אילוסטרציה (צילום: iStock erikreis)

מעל 30 אלף ילדים לא בקשר עם אבא או אמא

ניכור הורי

זו אחת מתופעות הלוואי הכואבות והמושתקות של סכסוכי גירושים ● עשרות אלפי ילדים בוחרים לנתק קשר עם אחד ההורים, לעתים בלחץ ההורה האחר ● המדינה מתקשה להתמודד עם התופעה, וחלק מההורים המוחרמים נקלעים למשברים קשים ● עמותה הנאבקת בתופעה: "הניכור ההורי פוגע בכולם: גברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים. אף אחד לא חסין"

הפעם האחרונה שבה ניסה עידן (שם בדוי) ליצור קשר עם בנו הקטן הייתה לפני חודש. הוא שלח הודעת ווטסאפ, אך גם הפעם לא זכה למענה. "לגדול שלי אני לא יכול אפילו לכתוב, כי הוא חסם אותי בטלפון לפני כמה שנים", הוא אומר.   

אני פוגשת אותו בבית קפה בתל אביב, איש מבוגר, כבן 60, עם עיניים עצובות. בכיר במקצועו עם שתי התמחויות, גרוש ואב לשני בנים, שהיום כבר עברו את גיל 18. בפתיחות ובכאב הוא מספר לי מה הוביל לעשר שנים של ניכור ונתק מילדיו.  

"בחיים לא דמיינתי שכך ייראו חיי. בודד וערירי לעת זקנה. זה יותר גרוע מלהיות לבד. כשאתה לבד אולי מישהו עוד יבוא, אבל אני ערירי, וזו בדידות אין-סופית".  

"הקטן כל הזמן ניסה לשכנע אותי לחזור הביתה. האמא סיפרה להם על הקשר שניהלתי מחוץ לנישואים, והיה ברור שהם תפסו צד. הגדול הפסיק לדבר איתי בכלל, והקטן בעיקר קילל אותי כשניסיתי לפגוש אותו"

עידן מספר כי כבר בתקופה שהיה נשוי התקשה להיות האבא שרצה להיות. "הרגשתי שהאבהות שלי נבחנת ומבוקרת בכל רגע ורגע על ידי אשתי. לא הצלחתי לעמוד בלחץ שלה. כשהתחלתי לחשוב על גירושים, היה לי קשה עם המחשבה שלא אזכה להרדים את ילדיי, לכסות אותם ולתת להם נשיקת לילה טוב כל ערב. 

"מאוד אהבתי את הילדים, אבל בגלל התסכול והיחסים עם אשתי לשעבר, לא הצלחתי להביא את זה לידי ביטוי. עם הזמן הבנתי שאולי אם אצא מהבית אוכל להיות אבא יותר טוב. החלטתי לעבור לגור לתקופה מסוימת בבית הוריי כדי לחשוב על ההמשך. לא צפיתי את הפיצוץ שהגיע בעקבות העזיבה שלי".

בחודשים הראשונים, עידן הגיע לבקר את הילדים בבית וביקש להישאר איתם לבד, אך אשתו תמיד הייתה שם. "הילדים כעסו על כך שעזבתי את הבית, והפגינו את זה בכל דרך אפשרית", הוא אומר. "הם צעקו שאם אני לא מתכוון לחזור אז הם לא רוצים שאגיע בכלל, ודחפו אותי החוצה באופן כמעט פיזי.

״הקטן עוד הסכים לבוא איתי לחדר כושר מדי פעם, אבל כל הזמן ניסה לשכנע אותי לחזור הביתה. באותו שלב הבנתי שהאמא סיפרה להם על הקשר שניהלתי מחוץ לנישואים, והיה ברור שהם תפסו צד. הבן הגדול הפסיק לדבר איתי בכלל, והקטן בעיקר קילל אותי כשניסיתי לפגוש אותו".

בליווי פסיכולוגים פרטיים ועובדים סוציאליים, ניסה עידן לייצב את היחסים שלו עם בניו סמוך לפרידה מהאם. "ניסיתי לגשת אליהם בכל מיני דרכים. יום אחד הגעתי לבית הספר של הקטן, אבל כשניסית לדבר איתו, הוא גירש אותי. בכל אותה תקופה הוא אמר לי דברים קשים, כמו 'אם תמות לא אומר עליך קדיש'".

לאחר שניסיונותיו לקיים הסדרי ראייה עם בניו נכשלו, פנה עידן לעזרת בית המשפט, כדי שמומחים מטעמו יבדקו את הסוגיה. פקידת סעד הסבירה את הנתק מהאב בכך שהבנים חוו את החולשה של האם, וחשו כי גורל הסכסוך בידם.

ביהמ"ש קבע כי אמנם לאב יש חלק במצב שנוצר, ושיחסיו עם ילדיו רעועים עוד לפני שעזב את הבית, אך אין הצדקה לנתק המוחלט ביניהם. כמו כן הכיר ביהמ"ש בהתנהגות האלימה של הבנים כלפי האב – פיזית ומילולית, והגדיר את הילדים כ"ילדים מורדים" שמסרבים לקשר עם אביהם, ופסק להם מזונות מינימליים.

שינוי משמעותי בפסיקה

"מדובר בפסיקה מאוד חריגה לאותה תקופה. מושגים כמו 'ניכור הורי' או 'ילדים מורדים' לא היו שגורים אז בפי השופטים כמו היום", אומרת עו"ד אורית דרור הראל, מומחית לדיני משפחה אשר ייצגה את עידן בהליך.

"אפשר לראות בפסיקת מזונות מורדים סוג של סנקציה, שביהמ"ש הטיל לאחר שלא הצליח לחדש את הקשר בין האב לילדיו. לצערי, הנזק שנגרם לילדים על ידי הסתה של האם כלפי האב מהרגע שהחליט לעזוב את הבית, היה בלתי הפיך".

אורית דרור הראל (צילום: ניר סטולו)
אורית דרור הראל (צילום: ניר סטולו)

המושג "ניכור הורי" בשפה המשפטית מתייחס לתופעה שבה על רקע הפרידה בין ההורים, מתרחק הילד מאחד מהם עד לניתוק מוחלט ללא הצדקה, כלומר, מבלי שחווה אלימות פיזית או מילולית מצד ההורה המנוכר. לפי המומחים, ההליך מתרחש לרוב בעידוד ההורה האחר (המנכר) בין אם בהסתה אקטיבית או סמויה.

בעשור שחלף מאז התנהל ההליך של עידן, נרשמה עלייה דרמטית בשימוש במושג "ניכור הורי" בפסקי דין הניתנים על ידי כל הערכאות בבתי המשפט בישראל. לפי מחקר של מרכז המידע והמחקר בכנסת, בעוד שבשנת 2008 היו 2-3 פסקי דין כאלה בשנה, נכון לסוף 2019 מדובר בכמעט 40 פסקי דין שבהם נעשה שימוש במונח. בבתי הדין הרבניים עלה מספר האזכורים משניים ב-2018  ל-5 ב-2019.

אבל לדברי ליאור חיות, דובר העמותה למאבק בניכור הורי, בפועל תופעת הניכור ההורי רחבה בהרבה. "רק מהמקרים שפונים אלינו לעמותה, אני יכול להסיק שבישראל חיים היום יותר מ-30 אלף ילדים מנותקי קשר עם הוריהם. מדובר בתופעה חמורה, שגורמת לשיברון לב של ההורה המנותק. רבים לא עומדים בזה, וההערכות מדברות על עשרות מקרים של התאבדויות הורים בשנה", אומר חיות.

"אני יכול להסיק שבישראל חיים היום יותר מ-30 אלף ילדים מנותקי קשר עם הוריהם. מדובר בתופעה חמורה, שגורמת לשיברון לב של ההורה המנותק. ההערכות מדברות על עשרות מקרים של התאבדויות הורים בשנה"

מנתוני העמותה גם עולה כי התופעה חוצת מעמדות, מגזרים ואפילו מגדרים. "החלוקה אצלנו בעמותה בין אמהות לאבות היא ממש חצי-חצי. חצי מההורים המנוכרים הם אמהות. תופעת הניכור ההורי פוגעת בכולם – דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים פשוטים, אף אחד לא חסין", מסביר חיות.

בדרך כלל זה מתחיל בבגידה

פעמים רבות מתחיל הניכור בנקמה של ההורה "הנעזב", בהורה "העוזב" על רקע בגידה. "אם ביהמ"ש מזהה הסתה של אחד ההורים, יש ביכולתו להפעיל סנקציות. הבעיה היא שלעתים ההסתה אינה נראית לעין", אומרת עו"ד דרור הראל.

"בתיק שאני מטפלת בו כעת, הילדים לא מוכנים להיפגש עם אמם. היה מאוד קשה לאתר את הסיבה לכך, כי האב הפגין כלפי חוץ מסרים שלפיהם הקשר עם האם חשוב לילדים. עם זאת לאחר שאנשי מקצוע טיפוליים בדקו את המקרה לעומק, התברר כי האב סיפר לילדים על הבגידה של האם, ומאז משדר להם שהקשר שלהם עם האמא מאוד יפגע בו, ושהוא לא יהיה לטובתם".

"בתיק שאני מטפלת בו כעת, הילדים לא מוכנים להיפגש עם אמם. היה קשה לאתר את הסיבה לכך, כי האב הפגין מסרים שלפיהם הקשר עם האם חשוב לילדים. בסוף התברר כי האב סיפר לילדים על הבגידה של האם"

מי שכיהן כשופט במשך 15 שנה בביהמ"ש לענייני משפחה בירושלים, השופט בדימוס פיליפ מרכוס, אומר כי המודעות לתופעת הניכור ההורי עלתה רק בשנים האחרונות. "אני זוכר את התקופה שבה הייתי עורך דין וטיפלתי בתיקי גירושים, שרק בדיעבד אני יכול לומר שהיה בהם ניכור הורי. אז לא היו נהלים מיוחדים, והעניין טופל כחלק מהתיק, בלי לתת תשומת לב מקצועית מיוחדת לעניין ניתוק הילדים. אחרי שמוניתי לשופט, וקראתי על הנושא מאמרים מדעים ופסקי דין בארץ ובחו"ל, יכולתי לזהות מקרים שבהם סובלים הילדים מניכור הורי".

מרכוס חבר כיום במיזם "בין לבין", שפועל למען ילדים והורים בפרידה ולאחריה ומשמש בו כחבר בוועדה לשימור קשר ומניעת ניכור, שמגבשת תכניות מניעה בתחום הזה.

"טיפלתי במקרה שבו זמן קצר אחרי לידת הבן, האישה עזבה את בעלה ולא אפשרה לו לראות את הילד בטענה שהאב מתעלל", אומר מרכוס. "אחרי שאנשי מקצוע בתחום הטיפולי בדקו את המקרה, התברר שאין הצדקה לנתק של הילד מהאב, שאין התעללות ושהאם סובלת מהפרעת אישיות גבולית, שמאופיינת בניתוק הקשר עם האנשים הקרובים אליה.

"איימתי עליה שאגזור עליה מאסר של שלושה ימים, בשל ביזיון צו בית משפט. כשאמרתי לה: 'את תהיי בכלא רק 3 ימים, אבל בזמן הזה הילד יהיה עם אבא שלו', היא הפסיקה מיד את המניפולציות שלה. במקרה פגשתי את האבא הזה באיזו חתונה 8 שנים אחרי המשפט, ושמחתי לשמוע שהוא בקשר עם בנו".

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לעתים יש ברקע אלימות

אבל יש מקרים שבהם סרבנות הילד לקשר נובעת מאלימות שהוא חווה מאחד ההורים. "באחד התיקים ייצגתי אמא שילדיה סירבו להיות בקשר עם האב", אומרת דרור הראל. "השופט מינה מומחים שיבדקו את טיב הקשר, ואלה גילו שהאב נהג להתעלל בילדיו.

״הוא איים עליהם, נעל אותם בחדרים, הפריד בינם לבין הילדים של בת זוגתו החדשה, והפך אותם לילדים סוג ב' בביתו. למרות שהאב ביקש לחייב את הילדים ואת האם בהסדרי הראייה, בית המשפט לא מצא לנכון לעשות כך, וקבע שאין טובת הילדים בחידוש הקשר עם האב".

"האב נהג להתעלל בילדיו. הוא איים עליהם, נעל אותם בחדרים, הפריד בינם לבין הילדים של בת זוגתו החדשה, והפך אותם לילדים סוג ב' בביתו. במקרה הזה, בית המשפט קבע שאין טובת הילדים בחידוש הקשר עם האב"

לרשות השופטים בישראל עומדים כיום מגוון כלים להתמודדות עם מקרים שבהם אנשי מקצוע מזהים כי אחד ההורים מסית ומנכר את ילדיו מההורה השני. עם זאת מרכוס מציין כי לא כל השופטים משתמשים בכל הכלים שעומדים לרשותם.

"בניגוד למדינות אחרות, ביהמ"ש לענייני משפחה בארץ משמש הן כגוף שיפוטי והן כגוף טיפולי, וזאת בזכות יחידת הסיוע שצמודה לבית המשפט, ומאפשרת לו לבחון כל נושא באמצעות אנשי מקצוע מתחומי הטיפול הרלוונטיים".

לדבריו, חשוב לטפל בבעיית הניכור ההורי גם בפן המניעתי ולעשות זאת במסגרת הקהילה. "גיבשתי תכנית בת שלושה שלבים, כאשר בשלב הראשון חשוב להעלות את המודעות לניכור ההורי בציבור״, אומר מרכוס.

"בשלב השני חשוב להכשיר מורים ועובדים סוציאליים, שפוגשים את הילדים בקהילה, כיצד לזהות ולאתר ילדים שסובלים מניכור הורי, כבר בתחילת התהליך.

״בשלב השלישי, במקרה שכבר נותק הקשר, או שהוא בשלבים מתקדמים לקראת ניתוק, צריכה להיות התערבות מידית של ביהמ"ש, כפי שקורה היום במחוז ת"א".

בתחילת 2019 הופעל בבית בבית המשפט לענייני משפחה בת"א נוהל לטיפול במצבי ניכור הורי. השופט ארז שני מונה ל"שופט מוקד" שירכז את התיקים שבהם לא מתקיימים ביקורים אצל אחד ההורים וקיים חשש לניכור. המטרה העיקרית היא לדון בתיקים אלה בתוך פרק זמן קצר – 10 ימים לכל היותר. מדובר בפיילוט לתכנית שיזמה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שבימים אלה כעת נבחנת האפשרות להכיל אותה בכל המחוזות בארץ.

גם בתי הדין הרבניים בתמונה

גם בתי הדין הרבניים אינם מקלים ראש במקרים של ניכור הורי. לפני כשבוע (9.02) פורסם פסק דין רבני שבו נענש האב על ידי בית הדין באמצעות הגבלת הסדרי ראייה שלו עם בתו, בגלל החשד כי ניכר בין הבן שלו לאמו.

לדברי עוה"ד ענבר לב, מדובר בפסיקה מעוררת מחלוקת: בשביל למנוע ניכור הורי בין בן לאמו, יש לפגוע ביחסיה של בת עם אביה, ולמעשה לגרום לה לניכור הורי נגדי?" אבל הפסיקה מעידה על הגישה הנחרצת של בתי הדין לניכור הורי.

במקרה אחר ייצגה עו"ד פנינה יחזקאל כחלון אם שביקשה לעבור להתגורר בחו"ל יחד עם הילדים, ובית הדין אישר זאת בתנאי שיתקיים קשר רציף עם האב ושהילדים יגיעו לבקרו בארץ.

פנינה יחזקאלי כחלון (צילום: יוסי פרץ)
פנינה יחזקאלי כחלון (צילום: יוסי פרץ)

"האם טענה כי במהלך השהייה שלהם בחו"ל לא היה לאב כל רצון לדבר עם הילדים בטלפון", אומרת יחזקאל כחלון. "האב לא קיים את הקשר מרחוק, והאם ביקשה לפטור את הילדים מהביקורים בארץ. אבל בית הדין היה מאוד נחרץ וחד משמעי בפסיקתו, וקבע שאם האם לא תדאג לקיים את המפגשים של הילדים עם האב בארץ, יבוטל ההיתר שניתן לה לשהות איתם בחו"ל".

אבל המודעות הגוברת לנושא במערכת המשפטית ובשיח הציבורי אינה מנחמת את עידן, או מצליחה לחלחל אל תוך התא המשפחתי המפורק שלו.

"על השידה שלי בסלון יש תמונה אחת של הוריי שנפטרו, ואחת של ילדיי שאיני רואה. אלה אינם ואלה אינם. אני מוצא את עצמי במבוכה גדולה במיוחד דווקא בשיחות חולין, כשאנשים מתחילים לספר על הילדים שלהם"

לדבריו, עד לאחרונה המשיך לשלם את חובותיו כלפי ילדיו – עבור חוגים וטיפולים, אבל אז קיבל פנייה מאחד מהם. "לפני כמה חודשים הקטן הודיע לי שהוא לא רוצה יותר ממני כלום. ניסיתי לדבר איתו ועם גרושתי, אבל זה לא עזר.

"זו אבדה קשה. אני חי את זה יום יום. על השידה שלי בסלון יש תמונה אחת של הוריי שנפטרו כבר, ואחת של ילדיי שאיני רואה. אלה אינם ואלה אינם. אני מוצא את עצמי במבוכה גדולה במיוחד דווקא בשיחות חולין, כשאנשים מתחילים לספר על הילדים שלהם ושואלים אותי על הילדים שלי. זה פצע שלא יירפא לעולם".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ניכור הורי זו תופעה בלתי נתפסת. זה יכול לקרות לכל אחד ואחת. חשוב מאד ללמוד ולהבין את התופעה ולהשתמש בכל הכלים למנוע אותה. חשוב גם כחברה להוקיע הורים מנכרים, ולמי שקרוב לילדים כאלו - לעז... המשך קריאה

ניכור הורי זו תופעה בלתי נתפסת. זה יכול לקרות לכל אחד ואחת. חשוב מאד ללמוד ולהבין את התופעה ולהשתמש בכל הכלים למנוע אותה. חשוב גם כחברה להוקיע הורים מנכרים, ולמי שקרוב לילדים כאלו – לעזור להם לצאת מהמצב הזה.
זהבה פרידלנד- מטפלת רגשית

עוד 1,763 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

להתראות, טוקיו המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

עוד 1,699 מילים

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה

מטעם ראש הממשלה נמסר: נפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● בשמאל זועמים על ההחלטה ● דיווח על הקמת שני משרדי ממשלה: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים

10:00 עריכה

גורמים בכחול לבן: הליכוד מבקש להגדיל את הממשלה ל-36 שרים

09:35 עריכה

גורמים בעבודה מסרו הבוקר למעריב אונליין כי המגעים של עמיר פרץ לכניסה לממשלה מתנהלים מול בני גנץ ולא מול בנימין נתניהו. התיקים שפרץ יקבל יהיו על מכסת כחול לבן.

09:05 עריכה

ח"ב אבי ניסנקורן: הבוקר סוכם כי הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 – בעקבות משבר הקורונה. "בתקופה זו נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 15 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה