סקרי מנדטים בערוצי החדשות: ללא שינוי בגושים

בן גביר: "פרץ תקע לי סכין בגב. אני הצלתי לו את הקריירה" ● פרץ: "הפרתי את המילה שלי, מצטער על כך בכל ליבי" ● סמוטריץ' קרא לבן גביר לפרוש: "ריצה שלכם תוריד לטימיון קולות רבים" ● במערכת הפוליטית זועמים על החלטתו של סמוטריץ' לבטל קווי אוטובוס בשבת

06:55 עריכה

30 רשימות יתמודדו בבחירות לכנסת ה-23. הרשימות כוללות 1,104 מועמדים. הרשימה המצומצמת ביותר היא פעולה לישראל, שכוללת ארבעה מועמדים בלבד. שש רשימות כוללות 120 מועמדים: הליכוד, כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ, הרשימה המשותפת, יהדות התורה וש"ס.

אמש סיימה ועדת הבחירות המרכזית לקבל רשימות המועמדים לכנסת. בימים הקרובים תבדוק הוועדה שכל המועמדים הרשומים אכן כשירים להתמודד (דהיינו, שאין להם קלון).

מקובל, בפוליטיקה הישראלית, לחלק את מערכת הבחירות לשתיים: עד הגשת רשימות המועמדים – ומיום זה ואילך. בחלק הראשון מנסות המפלגות לגייס מועמדים אטרקטיביים לשורותיהן ומגבשות רשימות, ובחלק השני – ישנו מאבק בין הרשימות השונות. עד פתיחת הקלפיות, שיהיו ביום שני, 2 במרץ 2020, נותרו 46 ימים.

07:09 עריכה

אמש התחוללה דרמה פוליטית, כשהבית היהודי, בראשות רפי פרץ, הפרה את ההסכם שחתמה עם עוצמה יהודית, בראשות איתמר בן גביר, והצטרפה לרשימתם של נפתלי בנט, איילת שקד ובצלאל סמוטריץ'.

מי שהפעיל לחצים רבים לגיבושה של רשימה זו הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיה מעוניין שגם בן גביר ייכלל ברשימה, אך דרישתו זו נדחתה על ידי בנט.

הרשימה החדשה מכונה – נכון לנקודת זמן זו – ימינה, והיא זהה בהרכבה המפלגתי לרשימה שהתמודדה בבחירות האחרונות והשיגה שבעה מנדטים. בן גביר יתמודד באופן עצמאי, כפי שעשה בספטמבר האחרון, אז קיבל 83,609 קולות.

במקום ה-11 ברשימה זו – הנחשב למקום לא ריאלי – שובץ מוטי יוגב, שהגיע למקום הראשון בבחירות הפנימיות שנערכו בבית היהודי. יוגב תקף את יושב ראש מפלגתו פרץ והודיע על הסרת שמו מהרשימה המאוחדת, שכוללת כעת 16 חברים.

(1) נפתלי בנט; יושב ראש הימין החדש;
(2) רפי פרץ; יושב ראש הבית היהודי;
(3) איילת שקד; יושבת ראש הימין החדש;
(4) בצלאל סמוטריץ'; יושב ראש האיחוד הלאומי;
(5) מתן כהנא, חבר הימין החדש;
(6) אופיר סופר, חבר האיחוד הלאומי;
(7) עידית סילמן, חברת הימין החדש;
(8) שרה ב"ק, נציגת הבית היהודי, מתמודדת דרך מפלגת אח"י;
(9) שירלי פינטו, חברת הימין החדש;
(10) אורית סטרוק, חברת האיחוד הלאומי.

בן גביר תקף בחריפות את פרץ, שמצידו התנצל על הפרת ההסכם.

בטרם גובשה הרשימה המאוחדת הודיעה עידית סילמן על מעבר מהבית היהודי לימין החדש.

07:56 עריכה

הרשימות המתמודדות בבחירות לכנסת ה-23

 • כחול לבן – רשימתו של בני גנץ, מורכבת מחוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם – תנועה לאומית ממלכתית
 • הליכוד – רשימתו של בנימין נתניהו; מפלגת השלטון מאז 2009
 • הרשימה המשותפת – רשימתן של המפלגות חד"ש, רע"ם, בל"ד ותע"ל בראשות איימן עודה
 • ש"ס – המפלגה, בראשות אריה דרעי, מגדירה עצמה כמפלגתם של "הספרדים שומרי התורה, תנועתו של מרן עובדיה יוסף זצ"ל"
 • יהדות התורה – הרשימה מורכבת מאגודת ישראל בראשות יעקב ליצמן ומדגל התורה בראשות משה גפני
 • העבודה-גשר-מרצ – בראשות הרשימה עומדים עמיר פרץ מהעבודה, אורלי לוי אבקסיס מגשר וניצן הורוביץ ממרצ
 • ימינה – הרשימה בראשות נפתלי בנט מורכבת ממפלגות הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי
 • ישראל ביתנו – מפלגתו של אביגדור ליברמן; כיום לסיעה יש שמונה מושבים בכנסת
 • עוצמה יהודית – רשימתו של איתמר בן גביר; בבחירות האחרונות קיבלה המפלגה 83,609 קולות – ולא עברה את אחוז החסימה
 • מפלגת הגוש התנ"כי – מפלגה יהודית-נוצרית
 • החזון
 • עוצמה ליברלית-כלכלית – בראש הרשימה – גלעד אלפר, מראשי מפלגת זהות; מס' 2 – מייסד טלגראס, עמוס סילבר, הנתון במעצר
 • הלב היהודי – הרשימה, המתמודדת לכנסת לראשונה במתכונתה הנוכחית, מוחה על יצוא הנשק הישראלי לעולם
 • מנהיגות חברתית – מפלגתו של אילן משיחא; בבחירות האחרונות הרשימה קיבלה את מס' הקולות הנמוך ביותר מבין כל המתמודדים (434 פתקי הצבעה)
 • פעולה לישראל
 • הפיראטים – מערכת הבחירות הנוכחית היא השישית שבה מתמודדת הרשימה; בין חברי המפלגה – העיתונאי והיוצר דן בירון
 • קמ"ה – קידום מעמד הפרט – בצמרת המפלגה ניצבות כמה מנשותיו של דניאל אמבש, המרצה מאסר בגין התעללות והחזקה בתנאי עבדות
 • כבוד האדם
 • שמע
 • אני ואתה – מפלגת העם הישראלית
 • דעם – מפלגת שמאל הקוראת להקמת מדינה אחת, יהודית-ערבית, ופועלת למען כלכלה ירוקה
 • ישראליסט – זכויותינו בקולנו – המפלגה מצהירה שתפעל למען קשישים, נכים, ילדים וחסרי ישע – כל מי שקולו לא נשמע
 • משפט צדק – המפלגה, בראשות לריסה טרימבובלר, קוראת לערוך משפט חוזר ליגאל עמיר, שהתנקש ב-1995 בחייו של ראש הממשלה יצחק רבין
 • מתקדמת – המפלגה התמודדה לראשונה בבחירות 2003; תתמודד לכנסת בפעם השישית
 • קול הנשים – במפלגה, המורכבת מנשים בלבד, חברות, בין היתר החוקרת אסתר הרצוג, העיתונאית שרון רופא אופיר והפעילה החברתית בובה לוי
 • סדר חדש – המפלגה קוראת לשינוי שיטת הבחירות בישראל
 • אדום לבן – בראש המפלגה עומד עמי פינשטיין, שכיהן בעבר כסגן ראש עיריית רחובות; ברשימה חבר כושי רימון, בעל פונדק מוכר בערבה
 • הברית המשותפת
 • צומת
 • כח להשפיע

לפי הסקרים, שמונה רשימות יעברו את אחוז החסימה: כחול לבן, הליכוד, הרשימה המשותפת, ש"ס, יהדות התורה, העבודה-גשר-מרצ, ימינה וישראל ביתנו. עוצמה יהודית אמנם צפויה לקבל יותר ממנדט, אך, לפי ההערכות הרווחות, לא תעבור את אחוז החסימה. יתר 21 הרשימות צפויות לקבל שיעורי תמיכה זניחים.

בימים הקרובים, עם התבהרותה של המפה הפוליטית, צפויים להתפרסם סקרי דעת קהל, שיציגו את תמונת המצב לאחר סגירת ההרשמה לבחירות.

08:35 עריכה

אתמול הגיש את התפטרותו מהכנסת גדי יברקן מכחול לבן. יברקן, שהיה משובץ במקום ה-33 ברשימת התנועה לכנסת, ניהל מגעים פוליטיים לריצה ברשימת הליכוד לכנסת, ובעקבות זאת הודח על ידי בני גנץ. יברקן שובץ במקום ה-20 ברשימת הליכוד בבחירות הנוכחיות.

התפטרותו של יברקן תיכנס לתוקפה מחר – 48 שעות לאחר שהוגשה – ובמקומו יתמנה לחבר כנסת עידן רול מיש עתיד, שכיהן כחבר בכנסת הקודמת.

במקום יברקן שובץ ברשימת כחול לבן דובר הסיעה, אנדרי קוז'נוב, ששימש בעבר כעיתונאי בערוץ 9.

08:55 עריכה

בכחול לבן תוקפים הבוקר את הציונות הדתית.

09:25 עריכה

אלי בן-דהן, שכיהן כחבר כנסת בשנים 2019-2013, מתח הבוקר ביקורת על יושב ראש הבית היהודי רפי פרץ: "אי אפשר לומר 'מילה זו מילה' ולחזור בך. זו לא דרך". סגן שר הביטחון לשעבר אמר שהתנהלותו של פרץ "גרועה".

בראיון לתחנת הרדיו קול חי הוסיף בן-דהן שהוא שוקל לפרוש מרשימת ימינה, שבה שובץ במקום סמלי, במחאה על אירועי ליל אמש.

אלי בן-דהן (צילום: פלאש 90)
בן-דהן בכינוס של מרכז הבית היהודי ברמת גן, השבוע (צילום: פלאש 90)
10:09 עריכה

צלב קרס רוסס על מודעת בחירות של ישראל ביתנו בבת ים.

10:29 עריכה

השר יריב לוין מהליכוד מתח הבוקר ביקורת על מנהיגי הציונות הדתית. הוא קרא לאיתמר בן גביר לגלות אחריות כלפי מחנה הימין ולפרוש מהתמודדותו לכנסת. לדבריו, אין סיכוי שעוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה.

בראיון לירון דקל ודוריה למפל בכאן רשת ב' נשאל לוין לגבי האפשרות שפורסמה, שראש הממשלה נתניהו יפטר את שר הביטחון בנט מתפקידו, אם לא יתאחד לרשימה אחת בימין. "זה היה בהחלט דבר שהיינו עלולים להיקלע אליו. אם לא עכשיו – אחר כך", אמר. לדבריו, בנט עשוי היה לעשות שימוש פוליטי בתפקידו כשר הביטחון במערכת הבחירות.

10:37 עריכה

בינתיים בטוויטר: בני גנץ על ראש הממשלה נתניהו, עודד פורר על תקציב הישיבות, איציק שמולי על יחס הליכוד ליוצאי אתיופיה, ועוד.

11:12 עריכה

נפתלי בנט: ימינה איננה בלוק טכני, נפעל כסיעה מאוחדת.

11:22 עריכה

המשטרה הודיעה שפתחה בחקירת השחתת מודעות הבחירות של ישראל ביתנו ברחוב בן גוריון ובצומת שדרות העצמאות בבת ים.

12:08 עריכה

העבודה-גשר-מרצ תגיש בקשה לפסול את מפלגת משפט צדק, בראשות לריסה טרימבובלר, אשתו של הרוצח יגאל עמיר – כך דווח בישראל היום.

לריסה טרימבובלר (צילום: יונתן זינדלר, פלאש 90)
טרימבובלר בכנסת, שלשום (צילום: יונתן זינדלר, פלאש 90)
12:40 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לבג"ץ את עמדתו בעתירה שהגיש מיקי זוהר נגד היועץ המשפטי לכנסת איל ינון. נתניהו סבור שעל ינון היה לפסול את עצמו מלעסוק בכינוס ועדת הכנסת, כי אשתו, עמית מררי, לקחה חלק בדיונים על הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה, וועדת הכנסת עתידה לדון בבקשה להעניק חסינות מפני העמדת נתניהו לדין.

בתגובתו לבג"ץ כתב נתניהו שהוא מצטרף לנימוקי העותרים – זוהר והליכוד – והוא שומר לעצמו את הזכות להגיש תגובה מפורטת יותר בהמשך.

13:01 עריכה

לאחר ששוחח עם נשיא רוסיה פוטין, הביע נתניהו אופטימיות לגבי שחרורה של נעמה יששכר.

13:30 עריכה

עיסוואי פריג' אמנם הוצב במקום ה-11 ברשימת העבודה-גשר-מרצ – שלפי הסקרים הנוכחיים יותיר אותו מחוץ לכנסת – וגם פעילותו נגד שריון יאיר גולן כשלה, אך בדומה לסתיו שפיר, גם הוא קורא להמשיך לפעול נגד שלטון הימין.

13:41 עריכה

עורך הדין שחר בן-מאיר הגיש עתירה לוועדת הבחירות המרכזית, הקוראת לפסול את מועמדותו לכנסת של גדי יברקן.

13:57 עריכה

מקורבי ראש הממשלה אומרים שנתניהו מצפה מאיתמר בן גביר לפרוש מהבחירות לכנסת כדי להבטיח את שלטון הימין, "כפי שסתיו שפיר פרשה". בהודעה שנמסרה בשם סביבתו של נתניהו נמתחה ביקורת על סירובו של בנט לצרף את בן גביר לרשימה המאוחדת.

14:23 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "ההערכה שלי – שהפעם מפלגת ימינה לא תעבור את אחוז החסימה". לדבריו, כשם שהימין החדש לא הצליחה להיכנס לכנסת – גם ימינה תיכשל. עוד אמר חבר הכנסת שליברלים לא יצביעו לרשימה הכוללת את רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'.

14:29 עריכה

יגאל ביבי, שכיהן כחבר כנסת מטעם המפד"ל, מתח ביקורת חריפה על נפתלי בנט ואמר שרפי פרץ נהג כטירון פוליטי. בראיון למזל מועלם בערוץ כנסת אמר ביבי שלא יצביע לרשימת ימינה בבחירות הקרובות. לדברי סגן השר לשעבר, רבים ימנעו מלהצביע לרשימה בשל התנהלותם של ראשיה.

יגאל ביבי (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
ביבי, 2014 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
14:38 עריכה

מהנעשה בטוויטוספירה: ישראל כ"ץ על היערכות משרדו לפורום השואה העולמי, עופר כסיף על לאה צמל, גילה גמליאל על שחרור נעמה יששכר, ועוד.

14:41 עריכה

עוצמה יהודית בתגובה לקריאתו של נתניהו, שלא יתמודדו בבחירות: "אם ראש הממשלה היה פורש מתפקידו – הייתה מוקמת ממשלה. שלא יטיף לבן גביר לעשות מה שאינו עושה בעצמו, ובצדק".

14:51 עריכה

העיתונאי העצמאי תומר אביטל סיפר בכאן ב' על יומן הפגישות של שר המשפטים אמיר אוחנה. לפי הפרסום, אוחנה ביקש להסתיר פגישות שקיים עם נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, עם שר המשפטים לשעבר חיים רמון ועם מחבר הספר "מפלגת בג"ץ", שמחה רוטמן. כמו כן אוחנה היה מעוניין שלא לחשוף שקיים עם ראש הממשלה נתניהו פגישות בבית בבלפור ולא בלשכה.

15:25 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ,  מגיב לביטול נסיעות בקווי אוטובוס בשבת: "ננצח ונתקן. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ולא מדינת הלכה. כל אחד יוכל לחיות על פי דרכו".

15:32 עריכה

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) תקף את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על רקע לבטל קווי אוטובוס בשבת: "הרשויות המקומיות הן אלה שצריכות להכריע ולא מי שמונה כפרס על תמיכתו בחסינות לראש הממשלה. סמוטריץ', שמכהן כשר ללא אמון הציבור והכנסת, בטוח שהוא יכול לנהל לכולם את החיים ולעשות עוד צעד כדי להפוך את ישראל למדינת הלכה".

15:49 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ תקף גם את הוא שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' בעקבות החלטתו לבטל קווי אוטובוס בשבת: "ככה הוא 'נוקם' על קווי השבת החדשים של העיריות? רוצה לעשות שריר לבחירות? בושה. נאבק בו ונעיף אותו".

16:04 עריכה

המאמצים לשחרורה של נעמה יששכר מהכלא הרוסי. השרה גילה גמליאל נפגשה עם סגן שר החוץ הרוסי האחראי על הקשר עם המזרח התיכון, הרב הראשי של רוסיה ואמה של יששכר ברוסיה. אתמול הצהיר בכיר רוסי כי לא נשקלת עסקת חילופי אסירים לשחרורה.

16:17 עריכה

סתיו שפיר שפרשה אתמול מהחיים הפוליטיים לאחר שנדחקה מרשימת מרצ-העבודה-גשר, הגיבה לדבריו של ראש הממשלה שהפנה לאיתמר בן גביר: "סתיו שפיר לנתניהו: תהיה סתיו שפיר ותפרוש".

16:24 עריכה

איילת שקד (ימינה): "כאישה אני גאה שהרכבנו רשימה עם 50% נשים, חילוניות ודתיות מכל הזרמים". 

עוד הוסיפה שקד: "לאחר האיחוד בימין: התהליך היה קשה אבל התוצאה נפלאה. אחרי שהאבק ישקע, הימין החילוני האידיאולוגי והציונות הדתית על כל זרמיה, נצא מאוחדים וגאים למסע הבחירות עד לניצחון ולהרכבת ממשלת ימין חזקה ויציבה".

התהליך היה קשה אבל התוצאה נפלאה. כאישה אני גאה שהרכבנו רשימה עם 50% נשים, חילוניות, דתיות מכל הזרמים, נשות ואנשי עשייה…

פורסם על ידי ‏איילת שקד – Ayelet Shaked‏ ב- יום חמישי, 16 בינואר 2020

16:32 עריכה

על פי ההסכם ברשימת ימינה, בצלאל סמוטריץ' הוא ממלא המקום של נפתלי בנט ויושב הראש הבא של הבית היהודי-איחוד לאומי במקרה של פיצול. כל ההחלטות יתקבל במשותף איתו – כך דיווחה דפנה ליאל בחדשות 12.

16:35 עריכה

לאחר הדיווח על האולטימטום שהציבו בכחול לבן ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, "כנס את המליאה, או שתודח", יו"ר העבודה המסדרת, אבי ניסנקורן אמר כי "אנחנו מכבדים את יו"ר הכנסת ומחכים להודעתו על כינוס המליאה בהקדם. כל פרסום אחר חוטא לאמת".

16:53 עריכה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף בחריפות את החלטתו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ: "מדובר בכוחנות, בבריונות ובכפייה דתית". 

"איש שרוצה להחזיר אותנו לתקופת דוד המלך, שאול המלך ומשפט התורה, מוכיח שוב שלא מדובר בהצרות ריקות מתוכן, אלא, לצערינו, גם מעשים. סמוטריץ' חבר ברשימה שמתיימרת לייצג את הימין הליברלי הנאור, חושף את פרצופה האמיתי", דברי ליברמן.

אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, היום (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, היום (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
17:05 עריכה

הלחצים על יולי אדלשטיין. אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "האיומים על יו"ר הכנסת הם לא הכלי הנכון בשלב זה בטוח שהוא יעשה את המוטל עליו ויכנס את המליאה". 

17:13 עריכה

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) בראיון בחדשות 12: "אנחנו לא רואים ברשימה המשותפת חלק. הברית היחידה שקיימת ומתקיימת זה הברית של ביבי וטיבי. הם משתמשים אחד בשני". 

הנדל התייחס גם לאיחוד בימין ואמר כי הוא חושב שנפתלי בנט עשה את הצעד הנכון כשלא הסכים לחבור ליו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר. "יש מקום לאמירה ערכית שכהניסטים הם לא חלק, כמו שהרשימה המשותפת שמתבדלת היא לא חלק. אני חושב שמה שנפתלי עשה זה דבר נכון אבל זה לא משנה את העובדה שהמפלגה שלו היא דתית חרד"לית שלא יכולה לבטא קול של ימין ממלכתי".

17:16 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, התרעם מהראיון של ח"כ יועז הנדל מכחול לבן בחדשות 12: "הוא נשאל על הסתמכות על קולות הרשימה המשותפת אחרי הבחירות, הנדל לא ענה על השאלה ועבר לספין הזוי. פחות או יותר הוא הודיע שהם סגרו ממשלה עם תמיכה של הרשימה המשותפת".

הנדל לא נשאר חייב והגיב: "יאיר, הנה בתשובה ישירה: לא נסתמך. לא עליהם ולא על הכהניסטים שאביך מחבר. שותפות פוליטית עושים רק עם מי שמקבל את ישראל כיהודית ודמוקרטי". ח"כ ירד לפסים אישיים והציע לנתניהו הבן למצוא עיסוק או תחביב "ראוי במקם לראות כל היום טלוויזיה ולפרש אותי".

17:21 עריכה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הגיב לסערה שעורר בעקבות החלטתו לבטל את קווי האוטובוס שפועלים בשבת. 

"חברים, הרשות הלאומית לתחבורה ציבורית פועלת במקצועיות ועם יד על הדופק למען אזרחי ישראל", כתב סמוטריץ'. "אני מבין שנכנסנו למערכת בחירות, אז לכל הספינולוגים שמחפשים על מה לעשות סיבוב, מציע לכם לסיבוב חינם בנתיב פלוס, רק תזכרו לקחת איתכם טרמפיסט…יש מי שדואג לתחבורה הציבורית באמת, ויש דתופובים שעושים עליה סיבוב". 

17:27 עריכה

פעילי כחול לבן מציינים את יום השפה העברית

17:49 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את ממלא מקום מנכ"ל משרדו להכין תכנית ממשלתית לשיקום נזקי השטפונות בנהריה. הדבר יגיע לאישור הממשלה ביום ראשון.

התכנית גובשה עם שר הפנים, התיירות, השיכון והבינוי, האנרגיה, הגנת הסביבה והאוצר, הכוללת תקציב של כ-30 מיליון שקלים עבוד שיקומה של העיר.

17:55 עריכה

בצלאל סמוטריץ' במכתב לציונות הדתית: "מרימים עכשיו את הראש, והולכים לעבוד קשה". 

במכתב שהוציא היום סיפר השר על הדרך לאיחוד בימין. "אני שמח וגאה ברשימה שלנו, אבל הדרך לשם הייתה מאד לא טובה. המהלכים נראו רע מאוד בימים האחרונים. במקום לזכות בהליך נקי עם ניהול מחלוקות ראוי, ביישנו את עצמנו ובעיקר אתכם. ציבור מסור, ישר ואידיאליסט, שבטח הסתכל עלינו שוב ושוב, שפשף את העיניים ולא האמין למה שהוא רואה. אז קודם כל – סליחה!". 

סמוטריץ' התייחס לאפשרות החיבור עם איתמר בן גביר: "היה ברור שחיבור עם 'עוצמה' כבר לא יהיה. זו הייתה בהחלט דילמה קשה ומוסרי, אבל לפעמים צריך לקבל החלטות על בסיס האופציות הקיימות בשטח".

כמו כן, פנה השר ישירות לבן גביר: "ריצה שלכם עכשיו תהיה מסע נקמה גרידא, שיוריד לטמיון קולות רבים ועלול לסכן את עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל. תקראו לתומכיכם להצביע לכל מפלגה שתרצו בגוש הימין, אבל אל תזרקו בפעם השישית קולות לפח".

המכתב המלא של סמוטריץ': 

שלום חברים, בני ובנות הציונות הדתית.בתקופה האחרונה התבטאתי מעט מאוד בנושא הפוליטי. לא רק בגלל העיסוק הרב במשרד…

פורסם על ידי ‏בצלאל סמוטריץ'‏ ב- יום חמישי, 16 בינואר 2020

17:59 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, בתגובה להחלטתו של השר סמוטריץ': "תהיה ממשלה אחרת וסטטוס קוו אחר. לא נוותר עליהם".

18:21 עריכה

יו"ר כחול לבן מפרגן למסלו טגניה, שעשתה היסטוריה והפכה ליוצאת אתיופיה הראשונה בדרגת סגן אלוף בצה"ל.

18:30 עריכה

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר: "הרב רפי פרץ תקע לי סכין בגב. הצלתי לו את הקריירה הפוליטית כשהוא היה בקרשים וכשהוא חידד את הסכין זה היה שפל חדש". 

בן גביר האשים בהדרתו מרשימת ימינה גם את נפתלי בנט, בצלאל סמוטריץ' ואיילת שקד: "יצא המרצע מהשק. הם רוצים ללכת עם כחול לבן". כמו כן, סיפר ב"שש עם" בערוץ 12, על הרגע בו התעמת עם פרץ: "אמרתי לו שהוא תקע לי סכין בגב והוא השפיל את המבט. זה שר חינוך? שר חינוך שמשקר? גיליתי על זה מהפושים של החדשות". 

על קריאתו של ראש הממשלה "לעשות סתיו שפיר" ולפרוש מהמרוץ הפוליטי אמר בן גביר: "צר לי שנתניהו עושה לי מה שעשו לו. הרי אם נתניהו היה פורש, הייתה ממשלת ימין. שלא יטיף לי מוסר. הסיכוי שלי להגיע לאחוז החסימה, הוא יותר גדול מהסיכוי של נתניהו להגיע ל-61".

18:35 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אמר כי הוא יכול להבין את הכעס של איתמר בן גביר על הפרת הברית בינו לבין השר רפי פרץ. "הוא סגר עסקה פוליטית ובפוליטיקה צריך גם לעמוד בהתחייבויות". 

כמו כן, בראיון לחדשות 12 הוסיף כי הוא חושב שעל בן גביר לפרוש מהמרוץ:  "בסיטואציה שנוצרה, אם וכאשר הייתה אפשרות לאיתמר בן גביר להגיע למאה חמישים אלף קולות, אז היה לגיטימי מבחינתי שהוא ירוץ. אבל לאור העובדה הוא לא יכול לעבור את אחוז החסימה, זה מסכן את הימין כולו".

זוהר התייחס לאיום המרומז של כחול לבן על יולי אדלשטיין:  "כשאתה כל הזמן מיעוט, ופתאום אתה הופך להיות הרוב, דעתך קצת משתבשת. הם איבדו כל פרופוציות. הם מתנהגים בצורה משולחת רסן". על ההחלטה הכבדה העומדת בפני אדלשטיין אמר: "הוא יכול להכריע בשתי אופציות – להיות אחד שיעלו אותו על נס על זה שהוא לא התקפל בפניי השמאל ובפניי בית המשפט העליון או  להיכנע לקרקס הפוליטי של השמאל". 

מיקי זוהר בכנס נגד ממשלת מיעוט של גנץ בחודש שעבר (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מיקי זוהר בכנס נגד ממשלת מיעוט של גנץ בחודש שעבר (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
19:16 עריכה

יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, הגיב להפרת הברית עם איתמר בן גביר ולחבירה לרשימת הימין החדש: "אחת ההחלטות הקשות בחיי שהתקבלה בלב כבד. נתתי את המילה שלי והפרתי אותה, אני מצטער על כך בכל ליבי". 

"מנהיגות צריכה לקבל החלטה גם אם יש בצידה מחיר אישי כבד", אמר פרץ. "מה שעמד לנגד עיני אלו המראות של גירוש יהודים ואסור היה לקחת את הסיכון של אי מעבר אחוז חסימה וקריסת גוש הימין. הציונות הדתית, הזהות היהודית וארץ ישראל נמצאים פה על המאזניים".

כמו כן, בפוסט שכתב בחשבון הפייסבוק שלו תיאר את השתלשלות העניינים שהביאו לחיבור: 

מה שעמד לנגד עיני זה עם ישראל, ארץ ישראל תורת ישראל והציונות הדתית. אמש קיבלתי החלטה קשה, אחת ההחלטות הקשות בחיי ואני…

פורסם על ידי ‏רפי פרץ‏ ב- יום חמישי, 16 בינואר 2020

20:27 עריכה

עם סגירת הרשימות והאיחודים בימין ובשמאל בשלושת ערוצי החדשות – 11, 12 ו-13 פורסמו הערב סקרי מנדטים. מהתמונה הכוללת עולה כי גם בבחירות השלישיות הגושים נותרים כפי שהיו מלכתחילה ואביגדור ליברמן ומפלגתו מהווים לשון המאזניים.

לפי הסקר של חדשות 11, לו הבחירות היו מתקיימות היום, כחול לבן הייתה מקבלת 36 מנדטים, הליכוד – 31, הרשימה המשותפת – 13, העבודה-גשר-מרצ – 9, ש"ס – 9, יהדות התורה – 8, ימינה – 7, ישראל ביתנו – 7 ועוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר לא הייתה עוברת את אחוז החסימה.

בחדשות 13 מפלגת עוצמה יהודית דווקא כן הייתה עוברת את אחוז החסימה והייתה מקבלת 4 מנדטים. בצמרת – כחול לבן הייתה מקבלת 34 מנדטים, הליכוד – 31, הרישמה המשותפת – 14, העבודה-גשר-מרצ – 9, ישראל ביתנו – 8, ימינה – 7, יהדות התורה – 7 ומפלגת ש"ס – 6 מנדטים.

לפי חדשות 12, כחול לבן הייתה מקבלת 34 מנדטים, הליכוד – 32, הרשימה המשותפת 13,  ימינה – 10, ש"ס – 7, העבודה-גשר-מרצ – 7,  ישראל ביתנו – 8,  יהדות התורה – 7 וגם בסקר הזה עוצמה יהודית לא הייתה עוברת את אחוז החסימה.

20:52 עריכה

לאחר הדחתו של ח"כ גדי יברקן מכחול לבן, יכנס במקומו יוראי להב הרצנו. באופן אוטומטי היה אמור להיכנס לרשימה עידן רול, אולם זה עובר כעת בחברת הייטק ובחר שלא להיות חבר כנסת, עם זאת יישאר מועמד לכנסת הבאה.

21:08 עריכה

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך את מסלו טגניה, שעשתה היסטוריה והגיעה לדרגת סגן אלוף – האישה הראשונה, יוצאת העדה האתיופית, שהגיעה לדרגה זו.

21:36 עריכה

הח"כים מהעבודה-גשר-מרצ יצאו הערב לסיבוב ברים בתל אביב

22:25 עריכה

ח"כ מיקי זוהר נגד השר בצלאל סמוטריץ': "שמאלני אתה לא, חסר אחריות אתה כן".

עוד 48 עדכונים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה