זירת הבלוגים

על עיוורון והדחקה

אנחנו מנסים בכל הכוח להדחיק שאין מנוס אלא להקים כאן מדינה אחת של כל אזרחיה, יחד

13/02/2020 06:29
MIDEAST ISRAEL PALESTINIANS INVESTMENT (צילום: AP-Photo-Muhammed-Muheisen)

גם הפלסטינים וגם היהודים לוקים בעיוורון. הפלסטינים (יחד עם השמאל הישראלי) עיוורים לטווח הקצר והימין הישראלי עיוור לטווח הארוך.

כאשר אתה מדבר עם פלסטינים משכילים, בדגש על נציגי הרש״פ או אלה שקשורים אליה, אתה מבין שהם פשוט לא רואים את המציאות כפי שהיא. הם משוכנעים שפיתרון שתי המדינות עדיין ריאלי, הולך להתממש מתישהו ורק צריך להמשיך ולעמוד על מימושו. מישהו כבר ידאג שזה יקרה. אז מסתבר שאין מישהו כזה.

כאשר אתה מדבר עם פלסטינים משכילים, בדגש על נציגי הרש״פ או אלה שקשורים אליה, אתה מבין שהם פשוט לא רואים את המציאות כפי שהיא. הם משוכנעים שפיתרון שתי המדינות עדיין ריאלי והולך להתממש מתישהו

לא רק שאין מישהו שיעשה את העבודה, יש גורמים חזקים שמחבלים במאמץ ובהצלחה רבה. קשה לפלסטינים להפנים שהפעילות הנמרצת של ישראל, גם בשטח וגם מול הממשל בארה״ב במתווה הפוליטי הקיים, מסכלת כל אופציה של שתי מדינות בפועל, וכי כל הדיבורים על פיתרון זה הם מס שפתיים. וגם זה בקושי.

השמאל הישראלי תורם לעיוורון הפלסטינים כאשר גם הוא ממשיך לדבר על פיתרון שתי המדינות כאילו באמת ניתן לממש אותו ורק צריך ממשלת שמאל וכבר זה יקרה.

הפלסטינים והשמאל הישראלי לא קולטים ולא קלטו שהימין הישראלי, כחלק מממשלת ישראל, עשה כאן מאמץ עילאי ומוצלח מאוד, יחד עם ממשל אוהד בארה״ב, לקחת לא רק את רוב האדמות המיועדות למדינה הפלסטינית אלא גם את עצם האפשרות להקים כאן מדינה פלסטינית בת קיימא, בבנטוסטאנים שיוקצו במסגרת תוכנית טראמפ, אם יוקצו.

לא רק שאין מי שיעשה את העבודה, יש גורמים חזקים שמחבלים במאמץ בהצלחה. קשה לפלסטינים להפנים שהפעילות הנמרצת של ישראל, בשטח וגם מול הממשל בארה״ב במתווה הפוליטי הקיים, מסכלת כל אופציה של שתי מדינות בפועל

והימין הישראלי? הוא בשיכרון כוח וניצחון, לוקה בעיוורון לטווח הארוך. הוא חוגג את תוכנית טראמפ כבסיס למו״מ, כאשר עוד היד נטויה וברור שנשיג יתרונות נוספים על חשבון הפלסטינים, כי מובטח לנו שהם יסרבו להצעת טראמפ. כי כך תכננו אותה. והפלסטינים תמיד מסרבים.

הימין אשכרה חושב שניתן לקיים כאן סוג של אוטונומיה לפלסטינים, להחזיק כ-2.5 מיליון מהם בגדה כתושבים בזכויות מופחתות בלי שמישהו יגלה שמדובר באפרטהייד מהסוג המוכר והמושמץ.

נציגי הימין ימציאו הסברים מכאן עד להודעה חדשה שלא באמת מדובר באפרטהייד, שזה רק ניראה כך ונשמע כך ועם ישראל בסבבה עם זה. נירמול האפרטהייד כבר החל ולציבור הישראלי אין בעיה עם המציאות הזאת שבדרך. הוא רק ממש אבל ממש לא אוהב שיקראו לזה בשם המפורש.

נציגי הימין ימציאו הסברים שלא באמת מדובר באפרטהייד, שזה רק ניראה ונשמע כך. נירמול האפרטהייד כבר החל ולציבור הישראלי אין בעיה עם המציאות הזאת שבדרך. הוא רק ממש לא אוהב שיקראו לזה בשם המפורש

ברור שכל מי שחושב שזה באמת אפרטהייד הוא בעצם אנטישמי שלא מפרגן ליהודים את האפרטהייד לייט שאנחנו מכינים כאן. אז כן, זה אפרטהייד, לעולם זה ברור וכפי שהעולם עשה חרם על דרום אפריקה, הוא יעשה חרם גם עלינו.

נכון, זה יקח זמן, זה יהיה קשה לעולם כי יש לנו כמה מוצרים מדהימים שאין לאף אחד אחר אבל לטווח הארוך החרם יפגע בנו כפי שהוא הכריע את דרום אפריקה, אחרי כמה שנים טובות. בדרך נאבד גם את יהדות התפוצות, בדגש על יהודי ארה״ב אך לא רק הם ועליית היהודים ארצה תצטמצם. וסוף סוף הימין יכול לנשום לרווחה כי הרבה שמאלנים יעזבו את המדינה. כי ככה זה.

והדחקה? כולנו בארץ ישראל מדחיקים, הפלסטינים הכי פחות. השמאל וגם הימין בישראל לא מסתכלים למציאות בעיניים. אנחנו מנסים בכל הכוח להדחיק שאין מנוס אלא להקים כאן מדינה אחת של כל אזרחיה, יחד. כי חלקת האדמה הזאת היא של כולנו, כל אלה שחיים כאן ואף אחד לא יעיף מכאן אף אחד ולאף אחד אין כאן זכויות יתר.

ברור שמי שחושב שזה באמת אפרטהייד הוא בעצם אנטישמי שלא מפרגן ליהודים את האפרטהייד לייט שמכינים כאן. אז כן, זה אפרטהייד, לעולם זה ברור, וכפי שהעולם עשה חרם על דרום אפריקה, הוא יעשה גם עלינו

ומי שחושב שזה בלתי אפשרי אז שיחשוב שוב, כי גם הקמת מדינת ישראל בפעם הראשונה נחשבה למשימה בלתי אפשרית ועשינו את זה. הקמת המדינה המשותפת היא לא פחות מאתגרת כאשר היום אנחנו חזקים פי כמה וכמה אבל אנחנו מלאי פחד. מי שמאמין לא מפחד. גם הפעם, אם נרצה אין זו אגדה.