הסלמה בהתנגשויות בין המשטרה לתושבי השכונה

עיסאוויה: סרט מלחמה

יותר מ-600 תושבי שכונת עיסאוויה במזרח ירושלים נעצרו בחצי השנה האחרונה - רק נגד עשרים מהם הוגשו כתבי אישום ● התושבים טוענים כי הפעילות המוגברת של המשטרה במקום נועדה להרתיע אותם ולהנציח את הכיבוש ● המשטרה טוענת כי הכוחות מגיבים למציאות האלימה בשטח ● סרטוני וידאו מראים כי שני הצדדים טועים וצודקים בו-זמנית

עימות בין צעירים פלסטינים למשטרה בעיסאוויה, יוני 2019 (צילום: AP Photo/Mahmoud Illean)
AP Photo/Mahmoud Illean
עימות בין צעירים פלסטינים למשטרה בעיסאוויה, יוני 2019

מאז תחילת שנת הלימודים בספטמבר, חאדר עובייד, מנהל חטיבת הביניים היחידה בשכונת עיסאוויה במזרח ירושלים, מקדיש הרבה מזמנו לפיקוח על הסעת התלמידים שלו אל ומבית הספר.

עובייד, המנהל את בית הספר ב-16 השנים האחרונות, מספר שהוא עומד יותר מארבע שעות ביום בכניסה לבית הספר על מנת למנוע ממשטרת ישראל ליצור מגע עם 430 תלמידיו.

בשורה של ראיונות עם זמן ישראל, עובייד, יחד עם מנהיגי וחברי קהילה, טענו כי המשטרה הגבירה באופן לא הגיוני את הפעילות שלה בעיסאוויה תוך שימוש בכוח מוגזם מול התושבים, מה שפגע ביציבות והגביר את המתחים בשכונה, במקביל להפיכת הנסיעה של התלמידים למסובכת יותר.

המשטרה הודפת את ההאשמות וטוענת לאלימות גוברת המגיעה מהשכונה.

"אני כבר לא מרגיש שאני המנהל של בית הספר אלא השומר שלו", מציין עובייד. "המשטרה השתמשה בכוח נגד רבים מהתלמידים שלי, מה שהקשה עליהם מאוד להתרכז בכיתה".

עובייד אומר כי חלק מהעימותים אכן נבעו מכך שתלמידים זרקו אבנים על המשטרה, אבל טוען שהמשטרה מאשימה לעתים קרובות את התלמידים בהאשמות שגויות.

קטע של גדר ההפרדה ליד עיסאוויה (צילום: AP Photo/Kevin Frayer)
קטע של גדר ההפרדה ליד עיסאוויה (צילום: AP Photo/Kevin Frayer)

עיסאוויה, אחת מהשכונות של מזרח ירושלים, ממוקמת בין האוניברסיטה העברית, בית החולים הדסה הר הצופים, הגבעה הצרפתית וכביש 1 היוצא מירושלים לבקעת הירדן. יותר מ-18,000 פלסטינים חיים בשכונה הצפופה.

אמי כהן, דוברת עיר עמים, ארגון אזרחי ישראלי, אומרת שהשכונה סובלת ממחסור משמעותי בתכנון עירוני והיתרי בנייה, שירותי סניטציה לא הולמים, היעדר שטחים ציבוריים לפנאי וכמות לא מספיקה של כיתות, בין שאר הבעיות.

למרות שהפלסטינים של מזרח ירושלים מהווים עד 38% מ-900,000 התושבים של העיר, עיריית ירושלים משקיעה רק 10%-12% מהתקציב שלה בשכונות שלהם, אומר דניאל סיידמן, מומחה לירושלים.

מאז שישראל כבשה את מזרח ירושלים במלחמת ששת הימים והכריזה עליה ריבונות לאחר מכן, היא הציעה באופן רשמי לתושבים של האזור את האפשרות להגיש בקשה לאזרחות ישראלית. עד כה, רק מעטים בחרו לעשות זאת.

בשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר תושבי מזרח ירושלים המבקשים אזרחות ישראלית, אבל רבות מאותן בקשות עדיין לא טופלו.

המראה כוחות משטרה עוצרים פלסטינים במהלך עימותים בעיסאוויה, 28 ביוני, 2019
המראה כוחות משטרה עוצרים פלסטינים במהלך עימותים בעיסאוויה, 28 ביוני, 2019

חודשים של חיכוך

מוחמד אבו חומוס, חבר ועד ההורים של עיסאוויה, בן 53, אמר כי המשטרה החלה להגביר את הפעילות בשכונה במאי 2019.

"באותו זמן, הם החלו ליצור הרבה בעיות. אז ערכנו מחאה ב-27 ביוני והם הגיעו כמה שעות לאחר מכן וירו למוות במישהו שלא היווה איום עליהם", הוא אומר. "מאז הם יצאו משליטה, ומעוררים עימותים שלא לצורך וגורמים למתחים".

ב-27 ביוני, המשטרה ירתה למוות במוחמד עובייד, תושב עיסאוויה בן 20 שנציגי כוחות הביטחון אמרו כי ירה זיקוקים לעבר שוטרים וסיכן את חייהם.

אבו חומוס מספר כי מאז מאי, המשטרה פשטה על יותר מ-500 בתים בעיסאוויה ועצרה יותר מ-600 תושבים – רק 20 מהם הואשמו. הוא אומר גם שהשוטרים מקימים לעתים קרובות מחסומים בשכונה, ועוצרים נהגים לתשאול.

"ההבדל בין המעצרים לאישומים מראה על כך שהמשטרה חרגה מהגבולות שלה", הוא אומר, ומוסיף כי לדעתו המשטרה הגבירה את הפעילות בעיסאוויה כדי "להכפיף את הכיבוש שלה עלינו".

"הם יודעים שאנחנו דוחים את הכיבוש כאן. אז הם מנסים עכשיו לגרום לנו לקבל אותו בהדרגה בתור סטטוס קוו, אבל זה אף פעם לא יקרה", הוא אמר.

מוחמד אבו חומוס מוועד ההורים: "הם יודעים שאנחנו דוחים את הכיבוש כאן. אז הם מנסים עכשיו לגרום לנו לקבל אותו בהדרגה בתור סטטוס קוו, אבל זה אף פעם לא יקרה"

דובר המשטרה מיקי רוזנפלד דוחה הרבה מהביקורת, וטוען כי היה שימוש בכוח רק בתגובה לפעולות אלימות שבוצעו על ידי תושבי עיסאוויה.

"התמודדנו לאחרונה עם תקריות חמורות רבות בעיסאוויה, לרבות תושבים מקומיים הזורקים בקבוקי תבערה על כביש 1 ותקיפת שוטרים עם זיקוקים, בקבוקי תבערה ואבנים", הוא אומר, ומציין כי שתי ניידות משטרה מסיירות באופן קבוע בשכונה, כאשר היס"מ של משמר הגבול משמש כגיבוי במהלך עימותים.

"הפעילויות שלנו הן תגובה ישירה לעלייה משמעותית באלימות שראינו באזור", מציין רוזנפלד ומוסיף שהתושבים גם תקפו לאחרונה אמבולנס.

כשהוא נשאל על הצהרותיו של רוזנפלד, אבו חומוס מאשים את הרשויות בגרימת פרובוקציות בקרב תושבים כדי להוביל לעימות. "כשאתה בא לכאן ויוצר מהומה, ברור שתהיה תגובה", הוא אומר.

מוחמד אבו חומוס, חבר ועד ההורים של עיסאוויה, בן 53, יושב בסלון ביתו בסוף 2019 (צילום: אדם רזגון)
מוחמד אבו חומוס, חבר ועד ההורים של עיסאוויה, בן 53, יושב בסלון ביתו בסוף 2019 (צילום: אדם רזגון)

עימותים אלימים

קטעי וידאו שהופצו ברשתות החברתיות בחודשים אחרונים מראים תושבים ושוטרים בעימותים אלימים, כאשר התושבים יורים זיקוקים ומשליכים אבנים, בקבוקי תבערה וחפצים אחרים אל אנשי אכיפת החוק.

אבל קטעי וידאו אחרים הראו את המשטרה כשהיא משתמשת בכוח נגד מקומיים. לדוגמה, בצילום מה-9 בנובמבר, נראה שוטר מכה באחמד אל-מצרי בן ה-38 בפנים בזמן שהוא עוצר אותו, לפני שהשליך אותו אל האדמה.

מאוחר יותר באותו וידאו, שני שוטרים מרימים את מצרי ואחד מהם נותן לו אגרוף בפנים. הם דחפו אותו לקרקע שוב ושוטר שני המשיך להכות בו.

כשהוא מתראיין בפיצרייה, מצרי אמר כי השוטרים גם השתמשו בגז פלפל נגדו והוסיף כי הוא איבד הכרה במהלך התקרית. הוא טוען כי ניגש במקור לשוטרים  כדי לבקש מהם שלא להחנות את הוואן שלהם על מה שהוא תיאר כשטח פרטי שלו.

"מה שהם עשו לי היה ברברי ולא אנושי", אומר מצרי, ומוסיף כי המשטרה שמה אותו במעצר בית לחמישה ימים מספר שעות לאחר שבילה יום בקבלת טיפול בבית החולים הדסה עין כרם.

כשהוא נשאל על הווידאו, רוזנפלד העביר הצהרה על כך שהמשטרה עמדה בפני "הפרעה משמעותית שכללה תקיפה והשלכת בקבוקי תבערה ואבנים" ב-9 בנובמבר, וציין כי שני חשודים נעצרו ושוטר אחר אושפז לאחר שנפגע בראשו מאבן.

הצהרה זו, עם זאת, לא ציינה את מצרי בתור חשוד או התייחסה אליו או לשימוש של המשטרה בכוח נגדו.

סיידמן אומר כי הוא "מבולבל לחלוטין" מהפעילות הנוכחית של המשטרה בעיסאוויה. "מעולם לא ראיתי משהו כזה בהיקף, משך ואינטנסיביות שכזו בירושלים מאז 1967", הוא אומר.

אחמד אל-מצרי, תושב עיסאוויה בן 38, עומד בפיצריה בשכונה בסוף חודש דצמבר 2019 (צילום: אדם רזגון)
אחמד אל-מצרי, תושב עיסאוויה בן 38, עומד בפיצריה בשכונה בסוף חודש דצמבר 2019 (צילום: אדם רזגון)

מאמצים כושלים להפחתת מתחים

במקביל, המנהל עובייד אומר כי המשטרה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ומנהיגים מקומיים, הסכימו בסוף אוגוסט על נוסחה בה התלמידים יוכלו להגיע אל בית הספר וממנו מבלי לראות שוטרים.

"יש הסכם על כך שהמשטרה לא תיכנס לאזור במהלך השעות בהן תלמידים באים ויוצאים מבית הספר", הוא אומר. "הבעיה היחידה הייתה שהמשטרה הפסיקה לעמוד בהסכם יומיים לאחר שהגענו אליו".

בן אברהמי, יועץ לנושאי מזרח ירושלים של ראש העיר ליאון, אישר כי הגיעו ל"הבנות משותפות" כדי "להפחית חיכוך" בין תלמידים והמשטרה, אך אמר כי  מספר תקריות אלימות פגעו בהסכמים.

"מה שקרה הוא שתלמידים זרקו אבנים על המשטרה במקומות שלא היו ליד בית הספר", הוא אומר. "אז המשטרה הגיעה לשכונה כדי להתמודד עם הסיטואציות האלו, שם הם עמדו בפני עוינות נוספת".

עובייד מוסיף כי כחודש לאחר ההסכם הראשוני, המשטרה, הרשות המקומית ומנהיגים מקומיים הגיעו להסכם חדש, ויצרו קבוצת ווטסאפ עם נציגים מכל שלושת הצדדים.

"הרעיון היה שאם יש בעיה כלשהי, אפשר לפתור אותה באופן מיידי דרך הקבוצה, אך המשטרה עזבה אותה מספר ימים לאחר שנפתחה", הוא אומר.

רוזנפלד אומר כי הוא לא מכיר את קבוצת הווטסאפ.

כוחות משטרה בעיסאוויה, נובמבר 2010 (צילום: AP Photo/Bernat Armangue)
כוחות משטרה בעיסאוויה, נובמבר 2010 (צילום: AP Photo/Bernat Armangue)

אברהמי סירב לציין האם חשב כי גורמי אכיפת החוק השתמשו בכוח מוגזם בעיסאוויה, אך הדגיש כי הרשות המקומית נקטה בצעדים לשיפור המצב במקום.

"ליאון לוקח תפקיד פעיל בניסיון להיות גשר בין הצדדים", הוא אמר, וציין כי ראש העיר באופן אישי יזם פגישה בין המשטרה והמנהיגים המקומיים בסוף אוגוסט.

אברהמי גם אמר כי ליאון הורה לאחרונה על בניית גן משחקים בשכונה, אשר הושלם לפני שבועיים, ונקט בצעדים לקידום תכנית לבניית מרכז קהילתי חדש בשכונה, בנוסף.

מוחמד, תושב בן 13, אמר כי הוא היה רוצה לראות שיפור במצב. "מפחיד להיות כאן", אמר מוחמד, שסירב למסור את שם המשפחה שלו מחשש לחשיפה. "אני רק מקווה שהמצב ישתפר".

עוד 1,080 מילים
כל הזמן // יום שישי, 3 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

עוד 56 עדכונים

אזהרה אחרונה לפני שתשובה (שוב) נעלם עם כספי הפנסיות שלנו

קריסתו של הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. מי שכנראה עדיין לא שמו לב לכך הם מנהלי הפנסיות שלנו, אחרת אין הסבר לנמנום שהם מפגינים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף.

כדי ללמוד על חומרת המצב אפשר להסתכל על הפעולה החריגה שנקט הבנק הזר סיטיבנק, שעל פי פרסומים בתקשורת מימש במהירות ובזול נכסים של החברה לכיסוי חובותיה. לעומת זאת, הגופים המוסדיים, כלומר מנהלי קרנות הפנסיה שלנו, אלה שאחראים על כספי החיסכון שלנו ושבחרו להלוות את כספנו לחברות של תשובה, ממשיכים לשבת על הגדר ולא עושים את המינימום הנדרש על מנת להבטיח את האינטרס של החוסכים.

קריסת הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. אז למה מנהלי הפנסיות שלנו מנמנמים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף?

לאחרונה מתרבות האינדיקציות לכך שקבוצת דלק, הכוללת את חברת האם ואת חברות הבת שלה, צועדת לעבר הסדר חוב. זה מתבטא בירידה קיצונית של שווי נכסי הקבוצה, ובהגעת אגרות החוב שלה ל"תשואת זבל", דבר המגלם תרחיש קרוב לוודאי של הגעת החברה לכלל חדלות פירעון.

הקריסה הצפויה של תשובה מתבטאת בדירוגים האחרונים שבהם זכתה קבוצת דלק. כך לדוגמא, בדירוג האשראי של חברת "מעלות" הוכנס דירוג האשראי של דלק לרשימת המעקב תחת השלכות שליליות, לאור אי הוודאות הקיימת באשר למקורות שמהם החברה תוכל לפרוע את התחייבויותיה. מההכרזה על שינוי הדירוג עולה גם שקיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע.

בעוד שבחברת "מעלות" שוקלים להוריד בהמשך עוד יותר את דירוג קבוצת דלק, אם מגמת אי הוודאות באשר ליכולתו של תשובה לפרוע את התחייבויותיו בטווח הבינוני תימשך, בחברת הדירוג "מידרוג" כבר הורידו את דירוג האג"ח שהנפיקה קבוצת דלק מדירוג השקעה בינוני-גבוה (A2.il) לדירוג ספקולטיבי נמוך במידה רבה מאוד (Ca.il).

כל ניתוח פיננסי של שוק ההון מצייר תמונת מצב ברורה – קבוצת דלק צועדת לכיוון הסדר חוב. בהנחה שאכן הסדר כזה יתממש, על חלוקת נכסי החברה להיעשות באופן שלא יהווה העדפת נושים, ובוודאי לא להעדיף קבוצה אחת על פני אחרת. אך בזמן שחולף, קבוצת דלק מחלקת את יתרות המזומן שלה ומקטינה את יתרת הנכסים לחלוקה במקרה של הסדר חוב.

על הגופים המוסדיים, המחזיקים מספר סדרות אגרות חוב או מניות באותה חברה, מוטלת החובה לפעול להשאת התשואה לכלל התיק המנוהל, ולא לדאוג רק לתשואתו האישית של יצחק תשובה. לכן, על הגופים לבסס את החלטותיהם בכפוף לגודל החשיפה הפרטנית של התיק המנוהל לכל אחת מסדרות האג"ח והמניות.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות של תשובה, אשר הביא בשנת 2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות של הציבור.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות, שהביאו ב-2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות שלנו

עדות נוספת לרשלנות הגופים המוסדיים ניתן למצוא בעסקות שעשה תשובה בנכסים שהיו אמורים להבטיח את פירעון ההלוואות. אם כל זה לא מספיק, כעת הגופים המוסדיים יושבים מן צד ולא עושים דבר בכדי לחלץ את מה שנותר מכספם של מאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שבימים אלו גם ככה נפגעים חסכונותיהם בגלל משבר הקורונה.

בדיוק בשביל זה צריך פיקוח רגולטורי הדוק, וזהו תפקידו של המפקח על שוק ההון ד"ר משה ברקת. על ברקת להורות לגופים המוסדיים לדאוג לכספי המבוטחים באמצעות פניה לאלתר לבית המשפט בעילה של העדפת נושים.

בשל כך, פנינו ב"לובי 99", יחד עם שותפינו מעמותת "צדק פיננסי", אל הממונה על שוק ההון כדי שיתערב בנושא בדחיפות. על ברקת להורות מיידית לקרנות הפנסיה להתנגד בבית המשפט לניסיון של תשובה להותיר אותם עם פירורים מהחוב. בנוסף, על ברקת להוביל מהלך של תיקון הכשלים שאפשרו לתשובה לבצע מהלכים פיננסיים מתוחכמים מלכתחילה, באופן שאפשרו לו לרוקן מתוכן את הערבויות שנתן לפנסיות שלנו.

עו”ד לינור דויטש, היא מנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה. יועצת משפטית מומחית לרגולציה ולייעוץ פוליטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

תגובות אחרונות

בניכוי נתניהו ובאב"ד - מצבנו במשבר הכלכלי הנוכחי מצוין

 

"בניכוי החרדים והערבים, מצבנו מצוין" (נתניהו, 2012)

בהתאמה להיום, נתניהו יכול לומר על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: בניכוי המובטלים והעצמאיים, הפרילנסרים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים – מצבנו מצויין.

כדאי לראות ולהקשיב לראיון של דנה וייס עם בנימין נתניהו בחדשות 12 ב-21 למרץ. בראיון שאלה וויס את נתניהו על חבילת הסיוע הקמצנית של ממשלת ישראל לנפגעי הקורונה. נתניהו השיב כך (דקה 45):

"כדי שנוכל לתת, צריך קודם כל להזהר, יש אדם שדיבר עלי טובות – קוראים לו מילטון פרידמן, חתן פרס נובל האגדי. הוא אמר דבר פשוט – אם יש לך הרבה כסף שרודף אחרי מעט סחורות, אתה מקבל היפר אינפלציה, וזה מסוכן מאוד".

אלא שהמשפט הזה אינו נכון תמיד. יש מצבים בהם הזרקת כסף לשוק תביא לאינפלציה, ויש מצבים בהם אי-הזרקת כסף לשוק תביא למיתון עמוק.

להקשיב ולא להאמין, חזרנו לכלכלה של המשבר הגדול של 1929. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה הנוכחי שאין לו תקדים. נתניהו אינו רואה, או שהוא מתעלם, מהאבטלה המתקרבת במהירות לשיא של עשרות אחוזים מכלל העובדים. הוא מתעלם מרבבות עסקים קטנים ובינוניים, מעצמאיים ושכירים – העומדים בפני פשיטת רגל. הוא מתעלם מפנסיונרים שהגיעו לחיים על פת לחם, ומארגונים חברתיים ועמותות סיוע הזועקים לעזרה דחופה. כל אלה על פי תהום, ואילו הוא מפחד מאינפלציה.

להקשיב ולא להאמין. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה. מתעלם משיאי האבטלה, מרבבות העסקים הקטנים והבינוניים, העצמאיים והשכירים שעל סף פשיטת רגל, ומהפנסיונרים שהגיעו לפת לחם

מה שכן, שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, דואג לבנקים. מתוך ראיון של שאול אמסטרדמסקי עם שי באב״ד.

אמסטרדמסקי: "אז אשאל ספציפית בעניין הזה עוד שאלה אחת: האם אתם מתכננים התערבות כלשהי בעניין שכר הדירה? ערבות ממשלה לשכר דירה, התערבות בתחום החוזים (ראינו ידיעה אתמול על כך שהוקמה ועדה במשרד המשפטים) או כל התערבות אחרת?"
באב"ד: "אנחנו בוחנים כל כלי שיכול לעזור, כלי שכר הדירה נבחן גם כן. עם זאת, כלי זה יכול לסכן את המערכת הפיננסית לאור החשיפה של המערכת הבנקאית לנדל״ן, וככל שההקפאה תשתרשר זה עשוי להגיע לבנקים".

להקשיב ולא להאמין. מובטלים, מפוטרים, חל"תניקים, בעלי עסקים קורסים ופנסיונרים רעבים – כל אלו לא יודעים איך יעברו את המשבר ועלולים להגיע למצב בו אין להם כסף לאוכל, לשכר דירה, לארנונה, לחשמל, למים, לתשלומי משכנתה ולהחזרי הלוואות – ואילו באב"ד דואג לבנקים.

אדבר במונחים כלכליים של באב"ד, ולא במונחים אנושיים. את הבנקים צריך להציל כדי שהמשק יוכל לפעול. למקרה שבאב"ד לא יודע, לממשלה קל מאוד לחלץ את הבנקים. אם הוא לא יודע שילמד מנורבגיה:
בנורבגיה, בסוף 1991 התברר כי הפסדי ענק מהלוואות כושלות מחקו את כל הון המניות של שניים משלושת הבנקים הגדולים. הם הוכרחו ע"י הממשלה לגלות זאת במאזנים שלהם. הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם.

הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם

בארץ יש מספר קטן של בנקים, ואם אחד מהם או כולם יקלעו לקשיים או למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) אפשר לטפל בבנקים בקלות יחסית, להזרים להם כסף ולחלצם מהמשבר. אבל יהיה כמעט בלתי אפשרי להציל את המשק אם רוב אלו שנפגעו מהמשבר יפשטו את הרגל. יהיה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לטפל במאות אלפי עסקים שיסגרו או שיפשטו את הרגל.

נראה לי שבניכוי נתניהו ובאב"ד מצבנו במגפת הקורונה ובמשבר הכלכלי של הקורונה יהיה מצוין.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
עודכן לפני שעתיים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה