חיילי הדיקטטורה בהאיטי, 1963 (צילום: AP Photo/Eddie Adams)
כיצד תמכה מדינת ישראל במשטר האימים של משפחת דובליה

מה שקרה בהאיטי

סחר בנשק

במשך שלושה עשורים משפחת דובליה שלטה ביד רמה בהאיטי, תוך שהיא מעלימה את מתנגדיה ובוזזת את עמה ● מי שסייעה לה כלכלית ומכרה לה נשק היא מדינת ישראל ● מה היה היקף הסחר הזה, וכיצד תמכה מדינת ישראל בדיקטטורים נוספים? ● עתירה חדשה דורשת מבית המשפט לשפוך על כך אור

תיבת פנדורה היסטורית בינלאומית עשויה להיפתח היום (שלישי) לפני הצהריים בתל אביב, ולשחרר לאולמה של השופטת המחוזית יהודית שטופמן שדים מפחידים מהעבר האכזרי של האיים הקריביים, אם כי ייתכן שפתיחת תיבת הפנדורה תידחה למועד מאוחר יותר בגלל מחלת נציגי מערכת הביטחון, שהגישו אמש בקשת דחייה דחופה.

תחת הניסוח הפרוצדורלי "עתירה מנהלית 26181-06-19" יתבקש בית המשפט לדון בעתירה המגוללת סיפור אימה נשכח מלב – מהסוג שבימינו, כנראה, רק סדרה ריאליסטית אכזרית ויקרה של נטפליקס יכולה להעלות לסדר היום העולמי.

את העתירה גיבש עו"ד איתי מק, המייצג 63 אזרחים שעותרים נגד ראש אגף הפיקוח על ייצוא בטחוני, רחלי חן, נגד משרדי הביטחון והחוץ וכן נגד הממונים על יישום חופש המידע בשני המשרדים.

העותרים – כולם פעילים חברתיים, או חברים בארגוני זכויות אדם – מבקשים באמצעות העתירה לעורר דיון ציבורי על הקשרים הדיפלומטיים והביטחוניים בין ישראל לבין מדינות טוטליטריות שונות בעולם

העותרים דורשים לחשוף ולפתוח לדיון ציבורי את ההיסטוריה של סחר הנשק הישראלי עם משטר האימים של משפחת דובליה בהאיטי, מסוף שנות ה-50 ועד אמצע שנות ה-80 של המאה שעברה.

העותרים – כולם פעילים חברתיים, או חברים בארגוני זכויות אדם – מבקשים באמצעות העתירה לעורר דיון ציבורי על הקשרים הדיפלומטיים והביטחוניים בין ישראל לבין מדינות טוטליטריות שונות בעולם.

המדינה עדיין מסרבת לחשוף פרטים רבים על הקשרים הביטחוניים עם האיטי גם היום, כשהנסיבות השתנו מזמן, ורוב הנוגעים בדבר כבר אינם בחיים.

העותרים מקווים שעתירתם תצליח לעורר "חקירה וחשבון נפש במדינת ישראל, הן מבחינה ציבורית והן מבחינה משפטית" ושואלים "כיצד התאפשר ייצוא ביטחוני להאיטי בזמן שהתרחשו שם פשעים נגד האנושות?".

תקוותם בהגשת העתירה היא "ליצור הליך הפקת לקחים מסודר בכל הדרגים הפוליטיים והמקצועיים".

דווקא מפני שמדובר באירועים מהעבר, שהתרחשו במדינה קטנה ונטולת כל חשיבות אסטרטגית, מדינה שנחשבת לענייה ביותר בחצי הכדור המערבי ולאחת המדינות העניות בעולם – הסיפור הזה מעלה שאלות נוקבות ובראשן:

האם לישראל יש בכלל קווים אדומים מוסריים בניהול מדיניות החוץ? או שמא המדינה פועלת תמיד רק מתוך חשבון רווח והפסד תועלתני צר – גם כשהרווח הוא זעום ביותר, ומחייב עצימת עיניים לנוכח זוועות, שאין עליהן מחלוקת.

מתגייסים חדשים לצבא האיטי, 1994 (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)
מתגייסים חדשים לצבא האיטי, 1994 (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)

29 שנות רודנות

משפחת דובליה שלטה בהאיטי ביד חזקה במשך 29 שנים, מ-1957 ועד 1986. על פי ההערכות המקובלות כיום, נרצחו ונעלמו בתקופה הזו בין 30 ל-60 אלף תושבי האיטי. אלפי אזרחים ואזרחיות נחטפו, עברו עינויים קשים, נאנסו ונרצחו.

מסמכים בארכיונים שנפתחו זה מכבר בהאיטי ובארצות הברית מעידים שזוועות משטר האימים של משפחות דובליה היו ידועות גם בזמן אמת במערב, ודווחו בעת התרחשותם על ידי עיתונאים, פעילי וארגוני זכויות אדם ונציגי ארגון מדינות אמריקה. כך שהטיעון העצל "לא ידענו" לא תקף במקרה הזה.

העותרים טוענים, כי הגיע הזמן ש"גם בישראל ייחשפו מלוא המסמכים הנוגעים למעורבות המדינה, משרדי החוץ והביטחון, קציני צה"ל ומשטרה, התעשיות והיצואנים הביטחוניים הישראלים, בפשעים נגד האנושות שנעשו בהאיטי".

פאפא דוק, במרכז, 1963 (צילום: AP)
פאפא דוק, במרכז, 1963 (צילום: AP)

גם המקרה הזה קשור במידת מה לכיבוש השטחים במלחמת ששת הימים.

העותרים מתייחסים בעתירה בעיקר לשנים שבין 1967 ל-1986 שבמהלכן "לאור ניתוק היחסים הדיפלומטיים הרשמיים בין ישראל למדינות רבות התחזקו יחסיה עם הדיקטטורה בהאיטי, זאת בדומה לחיזוק קשריה עם מדינות מצורעות אחרות.

"ישראל ומשרד הביטחון החליטו לסייע בפשעים שביצעה הדיקטטורה בהאיטי, למרות שלא הייתה להאיטי חשיבות גיאו-פוליטית, וגם לא כלכלית, שכן היא לא הייתה יכולה בתקציבה הדל לרכוש מישראל מערכות נשק מתוחכמות".

"ישראל ומשרד הביטחון החליטו לסייע בפשעים שביצעה הדיקטטורה בהאיטי, למרות שלא הייתה להאיטי חשיבות גיאו-פוליטית, וגם לא כלכלית, שכן היא לא הייתה יכולה לרכוש מישראל מערכות נשק מתוחכמות"

הסיפור של משפחת דובליה בהאיטי מתחיל עשור קודם לכן. ב-22 בספטמבר 1957 התקיימו בחירות מפוקפקות בהאיטי. מאחר שרוב הגברים והנשים במדינה היו אנאלפביתים, המועמדים בבחירות אלה חילקו מראש ל"מצביעים" פתקי הצבעה עם שמותיהם, כך שבפועל לא הייתה כל פרטיות בהצבעה.

בבחירות ההן "ניצח" פרנסואה דובליה, שהיה מוכר כרופא שהוביל את המאבק במחלות טרופיות שהכו בבני המקום, מאבק שזיכה אותו בכינוי "פאפא דוק".

זמן קצר אחרי שתפס את השלטון היה ברור כי קם דיקטטור מסוג חדש בהאיטי, שאין לו גבולות וקווים אדומים מוסריים. לתפיסתו של פאפא דוק, כולם היו אויביו.

הוא פתח בגל נרחב של מעצרים. כל מתנגדיו – האמיתיים או המדומיינים – נכלאו, עונו ונרצחו. כחודשיים אחרי שנבחר לנשיאות בבחירות המפוקפקות, הוא הכריז על חוקה חדשה, שהרחיבה מאוד את סמכותו להכריז מצב חירום, וצמצמה מאוד את יכולת מתנגדיו לבקר אותו.

הגדרת "מצב חירום" הורחבה אל מעבר למצב חירום אמיתי של מתקפה על ידי אויבים מחוץ – כך שתחול גם על מצבי חירום פנימיים, שהגדרתם נותרה עמומה במתכוון וחלה על שביתות, הפגנות, התקוממות ואפילו שמועות על התקוממות.

חוקי החירום הדרקוניים האלה חלו בהאיטי במשך כל שלושת העשורים שבהם שלטו בהאיטי פאפא דוק, ולאחר מכן בנו שירש ממנו את כס הנשיאות.

פאפא דוק בנה מערכת ביטחון שהטילה טרור והפעילה אלימות, באכזריות ובהיקפים שלא היו כדוגמתם מאז שהאיטי השיגה את עצמאותה מצרפת. אף קבוצה בחברה לא הייתה חסינה מפני הרדיפה.

פעילי זכויות אדם, סטודנטים, עיתונאים, אנשי רוח ואקדמיה, האליטות הפוליטיות, הכנסייה והצבא – כולם סומנו כמטרות. כל העיתונים העצמאיים בהאיטי נסגרו. איגודי עובדים ואפילו תנועת הצופים הוצאו מחוץ לחוק.

שומריו של בייבי דוק (במרכז) עם עוזי, 1971 (צילום: AP Photo)
שומריו של בייבי דוק (במרכז) עם עוזי, 1971 (צילום: AP Photo)

בנובמבר 1962 הקים פאפא דוק את המיליציה הידועה לשמצה שלו, ששמה הרשמי היה "מתנדבי הביטחון הלאומי".

המליציה הייתה הכוח הפרטי של הנשיא וכפופה אך ורק להוראותיו, ותפקידה היה לשמור על ביטחונם של בני משפחת דובליה, ולהטיל טרור על תושבי האיטי.

פעילי זכויות אדם, סטודנטים, עיתונאים, אנשי רוח ואקדמיה, האליטות הפוליטיות, הכנסייה והצבא – כולם סומנו כמטרות. כל העיתונים העצמאיים בהאיטי נסגרו. איגודי עובדים ואפילו תנועת הצופים הוצאו מחוץ לחוק

"זו הייתה", מפרטים העותרים, "אחת מן המיליציות המאורגנות הגדולות בעולם: לנוכח העוני, האלימות והרדיפה בזמן הדיקטטורה של משפחת דובליה, דרך ההישרדות של רבים בהאיטי הייתה להצטרף לשורות המשטר.

"בכירים במשטר, במוסדות הדת וברשויות המוניציפליות היו חברים במיליציה, והם ניצלו את כוחה, כדי להטיל טרור על התושבים ולצבור רכוש.

"לעתים, סכסוך בין תלמידים בחצר בית הספר, הביא לחיסולה של משפחה שלמה, אם אחד הילדים השתייך במקרה למשפחה החברה במיליציה.

"חלק מהבכירים במיליציה נהגו לנסוע ברחבי האי העני, בלימוזינות שחורות עם סירנות. לא היו כפר או עיר אחת בהאיטי שחברי המיליציה לא קיימו בהם פשיטות וחיפושים ליליים בבתי המגורים. במהלך פשיטות אלה הרכוש המועט נבזז, לעתים נשים וילדות נאנסו, ולעתים בני משפחה נאזקו, נחטפו ומאז לא נראו.

"בשיאה, כללה המיליציה כ-300 אלף איש ואישה (מתוך אוכלוסייה של כשישה מיליון). רובם היו חסרי השכלה והכשרה צבאית ממשית. חברי המיליציה לבשו מדים כחולים. בתחילת שנות ה-70, אלפים מחבריה נשאו רובים, כאשר הנשק המועדף על בכיריה היה תת-מקלע עוזי מתוצרת ישראל".

מעשי הזוועה בהאיטי היו ידועים בעולם. לציון עשור לרודנות של פאפא דוק, פורסם במערב ב-1967 דוח ביקורת חריף, שבו צוין כי אין ולו סעיף אחד בהצהרה האוניברסלית על זכויות האדם של האו"ם שלא הופר בהאיטי.

מעשי הזוועה בהאיטי היו ידועים בעולם. לציון עשור לרודנות של פאפא דוק, פורסם במערב ב-1967 דוח ביקורת חריף, שבו צוין כי אין ולו סעיף אחד בהצהרה האוניברסלית על זכויות האדם של האו"ם שלא הופר בהאיטי

באותה שנה האיטי כבר שקעה בקריסה כלכלית. תוחלת החיים הממוצעת הייתה כ-50 שנה. אחוז תמותת התינוקות והאנלפבתיות היו הגבוהים במערב.

משפחת דובליה – פאפא דוק, אשתו סימון וארבעת ילדיהם – בזזו את כספי הסיוע ההומניטרי שנשלחו להאיטי, וחיו חיי ראווה מעוררי קנאה, כשהם מטיילים במיטב מלונות העולם, לבושים בגדי מעצבים.

באותו זמן עשרות אלפים מתושבי האיטי ניסו לברוח לארה"ב, במה שנודע כ"משבר הסירות". באופן אבסורדי, הדיקטטורה של דובליה שרדה כלכלית גם בזכות יותר ממיליון הפליטים שנמלטו מהטרור, ושלחו כספים לבני משפחותיהם. בתחילת שנות ה-80, כספים אלה היוו כשליש מההון הזר שנכנס למדינה.

בייבי דוק מבקר בהאיטי, 2014 (צילום: AP Photo/Ramon Espinosa, File)
בייבי דוק מבקר בהאיטי, 2014 (צילום: AP Photo/Ramon Espinosa, File)

"נשיא לכל ימי חייו"

באמצע שנות ה-60 העריכו במשרד החוץ, כי אפשר לרתום את האיטי לתמוך בישראל במוסדות הבינ"ל. כבר ב-1966 החליטה ישראל לתרגם לעברית את ספרו "בעיית המעמדות בתולדות האיטי", ככל הנראה כדי להתחנף לפאפא דוק.

מי שתרגם את הספר היה עובד בכיר במשרד החוץ בשם שמשון ענבל. בתחילת. הספר מופיעה תמונה של פאפא-דוק עם הכיתוב "נשיא האיטי לכל ימי חייו".

אחרי מלחמת ששת הימים, כשהלחץ הבינלאומי על ישראל גבר, החלה המדינה לחזק את יחסיה עם הדיקטטורה בהאיטי. באותה תקופה הפך תת המקלע עוזי לסימן ההיכר של חברי המיליציה האכזרית של פאפא דוק בהאיטי.

אחרי מלחמת ששת הימים, כשהלחץ הבינלאומי על ישראל גבר, החלה המדינה לחזק את יחסיה עם הדיקטטורה בהאיטי. באותה תקופה הפך תת המקלע עוזי לסימן ההיכר של חברי המיליציה האכזרית של פאפא דוק

בישראל ידעו בזמן אמת מה מתרחש בהאיטי. זה לא היה סוד שנחשף בדיעבד. בסקירה על האיטי שהוכנה במשרד החוץ ב-28 בינואר 1959, מתוארות הבחירות המזויפות, שבהן פאפא דוק זכה בנשיאות, וכן השיטות הדיקטטוריות שהנהיג שם.

לפי מברק מ-18 ביוני 1967, ימים ספורים אחרי תום מלחמת ששת הימים, שכתב סגן מנהל מחלקת אמריקה הלטינית במשרד החוץ, יעקב ברמור, לנציגות ישראל באו"ם, נשלח יעקב צור להאיטי להיפגש עם פאפא דוק, כדי לשכנע אותו לתמוך בישראל בעצרת הכללית הקרובה באו"ם.

חיילי הדיקטטורה בהאיטי, 1963 (צילום: AP Photo/Eddie Adams)
חיילי הדיקטטורה בהאיטי, 1963 (צילום: AP Photo/Eddie Adams)

ברמור הוסיף במברק "שרק לא ישכח לומר לו מה רב הרושם שספרו עשה בישראל". כי אין ספק שאזרחים רבים בישראל היו אז מרותקים לספרו של פאפא דוק על בעיית המעמדות בתולדות האיטי.

במברק נוסף, שנשלח כעבור כמה שבועות מנציגות ישראל באו"ם למשרד החוץ בירושלים, הוצע לשלוח את אל"מ מוטה גור (לימים הרמטכ"ל) להאיטי, כדי שייפגש עם פאפא דוק, וישכנע אותו לתמוך בישראל. במברק הועלה הרעיון להציג את מוטה גור לפאפא דוק כ"משחרר ירושלים" כדי להרשים אותו.

בתחילת 1971 כבר הורחבו הקשרים בין המדינות, וכללו בקשות מתועדות לסיוע בטחוני ישראלי, ובכלל זה "נשק קל אוטומטי, ציוד קשר, מכ"ם והליקופטרים".

באותה תקופה הידרדר מאוד מצבו הבריאותי של פאפא דוק. הוא עבר מספר התקפי לב ובפברואר 1971 הודיע על משאל עם שבו הוצגה מועמדותו של בנו בן ה-19, ז'אן-קלוד דובליה – המכונה בייבי דוק – להחליפו כנשיא. בייבי דוק נבחר במשאל העם פה אחד. זמן קצר לאחר מכן פאפא דוק הלך לעולמו.

הדיקטטור החדש והצעיר ירש את מערכת הביטחון של אביו, כולל המיליציה הידועה לשמצה, מרכזי העינויים שהופעלו במרתף ארמון המלוכה, ומחנות מעצר שבהם הוחזקו אלפי עצורים פוליטיים ללא משפט במשך שנים.

הדיקטטור החדש ירש את מערכת הביטחון של אביו, כולל המיליציה הידועה לשמצה, מרכזי העינויים שהופעלו במרתף ארמון המלוכה, ומחנות מעצר בהם הוחזקו אלפי עצורים פוליטיים ללא משפט במשך שנים

בניגוד לכל ההערכות, הצליח בייבי דוק להחזיק בשלטון בהאיטי 15 שנה.

גם שנות כהונתו, בין השנים 1971 ל-1986 התאפיינו בשימוש נרחב בעינויים, שלילת חירות, רצח והיעלמויות. בשנותיו הראשונות בשלטון ניהלה את המדינה בפועל אמו סימון (שכונתה, נכון, מאמא דוק). בייבי דוק נהג להסתובב בהאיטי כשהוא מוקף בחיילי המשמר הנשיאותי שנשאו תמיד רובי עוזי מתוצרת ישראל.

משלחת הצלה ישראל להאיטי, אחרי רעידת האדמה ב-2010 (צילום: AP Photo/Ramon Espinosa)
משלחת הצלה ישראל להאיטי, אחרי רעידת האדמה ב-2010 (צילום: AP Photo/Ramon Espinosa)

בסוף אוגוסט 1978 ביקרה בהאיטי ועדת חקירה של ארגון מדינות אמריקה. כעבור שנה פרסמה הוועדה דוח חריף על מצב זכויות האדם ועל המשטר של בייבי דוק.

בדוח צוינו עדויות קשות על המתרחש בבתי הכלא במדינה, וכן שהמשטר ניסה להונות את הוועדה רגע לפני ביקורה שם; הוועדה מצאה תיעוד למותם של כ-150 אסירים פוליטיים בבתי הכלא, הן ממחלות והן מאחר שהוצאו להורג ללא משפט.

לפי עדויות שהגיעו לוועדה, כוחות הביטחון רצו לחסוך כדורים, ולכן הובילו עצורים פוליטיים לשפת הים, הכו אותם בצוואר כדי לשבור להם את המפרקת וזרקו אותם למים. לפי הדוח, בשנת 1979 כ-80% מהאוכלוסייה היו אנאלפביתים, רובם לא למדו מימיהם בבית ספר. רק 4% סיימו בית ספר יסודי.

באותן שנים הודקו יחסי ישראל-האיטי. במסמכים רשמיים מעטים שארה"ב חשפה לציבור, עולה כי על פי חוות דעת של ה-CIA מדצמבר 1975 האיטי רכשה מישראל ב-1973 נשק קל ותחמושת, ובשנת 1974 גם ארבעה תותחים ללא רתע.

במברק שנשלח ב-1984 משגרירות ארה"ב בפורט א-פרינס בירת האיטי למזכיר המדינה האמריקאי, עולה שקו אספקת הנשק מישראל להאיטי המשיך לפעול לאורך כל שנות שלטון האימים של בייבי דוק וכלל ב-1984 גם כלי רכב משוריינים, נוסף על נשק קל ותחמושת.

במברק שנשלח ב-1984 למזכיר המדינה האמריקאי, עולה שקו אספקת הנשק מישראל להאיטי המשיך לפעול לאורך כל שנות שלטון האימים של בייבי דוק וכלל גם כלי רכב משוריינים, נוסף על נשק קל ותחמושת

לפי מברק משגרירות ארה"ב בהאיטי מחודש יולי 1984, שר הפנים של האיטי, ומי שהיה אחראי ישיר לפשעים נגד האנושות במקום, רוג'ר לפונטנט, ביקר בישראל שמכרה אז להאיטי רובי עוזי וגליל, התקנים להצבת מערכות נשק למטוסים ושתי מערכות תותחים שהוצבו בארמון הנשיאות.

ב-1986 הודח בייבי דוק מהנשיאות ויצא לגלות בצרפת יחד עם כל בני משפחתו. ב-2011 הוא נעצר והועמד לדין על מעורבותו בביצוע פשעים נגד האנושות, אבל הוא מת מהתקף לב ב-2014, לפני שההליכים המשפטיים נגדו מוצו.

בינואר 2010 התרחשה בהאיטי רעידת אדמה חזקה שזרעה חורבן והרגה כ-200 אלף בני אדם. ב-2016 נפגעה המדינה מההוריקן מתיו וב-2018 מרעידת אדמה חזקה נוספת. ישראל הייתה אחת המדינות שהזדרזו להגיש למקום סיוע הומניטרי – שעליו דווקא דווח בהרחבה.

ילדים במחסה שהקימה ישראל אחרי רעידת האדמה בהאיטי, 2010 (צילום: AP Photo/Brennan Linsley)
ילדים במחסה שהקימה ישראל אחרי רעידת האדמה בהאיטי, 2010 (צילום: AP Photo/Brennan Linsley)

"זה אינו מקרה חריג"

העותרים לבית המשפט במחוזי טוענים כי "שיתוף הפעולה של מדינת ישראל עם הדיקטטורה בהאיטי אינו מקרה חריג במדיניות של מדינת ישראל.

"חוסר השקיפות איפשר במשך עשרות שנים למדינת ישראל לספק (מאינטרסים מגוונים) ציוד, שירותים וידע ביטחוניים למדינות מפוקפקות ולמשטרים דיקטטוריים שהיו מוקצים על ידי הקהילה הבינלאומית".

נשיא המדינה יצחק נבון לוחץ יד לשגריר האיטי מוסט פייר ג'רום, בקבלת פנים לדיפלומטים הזרים לכבוד ראש השנה, בבית הנשיא בירושלים. 1978 (צילום: משה מילנר, לע"מ)
נשיא המדינה יצחק נבון לוחץ יד לשגריר האיטי מוסט פייר ג'רום, בקבלת פנים לדיפלומטים הזרים לכבוד ראש השנה, בבית הנשיא בירושלים. 1978 (צילום: משה מילנר, לע"מ)

להבדיל מעתירות קודמות שאותם עותרים הגישו בעניינים דומים (לגבי סחר נשק עם צ'ילה, סרי לנקה, רואנדה וסרביה), במקרה הזה הקשר בין ישראל להאיטי (שתואר קודם) כבר נחשף לציבור במסמכים רשמיים של משרד החוץ.

פרקליטות מחוז ת"א מבקשת מביהמ"ש לדחות את בקשת העותרים מאחר ש"במסירת המידע המבוקש קיים חשש ממשי ומבוסס לפגיעה בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה"

ולכן, טוענים העותרים כי משרד החוץ ומשרד הביטחון "אינם יכולים להכחיש את עצם הייצוא הביטחוני לדיקטטורה בהאיטי בתקופה הרלוונטית, ואין הצדקה עניינית לסירוב גורף לחשוף את המסמכים שברשות משרד הביטחון.

כוחות הביטחון של האיטי עורכים חיפוש ברכב של מקומיים, 1963 (צילום: AP Photo/Eddie Adam)
כוחות הביטחון של האיטי עורכים חיפוש ברכב של מקומיים, 1963 (צילום: AP Photo/Eddie Adam)

"נהפוך הוא, הדבר מחזק את ההצדקה לגילוי המסמכים לציבור הרחב ומוכיח כי אין מדובר בבקשת מידע טורדנית ומופרכת. נוכח הראיות לקשרים הדיפלומטיים והביטחוניים של מדינת ישראל עם הדיקטטורה בהאיטי, אין למשיבים שום יכולת לבודד ב'פינצטה' חשש כלשהו לפגיעה בביטחון וביחסי החוץ של ישראל, ולהוכיח כי דווקא גילוי המסמכים המבוקשים הוא הדבר שיפגע ביחסי החוץ ובביטחון".

בתשובה לעתירה שתתברר מחר מבקשת עו"ד שרה בלו, מפרקליטות מחוז תל אביב, כי בית המשפט ידחה את בקשת העותרים מאחר ש"במסירת המידע המבוקש קיים חשש ממשי ומבוסס לפגיעה בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה".

עוד 2,117 מילים
כל הזמן // יום שישי, 17 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר החוץ הבחרייני, ח'ליד בן אחמד אל-ח'ליפה, הודח במפתיע אחרי 15 שנה בתפקיד ● השנה הוא הצטלם עם שר החוץ ישראל כ"ץ, תקף את איראן בחריפות, והתראיין לזמן ישראל ולכלי תקשורת נוספים בארץ ● מומחים חוששים כי שילם את המחיר לאחר ש"הרחיק לכת יותר מדי" ● ובישראל מקווים כי פיטוריו לא יפגעו ביחסים העדינים בין המדינות

עוד 1,103 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַשְּׂמֹאל

זמן ישראל מציג: "ההולכים אל האבדון", קברט טראגי-קומי, תמונה אחרונה (בינתיים) ● בהשתתפות: שמאלנית נסערת, שמאלן קשוח, שמאלנית מאוכזבת ושמאלן סרקסטי

עוד 615 מילים

פרשנות חודש וחצי לבחירות, הליכוד והימין בכאוס מוחלט

החיבור הכפוי בימינה, מחיקת הבית היהודי, אירועי בקשת החסינות, הפיאסקו של מינוי השרים הבכירים, פרשת ביטן והיחסים המעורערים עם אדלשטיין - כל אלו הופכים את הליכוד והימין לזירה של התכתשויות ותככים, דווקא בימים שבהם צריך איחוד שורות ● שר בליכוד לזמן ישראל: "עם הטירוף הזה אי אפשר ללכת לבחירות"

עוד 691 מילים

גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לתועלת פוליטית – לא יכול להיות ראש ממשלה"

יושב ראש הוועדה המסדרת ניסנקורן פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הבהרה לגבי הכינוס המתמהמה של המליאה ● איציק כהן מש"ס הודיע שלא יתמנה לשר השיכון; משולם נהרי ימונה לסגן שר הרווחה ● עיסאווי פריג' דחה הצעות לרוץ בכחול לבן וברשימה המשותפת ● יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן דנו עם נפתלי בנט ואיילת שקד בהתמודדות ברשימת ימין דתית-חילונית

14:59 עריכה

חבר הכנסת מוטי יוגב, שאחרי כשבע שנות פעילות בכנסת, הודיע השבוע על פרישתו – מודה לתומכיו.

14:56 עריכה

מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, הציע להדיח את חברי הכנסת איציק שמולי ועמר בר-לב מהרשימה, כשהשניים פעלו בניגוד לעמדת יושב הראש פרץ וקראו בפומבי לאיחוד עם מרצ. כך פרסמה היום סימה קדמון ב"ידיעות אחרונות".

שמולי, שהיה מהכוחות המניעים של המהלך, גייס את אנשי העבודה לשעבר אברהם (בייגה) שוחט, איתן כבל, יולי תמיר, עמרם מצנע ועוזי ברעם לשם כך. בישיבת סיעה, שהתקיימה השבוע, האשים פרץ את שמולי בחלקו בקמפיין ציבורי, שכלל פרסום מודעות בעיתונות ושלטי חוצות – למען האיחוד.

עוד מדווחת קדמון שסתיו שפיר, שפרשה השבוע מפעילותה הפוליטית, משוכנעת ששמולי פעל כדי שלא תהיה חלק מרשימת העבודה-גשר-מרצ. גם ניצן הורוביץ ותמר זנדברג, לפי הדיווח, לא הצטערו על דחיקתה החוצה.

14:36 עריכה

אחרי ש-25 חברי כנסת, מחמש סיעות שונות – כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר ומרצ – פנו ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שיכנס את מליאת הכנסת ולא נענו, יושב ראש הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן, פנה היום ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בבקשה לקבל הבהרה לגבי מועד כינוס המליאה.

14:31 עריכה

בינתיים בטוויטר: בצלאל סמוטריץ' מעודד מהתמיכה שלה הוא זוכה, יואב גלנט – על האיום האיראני, עיסאווי פריג' תוקף את נפתלי בנט, ועוד.

14:13 עריכה

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לטובת תועלת פוליטית ומנצל את תפקידו הממלכתי בשביל גורלו האישי – לא יכול להיות ראש ממשלה".

מי שמוכן להשתמש בביטחון ישראל כדי להכניס את תומכי כהנא לכנסת – לא ראוי להיות ראש ממשלת ישראל.כמו בכל סוף שבוע, כמה…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 17 בינואר 2020

14:06 עריכה

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע ליושב ראש מפלגתו, אריה דרעי, שהוא מוותר על תפקיד שר הבינוי והשיכון – בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת יפעת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה. זאת על רקע הקשיים המשפטיים לערוך סבב מינויים בתקופת ממשלת מעבר.

מש״ס נמסר כי הוחלט שחבר הכנסת משולם נהרי, סגן שר הפנים, ימונה לסגן שר העבודה והרווחה עם סמכויות נרחבות, בדגש על טיפול באוכלוסיות מוחלשות.

13:10 עריכה

מעטים במערכת הפוליטית נדרשו היום להמלצותיה של ועדת סל התרופות, שפורסמו הבוקר – ביניהם, חברי הכנסת איציק שמולי מהעבודה-גשר-מרצ ויאיר לפיד מכחול לבן.

12:38 עריכה

מנהעשה בטוויטוספירה: עופר כסיף על התאבדות רופאים במרכז הרפואי סורוקה, יועז הנדל על ירושלים, יולי אדלשטיין על השפה העברית ועוד.

12:15 עריכה

חבר הכנסת לשעבר עיסוואי פריג' דחה הצעות שקיבל מכחול לבן ומהרשימה המשותפת. אחרי ששובץ במקום ה-11, הנחשב ללא ריאלי, ברשימת העבודה-גשר-מרצ, הוצע לפריג', איש מרצ, להשתלב במפלגות מתחרות, הצעות שאותן דחה. כמו כן הורה חבר הכנסת לשעבר לאנשיו שלא לתקוף את רשימת העבודה-גשר-מרצ. כך דיווח ערן זינגר בתאגיד השידור כאן.

עיסאווי פריג' בוועידת מרצ, השבוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
עיסאווי פריג' בוועידת מרצ, השבוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
11:26 עריכה

על רקע המשבר בציונות הדתית, בכחול לבן מתכוונים לפנות לציבור חובשי הכיפה – כך דיווח הבוקר אריק בנדר ב"מעריב".

הציבור הציוני-דתי יותר פתוח וליברלי מהנציגים הפוליטיים שלו, אמר חבר הכנסת יועז הנדל לעיתון. לדבריו, רבים סבורים שיש ליצור תחרות בענף הכשרות, שנשים צריכות לשרת בצבא ושללהט"בים מגיעות זכויות. בחשבון הפייסבוק שלו כתב הנדל שכחול לבן היא היחידה ששמה את אחדות ישראל לפני הכל.

יועז הנדל (צילום: פלאש 90)
הנדל ברמת גן בספטמבר האחרון (צילום: פלאש 90)
10:54 עריכה

המשטרה פתחה בחקירה בעקבות הצבת סמל תנועת כך – אגרוף קפוץ – על פסלו של בנימין זאב הרצל במחלף הסירה. בנוסף הוצבה הכתובת ""די לחנך להומופוביה. לכיבוש. לשנאה".

הפעילים שעומדים מאחורי המעשה אמרו לחדשות 12: "לא יכולנו לשתוק. כאזרחים, כהורים וכבני אדם, אסור לשבת בשקט כששר החינוך מפקיר את חיי ילדינו, וממשיכיו של כהנא מקבלים את המפתחות להנהגת המדינה. לא על הומופוביה, אפרטהייד ושנאה חלמו אבותינו ואמהותינו. הרצל היה הראשון להיאבק בהם. זה לא מה שחזה".

10:46 עריכה

ביום חמישי הקרוב ייערך ביד ושם פורום השואה העולמי, שבו יצוינו 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ. באירוע ישתתפו מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ, הדוכס הגדול של לוקסמבורג אנדריי, הנסיך הבריטי צ'ארלס והנסיך הנורבגי הוקון מגנוס.

באירוע ייקחו חלק עשרות נשיאים, בהם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר, נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה סוזה, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא איסלנד גודני יוהאנסון, נשיא יוון פרוקופיס פבלופולוס, נשיא הונגריה יאנוש אדר. כן ישתתף סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

תליית דגלים בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הכנות בירושלים לקראת אירועי השבוע הבא, אתמול (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ערב הפורום ביד ושם יערוך נשיא המדינה קבלת פנים חגיגית לאורחים, שבה יופיעו הזמרים מירי מסיקה, עמיר בניון, דוד דאור ושלומי שבן. יותר מ-500 עיתונאים זרים יגיעו לסקר את האירועים. בקשתו של בני גנץ לשאת דברים, בדומה לראש הממשלה נתניהו – נדחתה על ידי יד ושם.

10:10 עריכה

יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן נפגשו עם נפתלי בנט ואיילת שקד מהימין החדש ודנו עימם בהקמה של רשימת ימין דתית-חילונית. אולם המגעים לא הבשילו: הנדל והאוזר לא היו מוכנים להמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה, ובנט ושקד לא היו מוכנים להמליץ על בני גנץ. כך פרסם הבוקר עמית סגל בטורו ב"ידיעות אחרונות".

09:18 עריכה

פסלו של הרצל על מגדל המים בהרצליה הולבש בחולצה שעליה סמלה של תנועתו של מאיר כהנא, כך – ככל הנראה במחאה נגד התמודדותה של עוצמה יהודית בבחירות.

08:19 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מתכוונת לרכוש לקראת הבחירות, שייערכו במרץ, עוד מצלמות, כדי להגביר את הפיקוח על טוהר הבחירות. זאת בנוסף ל-1,800 המצלמות שרכשה לקראת הבחירות האחרונות. כך דיווח הבוקר גדעון אלון ב"ישראל היום".

07:21 עריכה

בסקר שנערך עבור תחנת הרדיו 103FM מקבלות מפלגות הבלוק של נתניהו 54 מנדטים, כחול לבן, הרשימה המשותפת והעבודה-גשר-מרצ זוכות ל-58 מושבים בכנסת, וישראל ביתנו – לשמונה. עוצמה יהודית, שלא עוברת את אחוז החסימה, מקבלת שני מנדטים.

לפי הסקר, 64% מהציבור מתנגדים למתן חסינות מפני העמדה לדין לראש הממשלה נתניהו; 36% מהציבור תומכים במהלך.

הסקר נערך על ידי מאגר מוחות בראשות פרופסור יצחק כ"ץ, באמצעות פאנל אינטרנטי. גודל הטעות הסטטיסטית – 4.4%.

עוד 16 עדכונים
עודכן עכשיו

סוגרים עשור

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לבנט מפריעה תמונת מחבל בסלון אבל אין לו בעיה לעבוד עם מורשעי המחתרת היהודית

שר הביטחון סירב לצרף את מפלגתו של איתמר בן-גביר לרשימת ימינה, בטענה שיש לראש עוצמה יהודית תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ● אבל לבנט עצמו קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם חברי המחתרת היהודית, אשר השתתפו בפיגועים נגד פלסטינים והורשעו בטרור, והוא קיים קשרים עקיפים עם מורשעים וחשודים נוספים במעורבות בטרור ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

למקרה שפיספסת

נתוני התעסוקה כשהממשלה לא מתפקדת, האבטלה עולה

העלייה באבטלה היא תוצר לוואי של השיתוק הפוליטי, ושל ממשלת המעבר שאינה מוסמכת לבצע פרויקטים גדולים ● יש גם חדשות טובות: אוכלוסיות חדשות הצטרפו למעגל מחפשי העבודה - בעיקר נשים ערביות - וכעת הן נחשבות "מובטלות" ומשפיעות על הסטטיסטיקה ● ומה עם החרדים? ממשלת נתניהו עשתה הכל כדי להשאירם בבית

עוד 858 מילים

דבר התובעת

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

עוד 4,615 מילים

סקרי מנדטים בערוצי החדשות: ללא שינוי בגושים

בן גביר: "פרץ תקע לי סכין בגב. אני הצלתי לו את הקריירה" ● פרץ: "הפרתי את המילה שלי, מצטער על כך בכל ליבי" ● סמוטריץ' קרא לבן גביר לפרוש: "ריצה שלכם תוריד לטימיון קולות רבים" ● במערכת הפוליטית זועמים על החלטתו של סמוטריץ' לבטל קווי אוטובוס בשבת

עוד 48 עדכונים

פרופ׳ אשר כהן: הטראומה של אפריל הכניעה את בנט

כהן, מבר אילן, חוקר כבר שני עשורים את דפוסי ההצבעה של אנשי הציונות הדתית ● כתומך מוצהר של הימין החדש, כהן קיווה שמפלגתו של בנט תרוץ עצמאית, במקביל לרשימה חרד"לית הכוללת את רפי פרץ, סמוטריץ' ובן-גביר ● אמש, ברגע האחרון, החליטו מפלגות הימין להתאחד שוב - ללא עוצמה יהודית ● בראיון לזמן ישראל, כהן מזהיר: "איחוד רחב מקטין את הסיכוי של גוש הימין"

עוד 1,781 מילים

תקלה נרחבת בחשבונות העסקיים בפייסבוק

מעקב זמן ישראל בשבוע שעבר פרסמנו תלונות של ישראלים, שסיפרו כי הפסידו כסף רב לאחר שהחשבונות העסקיים שלהם בפייסבוק נחסמו במפתיע ● פייסבוק לא הגיבה לפנייתנו בנושא, אך מתשובה שלה לאחד הלקוחות עולה: מדובר בתקלה טכנית נרחבת, שעדיין לא נפתרה

לאחר שלא התקבלה תגובה רשמית מפייסבוק לדיווח בזמן ישראל על הניתוקים והחסימות מהם סובלים בעלי עסקים שמתבססים על פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית, מתברר כי מדובר בתקלה נרחבת ברשת החברתית.

בסוף השבוע פרסמנו כי מאות אנשי עסקים בארץ ובחו"ל נתקלים בבעיה בניסיונותיהם לנהל את חשבונות הפייסבוק שלהם בחודש האחרון:

בקשות חוזרות ונשנות לזיהוי של המשתמש מחדש, ניתוקים תכופים של החשבונות, בקשות לשינוי ססמה ואף שליחת תמונת הפרופיל המקורית של החשבון כדי לוודא את זהות המשתמש.

במקרים רבים, אחרי דפוס הפעולה הזה מצד פייסבוק, מגיעה גם החסימה. החסימה משתחררת במקרים מסוימים לאחר יצירת קשר עם פייסבוק והגשת בקשה לשחרור החשבון.

ואולם כמה אנשי עסקים בעלי תקציבי פרסום של אלפי דולרים ליום בפייסבוק, שעמם שוחחנו, אומרים כי חלק מהפניות פשוט לא נענו.

אביתר, שעובד בתחום הפרסום הדיגיטלי וסבל מהתופעה, פנה לחברה בבקשה לטפל בבעיה הניתוקים התכופים, וקיבל את התשובה הבאה:

"ממה שתיארת אני מבין שאתה חווה לצערנו תקלה שהינה תקלה נרחבת המתרחשת בשבוע האחרון במספר רב של חשבונות. הצוותים הטכניים שלנו עמלים על מציאת פתרון כולל ונשמח לעדכנך ברגע שהתקלה תתוקן".

ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון
ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון

מאז קבלת התגובה של פייסבוק הניתוקים בחשבון של אביתר הפסיקו, אולם תלונות של בעלי עסקים אחרים שחשבונם נחסם ממשיכות לזרום לזמן ישראל.

יתכן כי גל הניתוקים וחסימת החשבונות הנוכחי קשור לעדכון הכלים לבדיקת הפרטיות של החשבונות שערכה פייסבוק בתחילת החודש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 200 מילים ו-1 תגובות

העגלים שניצלו מהשרפה באוסטרליה גססו בישראל

פעיל למען זכויות בעלי חיים תיעד עגלים גוססים ומתים במשלוח מאוסטרליה שהובא לארץ לפיטום ושחיטה ● התנאים שבהם מוחזקים העגלים עומדים בניגוד להבטחות משרד החקלאות ● ניסיונות חקיקה להפסקת המשלוחים החיים נתקעו בשל הבחירות ● ב-2019 הובאו מאוסטרליה 134 אלף עגלים וטלאים

עוד 1,225 מילים ו-1 תגובות

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרה מקבלים טפסים רק בעברית ובאמהרית

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי מארגון יש דין ● במשטרה טוענים כי לאחרונה החלו להנפיק טפסים בשפות נוספות ● אך רתיב נעאסאן - שהתלונן בימים האחרונים כי מתנחלים כרתו את עצי הזית שלו - קיבל טפסים רק בעברית ובאמהרית

לפני עשרה ימים נאלץ רתיב נעסאן להגיע שוב לתחנת משטרת בנימין על מנת להגיש תלונה. זה קרה אחרי שממנהלת התיאום והקישור (הגוף שמקשר בין צה"ל לפלסטינים) הודיעו לו שמתנחלים כרתו כמה עשרות עצי זית בחלקה ששייכת לו.

נעסאן, תושב כפר מוע'ייר שבשומרון (כ-25 ק"מ מצפון לרמאללה), כבר מורגל בזה: בשנים האחרונות הוא הגיש יותר מ-30 תלונות על כריתת עצים באדמותיו.

לטענתו, שום דבר לא יוצא מהתלונות ואיש לא נתפס, אבל הוא מתעקש להגיש אותן פעם אחר פעם, כדי שהדברים יתועדו.

כשנעסאן יוצא מתחנת המשטרה, הוא מחזיק בידו טופס המאשר שהתלונה הוגשה וכולל הסברים על שלבי הטיפול בה. אלא שהוא לא יכול להבין מה נכתב בטופס, שמודפס בשתי שפות: עברית ואמהרית.

מיותר לציין שרובם המכריע של הפלסטינים בשטחים לא יודעים לקרוא עברית, קל וחומר אמהרית. לתחושתם, העובדה שהם מקבלים מסמכים בשפה שגם לשוטרים ברור שהם אינם מבינים משקפת את יחס המערכת אליהם ואל התלונה.

מקבל עדכונים מהצבא על השטח שלו

בבעלות רתיב נעסאן ומשפחתו יש כ-1,000 דונם קרקעות חקלאיות באזור מוע'ייר. לחלק מהאדמות הוא מנוע מלהגיע משום שהן קרובות לגדר של כמה התנחלויות ומאחזים בסביבה, ביניהם עדי עד.

לשטחים הללו הוא רשאי להיכנס פעמים ספורות בשנה, בתיאום מראש עם הצבא. בשאר הזמן אין לו דרך לדעת מה מתרחש בהם. לעתים, כמו באירוע האחרון, הצבא מעדכן אותו שמישהו התנכל לעצי הזית שלו.

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי, מנהל מחלקת השטח בארגון יש דין, "נעסאן הוא מהפייטרים שיש להם צורך להרגיש שהם עושים משהו. זה עניין פסיכולוגי, תחושה שהוא לא מוכן לוותר".

איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)
איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)

"הלוואי וזה היה נכון"

בדוברות משטרת מחוז ש"י (יהודה ושומרון) אומרים שהטפסים הללו מונפקים אוטומטית מהמערכת המשטרתית, ושאם מגיש התלונה לא מבין את תוכנם החוקר יושב איתו ומסביר לו בעל פה בערבית מה כתוב במסמך.

פיראס אל עלמי, שמלווה תקופה ארוכה את רתיב נעסאן ומתעד את התיקים שהוא פותח, צוחק למשמע הדברים: "הלוואי וזה היה נכון. זה פשוט לא קשור למציאות".

ממשטרת ש"י נמסר עוד ש"אם המתלונן לא הבין את הדברים ניתן להפנות אותו שוב לתחנת המשטרה על מנת שיקבל הסברים. בזמן האחרון הוכנסה למערכת אפשרות להנפיק מסמכים גם בערבית ובאנגלית".

נשאלת השאלה מתי זה "הזמן האחרון", שכן נעסאן קיבל את הטופס הכתוב אמהרית ועברית רק בשבוע שעבר.

בתשובה לשאלה האם המערכת עברה שדרוג דרמטי והתחילה להנפיק טפסים בשפות אחרות ממש בימים האחרונים, נעניתי על ידי דוברת המשטרה ש"המשטרה מתפתחת כל הזמן".

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
עוד 365 מילים

ברגע האחרון: איחוד בימין ללא בן-גביר. עוצמה יהודית רצה לבד

ימינה האחרונה להגיש את הרשימה לכנסת, חמש דקות לפני חצות ● עוצמה יהודית בראשות בן-גביר רצה לבד ● בן-גביר: פרץ תקע לי סכין בגב ● פרץ התנצל בפני בן-גביר ● מוטי יוגב, שנדחק ברשימה המאוחדת למקום ה-11: הבית היהודי איבד את דרכו, פרץ אינו אדם ראוי ● ח"כ גדי יברקן שהודח מ"כחול לבן" והוחלף בידי אנדרי קוז'נוב שובץ במקום ה-20 בליכוד ● סתיו שפיר הודיעה שלא תתמודד לכנסת ה-23

עוד 75 עדכונים

טובעים השניים מן האחד

בצלאל סמוטריץ' עשה אתמול צעד גדול קדימה, אבל הציונות הדתית עשתה צעד ענק ברוורס ● מונע בנקמה ברפי פרץ ואיתמר בן-גביר, שר התחבורה הצטרף לימין החדש והפך לאורלי לוי אבקסיס של הימין - נטע זר במפלגה שדוגלת במצע רחוק משלו ● בימין החדש מקווים שסמוטריץ' יביא יותר קולות משהוא יבריח ● ובבית היהודי, בינתיים, אף אחד לא מאמין שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה ● פרשנות

עוד 561 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה