חשש: ביום הבחירות יופץ פייק ניוז על התפרצות קורונה כדי להוריד שיעורי הצבעה

בוועדת הבחירות בוחנים כיצד יצביעו אזרחים שיהיו בבידוד עם שובם ממזרח אסיה

ברוב של 62 תומכים מול 43 מתנגדים אישרה הכנסת את בקשת החסינות של חיים כץ; עתירה נגד ההחלטה הוגשה לבג"ץ ● נתניהו הפר את התחייבותו להתקזז עם תמר זנדברג והצביע במליאה ● הוועדה לבדיקת מח"ש תתכנס רק לאחר הבחירות ● גבי אשכנזי על חשיפת שיחותיו כרמטכ"ל: "אין בהקלטות האלה שום דבר חדש" ● הסתיימה השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור כאן

 • חיים כץ בדיון בכנסת בבקשתו לקבלת חסינות, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • מימין: ניצן הורוביץ, עמיר פרץ ורויטל סויד בישיבת סיעה של העבודה-גשר-מרצ, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בוועידת הנשיאים בירושלים, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • שולחן הממשלה בכנסת, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בוועידת הנשיאים בירושלים, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • יושב ראש ש"ס אריה דרעי בישיבת הסיעה של מפלגתו בכנסת, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • בני גנץ (מימין) ויאיר לפיד בתל אביב, הערב (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
  תומר נויברג, פלאש 90
07:01 עריכה

מליאת הכנסת צפויה לדון היום במתן החסינות לשר לשעבר, ח"כ חיים כץ מהליכוד, לאחר שוועדת הכנסת אישרה את המהלך. בסוף הדיון תתקיים הצבעה, על פיה יוכרע האם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יגיש את כתב האישום נגדו לבית המשפט בגין מרמה והפרת אמונים. החסינות, באם תתקבל, תקפה לכהונה אחת בלבד – כלומר, רק עד אחרי הבחירות.

07:23 עריכה

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, תקף את שר הביטחון נפתלי בנט בראיון בגל"צ: "שני שרי הביטחון שקדמו לו, היו איתנו בקשר רציף, אבל איתו אין שום קשר. הוא לא מדבר איתנו".

כמו כן, הבהיר ירקוני, לאחר פגישה עם ראש הממשלה, כי "אם לא יקרה אירוע יוצא דופן, לא יהיה מבצע בעזה בשבועיים הקרובים בגלל הסמיכות לבחירות. העניין הוא ישר אחרי"

07:24 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן): "ההסלמה היא כלי משחק של נתניהו". בראיון בכאן רשת ב', הוסיף: "אני רואה כבר תקופה ארוכה של שיקולים לא ענייניים – למשל מינוי שר הביטחון. הגיע הזמן שיהיה פה קבינט רציני. אני לא מקנא אותו – אין לו עם מי להתייעץ בקבינט המדיני. וזה לא רק הביטחון, כל זה נובע משיתוק. הוא לקח את ישראל כבת ערובה כדי להתחמק מאימת הדין".

על בלוק החסינות של הימין, אמר יעלון: "מה זה בלוק החסינות הזה? פשיטת רגל מוסרית. המפלגות החרדיות ומפלגת ימינה, נשבעות אמונים למנהיג כמו בצפון קוריאה. חברים, הנאמנות היא למדינה, לא למנהיג. בושה וחרפה".

07:25 עריכה

שבועיים לבחירות ובליכוד חוזרים על המנטרה שמלווה את הקמפיין נגד כחול לבן: "לגנץ אין שום אפשרות להקים ממשלה בלי התמיכה או ההימנעות בכנסת של אחמד טיבי והרשימה המשותפת".

07:27 עריכה

ח"כ ניר ברקת בראיון בכאן רשת ב' על החלטת ראש הממשלה להבטיח לו את תיק האוצר: "אני רוצה להודות לראש הממשלה שהביע בי אמון ואימץ את התוכנית שעבדתי עליה בשנה האחרונה. על תשתית של כלכלה טובה, אנחנו יודעים להציע למדינה מתווה כלכלי שיקפיץ את המדינה קדימה. כל ארגון טוב צריך להמציא את עצמו מחדש, גם אם המצב הוא טוב. המקצוע שלי הוא יזמות, ואני יודע להביא תוצאות".

07:34 עריכה

ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו: "יש פתרונות להקמת ממשלה. לא כל דבר צריך לשים על השולחן ולרוץ לספר לחבר'ה. הציבור צריך להצביע לפי העמדות של המפלגות".

עוד הוסיף בראיון ל-103FM: "נפתלי בנט ואיילת שקד הם הראשונים שחולמים על ממשלה בלי נתניהו". כמו כן, נמנע מלתקוף את בנט על רקע תפקידו: "לא הוגן שאתקוף שר ביטחון שבועיים לפני הבחירות, הציבור ישפוט".

על ראש הממשלה אמר ליברמן: "נתניהו הוא ראש ממשלה פג תוקף. הגיע זמנו לפרוש. 'לתלות את הנעליים' כמו כדורגלן. כל יום שהוא בתפקיד רק גורע ממה שעשה למען המדינה". על הרשימה המשותפת הבהיר ליברמן: "הרשימה המשותפת הם תומכי טרור והם לא לגיטימיים".

ליברמן בכנס המכון למחקר בטחון לאומי. "נתניהו עסוק בקמפיין, גם הטקסטים הנוצצים ביותר לא יפתרו בעיות קיימות" (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
ליברמן בכנס המכון למחקר בטחון לאומי. "נתניהו עסוק בקמפיין, גם הטקסטים הנוצצים ביותר לא יפתרו בעיות קיימות" (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
07:43 עריכה

על רקע הדיון בחסינותו של ח"כ חיים כץ, אמר בגל"צ ח"כ עופר שלח (כחול לבן) כי יצביע נגד הענקתה.

08:28 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, הגיב בגל"צ לאמירת ליצמן לפיה "אם כחול לבן תצטרך אותו, בסו הוא יקבל את תיק האוצר": "אני לא מנהל מו"מ קואליציוני לפני תוצאות הבחירות. ליצמן אומר דברים כאלה בשביל לעצבן, לא אשתתף במשחק הזה"

עוד הוסיף התייחסות לחשיפת הקלטות מנדלבליט-אשכנזי אמש בחדשות 13: "האירוע הזה לא יפגע בנו. לא בטוח שאצל כל 120 הח"כים, אם יקליטו אותם במשך שנים כמו שהקליטו את גבי, יתגלה שהם הגונים כמותו".

כמו כן, התייחס לפיד לישיבה עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "נשמח להקים ממשלה עם ליברמן. איתו יש לנו הכי הרבה הבנות עם קווי היסוד שלנו". 

08:44 עריכה

כחול לבן בתגובה לכך שח"כ ניר ברקת (ליכוד) לו הובטח על ידי נתניהו תפקיד שר האוצר, לא ידע כמה עולה כיכר לחם פרוס: "שישאל את נתניהו,ה שמענו שהוא הוציא ארנק בשבוע שעבר".

09:23 עריכה

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) התראיין הבוקר לערוץ הכנסת והתייחס לכך שהשר אריה דרעי החתים את חברי גוש הימין על נאמנות לראש הממשלה. "לא חייבנו אף אחד לחתום על הנאמנות לנתניהו, זה היה מהלך נדרש לאור אמירותיו של גנץ כאילו יש לו אפשרויות מולנו".

"השר דרעי בנה את גוש ה-5 וגרם לכך שלא תקום ממשלה עם ליברמן והערבים", הוסיף ח"כ מלכיאלי, "אם ש"ס הייתה מגיעה לגנץ ורומזת לו שהיא רוצה להיכנס לקואליציה שלו – הוא היה נותן כל מה שאנחנו רוצים", הוסיף.

09:28 עריכה

בית המשפט צפוי לדון היום בעתירה שהגיש ארגון "הפרויקט לניצחון ישראל" לאחר שעיריית ת"א הסירה את שלטי החוצות שנתלו בשישי האחרון מחשש להסתה ופגיעה ברגשות הציבור.

במחאה על החלטת העירייה פרסם הבוקר הארגון בעמוד הפייסבוק שלו את התמונה המצונזרת תחת הכותרת "זה השלט שחולדאי לא רצה שתראו- אבל זו האמת: איסמעיל הניה ואבו מאזן אחראים לרצח מאות ישראלים ולפציעת של אלפים. הסרת השלטים נתפסת כמתן רוח גבית לטרור".

10:07 עריכה

ח"כ יאיר גולן (העבודה-גשר-מרצ): "שומע את יאיר לפיד אומר 'רק ממשלת אחדות'. יאיר, הבעיה היא לא רק ביבי, היא הליכוד וההשחתה העמוקה שלו. הבעיה היא הימין הקיצוני, הסיפוחיסטי, שבליכוד יש לו נציגים רבים. יאיר, אתם צריכים להחליט: שינוי כיוון אמיתי, או ייפוי קוסמטי לאג'נדת ימין מסוכנת. אצלנו זו לא שאלה בכלל".

10:37 עריכה

איילת שקד (ימינה) מגיבה להחלטה להדיח את ראש העיר טבריה רון קובי:

10:46 עריכה

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ אמר בכנס התנועה הקיבוצית כי בקשת החסינות של חיים כץ תהיה האחרונה שהכנסת דנה בה, וכי יפעל להעביר את ההחלטה על חסינות חברי כנסת לוועדה מקצועית. "מכאן אני יוצא לכנסת, לדיון על בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ שאותה אני מתכוון להפוך לבקשת החסינות האחרונה שבה דנה כנסת ישראל. עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם, זהו פתח לשחיתות וליצירת קליקה שביכולתה להפוך את בית הנבחרים לעיר מקלט לעבריינים".

11:20 עריכה

ח"כ יועז הנדל בראיון ל-ynet על בלוק החסינות של הימין: "יש פה התמודדות של מפלגות, אמורה להיות אידיאולוגיה חוץ מנתניהו, ואתם שומעים מפלגות שאומרות שהאידיאולוגיה שלהן היא רק נתניהו".

"אני מציע לחכות למבחן האמיתי, יום הבחירות, ואני מאמין שנביא מספיק מנדטים כדי להביא בסיס כוח אמיתי", הוסיף הנדל. "אני חשוב שבסופו של דבר אפשר יהיה להקים ממשלת אחדות, אני לא מאמין גדול בבלוקים ובהצהרות האלה".

11:30 עריכה

יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר על כך שבליכוד עדיין מנסים להדיח אותו לפרוש מהמרוץ על ידי הבטחות: "אנחנו לא פורשים, כי אנחנו הסיכוי היחיד למנוע בחירות בפעם הרביעית".

12:02 עריכה

ראש העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, אמר בפתח ישיבת סיעתו: "גודל הגוש קובע, אין כל בעיה שתוקם ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות". עוד ציין פרץ כי אנשיו דורשים לאחד מחדש את משרד החינוך והתרבות, וכי "ניצן הורוביץ הוא המועמד שלנו לתפקיד".

12:03 עריכה

מליאת הכנסת החלה לדון בבקשת החסינות של ח"כ חיים כץ מהליכוד.

12:27 עריכה

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "בחירות רביעיות לא יהיו, מפלגתי תכריע, נקודה. אנחנו נכריע בעד ממשלה ציונית וליברלית".

בראיון ל-ynet הסביר כי "בפעם הקודמת אמרנו שתהיה אך ורק ממשלת אחדות ועמדנו במילה הזאת. לצערי, בסיבוב הקודם יכלה לקום ממשלת אחדות של גנץ ונתניהו, ביחד 65 מנדטים. הבעיה שאחד היה עסוק בחסינות שלו והשני העדיף שבבחירות הבאות הוא ייצא יותר טוב".

עודד פורר (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
עודד פורר (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
12:28 עריכה

יו"ר ש"ס אריה דרעי דיווח לחברי סיעתו על מכתב עליו חתמו כל אנשי הימין להקים ממשלה אך ורק בראשות בנימין נתניהו. "לא ננהל שום מו"מ בנפרד חוץ מהליכוד כפי שנהגנו פעם קודמת".

עוד הוסיף דרעי: "אני חושב שהליכוד הבין שלא כדאי לתקוף את ימינה, צריך לעבוד ביחד. אין טעם לתקוף אם כולם הולכים ביחד. כולנו כגוש אחד. העיקר שהגוש יגדל".

12:28 עריכה

התנועה לאיכות השלטון מגנה את דבריו של יו"ר כחול לבן בני גנץ שאמר כי "בקשת החסינות של כץ תהיה הבקשה האחרונה".

"דבריו של גנץ דומים להבטחה להתחיל דיאטה אבל ממחר. מוטב היה אילו ח"כ גנץ היה בודק מדוע בישיבת הועדה שדנה בנושא החסינות של ח"כ כץ, חברי הכנסת ממפלגתו שקלו שיקולים זרים ובחרו להימנע בהצבעה, במקום להתנגד לה בנחרצות. כך לא נראית מלחמה בשחיתות".

12:56 עריכה

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התארח היום בוועידת הנשיאים של הקהילות היהודיות בארצות הברית ואמר: "איך שלא נסתכל על זה, גנץ לא יכול להרכיב ממשלה בלי הרשימה המשותפת. זה פשוט לא מסתדר. בלתי מתקבל על הדעת ששלושה רמטכ"לים ייסתייעו, גם אם זה יהיה באמצעות הימנעות בהצבעה, בתומכי טרור מוצהרים מבל"ד שמהללים מי שרצח עשרות חפים מפשע. אני לא יכול להבין את זה".

13:02 עריכה

ח"כ ניר ברקת, המיועד של הליכוד לשר האוצר עם תגובה מתחמקת לכך שלא ידע כמה עולה כיכר לחם.

13:03 עריכה

ח"כ יעל גרמן (כחול לבן) על דיון החסינות של ח"כ חיים כץ: "מדובר בדיון על תפקידנו כח"כים. טיפול בחוק צריך להיעשות בדחילו ורחימו ללא ניגוד עניינים תוך שקיפות מלאה ונאמנות לטובת הציובר. חסינות לכץ תתן לגיטימציה להסתרה ולקידום חברים וקרובים ובכך תפגע באמון הציבור".

13:05 עריכה

בן גביר במכתב התראה לפני תביעה לבנט: "התנצל ושלם פיצויים בסך חצי מליון ש"ח – או שתתבע". יו"ר רשימת עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר, שלח מכתב התראה לפני תביעה לנפתלי בנט, בו הוא דורש מבנט לפצות אותו בחצי מליון שקלים ולהתנצל בגין "הכפשות כנגדו" מצידו של בנט.

במכתב צוין כי "הדברים שפרסמת כלפי מרשיי הינם שקר מוחלט, והם פורסמו במטרה מכוונת להשחיר את דמותם של מרשיי בעיני הרבים ולהציג אותם כמי שנלחמים במוסדות המדינה, בחיילי צה"ל, במשטרה, ולמעשה חותרים תחת קיומה של מדינת ישראל, זאת על אף שמרשיי נלחמים משך שנים ארוכות למען מדינת ישראל!".

13:28 עריכה

בנט: מבזים את רבני הציונות הדתית – לאחר הפרסום כי הוחלף מנעולו של רב העיר ירושלים

13:37 עריכה

הדיון בעניין חסינותו של ח"כ חיים כץ. ח"כ מיקי זוהר צעק לעברו של ח"כ בני גנץ: "כמה כסף לקחת באמצעות המימד החמישי. אתם כולכם טהרנים, חשודים בשחיתות. תתביישו לכם". גנץ הגיב בסימון בידו את המספר אפס.

אחמד טיבי ניסה להרגיע מהומה במליאה: "מרוב צעקות בטח תביאו דרבוקות כאן".

14:08 עריכה

גנץ: "אנחנו מאבדים את אמון הציבור בנו. כל בוחר שילם לנתניהו 2,000 שקל על הבחירות האלו. זה לא נעשה טוב ולא נראה טוב. לכן, אפעל לאחר הבחירות להקים ועדה חיצונית גם בחסינות וגם בשכר חברי הכנסת".

14:15 עריכה

ח"כ חיים כץ אמר במהלך הדיון במליאת הכנסת בנוגע לחסינותו, אמר כי הוא גאה בעשייה הציבורית שלו, תוך שסיכם את תפקידיו בכנסת ובממשלה לאורך השנים. "גאה מאוד בעשייה הזאת למען הציבור. אני רואה בכך בין היתר את הגשמת השליחות הציבורית שלשמה נבחרתי".

14:30 עריכה

בתום דיון סוער במליאה, ח"כ חיים כץ מהליכוד קיבל חסינות מהכנסת.

14:32 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ: "נתניהו הופיע לפתע במליאה והצביע בעד חסינות לחיים כץ, למרות שהיה מקוזז עם ח"כ תמר זנדבר, שילדה אתמול. זה נוכל. אין שום ערך להתחייבויות שלו".

14:36 עריכה

משמר הדמוקרטיה הישראלית, הגיש עתירה לבג"ץ נגד מתן החסינות לח"כ חיים כץ מהליכוד, על ידי עו"ד יובל יועז. "העתירה טוענת כי לא מתקיימת עילת החסינות הראשונה, מאחר שמשהחליט היועץ המשפטי, להגיש כתב אישום, על החלטתו לא רשאי שום גוף לערער או להרהר אלא בית משפט מוסמך בלבד".

גילוי נאות: עו״ד יובל יועז, מחברי ״משמר הדמוקרטיה הישראלית״, הוא הפרשן המשפטי של זמן ישראל.

14:38 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה: "הרשימה המשותפת הצביעה נגד מתן חסינות לחיים כץ. החסינות מגנה על נבחרי ציבור בשעייה פוליטית מהותית ואסור שתהפוך לכלי שמלבין ניגוד עניינים".

14:40 עריכה

ח"כ יעל גרמן (כחול לבן): "בושה. הכנסת הצביעה היום בעד הסתרת האמת, שקר ומרמה בעבודת חברי הכנסת".

14:43 עריכה

רשימת חברי הכנסת המלאה שתמכו בהצבעה במליאה בעד הענקת חסינות לחיים כץ.

14:56 עריכה

דובר הליכוד הגיב להאשמותיו של יושב ראש מרצ, ניצן הורוביץ – שטען שראש הממשלה נתניהו הצביע בכנסת אף שהתקזז עם חברת הכנסת תמר זנדברג שילדה שלשום: "ראש הממשלה לא היה מקוזז בהצבעה. אתמול רק נבדקה האפשרות".

15:31 עריכה

הסתיימה ישיבת הכנסת. אפשר, שזו הישיבה האחרונה של הכנסת הנוכחית. קודם לנעילת הישיבה הצביעה מליאת הכנסת בעד המשך הארכת מצב החירום.

לפני כן הצביעה הכנסת, ברוב של 62 תומכים מול 43 מתנגדים, בעד אישור בקשתו של חבר הכנסת חיים כץ לחסינות מפני העמדתו לדין.

15:46 עריכה

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין ויושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קיימו היום פגישה בלשכתו של הראשון – כך דיווחה אנה רייבה ברסקי מ"מעריב". בין הליכוד לישראל ביתנו שורר מתח רב, הואיל והאחרונה סיכלה פעמיים את הקמתה של ממשלה בראשות בנימין נתניהו. במערכת הבחירות האחרונה אף פעל נתניהו נמרצות כדי לזכות בקולותיו של הציבור דובר הרוסית, שתומך בליברמן.

15:48 עריכה

אחרי שדובר הליכוד טען שלא היה סיכום בין ראש הממשלה לבין תמר זנדברג לגבי ההצבעה היום במליאת הכנסת, מסר הדובר של חברת הכנסת: "נתניהו היה מקוזז עם תמר זנדברג, שמתאוששת מלידה. הצבעתו היא הפרה חד משמעית של הקיזוז".

ראש הממשלה נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו במליאת הכנסת, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
16:42 עריכה

המכון הישראלי לדמוקרטיה פנה ליושב ועדת הבחירות המרכזית, ניל הנדל, בבקשה שיאסור על המפלגות לעשות שימוש באפליקציות לניהול בחירות.

בחוות דעת, שחיברו תהילה שוורץ אלטשולר ורחל ארידור הרשקוביץ, נכתב שהשימוש ביישומונים, כמו "אלקטור", "קלפיות הזהב" ו-YaYaSoft, עשוי לפגוע בפרטיות האזרחים ובזכות לבחור ולהיבחר.

לפי חוות הדעת, ליושב ראש ועדת הבחירות סמכות לקבל החלטה לאסור את השימוש באפליקציות אלה, בשל הוואקום הרגולטורי בתחום ובהתאם לפרשנות של חוק הבחירות וחוק התעמולה.

חוות הדעת המלאה; עיקרי חוות הדעת באתר המכון הישראלי לדמוקרטיה.

16:48 עריכה

הסתיימה השעייתו של אראל סג"ל, הוא ישוב מחר לשדר את תוכניתו.

היום נערכה לסג"ל שיחת בירור עם מנהל חטיבת החדשות, ברוך שי, ובה נאמר לו, שסרטון השירה שבו הופיע יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי להתפרש כתעמולת בחירות.

ביום חמישי, לאחר פרסום הסרטון, שבו לקחו חלק גם ינון מגל ושמעון ריקלין, הושעה סג"ל מעבודתו. אתמול הודיע עמיתו לשידור התוכנית "קלמן וסג"ל", קלמן ליבסקינד, כי כל עוד סג"ל מושעה, הוא לא ישדר את התוכנית. בעת היעדרותם של השניים, הם הוחלפו על ידי תמר אלמוג.

17:12 עריכה

אחרי שהעניק שורת ראיונות לכלי התקשורת המרכזיים בישראל, יושב ראש כחול לבן בני גנץ יתראיין לתקשורת בשפה הרוסית – כך דיווח ספי עובדיה בחדשות 13. צעד זה צפוי להגביר את המתיחות עם יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

17:33 עריכה

אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט התנגד להקמתה של ועדת הבדיקה הממשלתית למחלקה לחקירות שוטרים ולאחר שהוגשה עתירה נגד כינון הוועדה – הודיעה הוועדה שהיא תשמע עדויות רק לאחר הבחירות.

זימון העדים יחל ב-4 במרץ. הוועדה תוסיף לקבל פניות מהציבור עד 2 במרץ. חלק מהפרשנים הפוליטיים סבורים שהחלטה זו מהווה התקפלות של הוועדה.

הוועדה הוקמה בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, ביוזמת שר המשפטים אמיר אוחנה. ביום שני הקרוב ידון בג"ץ בעתירות נגד פעילות הוועדה.

18:03 עריכה

בתגובה לפרסום האו"ם של רשימת 112 העסקים הקשורים להתנחלויות, איילת שקד פרסמה המלצה על עסקים קטנים ביהודה ושומרון, ובהם צימרים פרטיים בגוש עציון ובכפר אדומים – זאת בניגוד לכללי האתיקה של חברי הכנסת – כך דיווחו יקי אדמקר וטל שלו ב"וואלה! ניוז".

לפי כללי האתיקה, נאסר על חברי כנסת לקדם עסקים פרטיים ומסחריים, גם כשהדבר נעשה למטרות ציבוריות ראויות. בעקבות פניית "וואלה! ניוז" בעניין, הבהיר היועץ המשפטי לכנסת איל ינון לשקד את הבעייתיות בפרסום. שקד השיבה שלא ידעה על כך והסירה מהפוסט בפייסבוק את קידום הצימרים.

הפוסט לאחר שכתובו –

הם מחרימים? אנחנו מחזקים!כולנו שמענו על הרשימה השחורה, שפרסם האו"ם נגד עסקים ביהודה ושומרון.אני בטוחה שכולכם מבינים…

פורסם על ידי ‏איילת שקד – Ayelet Shaked‏ ב- יום ראשון, 16 בפברואר 2020

18:19 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, ניל הנדל, קבע שעוצמה יהודית הפרה את חוק הבחירות, כשפרסמה תמונות של נרצחים בפיגועים מבלי לקבל את הסכמתם של בני משפחותיהם. הנדל הורה למפלגה לשלם 1,250 שקלים לתנועה לאיכות השלטון, שהגישה את העתירה.

18:48 עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, וצוותה נפגשו עם שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וצוותם כדי להיערך לקיום הבחירות בצל התפשטות נגיף הקורונה.

בפגישה דנו הצדדים באופן שבו יצביעו מי ששבו ממזרח אסיה ונדרשים לשהות בבידוד. בהמשך יוחלט האם להקים קלפיות ייעודיות לאוכלוסייה זו.

נוסעים עוטים מסיכות על פניהם בנמל התעופה בן-גוריון, היום (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
נוסעים עוטים מסיכות על פניהם בנמל התעופה בן-גוריון, היום (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)

ישנו חשש שגורמים שונים יפיצו דיווחים כוזבים, שלפיהם ישנם חולי קורונה באזורים מסוימים, מתוך ניסיון להביא לשיעורי הצבעה נמוכים באזורים אלה.

הוחלט להקים מוקד טלפוני, שייתן מענה לפניות הקשורות להצבעה בבחירות על רקע התפשטות הקורונה.

19:12 עריכה

בלוק המפלגות של נתניהו זוכה ל-56 מנדטים, יתר הרשימות, המתנגדות להמשך כהונתו של נתניהו כראש הממשלה, זוכות ל-64 מושבים – כך נמצא בסקר שפורסם הערב ב"וואלה! ניוז". המפלגות המתנגדות לנתניהו אמנם זוכות לרוב, אך ישראל ביתנו, שזוכה בסקר לשבעה מנדטים, מתנגדת לשיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת, שמקבלת 13 מושבים.

עוצמה יהודית מקבלת בסקר 2.5% מהקולות, ולא עוברת את אחוז החסימה.

בסקר נשאלו המרואיינים מה עמדתם לגבי הקמת ממשלה שתיתמך מבחוץ על ידי הרשימה המשותפת, אם זו תהיה האופציה היחידה למנוע בחירות נוספות. 54% מהמשיבים הביעו התנגדות, 28% תמכו ו-18% אמרו שאינם יודעים. בקרב המרכז-שמאל 59% מהנסקרים תמכו ביוזמה זו, 22% התנגדו ו-19% לא השיבו.

הסקר נערך אתמול והיום והשתתפו בו 502 מרואיינים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית היא 4.4%.

19:58 עריכה

"אין בקלטות האלה שפרסמתם אתמול שום דבר חדש", אמר הערב גבי אשכנזי בראיון ברשת 13, שבו התייחס לפרסום הקלטות של שיחות שקיים, כשכיהן כרמטכ"ל בעניין מה שמכונה "מסמך הרפז".

בראיון לאודי סגל אמר חבר הכנסת שהפרשה נחקרה על ידי שורה של גורמים, בהם הפרקליטות, המשטרה הצבאית החוקרת ומבקר המדינה, ולבסוף נסגרה בעילה של חוסר אשמה.

אשכנזי נדרש לטענה שבשיחות עם עוזרו ארז וינר תיאמו השניים גרסאות ואמר: "אין פה שום תיאום ושום דבר". עוד הוסיף הרמטכ"ל לשעבר: "יכולתי לנהוג במסמך אחרת".

כשנשאל מדוע הוא מתנגד לחשיפה של הקלטות נוספות, אמר אשכנזי ששלוש ערכאות דחו את בקשת חדשות 13 לפרסם את תוכן ההקלטות. לדבריו, אף איש ציבור לא הוקלט באופן כה נרחב כמותו. עוד הוסיף, שבפרסום ההקלטות יש פגיעה בפרטיותו.

חבר כחול לבן מתח ביקורת על מינוי נפתלי בנט, שלדברי נתניהו, התמנה לשר ביטחון כדי למנוע את חבירתו לגנץ. לדברי אשכנזי, זהו "מהלך פסול". עוד אמר חבר הכנסת: "אנחנו בונים על ממשלת אחדות".

20:24 עריכה

בחדשות 13 הוסיפו לפרסם הערב קטעים מתוך שיחותיו של גבי אשכנזי, כשכיהן כרמטכ"ל. אשכנזי אמר לעוזרו, ארז וינר, שעל בועז הרפז לדעת שלא יסתיר את זהותו, כמי שמסר לו את המסמך. (בשיחה שפורסמה על ידי ברוך קרא לא הזכיר הרמטכ"ל דאז את הרפז בשמו).

אשכנזי שקל לבטל את ישיבת המטכ"ל על רקע פרסום של מה שלימים כונה מסמך הרפז. וינר אמר לו שעליו להתייחס בפתח הישיבה למסמך, לאחר שאשכנזי תהה האם לעשות כן.

עוד נשמע אשכנזי אומר בהקלטה לוינר: "אני אומר את האמת וזהו".

20:31 עריכה

הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כיסא הרחמים, שהביע תמיכה בראש הממשלה נתניהו ואף נפגש עימו לאחרונה, תקף בחריפות במוצאי השבת האחרונה את שופטי בית המשפט העליון. "מה זה בהמ"ה? בית המשפט העליון", אמר. את שופטי בית המשפט העליון כינה "חבר יתושים, חבר כלבים, חבר בהמות" ואמר שהם "לא יודעים כלום". הוא טען שהם יגיעו לגיהינום ואמר שיש לשלוח אותם לבית משוגעים. כך חשף הערב יאיר שרקי בחדשות 12.

מאיר מאזוז (צילום: פלאש 90)
מאזוז, 2015 (צילום: פלאש 90)
20:49 עריכה

גורמים משפטיים אומרים שכדי להשיב את אמון הציבור יש לפרסם את כל ההקלטות הרלוונטיות בפרשת הרפז – כך דיווח הערב ברוך קרא בחדשות 13. לדבריו, ברשותו 14 הקלטות, שהמידע בהן רלוונטי. עד כה דחו שלוש ערכאות את הבקשה לפרסם את ההקלטות.

עוד דיווח קרא, שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט "לקח קשה מאוד" את הפרסום אמש, שבו הוא נשמע משוחח על מסמך הרפז.

21:07 עריכה

בלוק המפלגות של נתניהו זוכה ל-54 מנדטים, כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ וישראל ביתנו, שלדברי גנץ, יהיו שותפות בממשלתו, מקבלות 52 מנדטים, והרשימה המשותפת זוכה ל-14 מושבים בכנסת – כך, לפי סקר שפורסם הערב בחדשות 13.

עוצמה יהודית, שקיבלה בסקר 1.9% מקולות הבוחרים, לא עוברת את אחוז החסימה.

פרופסור קמיל פוקס, שערך את הסקר, אמר שהוא מזהה מגמה של צמיחת שתי הרשימות הגדולות. לדבריו, כחול לבן גדלה על חשבון העבודה-גשר-מרצ.

המרואיינים בסקר נשאלו מה דעתם על ממשלה בראשות גנץ, כשהרשימה המשותפת נמנעת בעת ההצבעה על הקמתה. 44% השיבו שזו ממשלה לגיטימית, 33% אמרו שזו ממשלה לא לגיטימית, ו-23% אמרו שאינם יודעים.

21:30 עריכה

"אינני שותף להחלטה, אך אני מגבה אותה", כך הגיב הערב שר המשפטים אמיר אוחנה על כך שהוועדה הממשלתית לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים דחתה את מועד זימון העדים.

גורמים שונים העריכו שהוועדה החליטה לדחות את כינוסה על רקע ביקורתו של היועץ המשפטי לממשלה על עצם הקמתה וכן עתירות שהוגשו נגד כינונה.

אמיר אוחנה (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
אוחנה בכנס מפלגתי באור יהודה בשבוע שעבר (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

עוד הוסיף אוחנה בהודעתו ש"העיקר שהוועדה תפעל לבדוק מדוע האמון במח"ש כה ירוד".

21:40 עריכה

ראש הממשלה נתניהו התנער מדבריו החריפים של הרב מאיר מאזוז נגד בית המשפט העליון, שפורסמו הערב בחדשות 12. נתניהו אמר שהוא מכבד את שופטי בית המשפט, ולדבריו של מאזוז אין קשר אליו.

בהקלטה נשמע מאזוז מכנה את שופטי בית המשפט העליון "חבר יתושים, חבר כלבים, חבר בהמות". מאזוז גם שאל "מה זה בהמ"ה?" והשיב: "בית המשפט העליון".

21:51 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשתו שרה, בנם אבנר, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שר המשפטים אמיר אוחנה, שר האוצר המיועד ניר ברקת וראש עיריית ירושלים משה ליאון הגיעו לאצטדיון טדי לעודד את בית"ר ירושלים במשחקה מול הפועל תל אביב.

22:08 עריכה

בחדשות 12 הצביע עמית סגל על האוכלוסיות, שאותן מנסים הליכוד וכחול לבן להביא לבחור בהן.

לפי הדיווח, נתניהו מעוניין לגייס 10 עד 30 אלף קולות מקרב יוצאי אתיופיה, 16 אלף קולות מקרב החקלאים – לאחר שנחתם הסכם עם צומת – 10 אלף קולות מקרב נהגי המוניות ו-20 אלף קולות מקרב מצביעי ישראל ביתנו.

גנץ מעוניין להשיג לכחול לבן 60 אלף קולות ממצביעי ליברמן, 20 אלף מאנשי הציונות הדתית ו-60 אלף מקרב מאוכזבי הליכוד.

22:28 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הגיע הערב יחד עם אשתו שרה ובנו אבנר למשחק של בית"ר ירושלים נגד הפועל תל אביב, שהסתיים בניצחון 1:0 של האדומים.

22:34 עריכה

השר דודי אמסלם אמר בראיון בכאן ב' שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא יכול להוסיף ולכהן בתפקידו – זאת על רקע הפרסום אתמול בחדשות 13 של פעילותו עם חשיפת מסמך הרפז.

22:52 עריכה

היום החלו שידורי תעמולת הבחירות בטלוויזיה וברדיו. בטלוויזיה תעמולת הבחירות משודרת בערוצים כאן 11, קשת 12, רשת 13, ערוץ 9, ערוץ 20, ערוץ 24 ומכאן 33. ברדיו משודרת התעמולה בתחנות כאן רשת ב', גלי צה"ל, רדיו מכאן וכאן רקע.

22:54 עריכה

שרי החוץ של האיחוד האירופי דנו היום בתוכנית ממשל טראמפ למזרח התיכון. החלטות בנושא, כך נקבע, יתקבלו רק אחרי הבחירות בישראל.

23:10 עריכה

אהוד ברק, שכיהן כשר הביטחון כשהתחוללה "פרשת הרפז", הגיב על טענתו של גבי אשכנזי, שאמר הערב שראש הממשלה לשעבר אחראי לכך שההדלפות בעניינו מתפרסמות כעת.

עוד 61 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 2 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים

גנבו את הבחירות

הפוליטיקה של ישראל כה מורכבת, עד שנחמד לפגוש באותם מצבים נדירים שבהם התמונה בהירה וברורה: שלושה חברי כנסת גנבו את הבחירות.

מדובר כמובן באורלי לוי-אבקסיס שרצה ברשימת העבודה-גשר-מרצ, והצמד יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן. שלושתם הסתכסכו איכשהו עם בנימין נתניהו ויובאו למרכז-שמאל במטרה למשוך קולות ימניים ולשבור את המעין-תיקו הבין-גושי. זה לא היה המהלך הכי נקי בעולם, אבל זה כלום לעומת הסדום ועמורה של הליכוד.

ומה קרה? ראשית, השלושה נכשלו כישלון חרוץ במשימתם; ואז, בחסות הקורונה, הם בעצם העבירו את המנדטים בחזרה לימין. יש קו מאוד עדין בין ביצוע תפקידך לבין ביצוע ההפך המוחלט מתפקידך; קל כל-כך להתבלבל.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר; אם בכלל הנדל גרם לנזק בראיון בו זילזל קלות בתרבות המזרח תיכונית, ובזאת דרך בערמת צואה שאורבת כל בחירות לשלומיאל התורן ממחנה הלא-ימין.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר

האמת היא שלא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש. עשו הצגה יפה לימין הרך, והימין הרך לא בא. לא באמת. ללא שבעת המנדטים של אביגדור ליברמן (שנטשו את נתניהו בגלל עימותים עם הקנאים הדתיים ששוהים קבע בחצרו) תוצאות כל הסיבובים בשנה שעברה מזכירות להדהים את בחירות 2015 – למרות שלושת הגנרלים, ושלושה כתבי אישום. פשוט מדהים.

השערות שהשלושה יערקו החלו כבר בליל הבחירות ב-2 במרץ, אז היה נראה שנתניהו השיג 60 מנדטים. אבל עד מהרה הסתבר שמפלגות שרצו על טיקט מובהק של החלפת נתניהו זכו ב-62. דהיינו: ניצחו את הבחירות.

בני גנץ נדרש להפר אחת משתי הבטחות:

 • או שהוא מאחד כוחות עם נתניהו, למרות שזה נוגד לגמרי את התפקיד שייעדה לו ההיסטוריה ושאותו הוא אימץ.
 • או שהוא מבסס את ממשלתו בין היתר על תמיכת הרשימה הערבית המשותפת, למרות שהתנער ממנה במהלך הקמפיין כחלק מהחיזור האבוד אחר קולות הימין.

באמצע מרץ, ימים ספורים לאחר שקיבל את המנדט, היה נראה שגנץ בחר, ואף בחר בחוכמה: הוא יקים ממשלה שתתבסס על גוש ה-62 שלו – כמו שרוב מצביעי הגוש ללא ספק קיוו. הרי הוצאת נתניהו (וחבורתו) מבלפור היה מביא ממש אקסטזה לאלה שרואים בו מחריב הדמוקרטיה – אדם שגם שיאן הסתה נגד ערבים וגם הורס את מדינת היהודים. איחוי הקרע בן ה-72 שנה עם ערביי ישראל היה בונוס משמח מאוד.

לא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש

ואז הכל החל להתפרק. לוי-אבקסיס צייצה ראשונה שלא תתמוך במהלך, תוך הפרת רמיזותיה במהלך הקמפיין. ואז החרה החזיק אחריה הצמד הנדלאוזר. שימו לב: חברי מפלגתו של גנץ אשכרה סירבו לאשר את מינויו לראש ממשלה, להעיף  משטר שמתעלל בישראל, ולהציל את הציונות – בגלל שחברי המשותפת הסכימו לעשות אותו דבר.  כך התנדף לו הרוב של גנץ, וכך נרמס רצון הרוב בישראל, משל היה האופוזיציה ברוסיה. לא ברור מה הזוי יותר – הטירוף זה, או משבר הקורונה.

ביום חמישי האחרון חבר גנץ כידוע לנתניהו, וייתכן שממשלת אחדות קרובה. זה גרם לפירוק המיידי של כחול לבן תוך טריקת דלת רועמת של יאיר לפיד ובוגי יעלון. פיצוץ כחול לבן משאיר את האופוזיציה לנתניהו שוב מפולגת, תוצאה מזעזעת שמהווה פרס גדול לראש הממשלה. מאז גנץ חוטף ממצביעיו מי צוננין, עם נאצות שלא היו מביישות את מרכז הליכוד.

על פי העסקה המתהווה נתניהו יישאר על כנו במשך 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ למשך תקופה זהה. משעשע להווכח שכמעט אף אחד לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין.

לפיד אומר שהרמטכ"ל (מיל') "זחל" לקואליציה של נתניהו, אבל נראה שגנץ קיבל לא מעט בתמורה. שוב לפי דיווחים, זה כולל ממשלה פריטטית למחצית הסיעה שתגיע איתו. ידוע שבארץ כל ח"כ הוא מלך, אבל אצל גנץ כמעט כל ח"כ יהיה גם שר! זה גם כולל כנראה תיקים חשובים כמו בטחון ומשפטים.

יתרה מזאת, קואליציה שלא נשלטת על ידי הליכוד ככל הנראה לא תבצע את הזוועות שתכננה הכנופיה הזו, כמו פסקת התגברות נגד בג"צ. ואם יפעל בחכמה גנץ יוכל לעשות דברים טובים מאד, כמו מינוי שר ערבי ופעולות לקידום השלום על אפם ועל חמתם של ה"שותפים" המבישים. למה לא? אדרבה – מצווה לעצבנם.

על פי העסקה המתהווה, נתניהו יישאר על כנו 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ לתקופה זהה. משעשע להווכח שאיש כמעט לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין

אני חושב שגנץ שוחר טוב – אבל נראה שהוא מיהר יותר מדי. היתה לו אפשרות טובה בהרבה: להפעיל לחץ מקסימלי על העריקים, ולשחדם אם צריך (להריץ את האוזר לבית המשפט העליון ולתת להנדל איזו התנחלות מזיקה על שמו) , להסביר להם שאחרי שממשלת ה-62 (או 61) תעיף את ביבי – הליכוד הוא שיזחל פנימה – והרי לכם ממשלת אחדות, ממש כרצון העם.

למה מתווה משובח זה נזנח? אולי גנץ ראה במשבר הקורונה פורס מז'ור שאין להתווכח עימו. נתניהו הרי מקיים אירועי טלוויזיה כמעט יומיומיים בהם הוא מצייר את המגיפה כאסון הגדול ביותר מאז המבול ומשווק את עצמו כתיבת נח אנושית.

התקשורת הבלתי אחראית זורמת עם זה ובקושי טורחת לדווח על הפאשלות במערכת הבריאות או על העובדה ששר הבריאות (שכאילו נבחר בשל אי-התאמתו כמו רוב עמיתיו בקבינט) אינו מאמין בעליונות המדע. מכונת הספין עובדת שעות נוספות בכדי לשכנע אנשים שלא מחליפים סוסים באמצע משבר ושבחירות רביעיות תהיינה אסון – יותר מהשלישיות, בטור הנדסי כמו הקורונה.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שהוא ראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש

אבל תרחיש זה מניח שלא הייתה שום אפשרות להזיז את נתניהו בלי בחירות רביעיות. לפיכך המפתח להצדקת ההחלטה המוזרה של גנץ הוא האם, כשהתבררה הבגידה בשורותיו, הוא עשה כל מה שאפשר מבחינה אנושית בכדי להחזיר את הבוגדים למוטב.

ברור שזה מה שנתניהו היה עושה. ומי יודע? העסקה הפאוסטית טרם נחתמה, כך שאולי עוד לא מאוחר גם לגנץ.

אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)
אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,014 מילים ו-2 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב נכנס לבידוד, לאחר ששהה לאחרונה בסביבת ליצמן

משה בר סימן טוב ישהה במתקן ייעודי, שבו יוכל להמשיך בעבודתו ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר שבעתיד תאכוף המשטרה את ההנחיה לעטות מסכות פנים ● כחול לבן הציעה לליכוד שאף אחת מהמפלגות לא תטיל וטו על מינויים של רעותה; אם ההצעה תתקבל, יוכל אדלשטיין לשוב ולהתמנות ליושב ראש הכנסת

09:34 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נכנס לבידוד, לאחר שהתברר ששר הבריאות, יעקב ליצמן, שבסביבתו שהה לאחרונה, חלה בקורונה. בר סימן טוב ישהה במתקן ייעודי, שבו אמצעי תקשורת.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בר סימן טוב במשרד ראש הממשלה בחודש שעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:45 עריכה

אנשי הצוות האישי של שר הבריאות יעקב ליצמן נתונים בבידוד, לאחר שהתברר שהאחרון חלה בקורונה. חקירה אפידמיולוגית בעניינו נפתחה. בימים האחרונים נפגש ליצמן עם מנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב, ראש המוסד, נדב ארגמן, וראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת.

08:25 עריכה

בכחול לבן העלו בפני הליכוד הצעת פשרה, שלפיה, אף אחת מהמפלגות לא תטיל וטו על מינויים של רעותה. המשמעות – הליכוד יוכל למנות את יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת, וכחול לבן תוכל למנות את אבי ניסנקורן לשר המשפטים. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:51 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר הבוקר בראיון בגלי צה"ל שהמשטרה תאכוף את ההנחיה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי.

07:28 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן, שאובחן כחולה בקורונה, נפגש בעת האחרונה עם בכירים במדינה ובצמרת משרד הבריאות בפרט. בנוסף נפגש ליצמן לאחרונה עם האדמו"ר מגור והאדמו"ר מבעלז. מי ששהה בקרבת השר ב-14 הימים האחרונים יידרש להיכנס לבידוד.

07:17 עריכה

המשא ומתן הלילי בין הליכוד וכחול לבן נמשך עד השעה 02:00 לפנות בוקר וחלה בו התקדמות משמעותית, אך הוא טרם יסתיים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12. המגעים בין הצדדים יתחדשו הבוקר.

02:00 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן ואשתו אובחנו כחולים בקורונה. כך הודיעה לשכת השר.

״השר ליצמן ורעייתו מרגישים טוב, מטופלים כראוי וישהו בבידוד ובהשגחה בהתאם להנחיות משרד הבריאות״, נמסר בהודעה. ״כפי הנדרש ובהתאם לחקירה האפידמיולוגית שתתבצע, יימסרו הודעות לכניסה לבידוד לאלו שנחשפו לקירבת השר ליצמן ורעייתו בשבועיים האחרונים״.

עוד נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן בפרטים. ״שר הבריאות ליצמן ימשיך לנהל מביתו סדר יום רגיל, בהתאם להמלצות הרפואיות״, נאמר.

ליצמן, בן 71, נשוי לחוה אשר עובדת בעיתון ״המודיע״.

עוד 7 עדכונים

המפלגה הדמוקרטית הכשילה את ברני

הנשיאות כבר היתה בכיס של ברני סנדרס, והפוסט הזה יראה איך הכוחות הקפיטליסטים – המפלגה הדמוקרטית והתקשורת הממסדית – התגייסו יחד ברגע האחרון למנוע מעבר של סמכויות המדינה מידם של המחנה הניאוליברלי שמשרת את התאגידים הגדולים, לידיו של המחנה הסוציאל-דמוקרטי שמשרת את העם. ברני בסוף לא עמד למבחן מול טראמפ. הכשילה אותו המפלגה הדמוקרטית שמטעמה ביקש לרוץ בדיוק כמו ב-2016 אז נגד הילרי קלינטון, באותו שלב בפריימריס, המקום היחיד שהיה לקפיטליסטים סיכוי לעצור את חילופי השלטון.

נסיונות המפלגה הדמוקרטית לחבל לברני במומנטום החלו מהרגע הראשון שהגיש מועמדות לנשיאות – הילרי קלינטון הפסידה את בחירות 2016, וכבר מחוץ לחיים הפוליטיים, ובכל זאת ניסתה לשכנע במהלך הפריימריס האחרונים בראיונות ביוזמתה, שהפסדה לטראמפ היה באשמת ברני סנדרס מכל האנשים. העובדה שברני בן ה-78 התרוצץ לפני הבחירות ל-39 כנסי בחירות בכל רחבי ארה"ב למענה כדי לשכנע מצביעים לתת לה את קולם ולא לטראמפ, כלל לא הרשימה את הילרי. 39 אלו הרבה יותר כנסים משהיא עצמה השתתפה בהם למען אובמה.

ברני בסוף לא עמד למבחן מול טראמפ. הכשילה אותו המפלגה הדמוקרטית שמטעמה ביקש לרוץ בדיוק כמו ב-2016 נגד הילרי קלינטון, בפריימריס, המקום היחיד שהיה לקפיטליסטים סיכוי לעצור את חילופי השלטון

חוץ מהילרי שקמה לרגע מהקבר במיוחד כדי לנסות להכתים את ברני, גם צירי הועדה שמחליטים מי המנצח במקרה של סיבוב שני, הודיעו מראש לציבור באופן שלא משתמע לשתי פנים, שלא יתמכו בברני. כלומר ברני היה מפסיד גם אם היה זוכה ביותר קולות משאר המועמדים, אם לא היה משיג רוב מוחלט של מעל 50% כבר בסיבוב הראשון. על המהלך האנטי-דמוקרטי הנפשע הזה של המפלגה הדמוקרטית נגד בחירת הרוב, כתבתי כאן.

אבל החלק הכי קריטי בנסיונות אנשי המפלגה הדמוקרטית להכשיל את הקמפיין של סנדרס התרחש ימים ספורים לפני ה-Super-Tuesday, יום בו הבחירות לפריימריס מתקיימות ב-15 מדינות באותו זמן. עד לאותו יום, ברני קיבל מירב הקולות בשלושת המדינות הראשונות, הישג שאף מועמד בהיסטוריה לא הגיע אליו. הישג שהביא את הנשיא לשעבר אובמה להרים טלפונים ליתר המועמדים הממסדיים ולאיים עליהם שיפרשו כדי לחזק את המועמד האחר – ביידן.

זה נראה טריויאלי שאובמה יתמוך בביידן שהיה סגן הנשיא שלו, אבל צריך לזכור שאותו אובמה עודד את ביידן לא לרוץ לנשיאות (“you don’t have to do this, joe”), מאן לתמוך בביידן פומבית לפני כן, ואף גייס תרומות למועמדים אחרים עד לשלבים מאוחרים.

פרישתם המתוזמנת, יום אחר יום, של יתר המועמדים ותמיכתם המיידית בביידן איננה מקרית (סטאייר ב-29.02, פיט ב-01.03, קלובשר ב-02.03, ומידית לאחר הבחירות בלומברג ב-04.03) ורגע לפני ה-Super-Tuesday – מסגירה שמטרת הממסד לא היתה רק לאחד את קולות הניאוליברלים, אלא גם להשתלט על הסיקור התקשורתי בימים שלפני הבחירות.

פרישתם המתוזמנת של יתר המועמדים ותמיכתם המיידית בביידן איננה מקרית, ומסגירה שמטרת הממסד לא היתה רק לאחד את קולות הניאוליברלים, אלא גם להשתלט על הסיקור התקשורתי בימים שלפני הבחירות

זה גם לא מקרי שאליזבת וורן התעקשה כן לרוץ באותו יום גורלי אעפ"י שקיבלה רק 4% תמיכה עד אז, וכבר ברור היה שהיא מחוץ לתחרות – מטרתה של וורן היתה לפצל את קולות הפרוגרסיבים ולהחליש את ברני.

כך קרה, שתוך יומיים, ממצב שמיטיב עם סנדרס, של 2 מועמדים פרוגרסיבים (ברני ווורן) מול 5 מועמדים ניאוליברלים (ביידן, בוטיג'ג', בלומברג, קלובשר, סטאייר), התמונה התהפכה למצב שמרע עימו, של 2 מועמדים פרוגרסיבים שמפצלים ביניהם את סך קולות הגוש, מול מועמד ניאוליברלי אחד – שכל צמרת המפלגה מגבה אותו. אליזבת וורן פרשה רק אחרי הבחירות, ואפילו עד היום לא העניקה תמיכה לסנדרס + טולסי גאברד.

הסמיכות של הימים בהם בוצעו המהלכים לפני יום הבחירות לא השאיר לאנשי המטה של ברני זמן להתאים את הקמפיין למציאות החדשה – כשמולם מועמד יריב יחיד. כשהיו מספר מועמדים שחילקו ביניהם את קולות המחנה הממסדי, ברני נמנע לתקוף את ביידן, כיוון שסקרים לימדו שבקרב תומכיו של ביידן -המועמד השני המועדף עליהם היה ברני. אבל כשהמפה השתנתה כך, שההתלבטות עבור המצביעים המתנדנדים היא רק בין שניים, ביידן וסנדרס, המהלך הנכון היה דוקא כן שסנדרס ינהל קמפיין תקיף נגד ביידן. סנדרס נשאר ללא זמן תגובה ליום שני, ה-D-Day של המארב המאורגן והמתוכנן של המפלגה המבוהלת נגד סנדרס.

התוכנית של צמרת הדמוקרטית להחליש את סנדרס לא הסתיימה בכך. בעימות הטלויזיוני האחרון שלפני הSuper-Tuesday התרחשו אירועים שלא קרו בדיבייטים קודמים. הקהל שבאולפן – שנתפס ע"י קהל הצופים בבית כמדגם מייצג של עצמו, של הציבור – באופן פרדוקסלי התלהב ומחא כפיים למועמדים משרתי ההון כשהציגו רעיונות מנוגדים לאינטרס של מעמד העובדים, ומנגד גם קרא בוז לרעיונות פופולריים מאוד לפי כל הסקרים, שמיטיבים עם מעמד העובדים, אלה שהציג כמובן ברני.

לאנומליה הזו היה הסבר פשוט: המפלגה והערוץ המשדר קבעו שכרטיס יחיד לדיבייט יעלה כמעט אלפיים דולרים. בכזה מחיר מי לא יכולים להיות מיוצגים בקהל? נכון, מעמד העובדים, והעובדה שהקהל באולפן עבר סלקציה, משתייך למעמד העשיר ותומך במועמדים הניאוליברלים, הוסתרה מקהל הצופים בבתים.

לאנומליה הזו היה הסבר פשוט: המפלגה והערוץ המשדר קבעו שכרטיס יחיד לדיבייט יעלה כמעט אלפיים דולרים. בכזה מחיר מי לא יכולים להיות מיוצגים בקהל? נכון, מעמד העובדים

כשהמפלגה בוחרת בכאלו תרגילים כדי להשפיע על מצביעים, וכשהיא מדגימה שכסף פרטי הוא הדרך להתקרב לשליחי הציבור ומקבלי ההחלטות, מה הפלא שמעמד העובדים מרגיש כבר לא מיוצג בפוליטיקה, לא יוצא להצביע, ומועמדים ניאוליברלים של המפלגה הדמוקרטית (הילרי) מפסידים?

את הרכיב השני במלחמת ההתשה נגד ההשראה שהעניק סנדרס למעמד העובדים, השלימה התקשורת לכל אורך הפריימריס, כשפמפמה יום יום את המיתוס לפיו ביידן יכול לנצח את טראמפ (מיתוס – כיוון שכל הסקרים הראו שסנדרס מנצח בהפרש הגדול ביותר את טראמפ לעומת שאר המועמדים הדמוקרטים).

המיתוס תפס, וסנדרס בעצמו דיבר במסיבת עיתונאים בשלבים מאוחרים של הפריימריס על אינספור מצביעים שמספרים שהם תומכים ומסכימים עימו אידאולוגית, אבל בחרו להצביע לביידן, כי בתקשורת אומרים שרק ביידן יכול לנצח את טראמפ.

באותה מסיבת עיתונאים סנדרס פנה לביידן והעניק לו מתנה – את השאלות שישאל אותו מראש, בעימות הצפוי ביניהם שלושה ימים מאוחר יותר. כדאי להכנס לקישור ולהקשיב להן, ובסוף הפוסט כדאי להיזכר בפסקה הזאת, בהעדפתם של ערוצי התקשורת הממסדיים את ביידן ע"פ סנדרס כמועמד שיתחרה בטראמפ, חרף האידאולוגיה אותה ביידן מייצג, ובמיוחד חרף מצבו השכלי.

כך המפלגה הדמוקרטית וגופי התקשורת הממסדיים הפיקו את המקסימום מתוכניתם למנוע מסוציאל-דמוקרט לנצח, כשהכניסו את ברני ואנשי הקמפיין שלו לסערה מושלמת, והוכיחו שכשהאפשרות בין סוציאל-דמוקרט צלול, לניאוליברל דמנטי, המפלגה הדמוקרטית מעדיפה אפילו דמנטי. עוד נחזור לדמנציה של ביידן, שממחישה עד כמה בצע כסף ולא אחריות לאומית מניעים את האנשים בעמדות הכוח.

המפלגה הדמוקרטית וגופי התקשורת הממסדיים מנעו מסוציאל-דמוקרט לנצח, כשהכניסו את ברני ואנשיו לסערה מושלמת, והוכיחו שבין סוציאל-דמוקרט צלול לניאוליברל דמנטי, המפלגה הדמוקרטית מעדיפה דמנטי

מי יודע מה הבטיחה המפלגה הדמוקרטית למועמדים פיט קלובשר ובלומברג בעבודה מאחורי הקלעים, שהביאה לפרישתם הפתאומית ולתמיכה בביידן. אבל מאותו רגע השתנה המומנטום לטובתו של ביידן – כשמנגנון המפלגה מצליח להטמיע בבוחרים העתידיים שביידן הוא ברירת המחדל, למרות שאותו ביידן הפסיד לסנדרס בשלוש המדינות הראשונות, איבד תורמים, וכבר נחשב בר-מינן פוליטי.

עם כזו רוח נגדית, ומאמצים עילאיים שהפעילו נגד סנדרס הממסד והתקשורת משרתת הממסד, מדהים שהצליח לנצח בשלוש המדינות הראשונות, אבל ניצחונות אלו של ברני, כנראה זרעו את הפאניקה בקרב הממסד שהובילו למהלכים הגדולים בימים לפני ה-Super-Tuesday, בניגוד לאדישות המפלגה הרפובליקנית מול טראמפ בפריימריס 2016.

אפשר יופי להרוויח אם מהמרים שהאגו של פוליטיקאים יכריע צעדיהם, והדגימו זאת מועמדי המפלגה הרפובליקנית בפריימריס אצלם. טראמפ הפך למועמד המפלגה הרפובליקנית בגלל יוהרתם של המועמדים האחרים, שבחטאם דאגו לפצל קולות ולא מנעו מטראמפ רוב יחסי. ג'ב בוש, מרקו רוביו, טד קרוז, נשארו במירוץ עד הרגע האחרון ופיצלו את הקולות מספיק בשביל שיהיה לטראמפ רוב על כל אחד מהם.

לאחר נצחונות סנדרס בשלוש המדינות הראשונות, המפלגה הדמוקרטית הפנימה שמה שקרה אצל הרפובליקנים עומד לקרות אצלם, ואנשיה מיהרו להפיק לקחים ולכתוב תורת הלחימה במערכה נגד פוליטיקאים עצמאיים עם בייס תומכים נאמן כמו שיש לסנדרס ולטראמפ.

וכך, בניגוד לרפובליקנים, הדמוקרטים עשו כל שביכולתם עד שלא רק האגו של המועמדים הממסדיים נכנע לתכתיבי מנגנון המפלגה, אלא שפרשו אפילו שני  מיליארדרים מגלומנים, בלומברג וסטאייר, שרצו עצמאית בקמפיין ששמש נטו להאדרה עצמית.

גודל המהלכים נגד סנדרס הוא שיקוף לבהלה האידאולוגית של הממסד בשליטת העשירים מפני ערכי השוויון הסוציאל-דמוקרטים, אבל מה שמגלם הכי הרבה את עומק ידם של שליטי-ההון במנגנון המפלגה, הוא הבחירה של המפלגה הדמוקרטית את ג'ו ביידן במצבו המדרדר לייצג אותה מול טראמפ.

גודל המהלכים נגד סנדרס הוא שיקוף לבהלה האידאולוגית של הממסד בשליטת העשירים מפני ערכי השוויון הסוציאל-דמוקרטים, ובראשם הבחירה בביידן במצבו המדרדר – לייצג אותה מול טראמפ

רגע לפני שנביא ראיות להתדרדרות השכלית של ביידן, כמה דברים שצריך לדעת עליו ומדוע נבחר ע"י הממסדיים:

 • ביידן ניאוליברל מובהק שבשנות ה80-90 דחף להחמיר ענישה על סמים יותר מרייגן בוש ואפילו ג'וליאני.
 • עם בוש הוא תמך ברפורמה לקיצוץ בביטוח לאומי, בהסכם NAFTA (שייצא מקומות עבודה וסגר מפעלים), תמך מאוד במלחמת עיראק (חודש אחריה אמר שהיתה רעיון גרוע).
 • עם הקלינטונים תמך בגלאס-סטיגל, במדיניות קיצוצים של שירותי מדינה (הפרטה), ונגד נישואין של גאים
 • עם אובמה תמך בחילוץ תאגידים פרטיים ממשבר 2008 באמצעות מימונם מכסף ציבורי של משלמי מיסים, בהסכם ה-TPP (שייצא מקומות עבודה וסגר מפעלים), התנגד למיסוי על הון, לביטוח בריאות ממלכתי, להשכלה גבוהה בחינם ומחיקת חובות סטודנטים, לליגליזציה של קנאביס

בעוד עמדתו של ברני סנדרס בכל אחד מהנושאים הנ"ל הפוכה ועקבית, ג'ו ביידן הוא אולי הדבר הכי קרוב לרפובליקני שהמפלגה הדמוקרטית יכלה לייצר, שכן תמונת המפה הפוליטית בארה"ב היא זו שנעם חומסקי היטיב לתאר, לפיה אין שתי מפלגות, אלא שתי זרועות של אותה מפלגה ניאוליברלית.

תראו איך הגיבו המניות של חברות התרופות לתוצאות ה-Super Tuesday. בעליות חדות, מדוע? כי היכולת שלהן לסחוט את האזרחים החולים, תלויה בפוליטיקאים, ובעוד סנדרס ייטיב עם החולים ויאפשר טיפול איכותי לכולם ובחינם, ביידן ייטיב עם חברות התרופות ושורות הרווח שלהן ע"ח האמריקאים החולים והפצועים. כל אזרח/ית באמריקה צריכים לראות ולהבהל.

Dow surges more than 600 points at the open as Biden Super Tuesday victories boost health care stocks
Dow surges more than 600 points at the open as Biden Super Tuesday victories boost health care stocks

עם חמישים אלף מתים מהעדר ביטוח בריאות, וחצי מיליון פושטי רגל בגלל בעיות בריאות בכל שנה, בכל מדינה בארה"ב יש רוב מוחץ של תמיכה ברעיון הסוציאליסטי של ביטוח בריאות ממלכתי שמציע ברני סנדרס. העם האמריקאי אומר "די!" למאפית הביטוחים הפרטיים שרואה בפצועים ובחולים יעדים לסחיטה, ו"כן" ברור לביטוח בריאות ממלכתי, להשתתפויות העצמאיות, להסתייגויות מתנאים מקדימים, לטופסיאדה השנתית המתישה שאסור בשום פנים לטעות בה באות מפאת התנערות חברת הביטוח ברגע האמת, ועוד ועוד מרעין בישין שכולנו גם מכירים. עפ"י כל הסקרים, בכל מדינה בארה"ב יש רוב שרוצה ביטוח בריאות ממלכתי.ביידן הוא אולי הדבר הכי קרוב לרפובליקני שהמפלגה הדמוקרטית יכלה לייצר, שכן תמונת המפה הפוליטית בארה"ב היא זו שנעם חומסקי היטיב לתאר, כמצב בו אין 2 מפלגות, אלא 2 זרועות לאותה מפלגה ניאוליברלית

ביידן אינו פועל לבדו. הוא רק המייצג של קבוצת הפוליטיקאים הניאוליברלים במפלגה. חשוב לזכור את כל המועמדים האחרים שתמכו בביידן יום לפני ה-Super Tuesday: מלבד המועמדים האחרים, התגייסו נגד סנדרס גם קלינטון ואובמה. מה משמעות התמיכה שהעניקו לביידן? התגייסות מושחתת למען חברות התרופות. רק הביטו במניותיהן.

אידאולוגית ביידן איננו המועמד הנכון להעמיד מול טראמפ. הוא מבקש לייצג עמדה שאיננה פופולרית בציבור. ביידן הוא בעצם הילרי קלינטון גרסה ב'. גרסה שכבר הפסידה לטראמפ ב-2016. מול פופוליסט כמו טראמפ, יש להעמיד פופוליסט כמו ברני, שלרעיונותיו יש רוב תמיכה בציבור, ויתרון ברןר על טראמפ בהיבט האמינות.

תובנה קטנה: אחד ההבדלים הגדולים בין המפלגה הרפובליקנית לדמוקרטית, ובאופן כללי בין ימין לשמאל, הוא הדלק שהמפלגה הרפובליקנית מזרימה לתומכיה בעצרות ובערוצי התקשורת הימניים כמו פוקס – בעוד המפלגה הדמוקרטית פועלת נגד האינטרס הפופולרי של מצביעיה, נגד הגוש שלה עצמה, אפילו כשסקרים מוכיחים זאת כפי שהדגמנו.

המפלגה הדמוקרטית היא מיצג שוא, מטרתה לשוות מראית עין של חלופה שלטונית ע"מ למשוך אליה קולותיהם של מי שיכלו להתארגן לכדי כוח פוליטי ולחולל שינוי בסטטוס-קוו של הפוליטיקה. אני מקווה שלבד יזכרו הקוראים ב"כחול לבן", "יש עתיד", "כולנו" ושאר מפלגות ישראליות שהפתיעו בניאוליברליותן את מעמד העובדים כשהגיעו אל סמכויות המדינה.

המפלגה הדמוקרטית היא מיצג שוא, מראית עין של חלופה שלטונית שתמשוך את קולות מי אלה שהיו יכולים להתארגן לכדי כוח פוליטי שיחולל שינוי במבנה הכוח של הפוליטיקה. זוכרים את כחול לבן? יש עתיד? כולנו?

מלבד סקרים, אפשר להביא דוגמאות רבות ליתרונות של סנדרס כמועמד ודאי לניצחון על טראמפ, ולביידן כמועמד ודאי להפסד. בראש ובראשונה הודאה מוקלטת של טראמפ עצמו מודה בפני אנשי הקמפיין שלו שסנדרס הוא היחיד שיכול לנצח אותו, ושב-2016 ייחל שקלינטון לא תציע לברני את תפקיד סגן הנשיא מסיבה זו. אבל נסיים עם הטעם האידאולוגי בגינו ביידן אינו עדיף על סנדרס מול טראמפ, כי יש חלק יותר משפיע והרבה יותר מבהיל, תרחיש אימים משיקולים פוליטיים גרידא, הסיוט ברחוב אלם של הקמפיינרים – מועמד לנשיאות שסובל מדמנציה.

*  *  *

לג'ו ביידן יש התדרדרות קוגניטיבית. הוא מתעייף מאוד מהר (לא סתם טראמפ הבוטה הצמיד לו את כינוי הגנאי Sleepy Joe), הוא מתבלבל תחבירית תכופות, שוכח ביטויים ומטבעות לשון פשוטים, חסר סבלנות וממהר להתעמת עם מצביעים, ויש אפילו סימנים לאיבוד אוריינטציה. אבל במקום להרחיב במילים, והרי בלאו הכי צריך לראות כדי להאמין, להלן קישור ללקט עדויות למצבו החמור

הטקטיקה של אנשי הקמפיין של ג'ו ביידן היתה ועודנה פשוט להמעיט ולקצר ככל האפשר חשיפתו לקהל ולתקשורת. זו אחת הסיבות שג'ו ביידן כלל לא ניהל קמפיינים במדינות רבות, אנשיו יודעים את האמת – ביידן מזיק לעצמו. זו הסיבה שגם בשעת חירום עולמי ומשבר, מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות לא מופיע בפומבי ימים ממושכים. כשנשאלו אנשיו היכן הוא, ומדוע אינו מופיע בפומבי ומדבר לאומה, תשובתם היתה שהתקרות בביתו של ביידן אינן גבוהות, ומשכך התאורה אינה אופטימלית להופעה שלו.

הבית-של-ביידן
הבית-של-ביידן

בעצם, בצער המפלגה הדמוקרטית מוכיחה לנו, שהיא מעדיפה את המועמד הקפיטליסט אפילו כשהוא מהמפלגה היריבה, כי אין שום סיכוי לביידן במצבו (חייב לחדד שגם אם היה צלול היה מפסיד, כשם שקלינטון הפסידה) מול דמגוג חריף וחסר מעצורים כטראמפ. עם ביידן כמועמד היכונו לארבע שנות טראמפ נוספות, מראש חבל על הזמן והכסף של תהליך הבחירות, זה כמו להעמיד מתאגרף גידם מול מייק טייסון בגרסה טורפת האוזניים שלו.

אגב, גם ב-2004 המפלגה הדמוקרטית הדגימה ניתוק כששלחה מועמד לא בחיר על פני מועמד שהרפובליקנים באמת חששו ממנו (מפיו של מארק מקנן יועצו של בוש הבן). האוורד דין (פוליטיקאי מוורמונט כמו ברני) משך לעצרותיו קהל גדול הרבה יותר מג'ון קרי, כי להבדיל מקרי, דין התאפיין כניגוד יותר ברור לבוש הבן.

סקר שמודד התלהבות בקרב תומכים
סקר שמודד התלהבות בקרב תומכים

קישור לסקר מתוך הציוץ

המאמר הזה נכתב לפני העימות האחרון בין סנדרס לביידן (15.03.2020), זה שהתקיים ללא קהל בגלל וירוס הקורונה, או אז כתבתי:

"כאמור בין סנדרס לביידן יתקיים עימות אחרון בקרוב מאוד, ביום ראשון, אולי אחריו יקרה נס למנגנון המפלגה הקפיטלסטי השמרן, ואנשיו יפתחו אם לא מצפון אז שכל ישר, ויכריעו בסיבוב השני לטובת המועמד הצלול ולא ה-ד-מ-נ-ט-י, כמי שהם שולחים מטעמם לזירה מול טראמפ. או לכל הפחות, ישלבו (בניגוד לקלינטון) את ברני כגורם שינווט בממסד (ברני כבר הוכיח יותר מפעם שלא אכפת לו מתארים אישיים, אלא רק מיישום של המדיניות הסוציאל-דמוקרטית)".

מאז עבר חודש, ואם היתה רוצה המפלגה הדמוקרטית לקרב אליה את הבייס הפרוגרסיבי הנלהב של סנדרס, כלומר אם היתה באמת רוצה לנצח את המפלגה הרפובליקנית ואת טראמפ בבחירות – היה אמור ביידן להציע לסנדרס – שמופיע, מאחד, ומעביר מסרים והנחיות מדעיות לעם האמריקאי כפי שמצופה ממנהיג – את סגנות הנשיא (זה עדין לא קרה וגם לא יקרה).

אם נשאר לקוראים כוח לעוד חדשות רעות, בחודש שעבר מאז נכתב המאמר גם התפרסמה האשמה נגד ביידן באונס של עובדת לשעבר בצוות שלו בשנת 1993, טארה ריד שמה. ריד סיפרה בראיון שפנתה לפרוייקט Times-Up עם הסיפור וביקשה תמיכתם וטיפולם בנושא, אך הם סירבו לעזור לה. בהמשך נחשף שביידן תרם ל-SKD הגוף שמקיים את Times-Up סכום של 806,000 דולרים, אחרי שטארה פנתה אליהם. נוסיף את הראיה הזו (שהתפרסמה בעיתונאות העצמאית המתהווה במדיה הדיגיטלית כמובן) לכתב האישום שלנו נגד התקשורת הממסדית, שידעה לכל אורך הקמפיין שביידן אינו ראוי גם מטעמים אלו, אך בחרה שלא לפרסם.

ציוץ דיווח על טיפול בתלונה מינית נגד ביידן

ציוץ דיווח על טיפול בתלונה מינית נגד ביידןורק נזכר איזו סערה תקשורתית חוללה התקשורת הממסדית דוקא נגד סנדרס, כשהתנפלה כמוצאת שלל רב על שמועות של הטרדות נשים (בקמפיין 2016), לא על ידי סנדרס חלילה, על תפוח רקוב בקרב הצוותים הרבים שעבדו למענו בקמפיין. סנדרס כזכור, אף שלא היה לו שום קשר, לא טייח ולא חיכה, פנה לנפגעת והתנצל בפניה, ובכך הפגין לא רק מנהיגות ואחריות כמי שעומד בראש הקמפיין, אף תחושת אבהות כלפיהן, שודאי חיזקה אמונה בו (ואמוננו). מיותר לציין שעמדותיו הפמניסטיות של ברני כלפי נשים מתועדות לכל אורך חייו הציבוריים. אז קל לפרש כוונות התקשורת כשבחרה לעסוק בסנדרס ולא בביידן תחת המסגור של ניצול נשים.

גם למטה של ברני אחריות למצבו כמובן. בימים טרופים אלו יפי הנפש והנימוסין של סנדרס מבלבלים אנשים שדי התרגלו לקרבות בוץ מלוכלכים (לביידן אין שום מעצור מלהשמיץ את סנדרס – סנדרס תמיד מתייחס לביידן בתואר "חברי"), והיה בהחלט אפשר לנסות להקשיח קצת את הקמפיין המנומס. והיו גם מהלכים פוליטיים אפשריים שלא נעשו, כמו גיוס תמיכה מהמועמדים היותר קרובים לסנדרס, וונג, וורן, טולסי, בכדי לעצור בתקשורת את דימוי ברירת-המחדל של ביידן בימים שלפני ה-Super-Tuesday. בדיעבד מרגיש שכל מחיר שהיו מבקשים בתמורה לתמיכתם היה עדיף על ארבע שנות טראמפ נוספות בטוחות.

לכל תומכי ברני שהצליחו להגיע עד כאן, יש לי מילים מעודדות. ברני בן 78, לקחו לו חמישים שנות קריירה להגיע הכי קרוב שאפשר לסמכויות הרשות המבצעת. חמישים שנים! כשבכל צומת הכרעה בחייו הוא תמיד בוחר בדרך הנכונה, הדרך הקשה (דוגמא לדרך קשה: ברני מהגינות וחמלה לא מוכן אפילו כשנשאל, לדבר על הדמנציה של ביידן. דוגמא לדרך קלה: נדמיין את הקמפיין שטראמפ יעשה סביב החולשות הפיסיות של ביידן) .

ניקח בחשבון שאם ברני היה מתמודד מול טראמפ, הוא היה מנצח אותו בהפרש גדול, כיוון שברני היחיד שמעביר אליו מצביעים מתוסכלי ממסד קפיטליסטי שהצביעו לטראמפ האנטי-ממסדי במחאה, ונזכיר שוב שטראמפ עצמו הודה בכך עבור מי שרוצים להתוכח על זה עימו.

אז מה לנו כי נלין על הזדמנות אחת שהתפספסה? ביידן ניצח בפריימריס האלו אך ורק בזכות אחוז תמיכה גבוה מקרב בני ה-65+, הבייבי בומרס שצורכים מידע מהתקשורת הממסדית שהציגה להם את ביידן כמנצח, כברירת המחדל של המפלגה הדמוקרטית.

גם אם בסיבוב הזה הסוציאל-דמוקרטיה תפסיד, המודעות הפוליטית שעורר ברני בקרב צעירי ארה"ב בני 45 ומטה, דור העתיד שצורכים את המידע מתקשורת עצמאית במדיה הדיגיטלית, תוביל בסופו של דבר למהפכה. חשוב מכך, ברני נתן מענה לבעיה הכי גדולה של השמאל באשר הוא – ההתארגנות.

השמאל שדוגל בשוויון פלורליזם וחופש דעה וביטוי, נמצא תמיד בנקודת פתיחה לרעתו מול הימין, כיוון שקואליצית הימין מטבעה מורכבת מאוסף של מבנים היררכיים ממושמעים וחד גוניים. זה נושא למאמר אחר, אבל קל להרגיש ביום יום שהימין מאורגן הרבה יותר מהשמאל, בטח בקמפיינים בתקופת בחירות. לכן, אחד ההישגים הכי גדולים של ברני הוא תנועת השטח שנבנתה סביב דמותו, וכינסה אזרחים עם זהויות שונות ומגוונות, תחת ההגנה שמציעה המטריה הסוציאל-דמוקרטית.

גם אם בסיבוב הזה הסוציאל-דמוקרטיה תפסיד, המודעות הפוליטית שעורר ברני בקרב צעירי ארה"ב בני 45 ומטה, דור העתיד שצורכים את המידע מתקשורת עצמאית במדיה הדיגיטלית, תוביל בסוף למהפכה

ברני שם סוף לשבטיות ולרעיון המדכא של פוליטיקת הזהויות עבור רבים מהמצטרפים לתנועה זו, וגם ייסד למעננו תנועת שטח עם ארגונים שמקלים מאוד את חרישת התלם הארוך. אז נביט קדימה ונרתם כולנו לבחירות 2024, עד אז "ימצא הזמן" את ממשיך/כת דרכו, שיסחפו את המדינה הכי משפיעה בעולם למאה עשרים ואחת מרחיבת שוויון, זכויות, חירויות, שלום, ואיכות סביבה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,915 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים

כל הבשורות הטובות לכיס ולסביבה - שלא נוכל לחגוג בקרוב

איסור מכירת כלי פלסטיק בחופי ת"א, צניחה במחירי הדלק, אשרור אוטובוס השבת של רמת גן, הפחתה בזיהום בתחנות הרכבת ואור ירוק להוספת אוטובוסים ● השבוע נרשמו חדשות מצוינות בתחומי הסביבה ו/או הצרכנות, שאף אחד מאיתנו לא יזכה ליהנות מהן בזמן הקרוב

העקומה של תפוצת הקורונה בישראל אולי מתחילה להתמתן בימים האחרונים, אבל עקומת האירוניה נמצאת בשיאה. שורה של מהלכים והכרעות שהיו נחוצים ובוערים בימי שיגרה, הימים הרחוקים ההם של עידן הטרום-קורונה, הבשילו דווקא עכשיו – כשההשפעה שלהם על המציאות, לפחות בנקודת הזמן הנוכחית, שואפת לאפס. אפשר לגייס צבא שלם של קלישאות כדי לתאר את זה – לתת אגוזים למי שאין להם שיניים, או שמא למכור קרח לאסקימוסים. כך או כך, קבלו את חמישיית האירוניה הפותחת של שבוע הקורונה האחרון:

משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)

1

פחות פלסטיק בחופים

חם מהתנור – עיריית תל אביב החליטה אתמול בישיבת המועצה (שנערכה בזום) לאסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים. החלטה חשובה, אפילו דרמטית. זוכרים את הימים – רק לפני כמה חודשים – שבהם העיריות הודיעו בזו אחר זו על ביטול השימוש בחד"פים בצהרונים, ובאופן כללי הכריזו על מלחמת חורמה במגיפת הפלסטיק? אז לקראת פרוץ עונת הרחצה עיריית תל אביב הלכה צעד משמעותי קדימה (אילת קדמה לה, אגב). באמת צעד חשוב, רק חבל שאין עונת רחצה, הים סגור, ואף אחד לא מוכר בחופים שום דבר, רב או חד פעמי.

2

ירידה במחיר הדלק

מחיר הדלק צנח השבוע בפראות ל-4.89 שקלים לליטר, הנמוך מאז סוף העשור הקודם. חדשות טובות לנהגי המכוניות הפרטיות, חדשות רעות לסביבה, אבל בעצם לא זה ולא זה: ממילא אין לאן לנסוע, הכבישים ריקים ורוב המכוניות בישראל עומדות ומעלות אבק.

3

יותר אוטובוסים

בג"ץ איפשר סוף סוף למדינה לחזור לרכוש אוטובוסים: הסכסוך המשפטי הזה – בין יצרני האוטובוסים המקומיים למשרד האוצר שמעוניין לייבא יותר אוטובוסים מחו"ל – תקע את התחבורה הציבורית במשך כמעט שנתיים.

מבלי להיכנס לשאלה מי צודק במחלוקת, ההשלכות של הקיפאון היו הרסניות: שירות האוטובוסים ברחבי הארץ זקוק לתגבור נואש, משרד התחבורה כבר קיבל החלטה עקרונית לתגבר קווים רבים ולהוסיף קווים חדשים, אבל אי אפשר היה לבצע את ההחלטה בגלל שלא ניתן היה להגדיל את צי האוטובוסים.

תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )
תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )

התוצאה: נוסעים בכל הארץ המשיכו לסבול מצפיפות נוראית או ממחסור בקווים חיוניים. אז עכשיו אפשר סוף סוף לרכוש אוטובוסים – רק שהתחבורה הציבורית קוצצה כמעט לחלוטין ואין להם לאן לנסוע.

4

אור ירוק לאוטובוס השבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד הפעלת ה"סבבוס" – קו האוטובוס הפופולרי שמופעל בשבתות על ידי עיריית רמת גן ומסיע את תושבי העיר לים ולמרכזי הבילוי בתל אביב. את העתירה הגישו קבוצת תושבי רמת גן בראשם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של העיר.

אז הסבבוס עקרונית יכול לפעול, רק חבל שאין ים, אין בילויים ושהתחבורה הציבורית בקושי עובדת בימי חול – קל וחומר בשבת.

5

צניחה בזיהום בתחנות הרכבת

בדיקות שנערכו לאחרונה בתחנות הרכבת הראו שזיהום האוויר בסביבת הרציפים ירד משמעותית (הבדיקות נעשו כשעדיין נסעו רכבות).

הזיהום בתחנת השלום למשל (התחנה העמוסה בישראל) מוכר כבר כמה שנים כמפגע בריאותי מסוכן, וכל הניסיונות להפעיל מסננים ומאווררים הניבו תוצאות חלקיות בלבד. הנוסעים בתחנה מכירים את השלטים האלקטרוניים המתריעים מפני זיהום אוויר גבוה אבל חוץ מלהילחץ אין להם הרבה מה לעשות בנושא.

אז בימי הקורונה הזיהום ירד משמעותית, בעיקר מפני שחלק גדול מהעשן מגיע מנתיבי איילון שהתנועה בהם דלילה מאוד. הבעיה: הרכבת מושבתת לחלוטין. אז האוויר ברציפים סוף-סוף נקי, אבל הרציפים ריקים, לתפארת הקורונה והאירוניה.

משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
עוד 474 מילים

דעה מדינת ישראל חולה מאוד

פוליטיקה המבוססת על שקרים, כנסת שמאבדת מכוחה, פערים כלכליים הולכים וגדלים, מערכת בריאות ענייה ומרוסקת, וקרעים חברתיים עמוקים ● מדינת ישראל הייתה חולה זמן רב לפני התפרצות הקורונה, אבל המגיפה הציפה את כל הבעיות אל פני השטח ● כבר בעתיד הקרוב ישראל תשתנה לחלוטין ● נותר לנו רק לקוות שהשינוי יהיה לטובה

עוד 1,119 מילים

משרד הבריאות העביר את "שאלון הקורונה" של מכון ויצמן לחברה מסחרית

מעקב זמן ישראל משרד הבריאות אימץ את השאלון החכם שפותח במכון ויצמן כדי לזהות מוקדי התפרצות הקורונה באמצעות חכמת המונים ● אבל בשלב זה נפרדו דרכי המדינה והמדענים - וביצוע השאלון הופקד בידי "דיאגנוסטיק רובוטיקס" ● כעת, חברה פרטית אוספת עלינו מידע רגיש ● בין המשקיעים בה: מבטח-שמיר, קרן אלפא קפיטל, והזוג יהודית וקובי ריכטר ● תגובת משרד הבריאות טרם התקבלה

עוד 957 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה