• ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
  ג'ובאני ויגנה
 • ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
  ג'ובאני ויגנה
 • ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
  ג'ובאני ויגנה
 • ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
  ג'ובאני ויגנה
 • ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
  ג'ובאני ויגנה

העיר ונציה מבקשת להבהיר: השמועות על מותי היו מוקדמות

כחודשיים לאחר ההצפה האחרונה בוונציה, תושבי העיר כבר סיימו לגרוף את המים, שוקדים על תביעות פיצויים אדירות מממשלת איטליה, ובעיקר כועסים על התקשורת ● לדבריהם, "הדיווחים המוגזמים" על פגעי מזג האוויר הביאו לירידה דרמטית במספר התיירים באחת הערים היפות בעולם ● ודווקא הגטו היהודי המפורסם נשאר יבש יחסית

בבוקר שבת שמשי אך צונן בסוף דצמבר, שחף מנמיך עוף כדי לנחות ולנבור בחיפוש אחר מזון בין כלי הבית שניזוקו ושאר ההריסות שנערמו ברחובות הגטו היהודי בוונציה. עקבות השיטפון האדיר של 12 בנובמבר עדיין ניכרים. כמה מכשירי חשמל עזובים עדיין מוטלים ברחובות צדדיים, לאחר שככל הנראה ספגו נזקי מים בלתי ניתנים לתיקון שדנו אותם לקבורה במטמנה.

מעט רחוק יותר, בקאמפו דל גטו נוּאובו (רחבת הגטו החדש), המרכז הדתי והמסחרי של הרובע, הכול שקט. זו שבת מנוחה, והקהילה היהודית שובתת מעבודה. השבת הזו היא שבת של חנוכה, וחנוכייה גדולה עומדת במרכז הכיכר.

בקאמפו דל גטו נואובו נמצאים כמה בתי כנסת, בית הארחה כשר, המוזיאון היהודי, ספרייה וכמה חנויות ובתי מלון, לצד כוחות הצבא ואכיפת החוק.

כאן מתאספים יהודים מכל העולם, רבים מהם אורחיה של קהילת חב"ד בוונציה, כדי להתפלל ולחוות את השבת באחת הערים המרתקות ביותר בעולם.

הגטו הוא גם ביתם של תושבים, סוחרים ומלונאים שאינם יהודים, אשר עובדים בשבת. חלקם פתחו שוב את דלתותיהם רק לאחרונה, לאחר שנאלצו לסגור אותן בשל הנזק שגרמו ה"אקווה אלטה", המים הגבוהים.

"דתות ותרבויות שונות מתקיימות זו לצד זו בגטו, אבל אני מאמין שיש רק אלוהים אחד שהגן על הבתים ועל החנויות בחלק הזה של העיר מפני השיטפון, שגרם כאן פחות נזק מאשר באזורים אחרים", אומר פאביו פנאצו, נוצרי שאינו מקיים את מצוות הדת ומנהל את "לוקנדה דל גטו", בית מלון בבעלות יהודית.

ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)

גטו על גבעה

הישרדותו של הגטו היא אחד מסיפורי החדשות החיוביים על השיטפון שפקד את ונציה בנובמבר האחרון. במהלך יותר מ-500 שנות קיומו הגטו כמעט לא סבל מגאות גבוהה, בזכות מיקומו באחד האזורים הגבוהים ביותר בלגונה.

הניסיון גם לימד את הוונציאנים להיות מוכנים להתמודד עם אסונות טבע כאלה במהירות וביעילות, בעזרת כלים כמו מכלים, משאבות הידראוליות וסכרים.

המקומיים השיבו לשאלותינו באדיבות. "המים הגיעו לקומת הקרקע של החנויות, אבל מרוב הבניינים הגאות נחסכה", הסבירה בעלת חנות יהודייה.

קומץ משפחות וכמה יזמים בעלי שורשים יהודיים עדיין מתגוררים ממש בתוך הגטו, אבל רובם של 450 חברי הקהילה היהודית מתגוררים מחוץ לו. ועדיין, אלו ששוחחנו אתנו באותו בוקר שבת הבהירו שהקהילה ככלל היא מלוכדת מאוד.

"רוב בני הקהילה שלנו חיים ברבעים אחרים של ונציה ובערים שכנות. הגאות הגבוהה גרמה נזק רב לבית של משפחה אחת שמתגוררת מחוץ לגטו", אומר פאולו נבארו דינה, אחד מראשי הקהילה היהודית.

לדבריו של נבארו דינה, הגטו הוא אזור פופולרי ומבוקש בשל מיקומו המרכזי. "לא מרגישים כאן את המדבוּר שמתפשט באזורים אחרים של העיר", הוא אומר.

גובה המים בגטו בנובמבר היה יוצא דופן, אומר נבארו דינה. כשהגאות הגיעה לגובה שיא של 187 ס"מ ב-12 בנובמבר, קאמפו דל גטו נואובו הוצפה. "בדרך כלל המים לא מגיעים לגובה כזה", הוא אומר.

"אם הגאות היא בין 120 ל-150 ס"מ, אנחנו מוכנים לזה. הבנו שהספרייה, שנמצאת ליד בית הכנסת בקאמפו דל גטו נואובו, תהיה בסכנה רצינית אם המים יעלו מעל ל-190 ס"מ. הרבה ספרים עתיקים ויקרי ערך יינזקו".

באי לידו, שבמזרח לגונת ונציה, שוכנים שני בתי קברות יהודיים, האחד עתיק והשני מודרני. רוחות במהירות של 100 קמ"ש טלטלו את העצים הצומחים בהם, וכמה ענפים נפלו והסבו נזק למצבות.

לדבריו של נבארו דינה, הארגון האמריקאי ללא מטרות רווח "הצילו את ונציה" ("Save Venice"), אשר פועל לשימור המורשת התרבותית של עיר הלגונה, העניק לקהילה היהודית 18,000 אירו עבור תיקון הנזק שנגרם לבתי הקברות.

ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)

טפטוף של לקוחות

כמה מבעלי החנויות, המלונאים והגונדוליירים לא שמחו כל כך לראות עיתונאי. לדבריהם, התיירות נפגעה בעקבות הדיווחים המוגזמים בתקשורת על השיטפון, והזמנות רבות בוטלו. בשבועות שמיד לאחר הגאות הגבוהה, הביטולים הגיעו לשיא של 45%, וגם בראש השנה האזרחית הורגשה ירידה חדה בעסקים.

"הרבה זרים חושבים שוונציה עדיין מוצפת. למעשה, הגאות היא תופעה רגילה שבאה והולכת – זה חלק בלתי נפרד מהחיים בוונציה", אומר סוחר מקומי.

מי השיטפון גרמו לנזקים של מיליוני דולרים בוונציה, אתר מורשת עולמית, אבל לפגיעה הכלכלית תרמו גם התמונות של העיר המוצפת שהופצו בתקשורת וגרמו לתיירים רבים לוותר על התכניות שלהם לחגים.

הרב רמי בנין עומד בראש קהילת חב"ד בוונציה, שגם מנהלת מסעדה כשרה.
"אחרי 12 בנובמבר, העיר הייתה נטושה במשך כמה שבועות", אומר בנין. "אנחנו מארחים יהודים מכל העולם, אבל הרבה תיירים ויתרו".

לדבריו של מיכאל קלימני, המזכיר הכללי של הקהילה היהודית, "המים לא הגיעו לבית הכנסת ולספרייה, אבל נגרם נזק לקומת הקרקע של המוזיאון היהודי, בעיקר חנות הספרים שלו. מערכת האבטחה בכניסה נוטרלה באופן זמני".

קומת הקרקע של מבנה בית ההארחה "ג'ארדינו דיי מלוגרני", ששוכן בו גם בית האבות של הקהילה, הוצפה לגמרי, ונגרם נזק לחשמל, למעליות ולקווי הטלפון.

"אנחנו עדיין מחשבים את הנזקים ואין לנו נתונים מדויקים", אומר קלימני. "לפי הערכה ראשונית, מדובר ביותר מ-60,000 אירו".

מעיריית ונציה נמסר לנו כי מוקדם להעריך את הנזק הכולל שנגרם לרכוש פרטי בגטו, היות שנותר זמן עד למועד האחרון להגשת תביעות, שחל ב-30 בינואר.

עד כה, כ-2,800 תביעות המסתכמות ב-41 מיליון אירו הוגשו בגין נזקי ההצפות בשכונות סן מרקו וקסטלו שברובע קאנארג'ו, שבו נמצא גם הגטו היהודי.

הנזקים שנגרמו למוזיאונים, לתשתיות ולמערכת התחבורה של ונציה מסתכמים ב-354 מיליון אירו, והנזק הכולל לעיר נאמד בכמיליארד אירו.

ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)

הממשלה לא ממהרת לסייע

אלון בקר, אמן יליד ישראל שמנהל יחד עם אשתו, מיכל מרון, את "הסטודיו בוונציה", גלריית אמנות בגטו, מאשים את המערכת הפוליטית בעוקצנות מזרח תיכונית טיפוסית. "הייתי רוצה שאלה שלקחו שוחד בפרויקט מוזה יבואו לנקות ולייבש את המים בגלריה שלי", הוא אומר.

בקר מתייחס לחקירה המתמשכת של החשד לשחיתות בפרויקט הנדסי עצום, שטרם הושלם, ואשר נועד להגן על העיר ועל הלגונה מפני גאות גבוהה.

למרבה המזל, אף על פי שהמים חדרו לגלריית האמנות של בקר, הם לא הגיעו לספר התורה שאשתו איירה וכתבה בעברית ובאנגלית.

אלביס צ'קאטו מנהל את "אנטיקה אדלייד", מסעדה ברובע קאנארג'ו שמציעה אוכל ונציאני טיפוסי, וניתן להזמין בה גם מנות כשרות מיוחדות.

"השיטפון גרם נזק רציני", אומר צ'קאטו. "אם לא מייבשים מיד את המים, הם חודרים לרצפה ומעקמים אותה, כפי שקרה לנו. יעלה 60,000 אירו לתקן זאת".

כשנשאל על כך, צ'קאטו אומר שהמחשבה למכור את העסק אכן חלפה בראשו.
"כולם כאן חשבו על זה", הוא אומר. "אבל קשה למצוא מישהו שייקח את העסק. הוא יצטרך הרבה כסף, וזו השקעה מאוד תובענית".

ממשלת איטליה הקציבה לטיפול בנזקים סכום ראשוני של 20 מיליון אירו, שעשוי לגדול בהמשך בהתאם לתביעות שיגישו האזרחים לרשויות בוונציה.

אבל למרות שההנהגה מספקת מימון חירום לסיוע בהתמודדות עם שיטפונות, רעידות אדמה, מפולות והפשרת קרחונים – כל אלה הכו במדינה – ונציה, על אף חשיבותה, איננה העיר היחידה שמבקשת סיוע.

ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
ונציה, דצמבר 2019 (צילום: ג'ובאני ויגנה)
עוד 963 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה