בריאות נשים. אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock
ד"ר ליאור ברוך מביאה את הרפואה המגדרית לישראל

מהפכת הרפואה הפמיניסטית

גברים מתלוננים על לחץ בחזה בעת התקף לב, ומקבלים טיפול אופטימלי ● נשים מדווחות על כאבי בטן ובחילה, לפעמים באיחור רב, והרופאים מתקשים לאבחן אותן ● ד"ר ליאור ברוך מנסה לשנות את התודעה במערכת הבריאות, ולאמץ את המונח "רפואה פמיניסטית" ● "נשים קודם כל יטפלו בכל המשימות שלהן, כמו לשלוח את הילדים לבית ספר, ורק אז יתפנו לטפל בעצמן - גם אם זה התקף לב" ● ראיון

זה קרה בשנה הראשונה של הפרקטיקה הרפואית. ד"ר ליאור ברוך עבדה כרופאת בית לפני הגיוס לצבא, ונקראה לשני ביקורי בית. "שתי הקריאות הגיעו במקביל – קריאה מגבר כבן 70 עם לחץ בחזה, וקריאה מאישה באותו הגיל שחשה בחילה. באופן טבעי ניגשתי קודם לגבר, כי לחץ בחזה הוא סימפטום מדאיג יותר.

"רק לאחר שבדקתי את הגבר והבנתי שמדובר במשהו זניח, הגעתי לאישה. היא נראתה ממש רע, אבל התלוננה רק על בחילות וכאבי בטן. בדקתי אותה, ולא ידעתי לקבוע מה יש לה, כי לא נראה היה שיש לה משהו שקשור למערכת העיכול.

"כשהקשבתי ללב שלה היה נדמה לי ששמעתי פעימה אחת לא סדירה. כשעשיתי לה א.ק.ג חשכו עיניי – הבנתי שממש ברגע זה האישה עוברת התקף לב, רק בלי לחץ בחזה, בלי הקרנה על יד שמאל, ובלי התסמינים שכולנו מכירים, וששכיחים בעיקר אצל הגברים. מיד הזעקתי אמבולנס ושלחתי אותה לבית חולים".

זו הייתה הפעם הראשונה שבה ד"ר ברוך, נשואה ואם לשניים, הבינה כיצד המין והמגדר יכולים להשפיע על הבריאות. "אני זוכרת את ההלם שהייתי שרויה בו. הבנתי שיכולתי לפספס את התקף הלב הזה בקלות, כי כל מה שלמדתי בבית הספר לרפואה לא התייחס כלל להבדלים המגדריים בין גבר לאישה.

"במשך כל הלימודים שלי היה רק רופא אחד שאמר לנו לזכור שאצל אישה התקף לב יכול להופיע בצורה שונה לגמרי מאשר אצל גבר. מזל שזכרתי את זה".

ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)
ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)

מבלי להכריע אם מדובר במזל או מחדל, ברוך התייחסה לאירוע כאל קריאת השכמה, וב-7 השנים האחרונות היא פועלת בתחום "הרפואה הפמיניסטית".

"המצאתי את המושג הזה בשאיפה שהוא יתפוס, והוא אכן תפס״, אומרת ברוך, "בהמשך גיליתי שיש עוד עשייה כזו בארץ ובעולם, רק תחת שמות שונים.

"מדובר ברפואה מגדרית שמודעת להבדלי מין ומגדר של מחלות שונות, ומדברת בלשון פמיניסטית ועם רגישות מתאימה. רציתי לקדם רפואה שוויונית לנשים ולקבוצות מיעוט אחרות – ללהט"ב, לקבוצות מיעוט אתניות ולקבוצות אחרות, שלא מקבלות את שירותי הרפואה האופטימליים עבורן".

"הריון הוא חלון לעתיד הבריאותי של נשים. אי-ספיקת שליה, סוכרת הריון או רעלת הריון הם גורמי סיכון למחלות לב עתידיות. אך כשהן מגיעות לרופא בגיל 50, איש לא שואל אותן על ההיריון שהיה להן, עקב חוסר מודעות"

בשנת 2013 הקימה ברוך אתר בשם "לבריאותה", והחלה לכתוב על רפואה בהקשר המגדרי. כחלק מהעיסוק שלה בתחום היא גם מעבירה הרצאות לקהל הרחב, משתתפת בתכניות הכשרה של צוותים רפואים, מייעצת כיצד להחיל תיאוריות פמיניסטיות על פרקטיקה יומיומית, וכן לוקחת חלק בוועדת מנכ"ל משרד הבריאות לבריאות מגדרית, שהיא ועדה ראשונה מסוגה בארץ, שמטרתה לייעץ לשר הבריאות בכל הקשור ליצירת שוויון מגדרי במערכת הבריאות.

"בשנים האחרונות הנושא התחיל להיכנס למודעות וגם ללימודי הרפואה, ובוועדה של משרד הבריאות יש קולות שקוראים להכניס אותו לבחינות, כדי שגם התחום הזה יקבל דגש בלימודים". לדבריה, עצם העובדה שסטודנטיות לרפואה שומעות הרצאות בנושא, מדהימה. "לפני 10 שנים, כשאני למדתי, לא שמעתי על זה מילה".

תסמיני מחלה שונים לגברים ונשים

בשנים האחרונות התרחבה המודעות להבדלים המובהקים בין נשים לגברים בכל הקשור למחלות הלב, ואף נעשו מחקרים בתחום זה. עם זאת רוב המחקרים הרפואיים נעשו על גברים, אף שמדובר בביולוגיה שונה לגמרי מזו של אישה.

"אצל גברים מדובר במחלה של כלי דם גדולים, ולכן גם ההתקפים מאוד דרמטיים וחדים, ובאים לידי ביטוי בכאב חד בחזה ובקוצר נשימה", אומרת ברוך.

"אצל נשים, לעומת זאת, מדובר בכלי דם קטנים, ולכן התסמינים הרבה יותר מעורפלים, ובין השאר באים לידי ביטוי בתחושת עייפות, בחילות וכאבי בטן, כך שקשה יותר לאבחן אותם. בנוסף, אצל גברים הסיכון למחלות לב עולה עם הגיל, ואילו בקרב נשים הסיכון עולה עם הפסקת הווסת, שקורית לכל אישה בגיל אחר".

אחת ההשלכות של עריכת רוב המחקרים רפואיים בתחום מחלות הלב על גברים, היא שגם הטיפול השכיח מותאם יותר לגברים. "צנתור, למשל, שזו הפרוצדורה השכיחה ביותר לטיפול בלב, מתאים לכלי הדם הגדולים של גברים, ולא ללב הנשי, שהוא קטן הרבה יותר", אומרת ברוך. "גם התרופות שנוטלים לטיפול במחלות לב מעוררות הרבה יותר תופעות בקרב נשים, בדיוק מאותה סיבה".

במחקרים גם נמצא כי הטרדה מינית, שמהווה טראומה עבור נשים, היא גורם סיכון עצמאי ובלתי תלוי למחלות לב וכלי דם. "זה מטורף עד כמה הממצא הזה משמעותי", אומרת ברוך. "אבל ייקח זמן רב עד שהוא יקבל את הזרקור המגיע לו".

"הריון הוא חלון לעתיד הבריאותי של האישה"

גם בתחומים שבהם כן נעשו מחקרים על גברים ונשים, וכבר הגיעו למסקנות, הממצאים לא מחלחלים לציבור הרחב. "ידוע, למשל, שהריון הוא חלון לעתיד הבריאותי של האישה", אומרת ברוך. "אי-ספיקת שליה, סוכרת הריון או רעלת הריון נחשבים לגורמי סיכון למחלות כלי דם, ולמחלות לב עתידיות.

"עם זאת איש לא אומר זאת לנשים שלקו בתסמינים אלה בהיריון, וכשהן מגיעות לרופא עם מחלות כלי דם בגיל 50, איש לא שואל אותן על ההיריון שהיה להן, עקב חוסר מודעות. כשאני פוגשת אישה שסובלת מסוכרת היריון או רעלת היריון, אני מבקשת ממנה לציין זאת גם בהמשך חייה, בכל מפגש עם רופא".

לעומת תחום הלב, קיימים ברפואה תחומים שבהם גברים סובלים מתת אבחון ותת טיפול. שלא במפתיע, מדובר בתחומים שבאופן סטראוטיפי יוחסו לנשים.

"דיכאון וחרדה, למשל, שנקשרו לנשים במהלך ההיסטוריה, נחקרו בעיקר על נשים, וגם אוסתיאופורוזיס (היחלשות העצם), נקשר באופן פואטי לשבריריות הנשית, וכמעט שלא נחקר על גברים. זה נכון שיש יותר נשים שסובלות מהמחלה – 50% נשים לעומת 20% גברים מעל גיל 50, אבל תת-הטיפול בגברים מדאיג.

"מחקר שעקב אחר אוכלוסיה עם שבר אוסטאופורוטי הראה שכ-25% מהנשים קיבלו טיפול להעלאת צפיפות העצם, לעומת ל-4.5% בלבד מהגברים שלקו בכך".

קודם מסיימות את ההכנות לשבת

ההקשר התרבותי וחוסר המודעות משפיעים גם על האופן שבו נשים מטפלות בבעיות הבריאות שלהן. על פי מחקרים, נשים שעוברות התקף לב פונות לעזרה רק 54 שעות לאחר הופעת התסמינים, לעומת 16 שעות שזה לוקח לגברים.

"בין הרופאים שעובדים בחדרי מיון ובמוקדי רפואה דחופה יש בדיחה פנימית שלפיה נשים שמגיעות לקבל עזרה דחופה, מקפידות לסיים קודם את ההכנות לשבת. שמנו לב שתמיד רגע לפני כניסת השבת יש גל נשים שמגיעות למוקדים.

"ממה שאני רואה בשטח, בניגוד לגברים, נשים דוחות את הפנייה לעזרה. הן קודם כל יטפלו בכל המשימות שלהן, כמו לשלוח את הילדים לבית ספר, לארגן את כל הדברים ורק אז יתפנו לטפל בעצמן, גם אם זה התקף לב".

ברוך מדגימה כיצד ההקשר התרבותי משפיע על הטיפול הרפואי, מהחוויות האישות שלה. "לאורך כל חיי כאישה, לימדו אותי פחות להתלונן. אמרו לי תרגעי, אל תהיי היסטרית. כל חיי סבלתי מחוסר עמוק בברזל, שאצל נשים לרוב מיוחס למחזור החודשי. תמיד אמרו לי, קחי תוספים ואין מה לעשות.

"רק בסוף ההיריון הראשון שלי, כשכבר הייתי רופאה בעצמי, החלטתי להיבדק לצליאק על דעת עצמי, ולקחתי לעצמי בדיקות דם. לא סיפרתי על זה לאיש חוץ מבעלי, וגם לו סיפרתי על זה בסוג של התנצלות. לא רציתי שיחשבו שאני הריונית היסטרית. כשהבדיקות חזרו התברר שאני סובלת מהמחלה כבר שנים רבות".

ברוך סבורה כי אילו הייתה גבר, האבחון היה נעשה הרבה יותר מוקדם, לנוכח התוצאות הנמוכות שהתגלו בבדיקות. "הרופאים אליהם פניתי ייחסו אוטומטית את חוסר הברזל לעובדה שאני אישה ומקבלת מחזור חודשי. צריך לזכור שגם הרופאים הם בני אדם שחיים באותה תרבות שמקטינה נשים, ומבטלת את התלונות שלהן גם בהקשר הרפואי".

יחסי ציבור רעים לפמיניזם

ברוך נולדה בפרדס כץ, השכונה החילונית בבני ברק, לאב רואה חשבון ואמא רופאה, כך שהדרך למקצוע הייתה סלולה בתודעתה. לנגד עיניה היא ראתה את הוריה מפלסים את דרכם המקצועית כדי להגיע למעמד סוציואקונומי יציב.

"אני באה ממשפחה מזרחית. שני הוריי באו ממשפחות מרובות ילדים. כשהייתי בת שלוש הם עזבו את פרדס כץ ועברו לראשון לציון.

"כשהייתי צעירה חשבתי שזה שאני מזרחית לא משפיע עלי, אבל ככל שאני מתבגרת אני רואה שזה שטויות. הייתי אחת המזרחיות היחידות בכיתה שלי בלימודי רפואה, וזה לא מייצג את אחוז המזרחיים באוכלוסייה"

"כשהייתי צעירה חשבתי זה שאני מזרחית לא משפיע עלי, אבל ככל שאני מתבגרת אני רואה שזה שטויות. אני מבינה שהייתי אחת המזרחיות היחידות בכיתה שלי בלימודי רפואה, וזה הרי לא מייצג את אחוז המזרחיים באוכלוסייה.

"אותו הדבר לגבי הפמיניזם. כל חיי אמרתי שאני לא פמיניסטית, כי יש לזה יחסי ציבור רעים, אבל בפועל תמיד הייתי פמיניסטית. משפחתי תמיד קידמה ערכי שוויון לכל האוכלוסייה, אז אולי לא הייתי אקטיביסטית, אך האמנתי בשוויון.

"רפואה זה תחום שמרני וטוב שכך, מכיוון שמדובר בחיים ומוות. מצד שני כולנו חייבים לאתגר את החשיבה הסטנדרטית שלנו. רפואה היא גם מראה של התרבות והחברה, והיא לא יכולה לקפוא בזמן. התרבות שלנו היום שואפת לשוויון זכויות ולא רק מגדרי, אלא גם עבור כל קבוצות החברה שלא בתוך ההגמוניה".

מסורת של הרחקת נערות

בחצי שנה האחרונה מתגוררת ברוך בארה"ב לצורכי המחקר של בעלה. משם היא מקדמת מחקר שעוסק בהשפעת הווסת על חיי הנערות בארץ, יחד עם נגה שיפמן, בוגרת בית הספר לרפואה בטכניון. המחקר מבוסס על מחקרי menstrual poverty בעולם, שגורסים כי במדינות אפריקה ומזרח, ואפילו בקהילות מסוימת בארה"ב, קיימות מסורות של הרחקת נערות מהחברה בזמן הווסת.

"תחום בריאות לב האישה קיבל פוקוס מיוחד בשנים האחרונות, קמו מרפאות שעוסקות בלב האישה. קמו גם מרפאות לפסיכיאטריה של האישה. בתחומים אחרים הפער עדיין גדול, אבל אנחנו מתחילים להתקדם לצמצומו"

היא מספרת כי חוסר המודעות וחוסר האמצעים, מובילים לפגיעה בהשכלה ולבידוד חברתי של נערות במקומות שונים בעולם. "אנחנו רוצות לבדוק עד כמה הופעת הווסת אצל נערות ונשים משפיעה על היעדרות מבית הספר, ועל התפקוד האקדמי של נערות ונשים, וכיצד הדרכה בנושא משפיעה על אורח החיים שלהן.

"אנחנו משערות שהתופעה של הרחקת נערות מהחברה בזמן הווסת קיימת במידה כזו או אחרת גם בארץ. נבדוק את הפריפריה הגאוגרפית, באוכלוסיות יהודיות חילוניות ויהודיות דתיות, וכן במגזר הערבי".

ברוך מעידה, כי מאז שסיימה את לימודי הרפואה, המודעות להשפעת המגדר על הרפואה עלתה בצורה משמעותית. "תחום בריאות לב האישה קיבל פוקוס מיוחד בשנים האחרונות, וכחלק מכך קמו גם מרפאות שעוסקות בלב האישה.

"גם בתחום הפסיכיאטריה קמו מרפאות לפסיכיאטריה של האישה. בתחומים אחרים הפערים עדיין גדולים, אבל אנחנו מתחילים להתקדם לצמצומו".

עוד 1,480 מילים
כל הזמן // יום שני, 21 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות ממליץ לחסן נגד קורונה בני 15-12

נתניהו תקף את מדיניות ה"אין הפתעות", שעליה סיכם לפיד עם מקבילו האמריקאי וטען שמשמעותה היא שישראל לא תוכל לתקוף את איראן מבלי לעדכן קודם את ארצות הברית, והדבר מהווה "פגיעה חמורה בליבת הביטחון" ● גנץ בתגובה: מביך ומסוכן שנתניהו עושה שימוש בשיחות אינטימיות עם בעלת ברית לצרכים פוליטיים ● גפני נגד בנט: "חתיכת אפס"

עוד 44 עדכונים

גבר שמדיר נשים צועק על יו"ר הוועדה המסדרת שהיא ילדה קטנה

במהלך דיון בועדה המסדרת בכנסת כינה ח״כ מאיר פרוש את עידית סילמן יו״ר הועדה המסדרת ויו״ר הקואליציה ״ילדה קטנה״ ו״תינוקת״.

מי שעוקבים אחרי סילמן בשבוע מאז הוקמה ממשלת השינוי ודאי יסכימו שאפשר כבר עכשיו להעניק לה את פרס גננת השנה. בטון סבלני ומכיל היא מציבה גבולות בריאים של שיח מכבד, כולל הסברים מעודדי אמפתיה וחיזוק הבטחון העצמי של לילדים האבודים של האופוזיציה.

בדיון בועדה המסדרת בכנסת כינה ח״כ מאיר פרוש את עידית סילמן, יו״ר הועדה ויו״ר הקואליציה ״ילדה קטנה״ ו״תינוקת״. העוקבים אחריה מאז הקמת ממשלת השינוי ודאי יסכימו שהיא ראויה לפרס גננת השנה

״הייתי מורה, מזכירה לך, אני זוכרת את הכל״ הצהירה לפני כמה ימים בועדה והמשיכה להסביר לקטי שטרית איך אנחנו מדברים כדי לא לפגוע בחברים:

״את, שכמוני ניהלה ביחד איתי בשנה האחרונה את השדולה לבריאות הנפש ומניעת אבדנות, לא יכולה להשתמש במילה 'פוסט-טראומה' לדיון הקודם, אנחנו נכבד את הפוסט-טראומטים. תודה חברת הכנסת. נדבר בשפה שהיא נכונה ומתאימה״.

כשאורית סטרוק נעלבה, היא הביעה תדהמה אמהית: ״שנייה הפניתי את הראש ופספסתי״, והתפנתה להשקיט ולבנות לסטרוק את הבטחון לדבר מול הכיתה.

אבל כשמאיר פרוש התחצף לא היתה ברירה אלא להשתמש בקול הממשמע, ואף להוציא אותו החוצה.

אני לא מקנאה במאיר פרוש. האיש ח״כ מ-1996. אבא שלו היה ח״כ לפניו. בן שלו ראש עירייה. הוא רגיל לחיים הטובים בשלטון, וכשמשהו לא מוצא חן בעיניו הוא עושה שביתת רעב או קושר את עצמו לדוכן הנאומים של הכנסת. מאיר פרוש הוא לא האיש שיתן לאיזה אשה להגיד לו מה לעשות. אך אבוי, קמה ממשלת שינוי. ממשלה, שמרוב שאין לחבריה מכנה משותף אידאולוגי, הם מוצאים מכנה משותף אדמיניסטרטיבי ואחרי 12 שנה שהכנסת והממשלה התנהלו כמו בית משוגעים, הם עושים ועושות סדר. פגישות שבועיות, אקסלים, וגם תרבות דיון אלמנטרית.

אני לא מקנאה במאיר פרוש. האיש ח״כ מ-1996. אבא שלו היה ח״כ לפניו. בנו ראש עירייה. הוא רגיל לחיים הטובים בשלטון. פרוש הוא לא האיש שיתן לאיזה אשה להגיד לו מה לעשות

אין מדינה דמוקרטית בעולם שבה גבר שמדיר נשים ממפלגתו היה יכול לצעוק על יו״ר הועדה המסדרת בפרלמנט שהיא ״ילדה קטנה״. העובדה שפרוש פרק עול כך מעידה לא רק על ההיררכיה השמרנית שלפיה הוא חי – אלוהים מעל האדם, הגבר מעל האשה, היהודי מעל הערבי, הסטרייט מעל הלהט״ב, הלבן מעל השחור, והמבוגר מעל הצעיר וכן הלאה – אלא על קושי אמיתי להבין שנגמרה החגיגה.

כשכל משאבי המדינה היו מגוייסים לטרלול האוטוקרטי של הנאשם בפלילים. שהגבר החרדי היה יכול לדבר איך שבא לו. שתרבות השחיתות והכאוס בירכה את ביזוי הזולת בקרקס שמרני, דורסני וגס רוח.

לממשלת השינוי יש עבודה רבה בניקוי אורוות השחיתות ובניית תשתית של ממשלה וכנסת מתפקדות. אבל יש לה גם עבודת חינוך חשובה. עליה לחנך את מי שעד לפני שבוע ידעו רק להשתין מהמקפצה, שכבוד הוא לא ירושה אלא תגמול לכבוד שאדם נותן לזולת, ללא הבדל דת, גזע ומין.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 434 מילים ו-1 תגובות

הוסטל של אלו"ט להורי דיירים: קחו אותם הביתה

הבקשה החריגה של ההוסטל לבוגרים עם אוטיזם נובעת ממחסור חמור במתנדבים, ועובדים שלא ממהרים לחזור מהחל"ת ● ההוסטל מפר לכאורה את ההסכם עם בני המשפחה, שכן הוא אמור לפעול כל השנה ● הורה לבן 32: "ביקשו שאקח אותו הביתה במשך השבוע וזה לא אפשרי. זו שערורייה" ● אלו"ט בתגובה: "תמיד קשה לגייס אנשי צוות ועכשיו אפילו יותר. פועלים לפתור את המצוקה בבית הספציפי"

עוד 585 מילים

הנוסעים עדיין לא נוהרים לרכבות כמו פעם

בימי השיא של טרום הקורונה, כ-270 אלף נוסעים מילאו את הרכבות בימי ראשון ● בשבוע שעבר, אחרי התאוששות עקבית במספר הנוסעים, התפוסה הגיעה ל-177 אלף ● לאן נעלמו כ-100 אלף? ● אפשרות מדאיגה במיוחד: בשנת הקורונה הם קנו אוטו ויושבים עכשיו בפקקים ● להחזיר אותם לרכבות הוא האתגר הגדול של מרב מיכאלי

עוד 791 מילים

למקרה שפיספסת

האטרקציה התיירותית הלוהטת במפרץ הפרסי סובלת בימים אלה מהתפרצות קורונה קשה ● זה קורה דווקא אחרי שיותר מ-70% מאוכלוסיית איחוד האמירויות חוסנה מפני הנגיף ● גם בבריטניה ובאיי סיישל המחוסנות אירעו התפרצויות ● אבל מספר החולים הקשים והמתים נותר נמוך, והמומחים אינם מודאגים. בינתיים

עוד 1,166 מילים

עוד מצעד איוולת של הימין הרדיקלי

קיום מצעד הדגלים בשבוע שעבר נבע משיקולים אינטרסנטיים צרים של פוליטיקאים רדיקלים חסרי אחריות. דווקא הנשים בממשלה הנכנסת יוכלו להוריד את גובה הלהבות ולהוביל אותנו לחברה מתוקנת ופחות משוסעת

התעקשותם של פוליטיקאים ימנים חסרי אחריות לקיים מצעד דגלים חוזר בניגוד לדרישת השב"כ וגורמים נוספים במערכת הביטחון, מהווה חציית קו אדום בוהק שמשקף התנהלות בה אנשי ציבור מקריבים את שלום וביטחון הציבור על מזבח המחלוקת והמתיחות הפוליטית.

התעקשות פוליטיקאים ימנים חסרי אחריות לקיים מצעד דגלים חוזר בניגוד לדרישת השב"כ וגורמים ביטחון נוספים, משקפת התנהלות של אנשי ציבור, המקריבים את שלום הציבור על מזבח המחלוקת הפוליטית

אין עוררין על העובדה שקיום מצעד הדגלים בהובלת חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר וחבר מרעיהם עשויה להבעיר מחדש את השטח. הם עלולים לשחק לידי חמאס, שעדיין נמצא בעיצומו של המאבק אל מול אבו מאזן וגורמי הפת"ח ביהודה ושומרון. זאת בעקבות ההחלטה לבטל את הבחירות לרשות במהלך החודש שעבר, דבר שכאמור היווה קטליזטור מרכזי בשיקולים לפתיחת חזית אל מול ישראל והוצאתו של חמאס מבידוד בינלאומי כמעט מוחלט, למעט הגב המדיני של איראן.

לא רק בשל התבטאויות פוליטיקאים ומנהיגים בישראל, ביו"ש וברצועת עזה, אלא גם מניתוח ההיסטוריה המאוד לא רחוקה של מצעד הדגלים האחרון, דאג חמאס למצב את עצמו כגורם הפלסטיני הראשי שיוצא להגנת קודשי האיסלאם במסגד אל אקצה ובשכונת שייח ג'ארח.

ההיסטוריונית פרופסור ברברה טוכמן הגדירה את המושג מדינאות אווילית באמצעות שלושה פרמטרים:

  1. חובה שתוצאותיה השליליות ייראו בעליל בזמן הביצוע ולא במבט לאחור.
  2. העובדה שעל שולחן מקבלי ההחלטות ניצבה אלטרנטיבה ראויה לפתרון המשבר שלא נלקחה בחשבון.
  3. ואותה מדיניות אווילית התבצעה על ידי קבוצה או שליט יחיד, ונשארה בתוקף במשך למעלה מדור פוליטי אחד.

האם אכן ישנה דרך פעולה אלטרנטיבית שראוי היה לנקוט בעת הזו? התשובה לכך ברורה; על פי המלצות המשטרה, מארגני המצעד יכולים היו לדחות אותו או להציע מסלול חלופי. למרות ההמלצות של גורמי הביטחון, בחרה קבוצה של חברי כנסת ואישי ציבור להפר את החלטות גורמי הביטחון, תוך שימוש נלוז בחסינות הפרלמנטרית ובגורמי האכיפה כדי לאבטח את הארוע הפרובוקטיבי שמתוכנן, ולתקוע מסמר בעיניהם של גורמי הביטחון והאכיפה.

קבוצת חכ"ים ואישי ציבור הפרה את החלטות גורמי הביטחון, תוך שימוש נלוז בחסינות הפרלמנטרית ובגורמי האכיפה כדי לאבטח את האירוע הפרובוקטיבי שתוכנן

ישראל היא חברה מרובת תרבויות. על מנהיגיה להכיר בכך ולדעת להקשיב גם לתפישות העולם ולקולות. אותם מנהיגים צריכים להנמיך את הלהבות, במקום ללבות את האש. הם צריכים לצמצם את מוקדי החיכוך, להבין אותם ולייצר שיח בין הניצים.

חלקים גדולים בעם מייחלים לממשלה שפויה שתרגיע את הרוחות ותעבוד בשביל הציבור, במקום  ממשלה שמלהיטה את הרוחות, וזורעת פחד ושנאה וחרדה תמידיים בלב הציבור.

הקולות הנשמעים על ידי ראשי מפלגות בקואליציה המתגבשת, יוצרים את הרושם שאנחנו צועדים בכיוון הנכון. מי היה מאמין למשל שאיבתיסאם מרעאנה תציע לעידית סילמן להתארח בביתה הואיל והאחרונה חוששת לביטחונה האישי.

אולי דווקא הנשים משני צדי המתרס הפוליטי יראו את הדרך הנכונה לחברה מתוקנת. בסוף השבוע האחרון פרסם דוברו האישי יאיר לפיד פוסט בפייסבוק, שבו גולל את הסיבה העיקרית להצלחת המו"מ הפוליטי הקשה והמורכב שידענו מאז קום המדינה, כשהסיבה לדבריו היא אותן חברות כנסת שמגיעות מהמפלגות השונות.

זאת בזכות היצירתיות והסבלנות, שאינה נכנעת לקשיים ויודעת לשים את מאבקי האגו והשררה בצד. התנהלותן האצילית של אותן פוליטיקאיות משקפת יכולת לדחות סיפוקים ורצונות מידיים ולראות מעבר לאופק. הן אלה שיצליחו להתגבר על מדיניות האיוולת.

מה הסיבה שהמו"מ הפוליטי המסובך בתולדות המדינה הצליחבמסדרון הארוך בקומה ה-6 של כפר המכביה התקבצו במשך 28 יום הכוחות…

Posted by Roei Konkol on Friday, June 4, 2021

פרופ' אסנת עקירב היא פרופסורית ישראלית למדע המדינה וראש החוג לממשל ולחברה אזרחית באקדמית גליל מערבי (צילום: אקדמית הגליל המערבי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 506 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

34 תפקידים בכירים במינויים אישיים ממתינים לאיוש בלשכת ראש הממשלה ● אבל הכיסאות והפאנלים כבר הוחלפו, ואתמול נפגשה הממשלה החדשה לישיבת עבודה ראשונה ● שבוע אחרי השבעתה, ממשלת בנט-לפיד החלה לעבוד, ובעלי התפקידים בלשכות מסתגלים למציאות חדשה - כולל מצוקת חנייה

עוד 891 מילים ו-1 תגובות

אז מה למדנו מהעשור החולף? ● שהגירעון התקציבי יוצא בערך כפול מהתחזית ● שפיקוח הכנסת על פעילות הממשלה נחלש ● ושבפועל, התקציב הפך לפלסטלינה בידי הממשלה ● אם ממשלת בנט-לפיד מבקשת באמת לחולל שינוי בעקרונות השלטוניים בישראל, עליה לבחור, כאקט אסטרטגי, להעביר את תקציב המדינה כל שנה ● פרשנות

עוד 1,154 מילים

המשחק הכפול של הנגיד

נגיד בנק ישראל אמיר ירון ממליץ בתקשורת על הגדלת היצע הדירות כפתרון לביקוש הרב ומתעקש שזה מה שיביא להתמתנות המחירים ● אבל בפועל, הוא עצמו קיבל החלטות שנועדו לגרום למצב ההפוך ● פרשנות

עוד 720 מילים ו-1 תגובות

תחקיר מסיבות רועשות, תאורה חזקה - ובקרוב מתחם הופעות ענק

רט"ג הכריזה על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים ● אלא שבלב המכתש מקיימים לאחרונה אירועים והופעות ● מטיילים מתלוננים על תאורה חזקה ורעש שמגיע למרחקים ● ראש המועצה אישר הקלות ליזמים ומקדם בשטח הסמוך הקמה של אמפי הופעות ● ברט"ג חתמו על התוכנית בלי תסקיר סביבתי, והתושבים חוששים שמדובר באסון סביבתי

עוד 2,716 מילים ו-2 תגובות

אדלשטיין: נתניהו עשה כל טעות אפשרית, אנצח אותו בפריימריז

הממשלה בוחנת את האפשרות לקנוס הורים לילדים מפרי בידוד ● במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את חובת המסכות בחללים סגורים ● אלקין אחראי למצוא פתרון למתנגדי חוק האזרחות ● הציונות הדתית פתחה לשכה במאחז אביתר ● ליברמן ואלקין שוקלים תוכנית המשך ל"מחיר למשתכן" ● עובדים במשרד רה"מ מאששים: "הייתה גריסה משמעותית" של מסמכים

עוד 63 עדכונים

הקואליציה והאופוזיציה נערכות למלחמת התשה

נתניהו החליט בסוף השבוע להתנגד לחוק האזרחות, מה שאומר שלממשלה אין רוב ● במקום, הליכוד יגיש הצעת חוק הגירה דרקוני על מנת להביך את הקואליציה ● מקורב לנתניהו: "אנחנו לא משנים את הערכים שלנו, אנחנו מקצינים אותם" ● בליכוד בינתיים מסתמנת פשרה: הפריימריז ייערכו בדצמבר ● ואילו גנץ מתנהל כמי שיצא למסע נקמה אישי נגד נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד תגובה. אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי - אודיע זה ברבים זה. לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכא... המשך קריאה

עוד תגובה.
אני אחד שמאמין שכדה"א חייב להיפרד בהדרגה המקפיטליזם, אחרת, פיניטו, טוטאל-לוס; זאת דעתי, והיא מוצקה ביותר, אם אשנה את דעתי – אודיע זה ברבים זה.
לענייננו, הממשלה הזאת בנויה מכאלה שממש לא מתחברים לאג'נדה שלי, לאנטי-קפיטליזם, ובכל זאת לתחושתי, ההתגלגלות של העניינים אולי, אולי, לא בטוח, אולי, תביא לשינוי גם בתפיסת העולם הכללית בנושא הנדון – אולי!
אף אחד לא יודע מה יהיה, הכל סטטיסטיקה והסתברות, אך ההגיון הישר, שלי לפחות, אומר שבקצב הזה כדה"א לא ישרוד

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה ... המשך קריאה

חקירת מכירת צוללות אסטרטגיות למצריים מאחורי גבם של שר הבטחון והרמטכל זאת לא רדיפה אישית. זאת חקירת העבירה הבטחונית הכי חמורה מזה 2000 שנה

זה ברמה של ישראל מוכרת צנטרגופות לאירן. גם זה היה יחשב אישי?

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעול... המשך קריאה

אני באופן אישי מאמין שקושי מחשל, שאתגרים מייצרים תושייה ויצירתיות: ככל שהאופוזיציה תתיש את הקואליציה, ככה ישראל תרויח, תשתפר, תשתדרג, תתייעל. ביבי וחסידיו זה ארגון פשע, וארגון פשע כשעולים עליו הוא עוד יותר פושע, עוד יותר 'כל האמצעים כשרים' וכו'. לתחושתי, לפיד ושותפיו לא פראיירים, הם יודעים עם מי יש להם עסק, ולכן ידעו את השבילים ללכת בהם כדי להתמודד עם ההפרעה החולנית של הצחנה הקיצונית שזה עתה סולקה מהשלטון

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

בלפור יפונה ב-10 ביולי, עד אז לא יתקיימו שם פגישות רשמיות

גנץ: מקדם ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות ● הליכוד: ממשיך ברדיפה עיוורת נגד נתניהו ● במשרד רה״מ יבחנו בשבוע הקרוב את הטענות לגריסת מסמכים ● אשכנזי: היינו צריכים להיות יותר אגרסיביים עם נתניהו ● משרד הבריאות: החיסונים שהעברנו לפלסטינים תקינים ● הרשות: היו עלולים להוביל לאסון ● מחר צפויה הממשלה לאשר את ועדת החקירה לאסון במירון

עוד 18 עדכונים

בריטניה סוערת לאחרונה סביב שחרורו הצפוי של הרוצח קולין פיצ'פורק, אחרי 33 שנים בכלא ● פיצ'פורק, שאנס ורצח שתי נערות בשנות ה-80, הוא הרוצח הראשון בהיסטוריה שנתפס בזכות שימוש בפרופיל די-אן-איי בחקירת משטרה ● שאול אדר ראיין בעבר את אלק ג'פריס, המדען שפיצח את השיטה ועזר בתפיסת פיצ'פורק ● כעת הוא חוזר אל הפרשה ששינתה לחלוטין את המדע הפורנזי

עוד 2,532 מילים

לראשונה מאז ימי היטלר: רב צבאי בגרמניה

הוא בן למשפחת שורדי שואה ומבין היטב את כל מי שחושב שהוא השתגע ● רבי מרדכי אליעזר באלה, הרב הראשון של צבא גרמניה אחרי כמעט 90 שנה, מסביר בראיון לזמן ישראל: "אנחנו לא צריכים לתת להיסטוריה לשתק אותנו ולמנוע מאיתנו להתקדם"

עוד 908 מילים

אנטישמיות אריסטוקרטית מאוד

משפחת אצולה גרמנית תובעת פיצויים על נכסים שהוחרמו על ידי הרוסים אחרי מלחמת העולם השנייה ● עליה להוכיח שנסיך הכתר וילהלם לא תמך בנאצים ● ד"ר סטפן מלינובסקי, שחקר את היחסים בין היטלר לאצולה, מסביר שהתביעה פותחת תיבת פנדורה עצומה ● נכון, ניסיון ההתנקשות בפיהרר ב-1944 משויך לבני אצולה, אך איש לא יוכל למחוק מההיסטוריה את יחסיהם הבעייתיים עם הנאצים

עוד 2,062 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה