זאב רוטשטיין (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
מנכ״ל הדסה נגד נשות הדסה

הזאב מעין כרם

ראיון

ארבע שנים וחצי אחרי שמונה למנכ״ל הדסה, בעיצומו של מהלך ההבראה של בית החולים, פרופ׳ זאב רוטשטיין מצוי במלחמה חזיתית עם נשות הדסה ● הארגון, שייסד את בתי החולים בירושלים לפני 100 שנה, מבקש להיפטר מרוטשטיין כמה שיותר מהר ● ואחרי שאמר בערב התרמה בארה״ב כי שיבא יותר טוב מהדסה, הגיע הפיצוץ הבלתי נמנע והפך לפומבי ● בראיון לזמן ישראל, רוטשטיין משיב לכל הטענות ואומר: ״לא יהיו הישגים בלעדיי. הרעיון הוא לפגוע בי ולהעליב אותי״ ● בלעדי

"הופשטיין, תגיד, במה הסתבכת בחיים?"

במה לא?

"למה אתה רוצה לסבך אותי? לא נראה לך שאני מספיק מסובך גם ככה?"

דווקא חשבתי שאנחנו יכולים להתחבר. אתה יודע, הופשטיין זה אבן-חצר בגרמנית, רוטשטיין זה אבן-אדומה. אפשר לעשות בלאגנים ביחד.

"אתה צריך לדעת שאבן אדומה תמיד לוקחת".

"אבן-אדומה", ככל הנראה הכינוי שפרופ' זאב רוטשטיין היה מקבל אילו היה מנהל בית חולים בשבט אינדיאני, תמיד בלט מול אבני החצר החיוורות יותר של מערכת הבריאות הישראלית. מי שנחשב לאחד המנהלים המוכשרים בתחום, נתפש גם כאחד הגורמים השנויים במחלוקת, ושורה של סכסוכים ושערוריות מלווה אותו לאורך כל הקריירה. בימים אלה הוא אדום מזעם, ויוקד מתחושה של רדיפה וצדקנות.

ארבע וחצי שנים אחרי ש"התגייס", כהגדרתו, להצלת בית החולים הדסה המצוי בתכנית הבראה ומחובר למכונות ההנשמה של המדינה, ורגע אחרי שהקדנציה שלו הוארכה בשלוש שנים, נתקל רוטשטיין במהמורה שעלולה לסמן את סוף הכהונה שלו, ומרגיש את אדי הנישוב העולים מעבר לים, מכיוונן של הבעלים של בית החולים, נשות הדסה, אשר הכריזו עליו מלחמה.

"החודשים הקרובים מאוד קריטיים, והן (נשות הדסה) יצטרכו לחפש מנכ"ל אחר, אם המדיניות שלהן לא תשתנה", הוא מבהיר כבר בשלב מוקדם של הראיון.

משה בר סימן טוב (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
מנכ״ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בצמרת הממסד הישראלי הוא זוכה לרוב לתמיכה, בעיקר מצד שר הבריאות ומנכ"ל המשרד, ובמידה רבה גם מצד ראשי האוצר.

"ועדת השלושה", המורכבת מנציגים של שני המשרדים, מגבה את אופן ההתקדמות של תכנית ההבראה בבית החולים הירושלמי, ושר הבריאות אף מינה את רוטשטיין לאחרונה לאחד התפקידים הרגישים במערכת הבריאות הישראלית, יו"ר ועדת סל הבריאות, כאות לאמון הרב שהוא רוכש לו.

אבל בתפוצות מרוצים הרבה פחות. נשות הדסה, הבעלים של בית החולים והגוף שמגייס את רוב התרומות שמפרנסות את רוטשטיין ואת 5,000 עובדי בית החולים, החליטו להיכנס בו חזיתית.

מה שמפתיע, אולי, הוא האופן שבו עשו זאת. רוטשטיין לא יודה בכך, אך נראה כי נשות הדסה אימצו את הטקטיקה שלו עצמו: אומרים דברים דוגרי, ישר בפנים, בלי רחמים ובלי מכבסות מילים.

"הם מנסים ללכת מתחתי, ופונים למנהלים שכפופים אלי, כדי שיבואו לכנסים במקומי. הרעיון הוא לפגוע בי ולהעליב אותי. וכן, אם מנהלים מתחתי יגיעו לכנסים במקומי, אני חושב שזה יעליב אותי"

לעת עתה נבלמה כוונת נשות הדסה לפטר את רוטשטיין, בעקבות התערבותו של מנכ״ל משרד הבריאות משה בר-סימן טוב. הארגון ביקש לבטל את הארכת החוזה של רוטשטיין, אשר נקבע לסוף חודש זה, והרושם שהתקבל בשבוע האחרון הוא כי נשות הדסה לא מתכוונות להפסיק לנסות.

עם זאת, רוטשטיין נותר מנכ"ל תחת אזהרה, ונשות הדסה כבר הבהירו כי לא יאפשרו לו להתערב שוב באיסוף התרומות או הנכסים של בית החולים.

"ארגון נשות הדסה יוביל וינהל בלעדית, ובהתאם לשיקול דעתו, את כל נושא התרומות עבור בתי החולים של הדסה", הובהר בסיכום עם המנכ"לים של משרדי הבריאות והאוצר. "הארגון יהיה הגורם היחיד שינהל את הנכסים שהזכויות בהם מצויים בבעלותו".

נשות הדסה, מצדן, הוסיפו להודעה הערה משלהן: "לאור סוגיות קשות שעלו לאחרונה באשר להתנהלות מנכ"ל בית החולים, הבהרנו כי תפקידו של המנכ"ל הוא אחד ויחיד, לנהל את בית החולים על הצד הטוב ביותר".

רוטשטיין משוכנע שנשות הדסה בעצם רוצות להשפיל אותו: "הן מנסות לייצר מצב של מנכ"ל מקוצץ כנפיים ומרוט נוצות. זה ברור. לא יהיו הישגים בלי המנכ"ל.

"הן חוזרות אחורנית. אני מבין את זה, אבל הן עוד לא מבינות את זה. התורמים רוצים לראות לאן בית החולים הולך, ולהיות בטוחים שהוא לא פושט רגל מחר. רק המנכ"ל יכול להציג להם נתונים כאלה".

אז מעכשיו לא תוזמן יותר לאירועי התרמה?

"נכון. ב-10 בינואר יש כינוס באורלנדו שהוזמנתי אליו, אבל שלחו אלי מכתב שמבטל את ההזמנה. בינתיים, הם מנסים ללכת מתחתי, ופונים למנהלים שכפופים אלי, כדי שיבואו לכנסים במקומי. הרעיון הוא לפגוע בי ולהעליב אותי. וכן, אם מנהלים מתחתי יגיעו לכנסים במקומי, אני חושב שזה יעליב אותי.

"הם לוקחים במקומי לאירוע את ארז מלצר, יו"ר בית החולים, שלא יודע מה קורה כאן. ברור שזה מעליב".

הן גם אוסרות עליך לטפל בנכסים של בית החולים.

"נכון. אני לא אוכל לקדם פרויקטים. אם מחר ארצה לשפץ מחלקה, אצטרך לבוא אליהן. בתנאים כאלה אני מכשיל את עצמי. אם אני רוצה להצליח, אני חייב לשפר טכנולוגיות. אבל אם לוקח שלוש שנים כדי לקבל מהן אישור, כפי שקרה בעבר, זה לא יעבוד.

"נדרשו לי שנתיים כדי לקבל אישור לשפץ את הבניין העגול של הדסה, שהוא הבסיס להבראת בית החולים. אתה מבין את זה? המערכת שלהם מתנהלת בלי הבנה מינימלית של הצרכים המקומיים, ושל ההכרח להבריא את בית החולים".

בית חולים הדסה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בית חולים הדסה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

אם הייתי מקשיב להן לא היה בית חולים

ב-10 בדצמבר נחת רוטשטיין בישראל, בתום נסיעה לאיסוף תרומות בארה"ב, שכללה גם ארוחת ערב יוקרתית עם תורמים בכירים במיאמי.

למחרת, בעודו נלחם בשאריות הג'ט-לג, קידמה את פניו ידיעה בעיתון "כלכליסט", ולפיה נשות הדסה מבקשות להדיח אותו מתפקידו. לא שימוע, לא בירור, לא גישור. לך הביתה – עכשיו.

"קראתי את הדברים בעיתון כמוך. הייתי בהלם טוטלי. בהתחלה חשבתי שזאת טעות. לא קיבלתי שום דבר, שום מכתב. הודחתי בעיתון. אבל עדיין, בשביל להדיח מישהו במדינת ישראל צריך לעשות שימוע, לא?"

במכתב שכותרתו "הפרה של חוזה ההעסקה והתנגדות להארכתו", אשר שוגר גם למנכ"לי האוצר והבריאות, כותבת נשיאת הארגון היוצאת, אלן הרשקין, לרוטשטיין:

"אתה פוגע במאמצי גיוס התרומות של ארגון נשות הדסה לטובת בתי החולים… התנהגותך האבסורדית הגיעה לשיאה לפני מספר ימים, כאשר ארגון נשות הדסה ערך אירוע התרמה גדול ואירועים נוספים במיאמי… לא רק שלא סייעת במאמצים אלה, אלא אף יצאת מגדרך באופן בוטה ובלתי מכובד, זלזלת והכפשת את ארגון נשות הדסה, צוותו המסור ומתנדביו.

"עשית זאת פעמים רבות, ואף בשיחות ישירות עם רבים מהתורמים שלנו. לשם דוגמה, במסגרת זו אף אמרת אמירות לא נכונות ולא הולמות, לגבי אופן השימוש בכספים שגויסו על ידן… מעשיך לא רק חרבו והזיקו לשם הטוב של הדסה, אלא גם יצרו אווירה שמשפיעה על יכולתנו להמשיך ולגייס תרומות לבית החולים".

כמעט חודש אחרי, רוטשטיין רחוק מלהירגע. "קראתי את הדברים בעיתון כמוך. הייתי בהלם טוטלי. בהתחלה חשבתי שזאת טעות. לא קיבלתי שום דבר, שום מכתב. הודחתי בעיתון. אבל עדיין, בשביל להדיח מישהו במדינת ישראל צריך לעשות שימוע, לא? לדבר עם הבן אדם, לתת לו התרעה, משהו".

מה הקפיץ אותן לדעתך?

"לדעתי הבינו אותי לא נכון כשדיברתי אל התורמים. הכל נובע מההבדלים העצומים בין אמריקאיות לישראליות. בישראליות אם אתה אומר למישהו 'סטופיד' זה פשוט. באמריקאיות אתה לא יכול להגיד 'סטופיד'. הישראלי הוא דוגרי. לכן הוא מסתדר עם הישראלים האמריקאים, אבל לא עם היהודים האמריקאים. כי הם אמריקאים".

"עברו יותר מ-100 שנה והלך והשתנה הדור. נשות הדסה זה לא אותו דור נפילים של פעם. היום בבחירות הפוליטיות בתוך הארגון, אתה יכול לקבל נשיאה שאין לה ניסיון או ידע, ושאפילו לא למדה במוסדות אקדמיים"

אתה לא ילד, זה לא חדש לך שיש הבדלי תרבות.

"אני יודע את זה, אבל אז נוצרים פערים ברגע שמעבר לים אומרים לך מה לעשות, ואתה יודע שהם לא צודקים, לא מכירים, לא יודעים, ולא בקיאים בכל מה שקורה פה, בכל המיליה של הממשלה והפקידים, שצריך להתעסק איתם פה ושדרושה לכך מומחיות מיוחדת.

"תביא לפה מנהל אמריקאי מצוין, ותוך פחות משישה חודשים הוא איננו. כמו שאני לא רואה את עצמי מועמד לנהל בית חולים באמריקה, כך הם לא יכולים לנהל בישראל".

במרכז: הנרייטה סולד, מייסדת ארגון נשות הדסה
במרכז: הנרייטה סולד, מייסדת ארגון נשות הדסה

רוטשטיין טוען שנשות הדסה פועלות משיקולים פוליטיים פנימיים של הארגון. "יש פה ארגון שהחליט להקים בפלסטינה בית חולים 'לטובת האזרחים', כלומר להפריח את השממה. עברו יותר מ-100 שנה והלך והשתנה הדור. נשות הדסה זה לא אותו דור נפילים של פעם.

"היום בבחירות הפוליטיות בתוך הארגון, אתה יכול לקבל נשיאה שאין לה ניסיון או ידע, ושאפילו לא למדה במוסדות אקדמיים. מה הקשר בין זה לבין לנהל בית חולים עם אחריות, עם 5,000 עובדים, עם 2 מיליון מטופלים? ברור לך שהתיאום בינינו לבינם הוא בלתי אפשרי במצב הזה.

"כך נוצרים שני מצבי טבע: אם חושדים בך כמנכ"ל, אתה לא יכול להתקדם, ואם סומכים עליך, אתה יכול לרוץ קדימה ולא נעצר".

והן חושדות בך.

"הנשיאה היוצאת הרשקין ואני לא הסתדרנו מהרגע הראשון. זאת האמת. לא הבנתי את הראש שלה, לא הבנתי מה היא רוצה לעשות, והרגשתי שהיא שמה לי רגליים יותר מפעם אחת. אם הייתי מתנהל בדרך של נשות הדסה לא היה היום בית חולים".

עד כדי כך?

"כן. ברור".

למה?

"כי הן לא יודעות. יש להן הרבה יועצים משפטיים, והן מוציאות על זה הרבה כסף, אבל הם לא מתחום הבריאות".

גורם מקורב לבית החולים טוען כי רוטשטיין מנסה לייפות את המציאות: "באופן קבוע הוא מגיע לכנסים, ובמקום לדבר על הדסה, הוא מהלל ומשבח את בית החולים הקודם אותו ניהל. זה מטורף לחלוטין"

הם מבינים בפיננסים?

"הם גם לא מהתחום הפיננסי. איך הם יכולים להבין שבית החולים שלהם פועל בתנאי הפסד על פי חוק של מדינת ישראל?

"נשות הדסה לא יכולות להבין שעל כל שקל שאני גובה מהמטופל, אני מחויב לתת 65% הנחה על פי חוק ה-cap לקופות החולים (חוק המסדיר את ההתחשבנות הכספית בין קופות החולים לבתי החולים; א״ה). לך תסביר להן את השיטה הישראלית. הן חיות בעולם שבו הרפואה מאד יקרה, ושאם עולה לבית החולים 1,000 דולר, הוא גובה 1,100 דולר".

משמאל: יו"ר סל הבריאות, פרופסור זאב רוטשטיין, שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, בכנס שדן בסל הבריאות 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
משמאל: יו"ר סל הבריאות, פרופסור זאב רוטשטיין, שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, בכנס שדן בסל הבריאות 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

השכנה מלמטה קפצה לדרינק

גורם מקורב לבית החולים טוען שרוטשטיין מנסה לייפות את המציאות. לדבריו, הסצנות מול התורמים מטרידות את התורמים שלא מבינים איך אפשר להתנהג כך מולם.

"הוא מתנהג בצורה בלתי נסבלת. סליחה על הביטוי, אבל הוא מתנהג כמו ביריון שלא רואה אף אחד בעיניים, בגלל שהוא יודע שיש לו תמיכה ללא עוררין משר הבריאות. נשות הדסה הבליגו לאורך השנים והסתכלו לכיוון השני עד שזה הגיע לפגיעה בתורמים של בית החולים. באופן קבוע הוא מגיע לכנסים ובמקום לדבר על הדסה הוא מהלל ומשבח את בית החולים הקודם אותו ניהל (המרכז הרפואי שיבא בתל השומר; א״ה). זה מטורף לחלוטין.

"תורמים מגיעים כעוסים עם בטן מלאה על פגישות איתו. חלקם לא מוכנים לדבר איתו יותר, ובצדק. במיאמי, בסיטואציות עם תורמים, רוטשטיין פשוט דיבר ודיבר ודיבר וטינף ולעג, ואי אפשר היה להפסיק אותו. זה כנראה הקש ששבר את נשות הדסה. זה ברור לכל מי שמתנהל מול תורמים שנורא קשה להמשיך ולגייס ככה כספים".

מצעד של ארגון נשות הדסה בירושלים. 2012 (צילום: Yoav Ari Dudkevitch / FLASH90)
מצעד של ארגון נשות הדסה בירושלים. 2012 (צילום: Yoav Ari Dudkevitch / FLASH90)

נשות הדסה טוענות שאתה מדבר בגסות אל תורמים. לא צריך להיות מומחה ברפואה כדי לטעון זאת.

רוטשטיין: "הן אומרות שהפרעתי בתרומות? רק בערב ההתרמה הזה גייסנו 9 מיליון דולר".

הן טוענות שבאירוע עברת בין האורחים וטינפת.

"להבנתי, הן בכלל מתכוונות לאירוע שהיה אחרי הדינר. לדינר עצמו הגעתי חולה כמו לא-יודע-מה משיקגו, ונאמתי, כדי שלא יגידו שאני לא עוזר באיסוף התרומות. לדעתי, הוספתי לתרומות עוד 100 אלף דולר, וברור שההשפעה שלי שם הייתה חיובית. לא חשוב. כשנגמר האירוע נסעתי לבית של רמי ועדינה לוי במיאמי, לאירוע עם ישראלים.

"ישבנו שם כמה ישראלים וקשקשנו בטוב ליבנו ביין של שבת. אבל מה? ננסי פלצ'וק (לשעבר נשיאת הדסה, א"ה) הגיעה לשם, כי היא שכנה שמתגוררת שתי קומות למטה, והזמינו אותה. דיברנו רוב הזמן בעברית, ומישהו תרגם לה. ואז היא החליטה שהשמצתי את נשות הדסה, זה הכל".

ננסי פלצ'וק (צילום: Nati Shohat / Flash 90.)
נשיאת הדסה לשעבר, ננסי פלצ'וק (צילום: Nati Shohat / Flash 90.)

ומה אמרת שזעזע אותה כל כך?

"אין לי מושג כי היא לא אמרה לי מה הפריע לה. היא רק שלחה לי אחר כך מכתב שבו כתבה: Hadassah deserves better (להדסה מגיע יותר). ככה היא כתבה. בדיעבד אני מבין שהיא ניסתה לחזור ולהיות מקובלת בארגון בכך שהיא לכלכה עלי, ושאני הכלי שלה. מישהו מהארץ גם עזר לה בכך, אבל אני לא אומר מי. זה עוד יבוא בעתיד (מחייך)".

מה הכוונה? אתה נוקם?

"לא. אני לא מחפש את הנקמה. אבל לגופה שנסחפה לים יש נטייה להגיע בסוף אל החוף. היא תגיע".

הן אומרות שאתה מספר לתורמים שעדיף להם לתרום לבית חולים שיבא (תל השומר).

"לא, בוא נדייק: אמרתי ששיבא בית חולים יותר טוב. וזה נכון. שיבא יותר טוב".

נו, אז מה אתה רוצה? הן אומרות: יש גבול. לתורמים לא צריך לומר כל מה שחושבים. יש כללי פוליטיקלי קורקט.

"אני לא מכיר דרך אחרת חוץ מהאמת. ולא הבנתי מה הבעיה בעצם? אם אני בא לתורם, וזה קרה לי, והתורם אומר לי 'באת משיבא, אתה מזוהה עם שיבא, תגיד, איזה בית חולים יותר טוב?' מה אתה מצפה ממני להגיד בתור מנכ"ל הדסה חוץ מהאמת? אני לא יכול לשקר.

"עכשיו, אני אומר לו: 'אין ספק שבית חולים שיבא יותר טוב, אבל תן לי לעשות את מה שאני צריך לעשות ותראה לאן נגיע בהדסה'. מזה הן נעלבות? אני חושב שהדבר הכי חשוב זה לרכוש את לבו של התורם. כי אם אשקר והוא יבדוק את הסיפור ויגלה ששיבא יותר טוב, מה עשינו?"

רוטשטיין סבור שנשות הדסה מנסות להפיל עליו גם את הכשלים שלהן. "אנשים לא רוצים לתרום לנשות הדסה בגלל שהארגון הזה איבד את האמון. זאת עובדה. גם בגלל הצורה שבה הם פועלים, ללא פתיחות, הכל סגור אצלם. היו לי שיחות איתם בנושא".

מפריע לך שהעמלה שלהן על תרומות עלתה לאורך השנים מ-8% ל-14%?

"היו לי שיחות איתן על זה. התקורה שלהן באמת גבוהה מאד. העובדה שהן משאירות אצלן 14% מרתיעה הרבה מאד תורמים. זאת דעתי, אז מה, לא להגיד אותה?"

ולתורמים אתה גם אומר את זה?

"נכון. אם אני מרגיש שתורם מתרעם על 14% אני אומר לו 'אם אתה מחליט לתרום, אני חוזר לנשות הדסה ומשיג לך תקורה יותר זולה'. היה אפילו תורם אחד שהבטחתי לו תקורה של אפס. הן לא הסכימו איתי, והיה בינינו קרב קשה מאד, ובסוף הכרחתי אותן להחזיר את התקורה לתורם".

"אם מישהו אומר שאני מקלקל בתרומות, שיוכיח. המספרים לא תומכים בזה, ברור שלא. אז אני לא מפריע לתורמים. יכול להיות שאני לא עוזר, יכול להיות שאלמלא אני אפשר היה להביא יותר. אבל אני בוודאי לא מפריע"

הן מגייסות תרומות לבית החולים, אבל משאירות בארגון 14%. אז הן בניגוד עניינים מסוים?

"את זה אתה יכול לשאול אותן עצמאית, לא אותי. אבל עזוב שטויות, בוא נסתכל על 'אמת בפרסום'.

"אם מישהו אומר שאני מקלקל בתרומות, שקודם כל יוכיח את זה במספרים. המספרים לא תומכים בזה, ברור שלא. אז אני לא מפריע לתורמים. יכול להיות שאני לא עוזר, יכול להיות שאלמלא אני אפשר היה להביא יותר. אבל אני בוודאי לא מפריע".

מנתונים שהגיעו לזמן ישראל עולה כי בשנים 2013-2016 סך התרומות שנקלטו היה 24-29.5 מיליון שקל. ב-2017, בתום השנה הראשונה לכהונתו של רוטשטיין ירד מעט סכום התרומות ל-27 מיליון שקל, אבל הוא שב ועלה ל-33.3 מיליון שקל ב-2018, והגיע לשיא של 45.2 מיליון שקל לאחר הסכם ההבראה ב-2019 (לא כולל תרומות נפרדות עבור בניין דווידזון).

רוטשטיין סבור כי המתח על רווחים ואחוזים מתרומות מעיב כמעט על כל הפעילות של בית החולים. "לאחרונה פתחנו במוסקבה מרפאה לגילוי ומניעה של סרטן, בשיתוף פעולה עם הרוסים, בהשקעה של 250 מיליון דולר. תראה לי מי עוד הקים מרפאה במוסקבה בארבע השנים האחרונות. אתה, למשל, פתחת מרפאה במוסקבה?"

טרם.

"אני כן. עם שלט של הדסה. אז באות נשות הדסה ואומרות 'אנחנו צריכות לקבל על זה כסף, כי הדסה זה שם רשום'. לא יאומן. הרי הכסף הוא מעיריית מוסקבה, קיבלתי מהם תקציב. אז אמרתי להם 'באמת? סליחה, כמה אתן משלמות לי על פרסום וקידום השם שלכן בבית החולים? אני מבקש עשרה אחוז על השלטים שאני שם עם השם הדסה'. הן יצאו מדעתן".

טיסה לשום מקום

פרופ' רוטשטיין הובא לבית חולים הדסה בפברואר 2016 ביוזמתו של סגן שר הבריאות (והיום שר הבריאות) יעקב ליצמן, הנחשב מקורבו. אחרי 37 שנים בתל השומר הוא צנח ישר לתוך מערבולת שבה משייטים בעיסה עכורה רופאים זועמים, ועדים לוחמניים ובעלים שקשה לרצותו.

באותם ימים היה בית החולים בעיצומו של תהליך הבראה שנשות הדסה חתמו עליו עם המדינה בקיץ 2014, רגע לפני פשיטת רגל.

במסגרת ההסכם נקבע כי המדינה תזרים כ-1.4 מיליארד שקל במשך שבע שנים, ואילו נשות הדסה ימשיכו את הזרמות הכספים לבית החולים, אך יוותרו על נכסים בבית החולים. כדי לסייע לבית החולים לעמוד על הרגליים נדרשו גם פיטורים וקיצוצי שכר.

כבר אז נשמעו טענות כי בית החולים לא עומד בדרישות הסכם ההבראה, ורוטשטיין, שהחליף את האואזיס המטופח ועתיר-הממון מרמת גן, נתקל בצינה הירושלמית המרירה.

מרסי נתן, נשיאת הדסה לשעבר, חותמת על הסכם ההבראה של הדסה, במשרד הבריאות בירושלים. 2014 (צילום: FLASH90)
מרסי נתן, נשיאת הדסה לשעבר, חותמת על הסכם ההבראה במשרד הבריאות בירושלים. 2014 (צילום: FLASH90)

ארבע שנים וחצי אחרי יישום תכנית ההבראה וכניסתו של רוטשטיין לתפקיד, התוצאות שנויות במחלוקת. רוטשטיין ותומכיו, בהם בכירי משרד הבריאות, טוענים שבית החולים בדרך להצלחה: תזרים המזומנים התאזן, החובות לבנקים התאפסו, ההכנסות עלו, החובות למס הכנסה נפרסו, ורוטשטיין מצביע על שורה של תשתיות וטכנולוגיות חדשות שהכניס לבית החולים.

"יש לי הרבה ביקורת על תכנית ההבראה. קראתי לה 'טיסה לשום מקום', וזה נכון. אם היינו נצמדים לתכנית ההבראה כמו שהיא, הייתי נשאר עם אפס כסף עד דצמבר 2020. ואז איך אני פותח את השנה של ינואר 2021?"

עם זאת, המבקרים מצביעים על כך שהגירעון המצטבר עדיין עומד על 574 מיליון שקל, הגירעון השנתי ב-2018 היה 38 מיליון שקל, ועלויות העסקת העובדים ממשיכות לעלות (למרות שעל פי הסכם ההבראה היו אמורות לרדת).

רוטשטיין סופג ביקורת על העלאות בשכרם של הבכירים בהדסה, ובינתיים בית החולים צריך גם להתמודד עם פסק דין שקבע כי עליו להחזיר פנסיות לעובדים בעלויות של לפחות 100 מיליון שקל (רוטשטיין טוען שהתשלום הזה הוא באחריות המדינה). במקביל, עיריית ירושלים השיתה באחרונה על בית החולים היטל סלילה של 100 מיליון שקל נוספים (בית החולים הודיע כי יילחם בבית המשפט נגד ההיטל).

"אנחנו מגיעים לסוף 2020 כשבית החולים מאוזן תזרימית״, שב וטוען רוטשטיין. "זה אומר שאני עוזב אותו במצב הכלכלי הכי טוב במדינת ישראל. זה נכון להיום".

"פתחתי את ההסכם מול האוניברסיטה העברית שעולה לנו 45 מיליון שקל בשנה, והורדתי אותו ל-30 מיליון שקל, ואני במגעים להורדה נוספת. רק על זה הייתי צריך להיות חתן פרס הנרייטה סאלד של נשות הדסה"

זאת לא חכמה גדולה. הוא היה על מכונת הנשמה של שבע שנים. חולה במצב היציב ביותר – תנתק אותו מהמכונה, וטראח הכל קורס.

"תראה, תכנית ההבראה קבעה מטלות להדסה, לנשות הדסה ולמדינה. יש לי הרבה ביקורת על תכנית ההבראה. קראתי לה 'טיסה לשום מקום', וזה נכון. אם היינו נצמדים לתכנית ההבראה כמו שהיא, הייתי נשאר עם אפס כסף עד דצמבר 2020. ואז איך אני פותח את השנה של ינואר 2021?"

אז היית חייב ללכת נגד התכנית.

"נכון, נכון, נכון. ואת זה הבנתי בהתחלה וזה היתרון הגדול ביותר של מה שעשיתי – פעלתי נגד התכנית. עשיתי דברים הרבה מעבר, שלא היה צפוי ממני. לדוגמה, פתחתי את ההסכם מול האוניברסיטה העברית שעולה לנו 45 מיליון שקל בשנה, והורדתי אותו ל-30 מיליון שקל, ועכשיו אני במגעים להורדה נוספת. רק על זה הייתי צריך להיות חתן פרס הנרייטה סאלד של נשות הדסה".

זה פרס שווה?

"זה שטויות במיץ, אני מתבדח".

בכל זאת, הגירעון השנתי הפתיע אותך בגובהו.

"מאד. בפועל הוא גבוה יותר, והלוואי שהייתי מצליח לשמור אותו ברמה של 38 מיליון שקל. הוא יותר גבוה, לדאבוני. אבל זאת לא אשמתי. ההתפתחויות הללו אינן קשורות אלי. יצרו ברוך נוסף של 340 מיליון שקל לבית החולים.

"פתיחת אסותא גבתה מאיתנו הפסד, הרשות הפלסטינית הפסיקה לשלוח חולים בגלל סכסוך מסים עם ישראל, והפסקת שר"פ הבוקר – כל אלה גבו הפסדים שלא יכולתי למנוע. מי יחזיר לי את זה, המדינה? א-פייג".

אז המצב לא ישתנה לטובה?

"הוא היה אמור להשתנות באחד בינואר, אבל הנה בא האסון הנוסף, שאין ממשלה. גובה הקאפ (ההנחה לקופות החולים א״ה) היה אמור להשתנות לגבינו, ולתת לנו תוספת של 45 מיליון שקל, וזה לא ישתנה לפני הממשלה הבאה. אבל מה אשמה בכך הדסה? התוצאה של ההתפתחויות האלה בתזרים היא נוראית, אבל גם אני לא אלוהים".

בינואר 2021, בתום תכנית ההבראה, תגישו לנו את החשבון.

"אני לא אגיש חשבון לאף אחד. אם אני אהיה פה בינואר 2021 – ולא בטוח שאהיה פה – סימן שיש תכנית הבראה נוספת, המשך לתכנית ההבראה הנוכחית, שמוסכמת על נשות הדסה ומדינת ישראל עד 2025".

רוטשטיין מבין היטב שהדסה תתקשה לפעול בלי שהזרמת החמצן מהמדינה תימשך. "כל בתי החולים מקבלים תמיכה, וגם להדסה מגיע".

בשנה האחרונה הוא עמל על תכנית ה"פוסט-הבראה" יחד עם חברת דלויט. מבקריו טוענים שמדובר בעצם בתכנית הבראה נוספת, שמעידה על כישלון העמידה ביעדי הסכם ההבראה מ-2014.

"הנהלת הדסה לא מבקשת סיוע לשנים
2025-2021, אלא דורשת בזכות ולא בחסד את התמיכות השנתיות שלהן זכאי כל בית חולים ציבורי. שערי צדק קיבלו השנה 135 מיליון שקל. כולם מקבלים, אל תרחם עליהם"

רוטשטיין רק חצי-מאשר: "הסכם ההבראה לא התייחס כלל לצורכי הדסה לאחר שנת 2020. הנהלת הדסה לא מבקשת סיוע לשנים 2025-2021, אלא דורשת בזכות ולא בחסד את התמיכות השנתיות שלהן זכאי כל בית חולים ציבורי. שערי צדק קיבל השנה 135 מיליון שקל. כולם מקבלים, אל תרחם עליהם. הרי המדינה מייצרת את החוקים שגורמים נזקים לבתי החולים".

נכון לעכשיו ההסכם עם דלויט לא זוכה לתמיכת נשות הדסה, הבעלים של בית החולים. "אני דורש שהן יחתמו. לחתום! חוזה. ומה שהן עשו זה הפוך. הנשיאה הקודמת כתבה מכתב שהיא לא עומדת מאחורי ההסכם הזה, ושהן מעדיפות להתנהל לפי רצונן בזמן אמת, ולא על פי תכנית.

"נו באמת. אתה מצפה שעתידם של 5,000 עובדים ייקבע על פי הרצונות של נשות הדסה? וגם האוצר עוד לא חתם. אז אם התכנית של דלויט לא תיחתם אין לי מה לחפש יותר בבית החולים. כל השאר זה קשקוש".

זאב רוטשטיין (צילום: by Hadas Parush/Flash90)
זאב רוטשטיין (צילום: by Hadas Parush/Flash90)

זורקים אנשים טובים על מנהל לא-תקין

גם אצלכם יש יותר מאושפזים ממיטות?

"בהחלט. על כל מיטה גם בנוירולוגיה, אני שם חולה כירורגי. כל המיטות תפוסות, פלוס המסדרונות. אני ב-110% תפוסה בממוצע, מה שאומר שיש ימים שאני ב-140% תפוסה. מערכת הבריאות בישראל קורסת ואחראית לזה המדיניות של מדינת ישראל".

יש שר בריאות חדש החל משבוע שעבר.

"לא בדיוק חדש. ליצמן מונה לתפקיד שר מתפקיד סגן השר".

"לליצמן יש חזקת החפות. וגם אם הוא יימצא אשם וגם אם ישלם מחיר, זה עדיין לא פסק דין מוות. בישראל לא מוציאים להורג. תזכור, יש לנו שרים שהם משוקמים על ידי הממשלה בסיבוב שני. אני לא ממהר לשפוט"

אז נותנים פרס לכישלון?

"נו באמת, עשו את זה כדי לפנות מקום לביבי, זה לא קשור למערכת הבריאות".

שר הבריאות, שאתה נחשב למקורבו, עומד בפני שני כתבי אישום חמורים. לפי האחד הוא ניסה להשפיע לרעה על תיק ההסגרה נגד החשודה בפדופיליה מלכה לייפר. לפי כתב האישום השני הוא סיוע למקורבים בפרשה הנוגעת לבית עסק לממכר מזון. לדעתך הוא ראוי להמשיך לכהן כשר?

"במדינת ישראל היד שלנו מאד קלה על ההדק, ולאחר מכן אנשים נפגעים ואני יכול להראות לך המון דוגמאות. אני חושב שזו מדיניות. כשהפרקליטות לא מעזה להחליט, היא אומרת 'שבית המשפט יחליט'.

הם טוענים שיש ראיות משמעותיות נגד השר.

"לליצמן יש חזקת החפות. כל עוד הוא חף מפשע הוא חף מפשע. וגם אם הוא יימצא אשם וגם אם ישלם מחיר, זה עדיין לא פסק דין מוות. בישראל לא מוציאים להורג. תזכור, יש לנו שרים שהם משוקמים על ידי הממשלה בסיבוב שני. אני לא ממהר לשפוט. אני עובד עם שר הבריאות ליצמן ואני חושב שאנחנו מבינים זה את זה. אני מקבל ממנו גיבוי להדסה, וזה מאד מאד חשוב".

יעקב ליצמן מקבל חיסון נגד שפעת (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יעקב ליצמן מקבל חיסון נגד שפעת (צילום: Hadas Parush/Flash90)

איך הגענו למצב שבכל שנה נגמרים החיסונים?

"חוסר הסתכלות קדימה לגבי העתיד של מי שאחראי על הנושא הזה במדינת ישראל".

זה כל כך מסובך?

"איך הגענו למצב שאתה נוסע ברכבת היום ושאין לך מקום לשבת גם על הרצפה? למה? כי התכנית לא לקחה בחשבון את כמות הנוסעים ולא הזמינה את הקרונות בזמן. יותר מכך, מי שהזמין את הקרונות מבומברדיר ב-31 בדצמבר 2017, נזרק מהתפקיד שלו כי הוא חתם בלי סמכות. אבל אם הוא לא היה חותם, הקרונות שהזמין היו מגיעים ב-2025".

אז מה אתה טוען בעצם?

"שזורקים פה אנשים על ביורוקרטיה ומה שנקרא מנהל תקין, ולא על מה שצריך".

אתה נתקל במקרים שבהם אתה רוצה לקדם משהו אבל נרתע בגלל מנהל תקין, או שהגעת למקום שאתה לא חושש?

"בחלק מהמקרים אני אומר לעזאזל המנהל התקין, בעיקר איפה שזה קשור בנושא של חיי אדם. אני עוקף את הנהלים, כי אין ברירה".

אתה אומר שכדי לעשות דברים כמו שצריך, חייבים לעקוף את המנהל התקין?

"זה מה שנקרא להיות בולדוזר".

בגלל שאתה כל כך קולני תמיד מדברים עליך, ולא מדברים על האחריות של הדירקטוריון בהדסה, למשל.

"אתה לא רוצה שאני אגיד לך מה דעתי על הדירקטוריון".

ודאי שאני רוצה.

ברקע, יועץ התקשורת עופר גולן מתעורר: "בואו נסיים את זה. רוטשטיין נהנה יותר מדי".

רוטשטיין: "נגיד ככה: דירקטוריון פועל כדירקטוריון ולא כאנשים שתורמים או מעורבים. מה שהכי חשוב לדירקטוריון, כמו לכל דירקטוריון, זה לצאת בסדר תוך כדי הקדנציה הזאת, ולא להסתבך בתביעות כאלה ואחרות. אבל זה לא התפקיד שלי, 'להיות בסדר'. תשפטו אותי על ההישגים שלי, ולא אם אני נבחר הציבור מספר אחד או האיש הכי נחמד בסביבה".

"שמו של רוטשטיין הולך לפניו לטוב ולרע"

מארגון נשות הדסה נמסר בתגובה: "במקום לקיים ראיון שכזה, בו מועלות טענות שווא כנגד מי שמגייסים מיליונים לבתי החולים של הדסה מדי שנה כדי לאפשר את פעילותם, כדאי שרוטשטיין יתמקד במה שחשוב – ניהול בתי החולים על הצד הטוב ביותר.

"טענות השווא של רוטשטיין שנאמרות לאור החלטת הארגון שלא להסכים להאריך את הסכם העסקתו לאחר 31.1.2020, רק מוכיחות שהחלטה זו הייתה במקומה.

"מאז הקמתו ועד היום ארגון נשות הדסה עסק ועוסק רק בנתינה למען הציבור במדינת ישראל בכלל ולבית החולים הדסה בפרט וימשיך לעשות זאת גם בעתיד. הארגון תרם מיליארדי שקלים לבתי החולים של הדסה שמשרתים בנאמנות את כל תושבי ירושלים וישראל כבר יותר ממאה שנה, וממשיכים לעשות כך גם כיום.

"במהלך למעלה מחמש השנים האחרונות העניק הארגון לבית החולים סכום אסטרונומי של כ-950 מיליון ש״ח, שנאסף מכספי תרומות שגויסו על ידי ארגון נשות הדסה, כדי לאפשר את פעולתם הסדירה של בתי החולים.

"לצערנו שמו של רוטשטיין הולך לפניו לטוב ולרע, ואת מספר האנשים שמסתובבים עם כוויות כתוצאה מהתנהלותו, הנייר צר מלהכיל.

"כתוצאה מהתנהגותו שעשתה לה כבר שם לאורך השנים, רוב האנשים בוחרים שלא להתעמת איתו גם כאשר נאמרים על ידו דברים בוטים שלא משקפים את המציאות. במקרה המדובר בו גויסו על ידי ארגון נשות הדסה כספים לטובת הקמת מרכז שיקום לחיילים ונפגעי פעולות איבה בהדסה הר הצופים, במעשיו נחצה קו אדום ברור.

"לגבי טענותיו כאילו לא הובן כהלכה, רוטשטיין ידוע כאדם שאומר את דבריו בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים. מה גם שבחדר נכחו תורמים רבים כולל מישראל ולכן דבריו של רוטשטיין הובנו היטב והניסיון שלו להסתתר מאחורי טענות של 'הבדלי תרבות' אינו במקום ולא משקף את המציאות.

"לא מדובר במקרה בודד אלא בשורה ארוכה של מקרים שחזרו שוב ושוב, בהם רוטשטיין התנהג והתבטא באופן שפגע בבתי החולים של הדסה והפעם הוא כבר חצה כל גבול.

"זה פשוט לא יעלה על הדעת שמנכ"ל של בתי החולים הדסה עומד בפני תורמים של ארגון הדסה ובמקום לסייע בגיוס כספים שכל כך חיוניים לבתי החולים הוא מיוזמתו מוצא לנכון להלל ולשבח בית חולים אחר בישראל ומנסה לפגוע במודע בגיוס הכספים לבתי החולים שבראשם הוא עומד ובמוטיבציה של תורמים ושל העובדים המצוינים שלו – עובדי בתי החולים הדסה.

"עם כל הכבוד לרוטשטיין, הפרויקטים עליהם הוא מדבר ופרויקטים חשובים וטובים נוספים, שקודמו בבתי החולים של הדסה לאורך עשרות שנים, נולדו והתממשו רק בזכות התרומות הרבות שגייסו נשות הדסה. הדרישה היחידה של הארגון הייתה כי פרויקטים אלה יאושרו ויבוצעו על פי הנהלים.

"לעניין דמי הפעילות, כפי שנהוג בגופים פילנתרופים בארץ ובעולם, גם בארגון הדסה דמי הפעילות נדרשים לצורך מימון גיוס הכספים ממאות אלפי תורמים לטובת בתי החולים. ללא האמצעים למימון פעילות אדירה זו, לא היו מותרמים לאורך השנים המיליארדים הרבים שמאפשרים לבתי החולים של הדסה לשרת יותר ממיליון מטופלים מדי שנה.

"כפי שרוטשטיין יודע היטב, דמי הפעילות אינם באים בשום אופן על חשבון בית החולים אלא מאפשרים את התרומה לו, והארגון העביר לבתי החולים את כל הכספים שהוא התחייב להעביר עפ"י הסכם ההבראה ואף הרבה מעבר לכך.

"לצערנו, לאור מעשיו של רוטשטיין והתנהלותו, ישנם תורמים שלא מוכנים לשבת עמו, להיפגש איתו ואפילו לדבר איתו. ארגון הדסה משקיע לילות כימים בגיוס תרומות מסביב לשעון וימשיך לעשות זאת לטובת הציבור במדינת ישראל, וכל שקל שנאסף הוא לא בזכות רוטשטיין אלא למרות התנהלותו של רוטשטיין. אנו ציפייה, כי במקום לירות חיצים סרי טעם דווקא במי שפועל למען בתי החולים, יעסוק רוטשטיין בהצעדתם של בתי החולים קדימה למען הציבור בישראל".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
רק בשנה האחרונה הוגשו עשרות תביעות לבית הדין לעבודה על התנהלותו הבולדוזרית של רוטשטיין נגד עובדים . מצד אחד טוען שהדסה הינה גוף ציבורי אך מסרב להיות כפוף לתקשיר נציבות המדינה כפי שהיה ב... המשך קריאה

רק בשנה האחרונה הוגשו עשרות תביעות לבית הדין לעבודה על התנהלותו הבולדוזרית של רוטשטיין נגד עובדים . מצד אחד טוען שהדסה הינה גוף ציבורי אך מסרב להיות כפוף לתקשיר נציבות המדינה כפי שהיה בעבר . אכן עושה כאוות נפשו . הזלגת עובדים ופליטתם לשם חסכון השוטף ואם זאת משכורות ענק לשדירה הניהולית . חייב ללכת הבייתה !

עוד 4,150 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דבר המועמדת תכנית המאה היא חותמת גומי לסיפוח

אליזבת וורן, הסנאטורית ממסצ'וסטס שמתמודדת כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, מבטיחה למחוק כל זכר לחזון המדיני של טראמפ אם תיכנס לבית הלבן ● בטור מיוחד, היא משיבה בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתחייבת לשקם את היחסים עם הפלסטינים, ומסמנת גבול ברור בין מתיחת ביקורת פוליטית על ממשלת נתניהו לבין שנאת ישראל

עוד 1,343 מילים

מה יקרה אם נתעלם מהקמפיינים ונצביע עם הראש?

אנשים רבים לא מאמינים להבטחות בחירות, ובצדק. אני מציע ללכת רחוק יותר ולהתעלם לחלוטין ממערכת הבחירות. אלוהים לא ברא קמפיינים כדי להעביר מידע לציבור. הם קיימים כדי לעבוד על מסכנים (ולגרום לשאר מיגרנה חזקה).

כן, קמפיינים יכולים לחשוף דברים מסויימים על המועמדים. אבל הם בעיקר חושפים מי משקר, מסית, מתחמן ומתמרן עם אנרגיה ומיומנות. אין שום סיבה לתגמל את הנבל שעושה את זה הכי טוב.

עם זאת יש בחירות בישראל ביום שני, וצריך להחליט מה עושים. כיצד לגשת לעניין, אם לא על בסיס הקמפיינים? אני בהחלט לא ממליץ על השיטה הפופולרית האחרת – להצביע כעדר על פי הסטריאוטיפ המגזרי (דבר שעוזר לרוב לימין). אז אני אסתכן בלגלוג ואציע להצביע על פי הנושאים שעל הפרק, בשיקול דעת, ובהגיון. כניסוי, זה הכל.

כן, קמפיינים יכולים לחשוף דברים מסויימים על המועמדים. אבל הם בעיקר חושפים מי משקר, מסית, מתחמן ומתמרן עם אנרגיה ומיומנות. אין שום סיבה לתגמל את הנבל שעושה את זה הכי טוב

כיוון שהזמן דוחק אציע רשימה נוחה למשתמש:

  • שחיתות: האם לדעתך ראש ממשלה צריך להמשיך לכהן תוך כדי משפט על שוחד, מרמה והפרת אמונים? האם את/ה אוהב/ת את תעלולי בנימין נתניהו בעניין זה – גרירת הרגליים, "תופרים לי תיקים", שקרי החסינות, הרעיון שמנדט מהציבור קובע מי אשם? האם את/ה נהנה/נהנית מריבוי אנשי מפלגת השלטון העומדים בפני אישומים, וממראה שר פנים שהוא עבריין מורשע אשר נמצא שוב תחת עננה? האם את/ה מתמוגג/ת מהסתה שיטתית נגד מערכת החוק והמשפט, התקשורת וה"אליטות"? האם את/ה מזדהה עם המסר שכולם משקרים, כולם מושחתים, כולם אותו דבר? אם לא, המרכז-שמאל עשוי להיות בשבילך; הימין הנוכחי בהחלט לא.
  • דת: האם את/ה רוצה להחליש את האחיזה של הממסד הדתי האורתודוקסי בנישואים וגירושים? האם את/ה תשמח/י להסדרים סבירים בנוגע לתחבורה ציבורית ומסחר בסופי שבוע? האם את/ה מתנגד/ת להפרדה מגדרית באירועים ציבוריים? האם את/ה לא אוהב/ת ששר החינוך מבקש להמיר הומואים ושר התחבורה מייחל למדינת הלכה? אם אמרת כן לאחד מהדברים לעיל, חפש/י את התשובה במרכז-שמאל. לא בטוח שיצליחו בכל, אבל בטוח שינסו למזער את הנזק.
  • חרדים: האם ברצונך שהמדינה תמשיך לאפשר להם למנוע מתלמידים לימודי אנגלית ומדע ומתמטיקה – דבר שבגין הגידול התמידי במספריהם מבטיח שינמוך כלכלי הרה אסון? הימין ימשיך בכך, מכיוון שהימין לא יכול לשלוט בלעדיהם והפוליטיקאים החרדים הם ציניקנים שאינם רוצים שלקהילתם תהיה חופש מחשבה. שינוי מחייב תמיכה בשמאל-מרכז (או באביגדור ליברמן).
  • פלסטינים: האם את/ה רוצה שישראל תהפוך בלתי נפרדת מהגדה המערבית – התוצאה המעשית של מפעל ההתנחלויות המתקדם כל הזמן בחסות הימין? בסופו של דבר ידרשו הפלסטינים סיפוח של האזור כולו ואזרחות ישראלית. על הדרך צפו להימשך הדיכוי והטרור, סנקציות כלכליות ובסופו של דבר השמדה דמוגרפית של המדינה היהודית. הצד שימשיך במסלול מפוקפק זה הוא הימין. גם אם השלום אינו מעבר לפינה, הצד שלפחות ינסה לנוע בכיוון השני – ואשר יש לו בדל מצפן מוסרי – הוא המרכז-שמאל.
  • ערבים: על יהודים להחליט אם הם רוצים שהיחסים עם חמישית האזרחים שהם ערבים ימשיכו להיות מתוחים, והאם הם חושבים שזה מגניב שראש הממשלה מסית נגד המיעוט הגדול הזה כדי להבעיר לעצמו את גרעין התומכים הגזעני ביותר. מצביעים שאינם כאלה צריכים לתמוך במרכז-שמאל, נקודה. (וערבים ישראלים כמובן צריכים להפסיק לחשוב יותר מדי ולנוע לקלפיות בכמויות, מי באוטובוסים ומי על קורקינט.)
  • המומחים: האם את/ה פנטזיונר/ית של מזימות דיפ סטייט שחושב/ת שזה לא רלוונטי שראשי השב"כ והמוסד החיים מוציאים סרטון מדהים למדי שקורא לנתניהו סכנה לישראל? אם לא, מומלץ לשקול את המרכז-שמאל.
  • כלכלה: ממשלה שמקרינה שפיות והגינות עשויה להצמיח את הכלכלה. נתניהו נראה גאה בעשור שלו, עם ממוצע שנתי של 3.8% צמיחה בתל"ג. זה לא רע, אבל גם לא נהדר. בשלוש השנים שלאחר אוסלו בשנות התשעים נרשמה עלייה של 7.6% בממוצע בתוצר. השנה השלמה היחידה של אהוד ברק בשלטון הביאה 8.8% ושלוש השנים של אהוד אולמרט עמדו על 5.1% צמיחה בממוצע. האם את/ה רוצה שעוגה גדולה יותר תופנה לחינוך ובריאות ותשתיות ולא לממסד הדתי ולהתנחלויות? אם כן, כדאי לשקול תמיכה במרכז-שמאל.
  • יחסים עם ארה"ב: האם את/ה רוצה שישראל תהנה מתמיכה דו-מפלגתית ולא תמצא עצמה במלחמת התשה מדינית מול הממשל הלא-רפובליקני הבא (שיגיע בקרוב אם דונלד טראמפ יפסיד בנובמבר)? זה אולי לא מצריך ממשלת מרכז-שמאל, אבל זה בהחלט דורש את סילוקו של נתניהו, שהמר על טראמפ באופן ממש מופקר.

למען ההגינות, ישנם גם טיעונים לטובת נתניהו. התיירות עלתה והטרור ירד פלאים, ונראה שהוא לא נוטה להרפתקאות צבאיות. הוא לא טועה בהיסוס הבסיסי לסגת מהגדה המערבית – זה חיוני אבל בעייתי. היו כמה שיפורים בתשתיות (אך לא מספיק). ויכול להיות שהוא הפוליטיקאי המתוחכם ביותר בעולם; אם רק היתה לו יכולת אסטרטגית להבין מה רצוי למדינה, זה יכול היה להיות נפלא.

אבל להערכתי, לא היה לו סיכוי לנצח אם אנשים היו מצביעים על-פי העדפותיהם האמיתיות בנוגע לנושאים החשובים. בכל אחד מהם הוא נמצא בצד הלא נבון ולא נכון, וזו כנראה הסיבה שהביטחוניסטים רואים בו סכנה כה חמורה.

יכול להיות שנתניהו הוא הפוליטיקאי המתוחכם ביותר בעולם; אם רק היתה לו יכולת אסטרטגית להבין מה רצוי למדינה, זה יכול היה להיות נפלא

נכון שלא מנצחים בבחירות עם טיעונים רציונליים – אבל לא יזיק לנסות. כך אני חושב – אבל העובדה היא שבכל שלושת הקמפיינים בשנה האחרונה כחול-לבן לא העבירה את הטיעונים הללו בצורה עוצמתית וברורה, למורת רוחם של רבים שרצו בטובתה.

האיפוק נבע כנראה מפזילות לעבר הימין הרך (שלא אוהב כשעולבים בביבי, כביכול, ועשוי לערוק פה ושם) או מניסיון לשמר אופציה לתמיכה חרדית כלשהי בקואליציה. זה גם יושב יותר נוח על המנהיג; בני גנץ איננו צעקן. בכחול-לבן יש אנשים טובים, אבל לא נראה שהבינו די הצורך את הציווי הפוליטי היסודי: שלוט  בשיח, שדר צלילות ונחישות, ושלהב את הבייס כדי שלמען השם יצביע בלי חכמות.

וכך הגענו עד הלום: שלושה רמטכ"לים ושלושה כתבי אישום לא הובילו לנוק-אווט המיוחל, ונשארנו עם התקווה שאנשים יחליטו בשנייה האחרונה לנהוג באופן רציונלי.

ואכן, עדיין יש את התקווה! אטמו אוזניכם לקמפיינים, כאמור. הפעילו שיקול דעת, לכמה דקות ולא יותר, כמו אנשים בוגרים. ואז השינוי אולי יגיע, נושא בשורה צנועה של קצת נורמליות במדינה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 921 מילים

הגיבור ממנילה הנשיא הפיליפיני שהציל מאות מהנאצים

סרט עלילתי חדש מנסה לעשות צדק היסטורי עם דמותו של מנואל קויזון, נשיא הפיליפינים שהציל מאות יהודים מגרמניה ואוסטריה בשואה ● שגריר הפיליפינים בישראל אומר כי קויזון היה נחוש להציל רבים נוספים, אך האמריקאים הטילו על כך וטו ● ושני ילדים יהודים שמצאו מקלט בפיליפינים משחזרים את סיפוריהם בשיחה עם זמן ישראל

עוד 1,108 מילים

ליברמן: נתניהו העביר מסר למלך עבדאללה שלא יהיה סיפוח

הליכוד בתגובה: "לא היה ולא נברא. השקרים המגוכחים של ליברמן חצו כל גבול" ● ח"כ אחמד טיבי: "יש התעוררות ברחוב הערבי, נתניהו הוא אבן הנגף שיש לסלקה"

15:26 עריכה

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) בשבתרבות בתל אביב: "נתניהו לא מתכוון להגיע למשפט – אם יהיו לו פחות מ-61 תומכים, הוא ישיג עסקת טיעון". על כחול לבן אמר אבידר: "חולמים בחרדית. מצהירים על תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים בעת שאשכנזי וגנץ דוהרים לקואליציה עם דרעי וגפני".

14:59 עריכה

ח"כ אבי ניסנוקרן (כחול לבן): "אין אדם ראוי מבני גנץ להנהיג את מדינת ישראל. עבדתי קרוב עם כל בכירי המערכת הפוליטית, ויותר מכל אני סומך עליו שיוביל את מדינת ישראל למקום טוב יותר".

14:58 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בכנס בחירות בטייבה: "אנחנו מוכנים לעשות הרבה כדי להביא לשינוי במדינת ישראל שיוביל לחיים משותפים ללא הסתה וללא הסדרה".

"נתניהו הוא אבן הנגף שיש לסלקה. המשותפת מתקרבת ליעד של 15-16 מנדטים ויש התעוררות ברחוב הערבי", דברי טיבי.

14:57 עריכה

ח"כ עמר בר-לב (העבודה-גשר-מרצ): "לראש הממשלה בנימין נתניהו לא אכפת שלא לסיים את האיום מעזה כי זה לא הילדים שלו שמרטיבים במיטה".

בשבתרבות בחולון הוסיף בר-לב: "עכשיו בנט שומע את ראשי מערכות הביטחון אומרים שאין מהלך צבאי בלי מהלך מדיני, אבל הוא גם לכוד ברטוריקה שלו ולכן נכנס לקיפאון כמו נתניהו".

14:55 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, התייחס לדברים שאמר על כך שתקום ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת וישראל ביתנו.

"קודם השבעת ממשלה של העבודה-גשר-מרצ עם כחול לבן, ואם ליברמן והמשותפת ימשיכו בפסילות הדדיות הם יצטרכו לתמוך מבחוץ עד שתורחב הממשלה", הסביר פרץ בשבת תרבות בתל אביב.

עוד הוסיף: "צריך ואפשר לנצח את הבחירות, אסור להרים דגל לבן. המירוץ בין הגושים צמוד, וכל פתק אמת יביא לניצחון מחנה השלום והשינוי".

עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
14:54 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "נתניהו העביר מסר למלך ירדן עבדאללה לפיו סיפוח בקעת הירדן לא ייצא לפועל". 

בשבתרבות בחולון אמר ליברמן: "התברר לי לפני כמה ימים שבמקביל לכל סיפורי סיפוח בקעת הירדן, נתניהו העביר מסר למלך עבדאללה – 'אל תדאג, זה רק בחירות, לא יהיה סיפוח'. ראש הממשלה שלח מסר, והשתמש במערכת הביטחון כדי להעביר אותו".

בליכוד אמרו בתגובה: "לא היה ולא נברא. רק ראש הממשלה נתניהו יחיל ריבונות בזמן שליברמן מחזיק ידיים עם הרשימה הערבית המשותפת. השקרים המגוכחים של ליברמן חצו כל גבול".

עוד 6 עדכונים

האגם הסודי בפאתי ראשל״צ נחשף

ראשון לציון מרחיבה את אוצרות הטבע בשטחה: אגם אפס מצטרף לאגמון הסופרלנד ואגם הנקיק ● בחורף האחרון, האגם התמלא לחלוטין והטבע מלבלב סביבו ● אבל לא מדובר רק בנוף יפה: מערך האגמים של ראשל"צ הוא חריג מרענן בנוף בזבוז המים בישראל

נא להכיר: אגם אפס.

בפאתי ראשון לציון שוכנים שני אגמים מוכרים (בעיקר לתושבי העיר ולחובבי הז'אנר) – אגמון הסופרלנד ואגם הנקיק, אבל מתברר שיש גם אגם שלישי שקם לתחייה בחורף, ועונה לשם המשונה אפס.

בחורפים גשומים במיוחד, כמו זה הנוכחי, האגם מתמלא לחלוטין, וכדי שלא יעלה על גדותיו, המים מוזרמים ממנו באמצעות תעלה לאגם רביעי במספר, המכונה 'האגם הדרומי'. אז סקוטלנד, ארץ הלוכים, עדיין לא כאן, אבל כמעט.

אגם הנקיק (צילום: עיריית ראשל״צ)
אגם הנקיק (צילום: עיריית ראשל״צ)

האיזור שמסביב לאגם אפס מציע בעונה הזו של השנה טבע מלבלב, שלל עצים ושיחים בשיא פריחתם וחגיגה של ציפורים ופרפרים. כל זה קורה הרחק מעינו של הציבור הרחב: בנוסף לעובדה שמעטים יודעים על קיומו של האגם, הנגישות אליו קשה, דורשת רכב שטח ומעבר בדרכי עפר שלעיתים חסומות.

אגם אפס ממוקם במרחב שסמוך למפגש בין כביש 431 לאיילון 20, לא רחוק מהשפד"ן ומאמפי ראשון. מדובר למעשה בפרויקט תשתית שמשרת מטרה כפולה: למנוע הצפות של נתיבי איילון ולגרום למי הגשמים לחלחל לאקוויפר.

באמצעות מערך צינורות שהוקם על ידי עיריית ראשון לציון ותאגיד המים העירוני 'מניב', המים שיורדים בסביבת הכביש נתפסים ומוזרמים למכתש ענק שהוכן כדי לקלוט אותם ויכול להכיל כ-100 אלף קוב. האגם ניצב על קרקע מחלחלת מאוד והמים חודרים במהירות לאקוויפר.

אגם אפס (צילום: עיריית ראשל״צ)
אגם אפס (צילום: עיריית ראשל״צ)

לפני כשבועיים, האגם עדיין היה מלא לחלוטין, אבל השבוע הוא כבר היה יבש. המים חלחלו לשכבת מי התהום ומשם יישאבו בקידוחים לבתי התושבים.

מערך האגמים בשוליים המערביים של ראשון לציון הוא חריג מרענן בנוף בזבוז המים בישראל. רוב הגשמים שיורדים – בעיקר בגוש דן הצפוף שרובו מכוסה בטון – זורמים דרך צינורות ניקוז לים. בראשון, עוד בימי ראש העיר המיתולוגי מאיר ניצן, ניסו למצוא פתרון: הגשמים שיורדים על חלקה המערבי של העיר נאספו באמצעות צינורות והוזרמו למה שהפך לאגמון הסופרלנד.

בשלב מאוחר יותר נוסף גם אגם הנקיק המרהיב ביופיו. בחורף הנוכחי נאספו באמצעות מערך האגמים כ-3 מליון קוב (שהם כ-3 מיליארד ליטר מים), שבמקום להתבזבז מוחדרים לאקוויפר ובסיומו של הסיבוב זורמים בברזים של כולנו.

סאלי לוי, מנכ״לית מניב, תאגיד המים של ראשון לציון (צילום: עיריית ראשל״צ)
סאלי לוי, מנכ״לית מניב, תאגיד המים של ראשון לציון (צילום: עיריית ראשל״צ)

"לעשות שימוש חוזר במים זה השקפת עולם", אומרת סאלי לוי, מנכ"לית 'מניב', "במקום שמי הגשמים יזרמו לים וייעלמו, הם נאגרים ומשמשים אותנו שוב. מי הגשמים מוגדרים בחוק כרכוש של המדינה – אז לא חבל לתת להם להתבזבז ואחר כך לבנות עוד ועוד מתקני התפלה?"

איזור האגמים שמשתרע בין פאתיה המערביים של ראשון לציון לחוף הים משווע להחלטה של העירייה ומוסדות התכנון. על חלק ממנו העירייה מתכננת להקים את 'פארק האגמים'. השאלה מה עושים עם החלק הטבעי יותר, זה שכיום כמעט אין בו מבקרים.

מצד אחד, לא יזיק לעזוב קצת את הטבע לנפשו; מצד שני, הניסיון מלמד שטבע שהציבור מודר ממנו הופך בסופו של דבר למרחב מלוכלך ומוזנח (כבר היום אפשר לאתר איים של פסולת באיזור) ולא פעם משמש זירת השתוללות לרכבי שטח. צריך להימצא פתרון ביניים, שבמסגרתו האיזור יונגש לציבור המטיילים אבל מבלי להפוך אותו לעוד גינה ציבורית מטופלת מדי.

בינתיים, רק קומץ יודעי ח"ן נהנו בחורף הזה מביקור באגם אפס. עד החורף הבא, נשארו רק התמונות.

עוד 447 מילים

למקרה שפיספסת

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

תגובות אחרונות

ברני שם סוף לפוליטיקת הזהויות

לראשונה-בהיסטוריה-רוב-ב-3-המדינות-הראשונות;-או-סופה-של-פוליטיקת-הזהויות1

אמרנו שבחירות 2020 הן  היסטוריות? אמרנו. אמרנו שברני סנדרס ינצח בהפרש הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית? גם אמרנו.

אז אחרי תוצאות הבחירות המקדימות של הדמוקרטים מנבאדה, קיבלנו חיזוק לשתי ההנחות הללו.

מעולם בהיסטוריה האמריקאית, לא היה מועמד לנשיאות, דמוקרטי או רפובליקני, שקיבל את מירב הקולות בכל שלוש המדינות הראשונות: איווה, ניו-המפשיר, ונבאדה.

נחזור על זה כדי שגם הקוראים הזריזים לא יפספסו:
ברני סנדרס
הוא הראשון בהיסטוריה
שקיבל את מירב הקולות
בכל שלוש המדינות הראשונות.

הסיבה שזה לא קרה מעולם היא, שהמדינות הללו רחוקות גאוגרפית אחת מהשניה, עם הרכב אוכלוסיה שונה. אבל איך שלא מפלחים את האוכלוסיות, ברני מנצח.

בקרב לבנים – רוב (28%) , בקרב לא לבנים – רוב (44%), בקרב מבוגרים מעל 45 – רוב (בתיקו עם ביידן), בקרב צעירים רוב (60%). ברני סנדרס זכה ברוב של תמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם.

ברני זכה ברוב התמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם

נתון של שלוש משלוש אמנם לא קרה מעולם, אבל לא הוא שהופך את הבחירות הללו להיסטוריות באמת. יותר חשובה התובנה שהובילה אליו, שאחיזתה משתרשת עד כדי הפיכתה לנחלת הכלל באמריקה – הבחירה של האמריקאים לסיים את השלטון הקפיטליסטי עם מהפכה סוציאליסטית. כפועל יוצא, מה שאנחנו עדים לו הוא בעצם הפרכה של תאוריית פוליטיקת הזהויות.

עלינו ללמוד וללמד, שהמפתח לשלטון ימין הוא פילוג של האוכלוסיה לקבוצות עם זהויות שונות. דת, גזע, נטיה מינית, גאוגרפיה, השכלה, מעמד כלכלי – בכל דרך שרק אפשר, גוש הימין ינסה לפלג את שאר האוכלוסיה.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו, הוא שברני סנדרס הסוציאל-דמוקרט – שאם היתה לו מקבילה מקרב הפוליטיקאים הישראלים היא היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת חזרה, של כל אותן זהויות שונות שהימין חילק את העם לפיהן.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו זה שברני הסוציאל-דמוקרט, שמקבילה פוליטית שלו בישראל היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת

ברני מוכיח שכשמציגים לעם פתרונות לשיפור נושאי הליבה שמשפיעים על חייו: בריאות, הכנסה, דיור, השכלה, איכות סביבה – גם עם שהיה מפולג לאורך דורות, מתאחד ללא קושי לצד אותו המנהיג (לצד, לא מאחורי, המוטו של ברני הוא "אנחנו. לא אני")

יתרה מזאת, העם ישים בצד אפילו היותו של אותו מנהיג משויך לקבוצת מיעוט בחברה, ואף כזו שהשלטון הנוכחי מסית נגדה. מצליחים לדמיין את איימן עודה ראש ממשלה? זו המשמעות של נשיא יהודי באמריקה. עוד פן היסטורי בבחירות הללו.

סוף-רעיון-פוליטיקת-הזהויות
"לא אכפת לי מהדת שלו, הוא איש טוב"

העם האמריקאי כמו מקיץ מתרדמת ארוכה, כבר ארבע שנים מעכל היטב את הגלולה האדומה שברני נתן לו ב-2016, וכעת מבין שחרף מה שאומר לו הנשיא, השכן שלו – אף ששונה ממנו – בכלל איננו אויבו. גם הוא וגם השכן רק רוצים להתפרנס בכבוד כדי לגדל משפחתם בביטחון. הוא והשכן הם הרוב, ומי שמפריעים להם לעשות זאת הם השוליים הקיצונים.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם עבור שאר החברה את השוויון, החירויות והזכויות. מי אותם שוליים קיצוניים? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית.

לחברה בריאה אסור לאפשר לאף אחת משתי הקבוצות להגיע אל מוקדי הכוח של החברה, ואל סמכויות המדינה. בישראל לא אחת, במוקדי הכוח מחזיקות שתי הקבוצות הללו יחד.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם את השוויון, החירויות והזכויות. מי הם? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית

לאמריקאים לקח קצת זמן, ואחרי ארבעים שנות קפיטליזם ניאוליברלי שהחלו בנשיאות רייגן, היום רובם מבינים ששגשוג ורווחה עבורם מעמד העובדים וצאצאיהם אפשר להשיג רק כשאת המדינה מנהיג מועמד סוציאליסט ודמוקרט.

סוציאליסט ודמוקרט זה ההפך הגמור הן מנתניהו והן מטראמפ.
ושיהיה ברור לקראת הבחירות הקרובות אצלנו, סוציאליסט ודמוקרט אלו רק מפלגת מרץ והעבודה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 587 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה