דבר המועמד פיט בוטיג'ג': אם אבחר, אקדיש מיליארד דולר למאבק באנטישמיות

פיט בוטיג'ג' בן ה-38, שימש עד לא מכבר כראש עיריית סַאוּת' בֶּנד, אינדיאנה ומתמודד כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית ● בטור מיוחד, הוא משיב בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות באמריקה, וכותב גם על בן זוגו

 • פיט בוטיג'ג' (צילום: AP Photo/Elise Amendola)
  AP Photo/Elise Amendola
 • פיט בוטיג'ג' (מימין) ובן זוגו (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)
  AP Photo/Jae C. Hong
 • פיט בוטיג'ג' (שני מימין) בעימות הדמוקרטי, ינואר 2020 (צילום: AP Photo/Charlie Neibergall, File)
  AP Photo/Charlie Neibergall, File
 • פיט בוטיג'ג' (משמאל) ובן זוגו (צילום: (AP Photo/Lynne Sladky, File)
  (AP Photo/Lynne Sladky, File

1

בשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר פשעי השנאה האנטישמיים בכל רחבי ארצות הברית. ב-2018 היו שני אירועי ירי קטלניים בפיטסבורג ובפאווי, התקפות אלימות פוגעות כעת ביהודי העיר ניו יורק כדבר שבשגרה והיהודים ממשיכים להוות מטרה לרוב פשעי השנאה על רקע דתי בכל רחבי הארץ. מהי תכניתך לטיפול באנטישמיות הגואה בארצות הברית?

הטיפול באנטישמיות חייב להתחיל אצל נשיא המחויב להתנגדות לקנאות חשוכה ולשנאה על כל צורותיה, נשיא שיגנה בתוקף את האנטישמיות בכל מקום ובכל זמן שבו היא מרימה את ראשה. כרגע מה שיש לנו זה בדיוק ההפך – נשיא שסירב לגנות את הלאומנים הלבנים, הכניס אנשים האוחזים בדעות אנטישמיות אל תוך הממשל שלו, והשתמש גם הוא בביטויים אנטישמיים מבלי להתנצל על כך.

לאחרונה נפגשתי עם רבנים ועם מנהיגים יהודיים בניו יורק כדי להביע סולידריות עם הקהילה לאחר המתקפות האנטישמיות בעיר וכדי לדון בשאלה כיצד להילחם באנטישמיות הגוברת שם ובכל רחבי ארצנו. מה ששמעתי בצורה הנחרצת ביותר הוא שיש צורך במנהיגות המשתדלת להפחית את החששות ולא מתנהלת לפיהם. יש לנו נשיא שמנצל את השסעים למטרותיו, בשעה שאנו זקוקים לנשיא הפועל כדי להעלות את רמת השיח ולרפא את השסעים באומה.

חובה עלינו להשתמש במשרת הנשיאות הרמה כדי להבהיר שאנטישמיות וצורות אחרות של קנאות חשוכה ושנאה, אין להן מקום בארצנו או בכל מקום אחר בעולם. אולם בכך אין די. הממשל שלי יילחם באנטישמיות באמצעות מערך הכלים המלא העומד לרשות הממשלה הפדרלית.

ראשית, הממשל בראשותי יקדיש מיליארד דולרים למניעת רדיקליזציה וקיצוניות אלימה ולמאבק בהן. אנו נעצים את רשויות אכיפת החוק על-ידי תגבור מערך השטח של ה-FBI העוסק בלוחמה בטרור ונעביר חקיקה פדרלית שתרחיב את יכולתנו לעקוב אחר שנאה. בנוסף לכך, כדי להילחם בקיצוניות אלימה הממשיכה להתפשט כסרטן ברשת, נקדיש מימון פדרלי לחידושים טכנולוגיים ולהדרכה כדי לשפר את כלי התוכנה העוקבים אחר גילויי קיצוניות.

שנית, אסור להמעיט בחשיבות תפקידו המרכזי של החינוך בטיפול באנטישמיות ובקנאות חשוכה. חוסר סובלנות נובע מבורות, וציבור אזרחים משכיל הוא חלק מאושיות הדמוקרטיה. הוראת השואה היא מרכיב קריטי בטיפול באנטישמיות. אתמוך בחוק המכונה 'לעולם לא עוד', שיאשר מימון חדש בתמיכת שתי המפלגות להוראה על השואה לילדים, ואתמוך בפעילות חקיקה במטרה לוודא שפרק אפל זה בהיסטוריה יהיה חלק מן ההיסטוריה שמלמדים בבתי הספר שלנו.

אתמוך בהגדלת המימון לתכניות של המשרד לביטחון המולדת המגבירות את הבטיחות והביטחון של קהילותינו. זה כולל את התכנית למתן מענקי אבטחה למוסדות ללא כוונת רווח אשר מספקת סיוע לבתי תפילה ולמוסדות דת

שלישית, אתמוך בהגדלת המימון לתכניות של המשרד לביטחון המולדת המגבירות את הבטיחות והביטחון של קהילותינו. זה כולל את התכנית למתן מענקי אבטחה למוסדות ללא כוונת רווח אשר מספקת סיוע לבתי תפילה ולמוסדות דתיים, וביניהם בתי כנסת, כנסיות, מסגדים ומרכזים יהודיים.

רביעית, אנחה את משרד המשפטים לתת עדיפות עליונה להגשת תביעות נגד מבצעי פשעי שנאה. אתמוך במימון מלא של החוק למניעת פשעי שנאה באמצעות מתן 5 מיליון הדולרים שהחוק מאפשר כדי שמשרד המשפטים יספק 'סיוע טכני, פורנזי, תביעתי או מכל סוג אחר' בחקירה ובהגשת תביעות על פשעי שנאה, וכן מענקים לטובת הוצאות חריגות הקשורות לחקירה או תביעה במקרה של פשע שנאה. ובנוסף לאכיפת חוקי פשעי השנאה שלנו, עלינו למנוע מפשעים אלה לקרות לפני מעשה. אנחה את שירות קשרי הקהילה של משרד המשפטים, הפועל לחיזוק יכולתן של הקהילות למנוע ולפתור סכסוכים, להילחם באנטישמיות ולהפחית את המתחים בקהילות שבהן מתרחשות תקריות אנטישמיות.

פיט בוטיג'ג' (שני מימין) בעימות הדמוקרטי, ינואר 2020 (צילום: AP Photo/Charlie Neibergall, File)
פיט בוטיג'ג' (שני מימין) בעימות הדמוקרטי, ינואר 2020 (צילום: AP Photo/Charlie Neibergall, File)

ולבסוף, אקים כוח משימה משולב שייאבק בכל צורות הקנאות החשוכה והשנאה, כולל העלייה באנטישמיות. כוח משימה זה יתאם וימנף את משאבי הממשלה הפדרלית כדי לטפל באנטישמיות מבית.

האנטישמיות אינה מוגבלת לארה"ב, כמובן, ולכן אנחה את הממשל שלי לנקוט צעדים על מנת להבטיח שהגורמים הרלוונטיים בממשלה הפדרלית, כולל שגרירויות וקונסוליות, גורמי אכיפת החוק, ותכניות חינוך בינלאומיות, יזהו כיצד יוכלו להילחם באנטישמיות בצורה הטובה ביותר במסגרת תכניותיהם.

2

מספר מחוקקים מן המפלגה הדמוקרטית מתחו לאחרונה על ישראל ביקורת שהיו מי שהגדירו אותה כאנטישמית. היכן עובר מבחינתך הקו בין ביקורת לגיטימית על ישראל לבין אנטישמיות?

יש מקום רב לחוסר-הסכמה מתוך כבוד ולוויכוח על המדיניות של ממשלת ישראל, ממש כפי שאנו מעודדים ויכוח ער בנושאי מדיניות בממשלת ארצות הברית שלנו. לא היססתי לבטא את חוסר הסכמתי עם דמויות מן הימין הפוליטי בישראל במידה שהכרזותיהם וקווי המדיניות שלהם, כמו למשל האיומים בסיפוח שטחים, אינן עולות בקנה אחד עם המדיניות רבת השנים של ארצות הברית או מערערות את הסיכויים להשגת פתרון שתי-מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ישראל היא בת-ברית חיונית של אמריקה, וכפי שאמרתי בעבר, כשיש בינינו חילוקי דעות, מוטל עלינו לכרוך את זרוענו סביב בת-בריתנו, כפי שאדם עושה לחברו, ולהציע עצה כנה.

פיט בוטיג'ג' (משמאל) ובן זוגו (צילום: AP Photo/Lynne Sladky, File)
פיט בוטיג'ג' (משמאל) ובן זוגו (צילום: AP Photo/Lynne Sladky, File)

יחד עם זאת, ביקורת על ישראל המבוטאת, למשל, באמצעות שימוש בביטויים מסוכנים וסטראוטיפים פוגעניים על יהודים או באמצעות הכחשת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית היא דוגמה לביקורת החוצה את הקו שבין ביקורת לגיטימית לאנטישמיות.

ביחס לתנועת הבי.די.אס, אני חולק על דרכה להחרים, למשוך השקעות ולהטיל סנקציות כאסטרטגיה לקידום פתרון לסכסוך משום שהיא מטילה את כל האשם לפתחה של ישראל ודוגלת בתביעות מקסימליסטיות המרחיקות עוד יותר את הסיכויים לשלום. יחד עם זאת, המאמצים להתנגד לבי.די.אס חייבים לכבד את חופש הדיבור והביטוי המוגן על-ידי התיקון הראשון לחוקת ארצות הברית.

3

פוליטיקאים רבים ניסו לשמש כמתווכים לשלום בין ישראל לפלסטינים, ובכל זאת הקמת שתי מדינות נראית כעת יותר כחלום מאשר כאפשרות. מה הן תכניותיך המעשיות לטיפול בסכסוך בין ישראל לפלסטינים?

כאשר ביקרתי בישראל עם נציגי הקהילה היהודית האמריקנית, ראיתי בשטח את האיומים הביטחוניים המשמעותיים שישראל עומדת בפניהם. אני גם מכיר במחיר שגובה המצב הנוכחי מן הפלסטינים במונחים של כבוד והגדרה עצמית.

בקמפיין שלי הדגשתי את ערך החירות, שהוא ערך אנושי משותף. הן הישראלים והן הפלסטינים צריכים לקבל אפשרות ליהנות מחירות לעסוק בענייני היומיום שלהם בלי פחד, ולפעול כדי להשיג רווחה כלכלית למשפחותיהם. לכן אני ממשיך להאמין שפתרון שתי מדינות המשיג את השאיפות הפלסטיניות הלגיטימיות ועונה על צורכי הביטחון של ישראל נותר הדרך היחידה האפשרית להתקדמות.

איש מן הצדדים לא עשה עדיין את הוויתורים הקשים הנחוצים כדי להשיג שלום. לבת-בריתה החזקה והאמינה ביותר של ישראל, ארה"ב, יש הזדמנות לעצב דרך בונה יותר באמצעות ההדרכה הקשוחה והכנה שמחייבות הידידות וההוגנות.

בקמפיין שלי הדגשתי את ערך החירות, שהוא ערך אנושי משותף. הן הישראלים והן הפלסטינים צריכים לקבל אפשרות ליהנות מחירות לעסוק בענייני היומיום שלהם בלי פחד, ולפעול כדי להשיג רווחה כלכלית

כדי לשמר את היציבות באזור, יתמוך ממשלי בשיתוף פעולה ביטחוני איתן בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית, שבו נעזרו שני הצדדים ביעילות כדי להילחם בטרור. הקיצוצים בסיוע שעשה הנשיא טראמפ כאמצעי ענישה כלפי הפלסטינים הם מסוכנים. כאשר קיצץ את הסיוע הביטחוני לרשות הפלסטינית, סיוע המשמש לשיתוף פעולה הדוק עם ישראל, הוא איים על הביטחון של ישראל ושל הפלסטינים. וכשהחליט לקצץ את הסיוע לבתי החולים הפלסטינים וליוזמות לקשרים אישיים בין ישראלים לפלסטינים, הוא הקטין את הסיכויים לשלום.

כדי לשמור על קיומו של פתרון שתי המדינות למען העתיד יש להרים קול כאשר אחד הצדדים נוקט צעדים שיפחיתו את סבירותו. ארצות הברית חייבת לפעול לאורה של מחויבות בלתי מעורערת לערכי השלום והביטחון.

4

האם יש חלק כלשהו בתרבות היהודית האמריקנית, או דמות יהודית כלשהי מן ההיסטוריה, שהייתה לה משמעות מיוחדת בחייך?

כראש עיריית סאות' בנד, אינדיאנה, הייתה לי הזכות לעמוד בראש קהילה מגוונת נפלאה הכוללת בתוכה את הקהילה היהודית החזקה של סאות' בנד. כמו בערים רבות ברחבי ארצות הברית, יהודים שהיגרו לאמריקה נסעו לערים הגדולות והקטנות שבהן היו להם קרובי משפחה. סאות' בנד אינה יוצאת מכלל זה, והקהילה היהודית שם התפתחה ומילאה תפקיד מוביל בכל היבט של החיים.

פיט בוטיג'ג' (מימין) ובן זוגו (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)
פיט בוטיג'ג' (מימין) ובן זוגו (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)

ישנם בתי כנסת רבים ושונים, המייצגים את הזרמים השונים ברחבי העיר, וביניהם טמפל בית-אל, שנמצא רק כמה רחובות מביתנו, ושבו בעלי צ'סטן ואני נהנינו להשתתף בתפילות שבת

למדתי להכיר היטב את הקהילה היהודית שלנו. ישנם בתי כנסת רבים ושונים, המייצגים את הזרמים השונים ברחבי העיר, וביניהם טמפל בית-אל, שנמצא רק כמה רחובות מביתנו, ושבו בעלי צ'סטן ואני נהנינו להשתתף בתפילות שבת.

ידידים קרובים, תומכים, עמיתים ומורי-דרך אישיים שהינם יהודים עזרו לי ללמוד על החוויה היהודית האמריקנית ועל עושרה של התרבות היהודית התורמת כל כך הרבה לקהילות שלנו ולארצנו.

5

האם השתתפת בסדר פסח או בטקסי חגים יהודיים אחרים? אם כן, מה היו הנסיבות, וכיצד חווית את המאורע?

היה לי הכבוד להשתתף בסדר פסח בשנה שעברה אצל משפחה יהודית בניו המפשייר. במהלך הטקס, ראיתי כיצד יש בכוחו לקרב רחוקים בתוך משפחות, וגם להוות מקור לקהילה ולמסורת המקשרת את שומריה לאחרים ברחבי העולם, ולדורות הקודמים והבאים. זו הייתה חוויה מרגשת שגרמה לי לחשוב על רבים מן המרכיבים המשמעותיים במנהגי המסורת הדתית שלי עצמי, וגרמה לי להיפתח ולהבין דרכים שונות של שמירה על דת, תרבות וערכים.

ההשקפות והדעות המובעות במאמר זה הן של הכותב בלבד ואינן מבטאות בהכרח את דעותיה של סוכנות JTA או של חברת האם שלה, 70 Faces Media.

עוד 1,310 מילים
כל הזמן // יום שישי, 3 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

עוד 56 עדכונים

אזהרה אחרונה לפני שתשובה (שוב) נעלם עם כספי הפנסיות שלנו

קריסתו של הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. מי שכנראה עדיין לא שמו לב לכך הם מנהלי הפנסיות שלנו, אחרת אין הסבר לנמנום שהם מפגינים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף.

כדי ללמוד על חומרת המצב אפשר להסתכל על הפעולה החריגה שנקט הבנק הזר סיטיבנק, שעל פי פרסומים בתקשורת מימש במהירות ובזול נכסים של החברה לכיסוי חובותיה. לעומת זאת, הגופים המוסדיים, כלומר מנהלי קרנות הפנסיה שלנו, אלה שאחראים על כספי החיסכון שלנו ושבחרו להלוות את כספנו לחברות של תשובה, ממשיכים לשבת על הגדר ולא עושים את המינימום הנדרש על מנת להבטיח את האינטרס של החוסכים.

קריסת הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. אז למה מנהלי הפנסיות שלנו מנמנמים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף?

לאחרונה מתרבות האינדיקציות לכך שקבוצת דלק, הכוללת את חברת האם ואת חברות הבת שלה, צועדת לעבר הסדר חוב. זה מתבטא בירידה קיצונית של שווי נכסי הקבוצה, ובהגעת אגרות החוב שלה ל"תשואת זבל", דבר המגלם תרחיש קרוב לוודאי של הגעת החברה לכלל חדלות פירעון.

הקריסה הצפויה של תשובה מתבטאת בדירוגים האחרונים שבהם זכתה קבוצת דלק. כך לדוגמא, בדירוג האשראי של חברת "מעלות" הוכנס דירוג האשראי של דלק לרשימת המעקב תחת השלכות שליליות, לאור אי הוודאות הקיימת באשר למקורות שמהם החברה תוכל לפרוע את התחייבויותיה. מההכרזה על שינוי הדירוג עולה גם שקיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע.

בעוד שבחברת "מעלות" שוקלים להוריד בהמשך עוד יותר את דירוג קבוצת דלק, אם מגמת אי הוודאות באשר ליכולתו של תשובה לפרוע את התחייבויותיו בטווח הבינוני תימשך, בחברת הדירוג "מידרוג" כבר הורידו את דירוג האג"ח שהנפיקה קבוצת דלק מדירוג השקעה בינוני-גבוה (A2.il) לדירוג ספקולטיבי נמוך במידה רבה מאוד (Ca.il).

כל ניתוח פיננסי של שוק ההון מצייר תמונת מצב ברורה – קבוצת דלק צועדת לכיוון הסדר חוב. בהנחה שאכן הסדר כזה יתממש, על חלוקת נכסי החברה להיעשות באופן שלא יהווה העדפת נושים, ובוודאי לא להעדיף קבוצה אחת על פני אחרת. אך בזמן שחולף, קבוצת דלק מחלקת את יתרות המזומן שלה ומקטינה את יתרת הנכסים לחלוקה במקרה של הסדר חוב.

על הגופים המוסדיים, המחזיקים מספר סדרות אגרות חוב או מניות באותה חברה, מוטלת החובה לפעול להשאת התשואה לכלל התיק המנוהל, ולא לדאוג רק לתשואתו האישית של יצחק תשובה. לכן, על הגופים לבסס את החלטותיהם בכפוף לגודל החשיפה הפרטנית של התיק המנוהל לכל אחת מסדרות האג"ח והמניות.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות של תשובה, אשר הביא בשנת 2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות של הציבור.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות, שהביאו ב-2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות שלנו

עדות נוספת לרשלנות הגופים המוסדיים ניתן למצוא בעסקות שעשה תשובה בנכסים שהיו אמורים להבטיח את פירעון ההלוואות. אם כל זה לא מספיק, כעת הגופים המוסדיים יושבים מן צד ולא עושים דבר בכדי לחלץ את מה שנותר מכספם של מאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שבימים אלו גם ככה נפגעים חסכונותיהם בגלל משבר הקורונה.

בדיוק בשביל זה צריך פיקוח רגולטורי הדוק, וזהו תפקידו של המפקח על שוק ההון ד"ר משה ברקת. על ברקת להורות לגופים המוסדיים לדאוג לכספי המבוטחים באמצעות פניה לאלתר לבית המשפט בעילה של העדפת נושים.

בשל כך, פנינו ב"לובי 99", יחד עם שותפינו מעמותת "צדק פיננסי", אל הממונה על שוק ההון כדי שיתערב בנושא בדחיפות. על ברקת להורות מיידית לקרנות הפנסיה להתנגד בבית המשפט לניסיון של תשובה להותיר אותם עם פירורים מהחוב. בנוסף, על ברקת להוביל מהלך של תיקון הכשלים שאפשרו לתשובה לבצע מהלכים פיננסיים מתוחכמים מלכתחילה, באופן שאפשרו לו לרוקן מתוכן את הערבויות שנתן לפנסיות שלנו.

עו”ד לינור דויטש, היא מנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה. יועצת משפטית מומחית לרגולציה ולייעוץ פוליטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

תגובות אחרונות

בניכוי נתניהו ובאב"ד - מצבנו במשבר הכלכלי הנוכחי מצוין

 

"בניכוי החרדים והערבים, מצבנו מצוין" (נתניהו, 2012)

בהתאמה להיום, נתניהו יכול לומר על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: בניכוי המובטלים והעצמאיים, הפרילנסרים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים – מצבנו מצויין.

כדאי לראות ולהקשיב לראיון של דנה וייס עם בנימין נתניהו בחדשות 12 ב-21 למרץ. בראיון שאלה וויס את נתניהו על חבילת הסיוע הקמצנית של ממשלת ישראל לנפגעי הקורונה. נתניהו השיב כך (דקה 45):

"כדי שנוכל לתת, צריך קודם כל להזהר, יש אדם שדיבר עלי טובות – קוראים לו מילטון פרידמן, חתן פרס נובל האגדי. הוא אמר דבר פשוט – אם יש לך הרבה כסף שרודף אחרי מעט סחורות, אתה מקבל היפר אינפלציה, וזה מסוכן מאוד".

אלא שהמשפט הזה אינו נכון תמיד. יש מצבים בהם הזרקת כסף לשוק תביא לאינפלציה, ויש מצבים בהם אי-הזרקת כסף לשוק תביא למיתון עמוק.

להקשיב ולא להאמין, חזרנו לכלכלה של המשבר הגדול של 1929. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה הנוכחי שאין לו תקדים. נתניהו אינו רואה, או שהוא מתעלם, מהאבטלה המתקרבת במהירות לשיא של עשרות אחוזים מכלל העובדים. הוא מתעלם מרבבות עסקים קטנים ובינוניים, מעצמאיים ושכירים – העומדים בפני פשיטת רגל. הוא מתעלם מפנסיונרים שהגיעו לחיים על פת לחם, ומארגונים חברתיים ועמותות סיוע הזועקים לעזרה דחופה. כל אלה על פי תהום, ואילו הוא מפחד מאינפלציה.

להקשיב ולא להאמין. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה. מתעלם משיאי האבטלה, מרבבות העסקים הקטנים והבינוניים, העצמאיים והשכירים שעל סף פשיטת רגל, ומהפנסיונרים שהגיעו לפת לחם

מה שכן, שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, דואג לבנקים. מתוך ראיון של שאול אמסטרדמסקי עם שי באב״ד.

אמסטרדמסקי: "אז אשאל ספציפית בעניין הזה עוד שאלה אחת: האם אתם מתכננים התערבות כלשהי בעניין שכר הדירה? ערבות ממשלה לשכר דירה, התערבות בתחום החוזים (ראינו ידיעה אתמול על כך שהוקמה ועדה במשרד המשפטים) או כל התערבות אחרת?"
באב"ד: "אנחנו בוחנים כל כלי שיכול לעזור, כלי שכר הדירה נבחן גם כן. עם זאת, כלי זה יכול לסכן את המערכת הפיננסית לאור החשיפה של המערכת הבנקאית לנדל״ן, וככל שההקפאה תשתרשר זה עשוי להגיע לבנקים".

להקשיב ולא להאמין. מובטלים, מפוטרים, חל"תניקים, בעלי עסקים קורסים ופנסיונרים רעבים – כל אלו לא יודעים איך יעברו את המשבר ועלולים להגיע למצב בו אין להם כסף לאוכל, לשכר דירה, לארנונה, לחשמל, למים, לתשלומי משכנתה ולהחזרי הלוואות – ואילו באב"ד דואג לבנקים.

אדבר במונחים כלכליים של באב"ד, ולא במונחים אנושיים. את הבנקים צריך להציל כדי שהמשק יוכל לפעול. למקרה שבאב"ד לא יודע, לממשלה קל מאוד לחלץ את הבנקים. אם הוא לא יודע שילמד מנורבגיה:
בנורבגיה, בסוף 1991 התברר כי הפסדי ענק מהלוואות כושלות מחקו את כל הון המניות של שניים משלושת הבנקים הגדולים. הם הוכרחו ע"י הממשלה לגלות זאת במאזנים שלהם. הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם.

הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם

בארץ יש מספר קטן של בנקים, ואם אחד מהם או כולם יקלעו לקשיים או למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) אפשר לטפל בבנקים בקלות יחסית, להזרים להם כסף ולחלצם מהמשבר. אבל יהיה כמעט בלתי אפשרי להציל את המשק אם רוב אלו שנפגעו מהמשבר יפשטו את הרגל. יהיה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לטפל במאות אלפי עסקים שיסגרו או שיפשטו את הרגל.

נראה לי שבניכוי נתניהו ובאב"ד מצבנו במגפת הקורונה ובמשבר הכלכלי של הקורונה יהיה מצוין.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
עודכן לפני 3 שעות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה