נשיא ארצות הברית ייפגש מחר, בנפרד, עם נתניהו וגנץ

יממה לפני פגישתו עם טראמפ מבהיר גנץ: מימוש תוכנית הנשיא ייעשה אחרי הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את חבר הכנסת דוד ביטן באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון ● מסתמן שהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה יחרימו את דיון החסינות שיתקיים במליאת הכנסת מחרתיים ● נתניהו חייב לעורכי דין שייצגו אותו כמיליון שקלים וחצי; ראש הממשלה מסר שישלם את חובותיו

בני גנץ בירושלים, 14 בינואר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
בני גנץ בירושלים, 14 בינואר 2020
07:03 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, המריא לוושינגטון לקראת פגישתו מחר עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. ראש הממשלה, בנימין נתניהו צפוי להמריא בעוד כמה שעות גם כן.

גנץ ייפגש עם טראמפ בייחידות, בעוד נתניהו צפוי להיפגש עמו מחר ומחרתיים, על רקע פרסום תוכנית המאה.

07:16 עריכה

וכך נראה יו"ר כחול לבן בני גנץ הבוקר בנמל התעופה בן גוריון

07:23 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון מכחול לבן, סיפר בכאן רשת ב' על התהליך בדרך לפגישה נפרדת של יו"ר מפלגתו, בני גנץ, עם נשיא ארצות הברית: "מינינו נציג מטעמנו, האלוף במילואים אמיר אשל וניהלנו דיונים עם האמריקאים".

"הבנו שאחרי דיון שלנו כחול לבן, אנחנו נקיים את דיון החסינות בכל מקרה, בלי קשר מה שיקרה. התשובה שלנו לגביי וושינגטון הייתה מאוד ברורה – גנץ יענה לבקשתו של טראמפ, אבל זה יכול להיות לפני או אחרי נתניהו. גם נשיא ארצות הברית מבין שראש הממשלה הבא יכול להיות גנץ", הוסיף יעלון.

נתניהו אומר שזה חלון הזדמנויות היסטורי.
"אנחנו עדיין לא שמענו באופן פומבי את המתווה, למרות שאני מכיר לא מעט ממנו, הייתי אומר כך – המתווה הזה בעצם עונה לקונצזוס הישראלי, עונה למצע של כחול לבן ומשקם את העמדה הישראלית שלצערי נשחקה מאז רבין".

07:28 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד: "האמריקאים מכירים את הפוליטיקה הישראלית והבינו שהם צריכים לדבר עם מי שהוא כנראה ראש הממשלה הבא".

בראיון לגל"צ הוסיף לפיד על רקע נסיעתו של יו"ר מפלגתו, בני גנץ, לוושינגטון: "זה היה נדמה בעיניי, כמו בעיני כולם, שנתניהו מנסה לעשות סיבוב פוליטי וזה הסתובב עליו, נגמר סיפור ה'ליגה אחרת'. עידן נתניהו הסתיים כי במקום לעסוק בדברים הרציניים הוא עסוק בתרגילים".

07:53 עריכה

תגובות לתוכנית טראמפ. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בכאן רשת ב': "הנתק עם הממשל בארה"ב היה לאחר ההחלטה על העברת השגרירות בירושלים – ובצדק. כך היה צריך לנהוג. התוכנית לא קרובה לעמדות של העבודה-מרצ. היא קרובה לעמדה של מועצת יש"ע. היא קשורה גם בבוחרים של טראמפ ובאנשים תומכי המתנחלים שסביבו".

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ: "המו"מ צריך להתקיים בינינו לבין הפלסטינים. אני סומך על גנץ שיימצא את הדרך לנהל את שיחתו עם נשיא ארה"ב כמי שנמצא עם הסיכויים הגדולים ביותר להיות רה"מ הבא. נדאג שלא יהיו מהלכים חד צדדיים".

08:36 עריכה

עימות חריף בין ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) לבין בכירה במשרד הבריאות, על רקע נושא מתן רישיונות לסטודנטים ערבים שלמדו בג'נין ריפוי בעיסוק.

לפי הדיווח בכאן רשת ב', הבכירה, סגנית מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים, נעמה נהיר-מזור, טענה כי טיבי תקף אותה מילולית כי לא אישרה למאות סטודנטים שלמדו בג'נין לגשת למבחן לקבלת רישיון משום שההכשרה המקצועית שעברו לא הייתה מספקת.

לדברי נהיר-מזור, טיבי צעק עליה במשרד הבריאות בירושלים ואמר לי כי היא "גזענית ושונאת ערבים", וכי "ידאג לכך שאנשים שיבואו לביתה".

ח"כ טיבי בתגובה טען "האישה הזאת שיקרה פעמיים לנבחרי ציבור ועכשיו היא משקרת עוד פעם", ואמר כי הוא התכוון לכך ש"אנשים יבואו להפגין מול ביתה".

אחמד טיבי (צילום: Hadas Parush/Flash90)
אחמד טיבי (צילום: Hadas Parush/Flash90)
09:31 עריכה

יו"ר מפלגת ימינה, נפתלי בנט, מציג את העימות שערך ברשת BBC

09:33 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה): "כל הכסף שתשקיע כחול לבן בציונות הדתית, בגלל שני עלי תאנה, לא יניב להם קול אחד. גנץ בחר להשתלח בחרי סיעתי במקום לאחד". 

עוד התייחסה שקד בראיון בגל"צ לסרטון ש"ס שתוקף אישית אותה ואת חברי מפלגתה: "בעקבות סרטון ש"ס שתוקף אישית אותה ואת חברי מפלגתה: "סרטון חסר טעם – אם הם יתקפו אותנו נתקוף אותם, ויש לא מעט דברים לומר על ש"ס. מעדיפה שלא לירות בתוך הנגמ"ש ולכן היום אתאפק".

09:34 עריכה

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) נגד נתניהו: "ראש הממשלה מנסה למצוא לעצמו דרך להימלט מדיוני החסינות שהוא ביקש בעצמו. מה שמעניין אצל נתניהו זה שההזדמנויות ההיסטוריות מגיעות לפני הבחירות ונעלמות" – את הדברים אמר בכאן רשת ב'.

09:53 עריכה

ברשתות החברתיות מציפים את תמונותיו של יו"ר כחול לבן בני גנץ מנמל התעופה בן גוריון הבוקר, בדרכו לוושינגטון, כשהוא עומד בתור לצ'ק אין כאחד האדם, ואף ממתין לבדו על שולחן.

בלי מזוודות, בלי פוזה, בלי דרמות מיותרות, בלי טונה איפור, בלי אישה מטורללת שנדפחת לכל חור, בלי עשרות צלמים ומשרתים, כאחד…

פורסם על ידי ‏‎Constantine A. Black‎‏ ב- יום שבת, 25 בינואר 2020

????????????

פורסם על ידי ‏‎Merav Ayalon‎‏ ב- יום שבת, 25 בינואר 2020

09:56 עריכה

על רקע פרסומה המתקרב של תוכנית המאה, יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר: "ב'ימינה' מספרים שהם הולכים להתנגד למתווה שכולל הקמת מדינה פלסטינית…אין שום הבדל בין מדינה פלסטינית לאוטונומיה שמציע בנט. אנחנו אומרים בקול ברור: לא מדינה, ולא אוטונומיה – ארץ ישראל כולה שלנו!".

10:04 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה לנסיעתו לוושינגטון הצפויה בהמשך היום: "אנחנו בעיצומם של אירועים מאוד דרמטיים. אפגש מחר עם ידידי טראמפ שיציג את תכנית המאה. פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזו ואסור לנו להחמיץ אותה".

 

10:20 עריכה

הממשלה אישרה את מינויו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד) לתפקיד שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. 

"אני נכנס לתפקיד בתחושה של אחריות כבדה ושליחות לאומית", אמר אקוניס. "אני מתכוון להיות שליח נאמן של כל אזרחי ישראל באשר הם, כפי שנהגתי בכל תפקידיי עד היום. אעשה הכל, בזמן שעומד לרשותי, כדי לקדם ולייעל את מכלול הנושאים הרב שעומד על סדר יומו של המשרד, כנותן שירות לאזרחי המדינה".

11:32 עריכה

לקראת פרסום תוכנית המאה. ח"כ ניצן הורוביץ (העבודה-גשר-מרצ): "זה לא נראה כמו תוכנית, זה נראה קטע של בחירות כדי להציל את נתניהו וגם את טראמפ עם העניינים שלו שם. זה סוג של ספין ששולפים לפני בחירות ביום של הדיון של החסינות, זה חד צדדי".

בנוסף, התייחס הורוביץ בראיון ל-103FM לדבריה של חברת הכנסת היבא יזבק ולדרישה לפסול אותה: "אני מתנגד לפסילתה מהמשותפת. פסילת אדם מלהיבחר לכנסת היא צעד קיצוני, ואני לא פוסל על מילים, רק על מעשים. אחרת היה צריך לפסול חצי מהכנסת מלהתמודד. ועדת הבחירות זה קרקס. ההחלטה תיפול בבג"ץ".

11:59 עריכה

גם הפוליטיקאים נענים לאתגר דולי פרטון ששוצף את הרשת בימים האחרונים – כל אחד בדרכו.

12:05 עריכה

ציפי חוטובלי (ליכוד) מציינת את ישיבת הממשלה הראשונה שלה כשרת התפוצות עם דו"ח האנטישמיות בשנת 2019. "המחויבות העמוקה של מנהיגי העולם שהתכנסו השבוע לפורום השואה הבינלאומי חייבת לחלחל גם לאכיפה אפקטיבית".

12:25 עריכה

תוכנית המאה. ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן): "פגישתו של בני עם טראמפ היא פגישה חשובה הנושא עמה הזדמנות אדירה. מדובר בתהליך חשוב ומורכב. ננהג באחריות תוך שמירה על האינטרסים הבטחוניים הישראליים".

12:37 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בסיור בבקעת הירדן התייחס לנסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה נראה כמו מהלך של יחסי ציבור".

עוד הוסיף ליברמן: "אם החוק לסיפוח לא יעלה בשבוע הבא זה אומר שראש הממשלה עושה סיבוב על תושבי הבקעה". כשנשאל על תוכנית המאה, ענה: "לא נתייחס עד שלא נראה אותה".

ח"כ עודד פורר ממפלגתו של ליברמן, שהיה גם הוא בסיור: "ניתן להחיל מיד ריבונות בבקעת הירדן ואת זה נתניהו חייב לקדם .כל שאר הספינים הם מסך עשן כדי להתחמק מהנושא".

13:01 עריכה

במפלגת הליכוד מתכוונים להחרים את דיוני המליאה על הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות ביום שלישי הקרוב – כך מדווחת הכתבת הפוליטית של חדשות 12 דפנה ליאל.

13:03 עריכה

שר הפנים אריה דרעי חתם לראשונה על צו המתיר יציאה של ישראלים לסעודיה. היציאה למדינה תאושר בשני מקרים – יציאה לצורך פולחן דתי בתקופת החאג' או לצרכים עסקיים בתיאום מראש עם הרשויות בסעודיה.

13:31 עריכה

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר הודיע רשמית כי הקואליציה לא תשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות נתניהו. 

לדבריו, "האופוזיציה מתנהלת בצורה מחפירה ודורסנית באמצעות רוב מקרי שהושג על ידי כחול לבן. ההתנהגות שלהם היא בניגוד לכל הכללים מיום הקמת הכנסת, וזו אינה דרכנו".

13:39 עריכה

כחול לבן בתגובה להחלטת הקואליציה להחרים את דיוני המליאה: "חבל שראש ממשלת המעבר ממשיך לבזות את כנסת ישראל ואת המשטר הדמוקרטי ומסרב שגם אנשיו ישתתפו בדיון בבקשת החסינות – חסינות שהוא יזם וביקש כדי להימלט מהדין".

13:41 עריכה

ח"כ ממפלגת העבודה-גשר-מרצ, אורלי לוי-אבקסיס קראה להקמת ועדת חקירה בנושא התאבדויות הרופאים בבית החולים סורוקה בבאר שבע. 

במכתב ששלחה לשר הבריאות כתבה לוי-אבקסיס: "מערכת הבריאות קורסת, חדרי המיון קורסים, המסדרונות עמוסים, שעות העבודה בלתי אפשרויות, אין מיטות ועכשיו גם הרופאים עצמם בסכנה. איך הגענו למצב שבו האנשים הכי חשובים במערכת הבריאות מגיעים לסף תהום?".

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס (צילום: Flash90)
עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס (צילום: Flash90)
13:55 עריכה

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת: "נתניהו לא יבוא לדיוני הסרת החסינות, אבל הסרת החסינות תבוא עליו. נוודא שהמושחת יעמוד לדין על פשעיו".

14:24 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו החל לעשות את דרכו לוושינגטון, לקראת פגישות עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על רקע תוכנית המאה שעתידה להתפרסם. נתניהו ייפגש עם טראמפ מחר ומחרתיים. יו"ר כחול לבן בני גנץ, יריבו, ייפגש עם טראמפ מחר ביחידות.

14:31 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו חייב כמיליון שקלים וחצי לשורה של עורכי דין שייצגו אותו, כך פרסם העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ".

לפי הפרסום, כמה מעורכי הדין הגישו לנתניהו חשבונות שכר טרחה כבר לפני חודשים רבים, אך טרם קיבלו תשלום כלשהו. סך החוב לעו"ד יוסי כהן, שמייצג את בני משפחת נתניהו כבר שנים, הגיע ליותר ליותר ממיליון שקלים.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "שכרם של הפרקליטים ישולם".

עו"ד יוסי כהן
עו"ד יוסי כהן
14:39 עריכה

נתניהו לפני המראתו לוושינגטון לפגישתו עם טראמפ, על כבש המטוס:

"לפני חמש שנים יצאתי לוושינגטון, לקונגרס, כי נאלצתי להתייצב מול תכנית שהביא נשיא אמריקני כי האמנתי שהתוכנית הזו תסכן את האינטרסים החיוניים ביותר של מדינת ישראל, את עצם הקיום שלה.

"היום אני יוצא לוושינגטון כדי להתייצב לצד נשיא אמריקני שמביא תכנית שאני מאמין מקדמת את האינטרסים החיוניים ביותר שלנו.

במשך השלוש השנים האחרונות, שוחחתי אינספור פעמים עם הנשיא טראמפ – ידיד ענק של ישראל – ועם צוותו, על האינטרסים החיוניים הללו, על הביטחון שלנו ועל הצדק שלנו. אני הולך להיפגש עם הנשיא טראמפ מחר – וביום שלישי, יחד איתו, נעשה היסטוריה".

מדבריו של נתניהו הביא שלום ירושלמי, שליח זמן ישראל לפמליית ראש הממשלה

14:41 עריכה

יועצו של בנימין נתניהו, יונתן אוריך, בביקורת מטאפורית על העיתונאים דנה ויס (חדשות 12) וברק רביד (חדשות 13) שהצטרפו לפמליית ראש הממשלה בוושינגטון

14:45 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ על החלטת הקואליציה להחרים את דיוני המליאה: "בליכוד מתקשים לקבל את הכרעת הציבור ולהבין שהם כבר לא הרוב. מי שפמפמו בעשור האחרון מסרים כמו 'משילות' ו-'שלטון הרוב', התנערו  מהם עכשיו כשהמפה הפוליטית כבר לא לטובתם".

14:55 עריכה

השר יריב לוין, שהצטרף לנסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון, אומר שלום ירושלמי, דקות ספורות לפני ההמראה: "דווקא בשעות האלה אנחנו שומעים שכחול לבן עדיין עוסקת ברדיפה האישית, האובססיבית, אחרי המנהיג שלנו, אחרי ראש הממשלה נתניהו. נתניהו נוסע לוושינגטון – הם באופן חסר תקדים ממשיכים לעסוק בהצבעות בכנסת, במחטפים. אנחנו נעשה היסטוריה, והם יירשמו לחובה בכל ספרי ההיסטוריה".

15:03 עריכה

בעבודה לועגים להחלטת הקואליציה, שלא להגיע לדיון במליאת הכנסת על הקמת ועדת הכנסת.

16:01 עריכה

חבר הכנסת אסף זמיר הפך היום לאב, כשאשתו מאיה ורטהיימר ילדה בת.

16:27 עריכה

הפלסטינים קוראים לערוך "יום זעם" בגדה המערבית ביום שבו יפרסם נשיא ארצות הברית טראמפ את תוכניתו לאזור.

17:04 עריכה

ראש הממשלה נתניהו היה מודע לכך שיושב ראש כחול לבן גנץ ייפגש בנפרד עם נשיא ארצות הברית טראמפ, בטרם הודיע על כך אתמול גנץ לציבור – כך דיווח הערב עמית סגל בחדשות 12.

17:20 עריכה

בזמן שהותו של ראש הממשלה נתניהו בחו"ל, ימלא את מקומו שר החוץ ישראל כ"ץ, שהוסמך לכנס ישיבות קבינט אם הדבר יידרש.

17:22 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להעמיד לדין את חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד בכפוף לשימוע. העבירות המיוחסות לביטן הן שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

17:46 עריכה

במערכת הפוליטית ממשיכים חברי הכנסת להיענות לאתגר דולי פרטון. התוצר המוצלח מכולם עד כה הוא של חבר הכנסת צבי האוזר.

18:47 עריכה

במערכת הפוליטית תוקפים את דוד ביטן, שהיועץ המשפטי לממשלה החליט להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

19:06 עריכה

חבר הכנסת דוד ביטן מעוניין שהפרקליטות לא תעביר עד הבחירות חומרי חקירה ליתר הנאשמים, בכפוף לשימוע, בתיקים שבהם הוא מעורב – כדי שהמידע לא יתפרסם ויפגע בסיכויי הליכוד בבחירות. כך דיווח הערב ברוך קרא מחדשות 13.

19:33 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ' התעמת הערב עם השדרן יעקב ברדוגו, כשהתראיין בגלי צה"ל. יושב ראש האיחוד הלאומי כינה את המגיש שופר של נתניהו. כשהשניים הוסיפו להתעמת, אמר סמוטריץ' לברדוגו שהוא לא רוצה להעליב אותו בשנית. "אני לא נעלב מאנשים עלובים", השיב המראיין.

יקי אדמקר מ"וואלה! ניוז" דיווח שהקמפיינרים של ימינה כועסים על השר, שנקלע לעימות עם ברדוגו, כי בתשדירי התעמולה שלהם מצוטט המגיש משבח את פועלו של שר הביטחון בנט.

19:38 עריכה

חבר הכנסת דוד ביטן מכחיש את ההאשמות המיוחסות לו.

19:53 עריכה

יושב ראש ימינה נפתלי בנט אמר שבשום תנאי לא יסכים להקמה של מדינה פלסטינית. עוד אמר שר הביטחון כי יתנגד לכל מסירה של שטחים. "יספחו – נתמוך, לא יספחו – לא נתמוך", הבהיר.

20:12 עריכה

אחד השיקולים שהביאו את בני גנץ להתנגד לנסיעה משותפת עם ראש הממשלה נתניהו למפגש עם הנשיא טראמפ איננה החשש שיושפל ויגומד, אלא הלגיטימציה שייתן לנתניהו. אם היה צועד לצד נתניהו בבית הלבן, לא יכול היה יושב ראש כחול לבן לטעון שלא לגיטימי לפעול עימו בישראל. כך דיווח הערב עמית סגל בחדשות 12.

20:18 עריכה

בבית הלבן שוקלים להזמין שרי חוץ ושגרירים ערביים כדי להביע תמיכה בתוכנית השלום של הנשיא טראמפ.

20:30 עריכה

ראש הממשלה נתניהו שוקל ברצינות למשוך את בקשת החסינות שהגיש לאור האפשרות שלא תאושר בכנסת – כך דיווח הערב ספי עובדיה בחדשות 13.

21:02 עריכה

ניקי היילי, שכיהנה כשגרירת ארצות הברית באו"ם בממשל טראמפ, אמרה שלדעתה תוכניתו של הנשיא לאזור היא "שקולה". לדבריה, טראמפ לא יעשה דבר ששני הצדדים – הישראלים והפלסטינים – רוצים בו. "זה לא יקרה", הבהירה, בלי שיתוף פעולה של שניהם.

בראיון ליונית לוי בחדשות 12 אמרה היילי שאינה מאמינה שמועד פרסום התוכנית קשור למצב הפוליטי-משפטי של נתניהו ושל טראמפ. לדבריה, בכל מועד שבו הייתה התוכנית מתפרסמת, היו מי שיטענו שזה מוקדם מדי ואחרים – שזה מאוחר מדי.

היילי נדרשה להליך ההדחה שמתנהל נגד הנשיא האמריקאי ואמרה שלא מצאה פסול במעשיו.

21:07 עריכה

בני גנץ מסויג ממימוש תוכניתו של הנשיא טראמפ לפני הבחירות – כך אמר יושב ראש כחול לבן למיכאל שמש מתאגיד השידור כאן. "אפשר להציג את התוכנית עכשיו, אך לא מעבר לכך. ההכרעות יכולות לחכות לאחרי הבחירות", אמר חבר הכנסת.

21:27 עריכה

בוועדת הבחירות המרכזית מזכירים שביום רביעי יתקיימו הדיונים בבקשות לפסול את היבא יזבק מבל"ד, את הרשימה המשותפת, את העבודה-גשר-מרצ, את ישראל ביתנו ואת משפט צדק בראשות לריסה טרימבובלר.

22:32 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דורש מחברת הכנסת היבא יזבק הבהרות לגבי עמדתה בעניין תמיכה בפגיעה בחיילי צה"ל.

בפרט נתבקשה יזבק להתייחס לראיון שהעניקה לחדשות 13 –

מראיין: האם זה חלק מהתנגדות סבירה מבחינתך, ולגיטימית לכיבוש, לפגוע בחיילים או לפגוע ברמטכ"ל.

יזבק: החוק הבינלאומי בעצמו מאפשר לעמים שהם תחת כיבוש לפעול למען שחרורם.

מראיינת: כלומר, את תופסת כלגיטימי פגיעה בחיילים?

יזבק: מה שלא לגיטימי זה המשך הכיבוש.

ההבהרה נדרשת כדי שמנדלבליט יגבש את עמדתו בעניין הבקשה לפסול את התמודדותה לכנסת.

22:43 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ נחת בווירג'יניה שבארצות הברית. בשעה 19:00 (שעון ישראל) ייפגש גנץ עם הנשיא טראמפ. בשעה 21:30 יקיים תדרוך לעיתונאים, וב-22:30 ימריא בחזרה ארצה.

22:51 עריכה

במערכת הפוליטית סופדים לכדורסלן האמריקאי הנודע קובי בראיינט, שנהרג בהתרסקות מסוק.

22:59 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, ניל הנדל, הודיע רשמית שמספר הפקחים יוגדל מ-3,000 ל-5,000.

עוד 52 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 17 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תלונות טויוחו, חשש לזיופי ענק בבחירות הקרובות

בדיקת זמן ישראל תלונה שארגון "משמר הבחירות" והתנועה לטוהר הבחירות הגישו למשטרה על מאות זיופי בחירות נסגרה אחרי ארבעה ימים ● מכתב שנשלח לפני שבוע לוועדת הבחירות המרכזית עם התראות ממוקדות על פוטנציאל לזיופים לא נענה ● ב-333 קלפיות לא יהיו נציגים של מפלגות המרכז והשמאל ● פעילים למען טוהר הבחירות: "הזייפנים יודעים שלא יעשו להם כלום, למה שלא יזייפו?"

עוד 1,813 מילים

מה אפשר ללמוד מהחרדים על אושר

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות. הנתון אינו מפתיע, שכן בכל המחקרים אותם עשינו בישראל מצאנו באופן מובהק כי לאמונה דתית השפעה משמעותית מאד על האושר שלנו.

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות

ההסבר הבסיסי הוא שאמונה דתית עוזרת לנו להתמודד טוב יותר עם אירועים שליליים בחיינו, מתוך אמונה שכל דבר שקורה לנו הוא חלק ממשהו שגדול מאתנו ולעיתים אפילו מבחן עבורנו. האמונה הדתית מייצרת משמעות לחיים ומשמעות היא "מכונה" חשובה לאושר.

אבל הסיבות לקשר בין אמונה דתית לאושר הן מורכבות יותר. קהילה דתית היא לא רק אמונה היא גם סגנון חיים שמחזק את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר. "איזהו העשיר – השמח בחלקו" הוא לא סתם פתגם. זה עקרון חשוב מהמקורות שלנו, שמגדיר את האדם המסתפק והפחות חומרני כעשיר אמיתי או למעשה כמאושר יותר. אין ספק כי בקהילה החרדית אורך החיים צנוע יותר ומסתפק יותר, דבר שמעודד את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר

מעבר לכך, אורח החיים אצל החרדים ואצל הדתיים הוא קהילתי יותר, דבר שמאד תורם לאושר. הספרות בתחום הכלכלה ההתנהגותית טוענת כי אורח חיים הקהילתי מייצר את "אפקט הכרית". על פי אפקט זה, אנשים החיים בקהילה מגובשת יותר נוטים לחוש יותר בטוחים לגבי עתידם, כי הם יודעים שבמידה ויפלו הקהילה תסייע להם (יש להם כרית שתרכך את הנפילה).

אורח החיים הזה בהכרח קשור לצווי הדתי לעזור לחלש ולתרום לקהילה (הגמ"חים הם דוגמה טובה לכך). הקהילה החרדית מגובשת מאד גם בעקרונות שלה, והיא אולי הקהילה היחידה בישראל שמפעילה את כוח הקנייה שלה על מנת לשמר את העקרונות שלה. רק קהילה מספיק מגובשת יכולה לפעול כך.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם, והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב

למרות הרצון שלנו בקדמה, דווקא בחברה החרדית, שמעדיפה להכניס את הקדמה באופן איטי יותר, השימוש הפחות במסכים מועיל לאושר. אמנם שמירת השבת היא צווי עתיק באמונה הדתית, אבל אחת ההשפעות הנלוות לשמירת השבת בשנים האחרונות היא שפשוט יש הפסקה מהמסכים. משפחה דתית שיושבת לארוחת ערב בליל שבת תהיה מרוכזת יותר במפגש המשפחתי כי פשוט לא יהיו מסכים ברקע.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר".

קהילתיות, משפחתיות, צניעות והסתפקות – כל אלו עקרונות שמשפיעים באופן משמעותי על האושר שלנו, ובחברה החרדית עקרונות אלו מיושמים בפועל כחלק מאורך החיים.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר"

גם לנו החילוניים יש מה ללמוד מאורך החיים החרדי והדתי וליישם חלק מהעקרונות על פי השקפתנו ובדרכנו. ומי יודע, אולי בסוף נהיה קצת יותר מאושרים.

פרופ' טל שביט הוא מומחה לכלכלה התנהגותית ולכלכלת אושר. חבר סגל וחוקר במכללה למנהל. פרופ' שביט שואף לקדם את נושא האושר הלאומי בישראל. נשוי באושר ואבא ל-3 ילדים (צילום: קובי אשכנזי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים? לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ... המשך קריאה

נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים?
לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ולאפשר לבעל ללמוד תורה ולא להטריח את עצמו לכלום פרט לאותו לימוד תורה.
הבעל מאושר כי הוא רק לומד תורה, האישה מאושרת כי הגשימה את יעודה בחיים והילדים מאושרים כי יזכו לגדול ולהיות עניים, בורים, חסרי שאיפות ויכולת הגשמה עצמית, שוביניסטים, נתונים למרות הרבנים שתקועים עדיין במקרה הטוב בימי הביניים, אבל מאושרים……

עוד 575 מילים ו-1 תגובות

מיכל הלפרין, המקורבות והחשש לניגוד עניינים במיזוג הבנקים

הממונה על התחרות מיכל הלפרין התעקשה לייצג את הציבור במיזוג של אגוד ומזרחי אף על פי שבתחילת התהליך נמנעה להתערב בשל הסדר ניגוד עניינים ● הלפרין ניצבה מול מי שעבדה תחתיה בעבר והובסה בסוף ללא קרב ● את פרוטוקול ההחלטה היא מסרבת לפרסם

עוד 1,044 מילים

גנץ: בקשת החסינות של חיים כץ היא האחרונה שהכנסת תדון בה

לפיד: נשמח לשבת עם ליברמן, יש לנו איתו הרבה במשותף ● מליאת הכנסת תדון היום בחסינותו של ח"כ חיים כץ ● ליברמן: יש פתרונות להקמת ממשלה. לא כל דבר צריך לשים על השולחן ולרוץ לספר לחבר'ה ● בוגי יעלון: ההסלמה היא כלי משחק של נתניהו ● ברקת על ההבטחה שימונה לשר האוצר: המקצוע שלי הוא יזמות, ואני יודע להביא תוצאות

עוד 27 עדכונים

ליברמן דורש להדיח את הראשון לציון, ויש לזה תקדים

יו״ר ישראל ביתנו הגיש אתמול עתירה לבג״ץ בדרישה לחייב את שר המשפטים לפתוח בהליך הדחה נגד הרב הראשי יצחק יוסף, בעקבות שורה של התבטאויות גזעניות נגד יוצאי בריה״מ לשעבר ● אפשר לחשוד בעתירה שהיא נגועה במניעים פוליטיים, אבל זה לא אומר שאין לדרישה שליברמן מעלה בסיס משפטי מוצק ● פרשנות

עוד 916 מילים

למקרה שפיספסת

פרס ישראל לא יכשיר את השרץ בצמרת הרוחנית של הלאומנות הדתית

ביולי 2005 הגיעה ל"פורום תקנה", עמותה שקמה לטפל בתלונות על הטרדה מינית של בני סמכא בלאומנות הדתית, תלונה מפי בחור על תקיפה מינית שחווה, הוא ועוד בחור, מידו של הרב ועבריין מין (שהורשע מאז) מוטי אלון. אלון אז היה ראש ישיבת הכותל וראש עמותת ״מבראשית״, שעד היום מפעילה בבתי ספר את ״מסע ישראלי״.

הוקם הרכב של ארבעה אנשים לדון במקרה, ובהם כבוד זוכה פרס ישראל יעקב אריאל והאיש שכינה להט״בים נכים.

ההרכב דן במקרי התקיפה המינית, ותגובתו היתה להחתים את מוטי אלון על מכתב, בו הוא מבטיח שמעכשיו והלאה יקפיד על הלכות יחוד עם תלמידיו ממין זכר.

בהרכב שדן בתלונות נגד הרב מוטי אלון ישב כבוד זוכה פרס ישראל, יעקב אריאל, שכינה להט״בים נכים. ההרכב החתים את הרב אלון על מכתב, בו הבטיח שיקפיד מעתה על הלכות יחוד עם תלמידיו ממין זכר

ביוני 2006 הגיעה תלונה נוספת על מוטי אלון, הפעם על ״מערכת יחסים״ של שנים עם תלמיד לשעבר, שהתרחשה בין השאר בזמן שחתם לזוכה פרס ישראל על ההתחייבות המשעשעת שלו. מוטי אלון העיד בפני הועדה שהתלמיד הוא בכלל זה שגרר אותו לעשות סקס שוב ושוב במוסדות לימוד ובתי מלון.

שוב התכנסו חכמי חלם ודנו, ובמקום להזהיר את הציבור מפני התוקף המיני הסדרתי המניפולטיבי, החליטו שאם החתימו אותו על התחייבות וזה לא עזר, אז כנראה צריך שוב להחתים אותו על התחייבות. הפעם כזו שדורשת שלא ילמד בשום מוסד 8 שנים.

על פי מסמך שפורסם באתר "פורום תקנה", חברי ההרכב, וביניהם יעקב אריאל, חששו שיש עוד קרבנות: ״לא נכחד כי מקונן בלבנו הספק [השיבוש במקור] שמא ישנם קרבנות נוספים״. ועדיין הגנו על כבודו של התוקף המכובד.

ביוני 2006 הגיעה תלונה נוספת על מוטי אלון, על ״מערכת יחסים״ של שנים עם תלמיד לשעבר, שהתרחשה, בין השאר, כשחתם לחתן  פרס ישראל על ההתחייבות. הרב העיד כי התלמיד הוא זה שגרר אותו לסקס במוסדות לימוד ובתי מלון

מוטי אלון אכן פרש מישיבת הכותל ועמותת ״מבראשית״, ול"פורום תקנה" היה חשוב מאוד להדגיש את ההגנה על התוקף: ״אין צורך לאמר שהפורום נזהר בתכלית הזהירות מפני פרסום העילה לפרישתו של הרב אלון, ואכן הסודיות הגמורה נשמרה במשך שנים״.

רק אחרי שהוסיפו לפורום עוד כמה מלומדים, והללו קיימו במשך שנתיים דיונים כדי ״למנוע את הפרסום ברבים״, ביוני 2008 פרסם "פורום תקנה", שידע על מספר פגיעות וחשד שהיו יותר, אזהרה באתר שלו.

אחרי זה הגיעו עוד עדויות, הוגשו תלונות למשטרה, ומוטי אלון הורשע בעבירות מין.

כלומר, מי שהולך לקבל את פרס ישראל, לא רק בז ללהט״בים ואדיש לאונס קטינות במסכת קידושין, אלא ידע פרטי פרטים על תוקף מיני סדרתי, ובמשך 3 שנים לא הזהיר את הציבור,  למרות שזה היה תפקידו ולמרות שבדיוק לשם כך פנו מתלוננים ל"פורום תקנה" שכיהן בו. כל זאת אחרי פרשת השתקה אחרת, של הרב זאב קופולוביץ. הכל כי היה עסוק בהגנה על כבוד הקולגה שלו, רב ״רם מעלה״.

רק אחרי שהוסיפו ל"פורום תקנה" עוד כמה מלומדים, והם קיימו במשך שנתיים דיונים כדי ״למנוע את הפרסום ברבים״, ביוני 2008 פרסם "פורום תקנה", שידע על מספר פגיעות וחשד שהיו יותר, אזהרה באתר שלו

איך יתכן שזוכה בפרס ישראל אדם, שהיה גורם מרכזי במה שנראה כמו קשר שתיקה של שנים, באחת מפרשיות התקיפה וניצול מיני של רב מוכר הכי ידועות לשמצה במחנה הלאומני דתי?

קריאת הרבנים להצביע לימינה
קריאת הרבנים להצביע לימינה

בספטמבר 2019, רבני הלאומנות הדתית, כולל הרב יעקב אריאל, יצאו במכתב פתוח לשר החינוך הזמני רפי פרץ ושר התחבורה הזמני בצלאל סמוטריץ׳ ובו קריאה נלהבת לכלל הציבור להצביע למפלגת ״ימינה״. חמישה חודשים אחרי, שר החינוך הזמני מתכבד להכריז על יעקב אריאל כזוכה פרס ישראל ליצירה תורנית!

בועדה שמינתה אותו לקבל את הפרס ישב עו״ד אביעד הכהן, מי שהיה חבר ב"פורום תקנה" בזמן שיעקב אריאל נטל חלק באותו קשר השתיקה לכאורה סביב התקיפות של מוטי אלון. אחרי שעדויות של קרבנות דלפו לתקשורת, הוא הפסיק את פעילותו בפורום. על פניו, יש כאן עוד אדם שהיה רוצה להטביל את הפרשייה באקונומיקה ואין דבר שיכול להכשיר שרצים יותר מאשר פרסים ממלכתיים.

בספטמבר 2019, רבנים ובהם יעקב אריאל, יוצאים במכתב פתוח לרפי פרץ ולסמוטריץ' עם קריאה להצביע למפלגת ״ימינה״. 5 חודשים אחרי, שר החינוך הזמני רפי פרץ מתכבד להכריז על אריאל כזוכה פרס ישראל ליצירה תורנית!

ד״ר חנה קטן, חברה אחרת בוועדת הפרס, היא גניקולוגית וגורו עזרה עצמית בחוגים חרדל״ים, בין היתר מרצה במכון פוע"ה, ואף הנחתה את הכנס השנתי לנשים שלהם. מכון פוע״ה הוא מכון פסוודו-מדעי שתפקידו להפיק את המירב מהרחם היהודי ובין השאר מכשיר ״בודקות טהרה״ שמבצעות בדיקות פולשניות לגופן של נשים ללא צורך רפואי בתוך קופות החולים.

חוץ מפעילותו ב"פורום תקנה", יעקב אריאל עומד בראש עמותת גג חרד״לית בשם ״חותם״, שמכון פוע״ה הוא אחד מהארגונים תחתיו. כלומר, יעקב אריאל עומד בראש הארגון שמקבל החלטות ישירות או עקיפות על העסקתה של ד״ר חנה קטן.

רק לפני כחודש מוטי יוגב מ״ימינה״ (במקרה אותה מפלגה שיעקב אריאל המליץ להצביע רק לה) צייץ שהעביר למכון פוע״ה תקציבים. כנסי נשים בהנחיית גורו-גניקולוגית סרוגה לא גדלים על עצים. אזכיר רק למי ששכח שכבר שנה אין ממשלה ואין תקציבים לשירותים חיוניים כמו תרופות בבתי חולים.

הרב אריאל עומד בראש הארגון שמקבל החלטות על העסקת ד״ר חנה קטן (חברת וועדת הפרס) במכון פוע"ה. רק לפני כחודש מוטי יוגב מ״ימינה״ (במקרה המפלגה שאריאל המליץ להצביע רק לה) צייץ שהעביר למכון פוע״ה תקציבים

יעקב אריאל היה כתובת מוצהרת לתלונות על הטרדה ותקיפה מינית. הוא שמע עדויות של קרבנות, אימת אותן מול מוטי אלון, אבל בחר במשך 3 שנים לא להזהיר את הציבור. זאת למרות שבהצהרה שהוציא ההרכב בו ישב כתבו כי יש חשש שתקף אחרים ומדובר בתוקף סדרתי.

הענקת פרס ישראל ליעקב אריאל היא דרך להכשיר שרץ מצחין במיוחד בצמרת הרוחנית של הלאומנות הדתית. האם יש בוועדת הפרס כאלה שנגועים לכאורה בניגוד עניינים? האם שר החינוך הזמני שהכריז על זכייתו – נגוע, לכאורה, בניגוד עניינים?

בשנת 2017 נפתלי בנט, אז שר החינוך, החליט לבטל את הענקת פרס ישראל לאמנות פלסטית לאמן יאיר גרבוז. אם נרצה, אפשר לבטל גם את הפרס ליעקב אריאל שהגן על תוקף מיני ביודעין. ולא לאפשר ללאומנות הדתית לטאטא מאחוריה את המחדל הקשה בפרשת מוטי אלון שיעקב אריאל עומד במרכזה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 924 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 34 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"בבל"ד תופסים את ישראל כביריון חסר גבולות"

מומחים לפוליטיקה הערבית בישראל סבורים כי למרות דברי יזבק, היא וחברי מפלגתה אינם תומכי טרור, ולכן המהלכים לפסילתם הם "משחק באש" ● לצד זאת הם מבקרים את הבדלנות של בל"ד, שהובילה אותה להיחלשות ושקיעה ● "מצביעי בל"ד חוששים מישראליזציה, והאיימניזם הפך למיינסטרים", אומר החוקר אמיר פאח'ורי

עוד 1,751 מילים

"ללא תכנית המאה, ישראל תשגשג והפלסטינים יסבלו"

ראיון ג'ייסון גרינבלט נחלץ להגנת תכנית המאה - שלא התקבלה בהתלהבות בעולם ● בראיון מיוחד לזמן ישראל הוא מדגיש את יתרונותיה עבור הפלסטינים אך קובע כי הסכסוך יוכל להיפתר רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים ● הוא גם נערך לאפשרות שהדמוקרטים יחזרו לבית הלבן, וימהרו להיפטר מהחזון המדיני שהיה שותף מרכזי לניסוחו

עוד 1,325 מילים

ניכור הורי מעל 30 אלף ילדים לא בקשר עם אבא או אמא

זו אחת מתופעות הלוואי הכואבות והמושתקות של סכסוכי גירושים ● עשרות אלפי ילדים בוחרים לנתק קשר עם אחד ההורים, לעתים בלחץ ההורה האחר ● המדינה מתקשה להתמודד עם התופעה, וחלק מההורים המוחרמים נקלעים למשברים קשים ● עמותה הנאבקת בתופעה: "הניכור ההורי פוגע בכולם: גברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים. אף אחד לא חסין"

עוד 1,763 מילים

גנץ: בלוק הימין הוא בלוק הקרח, אחרי הבחירות הוא ימס

ראשי בלוק הימין חידשו את הצהרת הנאמנות לנתניהו ● ברקת תקף את הכלכלה הפקידותית של ניסנקורן, ויו"ר ההסתדרות לשעבר טען שחילץ אותו ממצוקות תקציביות בעיריית ירושלים ● יו"ר צומת פרש מהבחירות ויתמוך בליכוד ● מס' 2 במפלגה, שמייצג את נהגי המוניות, אמר שהדבר לא נעשה על דעתו ● גפני וליצמן תוקפים את גנץ: נגרר להסתה נגדנו

עוד 38 עדכונים

עוקף בסיבוב ברקת הציג סקרים, ונתניהו הבטיח לו את האוצר

בכירי הליכוד זועפים על הבטחתו של ראש הממשלה לתת לניר ברקת את תיק האוצר ● "הם אכולי קנאה", אומרים בסביבת ברקת, "בסקרים שברקת הציג לנתניהו הוא הראה שמינוי שלו לשר האוצר שווה לגוש הימין ארבעה מנדטים" ● למודאגים, ישראל כ"ץ יכול להראות מכתב בחתימת עורכי דין מבחירות 2015, אז הבטיח גם לו ראש הממשלה להתמנות לשר האוצר ● פרשנות

עוד 646 מילים ו-1 תגובות

דבר המועמד היהודים אינם בטוחים בעולם של טראמפ

מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר שמתמודד כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, תוקף בחריפות את טראמפ ומבטיח להגן על זכויות המיעוטים ברחבי העולם ● בטור מיוחד, הוא משיב בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתייצב לצד הקהילה הגאה וכותב גם על חוויותיו כילד יהודי באמריקה

עוד 1,359 מילים

גנץ: לא אשב עם המשותפת, נתניהו: הוא משקר

עמר בר-לב: ממשלה בתמיכת המשותפת לגיטימית ונכונה ● אביגדור ליברמן מביע את משאלת לבו: אנחנו בתום עידן נתניהו, מקווה מאוד שיפרוש ● הליכוד: יצא המרצע מהשק, ליברמן הולך עם גנץ וטיבי ● איימן עודה קיבל את פניה של צעירה ישראלית שחזרה מטורקיה אחרי שעוכבה שם חצי שנה ● עמיר פרץ: לא משנה אם לכחול-לבן יהיו 4-5 מנדטים יותר מהליכוד ● תמר זנדברג ילדה בת

עוד 21 עדכונים

החיים הכפולים של אבא

כשאריאנה נוימן הייתה ילדה בוונצואלה, היא מצאה תעודת זהות ורודה עם תמונה של אביה, בול של היטלר - ושם שכלל לא הכירה ● רק אחרי מותו של האב, היא יצאה למסע בלשי-ספרותי בעקבות התעודה ● אריאנה גילתה שאביה היה יהודי שהסתתר בברלין בזהות בדויה ועבד עבור הנאצים כדי להציל את חייו ● וזו הייתה רק החוליה הראשונה בשרשרת של סודות משפחתיים ● ראיון

עוד 1,227 מילים
טלפון ציבורי שהפך לספריה

הלו, זאת ספריה? הטלפונים הציבוריים מקבלים חיים חדשים

עיריית תל אביב הפכה טלפונים ציבוריים ישנים למיני-ספריות חינמיות לרווחת התושבים ● "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו, אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם לא צריכים"

הערים בישראל, כמו בכל העולם, נעשות צפופות יותר ויותר, המדרכות צרות מלהכיל את כל המשתמשים, והעיריות מחפשות כל דרך לפנות גורמים מיותרים שתופסים מקום על המדרכה.

בנסיבות האלה, זה רק טבעי שעיריית תל אביב התחילה לפנות את תאי הטלפון הציבורי שמפוזרים ברחבי העיר. "העובדים הזרים היו האחרונים שהשתמשו בהם", אומרת נגה שביט, מנהלת מרחב קהילה צפון-מזרח בעירייה, "אבל אפילו הם כבר הפסיקו. לכל אחד היום יש טלפון נייד".

רגע לפני שאחרון תאי הטלפון ייעלם מהמרחב הציבורי, לשביט היה רעיון: להפוך חלק מהם לספרייה קטנה. "זה התחיל בסיור בוקר בשטח עם המשנה למנכ"ל העירייה. ליד הבית שלי יש תא טלפון אחד שאני כל יום עוברת לידו ולא מתייחסת אליו. התרגלנו שהם שם ואנחנו כבר לא רואים אותם.

"כשראיתי תא כזה בסיור סיקרן אותי אם הטלפון עדיין עובד. נכנסתי והרמתי את הטלפון, לא היה צליל חיוג. שאלתי, אם כך, למה הוא שם, והתשובה הייתה שיש תהליך מול בזק שאמור להביא לפינוי של כל התאים.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה

"מכיוון שהדבר שאני הכי אוהבת בעולם זה לקרוא, ומכיוון שראיתי איך בלונדון עושים שימושים יצירתיים בטלפונים האדומים המיתולוגיים, עלה לי רעיון – להפוך כמה תאים לספריות קטנות ופתוחות לציבור. לשמחתי, קיבלתי אור ירוק".

את הספרים שביט השיגה בעיקר מעודפים מבית אריאלה. בכל תא יש מקום לכ-100 ספרים בערך. "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו", היא אומרת, "אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם רוצים להוציא מהבית. זה עובד מצוין, רוב הזמן אני לא צריכה להתערב".

ארבעה מהתאים שהפכו לספריות ממוקמים בטריטוריה של שביט בשכונות בצפון-מזרח העיר (רמת החייל, אפקה), ארבעה בשכונות הדרום (בשדרות חכמי ישראל שבשכונת שפירא, רחוב מחל בנווה אליעזר ושניים ברחוב נווה שאנן), ושניים ביפו (רחוב הבעש"ט ורחוב פעמונית).

מאות תאים אחרים כבר פונו ממדרכות העיר. עכשיו זה רשמי: מהאסימון שנפל (וגם מהטלכרט) נותר רק הביטוי.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה
עוד 273 מילים

יורש העצר הסעודי לא משתף פעולה עם הקרקס הנודד של נתניהו ● מצרים מודאגת מהגידול באוכלוסיה ● הפושע הסודאני שישלם על פשעיו ● הנסיך מדובאי שמשגע את הרשת ● ומה קרה לפני 15 שנה

עוד 1,156 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה