הצעה מפתה ליו"ר עוצמה יהודית

בליכוד מכחישים דיווח לפיו בן-גביר ימונה לשר בתמורה לפרישתו מהמירוץ

המליאה תצביע על הקמת ועדת כנסת בשלישי הבא ● גנץ: אין תחתית שנתניהו לא יגיע אליה בשביל חסינות ● נתניהו: אדלשטיין נפל למלכודת השמאל ● רויטל סויד: אדלשטיין כובל את המערכת לסד זמנים לחוץ ● ועדת הבחירות הורתה להסיר סרטון תעמולה מהפייסבוק של רוה"מ ● נדחתה עתירת כחול לבן נגד שיבוץ יברקן בליכוד

איתמר בן-גביר (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
איתמר בן-גביר
07:06 עריכה

התגובות להיתקלות השרה מירי רגב ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בתוכנית המטה המרכזי ממשיכות. לאחר שליברמן סירב לומר "שבוע טוב" למירי רגב משום שהוא "אומר שבוע טוב רק לבני אדם", אמרה רגב: "העיקר שטיבי הוא בן אדם".

ח"כ אחמד טיבי: "מירי רגב לא מתלוננת על שנאת נשים או מיזוגניה, לא. מה שמפריע לה זה ש'טיבי הוא בן אדם'. איחלתי הצלחה לשני הצדדים".

ח"כ איציק שמולי (העבודה): "רגב מתלוננת על שנאת נשים, ולפני שסיימה מסיתה משפט מסיתה נגד ערבים. תמשיכי לבכות, לא קונים".

07:27 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) על תמיכת כחול לבן ביוזמה לפסול את ח"כ היבא יזבק מבל"ד, בעקבות התבטאויות תומכות טרור שהשמיעה: "התפתחות שלילית. מצפה ממי שרוצה להיות חלופה לשלטון לא להתנהג כמו חיקוי שלו או לעקוף את הליכוד מימין"

עוד הוסיף טיבי בגל"צ: "ביקור אסיר משוחרר אין משמעותו תמיכה במעשים שבגללם נכנס לכלא, אלא רצון לשלב אותו מחדש בחברה אחרי שריצה את עונשו".

07:32 עריכה

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) על כינוס מליאת הכנסת כדי לדון בחסינות והלחצים שמופעלים על יו"ר הכנסת: "אנחנו רואים ביולי אדלשטיין אדם ממלכתי ורציני. אנחנו בשלטון דמוקרטי שבו הרוב קבוע, והרוב רוצה לכנס את מליאת הכנסת. ליו"ר כנסת יש הרבה זכויות, אבל יש לו גם חובות. אי אפשר לשחק עם התפקיד עד אין סוף".

על תמיכת מפלגתו בפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד ברשימה המשותפת, אמר הנדל: "תומך בוודאי. אני חושב שברשימה המשותפת יש אנשים שבאמת ובתמים פוגעים בדו קיום של ערביי ישראל ויהודי ישראל במדינת ישראל. אני חושב שהם עושים הכל כדי לייצר בדלנות ולא כדי להשתלב. היא גם תומכת בארגוני טרור בצורה כזאת או אחרת".

07:47 עריכה

מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד (כחול לבן) התייחס לדיוני החסינות בכאן רשת ב': "אין שום סיבה שזה יימשך יותר מדי זמן. לא היה צריך להגיש את הבקשה ולא היה צריך לדחות את כינוס המליאה. זה לא שיש עובדות חדשות. בליכוד אומרים כבר שנים הרוב קובע. 65 ח"כים חתמו שהם רוצים להקים ועדה – זה רוב".

08:57 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ: "קיבלנו אחריות להיות אלה שעומדים בראש המאבק כדי להוביל את המהפך הנדרש"

בראיון לכאן רשת ב' אמר פרץ כי הוא מאוד "מרוצה מהמבנה החדש של האיחוד, מכיוון שאנחנו מעניקים לאזרחי ישראל את מה שחסר במערכה הפוליטית. מצד אחד בנינו את המצפון החברתי עם אורלי לוי, ומצד שני בניתי את המצפן המדיני עם ניצן הורוביץ, צדק חברתי ושלום".

מי יכריע? מרצ או אורלי לוי? זה רק חיבור טכני?
"תלוי בטכנאי, אני מחשיב את עצמי כטכנאי טוב. אנחנו קיבלנו אחריות להיות אלה שעומדים בראש המהפך ומפלגה נוספת תסייע לנו. זה כמו ביחידה בצבא, הלוחמים לא מכירים זה את זה, אבל עם ההסתערות מתחילים להגן ולחפות אחד על השני". 

ניצן הורוביץ (מימין) ועמיר פרץ (צילום: באדיבות המצולמים)
ניצן הורוביץ (מימין) ועמיר פרץ (צילום: באדיבות המצולמים)
09:37 עריכה

שר החינוך רפי פרץ נפגש עם בנצי גופשטיין כמה פעמים במסגרת משא ומתן לריצה משותפת עם עוצמה יהודית, כך פורסם ב"הארץ". 

השר פרץ ויו"ר הבית היהודי, נפגש עם יו"ר ארגון להבה ופעיל הימין הקיצוני, גופשטיין, המואשם בהסתה לאלימות, לגזענות ולטרור. גופשטיין אמר ל"הארץ" כי באחת מהפגישות הגדיר פרץ את פעילות הארגון נגד התבוללות כ"עבודת קודש".

לפי הדיווח, הפגישה האחרונה בין השניים נערכה ביום רביעי האחרון, כמה שעות לפני שפרץ הפר את הברית עם איתמר בן גביר לרוץ עם עוצמה יהודית. "הייתי אצלו בבית כשסגרנו את ההסכם לריצה משתפת, אכלנו ארוחת בוקר בבית שלו ונפגשנו מספר פעמים – לא רק על פוליטיקה", סיפר גופשטיין.

שר החינוך עצמו מודה כי נפגש עם גופשטיין במסגרת המגעים, אך מכחיש את ההתבטאויות שייחסו לו על ארגון להב"ה.

בנצי גופשטיין בדיר קאדס (צילום: פלאש 90)
בנצי גופשטיין בדיר קאדס (צילום: פלאש 90)
09:40 עריכה

"אם אדלשטיין יכנס את המליאה הוא מוסר את שלטון הימין לשמאל" – תומכי הליכוד זועמים על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, כך זה נראה בקבוצות הווטסאפ.

09:59 עריכה

מפלגת ימינה נגד יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "הצבעה לאיווט היא הצבעה ודאית למערכת בחירות רביעית. איווט צריך לומר על מי הוא ימליץ לנשיא. די עם המשחקים. ימינה תמליץ רק על נתניהו כמועמד גוש הימין".

10:15 עריכה

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן הודיע לי כעת שסיעתו תצטרף לבקשה לפסול את מועמדותה של ח"כ יזבק מבל"ד. סיעת הליכוד תצטרף גם היא. ממתין לשמוע מהסיעות יהדות התורה וש"ס מה עמדתן בנושא".

10:19 עריכה

שר הכלכלה אלי כהן ממפלגת הליכוד משיב לקמפיין כחול לבן הקורא "להתקדם" – "אם יש משהו שתקוע זה אתם בסיסמת ה'רק לא ביבי' המביכה שלכם, שחוץ ממנה אין לכם מה להציע. תתקדמו".

10:40 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דחה את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את כל חומרי החקירה נגדו עוד לפני שהוגש כתב האישום לבית המשפט.

במכתב ששלח לעורכי דינו של נתניהו קבע מנדלבליט כי לפי האיזון שנקבע בחוק, חומרי החקירה המלאים מועברים לידי הנאשמים רק כאשר מוגש כתב האישום לבית המשפט.

11:16 עריכה

לאחר שאמש סירב יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לברך את שרת התרבות בשבוע טוב בטענה כי הוא אומר שבוע טוב "רק לבני אדם", מירי רגב מגיבה: "התנהגות גסה חסרת דרך ארץ וחסרת כבוד בסיסי לבני אדם ולנשים בכלל כלפיי. זה לא מפתיע אותי, לליברמן אין מילה ואין כבוד בסיסי ואין לו גם דרך ארץ".

בנוסף הודתה רגב למאות אזרחים שלדבריה התקשרו אליה להביע תמיכה.

11:17 עריכה

השר צחי הנגבי (הליכוד): "היה ברור שבקשת החסינות של ראש הממשלה מיועדת לכנסת הבאה". 

בראיון ל-ynet, תקף הנגבי את כחול לבן על רקע דרישתה לכינוס המליאה: "המליאה לא יכולה להתכנס כי זה מעשה כשפים. היא יכולה להתכנס רק אם יו"ר הכנסת מודיע על כינוסה. אין לתת יד לניסיון של כחול לבן לחטוף את הכנסת ולעשות ממנה קרקס".

11:27 עריכה

לאחר שח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) האשים את ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) בכך שהוא מקדם ניסיון לשכנע גורמים ברשימה המשותפת להתנגד לכינוס המליאה בתמורה לתקציבי ענק, זוהר משיב:

"אין לי מושג מהיכן ח"כ אבידר הביא את ההמצאה המוזרה הזו, זה פשוט שקר מוחלט. הלחץ בגזרת ליברמן ברור".

11:57 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לדחות את בקשתו לקבל את כלל חומרי החקירה בתיקיו לפני הגשת כתב האישום לבית המשפט.

"איך אפשר להילחם בעד האמת אם מסתירים את חומרי החקירה שמעידים על סחיטה באיומים של עדי מדינה, אכיפה בררנית ותפירת תקדימים משפטיים שלא קיימים בתולדות האנושות?", אמר נתניהו, "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש. כל דבר שיכול להגן על נתניהו ולחשוף את האמת – נחסם, וכל דבר שיכול למנוע ממנו להתמודד ולנצח – מקודם בכל מחיר".

כמו כן, בפתח ישיבת הממשלה, התייחס נתניהו לביקורו הצפוי של נשיא רוסיה בארץ: "שוחחתי עם פוטין גם על נעמה יששכר, אני מקווה שבהזדמנות הזו של הביקור נשמע גם בשורות טובות בעניינה".

11:58 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, מבהיר: "לא היה ולא יהיה שום משא ומתן עם הליכוד".

12:02 עריכה

בכיר ביהדות התורה הודיע כי המפלגה לא תצטרף לתמיכה בפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד.

13:04 עריכה

השר אריה דרעי משיב לעיסאווי פריג' לאחר שהאחרון אמר שהדרך הכי טובה למנוע פיגועים בחברון, היא לסיים את הכיבוש: "חברון, עיר האבות, שייכת לעם ישראל מכוח זכותנו ההיסטורית על ארצנו ותישאר בידינו לעד".

13:20 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט לאחר שהורה להוציא צו הרחקה לפעילי שמאל מהגדה: "אלו לא מפגינים אלא פורעים". 

"מאז שהוריתי על כך אמש, השמאל מתקיף אותי על פגיעה, כביכול, בחופש ההפגה והביטוי. השאלה הפוכה – איך לא עשו זאת קודם".

14:30 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף את משרד האוצר על רקע בקשת החרדים לשחרר תקציבים תקועים: "בזמן שמערכת הבריאות קורסת, הגרעון התקציבי מעל 50 מיליארד ש"ח והחמאס שולח בלוני נפץ לעבר דרום הארץ, הדבר החשוב ביותר הוא למצוא מקור תקציבי לישיבות".

15:09 עריכה

נכנסה לתוקפה התפטרותו של גדי יברקן מחברותו לכנסת. במקומו התמנה יוראי להב-הרצנו לחבר כנסת.

יברקן התפטר מהכנסת אחרי שהודח מכחול לבן בשל מגעים פוליטיים שניהל עם הליכוד. חבר הכנסת לשעבר שובץ במקום ה-20 ברשימת הליכוד לכנסת ה-23.

עם התפטרות יברקן אמור היה עידן רול להתמנות לחבר כנסת, אולם הוא העדיף להמשיך את עבודתו בחברת היי-טק, ותחתיו מונה להב-הרצנו.

יוראי להב הרצנו (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
להב הרצנו בכנסת באפריל האחרון (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
15:27 עריכה

השר יריב לוין פרסם בדיחה על חשבונם של אחמד טיבי ובני גנץ. ראש הממשלה נתניהו שיתף אותה עם עוקביו.

יושב ראש סיעת הרשימה המשותפת לא נשאר חייב –

16:22 עריכה

בטרם החליט רפי פרץ כי הבית היהודי ירוץ יחד עם הימין החדש והאיחוד הלאומי, חבר הכנסת מוטי יוגב ניהל מגעים לרוץ עם הימין החדשכך חשפו אריה יואלי ועטרה גרמן ב"סרוגים". המשא ומתן התנהל לפני שעידית סילמן, שגם היא, כמו יוגב, חברה בבית היהודי, עזבה את מפלגתה והצטרפה לימין החדש.

לאחר ששובץ במקום ה-11 ברשימת ימינה, הודיע יוגב על פרישתו.

16:25 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, דחה את העתירה של כחול לבן נגד שיבוצו של גדי יברקן ברשימת הליכוד לכנסת.

16:37 עריכה

הפגישה בין שר האוצר, החשב הכללי וראש אגף התקציבים לבין נציגים חרדיים בעניין תקציב הישיבות – בוטלה. הדבר נעשה לאור בקשתו של ראש הממשלה נתניהו. אפשר שדיונים בנושא בתקופת הבחירות יפגעו אלקטורלית בליכוד.

17:02 עריכה

שופט בית המשפט השלום עלאא מסארווה אסר לערוך חיפוש בטלפון של יונתן אוריך, אך התיר לעיין בטלפון של עופר גולן. זאת אחרי שבית המשפט העליון הורה בית משפט השלום לשוב ולדון בהחלטה.

17:13 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בירך על כך שבוטלה הפגישה בין אנשי האוצר לבין נציגי החרדים.

17:24 עריכה

תנועת הליכוד הגישה לבג"ץ את עמדתה בעניין פסילת חוות הדעת שגיבש היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון. לפי עמדת המפלגה, ינון מצוי בניגוד עניינים, כי אשתו, עמית מררי, לקחה חלק בגיבוש כתב האישון נגד נתניהו, במסגרת עבודתה במשרד המשפטים. לטענת הליכוד, לא ניתן לטעון שחוות הדעת של ינון, לגבי כינוסה של ועדת הכנסת, היא "החלטה פורצדורלית".

17:29 עריכה

מפלגת בל"ד הגיבה להחלטת כחול לבן לתמוך בפסילת היבא יזבק מלהתמודד לכנסת: "מדובר במפלגת הליכוד ב'".

החלטת כחול לבן לתמוך בבקשה הפסילה של חברת הכנסת היבא יזבק מוכיחה שוב שמדובר במפלגת הליכוד ב' ושהיא אינה שונה ממנה בשום עניין עקרוני ונגררת אחריה במסעי הדה-לגיטימציה של הציבור הערבי ונציגיו. כחול לבן טוענת שהיא שומרת על הדמוקרטיה אך מסתבר שצריך לשמור על הדמוקרטיה מפניה. כמו כן, מסתבר שכל מה שאמרנו בבל"ד על כחול לבן הוא נכון, ואין מדובר באלטרנטיבה לנתניהו אלא בצד השני לאותו מטבע. אנחנו ניאבק נגד הפסילה ונגד הפוסלים, למען דמוקרטיה לכולם וצדק לכולם.

17:58 עריכה

"מדובר בדמות משמעותית, ניסיתי לשתף איתה פעולה מספר פעמים בעבר, היה פה חיבור של שתי מפלגות שורשיות ונכון שזה לא ענה למאוויים של כולם … נשים נחמדות לא עושות היסטוריה, שתי מפלגות הלכו לחיבור הזה תוך תשלום מחירים, תראו את ניצן הורביץ, ראש מפלגה שירד למקום השלישי", כך אומרת תמר זנדברג בראיון לגלי צה"ל, אודות ההישארות של סתיו שפיר מחוץ לכנסת הבאה, לאחר החיבור בין העבודה-גשר למרצ.

זנדברג דיברה עוד על כך שמדובר בשלוש מפלגות עם היסטוריה ומהות, לרבות, גשר, ולא בבלון שיווקי של משרדי פרסום, ולכן השם המסורבל יישאר ולא יהפוך ל"שמאלה" או משהו כזה.

לדבריה, עמיר פרץ הוכיח אומץ במשך השנים כאשר דיבר על הסדר מדיני אף שזה לא פופולרי.

בהתייחס להיעדרות של לוי ממסיבת העיתונאים המשותפת של פרץ והורביץ, והעובדה שהיא דיברה על כך שהאיחוד הוא טכני ולא מהותי, זנדברג אמרה כי "אצלנו אף אחד לא מתבקש לא לדבר, אין דוצ'ה שאומר לנו מה לעשות. שמעתי את הדברים ואני מסכימה שיש הבדלים – זה לא מקרה שעד עכשיו היינו שלוש מפלגות".

18:04 עריכה

יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, הורה למשרד ראש הממשלה להסיר שני סרטונים מדף הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, שבאחד מהם מעין סיכום עשור שלו, בשל טענה שזהו מעין נאום בחירות שלו.

18:29 עריכה

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מודיע על כינוס המליאה בשבוע הבא ביום שלישי, לקראת הקמת ועדת כנסת שתדון בבקשת החסינות של נתניהו, למרות שיו"ר הכנסת בעצמו מתנגד לדיון הזה:

"כפי שאמרתי לפני שבוע – הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם. סיעות הבית יהפכו את דיוני ועדת הכנסת לתעמולת בחירות אסורה ובית המחוקקים יהפוך לג'ונגל. טעימה מרה מכך הורגשה בדיון שהתקיים בוועדה המסדרת לפני מספר ימים.

"במסיבת העיתונאים שבוע שעבר הצהרתי: 'לא אעכב ולא אזרז את הדיון. את כל ההחלטות אקבל על פי אותם ערכים בהם אני דוגל כל חיי ובהתאם להוראות החוק, תקנון הכנסת ופסיקה משפטית קיימת'. כך בדיוק פעלתי כעת. אף שאני חולק על עמדת היועץ המשפטי לכנסת, אני סבור שכדי לשמור על אמון מוסד יו"ר הכנסת על ידי כל סיעות הבית קיימת חשיבות לקבלה.

"בשבוע מדיני חשוב בישראל, במהלכו מגיעים למדינה, וגם לכנסת, עשרות מנהיגים מהעולם, לא אאפשר במשכן הכנסת התכתשות, שבכל מקרה היא פסולה, ומהווה ביזוי בית המחוקקים. קל וחומר שלא אאפשר לקיים דיון בכנסת בנושא השנוי במחלוקת ביום השואה הבינלאומי שיחול ביום שני הבא.

19:08 עריכה

בכחול-לבן ובעבודה-גשר-מרצ היו מעדיפים שההצבעה על הקמת החסינות תתקיים מוקדם יותר מאשר בשלישי הבא. מאיר כהן מכחול-לבן (סגן יו"ר הכנסת בעצמו), אומר לגלי צהל שהוא מברך על כך שבחר במסלול הנכון ושהממלכתיות ניצחה, ואילו רויטל סויד מהעבודה-גשר-מרצ אומרת כי אדלשטיין ממסמס את את הדיון בחסינות נתניהו.

לדברי סויד, קביעת הדיון שלישי הבא כובלת את המערכת לסד זמנים לחוץ, ויו"ר הכנסת "בחר לכבד באופן מוגבל ביותר את הכרעת הרוב הדמוקרטית".

20:01 עריכה

בני גנץ וכחול-לבן חושבים ששלישי הבא הוא זמן סביר כדי לדון בחסינות נתניהו. בליכוד זועמים על החלטת יו"ר הכנסת לקבוע את הדיון לשבוע הבא.

20:09 עריכה

אחת המפלגות החרדיות צפוייה להציע ליו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר לפרוש מהמירוץ בתמורה לתפקיד שר, כך לפי דיווח של עופר חדד בחדשות 12. לדבריו, ההצעה ניתנה תוך יידוע של נתניהו שנתן את ברכתו למהלך.

20:14 עריכה

כחול-לבן יעשו הכל כדי לדון בחסינות מיד לאחר הקמת ועדת הכנסת ואילו בליכוד ינסו למזמז את ההליך ככל האפשר, כך שלא ברור האם החסינות תוסר לפני הבחירות וכתב האישום יוקרא לפני שכולנו נלך לקלפי בעוד פחות מחודש וחצי.

20:18 עריכה

רון חולדאי מעכב את עבודות הרכבת בשל סכנת ההצפות ודורש פתרונות ניקוז לאיילון כתנאי להמשך העבודות.

20:23 עריכה

כתב חדשות ערוץ 12 עמית סגל מתכתש עם בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו. סגל מאשים אותו בהעברת קולות לשמאל ואילו נתניהו הצעיר מאשים את הכתב בהיותו ימני מחמד.

20:39 עריכה

כחול-לבן תוקפים את הדיווח על ההצעה למנות את בן-גביר לשר בידי החרדים בתמורה לפרישתו מהמירוץ לכנסת, כשהמהלך הזה כביכול נעשה בידיעת נתניהו.

21:16 עריכה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יגיע השבוע לישראל ואירועים לציון 75 שנה לשיחרור אושוויץ-בירקנאו. אמה של נעמה יששכר הכלואה ברוסיה מבקשת להנמיך פרופיל ולא להביע מחאות, בתקווה שהמגעים מאחורי הקלעים יעשו את שלהם.

21:26 עריכה

גנץ תוקף את הדיווח על ההצעה למינוי בן-גביר לשר בתמורה לפרישתו מהמירוץ.

22:15 עריכה

שר התחבורה נכח בתדרוך של רת"א לקראת עשרות המשלחות של בעלי תפקידים רשמיים שצפויים להגיע לישראל לאירועים שיתקיימו ברביעי-חמישי לציון 75 שנה לשיחרור אושוויץ-בירקנאו.

עוד 42 עדכונים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה