מתקן שעשועים בפארק אריאל שרון. סגור למבקרים (צילום: אבנר הופשטיין)
עוד מחדל בפארק אריאל שרון:

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה

חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

כשמסיירים בפארק אריאל שרון, אואזיס יפהפה שנתקע באמצע הפיתוח תחת הררים של שחיתות, נתקלים במתקן שעשועים משוכלל ומעט מוזר: בתוך שטח מגודר ששער הכניסה אליו הולחם, רובץ באין מפריע דרקון ענק בצבע כתום זרחני, שבבטנו מחילות ומגלשות גבס ארוכות, בדיוק מהסוג שילדים אוהבים.

אבל, כאמור, מתקן השעשועים מגודר 360 מעלות, והדרך היחידה לשחק בו היא לבצע עבירה, ולקפוץ כמו נמר מעל הגדר לצד השני.

הדרקון הזרחני איננו הפיל הלבן היחידי בפארק. אי אז ב-2015 תוכננו בפארק חמישה מתחמי שעשועים משוכללים לילדים, המילה האחרונה בתחום, שהיו אמורים לשרת את הציבור.

המכרז לאספקה ולהתקנה של המשחקים יצא לדרך ביוני 2015 וניגשו אליו שתי חברות. אולם, מכאן והלאה הכל הסתבך והמכרז הזה, על תוצאותיו השנויות במחלוקת, מאיים לחזור ולנשוך בימים אלה את הנהלת הפארק.

לפני שבועות ספורים נחתה במשרדי הפארק דרישה מטעם החברה שהפסידה במכרז, לקבל לידיה פרוטוקולים ומסמכים הנוגעים לבעלי תפקידים שמעורבים במכרז, וזאת על פי חוק חופש המידע. פרקליטי החברה טוענים כי בפארק נמצאים יומני פגישות, שמוכיחים כי המכרז היה פגום.

מנכ"ל החברה שהפסידה במכרז: "יש ראיות למעשים פסולים סביב המכרז הזה, והרבה אנשים בפארק יודעים זאת. אנחנו יודעים שהמכרז צריך להיפסל, וכאשר יהיו בידינו המסמכים הרלוונטיים, נגיש תביעה חדשה"

"אני מאד מתוסכל. השקענו במכרז הזה הרבה מאד כסף ומשאבים", אומר ערן שוהם, מנכ"ל נ.ע. לבה, החברה שהפסידה במכרז. "יש ראיות למעשים פסולים סביב המכרז הזה, והרבה אנשים בפארק יודעים זאת. אנחנו יודעים שהמכרז הזה צריך להיפסל, וכאשר יהיו בידינו המסמכים הרלוונטיים, נגיש תביעה חדשה לבית משפט. בתביעה הקודמת שהגשנו לא יכולנו להוכיח את זה. אבל עם המסמכים הרלוונטיים נוכל להוכיח שהמכרז הזה מושחת מעל לכל ספק".

מסמכים בלעדיים שהגיעו לידי זמן ישראל, ואשר נמסרו ללהב 433 במסגרת החקירות נגד צמרת הנהלת הפארק, מצביעים על כך שלטענות של החברה המפסידה יש על מה להתבסס, לכאורה.

מתקן שעשועים בפארק אריאל שרון. סגור למבקרים (צילום: אבנר הופשטיין)
מתקן שעשועים בפארק אריאל שרון. סגור למבקרים (צילום: אבנר הופשטיין)

יוני 2015: "צ'ק פתוח"

המכרז יוצא לדרך, הסכומים מזנקים מ-8 מיליון ל-39 מיליון

בחודש יוני 2015, אישרה ועדת המכרזים של חברת פארק אריאל שרון יציאה למכרז פומבי לתכנון, אספקה והתקנת מתקני משחקים משוכללים ב-5 מתחמים בפארק, על פני שטח מצטבר ענק של 17,500 מטרים רבועים (17.5 דונם).

שמואל רוזנבלום (צילום: מתוך אתר איגוד מבקרים פנימיים בישראל)
שמואל רוזנבלום (צילום: מתוך אתר איגוד מבקרים פנימיים בישראל)

במתחמי השעשועים תוכננה הקמתם של מתקני טיפוס וגלישה, מתקני מים באגם שבמרכז הפארק, חוויות מדע וטבע, נדנדות ואפילו מתקני ספורט אתגרי. שתי חברות ניגשו למכרז השאפתני: אלו את ניצן ונ.ע. לבה.

בתום ההליך זכתה חברת "אלו את ניצן" במכרז, והחברה המתחרה נ.ע. לבה עתרה לבית המשפט נגד התוצאות בטענה כי החברה הזוכה לא עמדה בתנאי הסף. ואולם העתירה הזו, שעסקה בסוגיית רשיון עסק של החברה הזוכה, נדחתה, וכך גם הערעור שהגישה נ.ע. לבה לבית המשפט העליון.

רק לאחר עריכת המכרז ופרסום תוצאותיו, התברר למבקר הפנים של הפארק, שמואל רוזנבלום, כי המכרז היה "איכותי" בלבד, כלומר המתמודדים כלל לא נדרשו לספק אומדני מחיר לעלויות של המתקנים. המבקר, מצדו, התקשה להבין כיצד בדיוק עבר מכרז מבלי שהוא כולל סכומים כספיים, ובדוח סודי שהכין הוא כתב:

"ללא התייחסות לעלויות, זוכה המכרז קיבל לכאורה 'צ'ק פתוח'! (סימן הקריאה במקור א״ה). לא יעלה על הדעת כי נושאים בשווי מאות אלפי שקלים לא עלו על השולחן! אין לכך אח ורע! מדובר במכרז פיקטיבי, שנועד לזרות חול בעיניים!".

עד מהרה התגלה כי אכן מדובר בצ׳ק פתוח. בעוד שבספרי המכרז הוערכה עלות העבודה ב-500 שקל למ"ר של מתקנים, הרי שלאחר "הבהרות" מול המציעים, קבע יועץ המכרז כי יש לשכתב את כל הסכומים המוערכים, ולהעלות אותם למעלה, הרבה יותר למעלה. בבת אחת זינקה עלות המתקנים מ-500 שקל למ"ר ל-2,250 שקל למ"ר. ולא, זו לא טעות דפוס. במקום קצת יותר מ-8.5 מיליון שקל, זינקו עלויות התקנת מתקני השעשועים בפארק פי-4.5 ליותר מ-39 מיליון.

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

אוגוסט 2015: "המכרז פיקטיבי, דינו להיפסל"

פגישות אסורות בין הזוכה למנכ"ל נחשפות

בעקבות המלצותיו של היועץ שמונה לבחון מחדש את עלויות הפרויקט, קרה דבר מוזר אחר: שעה אחרי שוועדת המכרזים התכנסה ואישרה את השינוי המופלא של הזנקת עלויות מתקני השעשועים, פגש מנכ"ל החברה, משה בורוכוב, את רות הלן-ניצן, המנכ"לית של חברת אלו את ניצן, שהתמודדה במכרז. על הפגישה הצהיר מבקר הפנים של החברה בסעיף בדוח שכותרתו "מכרז פיקטיבי".

דוח זה, שמעולם לא פורסם והגיע לידי זמן ישראל, הועבר למשטרה, ומסתמך בין היתר על יומני הפגישות של הארגון.

"משה בורוכוב לא יצא מהישיבות ולא ציין באוזני החברים, כי קיימת לו היכרות ותיאום מוקדם עם אחד המציעים. נהפוך הוא, משה בורוכוב היה שותף בוועדה המקצועית לניקוד המציעים, ואף דן עם יתר חברי הוועדה!"

על פי המבקר, זו לא הפגישה היחידה שקיימו בורוכוב ורות-ניצן. היו עוד פגישות כאלה, כשנה לפני תחילת המכרז.

בין אם המנכ"ל ידע שנה לפני המכרז על התמודדותה הצפויה של חברת אלו את ניצן, ובין אם לאו, היה עליו להצהיר על קשריו בפני ועדת המכרזים. אבל בורוכוב לא הצהיר על המפגשים האלה, ולמעשה הוא מכחיש את קיומם גם עתה.

עם זאת מבקר הפנים מדווח:

"בסקירה ביומן הפגישות של הפארק… נוכחנו כי ביולי 2014 (ועוד קודם) קיים משה בורוכוב פגישות עם הלן רות ניצן, שלימים תהיה הזוכה במכרז. מדובר בעבירה, פוסלת מכרז, שהוסתרה!!! (ההדגשות במקור א״ה)".

המבקר מונה 4 ישיבות מכרזים שבהן השתתף בורוכוב במסגרת הדיון על מכרז המשחקים, ניקד את ההצעות והשתתף בהכרעה, וזאת ללא גילוי נאות על קשריו עם הזוכה.

"משה בורוכוב לא יצא מהישיבות ולא ציין באוזני החברים, כי קיימת לו היכרות ותיאום מוקדם עם אחד המציעים. נהפוך הוא, משה בורוכוב היה שותף בוועדה המקצועית לניקוד המציעים, ואף דן עם יתר חברי הוועדה!".

ו"למען הסר ספק", מסכם המבקר באותיות קידוש לבנה ובהדגשה: "מדובר בניגוד עניינים חמור, שאין ספק שפוסל את נאותות המכרז".

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

נובמבר 2015: "מעשה עשוי"

הכסף עובר, המתקנים נשארים במחסן

בנובמבר 2015 מבצעת הנהלת הפארק הזמנה בהולה של מתקני משחקים בהיקף של 7.6 מיליון שקל. בשלב הזה אין עדיין היתרים לבנות את המתקנים, ולמעשה בקשה לקבלת היתרים כאלה אפילו לא הוגשה. עם זאת הנהלת הפארק מתחייבת על העברת 3.25 מיליון שקל כמקדמה לחברה הזוכה. המבקר מתקשה להבין את ההחלטה הזו ובקיץ 2017 הוא כותב:

"מה הסיבה למהירות הזמנת המתקנים, כאשר אין תכנית מאושרת, אין היתר בנייה, וכפי שנוכחנו מבחן המציאות מצביע על תהליך ארוך עד לקבלת ההיתר".

ובאמת, מדוע הזדרזה הנהלת הפארק להזמין את המתקנים עוד לפני הגשת הבקשות לקבלת ההיתר? מדוע לרכוש ולאחסן מתקנים בשווי מיליוני שקלים, מכספי ציבור, לפני שמסדירים את הסוגיות המשפטיות?

המבקר סבור שהסיבה האמיתית למהירות הרכישה נובעת מהבהלה שזרעה תביעה משפטית שהגישה החברה שהפסידה במכרז בקרב הנהלת הפארק. לטענתו, בהזמנת מתקני השעשועים מהחברה יצרה הנהלת הפארק מצב של "מעשה עשוי", ביטוי משפטי שמאותת לבית המשפט להיזהר מלהתערב בתהליך שכבר יצא לדרך.

הכרעת בית המשפט העליון בערעור בעתירה שהגישה החברה שהפסידה במכרז, מעידה שהרכבת באמת יצאה לדרך וכי המשיבים "החלו ביישומו של החוזה", כפי שמצוין בהחלטת בית המשפט.

הימים נוקפים וליזמים, או להנהלת הפארק, לא בוער. רק בינואר 2016 מוגשים היתרי ההצללה למתחמים, באפריל מוגש היתר כללי, ובינואר 2017 מתקבל ההיתר. אך בשטח עדיין אין בנייה.

באוקטובר 2017 נופלת על הנהלת הפארק פצצה: חקירת משטרה, מעצרים וגל התפטרויות בצמרת הנהלת הפארק. בעקבות זאת התקציבים נעצרים, ומרבית הפיתוח נתקע, והפארק שוקע במדמנת גילויי השחיתות שנערמים.

בתוך ארבע שנים מיום עריכת המכרז למתקני המשחקים נחשפו פגישות המעידות על ניגודי עניינים, טענות על פגמים בהגדרות המכרז, קפיצות תמוהות ואדירות בעלויות, בוצעו הזמנות מוקדמות ומיותרות של ציוד לפני קבלת היתר, ושכבו ללא שימוש מתקני שעשועים שאוחסנו (בתשלום) במחסנים. אבל אף מגלשה לא עלתה על האדמה, ואף ילד לא זכה לשחק באחד המתקנים המשוכללים שנרכשו ואמורים היו להיבנות בפארק.

משמאל: משה בורכוב (צילום: מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה)
משמאל: משה בורכוב (צילום: מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה)

יולי 2017: "הכל רקוב"

מישהו מורה לעובדים: "תמחקו תכתובות מהמחשב"

עוד לפני גל המעצרים של אוקטובר 2017 ידעו בכירי הפארק וחברי הדירקטוריון כי יחידת להב 433 חוקרת פרשות שחיתות הקשורות לפארק, בין היתר, עקב דיווח של ביקורת הפנים על פנייה למשטרה בעקבות ממצאים שגילה.

בישיבת דירקטוריון שנערכה ביולי של אותה השנה, קיבלו בכירי הפארק עוד דיווח מדהים: מישהו בהנהלת הפארק העביר הוראה לעובדים "למחוק מיילים ותיקיות מחצי השנה האחרונה".

מבקר הפנים של הפארק: "הגענו במשרד לכלל דעה, כפי שכתבתי לפני כמה שבועות, שהכל רקוב. מרבית התקשרויות הפארק הן התקשרויות או לא-תקינות במקרה הטוב, או חשודות במקרה הגרוע יותר"

משנודע הדבר ליועצת המשפטית של הפארק, היא מיהרה להעביר הנחיה ברורה שאסור למחוק דבר. מבקר הפנים דיווח למשטרה על ניסיון הטיוח, לכאורה, ומסר על כך לחברי הדירקטוריון בישיבה. לאיש לא היה ברור בשלב הזה אם וכמה דברים כבר נמחקו.

לאחר העדכון הזה עברו חברי הדירקטוריון לשמוע סקירה על ממצאי ביקורת קשים בנוגע למכרז המשחקים. המבקר, מיואש למדי בשלב זה, מוסר הצהרה בומבסטית:

"הגענו במשרד (ביקורת הפנים, א"ה) לכלל דעה, כפי שכתבתי לפני כמה שבועות, שהכל רקוב. מרבית התקשרויות הפארק הן התקשרויות או לא-תקינות במקרה הטוב, או חשודות במקרה הגרוע יותר".

בתיה אדרעי, רואת חשבון ממשרד מבקר הפנים, פירטה בישיבה את החשדות שעלו נגד התנהלות הפארק. אחריה התייחס מבקר הפנים ספציפית לחשד בדבר קיומן של פגישות אסורות:

"ברור לי שאם דירקטור כלשהו היה יודע את זה, הוא היה מבטל את המכרז. זו עילה לביטול מכרז. אתה לא יכול להיפגש עם מציע פוטנציאלי בזמן שמכרז פתוח. זה פלילי".

אבל במשרד המבקר לא מסתפקים בדברים אלה ומבהירים לחברי הדירקטוריון כי אילו דבר קיומן של הפגישות בין מנכ"ל הפארק למנכ"לית של החברה הזוכה, היה מגיע לבית המשפט במסגרת העתירה, המכרז עלול היה להתבטל.

אדרעי גם מדווחת לחברי הדירקטוריון כי הבהילות בהזמנת מתקני השעשועים "גרמה לכך שבית המשפט העליון השאיר את הזכייה של הלן ללא שינוי, כי ממילא כבר נגרם נזק".

מפקדת יחידת המשטרה להב 443 בלוד (צילום: Flash90)
מפקדת יחידת המשטרה להב 443 בלוד (צילום: Flash90)

נובמבר 2017: "כאבי בטן רבים"

הדירקטוריון מורה להקפיא את המשך ביצוע הפרויקט

ארבעה חודשים מאוחר יותר מוזמנים ערן שוהם, מנכ"ל החברה שהפסידה במכרז, ועורך דינו בני שפר, להשתתף בישיבה של חברי הדירקטוריון ולטעון את טענותיהם. לאחר שהשניים שוטחים את טענותיהם ויוצאים מהישיבה, נשארים חברי הדירקטוריון וההנהלה לדיון שמוגדר "סודי", ושמאוחר יותר יימחק מהטקסט הרשמי של פרוטוקול הישיבה.

"המכרז הזה גרם לי כאבי בטן רבים", אומרת היועצת המשפטית של החברה, מיכל זילקה. "דיברתי לאורך המכרז עם עומר דקל (יועץ משפטי חיצוני של הפארק, א"ה). מעולם לא הכרתי 'מכרז איכות' (מכרז ללא התחייבות לסכומים, א"ה) על אף הניסיון הרב שיש לי עם מכרזים.

 "ההתנהלות של בורוכוב אחרי המכרז הייתה מוזרה. הוא דרש לחתום מיד על ההסכם עם הלן (מנכ"לית החברה הזוכה) עוד לפני שיש היתר, כדי שתזמין מתקנים, למרות שהודעתי לו שיש צורך בהיתר"

"משה בורוכוב לא עירב אותי במכרז… לא הייתי מעורבת. ההתנהלות של בורוכוב אחרי המכרז הייתה מוזרה. הוא דרש לחתום מיד על ההסכם עם הלן (מנכ"לית החברה הזוכה, א"ה) עוד לפני שיש היתר, כדי שתזמין מתקנים, למרות שהודעתי שיש צורך בהיתר", אמרה זילקה בישיבת הדירקטוריון.

מכאן והלאה עסק הדיון בעיקר בצמצום נזקים: האם אפשר לדרוש השבה של הכספים שכבר הושקעו? האם אפשר למכור את הציוד במחירי-הפסד כדי לנסות ולצמצם נזקים? האם אפשר לעצור את כספי הפיתוח שטרם שולמו?

בתום הדיון מתפזר הדירקטוריון עם החלטה לבטל את פיתוח השטחים לצורך התקנת מתקני המשחקים, בכפוף לבדיקה, וכן את כל הדרישות לתשלום סכומים נוספים.

בשנתיים שחלפו מאז הפגישה הזו מתקנים לא הוקמו, כסף לא הושב, והפיתוח לא התקדם.

ינואר 2019: עכשיו באים?

בפארק עדיין נערכים להקמת מתקן משחקים

בפארק אריאל שרון עצרו את המשך הפיתוח למתקנים הבאים, אבל מה עם הכסף שכבר שולם על הפרויקט הראשון, זה שאושר ב-2015, ושהמתקנים עבורו שוכבים מאז במחסן, גם לאחר שקיבל היתרים מתאימים ב-2017? ובכן, ב-2019 זה אמור היה לקרות, והפרויקט אף הופיע בחוברת "תכנית העבודה" של הפארק:

"בעקבות מכרז משנת 2015 התקשרה החברה עם ספקית למתקני שעשועים בשטח של 2,100 מ"ר. הספקית הזמינה את המתקנים והם נמצאים באחסון בתשלום חודשי כבר קרוב לשלוש שנים".

אבל גם עד סוף שנת 2019 לא קורה דבר. עם זאת בפארק טוענים שהעבודות סביב מתקני המשחקים צפויות להתחיל כבר בשבועות הקרובים.

לערן שוהם, מנכ"ל החברה המפסידה, ברור מדוע החלה התזזית בפארק דווקא עכשיו. הוא משוכנע שהרקע לכך הוא פנייתו לקבל מסמכים מהנהלת הפארק. "כנראה שוב מנסים לייצר מצב של 'מעשה עשוי', לקראת פנייה לבית המשפט", הוא אומר לזמן ישראל.

ביקשנו לשאול את הנהלת הפארק שלוש שאלות: מתי בכוונת הפארק להתחיל בבניית מתקני המשחקים, מהן עלויות אחזקת הציוד במחסנים, ומהי תשובת הפארק לבקשה להקפיא או לבטל כליל את המכרז, לנוכח הטענות שהושמעו.

אבל את מי שואלים? הפארק מתנהל ללא דובר וללא מנכ"ל כבר חודשים רבים. במזכירות היפנו אותנו לכתובת מייל, ואת השאלות ששלחנו העבירו לכל פורום ההנהלה הבכירה. אחד מחברי ההנהלה דרש לקיים פגישה מיד, במענה לכל הפורום שקיבל את מייל הבקשה לקבלת תגובה: "מבקש לקיים ישיבת פורום הנהלה לגיבוש התשובה. יש ליידע הדירקטוריון בפנייה זו".

אבל מאז חלף למעלה משבוע, ובקשות חוזרות ונשנות שלנו לקבלת תגובה נותרו ללא מענה. בעקבות זאת פנינו במייל ישיר למנהל אגף תפעול ולוגיסטיקה דורון גלבוע, למהנדס אגף הנדסה ותכנון אלון עמרם, וכן ליועצת המשפטית עו"ד מיכל זילקה.

מחברת פארק אריאל שרון נמסר בתגובה: ״חברת נ.ע. לבה אכן פנתה לחברה בבקשה לפי חוק חופש המידע והנושא נבדק ומטופל בהתאם לחוק. כל ההחלטות בקשר עם המכרז שבו השתתפה חברת נ.ע.לבה התקבלו על ידי ועדת המכרזים בהתאם לסמכותה על פי דין, וכך יהיה גם בעתיד.

״יצוין כי החברה, על האורגנים השונים שלה, ניהלה דיונים שונים ורבים בקשר למכרז זה.

״באשר למועד התקנת המתקנים, הנושא נמצא בהליכי בחינה, ולפיכך אין תאריך שבו ניתן לנקוב. החברה בפעולותיה ובהחלטותיה רואה לנגד עיניה בראש ובראשונה את קידום פיתוח הפארק ואינטרס הציבור, פרוייקט הקמת מתקני משחקים בשטחי הפארק הינו אחד הפרוייקטים החשובים לטובת הציבור ולהנאתו ומשכך קיימת חשיבות לקידומו״.

מבט על תל אביב מפארק אריאל שרון (צילום: Dror Garti/FLASH90)
מבט על תל אביב מפארק אריאל שרון (צילום: Dror Garti/FLASH90)

ינואר 2020: "לא מכירים את הטענות"

משה בורוכוב טוען שהמכרז תקין; רות-ניצן מצהירה שמתחילים לבנות

משה בורוכוב, המנכ"ל לשעבר, מסר בתגובה לשאלותינו על הטענות של מבקר הפנים, ולפיהן המכרז היה פגום ובעייתי: "למיטב זיכרוני, לא הועלו טענות בעניין מכרז זה על ידי מבקר הפנים של החברה, ולא הוצגו טענות כאלה בישיבת דירקטוריון בה נכחתי. מבקר הפנים של החברה מעולם לא פנה אלי בנושא ולא ביקש את התייחסותי – לא בזמן אמת, במהלך תקופת כהונתי ולא אחריה. לא ידוע לי על טענות שהועלו בנושא בזמן אמת, למעט עתירה שהוגשה נגד המכרז ונדחתה על ידי שתי ערכאות".

על הטענות לפגישות בינו לבין מנכ"לית הקבוצה הזוכה אומר משה בורכוב: "מעולם לא היה לי קשר אישי או מקצועי עם מנכ"לית חברת 'אלו את ניצן' או גורם אחר בחברה זו".

על הסיבות לקפיצת המחירים האדירה בעלויות המתקנים: "בתקופת כהונתי כמנכ"ל החברה לא ידוע לי על עלייה שכזו במחיר. למיטב זיכרוני, נשכר יועץ מקצועי חיצוני להכנת המפרט והאומדנים של המכרז. המכרז לווה באופן ישיר וצמוד ע"י היועצת המשפטית של החברה, עו"ד מיכל זילקה ומשרד פרופ' עומר דקל, מומחה לדיני מכרזים. לדעתי המכרז היה תקין. טענות שהועלו בעבר כנגד המכרז, נדחו על ידי בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון".

על התשלום המוקדם וההזמנה המוקדמת של הציוד: "לא ידוע לי. המכרז הושלם בסוף שנת 2015, כאשר בראשית שנת 2016 סיימתי את כהונתי כמנכ"ל החברה. מאז סיום כהונתי לא נדרשתי לעניין".

עוד הוסיף בורוכוב: "בשולי הדברים, ברצוני לציין שלמיטב זיכרוני, העדפתי באופן אישי את הצעתה של חברת לבה, אולם בשקלול הציון של חברי הוועדה לא נבחרה הצעתה בסופו של דבר. ממילא, כל טענה כאילו נתתי עדיפות לחברת 'אלו את ניצן' היא מופרכת וחסרת שחר".

הלן רות-ניצן, מנכ"לית החברה הזוכה, מסרה בתגובה לשאלותינו: "הטענות המופרכות הללו נטענו על ידי ערן שוהם מחברת 'לבה' גם בשתי ערכאות שיפוטיות אשר דחו אותן מכל וכל, והטילו על ערן שוהם וחברת לבה הוצאות משפט של כ-80 אלף שקל במחוזי. הוא הפסיד גם בבית המשפט העליון.

"בכל התהליך לא בחל באף אמצעי, כולל בלשים פרטיים, התחזויות ופנייה לרשויות שונות להתלונן. מדהים לראות שהוא ממשיך להכפיש ולנסות לשפוך רפש בכל מקום. ולא בוחל בדברי לעז השמצה ורדיפה".

הטענות המובאות כאן לא הושמעו בפני בית המשפט, ומקורן במבקר הפנים של החברה, הגורמים המשפטיים והדירקטוריון.

"אני לא מכירה את טענות מבקר הפנים".

האם את טוענת שלא נפגשת עם בורוכוב לפני קיומו של המכרז?

"בהחלט לא, וזה חלק מההמצאות הרבות של ערן שוהם מ'לבה', וחלק מאי-יכולתו להשלים עם ההפסד שלו".

מה הסיבה להזמנה המוקדמת של המתקנים, ולעיכוב בן יותר מ-4 שנים בהקמתם, אחרי תשלום?

"יצאו הזמנות למתקנים. לאחר שיצאו התברר שיש להוציא היתר בנייה. היתר הבנייה לקח יותר משנתיים. זה הליך ארוך בדרך כלל".

עוד הוסיפה רות-ניצן: "העבודות בפארק אמורות להתחיל בעוד כחודש, מה שירים את הפארק היפה הזה עוד יותר לטובת הציבור,  עם מתקנים ברמה הבינלאומית: יפים, איכותיים מאוד, וידידותיים לסביבה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מדינה עטופה בשחיתות. במוסדות לו מעטים. כמו הגשר שבנו הפוך ב מליונים רבים. מה קורה אצלנו. אוכל לרעבים. אין תרופות לחולים קשים. אין כסף לקצבאות ולנכים. אין לטיסות ואירוח חינם על חשבון הצי... המשך קריאה

מדינה עטופה בשחיתות. במוסדות לו מעטים. כמו הגשר שבנו הפוך ב מליונים רבים. מה קורה אצלנו. אוכל לרעבים. אין
תרופות לחולים קשים. אין
כסף לקצבאות ולנכים. אין
לטיסות ואירוח חינם על חשבון הציבור. יש ויש
רבותי לא ללכת להצביע ביום הבחירות "שלישי" במספר

עוד 2,441 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דבר המועמדת תכנית המאה היא חותמת גומי לסיפוח

אליזבת וורן, הסנאטורית ממסצ'וסטס שמתמודדת כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, מבטיחה למחוק כל זכר לחזון המדיני של טראמפ אם תיכנס לבית הלבן ● בטור מיוחד, היא משיבה בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתחייבת לשקם את היחסים עם הפלסטינים, ומסמנת גבול ברור בין מתיחת ביקורת פוליטית על ממשלת נתניהו לבין שנאת ישראל

עוד 1,343 מילים

מה יקרה אם נתעלם מהקמפיינים ונצביע עם הראש?

אנשים רבים לא מאמינים להבטחות בחירות, ובצדק. אני מציע ללכת רחוק יותר ולהתעלם לחלוטין ממערכת הבחירות. אלוהים לא ברא קמפיינים כדי להעביר מידע לציבור. הם קיימים כדי לעבוד על מסכנים (ולגרום לשאר מיגרנה חזקה).

כן, קמפיינים יכולים לחשוף דברים מסויימים על המועמדים. אבל הם בעיקר חושפים מי משקר, מסית, מתחמן ומתמרן עם אנרגיה ומיומנות. אין שום סיבה לתגמל את הנבל שעושה את זה הכי טוב.

עם זאת יש בחירות בישראל ביום שני, וצריך להחליט מה עושים. כיצד לגשת לעניין, אם לא על בסיס הקמפיינים? אני בהחלט לא ממליץ על השיטה הפופולרית האחרת – להצביע כעדר על פי הסטריאוטיפ המגזרי (דבר שעוזר לרוב לימין). אז אני אסתכן בלגלוג ואציע להצביע על פי הנושאים שעל הפרק, בשיקול דעת, ובהגיון. כניסוי, זה הכל.

כן, קמפיינים יכולים לחשוף דברים מסויימים על המועמדים. אבל הם בעיקר חושפים מי משקר, מסית, מתחמן ומתמרן עם אנרגיה ומיומנות. אין שום סיבה לתגמל את הנבל שעושה את זה הכי טוב

כיוון שהזמן דוחק אציע רשימה נוחה למשתמש:

  • שחיתות: האם לדעתך ראש ממשלה צריך להמשיך לכהן תוך כדי משפט על שוחד, מרמה והפרת אמונים? האם את/ה אוהב/ת את תעלולי בנימין נתניהו בעניין זה – גרירת הרגליים, "תופרים לי תיקים", שקרי החסינות, הרעיון שמנדט מהציבור קובע מי אשם? האם את/ה נהנה/נהנית מריבוי אנשי מפלגת השלטון העומדים בפני אישומים, וממראה שר פנים שהוא עבריין מורשע אשר נמצא שוב תחת עננה? האם את/ה מתמוגג/ת מהסתה שיטתית נגד מערכת החוק והמשפט, התקשורת וה"אליטות"? האם את/ה מזדהה עם המסר שכולם משקרים, כולם מושחתים, כולם אותו דבר? אם לא, המרכז-שמאל עשוי להיות בשבילך; הימין הנוכחי בהחלט לא.
  • דת: האם את/ה רוצה להחליש את האחיזה של הממסד הדתי האורתודוקסי בנישואים וגירושים? האם את/ה תשמח/י להסדרים סבירים בנוגע לתחבורה ציבורית ומסחר בסופי שבוע? האם את/ה מתנגד/ת להפרדה מגדרית באירועים ציבוריים? האם את/ה לא אוהב/ת ששר החינוך מבקש להמיר הומואים ושר התחבורה מייחל למדינת הלכה? אם אמרת כן לאחד מהדברים לעיל, חפש/י את התשובה במרכז-שמאל. לא בטוח שיצליחו בכל, אבל בטוח שינסו למזער את הנזק.
  • חרדים: האם ברצונך שהמדינה תמשיך לאפשר להם למנוע מתלמידים לימודי אנגלית ומדע ומתמטיקה – דבר שבגין הגידול התמידי במספריהם מבטיח שינמוך כלכלי הרה אסון? הימין ימשיך בכך, מכיוון שהימין לא יכול לשלוט בלעדיהם והפוליטיקאים החרדים הם ציניקנים שאינם רוצים שלקהילתם תהיה חופש מחשבה. שינוי מחייב תמיכה בשמאל-מרכז (או באביגדור ליברמן).
  • פלסטינים: האם את/ה רוצה שישראל תהפוך בלתי נפרדת מהגדה המערבית – התוצאה המעשית של מפעל ההתנחלויות המתקדם כל הזמן בחסות הימין? בסופו של דבר ידרשו הפלסטינים סיפוח של האזור כולו ואזרחות ישראלית. על הדרך צפו להימשך הדיכוי והטרור, סנקציות כלכליות ובסופו של דבר השמדה דמוגרפית של המדינה היהודית. הצד שימשיך במסלול מפוקפק זה הוא הימין. גם אם השלום אינו מעבר לפינה, הצד שלפחות ינסה לנוע בכיוון השני – ואשר יש לו בדל מצפן מוסרי – הוא המרכז-שמאל.
  • ערבים: על יהודים להחליט אם הם רוצים שהיחסים עם חמישית האזרחים שהם ערבים ימשיכו להיות מתוחים, והאם הם חושבים שזה מגניב שראש הממשלה מסית נגד המיעוט הגדול הזה כדי להבעיר לעצמו את גרעין התומכים הגזעני ביותר. מצביעים שאינם כאלה צריכים לתמוך במרכז-שמאל, נקודה. (וערבים ישראלים כמובן צריכים להפסיק לחשוב יותר מדי ולנוע לקלפיות בכמויות, מי באוטובוסים ומי על קורקינט.)
  • המומחים: האם את/ה פנטזיונר/ית של מזימות דיפ סטייט שחושב/ת שזה לא רלוונטי שראשי השב"כ והמוסד החיים מוציאים סרטון מדהים למדי שקורא לנתניהו סכנה לישראל? אם לא, מומלץ לשקול את המרכז-שמאל.
  • כלכלה: ממשלה שמקרינה שפיות והגינות עשויה להצמיח את הכלכלה. נתניהו נראה גאה בעשור שלו, עם ממוצע שנתי של 3.8% צמיחה בתל"ג. זה לא רע, אבל גם לא נהדר. בשלוש השנים שלאחר אוסלו בשנות התשעים נרשמה עלייה של 7.6% בממוצע בתוצר. השנה השלמה היחידה של אהוד ברק בשלטון הביאה 8.8% ושלוש השנים של אהוד אולמרט עמדו על 5.1% צמיחה בממוצע. האם את/ה רוצה שעוגה גדולה יותר תופנה לחינוך ובריאות ותשתיות ולא לממסד הדתי ולהתנחלויות? אם כן, כדאי לשקול תמיכה במרכז-שמאל.
  • יחסים עם ארה"ב: האם את/ה רוצה שישראל תהנה מתמיכה דו-מפלגתית ולא תמצא עצמה במלחמת התשה מדינית מול הממשל הלא-רפובליקני הבא (שיגיע בקרוב אם דונלד טראמפ יפסיד בנובמבר)? זה אולי לא מצריך ממשלת מרכז-שמאל, אבל זה בהחלט דורש את סילוקו של נתניהו, שהמר על טראמפ באופן ממש מופקר.

למען ההגינות, ישנם גם טיעונים לטובת נתניהו. התיירות עלתה והטרור ירד פלאים, ונראה שהוא לא נוטה להרפתקאות צבאיות. הוא לא טועה בהיסוס הבסיסי לסגת מהגדה המערבית – זה חיוני אבל בעייתי. היו כמה שיפורים בתשתיות (אך לא מספיק). ויכול להיות שהוא הפוליטיקאי המתוחכם ביותר בעולם; אם רק היתה לו יכולת אסטרטגית להבין מה רצוי למדינה, זה יכול היה להיות נפלא.

אבל להערכתי, לא היה לו סיכוי לנצח אם אנשים היו מצביעים על-פי העדפותיהם האמיתיות בנוגע לנושאים החשובים. בכל אחד מהם הוא נמצא בצד הלא נבון ולא נכון, וזו כנראה הסיבה שהביטחוניסטים רואים בו סכנה כה חמורה.

יכול להיות שנתניהו הוא הפוליטיקאי המתוחכם ביותר בעולם; אם רק היתה לו יכולת אסטרטגית להבין מה רצוי למדינה, זה יכול היה להיות נפלא

נכון שלא מנצחים בבחירות עם טיעונים רציונליים – אבל לא יזיק לנסות. כך אני חושב – אבל העובדה היא שבכל שלושת הקמפיינים בשנה האחרונה כחול-לבן לא העבירה את הטיעונים הללו בצורה עוצמתית וברורה, למורת רוחם של רבים שרצו בטובתה.

האיפוק נבע כנראה מפזילות לעבר הימין הרך (שלא אוהב כשעולבים בביבי, כביכול, ועשוי לערוק פה ושם) או מניסיון לשמר אופציה לתמיכה חרדית כלשהי בקואליציה. זה גם יושב יותר נוח על המנהיג; בני גנץ איננו צעקן. בכחול-לבן יש אנשים טובים, אבל לא נראה שהבינו די הצורך את הציווי הפוליטי היסודי: שלוט  בשיח, שדר צלילות ונחישות, ושלהב את הבייס כדי שלמען השם יצביע בלי חכמות.

וכך הגענו עד הלום: שלושה רמטכ"לים ושלושה כתבי אישום לא הובילו לנוק-אווט המיוחל, ונשארנו עם התקווה שאנשים יחליטו בשנייה האחרונה לנהוג באופן רציונלי.

ואכן, עדיין יש את התקווה! אטמו אוזניכם לקמפיינים, כאמור. הפעילו שיקול דעת, לכמה דקות ולא יותר, כמו אנשים בוגרים. ואז השינוי אולי יגיע, נושא בשורה צנועה של קצת נורמליות במדינה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 921 מילים

הגיבור ממנילה הנשיא הפיליפיני שהציל מאות מהנאצים

סרט עלילתי חדש מנסה לעשות צדק היסטורי עם דמותו של מנואל קויזון, נשיא הפיליפינים שהציל מאות יהודים מגרמניה ואוסטריה בשואה ● שגריר הפיליפינים בישראל אומר כי קויזון היה נחוש להציל רבים נוספים, אך האמריקאים הטילו על כך וטו ● ושני ילדים יהודים שמצאו מקלט בפיליפינים משחזרים את סיפוריהם בשיחה עם זמן ישראל

עוד 1,108 מילים

ליברמן: נתניהו העביר מסר למלך עבדאללה שלא יהיה סיפוח

הליכוד בתגובה: "לא היה ולא נברא. השקרים המגוכחים של ליברמן חצו כל גבול" ● ח"כ אחמד טיבי: "יש התעוררות ברחוב הערבי, נתניהו הוא אבן הנגף שיש לסלקה"

15:26 עריכה

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) בשבתרבות בתל אביב: "נתניהו לא מתכוון להגיע למשפט – אם יהיו לו פחות מ-61 תומכים, הוא ישיג עסקת טיעון". על כחול לבן אמר אבידר: "חולמים בחרדית. מצהירים על תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים בעת שאשכנזי וגנץ דוהרים לקואליציה עם דרעי וגפני".

14:59 עריכה

ח"כ אבי ניסנוקרן (כחול לבן): "אין אדם ראוי מבני גנץ להנהיג את מדינת ישראל. עבדתי קרוב עם כל בכירי המערכת הפוליטית, ויותר מכל אני סומך עליו שיוביל את מדינת ישראל למקום טוב יותר".

14:58 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בכנס בחירות בטייבה: "אנחנו מוכנים לעשות הרבה כדי להביא לשינוי במדינת ישראל שיוביל לחיים משותפים ללא הסתה וללא הסדרה".

"נתניהו הוא אבן הנגף שיש לסלקה. המשותפת מתקרבת ליעד של 15-16 מנדטים ויש התעוררות ברחוב הערבי", דברי טיבי.

14:57 עריכה

ח"כ עמר בר-לב (העבודה-גשר-מרצ): "לראש הממשלה בנימין נתניהו לא אכפת שלא לסיים את האיום מעזה כי זה לא הילדים שלו שמרטיבים במיטה".

בשבתרבות בחולון הוסיף בר-לב: "עכשיו בנט שומע את ראשי מערכות הביטחון אומרים שאין מהלך צבאי בלי מהלך מדיני, אבל הוא גם לכוד ברטוריקה שלו ולכן נכנס לקיפאון כמו נתניהו".

14:55 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, התייחס לדברים שאמר על כך שתקום ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת וישראל ביתנו.

"קודם השבעת ממשלה של העבודה-גשר-מרצ עם כחול לבן, ואם ליברמן והמשותפת ימשיכו בפסילות הדדיות הם יצטרכו לתמוך מבחוץ עד שתורחב הממשלה", הסביר פרץ בשבת תרבות בתל אביב.

עוד הוסיף: "צריך ואפשר לנצח את הבחירות, אסור להרים דגל לבן. המירוץ בין הגושים צמוד, וכל פתק אמת יביא לניצחון מחנה השלום והשינוי".

עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
14:54 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "נתניהו העביר מסר למלך ירדן עבדאללה לפיו סיפוח בקעת הירדן לא ייצא לפועל". 

בשבתרבות בחולון אמר ליברמן: "התברר לי לפני כמה ימים שבמקביל לכל סיפורי סיפוח בקעת הירדן, נתניהו העביר מסר למלך עבדאללה – 'אל תדאג, זה רק בחירות, לא יהיה סיפוח'. ראש הממשלה שלח מסר, והשתמש במערכת הביטחון כדי להעביר אותו".

בליכוד אמרו בתגובה: "לא היה ולא נברא. רק ראש הממשלה נתניהו יחיל ריבונות בזמן שליברמן מחזיק ידיים עם הרשימה הערבית המשותפת. השקרים המגוכחים של ליברמן חצו כל גבול".

עוד 6 עדכונים

האגם הסודי בפאתי ראשל״צ נחשף

ראשון לציון מרחיבה את אוצרות הטבע בשטחה: אגם אפס מצטרף לאגמון הסופרלנד ואגם הנקיק ● בחורף האחרון, האגם התמלא לחלוטין והטבע מלבלב סביבו ● אבל לא מדובר רק בנוף יפה: מערך האגמים של ראשל"צ הוא חריג מרענן בנוף בזבוז המים בישראל

נא להכיר: אגם אפס.

בפאתי ראשון לציון שוכנים שני אגמים מוכרים (בעיקר לתושבי העיר ולחובבי הז'אנר) – אגמון הסופרלנד ואגם הנקיק, אבל מתברר שיש גם אגם שלישי שקם לתחייה בחורף, ועונה לשם המשונה אפס.

בחורפים גשומים במיוחד, כמו זה הנוכחי, האגם מתמלא לחלוטין, וכדי שלא יעלה על גדותיו, המים מוזרמים ממנו באמצעות תעלה לאגם רביעי במספר, המכונה 'האגם הדרומי'. אז סקוטלנד, ארץ הלוכים, עדיין לא כאן, אבל כמעט.

אגם הנקיק (צילום: עיריית ראשל״צ)
אגם הנקיק (צילום: עיריית ראשל״צ)

האיזור שמסביב לאגם אפס מציע בעונה הזו של השנה טבע מלבלב, שלל עצים ושיחים בשיא פריחתם וחגיגה של ציפורים ופרפרים. כל זה קורה הרחק מעינו של הציבור הרחב: בנוסף לעובדה שמעטים יודעים על קיומו של האגם, הנגישות אליו קשה, דורשת רכב שטח ומעבר בדרכי עפר שלעיתים חסומות.

אגם אפס ממוקם במרחב שסמוך למפגש בין כביש 431 לאיילון 20, לא רחוק מהשפד"ן ומאמפי ראשון. מדובר למעשה בפרויקט תשתית שמשרת מטרה כפולה: למנוע הצפות של נתיבי איילון ולגרום למי הגשמים לחלחל לאקוויפר.

באמצעות מערך צינורות שהוקם על ידי עיריית ראשון לציון ותאגיד המים העירוני 'מניב', המים שיורדים בסביבת הכביש נתפסים ומוזרמים למכתש ענק שהוכן כדי לקלוט אותם ויכול להכיל כ-100 אלף קוב. האגם ניצב על קרקע מחלחלת מאוד והמים חודרים במהירות לאקוויפר.

אגם אפס (צילום: עיריית ראשל״צ)
אגם אפס (צילום: עיריית ראשל״צ)

לפני כשבועיים, האגם עדיין היה מלא לחלוטין, אבל השבוע הוא כבר היה יבש. המים חלחלו לשכבת מי התהום ומשם יישאבו בקידוחים לבתי התושבים.

מערך האגמים בשוליים המערביים של ראשון לציון הוא חריג מרענן בנוף בזבוז המים בישראל. רוב הגשמים שיורדים – בעיקר בגוש דן הצפוף שרובו מכוסה בטון – זורמים דרך צינורות ניקוז לים. בראשון, עוד בימי ראש העיר המיתולוגי מאיר ניצן, ניסו למצוא פתרון: הגשמים שיורדים על חלקה המערבי של העיר נאספו באמצעות צינורות והוזרמו למה שהפך לאגמון הסופרלנד.

בשלב מאוחר יותר נוסף גם אגם הנקיק המרהיב ביופיו. בחורף הנוכחי נאספו באמצעות מערך האגמים כ-3 מליון קוב (שהם כ-3 מיליארד ליטר מים), שבמקום להתבזבז מוחדרים לאקוויפר ובסיומו של הסיבוב זורמים בברזים של כולנו.

סאלי לוי, מנכ״לית מניב, תאגיד המים של ראשון לציון (צילום: עיריית ראשל״צ)
סאלי לוי, מנכ״לית מניב, תאגיד המים של ראשון לציון (צילום: עיריית ראשל״צ)

"לעשות שימוש חוזר במים זה השקפת עולם", אומרת סאלי לוי, מנכ"לית 'מניב', "במקום שמי הגשמים יזרמו לים וייעלמו, הם נאגרים ומשמשים אותנו שוב. מי הגשמים מוגדרים בחוק כרכוש של המדינה – אז לא חבל לתת להם להתבזבז ואחר כך לבנות עוד ועוד מתקני התפלה?"

איזור האגמים שמשתרע בין פאתיה המערביים של ראשון לציון לחוף הים משווע להחלטה של העירייה ומוסדות התכנון. על חלק ממנו העירייה מתכננת להקים את 'פארק האגמים'. השאלה מה עושים עם החלק הטבעי יותר, זה שכיום כמעט אין בו מבקרים.

מצד אחד, לא יזיק לעזוב קצת את הטבע לנפשו; מצד שני, הניסיון מלמד שטבע שהציבור מודר ממנו הופך בסופו של דבר למרחב מלוכלך ומוזנח (כבר היום אפשר לאתר איים של פסולת באיזור) ולא פעם משמש זירת השתוללות לרכבי שטח. צריך להימצא פתרון ביניים, שבמסגרתו האיזור יונגש לציבור המטיילים אבל מבלי להפוך אותו לעוד גינה ציבורית מטופלת מדי.

בינתיים, רק קומץ יודעי ח"ן נהנו בחורף הזה מביקור באגם אפס. עד החורף הבא, נשארו רק התמונות.

עוד 447 מילים

למקרה שפיספסת

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

תגובות אחרונות

ברני שם סוף לפוליטיקת הזהויות

לראשונה-בהיסטוריה-רוב-ב-3-המדינות-הראשונות;-או-סופה-של-פוליטיקת-הזהויות1

אמרנו שבחירות 2020 הן  היסטוריות? אמרנו. אמרנו שברני סנדרס ינצח בהפרש הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית? גם אמרנו.

אז אחרי תוצאות הבחירות המקדימות של הדמוקרטים מנבאדה, קיבלנו חיזוק לשתי ההנחות הללו.

מעולם בהיסטוריה האמריקאית, לא היה מועמד לנשיאות, דמוקרטי או רפובליקני, שקיבל את מירב הקולות בכל שלוש המדינות הראשונות: איווה, ניו-המפשיר, ונבאדה.

נחזור על זה כדי שגם הקוראים הזריזים לא יפספסו:
ברני סנדרס
הוא הראשון בהיסטוריה
שקיבל את מירב הקולות
בכל שלוש המדינות הראשונות.

הסיבה שזה לא קרה מעולם היא, שהמדינות הללו רחוקות גאוגרפית אחת מהשניה, עם הרכב אוכלוסיה שונה. אבל איך שלא מפלחים את האוכלוסיות, ברני מנצח.

בקרב לבנים – רוב (28%) , בקרב לא לבנים – רוב (44%), בקרב מבוגרים מעל 45 – רוב (בתיקו עם ביידן), בקרב צעירים רוב (60%). ברני סנדרס זכה ברוב של תמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם.

ברני זכה ברוב התמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם

נתון של שלוש משלוש אמנם לא קרה מעולם, אבל לא הוא שהופך את הבחירות הללו להיסטוריות באמת. יותר חשובה התובנה שהובילה אליו, שאחיזתה משתרשת עד כדי הפיכתה לנחלת הכלל באמריקה – הבחירה של האמריקאים לסיים את השלטון הקפיטליסטי עם מהפכה סוציאליסטית. כפועל יוצא, מה שאנחנו עדים לו הוא בעצם הפרכה של תאוריית פוליטיקת הזהויות.

עלינו ללמוד וללמד, שהמפתח לשלטון ימין הוא פילוג של האוכלוסיה לקבוצות עם זהויות שונות. דת, גזע, נטיה מינית, גאוגרפיה, השכלה, מעמד כלכלי – בכל דרך שרק אפשר, גוש הימין ינסה לפלג את שאר האוכלוסיה.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו, הוא שברני סנדרס הסוציאל-דמוקרט – שאם היתה לו מקבילה מקרב הפוליטיקאים הישראלים היא היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת חזרה, של כל אותן זהויות שונות שהימין חילק את העם לפיהן.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו זה שברני הסוציאל-דמוקרט, שמקבילה פוליטית שלו בישראל היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת

ברני מוכיח שכשמציגים לעם פתרונות לשיפור נושאי הליבה שמשפיעים על חייו: בריאות, הכנסה, דיור, השכלה, איכות סביבה – גם עם שהיה מפולג לאורך דורות, מתאחד ללא קושי לצד אותו המנהיג (לצד, לא מאחורי, המוטו של ברני הוא "אנחנו. לא אני")

יתרה מזאת, העם ישים בצד אפילו היותו של אותו מנהיג משויך לקבוצת מיעוט בחברה, ואף כזו שהשלטון הנוכחי מסית נגדה. מצליחים לדמיין את איימן עודה ראש ממשלה? זו המשמעות של נשיא יהודי באמריקה. עוד פן היסטורי בבחירות הללו.

סוף-רעיון-פוליטיקת-הזהויות
"לא אכפת לי מהדת שלו, הוא איש טוב"

העם האמריקאי כמו מקיץ מתרדמת ארוכה, כבר ארבע שנים מעכל היטב את הגלולה האדומה שברני נתן לו ב-2016, וכעת מבין שחרף מה שאומר לו הנשיא, השכן שלו – אף ששונה ממנו – בכלל איננו אויבו. גם הוא וגם השכן רק רוצים להתפרנס בכבוד כדי לגדל משפחתם בביטחון. הוא והשכן הם הרוב, ומי שמפריעים להם לעשות זאת הם השוליים הקיצונים.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם עבור שאר החברה את השוויון, החירויות והזכויות. מי אותם שוליים קיצוניים? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית.

לחברה בריאה אסור לאפשר לאף אחת משתי הקבוצות להגיע אל מוקדי הכוח של החברה, ואל סמכויות המדינה. בישראל לא אחת, במוקדי הכוח מחזיקות שתי הקבוצות הללו יחד.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם את השוויון, החירויות והזכויות. מי הם? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית

לאמריקאים לקח קצת זמן, ואחרי ארבעים שנות קפיטליזם ניאוליברלי שהחלו בנשיאות רייגן, היום רובם מבינים ששגשוג ורווחה עבורם מעמד העובדים וצאצאיהם אפשר להשיג רק כשאת המדינה מנהיג מועמד סוציאליסט ודמוקרט.

סוציאליסט ודמוקרט זה ההפך הגמור הן מנתניהו והן מטראמפ.
ושיהיה ברור לקראת הבחירות הקרובות אצלנו, סוציאליסט ודמוקרט אלו רק מפלגת מרץ והעבודה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 587 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה