא נעשתה שום עבודת תכנון לפני כן?
"אני קוראת לשנות ה-80 בישראל שנות ה'נומי נומי'. אלה היו שנים שבהן המדינה הלכה לישון מבחינה תכנונית. בשנות ה-70 התחיל צמיחה כלכלית, שהמשיכה בצורות שונות גם לתוך שנות ה-80. התחילו הקניונים הראשונים. התפיסה הייתה שאין אתגרים גדולים בפתח. הייתה תרדמה בתחום של התכנון. זה היה עד כדי כך רדום אז, שעובדה ששום גוף ציבורי לא התעניין בפרויקט שלנו עד שהתחילה העלייה.

"תבין שבתחזיות של שנת 90', שכבר התעדכנו מה-100 אלף עולים שדיברו עליהם בהתחלה, דיברו על זה שבתוך שלוש עד חמש שנים יגיעו בין 1.5 מיליון ל-2.5 מיליון עולים. וזה על אוכלוסייה של 4.5 מיליון אזרחים. היו אז תסריטים לתוספת אוכלוסייה של 50%, תוך זמן קצר מאוד".

שינוי חוק התכנון והבנייה

הפאניקה במסדרונות השלטון הפכה את אנשי "ישראל 2020" מחבורת חסמב"ה של התכנון, למי שכולם נושאים אליהם עיניים ומצפים לישועה.

אלתרמן: "אני זוכרת שבוע אחד שבו נסעתי כל יום מחיפה שבה גרנו אז לכנסת, וליוויתי את הליכי החקיקה של שינוי חוק התכנון והבנייה, עם מהלכים מהירים ומאוד אפקטיביים, שבדיעבד גם היו די מאוזנים, יחסית, והותאמו למצב החירום. למזלנו עצרו אז את חקיקת החירום. אחרת היו ממשיכים לבנות עוד ועוד יישובים, כמו התפיסה שהייתה עד אז".

אז בעצם היה פה חיבור בין שני דברים שהתרחשו במקרה ובלי קשר: העבודה שלכם ושעת החירום הלאומית ברגע שהחלו גלי העלייה?
"נכון. וחשוב להבין ש'ישראל 2020' לא עברה לפזה של תכנון לשעת משבר, וטוב שכך. לא הפכנו להיות 'צוות חשיבה' שהתפקיד שלו להתמודד עם המשבר. הייתי בצוותי חשיבה כאלה, בזמן אמיתי, אני יודעת איך זה מתנהל.

"חשיבה לקראת ביצוע, חשיבה שמתמודדת עם אתגרים עכשוויים חייבת לבוא תמיד מתוך הגופים המבצעים עצמם. אי אפשר לעשות אאוטסורסינג לחשיבה לביצוע. אנחנו הבנו את זה והמשכנו להסתכל קדימה, לטווח הארוך, רק עדכנו את התחזיות שלנו בהתאם למספרים, שהלכו והשתנו כל הזמן. וכמובן קיבלנו דחיפה גדולה, תקציבים, וגם המון אנרגיות".

על פי אחד התסריטים, ישראל של 2020 תהיה מעצמה של חדשנות טכנולוגית. תסריט אחר הניח שישראל כבר תהיה בעידן של שלום, שבו היא תיהפך מ"וילה מבודדת בג'ונגל" לצומת כלכלי, טכנולוגי ומסחרי במזרח התיכון החדש

קל להבחין באנרגיות האלה שהשתחררו באמצעות תכנית "ישראל 2020". זו תכנית אופטימית ביותר, יש שיאמרו אופטימית מדי, שבבסיסה אמונה מודרניסטית, שניתן לחולל שינוי מרחיק לכת בחייה של אומה בעזרת תכנון מקצועי, בתנאי שהוא מגובה בהסכמה ציבורית רחבה.

זו הסיבה שאדם מזור, ובהמשך גם האדריכלים הבכירים שגייס, יצאו למסעות שכנוע לקידום רעיונות התכנית, קודם כל בקהילה המקצועית ואז בין מקבלי ההחלטות. תחושת החירום הלאומית תרמה את הרוח הגבית שהייתה כה נחוצה להם.

הנתונים שהציגו האדריכלים למקבלי ההחלטות היו מבהילים. השקפים שלהם הראו שישראל היא אחת המדינות הצפופות בעולם המערבי והיא תמשיך לצמוח בקצב מהיר. הם חזו שהיקפי הבנייה והפיתוח יהיו אדירים, ששטח הבנייה בשנת היעד יגדל פי שלושה, שמספר כלי הרכב יגדל פי ארבעה והכבישים יתארכו פי שניים ויותר, שכמויות הביוב וזיהום האוויר יגדלו פי ארבעה.

לאדם מזור היה משפט מפתח שהוא נהג לחזור עליו בכל פגישה: מדינה כמו הולנד, ששיעור גידול האוכלוסייה בה הוא אפס והיא כבר מיצתה את העלייה ברמת החיים, לא תשתנה דרמטית ב–30 השנים הבאות. אבל את ישראל אי אפשר יהיה להכיר. ואכן – מי שזוכר את ישראל של שנת 90' ומתבונן סביב – יודע שישראל השתנתה לבלי הכר.

השכונות החדשות בערים נבנות לגובה (צילום: Gili Yaari / Flash90)
השכונות החדשות בערים נבנות לגובה (צילום: Gili Yaari / Flash90)

השאלה המרכזית הייתה איך לעמוד בהיקפי פיתוח עצומים כאלה מבלי לגרום לקריסת מערכות, בלי לחולל הרס בסביבה, בלי לגרום לפגיעה חמורה באיכות החיים שתוביל להעמקת הקיטוב החברתי והכלכלי בין מי שייהנו מהפיתוח ובין מי שהפיתוח יפסח עליהם.

התשובה שהציעה "ישראל 2020" התבססה על ההנחה שאפשר למצוא פתרון לבעיות האלה, ושיכול להיות שמה שנראה כמו שעת חירום הוא למעשה חלון הזדמנויות, שאם רק ינוהל במחשבה תחילה ובתכנון לטווח ארוך, יוביל לשינוי בתודעה התכנונית והכללית.

״כולנו היינו אנשי שלום. אנשים באים לתחום הזה, כי הם רוצים לעשות טוב לאנושות. אחרת הם היו הולכים לעבוד בנדל"ן ולעשות כסף. אנשים באים כי משהו בוער בהם. אולי הסביבה. אולי החברה. אולי הגיאוגרפיה״

וכאן אנחנו חוזרים לנקודת המוצא. ל"הכפלת שטח הרצפה" ולסיבוב ההגה התכנוני ב-180 מעלות, מהדגם ההיסטורי של "הפיזור המפוזר" שעיצב את פני המדינה מאז הקמתה, אל "הפיזור המרוכז", הדגם שהגו אנשי "ישראל 2020", שהוטמע ולבסוף גם עיצב את ישראל שאנחנו מכירים היום, עם השכונות החדשות הבנויות לגובה בערים, ועם תל אביב ששולחת את מגדליה הגבוהים אל העננים.

"ישראל 2020" הציעה "פיזור מרוכז" של הפיתוח בשלושה מרחבים עירוניים צפופים – סביב באר שבע בדרום, תל אביב במרכז וחיפה בצפון – וביניהם מרחבים של פיתוח דליל, ושמירה על ערכי טבע ונוף.

יעילותה של התרופה הזו – על פי "ישראל 2020" – הייתה תלויה בהתממשות תסריטים עתידיים למאה ה–21, שגובשו בישיבות ארוכות של סיעור מוחות ומשחקי סימולציה. והתסריטים היו אופטימיים ביותר.

על פי אחד התסריטים, ישראל בשנת 2020 תהיה מעצמה של חדשנות טכנולוגית, שתסגור פערים עם מדינות המערב "מבלי לשלם מחיר סביבתי יקר". תסריט אחר הניח שישראל כבר תהיה בעידן של שלום, שבו היא תיהפך מ"וילה מבודדת בג'ונגל" לצומת כלכלי, טכנולוגי ומסחרי במזרח התיכון החדש שיקום על פי חזון אוסלו.

טקס החתימה על הסכמי אוסלו, בין ישראל לפלשתינאים, בבית הלבן בוושינגטון. בצילום, שר החוץ שמעון פרס חותם עם ההסכם. מאחור (משמאל לימין), שר החוץ הרוסי אנדריי קוזירי, ראש הממשלה יצחק רבין, נשיא ארה"ב ביל קלינטון, יו"ר אש"ף יאסר ערפאת, מזכיר המדינה האמריקאי וורן כריסטופר ואבו מאזן.לע״מ/ OHAYON AVI (צילום: לע״מ/ OHAYON AVI)
טקס החתימה על הסכמי אוסלו, בין ישראל לפלשתינאים, בבית הלבן בוושינגטון. בצילום, שר החוץ שמעון פרס חותם עם ההסכם. מאחור (משמאל לימין), שר החוץ הרוסי אנדריי קוזירי, ראש הממשלה יצחק רבין, נשיא ארה"ב ביל קלינטון, יו"ר אש"ף יאסר ערפאת, מזכיר המדינה האמריקאי וורן כריסטופר ואבו מאזן.לע״מ/ OHAYON AVI (צילום: לע״מ/ OHAYON AVI)

כשאנחנו רואים לאן הגענו, קשה להימנע מהמחשבה שהייתם אופטימיים מדי. אולי אפילו נאיביים.
"זה כי יש קורלציה בין השכלה גבוהה, במיוחד בתחום של מדעי החברה ובמיוחד בתחום של תכנון עירוני – לבין אופי של שמאל. אני הייתי ממייסדות רצ. כולנו היינו אנשי שלום. אנשים באים לתחום הזה, כי הם רוצים לעשות טוב לאנושות. אחרת הם היו הולכים לעבוד בנדל"ן ולעשות כסף. אנשים באים כי משהו בוער בהם. אולי הסביבה. אולי החברה. אולי הגיאוגרפיה. משהו כזה, שיהיה טוב לאנושות".

אז יש להם נטייה גנטית לאופטימיות.
"נכון".

ואף אחד מכם לא אמר בשום שלב: חברים, סליחה, זה לא מה שהולך לקרות פה. לא יהיה מזרח תיכון חדש. אתם לא מבינים איפה אתם חיים.
"אבל מה שעשינו זה לא לכתוב תחזית! זה היה סצנריו. תסריט. נכון שזה היה תסריט או תרחיש אופטימי. נכון שלא היה אף אחד שאמר בוא נעשה סנצריו של מלחמה, של קטסטרופה. אבל זה כי אתה לא מתכנן סביבה לקטסטרופות.

"מתי אתה מתכנן סביבה לקטסטרופות? נניח כשאתה יודע על עלייה צפויה של פני הים או על הצפות. כשאתה צריך לתכנן סכרים ודברים כאלה. ההולנדים מתכוננים לשיטפונות. אבל אתה לא מתכנן מדינה לקריסה של האיראנים. את זה אתה משאיר לרח"ל (רשות החירום הלאומית), לא עוסק בזה באופן אזרחי. זה פשוט לא רלוונטי לתכנון אזרחי.

״אז הסצנריו שלנו היה: בואו נראה מה יהיה אם יהיה שלום. הרי 'לא שלום' כבר היה לנו במשך שנים. אתה רוצה לדעת אם התנהל בינינו ויכוח אם צריך לחתור לשלום? לא התנהל בינינו ויכוח כזה. אני זוכרת איך יום אחרי החתימה על הסכמי אוסלו התכנסנו והאווירה הייתה של אופוריה. אני זוכרת שאדם אמר 'תחשבו עכשיו מה זה אומר, כשהשלום כבר מבצבץ'.

״אנחנו דיברנו אז על צפיפות, לא על מגדלים. הבור השחור של המגדלים עוד לא התגלה לנו אז. אף אחד לא חיבר את המהות של מגדל מבחינה פיזית, עם המהות של הבית המשותף״

"בשלב הזה כבר הייתה עלייה רצינית מברית המועצות, ואנחנו כבר היינו צוות גדול, של עשרות. נעשתה אז המון המון עבודה, בכל מיני נושאים.

"אני זוכרת שאחד מאנשינו – פרופ' רסאן חמייסי – שהוא מומחה למגזר הערבי, עשה לנו תחזית שלום למגזר הערבי. ולמרות שדיברנו קודם על סצנריו של שלום, הוא האיר את עינינו, מה זה יעשה בתוך המגזר הערבי ומה זה יעשה בין הערבים לבין היהודים. הרגשנו – וואו – שעוד פרח פורח! נשמנו".

מצטופפים במרכז וצומחים לגובה

תכנית "ישראל 2020" חלחלה לתוך תמ"א 31 שגובשה אז והפכה לתמ"א 35, תכנית המתאר הארצית שהכינו שמאי אסיף ואריה שחר ז"ל (שהיה ממובילי "ישראל 2020"). ישראל אימצה את המסקנות העיקריות של התכנית והחלה להצטופף במרכז, ולצמוח לגובה איפה שרק אפשר, בניגוד לכל מה שהיה מקובל עד אז.

שמאי אסיף (צילום: לע״מ / OHAYON AVI)
שמאי אסיף (צילום: לע״מ / OHAYON AVI)

"אני חושבת שתכנית 2020 היא זו שפרצה את הדרך למגדלים", אומרת אסתר זנדברג, כתבת האדריכלות של עיתון "הארץ", שליוותה את העבודה על התכנית בזמן אמת. "ישראל 2020 הייתה התכנית הראשונה שדיברה על ציפוף. ועוד לפני שזה תורגם למשהו תכנוני, זה תורגם לעניין יזמי. השוק הבין את זה מהר מאוד כהיתר לבנות מגדלים ולעשות מהם כסף".

היום, ערב שנת 2020, אלתרמן מתבוננת על הבנייה לגובה בישראל בצורה הרבה יותר מפוכחת. "אדם החכם אמר תמיד: אני נגד מגדלים. הוא אמר – הצפיפות המיטבית היא צפיפות של ברצלונה, של פריז וכו'. צפיפות של 6-8 קומות. אנחנו דיברנו אז על צפיפות, לא על מגדלים.

״הבור השחור של המגדלים עוד לא התגלה לנו אז. אף אחד לא חיבר את המהות של מגדל מבחינה פיזית, עם המהות של הבית המשותף. כל מגדלי המגורים בישראל ובעצם בכל מקום שיש בו מגדלי מגורים משותפים בעולם – הם תמיד בתים משותפים.

"הכשל שוק במגדלים החדשים הוא מה שנקרא 'סינדרום הטרמפיסט'. אם אתה לא משלם את דמי התחזוקה, עדיין צריך לתחזק את המעלית. אחרים ישלמו ואתה תהיה טרמפיסט. אז כדאי לך לא לשלם. בבית הקטן יותר לא היה לך נעים מהשכנים״

"השילוב הזה הוא כשל שוק מובהק. במקרה הזה מתברר שאין יתרונות לגודל. יש רק חסרונות לגודל. הבנייה חייבת להיות מאוד חזקה. התחזוקה היא עצומה, ועלות התחזוקה מוחבאת. למה? כי לאף אחד אין אינטרס לומר לדיירים מה עלות התחזוקה האמיתית.

"אני שמה בצד את מגדלי היוקרה, שתמיד יסתדרו. אני מתייחסת רק לעלות התחזוקה האמיתית, של מגדלים רגילים, שבהם עם ישראל גר היום. בבית הקודם אנשים שילמו לוועד הבית 50-100 שקל לניקיון המדרגות ופעם בעשר שנים היו רבים על תשלום מיוחד לטיפול בגג או בנזילות, והיו בבית כזה בין שש ל-30 משפחות, ככה שבתהליך קבלת ההחלטות של הבית המשותף היה גם העניין שמכירים אותך, ש'לא נעים' מהשכנים. זה יכול היה להסתדר.

"הכשל שוק במגדלים החדשים הוא מה שנקרא 'סינדרום הטרמפיסט'. זה סינדרום ידוע בכלכלה. אם אתה לא משלם את דמי התחזוקה, עדיין צריך לתחזק את המעלית. אחרים ישלמו ואתה תהיה טרמפיסט. אז כדאי לך לא לשלם. בבית הקטן יותר לא היה לך נעים מהשכנים. והראיה היא שבתים משותפים שורדים. הם מכוערים מבחוץ, בישראל וגם בהרבה מדינות אחרות, אבל הם מתפקדים. העכברים לא עולים עד למעלה.

״אתה רואה שהמערכות של הבניינים לא מתפקדות. זה עוד לא קטסטרופה, אבל זו מחלה שאוכלת את הבניינים. אתה מתחיל לראות שהבניין מתחיל להידרדר, כי התחזוקה שלו פחות טובה, ואז השווי של הדירות יורד״

"כשאתה מגיע למספרים הגדולים ומדבר על 300-200-100 משפחות, ואלה המספרים בבניינים החדשים, אין לך שום תיקון לכשל השוק הזה, של הטרמפיסטים. ובנוסף לזה – עלות התחזוקה היא מאוד גבוהה. וזה בלי להיכנס לכל הדברים המתוחכמים, בלי לשלב אנרגיות מתחדשות, בלי בית חכם, בלי איש קבלה בכניסה. סתם – רק המעליות והמכונות והניקיון. היום גובים 400 שקל, כשהעלות האמיתית היא אלף-אלפיים. אז לא גובים. ואז דברים מתחילים להשתבש.

"אנחנו עוד לא רואים היום את כל התוצאות של זה, רק את ההתחלה. אתה רואה שהמערכות של הבניינים לא מתפקדות. זה עוד לא קטסטרופה, אבל זו מחלה שאוכלת את הבניינים. אתה מתחיל לראות שהבניין מתחיל להידרדר, כי התחזוקה שלו פחות טובה, ואז השווי של הדירות יורד. וכשדופקים בדלת ומנסים לגייס אלפי שקלים מכל דייר, אין מצב שאנשים יוכלו לשלם. זה קורה עכשיו. כל הזמן".

״ישראל 2020 לא עסקה בבינוי. היא לא המליצה איך לעשות דברים. היא המליצה לצופף. וזה עשה את השינוי המחשבתי. אלמלא ישראל 2020 מה שהמדינה היתה עושה זה להקים עוד ועוד יישובים חדשים״

אז בעניין הזה טעיתם?
"ממש לא. 'ישראל 2020' לא עסקה בבינוי. היא לא המליצה איך לעשות דברים. היא המליצה לצופף. וזה נכנס מאוד חזק, וזה עשה את השינוי המחשבתי. אלמלא 'ישראל 2020', מה שהמדינה הייתה עושה זה להקים עוד ועוד ישובים חדשים. וזה בגלל הפיזיקה והכלכלה של הבניה – מהר יותר, קל יותר וזול יותר להקים חדש מאשר לעבות ישן".

מעניין. זה הפוך ממה שהאדם הסביר שאינו איש מקצוע היה מנחש.
"לגמרי הפוך. אבל אם אתה חושב על זה, זה מתבהר: התחדשות עירונית תמיד נתקלת ברקמה קיימת של חיים. להכניס משהו אחר לתוך רקמת חיים קיימת, או לשנות אותה – זה קשה. יותר קל להקים משהו על לוח ריק, וזה עוד לפני עידן השמירה על הסביבה שצמח במקביל. ככה היינו מתמלאים בעוד ועוד ישובים קהילתיים. עוד הרבה מצפים וקיבוצים ומושבים. כל אחד היה מקבל בית צמוד קרקע. ותאמין לי שהיה לזה ביקוש אדיר".

נמל חיפה (צילום: דברות נמל חיפה)
נמל חיפה (צילום: דברות נמל חיפה)

מה קרה למרכזים העירוניים בחיפה ובבאר שבע שדיברתם עליהם?
"אני בכלל לא מתכוונת להגיב על דבר כזה ואסביר לך למה. חשוב להבין – תכנית לטווח רחוק היא לא כדי שנקפוץ מהנקודה שבה אנחנו מתכננים אל הנקודה שאותה אנחנו חוזים. זה לא מה שעושים.

"תכנית לטווח ארוך היא תכנית להכוונה ולחשיבה, והעבודה עליה נמשכת כל הזמן כל הזמן כל הזמן. אתה לא מפסיק לחשוב עליה ולא מפסיק לשנות אותה, בהתאם להתפתחויות. בגלל זה אתה לא יכול לקחת את מה שכתבנו אז, להשוות למה שיש היום ולהתחיל להגיד – פה צדקתם, פה טעיתם. זה פשוט לא נכון לעשות דבר כזה.

"מה שחשוב לראות זה מה עבר מהתכנית הזאת למוסדות, לחשיבה הלאומית. וברור שאם לא היה משבר, אולי לא היו לוקחים ממנה דבר. אי אפשר לדעת. בכלל – למה מה שדיברנו עליו אז היה צריך לקרות?

״באר שבע היא כן מוקד שגדל והתפתח מאז מאוד. חיפה לא. למה חיפה לא? כי תכניות לא משנות כלכלה. חיפה תמשיך לדעוך, עד שתל אביב תגיע לחיפה. ותל אביב תגיע לחיפה. גלי החום של תל אביב כבר מגיעים עד חדרה״

באר שבע (צילום: Flash90)
באר שבע (צילום: Flash90)

"הרי בינתיים קרו המון דברים. הכלכלה השתנתה. היו מלחמות. היה גידול אוכלוסיה. קרו המון דברים שלא יכולנו לצפות אותם. למה בכלל לחשוב שצריך להשוות?

"מה שחשוב זה תהליכי החשיבה, שכן שינו. אגב – באר שבע היא כן מוקד שגדל והתפתח מאז מאוד. חיפה לא. למה חיפה לא? כי תכניות לא משנות כלכלה. חיפה תמשיך לדעוך, עד שתל אביב תגיע לחיפה. ותל אביב תגיע לחיפה. גלי החום של תל אביב מגיעים כבר עכשיו עד חדרה, אתה רואה את זה לפי הטראפיק ולפי מחירי הקרקע.

"מתישהו ב-95' קראו לי להשתתף באיזה צוות תכנון. אני בדרך כלל לא עושה עבודות ייעוץ, יכולתי להיות עשירה אם הייתי כותבת את כל חוות הדעת שהזמינו ממני. היה צוות שקיבל לתכנן את מחוז מרכז, שכלל את נתניה. אני זוכרת שאמרתי להם 'בואו נחשוב איך נתניה תיראה כשהכלכלה התל אביבית תגיע אליה'. אמרו לי החכמים 'מה פתאום, היא לא תגיע'. והנה היא הגיעה.

"מדינת ישראל, אם לא תהיה לנו קטסטרופה – רעידת אדמה, צונאמי, דברים שיכולים לקרות וכמובן טילים – אם היא תמשיך במסלול שעליו היא היום, תל אביב רבתי תגיע בסוף לחיפה. מי שצפה את זה יפה היו מי שבנו את הטכניון ואת אוניברסיטת חיפה על ההר עם כביש שמוביל לתל אביב.

"איפה קם פארק ההיי-טק הראשון בישראל? במת"מ. איפה הוא ממוקם? ביציאה מחיפה, בדרך לתל אביב. עד שחיפה תתחבר לתל אביב באמת, הצעירים ימשיכו לנטוש אותה. דורות שלמים יעזבו אותה ולא יהיו לה מנועים אחרים.

"שאלת אם בעניין הזה טעינו? יכול להיות. אבל במובן העקרוני – שצריך לפתח מטרופולינים ולא מצפים – צדקנו לגמרי".

מעבר לקו הירוק ממשיכים את המדיניות הישנה של התפרסות וישובים ומצפים עם בתי צמודי קרקע.
"נכון. וזו מכה נוראית. גם מבחינה אורבנית. זה מה שאיילת שקד ובצלאל סמוטריץ' וכל החבר'ה שלהם עושים. הם עלו על הפטנט הישן של אריק שרון, של ישובים חמש דקות מכפר סבא. רעיון שעלה ודעך. הם עכשיו רוצים למכור את כל הגדה בתור הדיור הזול. אלוהים ישמור. זה הורס לנו לגמרי את כל התכנון הישראלי. זה יהרוס לנו את כל ההישגים שהשגנו".

איילת שקד ובצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
איילת שקד ובצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

ואת זה את אומרת כשמאלנית שמתנגדת להתנחלויות או כמתכננת שמתנגדת לפירבור?
"קודם כל, אני לא שמה בצד את העמדות שלי, שהן נגד כיבוש. כי הכיבוש גורם להרבה נזקים. אני רק מוסיפה שהכיבוש הזה, בצורה שבה הוא נעשה עכשיו, יקלקל לנו גם את הדי-אן-איי החיובי התכנוני, שיצרה 'ישראל 2020'. אנחנו דיברנו בדיוק על זה שלא צריך לפרוס עוד ועוד ישובים חדשים, אלא לחזק את הערים הקיימות".

אבל מי שמאמין שארץ ישראל שייכת לעם ישראל וצריך ליישב אותה יגיד לך ש…
"אבל אני לא מתווכחת במישור הזה! אני מדברת על זה שההתיישבות הזו הורסת את עקרונות התכנון, שלקח לנו כל כך הרבה זמן לגבש".

אני חושש שבתוך הוויכוח המאוד מורכב על עתיד השטחים, העקרונות התכנוניים שאת מדברת עליהם לא יובאו בכלל בחשבון.
"יכול להיות. מה לעשות. אין לטיעונים האלה נוכחות בדיון ואין להם שום סיכוי לשנות אותו. זה נכון".

הייתם אז בתחושה שאתם חלק מדבר היסטורי?
"איזו שאלה. כן. בטח. מתכננים יודעים שאין כמעט הזדמנויות כאלה. גם בעולם אין דבר כזה. גם לא בין מדינות ה-OECD. חקרתי את הנושא הזה, של תכנון לאומי. במימון של '2020' כינסתי מומחים בינלאומיים, שניתחו לי מה יש במדינות שונות בתכנון לאומי. התברר שאין כמעט תכנון לאומי. התכנון בכל המדינות הוא תמיד אזורי, מקומי. לא לאומי. היום יש קצת יותר – בגלל משבר הסביבה והאקלים – שנמצא בכל מקום, ומחייב התמודדות לאומית ובינלאומית. אני לא מכירה עוד פרויקטים תכנוניים לאומיים כמו 'ישראל 2020'".

סיור ראש הממשלה אריק שרון באיזור הנגב המערבי, לבדיקת מקומות אפשריים ליישוב (צילום: לע״מ / OHAYON AVI)
סיור ראש הממשלה אריק שרון באיזור הנגב המערבי, לבדיקת מקומות אפשריים ליישוב (צילום: לע״מ / OHAYON AVI)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
לגבי הבניה מעבר לקו הירוק כמי שעוקבת אחרי הפרוייקטים החדשים בכל רחבי יהודה ושומרון אני יודעת להגיד שהאמירה כאן שגויה. הישובים היום מתעבים, כמעט ולא קמים ישובים חדשים ברחבי יו"ש. מעבר לכ... המשך קריאה

לגבי הבניה מעבר לקו הירוק
כמי שעוקבת אחרי הפרוייקטים החדשים בכל רחבי יהודה ושומרון אני יודעת להגיד שהאמירה כאן שגויה.
הישובים היום מתעבים, כמעט ולא קמים ישובים חדשים ברחבי יו"ש. מעבר לכך. צורת העיבוי היא רוויה ברוב מוחץ של המקרים. בונים מדורגים ומבנים רב משפחתיים. כבר לא מדובר בחד משפחתי עם גינה.
סמוטריץ' דווקא מוביל את משרד התחבורה ברוח הדברים של תכנית 2020 הן בתכנון תחבורה ציבורית והן בתכנון התשתיות סביב המטרופולינים.

התמונה האחרונה. היא של שרון עם ויקטור בר גיל-ראש אגף אמו"ןבמשרד הביטחון, למציאת פתרון למגורשי גוש קטיף באזור ניצנה / היישוב ניצן של היום. ממליץ לתקן את הכיתוב. מעבר לזה כתבה מאלפת.
מרתק, אפילו קצר מדי. היה מקום להרחיב ולפרט עוד הרבה בלי לאבד עניין. (קצת הפתיע אותי העיוורון לסתירה שבין החלק על התכנון האופטימי-שמאלני לשלום לבין החלק על התכנון המיושן של ההתיישבות בי... המשך קריאה

מרתק, אפילו קצר מדי. היה מקום להרחיב ולפרט עוד הרבה בלי לאבד עניין.

(קצת הפתיע אותי העיוורון לסתירה שבין החלק על התכנון האופטימי-שמאלני לשלום לבין החלק על התכנון המיושן של ההתיישבות ביו"ש. מעשית, בטחונית וגיאופוליטית {גם אם לא מדינית} היה ראוי לקחת בחשבון את התרחיש של סיפוח, ולהחיל את העקרונות התכנוניים הראויים גם על המרחב שמעבר לקו הירוק בלי קשב לעתידו. זה צורם במיוחד בירושלים, שכעיר ספר מחולקת ומופגזת ודאי שאין צורך בחשיבה עליה כעל מרכז מטרופוליני משמעותי, אבל ההפך בדיוק קורה ויקרה אם היא תיפתח ל360 מעלות של תנועה והתיישבות, יהודים וערבים כאחד.)

כל הכבוד לרחל אלתרמן, נדיר בימנו שנותנים את הכבוד למי שמגיע, אדם מזור ראוי בהחלט לכל השבחים. הוא נחן בחוש הייחודי לזהות בנקודת הזמן הנכונה את הצרכים ולהוביל את המהלכים הנדרשים ניקי דוי... המשך קריאה

כל הכבוד לרחל אלתרמן, נדיר בימנו שנותנים את הכבוד למי שמגיע, אדם מזור ראוי בהחלט לכל השבחים. הוא נחן בחוש הייחודי לזהות בנקודת הזמן הנכונה את הצרכים ולהוביל את המהלכים הנדרשים
ניקי דוידוב

עוד 3,735 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 8 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ארוחת חג ליל סדר עולמי חדש

סדר פסח הוא מהמסורות היהודיות הפופולריות ביותר, ואין כמעט בית יהודי בישראל שלא מציין אותו ● אבל השנה הוא ייראה אחרת לגמרי ● חוקר האוכל פרופ' ניר אביאלי ואלון הדר נפגשו (בסקייפ) לשיחה על הארוחה הזאת - שמפגישה מסביב לשולחן מתחים עדתיים, לאומיים, מגדריים, כלכליים ופוליטיים ● עושים סדר בבידוד, מה נשתנה? ● הפוליטיקה של האוכל - פרק מיוחד

עוד 1,481 מילים

הפעם האחרונה שראיתי את סבא

מאז שסבא שלי נפטר לא ידעתי סדר פסח כהלכתו.

ניתן לטעון שהוא לא באמת היה הסבא שלי – הוא לא היה האבא של אמא שלי ולא אבא של אבא שלי, אבל הוא היה הסבא היחיד שהיה לי, והאדם היחיד אי-פעם שקראתי לו סבא.

ניתן לטעון שהוא לא באמת היה הסבא שלי – הוא לא היה האבא של אמא שלי ולא אבא של אבא שלי, אבל הוא היה הסבא היחיד שהיה לי, והאדם היחיד אי-פעם שקראתי לו סבא

הוא היה יליד הונגריה. בהונגריה איבד את כל משפחתו בשואה, והוא עצמו נשלח למחנה ריכוז והיה לו מספר על היד, אבל מעולם לא היה בו שמץ של התמרמרות על האבדן ועל מה שעבר – מבחינתו אלוהים נתן ואלוהים לקח, ועכשיו כאן בארץ, במדינת ישראל שאחרי המלחמה, הוא קיבל במתנה משפחה חדשה, ונראה היה שדי לו בכך. הוא קיבל את זה כמו שקיבל כל דבר אחר – בהכרת-תודה, ובחיוך תמים, נבוך, ואבוד לחלוטין.

לפעמים, כשהמבוכה שלו הייתה ממש גדולה, הוא נהג גם לצחקק מתחת לשפם.

משפחתי מוצאה מרומניה, וכאן בארץ דיברו בני המשפחה ביניהם ברומנית או בעברית, אבל הסבא שלי לא ידע לדבר לא את זו ולא את ההיא – הוא בא מהונגריה ודיבר רק הונגרית ואידיש. אז הורי וסבתא שלי דיברו איתו באידיש ואני דיברתי אתו בעברית והוא היה מנענע בראשו כאילו הוא מבין, ולפעמים גם הבין באמת מה אני אומר לו, ואז היה עונה לי ב"כן".

אני לא זוכר שאי-פעם הוא ענה לי ב"לא".

סבתא שלי, האמא של אמא שלי, שהייתה הסבתא היחידה שהכרתי, התאלמנה מבעלה עוד ברומניה. הוא היה בעליו של בית קפה,  והוא הפסיד את בית-הקפה שלו בהימורים ונעשה מלצר בבית-הקפה הזה, מה שגרם לו לשתות עד אבדן-חושים. כך הוא שתה את מרבית המשכורת שהרוויח כמלצר שממילא לא הייתה גדולה, עד שנפטר בגיל צעיר משחמת כבד. כל זה הביא לכך שאמי ואחיה והסבתא שלי חיו בצעירותם בעוני מרוד.

אולי זו הסיבה שאמא שלי הייתה אדם דיכאוני מיום שהכרתי אותה, ותמיד חשבתי שזה בגללי, עד שבשנות העשרים שלי אחד הפסיכיאטרים שטיפל בה באחד מאשפוזיה בגהה, אמר לי שהיא הייתה דיכאונית הרבה לפני שנולדתי.

אולי זו הסיבה שאמי הייתה אדם דיכאוני מיום שהכרתי אותה, ותמיד חשבתי שזה בגללי, עד שבשנות ה-20 שלי אחד הפסיכיאטרים שטיפל בה באחד מאשפוזיה בגהה, אמר לי שהייתה דיכאונית הרבה לפני שנולדתי

בשנות העשרים שלי, אחרי שהפסיכיאטר של אמא שלי אמר לי את זה, הייתה הפעם הראשונה בחיי שהרגשתי שאני לא אחראי לדיכאון של אמי.

זו הייתה תגלית מהממת ומפתיעה וגם הקלה גדולה.

*  *  *

סבא שלי הכיר את סבתא שלי כאן בארץ, כאמור. סבתא שלי דיברה יידיש שוטפת וגם סבא שלי, כך שהשפה לא היוותה בעיה, והייתה ביניהם הרמוניה ושקט וסוג של חיבה שאיננה אהבה כמו שאנחנו מכירים אותה, אלא הכרת תודה רבה אחד לשני – כל אחד מהם הכיר תודה לשני על שבזכותו הוא אינו לבד.

זה היה יפה. זה יפה בעיני גם כשאני חושב על זה היום. לא-מעט זוגות שאני מכיר יש ביניהם הרבה פחות מזה.

הוא היה צעיר מסבתא שלי בעשר שנים, ולמרות זאת כשנפטרה, נפטר שלושה חודשים אחריה – הוא לא יכול היה לשאת את המחשבה להמשיך לחיות בלעדיה.

*  *  *

הם ניהלו אורח חיים דתי, הסבא והסבתא שלי.

על סבתא שלי סיפרו לי שהייתה בתו של רב, אבל החיים בצידו של שתיין שיכור, בעלה הראשון, לא עשו אותה שומרת מצוות במיוחד. היא נעשתה אפיקורסית וצינית במידה ראויה. אבל אז היא פגשה את סבא שלי – הסבא היחיד שהכרתי, כאמור. הוא היה אדם מאמין, אדוק במידה, על כן כשסבתא שלי התחתנה אתו היא חזרה לשמור מצוות.

על סבתא סיפרו לי שהיתה בתו של רב, אבל החיים בצד שתיין שיכור, בעלה הראשון, לא עשו אותה שומרת מצוות במיוחד אלא אפיקורסית וצינית במידה. אבל אז פגשה את סבא שלי, אדם מאמין, וחזרה לשמור מצוות

בביתם של סבא וסבתא שלי שמרו שבת וכשרות. בילדותי מדי ליל שישי הורי נהגו לנסוע לחברים למפגשים קבועים שבהם הגברים שיחקו פוקר והנשים שיחקו רמי אבנים – זה היה בשנים ההן נוהג מקובל בעדה הרומנית. כשהורי נסעו לפגוש את החברים שלהם בלילות שישי, אני נשארתי אצל סבא וסבתא שלי. כך קרה שהעברתי את ימי שישי כשסבתא שלי מדליקה נרות וסבא שלי מקדש על היין – ואני עם כיפה על הראש.

אני יודע – מי שמכיר אותי כיום יתקשה לעכל.

לפעמים כשהורי הקדימו להשאיר אותי אצל סבא וסבתא שלי גם ליוויתי את הסבא שלי לבית הכנסת לתפילת השבת, והכרתי אנשים מאמינים מסוג יפה שאני לא פוגש כמוהו כיום.

האמונה שלהם הייתה עניינם הפרטי והם לא הציקו לאיש בגללה. גם לא לי.

כשהייתי אמור לישון אצל סבא וסבתא שלי הם נהגו להשאיר מבעוד מועד, עוד לפני כניסת השבת, נורה קטנה דולקת בחדר שהיה סלון וחדר שינה גם יחד, חדר שבו ישנו שלושתנו במיטה הזוגית שאליה הוצמדה גם מיטה צבאית מתקפלת. זה היה החדר היחיד בבית, חוץ ממטבח קטן ומקלחת קטנה עוד יותר. הם השאירו את הנורה דולקת כדי להקל עלי, אבל לפעמים בלילה האור הפריע לי לישון וכיביתי אותו, מבלי לתת את הדעת שאני עושה משהו שמבחינת סבא שלי נחשב אסור – חוטא ועובר על אחת מתרי"ג מצוות.

לסבתא שלי לא ממש היה איכפת. סבא שלי, לעומת זאת, כשכיביתי את הנורה נהג לצחקק במבוכה מתחת לשפמו אבל לא אמר דבר.

הוא גם היה הסבא של בן-דוד שלי יוסי ושל הבת-דודה שלי רותי, הילדים של אח של אמי, אבל בשבילי הוא היה תמיד יותר הסבא שלי מאשר הסבא שלהם, כי להם היה עוד סבא – האבא של האמא שלהם.

הם השאירו את הנורה דולקת כדי להקל עלי, אבל לפעמים בלילה האור הפריע לי לישון וכיביתי אותו, מבלי לתת את הדעת שאני עושה משהו שמבחינת סבא שלי נחשב אסור – חוטא ועובר על אחת מתרי"ג מצוות

לסבא "שלי" קראו בכינוי "זֵיידָה", ואילו לסבא השני של בת דודתי רותי ובן דודי יוסי קראו "אוִפָּפָּה", ותסכימו אתי שזיידה נשמע יותר סבאי, נושא עימו יותר הדרת כבוד של סבא רציני, אותנטי, סבא באלאדי אפשר אפילו להגיד.

*  *  *

כשאומרים "אדם טוב" אני נזכר בסבא שלי.

הוא היה איש תמים וישר, שלא ידע להרע או להציק ומעולם לא עשה זאת. מעולם לא ראיתי אותו מתרגז ומעולם לא הרים קולו על איש. משום כך, אני מניח, מונה פה אחד וללא כל מתחרים לתפקיד גבאי בית-הכנסת.

כשאני חושב על כך היום אני חושב כמה זה מוזר – היום אין כל סיכוי שמישהו כמו סבא שלי היה מקבל את תפקיד הגבאי.

זהו תפקיד שמצריך איסוף ושמירה של התרומות לבית הכנסת, והקצאתן לפי צרכי בית הכנסת והקהילה – אין לי ספק שכיום היו מחפשים מישהו שהוא "שועל", מישהו תחמן, מישהו עם פלפל ועוקץ שיודע "להזיז עניין".

קומבינטור.

בסבא שלי לא היה שמץ מכל אלה.

היה לו רק דבר אחד שכולם ידעו שיש בו, מבלי שהיו צריכים לומר זאת אחד לשני בקול או לבטא במילים בכלל – הוא היה אדם ישר.

והוא היה איש טוב.

ועל אף שהיה מה שמקובל לראות כאדם פשוט – הוא היה פועל ייצור פשוט במפעל נשק של תע"ש, והיה יוצא לעבודתו בארבע וחצי בבוקר כשאוטובוס של המפעל היה אוסף אותו, מצוייד בסנדביץ' של שתי פרוסות לחם עבות מרוחות בריבת תפוזים ונתון בשקית נייר, וחוזר לפנות ערב, וציפורניו היו תמיד עם שאריות שחורות מעבודתו הקשה, לא חשוב כמה עמל לנקות אותן – לא הייתה כל מחלוקת בקרב הקהילה בשאלה מי האיש הנכון להיות הגבאי, וסבא שלי מונה לתפקיד הזה.

זהו תפקיד שמצריך איסוף ושמירת התרומות לבית הכנסת, והקצאתן לפי צרכי בית הכנסת והקהילה – אין לי ספק שכיום היו מחפשים מישהו שהוא "שועל", מישהו תחמן, עם פלפל ועוקץ שיודע "להזיז עניין". קומבינטור

עקב זאת, היה לו כיסא מיוחד בבית הכנסת שכולם ידעו שהוא הכיסא של יצחק שפר ואף אחד לא ניסה אפילו להתיישב בו. גם אם קרה משהו וסבא שלי לא נוכח בתפילה, עניין נדיר לכשלעצמו, הכיסא נשאר ריק.

זה היה כיסא מחובר כיחידה אחת למעין דלפק או שולחן תפילה, כשבדלפק התפילה היה מכסה מתרומם שחשף תא להנחת הספרים, והיחידה הזו הייתה עשויה כולה כמקשה אחת, שולחן וכיסא. והיא הייתה צמודה לצד התיבה – מקום של כבוד.

מקום של כבוד לאיש שמעמדו הכלכלי והשכלתו והכנסתו הכספית וידיעתו בנבכי התורה לא העמידו אותו בשורה הראשונה ואפילו השנייה בקרב קהל העדה ואולי דווקא די קרוב למקומות האחרונים, אם ככה אתם רוצים למדוד אותו.

אבל כנראה שכאיש הגון וטוב לב וישר ותמים לא היו לו מתחרים – זה ההסבר היחיד שמצאתי, ככל שבגרתי בשנים, הסבר לכבוד שזכה לו בחייו מהקהילה שבה ואיתה התפלל.

ואצל סבא וסבתא שלי חגגתי את לילות הסדר הראשונים של חיי.

*  *  *

ככל שאני חושב על זה, אלו היו ככל הנראה גם לילות הסדר האחרונים של חיי.

כל לילות הסדר שחגגתי אחר כך, אחרי מותם של סבא וסבתא שלי וככל שבגרתי ונעשיתי אני עצמי לאב ולבעל משפחה ולאדם שאחראי על חינוכם של אנשים אחרים והתאמתם לעולם הזה, כך הלכה וגדלה בי הסלידה מההגדה ומהטקסים הפגאניים שבה וממה שהיא והערב הזה מבטאים, ויותר ויותר הוא הפך עבורי לארוחה משפחתית חגיגית גרידא, שהמשפט החגיגי היחיד שקוראים בה הוא – "שולחן עורך".

אני מת על המשפט הזה בהגדה.

גם עכשיו כשאני כותב אותו, טעם מרק העוף והקניידלעך של סבתא שלי והגפילטע-פיש והחזרת והעוף המבושל עם בבלעך, שהיא שעועית לבנה מבושלת, ומלפפון חמוץ תוצרת בית – כל אלו עולים בפי והוא נמלא רוק.

לא פלא שהעם היהודי אחרי כל צורר שגמר לחסל התיישב לאכול – אין כמו האוכל היהודי העממי והפשוט.

הגם שאני חייב להודות כאן שיש עוד משפט או ביטוי בהגדה שאהבתי תמיד – כי מאז שהייתי ילד ועד היום, ואני בשנת חיי השישים ושש, גם אם ניהלתי ענפים בקיבוץ והייתה לי חברה בע"מ לניהול קיבוצים וגידלתי חמישה ילדים וכיום גם יש לי נכדים, אין מצב שאזכר בשורה המדברת על "בן זומא" ולא אגיב.

מהשורה הזו ישחרר רק המוות.

מאז שהייתי ילד ועד היום, ואני בשנת חיי ה-66, גם אם היתה לי חברה בע"מ לניהול קיבוצים וגידלתי 5 ילדים וכיום גם נכדים, אין מצב שאזכר בשורה המדברת על "בן זומא" ולא אגיב. מהשורה הזו ישחרר רק המוות

ובסוד אגלה לכם כאן שגם את דזבין אבא אהבתי תמיד.

כי זובי נשאר זובי, מה לעשות.

*  *  *

עם סבא שלי הלכתי בראש השנה לשמוע תקיעת שופר, ובסוכות סבא שלי היה ישן בסוכה שאבא שלי עזר לו תמיד לבנות, והוא נהג להכין לי דגל שבראשו תקוע תפוח-עץ שבו תקוע נר, וככה הלכנו לבית הכנסת להשוות דגלים ונרות עם שאר הילדים, והדגלים היוקרתיים היו תמיד אלו שהיו פזורים בהם פירורים נוצצים כסופים. בפורים נהגתי ללכת עם סבא שלי לבית הכנסת לאכול אוזני המן, ןבפסח חגגנו אצלו – הורי ואני ורותי ויוסי בני הדודים שלי והוריהם – את ליל הסדר – שלוש שעות ארוכות ומלהיבות בשעה הראשונה ומשעממות עד מוות ומייגעות בשאר הזמן.

אבל במהלך הטקס נהג סבא שלי לבצוע חתיכה מהאפיקומן ולהחביא אותה מתחת לכרית הענקית שעליה ישב, מקום קבוע וידוע שאליו נהגתי להגיע בעת שסבא שלי הלך לשירותים – עוד טקס קבוע שנועד לאפשר לי לגנוב את האפיקומן – ואז לקראת סיום הערב הגיע הרגע שסבא שלי מחפש את האפיקומן שהחביא ואינו מוצא, וכולם נכנסים ללחץ-כביכול ושואלים אותי מה אני רוצה תמורת האפיקומן כדי שניתן יהיה לסיים את הערב, ואני ורותי ויוסי מבטאים כל אחד את משאלתו הכמוסה.

וכולם מבטיחים לנו שאין בעיה – נקבל את זה.

כנראה שיש איזה טקס שרשום בהגדה שלא גיליתי אותו, כי בין אם אמרתי שאני רוצה מכונית של כיבוי אש, או סט של בובות חיילים, או רובה צעצוע או אקדח בוקרים, בסוף תמיד קיבלתי פיג'מה תוצרת "אתא".

ולמדתי שבחיים לא כל מה שרוצים מקבלים.

לפעמים אפילו לא משהו דומה.

כנראה שיש איזה טקס שרשום בהגדה שלא גיליתי אותו, כי בין אם אמרתי שאני רוצה מכונית של כיבוי אש, או סט של בובות חיילים, או רובה צעצוע או אקדח בוקרים, בסוף תמיד קיבלתי פיג'מה תוצרת "אתא"

אז החיים נראים לי עכשיו, בגילי, כמו פיג'מה של "אתא", ואני אומר תודה ולא מתלונן. זה מה יש.

*  *  *

סבא שלי נפטר, כאמור, שלושה חודשים אחרי שסבתא שלי הלכה לעולמה, ולא ראיתי אותו מאז – למעט פעם אחת.

זה היה כבר בתחילת שנות האלפיים, יותר מעשרים שנה אחרי שמת. מה שקרה הוא שבתחילת שנות האלפיים, יומיים לאחר קריסת מגדלי התאומים, לאחת מבנותיי הייתה תאונת דרכים קשה בתקופת שירותה הצבאי והיא שכבה בטיפול הנמרץ הנוירוכירורגי ולאחר מכן בבית החולים לווינשטיין תקופה ארוכה ללא הכרה.

לא ידענו מה צפוי לקרות הלאה והאם תתעורר.

באחד הלילות בתקופה ההיא הופיעה סבא שלי אצלי בחלום. זה אינו דבר אופייני לי, לחלום על דמויות ולשוחח איתן בחלומות, ועל כן יש להניח שהייאוש והצער הרבים של אותה תקופה גרמו לכך.

הוא היה לבוש בגלימה לבנה וצחורה של מלאך, הסבא שלי, וכשראיתי אותו בחלומי עלתה בי המחשבה שזה היה כל כך צפוי – אדם טוב וטהור שכמותו שימצא את מקומו לאחר מותו כאחד המלאכים. אין דבר נכון מזה, חשבתי אז, וקראתי אליו בייאוש: "סבא, תעשה משהו!"

והוא חייך את חיוכו הטוב והנבוך, ואז צחקק מתחת לשפמו במבוכה, ואני התקרבתי אליו לחבק אותו, וכשהתקרבתי אליו ראיתי שהגלימה הלבנה שחשבתי אותה לגלימה של מלאך הייתה הכותונת של המוסד בו סיים את חייו לאחר שחלה, לאחר פטירתה של הסבתא שלי. אז התקרבתי אליו עוד כדי לנצל את ההזדמנות להיפרד ממנו, הזדמנות שלא הייתה לי כמותה טרם שנפטר.

התקרבתי אליו לחבק אותו, וכשהתקרבתי אליו ראיתי שהגלימה הלבנה שחשבתי אותה לגלימה של מלאך הייתה הכותונת של המוסד בו סיים את חייו לאחר שחלה, לאחר פטירתה של הסבתא שלי

וחיבקתי אותו, חיבקתי חזק, ושמתי את ראשי על כתפו ובכיתי בקול, בכיתי עליו ועל בתי ששכבה ללא הכרה, בכי שכמותו לא הרשיתי לעצמי לבכות כשהייתי ער, בכי מר אבל משחרר.

ואז התעוררתי.

ומאז לא ראיתי אותו עוד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,080 מילים ו-1 תגובות

פסלים מרשימים בדמויותיהם של גיבורי התנ"ך מככבים באתרים היסטוריים ובמוקדי תיירות מרהיבים ברחבי הארץ ● לכבוד חג הפסח, אביבה ושמואל בר-עם מביאים את סיפוריהם וצילומיהם של הפסלים ● בתקווה שבקרוב נוכל לראותם גם מקרוב ● טיול לחג בלי לצאת מהבית

עוד 931 מילים

אורחים לחג הכרישים נוהרים לחופי אשדוד

כמה עשרות כרישים תועדו השבוע משכשכים במים החמימים יחסית שליד תחנת הכוח באשדוד ● בדרך כלל הציבור נחשף אליהם כשהם מבקרים בחדרה, שהפכה לבירת הכרישים הלא-רשמית של ישראל ● "אנחנו לא יודעים מאיפה בדיוק הם באו, למה דווקא לקראת פסח ולאן הם ימשיכו מכאן", אומרת לזמן ישראל עדי ברש, מומחית לכרישים

בשנים האחרונות הוכתרה חדרה כבירת הכרישים הלא רשמית של ישראל: מדי חורף מגיעים עשרות מהם לשכשך במים החמימים שנפלטים מהטורבינות הלוהטות של תחנת הכוח אורות רבין. המסלעה שלמרגלות התחנה הפכה לאתר תיירות מבוקש, כשצוללים חובבים משנרקלים בין הכרישים, וסקרנים תופסים עמדה על הסלעים ומנסים לתצפת על הנעשה במים.

כעת מתברר שחדרה לא לבד: השבוע תיעד גיא לויאן, פקח רשות הטבע והגנים, כמה עשרות כרישים מתגודדים בקרבת תחנת הכוח "אשכול" בנמל אשדוד.  החורף הסתיים והמים כבר לא כל כך קרים, אך טמפרטורת המים שמשמשים לקירור הטורבינות – הגבוהה ב-8-10 מעלות ממי הים – עדיין מושכת כרישים.

כריש שנתפס על ידי דייגים והוחזר למים באשדוד (צילום: רון גולן, מועדון הצלילה של מודיעין)
כריש שנתפס על ידי דייגים והוחזר למים באשדוד (צילום: רן גולן, מועדון הצלילה של מודיעין)

עדי ברש, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת "כרישים בישראל", אומרת שבגלל הגובה שממנו צולמו התמונות קשה לקבוע את המגדר של הכרישים ("צריך להפוך אותם כדי לדעת"), אבל בעיקרון שני מינים מגיעים לחופי ישראל – סנפירתן ועפרורי.

למרות שבתחנת המחקר של אוניברסיטת חיפה חוקרים את תנועת הכרישים כבר מספר שנים ובזה גם עסקה עבודת המאסטר של ברש, הצטבר עד היום מעט מידע מוצק על הנושא.

"אנחנו לא יודעים מאיפה בדיוק הם באו, למה דווקא לקראת פסח ולאן הם ימשיכו מכאן", אומרת ברש. "לפני כמה שנים הצלחנו להצמיד מכשירי מעקב לשני כרישים בחדרה, אחד המשיך למערב מצרים וסיים די מהר את דרכו כשנמכר בשוק, ושנייה המשיכה לקפריסין, ושם ניתק איתה הקשר בעומק של 50 מטר".

חשוב לציין שהכרישים מוגדרים כחיה מוגנת ושהדיג שלהם אסור בישראל. זה כמובן לא מונע מקרים של דיג עברייני, כי מרק כרישים נחשב למעדן מבוקש.

כרישים באזור המים החמים באשדוד (צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים)
כרישים באזור המים החמים באשדוד (צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים)

ברש אומרת שאין הרבה סיכוי שאשדוד תתחרה עם חדרה על תשומת לב חובבי הכרישים, משום שהאזור שבעורף תחנת הכוח הרבה פחות נגיש לציבור.

לדבריה, "זה אזור של נמל, יש שם עכשיו בנייה ובאופן כללי אסור להיכנס לשם ובטח לא לצלול". הבדל נוסף בין האתרים – התחנה באשדוד פועלת על גז, להבדיל מרידינג חדרה שהיא אחת משתי התחנות הפחמיות הגדולות בארץ (לצד תחנת רוטנברג באשקלון). גם בתחנה גזית משתמשים במי הים לקירור הטורבינות, אבל בכמויות קטנות יותר ולכן הסביבה פחות אטרקטיבית לכרישים.

זו אחת הסיבות לכך שהתכניות להפוך את המתחם בחדרה לאתר תיירות רשמי עם מרפסת תצפית, הדרכה והסברה, לא מתקדמות בינתיים: "בתוך שנתיים התחנה בחדרה אמורה לעבור לגז", אומרת עדי ברש, "ויש חשש שהכרישים ייעלמו או לפחות שמספרם יפחת משמעותית, אז קשה לי לשכנע את הגורמים השונים לבנות הכל בשביל משהו שאולי בעוד שנתיים לא יהיה".

מתברר שעם סוף עידן הפחם בישראל נרוויח אוויר הרבה יותר נקי – אבל אולי נפסיד את הכרישים. בינתיים אפשר להתנחם בכך שהם מבקרים גם באשדוד.

צילום הסרטון: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים

עוד 390 מילים

בעוד ארבע שנים תציין העיר בני ברק מאה שנים להיווסדה, ולכולם ברור בשלב זה של משבר הקורונה, שהיא נכנסת אל תוך הימים הקשים והדרמטיים בתולדותיה ● הסיפור שבני ברק מספרת עכשיו לעצמה על עצמה, הוא בעצם הסיפור שהיא התכוננה אליו כל השנים ● הערגה לטראומה, התשוקה המודחקת להיות שם, כמו זיידע ובאבע, כשהאדמה רועדת והגסטפו נכנס לעיר

עוד 3,370 מילים

תגובות אחרונות

פסח מצרים השני בהיסטוריה - קורונה או קרן-אור?

במסורת היהודית יש אבחנה בין "פסח מצרים" ו"פסח דורות". על "פסח מצרים" כתוב:

שמות פרק יב, ג-כ: "… וְיִקְחוּ לָהֶם אִישׁ שֶׂה לְבֵית אָבֹת שֶׂה לַבָּיִת: … וְהָיָה לָכֶם לְמִשְׁמֶרֶת עַד אַרְבָּעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַזֶּה וְשָׁחֲטוּ אֹתוֹ כֹּל קְהַל עֲדַת יִשְׂרָאֵל בֵּין הָעַרְבָּיִם: וְלָקְחוּ מִן הַדָּם וְנָתְנוּ עַל שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת וְעַל הַמַּשְׁקוֹף עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר יֹאכְלוּ אֹתוֹ בָּהֶם: וְאָכְלוּ אֶת הַבָּשָׂר בַּלַּיְלָה הַזֶּה צְלִי אֵשׁ וּמַצּוֹת עַל מְרֹרִים יֹאכְלֻהוּ: … וְכָכָה תֹּאכְלוּ אֹתוֹ מָתְנֵיכֶם חֲגֻרִים נַעֲלֵיכֶם בְּרַגְלֵיכֶם וּמַקֶּלְכֶם בְּיֶדְכֶם וַאֲכַלְתֶּם אֹתוֹ בְּחִפָּזוֹן פֶּסַח הוּא לַה': וְהָיָה הַדָּם לָכֶם לְאֹת עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר אַתֶּם שָׁם וְרָאִיתִי אֶת הַדָּם וּפָסַחְתִּי עֲלֵכֶם וְלֹא  יִהְיֶה בָכֶם נֶגֶף לְמַשְׁחִית בְּהַכֹּתִי בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם: …"

זה ה"סדר" הראשון בהיסטוריה שבני ישראל חגגו בבתים שלהם במצרים לפני שיצאו משם. "פסח דורות" הוא זכר לפסח הזה והוא החג שחוגגים מאז עד היום בבתי בני ישראל בכל מקום בעולם שנמצאים. "פסח מצרים" התקיים בבתים של בני ישראל והם לא יצאו מן הבתים עד שהגיעה הפקודה לעזוב את מצרים בחצות הלילה.

מעניין שהשנה, בגלל וירוס הקורונה, אנו נאלצים לקיים "פסח מצרים" בפעם השנייה בהיסטוריה של עם ישראל, דהיינו כולנו בבתים שלנו, אסור לנו לצאת, ורק המשפחה בתוך הבית נמצאת ללא אורחים מן החוץ. ממש חזרה לנוהג של פסח מצרים לפי התיאור בתנ"ך!

מעניין שהשנה, בגלל הקורונה, אנו נאלצים לקיים "פסח מצרים" בפעם השניה בהיסטוריה של עם ישראל: כולנו בבתינו, אסור לנו לצאת, המשפחה לבדה בבית, ללא אורחים מן החוץ. ממש חזרה לנוהג של פסח מצרים התנכ"י

כאשר חשבתי על האירוניה שמאז יציאת מצרים עד היום לא היה מצב כזה בבתי יהודים, חשבתי שאולי ננסה ניסוי חוויתי לקשור את עצמנו ממש לתחושות של בני ישראל בפסח הראשון. אמנם אנו מאמינים שכן נצא מתי שהוא וזה רק לילה אחד, אבל אין ספק שהלילה הזה שונה מכל לילות הסדר שהיו לרובנו בחיים עד עכשיו.

ואז הרהרתי בכך שליל הסדר הזה יכול להפוך את הקורונה לקרן-אור, דהיינו קרן האור בסוף המנהרה. אז כל המשפחה לא תהיה, והבני דודים לא יגיעו לסדר כרגיל. נהיה לבד רק אנחנו, או אולי אלו שמשתמשים בחשמל בשבת וחג יהיו בקשר בזום או סקייפ עם בני המשפחה, אבל בכל מקרה לא נאבד את הקשר המשפחתי. אולי הקשר אפילו יתחזק מתוך געגועים למשפחה, ואז נראה את קרן האור יותר בבהירות ומתוך תחושת הכרת תודה על הקשרים שיש לנו. חג שמח!

הרב מיכאל גרץ שימש כעוזר לעורך הראשי של אנציקלופדיה יודאיקה, וכתב מאמרים לאנציקלופדיה על מחשבת ישראל בעת המודרנית. הוא היה בין המקימים של התנועה המסורתית בישראל ושימש כמנכ"ל הראשון של התנועה בזמן הקמתה. הוא היה הרב של קהילת מגן אברהם בעומר 32 שנים. היה בין המקימים של בית המדרש לרבנים במכון שכטר בירושלים, ושימש כמרצה שם בתחילתה. היה במשך כ-20 שנה מרצה בכיר למחשבת ישראל ומקרא במכללת קיי בבאר שבע, ופרסם מאמרים רבים. הוא גם היה רץ מרתונים וגמר כ-16 מהם בארץ ובחו"ל. רוב העבודה הציבורית שלו מוקדשת לקשר בין ערכים במסורת היהודית ובין הציבור בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 363 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו וגנץ שוחחו; איחלו פסח שמח אחד לשני וקבעו לחדש המו״מ אחרי החג

עם כניסת מגבלות התנועה לתוקף, נרשמת ירידה בתנועת הציבור במרחב ● משרד הבריאות הודיע שהוא פועל להעלות את מספר בדיקות הקורונה כדי לעמוד ביעד של 10,000 בדיקות ביום ● המענק המרבי לעצמאים יוגדל מ-8,000 שקלים ל-10,500 ● ברכות חג שמח מרחבי הקשת הפוליטית

עוד 16 עדכונים

כ-600 חיילים יצאו מעיר הבה"דים לביתם לכבוד החג

חשיפה בצה"ל הודיעו כי מבטלים את יציאות החיילים מהבסיסים הסגורים, כדי למנוע הדבקה במגיפת הקורונה בין החיילים למשפחות שלהם, אבל מהשטח עולה תמונה שונה לגמרי ● ״23 אוטובוסים יצאו אתמול משלושה בסיסים בעיר הבה"דים ובכל אחד מהם כ-25 חיילים", אומר אביו של חייל שמשרת שם וחשוף למידע ● "הם יחזרו ביום ראשון ובחג השני יצאו חיילים נוספים. זאת מדגרה לקורונה, צה"ל הוא בני ברק שנייה" ● דובר צה״ל: ״נעשו התאמות ליציאתם וחזרתם על ידי מערך הסעות ייעודי״

עוד 586 מילים

מרכזי היום לקשיש נסגרו בגלל הקורונה, הקשר עם 40% מהקשישים נותק

מעקב זמן ישראל המרכזים שבהם קשישים נפגשו, שוחחו ואכלו יחד נסגרו ● כ-40% מהקשישים ביקשו להמיר את המזון והליווי הטלפוני שקיבלו בסיוע כספי, וניתקו קשר עם העמותות ● חלק מהמרכזים משוחחים בטלפון עם הקשישים שעזבו על קשר - ואחרים לא ● במרכזי היום חוששים: "בקרוב נשמע על הרבה קשישים שנפטרו בבית בלי שאיש ידע על כך"

כ-40% מהקשישים ביטלו את השתתפותם במרכזי היום. כך עולה מנתונים חדשים של איגוד הל"ב, המאגד 100 עמותות המסייעות לקשישים ברחבי הארץ.

עד שמגיפת הקורונה הגיעה לארץ ועד להנחיות המיוחדות הכוללות בידוד של אוכלוסיית המבוגרים, הגיעו קשישים למועדוניות שמפעילות העמותות ושם קיבלו אוכל, טיפולים פיזיים ונפשיים, פעילות פנאי וספורט, ובעיקר נהנו מחברה של קשישים אחרים ושל עובדי העמותות. כפי שפורסם בזמן ישראל – מאז פרוץ המגיפה המועדוניות נסגרו, הקשישים סגורים בביתם ופעילי העמותות מביאים להם אוכל לפתח הבית ושומרים איתם על קשר טלפוני.

בשנת 2018 התבצעה רפורמה במרכזים, והוצעה לקשישים אופציה חלופית – לוותר על השירות במרכזי הקשישים ולהמיר אותו בסיוע כספי של 1,400 שקל בחודש. רק 6% מהקשישים שמטופלים בעמותות הלב לקחו את האופציה הזאת. ואילו בשלושת השבועות האחרונים כ-40% ביקשו להמיר את חבילות המזון והליווי הטלפוני בסיוע כספי וניתקו קשר עם העמותות.

נתונים על קשישים שניתקו קשר עם המרכזים בעקבות הנחיות הקורונה (צילום: איגוד הלב)
נתונים על קשישים שניתקו קשר עם המרכזים בעקבות הנחיות הקורונה (צילום: איגוד הלב)

העמותות מקבלות תקציב ממשלתי לפי מספר הקשישים המטופלים בהן. עם עזיבתם של הקשישים, חלק גדול מהעמותות נכנסו למצב של חדלות פירעון. ברגע שקשיש עוזב, העמותה אינה חייבת להמשיך ולדאוג לשלומו. בפועל, חלק מהעמותות שומרות על קשר טלפוני עם הקשישים שעזבו אותן וחלקן לא.

שמואל (סמי) קידר, מנכ"ל איגוד הל"ב, אומר לזמן ישראל: "יש לנו צוותים ברחבי המדינה שנשארים בקשר טלפוני עם הקשישים, גם אלה שעזבו, בהתנדבות, בלא כל תמורה, מתוך דאגה, כדי לדעת מה שלומם. האם אני יכול להבטיח לך שבכל העמותות שנמצאות במצב של קריסה יש מי שידאג לכל הקשישים? לא".

לדברי קידר, "המעבר של אלפי קשישים לקבלת גמלה בכסף במקום גמלה בעין היא אסון. אין לנו מושג מה מצבם של הקשישים, חלקם במצוקה קשה מאוד, בודדים בביתם, חרדים וצריכים לדאוג לעצמם לאוכל ולטיפולים על פי הגמלה שלהם. המשוואה צריכה להיות ברורה: בדידות וניתוק גורמים לקשישים דיכאון. דיכאון גורם למחלות. מחלות גורמות למוות".

"אין לנו מושג מה מצבם של הקשישים, חלקם במצוקה קשה מאוד, בודדים בביתם, חרדים וצריכים לדאוג לעצמם לאוכל ולטיפולים על פי הגמלה שלהם. המשוואה צריכה להיות ברורה: בדידות וניתוק גורמים לקשישים דיכאון"

לדברי גורם בכיר במרכזים לקשישים: "בחלק מהמרכזים אף אחד לא נשאר בקשר עם הקשישים שעזבו. חלקם נעזרים במשפחות שלהם, חלקם בודדים ומנותקים מהעולם ושוקעים בדיכאון. כבר בשנה שעברה היו כ-20 מקרים של קשישים שניתקו קשר עם העמותות ואחר כך נפטרו בלי שאף אחד ידע, עד ששכנים הבחינו בגופה. אני חושש מאוד שבקרוב יהיו הרבה יותר מקרים כאלה".

iStock Robert Weiבעמותות לקשישים חוששים מקריסה כלכלית

בעמותות טוענים כי עזיבת הקשישים מסכנת את קיומן של העמותות שמקיימות את המרכזים לקשישים ואת השירות החיוני שהן ממשיכות להעניק לקשישים שאינם עוזבים – ואמורים להמשיך לתת גם אחרי הקורונה.

העמותות מתקיימות מתמיכה ממשלתית בסך 150 שקל עבור כל קשיש רשום, נוסף על כיסוי עלות המזון והטיפולים הרפואיים לקשישים. העמותות ממשיכות להחזיק את המרכזים כרגיל  גם כאשר הם כמעט ריקים, ולהעסיק עובדים כרגיל (גם מהבית), אך כעת נאלצות לקיים את עצמן בתמיכה שהצטמצמה בכ-40%.

לדברי קידר: "העמותות לזקן על סף קריסה. פגיעה בעמותות היא פגיעה בעשרות אלפי קשישים. הצוותים המנוסים שלנו רוצים ויכולים להמשיך להעניק את השירותים בבתי הקשישים אך אנחנו חייבים תמיכה תקציבית. אם העמותות יקרסו לא נוכל לסייע לקשישים גם אחרי המגיפה. אנחנו פונים למשרדי הממשלה שייתנו למרכזי היום רשת ביטחון אבל לא מקבלים תשובה".

עוד 487 מילים

המפעלים הכשרים בסין הושבתו רק אחרי שהספיקו לייצר מזון לפסח

מאות מפעלים בסין מייצרים מזון כשר המסופק ליהודים שומרי מסורת בארץ ובעולם ● אבל התפרצות הקורונה שם גורמת למשגיחי הכשרות לחשב מסלול מחדש ● ייצור המזון הכשר לפסח אמנם הושלם עוד לפני המגפה, אך כעת הם מתלבטים האם לפזר את הייצור בין מדינות נוספות - או להמשיך לשים את כל הביצים הכשרות בסל סיני אחד

תעשיית המזון הכשר העולמית הפכה לקרבן כלכלי נוסף של הקורונה, לאחר שקווי ייצור כשרים בהיקפים גדולים בסין – שם פרצה המגפה – הושבתו.

למרות שהמגפה לא השפיעה בצורה משמעותית על אספקת משלוחי המזון הכשר לפסח לישראל ולריכוזי קהילות יהודיות ברחבי העולם, היא כן הפחיתה את הפעילות העסקית במפעלים האלה, מאז התגלה חולה הקורונה הראשון בסין.

הרב מנחם גנאק, ראש מחלקת הכשרות ב-OU (שנחשב לגוף השגחת הכשרות הגדול בעולם), אמר לזמן ישראל כי השפעת הנגיף על הענף בסין נרחבת. לדבריו, "במשך זמן רב, הממשלה הסינית סגרה מפעלים. ראש השנה הסינית הגיע, והסגירה התארכה. עד אמצע מרץ רבים מהם נפתחו מחדש – אך לא כולם".

מבדיקת זמן ישראל עולה כי יש לפחות 1,270 מפעלים לייצור מזון כשר בסין, וה-OU עובד עם כמחציתם, שמייצרים סוגים שונים של מוצרים, בהם ירקות ופירות.

גנאק הוסיף כי הקורונה לא השפיעה על המוצרים לפסח, "שרובם כבר ייוצרו".

"רוב המוצרים לפסח באמת יוצרו זמן רב לפני שמישהו אפילו שמע על הקורונה", אומר גם הרב בנימין ברקוביץ' מהארגון המתחרה KOF-K, "אבל חלק מהדברים היו מעט בעייתיים. חלק מהמוצרים מאחרים מעט, מה שעשוי להיות בעייתי".

KOF-K עובד מול כ-550 מפעלים בסין, עם ייצוא הנע בין תמציות, כימיקלים בטעמים, מוצרים קפואים בסיסיים, ומוצרים בקופסאות שימורים. חומרי גלם ממפעלים אלו נשלחים לחברות מסביב לעולם, לרבות בארצות הברית ובאירופה.

רגע לפני החג, ברקוביץ' כתב לי כי בדק שוב את הנושא, וכי "המשלוחים של פסח לא הושפעו, משום שרובם הגדול כבר יוצרו הרבה לפני שהמגפה התפשטה".

זה נכון גם לגבי Star-K, ארגון השגחת כשרות נוסף הפועל בסין. לדברי ראש מחלקת האישור של הארגון במזרח הרחוק, הרב אברוהום מושל, "אמנם היינו צריכים לבטל שני מוצרים – אך רובם כבר יוצרו לפני שהכל התפרץ".

מושל הוסיף כי התפרצות המגפה הקשתה על ההשגחה הפיזית במפעלים. "כפי שאפשר להבין, עכשיו כולם נאלצו להתרחק", אמר לי, "זה שם אותנו בסכנה".

מפעל מזון סיני לאחר התפרצות הקורונה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)
מפעל מזון סיני לאחר התפרצות הקורונה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)

שלושת הארגונים האלה שולחים בשגרה משגיחי כשרות כדי לפקח על החברות הסיניות. חלק מהמשגיחים חיים בסין ובאזור, בעוד שאחרים מגיעים מישראל.

"בנסיבות רגילות, היינו נכנסים יחסית בקלות, מפקחים על הרכיבים, מוודאים שכל הרכיבים והייצור לא מהווים בעיה מבחינת כשרות", אמר לי מושל. "היינו בוחנים את כל הרכיבים, המוצרים, הציוד, מוודאים שהמפעל מייצר רק מזון כשר".

גנאק הסביר כי המפתח הוא להבטיח שהמפעלים לא עובדים בנוסף עם פריטים לא-כשרים, כמו צדפות ומוצרים אחרים מהחי: "אנחנו שולחים, או שיש לנו עובדים מקומיים הבוחנים את המפעלים כדי לוודא שהם עומדים בסטנדרטים".

למרות שהנגיף ממשיך להתפשט בעולם, נראה כי המצב מתייצב במידת מה בסין, מה שמעלה את התקווה של חזרה לעסקים כרגיל. "אנחנו מושפעים באופן ברור כאשר חברות נסגרות", אמר ברקוביץ'. "זה בהחלט לא היה קל. הדברים חוזרים לשגרה, אבל זה לוקח זמן. בחדשות אנחנו רואים שמספר מקרי ההידבקות בסין נמצא בירידה, מה שבהחלט עוזר, אבל קשה לדעת באיזו מידה".

והוא גם מתלבט האם לפזר את הייצור. "אחד הלקחים שלמדנו הוא שחייבים לגוון את המערכת", אומר לי ברקוביץ', "אף פעם אי אפשר לדעת איפה יהיה מחסור".

עוד 449 מילים

גלעד מלאך, ראש התכנית לחרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, מעריך כי הציבור החרדי ימשיך לנהור אחרי הרבנים בכל הנוגע לעולם הדת - אך יותר ויותר אנשים יקבלו החלטות עצמאיות בנושאים אחרים ● זאת, לאחר שאלפי חרדים נדבקו בנגיף הקורונה, על רקע קבלת החלטות שגויה במגזר - בהובלת הרב קנייבסקי, ונכדו הדומיננטי ינקי ● ראיון

עוד 1,455 מילים

חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

"חוף הכרמל מגייסת את מוש לבניית כלכלה מקיימת בנופים שלנו", הכריז לפני חצי שנה ראש המועצה האזורית חוף הכרמל ● מכרז להפעלת החוף הבתולי לא פורסם, ורק בלחץ התושבים ירדה המועצה ממסלול הספק היחיד שקיבל מוש בן ארי, ופרסמה מכרז ● אבל אז התגלה שהזכיין של חוף המבצר יקבל את השילוש הקדוש: גם הפעלה של "משאיות מזון" בתקופת הביניים, גם את הזכות לתכנן את החוף העתידי, וגם את המפתח להפעלתו המלאה בהמשך ● "למה היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעיל אותו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת"

עוד 1,879 מילים ו-2 תגובות

בריאות הנפש "כל ישראלי עשירי יזדקק לטיפול נפשי"

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרופאים, מזהיר מפני מצוקה נפשית אדירה בישראל בעקבות משבר הקורונה, ואומר כי מערכת הבריאות אינה ערוכה לכך ● חוות דעת ברוח דומה הוצגה השבוע לוועדת הקורונה בכנסת ● פישל קורא לציבור המודאג להתנתק קצת מהחדשות, ולפנות לקבלת סיוע מקצועי במקרה הצורך ● ויש לו גם ביקורת נוקבת על נאומי נתניהו ועל התקשורת "שמכניסה את הציבור להיסטריה" ● ראיון

עוד 1,659 מילים

נכדו של רבין על נתניהו: מגיע לו לקבל קורונה; הליכוד: זו הסתה

גורם בסביבת נתניהו: ועדת הקורונה מתבררת כפוליטית לגמרי ● יו"ר הכנסת גנץ: במידת הצורך הכנסת תפעל גם בחול המועד ● נתניהו: ערוכים לפעול כדי להשיב את הנעדרים מעזה ● מ-19:00 בערב היום נאסרה יציאה מהיישובים - עד יום שישי בבוקר; ממחר ב-15:00 בצהריים ועד מחרתיים ב-7:00 בבוקר - תיאסר התרחקות של יותר ממאה מטר מהבתים

עוד 40 עדכונים

איילת שקד שברה את תהליך מינוי השופטים. זה קריטי שהממשלה החדשה תתקן אותו

בהודעתה אתמול, התגאתה שרת המשפטים לשעבר בעובדה כי בתקופתה כרתו הפוליטיקאים ברית עם נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים ● כאילו לא הגיחה לעולם בתקופה ההיא פרשת אפי נוה, כאילו לא הוחלט להגיש כתב אישום נגד יו״ר לשכת עורכי הדין בפרשת "מין תמורת מינוי" ● בשנה הקרובה יפרשו חמישה שופטי עליון ● זוהי נקודה קריטית לביסוס האיזון ולהחזרת מקצוענות לתהליך הבחירה של "קודש הקודשים" ● פרשנות

עוד 763 מילים

טעות הדוברת הובילה לכותרות שגויות וסיבוב פוליטי על חשבון החרדים

"שליש מתושבי בני ברק, 75 אלף איש, חולים בקורונה" נטען בסוף השבוע שעבר בכלי התקשורת, מה שהוביל לתגובות קשות כלפי המגזר החרדי ● הדברים יוחסו למנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער שהשתתף בדיון בוועדת הקורונה ● בפועל, סער כלל לא אמר את הדברים - ודוברת הוועדה היא זו שהפיצה את הציטוטים, בשמו, למרות שלא היו ולא נבראו ● גם עכשיו, הציטוטים השקריים עדיין מופיעים באתר הכנסת ● כרוניקה של פייק ניוז ממקור רשמי לגמרי

עוד 1,687 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה