• ישראל צולל בחופשה במלדיבים
  • קבוצה  של ישראלים מהמגזר החרדי מבקרת בהר מון בלאן בשוויץ
  • חדר האוכל שהותאם לחרדים במלון בשוויץ
  • חרדים בנתב"ג, ארכיון, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Nati Shohat/Flash90)
    Nati Shohat/Flash90

החופשה החרדית שלי בחו"ל הסודות של ענף התיירות הכשרה

"לטיולי צלילה אני מביא קופסאות שימורים ומנות חמות, וגם אוכל מהדגים שאנחנו דגים" ● "במדינות מוסלמיות אני מסתיר את הכיפה, הזקן והפאות" ● "גוי פתח לי את החדר של המלון בשבת" ● עם העלייה ברמת החיים בישראל, גם החרדים לא מוותרים על חופשות מפנקות למהדרין מסביב לעולם ● ויש יזמים זריזים שכבר עושים מזה הרבה כסף

הפעם הראשונה שבה שרגא נסע לחו"ל הייתה בגיל 24, במסגרת טיול לקברי צדיקים באוקראינה. "בתור ילד שגדל במשפחה חרדית בבית"ר עלית, אני לא זוכר שהיה נהוג לטוס לחו"ל. היינו נופשים בעיקר בארץ, וגם התודעה הזו, של חופשה משפחתית בארץ, הייתה חריגה בימים ההם", הוא אומר.

אבל היום, כשהוא נשוי ואב לחמישה, ועובד במערכת כוחות ההצלה, שרגא (השם המלא שמור במערכת) מקפיד לצאת לחופשות משפחתית בחו"ל.

"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לטוס בכל שנה, כי עבור משפחה של 7 נפשות מדובר בהוצאה של למעלה מ-30 אלף שקל. אם מוסיפים לזה גם את כל הצרכים המיוחדים של משפחה חרדית בחו"ל, כמו מלון כשר, ארוחות כשרות וגישה לבית כנסת, הנסיעה ממש מתייקרת. אבל אני ואשתי עובדים ומשלמים עבור הנסיעה בתשלומים, כך שכבר ביקרנו באיטליה, בשווייץ ובצרפת", הוא אומר.

טרנד הנסיעות לחו"ל בציבור החרדי תופס תאוצה. מה שנחשב עד לפני כמה שנים לכאב ראש אחד גדול, ולהוצאה כספית בלתי אפשרית עבור משפחה חרדית ממוצעת, נכנס יותר ויותר לאורח החיים של המגזר.

בשונה ממשפחה חילונית, משפחה חרדית שיוצאת לטייל בחו"ל עומדת בפני אתגרים לא מעטים, היא צריכה אוכל ומטבח כשרים למהדרין, תנאים לשמירת שבת, בית כנסת, ובמדינות מסוימות גם להסתיר סממנים יהודיים בולטים.

"אני מחפש מלון שיהיה בו מקום לשני מטבחים – בשרי וחלבי, כולל מדיחים ותנורים נפרדים. במקביל אני בודק אם אפשר לפתוח את הדלתות במפתח ולא בכרטיס אלקטרוני, כדי שהאורחים לא יחללו את השבת"

ישראל, בן 42, נשוי ואב לשישה ילדים מבני ברק, החל לטייל בעולם לפני שלוש שנים, אך הספיק כבר הרבה. בעקבות תחביב הצלילה שמעסיק אותו בעשור האחרון הוא הגיע אפילו למדינות מוסלמיות כמו מלדיבים, סרי לנקה, ירדן ומצרים. "חבר שלי שהתנדב ביחידת הצוללנים של זק"א, הציע לי לעשות קורס צלילה, ואני כחובב אקסטרים התאהבתי בעולם הזה".

לא פחדת להסתובב כחרדי במדינות מוסלמיות?

"בהתחלה כן. נקטתי משנה זהירות, והבאתי כובע כדי להסתיר את הכיפה, הזקן והפאות המסולסלות שלי. יותר מזה, גיליתי שבכניסה למדינות מוסלמיות לא מאפשרים להעביר בגבול אביזרי דת שאינה אסלם.

"בירדן, למשל, החרימו לי את התפילין והטלית, אז קיצרתי את הטיול ליומיים, הנחתי תפילין בבוקר לפני הכניסה ובערב ביציאה מירדן.

"במלדיביים היו יותר נחמדים. נתנו לי להכניס הכל, וכבר בביקורת הדרכונים בירכו אותי במילים 'שלום עליכם'. כשהבנתי שמכירים שם את התיירים הישראלים הרגשתי יותר טוב, ומהר מאוד הורדתי את הכובע גם ברחובות".

איך אתה מסתדר עם נושא הכשרות בנסיעות?

"לטיולי צלילה אני מביא את כל האוכל איתי. קופסאות שימורים ומנות חמות. כשאנחנו בהפלגות, וזה מה שקורה במרבית טיולי הצלילה, אני מבשל לעצמי במטבח של הספינה וגם אוכל מהדגים הטריים שאנחנו דגים.

"אבל כשאני מטייל עם אשתי באירופה, למשל בלונדון, אנחנו יוצאים מהמלון לאזור היהודי חרדי בעיר, ואוכלים שם במסעדות היהודיות.

"פעם אחת, כשנסעתי לסרי לנקה דרך תורכיה, לקחתי מלון בשדה התעופה והייתי צריך להעביר שם את השבת. אבל בטעות המזוודה שלי עם כל האוכל כבר המשיכה ליעד שלי, אז נותרתי ללא מזון. יצרתי קשר עם נציג של חברת התעופה, והם שלחו לי מנות של אוכל כשר שהם מחלקים במטוסים. ככה העברתי את השבת – במלון של נמל התעופה עם אוכל של מטוסים. מאוד נהניתי מזה".

איך הסתדרת עם שמירת שבת בבתי מלון שלא מותאמים לכך, מפתח אלקטרוני לחדר, למשל?

"במלדיביים לא הייתה בעיה כי הם עדיין לא התקדמו לכרטיסים האלקטרוניים, אבל כשהייתי בתורכיה הייתה לי בעיה. אז פשוט השארתי את כל הדברים יקרי הערך שלי בקבלה ואת דלת החדר השארתי פתוחה בשבת, באמצעות בריח של מנעול. פעם אחת ננעלתי בחוץ, אז פשוט ביקשתי מגוי שיפתח לי. אני לא יודע אנגלית, אבל תמיד יש איתי מישהו ישראלי שיכול לתרגם את מה שאני מבקש".

חדר האוכל שהותאם לחרדים במלון בשוויץ
חדר האוכל שהותאם לחרדים במלון בשוויץ

מחפשים את היעד הבא

עבור תיירים מהמגזר החרדי שמחפשים חופשה רגועה יותר, בלי צורך לאלתר ולחפש פתרונות, קמו בשנים האחרונות חברות נופש, תיירות וקייטרינג שמספקות את השירותים האלה בחו"ל.

"בימים אלה אני מסייר בין בתי המלון במדינות אירופה ומחפש את היעד הבא", אומר יוסי גרז, מנכ"ל חברת "רוגע נופש", שמספקת שירותי נופש למגזר החרדי והדתי, ומכשירה מלונות שלמים בחו"ל לצורך זה. "אני מחפש מלון שיהיה בו מקום לשני מטבחים – בשרי וחלבי, כולל ציוד נלווה, מדיחים, ותנורים נפרדים.

"במקביל אני בודק אם אפשר לפתוח את הדלתות במלון במפתח רגיל ולא בכרטיס אלקטרוני, כדי שהאורחים לא יחללו את השבת. אחרי הסיור הראשוני אני מגיע למלון עם רב, והוא זה שמנחה אותי איך להכשיר את המלון למהדרין".

גרז הצטייד באירופה במכולה עם ציוד המותאם לצורכי הקהל החרדי, והוא משנע אותה ממדינה למדינה. "כלי מטבח – סירים, צלחות וסכו"ם אני מביא למלון בעצמי. אבל דברים גדולים, כמו תנורים, עגלות הגשה או  פלטת חימום, אנחנו צריכים להכשיר, ולפעמים כשזה לא מתאפשר אני נאלץ לרכוש ציוד חדש".

גם הצוות המקומי של המלון לא תמיד יכול לתת מענה לדרישות של הציבור החרדי, בוודאי לא בנושא הקולינרי. "לרוב אני מביא מהארץ את צוות המטבח, כולל משגיחי כשרות ואנשי צוות שיפעילו שמרטפייה במלון. חשוב לי מאוד להשקיע גם ברמה של האוכל, ובכל שנה אני מביא שף אחר שיעבוד איתנו. בשנים הקודמות הבאתי את מירי זורגר, אפשר ליבפרוינד (שפיות חרדיות – א.ט.א). המלצרים לרוב מקומיים, אבל זה כבר תלוי בעסקה שאני סוגר עם המלון".

האם זה משתלם לבתי המלון עצמם?

"כמובן שזה משתלם, הם מרוויחים מזה יופי ולא עושים את זה מאהבת ישראל. אני בדרך כלל סוגר את המלונות בתקופות שהם עובדים בתפוסה של 40%-50% ומשלם להם על תפוסה מלאה. לפני 3 שנים, למשל, לקחתי בקיץ את המלון אקווה מונטיס בהרי אלפנינים באיטליה, שעובד חזק בעונת הסקי, אבל יותר חלש בקיץ".

התאמת החופשה לצורכי המגזר החרדי מייקרת אותה באופן משמעותי. גרז מעריך כי מדובר בתוספת של 20%-30% למחיר החופשה. "אם שבוע באיטליה יעלה לזוג חילוני כ-10,000 שקל, הרי שלזוג חרדי תעלה החופשה 12-13 אלף שקל. אם הזוג מחליט להגיע עם כל הילדים, החופשה בהחלט יוצאת יקרה".

קבוצה של ישראלים מהמגזר החרדי מבקרת בהר מון בלאן בשוויץ
קבוצה של ישראלים מהמגזר החרדי מבקרת בהר מון בלאן בשוויץ

חופשות סקי בחנוכה

חופשות הסקי בחורף, ששטפו את הישראלים, לא פוסחות על הציבור החרדי. המלון הכשר למהדרין "קרסטה" בעיירה השווייצרית דבוס נמצא בבעלות יהודית, והוא ממוקם בקרבת אתרי סקי מבוקשים על ידי האורחים החרדים.

"פעם חשבתי שסקי לא מיועד לציבור החרדי, אבל היום אני רואה זוגות ומשפחות מישראל שבאים לפה במיוחד בחופשת חנוכה, ונהנים מהבילוי הזה יחד עם האירופאים שמגיעים לפה", אומר מוטי שוורץ, מנכ"ל המלון.

"במקום לחפש מסעדה כשרה למהדרין או בית חב"ד אפשר להזמין את האוכל הכשר הישר מאתרים בעברית לכל מקום שבו מטיילים. האוכל מגיע עם שליח עד לכל נקודה באירופה, והמחירים לא גבוהים יותר מארוחה במסעדה"

שוורץ, שגדל במשפחה חרדית בבלגיה, מספר על השינוי שחל בשנים האחרונות באופי החופשות של החרדים. "לפני 20 שנה כשהייתי ילד, גם המשפחות החרדיות בעולם לא היו מגיעות לבתי המלון במדינות זרות, כי לא הייתה מודעות ולא היו בתי מלון כשרים. היו שוכרים דירות נופש מיהודים, וסוחבים את כל האוכל איתם. היום יש יותר מודעות ואפשרויות".

האם חופשה במלון כשר למהדרין עולה יותר מחופשה במלון רגיל?

"לדעתי החופשה בחו"ל, גם אם המלון כשר, עדיין משתלמת יותר מחופשה במלון באותה רמה בארץ. אנחנו גובים היום 350 יורו ללילה, כ-1,200 שקל לזוג. אם מוסיפים לזה את הטיסות הזולות, שאפשר להשיג בזכות מדיניות השמיים הפתוחים, ומשווים את המחיר לזה של חופשה במלון 5 כוכבים באילת, אני לא בטוח שאנחנו לא יותר יקרים, אבל אין ספק שהחוויה של חו"ל היא חוויה אחרת".

חרדים בנתב"ג, ארכיון, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Nati Shohat/Flash90)
חרדים בנתב"ג, ארכיון, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Nati Shohat/Flash90)

האוכל הכשר מגיע עם שליח

עבור ישראלים חרדים ודתיים, שלא מעוניינים להגביל את עצמם למקום הימצאו של מלון מסוים, מוצעים פתרונות זמינים שקשורים לאורחות הכשרות.

"במקום לחפש מסעדה כשרה למהדרין או בית חב"ד אפשר להזמין את האוכל הכשר הישר מאתרים בעברית לכל מקום שבו מטיילים", מסביר משה מילר, מנכ"ל משרד הפרסום "מילר פוינט" הפועל במגזר החרדי, ומלווה חברות ועסקים בהתאמת המותג לצורכי המגזר. "האוכל מגיע עם שליח עד למקום הימצאו של האדם, בכל נקודה באירופה, והמחירים לא גבוהים יותר מארוחה במסעדה.

"יש לא מעט אתרים שמציעים מזון כשר שניתן להזמין מראש. עלות המנות העיקריות בתפריט עומד על כ-15 יורו למנה".

ואולם עבור ישראלים, החיפוש אחר אוכל, הוא חלק מהחוויה, והאפליקציה לא יכולה להחליף אותה. "אני מעדיף שלא להשתמש באפליקציות, כי אני אוהב את החוויה הזו של להסתדר בחו"ל״, אומר ישראל. "האווירה אחרת, האנשים אחרים, וזה כיף. אני לא יודע מילה באנגלית והרבה פעמים מסתבך עם התחבורה הציבורית, אבל בסוף אני מסתדר, וזה חלק מהחוויה. לא הייתי מוותר על זה".

חופשת ים של ישראלים מהמגזר החרדי (צילום: Nati SHohat/FLASH90)
חופשת ים של ישראלים מהמגזר החרדי (צילום: Nati SHohat/FLASH90)

עלייה ברמת החיים

מדיניות השמים הפתוחים והוזלת מחירי הטיסות סייעו בהנגשת החופשות בחו"ל לציבור החרדי, כמו לכלל הישראלים, אבל הסיבה העיקרית למגמה המתרחבת של חופשות משפחתיות בחו"ל לקהל החרדי היא העלייה ברמת החיים.

"בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית ברמת החיים של הציבור הדתי והחרדי בישראל", אומר מילר. "בתחום הרכב למשל, יותר ויותר משפחות מרשות לעצמן לרכוש כלי רכב חדשים של חברות מובילות, ולהחזיק ביותר מרכב אחד למשפחה.

"בציבור החרדי השמועה והטרנדים מתפשטים בסוג של מעגל קסמים, מפה לאוזן, כמו סחף חברתי. אם השכן שלי היה באיטליה, אז גם אני רוצה להיות שם, וכך הלאה. כמובן שזה מתאפשר במשפחות שבהן בני הזוג עובדים"

"גם בתחום היין ניכרת צמיחה ונרשם ביקוש מצד החרדים – הם צורכים יותר מותגים וניכרת פתיחות תודעתית בתחומי צריכה שונים. זה קיים בעוד תחומים.

"בציבור החרדי השמועה והטרנדים מתפשטים בסוג של מעגל קסמים, מפה לאוזן, כמו סחף חברתי. אם השכן שלי היה באיטליה, אז גם אני רוצה להיות שם. כמובן שזה מתאפשר במשפחות שבהן בני הזוג עובדים, ויש יותר ויותר משפחות כאלה".

לפי דוח של מרכז המידע של הכנסת לשנת 2018, רוב הציבור החרדי בישראל עובד, אולם השיעורים עדיין נמוכים ביחס לאוכלוסייה הכללית.

שיעור התעסוקה באוכלוסיה החרדית עמד על 63% (75.5% מהנשים החרדיות עובדות, ו-47.8% מהגברים עובדים) לעומת 76.5% באוכלוסיה הכללית.

גם הפערים בשכר בין החרדים לכלל האוכלוסייה גדולים. נכון ל-2018 עמדה ההכנסה החודשית הממוצעת באוכלוסיה הכללית על 11,068 שקל, ואילו ההכנסה בציבור החרדי עמדה על 7,443. עם זאת ביחס לשנים קודמים, נרשמה עלייה וחרדים מרוויחים כיום 13% יותר מכפי שהרוויחו ב-2014.

"הדעה הרווחת, והיא אולי פוליטית, היא שהציבור החרדי עושק את המדינה, אבל רוב המשפחות עובדות ורוצות ליהנות מהכסף שהן מרוויחות", אומר שרגא.

"יש לי הרבה חברים שנוסעים לחו"ל, ואפילו משפחות מצומצמות מבחינה כלכלית נוטות להשקיע את הכסף כדי לצאת לחופש הגדול עם הילדים".

עוד 1,526 מילים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 34 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה