ויקטור אורבן ובנימין נתניהו, 2017 (צילום: Balazs Mohai/MTI via AP)
עיתונאית הונגרית בכירה משווה בין אורבן לנתניהו:

"הדמיון בין הבולשיט שהם מוכרים מדהים"

ראיון

ג'רג'י קוצ'יש', שכותבת עבור אחד מהעיתונים העצמאיים האחרונים בהונגריה, מזהירה את הקולגות ובני המשפחה בישראל מפני הידרדרות הדמוקרטיה ● "נתניהו ואורבן מנסים להשתלט על כל הרשויות במדינה, ושניהם שינו את חוקי המשחק ככה שהם יישארו בשלטון גם אחרי שיאבדו את התמיכה הציבורית" ● "אורבן כל כך מתוחכם, שהוא הצליח להפוך את השחיתות שלו לחלק מהתעמולה שלו" ● "עברנו הרבה תקופות חשוכות בהונגריה, ונקווה שגם התקופה זאת תעבור"

ג'רג'י קוצ'יש (Kocsis Gyorgyi), יהודיה-הונגריה ששימשה עשרות שנים כעורכת בכירה באחד מעיתוני האופוזיציה הגדולים במדינתה, והראשון ביניהם, מודאגת.

"הגל העכור הזה עלול להרוס את כל ההישגים של הדמוקרטיה שהשגנו במאמץ גדול ב-30 שנה", היא אומרת לזמן ישראל על המציאות הפוליטית בארצה.

קוצ'יש, בת 68, הייתה ממייסדות השבועון HVG, שהוקם כבר בתקופה הקומוניסטית, ב-1979, ופעל כעיתון אופוזיציה ליברלי לכל דבר שביקר את המשטר. מדובר באחד העיתונים הראשונים (אם לא הראשון) בגוש המזרחי שקיבל רשות לשבור את חומות ההשתקה בדיקטטורה שמאחורי מסך הברזל.

"המגזין שלנו נקרא 'וורלד אקונומי' והוקם לפי המודל של האוקונומיסט, הניוזוויק והשפיגל – עיתון כלכלי, שמביא תמונה בינלאומית רחבה, מספר על מה שקורה בעולם הגדול וגם מנתח את הכלכלה המקומית", מספרת קוצ'יש.

"במשטר בהונגריה הייתה פתיחות גדולה יחסית. היה אגף שמרני ואגף ליברלי, והיו אנשים באגף הליברלי שנאבקו שנוכל לפרסם דברים, גם ביקורת על המשטר".

ג'רג'י קוסיץ' (צילום: באדיבות המרואיינת)
ג'רג'י קוצ'יש (צילום: באדיבות המרואיינת)

ייסדה עיתון פורץ דרך בגיל 27

קוצ'יש הייתה בתו של דיפלומט וגדלה חלק מילדותה באינדונזיה, לשם נשלח אביה, ושם למדה בבית ספר אמריקאי. "ככה למדתי אנגלית וגם הכרתי אנשים ממדינות רבות ונפתחתי לצורת החשיבה של העולם הרחב", היא מספרת.

היא למדה כלכלה באוניברסיטת קארל מארקס בבודפשט, ועבדה ככתבת בעיתון סטודנטים ולאחר מכן ככתבת של מגזין מקצועי בנושאים ניהוליים. עם הקמת HVG, הייתה לעורכת מדור הכלכלה הבינלאומית בעיתון.

"הייתי רק בת 27, וזה היה חריג מכל בחינה שאקבל תפקיד כזה, גם מבחינת הגיל, גם מבחינת הניסיון וגם כי הייתי אישה. אבל כל מה שעשינו היה חריג. זאת הייתה הזדמנות גדולה, והחמיא לי מאוד שקיבלתי אותה", היא מספרת.

"הייתי רק בת 27, וזה היה חריג מכל בחינה שאקבל תפקיד כזה, גם מבחינת הגיל, גם מבחינת הניסיון וגם כי הייתי אישה. אבל כל מה שעשינו היה חריג. זאת הייתה הזדמנות גדולה' והחמיא לי מאוד שקיבלתי אותה"

"היו דברים שהיו טאבו, שהיה אסור לנו לכתוב עליהם, כמו על העובדה שהייתה במדינה רק מפלגה אחת, המפלגה הקומוניסטית, או על הנוכחות של החיילים הרוסים בהונגריה. אבל יכולנו לכתוב על הפגמים במדיניות הכלכלית, על כך שיש מחסור במצרכים, שרמת החיים נמוכה מדי, על חילוקי דעות בתוך המפלגה, וגם לראיין בנימוס אנשים בכירים במפלגה שהביעו ביקורת מאוד ברורה".

"הגבולות לא היו ברורים ותלויים במאבקי הכוח בתוך המפלגה, ולפעמים חצינו את הגבול בלי לשים לב, והעורך הראשי נאלץ להגיד לנו לוותר על דברים".

"אחר כך, ב-1989 המשטר הקומוניסטי התפרק, והגיע תור הזהב הקצר של הדמוקרטיה שהביא איתו חופש עיתונאי מלא. הפכנו מעיתון שמחולק לאנשים בכירים למגזין פופולרי שנמכר בשוק החופשי, עם מאות אלפי קוראים".

"בתקופה ההיא היינו מהעיתונים הראשונים שהביאו להונגריה את הניו-ז'ורנליזם, עברנו מכתיבה מאוד פורמלית ורצינית לכתיבה אישית ודעתנית עם הרבה הומור. התחלנו מסורת שהפכה לחלק מהמיתוג שלנו, שבו על העטיפה היו תמיד קריקטורה או תמונה מיוחדת שליוותה את הכתבה הראשית".

קוצ'יש עבדה ב-HGV מהקמתו ב-1979, ועד שיצאה לפנסיה לפני כשנה. ב-1999, התמנתה לכתבת העיתון באירופה ועברה להתגורר בבריסל, וב-2005 חזרה לבודפשט והתמנתה לסגנית העורך הראשי, תפקיד שבו המשיכה עד הפנסיה. כיום, היא ממשיכה לכתוב בשבועון טורים וכתבות כפרילנסרית.

"התקופה בבריסל הייתה כיף גדול, הכרתי את העולם והמון אנשים מעניינים. בכלל היה לי כיף בשנים הטובות. השנים האחרונות היו קשות ולא נעימות".

חגיגות השנה החדשה והעשור החדש בהוגריה (צילום: Marton Monus/MTI via AP)
חגיגות השנה החדשה והעשור החדש בהוגריה (צילום: Marton Monus/MTI via AP)

"אנשים חזרו לפחד לדבר על פוליטיקה"

קוצ'יש מדברת על העבר בערגה, על ההווה במרמור ועל העתיד בחרדה. ולא רק מתוך נוסטלגיה, אלא בגלל שהמצב השתנה – לדעתה – לרעה, והונגריה של השנים האחרונות מתחילה להזכיר לה את הארץ הנוקשה והסגורה שבה גדלה.

"יש כיום שוב איום על הדמוקרטיה ועל העיתונות החופשית שהיא חלק ממנה", היא אומרת, "הממשלה של ויקטור אורבן השתלטה על כשלושה-רבעים מהתקשורת בהונגריה. רוב התקשורת הזאת עדיין בבעלות פרטית ולא שייכת לממשלה, ההשתלטות נעשתה באמצעות מניפולציות".

"תחנות רדיו שמביעות ביקורת על המשטר לא מקבלות רישיון, וב-2019 נסגרה האחרונה בהן. אוליגרכים שקשורים למפלגת השלטון, פידץ, קונים את העיתונים".

"HVG הוא אחד העיתונים האחרונים שהם לא קנו, ושעדיין מבקר את הממשלה ומביע עמדות ליברליות. זאת מלחמת הישרדות קשה. חלק מהקיום שלנו התבסס על שת"פ עם חברה גדולה, שגם פרסמה אצלנו וגם פרסמה אותנו, בבעלות אחד האוליגרכים האלה, אבל השת"פ הפסיק כי פרסמנו משהו על אשתו של האוליגרך והוא לא אהב את זה. זה פגע גם בתפוצה שלנו וגם בהכנסות שלנו בצורה קשה".

"אנו לא במצב יותר טוב ממה שהיינו תחת השלטון הקומוניסטי, אולי יותר גרוע, כי אז היה די ברור שאנחנו פועלים תחת משטר שאוסר עלינו לפרסם דברים. כיום, רוב האנשים כלל לא מודעים לכך שרוב התקשורת מסתירה מהם את המציאות".

"חלק מהקיום שלנו התבסס על שת"פ עם חברה גדולה, שגם פרסמה אצלנו וגם פרסמה אותנו, בבעלות אחד האוליגרכים האלה, אבל השת"פ הפסיק כי פרסמנו משהו על אשתו של האוליגרך והוא לא אהב את זה"

למרות זאת, טוענת קוצ'יש,  קו הסיקור של HVG לא השתנה, ולהפך, נעשה אופוזיציוני עוד יותר. "תמיד היינו עיתון פוליטי ותמיד היו לנו עמדות ליברליות ברורות: בעד דמוקרטיה, כלכלת שוק, וזה שהונגריה באיחוד האירופי. אבל בשנות ה-90 ותחילת המאה ה-21 הדברים הללו היו בקונצנזוס, ואנחנו נתנו במה חופשית לעמדות שונות של אנשי שמאל וימין בתוך הדמוקרטיה הליברלית.

"כיום, אנחנו מתמקדים בביקורת על הממשלה ובחשיפת השחיתויות של הנשיא ויקטור אורבן ומקורביו, שרוב כלי התקשורת בכלל לא מדווחים עליהן. רוב הציבור צורך את המידע שלו בטלוויזיה, הרדיו והעיתונים שמיישרים קו עם הממשלה, וחי בעולם תודעתי שבו המציאות שהוא רואים בכלי התקשורת הללו היא האמת".

"רק מי שמלכתחילה מתנגד לממשלה צורך מידע במדיות שעוקפות את המשטר, בעיקר דרך הרשתות החברתיות ודרך קומץ עיתונים שנשארו עצמאיים, כולל אותנו. לכן לתומכים ולמתנגדים של הממשלה מאוד קשה לדבר ביניהם.

"כששני אנשים חווים את המציאות בצורה מאוד שונה, קשה להם בכלל להסכים על משהו. התוצאה היא, שהשיח מוקצן ולא נעים. אנשים חזרו לפחד לדבר עם זרים על פוליטיקה, כי השיח כל כך מוקצן ששיחה כזאת מיד מובילה לכעס".

"התהליכים האלה לא מיוחדים להונגריה, אלא קורים במדינות רבות, ובכל אחת מהן הם קורים בהתאם להיסטוריה שלה ולתנאים הייחודיים שלה.

"וככל שהתשתית הדמוקרטית והליברלית במדינה פחות חזקה, ככה יותר קל למנהיגים הפופוליסטיים החדשים. יש הרבה הבדלים בין הונגריה לישראל, יש לנו סיפור היסטורי שונה מאוד, אבל אי אפשר להתעלם גם מקווי הדמיון הבולטים".

חוגגים את סוכות בבית כנסת בהונגריה, ספטמבר 2018 (צילום: Zsolt Demecs/MTI via AP)
חוגגים את סוכות בבית כנסת בהונגריה, ספטמבר 2018 (צילום: Zsolt Demecs/MTI via AP)

"האנטישמיות היומיומית כאן היא הנורמה"

קוצ'יש מכירה את ישראל היטב, ויש לה דודה שמתגוררת בירושלים.

אמה של של ג'רג'י, אווה ויידה, ואחותה כרמית בר יעקב (אז אריקה), שרדו את השואה יחד עם אימן ב"בית מסומן ומוגן" של שגרירות שווייץ.

אביהן נרצח בפלוגת עבודה של הצבא ההונגרי.

אחרי המלחמה, שתי האחיות הלכו יחד למחנה נוער של תנועת השומר הצעיר. אווה לא התרשמה במיוחד, ואילו אריקה הפכה לציונית נלהבת ואף ניסתה לעלות לפלשתינה באניית המעפילים אקסודוס, שאיתה הפליגה עד חיפה והוחזרה למחנה עקורים בגרמניה. עם הקמת המדינה עלתה לארץ, עברתה את שמה לכרמית והיא מתגוררת בירושלים עד היום עם בעלה, בנה ונכדותיה.

ואילו אווה נשארה בהונגריה, ושם ג'רג'י נולדה. יש לה שני ילדים ושני נכדים וכולם גרים בבודפשט. מרבית המשפחה ששרדה את השואה נשארה בהונגריה.

"אי אפשר שלא להיתקל כאן באנטישמיות. החשיבה האנטישמית היא הנורמה, והאנטישמיות יומיומית. נתקלתי באנטישמיות אפילו בתוך המשפחה המורחבת שלי, וניתקתי קשר עם חלק מהמשפחה בגלל אנטישמיות"

הונגריה נחשבת לאחת המדינות האנטישמיות בעולם, וקוצ'יש סבלה מכך רבות. למרות זאת, ולמרות הקשר הישראלי שלה, היא רואה בעצמה "100% הונגריה", ואינה חשה סתירה בין הזהות היהודית שלה והזהות ההונגרית.

"התרבות והשפה שלי הונגריים, כאן זה המקום שלי", היא אומרת, "ישראל מבחינתי היא המדינה של קרובי המשפחה שלי ולא שלי. מעולם לא שקלתי לעלות לישראל, וגם אם הייתי עוזבת את הונגריה לא הייתי עולה לישראל.

"רוב החברים והקולגות שלי לא-יהודים, למרות שיש ביניהם לא מעט יהודים. אני חסרת דת לגמרי, ואני מרגישה ביהדות שלי בעיקר כשאני נתקלת באנטישמיות. הייתי מעדיפה שלא להיתקל באנטישמיות בכלל, ולא להיות מודעת ליהדות שלי.

"אבל אי אפשר שלא להיתקל כאן באנטישמיות. החשיבה האנטישמית היא הנורמה, והאנטישמיות יומיומית. נתקלתי באנטישמיות אפילו בתוך המשפחה המורחבת שלי, וניתקתי קשר עם חלק מהמשפחה בגלל התבטאויות אנטישמיות.

"כשאני מדברת עם אנשים, אין להם סיבה לחשוב שאני יהודייה, וכך אני שומעת התבטאויות כאלה. כשהם מתחילים לדקלם סטראוטיפים אנטישמיים, שהיהודים עשירים ולא נאמנים ולא ישרים וגנבים, הם לא יודעים שהם מדברים עליי.

"ואז אני אומרת שאני יהודייה והם ישר מבהירים, 'לא, את בסדר, את 100%, את שונה, אני לא מדברת עלייך, לא התכוונתי בכלל אלייך'.

"אני חושבת שהם באמת חושבים שאני שונה מיהודים אחרים פשוט בגלל שאותי הם מכירים, אבל זה לא הופך את זה לפחות מכעיס אלא אפילו יותר".

נתניהו ואורבן, ארכיון, 2017 (צילום: Haim Zach / GPO)
נתניהו ואורבן, ארכיון, 2017 (צילום: Haim Zach / GPO)

בתקשורת הישראלית והעולמית מדווחים שבאירופה יש מקומות שבהם האנטישמיות כל כך חזקה שיהודים מפחדים להסתובב ברחוב. את נתקלת בזה?

"לא, אני לא מפחדת ללכת ברחוב ואף אחד מהקרובים והחברים היהודים שלי לא מפחד. אבל הם מסתובבים בלי כיפה או בגדים שחושפים את היהדות שלהם, ואנחנו גם לא מדברים עברית. יכול להיות שאנשים חובשי כיפה מפחדים להסתובב ברחוב ושיש להם סיבה לפחד. אין כאן הרבה כאלה, ורוב היהודים חובשי הכיפה הם תיירים מישראל ומהמערב ולא יהודים הונגרים".

יש מי שמאשימים את ממשלת הונגריה בעידוד האנטישמיות ובטיפוחה, את מסכימה עם ההאשמה הזאת?

"בהחלט, וזה מרתיח אותי. אני לא חושבת שאורבן אנטישמי. קשה לדעת מה פוליטיקאים בכירים חושבים, אבל אני חושבת שהוא אדם ציני ואינטרסנט שעסוק בתועלת הפוליטיות שלו יותר מדי מכדי להאמין באידאולוגיה גזענית וטיפשית.

"אבל הוא בהחלט מעודד אנטישמיות. בעיקר בקמפיין שלו נגד ג'ורג' סורוס. הוא מספיק מתוחכם כדי לא להגיד את המילה 'יהודי' בקמפיין, ובכל זאת הוא מפעיל בקמפיין הזה את כל הסטראוטיפים האנטישמיים. זאת הטקטיקה שלו כשהוא טוען שסורוס הוא 'מיליארדר ליברל וקוסמופוליטי שמנסה להשפיע עלינו באמצעות הכסף שלו' הוא, ממש לוחץ על הבלוטות האנטישמיות של הציבור.

"כשאומרים בהונגריה על מישהו שהוא 'קוסמופוליט' זאת דרך להגיד בשפה מכובסת שהוא יהודי, ולכן לא נאמן מספיק למדינה. שנית, לדעתי הוא מעודד אנטישמיות באמצעות התמיכה שלו בחב"ד. ראש חב"ד בהונגריה, סלומי קוואש, הוא מקורב לאורבן, וככל הידוע לי חב"ד הפכה בתקופה של אורבן לאימפריה".

חב"ד הוא ארגון יהודי, איך תמיכה בחב"ד מעודדת אנטישמיות?

"כשארגון יהודי עם אופי בדלני שהמרכז שלו עם ישראל הופך לקהילה היהודית הכי חזקה ובולטת – למרות שהוא מייצג רק חלק קטן מיהודי הונגריה שרובם הגדול לא דתיים בכלל – הוא מחזק את האנטישמיות. כי הלב של האנטישמיות זה הדימוי של היהודים כזרים ושונים ומתבדלים ובעלי נאמנות כפולה".

"אורבן משתמש בחב"ד בשתי דרכים: קודם כל, הוא מנופף בזה במערב ובישראל ואומר, תראו, אני מקדם ארגון יהודי, אני אנטישמי? מה פתאום?'

"שנית, הוא יוצר מודל של 'היהודי הטוב', שזה לא היהודי ה'קוסמופוליטי' הליברלי, ש'מתחזה' להונגרי ופועל נגד השלטון 'שלנו' אלא היהודי שנאמן למסורת שלו ומציג עצמו בגלוי כשונה. כשזאת הרטוריקה ששומעים בתקשורת הפרו-ממשלתית, כמובן שזה מעורר אנטישמיות בציבור שחשוף אליה".

"זה לא קשה לעורר רגשות אנטישמיים בהונגריה גם בלי להגיד דברים שנשמעים כמו אנטישמיות קלסית, וזה בדיוק מה שהוא עושה והתוצאה היא השתוללות של אנטישמיות ארסית ברשתות החברתיות. וכשאני חושבת על כך שראש ממשלת ישראל חבר שלו ושותף שלו וכמעט אח תאום שלו זה, עוד יותר מרתיח".

ויקטור אורבן מבקר בבית כנסת בסרביה, מרץ 2018 (צילום: AP Photo/Darko Vojinovic)
ויקטור אורבן מבקר בבית כנסת בסרביה, מרץ 2018 (צילום: AP Photo/Darko Vojinovic)

"הופך את החקירות של האיחוד נגדו ל'רדיפה'"

ג'רג'י ביקרה פעמים רבות אצל קרוביה בישראל ומגלה דאגה ובקיאות בנעשה בארץ. בקיאותה במתרחש כאן מורגשת היטב כשהיא מדברת בלהט על הדמיון שהיא מוצאת בין מנהיגי שתי המדינות, ויקטור אורבן ובנימין נתניהו.

קוצ'יש איננה הראשונה שמצביעה על הדמיון הזה, אבל ההיכרות המעמיקה שלה עם החברה ההונגרית והמניפולציות שאורבן מבצע בציבור הבוחרים שלו, מאפשרת לה לבסס את טענותיה ולנמק אות ביסודיות.

"אני מוצאת לפחות ארבעה קווי דמיון בין אורבן לנתניהו, וכל אחד מהם הוא בעיה רצינית בפני עצמה", היא אומרת.  "קודם כל, לדעתי שניהם מושחתים, ושניהם מנצלים את השלטון החזק והיציב שלהם לצורכיהם האישיים.

"שנית, שניהם מנסים להשתלט על כל הרשויות במדינה – בתי המשפט, התקשורת, המשטרה, הפרקליטות, ושניהם שינו את חוקי המשחק ככה שהם יישארו בשלטון גם אחרי שיאבדו את התמיכה הציבורית. אם כי בתחום הזה אני חוששת שאורבן עשה עבודה יותר טובה, ולנתניהו יש מה ללמוד ממנו.

"שלישית, שניהם התחילו בשנות ה-80 כמנהיגים ליברליים, שלטו תקופה קצרה, נפלו וחזרו לתקופה ארוכה, ובינתיים עלו על הגל הפופוליסטי, האנטי-דמוקרטי.

"והדבר הרביעי: שניהם יודעים לעשות מניפולציות ולשכנע את הציבור הרחב אחד מהם מתאים את המסר לציבור שלו, ועדיין, הדמיון בין הבולשיט שהם מוכרים לציבור מדהים. האנשים הפשוטים מזדהים איתם וקונים את זה".

"צורת המחשבה של האנשים הפשוטים בהונגריה מחלקת את העולם ל'הם', הזרים, החזקים, האליטות, השלטון, ו'אנחנו', האנשים הפשוטים. לפי צורת המחשבה הזאת 'הם' תמיד גונבים מאתנו ו'אנחנו' צריכים לגנוב מהם כדי לשרוד.

"זאת תוצאה של מאות שנים של שלטון זר בהונגריה, קודם האוסטרים ואחר כך הסובייטים, ושל אליטות חזקות שעשקו את העם הפשוט. ומה שמדהים זה שאורבן הצליח להפוך למיליארדר, ובאותו הזמן אנשים עדיין מזהים אותו עם עצמם, עם ההונגרי הקטן ש'הם' גונבים ממנו ורודפים אותו".

"אורבן מבין את המנטליות של ההונגרי הפשוט כי הוא בא מתוכו. הוא גדל בעיירה קטנה, לא רחוקה מבודפשט פיזית אבל רחוקה ממנה מנטלית, יש לו שם עדיין בית ומשפחה והוא נמצא שם הרבה. הוא עזר לשכנים שלו בעיירה להפוך למיליארדרים במכרזים שבהם זכו באופן מושחת והקים שם אצטדיון מושקע. הרקע העממי שלו מאפשר לו לדבר בשפה כפולה שמשכנעת את הציבור".

"אורבן כל כך מתוחכם, שהוא הצליח להפוך את השחיתות שלו לחלק מהתעמולה שלו. השחיתות שלו, מכרזי הענק שבהם זכו הבן שלו והחברים שלו, לא נחקרת בהונגריה, כיוון שהתובע הראשי הוא מקורב שלו, מפקד המשטרה מקורב שלו, והוא הצליח לסגור לעצמו את כל התיקים. אבל השחיתות כן נחקרה באיחוד האירופי והרשויות של האיחוד גיבשו תשתית ראייתית חזקה נגדו.

"בסופו של דבר, חלק גדול מהכסף שאורבן השתמש בו הוא מכרזים שלהם וסיוע שלהם. אבל הדבר היחיד שהם יכלו לעשות זה להחזיר את החקירה לרשויות בהונגריה ולהמליץ להן לחקור אותו, המלצה שאינה מתבצעת".

"את המצב הזה הוא ניצל בצורה מבריקה לתעמולה שלו. הוא מציג את החקירות של האיחוד האירופי נגדו כ'רדיפה' וכך גורם לבני העם הפשוט להזדהות איתו. הוא תוקף את ה'ביורוקרטיה בבריסל' (שם ממוקם מטה האיחוד האירופי)".

"כשהוא מדבר על 'הביורוקרטיה האירופית' בשפה טבלואידית זה נשמע כאילו הונגריה נמצאת במלחמה עם האיחוד, והוא תמיד מסיים במסר אופטימי, כביכול, שאומר ש'אנחנו' ננצח 'אותם'. הוא מפזר בכפרים שלטים נגד האיחוד ונואם נגדם בטלוויזיה וזה שהם חוקרים אותו רק הופך את התעמולה שלו ליותר אפקטיבית".

"אורבן מדבר במונחים כמו 'שיעבוד', ואומר, 'לא נלחמנו להשתחרר מהשיעבוד לביורוקרטיה הקומוניסטית רק כדי להשתעבד לביורוקרטיה האירופית'. הוא יודע טוב מאוד שזה לגמרי לא דומה, אבל הוא מצליח לשכנע את הציבור"

"הוא מדבר במונחים כמו 'שיעבוד', ואומר, 'לא נלחמנו להשתחרר מהשיעבוד לביורוקרטיה הקומוניסטית רק כדי להשתעבד לביורוקרטיה האירופית'. הוא יודע טוב מאוד שזה לגמרי לא דומה, אבל הוא מצליח לשכנע את הציבור אחרת.

"האויב זה קודם כל האיחוד האירופי והביורוקרטיה שלו, ואליהם הוא מצרף את כל המתנגדים שלו מבית והופך אותנו בעצם לשלוחות של האיחוד האירופי. אני מתרשמת שזה מאוד דומה לדרך שבה נתניהו משפיע ומשכנע את הציבור בארץ".

אורבן ונתניהו מסיירים בבית כנסת בהונגריה, יולי 2017 (צילום: Bea Kallos/MTI via AP)
אורבן ונתניהו מסיירים בבית כנסת בהונגריה, יולי 2017 (צילום: Bea Kallos/MTI via AP)

ובכל זאת, הונגריה לא עוזבת את האיחוד האירופי. איך אורבן מסביר את זה, ואיך התומכים שלו מקבלים את זה?

"כי זה בדיוק מה שהתומכים שלו רוצים. 80% מהציבור ההונגרי תומך בהישארות באיחוד. יש להם מטען עצום של רגשות קיפוח ותסכול ושנאה למערב. ויחד עם זה, הילדים שלהם הולכים לעבוד במערב, הם לא הולכים לרוסיה. אנחנו מקבלים את הסיוע הכי גדול מהאיחוד, והציבור מודע לעובדה שאנו זקוקים לכסף הזה".

"בנוסף, יש מיעוטים גדולים של הונגרים במדינות שכנות, רומניה וסלובקיה, וזה טוב להם שהמדינות הללו חברות יחד עם הונגריה באיחוד, במיוחד רומניה, שבעבר הייתה אויבת שלנו. כך שלהונגרים הפשוטים נוח עם קיום האיחוד, ונוח להמשיך ביחסי 'אהבה-שנאה' איתו, ואורבן מתאים עצמו להלך המחשבה הזה.

"אגב, הוא נעזר באזרחים ההונגרים במדינות הללו כדי לחזק את שלטונו, כי הוא נתן להם זכות הצבעה בהונגריה. הם מרגישים חייבים לו ומצביעים עבור".

"עוד דמיון בין אורבן לנתניהו, שהופך אותי להיות דווקא יותר אופטימית, זאת העובדה שהשלטון של שניהם מאוים עכשיו יותר מאשר בעבר.

"אורבן עשוי להישאר בשלטון עוד הרבה שנים, בעיקר בגלל החוק שהוא העביר, שאומר שהמפלגה הכי גדולה בבחירות מקבלת בונוס גדול של מושבים בפרלמנט שנותן לה רוב. אבל עד עכשיו הוא שרד בלי בעיה בגלל שהצליח לפצל ולפלג את האופוזיציה. כיום זה כבר הולך לו פחות טוב".

"אורבן עשוי להישאר בשלטון עוד הרבה שנים, בעיקר בגלל החוק שהוא העביר, שאומר שהמפלגה הכי גדולה בבחירות מקבלת בונוס גדול של מושבים בפרלמנט שנותן לה רוב. עד עכשיו הוא הצליח לפצל ולפלג את האופוזיציה"

"מצד אחד יש את האופוזיציה הליברלית והשמאלית שלו, ומצד שני יש את יוביק, שעד עכשיו היו מפלגה ימנית-קיצונית, כמעט פשיסטית, ולליברלים היה מאוד קשה לשתף איתם פעולה נגד אורבן.

ויקטור אורבן (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)
ויקטור אורבן (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)

"בבחירות האחרונות יוביק שינתה קו והלכה לכיוון המרכז, ודווקא אורבן הקצין והלך ימינה, כך שכיום אורבן עומד מול אופוזיציה יותר מאוחדת ולכן יותר חזקה.

"ואכן, בבחירות המוניציפליות אורבן הפסיד את בודפשט. ואני רואה שגם נתניהו לא מצליח להרכיב ממשלה. כך שאני בהחלט נעשית קצת יותר אופטימית, גם לגבי הונגריה וגם לגבי ישראל, וגם לגבי מדינות נוספות. בכלל, מטבעי אני אישה אופטימית. עברנו הרבה תקופות חשוכות, ונקווה שגם התקופה זאת תעבור".

עוד 2,552 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 8 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ארוחת חג ליל סדר עולמי חדש

סדר פסח הוא מהמסורות היהודיות הפופולריות ביותר, ואין כמעט בית יהודי בישראל שלא מציין אותו ● אבל השנה הוא ייראה אחרת לגמרי ● חוקר האוכל פרופ' ניר אביאלי ואלון הדר נפגשו (בסקייפ) לשיחה על הארוחה הזאת - שמפגישה מסביב לשולחן מתחים עדתיים, לאומיים, מגדריים, כלכליים ופוליטיים ● עושים סדר בבידוד, מה נשתנה? ● הפוליטיקה של האוכל - פרק מיוחד

עוד 1,481 מילים

הפעם האחרונה שראיתי את סבא

מאז שסבא שלי נפטר לא ידעתי סדר פסח כהלכתו.

ניתן לטעון שהוא לא באמת היה הסבא שלי – הוא לא היה האבא של אמא שלי ולא אבא של אבא שלי, אבל הוא היה הסבא היחיד שהיה לי, והאדם היחיד אי-פעם שקראתי לו סבא.

ניתן לטעון שהוא לא באמת היה הסבא שלי – הוא לא היה האבא של אמא שלי ולא אבא של אבא שלי, אבל הוא היה הסבא היחיד שהיה לי, והאדם היחיד אי-פעם שקראתי לו סבא

הוא היה יליד הונגריה. בהונגריה איבד את כל משפחתו בשואה, והוא עצמו נשלח למחנה ריכוז והיה לו מספר על היד, אבל מעולם לא היה בו שמץ של התמרמרות על האבדן ועל מה שעבר – מבחינתו אלוהים נתן ואלוהים לקח, ועכשיו כאן בארץ, במדינת ישראל שאחרי המלחמה, הוא קיבל במתנה משפחה חדשה, ונראה היה שדי לו בכך. הוא קיבל את זה כמו שקיבל כל דבר אחר – בהכרת-תודה, ובחיוך תמים, נבוך, ואבוד לחלוטין.

לפעמים, כשהמבוכה שלו הייתה ממש גדולה, הוא נהג גם לצחקק מתחת לשפם.

משפחתי מוצאה מרומניה, וכאן בארץ דיברו בני המשפחה ביניהם ברומנית או בעברית, אבל הסבא שלי לא ידע לדבר לא את זו ולא את ההיא – הוא בא מהונגריה ודיבר רק הונגרית ואידיש. אז הורי וסבתא שלי דיברו איתו באידיש ואני דיברתי אתו בעברית והוא היה מנענע בראשו כאילו הוא מבין, ולפעמים גם הבין באמת מה אני אומר לו, ואז היה עונה לי ב"כן".

אני לא זוכר שאי-פעם הוא ענה לי ב"לא".

סבתא שלי, האמא של אמא שלי, שהייתה הסבתא היחידה שהכרתי, התאלמנה מבעלה עוד ברומניה. הוא היה בעליו של בית קפה,  והוא הפסיד את בית-הקפה שלו בהימורים ונעשה מלצר בבית-הקפה הזה, מה שגרם לו לשתות עד אבדן-חושים. כך הוא שתה את מרבית המשכורת שהרוויח כמלצר שממילא לא הייתה גדולה, עד שנפטר בגיל צעיר משחמת כבד. כל זה הביא לכך שאמי ואחיה והסבתא שלי חיו בצעירותם בעוני מרוד.

אולי זו הסיבה שאמא שלי הייתה אדם דיכאוני מיום שהכרתי אותה, ותמיד חשבתי שזה בגללי, עד שבשנות העשרים שלי אחד הפסיכיאטרים שטיפל בה באחד מאשפוזיה בגהה, אמר לי שהיא הייתה דיכאונית הרבה לפני שנולדתי.

אולי זו הסיבה שאמי הייתה אדם דיכאוני מיום שהכרתי אותה, ותמיד חשבתי שזה בגללי, עד שבשנות ה-20 שלי אחד הפסיכיאטרים שטיפל בה באחד מאשפוזיה בגהה, אמר לי שהייתה דיכאונית הרבה לפני שנולדתי

בשנות העשרים שלי, אחרי שהפסיכיאטר של אמא שלי אמר לי את זה, הייתה הפעם הראשונה בחיי שהרגשתי שאני לא אחראי לדיכאון של אמי.

זו הייתה תגלית מהממת ומפתיעה וגם הקלה גדולה.

*  *  *

סבא שלי הכיר את סבתא שלי כאן בארץ, כאמור. סבתא שלי דיברה יידיש שוטפת וגם סבא שלי, כך שהשפה לא היוותה בעיה, והייתה ביניהם הרמוניה ושקט וסוג של חיבה שאיננה אהבה כמו שאנחנו מכירים אותה, אלא הכרת תודה רבה אחד לשני – כל אחד מהם הכיר תודה לשני על שבזכותו הוא אינו לבד.

זה היה יפה. זה יפה בעיני גם כשאני חושב על זה היום. לא-מעט זוגות שאני מכיר יש ביניהם הרבה פחות מזה.

הוא היה צעיר מסבתא שלי בעשר שנים, ולמרות זאת כשנפטרה, נפטר שלושה חודשים אחריה – הוא לא יכול היה לשאת את המחשבה להמשיך לחיות בלעדיה.

*  *  *

הם ניהלו אורח חיים דתי, הסבא והסבתא שלי.

על סבתא שלי סיפרו לי שהייתה בתו של רב, אבל החיים בצידו של שתיין שיכור, בעלה הראשון, לא עשו אותה שומרת מצוות במיוחד. היא נעשתה אפיקורסית וצינית במידה ראויה. אבל אז היא פגשה את סבא שלי – הסבא היחיד שהכרתי, כאמור. הוא היה אדם מאמין, אדוק במידה, על כן כשסבתא שלי התחתנה אתו היא חזרה לשמור מצוות.

על סבתא סיפרו לי שהיתה בתו של רב, אבל החיים בצד שתיין שיכור, בעלה הראשון, לא עשו אותה שומרת מצוות במיוחד אלא אפיקורסית וצינית במידה. אבל אז פגשה את סבא שלי, אדם מאמין, וחזרה לשמור מצוות

בביתם של סבא וסבתא שלי שמרו שבת וכשרות. בילדותי מדי ליל שישי הורי נהגו לנסוע לחברים למפגשים קבועים שבהם הגברים שיחקו פוקר והנשים שיחקו רמי אבנים – זה היה בשנים ההן נוהג מקובל בעדה הרומנית. כשהורי נסעו לפגוש את החברים שלהם בלילות שישי, אני נשארתי אצל סבא וסבתא שלי. כך קרה שהעברתי את ימי שישי כשסבתא שלי מדליקה נרות וסבא שלי מקדש על היין – ואני עם כיפה על הראש.

אני יודע – מי שמכיר אותי כיום יתקשה לעכל.

לפעמים כשהורי הקדימו להשאיר אותי אצל סבא וסבתא שלי גם ליוויתי את הסבא שלי לבית הכנסת לתפילת השבת, והכרתי אנשים מאמינים מסוג יפה שאני לא פוגש כמוהו כיום.

האמונה שלהם הייתה עניינם הפרטי והם לא הציקו לאיש בגללה. גם לא לי.

כשהייתי אמור לישון אצל סבא וסבתא שלי הם נהגו להשאיר מבעוד מועד, עוד לפני כניסת השבת, נורה קטנה דולקת בחדר שהיה סלון וחדר שינה גם יחד, חדר שבו ישנו שלושתנו במיטה הזוגית שאליה הוצמדה גם מיטה צבאית מתקפלת. זה היה החדר היחיד בבית, חוץ ממטבח קטן ומקלחת קטנה עוד יותר. הם השאירו את הנורה דולקת כדי להקל עלי, אבל לפעמים בלילה האור הפריע לי לישון וכיביתי אותו, מבלי לתת את הדעת שאני עושה משהו שמבחינת סבא שלי נחשב אסור – חוטא ועובר על אחת מתרי"ג מצוות.

לסבתא שלי לא ממש היה איכפת. סבא שלי, לעומת זאת, כשכיביתי את הנורה נהג לצחקק במבוכה מתחת לשפמו אבל לא אמר דבר.

הוא גם היה הסבא של בן-דוד שלי יוסי ושל הבת-דודה שלי רותי, הילדים של אח של אמי, אבל בשבילי הוא היה תמיד יותר הסבא שלי מאשר הסבא שלהם, כי להם היה עוד סבא – האבא של האמא שלהם.

הם השאירו את הנורה דולקת כדי להקל עלי, אבל לפעמים בלילה האור הפריע לי לישון וכיביתי אותו, מבלי לתת את הדעת שאני עושה משהו שמבחינת סבא שלי נחשב אסור – חוטא ועובר על אחת מתרי"ג מצוות

לסבא "שלי" קראו בכינוי "זֵיידָה", ואילו לסבא השני של בת דודתי רותי ובן דודי יוסי קראו "אוִפָּפָּה", ותסכימו אתי שזיידה נשמע יותר סבאי, נושא עימו יותר הדרת כבוד של סבא רציני, אותנטי, סבא באלאדי אפשר אפילו להגיד.

*  *  *

כשאומרים "אדם טוב" אני נזכר בסבא שלי.

הוא היה איש תמים וישר, שלא ידע להרע או להציק ומעולם לא עשה זאת. מעולם לא ראיתי אותו מתרגז ומעולם לא הרים קולו על איש. משום כך, אני מניח, מונה פה אחד וללא כל מתחרים לתפקיד גבאי בית-הכנסת.

כשאני חושב על כך היום אני חושב כמה זה מוזר – היום אין כל סיכוי שמישהו כמו סבא שלי היה מקבל את תפקיד הגבאי.

זהו תפקיד שמצריך איסוף ושמירה של התרומות לבית הכנסת, והקצאתן לפי צרכי בית הכנסת והקהילה – אין לי ספק שכיום היו מחפשים מישהו שהוא "שועל", מישהו תחמן, מישהו עם פלפל ועוקץ שיודע "להזיז עניין".

קומבינטור.

בסבא שלי לא היה שמץ מכל אלה.

היה לו רק דבר אחד שכולם ידעו שיש בו, מבלי שהיו צריכים לומר זאת אחד לשני בקול או לבטא במילים בכלל – הוא היה אדם ישר.

והוא היה איש טוב.

ועל אף שהיה מה שמקובל לראות כאדם פשוט – הוא היה פועל ייצור פשוט במפעל נשק של תע"ש, והיה יוצא לעבודתו בארבע וחצי בבוקר כשאוטובוס של המפעל היה אוסף אותו, מצוייד בסנדביץ' של שתי פרוסות לחם עבות מרוחות בריבת תפוזים ונתון בשקית נייר, וחוזר לפנות ערב, וציפורניו היו תמיד עם שאריות שחורות מעבודתו הקשה, לא חשוב כמה עמל לנקות אותן – לא הייתה כל מחלוקת בקרב הקהילה בשאלה מי האיש הנכון להיות הגבאי, וסבא שלי מונה לתפקיד הזה.

זהו תפקיד שמצריך איסוף ושמירת התרומות לבית הכנסת, והקצאתן לפי צרכי בית הכנסת והקהילה – אין לי ספק שכיום היו מחפשים מישהו שהוא "שועל", מישהו תחמן, עם פלפל ועוקץ שיודע "להזיז עניין". קומבינטור

עקב זאת, היה לו כיסא מיוחד בבית הכנסת שכולם ידעו שהוא הכיסא של יצחק שפר ואף אחד לא ניסה אפילו להתיישב בו. גם אם קרה משהו וסבא שלי לא נוכח בתפילה, עניין נדיר לכשלעצמו, הכיסא נשאר ריק.

זה היה כיסא מחובר כיחידה אחת למעין דלפק או שולחן תפילה, כשבדלפק התפילה היה מכסה מתרומם שחשף תא להנחת הספרים, והיחידה הזו הייתה עשויה כולה כמקשה אחת, שולחן וכיסא. והיא הייתה צמודה לצד התיבה – מקום של כבוד.

מקום של כבוד לאיש שמעמדו הכלכלי והשכלתו והכנסתו הכספית וידיעתו בנבכי התורה לא העמידו אותו בשורה הראשונה ואפילו השנייה בקרב קהל העדה ואולי דווקא די קרוב למקומות האחרונים, אם ככה אתם רוצים למדוד אותו.

אבל כנראה שכאיש הגון וטוב לב וישר ותמים לא היו לו מתחרים – זה ההסבר היחיד שמצאתי, ככל שבגרתי בשנים, הסבר לכבוד שזכה לו בחייו מהקהילה שבה ואיתה התפלל.

ואצל סבא וסבתא שלי חגגתי את לילות הסדר הראשונים של חיי.

*  *  *

ככל שאני חושב על זה, אלו היו ככל הנראה גם לילות הסדר האחרונים של חיי.

כל לילות הסדר שחגגתי אחר כך, אחרי מותם של סבא וסבתא שלי וככל שבגרתי ונעשיתי אני עצמי לאב ולבעל משפחה ולאדם שאחראי על חינוכם של אנשים אחרים והתאמתם לעולם הזה, כך הלכה וגדלה בי הסלידה מההגדה ומהטקסים הפגאניים שבה וממה שהיא והערב הזה מבטאים, ויותר ויותר הוא הפך עבורי לארוחה משפחתית חגיגית גרידא, שהמשפט החגיגי היחיד שקוראים בה הוא – "שולחן עורך".

אני מת על המשפט הזה בהגדה.

גם עכשיו כשאני כותב אותו, טעם מרק העוף והקניידלעך של סבתא שלי והגפילטע-פיש והחזרת והעוף המבושל עם בבלעך, שהיא שעועית לבנה מבושלת, ומלפפון חמוץ תוצרת בית – כל אלו עולים בפי והוא נמלא רוק.

לא פלא שהעם היהודי אחרי כל צורר שגמר לחסל התיישב לאכול – אין כמו האוכל היהודי העממי והפשוט.

הגם שאני חייב להודות כאן שיש עוד משפט או ביטוי בהגדה שאהבתי תמיד – כי מאז שהייתי ילד ועד היום, ואני בשנת חיי השישים ושש, גם אם ניהלתי ענפים בקיבוץ והייתה לי חברה בע"מ לניהול קיבוצים וגידלתי חמישה ילדים וכיום גם יש לי נכדים, אין מצב שאזכר בשורה המדברת על "בן זומא" ולא אגיב.

מהשורה הזו ישחרר רק המוות.

מאז שהייתי ילד ועד היום, ואני בשנת חיי ה-66, גם אם היתה לי חברה בע"מ לניהול קיבוצים וגידלתי 5 ילדים וכיום גם נכדים, אין מצב שאזכר בשורה המדברת על "בן זומא" ולא אגיב. מהשורה הזו ישחרר רק המוות

ובסוד אגלה לכם כאן שגם את דזבין אבא אהבתי תמיד.

כי זובי נשאר זובי, מה לעשות.

*  *  *

עם סבא שלי הלכתי בראש השנה לשמוע תקיעת שופר, ובסוכות סבא שלי היה ישן בסוכה שאבא שלי עזר לו תמיד לבנות, והוא נהג להכין לי דגל שבראשו תקוע תפוח-עץ שבו תקוע נר, וככה הלכנו לבית הכנסת להשוות דגלים ונרות עם שאר הילדים, והדגלים היוקרתיים היו תמיד אלו שהיו פזורים בהם פירורים נוצצים כסופים. בפורים נהגתי ללכת עם סבא שלי לבית הכנסת לאכול אוזני המן, ןבפסח חגגנו אצלו – הורי ואני ורותי ויוסי בני הדודים שלי והוריהם – את ליל הסדר – שלוש שעות ארוכות ומלהיבות בשעה הראשונה ומשעממות עד מוות ומייגעות בשאר הזמן.

אבל במהלך הטקס נהג סבא שלי לבצוע חתיכה מהאפיקומן ולהחביא אותה מתחת לכרית הענקית שעליה ישב, מקום קבוע וידוע שאליו נהגתי להגיע בעת שסבא שלי הלך לשירותים – עוד טקס קבוע שנועד לאפשר לי לגנוב את האפיקומן – ואז לקראת סיום הערב הגיע הרגע שסבא שלי מחפש את האפיקומן שהחביא ואינו מוצא, וכולם נכנסים ללחץ-כביכול ושואלים אותי מה אני רוצה תמורת האפיקומן כדי שניתן יהיה לסיים את הערב, ואני ורותי ויוסי מבטאים כל אחד את משאלתו הכמוסה.

וכולם מבטיחים לנו שאין בעיה – נקבל את זה.

כנראה שיש איזה טקס שרשום בהגדה שלא גיליתי אותו, כי בין אם אמרתי שאני רוצה מכונית של כיבוי אש, או סט של בובות חיילים, או רובה צעצוע או אקדח בוקרים, בסוף תמיד קיבלתי פיג'מה תוצרת "אתא".

ולמדתי שבחיים לא כל מה שרוצים מקבלים.

לפעמים אפילו לא משהו דומה.

כנראה שיש איזה טקס שרשום בהגדה שלא גיליתי אותו, כי בין אם אמרתי שאני רוצה מכונית של כיבוי אש, או סט של בובות חיילים, או רובה צעצוע או אקדח בוקרים, בסוף תמיד קיבלתי פיג'מה תוצרת "אתא"

אז החיים נראים לי עכשיו, בגילי, כמו פיג'מה של "אתא", ואני אומר תודה ולא מתלונן. זה מה יש.

*  *  *

סבא שלי נפטר, כאמור, שלושה חודשים אחרי שסבתא שלי הלכה לעולמה, ולא ראיתי אותו מאז – למעט פעם אחת.

זה היה כבר בתחילת שנות האלפיים, יותר מעשרים שנה אחרי שמת. מה שקרה הוא שבתחילת שנות האלפיים, יומיים לאחר קריסת מגדלי התאומים, לאחת מבנותיי הייתה תאונת דרכים קשה בתקופת שירותה הצבאי והיא שכבה בטיפול הנמרץ הנוירוכירורגי ולאחר מכן בבית החולים לווינשטיין תקופה ארוכה ללא הכרה.

לא ידענו מה צפוי לקרות הלאה והאם תתעורר.

באחד הלילות בתקופה ההיא הופיעה סבא שלי אצלי בחלום. זה אינו דבר אופייני לי, לחלום על דמויות ולשוחח איתן בחלומות, ועל כן יש להניח שהייאוש והצער הרבים של אותה תקופה גרמו לכך.

הוא היה לבוש בגלימה לבנה וצחורה של מלאך, הסבא שלי, וכשראיתי אותו בחלומי עלתה בי המחשבה שזה היה כל כך צפוי – אדם טוב וטהור שכמותו שימצא את מקומו לאחר מותו כאחד המלאכים. אין דבר נכון מזה, חשבתי אז, וקראתי אליו בייאוש: "סבא, תעשה משהו!"

והוא חייך את חיוכו הטוב והנבוך, ואז צחקק מתחת לשפמו במבוכה, ואני התקרבתי אליו לחבק אותו, וכשהתקרבתי אליו ראיתי שהגלימה הלבנה שחשבתי אותה לגלימה של מלאך הייתה הכותונת של המוסד בו סיים את חייו לאחר שחלה, לאחר פטירתה של הסבתא שלי. אז התקרבתי אליו עוד כדי לנצל את ההזדמנות להיפרד ממנו, הזדמנות שלא הייתה לי כמותה טרם שנפטר.

התקרבתי אליו לחבק אותו, וכשהתקרבתי אליו ראיתי שהגלימה הלבנה שחשבתי אותה לגלימה של מלאך הייתה הכותונת של המוסד בו סיים את חייו לאחר שחלה, לאחר פטירתה של הסבתא שלי

וחיבקתי אותו, חיבקתי חזק, ושמתי את ראשי על כתפו ובכיתי בקול, בכיתי עליו ועל בתי ששכבה ללא הכרה, בכי שכמותו לא הרשיתי לעצמי לבכות כשהייתי ער, בכי מר אבל משחרר.

ואז התעוררתי.

ומאז לא ראיתי אותו עוד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,080 מילים

פסלים מרשימים בדמויותיהם של גיבורי התנ"ך מככבים באתרים היסטוריים ובמוקדי תיירות מרהיבים ברחבי הארץ ● לכבוד חג הפסח, אביבה ושמואל בר-עם מביאים את סיפוריהם וצילומיהם של הפסלים ● בתקווה שבקרוב נוכל לראותם גם מקרוב ● טיול לחג בלי לצאת מהבית

עוד 931 מילים

אורחים לחג הכרישים נוהרים לחופי אשדוד

כמה עשרות כרישים תועדו השבוע משכשכים במים החמימים יחסית שליד תחנת הכוח באשדוד ● בדרך כלל הציבור נחשף אליהם כשהם מבקרים בחדרה, שהפכה לבירת הכרישים הלא-רשמית של ישראל ● "אנחנו לא יודעים מאיפה בדיוק הם באו, למה דווקא לקראת פסח ולאן הם ימשיכו מכאן", אומרת לזמן ישראל עדי ברש, מומחית לכרישים

בשנים האחרונות הוכתרה חדרה כבירת הכרישים הלא רשמית של ישראל: מדי חורף מגיעים עשרות מהם לשכשך במים החמימים שנפלטים מהטורבינות הלוהטות של תחנת הכוח אורות רבין. המסלעה שלמרגלות התחנה הפכה לאתר תיירות מבוקש, כשצוללים חובבים משנרקלים בין הכרישים, וסקרנים תופסים עמדה על הסלעים ומנסים לתצפת על הנעשה במים.

כעת מתברר שחדרה לא לבד: השבוע תיעד גיא לויאן, פקח רשות הטבע והגנים, כמה עשרות כרישים מתגודדים בקרבת תחנת הכוח "אשכול" בנמל אשדוד.  החורף הסתיים והמים כבר לא כל כך קרים, אך טמפרטורת המים שמשמשים לקירור הטורבינות – הגבוהה ב-8-10 מעלות ממי הים – עדיין מושכת כרישים.

כריש שנתפס על ידי דייגים והוחזר למים באשדוד (צילום: רון גולן, מועדון הצלילה של מודיעין)
כריש שנתפס על ידי דייגים והוחזר למים באשדוד (צילום: רן גולן, מועדון הצלילה של מודיעין)

עדי ברש, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת "כרישים בישראל", אומרת שבגלל הגובה שממנו צולמו התמונות קשה לקבוע את המגדר של הכרישים ("צריך להפוך אותם כדי לדעת"), אבל בעיקרון שני מינים מגיעים לחופי ישראל – סנפירתן ועפרורי.

למרות שבתחנת המחקר של אוניברסיטת חיפה חוקרים את תנועת הכרישים כבר מספר שנים ובזה גם עסקה עבודת המאסטר של ברש, הצטבר עד היום מעט מידע מוצק על הנושא.

"אנחנו לא יודעים מאיפה בדיוק הם באו, למה דווקא לקראת פסח ולאן הם ימשיכו מכאן", אומרת ברש. "לפני כמה שנים הצלחנו להצמיד מכשירי מעקב לשני כרישים בחדרה, אחד המשיך למערב מצרים וסיים די מהר את דרכו כשנמכר בשוק, ושנייה המשיכה לקפריסין, ושם ניתק איתה הקשר בעומק של 50 מטר".

חשוב לציין שהכרישים מוגדרים כחיה מוגנת ושהדיג שלהם אסור בישראל. זה כמובן לא מונע מקרים של דיג עברייני, כי מרק כרישים נחשב למעדן מבוקש.

כרישים באזור המים החמים באשדוד (צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים)
כרישים באזור המים החמים באשדוד (צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים)

ברש אומרת שאין הרבה סיכוי שאשדוד תתחרה עם חדרה על תשומת לב חובבי הכרישים, משום שהאזור שבעורף תחנת הכוח הרבה פחות נגיש לציבור.

לדבריה, "זה אזור של נמל, יש שם עכשיו בנייה ובאופן כללי אסור להיכנס לשם ובטח לא לצלול". הבדל נוסף בין האתרים – התחנה באשדוד פועלת על גז, להבדיל מרידינג חדרה שהיא אחת משתי התחנות הפחמיות הגדולות בארץ (לצד תחנת רוטנברג באשקלון). גם בתחנה גזית משתמשים במי הים לקירור הטורבינות, אבל בכמויות קטנות יותר ולכן הסביבה פחות אטרקטיבית לכרישים.

זו אחת הסיבות לכך שהתכניות להפוך את המתחם בחדרה לאתר תיירות רשמי עם מרפסת תצפית, הדרכה והסברה, לא מתקדמות בינתיים: "בתוך שנתיים התחנה בחדרה אמורה לעבור לגז", אומרת עדי ברש, "ויש חשש שהכרישים ייעלמו או לפחות שמספרם יפחת משמעותית, אז קשה לי לשכנע את הגורמים השונים לבנות הכל בשביל משהו שאולי בעוד שנתיים לא יהיה".

מתברר שעם סוף עידן הפחם בישראל נרוויח אוויר הרבה יותר נקי – אבל אולי נפסיד את הכרישים. בינתיים אפשר להתנחם בכך שהם מבקרים גם באשדוד.

צילום הסרטון: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים

עוד 390 מילים

בעוד ארבע שנים תציין העיר בני ברק מאה שנים להיווסדה, ולכולם ברור בשלב זה של משבר הקורונה, שהיא נכנסת אל תוך הימים הקשים והדרמטיים בתולדותיה ● הסיפור שבני ברק מספרת עכשיו לעצמה על עצמה, הוא בעצם הסיפור שהיא התכוננה אליו כל השנים ● הערגה לטראומה, התשוקה המודחקת להיות שם, כמו זיידע ובאבע, כשהאדמה רועדת והגסטפו נכנס לעיר

עוד 3,370 מילים

תגובות אחרונות

פסח מצרים השני בהיסטוריה - קורונה או קרן-אור?

במסורת היהודית יש אבחנה בין "פסח מצרים" ו"פסח דורות". על "פסח מצרים" כתוב:

שמות פרק יב, ג-כ: "… וְיִקְחוּ לָהֶם אִישׁ שֶׂה לְבֵית אָבֹת שֶׂה לַבָּיִת: … וְהָיָה לָכֶם לְמִשְׁמֶרֶת עַד אַרְבָּעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַזֶּה וְשָׁחֲטוּ אֹתוֹ כֹּל קְהַל עֲדַת יִשְׂרָאֵל בֵּין הָעַרְבָּיִם: וְלָקְחוּ מִן הַדָּם וְנָתְנוּ עַל שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת וְעַל הַמַּשְׁקוֹף עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר יֹאכְלוּ אֹתוֹ בָּהֶם: וְאָכְלוּ אֶת הַבָּשָׂר בַּלַּיְלָה הַזֶּה צְלִי אֵשׁ וּמַצּוֹת עַל מְרֹרִים יֹאכְלֻהוּ: … וְכָכָה תֹּאכְלוּ אֹתוֹ מָתְנֵיכֶם חֲגֻרִים נַעֲלֵיכֶם בְּרַגְלֵיכֶם וּמַקֶּלְכֶם בְּיֶדְכֶם וַאֲכַלְתֶּם אֹתוֹ בְּחִפָּזוֹן פֶּסַח הוּא לַה': וְהָיָה הַדָּם לָכֶם לְאֹת עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר אַתֶּם שָׁם וְרָאִיתִי אֶת הַדָּם וּפָסַחְתִּי עֲלֵכֶם וְלֹא  יִהְיֶה בָכֶם נֶגֶף לְמַשְׁחִית בְּהַכֹּתִי בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם: …"

זה ה"סדר" הראשון בהיסטוריה שבני ישראל חגגו בבתים שלהם במצרים לפני שיצאו משם. "פסח דורות" הוא זכר לפסח הזה והוא החג שחוגגים מאז עד היום בבתי בני ישראל בכל מקום בעולם שנמצאים. "פסח מצרים" התקיים בבתים של בני ישראל והם לא יצאו מן הבתים עד שהגיעה הפקודה לעזוב את מצרים בחצות הלילה.

מעניין שהשנה, בגלל וירוס הקורונה, אנו נאלצים לקיים "פסח מצרים" בפעם השנייה בהיסטוריה של עם ישראל, דהיינו כולנו בבתים שלנו, אסור לנו לצאת, ורק המשפחה בתוך הבית נמצאת ללא אורחים מן החוץ. ממש חזרה לנוהג של פסח מצרים לפי התיאור בתנ"ך!

מעניין שהשנה, בגלל הקורונה, אנו נאלצים לקיים "פסח מצרים" בפעם השניה בהיסטוריה של עם ישראל: כולנו בבתינו, אסור לנו לצאת, המשפחה לבדה בבית, ללא אורחים מן החוץ. ממש חזרה לנוהג של פסח מצרים התנכ"י

כאשר חשבתי על האירוניה שמאז יציאת מצרים עד היום לא היה מצב כזה בבתי יהודים, חשבתי שאולי ננסה ניסוי חוויתי לקשור את עצמנו ממש לתחושות של בני ישראל בפסח הראשון. אמנם אנו מאמינים שכן נצא מתי שהוא וזה רק לילה אחד, אבל אין ספק שהלילה הזה שונה מכל לילות הסדר שהיו לרובנו בחיים עד עכשיו.

ואז הרהרתי בכך שליל הסדר הזה יכול להפוך את הקורונה לקרן-אור, דהיינו קרן האור בסוף המנהרה. אז כל המשפחה לא תהיה, והבני דודים לא יגיעו לסדר כרגיל. נהיה לבד רק אנחנו, או אולי אלו שמשתמשים בחשמל בשבת וחג יהיו בקשר בזום או סקייפ עם בני המשפחה, אבל בכל מקרה לא נאבד את הקשר המשפחתי. אולי הקשר אפילו יתחזק מתוך געגועים למשפחה, ואז נראה את קרן האור יותר בבהירות ומתוך תחושת הכרת תודה על הקשרים שיש לנו. חג שמח!

הרב מיכאל גרץ שימש כעוזר לעורך הראשי של אנציקלופדיה יודאיקה, וכתב מאמרים לאנציקלופדיה על מחשבת ישראל בעת המודרנית. הוא היה בין המקימים של התנועה המסורתית בישראל ושימש כמנכ"ל הראשון של התנועה בזמן הקמתה. הוא היה הרב של קהילת מגן אברהם בעומר 32 שנים. היה בין המקימים של בית המדרש לרבנים במכון שכטר בירושלים, ושימש כמרצה שם בתחילתה. היה במשך כ-20 שנה מרצה בכיר למחשבת ישראל ומקרא במכללת קיי בבאר שבע, ופרסם מאמרים רבים. הוא גם היה רץ מרתונים וגמר כ-16 מהם בארץ ובחו"ל. רוב העבודה הציבורית שלו מוקדשת לקשר בין ערכים במסורת היהודית ובין הציבור בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 363 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו וגנץ שוחחו; איחלו פסח שמח אחד לשני וקבעו לחדש המו״מ אחרי החג

עם כניסת מגבלות התנועה לתוקף, נרשמת ירידה בתנועת הציבור במרחב ● משרד הבריאות הודיע שהוא פועל להעלות את מספר בדיקות הקורונה כדי לעמוד ביעד של 10,000 בדיקות ביום ● המענק המרבי לעצמאים יוגדל מ-8,000 שקלים ל-10,500 ● ברכות חג שמח מרחבי הקשת הפוליטית

עוד 16 עדכונים

כ-600 חיילים יצאו מעיר הבה"דים לביתם לכבוד החג

חשיפה בצה"ל הודיעו כי מבטלים את יציאות החיילים מהבסיסים הסגורים, כדי למנוע הדבקה במגיפת הקורונה בין החיילים למשפחות שלהם, אבל מהשטח עולה תמונה שונה לגמרי ● ״23 אוטובוסים יצאו אתמול משלושה בסיסים בעיר הבה"דים ובכל אחד מהם כ-25 חיילים", אומר אביו של חייל שמשרת שם וחשוף למידע ● "הם יחזרו ביום ראשון ובחג השני יצאו חיילים נוספים. זאת מדגרה לקורונה, צה"ל הוא בני ברק שנייה" ● דובר צה״ל: ״נעשו התאמות ליציאתם וחזרתם על ידי מערך הסעות ייעודי״

עוד 586 מילים

מרכזי היום לקשיש נסגרו בגלל הקורונה, הקשר עם 40% מהקשישים נותק

מעקב זמן ישראל המרכזים שבהם קשישים נפגשו, שוחחו ואכלו יחד נסגרו ● כ-40% מהקשישים ביקשו להמיר את המזון והליווי הטלפוני שקיבלו בסיוע כספי, וניתקו קשר עם העמותות ● חלק מהמרכזים משוחחים בטלפון עם הקשישים שעזבו על קשר - ואחרים לא ● במרכזי היום חוששים: "בקרוב נשמע על הרבה קשישים שנפטרו בבית בלי שאיש ידע על כך"

כ-40% מהקשישים ביטלו את השתתפותם במרכזי היום. כך עולה מנתונים חדשים של איגוד הל"ב, המאגד 100 עמותות המסייעות לקשישים ברחבי הארץ.

עד שמגיפת הקורונה הגיעה לארץ ועד להנחיות המיוחדות הכוללות בידוד של אוכלוסיית המבוגרים, הגיעו קשישים למועדוניות שמפעילות העמותות ושם קיבלו אוכל, טיפולים פיזיים ונפשיים, פעילות פנאי וספורט, ובעיקר נהנו מחברה של קשישים אחרים ושל עובדי העמותות. כפי שפורסם בזמן ישראל – מאז פרוץ המגיפה המועדוניות נסגרו, הקשישים סגורים בביתם ופעילי העמותות מביאים להם אוכל לפתח הבית ושומרים איתם על קשר טלפוני.

בשנת 2018 התבצעה רפורמה במרכזים, והוצעה לקשישים אופציה חלופית – לוותר על השירות במרכזי הקשישים ולהמיר אותו בסיוע כספי של 1,400 שקל בחודש. רק 6% מהקשישים שמטופלים בעמותות הלב לקחו את האופציה הזאת. ואילו בשלושת השבועות האחרונים כ-40% ביקשו להמיר את חבילות המזון והליווי הטלפוני בסיוע כספי וניתקו קשר עם העמותות.

נתונים על קשישים שניתקו קשר עם המרכזים בעקבות הנחיות הקורונה (צילום: איגוד הלב)
נתונים על קשישים שניתקו קשר עם המרכזים בעקבות הנחיות הקורונה (צילום: איגוד הלב)

העמותות מקבלות תקציב ממשלתי לפי מספר הקשישים המטופלים בהן. עם עזיבתם של הקשישים, חלק גדול מהעמותות נכנסו למצב של חדלות פירעון. ברגע שקשיש עוזב, העמותה אינה חייבת להמשיך ולדאוג לשלומו. בפועל, חלק מהעמותות שומרות על קשר טלפוני עם הקשישים שעזבו אותן וחלקן לא.

שמואל (סמי) קידר, מנכ"ל איגוד הל"ב, אומר לזמן ישראל: "יש לנו צוותים ברחבי המדינה שנשארים בקשר טלפוני עם הקשישים, גם אלה שעזבו, בהתנדבות, בלא כל תמורה, מתוך דאגה, כדי לדעת מה שלומם. האם אני יכול להבטיח לך שבכל העמותות שנמצאות במצב של קריסה יש מי שידאג לכל הקשישים? לא".

לדברי קידר, "המעבר של אלפי קשישים לקבלת גמלה בכסף במקום גמלה בעין היא אסון. אין לנו מושג מה מצבם של הקשישים, חלקם במצוקה קשה מאוד, בודדים בביתם, חרדים וצריכים לדאוג לעצמם לאוכל ולטיפולים על פי הגמלה שלהם. המשוואה צריכה להיות ברורה: בדידות וניתוק גורמים לקשישים דיכאון. דיכאון גורם למחלות. מחלות גורמות למוות".

"אין לנו מושג מה מצבם של הקשישים, חלקם במצוקה קשה מאוד, בודדים בביתם, חרדים וצריכים לדאוג לעצמם לאוכל ולטיפולים על פי הגמלה שלהם. המשוואה צריכה להיות ברורה: בדידות וניתוק גורמים לקשישים דיכאון"

לדברי גורם בכיר במרכזים לקשישים: "בחלק מהמרכזים אף אחד לא נשאר בקשר עם הקשישים שעזבו. חלקם נעזרים במשפחות שלהם, חלקם בודדים ומנותקים מהעולם ושוקעים בדיכאון. כבר בשנה שעברה היו כ-20 מקרים של קשישים שניתקו קשר עם העמותות ואחר כך נפטרו בלי שאף אחד ידע, עד ששכנים הבחינו בגופה. אני חושש מאוד שבקרוב יהיו הרבה יותר מקרים כאלה".

iStock Robert Weiבעמותות לקשישים חוששים מקריסה כלכלית

בעמותות טוענים כי עזיבת הקשישים מסכנת את קיומן של העמותות שמקיימות את המרכזים לקשישים ואת השירות החיוני שהן ממשיכות להעניק לקשישים שאינם עוזבים – ואמורים להמשיך לתת גם אחרי הקורונה.

העמותות מתקיימות מתמיכה ממשלתית בסך 150 שקל עבור כל קשיש רשום, נוסף על כיסוי עלות המזון והטיפולים הרפואיים לקשישים. העמותות ממשיכות להחזיק את המרכזים כרגיל  גם כאשר הם כמעט ריקים, ולהעסיק עובדים כרגיל (גם מהבית), אך כעת נאלצות לקיים את עצמן בתמיכה שהצטמצמה בכ-40%.

לדברי קידר: "העמותות לזקן על סף קריסה. פגיעה בעמותות היא פגיעה בעשרות אלפי קשישים. הצוותים המנוסים שלנו רוצים ויכולים להמשיך להעניק את השירותים בבתי הקשישים אך אנחנו חייבים תמיכה תקציבית. אם העמותות יקרסו לא נוכל לסייע לקשישים גם אחרי המגיפה. אנחנו פונים למשרדי הממשלה שייתנו למרכזי היום רשת ביטחון אבל לא מקבלים תשובה".

עוד 487 מילים

המפעלים הכשרים בסין הושבתו רק אחרי שהספיקו לייצר מזון לפסח

מאות מפעלים בסין מייצרים מזון כשר המסופק ליהודים שומרי מסורת בארץ ובעולם ● אבל התפרצות הקורונה שם גורמת למשגיחי הכשרות לחשב מסלול מחדש ● ייצור המזון הכשר לפסח אמנם הושלם עוד לפני המגפה, אך כעת הם מתלבטים האם לפזר את הייצור בין מדינות נוספות - או להמשיך לשים את כל הביצים הכשרות בסל סיני אחד

תעשיית המזון הכשר העולמית הפכה לקרבן כלכלי נוסף של הקורונה, לאחר שקווי ייצור כשרים בהיקפים גדולים בסין – שם פרצה המגפה – הושבתו.

למרות שהמגפה לא השפיעה בצורה משמעותית על אספקת משלוחי המזון הכשר לפסח לישראל ולריכוזי קהילות יהודיות ברחבי העולם, היא כן הפחיתה את הפעילות העסקית במפעלים האלה, מאז התגלה חולה הקורונה הראשון בסין.

הרב מנחם גנאק, ראש מחלקת הכשרות ב-OU (שנחשב לגוף השגחת הכשרות הגדול בעולם), אמר לזמן ישראל כי השפעת הנגיף על הענף בסין נרחבת. לדבריו, "במשך זמן רב, הממשלה הסינית סגרה מפעלים. ראש השנה הסינית הגיע, והסגירה התארכה. עד אמצע מרץ רבים מהם נפתחו מחדש – אך לא כולם".

מבדיקת זמן ישראל עולה כי יש לפחות 1,270 מפעלים לייצור מזון כשר בסין, וה-OU עובד עם כמחציתם, שמייצרים סוגים שונים של מוצרים, בהם ירקות ופירות.

גנאק הוסיף כי הקורונה לא השפיעה על המוצרים לפסח, "שרובם כבר ייוצרו".

"רוב המוצרים לפסח באמת יוצרו זמן רב לפני שמישהו אפילו שמע על הקורונה", אומר גם הרב בנימין ברקוביץ' מהארגון המתחרה KOF-K, "אבל חלק מהדברים היו מעט בעייתיים. חלק מהמוצרים מאחרים מעט, מה שעשוי להיות בעייתי".

KOF-K עובד מול כ-550 מפעלים בסין, עם ייצוא הנע בין תמציות, כימיקלים בטעמים, מוצרים קפואים בסיסיים, ומוצרים בקופסאות שימורים. חומרי גלם ממפעלים אלו נשלחים לחברות מסביב לעולם, לרבות בארצות הברית ובאירופה.

רגע לפני החג, ברקוביץ' כתב לי כי בדק שוב את הנושא, וכי "המשלוחים של פסח לא הושפעו, משום שרובם הגדול כבר יוצרו הרבה לפני שהמגפה התפשטה".

זה נכון גם לגבי Star-K, ארגון השגחת כשרות נוסף הפועל בסין. לדברי ראש מחלקת האישור של הארגון במזרח הרחוק, הרב אברוהום מושל, "אמנם היינו צריכים לבטל שני מוצרים – אך רובם כבר יוצרו לפני שהכל התפרץ".

מושל הוסיף כי התפרצות המגפה הקשתה על ההשגחה הפיזית במפעלים. "כפי שאפשר להבין, עכשיו כולם נאלצו להתרחק", אמר לי, "זה שם אותנו בסכנה".

מפעל מזון סיני לאחר התפרצות הקורונה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)
מפעל מזון סיני לאחר התפרצות הקורונה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)

שלושת הארגונים האלה שולחים בשגרה משגיחי כשרות כדי לפקח על החברות הסיניות. חלק מהמשגיחים חיים בסין ובאזור, בעוד שאחרים מגיעים מישראל.

"בנסיבות רגילות, היינו נכנסים יחסית בקלות, מפקחים על הרכיבים, מוודאים שכל הרכיבים והייצור לא מהווים בעיה מבחינת כשרות", אמר לי מושל. "היינו בוחנים את כל הרכיבים, המוצרים, הציוד, מוודאים שהמפעל מייצר רק מזון כשר".

גנאק הסביר כי המפתח הוא להבטיח שהמפעלים לא עובדים בנוסף עם פריטים לא-כשרים, כמו צדפות ומוצרים אחרים מהחי: "אנחנו שולחים, או שיש לנו עובדים מקומיים הבוחנים את המפעלים כדי לוודא שהם עומדים בסטנדרטים".

למרות שהנגיף ממשיך להתפשט בעולם, נראה כי המצב מתייצב במידת מה בסין, מה שמעלה את התקווה של חזרה לעסקים כרגיל. "אנחנו מושפעים באופן ברור כאשר חברות נסגרות", אמר ברקוביץ'. "זה בהחלט לא היה קל. הדברים חוזרים לשגרה, אבל זה לוקח זמן. בחדשות אנחנו רואים שמספר מקרי ההידבקות בסין נמצא בירידה, מה שבהחלט עוזר, אבל קשה לדעת באיזו מידה".

והוא גם מתלבט האם לפזר את הייצור. "אחד הלקחים שלמדנו הוא שחייבים לגוון את המערכת", אומר לי ברקוביץ', "אף פעם אי אפשר לדעת איפה יהיה מחסור".

עוד 449 מילים

גלעד מלאך, ראש התכנית לחרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, מעריך כי הציבור החרדי ימשיך לנהור אחרי הרבנים בכל הנוגע לעולם הדת - אך יותר ויותר אנשים יקבלו החלטות עצמאיות בנושאים אחרים ● זאת, לאחר שאלפי חרדים נדבקו בנגיף הקורונה, על רקע קבלת החלטות שגויה במגזר - בהובלת הרב קנייבסקי, ונכדו הדומיננטי ינקי ● ראיון

עוד 1,455 מילים

חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

"חוף הכרמל מגייסת את מוש לבניית כלכלה מקיימת בנופים שלנו", הכריז לפני חצי שנה ראש המועצה האזורית חוף הכרמל ● מכרז להפעלת החוף הבתולי לא פורסם, ורק בלחץ התושבים ירדה המועצה ממסלול הספק היחיד שקיבל מוש בן ארי, ופרסמה מכרז ● אבל אז התגלה שהזכיין של חוף המבצר יקבל את השילוש הקדוש: גם הפעלה של "משאיות מזון" בתקופת הביניים, גם את הזכות לתכנן את החוף העתידי, וגם את המפתח להפעלתו המלאה בהמשך ● "למה היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעיל אותו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת"

עוד 1,879 מילים ו-2 תגובות

בריאות הנפש "כל ישראלי עשירי יזדקק לטיפול נפשי"

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרופאים, מזהיר מפני מצוקה נפשית אדירה בישראל בעקבות משבר הקורונה, ואומר כי מערכת הבריאות אינה ערוכה לכך ● חוות דעת ברוח דומה הוצגה השבוע לוועדת הקורונה בכנסת ● פישל קורא לציבור המודאג להתנתק קצת מהחדשות, ולפנות לקבלת סיוע מקצועי במקרה הצורך ● ויש לו גם ביקורת נוקבת על נאומי נתניהו ועל התקשורת "שמכניסה את הציבור להיסטריה" ● ראיון

עוד 1,659 מילים

נכדו של רבין על נתניהו: מגיע לו לקבל קורונה; הליכוד: זו הסתה

גורם בסביבת נתניהו: ועדת הקורונה מתבררת כפוליטית לגמרי ● יו"ר הכנסת גנץ: במידת הצורך הכנסת תפעל גם בחול המועד ● נתניהו: ערוכים לפעול כדי להשיב את הנעדרים מעזה ● מ-19:00 בערב היום נאסרה יציאה מהיישובים - עד יום שישי בבוקר; ממחר ב-15:00 בצהריים ועד מחרתיים ב-7:00 בבוקר - תיאסר התרחקות של יותר ממאה מטר מהבתים

עוד 40 עדכונים

איילת שקד שברה את תהליך מינוי השופטים. זה קריטי שהממשלה החדשה תתקן אותו

בהודעתה אתמול, התגאתה שרת המשפטים לשעבר בעובדה כי בתקופתה כרתו הפוליטיקאים ברית עם נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים ● כאילו לא הגיחה לעולם בתקופה ההיא פרשת אפי נוה, כאילו לא הוחלט להגיש כתב אישום נגד יו״ר לשכת עורכי הדין בפרשת "מין תמורת מינוי" ● בשנה הקרובה יפרשו חמישה שופטי עליון ● זוהי נקודה קריטית לביסוס האיזון ולהחזרת מקצוענות לתהליך הבחירה של "קודש הקודשים" ● פרשנות

עוד 763 מילים

טעות הדוברת הובילה לכותרות שגויות וסיבוב פוליטי על חשבון החרדים

"שליש מתושבי בני ברק, 75 אלף איש, חולים בקורונה" נטען בסוף השבוע שעבר בכלי התקשורת, מה שהוביל לתגובות קשות כלפי המגזר החרדי ● הדברים יוחסו למנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער שהשתתף בדיון בוועדת הקורונה ● בפועל, סער כלל לא אמר את הדברים - ודוברת הוועדה היא זו שהפיצה את הציטוטים, בשמו, למרות שלא היו ולא נבראו ● גם עכשיו, הציטוטים השקריים עדיין מופיעים באתר הכנסת ● כרוניקה של פייק ניוז ממקור רשמי לגמרי

עוד 1,687 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה