גנית צינמן (צילום: מתוך דף הפייסבוק)
מתוך דף הפייסבוק

הנצחת קרבנות אלימות במשפחה: "אני רוצה שיזכרו את הבת שלי - לא את הרצח שלה"

החיים במדינת ישראל מלווים בימי זיכרון והנצחה ציבוריים ואישיים, אך איך מנציחים אישה שנרצחה בידי הבעל או החבר לשעבר - כאשר בני המשפחה חשים לעתים בושה או אשמה? ● כעת, יותר ויותר משפחות של קרבנות אלימות פועלות להנצחת הבת, האם או האחות שנלקחה ● "אני מספרת על חייה של בתי ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את מי שהיא הייתה" ● "היום, יותר אנשים מוכנים להקשיב"

השקת הספר לזכרה של איריס וסילייב ז"ל בדצמבר האחרון בתל אביב הייתה אירוע מרגש ועצוב. נינה גלן, שאיבדה את בתה היחידה באפריל 2013, קיבלה את פני הנכנסים אל האולם הקטן של בניין משרד בשדרות רוטשילד בתל אביב.

היו שם בעיקר חברים, בני משפחה ופעילים למען נפגעות ונפגעי אלימות במשפחה. ניכר היה על נינה שהיא מתרגשת, עיניה דמעו וידה הייתה מונחת על התליון שתלוי על צווארה, ובו מלחי הרחה שעוזרים לה להתגבר על ההתרגשות.

הילדים של איריס לקחו חלק פעיל בהפקת האירוע, והפעילו את המחשב שהציג תמונות של אמם לאורך האירוע. נינה הקריאה ברוסית כמה משיריה של איריס, שתורגמו גם לעברית. מדי פעם עצרה וקרבה את התליון לאפה.

כל שיר שבר את הלב, אבל השיר שכתבה איריס על בנה נגע בי בצורה אחרת. השיר תיאר בצורה מדויקת את הקשר המיוחד שבין אם לילדיה – ההזדקקות של הילד, ורוך ואהבה של אם שיודעת שהוא מצפה לה בבית בסוף היום

כל שיר שבר את הלב, אבל השיר שכתבה איריס על בנה נגע בי בצורה אחרת. השיר תיאר בצורה מדויקת את הקשר המיוחד שבין אם לילדיה – ההזדקקות של הילד, ורוך ואהבה של אם שיודעת שהוא מצפה לה בבית בסוף היום.

כל הורה, בעצם כל אחד שהיה פעם ילד, יכול להתחבר לתחושה.

"אף קטן דבוק בערב לחלון,
ועיניים כל כך עצובות,
בדירה שמעל הכניסה
מחכה יקירי הבובון".

אירועי הנצחה וזיכרון, וספרים שמנסים לחבר אותנו ליקירנו שהלכו מאיתנו הם חלק בלתי נפרד מתרבות השכול הקולקטיבית של מדינת ישראל.

זה התחיל עם קרבנות השואה, המשיך לחללי צה"ל, ומשם לנפגעי פעולות האיבה, הקרבנות בדרכים, ועוד ועוד. ההנצחה מאפשרת למשפחה ולחברים להתאחד באבלם, ולהתמקד בסיפור חייו של הקרבן לא פחות מאשר בסיפור מותו.

אבל מה עושים כאשר החיים והמוות שלובים זה בזה, כאשר המוות הוא לפעמים תולדה ישירה של חיים כואבים ומושתקים, חיים שלא תמיד המשפחה והחברים רוצים להתגאות בהם או אפילו לזכור חלקים רבים מהם?

איריס וסילייב נרצחה באכזריות על ידי בעלה לשעבר, והערב והספר לזכרה הם חלק מתופעה מצומצמת יחסית של מפעלי הנצחה לקרבנות אלימות במשפחה.

למרות שבכל שנה נרצחות בישראל עשרות נשים בידי בני זוג בהווה או בעבר (בין השנים 2004-2019 נרצחו 176 נשים, והשנה נפתחה עם שלושה מקרים נוספים) הבושה, הכאב והפחד מונעים לפעמים מאוהביהן להנציח אותן כפי שהיו רוצים.

"בניגוד להנצחת גיבורי ישראל, קשה להנציח קרבנות רצח במשפחה כי מי שנותר חש הרבה פעמים אשמה ובושה, וקשה להנציח משהו שיש בו אות קלון", מספרת ד"ר אתי אבלין, עובדת סוציאלית קלינית ומומחית לטראומה, אבדן ושכול.

"בניגוד להנצחת גיבורי ישראל, קשה להנציח קרבנות רצח במשפחה כי מי שנותר חש הרבה פעמים אשמה ובושה, וקשה להנציח משהו שיש בו אות קלון", מספרת ד"ר אתי אבלין, עובדת סוציאלית קלינית ומומחית לטראומה

"בני המשפחה מאשימים את עצמם בכך שלא שמרו על האישה שנרצחה, אולי לא דיברו איתה בסמוך לאירוע, אולי לא האמינו לה כשאמרה שהיא כבר לא אוהבת את בעלה או מפחדת ממנו. אבל דווקא להנצחה יש חלק קריטי בטיפול והחלמה מהטראומה. כי זה עוזר לתת תוקף למה שקרה, לספר את זה כסיפור ולשים את זה במילים, ובכך לבנות את הזהות העצמית שלי מחדש על מנת להמשיך הלאה".

איריס וסילייב וקסניה סבטלובה
איריס וסילייב (משמאל) וקסניה סבטלובה

התקשורת עוברת הלאה

גם התקשורת והשיח הציבורי הם חלק מהמשוואה הזו. סיפור הרצח של איריס סוקר בהרחבה בערוצי החדשות השונים, והעלה עדויות מזעזעות מחקירת המשטרה, לפיהן הרוצח ורעייתו החדשה ניסו להעלים את גופתה של הנרצחת באמצעות המסתה בחומצה. אך במהרה, התקשורת הפסיקה להתעניין במשפחה.

גם בערב ההנצחה הזה הייתי העיתונאית היחידה, למעט חברת הכנסת לשעבר קסניה סבטלובה, שכותבת כיום טור שבועי על המזרח התיכון בזמן ישראל. סבטלובה היא שיזמה את הוצאת הספר לזכר איריס, שהייתה חברתה הטובה.

באירוע סיפרה סבטלובה על הרגע שבו קראה באתר חדשות על הרצח. "זה היה הלם כל כך גדול, שאני לא יכולה להתמודד עם הרעיון הזה עד היום. אשה שעבדתי איתה במשרד החינוך, שהייתה חברה שלי, נרצחה. אם זה קרה לה זה באמת יכול לקרות לכל אחת. אנחנו כאן כדי לזכור את הנרצחות, וכדי שלא יהפכו לעוד שם ברשימה. לכל אחת מהן היה שם, היו חיים, היה אור והיו ילדים שאהבו אותן". כשהציגה את בניה של איריס, קסניה השתנקה ופרצה בבכי.

נינה, אמה של איריס, סיפרה לי על הרצח ועל התקופה שאחריו. "זאב, הרוצח, היה בעלה הראשון של אירוצ'קה. הם התגרשו, והיא התחתנה בשנית. למרות שזאב לא עמד בתשלומי המזונות, אירוצ'קה הייתה מאושרת.

"ביום של הרצח איריס לא חזרה הביתה מהעבודה. מיד ידעתי שקרה לה משהו. התקשרתי למשטרה ואמרתי להם לחפש בדירה של הגרוש שלה. המשטרה באמת הגיעה לשם, אבל מכיוון שאף אחד לא פתח להם את הדלת הם הלכו. התחננתי בפניהם שיחפשו אותה, וסיפרתי להם שהוא חייב לה 70 אלף שקל מזונות.

"אירוצק'ה מאוד אהבה לקרוא, בין התמונות הראשונות שלה אפשר למצוא הרבה תמונות עם ספרים. היא מאוד אהבה את העיר שבה גדלה וכתבה גם עליה שירים. כמובן שיותר מכל היא אהבה את ילדיה"

"בלילה זאב ענה לטלפון, ומיד שאלתי אותו איפה איריס. החזקתי אותו על קו הטלפון עד שהמשטרה הגיעה לביתו. ידיו יהיו חבולות ועל בגדיו היו כתמים של דם. באמבטיה עמד דלי שחור ענק של בוילר, ובתוכו מה שנשאר מאירוצ'קה. אחרי שהבנתי מה קרה שם, ההלם היה גדול ונוראי. לא ידעתי מי אני ומה קורה איתי".

אבל באירוע עצמו סיפרה נינה על האופי והכישרון המיוחד של בתה לכתיבה, והקרינה תמונות מילדותה ומחייה הבוגרים בסנט פטרסבורג ובישראל.

"אירוצ'קה מאוד אהבה לקרוא, בין התמונות הראשונות שלה אפשר למצוא הרבה תמונות עם ספרים", התגאתה בבת שנלקחה ממנה. "היא מאוד אהבה את העיר שבה גדלה וכתבה גם עליה שירים. כמובן שיותר מכל היא אהבה את ילדיה".

ספר ההנצחה הכיל גם זיכרונות של נינה ושל ילדיה של איריס. אחד מהם כתב:

"כשאמא הייתה מגיעה הביתה מהעבודה הבית התמלא חום ואהבה. כשהייתי חולה אמא הייתה לוקחת אותי לעבודה שלה ומראה לי במה היא עוסקת. הדבר היחיד שמנחם אותי, הוא שביום האכזרי הזה, היום האחרון של אמא, אני התעוררתי מוקדם והספקתי לקבל מאמא את החיבוק האחרון לפני שהיא הלכה לעבודה".

בנה השני של איריס כתב בספר, שיצא בהוצאת קניגה-ספר:

"אני לא אשכח לעולם את השבתות שלנו שבהם טיילנו בכל רחבי הארץ מהדרום ועד הצפון. ואת הסרטים שהלכנו לראות בקולנוע ביחד. כל מה שקיבלתי מאמי ימשיך איתי. מיכולות אמנותיות כמו הספרות, דרמה ציור, ועד הדברים האחרים שחשובים בחיים כמו חינוך, אהבה, מוזיקה, חוכמה ועוד הרבה".

המשפחה של איריס לקחה חלק גם במיצב "איננה עוד" של האומנית קרן גולדשטיין יחזקאלי, אשר מורכב מבגדי נשים שנרצחו כתוצאה מאלימות במשפחה. המיצב הוצג לאחרונה בלובי עיריית תל אביב, ובקרוב ינדוד גם לחו"ל.

מימין: נינה גלן, קסניה סבטלובה וזהבה גלאון בהשקת ספר שירה שהוצא לזכרה של איריס וסילייב
מימין: נינה גלן, קסניה סבטלובה וזהבה גלאון בהשקת ספר שירה שהוצא לזכרה של איריס וסילייב

"נשים ועוד נשים"

במאי 2012, לפני כ-8 שנים, התייתמו שלושה ילדים מבאר שבע, מאמם שרה סולומון, לאחר שאביהם חנוך יאסו, סוהר בשב"ס, דקר וערף את ראשה לנגד עיניהם.

אחותה של שרה, אורה סולומון, הייתה אז בת 30, והתגוררה עם בן זוגה במרכז הארץ, אבל מיד לאחר הרצח עזבה את חייה ועברה לדרום כדי להיות קרובה לילדים. מאז היא שם, מנציחה את אחותה ונאבקת בשחרור המוקדם של הרוצח.

"במאי הקרוב אני מתכננת לפתוח תערוכה לזכרה, ביום השנה למותה", אומרת לי אורה, שמפעילה דף פייסבוק לזכר שרה. "עד אז אפתח את הארגזים הישנים שלה, עם התכשיטים, פרטי האופנה ושאר הדברים שאהבה. כבר שוחחתי עם כמה אמנים כדי שיעשו מזה מיצג, ויכתבו לזכרה דברים".

"במאי הקרוב אני מתכננת לפתוח תערוכה לזכרה, ביום השנה למותה. עד אז אפתח את הארגזים הישנים שלה, עם התכשיטים, פרטי האופנה ושאר הדברים שאהבה. כבר שוחחתי עם כמה אמנים כדי שיעשו מזה מיצג"

בדף לזכרה של שרה, מעלה אורה אחותה תכנים שקשורים לרצח נשים ולמאבק המשפטי שהיא מנהלת, אבל הוא גם משמש אותה להבעת האבל והכאב הפרטי שלה. השיר שכתבה בשנת 2016 מסמל זאת יותר מכל:

"אז על מה אני חושבת…
אני חושבת על נשים קסומות
אני חושבת על נשים אלופות
אני חושבת על נשים שאפתניות
אני חושבת על נשים שלמרות הכל לא ויתרו
אני חושבת על נשים מחבקות ועטופות
אני חושבת על נשים שתמיד שם
אני חושבת על נשים שלמדו יחד ניצחון
אני חושבת על נשים ועוד נשים…"

לדברי אורה, הפעילות למען נשים אחרות וההנצחה של אחותה נותנים לה כוח להמשיך. "אני אומרת לעצמי – אם לא הצלת את אחותך, אולי תצילי נשים אחרות. אני נוסעת לכנסים פמיניסטיים ומשתתפת בהפגנות. אבל לצערי אני רואה מה קורה במדינה, רצח ועוד רצח, וזה לא משתנה. הממשלה לא עושה כלום.

אורה סולומון מפגינה מול בית המשפט
אורה סולומון מפגינה מול בית המשפט

כאמור, אורה אינה מסתפקת בהנצחה ועוסקת גם במאבק אקטיבי נגד שחרור הרוצח של אחותה. באוגוסט האחרון הגישה (יחד עם ארגון משפחות נרצחים ונרצחות) עתירה לבג"ץ נגד תיקון שהוכנס לרפורמה בעבירות המתה, ולפיו יקוצר עונשם של רוצחים מסוכנים שפסק דינם חלוט.

הערעור נדחה, ובשבוע שעבר יצאו אורה וחבריה להפגין מול היכל המשפט בבאר שבע. גם ההתעניינות התקשורתית במחאה הזו הייתה מוגבלת.

"אני דורשת מהפרקליטות, שיודעת על כל הזוועות שהרוצח המתועב הזה עולל לאחותי, להתערב ולהוציא את התיק מחדש, ולא לשבת בחיבוק ידיים", היא אומרת. "הרוצח הזה נשפט ל-27 שנים בכלא ותו לא. הוא זוכה בכל סעיפי האשמה על מה שעולל בגופתה של אחותי. אז גם עכשיו לקצר את עונשו?

"אני לא מבינה באיזו מדינה אני חיה.  מה אני אגיד לילדים של שרה, שאמא שלהם נרצחה אבל המדינה מחלה לרוצח? שזה בסדר לרצוח? אני לא אשב בחיבוק ידיים, אלא אצא לזעוק את זעקתה של אחותי ושל יתומיה.

"אני מאמינה שאנחנו האנשים הקטנים בסוף נחולל את השינוי במדינה. איך אני יכולה להירדם בשקט כשהרוצח של אחותי, שאנס את גופתה, צפוי להשתחרר?"

שרה סולומון. נרצחה על ידי בעלה
שרה סולומון. נרצחה על ידי בעלה

"חייה הקצרים של גנית צינמן"

במרץ 1996, לפני כ-24 שנים, נרצחה גנית צינמן, סטודנטית באוניבסיטת חיפה על ידי בן זוגה באותם הימים, לאחר שהחליטה כי אינה רוצה יותר בזוגיות הזו.

אמה של גנית, לרה צינמן, מנציחה את זכר בתה בעמוד הפייסבוק שהקימה – "חייה הקצרים של גנית צינמן", וכן בפעילותה כיו"ר ארגון משפחות הנרצחים והנרצחות, גוף שהייתה שותפה להקמתו כבר לפני 23 שנים.

"אספתי כל מה שבתי גנית כתבה, ואני מספרת על חייה ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את האישיות שהיא הייתה, ויחשבו איך היא הייתה יכולה להתפתח אם חייה לא היו נקטעים"

"בשנים הראשונות למותה, אספתי כל מה שגנית כתבה, בין אם זה מכתבים או העבודות שעשתה באוניברסיטה", מספרת לרה. "בעמוד הפייסבוק אני מעלה פוסטים בימי הולדת שלה ובאירועים מיוחדים, תמונות וחומרים שכתבה. אני מספרת על חייה ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את האישיות שהיא הייתה, ויחשבו איך היא הייתה יכולה להתפתח אם חייה לא היו נקטעים".

בחג חנוכה האחרון העלתה צינמן פוסט מרגש לזכר בתה ובו כתבה:

" ואי אפשר לדלג על תמונות חנוכה כי גנית נולדה בחנוכה והוא היה עבורנו חג בעל משמעות מיוחדת. גם החג שראשון אליו נחשפנו בארץ היה חנוכה. למדנו שירים באולפן והוקסמנו מהם. המורה טרחה להסביר מילים קשות והדגישה את ההבדל בין 'חוללו' ו'חיללו' (היינו פחות מחודש בארץ). הגננת הראשונה של גנית בגן יונה הייתה בעלת מוזיקליות נדירה, כמה חבל שאין תיעוד לשירים הנפלאים שהיא שרה עם הילדים, חלקם לא שמעתי לאחר מכן. המכנסיים מעשה ידיה של אמא שלי שתפרה לכולנו ולילדים את כל הבגדים במשך שנים רבות".

צינמן אומרת כי בשנים האחרונות חל שינוי הדרגתי ואטי לטובה, והנצחת קרבנות אלימות במשפחה נעשית נפוצה ומקובלת יותר, אך הקשיים והסטיגמות עדיין שם.

"לפני 24 שנים, כאשר בתי נרצחה, בכלל לא רצו לדבר על זה", נזכרת צינמן. "פעם מישהו אפילו אמר לי: 'אל תחשבי שזה היה רצח, ואל תלכי לדיונים המשפטיים. פשוט תחשבי שהיא מתה ושזה לא היה רצח. יהיה לך קל יותר'".

"היום יותר אנשים מוכנים להקשיב, אבל גם היום, אחרי רצח אישה, הסביבה והחברה מחפשים סיבה כדי להגן על עצמם, כך שיוכלו לומר 'לי זה לא יקרה׳.

"הם אומרים: האישה הזו סירבה ללכת למקלט לנשים מוכות, היא לא עזבה אותו בזמן, היא בחרה באדם לא מתאים לחיות איתו, היא הביאה את זה על עצמה. התפיסה הזו מטילה את האשם על המשפחה, שמוצפת ברגשות בושה.

"פתאום גם כולם מתחילים לחטט בחייה האישיים של האישה שנרצחה, בזוגיות שהייתה לה ובחיי משפחה שלה, מה שלעולם לא היה נחשף אילולא הרצח, וזה מאוד כואב למשפחה", מוסיפה צינמן.

"הם לא מבינים למה את לא חוזרת לעצמך, למה את לא שומעת מוזיקה ולמה את לא נוסעת לטיולים בחו"ל. אני חושבת שעד היום לא חזרתי לעצמי, ושבעצם אף פעם לא אחזור. כששמעתי השנה על הרצח של מיכל סלה, הרגשתי שכל המדינה תומכת במשפחה, ושיש כבר הכרה בקהילה".

מחאת אקטיביסטיות נגד אלימות כלפי נשים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מחאת אקטיביסטיות נגד אלימות כלפי נשים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

החקיקה בנושא נתקעה

גם מעמדן המשפטי של המשפחות השתנה מתוקף חוק זכויות נפגעי עבירה, שחוקק בשנת 2001, ושהארגון של צינמן היה מעורב בקידומו. החוק אפשר למשפחות ייצוג וליווי משפטי בהליכים הפליליים שהמדינה מנהלת מול הרוצחים.

בכנסת ה-20, קידם הארגון חוק שיאפשר פיקוח על רוצחים שמשתחררים מוקדם מהכלא. שר המשפטים, אמיר אוחנה, בהיותו ח"כ, הניח את הצעת החוק והיא עברה את ועדת השרים לענייני חקיקה, אך לא התקדמה בגלל פיזור הכנסת.

עם זאת רוב החקיקה בכנסת, שעסקה ברצח נשים בשנים האחרונות, הוקדשה למיגור התופעה, ולא לתמיכה במשפחות הנרצחות.

"כאשר עסקתי בנושא האלימות במשפחה בכנסת, ניסינו להציל כמה שיותר נפשות, ולא היה לנו בכלל פנאי לחשוב על מה קורה עם מי שנשאר", מסבירה קסניה סבטלובה, שהייתה פעילה בנושא כח"כית מטעם "התנועה"

"ניסינו להציל כמה שיותר נפשות, ולא היה לנו בכלל פנאי לחשוב על מה קורה עם מי שנשאר", מסבירה סבטלובה, שהייתה פעילה בנושא כח"כית מטעם "התנועה".

"רצינו לדרוש תקציבים על מנת להציל חיים של אחרות, ולהגדיל את מספר המקלטים לטיפול בנשים מוכות, וכדי להכניס לתחנות המשטרה, ללשכות הרווחה ולרשויות מקומיות דוברי שפות זרות (רוסית, אמהרית וערבית). זה הנושא הכי בוער, ולא היה מקום לדבר על השארים, אבל זה נושא בוער וכאוב לא פחות.

"באופן אישי החלטתי להשקיע בהנצחה של איריס ובהוצאת הספר, כדי להתמודד עם האבדן שלי ולתרום את חלקי הקטן לזכר הנשים האלה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הערה קטנה/גדולה. עם כל ההזדהות עם הסיפור העצוב והתוצאה הטראגית צריך לא להפנות בכתיבה אצבע מאשימה כלפי כל הגברים. " לא נרצחות עשרות נשים בשנה. למשל בשנת 2019 נרצחו 12 נשים. 5 מתוכן מהמגז... המשך קריאה

הערה קטנה/גדולה. עם כל ההזדהות עם הסיפור העצוב והתוצאה הטראגית צריך לא להפנות בכתיבה אצבע מאשימה כלפי כל הגברים. " לא נרצחות עשרות נשים בשנה. למשל בשנת 2019 נרצחו 12 נשים. 5 מתוכן מהמגזר הערבי בשיעור גדול בהרבה מחלקם באוכלוסיה. 2 מתוכן נרצחו על ידי בן שהיה מוכר לבריאות הנפש. 3 מתוך שאר הנשים גם נרצחו על ידי הבן שהיה מוכר לבריאות הנפש. כאשר 2 מהן בכלל נרצחו בחו"ל ואחת בכלל גרה באוסטרליה – (אז למה היא נכנסה לסטטיסטיקה?). כל מקרה הוא נורא בפני עצמו. לא צריך להפוך את כל הגברים לרוצחים.

עוד 2,028 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה