היבא יזבק (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
Noam Revkin Fenton/Flash90
סערת היבא יזבק:

הוועדה תפסול, בג"ץ יאשר

ועדת הבחירות המרכזית תפסול כמעט בוודאות את מועמדות ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת ● תקדימי העבר מלמדים שאם יזבק תתנצל על כך שכינתה את סמיר קונטאר שאהיד, ותביע תמיכה רפה במדינה - היא תוכל להתמודד, כמו קיצוניים אחרים מימין ומשמאל ● השאלה היא אם ההלכות המשפטיות בעניין פסילת מועמדים יגברו, או עמדתה המפורשת של נשיאת העליון חיות, לפיה יזבק תומכת טרור ● פרשנות

משפט קצר שכתב בתחילת העשור הקודם המשנה לנשיא העליון בדימוס, שלמה לוין, עשוי לתת אינדיקציה לשאלה האם פסילתה הצפויה של חברת הכנסת היבא יזבק בוועדת הבחירות המרכזית תזכה לאישור בית המשפט העליון.

יזבק הביעה לכאורה תמיכה בטרוריסט סמיר קונטאר, ובבקשת הפסילה נגדה, שהגישו ח"כ אופיר כץ מהליכוד והמפלגה עצמה, נטען שפוסטים שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה מעידים כי תמיכתה בטרור עקבית.

כחול לבן הודיעה כבר שתתמוך בפסילתה של יזבק בוועדת הבחירות המרכזית, כך שהסוגיה תוכרע סופית בבית המשפט העליון, בהתאם לחוק יסוד הכנסת.

ב-2002 הוכנס לחוק היסוד תיקון המאפשר פסילת מועמדים בודדים ולא רק רשימות מתמודדים. לפי החוק, "החלטת ועדת הבחירות המרכזית כי מועמד מנוע מלהשתתף בבחירות טעונה אישור בית המשפט העליון", כך שאין צורך להגיש ערעור כדי שהשופטים ידונו בעניין.

בתחילת ינואר 2003 ניתן בבית המשפט העליון פסק דין שהפך את החלטות ועדת הבחירות לפסול את עזמי בשארה, אחמד טיבי ורשימת בל"ד מהתמודדות בבחירות שהתקיימו בסוף אותו חודש.

בפסק הדין גם נדחה ערעורם של ח"כ לשעבר אופיר פינס-פז והיועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לאשר לברוך מרזל להתמודד במסגרת רשימת חירות.

חוק יסוד הכנסת קובע כמה פרמטרים לפסילת מועמדים ורשימות: "שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות; תמיכה במאבק מזוין, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל".

נגד מרזל נטען כי חברותו בתנועת כך – שהוגדרה ב-1994 כארגון טרור בעקבות הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה – פוסלת אותו מהתמודדות, בגלל הסתה לגזענות ושלילת ישראל כמדינה דמוקרטית.

מרזל טען בפני ועדת הבחירות שהתנתק מתנועת כך מיד לאחר שהוצאה מחוץ לחוק. "שיניתי את עמדותי בדברים שעליהם נפסל הרב כהנא", כתב בתצהיר שהוגש לוועדה. "היום אני לא מכליל את כל הערבים, אני לא נלחם בכל הערבים… אני לא מדבר נגד כל הערבים… אני בעד להיאבק נגד האויבים שלי, אלה שרוצים להשמיד אותי בלבד… מעבר לכך, גם בנושא של דמוקרטיה, כשאני נכנס ומקבל את הזכויות של הדמוקרטיה להתמודד, אני גם מקבל עלי את החובות. אני חושב שהיום, בכל מקרה, אין משטר יותר טוב מהמשטר הדמוקרטי".

למרות הדברים, פינס-פז והיועמ"ש רובינשטיין הציגו ראיות חזקות המצביעות על מעורבות של מרזל בכך גם בתחילת המילניום, שמחלקן עולה שהוא אף ראש התנועה. הוא הכחיש וטען שחומרים שנתפסו במשרדים בירושלים ועליהם הסתמכו המערערים אינם עדכניים. ועדת הבחירות, שנחשפה גם היא לראיות, לא השתכנעה מהן וקיבלה את טענת מרזל לשינוי האידאולוגי שעבר.

ברוך מרזל (צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90)
ברוך מרזל (צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90)

על עמדת הוועדה כתב לוין: "אין לדעתי כל משקל, בנסיבותיו של העניין, להתרשמותם הבלתי אמצעית של חבריה ה'פוליטיים' של ועדת הבחירות ממידת מהימנותו של מר מרזל". דבריו כוונו לכך ש-30 מחברי ועדת הבחירות המרכזית הם פוליטיקאים ונציגי מפלגות, המיוצגים בוועדה בהתאם לגודל המפלגות בכנסת היוצאת. החבר ה-31 הוא שופט בית המשפט העליון המכהן כיו"ר הוועדה.

לא רק שופטי המיעוט לא התרשמו מהחזרה בתשובה של מרזל. גם אהרן ברק וחלק משופטי הרוב חשבו שסימני השאלה רבים מדי, אך אישרו בכל זאת את התמודדות מרזל מכמה טעמים שפירט ברק.

הראשון, ועדת הבחירות המרכזית היא מעין פורום שיפוטי ולכן יש לקבל את התרשמותה מטענות מרזל כל עוד היא אינה בלתי סבירה באופן קיצוני.

טעם שני שפירט ברק נוגע להבדל בין פסילת מועמדים לבין אישורם. "לא הרי החלטה של ועדת הבחירות למנוע ממועמד מלהשתתף בבחירות כהרי החלטתה שלא למנוע ממועמד מלהשתתף בבחירות", כתב ברק.

בחינה משפטית טהורה, המבוססת על תקדימי העבר, מגלה שהיבא יזבק נמצאת בתחום האפור וכלל לא בטוח שתיפסל

הוא הוסיף כי "תפקידו המיוחד" של בית המשפט "בא לידי ביטוי בהגנה על היחיד ועל המיעוט. כאשר הרוב מכיר בזכותו של היחיד להשתתף בבחירות, לא יתערב בכך בית המשפט, אלא אם כן ההחלטה חורגת באופן מובהק ממתחם הסבירות".

גישת ברק מבוססת על כך שהזכות להיבחר, הזכות של האזרחים לבחור מועמדים כראות עיניהם וחופש הביטוי הם ערכים חוקתיים שבהם אפשר לפגוע רק במקרי קיצון. מכיוון שפסילת מועמדים היא פגיעה קשה בערכים האלה, חוק יסוד הכנסת קובע שהיא מחייבת אישור של בית המשפט העליון, שפועל לא כערכאת ערעור אלא כחלק אינטגרלי מההליך.

סיבה שלישית לאישור מרזל הייתה התצהיר שנתן. ברק קבע הלכה ולפיה יש לתת משקל רב להצהרות מועמדים במבט צופה פני עתיד.

"הצהרה זו אינה בעלת משקל מוחלט, וניתן כמובן לסתור אותה בראיות", כתב ברק, "אולם, משעה שניתנה, ומשעה שעיקר הראיות לא סותר אותה כשלעצמה אלא מראה כי ככל הנראה בעבר דגל המועמד במטרות פסולות, הרי שלא בנקל יתערב בית משפט זה בהחלטה לקבלה וליתן בה אמון".

בשונה ממקרה מרזל, המקרה של יזבק הוא של פסילה כמעט ודאית בוועדת הבחירות המרכזית, ולכן הוא יגיע אוטומטית לדיון בבית המשפט העליון.

השופטים יסתמכו ודאי על רוח הדברים של השופט לוין, הרלוונטיים להצהרת כחול לבן בעניין יזבק, שגם אם יש לה בסיס אידאולוגי, יש בה ודאי גם מידה לא מבוטלת של פוליטיקה. בחינה משפטית טהורה, המבוססת על תקדימי העבר, מגלה שיזבק נמצאת בתחום האפור וכלל לא בטוח שתיפסל.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק בכנס ״מקור ראשון״, 8 בדצמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק בכנס ״מקור ראשון״, 8 בדצמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

היסטוריה של פסילות

הפעם הראשונה שבה נפסלה רשימת מועמדים לכנסת היתה ב-1965, אז פסלו שופטי העליון את "רשימת הסוציאליסטים", שחבריה נמנו על תנועת "אל ארד" שקראה להפוך את ישראל למדינה רב-לאומית.

באותו זמן עדיין לא נקבעו בחוק יסוד הכנסת התנאים לפסילת רשימות, אך נשיא בית המשפט שמעון אגרנט והשופט יואל זוסמן קבעו כי הערעור על עצם קיומה של ישראל כמדינה יהודית מצדיק את הפסילה. חיים כהן סבר אחרת והיה בעמדת המיעוט.

ב1984, שנה קודם להכנסת עילות הפסילה לחוק היסוד, פסל נשיא העליון מאיר שמגר את החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את תנועת כך מלהתמודד בכנסת, בהיעדר עילות. ארבע שנים לאחר מכן כבר אישר שמגר את פסילת כך.

מאז השינוי שאיפשר פסילת מועמדים נהפכו בבג"ץ כמה החלטות של ועדת הבחירות המרכזית לפסול רשימות ערביות – בל"ד בעיקר – ומועמדים כטיבי, חנין זועבי ועופר כסיף. המועמד הראשון שנפסל בבג"ץ על בסיס החוק וההלכות שנקבעו בפסק הדין של 2003 – שהיה תקדימי משום שהיה הראשון לאחר שינוי החוק – היה מיכאל בן ארי. הסיבה לפסילה הייתה צבר של עשרות התבטאויות עדכניות של בן ארי שלא היה ספק שמהוות הסתה לגזענות.

חנין זועבי (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
חנין זועבי (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

פסיקות בג"ץ קבעו כמה מבחנים שנועדו להרים את הרף ולהביא לפסילת מועמדים רק במקרי קיצון. הראיות חייבות להיות ישירות ובלתי ניתנות לערעור (הוכח שפרסומים בעיתונות אינם תמיד מדויקים, בעוד שפוסטים בעמוד אישי משקפים במדויק את עמדת איש הציבור); הראיות חייבות להתבסס על התקופה הסמוכה להתמודדות, וככל שהזמן חולף יש להצהרות המועמדים משקל גדול יותר; והראיות חייבות לייצג את עיקר הפעילות של המועמדים או המפלגות, לא היבט שולי בפעילות.

בדיונים קודמים בעליון על פסילת מועמדים ורשימות ערביות טענו תמיד הפוליטיקאים כי הם מתנגדים לטרור ומקבלים את היותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית, גם אם תחת מחאה.

בדיונים קודמים בעליון, טענו תמיד הפוליטיקאים כי הם מתנגדים לטרור ומקבלים את היותה של ישראל יהודית ודמוקרטית

בעניין בשארה קבע ברק כי הגישה המקלה, שנועדה למנוע ככל האפשר פסילת מועמדים, מובילה לכך שקריאתו למדינת כל אזרחיה צריכה להיות מפורשת כקריאה לשוויון יותר מאשר קריאה לביטול ישראל כמדינה יהודית.

בעניין התמיכה בטרור קבע ברק: "צריך שתמיכה (חומרית או פוליטית) מהווה מאפיין דומיננטי או מרכזי של המפלגה או הרשימה, וכי היא פועלת באופן חוזר ונישנה – ולא אך ספורדי – להגשמתו". התנאי הזה, יחד עם חשיבות האמירות של אחמד טיבי "במפורש ובאופן שאינו משתמע לשני פנים, כי ההתנגדות בה הוא תומך אינה מאבק מזוין, אלא התנגדות עממית לא מיליטנטית", הביאו לאישורו.

באופן דומה, בדיון בערעור על פסילת חנין זועבי ב-2012, קבעו שופטי העליון שאין להקל ראש בדבריה, אך קיבלו את טענתה הנחרצת כי היא מתנגדת למאבק מזוין נגד ישראל.

ח״כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת בבית המשפט העליון (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
ח״כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת בבית המשפט העליון (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

"מתגעגעת לנאצר"

נכון לעכשיו לא ברור אם גורלה של יזבק יהיה שונה, גם אם הקונצנזוס הפוליטי הוא שיש לאסור עליה להתמודד. את קו ההגנה שלה החלה יזבק לפרוש בראיון למאקו לפני כחודש. במענה לשאלת העיתונאית הדס בשן על הפוסט ששיתפה ב-2015 בעניין סמיר קונטאר, בו הוא תואר כשאהיד, אמרה יזבק:

"קונטאר חוסל אחרי ששוחרר מהכלא בעסקה, ויש לנו עמדה ברורה לגבי חיסולים ממוקדים. כל מי שמאמין בזכויות אדם – אנחנו נגד זה, זה רצח. צריך להתנגד לזה, לא משנה על מי מדובר, קונטאר או כל אדם אחר. אני מאמינה שרצח הוא רצח ואני מתנגדת מאוד גם לרצח ילדים, וחפים מפשע ולכל שיח שיכול להסית לאלימות או לשנאה או לטרור".

"קונטאר חוסל אחרי ששוחרר מהכלא בעסקה, ויש לנו עמדה ברורה לגבי חיסולים ממוקדים", אמרה יזבק לאחרונה בראיון

למרות זאת, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, כתבה בפסק הדין שהפך את פסילת בל"ד בוועדת הבחירות לפני הבחירות האחרונות, כי עתירה בעניין יזבק היתה יכולה להסתיים אחרת, משום ש"אין ספק שההתבטאות של יזבק היא תמיכה בארגון טרור".

האמירה הזאת עשויה להצביע על גישה מחמירה יותר בבית המשפט העליון הנוכחי, אך יזבק תוכל לטעון כמו מרזל שמדובר בפוסט ישן שהיא מתחרטת עליו ושמאז שינתה את דרכיה.

שאר הראיות בעתירה של ח"כ כץ והליכוד לפסילת יזבק חלשות בהרבה מהפוסט בעניין קונטאר. מדובר בחמישה פוסטים אחרים שפירסמה יזבק בפייסבוק, שהעדכני ביותר בהם, מתחילת החודש הנוכחי, הוא של תמונה משותפת לאנשי בל"ד ולראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. בפוסט נכתב כי סלאח "מאנשינו", ושוגרו ברכות לרגל שחרורו הקרוב מהכלא.

פוסט אחר כלל את תמונתו של אבי הפאן-ערביות גמאל עבד אל נאצר, ונכתב "מתגעגעים לנאצר".

שני פוסטים נוספים עסקו בשחרורם מהכלא של אמיר מחול וראווי סולטאני, שניהם הורשעו בריגול לטובת חיזבאללה וישבו בכלא תשע וארבע שנים, בהתאמה. בשני המקרים מברכת יזבק את האסירים על שחרורם ומייחלת לשחרור כל האסירים הביטחוניים. פוסט דומה פרסמה ב-2013 בעקבות שחרור האסיר הפלסטיני סאמר אל עיסוואי.

להוציא הפוסטים על ראאד סלאח ואמיר מחול, כל הפוסטים הם מ-2016 או קודם לכן, ולכך תהיה משמעות בדיון בבית המשפט העליון.

הפוסט על קונטאר, מחבל מתועב שרצח בדם קר אב ובתו בת ה-4, הוא החמור מכולם, אך אם מבחני הפסילה של העליון יישארו בתוקף, היא תוכל לחמוק באמצעות תצהיר ולפיו היא מתנגדת לטרור ומתחרטת על שיתוף הפוסט.

לטובתה תעמוד גם העובדה שמדובר באמירות ספורדיות ולא בצבר של עשרות התבטאויות עדכניות וקשות, כמו במקרה מיכאל בן ארי.

עוד 1,500 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה