חיסול סולימאני

המועצה העליונה באיראן: "על הפושעים לצפות לנקמה מוחצת"

חיסול סולימאני במוקד כותרות היום: במשטר האיראני והעיראקי ובחיזבאללה מאשימים ומאיימים, בין השאר, על ישראל ● נתניהו קטע את ביקורו ביוון וחזר לארץ ● בארה"ב הדמוקרטים תוקפים את החיסול והרפובליקאים מברכים ● גנץ: מברך את טראמפ. בביטחון המדינה אין קואליציה ואופוזיציה

 • חיסול קסאם סולימאני, 3 בינואר 2020 (צילום: AP)
  AP
 • חיסול קסאם סולימאני, 3 בינואר 2020
 • חיסול קסאם סולימאני, 3 בינואר 2020 (צילום: AP)
  AP
 • חיסול קסאם סולימאני, 3 בינואר 2020 (צילום: AP)
  AP
 • ארוע החיסול של קסאם סולימאני בעיראק, 3 בינואר 2020 (צילום: Iraqi Prime Minister Press Office via AP)
  Iraqi Prime Minister Press Office via AP
07:34 עריכה

בוקר טוב! בזמן שהמערכת הפוליטית בישראל סוערת סביב בקשת החסינות של ראש הממשלה נתניהו, ונתניהו עצמו חוגג את ביוון את ההסכם השנוי במחלוקת לייצוא הגז, המזרח התיכון סוער סביב חיסולו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפיכה ואחד האנשים החזקים ביותר בהנהגת איראן, קסאם סולימאני, בידי ארה"ב.

לפי שעה, ישראל הרשמית מחרישה בנושא, נתניהו, השרים וגם בני גנץ טרם הגיבו לחיסול הדרמטי ולאיומים האיראניים בנקמה. גם צה"ל לא הגיב רשמית, אבל העלה את רמת הכוננות וסגר למבקרים את אתר החרמון – שכידוע, נמצא במשולש הגבולות ישראל-סוריה-לבנון והוא אחת מנקודות החיכוך הרגישות ביותר עם סוריה של אסד ועם הכוחות האיראניים הנמצאים בה. 

ראש המוסד לשעבר, דני יתום, התראיין בבוקר בגלי צה"ל על החיסול ואמר:

07:43 עריכה

תגובה ישראלית רשמית ראשונה לחיסול סולימאני: שר הביטחון בנט מכנס את המטכ"ל להתייעצות חירום בקריה – ללא ראש הממשלה נתניהו. זאת, במקביל להתייעצות חירום דומה שמבצע כרגע שר ההגנה של איראן.

07:49 עריכה

בערוצי התקשורת של המשטר האיראני וברשתות החברתיות מדברים על כך שישראל סייעה, כביכול, בחיסולו של קסאם סולימאני. ואילו המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, הצהיר הבוקר שהחיסול "יכפיל את המוטיבציה של איראן לפעול נגד ארה"ב ונגד ישראל".

המנהיג העליון של אירן חמינאי (צילום: Office of the Iranian Supreme Leader via AP))
המנהיג העליון של אירן חמינאי (צילום: Office of the Iranian Supreme Leader via AP))
07:58 עריכה

יאיר לפיד, שמיתג את עצמו כמעין "שר חוץ בממשלת צללים", הגיב לחיסולו של בכיר המשטר האיראני קסאם סולימאני עוד לפני ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון בנט ושר החוץ ישראל כץ.

ייתכן שמה שמעניין בתגובה היא מה שאין בה: מספר 2 באופוזיציה לא תוהה בתגובה הממלכתית שלו כיצד ישראל תתמודד במצב מלחמה כשראש הממשלה שלה עסוק בהתחמקות מכתב אישום.

08:06 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגבה את נשיא ארה"ב טראמפ ואת חיסולו של קסאם סולימאני. נתניהו, שנמצא עדיין ביוון, הודיע כי : "ישראל תומכת בכל פעולה של ארצות הברית ובזכותה להגן על חייליה במזרח התיכון".

נתניהו נפגש היום עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס (צילום: חיים צח / לע"מ)
נתניהו נפגש היום עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס (צילום: חיים צח / לע"מ)
08:12 עריכה

ראשי המפלגה הדמוקרטית האמריקאית, שנמצאים כעת בשיא מירוץ הפריימריז ביניהם, לא חיכו זמן רב כדי לתקוף את נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, על חיסולו של בכיר המשטר האיראני קסאם סולימאני.

הסנאטור ג'ו ביידן אמר הבוקר ש"טראמפ השליך מקל דינאמיט לתוך חבית אבק שריפה". אליזבת' וורן אמרה כי "סולימאני היה רוצח", אבל "הפעולה הייתה פעולה חסרת אחריות שתסלים את המצב".

סנאטורים ומתמודדים דמוקרטים נוספים, כמו אנדרו יאנג, למשל, אף העירו כי טראמפ לא קיבל את רשות הקונגרס לביצוע החיסול ולכן, לטענתם, מדובר בחיסול "לא חוקי".

גם שגריר ארה"ב לשעבר, דן שפירו, שהיה שליחו של הממשל הדמוקרטי של אובמה, ביקר את החיסול במלים יותר זהירות ומנומסות. בראיון בגל"צ הבוקר אמר שפירו:

במפלגה הרפובליקאית, לעומת זאת, הביעו תמיכה בחיסול, גם בקרב סנאטורים שידועים בהתנגדותם לטראמפ.

אליזבת׳ וורן (צילום: AP Photo/Ringo H.W. Chiu)
אליזבת׳ וורן (צילום: AP Photo/Ringo H.W. Chiu)
10:53 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יקדים את שובו מיוון עקב חיסולו של בכיר המשטר האיראני קסאם סולימאני.

11:06 עריכה

יריביהן ואויביהן של ארה"ב וישראל מגנים את חיסולו של קסאם סולימאני. ראש ממשלת עיראק עאדיל עבד אל-מהדי גינה אמר כי "התקיפה האווירית בשדה התעופה היא מעשה תוקפנות כלפי עיראק, הפרת הריבונות של עיראק וצעד עלול להוביל למלחמה בעיראק, באזור ובעולם כולו. הפרלמנט צריך לקבל החלטות חוקיות שיגנו על הכבוד הלאומי, הבטיחות והריבונות של עיראק".

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הגיב בערוץ הטלוויזיה שלו, אל-מנאר, בשפה חריפה יותר: "נמשיך את דרכו של הגנרל סולימאני ונשיג את מטרותיו. אני מקנא בסולימאני על המוות ועל הגמול העצומים הללו. ארצות הברית לא תוכל להשיג את יעדיה ב'פשע הגדול' הזה, והעונש עליו יהיה נגד כל הלוחמים האמריקנים. נקמת הדם מול הפושעים שהרגו אותו היא באחריות כל 'המתנגדים והלוחמים' ברחבי העולם".

רוסיה הביעה חשש כי החיסול של סולימאני יגביר את המתיחות באזור.
יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט הרוסי, קונסטנטין קוסצ'וב, אמר כי "רצח סולימאני הוא חדשות קשות. התסריט הרע ביותר להתפתחות הדברים. זה מבשר על התנגשויות קרובות בין אמריקנים לכוחות שיעיים".

גם ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי גינו את חיסולו של סולימאני. חמאס מסרו ניחומים להנהגה ולעם האיראני על מותו של סולימאני "שהיה לו תפקיד בולט בתמיכה בהתנגדות הפלסטינית. ארה"ב נושאת באחריות לדם שנשפך באזור הערבי, התנהגותה התוקפנית יוצרת סכסוכים מבלי לקחת בחשבון את האינטרסים של העמים, חירותם ויציבותם".

מנגד, ברחובות בגדד נצפו מפגינים סונים חוגגים את החיסול.

חסן נסראללה (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
חסן נסראללה (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
11:15 עריכה

יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ, אמר הבוקר בתגובה לחיסולו של קסאם סולימאני: “היעלמותו של סולימאני היא חיובית. מי שהיה גורם ראשי בהתססת האזור, אדריכל של מאחזים עויינים על גבולנו הצפוני ומממן ראשי של חמאס וחזבאללה, היה בן מוות. אני מודה לארה”ב ולנשיא טראמפ על פעולתם.

"עם זאת, עלינו להיערך לכך שהאיראנים ושלוחיהם יראו בישראל כתובת קרובה וזמינה לנקמה. יש להאיץ את תכנית מגן הצפון שכבר תוקצבה לפני כשנתיים אך טרם יצאה אל הפועל, ולצד ההגנה האקטיבית של כיפת ברזל והמערכות השונות, להשלים את ההגנה הפאסיבית של מרחבי המיגון בבתי המגורים ומבני הציבור לפני שיהיה מאוחר מידי."

עמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
עמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ואילו חברו של פרץ למפלגה, עומר בר-לב, צייץ ציוץ תמיכה בחיסול בלא להתייחס להשלכותיו האפשריות:

11:17 עריכה

בניגוד לתגובתם של יאיר לפיד ועמיר פרץ, ברשימה המשותפת מגנים את חיסולו של קסאם סולימאני. ח"כ עופר כסיף צייץ הבוקר:

וכך גם עאידה תומא סולימאן:

11:36 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הורה לשרי הממשלה שלא להתבטא על חיסולו של מפקד גדודי אל-קודס, קסאם סולימאני. 

יריבו של נתניהו בתוך הליכוד, גדעון סער, לא התבטא ישירות בנוגע לחיסול עצמו אבל צייץ בטוויטר:

12:25 עריכה

הסתיימה ישיבת העדכון שכינס שר הביטחון בנט בהשתתפות הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון בשל חיסולו של קסאם סולימאני.

12:39 עריכה

משרד החוץ וגורמי הביטחון הכריזו על כוננות גבוהה בנציגויות ישראליות בעולם מחשש לנקמה איראנית. נודע כי הוחלט גם לתגבר אבטחה בחלק מהנציגויות במקומות רגישים.

ישראל כץ (צילום: נועם רבקין פנטון/Flash90)
ישראל כץ (צילום: נועם רבקין פנטון/Flash90)
12:52 עריכה

סוריה מצטרפת באיחור לגינויים נגד חיסולו של קסאם סולימאני. ממשרד החוץ הסורי נמסר כי: "סוריה מגנה בצורה החריפה ביותר את התוקפנות האמריקנית הבוגדנית הנפשעת שהביאה למות הקדושים של סלימאני".

באשר אל אסד (צילום: SANA via AP)
באשר אל אסד (צילום: SANA via AP)
12:57 עריכה

מאמרי המערכת של העיתונים הגדולים באירופה מזהירים הבוקר מהשלכות חיסולו של הגנרל האיראני קסאם סולימאני.

העיתון הגרמני ""פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" כינה את ההתנקשות "הכרזת מלחמה" וטען כי ההחלטה לבצע אותו הייתה "חשובה הרבה יותר מכל המבצעיים הצבאיים עליהם הורה מאז שנכנס לבית הלבן לפני שלוש שנים". ה"שפיגל" ציין כי ההתנקשות בסולימאני "מביאה לשיא חדש את העימות בין ארה"ב לאיראן".

ב"לה מונד" הצרפתי נכתב כי "על ידי מתן ההוראה לחסל את סולימאני, טראמפ בוחר בהסלמת המצב נגד איראן". ואילו ב"גארדיאן" הבריטי נכתב: "מותו של הגנרל מאיים לפתוח עידן עגום חדש במזרח התיכון" במהלך הקריירה הצבאית הארוכה שלו, סולימאני השאיר גופות ברחבי המזרח התיכון. כעת הוא סוף סוף הצטרף אליהם… אף אחד לא יכול לחזות איך המצב יתפתח".

13:17 עריכה

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי מינה את אסמאעיל גאאני, שהיה סגנו של קסאם סולימאני, למפקד החדש של כוח קודס במשמרות המהפכה במקום סולימאני. גאאני שימש כסגנו של סולימאני מאז מינוי של סולימאני ב-1997.

איסמעיל גאני (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית תנזיניוז)
איסמעיל גאני (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית תנזיניוז)
13:39 עריכה

צה"ל ומשרד הביטחון מודיעים, בתום ישיבתם של שר הביטחון נפתלי בנט וראשי המטכ"ל בעקבות חיסולו של קסאם סולימאני, כי "לאחר הערכת מצב, במערכת הביטחון בישראל הוחלט להמשיך בשגרה".

שר הביטחון נפתלי בנט בישיבה עם המטכ"ל בעקבות חיסול קסאם סולימאני (צילום: תקשורת שר הביטחון)
שר הביטחון נפתלי בנט בישיבה עם המטכ"ל בעקבות חיסול קסאם סולימאני (צילום: תקשורת שר הביטחון)
13:59 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחיסולו של קסאם סולימאני בראיון לרשת ב' לקראת עלייתו לטיסה מיוון לישראל: "סולימאני היה אחראי למותם של אמריקנים רבים ושל אינספור אנשים חפים מפשע. הוא עמד לארגן פעולות נוספות. אני מביע את מלוא התמיכה וההערכה להחלטה של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ ומאבקו למען השלום והביטחון בעולם".

מסיבת מאבטחים, נתניהו מודיע על בקשת החסינות (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
מסיבת מאבטחים, נתניהו מודיע על בקשת החסינות (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
15:20 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קטע, כמדווח, את ביקורו באתונה בעקבות האירועים הביטחוניים. במהלך השעות האחרונות נעשה מרוץ מטורף כדי לחזור לארץ לפני כניסת שבת. רעייתו שרה ובנו אבנר נשארו באתונה.

15:24 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ מגיב לחיסול של קסאם סולימאני: "מסר לראשי הטרור העולמי – דמכם בראשכם". גנץ ברך את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "על ההחלטה המנהיגותית והאמיצה. בביטחון המדינה אין קואליציה ואופוזיציה ובעת הזו, אני מצפה מכל ראשי המדינה להימנע מרמיזות הפוגעות בביטחון הלאומי".

15:41 עריכה

נשיא ארצות הברית בציוץ ראשון בטוויטר לאחר חיסול סולימאני: "איראן מעולם לא ניצחה במלחמה, אבל גם מעולם לא הפסידה במשא ומתן".

15:42 עריכה

משרד החוץ של לבנון גינה את חיסולו של קאסם סולימאני, ומסר כי מדובר בהפרה של ריבונות לבנון והסלמה מסוכנת נגד איראן. בנוסף, הובע חשש מפני השלכות אפשריות של התקיפה.

15:47 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן מגיב לחיסול סולימאני: "החלטת נשיא ארה"ב ראויה לכל שבח והערכה. קאסם סולימאני נושא באחריות אישית לרצח אלפים חפים מפשע. הוא האדריכל הראשי של הטרור השיעי בלבנון, עירק וסוריה, האחראי לפעילות מליציות החות'ים בתימן, על שורה של פעולות טרור ברחבי תבל והספונסר הראשי של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. העולם בלעדיו, ובפרט המזרח התיכון, יהיו הרבה יותר טובים".

עוד הוסיף ליברמן: "יחד עם זאת אני רוצה להזכיר לרה"מ ולחברי הקבינט, ההחלטה על מיגון הצפון, שהתקבלה לפני כשנתיים, עדיין מוקפאת. אין לזה מילה אחרת, זו פשוט הפקרות".

החלטת נשיא ארה"ב לחסל את רב המחבלים קאסם סולימאני, שעמד בראש ארגון הטרור המסוכן והמתוחכם ביותר בעולם, כוח קודס, ראויה…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שישי, 3 בינואר 2020

15:48 עריכה

משרד החוץ הטורקי פרסם הכרזה לפיה טורקיה "מודאגת מהמתיחות בין איראן וארצות הברית".

15:56 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת כעת בישראל, עם קטיעת ביקורו ביוון בעקבות האירועים הבטחוניים.

16:33 עריכה

גורם מדיני בכיר גילה כי הסכם הגז EastMed כולל סעיף הקובע כי שלושת המדינות – ישראל, קפריסין ויוון – מחוייבות להגן על צינור הגז. הדבר הזה מחייב תיאום מרבי בין המדינות כיצד להגן עליו. כך מדווח הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, שלום ירושלמי.

כזכור, טורקיה הודיעה שלא תאפשר לצדדים להניח את הצינור מכיוון שהוא מיועד לעבור במים הכלכליים שלה.

עוד אמר הגורם הבכיר כי שלושת המדינות הסכימו לחזק את הברית ביניהן ולהעמיק שיתופי הפעולה בתחומים רבים אחרים, כגון שימוש משותף במטוסי כיבוי. "הברית הולכת ומתחזקת", אמר.

16:40 עריכה

למרות חזרתו המוקדמת של ראש הממשלה בנימין נתניהו לישראל היום, רעייתו שרה ובנו אבנר נשאר באתונה בהזמנת ראש ממשלת יוון, קיריאקוס מיצוטקיס, כך נודע לזמן ישראל.

אמש ערך מיצוטקיס ארוחת ערב לכבוד נתניהו, ארוע שהפך לארוחה משפחתית, בהשתתפות רעיות שני המנהיגים לצד בניהם. הבוקר, נתניהו ומיצוטקיס ביקרו יחד במוזיאון האקרופוליס באתונה, לכשהוחלט על חזרתו המוקדמת של נתניהו לארץ בעקבות חיסול מנהיג כוח קודס האיראני, קסאם סולימאני.

מיצוטקיס הציע לשרה ולאבנר להמשיך את ביקורם ביוון כאורחיו וכאמור, השניים נשארו באתונה.

17:16 עריכה

הקרמלין פרסם הודעה לפיה נשיא המדינה ולדימיר פוטין שוחח עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ושניהם הביעו דאגה מחיסולו של קסאם סולימאני. השניים הדגישו כי החיסול עלול להביא להסלמה במזרח התיכון.

17:18 עריכה

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטראש אמר היום על רקע חיסולו של קאסם סולימאני כי העולם לא יכול להרשות לעצמו מלחמה נוספת במזרח התיכון. "מודאג מאוד מההסלמה האחרונה. זה רגע שבו על מנהיגים לנקוט איפוק מרבי".

17:35 עריכה

המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן דנה בחיסול מפקד כוח קואס קאסם סולימאני ומסרה כי מדובר ב"טעות אסטרטגית של ארצות הברית. על הפושעים לצפות לנקמה מוחצת בזמן ובמקום המתאימים".

17:42 עריכה

אתר החרמון יהיה סגור לבקרים גם מחר, יום שבת, על רקע המצב הבטחוני. מהנהלת האתר נמסר כי במוצאי שבת תתקבל החלטה לגבי פתיחת האתר ביום ראשון.

18:08 עריכה

ישראל העבירה אזהרות באמצעות מצרים לחמאס ולג'יהאד האסלאמי והבהירה שלא ינסו להגיב משטחי רצועת עזה לסיכול הממוקד של קאסם סולימאני.

18:22 עריכה

הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס ביום ראשון לדון במתיחות באזור לאור חיסול סולימאני

19:38 עריכה

צה"ל החליט לאפשר את פתיחת אתר החרמון מחר למבקרים, לאחר שהיום האתר נסגר עקב החשש מתגובה איראנית לחיסול סולימאני.

19:40 עריכה

על רקע האירועים הבטחוניים, ארצות הברית תשלח עוד 3,500 חיילים למזרח התיכון, כך על פי גורמים במשרד ההגנה האמריקני ובצבא ארצות הברית.

20:24 עריכה

מפקד כוח קודס החדש, אסמאעיל קאני, שנכנס לתפקיד לאחר חיסול קאסם סולימאני אמר כי "הוא מבקש מכולם להתאזר בסבלנות וכי הם יראו גופות של אמריקנים בכל המזרח התיכון".

עוד 36 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה