מחאה נגד תשלומי המס הנמוכים של גוגל בצרפת, ינואר 2019
חברות הענק של האינטרנט לא משלמות מס אמת בישראל

גוגל, פייסבוק ותכנון המס היצירתי

אחרי שנים שבהן פייסבוק וגוגל התחמקו מתשלום מס אמת בישראל, הבטיחה המדינה לבג"ץ לשים סוף לחגיגה ● הכותרות בעיתונים בישרו על גביית מסים מתוכננת בגובה מיליארדי שקלים, אבל בפועל שום דבר לא השתנה ● בדיקת "זמן ישראל" מגלה: כך מצליחות חברות האינטרנט הבינלאומית להשיג רווחי ענק בישראל - מבלי להכניס את היד לכיס

"פייסבוק וגוגל בדרך לשלם מס של מיליארד שקל"', כך בישרה כותרת באחד העיתונים היומיים, שפורסמו בסוף אפריל. בגוף הכתבה אף נטען כי שתי החברות צפויות לשלם מע"מ בישראל, ובעיתון מתחרה פורסם שרשות המסים בוחנת אפשרות להטיל מס מחזור מיוחד על חברות האינטרנט הגדולות.

אלה חדשות טובות. עם בור של 10 מיליארד שקל בתקציב, קופת המדינה משוועת לכספי המסים, והזרמת מיליארדי שקלים מהחברות האלה לתקציב המדינה, תחסוך חלק מהקיצוצים בתקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך.

חברות האינטרנט פועלות בישראל כבר יותר מעשור, אבל איכשהו הן עדיין פטורות לגמרי מתשלומי מע"מ וגם מס חברות הן כמעט שלא משלמות, אף שיש להן בישראל מערך עצום של אנשי מכירות ושהן מקיימות כאן כנסים ללקוחות קמעונאיים ולתאגידים גדולים.

כבר עכשיו מדובר בכסף גדול, וההערכות הן כי קצב הצמיחה של החברות האלה רק יעלה. זה מתחיל במכירת אחסון מייל (gmail למשל), עובר דרך מתן שירותי פרסום (גוגל ופייסבוק), תיווך להשכרת לינות (airbnb, booking.com), מסחר מקוון (אמזון ואיביי), שירותי תוכן ומוזיקה, (spotify), מסחר בנתוני גולשים, ובעצם מה לא.

רק החבילות שהישראלים מזמינים מחו"ל מסתכמות בכ-15 מיליארד שקל בשנה, וההערכות הן שהמספר הזה ינסוק מהר מאוד ל-20 מיליארד שקל בשנה. שוק הפרסום הדיגיטלי, שנשלט ברובו על ידי גוגל ופייסבוק לבדן, מגלגל כ-1.5 מיליארד שקל מדי שנה, וצפוי לעבור השנה את תקציב הפרסום בטלוויזיה.

כל ישראלי שקונה אחסון מייל ומסמכים בג'ימייל או בחברה אחרת, יודע שזה עולה כסף ושממש בקרוב תגיע אליו דרישת תשלום מהחברה. כמובן שיש גם קהל לקוחות מוסדי שרוכש את השירותים האלה, למשל בתי ספר שגוגל מוכרת להם שירותי אחסון מייל, ותאגידים גדולים שקונים שירותי פרסום.

החגיגה נגמרה? אז זהו, שלא

לכאורה, החגיגה נגמרה. גם בשיחות סגורות אומרים ברשות המסים כי זה מכבר נשלחו שומות מס לחברות האינטרנט, וכי נושא תשלומי המס של החברות האלה נמצא בטיפול. מרגיע.

אך האם המדינה באמת סגרה את הפרצה שאפשרה את ההתחמקות ממס הגדולה ביותר שקרתה כאן בעשור האחרון? והאם כאשר הרשות אומרת שהיא "שלחה את השומות", אפשר לקבוע חד וחלק שהנושא כבר סגור?

עו"ד גיא אופיר (צילום: יח"צ)
עו"ד גיא אופיר

"זה באמת נורא נחמד שרשות המסים מוציאה הודעות יח"צ, אבל את התוצאות לא רואים בשטח. הרי אם באמת היו מתחילים לגבות מהחברות האלה מע"מ, מיד היינו רואים בקבלות מגוגל ומפייסבוק שהחשבוניות שקיבלנו מהן כוללת תשלום מע"מ. בפועל, המצב כרגע הוא כזה שחוץ מאולי כמה גרושים, אף אחת מהחברות לא שילמה באמת מס".

את הדברים האלה אומר עו"ד גיא אופיר, ונראה שהוא יודע למה, שכן העלמת המס הגורפת הזו נכנסה לשיח הציבורי במידה רבה בזכותו. כבר ביולי 2013 הגיש אופיר עתירה לבג"ץ נגד משרד האוצר ורשות המסים, בדרישה לחייב את פייסבוק וגוגל בתשלומי מע"מ על השירותים שלהן.

אופיר החליט להתמקד בגוגל ופייסבוק, מתוך ההבנה שברגע שברשות המסים יתחילו לדרוש משתי החברות האלה לגבות מע"מ ולשלם מס הכנסה, ייאלצו כל שאר החברות ליישר קו. אבל בג"ץ דחה את העתירה ההיא, ושלח את רשות המסים לעשות חושבים ולנסח כללים ברורים בעניין.

הרשות, מצדה, קיימה דיונים, שמעה את החברות ובסופו של דבר באמת הוציאה חוזר מחייב למיסוי אינטרנט. עם זאת, הצהרת הכוונות הזו לא תורגמה לגביית מסים בפועל, ובשלב מסוים גם מבקר המדינה מתח ביקורת על אוזלת היד וגרירת הרגליים של גובי המס.

אופיר לא הרים ידיים. הוא הטיס צפלין מול משרדי גוגל בתל אביב כשעליו התנוססו הכתובות:  ״כחלון תמסה את גוגול״ ו-"Google must pay tax". במקביל המשיך לפעול גם בחזית המשפטית ושוב עתר לבג"ץ, אך לשווא: השופטים השתכנעו ש"הנושא בטיפול".

צפלין שהורם לאוויר מול משרדי גוגל בתל אביב, ובו קריאה למסות את גוגל במס כחוק, אפריל 2016 (צילום: גיא אופיר)
צפלין שהורם לאוויר מול משרדי גוגל בתל אביב, ובו קריאה למסות את גוגל במס כחוק, אפריל 2016 (צילום: גיא אופיר)

עשור של פעילות

אלא שגם כיום, אחרי יותר מעשר שנים של פעילות בישראל, גוגל, פייסבוק, אמזון וכל שאר חברות האינטרנט עדיין פטורות ממע"מ על הפעילות שלהן, לא מתבצעת מהן גביית מס חברות, ולא ידוע על אילו פעילויות הן בכלל ישלמו מס.

"גם לפני שנתיים היו דיבורים על כך שרשות המסים הוציאה שומות״, אומר אופיר. "אני ואתה, אומרים לנו לשלם מס, ומיד מאיימים עלינו שנקבל קנסות ועיקולים אם לא נשלם עד 15 לחודש. איש גם לא מנהל איתנו דיונים על השאלה אם השומות מקובלות עלינו".

שרון שולמן, שותף מנהל בארנסט אנד יאנג (צילום: יח"צ)
שרון שולמן

חברות האינטרנט, לעומת זאת, זוכות ליחס הרבה יותר אדיב מרשויות המיסוי. משיחות עם מומחי מס עולה, שגם אם הרשות אכן תדרוש תשלום מס אמת, ינסו החברות לשכנע את פקיד השומה שהוא לא בכיוון, ובמידת הצורך לא יהססו לערער על ההחלטה לבית המשפט. שרון שולמן, שותף מנהל בארנסט אנד יאנג סבור שלפי חוקי המשחק הקיימים כיום, לרשות המסים אין טיעון חזק מספיק.

"ה-OECD נלחץ מהאפשרות שכל מדינה תקבע את החוקים שלה, ולכן הוא צפוי להביא ביוני המלצות משלו למיסוי חברות האינטרנט", אומר שולמן.

"היום יש חוקים – הנישומים ורשות המסים צריכים לעבוד עם החוקים הקיימים. אפשר לשנות את החוקים וזה בסדר, אבל כשרשויות המס מנסות למתוח את החבל מעבר למה שהחוקים מאפשרים – זה פחות בסדר, וזה מה שמפריע לי".

ברשות המסים מהדהדים את דבריו של שולמן, ומודים שלא שיוכלו לבסס דרישה לגבות מע"מ בלי חקיקה מיוחדת.

פרופ' יוסף אדרעי, מומחה למיסוי בינלאומי מאוניברסיטת חיפה, אומר שבעצם אין כיום מי שיכול לטפל בנושא הזה ברצינות בישראל, לא בדרג המקצועי ובטח שלא בדרג הפוליטי. "מישהו היה צריך לתפוס מנהיגות. רשויות המס בארץ נמצאות במבוכה גדולה, והבעיה לא פשוטה. אני לא חושב שיש ברשות המסים מישהו שהוא מספיק בקיא בשאלות האלה, ויכול להציע פתרונות רציניים".

לא כך הם פני הדברים הכל הקשור לגבית מע"מ מהחברות. "אפשר היה למסות את העסקות האלה כבר מזמן", אומר אדרעי. "מה שקרה בבג"ץ אופיר היה בושה מבחינת המדינה. הם מרחו את בג"ץ. רשות המסים אמרה שתוציא הנחיות – אבל היא הוציאה אותן רק אחרי שנה וחצי, ועד היום הן לא מיושמות. צריך להקים גוף שיטפל בבעיה הזו מחוץ לרשות המסים, ויכלול אנשי אקדמיה או מומחים מהשוק הפרטי".

מיליארדי שקלים "הולכים לפח"

בכל השנים האחרונות המדינה כמעט שלא הרוויחה את חלקה מהבוננזה של הכלכלה הדיגיטלית: במקום לגבות מס חברות על הרווחים האמיתיים ולדרוש מע"מ על כל המכירות, רשות המסים פשוט לקחה את ההוצאות של החברות הדיגיטליות על שכר עובדים, דמי שכירות וכדומה, והשיתה עליהם מס בשיעור כלשהו. ברור שלא מדובר בסכומים מהותיים, בוודאי שלא ביחס למס אמת שאפשר וראוי היה לגבות.

קשה לאמוד את המספרים המדויקים שהמדינה מפסידה מהעדר גבייה, אך ברור שלכל הפחות מדובר במיליארדי שקלים, ש"הולכים לפח מדי שנה", כפי שמגדיר זאת אופיר. "באוצר מדברים על גירעון? שיתחילו מפה".

על הפטור הלא הוגן ממע"מ שיש לחברות האינטרנט מחו לאורך השנים גם קמעונאים, פרסומאים ומלונאים. ברשות המסים אף ניסחו תזכיר חוק לגביית מע"מ, אך השר לא קידם אותו, בתירוץ של הורדת יוקר המחיה.

איך זה שרוב ההכנסות של חברות האינטרנט לא ממוסות, לא במע"מ ולא במס חברות? ובכן, התשובה לשאלה הזו היא תכנון מס יצירתי ואלגנטי.

עד כמה שזה נשמע מוזר, למרות שהן שוכרות עשרות קומות במגדל רוטשילד 22 בתל אביב (פייסבוק), עזריאלי שרונה, (אמזון), ומגדל אלקטרה ביגאל אלון (גוגל), מקיימות כנסים ללקוחות, מוכרות שירותים בעברית עם סליקה בכרטיסי אשראי ישראליים, כל החברות האלה מנסות לטעון שהן לא באמת קיימות כאן בכל הקשור לתשלומי מסים. או כפי שמגדיר זאת עו"ד אופיר, "11 קומות במגדל שרונה, אבל אמזון לא באמת פה".

השאלה אם חברות האינטרנט צריכות לשלם מס או לא, קמה ונופלת על מה שנקרא "מוסד הקבע", שאומר כי לחברה יש מקום עסקים קבוע במדינה שבה היא פועלת ומוכרת את מוצריה. מבחינת יועצי המיסוי של החברות האלה, כל התשתית הפיזית של עשרות הקומות במגדלים, לא באמת רלוונטית, כי הקבלות רשומות על אירלנד או מקומות אחרים בעולם, וגם עסקות המכירה עצמן כאילו מתבצעות מחו"ל. לכן, לטענתם, אין למדינה זכות לגבות מהן מס אמת, שישקף את מלוא היקף הפעילות של החברות. זו הסיבה שישראלים שרכשו שירותים מפייסבוק וגוגל, קיבלו חשבוניות מאירלנד.

היסטוריה של התחמקויות: ענקיות האינטרנט ורשות המסים

2007

הכנסות גוגל בישראל מסתכמות ב-50 מיליון דולר, רובם מפרסום.

2013

עו"ד אופיר עותר לבג"ץ נגד פייסבוק, גוגל ורשות המסים, בדרישה לגביית מע"מ.

2014

בג"ץ דוחה את העתירה, לאחר שהמדינה מתחייבת לפרסם כללים להסדרת הנושא.

2015

רשות המסים מפרסמת טיוטת חוזר למיסוי חברות האינטרנט. הטיוטה לא מחייבת.

3.4.2016

עו"ד אופיר מעלה לאוויר צפלין עם הכיתוב: "כחלון תמסה את גוגל".

11.4.2016

שבוע אחרי הצפלין, רשות המסים מפרסמת חוזר קבוע למיסוי חברות אינטרנט.

מאי 2016

עו"ד אופיר שואל את רשות המסים אם התחילו כבר לגבות את המס, והם אומרים שלא, כי עכשיו צריך לשמוע את העמדה של חברות האינטרנט.

נובמבר 2016

מבקר המדינה מותח ביקורת על גרירת הרגליים של רשות המסים וקורא לסגירת פרצת המס. המבקר בנוסף, ממליץ על שינויי חקיקה, כדי ש"כללי המס לא ינוצלו לרעה, ושגם בעידן הדיגיטלי יחויבו הכנסות במס הוגן".

דצמבר 2016

עו"ד אופיר מגיש עתירה שנייה נגד גוגל, פייסבוק ורשות המסים, בנוגע לגביית מס הכנסה ומע"מ.

2017

בג"ץ דוחה את העתירה השנייה. השופטים לא מקבלים פרטים, אך משתכנעים ש"הנושא בטיפול".

2018

ועדת הכלכלה מקיימת דיון על חברות האינטרנט. מנכ"לי גוגל ופייסבוק בולטים בהיעדרם. יו"ר הרשות השניה, יוליה שמאלוב ברקוביץ': "כל חודש גוגל ופייסבוק ממלאות מטוסים באנשי שיווק, עושות להם גוד-טיים ומכניסות להם לראש איך לפרסם אצלן".

2019

רשות המסים אומרת ששלחה שומות מס לחברות אינטרנט, לא יודעים למי ועל איזה פעילויות. אין מע"מ על המכירות.

"הטיוטות של רשות המסים מדברות על נוכחות דיגיטלית משמעותית ועל קיומו של אתר שכתוב בעברית", אומר אומר שולמן. "אלה קונספטים בהתהוות מבחינת השאלה 'האם יש להן פה מוסד קבע או לא'. אבל כל עוד מדובר בחוקים הישנים, אי אפשר לפרש אותם על בסיס קריטריונים של חוקים חדשים.

"באירופה, למשל, שינו את החוק בכל הקשור לגביית מע"מ וקבעו שברגע שיש לקוח באחת המדינות – צריך לגבות מהחברה מע"מ. בישראל לא שינו את החוק. לקחת חברה שאין לה פה מוסד קבע ולנסות למתוח את השאלה אם הנוכחות שלה מספקת מבחינת מע"מ, נראה לי לא נכון".

התמונה לא צפויה להשתנות

נראה שלא רק מומחי מס מכירים את המצב הזה. הנה למשל, נציגת שירות של גוגל אדוורדס, שירות הפרסום של גוגל, שבשיחה איתה מציירת תמונה דומה, ומבטיחה שהיא לא תשתנה בקרוב.

נציגת שירות: "אין מע"מ על הקבלות, כי גוגל יושבת בדבלין ואת החשבונית מקבלים משם … כל החברות האמריקאיות יושבות בדבלין בגלל העניין של מע"מ".
שאלה: כדי לא לשלם?
נציגה: "בדיוק".
שאלה: זה ישתנה מתישהו?
נציגה: "לא, ככה זה עובד בכל העולם אז אנשים כבר התרגלו".

זהו נשק יום הדין של חברות המטרה: ברגע שהן מוכיחות שאין להן מוסד קבע בישראל לא ניתן לחייב אותן לשלם מע"מ וגם מס החברות מתכווץ מאוד. בישראל מקפידות חברות האינטרנט להתמקד בתהליך המכונה קדם-מכירה, כלומר להציג בפני הלקוחות את המוצר בלבד, ואילו את המכירה עצמה לבצע מול חברה בחו"ל.

הסיבה לכך שהכסף מנותב לאירלנד, היא ששם מס החברות קטן יותר. לפי העתירה של אופיר ולפי פרסומים בתקשורת העולמית, החברות האלה משתמשות בתכנון מס שנקרא "הסנדביץ' האירי וההולנדי", שבו מעבירים את ההכנסות ממדינה למדינה דרך מקלטי מס בעולם, כדי להציל אותו מרשויות המס של מדינות באירופה, למשל.

בתגובה לכתבה זו, חזרו בפייסבוק על הודעתם מדצמבר 2017, לפיה יעברו למבנה מכירות מקומי במדינות שבהן יש לחברה משרדים שתומכים במכירות. במלים אחרות, בשלב מסוים אמורות ההכנסות מישראל להירשם בישראל ולא בדבלין, ותהליך דומה אמור להתבצע בעשרות מדינות אחרות.

אלא שלפי הערכות, גם במקרה הזה לרשות המסים יהיה קשה לגבות מס אמת, מאחר שמסים גובים על הרווח ולא על ההכנסות, והמדינה תתקשה לקבוע מה התרומה של החברה המקומית לרווח של החברה כולה, כך שהוא יכול להיעלם למקומות אחרים בעולם.

בגוגל מסרו בתגובה כי החברה משלמת מסים לפי החוק.

לאירופאים נמאס לשחק משחקים

האירופים הבינו את זה והחליטו להשית מע"מ על כל העסקות באינטרנט מאז 2015. גם בהקשר למס חברות לאירופים נמאס לשחק משחקים, ובצרפת ובריטניה, שאין לחשוד בממשלות שלהם בפרוגרסיביות כלכלית, החליטו לחוקק חוק שמטיל מס מחזור מיוחד של 2%-3% על חברות האינטרנט הגדולות.

במלים אחרות, ללא חקיקה מיוחדת, סביר להניח שמדינת ישראל לא תראה את הכסף שלה מחברות האינטרנט בזמן הקרוב. בשביל זה צריך שר אוצר וממשלה שמוכנים לעמוד מול פייסבוק למשל, שבעצם שולטת בנראות שלהם מול הציבור.

יואב קיש (צילום: Miriam Alster/Flash90)
יואב קיש (צילום: Miriam Alster/Flash90)

משה כחלון לא נראה כמי שמוביל מהלך לשינוי המצב. מי שכן מוכן להביע עמדה לעומתית הוא ח"כ יואב קיש מהליכוד, שאמר לנו השבוע, "לא יכול להיות שגוגל ופייסבוק לא משלמים מס הכנסה ולא מע"מ, בפרט בשוק הפרסום שהן מרסקות. אם החקיקה לא מספקת יכול להיות שגם בישראל צריך לעבור למודל של מס מחזור".

ח"כ קיש לא נרתע גם ממס על ציפור הנפש של הישראלים המכורים לקניות באינטרנט: "יכול להיות שמע"מ על החבילות מחו"ל ייקר את המוצרים לכולם, אבל אי אפשר להתמודד אחרת בכלכלה, לא מבחינת מיסוי ולא מבחינת תחרות לא הוגנת, ולכן המהלך הזה מתבקש".

באופן טבעי, חברות האינטרנט נהנות מרוח גבית של עורכי הדין המובילים מהשוק הפרטי: גולדפרב-זליגמן מייצגים את גוגל, והרצוג-פוקס-נאמן את פייסבוק. שניהם סירבו להתראיין לכתבה זו.

עו"ד דוד חודק, ראש משרד גרוס-קלייינהנדלר-חודק-הלוי-גרינברג ושות' (צילום: יח"צ)
עו"ד דוד חודק

מי שכן מוכן לדבר הוא עו"ד דוד חודק, העומד בראש המשרד שמייצג את אמזון, גרוס-קליינהנדלר-חודק-הלוי ושות'. לדבריו, גם אם החברות האלה מנצלות פירצות מס באופן מוגזם, צריך לטפל בהן בזהירות, אחרת ילכו למקום אחר. "הגישה שלי לחברות האלה, היא לא להציק להן יתר על המידה. אם עושים עלינו סיבוב ביתר צריך להגיע איתן למשהו מאוזן, בהסכמה, בשקט. לא חייבים להיות המדינה הראשונה שקופצת למים. תנו לאירופים, להם יש סיבות לקפוץ למים, לנו יש סיבות להיפך, לא להיכנס בהן בעוצמה יתרה, אלא להגיע איתן לפשרות שקטות וסגורות. לא צריך להיות חמור קופץ בראש. זה מבחינת התעשייה. לגבי אמזון אני לא אובייקטיבי, כי אני מייצג אותם אבל, המע"מ זה דבר שאפשר לסדר".

הוא מוסיף כי ממילא הנזקים למתחרים המקומיים לא נוראיים כל כך ומדגים: "ניקח את גוגל לדוגמה. שוק הפרסום בארץ נורא קטן בהשוואה לאירופה, סין או יפן. אבל אם גוגל תיקח כמה מאות מיליוני שקלים מחברות הפרסום, זה לא מה שיפיל אותן. הן עשו כסף טוב עד היום, אז עכשיו קצת פחות".

"תחרות לא הוגנת"

מנכ"ל איגוד הפרסום, יגאל בר-און, חולק על דעתו ובשיחה איתו אומר כי הפטור ממע"מ של חברות האינטרנט הופך את התחרות מולן ללא הוגנת. גם בגופי התוכן מביעים עמדה שונה מזו של עו"ד חודק. מנכ"ל קשת, אבי ניר, צוטט בעבר כאומר ש"גוגל ופייסבוק מאיימות על תעשיית התוכן כולה", לא פחות. יו"ר קשת, דרורית ורטהיים, אף אמרה בעבר שחברות הפרסום "הזרות" פועלות באופן פרטיזני ופוגעות באלפי משפחות.

מעבר לשאלת התחרות הלא הוגנת, עו"ד חודק טוען שלנוכחות של החברות האלה יש גם השפעה מיטיבה על תעשיית ההיי-טק המקומית: "יש להן מרכזי מחקר והרבה מאוד עובדים, אין שם חרושת ואין תשומות למעט השכר ודמי השכירות. מכל השכר הגבוה שהן משלמות לעובדים, המדינה מקבלת בחזרה מסים גבוהים משכר עבודה. מדינת ישראל נותנת לאינטל הטבות גדולות תמורת זה שהחברה הקימה מפעל גדול בקריית גת, מעסיקה עובדים בכירים ומייצאת את הסחורה שלה – זה בעל ערך למדינה".

אבל גוגל, פייסבוק ואמזון יושבות בתל אביב, ולא בקריית שמונה וקרית גת. אז אם רוצים לתת הטבות, למה לא לעשות את זה לפי חוק עידוד השקעות הון, ולדרוש מהן להקים מפעלים בפריפריה, כמו שדורשים מאינטל?

"אתה אומר המוצב העורפי במגדל אלקטרה (הכוונה למגדל שבו יושבת גוגל, הוא אומר כאן בציניות, ע.ש.), אבל החברות האלה לא מקבלות הטבות מס, הן לא מפעל מאושר כמו אינטל. הנוכחות שלהן חשובה ברמה אסטרטגית להיי-טק, שהוא הקטר של המשק. הן נותנות השראה למקומיים, ואם הן לא יהיו כאן הניקוד שלנו בעולם ירד".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עדיין ישראלים מתלהבים מגוגל ושאר חברות האינטרנט ולא מבינות שההכנסות שלן באות על חשבון חברות מקומיות. ככה זה כשחברת כנסת ששולחת דיוור ממניל צימפ ולא מחברה ישראלית והיא לא מבינה מה הבעיה ... המשך קריאה

עדיין ישראלים מתלהבים מגוגל ושאר חברות האינטרנט ולא מבינות שההכנסות שלן באות על חשבון חברות מקומיות. ככה זה כשחברת כנסת ששולחת דיוור ממניל צימפ ולא מחברה ישראלית והיא לא מבינה מה הבעיה עם זה.

עוד 2,071 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 19 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האיחוד קטן מסך חלקיו

כבר בערב הבחירות העריך גורם בימינה כי איילת שקד תתפטר מהכנסת אם הרשימה לא תגיע לשמונה מנדטים ● אתמול, אחרי היוודע התוצאות, כבר דיברו על שקד כ״בלון תקשורתי״ ● בשמאל, לעומת זאת, העבודה לא גדלה למרות האיחוד עם גשר - אך כן הצליחה לנגוס בשולי הבייס הימני במעוזים המסורתיים של הליכוד ● פרשנות

עוד 677 מילים

זמן להפרדת הדת מהמדינה

הבחירות הסתיימו, אנחנו בתקופה של אי ודאות, המערכת הפוליטית עסוקה בהקמת הקואליציה, אך זה הזמן שלנו לחשוב מעבר לרגע הנוכחי, על המשמעות שיכולה להיות לתוצאות המורכבות של הבחירות האלה.

1

הערבים הוכיחו את כוחם להשפיע על המערכת הפוליטית. עליה מתונה בשיעור ההצבעה הביאה לתוצאה משמעותית שתרמה תרומה משמעותית לכך שנתניהו לא הגיע ל-61 מנדטים. יתכן שעם האוכל יגיע גם התיאבון – הם יכולים להיות 15 וגם 17 מנדטים. הם גם יכולים להשפיע יותר.

אין סיבה שלא יהיו בקואליציה, וגם אם לא כולם שם – ודאי לא בל"ד – ירצו לשבת בממשלה, יש מספיק כוחות אחרים שמבינים את הפוטנציאל של שותפות חלקית בקואליציה או גוש חוסם. גם המודל של סגן שר, כמו ליצמן, כבר קיים.

2

יתכן שהחרדים איבדו את כוחם הסחטני. הכוח שלהם נבע כל השנים מהיותם לשון מאזניים, קובעי גורלות. אם הם לא לשון מאזניים, ואינם יכולים יותר או אינם רוצים עוד להצטרף לממשלת מרכז של כחול-לבן, המשמעות היא שהם בכיס של הליכוד והימין. אם הם בכיס של הימין, אין יותר שום סיבה לתת להם דיבידנד או להיכנע לדרישותיהם, שכן אין להם אופציה אחרת.

3

האפשרות של הקמת ממשלת אחדות חילונית היא גם האפשרות להפריד בין הדת למדינה, ובעצם לבטל את הצורך במפלגות חרדיות או דתיות. המפלגות האלה קיימות בגלל החיבור בין פוליטיקה לדת. את הזכות לחופש דת, ואת זכויות האזרח והאדם שלהם, באופן שוויוני ומלא, אפשר להבטיח גם בלי סקטוריאליות וסחטנות, אלא על בסיס ערכי משותף לכולנו.

במדינה שיש בה הפרדה בין דת למדינה, כאשר אין אפשרות לחקיקה דתית או לכפיה דתית, וגם לא לאפליה מטעמי דת, אין עוד קיום למפלגות דתיות, והציבור שלהם ישוחרר להצביע לפי נושאי חברה, כלכלה, בטחון, חינוך ובריאות.

המשמעות היא שגם בממשלה בלי חרדים צריך להימנע מפגיעה בהם – להיפך, זוהי הזדמנות להראות שהשיטה הדמוקרטית פועלת למען כולם, גם למענם.

4

ממשלת אחדות רחבה היא גם הזדמנות לשנות את שיטת הבחירות. זה אבסורד בימים אלה, של חדשנות וטכנולוגיות מידע משוכללות, שהייצוג שלנו במרחב הפוליטי יהיה כל כך דל, ויתמקד בשאלה ביבי או אנטי ביבי.

העובדה שאנו בוחרים רק פעם ב-4 שנים, בפתק אחד, למפלגה שלא ברור מה תעשה, היא תוצאה של מגבלות טכנולוגיות. היום, זכותנו וחובתנו להצביע ולהשפיע במגוון נושאים רחב, במהלך כל תקופת הכהונה של הנבחרים, וביכולתנו לבטא את המורכבות שלנו גם במרחב הפוליטי.

5

תוצאות הבחירות מחדדות את הטרגדיה הישראלית. פוליטיקה של זהויות והחלוקה של השבטים תביא אותנו לאסון ולסופה של המדינה. אי אפשר לנהל ולקיים כך מדינה, כאשר כל צד מחרים את חברו על רקע דת, גזע, לאום או מוצא ורקע חברתי אחר.

צריך לבטל את מערכות החינוך הנפרדות ולהתחיל מחדש, לגדל כאן ישראלים שווים, ולא "ערבים" "חרדים" "מתנחלים" ושאר השבטים הנפרדים שלנו, שכל אחד עסוק ולשנוא או להחרים את האחר.

6

אולי יהיה לנו רגע של חסד לגבש ולהעביר חוקה חדשה בישראל, לבטל את חוק הלאום הגזעני, לעגן את עקרון השוויון, ומתוכו להעלות את הפריון בישראל באמצעות החלת שוויון בעבודה ובשכר גם לחרדים ולערבים.

7

מדהים לראות את המעגלים של תוצאות הבחירות בהם החילונים הם לשון המאזניים. זה שינוי דרמטי. חילונים שיכולים אולי לכפות ממשלת אחדות ליברלית, ולתקן את המסלול העקום שבו מדינת היהודים הדמוקרטית-ציונית הפכה כמעט למדינת הלכה יהודית.

ד"ר יובל קרניאל, משפטן וחוקר תקשורת תרבות וטכנולוגיה. רקטור בצלאל לשעבר, ומרצה במרכז הבינתחומי הרצליה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מתכתב עם משהו שכתבתי לאחרונה באותו נושא: https://theleftanswers.co.il/%d7%94%d7%90%d7%9d-%d7%99%d7%a9-%d7%9c%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%93-%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%93%d7%aa-%d7%95%d7%9e%d... המשך קריאה

מתכתב עם משהו שכתבתי לאחרונה באותו נושא:
https://theleftanswers.co.il/%d7%94%d7%90%d7%9d-%d7%99%d7%a9-%d7%9c%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%93-%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%93%d7%aa-%d7%95%d7%9e%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%94-%d7%93%d7%99%d7%95%d7%9f-%d7%91%d7%9e%d7%95%d7%a9%d7%92/

עוד 482 מילים ו-1 תגובות

ח"כים מכחול-לבן: נעדיף אחדות עם נתניהו כראש ממשלה במקום בחירות נוספות

הח"כים הדגישו: "כן, למרות הנזק התדמיתי שייגרם לנו" ● בכירים בליכוד:" אם נתניהו ייכשל שוב בהרכבת הממשלה - נצא נגדו" ● אבו מאזן: "עמדתנו - נגד נתניהו" ● השר ביטן: "בגלל מצבו המשפטי של נתניהו, אין מצב שגנץ יהיה ראשון ברוטציה" ● ח"כ טרופר: "לא רואה מצב שנתניהו יהיה ראשון"

09:46 עריכה

עד השעה 8:06 נספרו בוועדת הבחירות המרכזית של הכנסת כ-111 אלף קולות מהמעטפות הכפולות. מהנתונים עולה כי כחול לבן, הליכוד וגם ימינה מקבלות אחוזים גבוהים יותר מאשר הממוצע הארצי. הרשימה המשותפת מקבלת נתונים נמוכים בהרבה ממה שקיבלה במעטפות הרגילות, וכך גם יהדות התורה. בנוסף, נתוני 208 קלפיות ברחבי הארץ טרם הוקלדו בוועדת הבחירות. עם זאת, עד כה אין שינוי בתמונת המנדטים.

09:39 עריכה

יו"ר העבודה לשעבר אבי גבאי לעמית סגל וירון דקל בכאן רשת ב': "הסיפור הוא לא המפלגה. הציבור לא מאמין למה שהוא רואה – הכאוס הזה הוא ממש סכנה לדמוקרטיה, שאנשים יאבדו את האמון שהמערכת הדמוקרטית עובדת בשבילם.

עוד אמר גבאי: "צריך לפתור את הסיטואציה – נתניהו וגנץ צריכים לשבת ביניהם ולהקים ממשלת אחדות ביניהם. הם לא צריכים את ליברמן. הם צריכים לומר לעצמם שהם שני המנהיגים שבחרו בהם הכי הרבה – קודם כל מקימים ממשלה, מפסיקים את הטירוף. אם אי אפשר להקים ממשלה – הדבר האחרון שצריך זה ליברמן כמתווך. הוא האיש הכי מסוכן בפוליטיקה ואם הוא מתווך, בסוף זה ייגמר ברוטציה בינו לבין ביבי".

גבאי גם סיפר למה לא פרסם את ההקלטה של נתניהו בהצעה לעבודה להיכנס לממשלה בראשות נתניהו והצהיר כי הקלטת לא ברשותו. "אני יכול לומר לכם בוודאות שהקלטת הזו לא הייתה פוגעת בנתניהו", אמר "היא הייתה מעבירה מנדטים מכחול לבן לליברמן. יש הרבה אנשים שהתלבטו בין כחול לבן לליברמן, והם היו עוברים לליברמן וכחול לבן הייתה נשארת עם 27-28 והעסק היה גמור".

"הקלטת הזאת לא ברשותי", הבהיר. "היא לא הייתה אמורה להיות מפורסמת. היא נועדה רק לכך כדי לוודא שמה שהובטח שם קורה. לא הובטחו שם לא תיקים ולא תפקידים".

09:29 עריכה

משה פייגלין לגלי צה"ל: "אני מאמין שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה. כמו במשחק שחמט, הוא יודע להקדים אחרים בכמה צעדים. משוכנע שיעמוד בהבטחתו למנות אותי לשר".

נתניהו ופייגלין בכפר המכבייה הערב (צילום: פלאש 90)
נתניהו ופייגלין בכפר המכבייה הערב (צילום: פלאש 90)
09:08 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) מגיב בערוץ הכנסת לטענת איילת שקד ש"הבלוק עוד לא סגור": "זו כותרת מיותרת, אמירה לא נכונה של איילת שקד. יש לאנשים דרישות וכשהן לא מתמלאות מאה אחוז, הם מפוצצים את הנגמ"ש".

09:04 עריכה

איילת שקד, לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב': "הצלחנו רק לשמר את מי שכבר הצביע עבורנו. לא הבאנו קולות חדשים. אני לא בטוחה שהרברפי היה מביא תוצאה טובה יותר". עוד אמרה שקד: "הייתי מעדיפה שהימין היה משיג 61 מנדטים, מה לעשות? אין לי שום בעיה שכחול לבן או שעמיר פרץ יצטרפו. זה עדיף מללכת לבחירות". 

09:02 עריכה

יו"ר סיעת כולנו לשעבר רועי פולקמן, שנחתך מרשימת הליכוד, עוקץ את ראש הממשלה אצל אילנה דיין בגלי צה"ל: "רוב מצביעי הליכוד מחפשים ממשלה שעוסקת בבריאות, לא ממשלה שעוסקת בתקיפות על התקשורת".

08:59 עריכה

נדב אייל בטוויטר: בתל אביב קיבל ליברמן 4.43% מהקולות הפעם. בבחירות הקודמות רק 1.38%. זאת אומרת צמיחה של 320%. הצמיחה שלו בכל המדינה ביחס לבחירות הקודמות הייתה בכ-80% (5 מנדטים ל-9).

08:55 עריכה

יקי אדמקר מוואלה מדווח: חלק מראשי מפלגות הימין צפויים לדרוש בפגישה עם נתניהו לחתום על מסמך שבו יופיעו קווים כללים להסכמים קואליציונים, בתמורה ל"בלוק" שהוא מבקש להוביל מול גנץ ואחרים.

08:48 עריכה

שר התקשורת דוד ביטן, אצל אילנה דיין בגלי צה"ל: "אם 'הליכוד' תקים ממשלה ראשונה, כחול-לבן המתפוררת לא תישאר יחד. בגלל מצבו המשפטי של נתניהו, אין מצב שנסכים לרוטציה שבני גנץ ראשון בה".

ח"כ חילי טרופר (כחול-לבן), בתגובה לדברי ביתן: הרעש הזה מלמד על היסטריה. גם בליכוד מבינים שנתניהו הוא יותר עול מאשר דברים אחרים. אני לא רואה מצב  שנסכים לרוטציה כשנתניהו ראשון. תוהה האם יש רגע בו הוא אומר 'המדינה לפניי'".

08:27 עריכה
תושב ירושלים, בן 19, נעצר בחשד שמסר את תעודת הזהות שלו לחברו בן ה-17, כדי שישתמש בה בהליך הבחירות לכנסת. על פי החשד, חברו הגיע ביום הבחירות לקלפי במרכז ירושלים במטרה להצביע, והזדהה באמצעות תעודת הזהות שאינה שייכת לו.
08:26 עריכה

נתניהו לראשי הימין: "שהנשיא ייתן לגנץ את המנדט, שייתן לו להזיע – לא ייצא מזה כלום". ראש הממשלה אמר את הדברים במהלך פגישתו אתמול לעם בכירי מפלגות הימין.

בצלאל סמוטריץ' שאל אותו: "נניח מחר גנץ מקים ממשלה, אומר לך תהיה רוטציה, בתנאי שאתה בא לבד – מה אתה אומר לו?". נתניהו השיב: "אני אגיד לו שאנחנו גוש".

השר אופיר אקוניס הוסיף בישיבה כי "מפלגות טוטליטריות מחרימות את ראש הממשלה. זו הציניות הגדולה ביותר בפוליטיקה הישראלית. בעיקר על ידי מי שיש אצלם תקנון צפון־קוריאני".

ח"כ דוד ביטן אמר כי "המועמד שלנו לראשות הממשלה זה נתניהו. לא נחליף אותו רק בגלל שמפלגה אחרת שמה וטו. לא עשינו את זה מעולם ולא נעשה עכשיו. מציע שכחול לבן יירדו מהעץ".
08:17 עריכה

דיווח של עמית סגל מחדשות 12: איילת שקד אמרה שבלוק הימין של נתניהו "עוד לא סגור".

08:11 עריכה

מספירת 94.4% מהקולות עולה כי כחול לבן היא המפלגה הגדולה ביותר עם 32 מנדטים, אחריה הליכוד עם 31. מנדט נוסף לרשימה המאוחדת. 

 

 

08:08 עריכה

בני גנץ ועמיר פרץ חתמו על התחייבות להשבת החיילים החטופים. בכאן חדשות דווח כי בהתחייבות נאמר שכל ממשלה שישתתפו בה תציג תחילה תכנית מחייבת להשבת החיילים והאזרחים: לא יבוצע שום הסכם עם עזה בלי השבת הבנים תחילה.

08:00 עריכה

השרה גילה גמליאל (הליכוד), לדב גיל-הר בכאן רשת ב': "מי שיציב תנאים – האחריות לבחירות שלישיות תהיה עליו. אני לא רואה שום סיבה לכך שמישהו יחליף את נתניהו, אף אחד לא יכתיב לנו. יש לנו כללים מסודרים, חוקה ובחירות".

07:58 עריכה

ח"כ שרן השכל (הליכוד) ל"העולם הבוקר" בחדשות 13, על האפשרות לממשלת אחדות: "אנחנו מבינים שאלה רחשי הציבור, אנחנו מקבלים את התוצאות ומושיטים את היד לליברמן ולכחול לבן – בואו לדבר".

07:55 עריכה

ח"כ יבגני סובה מישראל ביתנו בריאיון לדב גיל-הר ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב': "לפני ארבעה חודשים אמרו לנו בליכוד שאנחנו עם איימן עודה ועכשיו אומרים שאנחנו מהמחנה הלאומי. אם הם רוצים לשבת עם המפלגות החרדיות זו בעיה שלהם, שלא יבואו אלינו בטענות. אני פונה לליכוד – תתחילו להתייחס ברצינות למה שליברמן אומר".

07:51 עריכה

היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון אמר כי "במוקדם או במאוחר" בישראל תקום ממשלה חדשה, למרות שהוא מחבב את ראש הממשלה בנימין נתניהו – כך דווח הלילה (חמישי) ב"פוליטיקו". נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פיטר את בולטון מתפקידו בשבוע שעבר, ברקע חילוקי דעות בין השניים בין היתר בנושא איראן.

בולטון ונתניהו (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית, פלאש 90)
בולטון ונתניהו (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית, פלאש 90)
07:47 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מסרה כי ספירת המעטפות הכפולות, שהחלה אמש, נמשכת. "הפעם מדובר בכמות הגדולה ביותר מאי פעם, כ-28,0000 מעטפות כפולות. ספירת הקולות תארך זמן, כולל ספירה, הקלדה, הצלבת התוצאות ובדיקה מדוקדקת שלהן".

07:44 עריכה

אבו מאזן על הבחירות בישראל: "עמדתנו – נגד נתניהו". דבריו של אבו מאזן באים שעות ספורות לאחר ששר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, אמר כי הפלסטינים יהיו מוכנים לדיאלוג עם כל ראש ממשלה שייבחר בישראל. "לא משנה לנו מי יצליח להרכיב את הממשלה, אנחנו מוכנים לשבת עם כל מי שיחפוץ במשא ומתן", אמר אל-מלכי, שהצטרף לאבו מאזן לביקור בבירת נורבגיה, אוסלו.

 

 

07:28 עריכה

בכירים בליכוד: "אם נתניהו ייכשל בהרכבת הממשלה – רק אז ייצאו נגדו".  "אז גם תחלחל ההבנה למצביעי הליכוד והמתפקדים שניתן להרכיב ממשלת ימין – בהובלת הליכוד – ללא נתניהו", הוסיפו הבכירים.

בסביבת נתניהו יש מי שממליצים לו לקיים פריימריז מהירים על ראשות הליכוד – רק במקרה שירגיש כי מתגבש נגדו מרד במפלגה. המטרה של מהלך מסוג זה: לפרק מראש את המוקשים הפוטנציאליים שעלולים להופיע נגדו בהמשך. "זה דבר שנתניהו ישקול אותו, אבל בכובד ראש", העריכו בכירים בליכוד. "שכן יש בכך גם סכנה מאד גדולה לאחר שנתניהו נכשל פעמיים בלהביא שלטון".

07:09 עריכה

שני ח"כים מכחול לבן מצהירים: נעדיף אחדות עם נתניהו על בחירות נוספות. כוונתם של הח"כים, כפי שהסבירו להארץ, היא לחבירה לליכוד בראשות בנימין נתניהו. אחד מהם הבהיר שעמדתו אינה משקפת את עמדתם של ארבעת בכירי הרשימה, אבל העריך שהמהלך עשוי לעמוד למבחן נוסף בשבועות הקרובים אם יתברר שאלו שתי האפשרויות היחידות במשא ומתן הקואליציוני.

"אם נגיע לרגע האחרון והברירה תהיה בין הליכה לבחירות נוספות לבין שיתוף פעולה עם נתניהו, אני חושב שנצטרך לסגת מההתנגדות לנתניהו כאדם, למרות הנזק התדמיתי שייגרם לנו", אמר אחד מחברי הכנסת. "הליכה לבחירות היא דבר לא בריא לחברה בישראל ולא טוב לנו כמפלגה". הח"כ הוסיף ואמר: "מהלך כזה תלוי, כמובן, בתוצאות הסופיות של הבחירות, ובכל מקרה אסור לנו להתפשר ולאפשר לנתניהו לקדם את מהלכי החסינות".

בניגוד להתבטאויות האלה, בכחול לבן הבהירו בימים האחרונים פעם אחר פעם כי יו"ר הרשימה, בני גנץ, דבק בהחלטתו שלא לחלוק את שולחן הממשלה עם נתניהו, בשל כתב החשדות בעניינו, אף  שבכוונתו לקדם ממשלת אחדות עם הליכוד.

 

עוד 22 עדכונים

משבר נזילות חמור בכלכלה הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים

"רגע האמת" של טראמפ

הראיות לכך שמתקפת טילי השיוט ההרסנית נגד תשתיות הנפט האסטרטגיות של סעודיה, יצאה משטח איראן – הולכות ונצברות. נראה כי קרב הרגע בו ארה"ב וסעודיה ידרשו להצהיר על כך באופן רשמי.

זהו ללא ספק המבחן הגדול ביותר בפניו ניצב ממשל טראמפ, בתחום מדיניות החוץ. האמינות, ההרתעה והדימוי המעצמתי של ארה"ב במזה"ת, ובזירה הגלובאלית בכלל, מוטלים על הכף.

 מפת התקיפה בסעודיה, הפגיעות באתר עיבוד הנפט באבקיק (צילום: U.S. government/Digital Globe via AP))
מפת התקיפה בסעודיה, הפגיעות באתר עיבוד הנפט באבקיק (צילום: U.S. government/Digital Globe via AP))

למה? כי אינטרס הליבה של ארה"ב במזה"ת מאז מלחמת העולם השנייה – ההגנה על הפקת הנפט והזרמתו לשווקים הבינ"ל – ובת בריתה הגדולה במפרץ, ספגו מהלומה מהדהדת, עם השלכות על שוק הנפט הגלובאלי.

מתקפת טילי השיוט על סעודיה מעמידה במבחן את האמינות, ההרתעה והדימוי המעצמתי של ארה"ב במזה"ת ובזירה הגלובאלית בכלל

עכשיו, כל מדינות האזור והיריבות של אמריקה בעולם (סין, צפון קוריאה, רוסיה) מסתכלות על ארה"ב, בוחנות את מהלכיה וממתינות לראות מה תעשה.

מה הן ראו עד עכשיו? שההרתעה של ארה"ב מול איראן ודימוי נחישותה להישאר במזרח התיכון בכלל, כבר חבוטים ושחוקים. זאת, על רקע שורה של התפתחויות בשנה החולפת: החל מהחלטת טראמפ לצמצם את נוכחות הכוחות האמריקאים בסוריה ובאפגניסטן; עבור דרך היעדר תגובה לפעולות החבלה האיראניות במכליות ובתשתיות נפט במהלך מאי; וכלה בביטול התקיפה בעקבות הפלת המל"ט האמריקאי ביוני.

איומי בולטון כי ארה"ב תגיב באמצעות unrelenting force"" על פרובוקציות איראניות, הסתיימו בהטלת סנקציות, שיעילותן מוטלת בספק, על ח'אמנהאי. ואם לא די בכך, בולטון עצמו נזרק לבסוף מתפקידו על רקע גישתו הלוחמנית והחשש שיגרור את ארה"ב למהלכי כוח ומלחמה מהם טראמפ סולד.

תעוזתה של איראן על ציר הזמן עלתה ביחס ישיר והפוך לנרפות התגובות האמריקאיות, בתהליך שהביא לאקט המלחמתי הישיר נגד סעודיה משטח איראן עצמה – תקדים החורג מ"המלחמה הקרה" שניהלו השתיים עד היום.

תעוזת איראן על ציר הזמן עלתה ביחס ישיר והפוך לנרפות התגובות האמריקאיות, בתהליך שהביא לאקט המלחמתי הישיר נגד סעודיה משטח איראן עצמה – תקדים החורג מ"המלחמה הקרה" שניהלו השתיים עד היום

תגובת הממשל וטראמפ ל"אצבע בעין" שהכניסה טהראן לוושינגטון, בזמן שמקרון מנסה לתווך וטראמפ מתחנן לפגישה עם רוחאני באו"מ – מסתמנת, פעם נוספת כחלשה.

ארה"ב מצטיירת כמי שמורחת זמן סביב בדיקת האחראים לירי הטילים, הפנטגון מדליף כי הוא מתנגד לתגובה לא זהירה שעלולה להוביל למלחמה, וטראמפ מצהיר כי הנחה להטיל סנקציות נוספות על איראן. שוב, נראה כי ארה"ב מבססת את מנופי הלחץ שלה על סנקציות בלבד ללא איום צבאי אמין.

האיראנים, מזהים את ההיסוס האמריקאי ו"מנגנים" על החשש של טראמפ מהסלמה רחבה. באופן מתריס, איראן פרסמה כי העבירה לארה"ב מסר, דרך שוויץ, כי היא "תגיב מיידית" נגד כל פעולה נגדה, ותגובתה לא תוגבל ל"מקור האיום".

האיראנים, מזהים את ההיסוס האמריקאי ו"מנגנים" על חשש טראמפ מהסלמה רחבה. איראן פרסמה בהתרסה כי העבירה לארה"ב מסר, דרך שוויץ, כי "תגיב מיידית" נגד כל פעולה נגדה

בשורה התחתונה, תגובה אמריקאית, בדמות גיבוש קואליציה, סנקציות ואפילו תגובה קינטית רופסת או תקיפת סייבר נסבלת, ינחיתו מכה קשה אולי אנושה לדימוי העוצמה האמריקאי, באופן דומה לקו האדום של אובאמה בסוריה, רק על סטרואידים.

תגובה חלשה תחזק את תחושת בנות בריתה של ארה"ב כי הן נותרו לבדן מול מדיניות איראנית אגרסיבית יותר ויותר, בתימן, ישירות מול סעודיה,  בלבנון, בסוריה ובעיראק מול ישראל. מדינות המפרץ עלולות לבחור במהלכי נסיגה מהשותפות עם ארה"ב ובניסיונות לפייס איראן. האמירויות כבר עשו את זה עוד לפני התקיפה האחרונה, על רקע ירידה באמון במשענת האמריקאית.

בתנאים אלה, לא נותר אלא להזדהות עם מה שכותב סטיבן קוק היום ב'פוריין אפיירס': "אם טראמפ לא יגיב צבאית נגד איראן, ארה"ב צריכה לארוז את הפקלאות וללכת הביתה".

 

אלוף משנה במילואים אודי אבנטל. עמית מחקר במכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הרצליה. מתעניין במזרח התיכון, בזירה הבינלאומית ובזיקות ביניהם, באתגרים ואיומים צבאיים, בטחוניים ומדיניים ובהתמודדות מולם, במודיעין, במדיניות ובאסטרטגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 525 מילים
גיא זהר גיא זהר

״נציג הליכוד מילא מאות פתקים במעטפות״

חשיפה בלעדי לזמן ישראל: אלמוני הגיע לקלפי בפרדיס, הציג את עצמו כ"נציג ועדת הבחירות" והרחיק מהקלפי את מרבית המשקיפים - בזמן שנציג הליכוד שנשאר בתוך הקלפי ניסה לזייף את ההצבעה

נסיון לזייף קולות באחת הקלפיות בישוב פרדיס נמנע ברגע האחרון – כך נודע לזמן ישראל.

"בתחילת הערב הגיע אדם שהציג את עצמו כ'נציג ועדת הבחירות המרכזית'", מספר נציג של אחת המפלגות בקלפי. "זה נראה מוזר, כי בקלפי היה כבר נציג של ועדת הבחירות (׳נציג טוהר בחירות׳) שלא הכיר אותו ולא ידע שהוא אמור להגיע לשם. בקלפי היו נציגים של חמש מפלגות – הליכוד, הרשימה המשותפת, כחול-לבן, ישראל ביתנו והמחנה הדמוקרטי.

״בשלב מסויים, בסביבות שמונה בערב, האלמוני ביקש מכל נציגי המפלגות לצאת מהקלפי 'לצורך תדריך'. הנציגים של שתיים מהמפלגות יצאו מהקלפי, וכך גם מזכיר הקלפי ונציג ועדת הבחירות האמיתי. ואולם, לתדהמתי, נציג הליכוד נשאר בתוך הקלפי, באישורו של אותו 'נציג ועדת הבחירות' האלמוני״.

״כשאני ונציגה של מפלגה נוספת ראינו שנציג הליכוד נשאר שם והקלפי נשארת בלא השגחה נוספת, דרשנו להיכנס פנימה אבל הוא דחף אותנו החוצה בכוח וניסה לנעול את הדלת", מספר הנציג.

"למרות נסיונות להיכנס, נותרנו בחוץ ובמשך הרבה זמן – כשבכל הזמן הזה הוא היה בפנים עם נציג הליכוד. בסופו של דבר, אני ונציגת המפלגה נוספת הצלחנו להיכנס פנימה.

"ושם, בפנים, ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

נציג הליכוד לא חזר אחר כך לקלפי, וגם אותו "נציג ועדת הבחירות" המזוייף נעלם מיד אחרי המקרה. נציגי המפלגות הגישו תלונה במשטרה והנציג (האמיתי) של ועדת הבחירות המרכזית דיווחו על המקרה לוועדה.

מוועדת הבחירות המרכזית אישרו את הפרטים לזמן ישראל ומסרו כי האירוע נמצא בטיפול.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 258 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 36 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מרכיבים קואליציה כל התרחישים האפשריים

תוצאות הבחירות המסתמנות הותירו את המערכת הפוליטית והציבור הישראלי מבולבלים מאי-פעם ● נכון לעכשיו, נדמה שהכל פתוח - החל מזהותו של ראש הממשלה הבא ועד להרכב הקואליציה ● אבל למעט ראש הממשלה נתניהו, נראה כי לאף אחד אין אינטרס לגרור את המדינה למערכת בחירות שלישית בשנה

עוד 953 מילים

דעה עם הראש בקיר

במדינת האין-חוקה, אין-אכיפה, אין-אלוהים - הרבה יותר קל לדבר על "העידן שאחרי-ביבי" ולהבטיח ש"אפשר אחרת", בלי להגיד כיצד

בסבב תכניות הבוקר, שכתשו את הכלום שהיה בלילה, התראיין גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. התחזית (המבעיתה) שלו הייתה: הולכים לסיבוב בחירות שלישי, אחרי שנתניהו יפנים שזמנו עבר וייבחר מנהיג חדש לליכוד.

אולמרט תיאר את המערכת הפוליטית ואת הדחת נתניהו באופן שהזכיר לי איך סיינפלד תיאר פעם כיצד מפילים מכונה למכירת ממתקים: מנדנדים אותה אחורה-קדימה שוב ושוב, בכל פעם עוד קצת, עד שבסוף היא נופלת. בדחיפה הראשונה זה לא ילך והמכונה תישאר נטועה במקומה.

הגישה האולמרטית, שבאופן מבהיל אוחזת בעוד ועוד אנשים, מתייחסת לדמוקרטיה כניסוי מדעי רב-שלבי, במקום כאל שיטת בחירות שנסמכת על רוב בסיבוב הראשון, פעם בארבע שנים.

הגישה הזאת מחזירה אותי לרגע אל אחת ה"טראומות" המביכות מימיי בצבא. במהלך הטירונות נדרשנו לעבור מסלול מכשולים, אבל בכל פעם שהגעתי אל "הקיר" – התחנה שבה מאיצים לעבר קיר כדי להיאחז בו גבוה מספיק ולטפס לצדו השני – נתקעתי בו כמו מסמר, ולא הצלחתי לקפוץ מעלה.

כולם כבר השלימו את המסלול, ורק אני המשכתי לרוץ בכל פעם מחדש. בניסיון לעזור לי עודדו אותי החיילים והמפקדים לנסות שוב ושוב. לכל סיבוב הגעתי עייף ומרוט יותר, ובכל פעם נתקעתי בקיר חזק ונמוך יותר, ובכל זאת לא עברתי. היה לי כוח רצון, והייתה לי מהירות, אבל הטכניקה הייתה מחורבנת.

ישראל תקועה כבר שנים בקיר אימתני, ובמקום להחליף את הטכניקה, היא לוקחת בכל פעם כמה צעדים לאחור, ורצה בכל הכוח כדי לנסות ולעבור את הקיר.

המחשבה האווילית ש"הפעם" נתגבר על הקיר ונצא מהצד השני עם ניצחון מובהק – אם רק נצא כולנו להצביע, אם רק נאמין באמת באמת בכוחנו, אם רק נגייס את כל התקוות המפעימות – פשוט לא מוכיחה את עצמה.

ולמרות הייאוש שמתקבל בהאנג-אובר של היום שאחרי, לאף אחד אין אומץ להתייצב מול הקיר ולהוריד אותו באבחת גרזן.

אף אחד מהמועמדים שחדרו לחיינו בשנים האחרונות לא מדבר על שינוי שיטת הממשל, על העבודה הרצינית שיש לעשות כדי להשיב את האמון במערכת הפוליטית, או על מתווה בחירות אחר, שבו יש מנצח ומנוצח

הציבור דווקא משתף פעולה עם הפטליות של הקיר. הוא מבין ששיטת הבחירות היא בלתי-נסבלת ומכיל אותה בהבנה בכל פעם מחדש: נותן כוח לקבוצות סקטוריאליות, מחלק את המנדטים בתוך הגוש, ויוצר שוויון אסטרטגי שלא מאפשר להחליף את ראש הממשלה, אבל גם לא ממש מעניק לו את האמון הנדרש.

אפשר להפיל את האשמה על נתניהו, האיש שממקסם חוליים ומנצל את פחדי-הציבור עד זרא. אולי משום כך אולמרט מייחל להכרעה ברורה בסיבוב השלישי, אי-שם אחרי ינואר, בלי ביבי השד הנורא. אבל האמת היא שאין כל סיבה שהדד-לוק לא יישאר גם אחרי שנתניהו יפרוש לטפל בענייניו המשפטיים.

בשיטה הפרלמנטרית הקיימת, כמעט אף פעם לא יודעים בוודאות מי ניצח ומי הפסיד אחרי שהקלפיות נסגרות. בדיוק כפי שכאשר מטפסים על קיר תמיד קיים הסיכוי שעם עוד קצת מאמץ באצבעות, נמתח את הידיים עד הקצה ונצליח לעבור, רגע לפני שנחליק בחזרה למטה.

מעניין שאף אחד מהמועמדים הגיבורים שחדרו לחיינו בשנים האחרונות לא מדבר באופן אקטיבי על שינוי שיטת הממשל, על העבודה הרצינית שיש לעשות כדי להשיב את האמון במערכת הפוליטית, או על מתווה בחירות אחר, שבו יש מנצח ומנוצח, גם אם הפערים קטנים מאוד.

מדי פעם מישהו משליך אמירה אגבית ובלתי-מחייבת בנושא, אבל ברור שאף אחד לא באמת מתכוון ללוות אותה במעשים. בטח שלא בתכנון לטווח ארוך.

במדינת האין-חוקה, אין-אכיפה, אין-אלוהים – הרבה יותר קל לדבר על "העידן שאחרי-ביבי" ולהבטיח ש"אפשר אחרת", בלי להגיד כיצד.

טוב, אולי זה יקרה אחרי הסיבוב השלישי.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות

החיים על פי ביטן "הבחירות לא זויפו ולא נגנבו, עזוב אותך"

תני גולדשטיין בילה אתמול בחמ"ל של ועדת הבחירות המרכזית, יחד ח"כ דוד ביטן מהליכוד ● בניגוד לטענות הליכוד לכל אורך הקמפיין, ביטן אמר כי אין לו כל חשש לזיופים: "תרדו ממני עם זה. בוא, חלאס, שב, שתה קפה" ● הנשיא ריבלין התמוגג מאחוזי ההצבעה ● ומדוע הוועדה בחרה להסתיר מהציבור את נתוני ההצבעה בזמן אמת בקלפיות השונות

עוד 1,113 מילים

תחבורה אווירת משבר ברכבת הקלה: שכרה את יועץ התקשורת של גנץ

נת"ע, שבונה את הרכבת הקלה בגוש דן, נקלעה לסחרור עם עזיבת המנכ"ל לפני ארבעה חודשים ● מאז הודיעו בכירים נוספים על עזיבתם ● רצף האירועים הזה כנראה הלחיץ את יו"ר הדירקטוריון, שהחליט לשכור את יועץ התקשורת רונן צור

דירקטוריון נת"ע, שבונה את הרכבת הקלה בגוש דן, שכר את שירותי יועץ התקשורת רונן צור. מדובר בצעד שנוי במחלוקת מפני שלנת"ע כבר יש מערך הסברה ודוברת, ולא ברור מדוע צריך לשלם מכספי ציבור גם ליועץ חיצוני.

צור, שייעץ בבחירות לבני גנץ (ועוד קודם לכן שימש כקמפיינר של כחול-לבן בבחירות שנערכו באפריל), נחשב לאחד מיועצי התקשורת היקרים בשוק, אם כי גורם המעורה בפרטים אומר שהוא "עשה מחיר" לנת"ע, ומספק את שירותיו בתעריף ש"לא משתווה לסכומי העתק שרצים במערכת הפוליטית", כהגדרתו.

הפנייה לצור מבטאת את אווירת המשבר שאליו נקלעה נת"ע, וכנראה גם את רצונו של יו"ר הדירקטוריון, רם בלינקוב, לשפר עמדות בחזית התקשורתית.

רם בלניקוב (צילום: Flash90)
רם בלניקוב (צילום: Flash90)

החברה נכנסה לסחרור כשהמנכ"ל המוערך, יהודה בר-און, עזב לפני כ-4 חודשים בעקבות מאבקי אגו וסמכויות עם בלניקוב.

העזיבות הללו תופסות את החברה במצב רגיש, תוך כדי עבודה על מכרזים וחוזים מורכבים, וכשהמועד המוצהר לנסיעת הבכורה של הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן – אוקטובר 2021 – כבר נראה מעבר לפינה

אלא שזו הייתה רק תחילתו של אירוע מתגלגל: לאחר התפטרותו של בר-און שלחו 10 סמנכ"לים בנת"ע מכתב לשרי האוצר והתחבורה והפצירו בהם להחזיר אותו לתפקיד (צעד שמשמעותו בפועל היא הדחתו של בלינקוב).

בלינקוב, בלשון המעטה, לא אהב את הפנייה הזו, ומכאן זה רק הלך והסלים.  בשבועות האחרונים שורה של בכירים בחברה הודיעו על עזיבתם: היועצת המשפטית ומזכירת החברה עו"ד טל דגן, סמנכ"ל המשאבים שרון וולפר, המשנה למנכ"ל שי יפתח, וסמנכ"ל התכנון ניר קוגל.

העזיבות הללו תופסות את החברה במצב רגיש, תוך כדי עבודה על מכרזים וחוזים מורכבים, וכשהמועד המוצהר לנסיעת הבכורה של הקו האדום של הרכבת – אוקטובר 2021 – כבר נראה מעבר לפינה.

לפי דיווח ב"גלובס", בישיבת דירקטוריון שנערכה בשבוע שעבר התבטא מנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, בחריפות כלפי המנהלים הנוטשים, ואף שיגר לעברם איום מפורש.

לפי "גלובס", אמר קוינט "אם מישהו כאן מתכוון לעזוב כדי להשאיר מאחוריו אדמה חרוכה, שלא יחשוב שזה לא יובא בחשבון אם הוא ינסה לקבל עבודה בחברה ממשלתית אחרת".

רצף האירועים הזה כנראה הלחיץ את בלינקוב וחברי הדירקטוריון, ודחף להחלטה לשכור את שירותיו של צור. כך נוצר מצב מוזר שבו הדירקטוריון למעשה מתנהל בנפרד מהחברה עצמה מבחינה תקשורתית, וכל זה בעת שוועדת איתור מטעם הדירקטוריון ממיינת מועמדים לתפקיד המנכ"ל.

רונן צור, אגב, הרבה להתראיין בימים האחרונים בענייני הבחירות.

בקשה להתייחסות לדברים הועברה לדוברות נת"ע, אך לא התקבלה תגובה.

הדברים הבאים נמסרו ממשרדו של רונן צור: "נת"ע עוברת בתקופה האחרונה אתגרים משמעותיים, במספר מישורים, המחייבים היערכות ראויה. צירפנו יועץ אסטרטגי מוביל בהתאם לכללי רשות החברות הממשלתיות, כפי שנעשה בעשרות חברות. שכר הטרחה עומד על 18,000 שקל בחודש".

עוד 392 מילים

בחירות 2019 ברשימה המשותפת מודים לנתניהו

חברי הרשימה המשותפת חגגו אתמול את הניצחון בקלפי, ובעיקר את הניצחון על ראש הממשלה ● "בעוד שנתניהו חשב שהאמירות שלו ישכנעו מספר גדול יותר מהתומכים שלו ללכת להצביע לו, הן למעשה עזרו לנו" ● כעת יש השואפים שם להשתלב בהנהגת המדינה, ומקווים שבני גנץ לא יפסול אותם על הסף

עוד 676 מילים

בנימין נתניהו, איילת שקד, נפתלי בנט, בצלאל סמוטריץ' - ואפילו עמית סגל אשמים: במפלגת הימין הקיצונית עוצמה יהודית מתקשים לקבל את הכישלון בבחירות, ויורים לכל הכיוונים ● ג'ייקוב מגיד בילה את הלילה במטה המפלגה שניסתה להיכנס לכנסת עם מצע גזעני במיוחד - ונשארה ככל הנראה בחוץ

עוד 607 מילים

רבנים בניו יורק נאבקים על ארון קודש נדיר בשווי 2 מיליון דולר

ארון קודש ייחודי שנבנה במחנה עקורים מעסיק כעת את בית המשפט בניו יורק ● הרב שהחזיק בו העמיד אותו למכירה פומבית ● בנו של הרב שהביא את הארון מגרמניה לא ממש אהב את זה ● "נרמז כי התביעה הזו היא סביב כסף, וזה שגוי לחלוטין! העניין הוא להבטיח גורל ראוי לארון"

עוד 943 מילים

ישראל נקלעה למשבר הפוליטי המסובך ביותר בתולדותיה

על פי תוצאות המדגמים, אלה בחירות שבהן אף אחד אינו יכול לממש את ההישג שלו ● ליברמן התחזק אבל אינו נחוץ להקמת ממשלת אחדות ● החרדים התחזקו אבל אינם מספיקים לנתניהו לשימור ממשלתו ● המשותפת התחזקה אבל אף אחד לא רואה בה שותפה לגיטימית ● במציאות שנוצרה, קשה לראות כרגע פתרון ● פרשנות

בשעה 3:15 לפנות בוקר עלה בנימין נתניהו על הבמה בגני התערוכה, באולם ריק למחצה, וסימן גבולות גזרה.

נתניהו הבין שנוצח בבחירות הללו, או לפחות לא עמד במשימת ה-61 על פי תוצאות המדגמים. הוא הבין שאין לו ממשלה בלי כחול-לבן, בדיוק כפי שאין לכחול-לבן ממשלה בלי הליכוד. ואם זה לא היה ברור לבני גנץ, נתניהו הודיע לו שאין לו שום אופציה בלעדיו כי אי אפשר להישען על ממשלה עם "המפלגות הערביות שמהללות מחבלים".

במלים אחרות: מעל הבמה החל ראש הממשלה במשא ומתן עם תנאים מוקדמים. "אני הוא השותף שלך, לא יעזור לך כלום", הוא שידר לגנץ. וגם: המפלגות החרדיות הן השותפות הטבעיות שלי ולא יעזור ללפיד כלום. אני רוצה שכל המפלגות הציוניות יהיו בפנים. ליוסי ביילין זה כבר הזכיר את ממשלת האחדות של 1984, שמנתה 97 חברי כנסת, "וזה לא מתאים לדמוקרטיה".

התרוממות רוח לא הייתה אתמול בגני התערוכה, אבל גם לא אצל גנץ. ככה בדיוק נראה תיקו מקסיקני: כל אחד מחזיק בידיו אקדח, אבל אף אחד לא יכול לירות בלי להיפגע.

גנץ וחבריו למדו את הלקח מהפארסה אחרי הבחירות באפריל, ועכשיו גילו אחריות ובגרות רבה יותר ולא עשו מסיבות ניצחון לפני תוצאות האמת. בניגוד לנתניהו, הדילמה שלהם עצומה ברגע זה. נתניהו הפנים שהוא צריך אותם. הם צריכים להבין שהם לא יכולים לקבל את הליכוד בלעדיו.

אביגדור ליברמן הציע אתמול לנשיא ראובן ריבלין להזמין את נתניהו וגנץ לארוחת צהריים בבית הנשיא ביום שישי הקרוב, כדי לכפות על השניים ממשלת אחדות. לשם כך צריכה כחול-לבן להתנער מכל הנרטיב שדבקה בו בבחירות, ולפיד ויעלון יצטרכו לשבת בממשלה עם מי שמרחף מעליו כתב אישום בשלושה תיקים. אם זה יקרה, לכחול-לבן לא יהיה שום ערך.

יאיר לפיד ביקש אתמול מכולם סבלנות. הוא רוצה שתהליכים יבשילו. במלים אחרות, הוא רוצה שהליכוד יגרש את נתניהו כדי שתוכל לקום ממשלת אחדות בלעדיו. גם זה לא יכול לקרות, כי בליכוד לא עושים דברים כאלה, גם אם רוצים.

נתניהו אמר אתמול בנאומו כי ידענו "לעמוד יחד מלוכדים". המסר מכוון בעיקר לעתיד הקרוב. בליכוד יודעים היטב כי מי שישבור את השורה וירים את נס המרד יפגע בעצמו. אפשר לקטר ולקלל את נתניהו, אבל רק בדלתיים סגורות. באוויר הפתוח זה מסוכן.

אלה בחירות שבהן אף אחד אינו יכול לממש את ההישג שלו. ליברמן קיבל לפי הסקרים שמונה מנדטים וזה יפה, אבל הוא לא לשון מאזניים. אין לו אופציה להקים ממשלה עם השמאל, ואם תקום ממשלת אחדות בין כחול-לבן והליכוד, הם יכולים להשאיר אותו בחוץ.

החרדים הגבירו את כוחם, אבל גם הם אינם לשון מאזניים, כמו שהיו פעם. הימין והשמאל התרסקו. ימינה ציפתה לדו-ספרתי וקיבלה מפלגה קטנה שמתפצלת לשתי סיעות לפחות.

המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר מגדרות בסקרים עשרה מנדטים. הערבים רשמו הישג מצוין, אבל הם מחוץ למשחק. כמו החרדים, הם תמיד יוכלו להתגאות בעלייה מנדטים למרות ההסתה, ואולי דווקא בגללה.

זה אולי המשבר הפוליטי המסובך בתולדות המדינה. אני לא רואה לו פתרון. כל אפשרות כמעט ואינה מתקבלת על הדעת. לפי המדגמים, אין אפשרות לממשלה רחבה, ואין היתכנות לממשלה צרה, מימין או משמאל. הנשיא ריבלין יכול להבטיח שיעשה הכול שלא יהיה סיבוב בחירות שלישי, אבל גם כוחו מוגבל. רק ראש יצירתי יעזור כאן, כדי לרבע את מעגל הקסמים. במהלך הלילה לא שמעתי איזה רעיון פורץ דרך.

עוד 490 מילים

כחול לבן עולה ל-33 מנדטים, הליכוד עם 32. תיקו בין הגושים

פרץ חוזר על הבטחתו: "לא נשב עם נתניהו. חבל על הטלפונים" ● ראשי סיעות הימין התחייבו על בלוק ימין אחד בהובלת נתניהו ● 91% מהקולות: כחול לבן מובילה, המשותפת התחזקה ● ליברמן: "נשב רק עם הליכוד וכחול לבן, אם זו לא כוונת גנץ ונתניהו – שלא יתאמצו להתקשר"

עוד 47 עדכונים

גם נתניהו וגם גנץ מכריזים כי יפעלו להקמת ממשלת אחדות

מדגמי הערוצים מנבאים 13-15 מנדטים לרשימה המשותפת ● איימן עודה: ההסתה של נתניהו הוציאה את הערבים לקלפיות ● אחוז ההצבעה הסופי: 69.4% - עליה מהבחירות הקודמות ● מקורבי שקד לזמן ישראל: היא תפרוש אם ימינה תקבל פחות מ-8 מנדטים ● נשיא המדינה: "הצורך כרגע הוא לכונן ממשלה מהר ככל הניתן״ ● תוצאות אמת לא צפויות לפני רביעי בצהריים

עוד 70 עדכונים
סגירה