זירת הבלוגים

חסינות מפני דיוני החסינות

הכל בחיים זה עיתוי: טראמפ מארגן לחברו חסינות מפני דיוני החסינות.

26/01/2020 09:20
נתניהו וטראמפ, 2017 (צילום: US Embassy Jerusalem, CC BY 2.0)

הכל בחיים זה עיתוי:  טראמפ מארגן לחברו חסינות אחרת – חסינות מפני דיוני החסינות. הדיל של טראמפ הוא לא ביג דיל ולא ביג טיל, אלא יותר כיפת ברזל לנתניהו (ולעצמו).

תארו לכם מנהיג שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, בממשלת מעבר, המטפל בנושאים "זניחים" כמו מו"מ להסדר מדיני. האם טראמפ מנסה לתת טרמפ לנתניהו בעזרת תכנית השלום/תכנית הימלטות ובכך לעקוף את הדיונים על החסינות?

שיחה דמיונית שיתכן והתרחשה ויתכן שלא:

"בוא נחשוב ביחד, מהו התירוץ המוצלח ביותר שאפשר למצוא להיעדרות ראש הממשלה נתניהו מהדיונים בחסינות? מהי הדרך הטובה ביותר לסכל את הדיונים?"

"מה הנושא הכי חשוב קונצנזוסאלי שניתן לקדם על חשבון דיוני החסינות? כזה שגם השמאל יתקשה להתנגד לו?"

"צריך למצוא איזשהו הסדר… הסדר… הסדר מדיני… עסקה המאה…
אולי זה העיתוי הנכון?"

האם כך התבשלו הדיונים בין נתניהו ליועציו, או בין נתניהו לטראמפ, במטרה למנוע דיונים אחרים?

בואו נעשה לנו חג ביום שלישי

כפי שנדון לעומק, הצגת תכנית "עסקת המאה" תתרחש בדיוק ביום בו תצביע הכנסת על הקמת הוועדה שתדון בחסינות נתניהו, וביום שבו דיוני ההדחה של טראמפ מתכנסים לשלב הסופי.

כידוע, הצגת תכנית "עסקת המאה" תתרחש בדיוק ביום בו תצביע הכנסת על הקמת הוועדה שתדון בחסינות נתניהו, ודיוני ההדחה של טראמפ יתכנסו לשלב הסופי

כל הסיפור הזה של יום שלישי הגדול – זה מזל של נתניהו? צירוף מקרים? זה חוק מרפי?

לאחר שנלמד כי שני המנהיגים, טראמפ ונתניהו, הם מאותו זן של מנהיגים ואף העתיקו זה מזה את הסלוגנים של הקמפיינים (בהם לדוגמא הסלוגן "לחקור את החוקרים"), לא נתפלא אם נגלה יום אחד, גם אם זה עלול להיות מאוחר מדי, כי מדובר במהלך מתואם.

בסרט הידוע "לכשכש בכלב", המבוסס על ספרו של לארי בייהרט, בכיכובם של דסטין הופמן ורוברט דה נירו, הספין שהיועץ מציע לנשיא הוא יציאה למלחמה, כאן הספין הפוך – שלום? שלום? לא באמת שלום!

בסרט הידוע "לכשכש בכלב", המבוסס על ספרו של לארי בייהרט, בכיכובם של דסטין הופמן ורוברט דה נירו, הספין שהיועץ מציע לנשיא הוא יציאה למלחמה, כאן הספין הפוך – שלום? שלום? לא באמת שלום!

כדי להגיע להסכם שלום, צריך מתווה שניכרת בו ההשקעה, מחשבה על הצרכים של שני הצדדים ושל האיזור, מחשבה על העתיד.

מתווה שעבדו עליו במקצועיות, ביושר, הסכם הגון, כזה שמבוסס על אמון ושניתן ליישום. לא מתווה שבו אימצו את דרישות הימין הקיצוני עד שגובש מתווה בלתי ריאלי בעליל.

העסקה אמורה לסיים את הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים בתיווך אמריקני, כאשר נראה מפרסומים בתקשורת כי בינתיים האמריקאים הולכים על 2 מתוך 3, 66% זה לא רע בסך הכל. חשבו שזה טוב לאמריקאים וזה טוב לישראלים. נכון שיש גם צד פלשתינאי, אולם האינטרס הפוליטי המיידי הוא לדאוג לחסינות לנתניהו ולצרכים הפוליטיים של טראמפ.

העסקה אמורה לסיים את הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים בתיווך אמריקני. מהפרסומים עולה כי האמריקאים הולכים על 2 מתוך 3, חשבו שזה טוב לאמריקאים וזה טוב לישראלים. נכון שיש גם צד פלשתינאי

פחות חשוב מה יהיה בטווח הארוך, יותר חשוב להוציא את נתניהו וטראמפ מהברוך.  ברית המנהיגים שבסכנת הדחה בשיאה.

מנהיגים כמו נתניהו וטראמפ פועלים במדיניות של כיבוי שריפות, שריפות מקומיות כמובן, לא כמו זו שבאוסטרליה. אם ניתן להיעזר בסופרטאנקר מארה"ב כדי לכבות את שריפת דיוני החסינות ועל הדרך לסתום את הגולל על הסיכוי להסדר מדיני – מדוע לא?

אם באמת טראמפ היה מעוניין לקדם את תהליך השלום, הוא לא היה מציג יוזמה כזו לממשלת מעבר. הוא היה מזמין גם את הפלשתינאים. כמו שאם באמת היה חשוב לנתניהו לספח את הבקעה הוא היה עושה את זה קודם ולא מציג את הרעיון בזמן ממשלת מעבר – העונה החמה של הספינים, ראו ספין בקעת הירדן.

מנהיגים כנתניהו וטראמפ פועלים במדיניות כיבוי שריפות. אם ניתן להיעזר בסופרטאנקר מארה"ב כדי לכבות את שריפת דיוני החסינות, ועל הדרך לסתום את הגולל על הסיכוי להסדר מדיני – מדוע לא?

יש שישאלו איך מו"מ מדיני, שנתניהו עשה הכל להתחמק ממנו לאורך השנים, משרת את נתניהו? בטווח הארוך המו"מ באמת לא משרת אותו.

בטווח הקצר הוא מייצר נושא אידיאולוגי סוער ביחד עם פרשת יששכר, שיסיט את הדיון במערכת בחירות מהדיון בשחיתות שלטונית, בחוסר היכולת להרכיב ממשלה, במצב מערכת הבריאות, במערכת החינוך בראשותו של אדם כמו רפי פרץ, ובעיקר עוזר לו להרוויח זמן ולהימלט מאימת הדין.