• אחד מהצילומים של "אלבום אושוויץ" שצולם מגג משאית במאי 1944. חלק מקציני ה-SS והקורבנות היהודים החדשים זוהו (צילום: יד ושם)
  יד ושם
 • הזוג הטרי אדי דה וינד ופריידל דה וינד, יושבים, לאחר טקס הנישואים שלהם במחנה המעבר ההולנדי ווסטרברוק, מארס 1943. (צילום: באדיבות: מלצ'ר דה וינד)
  באדיבות: מלצ'ר דה וינד
 • כתב היד המקורי של Last Stop Auschwitz, אשר נכתב על ידי אדי דה וינד באושוויץ (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)
  באדיבות מלצ'ר דה וינד
 • אדי דה וינד בגיל 70 (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)
  באדיבות מלצ'ר דה וינד
הרופא ההולנדי שכתב ספר באושוויץ

"אתה עייף, חולה ונגעל מעצמך"

אדי דה וינד ההולנדי התנדב לשמש כרופא במחנה ריכוז, כדי להציל את חייה של אמו ● כאשר הגיע לשם, הבין שעשה עסקה עם השטן ● האם כבר נשלחה לאושוויץ - ובהמשך גם בנה ● אבל דה וינד שרד את מחנה המוות, ואף כתב שם ספר נדיר על החיים בשואה ● כעת, הספר הנשכח מקבל חיים חדשים ● בנו, מלצ'ר: "בראש שלו הוא נשאר באושוויץ"

75 שנים לאחר שאדי דה וינד כתב ספר באושוויץ-בירקנאו, ספרו של הרופא המנוח תורגם לאנגלית וליותר מ-10 שפות נוספות. הספר Last Stop Auschwitz: My Story of Survival From Within the Camp, שצפוי לצאת ב-20 בינואר, נכתב במהלך הימים שאחרי שחרור מחנה ההשמדה מהנאצים.

דה וינד החביא את הספר מתחת לערימת בגדים ישנים מתחת למיטה, והשתמש במחברת ועפרונות שמצא במחנה, כדי לנסח את הגרסה שלו לאירועים.

דה וינד היהודי-הולנדי, שלא ידע האם ייפול לידי הרוסים, הגרמנים או ידיים אחרות, השתמש בשם העט האנס ואן דאם.

שורד השואה והסופר אדי דה וינד (צילום: באדיבותמלצ'ר דה וינד)
אדי דה וינד (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)

הספר הוא מונטז' של האכזריות במחנה מול האהבה של דה וינד לפריידל, אשתו שהייתה כלואה לא רחוק ממנו ממנו ב"בלוק 10" הידוע לשמצה.

בספר שלו, דה וינד כתב על הריח של "בשר צרוב" העולה מהארובה של המשרפה של אושוויץ, והאופן בו הדבר השפיע על הלך הרוח שלו. "אתה עייף, חולה ונגעל מעצמך, כי אתה בן אדם וחייל SS הוא גם בן אדם'", כתב דה וינד.

על אף ש"Last Stop Auschwitz" פורסם לראשונה בהולנדית ב-1946, הוא לא נמכר היטב מעבר לקהילת השורדים. מאז מותו של דה וינד ב-1987, חברה משפחתו עבדו על פרסום הספר בהיקף גדול יותר במספר שפות.

"הספר הזה הוא אולי הזיכרון היחיד ממחנה השמדה בשואה אשר נכתב במקום עצמו, בזמן אמת ולא הושפע מהזיכרון הדוהה או הלא מדויק, לא הושפע מסיפורים או דיווחים שהופיעו לאחר מכן", אומר דוריאן דה וינד, שסבא-רבא שלו היה אחיו של סבו של אדי דה וינד.

"הספר הזה הוא אולי הזיכרון היחיד ממחנה השמדה בשואה אשר נכתב במקום עצמו, בזמן אמת ולא הושפע מהזיכרון הדוהה או הלא מדויק, לא הושפע מסיפורים או דיווחים שהופיעו לאחר מכן"

המשפחה רואה בפרסום הספר באנגלית את הגשמת ההבטחה של דה וינד מ-1945, אז נפגש עם הולנדית צעירה בשם רוזי בשדות המושלגים ליד אושוויץ. המחנה זה עתה שוחרר, והאנשים חיפשו מזון, תרופות וחדשות על אהוביהם.

"לעולם לא יאמינו לנו בהולנד כשנחזור ונספר את כל זה", אמרה רוזי, שברחה מצעדת מוות. לפני כן, היא צפתה באמה מתה מרעב ואולצה לקבור אותה.

"אנחנו נדאג שיאמינו לנו, יהיו דיווחים רשמיים שיוכיחו את האמת של הסיפורים שלנו", אמר דה וינד. "ואם מישהו עדיין לא יאמין לזה, אני אשאל אותם: אז איפה אמא שלי, אבא שלי, האחים שלי ועוד עשרות אלפים".

הזוג הטרי אדי דה וינד ופריידל דה וינד, יושבים, לאחר טקס הנישואים שלהם במחנה המעבר ההולנדי ווסטרברוק, מארס 1943. (צילום: באדיבות: מלצ'ר דה וינד)
הזוג הטרי אדי דה וינד ופריידל דה וינד, יושבים, לאחר טקס הנישואים שלהם במחנה המעבר ההולנדי ווסטרברוק, מארס 1943. (צילום: באדיבות: מלצ'ר דה וינד)

"להתקיים בתוכו"

במהלך תקופת השואה, אדי דה וינד היה ברגעים מרכזיים במלחמה. לפני סילוקם של הסטודנטים ואנשי הסגל היהודים מאוניברסיטאות הולנדיות על ידי הנאצים, דה וינד היה הרופא היהודי האחרון לסיים את הלימודים באוניברסיטת ליידן.

זמן לא רב לאחר מכן, הוא נלקח במהלך הפוגרום הידוע לשמצה ב-23 בפברואר, 1941, בו הגרמנים עצרו 427 גברים יהודים ברובע היהודי העתיק של אמסטרדם.

לאחר שנשלחו למחנה ליד שרול, הגברים הוכו ועברו בדיקות רפואיות, על פי בנו של דה וינד, מלצ'ר. "אבא שלי, שהיה רופא, הצליח לשכנע שהוא נדבק בשחפת ויחד עם 11 נוספים הוא נשלח משם. הגברים ברחו מהמחנה כשברחו בזיגזג מתוך פחד שיקבלו ירייה בגב", אמר מלצ'ר דה וינד לזמן ישראל. מתוך 427 הגברים שנעצרו באותו יום באמסטרדם, רק שלושה – בהם אביו – שרדו את השואה.

ספרו של אדי דה וינד, Last Stop Auschwitz, שפורסם באנגלית בינואר 2020 (צילום: Courtesy)
ספרו של אדי דה וינד, Last Stop Auschwitz, שפורסם באנגלית בינואר 2020 (צילום: Courtesy)

לאחר מכן, דה וינד נקט בצעד שאף רופא יהודי הולנדי נוסף לא נקט, ככל הידוע: הוא הגיע מיוזמתו למחנה המעבר ווסטרבורק בניסיון למנוע את גירוש אמו לאושוויץ. בתמורה לשחרורה, דה וינד הבטיח כי לרשויות כי ישמש שם כרופא.

אבל כאשר דה וינד הגיע לווסטרברוק, הוא הבין שאמו כבר נשלחה לאושוויץ.

על רקע החדשות שהחריבו את עולמו, הוא נותר במחנה המעבר כדי לטפל באנשים שהיו מיועדים ל"מיקום מחדש" בפולין הכבושה, וקיבל את המשימה העגומה לקבוע מי מהאסירים חולה מידי בשביל הטרנספורט הבא.

אחת מהאחיות הצעירות בהן נפגש דה וינד במבנה המרפאה לכדה את תשומת ליבו. תוך מספר שבועות מהפגישה איתה, דה וינד ביקש מפריידל קומורניק להיות אשתו והיא הסכימה. במארס 1943 צילומי החתונה מראים את הזוג כשהם יושבים, מוקפים בחברים, חברים לעבודה וזר פרחים לפניהם.

בהמשך אותה שנה, הזוג גורש לאושוויץ. שלא כמו יהודים רבים שנשלחו למחנות ההשמדה – בירקנאו או אושוויץ II- בני הזוג דה וינד לא "נבחרו" למוות עם הגעתם. במקום זאת, הם נאסרו באושוויץ I, המחנה הראשי, במגורים סמוכים.

"הולנד בנתה מחדש את המדינה ההרוסה שלה ולא היה עניין גדול בסיפור של היהודים שחזרו מהמחנות. הם לא התקבלו בחום גדול בכל מקרה. ספרים על הנושא אף נקראו בציניות 'ספרות גדר תיל'"

בעוד שדה וינד עבד במבנה המרפאה, פריידל נאסרה ב"בלוק 10" הידוע לשמצה. בתוכו, "רופאים" של ה-SS ביצעו ניסויים בנשים, כביכול בהתאם לתיאוריות הגזע הנאציות להגדלת כוח הרבייה של הגרמנים במקביל לעיקור גזעים שאינם אריים.

באותו זמן, הזוג שמר על קשר על ידי העברת פתקים דרך גדר תיל חשמלית בין מגוריהם. לשני האסירים היתה אינטראקציה עם יוזף מנגלה, לרבות מקרה בו אדי דה וינד נשאל על ידי מנגלה אילו מחלות מדבקות קיימות בווסטרבורק.

במהלך הימים האחרונים של אושוויץ, דה וינד ראה את אשתו עוזבת באחת מצעדות המוות שפנו מערבה לכיוון גרמניה. כך הוא כתב על החוויה לאחר מכן:

"תמונתה הקפואה הייתה מול עיניו. המראה הזה יישאר תמיד איתו. היא תמשיך להתקיים בתוכו, היא לא חיה לחינם והנשמה שלה חיה דרכו, על אף שגופה נח שם באותם הרים ערפיליים".

manuscript-open-from-dorian (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)
manuscript-open-from-dorian (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)

"קנאת קרבן"

כשדה וינד חזר להולנד ב-1945, הוא התאחד מחדש עם פריידל. למרות החששות שלו, היא לא מתה באחת מצעדות המוות מאושוויץ. ספרו של דה וינד, שפורסם ב-1946 ונכתב במחנה ההשמדה עצמו, לא הפך לרב מכר.

"הולנד בנתה מחדש את המדינה ההרוסה שלה ולא היה עניין גדול בסיפור של היהודים שחזרו מהמחנות", אומר מלצ'ר. "הם לא התקבלו בחום גדול בכל מקרה. ספרים כמו Eindstation Auschwitz אף נקראו בציניות 'ספרות גדר תיל'".

הנישואים של אדי דה וינד לא עמדו במבחן הזמן. במהלך השנים בהם הוא ופריידל היו יחד, הוא טיפל בשורדים רבים של המחנות הנאצים. מעבודתו, דה וינד פיתח תיאוריות המנסות להסביר את מצוקת השורדים.

ב-1949, דה וינד טבע את המונח "סינדרום מחנה ריכוז" במאמר על "ההשלכות הפסיכולוגיות של רדיפה". המצב, הידוע בשם "סינדרום KZ", כולל "תופעות לוואי פתולוגיות לאחר שהייה במחנה" הייחודיות לאסירים לשעבר במחנות נאציים.

על פי מומחים, הסינדרום המתועד היטב כולל אפיזודות דיכאוניות, מצבי חרדה, פגיעה באינטלקטואל, ותסמינים נוספים. מספר מחקרים בחנו את האופי "הכרוני והפרוגרסיבי" של התופעה, כאשר התסמינים הולכים ומתגברים עם הגיל.

אדי דה וינד בגיל 70 (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)
אדי דה וינד בגיל 70 (צילום: באדיבות מלצ'ר דה וינד)

במהלך חייו, דה וינד האמין ב"צירוף מקרים טהור" בכל הנוגע להישרדות, בניגוד להתערבות אלוהית או גורל. הוא גם האמין כי לא הייתה דרך להגן על ילדיהם של השורדים ממה שהוריהם עברו, לפחות לא באופן מלא.

כפי שהבינו דה וינד ורופאים אחרים לאחר המלחמה, סינדרום מחנות הריכוז לא נגלה באופן מלא עד כ-30 שנים לאחר השחרור. לכן, ילדי השורדים לא יכולים לברוח מהשלכות השואה, למרות ניסיונות של הורים רבים לא לדבר על העבר.

לא רק שאדי דה וינד סבל מ"אשמת שורדים", אומר בנו, אלא הוא גם הושפע מ"קנאת קרבן". "עבור אבי, הישרדות הרגישה כמו עונש. הוא היה צריך לעבור את הסבל של גילוי האם מישהו אולי שרד, להתאבל, לחזור להולנד בתחושה שהוא כבר לא מתקבל בברכה, לנסות לשקם את חייו ולהתמודד עם הטראומות".

"עבור אבי, הישרדות הרגישה כמו עונש. הוא היה צריך לעבור את הסבל של גילוי האם מישהו אולי שרד, להתאבל, לחזור להולנד בתחושה שהוא כבר לא מתקבל בברכה, לנסות לשקם את חייו ולהתמודד עם הטראומות"

במהלך הימים האחרונים בחייו של אדי דה וינד, בנו חזה בחלק מההשלכות הפסיכולוגיות של השואה אצל אביו. על ערש דווי, בבית החולים, דה וינד התחיל לבכות לאחר שגילה שהמטופל בחדר הסמוך נפטר.

"כששאלתי אותו למה הוא בוכה, הוא אמר שזה הרגיש שמשום שהשני מת, הוא קיבל אפשרות לחיות עוד יום", אמר מלצ'ר דה וינד.

"זה הרגיש שהוא שרד את הסלקציה של המחנה. הוא קיבל טיפול מרופאים רבים, אבל כשנפטר, בראש שלו הוא חזר לאושוויץ".

עוד 1,154 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה