ראיון קושנר, טראמפ, ונישואי הכסף והכוח

אחרי שראיינה עשרות מומחים ומכרים של הקושנרים והטראמפים, העיתונאית היהודייה אנדריאה ברנשטיין העלתה על הכתב דיוקן של שתי משפחות שלא היססו לשקר, לגנוב, או סתם לכופף את החוקים כדי לשרוד ולשגשג ● כתב זמן ישראל פגש אותה בהשקת הספר "אולגירכים אמריקאים" בבוסטון

מלניה ודונלד טראמפ, איוונקה וג'ארד קושנר (צילום: (AP Photo/Mary Altaffer, File)
(AP Photo/Mary Altaffer, File
מלניה ודונלד טראמפ, איוונקה וג'ארד קושנר

האחת הייתה משפחה של פליטי שואה מפולין, האחרת משפחה בעלת שורשים בגרמניה של המאה ה-19. כעת, לאחר גיורה של איוונקה טראמפ, שתי שושלות אמריקאיות – הקושנרים והטראמפים – מאוחדות באמצעות נישואים. ושתי המשפחות מככבות בספר החדש של אנדריאה ברנשטיין, "אוליגרכים אמריקאים".

הספר, שכותרת המשנה שלו היא "משפחת קושניר, משפחת טראמפ ונישואי הכסף והכוח", הגיע לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מיד לאחר השקתו.

התחנה הראשונה בסבב ההשקה לספר הייתה אולם בקמפוס של אוניברסיטת בוסטון, ב-22 בינואר. ברנשטיין זכתה לאהדה רבה מצד הקהל. כשאמרה שספרה מבקש להשיב לקדמותה את חשיבותן של האמת ושל העובדות, הם הריעו לה.

הם צחקו כשהיא סיפרה שסבו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עזב את גרמניה בשלהי המאה ה-19, מפני ש"הוא לא רצה להתגייס לצבא". והם נהמו כשהיא ציינה: "אני שומעת את שמה של איוונקה צף כמועמדת לנשיאות ב-2024".

הם צחקו כשהיא סיפרה שסבו של נשיא ארה"ב עזב את גרמניה בשלהי המאה ה-19, מפני ש"הוא לא רצה להתגייס לצבא". והם נהמו כשהיא ציינה: "אני שומעת את שמה של איוונקה צף כמועמדת לנשיאות ב-2024"

הספר אמנם ראה אור בעת משפט ההדחה של הנשיא טראמפ בסנאט, אבל ברנשטיין החלה את העבודה עליו בקיץ 2018, במהלך משפטו של פול מנפורט, לשעבר מנהל הקמפיין של טראמפ, שבסופו של דבר הוטל עליו עונש מאסר.

"הדמויות חוזרות על עצמן, קווי העלילה חוזרים על עצמם", אמרה ברנשטיין.

בספר, היא כותבת על בדיקה שערכה לגבי אחד הבניינים של טראמפ בברוקלין. "הוא נקנה בכספו של אוליגרך אוקראיני", היא אמרה, ומוסיפה, "לא ידעתי שנהיה כאן עכשיו ונדבר על אוליגרכים אוקראינים, על כספים שזורמים לארצות הברית".

איוונקה טראמפ והיועץ הבכיר ג'ארד קושנר בעת נאומו של הנשיא דונלד טראמפ בטקס גזירת הסרט לכבוד סדנה חדשה של לואי ויטון באלברדו, טקסס, 17 באוקטובר 2019 (צילום: סוכנות הידיעות האמריקאית/אנדרו הרניק)
איוונקה וג'ארד בעת נאומו של טראמפ בטקס גזירת הסרט לכבוד סדנה חדשה של לואי ויטון (צילום: AP/ אנדרו הרניק)

מאות מרואיינים

בשיחה שקיימתי איתה, ברנשטיין, יהודייה אמריקאית, מספרת כי היא התחנכה "כחילונית בעיקר", אף על פי "שהייתי חברה בקהילת בית כנסת כל חיי הבוגרים".

אביה הוא הפילוסוף ותלמידה של חנה ארנדט ריצ'רד ג'יי ברנשטיין, שהמליץ לבתו לקרוא את מאמרה של ארנדט "אמת ופוליטיקה", שפורסם ב"ניו יורקר" ב-1967, בזמן שעבדה על "אוליגרכים אמריקאים".

התרומות של צ'רלס קושנר למפלגה הדמוקרטית סיבכו אותו עם החוק. "הוא חתם על המחאות ששייכות לחברות שלו. זו השתמטות מתשלום מסים – הכסף שייך לאזרחי ארצות הברית של אמריקה"

ברנשטיין, המתגוררת בניו יורק, מסקרת את דונלד טראמפ מזה כמה עשורים, בכלל זאת בפודקאסט שלה Trump, Inc, ברדיו הציבורי של ניו יורק/פרופבליקה.

"העבודה על הספר הייתה ממש, ממש קשה", היא אמרה לקהל. "זה היה הספר הראשון שלי, וכל הזמן הזה גם שידרתי ועבדתי על הפודקאסט". במהלך העבודה על הספר היא ראיינה יותר מ-200 אנשים, ונחשפה למקורות מידע רבים.

"הבחינה המדוקדקת של רישומי עסקים, רישומי בתי משפט, כל הדברים האלה תרמו לסיפור", היא אומרת בשיחתנו. "תשומת לב למה שקורה בחדשות. וגם בחינת חומרים ארכיוניים בנוגע למצבים ההיסטוריים של המשפחות".

תמונה מ-1902 של אליזבת ופרידריך טראמפ , מהגרים לארצות הברית וסבו וסבתו של דונלד טראמפ (צילום: רשות הציבור)
תמונה מ-1902 של אליזבת ופרידריך טראמפ, מהגרים לארצות הברית וסבו וסבתו של דונלד (צילום: רשות הציבור)

סודות ושקרים משפחתיים

בשיחה עם מנחת האירוע, טוניה מוסלי, היא אמרה שבשונה מההיסטוריה של בני משפחת טראמפ בגרמניה, "סיפור הרקע של משפחת קושנר הרבה פחות ידוע".

על פי הספר, סבתו של קושנר, רייחל (ראה) קושנר, שרדה את השואה, יחד עם אביה נחום ואחותה ליזה. אבל אמה הינדה, אחיה חנון ואחותה אסתר מתו.

לדברי ברנשטיין, בצפון-מזרח פולין, אזור מוצאה של משפחת קושנר, אוכלוסייה של עשרות אלפי יהודים הצטמצמה ל-300 בני אדם תחת הכיבוש הנאצי.

חלק מהניצולים חשבו שאם החזיקו מעמד עד אז, הנאצים יותירו אותם בחיים; אחרים, בהם ראה, נחום, ליזה וחנון, נמלטו דרך מנהרה שנחפרה מתחת לגדר הגטו, חוטי תיל וזרקורים. חנון אבד לאחר מכן ונורה למוות.

ראה הצטרפה לקבוצת פרטיזנים יהודים בהנהגת טוביה בלסקי. היא גם פגשה נגר צעיר מהשטעטל, יוסל ברקוביץ'. אחרי המלחמה היא נישאה לו בבודפשט.

כדי להגיע לארצות הברית, ברקוביץ' עשה כמה דברים, אומרת ברנשטיין. הוא שינה את שם משפחתו לזה של אשתו, וטען שהוא בנו של נחום קושנר, לא החתן שלו. הוא גם אמר שמשפחתו מגרמניה.

צ'רלס קושנר יוצא מבית המשפט (צילום: AP/מייק דרר)
צ'רלס קושנר יוצא מבית המשפט (צילום: AP/מייק דרר)

"חוקי ההגירה העדיפו מהגרים מגרמניה", אומרת ברנשטיין. "הוא היגר לארצות הברית עם שני דולר בכיס", בעזרתה של החברה לסיוע למהגרים עבריים, היאס.

בארצות הברית חלה תפנית בחייו של הנגר לשעבר ברקוביץ' – כעת ג'וזף קושנר – בעקבות המחסור בדיור לחיילים ששבו מהחזית והסיוע הממשלתי למטרה זו. לדברי ברנשטיין, "הכישורים שלו היו כל כך נדרשים… עד מותו, הוא הגיע משני דולר למיליון יותר מפעם אחת".

בנימין נתניהו נהנה מהתרומות הפוליטיות של צ'רלס קושנר במהלך הקריירה הפוליטית שלו. הוא ונתניהו כל כך התקרבו, שביבי התארח בבית קושנר בליווינגסטון, ניו ג'רזי, לפני תחילת כהונתו השנייה כראש ממשלה ב-2009

לדברי ברנשטיין, בצבירת הון הנדל"ן שלהן, משפחות קושנר וטראמפ הרוויחו מתכניות הניו דיל ומהגזענות הממוסדת, "כל אחת בדרכה שלה".

היא עקבה אחר התרומות הפוליטיות של בני המשפחות, ולדבריה בחנה "חקירות של שנים, רישומי בתי משפט" הנוגעים לדונלד טראמפ ולאביו, פרד טראמפ. "הם נתנו כל כך הרבה כסף למערכת, בציפייה לתמורה ישירה", היא אמרה.

בינתיים, לדברי ברנשטיין, אביו של ג'ארד קושנר, צ'רלס, "היה תורם דמוקרטי מאוד מאוד גדול". היא מציינת בספרה שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו נהנה מהתרומות הפוליטיות של צ'רלס קושנר במהלך הקריירה הפוליטית שלו, וכותבת כי "הוא ונתניהו כל כך התקרבו, שביבי התארח בבית קושנר" בליווינגסטון, ניו ג'רזי – אם כי זה קרה לפני תחילת כהונתו השנייה כראש ממשלה ב-2009.

המושל יו קארי מצביע על תוכניות בית המלון היאט ניו יורק/מרכז הכנסים, 28 ביוני 1978, בטקס החניכה. משמאל: דונלד טראמפ, בנו של המפתח העירוני פרד טראמפ; ראש עיריית ניו יורק אד קוץ'; קארי; ורוברט דורמר, סגן מנהל מחלקת הפיתוח העירוני (צילום: AP)
המושל יו קארי מצביע על תכניות מלון היאט ניו יורק, 28 ביוני 1978, בטקס החניכה. משמאל: דונלד טראמפ, בנו של המפתח העירוני פרד טראמפ; ראש עיריית ניו יורק אד קוץ'; קארי; ורוברט דורמר, ס. מנהל מחלקת הפיתוח העירוני (AP)

הסתבכות עם החוק

היא סיפרה לקהל כיצד התרומות של צ'רלס קושנר למפלגה הדמוקרטית סיבכו אותו עם החוק. "הוא חתם על המחאות ששייכות לחברות שלו. זו השתמטות מתשלום מסים – הכסף שייך לאזרחי ארצות הברית של אמריקה", היה אמרה. אחיו מארי תבע אותו, ועל פי הספר, התובע הכללי של מחוז ניו ג'רזי דאז, כריס כריסטי, "גייס את אחותו ואת גיסו של צ'רלס קושנר כעדים".

לדברי ברנשטיין, צ'רלס קושנר שילם ל"פקד במשטרה כדי שישכור עובדת בתעשיית המין, שתפתה את בעלה של אחותו". הוא שלח לאחותו קלטת וידאו של המפגש בין השניים, והיא "מסרה את הקלטת לכריס כריסטי", אמרה ברנשטיין. "צ'רלס קושנר נעצר על שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד. הוא טען לחפותו, הודה באשמה ושירת מאסר של שנה".

 צ'רלס קושנר שילם לפקד במשטרה כדי שישכור עובדת בתעשיית המין, שתפתה את בעלה של אחותו. הוא שלח לאחותו קלטת וידאו של המפגש בין השניים, והיא "מסרה את הקלטת לכריס כריסטי, אמרה ברנשטיין

בתוך שלוש שנים משחרורו של צ'רלס קושנר, ב-2009, בנו ואיוונקה טראמפ נישאו בטקס יהודי אורתודוקסי תחת חופה במועדון הגולף הלאומי של טראמפ בבדמינסטר, ניו ג'רזי. בין 500 האורחים נמנו ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני והשחקנית נטלי פורטמן. ברנשטיין פותחת את ספרה בסצנת החתונה.

"זו סצנה מדהימה של האיחוד בין שתי המשפחות", היא מסבירה.

ברנשטיין סיפרה שבחתונה נכחו גם איל העיתונות רופרט מרדוק ואשתו דאז ונדי מרדוק, ושהם היו "מאוד קרובים" לג'ארד ואיוונקה והתערבו למען חזרתם זה לזרועות זה, לאחר שנפרדו על רקע הבדלי דת בתקופה שבה יצאו יחד.

"רופרט מרדוק היה מנטור של ממש עבור ג'ארד", אמרה ברנשטיין. לדבריה, כאשר קושנר רכש לאחר מכן את ה"ניו יורק אובזרבר", הוא "למד מהדרך שבה מרדוק השתמש בעיתון שלו", לרבות "הרעיונות שהוא בחר לעמודי המערכת של העיתון".

"לא היה מדובר בהזדמנות פתאומית", היא אמרה. "זה מישהו שהוא נהיה במשך זמן ארוך מאוד", בדרכו להצטרף לקמפיין של טראמפ לנשיאות.

מוסלי, שהנחתה את השיחה עם ברנשטיין, ציינה שצ'רלס קושנר נתן לבנו תמונה של הוריו, סבו וסבתו של ג'ארד, עבור משרדו החדש בבית הלבן.

"ג'ארד התראיין לטיים ונשאל על סיפורי מהגרים, על העובדה שסבו וסבתו שינו את הפרטים על יחסיהם כדי להיכנס למדינה", הזכירה ברנשטיין.

"הוא ענה, 'אני לעולם לא אגיד משהו רע על החותן שלי'. התמונה של ג'ו וראה, סבו וסבתו ניצולי השואה, התמונה שאביו נתן לו, נמצאת בבית הלבן, ועליה המילים 'אף פעם אל תשכח מי אתה'".

"אני לא יודעת אם אני מבינה את זה עד הסוף, איך בכל פעם שג'ארד נשאל על זה, הוא רואה את משפחתו כסיפור הצלחה, כמי שבנו את עצמם מכלום, וכמה זה מדהים שהנכד שלהם הגיע לבית הלבן", אמרה ברנשטיין. "אבל כשהוא נשאל על מדיניות כלפי פליטים או מהגרים, הוא נאטם, משנה את הנושא".

המחברת והעיתונאית אנדריאה ברנשטיין עם ספרה החדש "אוליגרכים אמריקאים", אחרי אירוע השקה לספר באוניברסיטת בוסטון, מסצ'וסטס, 22 בינואר 2020 (צילום: ריץ' טנוריו)
המחברת והעיתונאית אנדריאה ברנשטיין עם ספרה החדש "אוליגרכים אמריקאים", אחרי אירוע השקה לספר באוניברסיטת בוסטון, מסצ'וסטס, 22 בינואר 2020 (צילום: ריץ' טנוריו)

ג'ארד לא הולך לשום מקום

מאז הבחירות, חברי קבינט רבים באו והלכו, בהם ראשי הסגל לשעבר ריינס פריבס וג'ון קלי, מזכיר ההגנה לשעבר ג'יימס מאטיס והיועצים לביטחון לאומי לשעבר ה"ר מקמאסטר, מייקל פלין וג'ון בולטון. אולם לאורך כל הדרך, אמרה ברנשטיין, ג'ארד שמר על השפעתו.

"אפשר לראות, אפילו עכשיו, שג'ארד מרגיש חזק יותר, עם כל השיחות בינו לבין יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, הקשרים עם הסעודים, הוא מרגיש 'אני מחדש, אתם כולכם הולכים יותר מדי בדרך הישנה, אני כאן כדי לפעול בדרך חדשה'", אמרה ברנשטיין.

לדבריה, קושנר הוא "לא רק מאוד חזק – הוא מאוד מקורב". היא מציינת שהוא יכול ללכת מפגישת קבינט לארוחת ערב משפחתית. "עם טראמפ, קרבה זה כוח, משפחה זה כוח".

 

עוד 1,281 מילים
כל הזמן // יום שישי, 3 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

עוד 56 עדכונים

אזהרה אחרונה לפני שתשובה (שוב) נעלם עם כספי הפנסיות שלנו

קריסתו של הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. מי שכנראה עדיין לא שמו לב לכך הם מנהלי הפנסיות שלנו, אחרת אין הסבר לנמנום שהם מפגינים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף.

כדי ללמוד על חומרת המצב אפשר להסתכל על הפעולה החריגה שנקט הבנק הזר סיטיבנק, שעל פי פרסומים בתקשורת מימש במהירות ובזול נכסים של החברה לכיסוי חובותיה. לעומת זאת, הגופים המוסדיים, כלומר מנהלי קרנות הפנסיה שלנו, אלה שאחראים על כספי החיסכון שלנו ושבחרו להלוות את כספנו לחברות של תשובה, ממשיכים לשבת על הגדר ולא עושים את המינימום הנדרש על מנת להבטיח את האינטרס של החוסכים.

קריסת הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. אז למה מנהלי הפנסיות שלנו מנמנמים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף?

לאחרונה מתרבות האינדיקציות לכך שקבוצת דלק, הכוללת את חברת האם ואת חברות הבת שלה, צועדת לעבר הסדר חוב. זה מתבטא בירידה קיצונית של שווי נכסי הקבוצה, ובהגעת אגרות החוב שלה ל"תשואת זבל", דבר המגלם תרחיש קרוב לוודאי של הגעת החברה לכלל חדלות פירעון.

הקריסה הצפויה של תשובה מתבטאת בדירוגים האחרונים שבהם זכתה קבוצת דלק. כך לדוגמא, בדירוג האשראי של חברת "מעלות" הוכנס דירוג האשראי של דלק לרשימת המעקב תחת השלכות שליליות, לאור אי הוודאות הקיימת באשר למקורות שמהם החברה תוכל לפרוע את התחייבויותיה. מההכרזה על שינוי הדירוג עולה גם שקיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע.

בעוד שבחברת "מעלות" שוקלים להוריד בהמשך עוד יותר את דירוג קבוצת דלק, אם מגמת אי הוודאות באשר ליכולתו של תשובה לפרוע את התחייבויותיו בטווח הבינוני תימשך, בחברת הדירוג "מידרוג" כבר הורידו את דירוג האג"ח שהנפיקה קבוצת דלק מדירוג השקעה בינוני-גבוה (A2.il) לדירוג ספקולטיבי נמוך במידה רבה מאוד (Ca.il).

כל ניתוח פיננסי של שוק ההון מצייר תמונת מצב ברורה – קבוצת דלק צועדת לכיוון הסדר חוב. בהנחה שאכן הסדר כזה יתממש, על חלוקת נכסי החברה להיעשות באופן שלא יהווה העדפת נושים, ובוודאי לא להעדיף קבוצה אחת על פני אחרת. אך בזמן שחולף, קבוצת דלק מחלקת את יתרות המזומן שלה ומקטינה את יתרת הנכסים לחלוקה במקרה של הסדר חוב.

על הגופים המוסדיים, המחזיקים מספר סדרות אגרות חוב או מניות באותה חברה, מוטלת החובה לפעול להשאת התשואה לכלל התיק המנוהל, ולא לדאוג רק לתשואתו האישית של יצחק תשובה. לכן, על הגופים לבסס את החלטותיהם בכפוף לגודל החשיפה הפרטנית של התיק המנוהל לכל אחת מסדרות האג"ח והמניות.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות של תשובה, אשר הביא בשנת 2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות של הציבור.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות, שהביאו ב-2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות שלנו

עדות נוספת לרשלנות הגופים המוסדיים ניתן למצוא בעסקות שעשה תשובה בנכסים שהיו אמורים להבטיח את פירעון ההלוואות. אם כל זה לא מספיק, כעת הגופים המוסדיים יושבים מן צד ולא עושים דבר בכדי לחלץ את מה שנותר מכספם של מאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שבימים אלו גם ככה נפגעים חסכונותיהם בגלל משבר הקורונה.

בדיוק בשביל זה צריך פיקוח רגולטורי הדוק, וזהו תפקידו של המפקח על שוק ההון ד"ר משה ברקת. על ברקת להורות לגופים המוסדיים לדאוג לכספי המבוטחים באמצעות פניה לאלתר לבית המשפט בעילה של העדפת נושים.

בשל כך, פנינו ב"לובי 99", יחד עם שותפינו מעמותת "צדק פיננסי", אל הממונה על שוק ההון כדי שיתערב בנושא בדחיפות. על ברקת להורות מיידית לקרנות הפנסיה להתנגד בבית המשפט לניסיון של תשובה להותיר אותם עם פירורים מהחוב. בנוסף, על ברקת להוביל מהלך של תיקון הכשלים שאפשרו לתשובה לבצע מהלכים פיננסיים מתוחכמים מלכתחילה, באופן שאפשרו לו לרוקן מתוכן את הערבויות שנתן לפנסיות שלנו.

עו”ד לינור דויטש, היא מנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה. יועצת משפטית מומחית לרגולציה ולייעוץ פוליטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

תגובות אחרונות

בניכוי נתניהו ובאב"ד - מצבנו במשבר הכלכלי הנוכחי מצוין

 

"בניכוי החרדים והערבים, מצבנו מצוין" (נתניהו, 2012)

בהתאמה להיום, נתניהו יכול לומר על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: בניכוי המובטלים והעצמאיים, הפרילנסרים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים – מצבנו מצויין.

כדאי לראות ולהקשיב לראיון של דנה וייס עם בנימין נתניהו בחדשות 12 ב-21 למרץ. בראיון שאלה וויס את נתניהו על חבילת הסיוע הקמצנית של ממשלת ישראל לנפגעי הקורונה. נתניהו השיב כך (דקה 45):

"כדי שנוכל לתת, צריך קודם כל להזהר, יש אדם שדיבר עלי טובות – קוראים לו מילטון פרידמן, חתן פרס נובל האגדי. הוא אמר דבר פשוט – אם יש לך הרבה כסף שרודף אחרי מעט סחורות, אתה מקבל היפר אינפלציה, וזה מסוכן מאוד".

אלא שהמשפט הזה אינו נכון תמיד. יש מצבים בהם הזרקת כסף לשוק תביא לאינפלציה, ויש מצבים בהם אי-הזרקת כסף לשוק תביא למיתון עמוק.

להקשיב ולא להאמין, חזרנו לכלכלה של המשבר הגדול של 1929. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה הנוכחי שאין לו תקדים. נתניהו אינו רואה, או שהוא מתעלם, מהאבטלה המתקרבת במהירות לשיא של עשרות אחוזים מכלל העובדים. הוא מתעלם מרבבות עסקים קטנים ובינוניים, מעצמאיים ושכירים – העומדים בפני פשיטת רגל. הוא מתעלם מפנסיונרים שהגיעו לחיים על פת לחם, ומארגונים חברתיים ועמותות סיוע הזועקים לעזרה דחופה. כל אלה על פי תהום, ואילו הוא מפחד מאינפלציה.

להקשיב ולא להאמין. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה. מתעלם משיאי האבטלה, מרבבות העסקים הקטנים והבינוניים, העצמאיים והשכירים שעל סף פשיטת רגל, ומהפנסיונרים שהגיעו לפת לחם

מה שכן, שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, דואג לבנקים. מתוך ראיון של שאול אמסטרדמסקי עם שי באב״ד.

אמסטרדמסקי: "אז אשאל ספציפית בעניין הזה עוד שאלה אחת: האם אתם מתכננים התערבות כלשהי בעניין שכר הדירה? ערבות ממשלה לשכר דירה, התערבות בתחום החוזים (ראינו ידיעה אתמול על כך שהוקמה ועדה במשרד המשפטים) או כל התערבות אחרת?"
באב"ד: "אנחנו בוחנים כל כלי שיכול לעזור, כלי שכר הדירה נבחן גם כן. עם זאת, כלי זה יכול לסכן את המערכת הפיננסית לאור החשיפה של המערכת הבנקאית לנדל״ן, וככל שההקפאה תשתרשר זה עשוי להגיע לבנקים".

להקשיב ולא להאמין. מובטלים, מפוטרים, חל"תניקים, בעלי עסקים קורסים ופנסיונרים רעבים – כל אלו לא יודעים איך יעברו את המשבר ועלולים להגיע למצב בו אין להם כסף לאוכל, לשכר דירה, לארנונה, לחשמל, למים, לתשלומי משכנתה ולהחזרי הלוואות – ואילו באב"ד דואג לבנקים.

אדבר במונחים כלכליים של באב"ד, ולא במונחים אנושיים. את הבנקים צריך להציל כדי שהמשק יוכל לפעול. למקרה שבאב"ד לא יודע, לממשלה קל מאוד לחלץ את הבנקים. אם הוא לא יודע שילמד מנורבגיה:
בנורבגיה, בסוף 1991 התברר כי הפסדי ענק מהלוואות כושלות מחקו את כל הון המניות של שניים משלושת הבנקים הגדולים. הם הוכרחו ע"י הממשלה לגלות זאת במאזנים שלהם. הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם.

הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם

בארץ יש מספר קטן של בנקים, ואם אחד מהם או כולם יקלעו לקשיים או למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) אפשר לטפל בבנקים בקלות יחסית, להזרים להם כסף ולחלצם מהמשבר. אבל יהיה כמעט בלתי אפשרי להציל את המשק אם רוב אלו שנפגעו מהמשבר יפשטו את הרגל. יהיה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לטפל במאות אלפי עסקים שיסגרו או שיפשטו את הרגל.

נראה לי שבניכוי נתניהו ובאב"ד מצבנו במגפת הקורונה ובמשבר הכלכלי של הקורונה יהיה מצוין.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
עודכן לפני שעתיים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה