ראיון "אני מוטרדת מאוד מגורל המדינה. מה זה מוטרדת? לא ישנה בלילה"

שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות בהווה, דליה דורנר, תוקפת בחריפות את נתניהו ואת תומכיו בימין, מעריכה כי נוני מוזס יורשע ויישלח למאסר וחוששת מאוד מפסקת ההתגברות ● בראיון אישי היא גם חוזרת למשפט דמיאניוק - בחודש שבו נחשפו תמונות חדשות של הפושע הנאצי שדנה למוות, ומת בשיבה טובה בגרמניה - ומספרת כיצד השפיע על חייה הפרטיים

השופטת דליה דורנר, פברואר 2020 (צילום: אמיר בן-דוד)
אמיר בן-דוד
השופטת דליה דורנר, פברואר 2020

המוסדות הציבוריים היקרים ללבה של דליה דורנר – שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות בהווה – עומדים תחת מתקפות בוטות מכל עבר. דורנר שומעת את הקולות ואת הטענות ומעידה על עצמה: "אני מוטרדת מאוד מגורלה של המדינה. מה זה מוטרדת? אני לא ישנה בלילה. אני מאוד מקווה שנתעשת. יש לנו בעיה חמורה מאוד. הדמוקרטיה שלנו חלשה. מאוד. היא עומדת על כרעי תרנגולת. אני רוצה להיות אופטימית. בגילי, אני חייבת להיות אופטימית.

"אם נתניהו מצליח להסית ציבור רחב נגד המשטרה, נגד הפרקליטות, נגד בית המשפט. אז מחר, כשתומכיו יהיו נאשמים במשהו, גם הם לא יאמינו. זו פטריוטיות? הרי חלמנו 2000 שנה שתהיה לנו מדינה. מדינה צריכה מוסדות. מדינה בלי מערכת אכיפה עצמאית תהיה מדינה מושחתת, כמו בעולם השלישי.

"אני לא כועסת על נתניהו, כי אין אדם נתפס בצערו. הוא מכיר את החומר. העבירות שהוא מואשם בהן הן עבירות שיכולות להסתיים בכלא. הוא פוחד להיכנס לבית סוהר. בסדר. את זה אני מבינה. אבל איפה האחרים? מה זה הדבר הזה? יש מפלגה. יש עם. ממה אתם פוחדים? הם מאוד מרגיזים אותי.

"אדם שתלויים נגדו כתבי אישום לא מסוגל לנהל. נתניהו אמר את זה בעצמו, ואני מסכימה איתו. הוא אדם מאוד אינטליגנטי. הוא לא טיפש. אבל הוא בהיסטריה. רואים על הפנים שלו. זה מצער מאוד"

"כפי שנתניהו אמר – ובצדק – על אולמרט. אדם שתלויים נגדו כתבי אישום לא מסוגל לנהל. הוא אמר את זה בעצמו, ואני מסכימה איתו. נתניהו הוא אדם מאוד אינטליגנטי. הוא לא טיפש. אבל הוא בהיסטריה. רואים על הפנים שלו. זה מצער מאוד. ואני גם יכולה להבין את זה. אני שופטת. אני מבינה לב אדם. אבל אני לא מבינה את האנשים סביבו. הם פוחדים אחד מהשני והם פוחדים מהציבור שלהם.

"אבל אין להם ממה לפחד. הציבור משנה את דעתו תוך רגע. אני ילידת 34'. ראיתי הרבה. ראיתי איך הציבור שינה דעתו לגבי פלוני שהיה קדוש ואחרי דקה אלמוני הפך לקדוש. למה? כי הוא קיבל את הג'וב. ככה היה עם שרון. ככה היה עם גולדה.

"גולדה הייתה נחשבת זקנה, חולה, אני לא רוצה להגיד 'זקנה בלה', כי זה ממש אנטי פמיניסטי, אבל ככה זה היה. ספיר לא רצה להיות ראש ממשלה והיא נבחרה כברירת מחדל. תוך רגע היא הפכה להיות קדושה. כל הגנרלים פחדו ממנה פחד מוות. והציבור אהב אותה אהבת נפש. עד מלחמת יום הכיפורים, שאז הכל התהפך. אם מחר יבוא 'יענקל' (במקום נתניהו), אתה תראה שיענקל יהיה בציבור קדוש. תוך שבוע, חודש – לא יזכרו שהוא (נתניהו) חי. ככה זה.

"זה אכזרי. לכן הוא נדבק לכיסא. ומבחינתו הוא צודק. אותו אני מבינה. הוא מבין שכל עוד יש לו את הכוח השלטוני – הוא יכול להצליח. אבל בשביל הנכדים שלי אני רוצה להיות אופטימית. יש בחירות, והמצב הפוליטי יכול להשתנות".

בנימין נתניהו ואהוד אולמרט, ארכיון, 2009 (צילום: פלאש 90)
בנימין נתניהו ואהוד אולמרט, ארכיון, 2009 (צילום: פלאש 90)

"משוגעים, מה אתם רוצים מאהרון ברק?"

השופטת דורנר, הגענו למצב שבו רבים בציבור לא מאמינים יותר לפרקליטות ולמשטרה וגם לא מאמינים לדיווחים בתקשורת על הנושאים האלה.

"כי מסיתים נגדם! ועדיין, האמון בבית המשפט העליון הוא פי שניים מאשר האמון בכנסת ובממשלה. וזה כך שנה אחרי שנה. יש להם אמון מאוד נמוך, ואני מצירה על כך. הייתי רוצה שהציבור יאמין בפרלמנט שלו. אבל הם לא מאמינים. גם האמון בתקשורת הוא נמוך והייתי רוצה שיעלה יותר".

את מרגישה שהאמון בבית המשפט גבוה? די ברור שהוא מידרדר משנה לשנה.

"מה זה מידרדר? בכל העולם האמון במוסדות השלטון יורד. זה דבר ידוע. בוודאי שהוא יורד, פעם היה לבית המשפט העליון אמון של 82% מהציבור והיום הוא נדמה לי בסביבות 60%. צה"ל מקבל תמיד את האמון הכי גבוה, אחר כך נשיא המדינה ואחר כך העליון. הירידה הזו היא טבעית ומתרחשת בכל העולם".

אהרון ברק (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אהרון ברק (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

זה רק עניין של התקופה? למערכת המשפט אין שום חלק בירידת האמון הזו?

"לראש הממשלה ולחברים שלו יש חלק בזה. אם יומם ולילה משמיצים, אז זה נדבק בחלק מהאנשים. כאשר יש אדם שיש לו בייס, והוא אומר שכולם מנוולים ורודפים אחריו, כמו טראמפ. והבייס שלו מאמין, אז מה אני יכולה לעשות?

"צריך לזכור איך נתניהו התחיל – קודם הוא תקף את המשטרה ואמר שהפרקליטות בסדר ותזרוק את המלצות המשטרה לפח. אחר כך באה הפרקליטות, אז הוא אמר שיש שם מנוולים, שמאלנים, שממציאים דברים, אבל כשזה יגיע ליועץ המשפטי לממשלה הוא יסדר את זה. ועכשיו בא גם היועץ המשפטי לממשלה שהוא ימני ועם כיפה. והוא אדם מאוד הגון.

"הם חושבים שאם הם ייקחו אדם שיש לו כיפה והוא מתנחל הוא יזכה איזה גנב, מפני שלגנב יש במקרה אותה השקפת עולם. זו טעות! אני מאמינה במערכת שלנו ובהגינותה ואני מציעה לנתניהו לזכור את דרעי"

"אני הייתי אומרת לנתניהו 'תשכח מזה שהוא יעשה לך פרוטקציה'. הם חושבים שאם הם ייקחו אדם שיש לו כיפה והוא מתנחל הוא יזכה איזה גנב, מפני שלגנב יש במקרה אותה השקפת עולם. זו טעות! שופטים הם שופטים. ואני מאמינה במערכת המשפטית שלנו ובהגינותה. אני מציעה לנתניהו לזכור את דרעי.

"גם לדרעי היה בייס. עמדו פה למטה (השיחה נערכה במשרדה של דורנר באגף השופטים בדימוס בבית המשפט העליון בירושלים – א.ב.ד) מאות אלפים וצעקו 'הוא זכאי הוא זכאי'. מה שנתניהו לא הצליח להביא. כמה יצאו לתמוך בו? כמה מאות. לפי דעתי הוא הפסיד ככה קולות של ליכודניקים שנעלבו מזה. ומה היה הסוף של דרעי, למרות התמיכה שהוא הצליח לארגן? הוא הלך לבית סוהר".

אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019 (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019 (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

"אני לא יודעת מה זה הליכוד הנוכחי"

חוץ מההסתה, יש רבים בציבור שחושבים שבית המשפט העליון שבו את כיהנת הלכת רחוק מדי עם המהפכה החוקתית של אהרון ברק.

"ברק עזב ב-2006! מה, אתם משוגעים? מה אתם רוצים מברק? נניח שהכנסת לא אהבה (את הפרשנות המרחיבה של ברק בפסק דין 'מזרחי' לחוק כבוד האדם וחירותו – א.ב.ד), אז מה הבעיה שלה? הכנסת יכלה לתקן את העסק ולהוציא מאה חוקים. זה פסק דין מ-1995. אנחנו היום ב-2019. זה ממש שטויות.

"אם אלה שטוענים כך רוצים לתקן – שיתקנו. הם לא מרוצים מחוקי היסוד? מי התקין את חוקי היסוד? אני? הכנסת. ומי היה אז בשלטון? הליכוד. רה"מ היה שמיר. הליכוד האותנטי, לא הליכוד הנוכחי – שאני לא יודעת מה זה, זו מפלגה אחרת – היה יותר דמוקרטי ממפא"י. הרבה יותר. כי הם סבלו כמיעוט והייתה להם רגישות. כשהם עלו לשלטון בגין אמר 'אני לא אעשה לאחרים מה שעשו לי'.

"הכנסת יכלה לבטל את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו אם הם לא רוצים אותו. אפילו לא צריך פסקת התגברות. אפשר פשוט לבטל את החוק. אני יכולה להגיד להם מה לעשות? זו לא תהיה מדינה שאני אוהב, אבל הם יכולים לבטל"

"הכנסת יכלה לבטל את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו אם הם לא רוצים אותו. אפילו לא צריך פסקת התגברות. אפשר פשוט לבטל את החוק. אני יכולה להגיד להם מה לעשות? זאת לא תהיה מדינה שאני אוהב, אבל הם יכולים לבטל אותו.

"אצלנו אפילו חוק יסוד השפיטה, שבלעדיו בית המשפט לא עצמאי ובעצם אין דמוקרטיה, הוא לא חוק משוריין. אתה לא צריך אפילו 61 ח"כים כדי לשנות אותו ולבטל את קיומו של בג"צ. מספיק רוב מקרי. אני דאגתי בגלל העניין הזה שנים לפני שהסכנה הפכה מוחשית. דאגתי ואמרתי שזה לא טוב. שהמבנה לא טוב. אני לא מאמינה בסידורים כאלה, שמבוססים על זה שיש לנו משטר קואליציוני, שתמיד תהיה בו מפלגה שאי אפשר בלעדיה שתמנע שינויים כאלה. אני לא מאמינה בזה, כי דברים כאלה יכולים להשתנות. זו החולשה שלנו, החוקתית".

אביחי מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד בנימין נתניהו. 21 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אביחי מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד בנימין נתניהו. 21 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

ואנחנו עכשיו במצב שהחולשה הזו היא כבר איום על העתיד?

"בדיוק. זה כבר התחיל קודם. כשהתקבלו חוקים נוראיים. אני לא רוצה להיכנס לזה. חוקים שהיועץ המשפטי לממשלה אמר עליהם שהם לא חוקתיים. פעם היועץ המשפטי היה אומר להם (לחברי הכנסת) וזה היה קדוש. עכשיו – איך אומר לי אביחי (מנדלבליט) – 'אנחנו נעשה חוק כזה שאתה לא תוכל להגיד לנו דבר כזה'. והם יכולים לעשות. למשל חוק ההסדרה, שהם רוצים להעביר, שהוא נגד המשפט הבינלאומי, חוק שיוביל לגזלת אדמות פרטיות. היועץ המשפטי אומר להם: אני לא אוכל להגן על זה. זה חוק לא חוקתי. הם אמרו לו שיישק להם והעבירו את החוק. הוא אומר להם 'אני לא אוכל להגן על זה' הם אומרים 'אין בעיה, אנחנו נעשה חוק שיחייב אותך להגן על זה'. והם יכולים".

"אני לא מאמינה בסידורים כאלה, שמבוססים על זה שיש לנו משטר קואליציוני, שתמיד תהיה בו מפלגה שאי אפשר בלעדיה שתמנע שינויים כאלה. דברים כאלה יכולים להשתנות. זו החולשה שלנו, החוקתית"

הסיטואציה שבה ראש ממשלה שנאשם בפלילים ממנה שר משפטים שממנה את ממלא מקום פרקליט המדינה היא מצב סביר בעיניך?

"גם העניין הזה נובע מזה שאין לנו חוקה. חוקה היא זו שקובעת את כללי המשחק והיא משוריינת כך שאי אפשר יהיה לשנות אותה אלא ברוב מיוחס של שני שליש. כאשר אתה קובע את כללי המשחק – אתה לא יודע על מי הם יחולו.

"למשל: נתניהו עצמו אמר את כל הדברים הנכונים כאשר הנאשם היה אולמרט. כשזה הוא, הוא כבר לא אומר אותם יותר. אני מבינה את זה. לכן אנחנו צריכים לשמור על הפוליטיקאים שלנו, על ידי חוקה. ואיזונים חוקתיים. פיגומים חוקתיים. לומר: בואו נקבע את כללי המשחק הכי טובים. אבל זה קשה".

ארנון (נוני) מוזס מגיע לחקירה ביחידת לה״ב 433, ביוני 2017 (צילום: Roy Alima/Flash90)
ארנון (נוני) מוזס מגיע לחקירה ביחידת לה״ב 433, ביוני 2017 (צילום: Roy Alima/Flash90)

"לא יכולה להתערב בידיעות אחרונות"

כשנוני מוזס, שהוגש נגדו כתב אישום על שוחד, ממשיך להיות העורך הראשי של ידיעות אחרונות, זה לא מפתיע שאמון הציבור בתקשורת יורד.

"מועצת העיתונות לא חיכתה לכתב האישום נגד מוזס. ברגע שהיה ברור שזו תהיה ההמלצה, היא קיבלה החלטה שהוא צריך להתפטר. אבל הוא לא מתפטר. צריך להבין שמועצת העיתונות הוא גוף וולונטרי, שאין לו סמכויות. הכוח שלנו הוא מוסרי. פנימי. אף אחד לא רוצה שבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות ייקבע שהוא עבר עבירה. בעניין מוזס – אנחנו לא יכולים להתערב. ידיעות זה תאגיד. יש לו בעלי מניות. הם אלה שצריכים להחליט. מבחינת האתיקה במועצת העיתונות – יש החלטה ברורה, שהתקבלה פה אחד. אם הוא ייכנס לבית סוהר, והוא ייכנס לשם לפי הערכתי, הוא לא יוכל להישאר בתפקיד גם על פי החוק".

"ידיעות אחרונות זה תאגיד. יש לו בעלי מניות. הם אלה שצריכים להחליט. למועצת העיתונות יש החלטה ברורה (נגדו). אם הוא ייכנס לבית סוהר, והוא ייכנס לשם לפי הערכתי, הוא לא יוכל להישאר בתפקיד גם על פי החוק"

זה לא אבסורד שעל פי כללי האתיקה מוזס לא יכול להיות עורך של עיתון אבל נתניהו, שהוגש נגדו כתב אישום על אותה עבירה, יכול לכהן כראש ממשלה?

"והנה – יש נגד מוזס כתב אישום והוא ממשיך לכהן. מבחינת האתיקה של העיתונות אנחנו חושבים שהוא לא צריך להמשיך. אבל אנחנו לא יכולים לכפות עליו. לגבי ראש ממשלה זה לא כל כך אבסורדי כי יש פה נסיבות שונות. וחברי הכנסת לא חושבים ככה (שנתניהו לא יכול להמשיך לכהן). חוץ מזה יש פה בעיה אחרת – האם אפשר להטיל עליו להרכיב ממשלה? על זה יש עתירה בביהמ"ש".

"החוק נותן לנתניהו אפשרות להמשיך לכהן גם עם כתב אישום. לא עולה בדעתי שאדם שהוגש נגדו כתב אישום ימשיך להיות ראש ממשלה. אבל לא זו השאלה בכלל. עדיף שהפוליטיקאים יחליטו. גם הם צריכים לעשות משהו"

"אני מעדיפה שהפוליטיקאים יחליטו. גם הם צריכים לעשות משהו. החוק שהכנסת חוקקה נותן לנתניהו אפשרות להמשיך לכהן גם עם כתב אישום. ברור שאני באופן אישי, לא עולה בדעתי שאדם שהוגש נגדו כתב אישום ימשיך להיות ראש ממשלה. אבל לא זו השאלה בכלל. השאלה היא מה המצב החוקי. ומה שדעתי – כדליה דורנר – ודעתם של הרבה מאוד אנשים אחרים, לא משנה.

"המצב החוקי הוא שהוא יכול להמשיך ולכהן. רק לכנסת יש את הכוח להחליף אותו והם לא עושים את זה. הם פוחדים. מבחינתי, לא היה צריך לעשות 3 פעמים בחירות. ח"כים יכלו להקים ממשלה בלי נתניהו, אבל חשקה נפשם בנתניהו".

השומרים של סוביבור מול השביל הידוע בשם "הדרך לגן עדן' שעליו הובלו הקורבנות אל תאי הגזים (צילום: אוסף הפושע מסוביבור, המוזיאון לזכר השואה של ארצות הברית)
השומרים בסוביבור, דמיאניוק למטה במרכז (צילום: אוסף הפושע מסוביבור, המוזיאון לזכר השואה של ארצות הברית)

"לבי יצא אל העדים במשפט"

עניין נוסף שהיה תחנה מרכזית בחייך חזר לאחרונה לכותרות. אני מתכוון למשפט דמיאניוק. את ישבת כשופטת בבית הדין המחוזי, בהרכב השופטים שגזר דין מוות על ג'ון דמיאניוק. גזר דין שבית המשפט העליון הפך בהמשך. בשבוע שעבר פורסמו בגרמניה תמונות שמוכיחות שדמיאניוק שירת במחנה ההשמדה סוביבור. הפרסום החזיר אותך לימים הסוערים של המשפט?

"לגבי התמונות – אף אחד לא חלק על זה שהאיש היה וכמן. התמונות האלה רק מחזקות את מה שידענו כל הזמן ממילא. אנחנו – השופטים, הסנגור והתובע במשפט – הרי נסענו לברלין וגבינו עדות מאיש אס-אס שאישר שזה היה האיש. מה התמונות מוכיחות? שהוא היה בסוביבור. ברור שהוא היה בסוביבור. על זה הייתה לנו תעודת שירות שלו, כשהוא טען שהוא היה רק מכונאי תמים".

גזרת עליו גזר דין מוות למרות שאת מתנגדת לעונש מוות.

"אני גם עכשיו מתנגדת לעונש מוות, כעיקרון. אבל במקרה דמיאניוק לא ראיתי לנגד עיני שהורגים אותו. ראיתי בזה איזושהי הצהרה, שהאיש הזה הוא בן מוות".

כלומר, כשישבת לכתוב גזר דין מוות לדמיאניוק חשבת שהוא לא יבוצע?

"לא חשבתי על זה. אנחנו מאוד התלבטנו. ההרכב כולו, מאוד התלבט".

את יכולה להכניס אותי לתוך ההתלבטות הזאת?

"לא. יש סוד. מי אמר מה – זה לא פומבי. גם היום".

משפט דמיאניוק (צילום: פלאש 90)
משפט דמיאניוק (צילום: פלאש 90)

ומה חשבת כשבית המשפט העליון הפך את ההחלטה שלכם?

"חשבתי שמבחינה משפטית זו החלטה נכונה. יותר מזה – הייתי גאה בבית המשפט. בזמנו, כשאייכמן עמד לדין, עורך הדין שלו, סרוואציוס, טען טענה מקדמית שבית משפט יהודי לא מסוגל לדון בצורה אובייקטיבית במשפט כזה.

"ובית המשפט העליון שלנו, היה לו מאוד קשה (לזכות את דמיאניוק) ואני יודעת את זה. בין חברי ההרכב היה שופט שבעצמו היה ניצול שואה (אהרון ברק). לבית המשפט העליון היה ברור מחומר הראיות שהוצג לפניו, שהאיש היה וכמן. שומר במחנות המוות. וקיבל הכשרה לזה. רק שהוא (דמיאניוק) הוסגר לארץ על זה שהוא איוון האיום מטרבלינקה, ועל השאלה הזאת היה לבית המשפט ספק.

"מדוע אני משוכנעת שהאיש שלנו היה גם בסוביבור וגם בטרבלינקה? משום שאותו אדם שעל פי המסמכים הסובייטים הוצא להורג כאיוון האיום, לא היה דומה לו בכלל. הוא היה ממש היפוכו. לא יכול להיות שהניצולים התבלבלו בין האנשים. לי כאב הלב לחשוב על הניצולים, על העדים.

"תחשוב על זה? בן אדם היה בטרבלינקה. ומי נשאר משם בחיים? הרי טרבלינקה, סוביבור ובלזץ היו מחנות מוות. זה לא היה אושוויץ. באושוויץ היה ימינה ושמאלה. היו כאלה שנשלחו לעבוד. במחנות האלה כולם נשלחו להשמדה. מי נשאר להעיד? העדים היחידים היו היהודים שהשאירו אותם בחיים לעשות את העבודה המלוכלכת, להוציא את הגופות. הם עברו שם דברים איומים. ואלה היו העדים שאותם פגשתי בבית המשפט. תחשוב מה הרגיש עד כזה. הוא היה שם.

"הוא מכיר את הרוצח. והוא מגיע להעיד בבית משפט היהודי והוא מספר. והוא לא מבין את המצב המשפטי. הוא רק מבין שלא האמינו לו. וזה שבר את הלב. לבי יצא אליהם. הרי סבא של הילדים שלי נרצח בבלזאץ (דורנר מתייחסת לאביו של שמואל, בן זוגה ואבי ילדיה, שנפטר לפני כמה חודשים – א.ב.ד)".

"בעלי לא רצה שאשב בתיק דמיאניוק. הוא לא רצה שאביא את זה הביתה. והתלבטתי. חשבתי שזה משפט היסטורי ולא רציתי לומר 'לא'. הרי המשפט הזה צולם ושודר. הבנים שלי צפו בשידורים ואמרו לי אז 'אמא, את נראית נורא'"

איך שמואל התייחס למשפט דמיאניוק?

"שמואל לא רצה שאני אשב בתיק הזה. הוא לא רצה שאני אביא את זה הביתה. ואני התלבטתי. חשבתי שזה משפט היסטורי ולא רציתי לומר 'לא'. הרי המשפט הזה צולם ושודר. אני זוכרת שהבנים שלי (אמיר ואריאל) צפו בשידורים ואמרו לי אז 'אמא, את נראית נורא'. אמרתי להם 'ומה חשבתם שיקרה?' זו הייתה שנה מאוד קשה. ולא דיברנו על זה בבית בכלל. שמואל לא דיבר על מה שקרה שם. אף מילה. אבל בשנה האחרונה לחייו, יום אחד ישבנו, שתינו קפה בשבת, ודיברנו קצת. העלינו זיכרונות. פתאום הוא אמר לי 'אני רואה את אבא שלי עומד עירום לפני תא הגזים ואומר 'איפה כולם?'. הוא אמר את זה, ואני התחלתי לבכות".

דליה דורנר (צילום: אמיר בן-דוד)
דליה דורנר (צילום: אמיר בן-דוד)
עוד 2,362 מילים
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דבר המועמדת תכנית המאה היא חותמת גומי לסיפוח

אליזבת וורן, הסנאטורית ממסצ'וסטס שמתמודדת כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, מבטיחה למחוק כל זכר לחזון המדיני של טראמפ אם תיכנס לבית הלבן ● בטור מיוחד, היא משיבה בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתחייבת לשקם את היחסים עם הפלסטינים, ומסמנת גבול ברור בין מתיחת ביקורת פוליטית על ממשלת נתניהו לבין שנאת ישראל

עוד 1,343 מילים

מה יקרה אם נתעלם מהקמפיינים ונצביע עם הראש?

אנשים רבים לא מאמינים להבטחות בחירות, ובצדק. אני מציע ללכת רחוק יותר ולהתעלם לחלוטין ממערכת הבחירות. אלוהים לא ברא קמפיינים כדי להעביר מידע לציבור. הם קיימים כדי לעבוד על מסכנים (ולגרום לשאר מיגרנה חזקה).

כן, קמפיינים יכולים לחשוף דברים מסויימים על המועמדים. אבל הם בעיקר חושפים מי משקר, מסית, מתחמן ומתמרן עם אנרגיה ומיומנות. אין שום סיבה לתגמל את הנבל שעושה את זה הכי טוב.

עם זאת יש בחירות בישראל ביום שני, וצריך להחליט מה עושים. כיצד לגשת לעניין, אם לא על בסיס הקמפיינים? אני בהחלט לא ממליץ על השיטה הפופולרית האחרת – להצביע כעדר על פי הסטריאוטיפ המגזרי (דבר שעוזר לרוב לימין). אז אני אסתכן בלגלוג ואציע להצביע על פי הנושאים שעל הפרק, בשיקול דעת, ובהגיון. כניסוי, זה הכל.

כן, קמפיינים יכולים לחשוף דברים מסויימים על המועמדים. אבל הם בעיקר חושפים מי משקר, מסית, מתחמן ומתמרן עם אנרגיה ומיומנות. אין שום סיבה לתגמל את הנבל שעושה את זה הכי טוב

כיוון שהזמן דוחק אציע רשימה נוחה למשתמש:

  • שחיתות: האם לדעתך ראש ממשלה צריך להמשיך לכהן תוך כדי משפט על שוחד, מרמה והפרת אמונים? האם את/ה אוהב/ת את תעלולי בנימין נתניהו בעניין זה – גרירת הרגליים, "תופרים לי תיקים", שקרי החסינות, הרעיון שמנדט מהציבור קובע מי אשם? האם את/ה נהנה/נהנית מריבוי אנשי מפלגת השלטון העומדים בפני אישומים, וממראה שר פנים שהוא עבריין מורשע אשר נמצא שוב תחת עננה? האם את/ה מתמוגג/ת מהסתה שיטתית נגד מערכת החוק והמשפט, התקשורת וה"אליטות"? האם את/ה מזדהה עם המסר שכולם משקרים, כולם מושחתים, כולם אותו דבר? אם לא, המרכז-שמאל עשוי להיות בשבילך; הימין הנוכחי בהחלט לא.
  • דת: האם את/ה רוצה להחליש את האחיזה של הממסד הדתי האורתודוקסי בנישואים וגירושים? האם את/ה תשמח/י להסדרים סבירים בנוגע לתחבורה ציבורית ומסחר בסופי שבוע? האם את/ה מתנגד/ת להפרדה מגדרית באירועים ציבוריים? האם את/ה לא אוהב/ת ששר החינוך מבקש להמיר הומואים ושר התחבורה מייחל למדינת הלכה? אם אמרת כן לאחד מהדברים לעיל, חפש/י את התשובה במרכז-שמאל. לא בטוח שיצליחו בכל, אבל בטוח שינסו למזער את הנזק.
  • חרדים: האם ברצונך שהמדינה תמשיך לאפשר להם למנוע מתלמידים לימודי אנגלית ומדע ומתמטיקה – דבר שבגין הגידול התמידי במספריהם מבטיח שינמוך כלכלי הרה אסון? הימין ימשיך בכך, מכיוון שהימין לא יכול לשלוט בלעדיהם והפוליטיקאים החרדים הם ציניקנים שאינם רוצים שלקהילתם תהיה חופש מחשבה. שינוי מחייב תמיכה בשמאל-מרכז (או באביגדור ליברמן).
  • פלסטינים: האם את/ה רוצה שישראל תהפוך בלתי נפרדת מהגדה המערבית – התוצאה המעשית של מפעל ההתנחלויות המתקדם כל הזמן בחסות הימין? בסופו של דבר ידרשו הפלסטינים סיפוח של האזור כולו ואזרחות ישראלית. על הדרך צפו להימשך הדיכוי והטרור, סנקציות כלכליות ובסופו של דבר השמדה דמוגרפית של המדינה היהודית. הצד שימשיך במסלול מפוקפק זה הוא הימין. גם אם השלום אינו מעבר לפינה, הצד שלפחות ינסה לנוע בכיוון השני – ואשר יש לו בדל מצפן מוסרי – הוא המרכז-שמאל.
  • ערבים: על יהודים להחליט אם הם רוצים שהיחסים עם חמישית האזרחים שהם ערבים ימשיכו להיות מתוחים, והאם הם חושבים שזה מגניב שראש הממשלה מסית נגד המיעוט הגדול הזה כדי להבעיר לעצמו את גרעין התומכים הגזעני ביותר. מצביעים שאינם כאלה צריכים לתמוך במרכז-שמאל, נקודה. (וערבים ישראלים כמובן צריכים להפסיק לחשוב יותר מדי ולנוע לקלפיות בכמויות, מי באוטובוסים ומי על קורקינט.)
  • המומחים: האם את/ה פנטזיונר/ית של מזימות דיפ סטייט שחושב/ת שזה לא רלוונטי שראשי השב"כ והמוסד החיים מוציאים סרטון מדהים למדי שקורא לנתניהו סכנה לישראל? אם לא, מומלץ לשקול את המרכז-שמאל.
  • כלכלה: ממשלה שמקרינה שפיות והגינות עשויה להצמיח את הכלכלה. נתניהו נראה גאה בעשור שלו, עם ממוצע שנתי של 3.8% צמיחה בתל"ג. זה לא רע, אבל גם לא נהדר. בשלוש השנים שלאחר אוסלו בשנות התשעים נרשמה עלייה של 7.6% בממוצע בתוצר. השנה השלמה היחידה של אהוד ברק בשלטון הביאה 8.8% ושלוש השנים של אהוד אולמרט עמדו על 5.1% צמיחה בממוצע. האם את/ה רוצה שעוגה גדולה יותר תופנה לחינוך ובריאות ותשתיות ולא לממסד הדתי ולהתנחלויות? אם כן, כדאי לשקול תמיכה במרכז-שמאל.
  • יחסים עם ארה"ב: האם את/ה רוצה שישראל תהנה מתמיכה דו-מפלגתית ולא תמצא עצמה במלחמת התשה מדינית מול הממשל הלא-רפובליקני הבא (שיגיע בקרוב אם דונלד טראמפ יפסיד בנובמבר)? זה אולי לא מצריך ממשלת מרכז-שמאל, אבל זה בהחלט דורש את סילוקו של נתניהו, שהמר על טראמפ באופן ממש מופקר.

למען ההגינות, ישנם גם טיעונים לטובת נתניהו. התיירות עלתה והטרור ירד פלאים, ונראה שהוא לא נוטה להרפתקאות צבאיות. הוא לא טועה בהיסוס הבסיסי לסגת מהגדה המערבית – זה חיוני אבל בעייתי. היו כמה שיפורים בתשתיות (אך לא מספיק). ויכול להיות שהוא הפוליטיקאי המתוחכם ביותר בעולם; אם רק היתה לו יכולת אסטרטגית להבין מה רצוי למדינה, זה יכול היה להיות נפלא.

אבל להערכתי, לא היה לו סיכוי לנצח אם אנשים היו מצביעים על-פי העדפותיהם האמיתיות בנוגע לנושאים החשובים. בכל אחד מהם הוא נמצא בצד הלא נבון ולא נכון, וזו כנראה הסיבה שהביטחוניסטים רואים בו סכנה כה חמורה.

יכול להיות שנתניהו הוא הפוליטיקאי המתוחכם ביותר בעולם; אם רק היתה לו יכולת אסטרטגית להבין מה רצוי למדינה, זה יכול היה להיות נפלא

נכון שלא מנצחים בבחירות עם טיעונים רציונליים – אבל לא יזיק לנסות. כך אני חושב – אבל העובדה היא שבכל שלושת הקמפיינים בשנה האחרונה כחול-לבן לא העבירה את הטיעונים הללו בצורה עוצמתית וברורה, למורת רוחם של רבים שרצו בטובתה.

האיפוק נבע כנראה מפזילות לעבר הימין הרך (שלא אוהב כשעולבים בביבי, כביכול, ועשוי לערוק פה ושם) או מניסיון לשמר אופציה לתמיכה חרדית כלשהי בקואליציה. זה גם יושב יותר נוח על המנהיג; בני גנץ איננו צעקן. בכחול-לבן יש אנשים טובים, אבל לא נראה שהבינו די הצורך את הציווי הפוליטי היסודי: שלוט  בשיח, שדר צלילות ונחישות, ושלהב את הבייס כדי שלמען השם יצביע בלי חכמות.

וכך הגענו עד הלום: שלושה רמטכ"לים ושלושה כתבי אישום לא הובילו לנוק-אווט המיוחל, ונשארנו עם התקווה שאנשים יחליטו בשנייה האחרונה לנהוג באופן רציונלי.

ואכן, עדיין יש את התקווה! אטמו אוזניכם לקמפיינים, כאמור. הפעילו שיקול דעת, לכמה דקות ולא יותר, כמו אנשים בוגרים. ואז השינוי אולי יגיע, נושא בשורה צנועה של קצת נורמליות במדינה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 921 מילים

הגיבור ממנילה הנשיא הפיליפיני שהציל מאות מהנאצים

סרט עלילתי חדש מנסה לעשות צדק היסטורי עם דמותו של מנואל קויזון, נשיא הפיליפינים שהציל מאות יהודים מגרמניה ואוסטריה בשואה ● שגריר הפיליפינים בישראל אומר כי קויזון היה נחוש להציל רבים נוספים, אך האמריקאים הטילו על כך וטו ● ושני ילדים יהודים שמצאו מקלט בפיליפינים משחזרים את סיפוריהם בשיחה עם זמן ישראל

עוד 1,108 מילים

ליברמן: נתניהו העביר מסר למלך עבדאללה שלא יהיה סיפוח

הליכוד בתגובה: "לא היה ולא נברא. השקרים המגוכחים של ליברמן חצו כל גבול" ● ח"כ אחמד טיבי: "יש התעוררות ברחוב הערבי, נתניהו הוא אבן הנגף שיש לסלקה"

14:59 עריכה

ח"כ אבי ניסנוקרן (כחול לבן): "אין אדם ראוי מבני גנץ להנהיג את מדינת ישראל. עבדתי קרוב עם כל בכירי המערכת הפוליטית, ויותר מכל אני סומך עליו שיוביל את מדינת ישראל למקום טוב יותר".

14:58 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בכנס בחירות בטייבה: "אנחנו מוכנים לעשות הרבה כדי להביא לשינוי במדינת ישראל שיוביל לחיים משותפים ללא הסתה וללא הסדרה".

"נתניהו הוא אבן הנגף שיש לסלקה. המשותפת מתקרבת ליעד של 15-16 מנדטים ויש התעוררות ברחוב הערבי", דברי טיבי.

14:57 עריכה

ח"כ עמר בר-לב (העבודה-גשר-מרצ): "לראש הממשלה בנימין נתניהו לא אכפת שלא לסיים את האיום מעזה כי זה לא הילדים שלו שמרטיבים במיטה".

בשבתרבות בחולון הוסיף בר-לב: "עכשיו בנט שומע את ראשי מערכות הביטחון אומרים שאין מהלך צבאי בלי מהלך מדיני, אבל הוא גם לכוד ברטוריקה שלו ולכן נכנס לקיפאון כמו נתניהו".

14:55 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, התייחס לדברים שאמר על כך שתקום ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת וישראל ביתנו.

"קודם השבעת ממשלה של העבודה-גשר-מרצ עם כחול לבן, ואם ליברמן והמשותפת ימשיכו בפסילות הדדיות הם יצטרכו לתמוך מבחוץ עד שתורחב הממשלה", הסביר פרץ בשבת תרבות בתל אביב.

עוד הוסיף: "צריך ואפשר לנצח את הבחירות, אסור להרים דגל לבן. המירוץ בין הגושים צמוד, וכל פתק אמת יביא לניצחון מחנה השלום והשינוי".

עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
14:54 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "נתניהו העביר מסר למלך ירדן עבדאללה לפיו סיפוח בקעת הירדן לא ייצא לפועל". 

בשבתרבות בחולון אמר ליברמן: "התברר לי לפני כמה ימים שבמקביל לכל סיפורי סיפוח בקעת הירדן, נתניהו העביר מסר למלך עבדאללה – 'אל תדאג, זה רק בחירות, לא יהיה סיפוח'. ראש הממשלה שלח מסר, והשתמש במערכת הביטחון כדי להעביר אותו".

בליכוד אמרו בתגובה: "לא היה ולא נברא. רק ראש הממשלה נתניהו יחיל ריבונות בזמן שליברמן מחזיק ידיים עם הרשימה הערבית המשותפת. השקרים המגוכחים של ליברמן חצו כל גבול".

עוד 5 עדכונים

האגם הסודי בפאתי ראשל״צ נחשף

ראשון לציון מרחיבה את אוצרות הטבע בשטחה: אגם אפס מצטרף לאגמון הסופרלנד ואגם הנקיק ● בחורף האחרון, האגם התמלא לחלוטין והטבע מלבלב סביבו ● אבל לא מדובר רק בנוף יפה: מערך האגמים של ראשל"צ הוא חריג מרענן בנוף בזבוז המים בישראל

נא להכיר: אגם אפס.

בפאתי ראשון לציון שוכנים שני אגמים מוכרים (בעיקר לתושבי העיר ולחובבי הז'אנר) – אגמון הסופרלנד ואגם הנקיק, אבל מתברר שיש גם אגם שלישי שקם לתחייה בחורף, ועונה לשם המשונה אפס.

בחורפים גשומים במיוחד, כמו זה הנוכחי, האגם מתמלא לחלוטין, וכדי שלא יעלה על גדותיו, המים מוזרמים ממנו באמצעות תעלה לאגם רביעי במספר, המכונה 'האגם הדרומי'. אז סקוטלנד, ארץ הלוכים, עדיין לא כאן, אבל כמעט.

אגם הנקיק (צילום: עיריית ראשל״צ)
אגם הנקיק (צילום: עיריית ראשל״צ)

האיזור שמסביב לאגם אפס מציע בעונה הזו של השנה טבע מלבלב, שלל עצים ושיחים בשיא פריחתם וחגיגה של ציפורים ופרפרים. כל זה קורה הרחק מעינו של הציבור הרחב: בנוסף לעובדה שמעטים יודעים על קיומו של האגם, הנגישות אליו קשה, דורשת רכב שטח ומעבר בדרכי עפר שלעיתים חסומות.

אגם אפס ממוקם במרחב שסמוך למפגש בין כביש 431 לאיילון 20, לא רחוק מהשפד"ן ומאמפי ראשון. מדובר למעשה בפרויקט תשתית שמשרת מטרה כפולה: למנוע הצפות של נתיבי איילון ולגרום למי הגשמים לחלחל לאקוויפר.

באמצעות מערך צינורות שהוקם על ידי עיריית ראשון לציון ותאגיד המים העירוני 'מניב', המים שיורדים בסביבת הכביש נתפסים ומוזרמים למכתש ענק שהוכן כדי לקלוט אותם ויכול להכיל כ-100 אלף קוב. האגם ניצב על קרקע מחלחלת מאוד והמים חודרים במהירות לאקוויפר.

אגם אפס (צילום: עיריית ראשל״צ)
אגם אפס (צילום: עיריית ראשל״צ)

לפני כשבועיים, האגם עדיין היה מלא לחלוטין, אבל השבוע הוא כבר היה יבש. המים חלחלו לשכבת מי התהום ומשם יישאבו בקידוחים לבתי התושבים.

מערך האגמים בשוליים המערביים של ראשון לציון הוא חריג מרענן בנוף בזבוז המים בישראל. רוב הגשמים שיורדים – בעיקר בגוש דן הצפוף שרובו מכוסה בטון – זורמים דרך צינורות ניקוז לים. בראשון, עוד בימי ראש העיר המיתולוגי מאיר ניצן, ניסו למצוא פתרון: הגשמים שיורדים על חלקה המערבי של העיר נאספו באמצעות צינורות והוזרמו למה שהפך לאגמון הסופרלנד.

בשלב מאוחר יותר נוסף גם אגם הנקיק המרהיב ביופיו. בחורף הנוכחי נאספו באמצעות מערך האגמים כ-3 מליון קוב (שהם כ-3 מיליארד ליטר מים), שבמקום להתבזבז מוחדרים לאקוויפר ובסיומו של הסיבוב זורמים בברזים של כולנו.

סאלי לוי, מנכ״לית מניב, תאגיד המים של ראשון לציון (צילום: עיריית ראשל״צ)
סאלי לוי, מנכ״לית מניב, תאגיד המים של ראשון לציון (צילום: עיריית ראשל״צ)

"לעשות שימוש חוזר במים זה השקפת עולם", אומרת סאלי לוי, מנכ"לית 'מניב', "במקום שמי הגשמים יזרמו לים וייעלמו, הם נאגרים ומשמשים אותנו שוב. מי הגשמים מוגדרים בחוק כרכוש של המדינה – אז לא חבל לתת להם להתבזבז ואחר כך לבנות עוד ועוד מתקני התפלה?"

איזור האגמים שמשתרע בין פאתיה המערביים של ראשון לציון לחוף הים משווע להחלטה של העירייה ומוסדות התכנון. על חלק ממנו העירייה מתכננת להקים את 'פארק האגמים'. השאלה מה עושים עם החלק הטבעי יותר, זה שכיום כמעט אין בו מבקרים.

מצד אחד, לא יזיק לעזוב קצת את הטבע לנפשו; מצד שני, הניסיון מלמד שטבע שהציבור מודר ממנו הופך בסופו של דבר למרחב מלוכלך ומוזנח (כבר היום אפשר לאתר איים של פסולת באיזור) ולא פעם משמש זירת השתוללות לרכבי שטח. צריך להימצא פתרון ביניים, שבמסגרתו האיזור יונגש לציבור המטיילים אבל מבלי להפוך אותו לעוד גינה ציבורית מטופלת מדי.

בינתיים, רק קומץ יודעי ח"ן נהנו בחורף הזה מביקור באגם אפס. עד החורף הבא, נשארו רק התמונות.

עוד 447 מילים

למקרה שפיספסת

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

תגובות אחרונות

ברני שם סוף לפוליטיקת הזהויות

לראשונה-בהיסטוריה-רוב-ב-3-המדינות-הראשונות;-או-סופה-של-פוליטיקת-הזהויות1

אמרנו שבחירות 2020 הן  היסטוריות? אמרנו. אמרנו שברני סנדרס ינצח בהפרש הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית? גם אמרנו.

אז אחרי תוצאות הבחירות המקדימות של הדמוקרטים מנבאדה, קיבלנו חיזוק לשתי ההנחות הללו.

מעולם בהיסטוריה האמריקאית, לא היה מועמד לנשיאות, דמוקרטי או רפובליקני, שקיבל את מירב הקולות בכל שלוש המדינות הראשונות: איווה, ניו-המפשיר, ונבאדה.

נחזור על זה כדי שגם הקוראים הזריזים לא יפספסו:
ברני סנדרס
הוא הראשון בהיסטוריה
שקיבל את מירב הקולות
בכל שלוש המדינות הראשונות.

הסיבה שזה לא קרה מעולם היא, שהמדינות הללו רחוקות גאוגרפית אחת מהשניה, עם הרכב אוכלוסיה שונה. אבל איך שלא מפלחים את האוכלוסיות, ברני מנצח.

בקרב לבנים – רוב (28%) , בקרב לא לבנים – רוב (44%), בקרב מבוגרים מעל 45 – רוב (בתיקו עם ביידן), בקרב צעירים רוב (60%). ברני סנדרס זכה ברוב של תמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם.

ברני זכה ברוב התמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם

נתון של שלוש משלוש אמנם לא קרה מעולם, אבל לא הוא שהופך את הבחירות הללו להיסטוריות באמת. יותר חשובה התובנה שהובילה אליו, שאחיזתה משתרשת עד כדי הפיכתה לנחלת הכלל באמריקה – הבחירה של האמריקאים לסיים את השלטון הקפיטליסטי עם מהפכה סוציאליסטית. כפועל יוצא, מה שאנחנו עדים לו הוא בעצם הפרכה של תאוריית פוליטיקת הזהויות.

עלינו ללמוד וללמד, שהמפתח לשלטון ימין הוא פילוג של האוכלוסיה לקבוצות עם זהויות שונות. דת, גזע, נטיה מינית, גאוגרפיה, השכלה, מעמד כלכלי – בכל דרך שרק אפשר, גוש הימין ינסה לפלג את שאר האוכלוסיה.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו, הוא שברני סנדרס הסוציאל-דמוקרט – שאם היתה לו מקבילה מקרב הפוליטיקאים הישראלים היא היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת חזרה, של כל אותן זהויות שונות שהימין חילק את העם לפיהן.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו זה שברני הסוציאל-דמוקרט, שמקבילה פוליטית שלו בישראל היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת

ברני מוכיח שכשמציגים לעם פתרונות לשיפור נושאי הליבה שמשפיעים על חייו: בריאות, הכנסה, דיור, השכלה, איכות סביבה – גם עם שהיה מפולג לאורך דורות, מתאחד ללא קושי לצד אותו המנהיג (לצד, לא מאחורי, המוטו של ברני הוא "אנחנו. לא אני")

יתרה מזאת, העם ישים בצד אפילו היותו של אותו מנהיג משויך לקבוצת מיעוט בחברה, ואף כזו שהשלטון הנוכחי מסית נגדה. מצליחים לדמיין את איימן עודה ראש ממשלה? זו המשמעות של נשיא יהודי באמריקה. עוד פן היסטורי בבחירות הללו.

סוף-רעיון-פוליטיקת-הזהויות
"לא אכפת לי מהדת שלו, הוא איש טוב"

העם האמריקאי כמו מקיץ מתרדמת ארוכה, כבר ארבע שנים מעכל היטב את הגלולה האדומה שברני נתן לו ב-2016, וכעת מבין שחרף מה שאומר לו הנשיא, השכן שלו – אף ששונה ממנו – בכלל איננו אויבו. גם הוא וגם השכן רק רוצים להתפרנס בכבוד כדי לגדל משפחתם בביטחון. הוא והשכן הם הרוב, ומי שמפריעים להם לעשות זאת הם השוליים הקיצונים.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם עבור שאר החברה את השוויון, החירויות והזכויות. מי אותם שוליים קיצוניים? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית.

לחברה בריאה אסור לאפשר לאף אחת משתי הקבוצות להגיע אל מוקדי הכוח של החברה, ואל סמכויות המדינה. בישראל לא אחת, במוקדי הכוח מחזיקות שתי הקבוצות הללו יחד.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם את השוויון, החירויות והזכויות. מי הם? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית

לאמריקאים לקח קצת זמן, ואחרי ארבעים שנות קפיטליזם ניאוליברלי שהחלו בנשיאות רייגן, היום רובם מבינים ששגשוג ורווחה עבורם מעמד העובדים וצאצאיהם אפשר להשיג רק כשאת המדינה מנהיג מועמד סוציאליסט ודמוקרט.

סוציאליסט ודמוקרט זה ההפך הגמור הן מנתניהו והן מטראמפ.
ושיהיה ברור לקראת הבחירות הקרובות אצלנו, סוציאליסט ודמוקרט אלו רק מפלגת מרץ והעבודה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 587 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה