• בנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
  Yonatan Sindel/Flash90
 • נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)
  Drew Altizer Photography
 • היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שר המשפטים אמיר אוחנה, ומבקר המדינה מתניהו אנגלמן (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
  Tomer Neuberg/Flash90
 • שרה פריש (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)
  קובי גדעון, פלאש 90
הדרך הארוכה של ראש הממשלה לתמרון ועדת ההיתרים

נתניהו מציג: ארבע בקשות, בג"ץ אחד ומיליוני שקלים

הסתרת מידע, הצהרה כוזבת, עתירה לבג״ץ, פרישה של שני ראשי ועדה, מינוי מבקר מדינה נוח, שמינה חברי ועדת היתרים בדמותו, וארבע בקשות לשנורר כספים מבעלי הון למימון משפטו - שכולן נדחו ● ראש הממשלה מתמרן את המערכת כדי שתכשיר קבלת מיליונים מחברים ● השבוע התקרב מתמיד לניצחון אישי שכולו הפסד לציבור ● פרשנות

חברי הוועדה למתן היתרים, בראשות השופטת בדימוס נחמה מוניץ, הודיעו החודש כי יתכנסו בקרוב כדי לדון בטיעונים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת בקשתו לקבל אישור למימון הוצאות המשפט שלו על ידי בעלי הון.

הודעה הזו מגיעה לאחר שנתיים שבהן נקט נתניהו כמעט בכל טרלול אפשרי בניסיון ליהנות מהזכות שלטענתו מגיעה לו, והיא לשנורר כסף מבעלי הון.

ניתן רק לדמיין כיצד היה נראה מצבה של המדינה אילו היה מקדיש את אותם המאמצים גם לצורך גיוס מימון לנכים, למערכת החינוך, או בכלל לרווחת הציבור.

ב-18 במרץ 2018 פנה נתניהו לראשונה ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, ובאמצעות באי-כוחו ממשרד עורכי הדין וינרוט ושות', ביקש לבחון מבחינה משפטית את האפשרות שיסתייע בבן דודו, נתן מיליקובסקי, לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות.

ברנע-פרגו העבירה את פנייתו של נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שקבע ב-27 ביוני באותה השנה כי הנושא צריך לעלות לדיון בוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה.

עורכי דינו של נתניהו פנו לוועדת ההיתרים ימים ספורים לאחר מכן, וב-19 ביולי טענו כי למעשה אין לוועדה סמכות לדון בנושא קבלת המימון מבעלי הון. הוועדה חלקה על דעתם וב-18 באוקטובר קבעה כי יש לה סמכות לדון בעניינו של נתניהו.

ערעור על סמכות הוועדה

נתניהו לא ויתר, וב-24 באוקטובר ערער בשנית על סמכותה של ועדת ההיתרים לדון בבקשתו, ודרש ממנה להמציא בפניו הוכחות על מקרים דומים מהעבר שבהם טיפלה בעבר בדרך דומה.

הוועדה נענתה לאתגר, וב-6 בנובמבר סיפקה את ההוכחות, ובמקביל הציגה בפני נתניהו כמה שאלות שהתשובות להן יסייעו לה לגבש את עמדתה ביחס לבקשתו לקבל מימון. נתניהו סירב להשיב לשאלות שהופנו עליו, וב-29 בנובמבר הודיעה הוועדה כי היא דוחה את בקשתו.

אם חשבתם שנתניהו יתייאש בשלב הזה מהניסיון לקבל אישור למימון להוצאותיו המשפטיות על ידי בעלי הון, ושלנוכח היקף נכסיו, המוערך ב-40 מיליון שקל, ינהג כאחד האדם ויכניס יד לכיס, טעיתם.

אם חשבתם שנתניהו יתייאש בשלב הזה מהניסיון לקבל אישור למימון להוצאותיו המשפטיות על ידי בעלי הון, ושלנוכח היקף נכסיו, המוערך ב-40 מיליון שקל, ינהג כאחד האדם ויכניס יד לכיס, טעיתם

כבר בשבוע הראשון של שנת 2019 פנה נתניהו לוועדת ההיתרים בבקשה נוספת, בנימוק שלא הייתה לו הזדמנות לנמק את טענותיו בפניה בפעם קודמת.

עם זאת, הנימוקים שפרס בפני הוועדה לא הועילו וב-20 בפברואר דחתה הוועדה שוב את בקשת נתניהו. הפעם ניכר היה שהוועדה מאבדת את סבלנותה, ולצד הסירוב לבקשה, היא גם מתחה ביקורת על כך שנתניהו כבר לקח 300 אלף דולר ממיליקובסקי, מבלי ליידע אותה על כך.

ב-11 במרץ הגיש נתניהו עתירה לבג"ץ, בין השאר, בטענה כי החלטת ועדת ההיתרים נעשתה משיקולים זרים, בכך שהתמקדו במצבו הכלכלי.

בג״ץ חייב את ועדת ההיתרים לדון שוב במימון הוצאותיו המשפטיות, אך כתנאי לכך חייב את נתניהו להעביר לידי הוועדה מידע מקיף על נכסיו.

פעם נוספת הגיע הדיון בשאלת המימון לוועדת ההיתרים, רק שהפעם נראה היה כי מבחינת נתניהו התנאים היו נוחים יותר, לנוכח מינויו של יו"ר חדש לוועדה, השופט בדימוס שלום ברנר.

בדיעבד, התברר כי כמה ימים לפני החלטת בג״ץ התפטר במפתיע יו"ר ועדת ההיתרים הקודם, השופט ד"ר עוני חבש, ואגב כך רמז כי הופעלו עליו ועל הוועדה שבראשה עמד "לחצים פוליטיים" בכל הקשור לבקשת נתניהו לקבלת תרומות.

כמה ימים לפני החלטת בג״ץ התפטר במפתיע יו"ר ועדת ההיתרים הקודם, השופט ד"ר עוני חבש, ואגב כך רמז כי הופעלו עליו ועל הוועדה שבראשה עמד "לחצים פוליטיים" בכל הקשור לבקשת נתניהו לקבלת תרומות

עם, זאת הליהוק החדש לא הועיל – בין השאר, לנוכח סירוב של נתניהו להעביר לידי הוועדה מידע מקיף על נכסיו, כפי שקבע בג״ץ – וגם הוועדה בראשותו של שלום ברנר דחתה ב-24 ביוני, בפעם הרביעית, את בקשת נתניהו.

בעקבות החלטת הוועדה, הורה מנדלבליט לנתניהו, להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל ללא היתר ממיליקובסקי, וכמה חליפות שקיבל מפרטרידג', ובאותה הזדמנות גם חשפה ועדת ההיתרים כי נתניהו הסתיר מהצהרת ההון שהגיש את סכום הכסף שקיבל ממיליקובסקי.

הכסף והחליפות לא הוחזרו עד היום.

לנוכח העובדה שהוועדה התעקשה לדחות את בקשת נתניהו ארבע פעמים, ושגם בג״ץ לא סייע לו, נראה כי נתניהו החליט להעלות הילוך, ולנקוט במהלך שנראה, לכאורה, כמו הקמת ועדת היתרים משלו.

בשלב הראשון הוא הוביל מהלך לבחירתו של מתניהו אנגלמן לתפקיד מבקר המדינה. אנגלמן, איש ירא נתניהו ועושה דברו, מונה לתפקיד ביולי. בתוך פחות מחודש, במהלך חודש אוגוסט, כהונתם של כל חברי ועדת ההיתרים מסתיימת ואינה מוארכת,  בהם גם של יו״ר הוועדה, שלום ברנר. במקומם מונו שמונה חברים חדשים, כמה מהם מקורבים לליכוד ולבית היהודי, ורובם ללא רקע משפטי.

זמן קצר אחרי שמונתה, החליטה שרה פריש, יו"ר הוועדה החדשה של ועדת ההיתרים, לפרוש מתפקידה, ובהודעה שפרסמה כתבה:

"הסכמתי למינוי מתוך ידיעה והבנה שוועדת היתרים הינה ועדה מעין שיפוטית הפועלת על בסיס קריטריונים משפטיים ואתיים, ונוגעת בעניין ולא באדם. לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה ומאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם".

כבר בספטמבר אישר אנגלמן לנתניהו ללוות 2 מיליון שקל ממקורבו ספנסר פרטרידג' למימון הגנתו המשפטית. באותו מעמד מבטיח נתניהו להחזיר את הכסף שקיבל ממליקובסקי. להבטחה זו אין משמעות גדולה מבחינת מבקר המדינה, מאחר שאין לו מנגנון יעיל שיוכל לוודא כי נתניהו אכן מחזיר את הכסף.

בנובמבר 2019, כבר הודיע אנגלמן כי אין בסמכותו לאכוף על נתניהו את החזרת הכסף למיליקובסקי.

אחרי כמעט שנתיים של מאמצים לקבל כסף ממקורבים, שכללו 4 פניות ונענו ב-4 דחיות, פנייה לבג״ץ, מינוי מבקר מדינה חדש מטעמו, פיזור חברי ועדת ההיתרים ומינוי מקורבים במקומם, נתניהו קרוב מתמיד לקבל את מלוא הכסף שהוא מבקש למימון הוצאות המשפט שלו מבעלי הון, כולל אישור בדיעבד לקבלת 300 אלף דולר ללא היתר ממליקובסקי.

בינואר השנה, פנה נתניהו לוועדת ההיתרים בהרכב החדש, בבקשה מחודשת למימון הוצאותיו המשפטיות. באמצעות עורכי הדין עמית חדד ויוסי כהן, נימק נתניהו את הפנייה המחודשת בכך שחל שינוי מהותי בנסיבות, לנוכח הגשת כתב האישום נגדו ובקשת החסינות שהגיש (ומשך בהמשך).

בינואר השנה, פנה נתניהו לוועדת ההיתרים בהרכב החדש, בבקשה מחודשת למימון הוצאותיו המשפטיות. באמצעות עורכי הדין עמית חדד ויוסי כהן, נימק נתניהו את הפנייה המחודשת בכך שחל שינוי מהותי בנסיבות

בתחילת פברואר 2020 הודיעה הוועדה כי תתכנס כדי לדון בבקשת נתניהו לקבל מימון מקורביו, בפעם החמישית, בהרכב נוח מתמיד. לפי כמה פרשנויות, הוועדה יכולה לשנות או לחזור בה מהחלטתה למנוע מנתניהו לקבל כספים ממקורבים, אך היא אינה יכולה לאשר לנתניהו לקבל כספים, לאחר שסירבה לכך.

כל שנותר לראות הוא אם גם הפעם יצליח נתניהו לכופף את החוק על רקע חולשת שומרי הסף המשפטיים בנוגע למימון הגנתו (שהרי בנוגע לכתב האישום עצמו עומדת לו חזקת החפות), או שימשיך לעסוק בענייני "רק ביבי" עוד שנתיים.

מרץ 2018

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מגיש בקשה ליועצת המשפטית במשרדו כדי לקבל סיוע כספי מבעלי הון למימון משפטו.

יוני 2018

הבקשה עוברת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שמפנה את נתניהו לוועדת ההיתרים.

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)
אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)
יולי 2018

נתניהו מערער בפני הוועדה על סמכותה לדון בעניינו. 

18 באוקטובר 2018

 הוועדה קובעת כי יש לה סמכות לדון בעניינו.

24 באוקטובר 2018

נתניהו מערער שוב על סמכות הוועדה, ודורש ממנה להציג הוכחות על התערבותה במקרים דומים בעבר.

6 בנובמבר 2018

הוועדה מוסרת את ההוכחות ושואלת את נתניהו כמה שאלות הנוגעות לבקשתו.

29 בנובמבר 2018

 נתניהו לא משיב לשאלות. הוועדה דוחה את בקשתו.

7 בינואר 2019

נתניהו מגיש בקשה נוספת בטענה שהבקשה הקודמת לא היתה מנומקת.

20 בפברואר 2019

הוועדה דוחה פעם נוספת את הבקשה ומותחת ביקורת על נתניהו. 

6 במרץ 2019

 יו"ר ועדת ההיתרים, עוני חבש, מתפטר בטענה שמופעלים לחצים פוליטיים על הוועדה.

11 במרץ 2019

 נתניהו עותר לבג״ץ נגד החלטת הוועדה.

18 במרץ 2019

 בג"ץ נותן לוועדה הוראה לקיים דיון נוסף, ומחייב את נתניהו לחשוף בפני הוועדה מסמכים.

24 ביוני 2019

ועדת ההיתרים מחליטה לדחות בפעם הרביעית את בקשת נתניהו. בנוסף, הוועדה מורה לנתניהו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל ממיליקובסקי ללא היתר, וכן כמה חליפות שקיבל מפרטרידג'. כמו כן חשפה הוועדה כי נתניהו הסתיר סכום זה מהצהרת ההון שלו. הכסף והחליפות לא הוחזרו עד היום.

יולי 2019

מתניהו אנגלמן נבחר לתפקיד מבקר המדינה, בתמיכת נתניהו.

 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
(צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אוגוסט 2019

שלושה מחברי ועדת ההיתרים מתפטרים וכהונת השאר לא מוארכת. במקומם מתמנים לוועדה שמונה חברים חדשים, חלקם מקורבים לליכוד.

22 באוגוסט 2019

 יו"ר הוועדה החדשה, שרה פריש, טוענת כי הוועדה הפכה לכדור משחקים פוליטי ופורשת מתפקידה.

ספטמבר 2019

אנגלמן מאשר לנתניהו ללוות 2 מיליון שקל מפרטרידג' למימון הגנתו המשפטית, וכדי להשיב את הכספים שלקח ממליקובסקי ללא היתר של הוועדה.

נובמבר 2019

אנגלמן טוען שלא בסמכותו לאכוף על נתניהו להחזיר את הכספים שלקח ממיליקובסקי.

נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)
נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)
ינואר 2020

ראש הממשלה פונה לוועדת ההיתרים בהרכבה החדש כדי שתדון שוב בבקשתו.

פברואר 2020

ועדת ההיתרים החדשה מקבלת את בקשת נתניהו להתכנס שוב כדי לדון במימון הוצאות המשפט שלו על ידי בעלי הון. 

עידן בנימין מ"שקוף" סייע בהכנת המאמר. 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 988 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 3 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

עוד 56 עדכונים

אזהרה אחרונה לפני שתשובה (שוב) נעלם עם כספי הפנסיות שלנו

קריסתו של הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. מי שכנראה עדיין לא שמו לב לכך הם מנהלי הפנסיות שלנו, אחרת אין הסבר לנמנום שהם מפגינים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף.

כדי ללמוד על חומרת המצב אפשר להסתכל על הפעולה החריגה שנקט הבנק הזר סיטיבנק, שעל פי פרסומים בתקשורת מימש במהירות ובזול נכסים של החברה לכיסוי חובותיה. לעומת זאת, הגופים המוסדיים, כלומר מנהלי קרנות הפנסיה שלנו, אלה שאחראים על כספי החיסכון שלנו ושבחרו להלוות את כספנו לחברות של תשובה, ממשיכים לשבת על הגדר ולא עושים את המינימום הנדרש על מנת להבטיח את האינטרס של החוסכים.

קריסת הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. אז למה מנהלי הפנסיות שלנו מנמנמים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף?

לאחרונה מתרבות האינדיקציות לכך שקבוצת דלק, הכוללת את חברת האם ואת חברות הבת שלה, צועדת לעבר הסדר חוב. זה מתבטא בירידה קיצונית של שווי נכסי הקבוצה, ובהגעת אגרות החוב שלה ל"תשואת זבל", דבר המגלם תרחיש קרוב לוודאי של הגעת החברה לכלל חדלות פירעון.

הקריסה הצפויה של תשובה מתבטאת בדירוגים האחרונים שבהם זכתה קבוצת דלק. כך לדוגמא, בדירוג האשראי של חברת "מעלות" הוכנס דירוג האשראי של דלק לרשימת המעקב תחת השלכות שליליות, לאור אי הוודאות הקיימת באשר למקורות שמהם החברה תוכל לפרוע את התחייבויותיה. מההכרזה על שינוי הדירוג עולה גם שקיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע.

בעוד שבחברת "מעלות" שוקלים להוריד בהמשך עוד יותר את דירוג קבוצת דלק, אם מגמת אי הוודאות באשר ליכולתו של תשובה לפרוע את התחייבויותיו בטווח הבינוני תימשך, בחברת הדירוג "מידרוג" כבר הורידו את דירוג האג"ח שהנפיקה קבוצת דלק מדירוג השקעה בינוני-גבוה (A2.il) לדירוג ספקולטיבי נמוך במידה רבה מאוד (Ca.il).

כל ניתוח פיננסי של שוק ההון מצייר תמונת מצב ברורה – קבוצת דלק צועדת לכיוון הסדר חוב. בהנחה שאכן הסדר כזה יתממש, על חלוקת נכסי החברה להיעשות באופן שלא יהווה העדפת נושים, ובוודאי לא להעדיף קבוצה אחת על פני אחרת. אך בזמן שחולף, קבוצת דלק מחלקת את יתרות המזומן שלה ומקטינה את יתרת הנכסים לחלוקה במקרה של הסדר חוב.

על הגופים המוסדיים, המחזיקים מספר סדרות אגרות חוב או מניות באותה חברה, מוטלת החובה לפעול להשאת התשואה לכלל התיק המנוהל, ולא לדאוג רק לתשואתו האישית של יצחק תשובה. לכן, על הגופים לבסס את החלטותיהם בכפוף לגודל החשיפה הפרטנית של התיק המנוהל לכל אחת מסדרות האג"ח והמניות.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות של תשובה, אשר הביא בשנת 2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות של הציבור.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות, שהביאו ב-2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות שלנו

עדות נוספת לרשלנות הגופים המוסדיים ניתן למצוא בעסקות שעשה תשובה בנכסים שהיו אמורים להבטיח את פירעון ההלוואות. אם כל זה לא מספיק, כעת הגופים המוסדיים יושבים מן צד ולא עושים דבר בכדי לחלץ את מה שנותר מכספם של מאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שבימים אלו גם ככה נפגעים חסכונותיהם בגלל משבר הקורונה.

בדיוק בשביל זה צריך פיקוח רגולטורי הדוק, וזהו תפקידו של המפקח על שוק ההון ד"ר משה ברקת. על ברקת להורות לגופים המוסדיים לדאוג לכספי המבוטחים באמצעות פניה לאלתר לבית המשפט בעילה של העדפת נושים.

בשל כך, פנינו ב"לובי 99", יחד עם שותפינו מעמותת "צדק פיננסי", אל הממונה על שוק ההון כדי שיתערב בנושא בדחיפות. על ברקת להורות מיידית לקרנות הפנסיה להתנגד בבית המשפט לניסיון של תשובה להותיר אותם עם פירורים מהחוב. בנוסף, על ברקת להוביל מהלך של תיקון הכשלים שאפשרו לתשובה לבצע מהלכים פיננסיים מתוחכמים מלכתחילה, באופן שאפשרו לו לרוקן מתוכן את הערבויות שנתן לפנסיות שלנו.

עו”ד לינור דויטש, היא מנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה. יועצת משפטית מומחית לרגולציה ולייעוץ פוליטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

תגובות אחרונות

בניכוי נתניהו ובאב"ד - מצבנו במשבר הכלכלי הנוכחי מצוין

 

"בניכוי החרדים והערבים, מצבנו מצוין" (נתניהו, 2012)

בהתאמה להיום, נתניהו יכול לומר על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: בניכוי המובטלים והעצמאיים, הפרילנסרים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים – מצבנו מצויין.

כדאי לראות ולהקשיב לראיון של דנה וייס עם בנימין נתניהו בחדשות 12 ב-21 למרץ. בראיון שאלה וויס את נתניהו על חבילת הסיוע הקמצנית של ממשלת ישראל לנפגעי הקורונה. נתניהו השיב כך (דקה 45):

"כדי שנוכל לתת, צריך קודם כל להזהר, יש אדם שדיבר עלי טובות – קוראים לו מילטון פרידמן, חתן פרס נובל האגדי. הוא אמר דבר פשוט – אם יש לך הרבה כסף שרודף אחרי מעט סחורות, אתה מקבל היפר אינפלציה, וזה מסוכן מאוד".

אלא שהמשפט הזה אינו נכון תמיד. יש מצבים בהם הזרקת כסף לשוק תביא לאינפלציה, ויש מצבים בהם אי-הזרקת כסף לשוק תביא למיתון עמוק.

להקשיב ולא להאמין, חזרנו לכלכלה של המשבר הגדול של 1929. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה הנוכחי שאין לו תקדים. נתניהו אינו רואה, או שהוא מתעלם, מהאבטלה המתקרבת במהירות לשיא של עשרות אחוזים מכלל העובדים. הוא מתעלם מרבבות עסקים קטנים ובינוניים, מעצמאיים ושכירים – העומדים בפני פשיטת רגל. הוא מתעלם מפנסיונרים שהגיעו לחיים על פת לחם, ומארגונים חברתיים ועמותות סיוע הזועקים לעזרה דחופה. כל אלה על פי תהום, ואילו הוא מפחד מאינפלציה.

להקשיב ולא להאמין. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה. מתעלם משיאי האבטלה, מרבבות העסקים הקטנים והבינוניים, העצמאיים והשכירים שעל סף פשיטת רגל, ומהפנסיונרים שהגיעו לפת לחם

מה שכן, שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, דואג לבנקים. מתוך ראיון של שאול אמסטרדמסקי עם שי באב״ד.

אמסטרדמסקי: "אז אשאל ספציפית בעניין הזה עוד שאלה אחת: האם אתם מתכננים התערבות כלשהי בעניין שכר הדירה? ערבות ממשלה לשכר דירה, התערבות בתחום החוזים (ראינו ידיעה אתמול על כך שהוקמה ועדה במשרד המשפטים) או כל התערבות אחרת?"
באב"ד: "אנחנו בוחנים כל כלי שיכול לעזור, כלי שכר הדירה נבחן גם כן. עם זאת, כלי זה יכול לסכן את המערכת הפיננסית לאור החשיפה של המערכת הבנקאית לנדל״ן, וככל שההקפאה תשתרשר זה עשוי להגיע לבנקים".

להקשיב ולא להאמין. מובטלים, מפוטרים, חל"תניקים, בעלי עסקים קורסים ופנסיונרים רעבים – כל אלו לא יודעים איך יעברו את המשבר ועלולים להגיע למצב בו אין להם כסף לאוכל, לשכר דירה, לארנונה, לחשמל, למים, לתשלומי משכנתה ולהחזרי הלוואות – ואילו באב"ד דואג לבנקים.

אדבר במונחים כלכליים של באב"ד, ולא במונחים אנושיים. את הבנקים צריך להציל כדי שהמשק יוכל לפעול. למקרה שבאב"ד לא יודע, לממשלה קל מאוד לחלץ את הבנקים. אם הוא לא יודע שילמד מנורבגיה:
בנורבגיה, בסוף 1991 התברר כי הפסדי ענק מהלוואות כושלות מחקו את כל הון המניות של שניים משלושת הבנקים הגדולים. הם הוכרחו ע"י הממשלה לגלות זאת במאזנים שלהם. הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם.

הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם

בארץ יש מספר קטן של בנקים, ואם אחד מהם או כולם יקלעו לקשיים או למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) אפשר לטפל בבנקים בקלות יחסית, להזרים להם כסף ולחלצם מהמשבר. אבל יהיה כמעט בלתי אפשרי להציל את המשק אם רוב אלו שנפגעו מהמשבר יפשטו את הרגל. יהיה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לטפל במאות אלפי עסקים שיסגרו או שיפשטו את הרגל.

נראה לי שבניכוי נתניהו ובאב"ד מצבנו במגפת הקורונה ובמשבר הכלכלי של הקורונה יהיה מצוין.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
עודכן לפני 3 שעות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה