בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
עסקת המאה הפכה לאכזבת המאה

פרסום ראשון נתניהו לא יביא את תכנית המאה לממשלה בעקבות התנגדות ישראל כ"ץ

אחרי שהצליח בשבוע שעבר להרים את הארוע בוושינגטון לשיא שלא היה כמוהו, נתניהו נופל עכשיו מהפסגה יחד עם התכנית ● בימין האכזבה מרה והבלבול גדול ● הספקטרום המילולי נע בין ייאוש ואכזבה לבין שקר ורמייה ● עכשיו תולים שם תקווה אחרונה במצביעים האוונגליסטים של טראמפ ומקווים שהם יצליחו לשכנע את הנשיא האמריקאי לתמוך בסיפוח מיידי של ישובי יו"ש ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו יישב היום שעות ארוכות במטוס שייקח אותו לביקור חד יומי באוגנדה.

זו לא תהיה הנסיעה לוושינגטון לאירוע היסטורי. במחלקה הראשונה לא יתרוצצו יועצים ועוזרים, הטלפון הלווייני לא יעבוד שעות נוספות, המחשבים של השר יריב לוין והשגריר רון דרמר לא יעיפו מסמכים לכל עבר, והעיתונאים בירכתי המטוס לא יטריפו את הנוסעים מקדימה וירדפו אחרי כל פרט מידע על תכנית המאה.

לנתניהו יהיה הרבה שקט והרבה מאד זמן לחשוב. ויש לו על מה.

ראש הממשלה בוודאי ישאל את עצמו כיצד הרים את האירוע בוושינגטון לשיא שלא היה כמוהו, ועכשיו נופל מהפסגה יחד עם התכנית, ועוד מעט אולי מתרסק בכאב? למה הבטיח להחיל ריבונות על בקעת הירדן וכל היישובים ביהודה ושומרון בישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים אתמול (ראשון), אבל בסוף ביטל אותה בבושה גדולה, כי לא היה לו מה להציע ועל מה להצביע, וכי לא היה בטוח שיהיה לו רוב?

ואיך גרם למפח נפש כזה בימין? הרי רק בשבוע שעבר ישב בבלייר האוס עם כל ראשי מועצת יש"ע שהגיעו לוושינגטון לתמוך בו. אפילו רעייתו שרה ישבה לצדו בפגישות הפוליטיות האלה. הוא שכנע את המתנחלים שזו התוכנית הכי טובה לכולם. ועכשיו יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחיאני אומר שכל התוכנית הזו – שעליה נתניהו עבד עם האמריקנים שלוש שנים והייתה אמורה להוציא את הליכודניקים מהבית ולהעניק לו ניצחון מוחץ בבחירות – שכל התוכנית הזו היא בעצם "כלאם פאדי", מלים ריקות, וצריך לזרוק אותה לפח. לא פחות.

יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחיאני אומר שכל התוכנית הזו – שעליה נתניהו עבד עם האמריקנים שלוש שנים והייתה אמורה להוציא את הליכודניקים מהבית ולהעניק לו ניצחון מוחץ בבחירות – היא בעצם "כלאם פאדי", מלים ריקות, וצריך לזרוק אותה לפח. לא פחות

את הדיכאון בימין האידיאולוגי קשה לתאר. הספקטרום המילולי נע בין ייאוש ואכזבה ובין שקר ורמייה. נתניהו שומע את הקולות הללו, גם בליכוד. אף אחד לא מדבר בינתיים בגלוי, כי איש לא רוצה להיכנס בנתניהו, שהוא עדיין המלך הבלתי מעורער של הליכוד.

אבל בשיחות פרטיות איש לא מבין את עוצמת הכשל ואיך נתניהו, שעבד מול נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ והאמריקאים באופן כל כך צמוד – ולכן גם הבטיח את החלת הריבונות – צריך היום למצוא איזה חבל ארץ הגון שעליו יוכל להחיל את החוק הישראלי לפני הבחירות, כי אחרת זו תהיה הפארסה הגדולה ביותר בתולדות הליכוד והמדינה.

נתניהו יעשה חשבון נפש במטוס לאוגנדה, אבל גם חשבון פוליטי. איך הוא ינהג עכשיו? הוא יכול להביא את עסקת המאה לממשלה ולהעביר אותה בקושי ברוב קולות, אבל הוא יצטרך להשקיע מאמץ אדיר מול שרי הליכוד. כולם שם נרתעים מהמדינה הפלסטינית שמונחת בצד השני של המשוואה של טראמפ וג'ארד קושנר.

אם נתניהו נפל הפעם, זה קרה באלמנט הכי חזק שלו – השיווק. כל ההסברים (הנכונים) שלו כאילו המדינה הפלסטינית היא בסך הכל "ריבונות מותנית ומוגבלת" שקשה להניח שתקום אי פעם לא משכנעים את הליכודניקים. הדמוניזציה שעשה נתניהו עצמו במשך השנים לרעיון מדינה הפלסטינית עובדת עכשיו נגדו. אף שר לא רוצה לראות את "המדינה" הזו תופסת 70 אחוזים מיהודה ושומרון, ובתוכה מובלעות יהודיות.

"התוכנית הזו רעה לישראל", אמר אתמול אחד השרים בליכוד לזמן ישראל. "יש בה פרדיגמות אנטי-לאומיות – המדינה הפלסטינית הזו, החיבור לרצועה, השטחים בנגב, הבירה במזרח ירושלים. אתה מדבר אתי על שכונות מעבר לגדר שיעברו למדינה הפלסטינית. מה זה? קח את מחנה הפליטים שועפאט. זו שכונה בין הגבעה הצרפתית ופסגת זאב. מה אנחנו רוצים, שיירו משם טילים על שתי השכונות האלה? זה הרי יותר גרוע מהירי שהיה על גילה באינתיפאדה. זה הרבה יותר קרוב".

"אתה מדבר אתי על שכונות מעבר לגדר שיעברו למדינה הפלסטינית. מה זה? קח את מחנה הפליטים שועפאט. זו שכונה בין הגבעה הצרפתית ופסגת זאב. מה אנחנו רוצים, שיירו משם טילים על שתי השכונות האלה?"

כאמור, נתניהו יכול אולי להעביר את התוכנית בעזרת השרים מהמפלגות החרדיות והמיניסטרים המתונים בליכוד. לפי החישוב שלי, 14 מתוך 25 השרים בממשלת המעבר עשויים לתמוך, אבל ההתנגדויות יהרסו את כל החגיגה ולכן נתניהו החליט לוותר על הרעיון.

דמות המפתח כאן הוא שר החוץ ישראל כ"ץ, שנחשב עדיין למקורב מאד לראש הממשלה. כ"ץ, וזה מתפרסם כאן לראשונה, מתנגד לתכנית ויצביע נגדה אם תעלה בממשלה. בקיצור, אף אחד לא ירצה לרוץ בפריימריז של הליכוד עם כתם התמיכה במדינה פלסטינית בלב הארץ, למרות שהמדינה הזו היא בדיחה.

מי שראה את נתניהו מושך כתפיים במטוס שהחזיר אותו לארץ ממוסקבה, ביום חמישי האחרון, הבין שהוא נקלע לסיטואציה בלתי אפשרית. אתמול בערב הגיע ראש הממשלה לחגיגה משפחתית גדולה של ח"כ מיקי זוהר, דיבר שלוש דקות וטס מהמקום. מאות הליכודניקים שגדשו את אולם השמחות במתחם דוריה, ליד אשקלון, כינו את פרשת תכנית המאה "פיגוע מדיני". והתעלומה כאן רק הולכת וגדלה.

אתמול בערב הגיע ראש הממשלה לחגיגה משפחתית גדולה של ח"כ מיקי זוהר, דיבר שלוש דקות וטס מהמקום. מאות הליכודניקים שגדשו את אולם השמחות ליד אשקלון, כינו את פרשת תכנית המאה "פיגוע מדיני"

אחת הסוגיות שמשגעות את שרי הליכוד המאוכזבים, אלה ששמעו בשיחת ועידה עם נתניהו מוושינגטון כי השבוע מחילים ריבונות, נוגעת לשגריר רון דרמר. "משהו כאן מטורף", אומר לי אחד השרים. "דרמר הוא החבר הטוב ביותר של קושנר. הם עושים הכל ביחד. מה קרה כאן? איך קושנר התהפך עליו ועלינו פתאום?".

אז מה עושים? האפשרות היחידה שנותרה לנתניהו כדי לצאת מהמשבר מול אנשי הימין המתנחלים, ולהציל משהו לקראת הבחירות, היא לספח. ולא את כפר עציון או את אורנית, אלא שטח ארץ נרחב. האמריקנים יספגו מעכשיו את כל הלחץ, אבל לא בטוח שזה יעזור.

"הסיכוי היחידי שלנו הוא לשכנע את הנשיא טראמפ שסיפוח חד-צדדי גדול יעזור לו עצמו בבחירות", אמר לי אחד השרים הבכירים. עיקר הלחץ יופעל עכשיו על האוונגליסטים.

בימין מאמינים כי רק הם, הבייס הכי חשוב של טראמפ, יכולים לחייב את הנשיא האמריקאי לתת אור ירוק להחלת הריבונות הישראלית על ההתיישבות ביו"ש. את האוונגליסטים לא מעניינת מדינה פלסטינית – מעניינת אותם רק מדינת היהודים בארץ ישראל אשר ניתנה להם בתנ"ך. לחץ מאסיבי מהם, עלול להעמיד את טראמפ במצב של אין ברירה.

"אם זה יקרה, אפשר יהיה לומר שמדובר בחלון הזדמנויות היסטורי, ולהשיג אישור של היועץ המשפטי לממשלה. בכל מקרה אחר של סיפוח, היועץ יתנגד – ואז הכל אבוד", סיכם השר, והחליק שתי ידיים זו בזו, סימן לסוף פסוק.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שלום ירושלמי, הכתבה שלך היא גיבוב של ספקולציות במקרה הטוב ואוסף שיטות במקרה הפחות טוב. ולזיכרונך הקצר, נתניהו כבר נפח את נפיחת הסיפוח כמה פעמים מאז התהדק חבל הכלא על צווארו. מה השתנה הפ... המשך קריאה

שלום ירושלמי, הכתבה שלך היא גיבוב של ספקולציות במקרה הטוב ואוסף שיטות במקרה הפחות טוב. ולזיכרונך הקצר, נתניהו כבר נפח את נפיחת הסיפוח כמה פעמים מאז התהדק חבל הכלא על צווארו. מה השתנה הפעם? ואין לנפיחותיו של נתניהו שום קשר לשום תוכנית. ולגבי תוכנית טראמפ, אם התוכנית טובה היא תרקום עור וגידים

מי שחשב שאפשר לסמוך על ביבי כנראה חי על הירח. ובכלל זה העיתונות. כל החגיגות שהעיתונות עשתה שם היו פתטיות ומגוחכת. ואבוי לנו אם אתם שמחים ומכנים מחטף של ראש ממשלה שלא נבחר ולא זכה לאמון ... המשך קריאה

מי שחשב שאפשר לסמוך על ביבי כנראה חי על הירח. ובכלל זה העיתונות. כל החגיגות שהעיתונות עשתה שם היו פתטיות ומגוחכת. ואבוי לנו אם אתם שמחים ומכנים מחטף של ראש ממשלה שלא נבחר ולא זכה לאמון הכנסת ״ארוע היסטורי״.

עוד 943 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 4 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על תום האיחוד של העבודה ומרצ

משרד הבריאות הורה למחזר ציוד מגן משומש בשל מחסור ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה ● מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע לא פעלו בשבת ● ליברמן: "נתניהו משדר היסטריה" ● במשרד הבריאות ידרשו מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי

22:11 עריכה

מקורביו של יושב ראש מפלגת העבודה, עמיר פרץ, הגיבו לביקורתה של תמר זנדברג נגדו: "ההתבטאות של תמר זנדברג היא חוצפה. מרצ צריכה להגיד תודה לעמיר פרץ, כי בזכותו היא עברה את אחוז החסימה". הדברים פורסמו על ידי יובל קרני מ-ynet.

22:06 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ לא שולל החלת ריבונות בגדה המערבית – כך דיווח הערב ברק רביד בחדשות 13. נתניהו מעוניין בסיפוח בתוך חודשיים, ואילו גנץ מעוניין שלכל המוקדם ייעשה הדבר בתוך ארבעה חודשים. גנץ מוכן לסיפוח שיתחיל במערב ויתקדם מזרחה, בעוד שנתניהו רוצה שהסיפוח יתחיל ממזרח ויתקדם מערבה.

21:49 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג הגיבה להודעתו של עמיר פרץ על פירוק סיעת העבודה-מרצ.

עמיר פרץ סיים קריירה פוליטית מכובדת כאופורטוניסט ונוכל ויירשם ככזה בספרי ההיסטוריה. פרץ רימה את הבוחרים, רימה את מרצ ורכב על גבי השמאל הישראלי לעבר ג׳וב עלוב בממשלה בזויה.

מרצ תמשיך להיאבק בשחיתות, הגזענות והסיפוח כמו שתמיד נלחמה ותמשיך לשרת את בוחריה כפי שתמיד עשתה. אני קוראת למרב מיכאלי להצטרף אלינו ולהוביל יחד איתנו את השמאל האידאולוגי בכנסת.

21:28 עריכה

20:40 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס למחסור בציוד. לדבריו, מדובר במחסור עולמי ושישראל נעשות יותר בדיקות, ביחס לגודל האוכלוסייה, בהשוואה לרוב מדינות העולם. בר סימן טוב אמר את הדברים בראיון בחדשות 12.

20:35 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט קרא להעביר את ניהול משבר הקורונה לידי מערכת הביטחון וצה"ל. בנט אמר אמר את הדברים בראיון לדנה ויס בחדשות 12.

20:32 עריכה

סיעת יש עתיד-תל"ם פרסמה "תוכנית כלכלית לחילוץ המשק מהמשבר".

20:14 עריכה

בליכוד חושדים שבגלל מחלוקת בין גנץ ואשכנזי מתעכבת החתימה על על הסכם קואליציוני – כך דיווח עמית סגל ב-N12. אשכנזי היה מעוניין להתמנות לתפקיד שר הביטחון.

19:59 עריכה

נתניהו ובנט שוחחו לפני כניסת השבת. "אני רוצה אתכם בממשלה", אמר ראש הממשלה, לפי דיווח של יערה שפירא בתאגיד השידור כאן. על כך השיב יושב ראש ימינה: "רוצים ייצוג הולם. אפשר לשרת את העם מהאופוזיציה".

19:44 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, הנחה את בתי החולים להיערך למחזר מסכות N-95 וסרבלים משומשים.

19:18 עריכה

משרד הבריאות ידרוש מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכה במרחבים ציבוריים – כך דיווחה קרן מרציאנו ב-N12.

19:04 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף הערב את הממשלה המתהווה: "זה לא ממשלת אחדות, זה ממשלת נתניהו". הוא ביקר את כחול לבן על שוויתרו על שליטתם בכנסת. לדבריו, היה על המפלגה להתעקש להחזיק בשלושה תפקידים: יושב ראש הכנסת, יושב ראש ועדת הכנסת ויושב ראש ועדת הכספים. "אין להם שום שליטה", הוסיף. בראיון ב"פגוש את העיתונות" אמר ליברמן שמכחול לבן "נשאר רק דגל לבן".

חבר הכנסת תקף את "הממשלה המנופחת", שעתידה לקום. הוא ביקר את היוזמה להקים מעון ציבורי לממלא מקום ראש הממשלה. ליברמן קרא לנבחרי הציבור להוות "דוגמה אישית" ולקצץ בשכרם, כפי שעשו חברי ישראל ביתנו.

לגבי המחלוקת בעניין החלת הריבונות על השטחים שמעבר לקו הירוק אמר ליברמן ש"לראש הממשלה יש רוב להעביר סיפוח". לדבריו, "מי שתוקע, מונע, העברת חוק זה בנימין נתניהו". הוא הוסיף ש"אין לו שום סיבה לא להעביר את זה".

ליברמן נדרש גם למשבר הקורונה. הוא טען ש"ראש הממשלה משדר היסטריה" וכן קבע ש"ליצמן נכשל כישלון חרוץ". לדבריו, צריך היה להעביר את ניהול האירוע לפיקוד העורף. במלחמת המפרץ חילקו לציבור מסיכות אב"כ, אמר, ואילו היום אין מסיכות מגן.

18:19 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג בביקורת על כך שמענקים כספיים יינתנו רק אחרי פסח –

17:25 עריכה

מסתמן שיגובש מנגנון מוסכם למינוי שופטים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12 לגבי הפגישה שקיימו אתמול נתניהו וגנץ. עד כה נציג הממשלה בוועדה למינוי שופטים אמור היה להיות עצמאי.

נתניהו מתעקש על החלת הריבונות בשטחים, גנץ מעוניין שהחלטה בנושא תתקבל בהסכמה של ראש הממשלה וממלא מקום ראש הממשלה.

השאלה האם כחול לבן תקבל את תיק החוץ או את משרד החינוך, ככל הנראה, תלויה ברצון של ימינה.

הפגישה בין השניים נערכה במעון ראש הממשלה, כשנתניהו, הנתון בבידוד, ישב בחדרו, ובפטיו, במרחק של כשישה מטרים ממנו, ישב גנץ.

16:49 עריכה

משרד הבריאות הנחה את מגן דוד אדום לא לשלוח בדיקות לנבדקים, אלא אם הם באו במגע עם חולה מאומת או אם שבו ארצה מחו"ל – כך דיווח נדב איל בחדשות 13. לפי הפרסום, הסיבה לכך היא מחסור במטושים ובריאגנטים.

16:45 עריכה

מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, באר שבע, חיפה ומודיעין ייפתחו היום רק אחרי צאת השבת. בתאגיד השידור כאן דווח שגורם במערכת הבריאות אמר שבשל מחסור בחומרי בדיקה הם לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות הגבוה.

16:31 עריכה

16:15 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, מתח ביקורת על הבדיקות החלקיות שנעשות בקרב הציבור הערבי.

עוד 18 עדכונים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

תרמית המאה

ככל שחולפים הימים התמונה מתבהרת והמציאות הרעה מתבררת: בני גנץ מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלת ישראל. בני גנץ הונה אותנו, רימה את בוחריו ואת חברי מפלגתו. בני גנץ אינו האדם הישר שחשבנו שהוא.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. גנץ קיבל 61 המלצות ואת המנדט להרכיב ממשלה, הרשימה המשותפת כולה כולל בל"ד המליצה על גנץ לראשות הממשלה. ליברמן התפשר והיה מוכן ללכת לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. רק הנדל והאוזר עשו בעיות אבל היה אפשר לטפל גם בזה. הניצחון נראה ממש מעבר לפינה. ימיו של הנאשם נתניהו בשלטון נראו לקראת סופם. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את כל הכוח לנתניהו.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. הניצחון נראה מעבר לפינה. ימי הנאשם נתניהו בשלטון נראו ספורים. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את הכוח לנתניהו

האמת חייבת להיאמר: גם כשהאמנו לגנץ מעולם לא חשבנו שהוא המנהיג המוחלט ואין בלתו. ידענו את מגרעותיו אבל העדפנו בימים טרופים אלו להתמקד בעיקר, או במה שטעינו לחשוב שהוא העיקר, והוא יושרתו של גנץ.

סלחנו לו על ה"גמגומים", סלחנו לו על חוסר ניסיון פוליטי, סלחנו לו על עברו כרמטכ"ל, ואפילו מחלנו לו על תגובות אנמיות ומוזרות ועל טעויות ילדותיות שעשה במסעות הבחירות שלו. המצב חמור, אמרנו לעצמנו, ישראל במצב חירום, זה לא הזמן להתעקש על ניסיון פוליטי מול הפוליטיקאי הוותיק נתניהו.

ראינו את גנץ ואת תגובותיו ההססניות והמאוחרות, שלא פעם היו לא רלוונטיות ותמוהות – ובחרנו להתעלם, לעצום עיניים. בתוך הלב חשנו שגנץ לא באמת רוצה להיות ראש ממשלה, האש בעיניים לא הייתה אצלו. אבל הדחקנו את המחשבה הזאת. ימים לפני הבחירות ואחריהן הוא נפגש עם אנשי רוח ומנכ"לים למיניהם, ואנחנו תמהנו מה הדחיפות בכך ומדוע אחרי שקיבל מנדט הוא לא פועל כבר להרכבת ממשלה.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק כדי להביס את הנאשם נתניהו.

אבל נפלנו בפח. כולנו. בני גנץ הערים על כולנו כאחד. איש לא ידע מה עובר בראשו ומה הוא מתכנן, איש לא תיאר לעצמו שבעוד חברי מפלגתו המורחבת מתכננים לבחור במאיר כהן ליו"ר הכנסת כדי להחזיר את הרשות המחוקקת לתפקוד עצמאי הוא עצמו מתכנן לשמש יו"ר הכנסת, לפרק את כחול לבן, לחבור לנתניהו ולשמש לו אסקופה נדרסת, סמרטוט שימושי שנזרק לפח לאחר השימוש.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק להבסת הנאשם נתניהו. אבל נפלנו בפח. כולנו. גנץ הערים על כולנו

זוכרים את הרוטציה בין גנץ ללפיד? זוכרים שהרבה אנשים איימו שלא להצביע לכחול לבן בגלל אותה רוטציה ואז לפיד ויתר עליה בבחירות הקודמות כשדובר על אחדות? אז עכשיו מתברר שגנץ היה צריך לוותר, לא לפיד. גנץ היה צריך לוותר על ראשות כחול לבן לטובת יאיר לפיד. אילו עשה זאת הייתה היום ממשלה בראשות לפיד.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. אין מדובר רק בפחדן מוג לב שנבהל מעצמו וברח, אין מדובר באדם שקלט מה עומד לקרות וקיבל פיק ברכיים. מדובר בדבר חמור וקשה הרבה יותר. מדובר בנוכל רמאי שתכנן את צעדיו בקפידה מתחת לפני השטח. לא אגזים אם אומר שגנץ מתברר כנוכל ושקרן לא פחות מנתניהו, לפחות ממה שמתפרסם בתקשורת.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. הוא חבר לנתניהו, ניהל ומנהל עימו משא ומתן ללא כוח פוליטי וללא קלפי מיקוח כלל, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח".

גם אם נניח – ולשם הנחה זו נצטרך לשחק לרגע אנשים תמימים מאוד על גבול הטיפשים – גם אם נניח שנתניהו יעמוד בכל ההתחייבויות שלו לגנץ ואחרי שנה וחצי גנץ אכן יהיה ראש הממשלה כאן – מה אחר כך? מה יהיה אחרי זה? איזו חלופה שלטונית תהיה כאן אחרי שלוש שנים? התשובה: לא תהיה. גנץ פורר אותה.

נתניהו יכול לסמן ניצחון על עוד יריב שלו. לקח לו קצת זמן אבל לנתניהו יש סבלנות וראייה לטווח רחוק. הוא ידע שהיום הזה יגיע, הוא תכנן אחת לאחת בקפידה יתרה את כל המהלכים לקראת היום הזה. נתניהו הצליח לפורר לא רק את כחול לבן אלא את כל מחנה המרכז־שמאל – העבודה־גשר־מרצ שמתפוררת בעצם ימינו אלה. לא בכדי תומכיו מכנים אותו קוסם.

המעשה של גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. חבר לנתניהו, מנהל עימו מו"מ ללא כוח פוליטי או קלפי מיקוח, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח"

גנץ לא יהיה ראש ממשלה. גם שר בממשלתו המושחתת של נתניהו הוא לא יהיה. נתניהו יעיף אותו הרבה לפני כן. זו אינה נבואה אלא הסתכלות נכוחה במציאות נוכח ניסיון העבר.

מבחינתו של גנץ זו תוצאה מעולה, שהרי האיש מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלה. הוא גם מעולם לא התכוון להיבחר לתפקיד כלשהו, כפי שלחש לאוזנה של מיקי חיימוביץ ביום בחירתו ליו"ר הכנסת ("מעולם כל כך לא רציתי להיבחר למשהו", ניסוח חופשי שלי מהזיכרון).

גנץ שבר את התקווה. הוא בגד באמון שלנו בו ובאמון של חברי מפלגתו בו. פתאום התברר לנו שהאיש הנחמד והחביב הזה שטוען שישראל לפני הכול אינו מי שחשבנו שהוא. גילינו שאין לו טיפת יושרה ולא שמץ של הגינות. שהרי אדם ישר והגון היה מתפטר מייד כשמרגיש שהתיק גדול עליו בכמה מידות – ומעביר את הפיקוד ליאיר לפיד.

הבעיה העיקרית אינה פניית הפרסה שגנץ עשה והסיבוב 180 מעלות בגישתו ובתפיסת עולמו, מותר לאדם לשנות את דעתו, להתחרט מסיבותיו־שלו. הבעיה העיקרית אצל גנץ היא היעדר היושרה הפנימית לבוא לחברי מפלגתו ואז לבוחריו ולומר: טעיתי, חשבתי שזה מתאים לי וגיליתי שזה גדול עליי ולכן אני פורש ומעביר את ראשות המפלגה ליאיר לפיד. אבל גנץ, כפי שנחרדנו לגלות, אינו אדם ישר.

את הנעשה אין להשיב, קל להרוס וקשה מאוד לבנות, בעיקר אמון. אפשר רק לנסות למזער נזקים. שום דבר אינו חתום עדיין, גנץ וצוותו יכולים בכל רגע לחזור בהם מההסכמות המתגבשות ומהמו"מ המתנהל – ולהעביר את הלפיד ליאיר, שהתברר כמנהיג אמיתי שלומד מטעויות ונאמן לערכיו ועקרונותיו.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 935 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
שרי קאהן

טור אישי איך המוות של בעלי הכין אותי למגפת הקורונה

"אני מתכוננת למגפת הקורונה כבר שנה. לא שאני פחדנית, נביאה או אגרנית. אני אימא בת 39 לארבעה ילדים קטנים מווסט האמפסטד, ניו יורק. ואני אלמנה" ● אשת החינוך היהודיה-אמריקאית שרי קאהן כותבת על דרכי ההתמודדות שלה עם מצבי קיצון, אותן פיתחה לאחר מות בעלה

עוד 1,127 מילים

כרוניקה של אסון ידוע מראש

המשבר בקהילה החרדית על פי ההערכות, מעל שליש מתושבי בני ברק - העיר הכי צפופה בישראל - יידבקו בווירוס הקורונה ● למעשה, כבר עכשיו מספר החולים בעיר מהווה כמעט שישית ממספר החולים בכל המדינה ● קל להאשים את החרדים בכך שהגיעו למצב הנוכחי - אבל מבט עמוק יותר מגלה היערכות לקויה של הרשויות, התעלמות מאופיה המגוון והמורכב של הקהילה החרדית, והתבטלות בפני דמויות מפתח במקום לגייס אותם לשינוי המצב ● כעת כל הצדדים מנסים לתקן את המצב, אבל האסון כבר בלתי נמנע - והשנאה בוודאי לא עוזרת

עוד 2,101 מילים

מגפה אחת, מאה מסרים

בדיקת זמן ישראל דובר אחד שקורס תחת כמות השאלות ● מגזרים שלמים שלא מקבלים דיווחים נאותים ● רשויות מקומיות שנאלצות לאסוף מידע ממקורות שונים ● וכל פקיד מציע הסברה משלו תחת כל מיקרופון רענן - לרוב בסתירה מוחלטת מהקו הרשמי, אם כזה קיים בכלל ● במלחמה כמו במלחמה - אסטרטגיה תקשורתית והעברת המידע לציבור לא פחות חשובים מציוד רפואי ● אבל במשבר הנוכחי, פשוט לא הוקם מערך הסברה ● בימים האחרונים מנסים לתקן את הנזק, אבל לא בטוח שדי בכך

עוד 3,009 מילים

בר סימן-טוב: ליצמן אמר לי שהוא הקפיד על ההוראות

כחול-לבן והליכוד הודיעו שהושגו הבנות והתקדמות במגעים הקואליציוניים ● הפוליטיקאים מביעים הזדהות עם החרדים, איילת שקד: הביקורת נגדם הפכה להסתה ● משרד הבריאות: "לפנות 80% ממיטות האשפוז" ● יעלון: "הבוחרים לא ציפו שנהיה חלק מחורבן הדמוקרטיה" ● משרד הבריאות מסרב לפרסם פרטי חקירה אפידמיולוגית של ליצמן

עוד 36 עדכונים

נתניהו סוגר דיל עם גנץ ומתפנה להתעלל בבנט

בליכוד מספרים על התקרבות בין ראש הממשלה וגנץ, עד כדי הסכמה של יו"ר כחול-לבן לתמוך בנתניהו לנשיאות בעוד שנה וחצי ● עם הסכם כמעט סגור, נתניהו פנוי עתה לעסוק בתחביב הקבוע שלו: למשוך את ראשי ימינה עד לרגע האחרון ● כרגע המפלגה מאיימת ללכת לאופוזיציה ואפילו מנופפים שם בהבטחה ״להלחם בשחיתות״ ● אז מה נתניהו מציע להם בינתיים? בנט לזמן ישראל: ״כלום״ ● פרשנות

עוד 646 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה