מתוך הסרט ״המחתרת היהודית״ (צילום: דן פרץ/ yes דוקו)
דן פרץ/ yes דוקו

לבנט מפריעה תמונת מחבל בסלון אבל אין לו בעיה לעבוד עם מורשעי המחתרת היהודית

שר הביטחון סירב לצרף את מפלגתו של איתמר בן-גביר לרשימת ימינה, בטענה שיש לראש עוצמה יהודית תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ● אבל לבנט עצמו קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם חברי המחתרת היהודית, אשר השתתפו בפיגועים נגד פלסטינים והורשעו בטרור, והוא קיים קשרים עקיפים עם מורשעים וחשודים נוספים במעורבות בטרור ● פרשנות

שר הביטחון, נפתלי בנט, החליט אתמול לאחד את מפלגתו, הימין החדש, עם הבית היהודי בראשות רפי פרץ ועם האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' – אבל לא עם עוצמה יהודית בראשות איתמר בן-גביר. זאת, לטענתו, משום שבסלון של בן-גביר תלויה תמונה של ברוך גולדשטיין, מבצע הטבח במערת המכפלה ב-1994.

"כיו"ר מפלגה וכשר חינוך לשעבר", כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו בעיצומו של המו"מ, "לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון תמונה של אדם שרצח 29 איש חפים מפשע. אני נדהם שאני נדרש להסביר זאת בכלל. דמיינו חבר קונגרס אמריקאי שהיה תולה על קיר ביתו תמונה של מי שרצח עשרות יהודים בתפילה בבית כנסת. זה נשמע לכם הגיוני?"

נפתלי בנט מגיש לוועדת הבחירות המרכזית את רשימת ימינה לכנסת ה-23 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
נפתלי בנט, אמש, בעת הגשת רשימת ימינה לכנסת ה-23 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

בהמשך כינה בנט את בן-גביר ואנשי עוצמה יהודית "מתפרעים…מיליציות פרועות שעושות דין לעצמן" וטען כי "לתפיסתם, אלימות זה בסדר" ו"להעביר סדנאות לפורעי חוק כיצד להתל בחוקרים זו ברכה".

"זה לא ימין", פסק בנט. "זו אנרכיה".

אלא שבנט עצמו כבר חתם על הסכם איחוד, לפני הבחירות בספטמבר האחרון, ובו הסכמתו לשבץ את בן-גביר במקום ה-8. האיחוד עם עוצמה יהודית לא יצא לפועל בסופו של דבר.

נוסף על כך, לשר החינוך לשעבר המזדעזע מאלימות וטרור נגד חפים מפשע, יש היסטוריה ענפה של קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם לפחות שלושה ממורשעי "המחתרת היהודית", אשר שביצעו וניסו לבצע פעולות טרור גדולות נגד אזרחים פלסטיניים, שהובילו לרצח של שלושה אזרחים חפים מפשע ולפציעתם של עשרות אזרחים ושוטר, ונועדו להביא להרג המוני של אזרחים.

לשר החינוך לשעבר המזדעזע מאלימות וטרור נגד חפים מפשע, יש היסטוריה ענפה של קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם לפחות שלושה ממורשעי "המחתרת היהודית"

בין פעולות הטרור שבהן הורשעו חברי המחתרת היהודית נמנו ניסיון לפוצץ את כיפת הסלע במסגד אל אקצא, ניסיון לבצע פיגועי תופת ולפוצץ אוטובוסים במזרח ירושלים על נוסעיהם, ניסיונות להתנקש בחייהם של ראשי ערים פלסטינים שנחלו "הצלחה" חלקית והסתיימו בהרוגים ופצועים. 15 מחברי המחתרת, כולם יהודים ישראלים, הורשעו במעורבות בטרור ונאסרו.

חבר המחתרת שימש כיועץ פוליטי

אחד מחברי המחתרת היה נתן נתנזון, ששימש בעבר כיועץ פוליטי של בנט.

נתנזון היה חבר בחוליה של המחתרת היהודית שניסתה להתנקש בחייו של ראש עיריית שכם, בסאם אלשכעה. בפיגוע, שהתרחש ב-1980, החוליה הניחה מטען חבלה ברכבו של אלשכעה, שהתפוצץ וגרם לו להיפצע קשה ולאבד את שתי רגליו. נתנזון הורשע במעורבות באירוע ונידון למאסר.

נתן נתנזון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
נתן נתנזון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

נתנזון היה במשך שנים יועצו הפוליטי הקרוב של בנט. ח"כ לשעבר יואל חסון תיאר בעבר את הקשר ביניהם: "לנתנזון יש אישור כניסה קבוע לכנסת כיועץ של בנט. הוא הלוחש לאוזנו, אורח קבוע במסדרונות הכנסת ומשתתף קבוע בישיבות הסיעה של הבית היהודי. נתנזון גם הוביל את המו"מ של בנט בעת הרכבת הממשלות האחרונות". ככל הידוע, בנט לא הכחיש את העסקתו של נתנזון.

חבר נוסף במחתרת היה זאב חבר ("זמביש"). חבר השתתף בהטענת מטען חבלה תחת מכוניתו של ד"ר אחמד נתשה, שהיה ממנהיגי המפלגה הקומוניסטית הפלסטינית. נתשה ניצל במקרה מנסיון ההתנקשות. חבר הורשע ונידון ל-11 חודשי מאסר בשל מצבו הבריאותי. מאז הפך למזכ"ל ארגון "אמנה", שהיה זרוע ההתיישבות של גוש אמונים ולאחד ממובילי מועצת יש"ע.

כפעיל מרכזי במפעל ההתיישבות, חבר קשר קשרים הדוקים עם מנהיגים בכירים, ביניהם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ורה"מ הנוכחי בנימין נתניהו, וכן גם עם בנט. בנט, נתניהו ו"זמביש" נפגשו ופעלו יחד למנוע את פינוי מאחז "נתיב האבות". בנט התגאה בקשר בינו לבין הטרוריסט. בפוסט שכתב בעבר, עם תמונתו של "זמביש", כינה אותו בנט: "מגדולי בוני הארץ ומנהיג ההתיישבות ביו"ש".

זאב חבר ("זמביש") והשר לשעבר אורי אריאל (צילום: פלאש 90)
זאב חבר ("זמביש") והשר לשעבר אורי אריאל (צילום: פלאש 90)

חגי סגל היה שותף לגיבוש גוש הימין

טרוריסט נוסף במחתרת היה חגי סגל, כיום העורך הראשי של "מקור ראשון", סופר ופובליציסט, ומי שכתב גם ספר על פעילות המחתרת.

סגל היה חבר בחוליה שמילכדה ב-1980 את מכוניתו של ראש עיריית רמאללה דאז, כרים ח'אלף, ואת המוסך של ראש עיריית אל-בירה, איבראהים טאוויל. המטענים גרמו לח'אלף לאבד את רגליו ולחבלן מג"ב שניסה לנטרל את המטען, סלימאן חירבאווי, לאבד את מאור עיניו. סגל נתפס, הורשע ונידון לשלוש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי שמהן ריצה שנתיים.

בראיון ל״מעריב״, לפני שבע שנים, סגל נמנע מלהביע חרטה על מעשיו ואף טען כי מעורבותו במחתרת היתה ״שולית״. הוא כינה את המקרה ״ארוע חד-פעמי״.

״הייתי שותף לפרשייה אחת של הפגיעה בראשי הערים, שהיו בני בליעל בלי ספק,״ אמר סגל בראיון. "אם השאלה היא אם קבוצה פרטית צריכה לפגוע בהם, כן או לא, אז נראה שלא. זה לא בריא למדינה. למרות שאני לא צריך להזכיר לך שכשזה קרה, אם היית עושה סקר היית רואה שרוב הציבור לא אהב את בסאם אלשכעה וכרים ח׳אלף".

כיום, סגל בעל השפעה רבה בציונות הדתית ומעורב בפוליטיקה של מפלגות הימין. הוא השתתף עם השרים בנט, פרץ וסמוטריץ' בישיבה שבה הוקמה ״ימינה״, הרשימה המאחדת בין מפלגות הימין, לקראת הבחירות הקודמות בספטמבר.

עורך "מקור ראשון", חגי סגל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
עורך "מקור ראשון", חגי סגל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

מחבל נוסף במחתרת היה משה זר, שכיום הוא סוחר קרקעות תושב קרני שומרון.
זר היה הנהג של החוליה שהניחה את המטען שגרם לקטיעת רגליו של אלשכעה. הוא הורשע ונדון ל-3 שנות מאסר, אך מסיבות רפואיות לא נאסר פרט ל-4 חודשי מעצרו. כיום הוא עוסק ברכישת קרקעות מפלסטינים ביו"ש לצורך הקמת התנחלויות בשטחים.

בנו של משה זר, גלעד זר ז"ל, נרצח ב-2001 בפיגוע ירי בעת מילוי תפקידו כקב"ט במועצה האזורית שומרון. עם או בלי קשר לכך, בראיון שנתן משה זר נתן ב-2015 הוא הביע חרטה על מעשיו במסגרת המחתרת: "אני מתחרט על מה שעשיתי…המחתרת היהודית לא עשתה נכון…אני מתנגד לתג מחיר, להכאת ערבים, לשבירת חלונות, לעקירת עצים". זאת, לדבריו, מכיוון ש"זה לא עוזר לנו".

זר ובנט נאמו שניהם לפני כשנה בכנס של החינוך הממלכתי דתי. בנאומו של זר הוא דיבר על הפיגועים ואמר, "בנית בית – כאילו חיסלת עשרת אלפים גויים", וכי הבנייה בהתנחלויות היא "הנקמה המתוקה שלנו". דבריו עוררו סערה ותגובות נזעמות של אנשי חינוך, ביניהם בחינוך הדתי, ובעקבותיה אמר זר: "בדבריי התייחסתי למחבלים, אני חי עם ערבים בדו-קיום ומאמין שאפשר לחיות בשלום".

בנט שימש באותו זמן כשר החינוך. בעקבות הסערה, נמסר ממשרד החינוך: "אנו מגנים בתוקף את דבריו החמורים של משה זר, אשר נאמרו על דעתו בלבד. מדובר בהתבטאות לא ראויה שאינה משקפת את רוח ומדיניות משרד החינוך".

"גורמים במשרד החינוך" מסרו אז לידיעות אחרונות שבנט עצמו לא נכח באולם בזמן נאומו של זר.

קשרים מסועפים נוספים

לבנט, וכן לפרץ ולסמוטריץ', יש קשרים מסועפים עם גופים חינוכיים של הציונות הדתית, שגם לטרוריסטים של המחתרת יש או היו קשרים עמם. בנט נאם והתארח, למשל, בישיבת ״אפיק אורות״ בעיר אופקים, שהקים מנחם נויברגר, חבר המחתרת היהודית, ואשר הוקמה בעידוד משרד החינוך בראשות בנט. סמוטריץ' הוא מורשה חתימה במכון לאסטרטגיה ציונית שהקים חבר נוסף במחתרת היהודית, הרב דן בארי.

הקשרים הישירים והעקיפים של ראשי מפלגות הימין עם הטרור נמשכו גם בשנים האחרונות. שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, נפגשה עם הורי החשודים ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא – מחווה שלא מקובל להעניק לקרוביהם של חשודים בפלילים.

וכמובן, גם סמוטריץ' עצמו היה עצור, לפי פרסומים שונים, בחשד למעורבות בטרור. ביולי 2005, חודש לפני ההתנתקות, פורסם כי שב"כ תפס 700 ליטרים של דלק ושמן אצל "חמישה אנשי ימין, שעל פי החשד ביקשו לפגוע בתשתיות כדי למנוע את הפינוי". אחד העצורים היה סמוטריץ', שנאבק נגד ההתנתקות.

סמוטריץ' נעצר לפי הפרסומים בחשד ל"קשירת קשר לפשע, הפרעה לנתיב תחבורה ציבורי וסיכון חיי אדם, היזק בזדון, חברות בהתאגדות אסורה והמרדה". המשטרה ושב"כ טענו כי "יש ראיות הקושרות את העצורים למעשים המיוחסים להם". סמוטריץ' הודה שחסם כבישים אך הכחיש וממשיך להכחיש מכל וכל את מה שהוא מכנה "הסיפור על הדלק". התיק נגדו ונגד חבריו נסגר בלא משפט.

בצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
בצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Sraya Diamant/Flash90)

לכולם יש קשרים עם טרוריסטים

נפתלי בנט סירב להגיב לכתבה זו, ואילו מסמוטריץ' טרם נמסרה תגובה.

אולי היו טוענים להגנתם כי קשה להיות פוליטיקאי בציונות הדתית מבלי להתחכך בחברי המחתרת היהודית, שרבים מהם בכירים בהנהגת הציונות הדתית ובמפעל ההתיישבות בשטחים, ואולי גם באנשי "נוער הגבעות" והוריהם.

גם בצד השני של המפה, בכירי הרשימה המשותפת ואנשי מרצ – ולמעשה גם מפקדים בכירים בצה"ל ובשב"כ – קיימו ומקיימים קשרים עם בכירי הרשות הפלסטינית, אשר חלקם היו טרוריסטים באש"ף, ולחברי הכנסת מבל״ד היסטוריה עשירה של קיום קשרים עם מחבלים פלסטינים, בחו״ל ובכלא הישראלי.

ואפשר כמובן להזכיר שגם בהנהגת המדינה – אשר שניים מראשי הממשלה שלה היו מפקדים באצ"ל ובלח"י – מאז ומתמיד התקיימו קשרים בין פוליטיקאים לטרוריסטים.

אבל, אם כך, ניתן לשאול: מה כל כך נורא בתמונה של טרוריסט בסלון הבית?

עוד 1,243 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה