אילוסטרציה (צילום: istockphoto)
istockphoto

הישראלים נוהרים לקרנות ההשקעה הפרטיות. ואין להם מושג מה קורה שם

החסכונות של הישראלים הגיעו לשיא של 1.8 טריליון שקלים ● המוסדיים שמנהלים את הכסף, מעבירים יותר ויותר להשקעות אלטרנטיביות, שלא נסחרות בבורסות ואינן מפוקחות ● הטרנד הלוהט הוא קרנות השקעות פרטיות ונוצצות, עם מנהלים סלבריטאים שמשוחררים מהגבלות שכר ולא מחויבים בדין וחשבון לציבור ● איך קרה שבכירי עולם העסקים עברו לקרנות האלה, ואיזה תחום מתלקח במיוחד

כספי החיסכון לטווח ארוך של הישראלים מסתכמים נכון לעכשיו בשיא של כ-1.8 טריליון שקל, לאחר שהסכום הכפיל את עצמו בקצת יותר מפי-2 מתחילת העשור.

מדובר בעיקר בהשקעות בקרנות פנסיה, בקופות גמל, בביטוחי מנהלים למיניהם, וכן בקרנות הפיצויים וההשתלמות. אם מוסיפים גם את הכסף שנצבר בביטוחים שונים, שאינם נושאים תשואה, מתקרבים לסכום עגול ויפה של כ-2 טריליון שקל.

את כל הכסף הזה צריך לפזר בהשקעות שונות, החל מפיקדונות, אג"ח, מניות, עסקות נקודתיות, ובעצם איפה שרק אפשר בארץ ובחו"ל, כדי שיניב תשואה.

מי שאחראי על ניהול ההשקעות האלה הם בעיקר אלה המכונים המשקיעים המוסדיים בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות.

צבירת הון בפרק זמן קצר

התרומה העיקרית לצבירת ההון המהירה של המוסדיים הגיעה דווקא מהחלטות ממשלתיות, כמו חוק פנסיה חובה, שהכריח גם את העובדים המוחלשים לחסוך מדי חודש, ולאחרונה גם חוק חסכון לכל ילד, שהכניס עוד קצת לקופות הגמל.

ואולם גם סביבת הריבית האפסית בארץ ובעולם, שמעולם לא נמשכה תקופה ארוכה כל כך, תרמה את שלה. ריבית נמוכה, שאמורה לעודד פעילות כלכלית אמיתית, עודדה במקביל גם השקעות בבורסות, כך שכל החסכונות ארוכי הטווח צברו תשואה והגיעו להיקף חסר תקדים.

לכאורה, הכפלת היקף החסכונות ארוכי הטווח בפרק זמן קצר, אומרת שהישראלים התעשרו ושיש להם כרית בטחון להישען עליה ביום מן הימים. בפועל ברור שלא זה המצב, שכן באותו זמן זינקו גם מחירי הנדל"ן בדיוק פי 2

בשנה האחרונה, למשל, הניבו קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים לבדם, תשואה של כ-13%, שיעור גבוה יחסית לקופת חסכון המיועדת ליום סגריר, ולפיכך אמורה להיות סולידית ולא להתפרע בסיכוני ההשקעה.

לכאורה, ההכפלה של היקף החסכונות ארוכי הטווח בזמן שהאוכלוסייה גדלה בהרבה פחות, אומרת שהישראלים התעשרו ושיש להם כרית בטחון להישען עליה ביום מן הימים. בפועל ברור שלא זה המצב, שכן באותו זמן הוכפלו מחירי הנדל"ן.

בכלל, יוקר המחיה לא יאפשר לכל החוסכים, ודאי שלא לצעירים שבהם, להסתפק בהשקעות בקרנות ובקופות החיסכון לטווח ארוך, ולהניח כי ההון שנצבר בהן יספק את צורכי המחיה שלהם אחרי היציאה לגמלאות, אבל זה סיפור אחר.

שלי יחימוביץ׳ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
שלי יחימוביץ׳ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

לצערם של חלק מחברי המועדון המצומצם של מנהלי הכסף המוסדי, הם כפופים למגבלת שכר, שלא מאפשרת לעבור את ה-3.5 מיליון שקל לשנה, ותודות או תלונות על כך אפשר להפנות לשלי יחימוביץ', שיזמה את החוק.

לרוב החוסכים באפיקים הפנסיוניים, שאת כספם מנהלים המוסדיים האלה, מדובר בשכר חלומי שלעולם לא יגיעו אליו, אבל בשוק ההון תמיד רוצים עוד.

בשורה התחתונה, למנהלי ההשקעות יש כסף זול, שזורם אליהם בכל חודש של הפקדות, והם חייבים להיפטר ממנו. כפי שיתואר בהמשך, ההכרח הזה גורם למוסדיים לחפש השקעות אלטרנטיביות, שמתדלקות עוד קצת את נכסי הנדל"ן בארץ ורוכבות על הצורך בחידוש תשתיות, ועל הדרך הם מעבירים חלק גדל והולך מהכסף לניהול של ידיים חיצוניות, מתוך תקווה שהתשואה תשתפר.

מבחינת החוסכים, השאלות המטרידות הן האם הסיכון שהמוסדיים נוטלים בהשקעות האלה שווים את הסיכון, ומי יפקח על מהלכי ההשקעות האלה?

מחפשים תשואות בעסקות מחוץ לבורסה

המוסדיים לא יכולים להשקיע את החסכונות סתם ככה באיזה פיקדון חסר תשואה, וכדי להצדיק את מומחיותם, הם מוכרחים לחפש השקעות מוצלחות.

הבעיה העיקרית כרגע היא שאותה סביבת ריבית אפסית גורמת לכך שגם איגרות החוב, שהן היעד העיקרי של ההשקעות לחסכון ארוך טווח, מניבות תשואה מועטה, ובמקרה של חלק ממדינות גוש האירו, מדובר אפילו בריבית שלילית.

זה אומר שצריך למצוא אפיקי השקעה חלופיים, וכך קרה שכחמישית מכספי החיסכון מוצאים את דרכם לנכסים שלא נסחרים בשוק.

לדברי גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב-דש, בית ההשקעות משקיע בעצמו בעסקות נקודתיות שלא נסחרות בבורסה.

"האפיק הלא סחיר שנשמע אולי מפחיד ומסוכן, דווקא מייצר למי שיכולים להיחשף אליו הזדמנות מסוימת, עם הבנה וידע ומומחיות ואנליזה נכונה, גם בהיבטי מיסוי, כך שאפשר לעשות השקעות עם תשואות יפות", אומר מני.

"האפיק הלא סחיר נע בין 15%-20% מתיק החיסכון ארוך הטווח וזו המגמה. אנו מקצים לכך משאבים וכוח אדם וזה הרבה עבודה ובסופו של דבר הפירות ייקצרו".

החגיגה בדמי ניהול עברה לקרנות הפרטיות

אלא שלמרות הפירוט שלעיל, עסקות מהסוג הזה מצריכות כוח אדם שיישב ויעריך את המחיר והסיכון לגופה של כל הלוואה, השקעה ועסקה.

המוסדיים הם לא בנקים, כך שאין להם באמת את המשאבים, המסורת, היכולות והפיקוח להתעסק עם מתן אשראי, וגם לא ביותר מדי עסקות השקעה נקודתיות.

מצד אחד מגבלת שכר של המוסדיים; מצד שני נחשול של הפקדות שמחפש ייעוד; ומצד שלישי מגבלת כוח אדם שיכול עכשיו לשבת ולבדוק הצעות לקנות בתי אבות בפלורידה, קבוצות רכישה בראשון לציון או תמ"א 38 בגבעתיים.

מנהלי הכסף שלנו מצאו פטנט שיאפשר להם לחגוג עם דמי הניהול מעבר לתקרת השכר וגם לחפש תשואות עודפות לחוסכים לפנסיה. איפה הכי נוח לפזר את הכסף הזה? אצל מי שהיו בתפקיד עד לפני שנייה, ושינו פוזיציה

אבל לא אלמן ישראל. חברי המועדון שמנהל עבורנו את הכסף, מצאו לעצמם פטנט שיאפשר לחגוג עם דמי הניהול מעבר לתקרת השכר וגם לחפש תשואות עודפות לחוסכים לפנסיה. איפה הכי נוח לפזר את הכסף הזה?

אדם קרוב אצל עצמו, וגם המוסדיים מפזרים חלק גדל והולך מהכסף אצל מי שהיו בתפקיד שלהם עד לפני שנייה, ושינו פוזיציה.

הפטנט הזה נקרא קרנות השקעה פרטיות. בסך הכל מדובר בכמעט 100 מיליארד שקל, שכשליש מהם בקרנות ישראליות והשאר כאלה שהגיעו לכאן מחו"ל, ומן הסתם גם בהם מעורבים ישראלים. הכוונה לקרנות הון סיכון (הייטק), קרנות גידור, (קומנדו השקעות עם הרשאה חופשית להתפרע עם הסיכון ולנסות להרוויח גם כשהשוק יורד), והלהיט התורן – קרנות נדל"ן ותשתיות.

הקרנות האלה מהוות חלק קטן מהחסכונות, כ-5%, אבל כזה שהולך וגדל, ושיעור הכסף המוסדי שעבר לניהול הקרנות הפרטיות צמח פי-5 מתחילת העשור.

לדברי מני, לעתים מיטב-דש חוברת לקרנות האלה ומשקיעה בעסקות לצדן, ולעתים משקיעה בהן ישירות. הוא מסכים שיש דמי ניהול שצריך לשלם להן.

אבל, הוא אומר, יש גם אפשרות לתשואה עודפת, וכדאי לנצל את המומחיות שלמוסדיים לא תמיד יכולה להיות בתחום מסוים, בעיקר בחו"ל:

"אני חולש על מניות ואג"חים בחו"ל ובישראל ויש כאלה שהמומחיות שלהם היא רק בתחום הספציפי, ולכן כשמדברים על דמי ניהול שהם כפולים, זה לא בגלל שאנחנו רוצים לשלם דמי ניהול כפולים. אנחנו עושים הרבה דברים ישירות אבל לפעמים יש קרנות טובות, בעיקר בחו"ל שלנו אין את ההזדמנויות להיכנס למכרזים שלהן, ויש כאלה עם פייפליין שמציעים תשואות וחשיפה לעמיתים שלנו עם פיזור סיכון, כך שלא הכל יהיה מרוכז בביצה המקומית, שאם מחר חס וחלילה נוחת פה טיל איראני אז יש עוד דברים, ולכן מפזרים את ההשקעות".

מוקשים בהשקעה

מה שמשותף לקרנות האלה, הוא שהן לא סחירות. בניגוד למניות ואג"חים, שערכם משתנה בכל רגע נתון, הן מעבירות את תוצאותיהן למוסדיים פעם ברבעון, וכך עוקבים אחרי הערך של ההשקעה.

במעבר הזה להשקעה בקרנות פרטיות יש יתרון למוסדיים, שיכולים להקטין חשיפה לזעזועים שיש לני"ע בבורסה, אך יש כאן גם פתח למניפולציות חשבונאיות על השיערוכים.

מה שעוד משותף לקרנות האלה, הוא שהן לא מפוקחות על ידי רשות ני"ע ולא שקופות לציבור. במלים אחרות, הן לא צריכות לספוג את כל ההתעסקות עם דיווחים שוטפים על כל אירוע מהותי, וזאת בניגוד לחברות שהנפיקו הון או חוב בבורסה, שחצי מהעלויות שלהם זה רק להתעסק עם הדיווחים האלה.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת הפיננסים והביטוח איילון, פרסם לפני כשבועיים מאמר בגלובס, ובו כינה את הבעיות האלה "מוקש לא סחיר".

לדבריו, בהשקעות הלא סחירות בכלל יש פיקוח חסר, ו"המידע הזורם ממנהלי ההשקעות הללו הוא סלקטיבי וחלקי בלבד", כך שסוגיות כמו תרומה לחברה והשפעה סביבתית או רמת הממשל התאגידי לא מקבלות ביטוי מספק בהשקעות האלה, לעומת מניות או אג"ח של חברות בבורסה.

כולם רוצים לפתוח קרן פרטית

מבחינת הציבור הרחב, זה אומר שחוץ מכתבות יח"צ שמדווחות על הצלחות פנטסטיות בקרן כזו או אחרת, אנחנו לא יודעים עליהן כמעט כלום, אף שהן מגייסות את רוב הכסף מהחסכונות שלנו.

אם הכל ימשיך ללכת בסדר, מה טוב. אבל ברגע שיהיו תקלות, וזה בלתי נמנע כי עסקים הם מחזוריים, בענף בונים על כך שהציבור לא ישים לב מי הקרן שנפלה ומי המוסדי שהשקיע בה – כולם מקווים שההפסדים בקרנות האלה ייבלעו בתוך ה-2 טריליון שקל של התיק המוסדי וייספגו שם בלי להיחשף לאור השמש.

לילך אשר טופילסקי (צילום: Hadas Parush/Flash90)
לילך אשר טופילסקי (צילום: Hadas Parush/Flash90)

בינתיים, מנהלי הקרנות ייהנו מדמי הניהול שגבו על היקף הנכסים, ואולי גם על תשואות שהושגו לטווח הקצר, לפני הנפילה. לא ידוע הרבה על משכורות המנהלים האלה, אבל ככל הנראה החגיגה עברה לשם.

איך יודעים? קל, פשוט צריך להסתכל מי נכנס למסיבה של קרנות השקעה פרטיות בשנתיים האחרונות, ולהסיק מסקנות. כפי שמתואר כאן, זה נראה כאילו כל אחד עם קצת קשרים נכונים במועדון המוסדי, פותח קרן ומגייס מיליארדים מהציבור.

ישי דווידי (צילום: Roy Alima/Flash90)
ישי דווידי (צילום: Roy Alima/Flash90)

לילך אשר טופילסקי סיימה את תפקידה כמנכ"לית דיסקונט בקיץ האחרון, והצטרפה לקרן פימי, שהוקמה על ידי ישי דוידי באמצע שנות ה-90. הקרן מנהלת כ-5 מיליארד דולר, וייתכן שטופילסקי העדיפה אותה על פני משרה ניהולית שבדיוק התפנתה אז בבנק פועלים.

המעבר הזה עורר תמיהה, שכן שלא במקרה, אותו בנק דיסקונט היה אחד המשקיעים הגדולים בקרן פימי מאז היווסדה בשנות ה-90, וגם בתקופת המנכ"לית שחצתה את הקווים, דיסקונט השקיע בפימי 1.1 מיליארד דולר.

במלים אחרות, הייתה היכרות מוקדמת בין טופילסקי לדוידי, ואולי גם קצת הכרת הטוב מצדו כלפיה. מדובר בקרן הגדולה בישראל המתמחה בהשקעה ישירה של שליטה או השפעה משמעותית על חברות, מתוך כוונה להשביח אותן.

פימי ריכזה הרבה עניין במהלך השנים, ולעתים גם היו דיווחים ספורדיים על התשואות התלת-ספרתיות שהיא הניבה למשקיעים.

מנכ״ל בנק הפועלים לשעבר אריק פינטו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר אריק פינטו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מה אנחנו יודעים על שכר המייסד, ישי דוידי? כמעט כלום, זולת העובדה שהוא מתברג במקום טוב באמצע ברשימת 100 המיליארדרים של ישראל, לפי פורבס.

כמו שאר הקרנות, פימי לא חייבת לנו את המידע הזה, וגם על התשואות סביר שלא יצאו דיווחים בשנים הפחות טובות.

גם אריק פינטו שסיים את תפקידו בפועלים בסתיו האחרון, רוצה להשתלב בקרן פרטית. לפי דיווחים מאוקטובר, פינטו הוא מועמד מוביל להצטרף כשותף לקרן של אסותא וקופת חולים מכבי, שתנסה לגייס כסף להשקעות בטכנולוגיה רפואית.

רקפת רוסק-עמינח (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
רקפת רוסק-עמינח (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

כמו השניים האלה, גם מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח עזבה את תפקידה באותו זמן וכבר ניהלה מגעים להצטרפות לקרן הון סיכון בשם team8, שמנוהלת על ידי מפקד 8200 לשעבר. לאומי לא ממש רווה נחת מאפליקציית התשלומים שלו, פפר, שתפסה הרבה פחות נתח שוק מהמתחרה, אבל אם המגעים בין רוסק עמינח לקרן יבשילו, היא בכל זאת תנסה לאתר השקעות בפינטק.

שם נוסף מעולם הבנקאות שמזמן נמצא בענף הזה הוא אלי יונס, שמייצג בישראל קרן השקעות זרה, שרכשה לאחרונה את השליטה בהפניקס. יונס היה מנכ"ל הבנקים מזרחי ולפני כן פועלים, שם הוא זכור כמי שפיטר 900 עובדים. מכל הסיפור הזה הוא יצא כאחד השכירים העשירים בארץ וכבר בתחילת דרכו בחוץ, ניסה לגייס כסף לקרן משלו.

שמות נוספים בהקשר הזה הם רועי ורמוס, לשעבר מנכ"ל פסגות וכיום מנהל קרן גידור; גם אמיר הסל הקים קרן פרטית שמשקיעה באג"ח ומניות, והמשקיע הגדול ביותר שלו הוא הראל, שם שימש עד לא מזמן מנהל השקעות הראשי.

הטרנד הלוהט: קרנות תשתיות ונדל"ן

הדוגמאות הן רבות, אבל הטרנד שמתלקח במיוחד עכשיו בענף הקרנות הפרטיות הוא זה של נדל"ן ותשתיות. הנה למשל נדב גרינשפון, מי שהיה יד ימינו של לב לבייב במשך שנים רבות באפריקה ישראל, ולפני מספר ימים השלים גיוס של מיליארד שקל למימון קבוצות רכישה של נדל"ן. כאמור, הדרך הטובה ביותר לגייס את הכסף היא להביא מישהו שהיה עד לא מזמן חבר מועדון בניהול החיסכון. ואכן, לצד גרינשפון, מנהל את הקרן סני זלכה, שהיה מנכ"ל בית ההשקעות ילין-לפידות, שהוא אחד משני המשקיעים הגדולים בקרן, לצד אלטשולר-שחם.

לב לבייב (מימין) ונדב גרינשפון (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
לב לבייב (מימין) ונדב גרינשפון (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)

גרינשפון הולך בדרך של מנכ"ל אפריקה ישראל לשעבר, פיני כהן, שבתחילת העשור הקים את קרן נוי, שגייסה בשנים האחרונות מיליארדים להשקעה בפרויקטים כמו כביש 6, עיר הבה"דים ואנרגיה מחדשת. זו אחת הקרנות הבולטות בענף, לצד תש"י הוותיקה יותר, שנוסדה על ידי הראל ועו"ד יהודה רוה.

הנהירה לקרנות השקעה ייעודיות לנדל"ן ותשתיות קיבל ביטוי לפני מספר ימים בכתבה בגלובס ("מגייסות מיליארדי שקלים מהמוסדיים: החגיגה בנדל"ן ותשתיות לא פוסחת על קרנות ההשקעה"). הוצגו שם קרנות שנסחרות בבורסה, ומחויבות בכללי שקיפות מחמירים, ופרטיות – עליהן אנחנו יודעים הרבה פחות.

השבחת נדל"ן, פיתוח עירוני, מתחמי דיור בארה"ב, יחידות דיור להשכרה, נדל"ן תעשייתי ולוגיסטי מניב וכמובן ענף התשתיות שנהנה מפריחה בישראל – כל קרן והשטיק הייחודי שלה, אבל העיקרון זהה:

מספיק להציג מומחיות ומוניטין בתחום ספציפי שהמוסדיים כביכול לא יכולים להגיע אליו בעצמם, קצת שמות מפוצצים עם הקשרים הנכונים ויאללה, יוצאים לדרך. מהרגע שגייסו את ההתחייבויות להשקיע את הכסף, למנהלי הקרנות לא קשה למצוא מקומות לפזר אותו, ואז גם אפשר לגבות את "דמי הניהול" הנכספים.

הילה של טייקונים

כך למשל קרן JTLV הפרטית, שעשתה כותרות על רקע כוונתה להקים מגדלי ענק על ככר אתרים בתל אביב. הקרן הזו מנוהלת על ידי עמיר בירם, מוותיקי שוק הנדל"ן ואריאל רוטר, שמשפחתו היא הבעלים של קסטרו.

מה אנו יודעים על המשכורות של המנהלים שם? על דמי הניהול שייגבו מהמוסדיים, כלומר מאיתנו? כלום, אם לשפוט על פי הכתבות שסיקרו אותם.

בגלל היעדר הפיקוח, התופעה של מיקור חוץ של ניהול הכסף הפנסיוני הוא פתח לתופעת עדר, והליכה שבי אחרי שמות גדולים ומפוצצים, בין שמדובר במגייסים מקומיים, שהחליפו את הטייקונים בשימוש שהם עושים בהילה של בעלי מגע מידאס כביכול, ובטח כשמדובר בקרנות עם מותגים מפוצצים מחו"ל, שבאות לפה ואוספות את המיליארדים האלה מהרצפה כמעט ללא מאמץ.

הקרן גובה דמי הצלחה של כ-20% מהרווח שהשיגה מעבר ליעד התשואה שנקבע מראש, בין 6%-9%. אם עברו את היעד הזה, הם מתחילים לגזור קופון מהשקל הראשון של הרווח העודף, וזה יכול להסתכם בהרבה כסף

אין ארוחות חינם, ואת השירות הזה המוסדיים קונים מהקרנות באמצעות "דמי ניהול". לפי הערכות, הפרטיות גובות מהמוסדיים 1.5%-1.8% מהיקף הכסף שגייסו ומנוהל על ידם. הסכום לא מועבר מידית, אלא רק כאשר יש השקעה על הפרק ואז הם קוראים לכסף שהמוסדי התחייב להשקיע, וגובים את דמי הניהול.

אבל זה כאמור יכול לקרות מהר מאוד, כי למנהל הקרן יש את כל האינטרס לבצע את ההשקעות כמה שיותר מהר ולעבור לגייס את הכסף לקרן חדשה.

בנוסף, הקרן גובה דמי הצלחה של כ-20% מהרווח שהשיגה מעבר ליעד תשואה מסוים שנקבע מראש, בין 6%-9%. אם עברו את היעד הזה, הם מתחילים לקבל את הקופון מהשקל הראשון של הרווח העודף, וזה יכול להסתכם בהרבה כסף.

דמי הניהול מגולגלים לחוסכים באופן ישיר, ומגלחים את התשואות שקרן הפנסיה או קופת הגמל נותנת להם. כדי למתן את החגיגה, הפיקוח על שוק ההון והביטוח באוצר הגביל לפני כמה שנים את דמי הניהול הנוספים שהמוסדי מגלגל לחוסך עבור רכישת שירותי ניהול חיצוניים לשיעור מסוים מהיקף הנכסים של המוסדי.

אייל לפידות רוצה להתחרות בקרנות הפרטיות

הדוגמה האחרונה שכדאי להזכיר בהקשר הזה היא של שני אנשים שדרך כוכבם בשמי ניהול הכסף המוסדי והניהול בכלל: רועי יקיר, מנהל ההשקעות הראשי של הפניקס, ומי שהיה הבוס שלו בחברת הביטוח, אייל לפידות.

האחרון עבר לנהל את ענקית התשתיות שיכון ובינוי במאי האחרון, תוך שהוא מסדר לעצמו את אחת מחבילות התגמול החלומיות שנראו בישראל למשרת שכיר. לפני מספר ימים, יקיר חבר ללפידות בשיכון ובינוי, יחד עם עוד שני בכירים מהפניקס, כאשר ארבעתם משתחררים ממגבלת השכר שיש בחברות הפיננסים.

ברקע להצטרפות של כל הארבעה לענקית התשתיות, עומדת התכנית של לפידות להקים קרן שתגייס כסף מהמוסדיים למימון ההשקעות שלה בפרויקטים.

בשיכון ובינוי זיהו את חגיגת הקרנות הפרטיות, והחליטו להקים מעין קרן כזו בתוך החברה. על ידי כך הם מקווים לחסוך עלויות מימון לגיוס חוב של שיכון ובינוי, ולהציע גם למוסדיים לחסוך דמי ניהול שהולכים לקרנות החיצוניות, ובמקום זה לנצל את מומחיות החברה בפרויקטים שבהם היא מעורבת ישירות.

עוד 2,279 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 20 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דעה באיזו זכות המדינה כופה על ילד ישראלי, יהודי, יליד הארץ, לבחור בין אבא לבית?

מדינת ישראל החליטה השבוע לגרש תושב אתיופי שחי בישראל מזה 17 שנה, ואיתו את יואל, בנו בן ה-12, שנולד בישראל לאמא יהודיה והוא אזרח ישראלי לכל דבר ● "באפשרותו של יואל להסתגל לחיים במדינת מוצאו של אביו או במדינה אחרת", נימק את ההחלטה פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, באחד הרגעים הבעייתים של הכהונה שלו ● לשר הפנים אריה דרעי יש עוד כמה ימים להפוך את ההחלטה

עוד 813 מילים

עימות או לא, הנה 25 שאלות שהתקשורת צריכה להציג לנתניהו

נתניהו כבר בישורת הלפני-אחרונה של עוד מערכת בחירות, וככל שזה תלוי בו, אולי לא אחרונה. הוא כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת.

נתניהו כבר פועל כמעט על אוטומט, ויוצא לבליץ ראיונות בשבועיים האחרונים, בינתיים רק למראיינים אוהדים. הראיונות מתפשטים כמו הקורונה, ואיכשהו עוד לא יצא שהוא נשאל ולו שאלה קשה אחת

אז לטובת מראיינים אובדי-דרך, או אזרחים מודאגים שיצליחו להשחיל שאלה באחד מהכנסים של נתניהו או בפייסבוק, הנה 25 שאלות לדוגמא, מוגשות כשֵירות לציבור 

1

בעבר אמרת שאתה בעד הגבלת כהונה של ראשי ממשלה. אמרת שמה שלא עושים בשתי קדנציות, כבר לא עושים בכלל. מדוע שינית את דעתך?

2

כמה אתה שווה? האם הצהרות ההון שלך למבקר המדינה מדויקות? אם לא, מדוע?

3

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים?

4

מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, כל אחד את הכספים שהוא מחויב להחזיר על פי חוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

מדוע אינך מממן מכיסך את הגנתך המשפטית? באיזה עולם מימון ע"י בעלי הון מקורבים איננו שוחד, הפרת אמונים ופעולה בניגוד עניינים? מדוע לא החזרתם, אתה ורעייתך, את הכספים שחויבתם להחזיר כחוק? היא בפרשת הבקבוקים ואתה בהוראת ועדת ההיתרים?

5

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד?

6

מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

7

מה עמדתך *העקרונית* לגבי הקמת מדינה פלסטינית? כיצד היא מתיישבת עם תוכנית טראמפ?

מהי גירסתך המלאה בפרשת מכירת הצוללות למצרים, ומדוע היא איננה נתמכת ע"י כמעט אף אחד משותפי הסוד? מה התמורה שהובטחה לפוטין בשתי העסקאות שעשית איתו, עסקת באומל ועסקת יששכר?

8

מה עמדתך לגבי הפרדת הרשויות בישראל? האם יש לחזק את הכנסת? כיצד? האם יש לחזק את בית המשפט העליון? או אולי להחלישו? אמרת לאחרונה שאתה בעד יבוא השיטה האמריקנית. מערכת המשפט שם עומדת תחת מתקפה חסרת תקדים. גם אמון הציבור בקונגרס נמצא בשפל, והקיטוב הפוליטי בשיאו, ומפלגה אחת מחקה את עצמה לטובת פולחן אישיות. מה בדיוק בשיטה הזו נראה לך רצוי?

9

איראן קרובה היום לגרעין יותר מאשר בתקופת אובמה. בשעתך המלצת לקונגרס לצאת למלחמה נגד עירק, שהפכה לקטסטרופה ול'וייטנאם' השנייה. כיום אתה למעשה ממליץ לארה"ב ודוחף אותה בדרכים שונות לצאת למלחמת מפרץ שלישית, הפעם נגד איראן. מה לדעתך הסיכויים שהמלצתך תתקבל? כאשר ישראל תואשם – שוב – בדחיפת ארהב למלחמה, מה תגיד?

10

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר? לאור הכישלון עד כה, האם יש לך Plan B?

אתה מאיים שוב ושוב על איראן וגרורותיה, ומבטיח כבר שנתיים ויותר ש"תגרש" את איראן מסוריה. בפועל איראן רק מתבססת והולכת – בסוריה, בעירק, בתימן, בעזה וכמובן בלבנון. מתי להערכתך תצליח לגרש את איראן מסוריה? באיזה מחיר?

11

מלחמה מול איראן תהיה כרוכה בנזקים חסרי תקדים לעורף הישראלי, לכלכלה, לחברה ולמורל הלאומי. מהו היעד שאתה מציב למלחמה הזו? כיצד אתה מתכוון לנצח בה? איזו עבודת מטה נעשתה בנושא? איזה גורם בכנסת הוכנס בסוד העניינים?

12

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". מאזינינו מבינים בוודאי שמדובר רק בבדיחה לא מוצלחת. יש לך תשובה? יכולה בכלל להיות תשובה סבירה לשאלה הזו? האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה, שאינו חשוד בשוחד, מירמה והפרת אמונים, ושלא יפעל 365/24/7 תחת צל כבד ובלתי אפשרי למעשה של ניגודי עניינים? אתה היית זה שבטאת את החשש הזה לגבי אולמרט, כשרק היה תחת חקירה… ביננו, מר נתניהו, אתה הרי יודע שזה בלתי סביר באופן קיצוני. מה התוכנית האמיתית שלך, במידה ותצליח איכשהו לשרוד כראש ממשלה זמני?

בתשובה לשאלה על כשירותך לשמש כראש ממשלה וכנאשם תחת הליך משפטי בעת ובעונה אחת, אמרת ש"אתה מספיק בשעה מה שהם לא מספיקים בשנה". האם לא מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במישרה מלאה?

13

באילו תנאים תחליט לנסות ולבקש עיסקת טיעון? האם כבר היו פניות מטעמך בנושא? האם תשובתך האחרונה היתה אמת?

14

מהו התפקיד הבכיר ביותר שבו לשיטתך יכול לכהן אזרח ערבי במדינת ישראל? באילו תנאים תשב בקואליציה עם מפלגה ערבית?

15

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

האם אתה אדם מושחת? אם אתה טוען שלא, כיצד תסביר את ה'תן וקח' במליארדים שניהלת מול אלוביץ ומול מוזס?

16

אחרי ירידתך מהבמה, מה להערכתך יקרה עם 'ישראל היום'? ייסגר? יעביר את תמיכתו למועמד אחר? למי?

17

אתה מכיר בוודאי את החשדות לגבי פעולותיך במימד הסייבר וברשתות החברתיות. האם אתה מכחיש קטגורית שאין ולא היתה אף ישות ואף בעל הון שפעל/ פועל עבורך ברשת מבלי שפעילותו והוצאותיו דווחו כחוק לרשויות? לא בפייסבוק, לא בטוויטר ולא בשום פלטפורמה דיגיטלית אחרת? אנחנו מקליטים את התשובה כמובן.

18

אריק שרון המנוח אמר בשלהי כהונתו כי צחי הנגבי הוא היורש הראוי שלו. מי היורש הראוי שלך?

19

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

הכישלונות הקולוסאליים של מערכת החינוך, כפי שהם באים לידי ביטוי במבחני פיז"ה והמיצ"ב, ממה הם נובעים? מדוע ממשלותיך רק החמירו אותם? מה היית עושה אחרת אילו יכולת להחזיר את הגלגל לאחור?

20

מה בדיוק הצעת לליברמן במשא ומתן הקואליציוני בבחירות אפריל? בבחירות ספטמבר? האם נכונים הדיווחים שהמשא ומתן ביניכם התפוצץ ברגע האחרון? הוא אומר שהצעת לו רוטציה בראשות הממשלה, תפקידי שרים ועוד. הוא משקר?

21

השלם את המשפט: לראש ממשלה בישראל אסור ל_________

22

השלם את המשפט – עונשו של ראש ממשלה ישראלי שלקח שוחד, שרימה והפר אמונים צריך להיות_______

23

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

במידה וחלילה תיפול למשכב/ תיפגע חלילה בתאונת דרכים וכיו"ב, או תיאלץ לצאת לנבצרות – מי מבין אנשי הליכוד יחליף אותך? באיזו פרוצידורה זה ייקבע? האם לא נכון לקבוע זאת כבר עתה ולמנוע משבר פוליטי ומשילותי קשה?

24

במידה שאחרי הבחירות הבאות יווצר מצב דומה למצב שנוצר אחרי הבחירות הקודמות, והאופציות תהיינה –

  • ממשלת אחדות בלעדיך
  • פירוק הגוש שלך וחבירה כלשהי מתוכו לגנץ
  • ממשלת מיעוט בראשות גנץ

מה תעשה? האם תסכים לפנות את מקומך כדי למנוע בחירות רביעיות? אולי להיות שני ברוטציה? מה תדרוש בתמורה?

25

אחרי שתפרוש מהפוליטיקה, ובהנחה שלא תשב בכלא, או שתשב כמה שנים ותשוחרר – לאן תיפנה? מה תעשה? כולנו סקרנים!

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,024 מילים

בניגוד לטענת נתניהו, דימוי ישראל בעולם התדרדר בשנים האחרונות

נתניהו מרבה להתהדר בכך שישראל הפכה תחת הנהגתו "למעצמה השמינית בעולם" ● אלא שעיון בסקר עליו הוא מתבסס, חושף כי דימויה הבינלאומי של ישראל התדרדר בשנים האחרונות כמעט בכל תחום

עוד 660 מילים

טיבי: "הנסיון של נתניהו לקושש קולות מערבים - בדיחה"

גנץ: "יש לחץ פוליטי לרקוד על חקירת המימד החמישי" ● מיקי זוהר: "כחול לבן היא המפלגה המושחתת ביותר" ● גנץ התראיין והצהיר שוב: "לא נשב עם המשותפת", נתניהו ריטווט: "אמרנו לכם, הם ישבו עם אחמד טיבי" ● בכחול לבן מחזרים אחרי ימינה, אבל בנט מבטיח לשבת רק עם נתניהו

13:27 עריכה

פרשן חדשות ערוץ 12 אמנון אברמוביץ' וכתב הפלילים של הערוץ, גיא פלג, העריכו הבוקר שבני גנץ לא ייחקר בפרשת "המימד החמישי". כך אמרו היום אברמוביץ' ופלג בתוכניתם של פלג ושל ניסים משעל ברדיו 103FM.

פלג אמר בתוכנית: "השחיתות היא לא שחקן בבחירות. מי שרוצה את נתניהו הולך איתו חרף כתבי האישום, ומי שרוצה את גנץ לא יאמין לדבר, שיש הסוברים שהוא 'ספין', לנסות לייחס לו עניין פלילי".

אברמוביץ' הוסיף: "פרשת 'המימד החמישי' היא פרשה שנחקרה על ידי מבקר המדינה ולא הועברה ליועמ"ש לממשלה כי לא נמצאו חשדות לפלילים. מה שייפתח לאחר הבחירות זו בדיקה ולא חקירה, בני גנץ לא ייבדק וגם לא ייחקר. לגיא פלג ולי יש מכרים ומקורות במשרד מבקר המדינה, במשטרה ובמשרד המשפטים, אז אנחנו יודעים שאין פה שום דבר שבכלל מעיב באופן כלשהו".

"לו אני הייתי גנץ או אחד מדובריו הייתי בא ואומר כך: בשני תחומים גנץ לא יכול להתמודד עם נתניהו, לא בהופעות בטלוויזיה ואל בתחום הפלילי".

גיא פלג ואמנון אברמוביץ' (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
גיא פלג ואמנון אברמוביץ' (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

 

12:34 עריכה

שר התחבורה סמוטריץ' מצטרף לקמפיין של ראש הממשלה נתניהו, לפיו בני גנץ מתכנן להקים ממשלה שנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת, למרות ההכחשות הנמרצות מצד גנץ וראשי המשותפת כאחד. הנימוק של סמוטריץ' מתוחכם יותר משל נתניהו:

12:00 עריכה

המדינה נגד פעיל השמאל הרדיקלי יונתן פולק:

11:50 עריכה

בני גנץ אמר בגלי צה"ל שהוא חותר לממשלה שיהיה לה רוב יחסי בלי תמיכה של הרשימה המשותפת, וסייג את דבריו בכך שהרוב היחסי יכול להיות "גם בלי 61 מנדטים". הכתב ירון אברהם פירשן את דבריו גנץ והסיק מהם שהוא יסכים להרכיב ממשלה שיהיה לה רוב אם המשותפת תימנע. זה הספיק לנתניהו כדי לרטווט את הציוץ של אברהם ולקבוע את ההיפך הגמור ממה שגנץ אמר:

11:24 עריכה

"ההצהרות של נתניהו על תמיכה במגזר הערבי הם בדיחה גרועה", אמר הבוקר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, שגם שונאיו מודים לפעמים שיש לו חוש הומור לא רע, בראיון באולפן ynet.

לדברי טיבי: "מדובר בניסיון נואש לקושש קולות מהבוחרים הערבים; מאלה שהוא לא רצה שינהרו לקלפיות. זה פתטי, אבל יותר מכל מראה על כך שהאיש במצוקה".

בתשובה לשאלה, איזה קולות יכולים לעבור במגזר לנתניהו, ואם "מישהו באמת ישתכנע ממנו", אמר טיבי: "לא. אין אין מצב כזה. בדרך כלל נתניהו מקבל כמה אלפי קולות, שזה כלום מתוך מיליון קולות של הערבים. הוא מקבל יותר קולות בכמה יישובים דרוזים, אבל כחול לבן עולה על הליכוד ביישובים הללו. אנחנו שואפים להגדיל את הייצוג שלנו גם שם – אבל נתניהו לא שחקן במגרש הזה".

10:03 עריכה

שר החוץ ישראל כץ מצטרף ל"חגיגות" בליכוד על פרשת "המימד החמישי" שבה לפי החשד (שטרם נחקר) המשטרה העניקה לכאורה הטבות לחברה בניהולו של גנץ. בראיון לגל"צ אמר כץ: "גנץ הגדיר את עצמו כחשוד והאשים את המערכת המשפטית בכניעה ללחץ פוליטי". לטענת כץ, מערכת המשפט מעניקה לגנץ "יחס לא שוויוני ביחס למה שעושים לליכוד".

ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)

 

 

09:38 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, שגם הוא וגם בני גנץ מצהירים שוב ושוב שלא ישתפו פעולה כדי להחליף את נתניהו, ממשיך לתקוף את נתניהו עצמו:

 

09:07 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב הבוקר על הפרסומים לפיהם מח"ש תפתח בחקירה פלילית נגד המשטרה על פרשת "המימד החמישי", שבה, לפי החשד, המשטרה נתנה הטבות לחברה שבראשה עמד גנץ, "המימד החמישי".

גנץ, שהתראיין ב"כאן רשת ב'", אמר: "יש לחץ פוליטי לרקוד על הדו"ח, שלא עסק במימד החמישי אלא במשטרה".

בני גנץ (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
בני גנץ (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
09:05 עריכה

ודר סמוטריץ' עם ניצן הורוביץ באותה קואליציה בראשות גנץ? גני גנץ הצהיר לפני כמה ימים שהוא מוכן לצרף לקואליציה את נפתלי בנט ואיילת שקד אבל לא את רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', אבל גורמים בכחול לבן אמרו הבוקר ל"כאן רשת ב'" שמבחינתם פרץ וסמוטריץ' "אינם פסולים לישיבה בקואליציה".

כך או כך, נפתלי בנט הגיב לדברים ואמר: "לא אצטרף לקואליציה עם כחול לבן – מפלגה אנטי דתית ושמאלנית".

בצלאל סמוטריץ' (מימין) ונפתלי בנט בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ' (מימין) ונפתלי בנט בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:27 עריכה

העיתונים הכלכליים "גלובס" ו"דה מארקר" פרסמו הבוקר שתי כתבות ובהן פרטים מעניינים על הפרשיות סביב התנהלותו של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ומינויה של השופטת אתי כרייף.

בכתבה שפורסמה ב"דה מארקר", תחת הכותרת העוקצנית "כל מלה מיותרת", נטען כי "בפרוטוקול המינוי "המפורט" של השופטת אתי כרייף מופיעות 65 מלים בלבד". לצד הפרוטוקול הלקוני של המינוי, מופיע פרוטוקול סודי, ובו צוטטו חברים בוועדה שאמרו פרטים מביכים על כרייף, כמו העובדה שקיבלה ציונים נמוכים – ובכל זאת מינויה אושר ברוב של 8 נגד 1.

ואילו "גלובס" פרסם ידיעה על פגישה חשאית ותמוהה של נוה עם שופטת ושתי פרקליטות: "ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים . נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה".

אתי כרייף (צילום: דוברות בתי המשפט)
אתי כרייף (צילום: דוברות בתי המשפט)

 

08:04 עריכה

יו"ר סיעת מיקי זוהר, מומחה ידוע לשחיתות, קובע:

ב"כחול לבן" אמרו בתגובה: "בליכוד יודעים שהנאשם נתניהו לא יהיה ראש הממשלה ושהעימות היחיד שהוא ישתתף בו הוא מול השופטים בבית המשפט, ומנסים להסיט ממנו את האש באמצעות ספינים".

 

 

עוד 11 עדכונים

הפערים בחברה הישראלית - הנמוכים מזה 20 שנה

דו"ח מרכז אדוה מצביע על ירידה קלה אך עקבית בפערים הכלכליים-חברתיים עקב העלאת שכר המינימום, תוכנית "מס הכנסה שלילי", ירידה באבטלה וכניסת חרדים ונשים ערביות לשוק העבודה ● ועדיין מדובר בפערים גדולים בכל תחומי החיים - הכנסה, דיור, חינוך ובריאות ● רבע מהאוכלוסייה חיה בעוני ● ולא פחות מ-70% מהכנסות שכר הדירה מועברות לשלושת העשירונים העליונים

עוד 963 מילים

למקרה שפיספסת

תסמונת הכרתנות המוכחשת

הדור העכשווי מתנתק מהטבע ומכל דבר טבעי, וחי ומתמצא בדברים וירטואליים עכשווים בלבד. כיוון שכך אינו מכיר ולא מעריך או מודע לדברים שהטבע מעניק לנו ועד כמה הוא חיוני לעצם קיומנו.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד, ואינו חפץ לדעת יותר. הם אינם רואים את דבשתם, ומסתכלים על הדברים מתוך השקפה של כדאיות, מזוית ראיה של האדם ונוחיותו בלבד. חוץ מאלה שאינם רואים דבר. אולי הם כבר לא מסוגלים לראות, לא רוצים לראות, או שאולי לא כדאי להם לראות מבחינה אינטרסנטית כלכלית.

אנשים שבויים באורח חיים והשקפה "מתקדמים", שכוללים הסתכלות שכלתנית, "רציונלית", מדעית, תעשייתית, ואף אנוכית ואינטרסנטית. האדם רואה עצמו כגזע עליון נבון, שהטבע ומשאבי הכדור כולם קיימים לתועלתו בלבד

כל מה שעלול לגרום לחריגה מהשיגרה, או מפריע לאורח החיים הרצוי על פי ראות עיניהם, מחבל בנוחותם. יש חוסר נוחות מסוים במאמץ לעשות דברים אחרת או למצוא פתרונות, אז הם כורתים, הורסים, משמידים, מזהמים ומה לא.

כיוון שכאלה יש לא רק אנשים פרטיים אלא גם בעלי משרות ציבוריות בעלי אינטרסים והשפעה – הם הורסים את הסביבה, כולל בעלי החיים בה, ובהם חיות הבר, ובסופו של דבר כמובן את האדם כחלק ממנה.

אותה הכחשה קיימת אצל מי מאיתנו שמתייחסים לחיות בר (כמו חזירי הבר חיפה, עורבים וחיות שהם מגדירים כמין פולש), כשהם "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם. בני אדם לא רק "שוכחים", אלא שהם אינם רוצים לזכור, הם מסתכלים על זה בהכחשה מוחלטת.

אנשים "שוכחים" שבני האדם הם אלה שגזלו שטחי מחיה מבעלי חיים. הם אלה שאילצו אותם "לפלוש" לאזורים מיושבים רק כדי להשיג מזון ולחיות, פשוט לחיות, למרות שאני בטוחה שזה אינו רצונם

 אנשים פוחדים לפעמים מחיות בר מסוימות כי אינם מכירים אותן, ולא את הטבע, ולא מבינים למה הן מגיעות לשטח שהם קוראים "שלהם", כלומר מיושב. בני האדם רוצים לסלקן בכל האמצעים, גם אלימים. הם אינם מבינים ולא רוצים להבין שאפשר גם אחרת, שלא צריך לפחד, ושזו זכותו של בעל חיים לאכול ולחיות בדיוק כמותם. אז הם יורים בהם למוות באכזריות וחוסר הבנה, כשאפשר להתמודד עם התופעה בדרכים אחרות.

*  *  *

או אם ניקח לדוגמא את תופעת ה"כרתנות" (כריתת עצים מאסיבית) שתקפה רשויות שלמות. בתל אביב ובשאר הארץ כורתים עצים בקלות יתרה ובלי שהדבר בכלל הכרחי, כשלפעמים מתברר שהורעלו. כך נכרתים עצים רבים בריאים לגמרי, אם לא הם מורעלים קודם לכן בידי מי שיש לו אינטרס לכרות אותו, ואח"כ מקבל כמעט אוטומטית אישור כריתה. 
אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים. אם זה שכן שזה מסתיר לו נוף, או קבלן שזה מפריע לו בגישה למקום ולא רוצה לעקוף, או רשויות שכנראה נותנות אישורים לכריתה ללא בדיקה מספקת.

אני מתחילה לחשוב ש"כרתנות" זו בעצם סוג של תסמונת או מחלה, התוקפת  אנשים וגורמים מסחריים, בעלי אינטרסים שונים, שכורתים עצים על ימין ועל שמאל, עם אישור ובלעדיו, מכל סיבה ותירוץ אפשריים

מדובר באנשים, רשויות, וגורמים שונים שבשל סיבות כמו: חינוך, דרך חיים, השקפה, חוסר יכולת להתמודד, עצלנות מסוימת וחוסר רצון לחפש בכלל פתרונות – פוחדים מהטבע, כיון שכבר אינם מכירים אותו יותר ובודאי לא קרובים אליו כבעבר.
שימו לב בכמה שטחים קיימות תופעות של "הכחשה" ו"כרתנות". עד כמה הן פוגעות בשמירה על הסביבה, על הטבע, ובמאבק בהתחממות. שימו לב איך, בשל אי מודעות זו, ממשיך האדם לזהם ולהזיק, להכחיש את ההתחממות הגלובלית ועוד, בדיוק כמו תסמונת או מחלה.
וכל זה מתחולל בזמן שת"א מנסה להפגין אף היא מאבק בהתחממות, והכל מדברים על המאבק בשינוי האקלים.
אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

אמן איראני יצר מיצג מרשים במחאה על כריתת עצים בעירו שלו כרמאן, כשהפך את העיר ליער של עצים כרותים. עשרות גדמים פוזרו ברחובות כעדות אילמת להרס.

הרי ברור שהעץ תורם לנו אויר נקי, מייצב את הקרקע, ובכלל אינו לוקח דבר אלא רק נותן ומעניק לנו. אז איך זה שהם אינם רואים זאת?
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
העינים שלי, כולנו בעלי חיים (צילום: אבא שלי)
הנה עוד "הכחשה" במיטבה: מדוע אנשים בסין ממשיכים לאכול מרק עטלפים כשברור שהם אחד המקורות של הקורונה?
מדוע אנשים ממשיכים לאכול בקר ובשר למרות העובדות המוצקות שגידולם הוא אחת הסיבות העקריות להתחממות הגלובלית? למרות שהם מלאים אנטיביוטיקה והורמונים? 
מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה.

מדוע קוראים ל"רגל של תרנגולת" פולקע ולא כשמה "הרגל של התרנגולת"? כי רוצים להרחיק מעצמם או מהבנת הילד שהוא בעצם אוכל חלק מגופה של תרנגולת, יצור חי שהרגו למטרות אלה

ההכחשה ו"הכרתנות" הן קרובות משפחה, שניטעות ומושרשות בנו מקטנות, ונשארות גם בבגרותנו בגלל סטיגמות מיושנות, ותקשורת שנשלטת על ידי בעלי אינטרס ועניין. אלה שכדאי להם שהמצב ימשך כמו שהוא, ומרוויחים כסף רב מתעשיות שעיקרן סבל של יצורים חיים וחורבן של סביבה. את הסבל ואת מה שהם גורמים הם אינם רואים. הקורבנות הם שקופים, והפוגעים נמצאים בהכחשה מוחלטת לגביו.
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
כרתנות והכחשה כתסמונת ומחלה
מי שחולה לא תמיד מבין ומודע לזה שהוא חולה, או שמדובר במחלה. אך כשמדובר בבעלי תפקידים ציבוריים רמי מעלה, הם מזיקים לאחרים, לציבור כולו, ובסופו של דבר גם לעצמם. כשהם מסיימים לעשות זאת, הם עוברים בקדנציה הבאה לתפקיד ציבורי אחר שמחכה להם, והשלולית נשארת כולה אך ורק שלנו. איזה כיף.

פעילת בעלי חיים וסביבה כחלק מהשקפת עולם כוללת, ובעלת שטחי עניין רבים ומגוונים. גרים אתי 2 כלבים מאומצים שלימדו אותי הרבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 863 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

״מבחינתנו יש רק דבר אחד: שהרשימה המשותפת תגיע ל-16 מנדטים״

קהל ביתי אוהד נדחס אתמול לבית קפה בתל אביב כדי לשמוע את מנהיג הרשימה המשותפת ● איימן עודה יודע שמנדט נוסף מקולות היהודים, נמצא בהישג יד, אבל בדרך צריך לעקוף את הפיל שבחדר: בל״ד

עוד 1,555 מילים ו-1 תגובות

יהודה גליק מציג: חשד להעלמת מסמכי חקירה ותלונות על צווי החיפוש

רצף של דיווחים קבע שהמשטרה ערכה חיפוש לילי בביתו של יהודה גליק משום ש״הלך לאט מדי״ כשנעצר בשעות הבוקר במהלך סיור בהר הבית ● כמו בתסריט ידוע מראש מייד עלו קריאות בדרישה לבחון את התנהלות המשטרה וסוגיית צווי החיפוש בכללותה ● איכשהו, הדרישות האלה תמיד מגיעות כשהחשודים הם נבחרי ציבור או מיוחסים אחרים, גם אם המשטרה פשוט עושה את עבודתה

עוד 693 מילים

תוכנית לשיקום נערי הגבעות רואה בהם נוער בסיכון, לא פושעים

בית ספר "אתגר בית אל" מנסה להגיע לבני נוער שהחליטו לנטוש את בתיהם לטובת הגבעות בגדה המערבית ● בבית הספר מתייחסים לנוער הגבעות בראש ובראשונה כאל נער בסיכון ומנסים לתת להם הזדמנות לעבור את מבחני הבגרות ולהשיב את חייהם אל מסלולם ● "כמו שיש נוער נושר שמגיע לליפתא או לכיכר החתולות בירושלים, יש כאלה שמגיעים לגבעות, וצריך להתייחס אליהם באותו האופן", אומר מנחם לב, העומד בראש מחלקת החינוך של המועצה המקומית בית אל

עוד 2,230 מילים

דיווח: ארדן פעל לעכב הליכים במשפט נתניהו; השר מכחיש

השר לביטחון הפנים דחה את החתימה על תעודות החיסיון בתיקי ראש הממשלה, עד שהובהר לו שהתערבותו פסולה ● מסתמן שתיפתח חקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד ● בדיקה צפויה להיפתח בתיקי המניות של נתניהו ● גנץ שב על סירובו להתעמת עם נתניהו; ראש הממשלה: "גנץ מפחד" ● המשטרה: יהודה גליק לקח מסמכים שלא כחוק; גליק: זו הייתה טעות אנוש

עוד 45 עדכונים

יש מי שעובד קשה מאד, ברגעים אלה ממש, כדי שהתרחיש הזה ייצא לפועל: בני גנץ יקים ממשלה עם ישראל ביתנו והעבודה-גשר-מרצ ● חלק מחברי הרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ ● גנץ יגיע לגני התערוכה ויישא שם נאום היסטורי ● "אני עומד עם חבריי על פי התהום ואומר לכם: החלטנו לעצור את הנפילה", הוא יאמר ● התסריט הזה אפשרי, גם אם הסיכוי שיתממש אינו גבוה

עוד 1,022 מילים

לראשי הערים בשרון נמאס: דורשים להחליף את חברת האוטובוסים מטרופולין

תושבי השרון מתלוננים כבר חודשים ארוכים על איחורים ושירות לקוי שמספקת חברת האוטובוסים מטרופולין ● בצעד חריג שיגרו ראשי הערים מכתב למשרד התחבורה בדרישה להחליף לאלתר את זכיינית התחבורה הציבורית באזור ● ״הובטח לנו שיחול שיפור בשירות הניתן לתושבים בטווח המיידי. לצערנו הרב, עד היום אין שינוי משמעותי״ ● מטרופולין בתגובה: ״בימים אלה משקיעה חברת מטרופולין משאבים רבים על מנת לשפר את השירות״

עוד 738 מילים ו-5 תגובות

"ביבי השתתף בקמפיין שלנו, לא אנחנו בקמפיין שלו"

השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי הגיעה אתמול, כך נראה, לסיומה הסביר ● הפרשייה עצמה הצליחה להזריק מעט אדרנלין למערכת הבחירות המתישה והמיותרת בתולדות המדינה ● רגע לפני שהסיפור גווע ונשכח, סג"ל עצמו מסכם את מסקנותיו בשיחה עם אמיר בן-דוד ● "הכוונה שלנו הייתה להרים את הדבר הזה, לנו, בשבילנו. פנינו לכל מיני פוליטיקאים. גם אם היינו מצטלמים עם בני גנץ או עם יאיר לפיד היינו פועלים באותו אופן בדיוק״

עוד 637 מילים

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים

תצילו אותי!

בלעדי במשך תשע שנים, "בנימין פיליפ" עבד, לדבריו, עבור המוסד וסייע לו במלחמה נגד חיזבאללה ● לטענתו, הוא אף גייס עבור המוסד לוחם לשעבר ב"כוח רדואן", יחידת העילית של חיזבאללה, אשר סיפק מידע מודיעיני מכריע ● עכשיו פיליפ ניצב בפני גירוש ללבנון, וישראל אינה עונה ● גורם ביטחוני: "זה עולם קר שם בחוץ" ● במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב

עוד 3,520 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה