ועדת הכנסת החליטה: חבר הכנסת חיים כץ זכאי לחסינות

ההחלטה תעבור להצבעה במליאת הכנסת ● התנועה לאיכות השלטון הודיעה שתעתור לבג"ץ ● מנדלבליט במהלך הדיון: כץ פעל בניגוד עניינים חריף, שלא רחוק מעבירת השוחד ● כץ: אני אדם ישר, מעולם לא שיקרתי ● נתניהו: נחיל את הריבונות לאחר הבחירות

חיים כץ במהלך הדיון בחסינותו (צילום: Flash90/יונתן זינדל)
Flash90/יונתן זינדל
חיים כץ במהלך הדיון בחסינותו
07:06 עריכה

ועדת הכנסת תקיים הבוקר את הדיון השני בבקשתו של חבר הכנסת חיים כץ לקבל חסינות מפני העמדתו לדין. בדיון הקודם בבקשה, שהתקיים ביום חמישי האחרון, הביע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התנגדות למתן חסינות. ההערכה היא שבתום הדיון היום תקיים ועדת הכנסת הצבעה האם להיענות לבקשה.

07:12 עריכה

סמוך לחצות שב ראש הממשלה נתניהו מביקורו באוגנדה. במהלך הביקור נפגש נתניהו עם מנהיג סודאן עבד אל־פתאח בורהאן והכריז שיפעל לכונן נורמליזציה בין שתי המדינות. "גאה לסכם עוד יום מלא בעשייה חשובה למען המדינה שלנו. טוב לחזור לארץ", אמר נתניהו.

נתניהו (משמאל) ונשיא אוגנדה מוסווני באנטבה, היום (צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית)
נתניהו (משמאל) ונשיא אוגנדה מוסווני באנטבה, אתמול (צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית)
07:25 עריכה

בית המשפט העליון, בשבתו כערכאת ערעור להחלטות ועדת הבחירות המרכזית, ידון מחר בפסילת מועמדותה לכנסת של היבא יזבק. בראש ההרכב תעמוד נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ויהיו חברים בו השופטים עוזי פוגלמן, יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק-ארז, מני מזוז, ענת ברון, דוד מינץ ויוסף אלרון. החלטה בעניין תינתן לכל המאוחר ביום ראשון הקרוב.

ביום רביעי האחרון נפסלה התמודדותה של יזבק על ידי ועדת הבחירות המרכזית ברוב של 27 תומכים מול שבעה מתנגדים.

היבא יזבק בוועדת הבחירות המרכזית, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יזבק בוועדת הבחירות המרכזית ביום רביעי האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
07:32 עריכה

ראש הממשלה ויושב ראש הליכוד בנימין נתניהו יקיים הערב כנסים בבית שמש ובפתח תקווה, ויושב ראש כחול לבן בני גנץ יערוך כנס בראשון לציון. בכך ישיקו שני המנהיגים את עונת הכנסים הפוליטיים של רשימותיהם במערכת הבחירות הנוכחית.

07:57 עריכה

מועצת יש"ע תקים היום מול משרד ראש הממשלה בירושלים מאהל בקריאה להחלת "ריבונות עכשיו". זאת בתגובה לתוכנית הממשל האמריקאי, שהוצגה על ידי הנשיא טראמפ בשבוע שעבר בבית הלבן.

08:33 עריכה

עוצמה יהודית משיקה היום את קמפיין הבחירות שלה תחת הסיסמה "הליכוד מחלק את ירושלים". מדובר בפרפרזה לסיסמת הבחירות של הליכוד ב-1996 – "פרס יחלק את ירושלים". ברוב המכריע של סקרי דעת הקהל עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה.

09:02 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הנחה את מפקד יחידת להב 433 שלא לזמן לתשאול את השוטרים שחקרו את ניר חפץכך דיווחו הבוקר נטעאל בנדל ויהושע (ג'וש) בריינר ב"הארץ". בפרקליטות חוששים, שאם השוטרים יחקרו כעת, סנגוריו של נתניהו יטענו במשפטו שהדבר מהווה שיבוש הליכים. לפיכך הורה היועץ להסתפק בחקירה בכתב בלבד. מנדלבליט דחה את ההצעה להעביר את החקירה למחלקה לחקירות שוטרים.

ניר חפץ (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
חפץ בבית המשפט המחוזי בתל אביב בנובמבר האחרון (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

כשחפץ נחקר בידי אנשי היחידה למאבק בפשיעה כלכלית, השוטרים הביאו לכך שהוא ייפגש במסדרונות המשטרה עם אישה המקורבת אליו, שנחקרה לגבי קשריה עימו.

09:21 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר מגבש תוכנית להשגת 200 אלף קולות נוספים לליכוד, שלשיטתו, יביאו את בלוק המפלגות ל-61 מנדטים – כך מדווח הבוקר יהודה שלזינגר ב"ישראל היום".

בליכוד סבורים שמחצית מהקולות הללו הם של בוחרי המפלגה שלא הצביעו בבחירות האחרונות, ומחציתם השנייה שייכת לליכודניקים שהצביעו לישראל ביתנו ולכחול לבן. זוהר סבור שבאמצעות כנסים והסברה ממוקדת ניתן להגיע לציבור מצביעים זה.

09:54 עריכה

ועדת הכנסת תקיים היום הצבעה בהצעה להקים את הוועדות הקבועות של הכנסת. מי שמקדם את היוזמה הוא חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו. הוועדה תתכנס אחרי הדיון בבקשת החסינות שהגיש חבר הכנסת חיים כץ. השעה המשוערת להתחלת הדיון היא 16:30.

אחרי שהתכנסה הכנסת הנוכחית הוקמו ועדת החוץ והביטחון, שבראשה עומד גבי אשכנזי, וועדת הכספים, שבראשה עומד משה גפני. בשבוע שעבר הוקמה ועדת הכנסת, שבראשה עומד אבי ניסנקורן. יתר הוועדות הקבועות של הכנסת כוללות את ועדת החוקה, חוק ומשפט, ועדת החינוך, התרבות והספורט, ועדת הכלכלה, ועדת המדע והטכנולוגיה, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ועדה לענייני ביקורת המדינה, ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי.

10:06 עריכה

בוועדת הכנסת החל הדיון השני בבקשת חבר הכנסת חיים כץ לקבלת חסינות מפני העמדתו לדין. ההערכה היא שבסיום הדיון הנוכחי תיערך הצבעה בנושא. הדיון מועבר בשידור ישיר בערוץ כנסת.

שידור ישיר מוועדת הכנסת בדיון חסינות לח"כ כץ

פורסם על ידי ‏ערוץ כנסת‏ ב- יום שלישי, 4 בפברואר 2020

חיים כץ (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
כץ בוועדת הכנסת, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
11:01 עריכה

שופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין יצא נגד שימוש בביטויים כמו "פרקליטות בתוך פרקליטות" ו"תפירת תיקים", שבהם השתמש שר המשפטים אמיר אוחנה.

בראיון ל"עורך הדין", כתב העת של לשכת עורכי הדין בישראל, אמר היועץ המשפטי לממשלה לשעבר: "בימים אלה אני עצוב ביותר. נגררנו לבחירות מיותרות שיעלו הון, ימשיכו בדלדול השלטון ובהקפאתו, ויפגעו ביכולת להקצות כספים למוחלשים, זקנים וניצולי שואה". רובינשטיין סיפר שלראשונה זה חמישים שנה השתתף בהפגנה – נגד קיום מערכת הבחירות הנוכחית.

אליקים רובינשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
רובינשטיין בירושלים ב-2017 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אביחי מנדלבליט, אמר רובינשטיין, "עושה את עבודתו נאמנה. אני מעריך את היושרה שלו. הוא לא שונא ולא אויב חלילה של בנימין נתניהו".

11:52 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הוא שהציע לאמריקאים להעביר את יישובי המשולש שליטה פלסטינית – כך טוענים, לפי פרסום הבוקר ב"הארץ", גורמים ישראליים ואמריקאיים, שלקחו חלק במגעים לגיבוש תוכנית טראמפ.

טראמפ מציג את תוכניתו למזרח התיכון, כשנתניהו לצידו (צילום: Alex Brandon, AP)
טראמפ (מימין) מציג את תוכניתו למזרח התיכון, כשנתניהו לצידו, בבית הלבן בשבוע שעבר (צילום: Alex Brandon, AP)

לפי דיווחם של אמיר תיבון ונעה לנדאו, נתניהו הציע זאת כבר ב-2017 כתמורה לפלסטינים על כך שההתנחלויות ביהודה ושומרון יסופחו לישראל.

12:41 עריכה

מועצת יש"ע הקימה מאהל מול משרד ראש הממשלה בקריאה להחלת ריבונות.

מאהל מועצת יש"ע מול משרד ראש הממשלה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מאהל מועצת יש"ע מול משרד ראש הממשלה בירושלים, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
12:51 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים לפרסום, שבו נטען שנתניהו הוא שהציע לאמריקאים שיישובי המשולש יועברו לשליטה פלסטינית.

12:55 עריכה

יושב ראש ועדת הכנסת אבי ניסנקורן סיים את חלקו הראשון של הדיון היום בעניינו של חיים כץ, והודיע שהדיון יתחדש בשעה 13:40. הדוברת העיקרית עד כה הייתה פרקליטתו של כץ, עורכת הדין נוית נגב, שלימדה סנגוריה של מרשהּ. במהלך הדיון קראו חברי כנסת רבים קריאות ביניים, וניסנקורן קרא את חלקם לסדר.

לאור הימשכות הדיון, העלה יושב ראש הוועדה את האפשרות שהדיון לא יסתיים היום, ויתקיים דיון נוסף במועד שיקבע.

13:20 עריכה

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר המשפטים אמיר אוחנה בדרישה שיקים ועדת בדיקה ממשלתית, שתבחן את אופן מינויי שופטים, בעקבות הפרסום אתמול על יחסיהם של השר משה כחלון והשופטת אתי כרייף.

אמיר אוחנה (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
אוחנה בירושלים, אתמול (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
13:34 עריכה

עורכי דינו של שאול אלוביץ' פנו אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה שבפרקליטות יסבירו למה לא הוציאו תעודות חיסיון עד כה ומדוע נדרשים להם לשם כך 45 ימים נוספים. מנגד, פרקליטיו של נוני מוזס הודיעו לבית המשפט שאינם מתנגדים לארכה בת 45 ימים.

13:37 עריכה

התנועה לאיכות השלטון קוראת לחברי הכנסת שלא לתת חסינות לחיים כץ.

14:00 עריכה

בינתיים בטוויטר: ליברמן תוקף את נתניהו, יואב קיש דן בחסינותו של חיים כץ, סמוטריץ' נפגש עם נוער האיחוד הלאומי ועוד.

https://twitter.com/bezalelsm/status/1224634219189633027

14:23 עריכה

שופטת בית משפט השלום אתי כרייף טענה שפנתה לידידהּ יובל צור – זה פנה ליואב גלנט, וכך הגיעה לשר משה כחלון, החבר בוועדה לבחירת שופטים. העיתונאי רביב דרוקר פרסם שצור אכן פנה לגלנט, אולם האחרון השיב שאין בכוונתו לטפל בנושא. המשטרה – כך מתפרסם כעת – לא ידעה זאת ולא גבתה עדות מגלנט.

14:44 עריכה

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל הביע דאגה מההצהרות בישראל לגבי החלת הריבונות על ההתנחלויות בגדה המערבית. לדבריו, פעולות כאלה לא יעברו ללא תגובה.

ג'וזף בורל (צילום: Darko Vojinovic, AP)
בורל בשבוע שעבר (צילום: Darko Vojinovic, AP)
14:52 עריכה

על רקע תוכנית ממשל טראמפ למזרח התיכון קרא נשיא ראובן (רובי) ריבלין לפתיחה של משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים.

14:58 עריכה

עורכת הדין נוית נגב, פרקליטתו של חיים כץ, סיימה לשאת את דבריה. "אם בכלל נעברה עבירה, אנחנו מדברים על עבירה במסגרת המִנעד של ניגוד עניינים בנסיבות שמצדיקות הענקת חסינות מהותית, כי היא נופלת במתחם הסיכון הטבעי", אמרה. נגב טענה לעילה של הגנה מן הצדק.

נוית נגב וחיים כץ (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
נגב (מימין) וכץ בכנסת, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

היא תענה על שאלות אחדות, ואז יישא דברים היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. אחר כך יישאלו שאלות נוספות.

15:17 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדיון בבקשת החסינות של חבר הכנסת חיים כץ: זהו ניגוד עניינים חריף, שלא היה רחוק מעבירת השוחד. כץ מואשם במרמה והפרת אמונים ברף הגבוה ביותר. עוד הוסיף מנדלבליט שכץ הציג את חברו בכנסת כמומחה אובייקטיבי שהוא לא מכיר אותו.

את דבריו של מנדלבליט קטעו איילת שקד ומיקי זוהר.

15:48 עריכה

דיון החסינות של חיים כץ. ח"כ כץ מהליכוד תקף את היועמ"ש: "בנית סיפור דמיוני, אלף לילה ולילה קטן על מה שאתה בונה פה. אני בסך הכל בן אדם. בן אדם ישר ולא שיקרתי בחיים שלי. ואתה יודע את זה. עשו ממנו שקרן ורמאי, בחיים לא שיקרתי".

17:01 עריכה

תוכנית המאה. משרד החוץ תקף את שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, שאמר כי אם ישראל תעשה צעדי סיפוח בגדה המערבית, האיחוד האירופי יצטרך להגיב.

דובר משרד החוץ, ליאור חייט: "העובדה שהנציג העליון של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, בחר להשתמש בשפה מאיימת כלפי ישראל, זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד ורק שעות אחרי שקיים פגישות באיראן, היא מצערת, בלשון המעטה, ומוזרה. מדיניות והתנהלות כזו היא הדרך הטובה ביותר להבטיח שתפקידה של האיחוד האירופי בתהליך כלשהו יהיה קטן".

17:09 עריכה

יועציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יונתן אוריך ועופר גולן, ביקשו לדחות את ערעור הפרקליטות ולא לאפשר חיפוש בטלפונים שלהם – זאת בעקבות הדלפת תכתובות אישיות מהמכשיר הסלולרי של השופטת כרייף.

מחר צפוי להיערך דיון בערעור שהגישה המדינה על החלטת בית המשפט שלא לאפשר את רוב החיפושים שביקשה המשטרה לעורך במכשירי הטלפון האישיים של השניים.

17:56 עריכה

בית הנשיא פרסם את פירוט ההוצאות והעלויות של פורום השואה הבינלאומי – 1,414,216 ש"ח. סך כל התקציב הייעודי שהאוצר העביר לגופים הללו הוא 22 מיליון ש"ח.

18:11 עריכה

ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) התייחס לטרור מרצועת עזה: "בשנה החולפת ירו למעלה מ-1,000 פעמים מרגמות לשטח ישראל. המציאות הזאת בעוטף הזה היא בלתי נסבלת. המדיניות שבה אנחנו מכניסים בבוקר מזוודות של כסף לחמאס ובערב הם יורים טילים, היא עדות לכישלון המדיניות של הממשלה הנוכחית. אנחנו נפעל באופן שמחזיר את ההרתעה".

כמו כן, התייחס אשכנזי בתוכנית "שש עם" בערוץ לתחושת הנמנום בקרב המצביעים: "הציבור יגיע להצביע, כי הוא מבין מה מונח על כפות המאזניים. לצד המיאוס מהעובדה שאנחנו במערכת בחירות שלישית – הציבור מבין את החשיבות ואנחנו קוראים לו לבוא לבחור".

על תוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אשכנזי: "אנחנו מכירים את התוכנית ואנחנו רואים בה הזדמנות לעצב את מדינת ישראל בהתאם לחזון שלנו. בסוגיות הליבה באינטרס הישראלי, התוכנית עונה לצרכים ונותנת מענה. התוכנית גם מובילה להיפרדות בטוחה. אנחנו חושבים שצריך לדון בתוכנית כמקשה אחת ולעשות זאת באופן אחראי ובתיאום עם האמריקאים".

18:27 עריכה

דיון החסינות של חיים כץ. חבר הכנסת סיכם את הדיון בפנייה לחברי הוועדה: "אני אמרתי את מה שאני חושב. באתי לכאן לבקש חסינות. אני בן 72 ורוצה להמשיך לתרום למערכת. משפט זה שלוש שנים. אין שום סיבה בעולם שימשיכו לתת לי את העונש הזה".

18:29 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ: "אשאף לכוון את מפלגת כחול לבן, אם תזכה בשלטון, למשא ומתן מלא עם הפלסטינים". 

"ככל שנהיה חזקים לצידו של גנץ – ניקח אותו לכיוון של מו"מ ישיר על מדינה פלסטינית", הוסיף הורוביץ בראיון בגל"צ.

18:40 עריכה

שידור חי: נתניהו בכינוס בחירות בפתח תקוה

19:18 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד) אמר בדיון בחסינותו של ח"כ חיים כץ: "נראה לי שבפעם ראשונה ייצא לי להצביע בעד חסינות".

20:03 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה שלא לפתוח בחקירה בגין ההדלפות לכאורה מדיוני הקבינט המדיני-בטחוני. 

בנימוקים אמר מנדלבליט: "אין להקל ראש במקרים אלו, ככל שהדברים אכן נאמרו בקבינט והודלפו – ובשלב זה הדבר לא נבחן לאור המסקנה אליה הגיעו בנסיבות העניין. לצד זאת, החלטה בדבר חקירת הדלפת מידע האסור בגילוי היא החלטה רגישה ומורכבת, המחייבת איזון קפדני בין מספר אינטרסים מתחומים שונים, לעיתים נוגדים".

20:12 עריכה

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר-מרצ) על החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לפתוח בחקירה על ההדלפות מדיוני הקבינט: "אני מכבד מאוד את היועץ אבל החלטתו שלא לפתוח ועלולה להסב נזק ממשי לביטחון הלאומי. הדבר הכרחי לא בשל ההפקרות – עד כדי סיכון חיילנו שכרוכה בהדלפה של מידע מודיעיני ומבצעי אלא גם כדי לעצור את התופעה הפסולה שגם מקודש הביטחון עושים פוליטיקה זולה".

20:15 עריכה

גם כחול לבן עורכת הערב כנס בחירות – שידור חי מראשון לציון

ערב טוב ראשון לציון! הצטרפו אליי ולמאות שהגיעו הערב לשמוע, להשמיע ולהגיד: חייבים להתקדם.

ערב טוב ראשון לציון!הצטרפו אליי ולמאות שהגיעו הערב לשמוע, להשמיע ולהגיד: חייבים להתקדם.

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שלישי, 4 בפברואר 2020

20:25 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: נחיל את הריבונות לאחר הבחירות.

בכנס בחירות בבית שמש אמר נתניהו: "אם ננצח, כשננצח נמשיך לעשות היסטוריה. כאשר ננצח אנחנו נחיל את החוק הישראלי על כל היישובים היהודיים בבקעת הירדן ויהודה ושומרון".

כמו כן, תקף ראש הממשלה את יו"ר כחול לבן בני גנץ: "גנץ אומר שהוא מקבל את התוכנית, אבל הוא מוסיף תוספת קטנטנה. הוא אומר: 'אני אקבל את התוכנית אבל רק בהסכמה, בהסכמה בינלאומית'. זאת אומרת שכל מה שאמרתי, הפלסטינים צריכים להסכים לזה, האו"ם צריך להסכים לזה, האיחוד האירופי צריך להסכים לזה, אתם יודעים מי עוד צריך להסכים את זה? יעל גרמן, עופר שלח".

20:31 עריכה

בתום דיון סוער וברוב קולות, ועדת הכנסת החליטה להעניק חסינות לחבר הכנסת חיים כץ. ההחלטה תתקבל בהצבעה במליאת הכנסת.

20:35 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-גשר-מרצ) לאחר הענקת החסינות לח"כ חיים כץ: "לתת חסינות על אישום בשחיתות זאת תקלה עמוקה וקשה. סוף עידן נתניהו חייב להגיע דחוף מאוד".

20:37 עריכה

גם כחול לבן וגם הליכוד הכנסו הערב לכנסים לקראת הבחירות ברחבי הארץ. יו"ר כחול לבן, בני גנץ בראשון לציון: "המדינה היקרה שלנו תקועה – ונתניהו מחתים דרכון. תושבי הדרום ישנים בממ"דים – והוא נוסע להצטלם באפריקה בנסיעה שביחס להישגיה הנמוכים כל כולה בזבוז כספי מיסים עבור קמפיין בחירות זול ולא מוצלח. ואולי הגיע הזמן שיפסיק את הנסיעות האלו לחו"ל, יסע לקריית שמונה ויבדוק איך נראים שירותי הבריאות שם, לא בסודן".

20:53 עריכה

הענקת החסינות לח"כ חיים כץ: התנועה לאיכות השלטון הודיעה שתעתור לבג״ץ.

21:04 עריכה

ח"כ חיים כץ לכאן חדשות על החלטת ועדת הכנסת לאשר את בקשת חסינותו: "לא חשבתי אחרת כי לא עברתי עבירה".

ועדת הכנסת, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
ועדת הכנסת, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
21:20 עריכה

הפרקליטות על הפרסום בנוגע לקשר בין השר משה כחלון לשופטת אתי כרייף:  "לא קיים חשד סביר אשר מצדיק את חקירתו של השר באזהרה".

עוד נכתב כי ההחלטה התקבלה לאחר ש"נבחנו כלל חומרי החקירה ולאחר שקילת ההסברים שנתנו השופטת והשר בנוגע לטיב הקשר ביניהם, ונוכח העובדה שטיב הקשר ועוצמתו העולים מהמסרונים אינם מובהקים, ובעיקר נוכח העובדה שחלופת המסרונים שנתפסה התרחשה כחצי שנה לאחר בחירתה של כרייף לשיפוט".

22:49 עריכה

בדיון שנערך לאחר דיון החסינות, ועדת הכנסת החליטה להמליץ למליאת הכנסת להקים שלוש ועדות זמניות. הוועדה הראשונה לעניין נגיף הקורונה, הוועדה השנייה לעניין הרפורמה בחוק החינוך המיוחד והמוכר שאינו רשמי, והוועדה השלישית תדון בטיפול כוחות ההצלה והחירום בזמן הסופה.

בהצעה תמכו 10 חברי כנסת מסיעות כחול לבן וישראל ביתנו. ללא מתנגדים ונמנעים. חברי הכנסת של הליכוד והרשימה המשותפת החרימו את ההצבעה.

22:50 עריכה

אביגדור ליברמן ערך הערב חוג בית בביתו של ראש העיר לשעבר, רון קובי – כך פורסם בחדשות 12.

22:53 עריכה

ח"כ אחמד טיבי – "כחול לבן התנגדו כעת להקמת ועדת מיוחדת למאבק בפשיעה בחברה הערבי תאבל סגרו דיל עם ישראל ביתנו לתת להם ועדה. גם לליכוד הם הקצו ועדה, וכמובן לכחול לבן…הם בטח יציבו שלטים נגד אלימות לקראת הבחירות ביישובים הערבים".

22:55 עריכה

ח"כ איציק שמולי: "ההחלטה להעניק את פרס ישראל ליעקב אריאל היא חרפה ואות קלון למוסד הזה. כצעיר להט"בי בעירו גידופיו ונאצותיו כרב המקומי פצעו לא פעם והפכו אותו לנביא של שקר והונאה. המחשבה שיזכה לפרס הממלכתי החשוב מכל מזעזעת ובלתי מתקבלת על הדעת. טוב יעשו כל השאר אם יוותרו על הפרס כשהוא שם".

עוד 47 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 29 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

פייק ניוז? גם בישראל, הכתובת מוכרת

פייק ניוז, פייק ניוז בכל מקום. מה אתם יודעים על פייק ניוז? המונח עצמו קיבל את תהילתו הודות לדונאלד טראמפ, שנוהג להתייחס לכל אייטם שלא לרוחו כ״פייק ניוז״ בלי לתמוך את טענותיו במשהו, בלי להתייחס לגופו של עניין, ובלי דין וחשבון על דבריו או מעשיו. טראמפ מכנה בעצם את התקשורת הממוסדת "פייק ניוז", כי התקשורת מדווחת על דברים שלא לרוחו.

עם זאת, המשמעות המקורית של המושג נועדה להתייחס למצבים בהם מפברקים ידיעות חדשותיות. בתקופה של לפני המירוץ לנשיאות ארה״ב, למשל, הסיפורים החדשותיים המזויפים והבדויים לחלוטין, קיבלו יותר חשיפה באינטרנט מדיווחי חדשות עיתונאיות אמיתיים. המציאות החדשה היא שידיעות מזויפות מתערבבות כל הזמן ברשתות החברתיות עם ידיעות אמיתיות, ונהיה קשה יותר להבדיל.

המשמעות המקורית של "פייק ניוז" התייחסה לפיברוק ידיעות חדשותיות. לפני המירוץ לנשיאות ארה״ב, למשל, הסיפורים החדשותיים הבדויים קיבלו יותר חשיפה באינטרנט מדיווחי חדשות עיתונאיים אמיתיים

השבוע עלה ביס דוקו סרט בשם ״פוסט אמת: המחיר של פייק ניוז״. הסרט מתאר מספר מקרים של אנשים שפשוט ״עובדים״ בייצורן של פייק ניוז, ידיעות חדשותיות מומצאות וחסרות בסיס לחלוטין.

אולם מה שנאמר בסאב-טקסט של הסרט, הוא שהשימוש בכלי הזה של פייק ניוז מהווה נחלתם הכמעט בלעדית של השמרנים: הסרט מתאר טרולים כדוגמת אלכס ג׳ונס שממציאים סיפורים הזויים לחלוטין, ואחרי שהם מקבלים תהודה, לך תוכיח עכשיו שאין לך אחות. סיפור אחד, לפיו הילארי קלינטון מנהלת רשת פדופיליה במרתף פיצריה בוושינגטון, הצליח כל כך, עד שאדם חמוש ברובה נכנס לפיצריה הזאת כדי לחפש שם מרתפים בהם הילארי מענה ילדים. החדשות מזויפות, אך ההשלכות לפעמים אמיתיות.

האם אכן פייק ניוז הם כלי של השמרנים?

קודם כל, שיהיה ברור שלליברליזם אין מונופול על האמת. וברור שמשטרים משמאל וימין, דיקטטורים יותר או פחות, ממציאים ומזייפים ידיעות חדשותיות ברמה כזאת או אחרת. אולם – ואני אנסה לצלוח ככל האפשר את השלמת הטענה הזאת – אני סבור כי אכן בכל הנוגע להפרטה של פייק ניוז על ידי המגזר הפרטי, במדינות ליברליות ופתוחות יחסית, נראה שיש צדק מסוים בטענה לפיה יותר סביר שפייק ניוז יגיעו מפי גורמים שמרניים מאשר מגורמים ליברליים.

בהנחה שאני צודק, השאלה היא מדוע זה כך? קודם כל, שליטים שמרניים בכל העולם, דוגמת טראמפ ונתניהו, מחזקים את האמון של הציבור שלהם בהם על ידי הטלת דופי בכל המוסדות הקיימים בחברה: האקדמיה, המשפט, הדרג הביורקרטי והתקשורת. בנוגע לזו האחרונה, הקהל השמרני שנאמן למנהיג שלו, נוטה לקבל כל ראיה לכך שהתקשורת מציגה מציאות מעוותת, כדי לשמר את השקפת העולם שבנה לעצמו.

קהל כזה הוא קרקע פורייה לשתילת ידיעות מזויפות, ותמיד יהיה מי שיעשה זאת. כשיש ביקוש, יש היצע. שנית (וכאן אני ממש מסתכן בגינויים אבל ניחא), נראה שהתפיסה של השמרנים לגבי פטריוטיות היא שמי שמבקר את המדינה לא אוהב אותה. עם זאת, משום שהם אלו שבאמת אוהבים את המדינה, הם יודעים שלפעמים היא צריכה מעט ״עזרה״, ולכן ראוי לעגל פינות בשבילה.

נראה שתפיסת השמרנים לגבי פטריוטיות היא שמי שמבקר את המדינה לא אוהב אותה. עם זאת, משום שהם אלו שבאמת אוהבים אותה, הם יודעים שלפעמים היא צריכה מעט ״עזרה״, ולכן ראוי לעגל פינות בשבילה

מקרה מעניין בהקשר הזה היה השבוע עם בחורה צעירה בשם ורד סבן. ורד נקנסה בחמשת אלפים שקלים בגין הפרת בידוד ביתי, וקיבלה הזדמנות להתראיין על כך אצל ניב רסקין בחדשות הבוקר. ורד לקחה את ההזדמנות ״בשתי ידיים״, אבל משום ש״פחדה לצאת אהבלה״ התייעצה בווצאפ עם פעילי ליכוד ושאלה אותם מה כדאי להגיד. חבריה ״הנאמנים״ לקבוצה ייעצו לה: "לא משנה מה, לא לצאת על ביבי, תצאי על השמאל" אמר פלוני. "תנסי לצאת מזה בזה שאת מפילה את האשמה על לפיד וכל 'לוחמי' הדמוקרטיה למיניהם. יעני אם לא לפיד, את היית נשארת בבית". אמר אלמוני.

האמת כבר לא חשובה

ורד לא ראתה את יאיר לפיד בטלוויזיה אומר שום דבר על הפרת בידוד. עם זאת, זה לא הפריע לעיתונאים שמרניים, בזה אחר זה, לצטט אותה כמקור לכך שיאיר לפיד אמר שצריך להפר בידוד. בשביל נתניהו, כמו בשביל ארץ ישראל, מותר לשקר. מותר גם פשוט להמציא.

שום דבר לא חשוב כמו שמירה על הערך של אהבת המדינה, ואהבה למדינה, היא אהבה ללא סייג וללא תנאים (גם החוק לא חשוב כמו האהבה למדינה: אם חצי מהעם בחר בנתניהו, אז צריך לזכות אותו). ראינו המצאות נוספות של חדשות בשם האהבה למדינה מן המגזר הפרטי בזמן האחרון: ״התצהיר הכוזב״ של הפרקליטה ליאת בן ארי, פרשת המימד החמישי, פרשיית נאווה ג׳ייקובס ודברים נוספים. נצח ישראל לא ישקר. אבל בשביל נצח ישראל, מותר לשקר.

זו המשמעות האמיתית של פוסט אמת: ההבנה כי האמת כבר אינה חשובה עוד. כשהאמת לא מתאימה, אפשר לשפץ אותה או לעזור לה. בעידן הזה של פוסט-אמת, חלפה לה האשליה הישנה לפיה אנשים מעצבים את השקפת עולמם בהתאם למה שהם תופסים כאמת. כלומר, התפיסה הפוליטית שלהם לא נובעת מהבנה של איך שהדברים עובדים במציאות, אלא נובעת מאיך שהם חושבים שהמציאות צריכה להיות. בעשורים האחרונים חלחלה ההבנה לפיה אנשים מעדיפים ״אמת״, רק כאשר היא נוחה עם תפיסתם הפוליטית, אפילו שהיא מעוצבת לפי משאלות ליבם.

בין החדשות המומצאות שראינו בשם האהבה למדינה: ״התצהיר הכוזב״ של הפרקליטה ליאת בן ארי, פרשת המימד החמישי, פרשיית נאווה ג׳ייקובס וכדומה. נצח ישראל לא ישקר. אבל בשביל נצח ישראל מותר לשקר

אולם הנזק האמיתי של פנייה לפוסט אמת, הוא שהוא מדבק: כאשר צד אחד שובר את הכללים ומצליח לנצח על ידי כך, הוא מדרדר את המשחק כלפי מטה. נוצר מירוץ לתחתית של שימוש בטענות רגשיות ועובדות בדויות במקום שאיפה לשיח רציונלי. אי אפשר לומר, אוקי, אני אשתמש עכשיו בשקרים וסילופים, כדי להגיע לשלטון, ואחר כך נטהר את השיח. כפי שנאמר במשנה:

הָאוֹמֵר, אֶחֱטָא וְאָשׁוּב, אֶחֱטָא וְאָשׁוּב, אֵין מַסְפִּיקִין בְּיָדוֹ לַעֲשׂוֹת תְּשׁוּבָה.

אי אפשר לחטוא היום מתוך כוונה לכפר על כך מחר. על הפנייה לפוסט אמת אין כפרה.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים

ליצמן מתעקש על הבריאות, חוסן לישראל מוותרת על החוץ, ומחלוקת לגבי מינוי שר משפטים

התקדמות במגעים בין הליכוד וחוסן לישראל: נתניהו וגנץ קיימו פגישה במשך כשמונה שעות, והם צפויים להיוועד שוב היום ● פנינה תמנו-שטה, שמבקשת לעזוב את יש עתיד ולהצטרף לחוסן לישראל, צפויה להתמנות לשרת העלייה והקליטה ● הוועדה המסדרת תדון בצהריים בבקשת פיצול כחול לבן

11:13 עריכה

גורמים ביש עתיד אומרים ל-The Times of Israel שהם מופתעים מכך שפנינה תמנו-שטה החליטה לעזוב את המפלגה ולהצטרף לממשלת נתניהו יחד עם חוסן לישראל. לדבריהם, הצעד של תמנו-שטה "מאוד מאכזב". עוד אמרו במפלגה שחברת הכנסת "נטשה אנשים שלחמו לצידה במשך שנים".

11:01 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, מעוניין לקבל לידיו את משרד האוצר – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן.

10:59 עריכה

דפנה ליאל דיווחה ב-N12 על המשא ומתן הקואליציוני –

• מסתמן ששר המשפטים, שיהיה בידי חוסן לישראל, יאויש על ידי מי שאיננו חבר כנסת. זאת בעקבות תביעת הליכוד.

• לשר הבריאות יעקב ליצמן הוצע לעמוד בראש משרד הבינוי והשיכון – שאף יורחב – אך יושב ראש יהדות התורה דחה את ההצעה.

פנינה תמנו-שטה תתמנה לשרת העלייה והקליטה, אף שהמשרה הובטחה לגדי יברקן.

• עומר ינקלביץ' צפויה להתמנות לשרת ירושלים ומורשת.

10:46 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, הציג תוכנית להתמודדות עם מגפת הקורונה. התוכנית הוגשה לראש הממשלה נתניהו ולמטה לביטחון לאומי.

תוכנית בנט להתמודדות עם הקורונה.

10:27 עריכה

בחוסן לישראל העלו את שמותיהם של גבי ברבש ויצחק קרייס כמועמדים לתפקיד שר הבריאות – כך דיווח ירון אברהם מחדשות 12. ברבש שימש כמנכ"ל משרד הבריאות וניהל את בית החולים איכילוב. קרייס מנהל את המרכז הרפואי שיבא ושימש כקצין הרפואה הראשי בצה"ל.

10:21 עריכה

בשעה 13:00 תקיים חברת הכנסת מרב מיכאלי כנס וירטואלי נגד הצטרפות מפלגת העבודה לממשלת נתניהו.

10:11 עריכה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גינה את ההלוויה ההמונית שנערכה בבני ברק.

10:05 עריכה

בשעה 12:00 תדון בכנסת הוועדה המסדרת בפיצול כחול לבן.

זו החלוקה הנוכחית בתוך סיעת כחול לבן:
• 15 חברים בחוסן לישראל, מפלגתו של גנץ;
 13 חברים ביש עתיד, מפלגתו של לפיד;
 5 חברים בתל"ם, מפלגתו של יעלון.

חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם יבקשו להתפצל לשתי סיעות, כשהאחרונות יבקשו להמשיך לפעול כסיעה אחת. יועז הנדל וצבי האוזר יבקשו להתפצל מתל"ם. פנינה תמנו-שטה תבקש לעזוב את יש עתיד ולהצטרף לחוסן לישראל. ע'דיר כמאל מריח מסתייגת מהצטרפות מפלגתה לממשלת נתניהו; לא ברור אם תבקש דבר מה מהוועדה.

השאלה העיקרית נוגעת לחברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר, שאמנם חברים בתל"ם – שלא תצטרף לממשלה – אך, לפי מספר דיווחים, מעוניינים לקחת בה חלק.

(1) בני גנץ – חוסן לישראל
(2) יאיר לפיד – יש עתיד
(3) משה (בוגי) יעלון – תל"ם
(4) גבי אשכנזי – חוסן לישראל
(5) אבי ניסנקורן – חוסן לישראל
(6) מאיר כהן – יש עתיד
(7) מיקי חיימוביץ' – חוסן לישראל
(8) עפר שלח – יש עתיד
(9) יועז הנדל – תל"ם; מעוניין להתפצל יחד עם האוזר ממפלגתם
(10) אורנה ברביבאי – יש עתיד
(11) מיכאל ביטון – חוסן לישראל
(12) חילי טרופר – חוסן לישראל
(13) צבי האוזר – תל"ם; מעוניין להתפצל יחד עם הנדל ממפלגתם
(14) אורית פרקש-הכהן – חוסן לישראל
(15) קארין אלהרר – יש עתיד
(16) מירב כהן – חוסן לישראל
(17) יואל רזבוזוב – יש עתיד
(18) אסף זמיר – חוסן לישראל
(19) יזהר שי – חוסן לישראל
(20) אלעזר שטרן – יש עתיד
(21) מיקי לוי – יש עתיד
(22) עומר ינקלביץ' – חוסן לישראל
(23) פנינה תמנו-שטה – יש עתיד; מעוניינת להצטרף לחוסן לישראל
(24) ע'דיר כמאל מריח – חוסן לישראל; מסתייגת מהצטרפות מפלגתה לממשלה
(25) רם בן ברק – יש עתיד
(26) אלון שוסטר – חוסן לישראל
(27) יואב סגלוביץ' – יש עתיד
(28) רם שפע – חוסן לישראל
(29) בועז טופורובסקי – יש עתיד
(30) אורלי פרומן – תל"ם
(31) איתן גינזבורג – חוסן לישראל
(32) אנדרי קוז'ינוב – תל"ם
(33) עידן רול – יש עתיד

אגב, אם מי מחברי הכנסת של כחול לבן יתפטר מהכנסת, מי שייכנס במקומו יהיה חבר יש עתיד יוראי להב הרצנו (גם אם המתפטר הוא חבר חוסן לישראל או תל"ם).

09:50 עריכה

יושב ראש אגודת ישראל יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה נתניהו שלא יוותר על תפקידו כשר הבריאות – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן. בין הליכוד לחוסן לישראל מתנהל משא ומתן קואליציוני, שבמסגרתו דרשו האחרונים לקבל לידיהם את המשרה.

09:42 עריכה

אחרי שחברת הכנסת פנינה תמנו-שטה הודיעה על עזיבת מפלגתה, ביש עתיד מבהירים שהם בדקו היטב ולא יהיו עוד עריקות מקרבם – כך דיווחה אנה רייבה ברסקי מ"מעריב".

09:19 עריכה

הודעתה של חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה על עזיבת יש עתיד והצטרפות לחוסן לישראל.

החלטתי להישאר בכחול לבן במסגרת חוסן לישראל ולתת גיבוי מלא לראש המפלגה, חבר הכנסת בני גנץ, בממשלת האחדות שתוקם בקרוב. גנץ הוא מנהיג ששם את ישראל לפני הכל וזו לא סיסמה אלא עובדה.

אני מאמינה שבעת המורכבת הזו, הן בשל משבר הקורונה, הפלונטר הפוליטי והשסעים החברתיים – האינטרס הציבורי הוא ממשלת אחדות שתתפקד בצורה מיטבית מול האתגרים העומדים לפנינו למען ישראל. חונכתי על ערבות הדדית ואחדות העם ואני בוחרת בדרך הזו מתוך הבנה שאנחנו חייבים ללכד ולאחד את החברה הישראלית בעת הקשה הזו.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לחבר הכנסת יאיר לפיד מעומק הלב על שנים של חברות ועשייה משותפת ולכל חברי הכנסת של יש עתיד, לפעילי המפלגה ולכל האנשים המדהימים שפגשתי לאורך השנים.

לא אסתיר, לא קל להיפרד מהמסגרת הפוליטית הראשונה שלי, שהייתה לי בית פוליטי אך בניגוד להחלטה שנלקחה ביש עתיד שלא להיכנס לממשלת אחדות כעת, אני סברתי אחרת ועל כן בשעת מבחן זו אני בוחרת לתת אמון וחיזוק למהלך זה.

אני סומכת על הרמטכ"ל וחבר הכנסת בני גנץ שבאמת עבורו ישראל לפני הכל, ואהיה לו לעזר כשליחה ונבחרת ציבור.

אני תקווה שעוד היום נצא לתקופה פוליטית חדשה, תקופה של אחדות, שבה נתמודד יחד עם האתגרים שלפנינו.

כולי תפילה שבעזרת השם נצליח יחד להתגבר במהירות על משבר הקורונה והשלכותיו ונדע בשורות טובות בכל התחומים.

09:01 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה מיש עתיד הודיעה ליושב ראש מפלגתה, יאיר לפיד, שבכוונתה להצטרף לחוסן לישראל. לפי דיווח של יובל קרני ב-ynet, לפיד נתן את הסכמתו למהלך. לדברי תמנו-שטה, גנץ עשה את הדבר הנכון כשהחליט להצטרף לממשלת נתניהו.

08:45 עריכה

ביו הליכוד לחוסן לישראל ישנן מחלוקות לגבי תיקי החוץ, הבריאות, הגנת הסביבה ואיוש משרת יושב ראש הכנסת – כך דיווח יואב קרקובסקי בתאגיד השידור כאן. בעוד שבתחילה פורסם כי משרת שר החוץ תוחזק על ידי חוסן, עתה מסתמן שהמפלגה תוותר על התפקיד. בחוסן לישראל מעוניינים במשרד להגנת הסביבה כדי שמיקי חיימוביץ' תכהן כשרה בתיק זה. בנוסף, במפלגה מסתייגים ממינוי יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת.

מיכאל שמש דיווח שבין המפלגות ניטשת מחלוקת על המשרד לביטחון הפנים. בחוסן לישראל מעוניינים במעוזי שלטון חוק, ולצד תיק המשפטים שואפים במפלגה להחזיק גם במשרד זה.

08:21 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה צפויה לעבור מיש עתיד לחוסן בישראל.

פינה תמנו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
תמנו-שטה בכנסת, 2018 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
07:58 עריכה

אחרי שגבי אשכנזי אמר שאינו מעוניין לכהן כשר החוץ, בחוסן לישראל הביעו נכונות במשא ומתן הקואליציוני לוותר על התפקיד. במפלגה מבקשים לקבל לידיהם את משרד הבריאות, המשרד לביטחון הפנים או שבליכוד יוותרו על התעקשותם למנות את יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:43 עריכה

הוועדה המסדרת של הכנסת, בראשות אבי ניסנקורן, תתכנס היום בשעה 12:00 כדי לדון בבקשת הפיצול של כחול לבן, שהגישו המפלגות יש עתיד ותל"ם. זאת על רקע כוונתה של חוסן לישראל, בראשות בני גנץ, להצטרף לממשלת נתניהו.

07:13 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש חוסן לישראל גנץ קיימו פגישה שנמשכה כשמונה שעות, ובה חלה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים. הפגישה נערכה במעון ראש הממשלה ולקח בה חלק גם חבר הכנסת גבי אשכנזי. נתניהו וגנץ צפויים לשוב ולהיפגש היום.

עוד 17 עדכונים

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-5 תגובות

החורים השחורים של הדמוקרטיה הישראלית

סערות הקורונה והפוליטיקה הישראלית כמו התאבכו זו בזו, וחשפו – כפי שכל משבר חושף – את מערומינו וגם את חוזקותינו בו-זמנית.

דווקא במהלכו של משבר הקורונה, מתגלות יוזמות מדהימות של פיתוח מהיר (שבועות בודדים) של מכונות הנשמה, של מערכות טיפול נמרץ שניתן יהיה לשכפל אותן, ובכך לבלום את האיום על חיינו. ומי נחלץ לטובתנו? היזמים מהעולם האזרחי, למרות שגדלו ביחידות המיוחדות של צה"ל. היכולת לחשוב בגדול, לשבור קירות זכוכית שנראים כמו מגבלות לא עבירות, אלה הן תכונות שמתפתחות בעולם האזרחי החדש – להבדיל מהעולם הצבאי, מתקדם כל שיהיה.

היכולת לחשוב בגדול, לשבור קירות זכוכית שנראים כמו מגבלות לא עבירות, אלה הן תכונות שמתפתחות בעולם האזרחי החדש – להבדיל מהעולם הצבאי, מתקדם כל שיהיה

המערכת הפוליטית, לעומת זאת, נחשפה במערומיה שנבטו עוד בימי הקמת המדינה. עוד בימים שדוד בן גוריון ויתר על האספה הלאומית, ויתר על הגדרתה של חוקה והסתפק בהכרזת העצמאות – כשהמילה דמוקרטיה לא קיימת בה בכלל – והחטא הקדמון בהקמתה של מפלגה שכונתה בשם מפא"י, מפלגת פועלי ארץ ישראל, מפלגה ששלטה ללא מיצרים עד המהפך ב-1977.

מפא"י היא מפלגה שקמה על שני מרכיבי תודעה שאבד עליהם הכלח: התודעה הסוציאליסטית בהשפעת "האדומים" של בריה"מ, והתודעה הצבאית של "אחרי" מלחמת העולם השנייה–  בסך הכל 2-3 שנים אחרי תום המלחמה הנוראה הזאת. מפא"י הריצה את מדינת ישראל (ונודה לה על כך) על שני הדגלים הללו.  לכן משרד הביטחון היה מעל הכל (לעומת משרד ראש הממשלה), ולכן גם "הבולשביזם" הבלתי נסבל שהיה נוכח ולא נפקד עד להתמוטטותה של מפא"י.

התמוטטות שהתממשה בזכות מפלגה שקמה בלילה לא שקט בשם דש, שנעלמה כמעט במחי יד של ההיסטוריה הפוליטית של ישראל. היא יצרה את הגשר שאפשר לליכוד לנצח את מפא"י האימתנית.

החטא הגדול של מפא"י טמון בעובדה שהיא לא הייתה דמוקרטית. הייתה ועדה מסדרת שמילאה אחרי הוראותיו של מטבחון בן 3-4 אנשים, וזהו. רק ב-1992 חזרה מידה מסוימת של דמוקרטיזציה למפלגה הזאת בדמות הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה.

החטא הגדול של מפא"י טמון בעובדה שהיא לא הייתה דמוקרטית. הייתה ועדה מסדרת שמילאה אחרי הוראותיו של מטבחון בן 3-4 אנשים, וזהו. רק ב-1992 חזרה מידה מסוימת של דמוקרטיזציה למפלגה הזאת בדמות הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה

גם ההתפתחות הזאת ארעה בזכות הצורך של כמה מאנשי יצחק רבין (ואני ביניהם) להביא למהפך בתוך מפלגת העבודה שיאפשר לרבין לגבור על שמעון פרס, מהלך שאכן הצליח והביא את רבין לראשות מפלגת העבודה ומכאן גם לניצחון על הליכוד בבחירות 92. אלמלא המעבר לפריימריז ב-1991, פרס היה יו"ר מפלגת העבודה עד היום…

אבל הפריימריז במפלגת העבודה איבדו את המשמעות העיקרית – של יצירת פתיחות למועמדים חדשים להתמודד על הנהגת המפלגה שהידרדרה והלכה  מ-44 מנדטים ב 92 להישג בלתי נתפס של 3 מנדטים במרץ 2020. הסיבה:  מפלגת העבודה אמנם עברה לפריימריז, אבל בתוכה לא התקיים שום נוהל שאיפשר לכל מי שרצה להתבטא או להשפיע.

המפלגה נותרה סגורה בתוך עצמה, מנוהלת על ידי מספר גושי כוח שהתבצרו במחוזות (תל אביב ונתניה ובאר שבע וחיפה וכולי) והפכו להיות בעלי הבית. כל מחוז כזה מנוהל על ידי בעלי הבית הללו כבר לפחות 25 שנים, ואיש אינו יכול לערער עליהם או לקחת מהם את המפתחות למבנה המחוז, שהפך כבר מזמן למועדון הווי מקומי ממומן.

מול התופעה הבצקתית הזאת נולדה כחול-לבן. שלושה חברים שהיו להם פעם דרגות על הכתפיים, החליטו שהם יודעים איך להושיע במרחב הפוליטי שהיה ועדיין עודנו מבוך לא מובן עבורם. עם כמה יועצי תקשורת שמכנים עצמם יועצים אסטרטגיים, יצרו כמה נאומים והופעות סטנד-אפ מגוחכות, ועפו על גלי ה"רק לא ביבי" שתודלק על ידי כתבי אישום כבדים כנגד בנימין נתניהו.

שלושה חברים שהיו להם פעם דרגות על הכתפיים, החליטו שהם יודעים איך להושיע במרחב הפוליטי שהיה ועדיין עודנו מבוך לא מובן עבורם. עם כמה יועצי תקשורת יצרו הופעות מגוחכות, ועפו על גלי ה"רק לא ביבי"

ללא תפיסה חברתית וללא תפיסה מדינית או תפיסה בכלל, כחול-לבן הייתה סתם ערימה של חבר'ה עם זכויות. אבל ללא כל זיקה למבנה פנימי דמוקרטי – הוכתה שוק על ירך על ידי הנאשם.

קל מאוד לשנוא את נתניהו. קל מאוד להאשימו בהחרבת הדמוקרטיה. קל להכות בראשו של בני גנץ – שהמהלך האחרון שלו איכזב את כל אוהדי "רק לא ביבי". אבל למעשה מהלך הכניעה שלו היה המהלך היחיד שיכל לבצע.

גנץ הגיע לסיטואציה הזאת – של מהלך כניעה – בדיוק כמו במהלך האחרון של משחק שח, שהרבה לפני הצעד האחרון שני השחקנים כבר יודעים מי יכנע ומי ינצח, רק מקווים לאיזו שגיאה של הצד השני, ולפעמים גם לא מחכים לצעד האחרון, והמפסיד עוצר את המשחק עוד בשלב מוקדם. במשחק הפוליטי האחרון היה משחק שח שבו צד אחד ידע את התוצאה שהוא ישיג, והצד המובס לא מבין מה קרה לו… יכול להיות שעד היום.

גנץ הגיע לסיטואציה הזאת – של מהלך כניעה – בדיוק כמו במהלך האחרון של משחק שח, שהרבה לפני הצעד האחרון שני השחקנים כבר יודעים מי יכנע ומי ינצח

במשחק שחמט אפשר להטיל על הצעד האחרון של הנכנע את כל האשמה בהפסד. אבל למעשה, הכניעה הייתה כמו מוות ידוע מראש. היא נבנתה על ידי שני הצדדים צעד אחר צעד, כשהמובל אל הכניעה לא מודע כלל לגורלו שכמו נחרץ מראש, אולי בגלל שלא רצה להקשיב לאנשים הנכונים, אולי בגלל שהיה צעיר מדי במרחב הפוליטי ולא יכול היה לבחור בחבורת אנשים שהיא מעבר ליועצי תקשורת – כי כמו שאמר פעם פואד: "המומחיות שלי היא לדעת לבחור את המומחים הנכונים, אני מומחה למומחים".

כל איש צבא שמשתחרר מוקסם מעוצמתה של התקשורת. הוא ממש נכנע לה, מאוהב בה, וכל מי שמקשר אותו אליה הופך לרב או גורו או שניהם ביחד. רביעיית הקוקפיט התהלכה על אחד מהרחובות בגני התערוכה, בצעדים של "המושיעים הלאומיים". הם חשבו בליבם שהם אכן המושיעים. המאוהבות בכוח התקשורתי עיוור את עיניהם ונטל מהם את יכולת החשיבה.

כל פוליטיקאי בכיר מהזן הקודם – כמו רבין או אריאל שרון ואפילו יצחק שמיר – היה בועט במצג המטופש והריק הזה בלי אפילו לחשוב יותר משתי שניות. זה היה כל כך מגוחך שבא לבכות, אבל לא ניתן היה לומר דבר כי כל ביקורת נחשבה כתמיכה בנאשם שמנגד.

אולי יתבגרו הטייסים בקוקפיט המפורק ויבינו שהתהליך עד להשגת השלטון הוא הרבה יותר מורכב ועמוק, ובעיקר – ארוך. כל אחד מהם חייב להבין, שהסיכוי שלו להיחלץ מהמרתף הפוליטי שאליו הם הושלכו הוא נמוך מאוד, אולי אפסי, אלא אם כן יעשו איתחול מחדש להמשך דרכם הפוליטית.

אולי יתבגרו הטייסים בקוקפיט המפורק ויבינו שהתהליך עד להשגת השלטון הוא הרבה יותר מורכב ועמוק, ובעיקר – ארוך. כל אחד מהם חייב להבין, שהסיכוי שלו להיחלץ הוא נמוך מאוד, אולי אפסי, אלא אם כן יעשו איתחול מחדש להמשך דרכם הפוליטית

כדי להיות מומחה למומחים נדרש ניסיון רב, נדרשת תבונה פוליטית שנרכשת בהרבה מאוד שנים של התנסות, ומי שנדמה לו שיבוא מהמערכת הצבאית או המשטרתית וייקח את הקופה בזכות כמה אמירות שדופות ויועצים "אסטרטגיים" – שישכח מזה. אפילו כנגד מועמד המואשם בשלוש עבירות פליליות.

אנחנו צריכים ללמוד לקח ממשחק השחמט הזה.  אם לא נלמד, החברה הישראלית תונהג עוד הרבה מאוד שנים על ידי צד פוליטי אחד, והצד המפסיד ייבב על "חורבן הדמוקרטיה". כדי לעצור את הדמעות ולהפסיק את היבבה האיוולתית הזאת, על הציבור המכנה עצמו מרכז-שמאל להקים מחדש את הארגון הפוליטי החדש, הנכון, המתאים לתקופה הזאת, יחד עם תפיסות של שוויון ההזדמנויות (וצמצום דראסטי של הפערים החברתיים), והצורך בהסדרים מדיניים עם כל העולם.

אבל יש עוד כמה חורים שחורים שניבעו עוד בימים הראשונים לקום המדינה.

זה לא משנה אם ההסתכלות על המשבר שהגיע לשיאו בעימות בין בג"ץ ליו"ר הכנסת היא משמאל או מימין. עצם אי הבהירות, עצם העובדה ששני הצדדים מרגישים צודקים – מצביעה על כך שיש כאן שבר עמוק המתקשר לאי-כיסוי ברור של מערכת היחסים שבין הרשות המחוקקת והמערכת השיפוטית.

האם אמנם בג"ץ, ששופטיו לא נבחרו על ידי העם, יכול להורות ליו"ר הכנסת – שכן שנבחר על ידי העם – לבצע צעד כלשהו? או האם יכול אותו יו"ר לסרב לבצע את הוראת הבג"ץ?  מהי המשמעות של הפרדת רשויות בעולם הדמוקרטי? חור שחור שלא נסגר מעולם.

עלינו לסגור אותו ביחד. ימין ושמאל ואלה שצורחים שאין יותר ימין או אין יותר שמאל – אנחנו חייבים להיעזר בסובלנות כל צד כלפי יריבו, ולהבין, שמחשבה פוליטית היא זכותו של כל אדם שהוא אזרח של החברה הדמוקרטית.

אז בואו נשתה מים ונרגע… ונתחיל לעבוד.

חיים אסא היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,257 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות

הקורונה מאיימת לכלות את מלאי הציוד הרפואי בעולם, והראש הפלסטיני ממציא פטנטים ● מפעל בגדים ברצועת עזה ומפעל נעליים בחברון עברו הסבה מהירה לייצור מסכות וציוד מיגון נוסף - ועושים עסקים גם עם ישראלים ● כתב זמן ישראל שוחח עם התעשיינים הפלסטיניים רבי-התושייה ● "אנחנו תורמים את תרומתנו"

עוד 607 מילים

עדות אישית בהולנד החיים נמשכים כרגיל, ואני מפחד למות

"שרדתי 4 או 5 מתקפות טילים גדולות, שתי אינתיפאדות ושירות קרבי בישראל, ובעבודתי ככתב בכמה אזורי מלחמה. אבל התמונות מאיטליה גרמו לי לראשונה לחשוש לחיי" ● העיתונאי כנען ליפשיץ מספר על מציאות החיים ההזויה בהולנד - שבחרה להמשיך בשגרה כמעט רגיל ● התחבורה שם פועלת כסדרה וחופש התנועה כמעט מוחלט ● טור מיוחד

עוד 903 מילים ו-2 תגובות

באיראן מגרשים רופאים, ומנסים לתפוס טרמפ גרעיני על הקורונה ● בטורקיה מאשימים את ישראל בהפצת הנגיף ● בחברון מגשימים חלומות מקסימים ● מה הסיכוי לקאמבק של קדאפי ● ומה קרה כאן לפני 18 שנה בדיוק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,042 מילים

ד"ר כרמי שפר, הרופא הישראלי שמטפל בחולי קורונה בפדובה, מספר על תרופות חדשות שהוכנסו לשימוש וכבר מוכיחות את עצמן ● בראיון אופטימי לזמן ישראל הוא אומר שבימים האחרונים חולים החלו להבריא, בין השאר כתוצאה מהכנסת תרופות מפתיעות לשימוש ● ״זו תקופה שבה הרופאים נאלצים להיות יצירתיים. בעיר פארמה הצליחו להנשים אנשים באמצעות מסיכת צלילה של דקתלון, לאחר שיצרו במדפסת בתלת מימד את החלק שמחבר אותה למכונת ההנשמה״

עוד 1,736 מילים ו-2 תגובות

כלכלת הקורונה הבנקאים חייבים לחשוב כמו רופאים

ישראל מפספסת זמן יקר בטיפול במשק החולה, משום שהיא מתקשה לחשוב מחוץ לקופסה ● אבל זה בדיוק מה שנחוץ, וגם למערכת הבנקאית יש תפקיד מרכזי בכך ● על הבנקאים לנהוג כמו רופאי הקורונה בבתי החולים, ולהגיש עזרה ראשונה דווקא לעסקים שמצבם קשה ביותר (אך יש להם עדיין סיכוי לחיות) ● ועל המדינה להקים מנגנונים פיננסיים שיגבו את ההתנהלות ההכרחית הזו ● כלכלת הקורונה, פרק שלישי

עוד 2,409 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
100 מֶטֶר

על הזוועה האמיתית בכלל לא מדווחים עכשיו בטלוויזיה. היא לא מופיעה בשקפים, לא נדונה בישיבות הממשלה, לא קשורה לצעדי החירום של מערכת הבריאות וגם לא לפליק-פלאק התבוסתני של גנץ, שהתחיל בתור רץ מרתון פוליטי מבטיח ובסוף השלים בקושי את 100 המטרים הראשונים

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות

עוד בטרם תקום, ממשלת נתניהו-גנץ תצטרך להתמודד עם כמה אתגרים משפטיים

אחרי שהאבק ישקע וההסכמים בין נתניהו לגנץ ימוצו, ראש הממשלה ושר החוץ החדש שלו יצטרכו להתמודד עם מספר מכשלות משפטיות ● התחנה הראשונה תהיה בבית הנשיא, שם גנץ יצטרך להחזיר את המנדט שקיבל - ומשם, כולם יעברו לבג״ץ, כדי לדון אחת ולתמיד בשאלה האם נאשם בפלילים יכול להקים ממשלה ● ובינתיים, דווקא האוזר והנדל עלולים למצוא את עצמם ללא אפשרות להצטרף לקואליציה ● פרשנות

עוד 812 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה