אילוסטרציה (צילום: istockphoto)
istockphoto
ד"ר ליאור ברוך מביאה את הרפואה המגדרית לישראל

מהפכת הרפואה הפמיניסטית

גברים מתלוננים על לחץ בחזה בעת התקף לב, ומקבלים טיפול אופטימלי ● נשים מדווחות על כאבי בטן ובחילה, לפעמים באיחור רב, והרופאים מתקשים לאבחן אותן ● ד"ר ליאור ברוך מנסה לשנות את התודעה במערכת הבריאות, ולאמץ את המונח "רפואה פמיניסטית" ● "נשים קודם כל יטפלו בכל המשימות שלהן, כמו לשלוח את הילדים לבית ספר, ורק אז יתפנו לטפל בעצמן - גם אם זה התקף לב" ● ראיון

זה קרה בשנה הראשונה של הפרקטיקה הרפואית. ד"ר ליאור ברוך עבדה כרופאת בית לפני הגיוס לצבא, ונקראה לשני ביקורי בית. "שתי הקריאות הגיעו במקביל – קריאה מגבר כבן 70 עם לחץ בחזה, וקריאה מאישה באותו הגיל שחשה בחילה. באופן טבעי ניגשתי קודם לגבר, כי לחץ בחזה הוא סימפטום מדאיג יותר.

"רק לאחר שבדקתי את הגבר והבנתי שמדובר במשהו זניח, הגעתי לאישה. היא נראתה ממש רע, אבל התלוננה רק על בחילות וכאבי בטן. בדקתי אותה, ולא ידעתי לקבוע מה יש לה, כי לא נראה היה שיש לה משהו שקשור למערכת העיכול.

"כשהקשבתי ללב שלה היה נדמה לי ששמעתי פעימה אחת לא סדירה. כשעשיתי לה א.ק.ג חשכו עיניי – הבנתי שממש ברגע זה האישה עוברת התקף לב, רק בלי לחץ בחזה, בלי הקרנה על יד שמאל, ובלי התסמינים שכולנו מכירים, וששכיחים בעיקר אצל הגברים. מיד הזעקתי אמבולנס ושלחתי אותה לבית חולים".

זו הייתה הפעם הראשונה שבה ד"ר ברוך, נשואה ואם לשניים, הבינה כיצד המין והמגדר יכולים להשפיע על הבריאות. "אני זוכרת את ההלם שהייתי שרויה בו. הבנתי שיכולתי לפספס את התקף הלב הזה בקלות, כי כל מה שלמדתי בבית הספר לרפואה לא התייחס כלל להבדלים המגדריים בין גבר לאישה.

"במשך כל הלימודים שלי היה רק רופא אחד שאמר לנו לזכור שאצל אישה התקף לב יכול להופיע בצורה שונה לגמרי מאשר אצל גבר. מזל שזכרתי את זה".

ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)
ד״ר ליאור ברוך (צילום: איירין אקסן לונדון)

מבלי להכריע אם מדובר במזל או מחדל, ברוך התייחסה לאירוע כאל קריאת השכמה, וב-7 השנים האחרונות היא פועלת בתחום "הרפואה הפמיניסטית".

"המצאתי את המושג הזה בשאיפה שהוא יתפוס, והוא אכן תפס״, אומרת ברוך, "בהמשך גיליתי שיש עוד עשייה כזו בארץ ובעולם, רק תחת שמות שונים.

"מדובר ברפואה מגדרית שמודעת להבדלי מין ומגדר של מחלות שונות, ומדברת בלשון פמיניסטית ועם רגישות מתאימה. רציתי לקדם רפואה שוויונית לנשים ולקבוצות מיעוט אחרות – ללהט"ב, לקבוצות מיעוט אתניות ולקבוצות אחרות, שלא מקבלות את שירותי הרפואה האופטימליים עבורן".

"הריון הוא חלון לעתיד הבריאותי של נשים. אי-ספיקת שליה, סוכרת הריון או רעלת הריון הם גורמי סיכון למחלות לב עתידיות. אך כשהן מגיעות לרופא בגיל 50, איש לא שואל אותן על ההיריון שהיה להן, עקב חוסר מודעות"

בשנת 2013 הקימה ברוך אתר בשם "לבריאותה", והחלה לכתוב על רפואה בהקשר המגדרי. כחלק מהעיסוק שלה בתחום היא גם מעבירה הרצאות לקהל הרחב, משתתפת בתכניות הכשרה של צוותים רפואים, מייעצת כיצד להחיל תיאוריות פמיניסטיות על פרקטיקה יומיומית, וכן לוקחת חלק בוועדת מנכ"ל משרד הבריאות לבריאות מגדרית, שהיא ועדה ראשונה מסוגה בארץ, שמטרתה לייעץ לשר הבריאות בכל הקשור ליצירת שוויון מגדרי במערכת הבריאות.

"בשנים האחרונות הנושא התחיל להיכנס למודעות וגם ללימודי הרפואה, ובוועדה של משרד הבריאות יש קולות שקוראים להכניס אותו לבחינות, כדי שגם התחום הזה יקבל דגש בלימודים". לדבריה, עצם העובדה שסטודנטיות לרפואה שומעות הרצאות בנושא, מדהימה. "לפני 10 שנים, כשאני למדתי, לא שמעתי על זה מילה".

תסמיני מחלה שונים לגברים ונשים

בשנים האחרונות התרחבה המודעות להבדלים המובהקים בין נשים לגברים בכל הקשור למחלות הלב, ואף נעשו מחקרים בתחום זה. עם זאת רוב המחקרים הרפואיים נעשו על גברים, אף שמדובר בביולוגיה שונה לגמרי מזו של אישה.

"אצל גברים מדובר במחלה של כלי דם גדולים, ולכן גם ההתקפים מאוד דרמטיים וחדים, ובאים לידי ביטוי בכאב חד בחזה ובקוצר נשימה", אומרת ברוך.

"אצל נשים, לעומת זאת, מדובר בכלי דם קטנים, ולכן התסמינים הרבה יותר מעורפלים, ובין השאר באים לידי ביטוי בתחושת עייפות, בחילות וכאבי בטן, כך שקשה יותר לאבחן אותם. בנוסף, אצל גברים הסיכון למחלות לב עולה עם הגיל, ואילו בקרב נשים הסיכון עולה עם הפסקת הווסת, שקורית לכל אישה בגיל אחר".

אחת ההשלכות של עריכת רוב המחקרים רפואיים בתחום מחלות הלב על גברים, היא שגם הטיפול השכיח מותאם יותר לגברים. "צנתור, למשל, שזו הפרוצדורה השכיחה ביותר לטיפול בלב, מתאים לכלי הדם הגדולים של גברים, ולא ללב הנשי, שהוא קטן הרבה יותר", אומרת ברוך. "גם התרופות שנוטלים לטיפול במחלות לב מעוררות הרבה יותר תופעות בקרב נשים, בדיוק מאותה סיבה".

במחקרים גם נמצא כי הטרדה מינית, שמהווה טראומה עבור נשים, היא גורם סיכון עצמאי ובלתי תלוי למחלות לב וכלי דם. "זה מטורף עד כמה הממצא הזה משמעותי", אומרת ברוך. "אבל ייקח זמן רב עד שהוא יקבל את הזרקור המגיע לו".

"הריון הוא חלון לעתיד הבריאותי של האישה"

גם בתחומים שבהם כן נעשו מחקרים על גברים ונשים, וכבר הגיעו למסקנות, הממצאים לא מחלחלים לציבור הרחב. "ידוע, למשל, שהריון הוא חלון לעתיד הבריאותי של האישה", אומרת ברוך. "אי-ספיקת שליה, סוכרת הריון או רעלת הריון נחשבים לגורמי סיכון למחלות כלי דם, ולמחלות לב עתידיות.

"עם זאת איש לא אומר זאת לנשים שלקו בתסמינים אלה בהיריון, וכשהן מגיעות לרופא עם מחלות כלי דם בגיל 50, איש לא שואל אותן על ההיריון שהיה להן, עקב חוסר מודעות. כשאני פוגשת אישה שסובלת מסוכרת היריון או רעלת היריון, אני מבקשת ממנה לציין זאת גם בהמשך חייה, בכל מפגש עם רופא".

לעומת תחום הלב, קיימים ברפואה תחומים שבהם גברים סובלים מתת אבחון ותת טיפול. שלא במפתיע, מדובר בתחומים שבאופן סטראוטיפי יוחסו לנשים.

"דיכאון וחרדה, למשל, שנקשרו לנשים במהלך ההיסטוריה, נחקרו בעיקר על נשים, וגם אוסתיאופורוזיס (היחלשות העצם), נקשר באופן פואטי לשבריריות הנשית, וכמעט שלא נחקר על גברים. זה נכון שיש יותר נשים שסובלות מהמחלה – 50% נשים לעומת 20% גברים מעל גיל 50, אבל תת-הטיפול בגברים מדאיג.

"מחקר שעקב אחר אוכלוסיה עם שבר אוסטאופורוטי הראה שכ-25% מהנשים קיבלו טיפול להעלאת צפיפות העצם, לעומת ל-4.5% בלבד מהגברים שלקו בכך".

קודם מסיימות את ההכנות לשבת

ההקשר התרבותי וחוסר המודעות משפיעים גם על האופן שבו נשים מטפלות בבעיות הבריאות שלהן. על פי מחקרים, נשים שעוברות התקף לב פונות לעזרה רק 54 שעות לאחר הופעת התסמינים, לעומת 16 שעות שזה לוקח לגברים.

"בין הרופאים שעובדים בחדרי מיון ובמוקדי רפואה דחופה יש בדיחה פנימית שלפיה נשים שמגיעות לקבל עזרה דחופה, מקפידות לסיים קודם את ההכנות לשבת. שמנו לב שתמיד רגע לפני כניסת השבת יש גל נשים שמגיעות למוקדים.

"ממה שאני רואה בשטח, בניגוד לגברים, נשים דוחות את הפנייה לעזרה. הן קודם כל יטפלו בכל המשימות שלהן, כמו לשלוח את הילדים לבית ספר, לארגן את כל הדברים ורק אז יתפנו לטפל בעצמן, גם אם זה התקף לב".

ברוך מדגימה כיצד ההקשר התרבותי משפיע על הטיפול הרפואי, מהחוויות האישות שלה. "לאורך כל חיי כאישה, לימדו אותי פחות להתלונן. אמרו לי תרגעי, אל תהיי היסטרית. כל חיי סבלתי מחוסר עמוק בברזל, שאצל נשים לרוב מיוחס למחזור החודשי. תמיד אמרו לי, קחי תוספים ואין מה לעשות.

"רק בסוף ההיריון הראשון שלי, כשכבר הייתי רופאה בעצמי, החלטתי להיבדק לצליאק על דעת עצמי, ולקחתי לעצמי בדיקות דם. לא סיפרתי על זה לאיש חוץ מבעלי, וגם לו סיפרתי על זה בסוג של התנצלות. לא רציתי שיחשבו שאני הריונית היסטרית. כשהבדיקות חזרו התברר שאני סובלת מהמחלה כבר שנים רבות".

ברוך סבורה כי אילו הייתה גבר, האבחון היה נעשה הרבה יותר מוקדם, לנוכח התוצאות הנמוכות שהתגלו בבדיקות. "הרופאים אליהם פניתי ייחסו אוטומטית את חוסר הברזל לעובדה שאני אישה ומקבלת מחזור חודשי. צריך לזכור שגם הרופאים הם בני אדם שחיים באותה תרבות שמקטינה נשים, ומבטלת את התלונות שלהן גם בהקשר הרפואי".

יחסי ציבור רעים לפמיניזם

ברוך נולדה בפרדס כץ, השכונה החילונית בבני ברק, לאב רואה חשבון ואמא רופאה, כך שהדרך למקצוע הייתה סלולה בתודעתה. לנגד עיניה היא ראתה את הוריה מפלסים את דרכם המקצועית כדי להגיע למעמד סוציואקונומי יציב.

"אני באה ממשפחה מזרחית. שני הוריי באו ממשפחות מרובות ילדים. כשהייתי בת שלוש הם עזבו את פרדס כץ ועברו לראשון לציון.

"כשהייתי צעירה חשבתי שזה שאני מזרחית לא משפיע עלי, אבל ככל שאני מתבגרת אני רואה שזה שטויות. הייתי אחת המזרחיות היחידות בכיתה שלי בלימודי רפואה, וזה לא מייצג את אחוז המזרחיים באוכלוסייה"

"כשהייתי צעירה חשבתי זה שאני מזרחית לא משפיע עלי, אבל ככל שאני מתבגרת אני רואה שזה שטויות. אני מבינה שהייתי אחת המזרחיות היחידות בכיתה שלי בלימודי רפואה, וזה הרי לא מייצג את אחוז המזרחיים באוכלוסייה.

"אותו הדבר לגבי הפמיניזם. כל חיי אמרתי שאני לא פמיניסטית, כי יש לזה יחסי ציבור רעים, אבל בפועל תמיד הייתי פמיניסטית. משפחתי תמיד קידמה ערכי שוויון לכל האוכלוסייה, אז אולי לא הייתי אקטיביסטית, אך האמנתי בשוויון.

"רפואה זה תחום שמרני וטוב שכך, מכיוון שמדובר בחיים ומוות. מצד שני כולנו חייבים לאתגר את החשיבה הסטנדרטית שלנו. רפואה היא גם מראה של התרבות והחברה, והיא לא יכולה לקפוא בזמן. התרבות שלנו היום שואפת לשוויון זכויות ולא רק מגדרי, אלא גם עבור כל קבוצות החברה שלא בתוך ההגמוניה".

מסורת של הרחקת נערות

בחצי שנה האחרונה מתגוררת ברוך בארה"ב לצורכי המחקר של בעלה. משם היא מקדמת מחקר שעוסק בהשפעת הווסת על חיי הנערות בארץ, יחד עם נגה שיפמן, בוגרת בית הספר לרפואה בטכניון. המחקר מבוסס על מחקרי menstrual poverty בעולם, שגורסים כי במדינות אפריקה ומזרח, ואפילו בקהילות מסוימת בארה"ב, קיימות מסורות של הרחקת נערות מהחברה בזמן הווסת.

"תחום בריאות לב האישה קיבל פוקוס מיוחד בשנים האחרונות, קמו מרפאות שעוסקות בלב האישה. קמו גם מרפאות לפסיכיאטריה של האישה. בתחומים אחרים הפער עדיין גדול, אבל אנחנו מתחילים להתקדם לצמצומו"

היא מספרת כי חוסר המודעות וחוסר האמצעים, מובילים לפגיעה בהשכלה ולבידוד חברתי של נערות במקומות שונים בעולם. "אנחנו רוצות לבדוק עד כמה הופעת הווסת אצל נערות ונשים משפיעה על היעדרות מבית הספר, ועל התפקוד האקדמי של נערות ונשים, וכיצד הדרכה בנושא משפיעה על אורח החיים שלהן.

"אנחנו משערות שהתופעה של הרחקת נערות מהחברה בזמן הווסת קיימת במידה כזו או אחרת גם בארץ. נבדוק את הפריפריה הגאוגרפית, באוכלוסיות יהודיות חילוניות ויהודיות דתיות, וכן במגזר הערבי".

ברוך מעידה, כי מאז שסיימה את לימודי הרפואה, המודעות להשפעת המגדר על הרפואה עלתה בצורה משמעותית. "תחום בריאות לב האישה קיבל פוקוס מיוחד בשנים האחרונות, וכחלק מכך קמו גם מרפאות שעוסקות בלב האישה.

"גם בתחום הפסיכיאטריה קמו מרפאות לפסיכיאטריה של האישה. בתחומים אחרים הפערים עדיין גדולים, אבל אנחנו מתחילים להתקדם לצמצומו".

עוד 1,480 מילים
כל הזמן // שבת, 4 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בכיר במשרד הבריאות: יש להכריז על מודיעין עילית, אלעד ומגדל העמק "אזורים מוגבלים"

משרד הבריאות הורה למחזר ציוד מגן משומש בשל מחסור ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה ● מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע לא פעלו בשבת ● ליברמן: "נתניהו משדר היסטריה" ● במשרד הבריאות ידרשו מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי

20:40 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס למחסור בציוד. לדבריו, מדובר במחסור עולמי ושישראל נעשות יותר בדיקות, ביחס לגודל האוכלוסייה, בהשוואה לרוב מדינות העולם. בר סימן טוב אמר את הדברים בראיון בחדשות 12.

20:35 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט קרא להעביר את ניהול משבר הקורונה לידי מערכת הביטחון וצה"ל. בנט אמר אמר את הדברים בראיון לדנה ויס בחדשות 12.

20:32 עריכה

סיעת יש עתיד-תל"ם פרסמה "תוכנית כלכלית לחילוץ המשק מהמשבר".

20:14 עריכה

בליכוד חושדים שבגלל מחלוקת בין גנץ ואשכנזי מתעכבת החתימה על על הסכם קואליציוני – כך דיווח עמית סגל ב-N12. אשכנזי היה מעוניין להתמנות לתפקיד שר הביטחון.

19:59 עריכה

נתניהו ובנט שוחחו לפני כניסת השבת. "אני רוצה אתכם בממשלה", אמר ראש הממשלה, לפי דיווח של יערה שפירא בתאגיד השידור כאן. על כך השיב יושב ראש ימינה: "רוצים ייצוג הולם. אפשר לשרת את העם מהאופוזיציה".

19:44 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, הנחה את בתי החולים להיערך למחזר מסכות N-95 וסרבלים משומשים.

19:18 עריכה

משרד הבריאות ידרוש מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכה במרחבים ציבוריים – כך דיווחה קרן מרציאנו ב-N12.

19:04 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף הערב את הממשלה המתהווה: "זה לא ממשלת אחדות, זה ממשלת נתניהו". הוא ביקר את כחול לבן על שוויתרו על שליטתם בכנסת. לדבריו, היה על המפלגה להתעקש להחזיק בשלושה תפקידים: יושב ראש הכנסת, יושב ראש ועדת הכנסת ויושב ראש ועדת הכספים. "אין להם שום שליטה", הוסיף. בראיון ב"פגוש את העיתונות" אמר ליברמן שמכחול לבן "נשאר רק דגל לבן".

חבר הכנסת תקף את "הממשלה המנופחת", שעתידה לקום. הוא ביקר את היוזמה להקים מעון ציבורי לממלא מקום ראש הממשלה. ליברמן קרא לנבחרי הציבור להוות "דוגמה אישית" ולקצץ בשכרם, כפי שעשו חברי ישראל ביתנו.

לגבי המחלוקת בעניין החלת הריבונות על השטחים שמעבר לקו הירוק אמר ליברמן ש"לראש הממשלה יש רוב להעביר סיפוח". לדבריו, "מי שתוקע, מונע, העברת חוק זה בנימין נתניהו". הוא הוסיף ש"אין לו שום סיבה לא להעביר את זה".

ליברמן נדרש גם למשבר הקורונה. הוא טען ש"ראש הממשלה משדר היסטריה" וכן קבע ש"ליצמן נכשל כישלון חרוץ". לדבריו, צריך היה להעביר את ניהול האירוע לפיקוד העורף. במלחמת המפרץ חילקו לציבור מסיכות אב"כ, אמר, ואילו היום אין מסיכות מגן.

18:19 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג בביקורת על כך שמענקים כספיים יינתנו רק אחרי פסח –

17:25 עריכה

מסתמן שיגובש מנגנון מוסכם למינוי שופטים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12 לגבי הפגישה שקיימו אתמול נתניהו וגנץ. עד כה נציג הממשלה בוועדה למינוי שופטים אמור היה להיות עצמאי.

נתניהו מתעקש על החלת הריבונות בשטחים, גנץ מעוניין שהחלטה בנושא תתקבל בהסכמה של ראש הממשלה וממלא מקום ראש הממשלה.

השאלה האם כחול לבן תקבל את תיק החוץ או את משרד החינוך, ככל הנראה, תלויה ברצון של ימינה.

הפגישה בין השניים נערכה במעון ראש הממשלה, כשנתניהו, הנתון בבידוד, ישב בחדרו, ובפטיו, במרחק של כשישה מטרים ממנו, ישב גנץ.

16:49 עריכה

משרד הבריאות הנחה את מגן דוד אדום לא לשלוח בדיקות לנבדקים, אלא אם הם באו במגע עם חולה מאומת או אם שבו ארצה מחו"ל – כך דיווח נדב איל בחדשות 13. לפי הפרסום, הסיבה לכך היא מחסור במטושים ובריאגנטים.

16:45 עריכה

מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, באר שבע, חיפה ומודיעין ייפתחו היום רק אחרי צאת השבת. בתאגיד השידור כאן דווח שגורם במערכת הבריאות אמר שבשל מחסור בחומרי בדיקה הם לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות הגבוה.

16:31 עריכה

16:15 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, מתח ביקורת על הבדיקות החלקיות שנעשות בקרב הציבור הערבי.

עוד 14 עדכונים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

תרמית המאה

ככל שחולפים הימים התמונה מתבהרת והמציאות הרעה מתבררת: בני גנץ מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלת ישראל. בני גנץ הונה אותנו, רימה את בוחריו ואת חברי מפלגתו. בני גנץ אינו האדם הישר שחשבנו שהוא.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. גנץ קיבל 61 המלצות ואת המנדט להרכיב ממשלה, הרשימה המשותפת כולה כולל בל"ד המליצה על גנץ לראשות הממשלה. ליברמן התפשר והיה מוכן ללכת לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. רק הנדל והאוזר עשו בעיות אבל היה אפשר לטפל גם בזה. הניצחון נראה ממש מעבר לפינה. ימיו של הנאשם נתניהו בשלטון נראו לקראת סופם. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את כל הכוח לנתניהו.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. הניצחון נראה מעבר לפינה. ימי הנאשם נתניהו בשלטון נראו ספורים. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את הכוח לנתניהו

האמת חייבת להיאמר: גם כשהאמנו לגנץ מעולם לא חשבנו שהוא המנהיג המוחלט ואין בלתו. ידענו את מגרעותיו אבל העדפנו בימים טרופים אלו להתמקד בעיקר, או במה שטעינו לחשוב שהוא העיקר, והוא יושרתו של גנץ.

סלחנו לו על ה"גמגומים", סלחנו לו על חוסר ניסיון פוליטי, סלחנו לו על עברו כרמטכ"ל, ואפילו מחלנו לו על תגובות אנמיות ומוזרות ועל טעויות ילדותיות שעשה במסעות הבחירות שלו. המצב חמור, אמרנו לעצמנו, ישראל במצב חירום, זה לא הזמן להתעקש על ניסיון פוליטי מול הפוליטיקאי הוותיק נתניהו.

ראינו את גנץ ואת תגובותיו ההססניות והמאוחרות, שלא פעם היו לא רלוונטיות ותמוהות – ובחרנו להתעלם, לעצום עיניים. בתוך הלב חשנו שגנץ לא באמת רוצה להיות ראש ממשלה, האש בעיניים לא הייתה אצלו. אבל הדחקנו את המחשבה הזאת. ימים לפני הבחירות ואחריהן הוא נפגש עם אנשי רוח ומנכ"לים למיניהם, ואנחנו תמהנו מה הדחיפות בכך ומדוע אחרי שקיבל מנדט הוא לא פועל כבר להרכבת ממשלה.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק כדי להביס את הנאשם נתניהו.

אבל נפלנו בפח. כולנו. בני גנץ הערים על כולנו כאחד. איש לא ידע מה עובר בראשו ומה הוא מתכנן, איש לא תיאר לעצמו שבעוד חברי מפלגתו המורחבת מתכננים לבחור במאיר כהן ליו"ר הכנסת כדי להחזיר את הרשות המחוקקת לתפקוד עצמאי הוא עצמו מתכנן לשמש יו"ר הכנסת, לפרק את כחול לבן, לחבור לנתניהו ולשמש לו אסקופה נדרסת, סמרטוט שימושי שנזרק לפח לאחר השימוש.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק להבסת הנאשם נתניהו. אבל נפלנו בפח. כולנו. גנץ הערים על כולנו

זוכרים את הרוטציה בין גנץ ללפיד? זוכרים שהרבה אנשים איימו שלא להצביע לכחול לבן בגלל אותה רוטציה ואז לפיד ויתר עליה בבחירות הקודמות כשדובר על אחדות? אז עכשיו מתברר שגנץ היה צריך לוותר, לא לפיד. גנץ היה צריך לוותר על ראשות כחול לבן לטובת יאיר לפיד. אילו עשה זאת הייתה היום ממשלה בראשות לפיד.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. אין מדובר רק בפחדן מוג לב שנבהל מעצמו וברח, אין מדובר באדם שקלט מה עומד לקרות וקיבל פיק ברכיים. מדובר בדבר חמור וקשה הרבה יותר. מדובר בנוכל רמאי שתכנן את צעדיו בקפידה מתחת לפני השטח. לא אגזים אם אומר שגנץ מתברר כנוכל ושקרן לא פחות מנתניהו, לפחות ממה שמתפרסם בתקשורת.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. הוא חבר לנתניהו, ניהל ומנהל עימו משא ומתן ללא כוח פוליטי וללא קלפי מיקוח כלל, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח".

גם אם נניח – ולשם הנחה זו נצטרך לשחק לרגע אנשים תמימים מאוד על גבול הטיפשים – גם אם נניח שנתניהו יעמוד בכל ההתחייבויות שלו לגנץ ואחרי שנה וחצי גנץ אכן יהיה ראש הממשלה כאן – מה אחר כך? מה יהיה אחרי זה? איזו חלופה שלטונית תהיה כאן אחרי שלוש שנים? התשובה: לא תהיה. גנץ פורר אותה.

נתניהו יכול לסמן ניצחון על עוד יריב שלו. לקח לו קצת זמן אבל לנתניהו יש סבלנות וראייה לטווח רחוק. הוא ידע שהיום הזה יגיע, הוא תכנן אחת לאחת בקפידה יתרה את כל המהלכים לקראת היום הזה. נתניהו הצליח לפורר לא רק את כחול לבן אלא את כל מחנה המרכז־שמאל – העבודה־גשר־מרצ שמתפוררת בעצם ימינו אלה. לא בכדי תומכיו מכנים אותו קוסם.

המעשה של גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. חבר לנתניהו, מנהל עימו מו"מ ללא כוח פוליטי או קלפי מיקוח, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח"

גנץ לא יהיה ראש ממשלה. גם שר בממשלתו המושחתת של נתניהו הוא לא יהיה. נתניהו יעיף אותו הרבה לפני כן. זו אינה נבואה אלא הסתכלות נכוחה במציאות נוכח ניסיון העבר.

מבחינתו של גנץ זו תוצאה מעולה, שהרי האיש מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלה. הוא גם מעולם לא התכוון להיבחר לתפקיד כלשהו, כפי שלחש לאוזנה של מיקי חיימוביץ ביום בחירתו ליו"ר הכנסת ("מעולם כל כך לא רציתי להיבחר למשהו", ניסוח חופשי שלי מהזיכרון).

גנץ שבר את התקווה. הוא בגד באמון שלנו בו ובאמון של חברי מפלגתו בו. פתאום התברר לנו שהאיש הנחמד והחביב הזה שטוען שישראל לפני הכול אינו מי שחשבנו שהוא. גילינו שאין לו טיפת יושרה ולא שמץ של הגינות. שהרי אדם ישר והגון היה מתפטר מייד כשמרגיש שהתיק גדול עליו בכמה מידות – ומעביר את הפיקוד ליאיר לפיד.

הבעיה העיקרית אינה פניית הפרסה שגנץ עשה והסיבוב 180 מעלות בגישתו ובתפיסת עולמו, מותר לאדם לשנות את דעתו, להתחרט מסיבותיו־שלו. הבעיה העיקרית אצל גנץ היא היעדר היושרה הפנימית לבוא לחברי מפלגתו ואז לבוחריו ולומר: טעיתי, חשבתי שזה מתאים לי וגיליתי שזה גדול עליי ולכן אני פורש ומעביר את ראשות המפלגה ליאיר לפיד. אבל גנץ, כפי שנחרדנו לגלות, אינו אדם ישר.

את הנעשה אין להשיב, קל להרוס וקשה מאוד לבנות, בעיקר אמון. אפשר רק לנסות למזער נזקים. שום דבר אינו חתום עדיין, גנץ וצוותו יכולים בכל רגע לחזור בהם מההסכמות המתגבשות ומהמו"מ המתנהל – ולהעביר את הלפיד ליאיר, שהתברר כמנהיג אמיתי שלומד מטעויות ונאמן לערכיו ועקרונותיו.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 935 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני שעתיים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
שרי קאהן

טור אישי איך המוות של בעלי הכין אותי למגפת הקורונה

"אני מתכוננת למגפת הקורונה כבר שנה. לא שאני פחדנית, נביאה או אגרנית. אני אימא בת 39 לארבעה ילדים קטנים מווסט האמפסטד, ניו יורק. ואני אלמנה" ● אשת החינוך היהודיה-אמריקאית שרי קאהן כותבת על דרכי ההתמודדות שלה עם מצבי קיצון, אותן פיתחה לאחר מות בעלה

עוד 1,127 מילים

כרוניקה של אסון ידוע מראש

המשבר בקהילה החרדית על פי ההערכות, מעל שליש מתושבי בני ברק - העיר הכי צפופה בישראל - יידבקו בווירוס הקורונה ● למעשה, כבר עכשיו מספר החולים בעיר מהווה כמעט שישית ממספר החולים בכל המדינה ● קל להאשים את החרדים בכך שהגיעו למצב הנוכחי - אבל מבט עמוק יותר מגלה היערכות לקויה של הרשויות, התעלמות מאופיה המגוון והמורכב של הקהילה החרדית, והתבטלות בפני דמויות מפתח במקום לגייס אותם לשינוי המצב ● כעת כל הצדדים מנסים לתקן את המצב, אבל האסון כבר בלתי נמנע - והשנאה בוודאי לא עוזרת

עוד 2,101 מילים

מגפה אחת, מאה מסרים

בדיקת זמן ישראל דובר אחד שקורס תחת כמות השאלות ● מגזרים שלמים שלא מקבלים דיווחים נאותים ● רשויות מקומיות שנאלצות לאסוף מידע ממקורות שונים ● וכל פקיד מציע הסברה משלו תחת כל מיקרופון רענן - לרוב בסתירה מוחלטת מהקו הרשמי, אם כזה קיים בכלל ● במלחמה כמו במלחמה - אסטרטגיה תקשורתית והעברת המידע לציבור לא פחות חשובים מציוד רפואי ● אבל במשבר הנוכחי, פשוט לא הוקם מערך הסברה ● בימים האחרונים מנסים לתקן את הנזק, אבל לא בטוח שדי בכך

עוד 3,009 מילים

בר סימן-טוב: ליצמן אמר לי שהוא הקפיד על ההוראות

כחול-לבן והליכוד הודיעו שהושגו הבנות והתקדמות במגעים הקואליציוניים ● הפוליטיקאים מביעים הזדהות עם החרדים, איילת שקד: הביקורת נגדם הפכה להסתה ● משרד הבריאות: "לפנות 80% ממיטות האשפוז" ● יעלון: "הבוחרים לא ציפו שנהיה חלק מחורבן הדמוקרטיה" ● משרד הבריאות מסרב לפרסם פרטי חקירה אפידמיולוגית של ליצמן

עוד 36 עדכונים

נתניהו סוגר דיל עם גנץ ומתפנה להתעלל בבנט

בליכוד מספרים על התקרבות בין ראש הממשלה וגנץ, עד כדי הסכמה של יו"ר כחול-לבן לתמוך בנתניהו לנשיאות בעוד שנה וחצי ● עם הסכם כמעט סגור, נתניהו פנוי עתה לעסוק בתחביב הקבוע שלו: למשוך את ראשי ימינה עד לרגע האחרון ● כרגע המפלגה מאיימת ללכת לאופוזיציה ואפילו מנופפים שם בהבטחה ״להלחם בשחיתות״ ● אז מה נתניהו מציע להם בינתיים? בנט לזמן ישראל: ״כלום״ ● פרשנות

עוד 646 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה