מבט מהוואדי לכיוון שכונת אחוזה
המלחמה על ההר

תושבי רכס הכרמל בחיפה נאבקים בתכנית התמ"א הענקית באזור

ראשת העיר אמנם גיבשה מדיניות חדשה שמצמצמת את זכויות הבנייה בשכונות, אבל בקשות שהתקבלו עד מאי 2019 ימשיכו ליהנות מהמדיניות הקודמת ● תושבים טוענים: "מאות משפחות נוספו לשכונות הרכס ללא טיפול בתשתיות" ● "הורסים את המרחב הייחודי של שכונתנו המשלב יחסי עיר-טבע-נוף״ ● מנהל השקעות של תמ"א 38 בחיפה: "מי שבא לגור בעיר שיביא בחשבון שעיר היא יצור מתפתח, ושאף אחד לא יכול לנכס לעצמו קניין על הנוף, כי הוא שייך לכולם"

תושבי רכס הכרמל בחיפה נהנו במשך שנים ממגורים בשכונות ירוקות ושקטות, המאופיינות במרקם ייחודי המשלב בין עיר, טבע ונוף. מרבית הבתים על הרכס הם בני 2-3 קומות, מעוטרים בגגות רעפים, מוקפים עצי חורש ונושקים לוואדיות.

אבל בעשור האחרון, פרויקטים של תמ"א 38 הביאו איתם בנייה והתחדשות עירונית מסיבית, ובמקום עצים ירוקים החלו לצמוח בשכונות, בקצב מסחרר, מגדלי מגורים המעמיסים על התשתיות הקיימות ופוגעים במרקם העדין הזה.

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, שאושרה על ידי ממשלת ישראל כבר ב-2005, ותפקידה העיקרי הוא לטפל בסיכונים הנובעים מרעידות אדמה.

כדי לעודד בעלי בתים לחזק את המבנים שבבעלותם, מעניקה תמ"א 38 תמריץ כלכלי לחיזוק מבנים, על ידי הענקת זכויות בנייה מוגדלות וקיצור ההליכים הביורוקרטיים לקבלת היתר בנייה.

הבנייה במסגרת התמ"א מאפשרת הוספת קומות למבנים, הקטנת המרחק בין הבניינים וציפוף הבתים, מה שעלול לפגוע באיכות חיי התושבים ובחזות של השכונה.

"הדבר האחרון שמעניין את מרבית הדיירים בתמ"א 38 הוא חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה. מה שמעניין את רובם, ולא רק בחיפה, מתמצה במשפט: 'אני מקבל דירה חדשה, ששווה בערך מיליון שקל יותר ממה שעלה לי'"

המרוויחים העיקריים מהתמ"א הם היזמים והקבלנים, וכן אותם דיירים שרואים בתמ"א הזדמנות להרחבת הבית, שיפוצו ושיפור ערך הדירה.

"הדבר האחרון שמעניין את מרבית הדיירים הוא חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה", אומר עו"ד רשף חן, היועץ המשפטי של עיריית חיפה לשעבר, שעוסק כיום בדיני תכנון ובנייה.

"מה שמעניין את רוב הדיירים בתמ"א 38, ולא רק בחיפה, מתמצה במשפט: 'אני מקבל דירה חדשה, ששווה בערך מיליון שקל יותר ממה שעלה לי'. מדובר בבעלי בתים שקנו בשנות ה-70 וה-80 דירות ישנות, שאין בהן מעלית או ממ"ד, בדרך כלל, והבתים בסך הכל נחמדים, אבל לא בדיוק פאר היצירה. באה המדינה ומציעה דירה מודרנית, חדשה, ששווה מיליון שקל יותר.

"שתי בעיות מרכזיות נוצרות בהרבה מקרים בעקבות התמ"א, האחת היא בעיה אסתטית, שנוצרת כשלוקחים מבנה של שש יחידות דיור והופכים אותו למבנה של 24 יחידות, כי אפשר. הבעיה השנייה היא תפעולית. בעיה של תשתיות. אין חניות, אין גני ילדים, אין גני משחקים, ושכונות שלמות מצטופפות מאוד".

מהנדס בניין המתפרנס משיתוף הפעולה עם יזמי תמ"א אמר לזמן ישראל השבוע: "בהרבה מקרים יש כאן אינטרס כלכלי ואישי צר. אין בעיה עם עצם התמ"א, להפך. אבל בהחלט יש בעיה עם תמ"א חזירית ועם ניצול התמ"א שלא למטרות הייעודיות שלה. זה מייצר מפלצות נדל"ניות, שממש לא קשורות לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה".

ראשת עיריית חיפה, עינת קליש-רותם (צילום: פלאש90)
ראשת עיריית חיפה, עינת קליש-רותם (צילום: פלאש90)

זכויות בנייה מורחבות לאורך צירים מרכזיים

סמוך לבחירות לרשויות המקומיות שנערכו באוקטובר 2018, תושבים מרכס הכרמל פתחו במחאה על רקע המדיניות המקלה שהתווה, לדבריהם, ראש העיר הקודם, יונה יהב, ושלפיה אושרו בקשות וניתנו היתרים לבנייה, תוך הקלות משמעותיות.

עם מינויה של עינת קליש-רותם לראשת העיר בשנה שעברה, גובשה מדיניות חדשה, שמקנה זכויות בנייה מורחבות לאורך צירים מרכזיים, ומצמצמת את זכויות הבנייה בשכונות. מדיניות זו צפויה הייתה לרסן את תכניות תמ"א 38 בעיר.

ואולם, תכניות לחוד ומציאות לחוד. מתברר כי תושבים שהפנו את בקשותיהם לקבלת היתרי בנייה עד מאי 2019 ימשיכו ליהנות מזכויות בנייה על פי המדיניות הקודמת.

"מאות משפחות נוספו לשכונות הרכס בשנים האחרונות, וזאת ללא טיפול בתשתיות, ללא היערכות להקמת גני ילדים ובתי ספר, וללא טיפול בבעיות חנייה ותחבורה. שום תכנון אורבני, כלום"

כתוצאה מכך ניתנו בחודשים האחרונים מאות היתרי בנייה, ועשרות היתרי בנייה נוספים נמצאים לקראת אישור סופי.

"מאות תכניות תמ"א יכולות לצאת לדרך ללא הפרעות ולהתקדם, וזה בעייתי מאוד לכל רכס הכרמל", אמר השבוע לזמן ישראל אביהו האן, חבר מועצת העיר ויו"ר סיעת הירוקים של חיפה המכהן כחבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
"אנחנו רואים איך תכנית אחר תכנית, מגיעה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ובמקום לרסן ולצמצם אותה, ממשיכים עם אותה מדיניות מקלה של ראש העיר הקודם".

אביהו האן
אביהו האן

לדבריו, יישום תכניות של תמ"א 38 יצרו עומסי תשתיות בהיקף עצום. "מאות משפחות נוספו לשכונות הרכס בשנים האחרונות, וזאת ללא טיפול בתשתיות, ללא היערכות להקמת גני ילדים ובתי ספר, וללא טיפול בבעיות חנייה ותחבורה. שום תכנון אורבני, כלום.

"קליש-רותם הגיעה עם מחשבה מבורכת ואמרה שהיא תקדם את מדיניות תמ"א 38, אבל שהתכניות החדשות יהיו מרוסנות. הציפייה שלנו הייתה שהיא לא רק תקבע מדיניות חדשה, אלא גם תבצע מהלך לריסון התכניות הקיימות. זה משהו שהיא בהחלט יכולה לעשות וצריכה לעשות, אבל היא לא עוצרת את רכבת התמ"א הדוהרת הזאת".

"לעצור את מחטפי הבנייה"

בשכונת אחוזה השקטה בדרך כלל, נערכה בנובמבר האחרון הפגנה סוערת של תושבים מרכס הכרמל, בדרישה להקפיא את כל הבקשות לקבלת היתרי בנייה שנמצאות על הפרק בשכונה הוותיקה. שבוע לאחר מכן, יזמו תושביה הוותיקים של השכונה הפגנה נוספת, הפעם מול עיריית חיפה, במחאה על הבנייה המופרזת, ודרשו פעם נוספת להקפיא את ההיתרים.

בדף מחאה שהקימו בפייסבוק, "מצילים את השכונה", דורשים תושבים מהשכונה לעצור את "מחטפי הבנייה" לפני שיהיה מאוחר מדי, ולהחיל לאלתר את המדיניות החדשה, מבלי להיכנע ללחץ שמפעילים הקבלנים לקבלת היתרי בנייה נוספים.

לטענתם, אם יאושרו תכניות תמ"א 38 הנמצאות כעת לקראת אישורן הסופי, יגיעו לשכונת אחוזה לבדה, באופן מיידי, עוד כ-150-250 משפחות חדשות.
לדבריהם, כתוצאה מכך יוחרפו פקקי התנועה ותגבר מצוקת החנייה, תנועתם של רכבי ההצלה תוגבל, המרחב הציבורי יצופף, תחושת המחנק תגבר, והנוף יהיה של בטון במקום עצים, כך שערכם של הנכסים בשכונה יירד.

הפגנה נגד קידום פרויקטי תמ״א בשכונת אחוזה בחיפה. נובמבר 2019 (בני איתן)
הפגנה נגד קידום פרויקטי תמ״א בשכונת אחוזה בחיפה. נובמבר 2019 (בני איתן)

"אנו דורשים לעצור את מתן ההיתרים עד לסיומו של סקר השימור וניסוח מדיניות הבנייה והפיתוח בשכונה. המטרה היא לפעול הן מתוך שיקול דעת והבנת התמונה המלאה של מצב התשתיות ויכולת הקיבול של השכונה, והן מתוך הבנת ייחודה של השכונה ושימור ערכיה הנופיים והקהילתיים", אמרה לזמן ישראל ד"ר אורין שחר, אדריכלית ומרצה לשימור בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, השותפה למחאה.

"המרחב הציבורי היקר והייחודי של השכונות האלה הופך להפקר. הוא ננגס, נעלם, הופך מסוכן ובלתי שמיש ובעיקר מוקף בבנייה שעיקר החשיבה בה היא על מקסום שטחי הבנייה והמשאבים כלפי פנים הדירות, בעוד היא מציגה החוצה חזיתות מנופחות ולא פרופורציונלית, שמניחות רגל גסה ברחובות ציוריים".

התושבים מדגישים כי הם לא יוצאים באופן קטגורי נגד התמ"א, אלא מבקשים ליישם אותה בצורה מיטיבה לאזור. לדבריהם, הבעיה העיקרית היא שמצד אחד יש מדיניות שעדיין לא אושרה, ומצד שני מאפשרים תקופת מעבר.

"יוצא שתקופת המעבר הרסנית לא פחות מהמדיניות הקודמת", אומרת רותי בן ארי, שמאית מקרקעין במקצועה ופעילה במאבק להקפאת ההיתרים. "כל מי שהוציא תיק מידע מהעירייה עד מאי 2019 יכול לקבל זכויות לפי המדיניות הקודמת".

בסמוך לביתה של בן ארי הוגשה בקשה לקבלת היתר לבניית בניין בן 12 קומות מתוקף המדיניות הקודמת, והיא לא חוסכת במילים כדי לתאר את המפגע העתידי שקורם עור וגידים לנגד עיניה:

"זה פיל לבן שלא יהיה כדוגמתו. זו פגיעה בטבע ובירוק והרס של אופי המקום, שכולל בתים קטנים ונעימים, גגות רעפים, ודירוג בבנייה. הבקשה נמצאת לקראת אישור, וללא מאבק היא תאושר כמו קודמותיה. זה הזמן לעצור את הפרויקט הזה".

"מי שבא לגור בעיר שיביא בחשבון שעיר היא ייצור מתפתח, ושאף אחד לא יכול לנכס לעצמו קניין על הנוף, כי הוא שייך לכולם. הפתרון לתשתיות בעייתיות הוא לא לעצור את ההתחדשות העירונית, אלא לטפל בהן"

עם תומכי המחאה נמנים דיירים שבימים אלה הבניין שבו הם מתגוררים עומד לקראת אישור תמ"א 38. אחת הדיירות בבניין סיפרה לזמן ישראל על לחצים שהופעלו עליה מטעם החברה היזמית כדי שתסכים לביצוע התמ"א:

"לא ישנו לילות. הפעילו עלינו מניפולציות והתחושה הייתה שדברים נקבעים באין ברירה. את קונה בית בשכונה כי את רוצה לחיות בצורה מסוימת, ואז באים ואומרים לך שצריך לעשות במבנה תמ״א, ושאת בעצם צריכה להתיישר. תחת הלחץ הזה הסכמנו, אבל אני ממש לא שלמה עם זה, ואני לא היחידה שנמצאת במצב הזה".

גם חגית סידס, בעלים של דירה בבניין שצפוי לעבור תכנית תמ"א, אינה שלמה עם התוואי של הפרויקט המתוכנן. "אני בעד שנקדם תמ"א, אבל שיהיה ברור – אני נגד תמ"א חזירית", היא אומרת. "הדירה שבבעלותי היא מאוד ישנה. בעיות חשמל ואינסטלציה, בניין של טלאים טלאים. מטריד אותי מה יהיה עלי אם אזדקן בדירה הזאת. אין בדירה ממ"ד. עברנו חורף מאוד קשה. "הדבר האחרון שאני רוצה זה להתעשר בסך הכל רוצה את מה שנחוץ. חיזוק התשתיות, מגורים עם איכות חיים טובה שמגיעה לכל אזרח.

"הבעיה היא שקבלנים לא מוכנים ללכת על פחות. ויש שכנים שמבחינתם זה בסדר להפוך בניין של תשע יחידות לבניין של 22 יחידות. אני בוודאי הייתי מסתפקת בפחות״.

מוטי דורפרברגר
מוטי דורפרברגר

לטענת מוטי דורפרברגר – יזם ומנהל השקעות של תמ"א 38 בחיפה, לא ניתן ולא צריך לעצור את ההתפתחות העירונית.

"מי שבא לגור בעיר שיביא בחשבון שעיר היא ייצור מתפתח, ושאף אחד לא יכול לנכס לעצמו קניין על הנוף, כי הוא שייך לכולם. הפתרון לתשתיות בעייתיות הוא לא לעצור את ההתחדשות וההתפתחות העירונית, אלא לדרוש מהרשויות לטפל, לתחזק ולחזק את התשתיות.

"העיר חייבת להיות מתוחזקת וצופה פני עתיד. ברגע שאתה אומר שהתשתיות לא מתפתחות ולא מתוחזקות, ושבגלל זה עוצרים את ההתפתחות, בעצם סוגרים את העתיד, ואסור לסגור את העתיד.

"שוחחתי עם אחת הדיירות הוותיקות בשכונה, גברת נחמדה בת 93, והיא סיפרה לי על הימים הראשונים לאחר שעלתה מגרמניה, ואיך אבא שלה בנה כאן בית עוד לפני קום המדינה. כמה היא אהבה כאן את השקט ואת ציוץ הציפורים, ואפילו ללכת לשירותים שהיו מחוברים לבור ספיגה. היו לה עוד כל מיני סיפורים רומנטיים מהסוג הזה, וזו באמת הייתה שיחה מרגשת, אבל גם הגברת הנחמדה וגם אני וגם בתי המשפט שמנו לב לזה שהעיר התפתחה מאז.

"המבנה של בית קומתי, שהקים איש אחד מגרמניה, הפך עם השנים לבית גדול יותר, הסביבה התמלאה בבתים והבתים עצמם גדלו. כמו שאומרים בבתי המשפט תמיד יהיו אנשים שיבואו ויספרו על מה שהיה, אבל העיניים שלנו הן בראש ולא בגב. צריך להסתכל על מה שיש עכשיו ועל מה שיהיה".

דורפרברגר טוען כי התושבים לא מציעים פתרונות חלופיים, אלא מבטאים את תחושותיהם ומבקשים לקבע את עצמם כקרבנות שסובלים בגלל התנהלות לא נכונה של הרשות המקומית, במקום לדרוש מהרשות לבצע את עבודתה.

"אחריות העיר הייתה לדאוג שהכל יתקתק, ובפועל זה לא מתקתק. הרשות צריכה להכניס את היד לכיס, בין אם זה בכסף ובין אם בזכויות בנייה, ולעשות עבודה רצינית".

לקבוע עובדות בשטח

בדצמבר האחרון הוגש ערר בחתימתם של 50 תושבים המתגוררים בשכונת אחוזה, נגד החלטתה של הוועדה המקומית בנוגע לבקשה להריסת בניין קיים בן 9 יחידות דיור והקמת בניין חדש בן 24 יחידות דיור במקומו, באחד הרחובות היותר שקטים בשכונה.

הדמייה של השכונה לפני ואחרי בנייה מתוכננת של 28 יחידות דיור ברחוב אהוד באחוזה (צילום: הדמיה)
הדמיה של השכונה לפני ואחרי בנייה מתוכננת של 28 יחידות דיור ברחוב אהוד באחוזה (צילום: הדמיה)

"אנו סבורים שמימושה של תכנית זו, הכרוכה בהקלות, יגרום לשינוי קיצוני בצביון השכונה שנקבע בתכנית חפ/534 'גנים ציבוריים במרכז הכרמל', לפגיעה קשה בערכים אורבניים, להרס המרחב הייחודי של שכונתנו המשלב יחסי עיר-טבע-נוף ולעומס חסר אחריות על התשתיות הקיימות", כתבו המערערים.

לטענתם, האזור מאופיין ממילא בעומסי תנועה חריגים ובפקקים קשים בכל שעות היום, מצב שמחמיר בשעות ההגעה לבית הספר. כמו כן טענו כי התכנון מציג בניין גדול ממדים, אף מעבר למותר על פי מדיניות התמ"א הקיימת.

במקביל שיגרו התושבים מכתב לראשת העיר, עינת קליש-רותם ולמרדכי אלפר – יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובנייה, בדרישה להקפיא את כל הפרויקטים המקודמים בשכונה, ולהכפיף אותם למסמך המדיניות המתגבש. התושבים הביעו תקווה כי העירייה תפעל כשומרת סף, המגנה על כלל התושבים.

"אנו עדים לקידום מהיר ומסיבי של כ-20 פרויקטי תמ"א 38 בשכונה, הנמצאים בשלבים שונים של אישורים במוסדות התכנון. מדובר בפרויקטים שונים המקודמים ללא פרסום ראוי ופומבי, כנדרש על פי החוק, ובאופן מחריד במהירותו, המעלה כוונה ברורה לייצר מחטפים ועובדות ברורות בשטח", כתבו.

"הבקשות כוללות בקשות להקלות וחריגות בהיקף רחב, לרבות תוספת משמעותית של קומות ודירות (250 דירות) פלישה למרחבים צדדיים ואחוריים, הכפלה ואף שילוש של מספר הדיירים, וכל זאת מבלי שניתן מענה פרוגרמטי כולל – תחבורה, חינוך, סביבה, נוף, תשתיות וללא חשיבה על היום שאחרי".

תושבי השכונה שיגרו מכתב נוסף לסגן ראש העיר, דב חיון, ובו הביעו חשש מההשלכות של הוספת 250 יח״ד, לפי מדיניות הקודמת, על מצב התחבורה ואופי השכונה. "2.25 מקומות חניה לכל יח"ד חדשה, לפי מדיניות קודמת, יביאו לתוספת של כ-560 כלי רכב. אנו סבורים שאישור היוזמות לפי המדיניות הקודמת והוספת כ-560 כלי רכב, יביאו לקריסת מערכות התשתית בשכונתנו, לפגיעה קשה בתושבים, ולהרס של המרקם הקיים וזיקתו לטבע ולנוף".

מבט מהוואדי לכיוון שכונת אחוזה
מבט מהוואדי לכיוון שכונת אחוזה

בשיחה עם זמן ישראל אמר חיון כי יסייע לתושבים שפועלים לעצירת הבקשות שנמצאות לקראת אישורן הסופי. "אני אעזור ככל הניתן למנוע עומס נוסף, כמובן באופן חוקי כי לא כל דבר אפשר לעצור. אם קבלן כבר חתם עם הדיירים וסיכם על בנייה אי אפשר לעצור את זה. השאלה היא איך אפשר לעצור את זה חוקית, ואת זה כרגע אני מברר, לומד ובודק".

לדברי עו"ד רשף חן ניתן וראוי למצוא את האיזון בין זכויות הקבלנים לטענות התושבים, המתנגדים להרחבת הבנייה בשכונות. "מותר לעירייה לשנות מדיניות וכשהיא משנה מדיניות היא צריכה להביא בחשבון את מי שכבר הסתמך על המדיניות הקודמת. זה לא אומר שהיא חייבת לומר 'שטח משוחרר לא יוחזר', אבל היא צריכה להתייחס לעניין הזה", אומר חן.

"לקבלנים שכבר נמצאים עמוק בתהליך ושכבר חתמו על הסכם עם הדיירים בהסתמך על מידע מהעירייה לפני שינוי המדיניות, צריך לאפשר להתקדם בפרויקט בהסתמך על מדיניות קודמת, אבל לאשר רק מה שנחוץ, מה שדרוש ולא יותר. זה פתרון ישים שמאזן את המצב. מדיניות נכונה, לדעתי, היא לאשר את המינימום הדרוש ולא את מהמקסימום האפשרי".

50 אלף מבנים חוזקו

חיפה איננה העיר היחידה שמתמודדת עם ההשלכות של תמ"א 38 והתחדשות עירונית. גם בערים נוספות מלינים התושבים על עומס ופגיעה בתשתיות, בטבע ובנוף, ובעיקר על היעדר היערכות נדרשת.

לצד הביקורת, קיימות לתמ"א נקודות זכות משמעותיות. עד היום חוזקו במסגרת התכנית יותר מ-50 אלף מבנים, במטרה להגן על חייהם של מאות אלפי נפשות.
במהלך השנה האחרונה חלה ירידה משמעותית במספר הפרויקטים בעיקר בגלל חוסר כדאיות כלכלית של היזמים.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), ברבעון הראשון של שנת 2019 ירדו מספר התחלות הבנייה בפרויקטים של התחדשות עירונית ב-5% אחרי כמה רבעונים של עליות. מספר הדירות שהחלו להיבנות בפרויקטים אלה הסתכם ב-1,780, מהן 696 בפינוי בינוי, 677 דירות בתמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש) ו-407 דירות בתמ"א 38/1 (חיזוק ושדרוג).

בנובמבר האחרון התקבלה החלטת המועצה הארצית להאריך את תוקפה של תמ"א 38 בשלוש שנים ולא בחמש שנים, כפי שמתיר החוק. המשמעות היא שתמ"א 38 תמשיך להיות תקפה עד 1 באוקטובר 2022.

ההחלטה התקבלה תוך ביקורת על כך שהתכנית לא השיגה את ייעודה המרכזי – לטפל באזורים המסוכנים בפריפריה, ולא אפשרה לרשויות לספק מענה ראוי לתושבים והוספת תשתיות מתאימות.

על פי ההחלטה, לאחר תאריך היעד לסיום התכנית, חיזוק המבנים יוכל להיעשות רק במסגרת תכנית בניין עיר (תב"ע), ולא במסגרת תכנית מתאר ארצית (תמ"א).

תגובת עיריית חיפה לא התקבלה עד פרסום הכתבה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אנו תושבי רחוב הרקפות בחיפה דורשים לשמר את חורשת הרקפות/הנרקיסים כחורש טבע ולתת לו להתאושש לאחר הגיזום האגרסיבי בסוף הקיץ ללא שום התערבויות והתארגנויות , תנו לטבע לעשות את שלו השאירו ... המשך קריאה

אנו תושבי רחוב הרקפות בחיפה דורשים לשמר את חורשת הרקפות/הנרקיסים כחורש טבע ולתת לו להתאושש לאחר הגיזום האגרסיבי בסוף הקיץ ללא שום התערבויות והתארגנויות , תנו לטבע לעשות את שלו השאירו לנו את החורש כחורש טבעי

אנחנו תושבי שושנת הכרמל מאוד אוהבים את האיזור הייחודי שלנו. את הטבע שמסביב להחתים. אנחנו רוצים לשמור על האיכות החיים שקיימת. החידושים בשכונה חייבים לשמור על הטבע ולקחת בחשבון את התשתיו... המשך קריאה

אנחנו תושבי שושנת הכרמל מאוד אוהבים את האיזור הייחודי שלנו. את הטבע שמסביב להחתים. אנחנו רוצים לשמור על האיכות החיים שקיימת. החידושים בשכונה חייבים לשמור על הטבע ולקחת בחשבון את התשתיות האירגון ביתי הספר והגנים.
בנוסף הציר היחידי שיורד ממרכז העיר עמוס במכוניות ופקוק כול הזמן. אין חניות באיזור. אנחנו בעד בנינים נמוכים בשכונה ובעד שמורת טבע הקיים

עוד 2,163 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 17 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר החוץ הבחרייני, ח'ליד בן אחמד אל-ח'ליפה, הודח במפתיע אחרי 15 שנה בתפקיד ● השנה הוא הצטלם עם שר החוץ ישראל כ"ץ, תקף את איראן בחריפות, והתראיין לזמן ישראל ולכלי תקשורת נוספים בארץ ● מומחים חוששים כי שילם את המחיר לאחר ש"הרחיק לכת יותר מדי" ● ובישראל מקווים כי פיטוריו לא יפגעו ביחסים העדינים בין המדינות

עוד 1,103 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַשְּׂמֹאל

זמן ישראל מציג: "ההולכים אל האבדון", קברט טראגי-קומי, תמונה אחרונה (בינתיים) ● בהשתתפות: שמאלנית נסערת, שמאלן קשוח, שמאלנית מאוכזבת ושמאלן סרקסטי

עוד 615 מילים

פרשנות חודש וחצי לבחירות, הליכוד והימין בכאוס מוחלט

החיבור הכפוי בימינה, מחיקת הבית היהודי, אירועי בקשת החסינות, הפיאסקו של מינוי השרים הבכירים, פרשת ביטן והיחסים המעורערים עם אדלשטיין - כל אלו הופכים את הליכוד והימין לזירה של התכתשויות ותככים, דווקא בימים שבהם צריך איחוד שורות ● שר בליכוד לזמן ישראל: "עם הטירוף הזה אי אפשר ללכת לבחירות"

עוד 691 מילים

גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לתועלת פוליטית – לא יכול להיות ראש ממשלה"

יושב ראש הוועדה המסדרת ניסנקורן פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הבהרה לגבי הכינוס המתמהמה של המליאה ● איציק כהן מש"ס הודיע שלא יתמנה לשר השיכון; משולם נהרי ימונה לסגן שר הרווחה ● עיסאווי פריג' דחה הצעות לרוץ בכחול לבן וברשימה המשותפת ● יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן דנו עם נפתלי בנט ואיילת שקד בהתמודדות ברשימת ימין דתית-חילונית

14:59 עריכה

חבר הכנסת מוטי יוגב, שאחרי כשבע שנות פעילות בכנסת, הודיע השבוע על פרישתו – מודה לתומכיו.

14:56 עריכה

מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, הציע להדיח את חברי הכנסת איציק שמולי ועמר בר-לב מהרשימה, כשהשניים פעלו בניגוד לעמדת יושב הראש פרץ וקראו בפומבי לאיחוד עם מרצ. כך פרסמה היום סימה קדמון ב"ידיעות אחרונות".

שמולי, שהיה מהכוחות המניעים של המהלך, גייס את אנשי העבודה לשעבר אברהם (בייגה) שוחט, איתן כבל, יולי תמיר, עמרם מצנע ועוזי ברעם לשם כך. בישיבת סיעה, שהתקיימה השבוע, האשים פרץ את שמולי בחלקו בקמפיין ציבורי, שכלל פרסום מודעות בעיתונות ושלטי חוצות – למען האיחוד.

עוד מדווחת קדמון שסתיו שפיר, שפרשה השבוע מפעילותה הפוליטית, משוכנעת ששמולי פעל כדי שלא תהיה חלק מרשימת העבודה-גשר-מרצ. גם ניצן הורוביץ ותמר זנדברג, לפי הדיווח, לא הצטערו על דחיקתה החוצה.

14:36 עריכה

אחרי ש-25 חברי כנסת, מחמש סיעות שונות – כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר ומרצ – פנו ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שיכנס את מליאת הכנסת ולא נענו, יושב ראש הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן, פנה היום ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בבקשה לקבל הבהרה לגבי מועד כינוס המליאה.

14:31 עריכה

בינתיים בטוויטר: בצלאל סמוטריץ' מעודד מהתמיכה שלה הוא זוכה, יואב גלנט – על האיום האיראני, עיסאווי פריג' תוקף את נפתלי בנט, ועוד.

14:13 עריכה

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לטובת תועלת פוליטית ומנצל את תפקידו הממלכתי בשביל גורלו האישי – לא יכול להיות ראש ממשלה".

מי שמוכן להשתמש בביטחון ישראל כדי להכניס את תומכי כהנא לכנסת – לא ראוי להיות ראש ממשלת ישראל.כמו בכל סוף שבוע, כמה…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 17 בינואר 2020

14:06 עריכה

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע ליושב ראש מפלגתו, אריה דרעי, שהוא מוותר על תפקיד שר הבינוי והשיכון – בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת יפעת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה. זאת על רקע הקשיים המשפטיים לערוך סבב מינויים בתקופת ממשלת מעבר.

מש״ס נמסר כי הוחלט שחבר הכנסת משולם נהרי, סגן שר הפנים, ימונה לסגן שר העבודה והרווחה עם סמכויות נרחבות, בדגש על טיפול באוכלוסיות מוחלשות.

13:10 עריכה

מעטים במערכת הפוליטית נדרשו היום להמלצותיה של ועדת סל התרופות, שפורסמו הבוקר – ביניהם, חברי הכנסת איציק שמולי מהעבודה-גשר-מרצ ויאיר לפיד מכחול לבן.

12:38 עריכה

מנהעשה בטוויטוספירה: עופר כסיף על התאבדות רופאים במרכז הרפואי סורוקה, יועז הנדל על ירושלים, יולי אדלשטיין על השפה העברית ועוד.

12:15 עריכה

חבר הכנסת לשעבר עיסוואי פריג' דחה הצעות שקיבל מכחול לבן ומהרשימה המשותפת. אחרי ששובץ במקום ה-11, הנחשב ללא ריאלי, ברשימת העבודה-גשר-מרצ, הוצע לפריג', איש מרצ, להשתלב במפלגות מתחרות, הצעות שאותן דחה. כמו כן הורה חבר הכנסת לשעבר לאנשיו שלא לתקוף את רשימת העבודה-גשר-מרצ. כך דיווח ערן זינגר בתאגיד השידור כאן.

עיסאווי פריג' בוועידת מרצ, השבוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
עיסאווי פריג' בוועידת מרצ, השבוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
11:26 עריכה

על רקע המשבר בציונות הדתית, בכחול לבן מתכוונים לפנות לציבור חובשי הכיפה – כך דיווח הבוקר אריק בנדר ב"מעריב".

הציבור הציוני-דתי יותר פתוח וליברלי מהנציגים הפוליטיים שלו, אמר חבר הכנסת יועז הנדל לעיתון. לדבריו, רבים סבורים שיש ליצור תחרות בענף הכשרות, שנשים צריכות לשרת בצבא ושללהט"בים מגיעות זכויות. בחשבון הפייסבוק שלו כתב הנדל שכחול לבן היא היחידה ששמה את אחדות ישראל לפני הכל.

יועז הנדל (צילום: פלאש 90)
הנדל ברמת גן בספטמבר האחרון (צילום: פלאש 90)
10:54 עריכה

המשטרה פתחה בחקירה בעקבות הצבת סמל תנועת כך – אגרוף קפוץ – על פסלו של בנימין זאב הרצל במחלף הסירה. בנוסף הוצבה הכתובת ""די לחנך להומופוביה. לכיבוש. לשנאה".

הפעילים שעומדים מאחורי המעשה אמרו לחדשות 12: "לא יכולנו לשתוק. כאזרחים, כהורים וכבני אדם, אסור לשבת בשקט כששר החינוך מפקיר את חיי ילדינו, וממשיכיו של כהנא מקבלים את המפתחות להנהגת המדינה. לא על הומופוביה, אפרטהייד ושנאה חלמו אבותינו ואמהותינו. הרצל היה הראשון להיאבק בהם. זה לא מה שחזה".

10:46 עריכה

ביום חמישי הקרוב ייערך ביד ושם פורום השואה העולמי, שבו יצוינו 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ. באירוע ישתתפו מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ, הדוכס הגדול של לוקסמבורג אנדריי, הנסיך הבריטי צ'ארלס והנסיך הנורבגי הוקון מגנוס.

באירוע ייקחו חלק עשרות נשיאים, בהם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר, נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה סוזה, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא איסלנד גודני יוהאנסון, נשיא יוון פרוקופיס פבלופולוס, נשיא הונגריה יאנוש אדר. כן ישתתף סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

תליית דגלים בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הכנות בירושלים לקראת אירועי השבוע הבא, אתמול (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ערב הפורום ביד ושם יערוך נשיא המדינה קבלת פנים חגיגית לאורחים, שבה יופיעו הזמרים מירי מסיקה, עמיר בניון, דוד דאור ושלומי שבן. יותר מ-500 עיתונאים זרים יגיעו לסקר את האירועים. בקשתו של בני גנץ לשאת דברים, בדומה לראש הממשלה נתניהו – נדחתה על ידי יד ושם.

10:10 עריכה

יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן נפגשו עם נפתלי בנט ואיילת שקד מהימין החדש ודנו עימם בהקמה של רשימת ימין דתית-חילונית. אולם המגעים לא הבשילו: הנדל והאוזר לא היו מוכנים להמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה, ובנט ושקד לא היו מוכנים להמליץ על בני גנץ. כך פרסם הבוקר עמית סגל בטורו ב"ידיעות אחרונות".

09:18 עריכה

פסלו של הרצל על מגדל המים בהרצליה הולבש בחולצה שעליה סמלה של תנועתו של מאיר כהנא, כך – ככל הנראה במחאה נגד התמודדותה של עוצמה יהודית בבחירות.

08:19 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מתכוונת לרכוש לקראת הבחירות, שייערכו במרץ, עוד מצלמות, כדי להגביר את הפיקוח על טוהר הבחירות. זאת בנוסף ל-1,800 המצלמות שרכשה לקראת הבחירות האחרונות. כך דיווח הבוקר גדעון אלון ב"ישראל היום".

07:21 עריכה

בסקר שנערך עבור תחנת הרדיו 103FM מקבלות מפלגות הבלוק של נתניהו 54 מנדטים, כחול לבן, הרשימה המשותפת והעבודה-גשר-מרצ זוכות ל-58 מושבים בכנסת, וישראל ביתנו – לשמונה. עוצמה יהודית, שלא עוברת את אחוז החסימה, מקבלת שני מנדטים.

לפי הסקר, 64% מהציבור מתנגדים למתן חסינות מפני העמדה לדין לראש הממשלה נתניהו; 36% מהציבור תומכים במהלך.

הסקר נערך על ידי מאגר מוחות בראשות פרופסור יצחק כ"ץ, באמצעות פאנל אינטרנטי. גודל הטעות הסטטיסטית – 4.4%.

עוד 16 עדכונים
עודכן עכשיו

סוגרים עשור

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לבנט מפריעה תמונת מחבל בסלון אבל אין לו בעיה לעבוד עם מורשעי המחתרת היהודית

שר הביטחון סירב לצרף את מפלגתו של איתמר בן-גביר לרשימת ימינה, בטענה שיש לראש עוצמה יהודית תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ● אבל לבנט עצמו קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם חברי המחתרת היהודית, אשר השתתפו בפיגועים נגד פלסטינים והורשעו בטרור, והוא קיים קשרים עקיפים עם מורשעים וחשודים נוספים במעורבות בטרור ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

למקרה שפיספסת

נתוני התעסוקה כשהממשלה לא מתפקדת, האבטלה עולה

העלייה באבטלה היא תוצר לוואי של השיתוק הפוליטי, ושל ממשלת המעבר שאינה מוסמכת לבצע פרויקטים גדולים ● יש גם חדשות טובות: אוכלוסיות חדשות הצטרפו למעגל מחפשי העבודה - בעיקר נשים ערביות - וכעת הן נחשבות "מובטלות" ומשפיעות על הסטטיסטיקה ● ומה עם החרדים? ממשלת נתניהו עשתה הכל כדי להשאירם בבית

עוד 858 מילים

דבר התובעת

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

עוד 4,615 מילים

סקרי מנדטים בערוצי החדשות: ללא שינוי בגושים

בן גביר: "פרץ תקע לי סכין בגב. אני הצלתי לו את הקריירה" ● פרץ: "הפרתי את המילה שלי, מצטער על כך בכל ליבי" ● סמוטריץ' קרא לבן גביר לפרוש: "ריצה שלכם תוריד לטימיון קולות רבים" ● במערכת הפוליטית זועמים על החלטתו של סמוטריץ' לבטל קווי אוטובוס בשבת

עוד 48 עדכונים

פרופ׳ אשר כהן: הטראומה של אפריל הכניעה את בנט

כהן, מבר אילן, חוקר כבר שני עשורים את דפוסי ההצבעה של אנשי הציונות הדתית ● כתומך מוצהר של הימין החדש, כהן קיווה שמפלגתו של בנט תרוץ עצמאית, במקביל לרשימה חרד"לית הכוללת את רפי פרץ, סמוטריץ' ובן-גביר ● אמש, ברגע האחרון, החליטו מפלגות הימין להתאחד שוב - ללא עוצמה יהודית ● בראיון לזמן ישראל, כהן מזהיר: "איחוד רחב מקטין את הסיכוי של גוש הימין"

עוד 1,781 מילים

תקלה נרחבת בחשבונות העסקיים בפייסבוק

מעקב זמן ישראל בשבוע שעבר פרסמנו תלונות של ישראלים, שסיפרו כי הפסידו כסף רב לאחר שהחשבונות העסקיים שלהם בפייסבוק נחסמו במפתיע ● פייסבוק לא הגיבה לפנייתנו בנושא, אך מתשובה שלה לאחד הלקוחות עולה: מדובר בתקלה טכנית נרחבת, שעדיין לא נפתרה

לאחר שלא התקבלה תגובה רשמית מפייסבוק לדיווח בזמן ישראל על הניתוקים והחסימות מהם סובלים בעלי עסקים שמתבססים על פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית, מתברר כי מדובר בתקלה נרחבת ברשת החברתית.

בסוף השבוע פרסמנו כי מאות אנשי עסקים בארץ ובחו"ל נתקלים בבעיה בניסיונותיהם לנהל את חשבונות הפייסבוק שלהם בחודש האחרון:

בקשות חוזרות ונשנות לזיהוי של המשתמש מחדש, ניתוקים תכופים של החשבונות, בקשות לשינוי ססמה ואף שליחת תמונת הפרופיל המקורית של החשבון כדי לוודא את זהות המשתמש.

במקרים רבים, אחרי דפוס הפעולה הזה מצד פייסבוק, מגיעה גם החסימה. החסימה משתחררת במקרים מסוימים לאחר יצירת קשר עם פייסבוק והגשת בקשה לשחרור החשבון.

ואולם כמה אנשי עסקים בעלי תקציבי פרסום של אלפי דולרים ליום בפייסבוק, שעמם שוחחנו, אומרים כי חלק מהפניות פשוט לא נענו.

אביתר, שעובד בתחום הפרסום הדיגיטלי וסבל מהתופעה, פנה לחברה בבקשה לטפל בבעיה הניתוקים התכופים, וקיבל את התשובה הבאה:

"ממה שתיארת אני מבין שאתה חווה לצערנו תקלה שהינה תקלה נרחבת המתרחשת בשבוע האחרון במספר רב של חשבונות. הצוותים הטכניים שלנו עמלים על מציאת פתרון כולל ונשמח לעדכנך ברגע שהתקלה תתוקן".

ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון
ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון

מאז קבלת התגובה של פייסבוק הניתוקים בחשבון של אביתר הפסיקו, אולם תלונות של בעלי עסקים אחרים שחשבונם נחסם ממשיכות לזרום לזמן ישראל.

יתכן כי גל הניתוקים וחסימת החשבונות הנוכחי קשור לעדכון הכלים לבדיקת הפרטיות של החשבונות שערכה פייסבוק בתחילת החודש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 200 מילים ו-1 תגובות

העגלים שניצלו מהשרפה באוסטרליה גססו בישראל

פעיל למען זכויות בעלי חיים תיעד עגלים גוססים ומתים במשלוח מאוסטרליה שהובא לארץ לפיטום ושחיטה ● התנאים שבהם מוחזקים העגלים עומדים בניגוד להבטחות משרד החקלאות ● ניסיונות חקיקה להפסקת המשלוחים החיים נתקעו בשל הבחירות ● ב-2019 הובאו מאוסטרליה 134 אלף עגלים וטלאים

עוד 1,225 מילים ו-1 תגובות

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרה מקבלים טפסים רק בעברית ובאמהרית

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי מארגון יש דין ● במשטרה טוענים כי לאחרונה החלו להנפיק טפסים בשפות נוספות ● אך רתיב נעאסאן - שהתלונן בימים האחרונים כי מתנחלים כרתו את עצי הזית שלו - קיבל טפסים רק בעברית ובאמהרית

לפני עשרה ימים נאלץ רתיב נעסאן להגיע שוב לתחנת משטרת בנימין על מנת להגיש תלונה. זה קרה אחרי שממנהלת התיאום והקישור (הגוף שמקשר בין צה"ל לפלסטינים) הודיעו לו שמתנחלים כרתו כמה עשרות עצי זית בחלקה ששייכת לו.

נעסאן, תושב כפר מוע'ייר שבשומרון (כ-25 ק"מ מצפון לרמאללה), כבר מורגל בזה: בשנים האחרונות הוא הגיש יותר מ-30 תלונות על כריתת עצים באדמותיו.

לטענתו, שום דבר לא יוצא מהתלונות ואיש לא נתפס, אבל הוא מתעקש להגיש אותן פעם אחר פעם, כדי שהדברים יתועדו.

כשנעסאן יוצא מתחנת המשטרה, הוא מחזיק בידו טופס המאשר שהתלונה הוגשה וכולל הסברים על שלבי הטיפול בה. אלא שהוא לא יכול להבין מה נכתב בטופס, שמודפס בשתי שפות: עברית ואמהרית.

מיותר לציין שרובם המכריע של הפלסטינים בשטחים לא יודעים לקרוא עברית, קל וחומר אמהרית. לתחושתם, העובדה שהם מקבלים מסמכים בשפה שגם לשוטרים ברור שהם אינם מבינים משקפת את יחס המערכת אליהם ואל התלונה.

מקבל עדכונים מהצבא על השטח שלו

בבעלות רתיב נעסאן ומשפחתו יש כ-1,000 דונם קרקעות חקלאיות באזור מוע'ייר. לחלק מהאדמות הוא מנוע מלהגיע משום שהן קרובות לגדר של כמה התנחלויות ומאחזים בסביבה, ביניהם עדי עד.

לשטחים הללו הוא רשאי להיכנס פעמים ספורות בשנה, בתיאום מראש עם הצבא. בשאר הזמן אין לו דרך לדעת מה מתרחש בהם. לעתים, כמו באירוע האחרון, הצבא מעדכן אותו שמישהו התנכל לעצי הזית שלו.

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי, מנהל מחלקת השטח בארגון יש דין, "נעסאן הוא מהפייטרים שיש להם צורך להרגיש שהם עושים משהו. זה עניין פסיכולוגי, תחושה שהוא לא מוכן לוותר".

איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)
איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)

"הלוואי וזה היה נכון"

בדוברות משטרת מחוז ש"י (יהודה ושומרון) אומרים שהטפסים הללו מונפקים אוטומטית מהמערכת המשטרתית, ושאם מגיש התלונה לא מבין את תוכנם החוקר יושב איתו ומסביר לו בעל פה בערבית מה כתוב במסמך.

פיראס אל עלמי, שמלווה תקופה ארוכה את רתיב נעסאן ומתעד את התיקים שהוא פותח, צוחק למשמע הדברים: "הלוואי וזה היה נכון. זה פשוט לא קשור למציאות".

ממשטרת ש"י נמסר עוד ש"אם המתלונן לא הבין את הדברים ניתן להפנות אותו שוב לתחנת המשטרה על מנת שיקבל הסברים. בזמן האחרון הוכנסה למערכת אפשרות להנפיק מסמכים גם בערבית ובאנגלית".

נשאלת השאלה מתי זה "הזמן האחרון", שכן נעסאן קיבל את הטופס הכתוב אמהרית ועברית רק בשבוע שעבר.

בתשובה לשאלה האם המערכת עברה שדרוג דרמטי והתחילה להנפיק טפסים בשפות אחרות ממש בימים האחרונים, נעניתי על ידי דוברת המשטרה ש"המשטרה מתפתחת כל הזמן".

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
עוד 365 מילים

ברגע האחרון: איחוד בימין ללא בן-גביר. עוצמה יהודית רצה לבד

ימינה האחרונה להגיש את הרשימה לכנסת, חמש דקות לפני חצות ● עוצמה יהודית בראשות בן-גביר רצה לבד ● בן-גביר: פרץ תקע לי סכין בגב ● פרץ התנצל בפני בן-גביר ● מוטי יוגב, שנדחק ברשימה המאוחדת למקום ה-11: הבית היהודי איבד את דרכו, פרץ אינו אדם ראוי ● ח"כ גדי יברקן שהודח מ"כחול לבן" והוחלף בידי אנדרי קוז'נוב שובץ במקום ה-20 בליכוד ● סתיו שפיר הודיעה שלא תתמודד לכנסת ה-23

עוד 75 עדכונים

טובעים השניים מן האחד

בצלאל סמוטריץ' עשה אתמול צעד גדול קדימה, אבל הציונות הדתית עשתה צעד ענק ברוורס ● מונע בנקמה ברפי פרץ ואיתמר בן-גביר, שר התחבורה הצטרף לימין החדש והפך לאורלי לוי אבקסיס של הימין - נטע זר במפלגה שדוגלת במצע רחוק משלו ● בימין החדש מקווים שסמוטריץ' יביא יותר קולות משהוא יבריח ● ובבית היהודי, בינתיים, אף אחד לא מאמין שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה ● פרשנות

עוד 561 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה