• דונלד טראמפ (מאחוריו בנימין נתניהו) (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
    AP Photo/Manuel Balce Ceneta
  • בני גנץ מכריז על נסיעתו לוושינגטון (צילום: AP Photo/Oded Balilty, File)
    AP Photo/Oded Balilty, File
  • יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
    AP Photo/Nasser Nasser

יש לנו שתי אפשרויות: תכנית המאה - או אסון המאה

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

בהיעדר תוכנית שלום מוסכמת על רוב גדול מהישראלים והפלסטינים, הציפיה להתקדמות מדינית מחייבת המתנה לאסון שיניע אותה, או לאירועים שספק רב אם יתרחשו.

לימין העמוק יש שתי תוכניות, ושתיהן מחייבות קריסה של הדמוקרטיה הישראלית. במקרה הפחות גרוע, ישראל תממש את תוכנית רשימת ימינה ותבסס משטר אפרטהייד רשמי. המשטר הזה יוכל לשרוד, לפחות זמנית, בזכות עוצמתה חסרת הפרופורציות של ישראל לעומת הרשות הפלסטינית, ובזכות אדישות המערב – שנפגע בשני העשורים האחרונים מהטרור האיסלאמי – והיחלשות משטר זכויות האדם הבינלאומי.

התכנית החלופית של הימין היא לבצע טיהור אתני מאחורי מסכי עשן של מלחמה קשה שתפרוץ כאן. במקרה הזה ישראל כבר לא תהיה המדינה שהייתה: בזירה הפנימית היא תסחב על גבה פשע קשה, שיפלג עמוקות את אזרחיה וישפיע על זהותה לעשרות שנים לפחות; בעוד שבזירה הבינלאומית, למרות הידרדרות משטר זכויות האדם, ישראל תספוג חרמות ונידויים שיקשו עליה להתנהל.

מימוש תכנית השמאל ורוב הפלסטינים למדינה על בסיס גבולות 1967, עם חילופי שטחים שייתנו לפלסטינים 22% משטח ישראל הגדולה (במקום 45% בתכנית החלוקה), מחייב בעיקר להמתין לאירועים שקשה להאמין שיתרחשו בקרוב.

במקרה הרע פחות, הקהילה הבינלאומית תטיל חרם קשה על ישראל לפני מיסוד האפרטהייד או הטיהור האתני, שיביא את המיינסטרים המקומי לדרוש מהממשלה לחתום בדחיפות על הסכם בגבולות 1967.

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה כמו נשיא ארה"ב היא חדשות טובות. זה נכון אפילו כשברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לדונלד טראמפ ולבנימין נתניהו

במקרה הרע, הדרישה הציבורית להסכם כזה תגיע לאחר אינתיפאדה קטלנית פי כמה מזאת של תחילת המילניום, שתגרום לרוב ברור מקרב הישראלים להפנים שעדיפים סיכוני השלום על נזקי הכיבוש. זהו תרחיש לא סביר משתי סיבות.

הראשונה היא משוואת יחסי הכוח הישראלים-פלסטינים. היכולת של הפלסטינים לנהל מאבק ארוך וקטלני נגד ישראל כמעט שלא קיימת, ולנוכח המחירים הצפויים בנפש גם המוטיבציה נמוכה.

מפגינים פלסטינים מחפשים מחסה מגז מדמיע שנורה לעברם על ידי כוחות ישראלים במהלך עימותים סביב הפגנת 'צעדת השיבה', ליד גבול ישראל עזה. מארס, 2019 (צילום: מחמוד חאמס /AFP)
מפגינים פלסטינים בהפגנת צעדת השיבה, ליד גבול ישראל עזה. מארס, 2019 (צילום: מחמוד חאמס /AFP)

גם אם הפלסטינים ייצאו לאינתיפאדה קשה נוספת, או "רק" יבצעו פיגוע טרור כואב מסדר הגודל של פיגועי ה-11/9 בארה"ב, התגובה האזרחית בישראל צפויה להיות התכנסות סביב הדגל והקשחת עורף. ניסיון העבר מלמד שמאבק פלסטיני מזוין רק מחזק את אלה שטוענים שאי אפשר להגיע להסדר עם "חיות אדם".

לאור כל זאת, כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה כמו נשיא ארה"ב היא חדשות טובות. זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לדונלד טראמפ ולבנימין נתניהו, שני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם. החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית.

תכנית טראמפ, כפי שהיא מצטיירת מהדיווחים, אינה צודקת, אבל יש בה חוכמה לא מבוטלת כתכנית לטווח ביניים של עשור או שניים. בשלב הנוכחי, כל תכנית שהתנאי למימושה הוא פינוי התנחלויות – ואפילו רק המבודדות, בהן כ-100 אלף ישראלים – היא מתכון לכישלון מראש. זה היה יכול להיות אחרת אם 80% מהיהודים היו אנשי שמאל ולא 8%, אבל מאזן הכוחות בתוך ישראל שונה מאוד.

השמאל הישראלי צריך להתחיל לחשוב על פתרון מדיני שבו לפחות בשלב הראשון אף התנחלות לא מפונה. נחמה אפשר למצוא בסעיפים בתכנית טראמפ המחייבים פינוי כ-60 מאחזים וסיום הכיבוש ברוב השטח

לכן, למרות ההתקוממות על חוסר הצדק, השמאל הישראלי צריך להתחיל לחשוב על פתרון מדיני שבו לפחות בשלב הראשון אף התנחלות לא מפונה.

נחמה לא מבוטלת אפשר למצוא בסעיפים בתכנית טראמפ המחייבים פינוי כ-60 מאחזים לא חוקיים וסיום הכיבוש ברוב השטח.

גם לפלסטינים כדאי להשלים עם הישארות ההתנחלויות בשלב הראשון, אם ברצונם להתקדם בעתיד הקרוב במקום להמתין להבטחה ערטילאית בעתיד.

בנימין נתניהו ודולנד טראמפ בבית הלבן, ב-25 במרץ 2019, כשטראמפ חתם על הצהרה המכירה בריבונות ישראל ברמת הגולן (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, כאשר טראמפ הכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

תכנית טראמפ, אם היא אכן מותירה לפלסטינים 80% משטחי הגדה, מאפשרת להם לנהל מדינה בגודל של כ-3,000 ק"מ (לא כולל עזה) – גדולה פי 50 מסן מרינו, פי 19 מליכטנשטיין, פי 10 מהמלדיביים ומלטה, ופי ארבע מסינגפור.

רשימת המדינות האלה היא הוכחה שהשטח אינו הפרמטר היחיד הקובע את הצלחתן של מדינות, ושבנסיבות הקיימות, ההתמקדות בגודל השטח הפלסטיני היא טעות המבטיחה את המשך הכיבוש הישראלי.

גם תפיסת הפירוז של פלסטין אינה מכה למדינה. במקום לבזבז שטחים על בסיסי חיל האוויר הפלסטיני או על חניות לטנקים, פלסטין יכולה לאמץ את המודל של איסלנד, קוסטה ריקה וליכטנשטיין, שאינן מחזיקות צבאות. להוציא ישראל אין לה מדינות אויבות, ולאחר הסכם, הלחימה נגד ישראל אמורה להתייתר.

תכנית המאה, על פי הפרסומים, תשחרר את הפלסטינים מהמשטר הדכאני של המינהל "האזרחי", שפוסל כמעט 100% מבקשות הפלסטינים להיתרי בנייה.

למה לחכות למשיח עם קבלת אחריות על תחום התכנון והתשתיות הפלסטיניות, אם כבר ניתן להגדיל את ההשקעות המתוכננות בתכנית המאה מ-50 מיליארד דולר – שלא כולם מיועדים לפלסטין – גם ל-100 מיליארד דולר באמצעות מו"מ?

תכנית המאה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בשינויים המתבקשים – בעיקר מניעת סיפוחים וקביעת יעדים לטווח ביניים – היא הראשונה אי פעם המקובלת על קונצנזוס יהודי רחב. זהו הישג לא מבוטל

השליטה המלאה ב-80% מהשטח, יחד עם השקעות זרות גדולות, יכולה לקדם בניית תשתיות ענק לטובת הפלסטינים, בהן חיבור יבשתי בין הגדה לעזה.

הצד הכלכלי צריך להיות גולת הכותרת של תכנית המאה, כתכנית שיעדה המרכזי הוא להגדיל בתוך עשור את התוצר לנפש הפלסטיני מכ-3,000 דולר לשנה לכ-15 אלף דולר לשנה. השגת היעד הזה תשנה לחלוטין את פני הסכסוך.

לאורך התקופה, שצריכה להתאפיין בפתיחות ישראלית מקסימלית למעבר עובדים ואנשי עסקים פלסטינים, יוקפאו כל הסיפוחים שתכנית טראמפ כוללת, אך מהצד השני לא יפונו התנחלויות, ולישראל תמשיך להיות נוכחות ביטחונית בשטחים שסביב פלסטין, כדרך להגברת הביטחון והאמון של הישראלים בתכנית.

לוחמי צה״ל בסריקות באיזור הפיגוע ליד דולב (צילום: דובר צה״ל)
לוחמי צה"ל בסריקות באזור פיגוע ליד דולב (צילום: דובר צה"ל)

בשינויים קלים, לתוכנית טראמפ יש פוטנציאל להפוך לתוכנית השלום הראשונה אי פעם המקובלת על קונצנזוס יהודי רחב. זהו הישג לא מבוטל.

מבחינת כחול לבן, תוכנית המאה מהווה הזדמנות להשיב לטענות על היעדר אג'נדה מעבר ל"רק לא ביבי", משום שהיא משרטטת גבולות גזרה מדיניים המקובלים גם על אנשי הימין וגם על אנשי השמאל שלה. בכחול לבן אומרים כי האגף הימני ברשימה אמנם מתקשה עם הפיכת הרשות הפלסטינית למדינה, בעוד האגף השמאלי לא מחבב את מהלכי הסיפוח, אך להוציא כמה הסתייגויות שיפורסמו בימים הקרובים, הצעת טראמפ מקובלת על הרשימה. במילים אחרות: טראמפ למעשה ניסח בשביל כחול לבן את התוכנית המדינית שחששה לכלול במצעה.

במחנה השני, למרות התופינים שמציעה תוכנית טראמפ לימין המתנחלי, היא אינה מקובלת על חברי הכנסת של רשימת ימינה ועל חלק מנבחרי הליכוד, שהדבקות שלהם בארץ ישראל השלמה אידאולוגית יותר מביטחונית. כאשר בצלאל סמוטריץ' ייאלץ לשבור את שתיקתו הלא אופיינית מהימים האחרונים, יתברר סופית שבלוק הימין דוחה למעשה את התוכנית הנוחה ביותר שהוצעה אי פעם לישראל, על ידי הנשיא האמריקאי האהוד ביותר על הימין הישראלי. יתברר גם שכל עוד נתניהו מטיף לקידום התוכנית, ולמעשה להקמת מדינה פלסטינית, הוא חייב לקבל על עצמו במקביל את פירוק בלוק הימין השומר עליו.

בשביל כחול לבן אלה חדשות מצוינות, המעקרות את המשוואה "חסינות או ריבונות" מהמטען השלילי שלה. שיח החסינות טוב לכחול לבן לא בניגוד לשיח ה"ריבונות", אלא במקביל לו. תוכנית טראמפ מחדדת הבדל חשוב בין ליכוד א' של נתניהו, הכבול לימין הקיצוני, ובין ליכוד ב', כפי שמכונה לעתים כחול לבן, החופשי ליצור קואליציות מתונות ולקדם תוכנית מדינית פרגמטית.

מבחינת הפלסטינים הסיפור שונה לחלוטין. תוכנית טראמפ היא בעיניהם עוול מוחלט, שאפילו גירסה מרוככת שלו, כמו זאת שתוארה כאן, אינה מתקבלת על הדעת. מהפוליטיקאים הפלסטינים לא תגיע פריצת הדרך: המבוי הסתום הפוליטי בישראל הוא פאזל לפעוטות לעומת שלל המחויבויות והמגבלות שלהם. מכיוון שהחלופה היא המתנה לאסון או המשך הכיבוש לעוד עשרות שנים, ראוי לשקול בחיוב את ניצול הכוח העודף הישראלי-אמריקאי כדי לכפות עליהם לשם שינוי משהו טוב, גם אם לא מושלם.

עוד 1,118 מילים
כל הזמן // יום שני, 17 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תלונות טויוחו, חשש לזיופי ענק בבחירות הקרובות

בדיקת זמן ישראל תלונה שארגון "משמר הבחירות" והתנועה לטוהר הבחירות הגישו למשטרה על מאות זיופי בחירות נסגרה אחרי ארבעה ימים ● מכתב שנשלח לפני שבוע לוועדת הבחירות המרכזית עם התראות ממוקדות על פוטנציאל לזיופים לא נענה ● ב-333 קלפיות לא יהיו נציגים של מפלגות המרכז והשמאל ● פעילים למען טוהר הבחירות: "הזייפנים יודעים שלא יעשו להם כלום, למה שלא יזייפו?"

עוד 1,813 מילים

קורונה? המגפה הגדולה יותר עדיין לפנינו

כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ נכנס לראשונה לבית הלבן, הוא שאל את יועציו מה הן הקטסטרופות הכי גדולות שיכולות להתרחש במשמרת שלו. "שלושה תרחישים צריכים להדאיג אותנו", הם השיבו, "אסון טבע, מתקפת טרור, או התפרצות של מגיפה".

אסונות טבע התרחשו פעמיים כבר בשנה הראשונה לכהונתו, כשהוריקנים קטלניים היכו בטקסס ובפלורידה, פיגועי טרור גבו קורבנות במנהטן ובפיטסבורג, והנה התפרצות הקורונה עלולה להשלים לכאורה את תרחישי האימה לאור קצב התפשטות הנגיף בסין ומחוצה לה.

כשטראמפ נכנס לראשונה לבית הלבן, הוא שאל את יועציו מה הן הקטסטרופות הכי גדולות שיכולות להתרחש במשמרת שלו. "שלושה תרחישים צריכים להדאיג אותנו", הם השיבו, "אסון טבע, מתקפת טרור, או התפרצות של מגיפה"

אבל למרות שהנגיף כבר גבה מאות הרוגים עד כה, המגיפה הגדולה עדיין לפנינו ותתפלאו – זו לא הקורונה הנוכחית. כבר שנים שבארגון הבריאות העולמי צופים שהעולם ניצב בפני מגפת ענק, כזו שלא נראתה כאן עשרות שנים ויותר.

אחד הגורמים המרכזיים שעומדים מאחורי ההערכה הזו, תאמינו או לא, הוא שינויי האקלים. היום כל נער ונערה יודעים להסביר איך כדור הארץ מתחמם כתוצאה מהשינוי הזה, אבל מעטים יודעים עד כמה שינויי האקלים מקרבים אלינו התפרצות של מגפה גדולה.

ההתפרצות יכולה להתרחש בעיקר בגלל ההשפעה על הרגלי המחייה של בעלי החיים והמגוון הביולוגי. השינויים האלה מהווים חממה לחיידקים ונגיפים וכר פורה להתפשטות זיהומים. למעשה, ייתכן שהתפרצות ה"עכברת" כאן אצלנו רק לפני שנה וחצי, הייתה תזכורת קטנה לאיום גדול.

כבר שנים שבארגון הבריאות העולמי צופים שהעולם ניצב בפני מגפת ענק, שלא נראתה כאן עשרות שנים ויותר. שינויי האקלים והשפעתם על הרגלי המחייה של בעלי החיים והמגוון הביולוגי, מהווים חממה לחיידקים ונגיפים, וכר פורה להתפשטות זיהומים

כל זה מחייב את העולם להיערך טוב יותר, וזה כולל כמובן את ישראל. היערכות למגיפה פירושה יותר מיטות אשפוז, אחים ואחיות, רופאים ורופאות, אמצעי מיגון ומלאי של תרופות וחיסונים.

הבעיה היא שמערכת הבריאות הישראלית סובלת כבר היום מפערים אדירים ביחס למקובל בעולם המערבי. ההשקעה הציבורית בבריאות נמוכה בכ-20 מיליארד שקל בשנה לעומת הממוצע במדינות המפותחות, והנתון הזה מתבטא בין היתר במחסור חריף בכח אדם, במיטות אשפוז, במכשירי דימות, בצפיפות כבדה במחלקות ובזיהומים חמורים, שאחראים מדי שנה לכ-5,000 מקרי מוות – מקרים שאת רובם אפשר היה למנוע.

כל הפערים האלה, שלצערנו חריפים הרבה יותר בפריפריה, מציבים את ישראל מראש בעמדת פתיחה נחותה בכל הקשור להיערכות למגפות. אם חדרי המיון והמחלקות הפנימיות מגיעות לשיעורי תפוסה של 150% ואפילו 200% בזמן תחלואת השפעת בחורף, אפשר רק לדמיין איך ייראו בתי החולים שלנו במקרה של התפרצות נגיפית גדולה.

הבעיה היא שמערכת הבריאות הישראלית סובלת כבר היום מפערים אדירים ביחס למקובל בעולם המערבי. ההשקעה הציבורית בבריאות נמוכה בכ-20 מיליארד שקל בשנה מהממוצע במדינות המפותחות

כדי להיערך בהתאם לעת חירום, אבל לפני הכל כדי להעמיד פה רפואה ציבורית ששומרת על כבוד האדם גם בשגרה, מוכרחים לאמץ תכנית לאומית לשיקום מערכת הבריאות, כפי שאנחנו מדברים עליה בשנה האחרונה.

זה אומר, בין היתר, לעשות סוף בתוך 3 שנים לתופעה המבישה של מאושפזים במסדרון; להוציא לפועל תוספת משמעותית של מיטות אשפוז ותקנים לכח אדם רפואי וכללי; לפתח חלופות אשפוז בקהילה כדי לאפשר לבתי החולים להתרכז במטופלים מורכבים יותר;  לייעל את המערכת על ידי תמריצים שונים והגדלת ההקצאה הממשלתית, תוך ניתוב מושכל יותר של התקציבים.

כבר מעל עשור שאני מתריע על קריסת מערכת הבריאות. "הצרה" היא, למרבה האירוניה, שהקריסה הזו איטית מדי. היא כל כך איטית שהיא גרמה לנו, ובעיקר למקבלי ההחלטות, להתרגל אליה. לצפיפות, לתורים, למחסור בתקנים, אפילו לזיהומים.

כבר מעל עשור שאני מתריע על קריסת מערכת הבריאות. "הצרה", למרבה האירוניה, שהקריסה הזו איטית מדי. כ"כ איטית, שגרמה לנו, ובעיקר למקבלי ההחלטות, להתרגל אליה. לצפיפות, לתורים, למחסור בתקנים, אפילו לזיהומים

התפרצות של מגפה גדולה, לעומת זאת, תפגיש אותנו במהירות שיא עם הקרקעית. בתוך שבועות, אולי אפילו ימים, כל המצוקות והפערים של המערכת יצופו במקרה כזה – רק שהפעם לא יהיה לנו את הלוקסוס להתרגל. כדי להיערך למחר, מוכרחים להוביל מהפכה כבר היום.

פרופ' ליאוניד אידלמן הוא הנשיא היוצא של ההסתדרות הרפואית העולמית, לשעבר יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל וכיום מנהל מחלקת ההרדמה בבית החולים בילינסון והמועמד לתפקיד שר הבריאות מטעם ישראל ביתנו. אב לשניים, מתגורר בת"א, חובב היסטוריה. בשנת 2011 פתח בשביתת רעב כחלק מהמאבק שהוביל להצלת מערכת הבריאות הציבורית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 593 מילים

מיכל הלפרין, המקורבות והחשש לניגוד עניינים במיזוג הבנקים

הממונה על התחרות מיכל הלפרין התעקשה לייצג את הציבור במיזוג של אגוד ומזרחי אף על פי שבתחילת התהליך נמנעה להתערב בשל הסדר ניגוד עניינים ● הלפרין ניצבה מול מי שעבדה תחתיה בעבר והובסה בסוף ללא קרב ● את פרוטוקול ההחלטה היא מסרבת לפרסם

עוד 1,044 מילים

ח"כ חיים כץ קיבל חסינות מהכנסת

משמר הדמוקרטיה הישראלית, הגיש עתירה לבג"ץ נגד מתן החסינות לח"כ חיים כץ ● כץ: גאה מאד בעשייה הזאת למען הציבור ● גנץ: בקשת החסינות של חיים כץ היא האחרונה שהכנסת תדון בה ● לפיד: נשמח לשבת עם ליברמן, יש לנו איתו הרבה במשותף ● מליאת הכנסת תדון היום בחסינותו של ח"כ חיים כץ ● ליברמן: יש פתרונות להקמת ממשלה. לא כל דבר צריך לשים על השולחן ולרוץ לספר לחבר'ה

עוד 36 עדכונים

ליברמן דורש להדיח את הראשון לציון, ויש לזה תקדים

יו״ר ישראל ביתנו הגיש אתמול עתירה לבג״ץ בדרישה לחייב את שר המשפטים לפתוח בהליך הדחה נגד הרב הראשי יצחק יוסף, בעקבות שורה של התבטאויות גזעניות נגד יוצאי בריה״מ לשעבר ● אפשר לחשוד בעתירה שהיא נגועה במניעים פוליטיים, אבל זה לא אומר שאין לדרישה שליברמן מעלה בסיס משפטי מוצק ● פרשנות

עוד 916 מילים

למקרה שפיספסת

מה אפשר ללמוד מהחרדים על אושר

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות. הנתון אינו מפתיע, שכן בכל המחקרים אותם עשינו בישראל מצאנו באופן מובהק כי לאמונה דתית השפעה משמעותית מאד על האושר שלנו.

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות

ההסבר הבסיסי הוא שאמונה דתית עוזרת לנו להתמודד טוב יותר עם אירועים שליליים בחיינו, מתוך אמונה שכל דבר שקורה לנו הוא חלק ממשהו שגדול מאתנו ולעיתים אפילו מבחן עבורנו. האמונה הדתית מייצרת משמעות לחיים ומשמעות היא "מכונה" חשובה לאושר.

אבל הסיבות לקשר בין אמונה דתית לאושר הן מורכבות יותר. קהילה דתית היא לא רק אמונה היא גם סגנון חיים שמחזק את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר. "איזהו העשיר – השמח בחלקו" הוא לא סתם פתגם. זה עקרון חשוב מהמקורות שלנו, שמגדיר את האדם המסתפק והפחות חומרני כעשיר אמיתי או למעשה כמאושר יותר. אין ספק כי בקהילה החרדית אורך החיים צנוע יותר ומסתפק יותר, דבר שמעודד את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר

מעבר לכך, אורח החיים אצל החרדים ואצל הדתיים הוא קהילתי יותר, דבר שמאד תורם לאושר. הספרות בתחום הכלכלה ההתנהגותית טוענת כי אורח חיים הקהילתי מייצר את "אפקט הכרית". על פי אפקט זה, אנשים החיים בקהילה מגובשת יותר נוטים לחוש יותר בטוחים לגבי עתידם, כי הם יודעים שבמידה ויפלו הקהילה תסייע להם (יש להם כרית שתרכך את הנפילה).

אורח החיים הזה בהכרח קשור לצווי הדתי לעזור לחלש ולתרום לקהילה (הגמ"חים הם דוגמה טובה לכך). הקהילה החרדית מגובשת מאד גם בעקרונות שלה, והיא אולי הקהילה היחידה בישראל שמפעילה את כוח הקנייה שלה על מנת לשמר את העקרונות שלה. רק קהילה מספיק מגובשת יכולה לפעול כך.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם, והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב

למרות הרצון שלנו בקדמה, דווקא בחברה החרדית, שמעדיפה להכניס את הקדמה באופן איטי יותר, השימוש הפחות במסכים מועיל לאושר. אמנם שמירת השבת היא צווי עתיק באמונה הדתית, אבל אחת ההשפעות הנלוות לשמירת השבת בשנים האחרונות היא שפשוט יש הפסקה מהמסכים. משפחה דתית שיושבת לארוחת ערב בליל שבת תהיה מרוכזת יותר במפגש המשפחתי כי פשוט לא יהיו מסכים ברקע.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר".

קהילתיות, משפחתיות, צניעות והסתפקות – כל אלו עקרונות שמשפיעים באופן משמעותי על האושר שלנו, ובחברה החרדית עקרונות אלו מיושמים בפועל כחלק מאורך החיים.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר"

גם לנו החילוניים יש מה ללמוד מאורך החיים החרדי והדתי וליישם חלק מהעקרונות על פי השקפתנו ובדרכנו. ומי יודע, אולי בסוף נהיה קצת יותר מאושרים.

פרופ' טל שביט הוא מומחה לכלכלה התנהגותית ולכלכלת אושר. חבר סגל וחוקר במכללה למנהל. פרופ' שביט שואף לקדם את נושא האושר הלאומי בישראל. נשוי באושר ואבא ל-3 ילדים (צילום: קובי אשכנזי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים? לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ... המשך קריאה

נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים?
לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ולאפשר לבעל ללמוד תורה ולא להטריח את עצמו לכלום פרט לאותו לימוד תורה.
הבעל מאושר כי הוא רק לומד תורה, האישה מאושרת כי הגשימה את יעודה בחיים והילדים מאושרים כי יזכו לגדול ולהיות עניים, בורים, חסרי שאיפות ויכולת הגשמה עצמית, שוביניסטים, נתונים למרות הרבנים שתקועים עדיין במקרה הטוב בימי הביניים, אבל מאושרים……

עוד 575 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעה
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"בבל"ד תופסים את ישראל כביריון חסר גבולות"

מומחים לפוליטיקה הערבית בישראל סבורים כי למרות דברי יזבק, היא וחברי מפלגתה אינם תומכי טרור, ולכן המהלכים לפסילתם הם "משחק באש" ● לצד זאת הם מבקרים את הבדלנות של בל"ד, שהובילה אותה להיחלשות ושקיעה ● "מצביעי בל"ד חוששים מישראליזציה, והאיימניזם הפך למיינסטרים", אומר החוקר אמיר פאח'ורי

עוד 1,751 מילים

"ללא תכנית המאה, ישראל תשגשג והפלסטינים יסבלו"

ראיון ג'ייסון גרינבלט נחלץ להגנת תכנית המאה - שלא התקבלה בהתלהבות בעולם ● בראיון מיוחד לזמן ישראל הוא מדגיש את יתרונותיה עבור הפלסטינים אך קובע כי הסכסוך יוכל להיפתר רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים ● הוא גם נערך לאפשרות שהדמוקרטים יחזרו לבית הלבן, וימהרו להיפטר מהחזון המדיני שהיה שותף מרכזי לניסוחו

עוד 1,325 מילים

ניכור הורי מעל 30 אלף ילדים לא בקשר עם אבא או אמא

זו אחת מתופעות הלוואי הכואבות והמושתקות של סכסוכי גירושים ● עשרות אלפי ילדים בוחרים לנתק קשר עם אחד ההורים, לעתים בלחץ ההורה האחר ● המדינה מתקשה להתמודד עם התופעה, וחלק מההורים המוחרמים נקלעים למשברים קשים ● עמותה הנאבקת בתופעה: "הניכור ההורי פוגע בכולם: גברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים. אף אחד לא חסין"

עוד 1,763 מילים

גנץ: בלוק הימין הוא בלוק הקרח, אחרי הבחירות הוא ימס

ראשי בלוק הימין חידשו את הצהרת הנאמנות לנתניהו ● ברקת תקף את הכלכלה הפקידותית של ניסנקורן, ויו"ר ההסתדרות לשעבר טען שחילץ אותו ממצוקות תקציביות בעיריית ירושלים ● יו"ר צומת פרש מהבחירות ויתמוך בליכוד ● מס' 2 במפלגה, שמייצג את נהגי המוניות, אמר שהדבר לא נעשה על דעתו ● גפני וליצמן תוקפים את גנץ: נגרר להסתה נגדנו

עוד 38 עדכונים

עוקף בסיבוב ברקת הציג סקרים, ונתניהו הבטיח לו את האוצר

בכירי הליכוד זועפים על הבטחתו של ראש הממשלה לתת לניר ברקת את תיק האוצר ● "הם אכולי קנאה", אומרים בסביבת ברקת, "בסקרים שברקת הציג לנתניהו הוא הראה שמינוי שלו לשר האוצר שווה לגוש הימין ארבעה מנדטים" ● למודאגים, ישראל כ"ץ יכול להראות מכתב בחתימת עורכי דין מבחירות 2015, אז הבטיח גם לו ראש הממשלה להתמנות לשר האוצר ● פרשנות

עוד 646 מילים ו-1 תגובות

דבר המועמד היהודים אינם בטוחים בעולם של טראמפ

מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר שמתמודד כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, תוקף בחריפות את טראמפ ומבטיח להגן על זכויות המיעוטים ברחבי העולם ● בטור מיוחד, הוא משיב בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתייצב לצד הקהילה הגאה וכותב גם על חוויותיו כילד יהודי באמריקה

עוד 1,359 מילים

גנץ: לא אשב עם המשותפת, נתניהו: הוא משקר

עמר בר-לב: ממשלה בתמיכת המשותפת לגיטימית ונכונה ● אביגדור ליברמן מביע את משאלת לבו: אנחנו בתום עידן נתניהו, מקווה מאוד שיפרוש ● הליכוד: יצא המרצע מהשק, ליברמן הולך עם גנץ וטיבי ● איימן עודה קיבל את פניה של צעירה ישראלית שחזרה מטורקיה אחרי שעוכבה שם חצי שנה ● עמיר פרץ: לא משנה אם לכחול-לבן יהיו 4-5 מנדטים יותר מהליכוד ● תמר זנדברג ילדה בת

עוד 21 עדכונים

החיים הכפולים של אבא

כשאריאנה נוימן הייתה ילדה בוונצואלה, היא מצאה תעודת זהות ורודה עם תמונה של אביה, בול של היטלר - ושם שכלל לא הכירה ● רק אחרי מותו של האב, היא יצאה למסע בלשי-ספרותי בעקבות התעודה ● אריאנה גילתה שאביה היה יהודי שהסתתר בברלין בזהות בדויה ועבד עבור הנאצים כדי להציל את חייו ● וזו הייתה רק החוליה הראשונה בשרשרת של סודות משפחתיים ● ראיון

עוד 1,227 מילים
טלפון ציבורי שהפך לספריה

הלו, זאת ספריה? הטלפונים הציבוריים מקבלים חיים חדשים

עיריית תל אביב הפכה טלפונים ציבוריים ישנים למיני-ספריות חינמיות לרווחת התושבים ● "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו, אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם לא צריכים"

הערים בישראל, כמו בכל העולם, נעשות צפופות יותר ויותר, המדרכות צרות מלהכיל את כל המשתמשים, והעיריות מחפשות כל דרך לפנות גורמים מיותרים שתופסים מקום על המדרכה.

בנסיבות האלה, זה רק טבעי שעיריית תל אביב התחילה לפנות את תאי הטלפון הציבורי שמפוזרים ברחבי העיר. "העובדים הזרים היו האחרונים שהשתמשו בהם", אומרת נגה שביט, מנהלת מרחב קהילה צפון-מזרח בעירייה, "אבל אפילו הם כבר הפסיקו. לכל אחד היום יש טלפון נייד".

רגע לפני שאחרון תאי הטלפון ייעלם מהמרחב הציבורי, לשביט היה רעיון: להפוך חלק מהם לספרייה קטנה. "זה התחיל בסיור בוקר בשטח עם המשנה למנכ"ל העירייה. ליד הבית שלי יש תא טלפון אחד שאני כל יום עוברת לידו ולא מתייחסת אליו. התרגלנו שהם שם ואנחנו כבר לא רואים אותם.

"כשראיתי תא כזה בסיור סיקרן אותי אם הטלפון עדיין עובד. נכנסתי והרמתי את הטלפון, לא היה צליל חיוג. שאלתי, אם כך, למה הוא שם, והתשובה הייתה שיש תהליך מול בזק שאמור להביא לפינוי של כל התאים.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה

"מכיוון שהדבר שאני הכי אוהבת בעולם זה לקרוא, ומכיוון שראיתי איך בלונדון עושים שימושים יצירתיים בטלפונים האדומים המיתולוגיים, עלה לי רעיון – להפוך כמה תאים לספריות קטנות ופתוחות לציבור. לשמחתי, קיבלתי אור ירוק".

את הספרים שביט השיגה בעיקר מעודפים מבית אריאלה. בכל תא יש מקום לכ-100 ספרים בערך. "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו", היא אומרת, "אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם רוצים להוציא מהבית. זה עובד מצוין, רוב הזמן אני לא צריכה להתערב".

ארבעה מהתאים שהפכו לספריות ממוקמים בטריטוריה של שביט בשכונות בצפון-מזרח העיר (רמת החייל, אפקה), ארבעה בשכונות הדרום (בשדרות חכמי ישראל שבשכונת שפירא, רחוב מחל בנווה אליעזר ושניים ברחוב נווה שאנן), ושניים ביפו (רחוב הבעש"ט ורחוב פעמונית).

מאות תאים אחרים כבר פונו ממדרכות העיר. עכשיו זה רשמי: מהאסימון שנפל (וגם מהטלכרט) נותר רק הביטוי.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה
עוד 273 מילים

יורש העצר הסעודי לא משתף פעולה עם הקרקס הנודד של נתניהו ● מצרים מודאגת מהגידול באוכלוסיה ● הפושע הסודאני שישלם על פשעיו ● הנסיך מדובאי שמשגע את הרשת ● ומה קרה לפני 15 שנה

עוד 1,156 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה