רבקה פרידמן פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם ישפטו את ראש הממשלה

שניים משלושת שופטי נתניהו נחשבים מחמירים; ההערכה - המשפט לא יתחיל לפני הבחירות

על תחושתו לקראת משפטו הקרב אמר ראש הממשלה: "אני שלו ובטוח בעצמי" ● "תעודת עניות": במערכת הפוליטית תוקפים את האו"ם בעקבות פרסום רשימת העסקים הקשורים להתנחלויות ● כחול לבן והעבודה-גשר-מרצ חתמו על הסכם עודפים ● נתניהו התקשר למארק צוקרברג והתלונן על יחסה של פייסבוק לתומכיו ● המקורבת לניר חפץ, שנשאלה שאלות פולשניות, תובעת את המדינה

 • ניר ברקת בכנס של פורום קהלת בתל אביב, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • ניצן הורוביץ, המעוניין להתמנות לשר החינוך והתרבות, מעביר מציג את תוכניתו בכיכר הבימה בתל אביב, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • אביגדור ליברמן בכנס השנתי לעדכון דירקטורים בתל אביב, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • הדפסת פתקי הצבעה במפעלי פלטפוט בקרני שומרון, היום (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • רפי פרץ בכנס פוליטי של ימינה בכפר המכבייה, היום (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
  תומר נויברג, פלאש 90
 • מימין: חברי הכנסת יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב מדגל התורה בירושלים, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
07:27 עריכה

ח"כ עופר שלח על התבטאותו של יו"ר מפלגתו, בני גנץ בעניין העברת אזרחים מהמשולש: "הוא אמר חד משמעית שאף אזרח לא יועבר למדינה אחרת. הרעיון הזה, בתוך תוכנית טראמפ, שיש בה עקרונות טובים לישראל וגם להמשך של משא ומתן כדי להגיע להסכם עם הפלסטינים והאזור – הסעיף הזה לא נכון ובני אמר את זה בצורה מאוד ברורה. גם ליברמן יודע שהדבר הזה לא רק נכון, הוא גם לא מוסרי".

על מסיבת העיתונאים שערכו אמש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "ראש ממשלה לשעבר זה תואר מכובד אבל אולמרט הוא אדם פרטי, אדם פרטי יכול לעשות מה שהוא רוצה. הוא לא חבר כחול לבן ולא יועץ לכחול לבן".

שלח התייחס בנוסף לכתבי האישום נגד נתניהו: "אזרחי ישראל מדברים על כתבי האישום. נתניהו יהיה אחרי הבחירות מחצית מהשבוע בבית המשפט. לא קביל שנתניהו יהיה ראש ממשלה במצב כזה, לא מבחינה מעשית ולא מבחינה מוסרית. לראש ממשלה יש יכולת לייצר כותרות, את המציאות הוא לא יכול לשנות".

07:31 עריכה

לאחר שאמש נאם אבו מאזן בפני מועצת הביטחון של האו"ם ואמר כי המדינה שמוצעת להם היא "גבינה שוויצרית" וכי אין בכוונת הרשות לקבל אותה, אמר השר יואב גלנט: "עבאס נקלע למצוקה מאוד גדולה בגלל התוכנית שישראל וארצות הברית שמו על השולחן. עסקת המאה חושפת את פניו" – דבריו של גלנט בראיון בגל"צ.

07:32 עריכה

הקמפיין הבא של הליכוד צפוי להתרכז במגזרים הערביים, כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב'. ח"כ מיקי זוהר: "הרשימה המשותפת לא פועלת במגזרים הערביים, אלא הליכוד, כדי לשלב אותו בצורה טובה ונאותה בציבור הכללי".

07:33 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו התבלבל בין שמו לבין שמו של אהוד אולמרט: "נתניהו, התבלבלו לך השקרים".

07:39 עריכה

ח"כ אחמד טיבי על הדיווח לפיו הקמפיין הבא של הליכוד יתמקד במגזר הערבי: "אין לליכוד ולמפלגות הימין מה לחפש במגזר הערבי. עכשיו נתניהו רוצה לנהור ליישובים הערביים – גיחוך שנועד להיכשל".

עוד הוסיף טיבי בכאן רשת ב': "המטרה הראשונה של הרשימה המשותפת זה להגדיל את מספר המצביעים ולהגדיל את מספר המצביעים למען השפעה ושדרוג הסטטוס של המצביעים הערבים. משותפת חזקה יותר, פירושה שאין לנתניהו ממשלה".

לגביי המלצה להרכבת הממשלה: "אנחנו נכריע לאחר הבחירות, אחרי שנראה את התוצאות".

אחמד טיבי (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
אחמד טיבי (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
07:40 עריכה

גורמים ברשימה המשותפת מסרו לגל"צ: "אנחנו רואים את ההתנערות של גנץ מתוכנית הטרנספר וסיפוח חד צדדי כצעד בכיוון הנכון".

כמו כן, יו"ר המפלגה, ח"כ איימן עודה, התראיין לתחנה ואמר כי "יש הרבה יותר אפשרויות במפה הפוליטית – בתוך בלוק החסינות של נתניהו יש המון אנשים שמבינים שזה לא לטובתם ולטובת המדינה".

07:42 עריכה

ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) הבהיר בראיון בכאן רשת ב' כי מפלגתו לא תסתמך על הרשימה המשותפת בהרכבת הממשלה: "אנחנו רוצים ממשלה ציונית יציבה. אנחנו לא נסתמך על הרשימה המשותפת. נתניהו יהיה בבחירות האלה בירידה, אחריהן הלוח הפוליטי יסתדר מחדש".

08:07 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט תקף בראיון לערוץ 13 את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמתח ביקורת על פגישתו אתמול עם אבו מאזן: "הוא נפגש עם ערפאת, התחבק איתו ואמר 'מצאתי חבר' – זה היה שבועיים אחרי שערפאת היה אחראי למסע רצח המוני. מי שערפאת הוא חבר שלו, שלא יטיף לי מוסר".

08:52 עריכה

ח"כ צבי האוזר (כחול לבן): "ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת – לא הייתה ולא תהיה. נקים ממשלה רק עם מפלגות שמכירות בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

08:59 עריכה

בעקבות דיווח בידיעות אחרונות על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו הציע ליו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר דיל במסגרתו הליכוד יסייע למפלגתו של בן גביר אם יבטיח שלא להתמודד במקרה של בחירות נוספות.

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן): "נתניהו מבין שאין לו סיכוי להרכיב ממשלה וכבר מבטיח הבטחות של חשבון הבחירות הרביעיות. אז יש לי חדשות בשבילך – לא ניתן לך לגרור את ישראל לבחירות רביעיות אחרי שלוש בחירות מיותרות. זה נגמר".

09:17 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, על הדו"ח שמראה עלייה של 36% במספר גילויי האלימות והשנאה כלפי להט"בים: "2,125 מקרים יותר מדי. העלייה בגילויי האלימות כלפי הקהילה הגאה מזעזעת, אך לא מפתיעה – כשההומופוביה והשנאה מתחילות בממשלה, איך אפשר להתפלא כשאלו הנתונים?".

09:44 עריכה

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד מימינה, התראיינה הבוקר לגל"צ והבהירה: "חד משמעית – לא נצטרף לממשלה בראשות גנץ".

עוד הוסיפה שקד: "בליכוד אוהבים את הציונות הדתית קטנה וחלשה. לא נוח לנתניהו שאנחנו דוחפים להחלת ריבונות".

יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר אמר בראיון לכאן רשת ב' כי ימינה "רק מחכים להיפרד מנתניהו וללכת עם גנץ". בהתייחסו לדבריה על משפחת נתניהו אמר: "יש לי שעות של שיחות איתה. אני יודע מה דעתה על שרה ויאיר".

10:25 עריכה

ח"כ בוגי יעלון (כחול לבן) על פגישת אולמרט ואבו מאזן: "מה עשה אהוד אולמרט? אני מכיר את המפגשים האלה של ישראלים ופלסטינים, שבהם הפלסטינים מאשימים את הישראלים, הישראלים מאשימים את עצמם – זה מה שהוא עשה".

בראיון ל-ynet הוסיף יעלון: "משחר הציונות לא קם מנהיג אצלם שהיה מוכן לחלק איתנו את הארץ. הרי ערפאת סירב לקמפ דייוויד, להצעת קלינטון, ואבו מאזן סירב להצעת אולמרט, אז מה אתה עכשיו הולך לסנגר עליו?".

10:40 עריכה

גנץ: "לא אתפלא כבר אם בשביל להימלט ממשפט, נתניהו יתלה בבלפור את התמונה של ברוך גולדשטיין". את הדברים אמר יו"ר כחול לבן בתגובה לפרסום הדיל שהציע נתניהו לבן גביר.

10:42 עריכה

ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) תקף בראיון בגל"צ את ח"כ איילת שקד (ימינה): "אוי לנו. שרת המשפטים לשעבר, שהייתה אמונה על הצדק והיושר הציבורי, אומרת 'לא נשב עם גנץ, אלא רק עם נתניהו', למרות שהיא יודעת שמשפטו נפתח באפריל".

10:44 עריכה

לאחר שקיבלה משפחת יששכר שיחת נזיפה מלשכת ראש הממשלה, נעמה יששכר מחקה את פוסט הוקרת התודה שפרסמה בפייסבוק בו לא הזכירה את בנימין נתניהו.

נתניהו ואשתו מברכים את נעמה יששכר לרגל שחרורה מהכלא, בשדה התעופה במוסקבה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
נתניהו ואשתו מברכים את נעמה יששכר לרגל שחרורה מהכלא, בשדה התעופה במוסקבה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
10:45 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ (העבודה-גשר-מרצ) בעקבות הדו"ח על גילויי השנאה כלפי קהיל הלהט"ב: "רפי פרץ, תתכונן, אתה עומד לסיים את תפקידך".

11:21 עריכה

נקבע הרכב השופטים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בית המשפט המחוזי בירושלים החליט כי משפטו של הנאשם בשוחד ייערך בפני הרכב של שלושה שופטים – רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם.

11:59 עריכה

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר משיב ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "מי שרצה להקים ממשלה עם היבא יזבק ושיר תומכי הטרור של הרשימה המשותפת, שלא יטיף לנו מוסר".

12:18 עריכה

לאחר שתיקה של ארבעה חודשים הערב בשעה 20:00 בכפר המכביה ישא יו"ר ימינה ושר הביטחון נפתלי בנט את נאום השקת קמפיין ימינה 2020.

"תשמעו שם דברים שטרם שמעתם", אמר השר.

12:36 עריכה

שר החוץ ישראל כץ הודיע כי יקיים מחר דיון מיוחד במשרדו כדי לבדוק את האפשרות להביא ארצה את 15 הישראלים שנצורים באוניית הקורונה ביפן.

בנוסף, ליצמן שוחח עם הישראלים השוהים בספינה ואמר להם כי "עם ישראל דואג לשלומם ומחכה לחזרתם בשלום ובבריאות טובה בקרוב. מקווים ומתפללים שאכן לא יהיו מקרי הידבקות, אך במקרה שכן, אנו נערכים שיהיה אפשר לטפל בהם בארץ".

12:57 עריכה

כחול לבן והעבודה-גשר-מרצ, חתמו היום על הסכם עודפים, לקראת מערכת הבחירות לכנסת ה-23. עמיר פרץ, יו"ר העבודה-גשר-מרצ: ״קיבלנו את ההחלטה מתוך תחושת אחריות לגוש המרכז שמאל. אין לנו פריווילגיה לפספס את ההזדמנות להחליף את הממשלה ואת מדיניותה. ההחלטה התקבלה מתוך ההכרה כי גודל הגוש הוא שקובע מי ירכיב את הממשלה הבאה ולא גודל המפלגה".

13:09 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, נשאל לגבי פגישת אולמרט-אבו מאזן ואמר: "תוכנית טראמפ היא הנקודה שממנה נכון להמשיך קדימה. הפלסטינים יצטרכו לקבל החלטה היסטורית שהם מצטרפים למיזם שלום על בסיס זה, כך ראוי שיקרה. אני מקווה שאבו מאזן אמר לאולמרט שאין מה לחזור אחורה לתוכניות בלתי רלבנטיות. אולמרט היה ראש ממשלה בעבר ואני לא קובע לו מה לעשות מחר בבוקר".

13:29 עריכה

ח"כ ניר ברקת (ליכוד): "ישראל יכולה וצריכה להיות אחת מעשר הכלכלות החזקות בעולם". 

בכנס קהלת לכלכלה הוסיף ברקת: "זאת בעזרת מספר צעדים הכרחיים שצריך לבצע בכלכלה הישראלית כדי להתאימה לאתגרי העולם של מחר. אני מתכוון לקדם ולממש צעדים אלו בכל תפקיד שאמלא בממשלה ובכנסת הבאה".

13:43 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף את ראש הממשלה נתניהו בראיון בכנס השנתי לעדכון דירקטורים: "מבחינתי עידן נתניהו תם. עדיף שיפרוש בכבוד מאשר שימשיך לאחוז בקרנות המזבח. אני נפגש ומדבר עם הרבה ליכודניקים. הם אומרים לי כי הליכוד הפך להיות המפלגה של פולחן האישיות. הם בטוחים שנתניהו צריך ללכת למען טובת המפלגה".

נתניהו וליברמן (צילום: יונתן זזינדל, פלאש 90)
נתניהו וליברמן (צילום: יונתן זזינדל, פלאש 90)
14:02 עריכה

נתניהו: אין פלא שגנץ מסרב לגנות את יועצו הקרוב אהוד אולמרט שמתחילה יחד עם אבו מאזן ואחמד טיבי נגד תוכנית המאה". נתניהו קרא לגנץ לגנות את הפגישה של השניים.

15:02 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, ניל הנדל, דחה את עתירתה של ש"ס נגד קיום אירועי שבתרבות במימון הרשויות המקומיות בשבועות שקודמים ליום הבחירות.

ככל שדרישת העותרים היא להימנע מקיומן של שבתות תרבות – לא נראה כי יש מקום להיעתר לבקשה. עם זאת היועץ המשפטי של ועדת הבחירות המרכזית יפנה במכתב אל היועצים המשפטיים של הרשויות המקומיות ושל משרד הפנים לשם חידוד הכללים החלים על רשות החפצה לממן אירועי אקטואליה, כגון שבת תרבות, ביחס לתעמולת בחירות אסורה.

15:23 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מעדכנת בחשבונותיה ברשתות החברתיות – בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם – בהתקדמות ההכנות לקראת הבחירות הקרבות, והפעם מדווחים בוועדה על משלוח הקלפיות אל הוועדות האזוריות ברחבי הארץ.  אגב, לא ברור לחלוטין מדוע, אבל במהלך הסרטון – כשמונה שניות לאחר תחילתו – מוצג בהבלטה פתק ההצבעה של משפט צדק – מפלגתה של לריסה עמיר, המקדמת של שחרורו של בעלה, הרוצח יגאל עמיר. יתר פתקי הרשימות לא מוצגים.

16:17 עריכה

ועדת הבדיקה הממשלתית למחלקה לחקירות שוטרים החלה את פעילותה. הוועדה, שהוקמה על ידי הממשלה ביום ראשון, בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, החלה כבר אתמול בעבודתה.

אמש פרסמה הוועדה קול קורא לציבור, ובו הזמנה להציע הצעות ולהביע עמדות לגבי תחום עיסוקה. בראש הוועדה עומד הרן פינשטיין, שכיהן בעבר כשופט בבית משפט השלום, וחברים בה אברהם דיסקין ורינת קיטאי-סנג'רו, שניהם חוקרים ומרצים.

16:51 עריכה

אבנר נתניהו, בנו הצעיר של ראש הממשלה, שלא מרבה להתבטא בנושאים פוליטיים, פרסם פוסט תמיכה באביו בחשבון הפייסבוק שלו. "גם אם אנשים לא מסכימים עם האג׳נדה או הביצועים שלו, אל תגידו שהוא דואג רק לעצמו", כתב אבנר נתניהו על אביו.

סליחה מראש על החפירה! אמ;לק- על מחוייבות ושליחות אם יש משהו שמחרפן אותי בשנה האחרונה זאת הטענה ״שנתניהו דואג רק…

פורסם על ידי ‏‎Avner Netanyahu‎‏ ב- יום רביעי, 12 בפברואר 2020

16:57 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים לכך שמשרד הנציבה העליונה של האו"ם לזכויות אדם פרסם רשימה של 112 עסקים הקשורים להתנחלויות.

17:57 עריכה

ראש הממשלה על הפוסט של בנו אבנר: "ריגשת אותנו מאוד" (על הפוסט של אבנר נתניהו – בדיווח שפורסם ב-16:51).

18:38 עריכה

"אנחנו על סף ניצחון אדיר" הכריז הערב ראש הממשלה נתניהו בראיון לירון וילנסקי וליעקב ברדוגו בגלי צה"ל. יושב ראש הליכוד תקף את יושב ראש כחול לבן גנץ וטען שלא יוכל להרכיב ממשלה ללא שיתוף פעולה – בין אם על ידי הימנעות ובין אם על ידי תמיכה – של הרשימה המשותפת. "עם גנץ לא תהיה תוכנית המאה", פסק.

נתניהו בכנס בחירות בלוד (צילום: פלאש 90)
נתניהו בכנס בחירות בלוד, אתמול (צילום: פלאש 90)

"לנו יש אפשרות לנצח", אמר והסביר שהקולות שלא היו לליכוד בבחירות האחרונות יגיעו מליכודניקים שלא הלכו להצביע בספטמבר, מבוחרים מאוכזבים של כחול לבן ושל ישראל ביתנו – שיצביעו עתה לליכוד, ומציבור יוצאי אתיופיה.

נתניהו טען שגנץ רצה להעביר אליו שלושה חברים מבלוק המפלגות וכך להקים ממשלה, אך הוא הצליח לסכל זאת. ההערכה היא שנתניהו התכוון בדבריו לנפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא. ראש הממשלה סירב להתייחס לשאלה האם בשל כך מונה יושב ראש הימין החדש לשר הביטחון. כשעומת עם הביקורת על כך שמינוי רגיש נעשה משיקולים פוליטיים, השיב: "אני אחראי על הביטחון".

אולמרט (מימין) ואבו מאזן (צילום: Seth Wenig, AP)
אולמרט (מימין) ואבו מאזן במסיבת עיתונאים בניו יורק, אתמול (צילום: Seth Wenig, AP)

כשראש הממשלה טען שאהוד אולמרט הוא יועצו של גנץ – על רקע מסיבת העיתונאים שקיים ראש הממשלה לשעבר עם אבו מאזן – עומת נתניהו עם הכחשת כחול לבן. "לא, הוא לא יועץ שלו. וגם רונן צור לא יועץ שלו", אמר נתניהו בציניות והוסיף: "הם בכלל ימנים קיצוניים".

ראש הממשלה נשאל על שיתוף הפעולה הנוכחי מצד חברי מפלגתו שפעלו להחליפו, ובהם גדעון סער, יואב קיש ושרן השכל; על כך ענה: "הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד".

נתניהו וכחלון (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)
נתניהו וכחלון במרץ האחרון (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)

בתשובה לשאלה האם ניר ברקת ימונה לשר האוצר בחר נתניהו לומר שחבר הכנסת "מאוד מוכשר". ראש הממשלה הוסיף שמשה כחלון יכהן כשר האוצר עד הבחירות. נתניהו לא נשאל על התכתובות של כחלון, שהיה חבר בוועדה למינוי שופטים, עם אתי כרייף, שבמינויה תמך.

על איתמר בן גביר אמר: "הוא לא עובר את אחוז החסימה". נתניהו התייחס להצעות שהוצעו לראש עוצמה יהודית ואמר: "לא הצעתי לו שום דבר". עוד הוסיף בעניין זה: "אני אומר לו דבר אחד – תסיר את הרשימה".

כשנשאל על השופטים שישפטו אותו – רבקה פרידמן פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם – אמר כי אינו מכיר אותם. "כולנו צריכים להכיר בכך שיש לנו בתי משפט מצוינים", אמר. נתניהו גם אמר שהוא מכבד את בית המשפט וסומך על השופטים. הוא טען שהאישומים נגדו ייעלמו ולא יישאר להם זכר. "אני שלו ובטוח בעצמי, אבל אני דואג לגורל עמי", אמר כשנשאל האם הוא לחוץ לקראת משפטו הקרב.

באשר לאפשרות שייקבע על ידי בית משפט שלא ניתן להטיל על מי שהוגש נגדו כתב אישום להרכיב ממשלה אמר: "אני לא מאמין שיהיה דבר כזה".

נתניהו ואשתו מברכים את נעמה יששכר לרגל שחרורה מהכלא, בשדה התעופה במוסקבה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
נתניהו ואשתו מברכים את נעמה יששכר לאחר שחרורה מהכלא, בשדה התעופה במוסקבה (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

בתשובה לשאלה מה נתנה ישראל בתמורה לשחרורה מהכלא של נעמה יששכר, השיב: "כלום". לדבריו, שינוי הסטטוס של חצר אלכסנדר בירושלים היא חלק מתהליכים ממושכים יותר. לטענתו, המשך מאסרה של יששכר יכול היה להעיב על היחסים האסטרטגיים בין ישראל ורוסיה. עוד אמר שאינו מצטער על קבלת הפנים שקיבלה ממנו יששכר עם שחרורה.

לגבי הפרסום היום, על ידי נציבות האו"ם לזכויות אדם, של רשימה בת 112 עסקים שקשורים להתנחלויות אמר ראש הממשלה שבלעדיו הייתה ישראל נתונה תחת סנקציות חריפות יותר.

כאשר נשאל על הבחירות במפלגה הדמוקרטית ועל מועמדותו של ברני סנדרס, שניצח היום בניו המפשיר ונחשב כמי שעוין את ישראל, התחמק נתניהו ממתן תשובה כשאמר: "יש לי מספיק פוליטיקה פה".

19:05 עריכה

ביוזמת ראש הממשלה נתניהו נערכה שיחה בינו לבין מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, ובה התלונן יושב ראש הליכוד, שהרשת החברתית פועלת בבחירות נגד תומכיוכך פרסם הערב חיים לוינסון ב"הארץ".

מארק צוקרברג (צילום: Mark Lennihan, AP)
צוקרברג בניו יורק באוקטובר האחרון (צילום: Mark Lennihan, AP)

במערכת הבחירות הקודמת, מוזכר בדיווח, עצרה פייסבוק פעמיים פעילות של הליכוד, אחרי שהמפלגה הפיצה סקרים בניגוד לחוק ושלחה הודעות שבהן נכתב ש"הערבים רוצים להשמיד את כולנו".

צוקרברג לא התייחס לטענות שהעלה נתניהו, אך אמר שהרשת החברתית תהיה עירנית לסוגיה. מייסד פייסבוק אמר לנתניהו שבכוונתו להשקיע יותר במשרדי הפיתוח של החברה בתל אביב.

מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנו כל הזמן מדברים עם מנהיגים ברחבי העולם".

19:36 עריכה

בראיון ששודר הערב בגלי צה"ל טען ראש הממשלה נתניהו בעניין הצעות שהוצעו לאיתמר בן גביר: "לא הצעתי לו שום דבר". ראש עוצמה יהודית הגיב על הדברים: "ראש הממשלה יודע היטב מי הגורם בסביבתו שדיבר על כך שנתניהו צריך לעזור לעוצמה יהודית".

הבוקר פרסם עמיחי אתאלי ב"ידיעות אחרונות" על יוזמה שבמסגרתה הליכוד יסייע לעוצמה יהודית בבחירות הנוכחיות תמורת התחייבות שהמפלגה לא תתמודד אם תהיה מערכת בחירות נוספת.

20:06 עריכה

בשב"כ תוקפים את שר הביטחון בנט על כך ששחרר את פעיל הימין הקיצוני אליה בן דוד יומיים אחרי שחתם על צו מעצר נגדו. בשירות הביטחון הכללי חוששים שהיחס המקל יעודד פעילות של גורמי ימין רדיקליים – כך דיווח הערב ניר דבורי בחדשות 12.

בן דוד שוחרר אף שבשב"כ סברו שנשקפת ממנו סכנה. בסביבת בנט אמרו ששר הביטחון איננו חותמת גומי. לאחר שבחן את המידע, סבר שיש להשית על בן דוד הגבלות פחות דרסטיות מצו מעצר.

20:25 עריכה

הראיון שהעניק נתניהו אתמול לבועז גולן בערוץ 20 סימן את תחילתו של בליץ הראיונות של ראש הממשלה. היום התראיין נתניהו לירון וילנסקי וליעקב ברדוגו בגלי צה"ל, והוא עתיד להתראיין באתרים ייעודיים לציבור יוצאי אתיופיה ולציבור דובר הרוסית.

לעומתו, יושב ראש כחול לבן בני גנץ התראיין בפעם האחרונה ימים ספורים לפני הבחירות לכנסת ה-22 – כלומר בחודש ספטמבר. דפנה ליאל דיווחה בחדשות 12 שבסביבת נתניהו מעוניינים שגנץ יתראיין, כדי שימעד בלשונו. אולם בכחול לבן הכוונה היא להמשיך בשלב זה במדיניות מדודה, של כנסים וכן של מסיבות עיתונאים שבהן משיב גנץ לשאלות.

20:54 עריכה

במערכת הפוליטית, המשפטית והציבורית מנתחים את הרכב השופטים שישפוט את ראש הממשלה נתניהו.

שניים מבין שלושת השופטים – רבקה פרידמן פלדמן ועודד שחם – נחשבים מחמירים. שחם, הזכיר הערב אביעד גליקמן בחדשות 13, דחה את טענתו של צחי הנגבי במשפטו לאכיפה בררנית. השופט השלישי בהרכב, שעסק עד כה בעיקר בעניינים אזרחיים, הוא משה בר-עם.

14 ימים לאחר פרסום הרכב השופטים יכול המשפט להיפתח.

20:58 עריכה

במערכת הפוליטית נמשכות התגובות לפרסום שנעשה על ידי האו"ם של רשימת העסקים הקשורים להתנחלויות.

21:00 עריכה

האישה, שמקורבת לניר חפץ והובאה למשטרה כדי לפגוש בו, הגישה היום תביעה נגד הרשות השופטת, משטרת ישראל, הרשות לניירות ערך והפרקליטות. לטענתה, היה ברור לחוקרים בזמן אמת שהבאתה לחדר החקירות הוא תרגיל פסול. כך דיווח הערב גיא פלג בחדשות 12.

בתביעתה טוענת התובעת שלא נאמר לה שהיא לא חייבת להתלוות לשוטרים שבאו לביתה בשעת בוקר מוקדמת. לטענתה, שלושת השוטרים שהגיעו לביתה הורו לה שלא לסגור את דלת החדר בזמן שהיא מתלבשת לקראת נסיעתה לתחנה.

כשעד המדינה ניר חפץ התעמת עם תת ניצב אלי אסייג לגבי השאלות שנשאלה התובעת, הודה הקצין: "מישהו אצלי חרג מסמכותו".

בנוסף, נטען בתביעה שההבטחה שלא למסור את עדותה של התובעת לפרקליטי נתניהו לא קוימה. התביעה עומדת על יותר משני מיליון שקלים וחצי.

21:22 עריכה

שר הביטחון בנט הגיב הערב על הביקורת נגדו מצד שירות הביטחון הכללי: "אני לא חותמת גומי של אף אחד".

לצערי, בפתח חדשות 12 הותקפתי בחריפות על ידי שב"כ על ההחלטה שלי לבטל מעצר מינהלי לצעיר. אני רוצה לומר מפה: אני מוקיר ומעריך מאוד את עבודתם של אנשי השב"כ, את ראש השב"כ ארגמן – הם שומרים עלינו ועל ביטחוננו מול טרור ערבי בעזה וביו"ש. הם עושים עבודת קודש. הם לא אויב, הם אחים.

נפתלי בנט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
בנט נושא דברים בכנס של ימינה בכפר המכבייה, הערב (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

אבל כשר הביטחון של מדינת ישראל וכמי שאמון על ביטחון אזרחי ישראל – אני לא חותמת גומי של אף אחד. יש לי תפיסות וערכים, ואנחנו צריכים לאזן בצורה נכונה בין ביטחון המדינה לבין ערכי החירות של המדינה.

יממה לפני הבאת העציר לבית המשפט, אכן חתמתי על הצו מתוך אינפורמציה מסוימת. אבל אז קרה דבר: בית המשפט והשופט שחררו לחלוטין את אותו עציר. אבל לא רק זה – הוא גם ממש דיבר בצורה בוטה ונזף על עצם הבקשה.

זה הרים לי דגל אדום וביקשתי לברר האם השופט היה מודע לאינפורמציה הסודית. כשקיבלתי את התשובה שכן – לא מיד שחררתי, אמרתי אני רוצה לבדוק. במשך יום ארוך, עם הרבה שאלות – שאלתי ושאלתי, והגעתי למסקנה שלא מדובר בפצצה מתקתקת, ואין הצדקה למעצר מינהלי.

כן מדובר בבן אדם שעשה לכאורה דברים חמורים ולכן אנחנו כן מגבילים אותו מלהיכנס לאזורי סיכון. אני כן מצפה משב"כ ורשויות החוק להפעיל את החוק ולהגיד כתב אישום. זו הדרך במדינת חוק תקינה.

אני לא מקבל שום אלימות, לא של ערבים ולא של יהודים. מי שפוגע בחיילי צה"ל או מפעיל אלימות כנגד ערבים זה דבר חמור מאוד ואף אחד פה באולם לא מקבל את זה. אבל אנחנו לא חותמת גומי.

בנוסף התייחס בנט בכנס פוליטי של ימינה בכפר המכבייה לממשלה הבאה שתקום. "כל הזמן מפריחים שקרים ושמועות. שנלך עם גנץ ועם זה ועם זה.
ברור שנלך לממשלת ימין בראשות נתניהו. בשום מצב לא אכנס לממשלת שמאל אנטי-דתית של גנץ ולפיד, שרוצים לפגוע בכל מה שאנחנו מאמינים. אנחנו בלי ריבונות – לא נכנסים לממשלה".

22:05 עריכה

משפחותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ומשפחתו של הנעדר אברה מנגיסטו יקיימו עצרת מחאה בבאר שבע חמישה ימים לפני הבחירות. בעצרת, שבה ייקחו חלק אמנים ופוליטיקאים, ייקראו המשתתפים להשבת גופותיהם של שאול וגולדין ולשחרורו של מנגיסטו.

22:18 עריכה

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התעמת היום עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה. "כל דבר אצלכם דולף", צרח ארדן על כהן – כך דיווח אלי סניור ב-ynet.

לפי הידיעה, השר זעם על כך שרשימה של קצינים המיועדים לקידום זלגה לתקשורת. "אתם פוגעים בקצינים שלכם", נזף.

גורמים שהתוודעו למקרה אמרו שכהן לא ציפה לביקורת כזו, אף ששוררת מתיחות בינו לבין השר.

מהמשטרה נמסר שמדובר ברכילות זולה וחסרת שחר. מלשכתו של ארדן נמסר שהידיעה שקרית מתחילתה ועד סופה.

22:34 עריכה

אין אפילו אלפית אחוז של סיכוי שעוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה – כך כתב הערב עמית סגל מחדשות 12 בחשבון הטלגרם שלו. לדבריו, הסיבה שאיתמר בן גביר מוסיף להתמודד לכנסת היא כי מי שזוכה לאחוז אחד מהקולות – קריטריון שעוצמה יהודית מקיימת – מקבל מימון מהמדינה. תקציב זה דרוש לשם המשך קיומה של המפלגה.

סגל הביע תקווה שהתקשורת תבין זאת ותפסיק להעצים את התנועה.

עוד 44 עדכונים
כל הזמן // שבת, 4 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בכיר במשרד הבריאות: יש להכריז על מודיעין עילית, אלעד ומגדל העמק "אזורים מוגבלים"

משרד הבריאות הורה למחזר ציוד מגן משומש בשל מחסור ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה ● מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע לא פעלו בשבת ● ליברמן: "נתניהו משדר היסטריה" ● במשרד הבריאות ידרשו מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי

20:14 עריכה

בליכוד חושדים שבגלל מחלוקת בין גנץ ואשכנזי מתעכבת החתימה על על הסכם קואליציוני – כך דיווח עמית סגל ב-N12. אשכנזי היה מעוניין להתמנות לתפקיד שר הביטחון.

19:59 עריכה

נתניהו ובנט שוחחו לפני כניסת השבת. "אני רוצה אתכם בממשלה", אמר ראש הממשלה, לפי דיווח של יערה שפירא בתאגיד השידור כאן. על כך השיב יושב ראש ימינה: "רוצים ייצוג הולם. אפשר לשרת את העם מהאופוזיציה".

19:44 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, הנחה את בתי החולים להיערך למחזר מסכות N-95 וסרבלים משומשים.

19:18 עריכה

משרד הבריאות ידרוש מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכה במרחבים ציבוריים – כך דיווחה קרן מרציאנו ב-N12.

19:04 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף הערב את הממשלה המתהווה: "זה לא ממשלת אחדות, זה ממשלת נתניהו". הוא ביקר את כחול לבן על שוויתרו על שליטתם בכנסת. לדבריו, היה על המפלגה להתעקש להחזיק בשלושה תפקידים: יושב ראש הכנסת, יושב ראש ועדת הכנסת ויושב ראש ועדת הכספים. "אין להם שום שליטה", הוסיף. בראיון ב"פגוש את העיתונות" אמר ליברמן שמכחול לבן "נשאר רק דגל לבן".

חבר הכנסת תקף את "הממשלה המנופחת", שעתידה לקום. הוא ביקר את היוזמה להקים מעון ציבורי לממלא מקום ראש הממשלה. ליברמן קרא לנבחרי הציבור להוות "דוגמה אישית" ולקצץ בשכרם, כפי שעשו חברי ישראל ביתנו.

לגבי המחלוקת בעניין החלת הריבונות על השטחים שמעבר לקו הירוק אמר ליברמן ש"לראש הממשלה יש רוב להעביר סיפוח". לדבריו, "מי שתוקע, מונע, העברת חוק זה בנימין נתניהו". הוא הוסיף ש"אין לו שום סיבה לא להעביר את זה".

ליברמן נדרש גם למשבר הקורונה. הוא טען ש"ראש הממשלה משדר היסטריה" וכן קבע ש"ליצמן נכשל כישלון חרוץ". לדבריו, צריך היה להעביר את ניהול האירוע לפיקוד העורף. במלחמת המפרץ חילקו לציבור מסיכות אב"כ, אמר, ואילו היום אין מסיכות מגן.

18:19 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג בביקורת על כך שמענקים כספיים יינתנו רק אחרי פסח –

17:25 עריכה

מסתמן שיגובש מנגנון מוסכם למינוי שופטים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12 לגבי הפגישה שקיימו אתמול נתניהו וגנץ. עד כה נציג הממשלה בוועדה למינוי שופטים אמור היה להיות עצמאי.

נתניהו מתעקש על החלת הריבונות בשטחים, גנץ מעוניין שהחלטה בנושא תתקבל בהסכמה של ראש הממשלה וממלא מקום ראש הממשלה.

השאלה האם כחול לבן תקבל את תיק החוץ או את משרד החינוך, ככל הנראה, תלויה ברצון של ימינה.

הפגישה בין השניים נערכה במעון ראש הממשלה, כשנתניהו, הנתון בבידוד, ישב בחדרו, ובפטיו, במרחק של כשישה מטרים ממנו, ישב גנץ.

16:49 עריכה

משרד הבריאות הנחה את מגן דוד אדום לא לשלוח בדיקות לנבדקים, אלא אם הם באו במגע עם חולה מאומת או אם שבו ארצה מחו"ל – כך דיווח נדב איל בחדשות 13. לפי הפרסום, הסיבה לכך היא מחסור במטושים ובריאגנטים.

16:45 עריכה

מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, באר שבע, חיפה ומודיעין ייפתחו היום רק אחרי צאת השבת. בתאגיד השידור כאן דווח שגורם במערכת הבריאות אמר שבשל מחסור בחומרי בדיקה הם לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות הגבוה.

16:31 עריכה

16:15 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, מתח ביקורת על הבדיקות החלקיות שנעשות בקרב הציבור הערבי.

עוד 11 עדכונים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

תרמית המאה

ככל שחולפים הימים התמונה מתבהרת והמציאות הרעה מתבררת: בני גנץ מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלת ישראל. בני גנץ הונה אותנו, רימה את בוחריו ואת חברי מפלגתו. בני גנץ אינו האדם הישר שחשבנו שהוא.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. גנץ קיבל 61 המלצות ואת המנדט להרכיב ממשלה, הרשימה המשותפת כולה כולל בל"ד המליצה על גנץ לראשות הממשלה. ליברמן התפשר והיה מוכן ללכת לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. רק הנדל והאוזר עשו בעיות אבל היה אפשר לטפל גם בזה. הניצחון נראה ממש מעבר לפינה. ימיו של הנאשם נתניהו בשלטון נראו לקראת סופם. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את כל הכוח לנתניהו.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. הניצחון נראה מעבר לפינה. ימי הנאשם נתניהו בשלטון נראו ספורים. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את הכוח לנתניהו

האמת חייבת להיאמר: גם כשהאמנו לגנץ מעולם לא חשבנו שהוא המנהיג המוחלט ואין בלתו. ידענו את מגרעותיו אבל העדפנו בימים טרופים אלו להתמקד בעיקר, או במה שטעינו לחשוב שהוא העיקר, והוא יושרתו של גנץ.

סלחנו לו על ה"גמגומים", סלחנו לו על חוסר ניסיון פוליטי, סלחנו לו על עברו כרמטכ"ל, ואפילו מחלנו לו על תגובות אנמיות ומוזרות ועל טעויות ילדותיות שעשה במסעות הבחירות שלו. המצב חמור, אמרנו לעצמנו, ישראל במצב חירום, זה לא הזמן להתעקש על ניסיון פוליטי מול הפוליטיקאי הוותיק נתניהו.

ראינו את גנץ ואת תגובותיו ההססניות והמאוחרות, שלא פעם היו לא רלוונטיות ותמוהות – ובחרנו להתעלם, לעצום עיניים. בתוך הלב חשנו שגנץ לא באמת רוצה להיות ראש ממשלה, האש בעיניים לא הייתה אצלו. אבל הדחקנו את המחשבה הזאת. ימים לפני הבחירות ואחריהן הוא נפגש עם אנשי רוח ומנכ"לים למיניהם, ואנחנו תמהנו מה הדחיפות בכך ומדוע אחרי שקיבל מנדט הוא לא פועל כבר להרכבת ממשלה.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק כדי להביס את הנאשם נתניהו.

אבל נפלנו בפח. כולנו. בני גנץ הערים על כולנו כאחד. איש לא ידע מה עובר בראשו ומה הוא מתכנן, איש לא תיאר לעצמו שבעוד חברי מפלגתו המורחבת מתכננים לבחור במאיר כהן ליו"ר הכנסת כדי להחזיר את הרשות המחוקקת לתפקוד עצמאי הוא עצמו מתכנן לשמש יו"ר הכנסת, לפרק את כחול לבן, לחבור לנתניהו ולשמש לו אסקופה נדרסת, סמרטוט שימושי שנזרק לפח לאחר השימוש.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק להבסת הנאשם נתניהו. אבל נפלנו בפח. כולנו. גנץ הערים על כולנו

זוכרים את הרוטציה בין גנץ ללפיד? זוכרים שהרבה אנשים איימו שלא להצביע לכחול לבן בגלל אותה רוטציה ואז לפיד ויתר עליה בבחירות הקודמות כשדובר על אחדות? אז עכשיו מתברר שגנץ היה צריך לוותר, לא לפיד. גנץ היה צריך לוותר על ראשות כחול לבן לטובת יאיר לפיד. אילו עשה זאת הייתה היום ממשלה בראשות לפיד.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. אין מדובר רק בפחדן מוג לב שנבהל מעצמו וברח, אין מדובר באדם שקלט מה עומד לקרות וקיבל פיק ברכיים. מדובר בדבר חמור וקשה הרבה יותר. מדובר בנוכל רמאי שתכנן את צעדיו בקפידה מתחת לפני השטח. לא אגזים אם אומר שגנץ מתברר כנוכל ושקרן לא פחות מנתניהו, לפחות ממה שמתפרסם בתקשורת.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. הוא חבר לנתניהו, ניהל ומנהל עימו משא ומתן ללא כוח פוליטי וללא קלפי מיקוח כלל, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח".

גם אם נניח – ולשם הנחה זו נצטרך לשחק לרגע אנשים תמימים מאוד על גבול הטיפשים – גם אם נניח שנתניהו יעמוד בכל ההתחייבויות שלו לגנץ ואחרי שנה וחצי גנץ אכן יהיה ראש הממשלה כאן – מה אחר כך? מה יהיה אחרי זה? איזו חלופה שלטונית תהיה כאן אחרי שלוש שנים? התשובה: לא תהיה. גנץ פורר אותה.

נתניהו יכול לסמן ניצחון על עוד יריב שלו. לקח לו קצת זמן אבל לנתניהו יש סבלנות וראייה לטווח רחוק. הוא ידע שהיום הזה יגיע, הוא תכנן אחת לאחת בקפידה יתרה את כל המהלכים לקראת היום הזה. נתניהו הצליח לפורר לא רק את כחול לבן אלא את כל מחנה המרכז־שמאל – העבודה־גשר־מרצ שמתפוררת בעצם ימינו אלה. לא בכדי תומכיו מכנים אותו קוסם.

המעשה של גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. חבר לנתניהו, מנהל עימו מו"מ ללא כוח פוליטי או קלפי מיקוח, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח"

גנץ לא יהיה ראש ממשלה. גם שר בממשלתו המושחתת של נתניהו הוא לא יהיה. נתניהו יעיף אותו הרבה לפני כן. זו אינה נבואה אלא הסתכלות נכוחה במציאות נוכח ניסיון העבר.

מבחינתו של גנץ זו תוצאה מעולה, שהרי האיש מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלה. הוא גם מעולם לא התכוון להיבחר לתפקיד כלשהו, כפי שלחש לאוזנה של מיקי חיימוביץ ביום בחירתו ליו"ר הכנסת ("מעולם כל כך לא רציתי להיבחר למשהו", ניסוח חופשי שלי מהזיכרון).

גנץ שבר את התקווה. הוא בגד באמון שלנו בו ובאמון של חברי מפלגתו בו. פתאום התברר לנו שהאיש הנחמד והחביב הזה שטוען שישראל לפני הכול אינו מי שחשבנו שהוא. גילינו שאין לו טיפת יושרה ולא שמץ של הגינות. שהרי אדם ישר והגון היה מתפטר מייד כשמרגיש שהתיק גדול עליו בכמה מידות – ומעביר את הפיקוד ליאיר לפיד.

הבעיה העיקרית אינה פניית הפרסה שגנץ עשה והסיבוב 180 מעלות בגישתו ובתפיסת עולמו, מותר לאדם לשנות את דעתו, להתחרט מסיבותיו־שלו. הבעיה העיקרית אצל גנץ היא היעדר היושרה הפנימית לבוא לחברי מפלגתו ואז לבוחריו ולומר: טעיתי, חשבתי שזה מתאים לי וגיליתי שזה גדול עליי ולכן אני פורש ומעביר את ראשות המפלגה ליאיר לפיד. אבל גנץ, כפי שנחרדנו לגלות, אינו אדם ישר.

את הנעשה אין להשיב, קל להרוס וקשה מאוד לבנות, בעיקר אמון. אפשר רק לנסות למזער נזקים. שום דבר אינו חתום עדיין, גנץ וצוותו יכולים בכל רגע לחזור בהם מההסכמות המתגבשות ומהמו"מ המתנהל – ולהעביר את הלפיד ליאיר, שהתברר כמנהיג אמיתי שלומד מטעויות ונאמן לערכיו ועקרונותיו.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 935 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני שעתיים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
שרי קאהן

טור אישי איך המוות של בעלי הכין אותי למגפת הקורונה

"אני מתכוננת למגפת הקורונה כבר שנה. לא שאני פחדנית, נביאה או אגרנית. אני אימא בת 39 לארבעה ילדים קטנים מווסט האמפסטד, ניו יורק. ואני אלמנה" ● אשת החינוך היהודיה-אמריקאית שרי קאהן כותבת על דרכי ההתמודדות שלה עם מצבי קיצון, אותן פיתחה לאחר מות בעלה

עוד 1,127 מילים

כרוניקה של אסון ידוע מראש

המשבר בקהילה החרדית על פי ההערכות, מעל שליש מתושבי בני ברק - העיר הכי צפופה בישראל - יידבקו בווירוס הקורונה ● למעשה, כבר עכשיו מספר החולים בעיר מהווה כמעט שישית ממספר החולים בכל המדינה ● קל להאשים את החרדים בכך שהגיעו למצב הנוכחי - אבל מבט עמוק יותר מגלה היערכות לקויה של הרשויות, התעלמות מאופיה המגוון והמורכב של הקהילה החרדית, והתבטלות בפני דמויות מפתח במקום לגייס אותם לשינוי המצב ● כעת כל הצדדים מנסים לתקן את המצב, אבל האסון כבר בלתי נמנע - והשנאה בוודאי לא עוזרת

עוד 2,101 מילים

מגפה אחת, מאה מסרים

בדיקת זמן ישראל דובר אחד שקורס תחת כמות השאלות ● מגזרים שלמים שלא מקבלים דיווחים נאותים ● רשויות מקומיות שנאלצות לאסוף מידע ממקורות שונים ● וכל פקיד מציע הסברה משלו תחת כל מיקרופון רענן - לרוב בסתירה מוחלטת מהקו הרשמי, אם כזה קיים בכלל ● במלחמה כמו במלחמה - אסטרטגיה תקשורתית והעברת המידע לציבור לא פחות חשובים מציוד רפואי ● אבל במשבר הנוכחי, פשוט לא הוקם מערך הסברה ● בימים האחרונים מנסים לתקן את הנזק, אבל לא בטוח שדי בכך

עוד 3,009 מילים

בר סימן-טוב: ליצמן אמר לי שהוא הקפיד על ההוראות

כחול-לבן והליכוד הודיעו שהושגו הבנות והתקדמות במגעים הקואליציוניים ● הפוליטיקאים מביעים הזדהות עם החרדים, איילת שקד: הביקורת נגדם הפכה להסתה ● משרד הבריאות: "לפנות 80% ממיטות האשפוז" ● יעלון: "הבוחרים לא ציפו שנהיה חלק מחורבן הדמוקרטיה" ● משרד הבריאות מסרב לפרסם פרטי חקירה אפידמיולוגית של ליצמן

עוד 36 עדכונים

נתניהו סוגר דיל עם גנץ ומתפנה להתעלל בבנט

בליכוד מספרים על התקרבות בין ראש הממשלה וגנץ, עד כדי הסכמה של יו"ר כחול-לבן לתמוך בנתניהו לנשיאות בעוד שנה וחצי ● עם הסכם כמעט סגור, נתניהו פנוי עתה לעסוק בתחביב הקבוע שלו: למשוך את ראשי ימינה עד לרגע האחרון ● כרגע המפלגה מאיימת ללכת לאופוזיציה ואפילו מנופפים שם בהבטחה ״להלחם בשחיתות״ ● אז מה נתניהו מציע להם בינתיים? בנט לזמן ישראל: ״כלום״ ● פרשנות

עוד 646 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה