אמל אלסאנע אלחג'וג' (צילום: INF)
ד״ר אמל אלסאנע-אלחג׳וג׳ נאבקת למען שוויון בכל החזיתות

אני אישה, אני בדואית, אני ישראלית

ראיון

בגיל חמש החלה לרעות כבשים עם הגברים בכפר הבדואי שבו נולדה, כי לא היה בה צורך במטבח של אמה ● זה היה הצעד הראשון של ד"ר אמל אלסאנע-אלחג'וג' אל חיים רצופי פעילות חברתית - למען נשים בקהילה הבדואית, למען הקהילה הבדואית בישראל, ולמען ישראל שוויונית וצודקת ליהודים ולערבים ● "אני הרבה פעמים שואלת את עצמי מה קשה יותר - המאבק הפוליטי בישראל, או המאבק המגדרי בקהילה שלי?" ● ראיון מיוחד עם אישה מעוררת השראה

הרחק מרעיית הכבשים בישראל, שם הפכה לפמיניסטית בדואית בולטת, ד"ר אמל אלסאנע-אלחג'וג' עומדת כעת בראש רשת הפעולה של הקהילה הבינלאומית (ICAN) באוניברסיטת מקגיל במונטריאול, קנדה.

המסלול שלה אל העיר הצרפתית-קנדית הוא מסע אישי לא צפוי: לאחר שהייתה רועת צאן כילדה מוסלמית בת 5 מחוץ לכפר הבדואי צרוב השמש והרעוע שלה בנגב, היא קיבלה בסופו של תהליך את הדוקטורט שלה בעבודה סוציאלית במקגיל וכעת מדברת במספר רב של פורומים בינלאומיים, במקביל לעבודה לקראת פוסט-דוקטורט באוניברסיטת הארוורד.

אמל אלסאנע אלחג'וג' באוניבסיטת מקגיל במונטריאל ב-2018
אמל אלסאנע אלחג'וג' באוניבסיטת מקגיל במונטריאל ב-2018

"כשהייתי רועת צאן בשלב מוקדם של חיי, זה היה בגלל סבא שלי. אמא שלי אמרה שהיא לא צריכה אותי במטבח, אז סבא שלי אמר: 'אנחנו צריכים אותה כדי לרעות את הכבשים'. אז הקריירה שלי בתור מארגנת קהילה, הייתי אומרת, בתור מישהי שצריכה לארגן ולקחת אחריות, התחילה בתפקיד של רועת צאן", אומרת אלסאנע-אלחג'וג לזמן ישראל בראיון שנערך לאחרונה בבית קפה בשכונת נוטרדאם-דה-גרייס במונטריאול, שם היא מתגוררת עם בעלה והתאומים בני ה-17 שלהם.

"אני זוכרת את עצמי מתעוררת מוקדם בבוקר, לוקחת את 50 הכבשים, שלוש פרות וחמור, והיה לי את לוקסי הכלב, ויוצאת יחפה בבוקר כשהיה טל בחוץ. בבוקר עדיין לח ולאחר מכן, כל הקוצים הופכים להיות קשים יותר והייתי הולכת עליהם וזה היה נורא. זה לא קל", היא נזכרת בחוויות מעולם אחר.

אבל על אף שהיא מתגוררת מחוץ לישראל מאז 2012, אלסאנע-אלחג'וג' נחושה במחויבות שלה לקהילה הבדואית בישראל ולקידום זכויות המיעוט הערבי ושיתוף פעולה רחב יותר בין ערבים ליהודים.

"אני אולי בהפרדה פיזית מישראל, אבל מנטלית אני מאוד מחוברת אליה", אומר אלסאנע-אלחג'וג' בת ה-47.

אמל אלסאנע אלחג'וג' עם ג׳ים טורצ׳ינר, מי שהקים את ICAN
אמל אלסאנע אלחג'וג' עם ג׳ים טורצ׳ינר, מי שהקים את ICAN

"אין יום אחד שאני לא עוקבת אחרי החדשות מישראל ומנהלת דיונים בסקייפ עם ארגונים ישראלים על פיתוח האסטרטגיה הטובה ביותר להתמודדות עם נושא מסוים – בין אם מדובר בנושאים הקשורים לנשים, בניית חברה משותפת ומרחבים משותפים, קידום מערכת לימוד דו-לשונית בישראל ומתן אפשרות לאזרחים ישראלים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר יהודיים או ערביים או בתי ספר משותפים", היא אומרת.

ICAN, הארגון בו היא מכהנת כמנכ"לית, הוקם ב-1994 על ידי ג'ים טורצ'ינר, בנם של שורדי שואה, ונקרא במקור "התכנית למזרח התיכון בחברה אזרחית ובניית שלום של מקגיל". הוא מחבר בין ישראלים, פלסטינים, ירדנים וסורים הלומדים בבית הספר לעבודה סוציאלית של מקגיל, אשר חוזרים במהלך התכנית לשנה למולדתם, לקהילה שלהם, על מנת לעבוד בתחום עם אוכלוסיות בסיכון. נכון לעכשיו, אחד הפרויקטים כולל יהודים וערבים ישראלים בעיר המעורבת לוד, המשתפים פעולה לשיפור חייהן של שתי הקהילות.

לאחר שנאבקה במשך שנים רבות עבור בני הקהילה שלה, נחשבת אלסאנע-אלחג'וג' כמנהיגה בקהילה הבדואית בישראל וסמכות באשר למעמד של המיעוט הערבי ונשים בישראל. היא קידמה את השחרור של נשים בחברה הבדואית הנשלטת על ידי גברים; יצרה את ארגון הנשים הבדואי הראשון; היא המנהלת המייסדת של המרכז הערבי-יהודי לשוויון, העצמה ושיתוף פעולה; קיבלה מספר רב של פרסים הומניטריים בינלאומיים; ונכללה בקבוצה של 1,000 נשים שהיו מועמדות במשותף לפרס נובל לשלום ב-2005.

היא הקימה את ארגון הנשים הבדואי הראשון; היא המנהלת המייסדת של המרכז הערבי-יהודי לשוויון; קיבלה מספר רב של פרסים הומניטריים בינלאומיים; ונכללה בקבוצה של 1,000 נשים שהיו מועמדות במשותף לפרס נובל לשלום ב-2005

גם בזמן שהיא גרה בחו"ל, אלסאנע-אלחג'וג' הופכת את ישראל לחלק גדול מהמציאות שלה, לרבות הפוסט-דוקטורט שלה בהארוורד, שמתמקד באלימות מבוססת-מגדר – במיוחד נשים ערביות-ישראליות הנרצחות על ידי בעליהן או קרובי משפחה אחרים, והתגובה של הממשלה וארגוני נשים ערביות לבעיה.

אלסאנע-אלחג'וג' מספר שהיא מבקרת בישראל מספר פעמים בשנה.

אמל אלסאנע אלחג'וג', משמאל, עם אמה ואחותה
אמל אלסאנע אלחג'וג', משמאל, עם אמה ואחותה

"בכל פעם שעוזבים את ישראל ועושים זום-אאוט, רואים את הדברים אחרת", היא אומרת. "אבל החזון שלי נותר קבוע. זה תמיד היה ותמיד יהיה הדרך ליצור מרחב משותף עבור פלסטינים ויהודים ישראלים לחיות יחד בישראל על בסיס שוויוני עם הבנה משותפת". במהלך הריאיון, אלסאנע-אלחג'וג' משתמשת פעמים רבות במונחים 'פלסטינים', 'ערבים ישראלים' ואפילו 'פלסטינים ישראלים' לתיאור אותה אוכלוסייה.

ב-1997, בשהות הראשונה שלה מחוץ לישראל, אלסאנע-אלחג'וג' בילתה שנה במונטריאול לאחר שנבחרה בתור עמיתה בתכנית ICAN. החיים בקמפוס ומחוצה לו השפיעו עליה.

היא נזכרת כיצד זמן קצר לאחר שהגיעה לעיר בה חיים בעיקר דוברי צרפתית, היא עלתה לאוטובוס מקומי לראשונה, והראתה לנהג את כתובת היעד שלה, וביקשה ממנו להגיד לה מתי לרדת.

"הנהג הסתכל עליי ואמר 'French!'", היא מספרת. "הסתכלתי עליו ואמרתי, 'English', משום שלא ידעתי צרפתית. הייתי מאוד לחוצה כי האנגלית שלי הייתה בסיסית באותה תקופה, הייתי לבד וזו היתה הפעם הראשונה שלי מחוץ לישראל".

"ניסיתי לתקשר אבל הוא לא היה מוכן לעזור. הוא ממש סירב לשתף פעולה ואמר 'French!' ועניתי, 'אני לא מדברת צרפתית'. ואז, פתאום, בלי שידעתי מה הצעד הבא שלי, שמעתי ברקע ילדה צעירה אומרת משהו לאמא שלה בעברית.

"קפצתי מול אותה אישה ושאלתי אותה בעברית אם היא יכולה לעזור לי. זו היתה הפעם הראשונה שהרגשתי שעברית, אותה דיברתי באופן שוטף אחרי שלמדתי אותה מאז כיתה ג', היתה השפה שאני שייכת לה, שהיא חלק מהתרבות שלי, החברה והכל. כך, עבורי, זו היתה חוויה מעניינת".

שלא לדבר על האופן בו ממשיך הסיפור.

"אותה אישה לקחה אותי לכתובת הנכונה והזמינה אותי לבית הכנסת שלה", נזכרת אלסאנע-אלחג'וג'. "זה גרם לי לשאול את עצמי שאלה חשובה – למה הייתי צריכה להתרחק 9,000 ק"מ כדי לפגוש מישהי מהקהילה היהודית שמוכנה לקחת אותי לביתה ולהביא אותי לבית הכנסת שלה, בעוד שבישראל, משום שאנחנו חיים במצב מופרד מאוד, מעולם לא היתה לי הזדמנות לבקר בבית כנסת?

"זה לא משהו שקורה בישראל. אנחנו חיים בכפר שלנו, יהודים חיים בעיר שלהם. שלושת המקומות המרכזיים שאולי יש לנו הזדמנות להיפגש בתור אזרחי המדינה הם האוניברסיטה, מקום העבודה ומרחבים ציבוריים. אבל אפילו במרחבים ציבוריים, לא תראה אותנו מתערבבים".

"למה הייתי צריכה להתרחק 9,000 ק"מ כדי לפגוש מישהי מהקהילה היהודית שמוכנה לקחת אותי לביתה ולהביא אותי לבית הכנסת שלה, בעוד שבישראל, משום שאנחנו חיים במצב מופרד מאוד, מעולם לא היתה לי הזדמנות לבקר בבית כנסת?"

היום, אלסאנע-אלחג'וג' מרגישה מאוד בנוח סביב יהודים. רבים מחבריה והאנשים שהיא נפגשת איתם במונטריאול הם יהודים. בחלק מהמקרים, בתי כנסת מקומיים הזמינו אותה לדבר מול הקהילות שלהם.

אמל אלסאנע אלחג'וג' במפגש עם פעילים יהודים (צילום: INF)
אמל אלסאנע אלחג'וג' במפגש עם פעילים יהודים (צילום: INF)

אלסאנע-אלחג'וג', שנולדה ב-1972 במחנה בדואי זמני ליד ערד, גדלה בכפר לקיה בצפון הנגב. משום שהוא לא הוגדר רשמית על ידי המדינה באותם זמנים, לא היה במקום חשמל ומים זורמים. כמו קהילות בדואיות מסורתיות אחרות, זו היתה חברה פטריארכלית בה הנשים סבלו מאפליה ופוליגמיה היתה נפוצה.

היום, עשרות שנים לאחר מכן, אלסאנע-אלחג'וג' נהנית לספר לאנשים על ההגעה שלה לעולם הזה בתור החמישית מתוך 13 ילדים. לאחר שאמה ילדה ארבע בנות ברצף, הוריה סמכו על כך שההיריון הבא יהיה סוף סוף בן, מסורת רבת חשיבות בקהילה הבדואית.

"כשנולדתי, העובדה שהייתי בת הייתה אסון עבור ההורים שלי, אבל לכל אחד מהם מסיבות אחרות", אומרת אלסאנע-אלחג'וג'. "אם תשאלו את אמא שלי, היא תגיד שהיא דאגה מכך שאבא שלי יתחתן עם אישה שנייה משום שתמיד האשימו את הנשים על כך שהן ילדו בנות. החשש של אבא שלי היה שככל שיש לך יותר בנות, כך המעמד שלך פוחת בשבט, משום שהם מודדים את הכוח על פי מספר הזכרים שיש לך במשפחה. אבא שלי הרבה לומר שבכך שאני הגעתי לעולם, הוא הפך לאדם חלש יותר במונחים של המעמד שלו".

הוריה נתנו לה את השם אמל (תקווה בערבית), בתקווה שאלוהים יביא להם בן בפעם הבאה. התקווה התגשמה, ואחריה היו להם חמישה בנים.

במהלך ילדותה, אלסאנע-אלחג'וג' היתה קרובה הרבה יותר לאביה מאשר לאמה, שהיתה קשוחה איתה משום שהייתה פרועה ומרדנית יותר מאחיותיה.

"היו לי הרבה רגעים מיוחדים עם אבא שלי, שהתייחס אליי באופן שאפשר לי לעשות הרבה דברים שאחיות שלי לא היו עושות", היא אומרת. "אני זוכרת שהיו לנו ארגזי עץ של תפוזי ג׳אפה והוא היה שם אותי בפנים ואומר 'עכשיו תני נאום על נושא כלשהו'. הייתי ממציאה נאומים וכשאמרתי אותם, היינו צוחקים".

אמל אלסאנע אלחג'וג' במפגש עם פעילים יהודים (צילום: INF)
אמל אלסאנע אלחג'וג' במפגש עם פעילים יהודים (צילום: INF)

בהמשך, המשחק הוכיח את עצמו כאימון טוב לחיים: היא נשאה מאז אינספור נאומים, הרצאות וסדנאות בישראל ובחו"ל כאקטיביסטית, מארגנת קהילה, דוברת פומבית ומחנכת. אלסאנע-אלחג'וג' כמעט ולא עוצרת בזמן שהיא מדברת בערבית, עברית או אנגלית. היא חברותית מאוד, צוחקת הרבה ועם חיוך קורן.

כבר בגיל צעיר, היא נדהמה מהניגוד שבין תנאי המחייה בכפר שלה ואלו שבבאר שבע, לשם הוריה לקחו אותה כשהייתה צריכה רופא. "רואים שם נוף שונה לחלוטין", נזכרת אלסאנע-אלחג'וג'. "רואים בניינים, פארקים ירוקים והרבה דברים יפים. ואז חוזרים לכפר ורואים רק שבילי עפר ואין תשתית. בתור ילדה קיבלתי את זה, אבל כשגדלתי מעט התחלתי לשאול שאלות בנוגע לנושאים האלו".

הגילו הזה יוביל אותה למסע אל עבר שינוי.

"בתחילת הדרך, הפכתי להיות מודעת למה שיהפוך לשני מאבקים מרכזיים בחיים שלי", אומרת אלסאנע-אלחג'וג'. "אחד היה להיות ילדה במערכת פטריארכלית וההחלטה שלי שלא לשחק את תפקיד הקורבן. הפכתי מודעת גם לעצמי בתור אזרחית סוג ב' בישראל ורציתי למרוד. אני זוכרת שחשבתי, אם אני כבר עומדת מול אמא שלי, לא שלא אעמוד מול המדינה? זה שאין לי חשמל ומים רק משום שאני בדואית או פלסטינית, זה לא בסדר.

הפכתי מודעת גם לעצמי בתור אזרחית סוג ב' בישראל ורציתי למרוד. אני זוכרת שחשבתי, אם אני כבר עומדת מול אמא שלי, לא שלא אעמוד מול המדינה? זה שאין לי חשמל ומים רק משום שאני בדואית או פלסטינית, זה לא בסדר

"צדק הוא צדק. נלחמתי על העמדה שלי, ידעתי בדיוק מה המאבקים שלי בתוך ומחוץ לקהילה שלי. תמיד שילבתי ביניהם, אבל לפעמים לאחר הובלת הפגנות והרגשה שאנחנו מצליחים בצד הפוליטי, הייתי חוזרת לקהילה שלי ומרגישה שאין דרך בה אני יכול לעשות שינויים במקום כזה.

"זה כל-כך מושרש בדרך בה הקהילה הבדואית מתייחסת לנשים. אני הרבה פעמים שואלת את עצמי מה קשה יותר – המאבק הפוליטי בישראל, או המאבק החברתי בקהילה שלי? שינוי המערכת הפוליטית של המדינה לקבל אותי כאדם שווה, או שינוי המערכת הפטריארכלית לקבל אותי בתור אדם שווה בבית שלי? תמיד הרגשתי שאני צריכה להילחם את שני המאבקים במקביל".

בזמן שהיתה בתיכון, אלסאנע-אלחג'וג' התלוננה בפני ההורים שלה על כך שהרשו לאחים שלה דברים שלה לא הרשו. היא גם הפכה יותר ויותר פעילה פוליטית, יותר קיצונית באידאולוגיה ו"עושה צרות" על פיה, למרבה הצער של אמה.

"כשהייתי מובילה הפגנות בתור נערה", אומרת אלסאנע-אלחג'וג', "אמא שלי היתה אומרת לאבא שלי, 'היא משוגעת. היא הילדה היחידה בין כל הגברים האלו שיוצאים לשם. אתה צריך לעצור אותה'. אבא שלי היה מסתכל עליי ואומר 'אל תעשי את זה. תקשיבי לאמא שלך', אבל היה לוחש לי 'לכי, לכי, לכי'. תמיד הרגשתי את התמיכה שלו".

השבט הבדואי שלה, אלסאנע, הוא אחד מ-16 שבטים בנגב. בניגוד לבדואים המשולבים יותר בחברה הישראלית, ביניהם כאלו המשרתים בצה"ל, אלסאנע הוא פוליטי מאוד ודוחה שירות צבאי.

אמל אלסאנע אלחג'וג' בגיל 16, בטיול בית ספר לכנרת
אמל אלסאנע אלחג'וג' בגיל 16, בטיול בית ספר לכנרת

"אני זוכרת ב-1982, נשאתי לראשונה נאום פוליטי", אומרת אלסאנע-אלחג'וג'. "הייתי בכיתה ב' והיה לנו מצעד, שבסופו שמו אותי על הבמה וקראתי נאום נגד אלימות ומלחמה, ולטובת שלום. לאחר מכן, כשהייתה הפגנה נגד הריסת בתים של הממשלה או עקירה של עצים מהכפר שלנו, הייתי זו שנושאת את הנאום".

בגיל 15, היא בילתה לילה בכלא לאחר שנעצרה על מחאה בבית הספר התיכון שלה נגד המדיניות של ישראל כלפי פלסטינים, שם היא חיבלה במנעול של דלת הכיתה כדי שאחרים לא יוכלו להיכנס. במעצר, שני חוקרים תשאלו אותה. במה שהיא מתארת בתור דינמיקה של שוטר-טוב שוטר-רע, אחד נקט בגישה רכה יותר בעוד שהשני לחץ עליה עם שאלות עוינות על אקטיביזם פוליטי בכפר שלה.

"שמעי, את ילדה יפה וחכמה", היא מצטטת את השוטר העדין יותר. "'אנחנו יודעים שאת הכי טובה בכיתה שלך. למה שתהרסי את העתיד שלך עם סוג כזה של אקטיביזם? אני רוצה שתקבלי השכלה. את יכולה לעזור לקהילה שלך יותר בדרך הזו'. הוא היה מאוד נחמד'".

היא מסבירה שהשוטר הקשוח היה מזרחי, בעוד שהשני היה אשכנזי. לדבריה, זה השפיע על התפיסה שלה של ישראלים יהודים והנטייה הפוליטית שלהם.

"אני לא מאשימה יהודים מזרחיים בכך שהם ימניים", היא אומרת. "אני מאשימה את כל המערכת ביצירת מצב בו יהודים מזרחים מנתקים את עצמם מהתרבות הערבית שלהם וקשוחים איתנו משום שהם רוצים להראות למערכת האשכנזית שהקימה את ישראל שהם שווים, שעל אף שהם לא המייסדים של המדינה, הם מגנים עליה".

"אני מאשימה את כל המערכת ביצירת מצב בו יהודים מזרחים מנתקים את עצמם מהתרבות הערבית שלהם וקשוחים איתנו משום שהם רוצים להראות למערכת האשכנזית שהם שווים, שעל אף שהם לא המייסדים של המדינה, הם מגנים עליה"

בחזרה לאותו לילה בכלא, אלסאנע-אלחג'וג' משבחת את השוטר 'הנחמד' שהשפיע עליה רבות.

"הוא הראה לי שיש דרכים אחרות להתמודד עם כעס, בדרך רכה", היא אומרת. "זה נשאר איתי. אני חושבת שאם היה רק את אותו בחור קשוח שהתייחס אליה באופן מגעיל, הייתי הופכת לטרוריסטית לאחר מכן. אבל היה שם מישהו שהראה לי דרך אלטרנטיבית, אמר לי, 'את חכמה. את יכולה לעזור לעם שלך'. הוא הציג נקודת מבט שונה".

באותה נקודה, עם ההשראה שכבר הייתה לה מאומץ הלב והתמיכה של סבא שלה, אלסאנע-אלחג'וג' לימדה ילדים ונשים בכפר שלה קרוא וכתוב בתור אמצעי להעצמה שלהן. כשהיתה בת 17, היא הקימה את ארגון הנשים הבדואי הראשון.

ארבע שנים לאחר מכן, ב-1993, כאשר עדיין התגוררה בלקיה, אלסאנע-אלחג'וג' הפכה לאישה הראשונה מהשבט שלה הלומדת באוניברסיטה, כשלמדה עבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. היא היתה ראש אגודת הסטודנטים הערבים, לקחה חלק באיגודי סטודנטים רבים, באה באינטראקציה עם יהודים, ראתה לאשונה בחייה מחשב, והרחיבה את אופקיה, לפני שסיימה את לימודיה ב-1996. באותה נקודה, היא גרה בבאר שבע במעונות הסטודנטים, נחושה לפרוץ את המגבלות של הכפר שלה.

היום, היא היחידה מ-12 אחיה ואחיותיה המתגוררת מחוץ לישראל, אך נותרה קרובה אליהם דרך קשר יומי בווטסאפ.

אמל אלסאנע אלחג'וג' עם ברני סנדרס (צילום: ICAN)
אמל אלסאנע אלחג'וג' עם ברני סנדרס (צילום: ICAN)

היא אומרת שהם מכבדים את העבודה שלה וגאים בהכרה הבינלאומית שהיא מקבלת. בנוסף לקבלת פרסים רבים, אלסאנע-אלחג'וג' נבחרה בתור אחת מ-100 מובילות דעה בתחומים שונים במסגרת Genius: 100 Visions, קהילה גלובלית שהוקמה על ידי הישראלי תושב טורונטו, רמי קליינמן, המתמקדת בפתרונות לבעיות מהותיות.

בדומה לישראלים רבים הגרים בחו"ל, אלסאנע-אלחג'וג' מתעקשת כי החיים שלה מחוץ לישראל הם זמניים. אף על פי כן, היא הגישה בקשה לאזרחות קנדית יחד עם בעלה, אנואר, לשעבר עורך דין בישראל, שמגיע במקור מכפר בדואי לא מוכר בנגב ועובד כיום בתור מארגן קהילה במונטריאול.

"אני רואה את העתיד שלי בחזרה בישראל עוד מספר שנים", אומרת אלסאנע-אלחג'וג', המתכננת לחיות שוב בבאר שבע. "יש לי חלומות ופרויקטים ליישום שם, וזה שאני רחוקה גורם לי לאמין שזה אפשרי, במיוחד כשאני מסתכלת על החברה הקנדית ורואה איך רב-תרבותיות וגיוון יכולים לצאת לפועל ולהיות מוערכים".

"אני רואה את העתיד שלי בחזרה בישראל עוד מספר שנים. יש לי חלומות ופרויקטים ליישום שם, וזה שאני רחוקה גורם לי לאמין שזה אפשרי, במיוחד כשאני מסתכלת על החברה הקנדית ורואה איך רב-תרבותיות וגיוון יכולים לצאת לפועל ולהיות מוערכים"

אלסאנע-אלחג'וג' מודה כי המצב של 250,000 הבדואים בישראל, מיעוט בתוך המיעוט הערבי של המדינה, השתפר באופן ניכר מאז ימי ילדותה, אך יש עוד הרבה עבודה. על אף שמספר הערים הבדואיות המוכרות על ידי המדינה גדל משמעותית, היא אומרת ש-82,000 בדואים עדיין חיים בכפרים בלתי מוכרים ללא חשמל. אלסאנע-אלחג'וג' מעודדת מהצמיחה במספר הנשים הבדואיות הלומדות באוניברסיטה, במה שמשקף את החשיבות שבדואים נותנים עכשיו להשכלה גבוהה.

היא נהנית לדבר על המולדת שלה, מדברת בתשוקה גדולה, במיוחד על הבעיות החברתיות והפוליטיות המרכזיות. למרות ההכרה הכואבת בהתפתחויות מדאיגות בחברה הישראלית, היא אופטימית באשר לאפשרות של שינוי חיובי.

"כשאני חושבת על האופן בו גזענות הופכת לשיח לגיטימי בישראל מהצד הימני של המפה הפוליטית, אני מרגישה שזה משפיע על מה שבנינו ב-20 השנים האחרונות מבחינת יצירת אזרחות משותפת בישראל", אומרת אלסאנע-אלחג'וג'.

"אבל אני גם מזכירה לעצמי שהכי חשוך לפני עלות השחר. אני מסתכלת על מה שקורה בישראל כרגע בין המיעוט הערבי לרוב היהודי והממשלה, ואני אומרת שאולי אלו הזמנים האפלים ביותר שיביאו את הזריחה, שיביאו לשינוי חיובי בקרוב. משום שיש הרבה אנשים בישראל שבאמת מאמינים שאנחנו צריכים לחיות ביחד במרחבים שווים ומשותפים".

"אני מסתכלת על מה שקורה בישראל בין המיעוט הערבי לרוב היהודי, ואני אומרת שאולי אלו הזמנים האפלים ביותר שיביאו את הזריחה, שיביאו לשינוי חיובי בקרוב"

בעוד שהיא תומכת נלהבת במדינה פלסטינית, אלסאנע-אלחג'וג' עמדה בפני מתקפות מילוליות מערבים במונטריאול בעקבות ההגנה שלה על הזכות של ישראל להתקיים.

"פעמים רבות, מצאתי את עצמי נאבקת על הזכויות של העם היהודי למולדת משלו, כשפלסטינים או אחרים אומרים שישראל לא צריכה להתקיים", היא אומרת. "אני מאמינה בזכות של הפלסטינים למולדת, ואני לגמרי מאמינה בזכות של העם היהודי למולדת משלו.

"כן, אני מעבירה ביקורת על סוג המולדת וסוגי מדיניות מסוימים, אבל אני מגנה על הזכות של היהודים למולדת משלהם. חלק קראו לי בוגדת בגלל זה. אבל זה מה שהיה קורה גם ליהודי ישראלי הנאבק עבור זכויות של פלסטינים. הרבה היו קוראים להם בוגדים, נכון? לכן, אני לא מפחדת שיקראו לי בוגדת אם אני מאמינה בזכויות אדם ובזכויות של עמים".

עוד 2,480 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 1 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

המפלגה הדמוקרטית הכשילה את ברני

הנשיאות כבר היתה בכיס של ברני סנדרס, והפוסט הזה יראה איך הכוחות הקפיטליסטים – המפלגה הדמוקרטית והתקשורת הממסדית – התגייסו יחד ברגע האחרון למנוע מעבר של סמכויות המדינה מידם של המחנה הניאוליברלי שמשרת את התאגידים הגדולים, לידיו של המחנה הסוציאל-דמוקרטי שמשרת את העם. ברני בסוף לא עמד למבחן מול טראמפ. הכשילה אותו המפלגה הדמוקרטית שמטעמה ביקש לרוץ בדיוק כמו ב-2016 אז נגד הילרי קלינטון, באותו שלב בפריימריס, המקום היחיד שהיה לקפיטליסטים סיכוי לעצור את חילופי השלטון.

נסיונות המפלגה הדמוקרטית לחבל לברני במומנטום החלו מהרגע הראשון שהגיש מועמדות לנשיאות – הילרי קלינטון הפסידה את בחירות 2016, וכבר מחוץ לחיים הפוליטיים, ובכל זאת ניסתה לשכנע במהלך הפריימריס האחרונים בראיונות ביוזמתה, שהפסדה לטראמפ היה באשמת ברני סנדרס מכל האנשים. העובדה שברני בן ה-78 התרוצץ לפני הבחירות ל-39 כנסי בחירות בכל רחבי ארה"ב למענה כדי לשכנע מצביעים לתת לה את קולם ולא לטראמפ, כלל לא הרשימה את הילרי. 39 אלו הרבה יותר כנסים משהיא עצמה השתתפה בהם למען אובמה.

ברני בסוף לא עמד למבחן מול טראמפ. הכשילה אותו המפלגה הדמוקרטית שמטעמה ביקש לרוץ בדיוק כמו ב-2016 נגד הילרי קלינטון, בפריימריס, המקום היחיד שהיה לקפיטליסטים סיכוי לעצור את חילופי השלטון

חוץ מהילרי שקמה לרגע מהקבר במיוחד כדי לנסות להכתים את ברני, גם צירי הועדה שמחליטים מי המנצח במקרה של סיבוב שני, הודיעו מראש לציבור באופן שלא משתמע לשתי פנים, שלא יתמכו בברני. כלומר ברני היה מפסיד גם אם היה זוכה ביותר קולות משאר המועמדים, אם לא היה משיג רוב מוחלט של מעל 50% כבר בסיבוב הראשון. על המהלך האנטי-דמוקרטי הנפשע הזה של המפלגה הדמוקרטית נגד בחירת הרוב, כתבתי כאן.

אבל החלק הכי קריטי בנסיונות אנשי המפלגה הדמוקרטית להכשיל את הקמפיין של סנדרס התרחש ימים ספורים לפני ה-Super-Tuesday, יום בו הבחירות לפריימריס מתקיימות ב-15 מדינות באותו זמן. עד לאותו יום, ברני קיבל מירב הקולות בשלושת המדינות הראשונות, הישג שאף מועמד בהיסטוריה לא הגיע אליו. הישג שהביא את הנשיא לשעבר אובמה להרים טלפונים ליתר המועמדים הממסדיים ולאיים עליהם שיפרשו כדי לחזק את המועמד האחר – ביידן.

זה נראה טריויאלי שאובמה יתמוך בביידן שהיה סגן הנשיא שלו, אבל צריך לזכור שאותו אובמה עודד את ביידן לא לרוץ לנשיאות (“you don’t have to do this, joe”), מאן לתמוך בביידן פומבית לפני כן, ואף גייס תרומות למועמדים אחרים עד לשלבים מאוחרים.

פרישתם המתוזמנת, יום אחר יום, של יתר המועמדים ותמיכתם המיידית בביידן איננה מקרית (סטאייר ב-29.02, פיט ב-01.03, קלובשר ב-02.03, ומידית לאחר הבחירות בלומברג ב-04.03) ורגע לפני ה-Super-Tuesday – מסגירה שמטרת הממסד לא היתה רק לאחד את קולות הניאוליברלים, אלא גם להשתלט על הסיקור התקשורתי בימים שלפני הבחירות.

פרישתם המתוזמנת של יתר המועמדים ותמיכתם המיידית בביידן איננה מקרית, ומסגירה שמטרת הממסד לא היתה רק לאחד את קולות הניאוליברלים, אלא גם להשתלט על הסיקור התקשורתי בימים שלפני הבחירות

זה גם לא מקרי שאליזבת וורן התעקשה כן לרוץ באותו יום גורלי אעפ"י שקיבלה רק 4% תמיכה עד אז, וכבר ברור היה שהיא מחוץ לתחרות – מטרתה של וורן היתה לפצל את קולות הפרוגרסיבים ולהחליש את ברני.

כך קרה, שתוך יומיים, ממצב שמיטיב עם סנדרס, של 2 מועמדים פרוגרסיבים (ברני ווורן) מול 5 מועמדים ניאוליברלים (ביידן, בוטיג'ג', בלומברג, קלובשר, סטאייר), התמונה התהפכה למצב שמרע עימו, של 2 מועמדים פרוגרסיבים שמפצלים ביניהם את סך קולות הגוש, מול מועמד ניאוליברלי אחד – שכל צמרת המפלגה מגבה אותו. אליזבת וורן פרשה רק אחרי הבחירות, ואפילו עד היום לא העניקה תמיכה לסנדרס + טולסי גאברד.

הסמיכות של הימים בהם בוצעו המהלכים לפני יום הבחירות לא השאיר לאנשי המטה של ברני זמן להתאים את הקמפיין למציאות החדשה – כשמולם מועמד יריב יחיד. כשהיו מספר מועמדים שחילקו ביניהם את קולות המחנה הממסדי, ברני נמנע לתקוף את ביידן, כיוון שסקרים לימדו שבקרב תומכיו של ביידן -המועמד השני המועדף עליהם היה ברני. אבל כשהמפה השתנתה כך, שההתלבטות עבור המצביעים המתנדנדים היא רק בין שניים, ביידן וסנדרס, המהלך הנכון היה דוקא כן שסנדרס ינהל קמפיין תקיף נגד ביידן. סנדרס נשאר ללא זמן תגובה ליום שני, ה-D-Day של המארב המאורגן והמתוכנן של המפלגה המבוהלת נגד סנדרס.

התוכנית של צמרת הדמוקרטית להחליש את סנדרס לא הסתיימה בכך. בעימות הטלויזיוני האחרון שלפני הSuper-Tuesday התרחשו אירועים שלא קרו בדיבייטים קודמים. הקהל שבאולפן – שנתפס ע"י קהל הצופים בבית כמדגם מייצג של עצמו, של הציבור – באופן פרדוקסלי התלהב ומחא כפיים למועמדים משרתי ההון כשהציגו רעיונות מנוגדים לאינטרס של מעמד העובדים, ומנגד גם קרא בוז לרעיונות פופולריים מאוד לפי כל הסקרים, שמיטיבים עם מעמד העובדים, אלה שהציג כמובן ברני.

לאנומליה הזו היה הסבר פשוט: המפלגה והערוץ המשדר קבעו שכרטיס יחיד לדיבייט יעלה כמעט אלפיים דולרים. בכזה מחיר מי לא יכולים להיות מיוצגים בקהל? נכון, מעמד העובדים, והעובדה שהקהל באולפן עבר סלקציה, משתייך למעמד העשיר ותומך במועמדים הניאוליברלים, הוסתרה מקהל הצופים בבתים.

לאנומליה הזו היה הסבר פשוט: המפלגה והערוץ המשדר קבעו שכרטיס יחיד לדיבייט יעלה כמעט אלפיים דולרים. בכזה מחיר מי לא יכולים להיות מיוצגים בקהל? נכון, מעמד העובדים

כשהמפלגה בוחרת בכאלו תרגילים כדי להשפיע על מצביעים, וכשהיא מדגימה שכסף פרטי הוא הדרך להתקרב לשליחי הציבור ומקבלי ההחלטות, מה הפלא שמעמד העובדים מרגיש כבר לא מיוצג בפוליטיקה, לא יוצא להצביע, ומועמדים ניאוליברלים של המפלגה הדמוקרטית (הילרי) מפסידים?

את הרכיב השני במלחמת ההתשה נגד ההשראה שהעניק סנדרס למעמד העובדים, השלימה התקשורת לכל אורך הפריימריס, כשפמפמה יום יום את המיתוס לפיו ביידן יכול לנצח את טראמפ (מיתוס – כיוון שכל הסקרים הראו שסנדרס מנצח בהפרש הגדול ביותר את טראמפ לעומת שאר המועמדים הדמוקרטים).

המיתוס תפס, וסנדרס בעצמו דיבר במסיבת עיתונאים בשלבים מאוחרים של הפריימריס על אינספור מצביעים שמספרים שהם תומכים ומסכימים עימו אידאולוגית, אבל בחרו להצביע לביידן, כי בתקשורת אומרים שרק ביידן יכול לנצח את טראמפ.

באותה מסיבת עיתונאים סנדרס פנה לביידן והעניק לו מתנה – את השאלות שישאל אותו מראש, בעימות הצפוי ביניהם שלושה ימים מאוחר יותר. כדאי להכנס לקישור ולהקשיב להן, ובסוף הפוסט כדאי להיזכר בפסקה הזאת, בהעדפתם של ערוצי התקשורת הממסדיים את ביידן ע"פ סנדרס כמועמד שיתחרה בטראמפ, חרף האידאולוגיה אותה ביידן מייצג, ובמיוחד חרף מצבו השכלי.

כך המפלגה הדמוקרטית וגופי התקשורת הממסדיים הפיקו את המקסימום מתוכניתם למנוע מסוציאל-דמוקרט לנצח, כשהכניסו את ברני ואנשי הקמפיין שלו לסערה מושלמת, והוכיחו שכשהאפשרות בין סוציאל-דמוקרט צלול, לניאוליברל דמנטי, המפלגה הדמוקרטית מעדיפה אפילו דמנטי. עוד נחזור לדמנציה של ביידן, שממחישה עד כמה בצע כסף ולא אחריות לאומית מניעים את האנשים בעמדות הכוח.

המפלגה הדמוקרטית וגופי התקשורת הממסדיים מנעו מסוציאל-דמוקרט לנצח, כשהכניסו את ברני ואנשיו לסערה מושלמת, והוכיחו שבין סוציאל-דמוקרט צלול לניאוליברל דמנטי, המפלגה הדמוקרטית מעדיפה דמנטי

מי יודע מה הבטיחה המפלגה הדמוקרטית למועמדים פיט קלובשר ובלומברג בעבודה מאחורי הקלעים, שהביאה לפרישתם הפתאומית ולתמיכה בביידן. אבל מאותו רגע השתנה המומנטום לטובתו של ביידן – כשמנגנון המפלגה מצליח להטמיע בבוחרים העתידיים שביידן הוא ברירת המחדל, למרות שאותו ביידן הפסיד לסנדרס בשלוש המדינות הראשונות, איבד תורמים, וכבר נחשב בר-מינן פוליטי.

עם כזו רוח נגדית, ומאמצים עילאיים שהפעילו נגד סנדרס הממסד והתקשורת משרתת הממסד, מדהים שהצליח לנצח בשלוש המדינות הראשונות, אבל ניצחונות אלו של ברני, כנראה זרעו את הפאניקה בקרב הממסד שהובילו למהלכים הגדולים בימים לפני ה-Super-Tuesday, בניגוד לאדישות המפלגה הרפובליקנית מול טראמפ בפריימריס 2016.

אפשר יופי להרוויח אם מהמרים שהאגו של פוליטיקאים יכריע צעדיהם, והדגימו זאת מועמדי המפלגה הרפובליקנית בפריימריס אצלם. טראמפ הפך למועמד המפלגה הרפובליקנית בגלל יוהרתם של המועמדים האחרים, שבחטאם דאגו לפצל קולות ולא מנעו מטראמפ רוב יחסי. ג'ב בוש, מרקו רוביו, טד קרוז, נשארו במירוץ עד הרגע האחרון ופיצלו את הקולות מספיק בשביל שיהיה לטראמפ רוב על כל אחד מהם.

לאחר נצחונות סנדרס בשלוש המדינות הראשונות, המפלגה הדמוקרטית הפנימה שמה שקרה אצל הרפובליקנים עומד לקרות אצלם, ואנשיה מיהרו להפיק לקחים ולכתוב תורת הלחימה במערכה נגד פוליטיקאים עצמאיים עם בייס תומכים נאמן כמו שיש לסנדרס ולטראמפ.

וכך, בניגוד לרפובליקנים, הדמוקרטים עשו כל שביכולתם עד שלא רק האגו של המועמדים הממסדיים נכנע לתכתיבי מנגנון המפלגה, אלא שפרשו אפילו שני  מיליארדרים מגלומנים, בלומברג וסטאייר, שרצו עצמאית בקמפיין ששמש נטו להאדרה עצמית.

גודל המהלכים נגד סנדרס הוא שיקוף לבהלה האידאולוגית של הממסד בשליטת העשירים מפני ערכי השוויון הסוציאל-דמוקרטים, אבל מה שמגלם הכי הרבה את עומק ידם של שליטי-ההון במנגנון המפלגה, הוא הבחירה של המפלגה הדמוקרטית את ג'ו ביידן במצבו המדרדר לייצג אותה מול טראמפ.

גודל המהלכים נגד סנדרס הוא שיקוף לבהלה האידאולוגית של הממסד בשליטת העשירים מפני ערכי השוויון הסוציאל-דמוקרטים, ובראשם הבחירה בביידן במצבו המדרדר – לייצג אותה מול טראמפ

רגע לפני שנביא ראיות להתדרדרות השכלית של ביידן, כמה דברים שצריך לדעת עליו ומדוע נבחר ע"י הממסדיים:

  • ביידן ניאוליברל מובהק שבשנות ה80-90 דחף להחמיר ענישה על סמים יותר מרייגן בוש ואפילו ג'וליאני.
  • עם בוש הוא תמך ברפורמה לקיצוץ בביטוח לאומי, בהסכם NAFTA (שייצא מקומות עבודה וסגר מפעלים), תמך מאוד במלחמת עיראק (חודש אחריה אמר שהיתה רעיון גרוע).
  • עם הקלינטונים תמך בגלאס-סטיגל, במדיניות קיצוצים של שירותי מדינה (הפרטה), ונגד נישואין של גאים
  • עם אובמה תמך בחילוץ תאגידים פרטיים ממשבר 2008 באמצעות מימונם מכסף ציבורי של משלמי מיסים, בהסכם ה-TPP (שייצא מקומות עבודה וסגר מפעלים), התנגד למיסוי על הון, לביטוח בריאות ממלכתי, להשכלה גבוהה בחינם ומחיקת חובות סטודנטים, לליגליזציה של קנאביס

בעוד עמדתו של ברני סנדרס בכל אחד מהנושאים הנ"ל הפוכה ועקבית, ג'ו ביידן הוא אולי הדבר הכי קרוב לרפובליקני שהמפלגה הדמוקרטית יכלה לייצר, שכן תמונת המפה הפוליטית בארה"ב היא זו שנעם חומסקי היטיב לתאר, לפיה אין שתי מפלגות, אלא שתי זרועות של אותה מפלגה ניאוליברלית.

תראו איך הגיבו המניות של חברות התרופות לתוצאות ה-Super Tuesday. בעליות חדות, מדוע? כי היכולת שלהן לסחוט את האזרחים החולים, תלויה בפוליטיקאים, ובעוד סנדרס ייטיב עם החולים ויאפשר טיפול איכותי לכולם ובחינם, ביידן ייטיב עם חברות התרופות ושורות הרווח שלהן ע"ח האמריקאים החולים והפצועים. כל אזרח/ית באמריקה צריכים לראות ולהבהל.

Dow surges more than 600 points at the open as Biden Super Tuesday victories boost health care stocks
Dow surges more than 600 points at the open as Biden Super Tuesday victories boost health care stocks

עם חמישים אלף מתים מהעדר ביטוח בריאות, וחצי מיליון פושטי רגל בגלל בעיות בריאות בכל שנה, בכל מדינה בארה"ב יש רוב מוחץ של תמיכה ברעיון הסוציאליסטי של ביטוח בריאות ממלכתי שמציע ברני סנדרס. העם האמריקאי אומר "די!" למאפית הביטוחים הפרטיים שרואה בפצועים ובחולים יעדים לסחיטה, ו"כן" ברור לביטוח בריאות ממלכתי, להשתתפויות העצמאיות, להסתייגויות מתנאים מקדימים, לטופסיאדה השנתית המתישה שאסור בשום פנים לטעות בה באות מפאת התנערות חברת הביטוח ברגע האמת, ועוד ועוד מרעין בישין שכולנו גם מכירים. עפ"י כל הסקרים, בכל מדינה בארה"ב יש רוב שרוצה ביטוח בריאות ממלכתי.ביידן הוא אולי הדבר הכי קרוב לרפובליקני שהמפלגה הדמוקרטית יכלה לייצר, שכן תמונת המפה הפוליטית בארה"ב היא זו שנעם חומסקי היטיב לתאר, כמצב בו אין 2 מפלגות, אלא 2 זרועות לאותה מפלגה ניאוליברלית

ביידן אינו פועל לבדו. הוא רק המייצג של קבוצת הפוליטיקאים הניאוליברלים במפלגה. חשוב לזכור את כל המועמדים האחרים שתמכו בביידן יום לפני ה-Super Tuesday: מלבד המועמדים האחרים, התגייסו נגד סנדרס גם קלינטון ואובמה. מה משמעות התמיכה שהעניקו לביידן? התגייסות מושחתת למען חברות התרופות. רק הביטו במניותיהן.

אידאולוגית ביידן איננו המועמד הנכון להעמיד מול טראמפ. הוא מבקש לייצג עמדה שאיננה פופולרית בציבור. ביידן הוא בעצם הילרי קלינטון גרסה ב'. גרסה שכבר הפסידה לטראמפ ב-2016. מול פופוליסט כמו טראמפ, יש להעמיד פופוליסט כמו ברני, שלרעיונותיו יש רוב תמיכה בציבור, ויתרון ברןר על טראמפ בהיבט האמינות.

תובנה קטנה: אחד ההבדלים הגדולים בין המפלגה הרפובליקנית לדמוקרטית, ובאופן כללי בין ימין לשמאל, הוא הדלק שהמפלגה הרפובליקנית מזרימה לתומכיה בעצרות ובערוצי התקשורת הימניים כמו פוקס – בעוד המפלגה הדמוקרטית פועלת נגד האינטרס הפופולרי של מצביעיה, נגד הגוש שלה עצמה, אפילו כשסקרים מוכיחים זאת כפי שהדגמנו.

המפלגה הדמוקרטית היא מיצג שוא, מטרתה לשוות מראית עין של חלופה שלטונית ע"מ למשוך אליה קולותיהם של מי שיכלו להתארגן לכדי כוח פוליטי ולחולל שינוי בסטטוס-קוו של הפוליטיקה. אני מקווה שלבד יזכרו הקוראים ב"כחול לבן", "יש עתיד", "כולנו" ושאר מפלגות ישראליות שהפתיעו בניאוליברליותן את מעמד העובדים כשהגיעו אל סמכויות המדינה.

המפלגה הדמוקרטית היא מיצג שוא, מראית עין של חלופה שלטונית שתמשוך את קולות מי אלה שהיו יכולים להתארגן לכדי כוח פוליטי שיחולל שינוי במבנה הכוח של הפוליטיקה. זוכרים את כחול לבן? יש עתיד? כולנו?

מלבד סקרים, אפשר להביא דוגמאות רבות ליתרונות של סנדרס כמועמד ודאי לניצחון על טראמפ, ולביידן כמועמד ודאי להפסד. בראש ובראשונה הודאה מוקלטת של טראמפ עצמו מודה בפני אנשי הקמפיין שלו שסנדרס הוא היחיד שיכול לנצח אותו, ושב-2016 ייחל שקלינטון לא תציע לברני את תפקיד סגן הנשיא מסיבה זו. אבל נסיים עם הטעם האידאולוגי בגינו ביידן אינו עדיף על סנדרס מול טראמפ, כי יש חלק יותר משפיע והרבה יותר מבהיל, תרחיש אימים משיקולים פוליטיים גרידא, הסיוט ברחוב אלם של הקמפיינרים – מועמד לנשיאות שסובל מדמנציה.

*  *  *

לג'ו ביידן יש התדרדרות קוגניטיבית. הוא מתעייף מאוד מהר (לא סתם טראמפ הבוטה הצמיד לו את כינוי הגנאי Sleepy Joe), הוא מתבלבל תחבירית תכופות, שוכח ביטויים ומטבעות לשון פשוטים, חסר סבלנות וממהר להתעמת עם מצביעים, ויש אפילו סימנים לאיבוד אוריינטציה. אבל במקום להרחיב במילים, והרי בלאו הכי צריך לראות כדי להאמין, להלן קישור ללקט עדויות למצבו החמור

הטקטיקה של אנשי הקמפיין של ג'ו ביידן היתה ועודנה פשוט להמעיט ולקצר ככל האפשר חשיפתו לקהל ולתקשורת. זו אחת הסיבות שג'ו ביידן כלל לא ניהל קמפיינים במדינות רבות, אנשיו יודעים את האמת – ביידן מזיק לעצמו. זו הסיבה שגם בשעת חירום עולמי ומשבר, מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות לא מופיע בפומבי ימים ממושכים. כשנשאלו אנשיו היכן הוא, ומדוע אינו מופיע בפומבי ומדבר לאומה, תשובתם היתה שהתקרות בביתו של ביידן אינן גבוהות, ומשכך התאורה אינה אופטימלית להופעה שלו.

הבית-של-ביידן
הבית-של-ביידן

בעצם, בצער המפלגה הדמוקרטית מוכיחה לנו, שהיא מעדיפה את המועמד הקפיטליסט אפילו כשהוא מהמפלגה היריבה, כי אין שום סיכוי לביידן במצבו (חייב לחדד שגם אם היה צלול היה מפסיד, כשם שקלינטון הפסידה) מול דמגוג חריף וחסר מעצורים כטראמפ. עם ביידן כמועמד היכונו לארבע שנות טראמפ נוספות, מראש חבל על הזמן והכסף של תהליך הבחירות, זה כמו להעמיד מתאגרף גידם מול מייק טייסון בגרסה טורפת האוזניים שלו.

אגב, גם ב-2004 המפלגה הדמוקרטית הדגימה ניתוק כששלחה מועמד לא בחיר על פני מועמד שהרפובליקנים באמת חששו ממנו (מפיו של מארק מקנן יועצו של בוש הבן). האוורד דין (פוליטיקאי מוורמונט כמו ברני) משך לעצרותיו קהל גדול הרבה יותר מג'ון קרי, כי להבדיל מקרי, דין התאפיין כניגוד יותר ברור לבוש הבן.

סקר שמודד התלהבות בקרב תומכים
סקר שמודד התלהבות בקרב תומכים

קישור לסקר מתוך הציוץ

המאמר הזה נכתב לפני העימות האחרון בין סנדרס לביידן (15.03.2020), זה שהתקיים ללא קהל בגלל וירוס הקורונה, או אז כתבתי:

"כאמור בין סנדרס לביידן יתקיים עימות אחרון בקרוב מאוד, ביום ראשון, אולי אחריו יקרה נס למנגנון המפלגה הקפיטלסטי השמרן, ואנשיו יפתחו אם לא מצפון אז שכל ישר, ויכריעו בסיבוב השני לטובת המועמד הצלול ולא ה-ד-מ-נ-ט-י, כמי שהם שולחים מטעמם לזירה מול טראמפ. או לכל הפחות, ישלבו (בניגוד לקלינטון) את ברני כגורם שינווט בממסד (ברני כבר הוכיח יותר מפעם שלא אכפת לו מתארים אישיים, אלא רק מיישום של המדיניות הסוציאל-דמוקרטית)".

מאז עבר חודש, ואם היתה רוצה המפלגה הדמוקרטית לקרב אליה את הבייס הפרוגרסיבי הנלהב של סנדרס, כלומר אם היתה באמת רוצה לנצח את המפלגה הרפובליקנית ואת טראמפ בבחירות – היה אמור ביידן להציע לסנדרס – שמופיע, מאחד, ומעביר מסרים והנחיות מדעיות לעם האמריקאי כפי שמצופה ממנהיג – את סגנות הנשיא (זה עדין לא קרה וגם לא יקרה).

אם נשאר לקוראים כוח לעוד חדשות רעות, בחודש שעבר מאז נכתב המאמר גם התפרסמה האשמה נגד ביידן באונס של עובדת לשעבר בצוות שלו בשנת 1993, טארה ריד שמה. ריד סיפרה בראיון שפנתה לפרוייקט Times-Up עם הסיפור וביקשה תמיכתם וטיפולם בנושא, אך הם סירבו לעזור לה. בהמשך נחשף שביידן תרם ל-SKD הגוף שמקיים את Times-Up סכום של 806,000 דולרים, אחרי שטארה פנתה אליהם. נוסיף את הראיה הזו (שהתפרסמה בעיתונאות העצמאית המתהווה במדיה הדיגיטלית כמובן) לכתב האישום שלנו נגד התקשורת הממסדית, שידעה לכל אורך הקמפיין שביידן אינו ראוי גם מטעמים אלו, אך בחרה שלא לפרסם.

ציוץ דיווח על טיפול בתלונה מינית נגד ביידן

ציוץ דיווח על טיפול בתלונה מינית נגד ביידןורק נזכר איזו סערה תקשורתית חוללה התקשורת הממסדית דוקא נגד סנדרס, כשהתנפלה כמוצאת שלל רב על שמועות של הטרדות נשים (בקמפיין 2016), לא על ידי סנדרס חלילה, על תפוח רקוב בקרב הצוותים הרבים שעבדו למענו בקמפיין. סנדרס כזכור, אף שלא היה לו שום קשר, לא טייח ולא חיכה, פנה לנפגעת והתנצל בפניה, ובכך הפגין לא רק מנהיגות ואחריות כמי שעומד בראש הקמפיין, אף תחושת אבהות כלפיהן, שודאי חיזקה אמונה בו (ואמוננו). מיותר לציין שעמדותיו הפמניסטיות של ברני כלפי נשים מתועדות לכל אורך חייו הציבוריים. אז קל לפרש כוונות התקשורת כשבחרה לעסוק בסנדרס ולא בביידן תחת המסגור של ניצול נשים.

גם למטה של ברני אחריות למצבו כמובן. בימים טרופים אלו יפי הנפש והנימוסין של סנדרס מבלבלים אנשים שדי התרגלו לקרבות בוץ מלוכלכים (לביידן אין שום מעצור מלהשמיץ את סנדרס – סנדרס תמיד מתייחס לביידן בתואר "חברי"), והיה בהחלט אפשר לנסות להקשיח קצת את הקמפיין המנומס. והיו גם מהלכים פוליטיים אפשריים שלא נעשו, כמו גיוס תמיכה מהמועמדים היותר קרובים לסנדרס, וונג, וורן, טולסי, בכדי לעצור בתקשורת את דימוי ברירת-המחדל של ביידן בימים שלפני ה-Super-Tuesday. בדיעבד מרגיש שכל מחיר שהיו מבקשים בתמורה לתמיכתם היה עדיף על ארבע שנות טראמפ נוספות בטוחות.

לכל תומכי ברני שהצליחו להגיע עד כאן, יש לי מילים מעודדות. ברני בן 78, לקחו לו חמישים שנות קריירה להגיע הכי קרוב שאפשר לסמכויות הרשות המבצעת. חמישים שנים! כשבכל צומת הכרעה בחייו הוא תמיד בוחר בדרך הנכונה, הדרך הקשה (דוגמא לדרך קשה: ברני מהגינות וחמלה לא מוכן אפילו כשנשאל, לדבר על הדמנציה של ביידן. דוגמא לדרך קלה: נדמיין את הקמפיין שטראמפ יעשה סביב החולשות הפיסיות של ביידן) .

ניקח בחשבון שאם ברני היה מתמודד מול טראמפ, הוא היה מנצח אותו בהפרש גדול, כיוון שברני היחיד שמעביר אליו מצביעים מתוסכלי ממסד קפיטליסטי שהצביעו לטראמפ האנטי-ממסדי במחאה, ונזכיר שוב שטראמפ עצמו הודה בכך עבור מי שרוצים להתוכח על זה עימו.

אז מה לנו כי נלין על הזדמנות אחת שהתפספסה? ביידן ניצח בפריימריס האלו אך ורק בזכות אחוז תמיכה גבוה מקרב בני ה-65+, הבייבי בומרס שצורכים מידע מהתקשורת הממסדית שהציגה להם את ביידן כמנצח, כברירת המחדל של המפלגה הדמוקרטית.

גם אם בסיבוב הזה הסוציאל-דמוקרטיה תפסיד, המודעות הפוליטית שעורר ברני בקרב צעירי ארה"ב בני 45 ומטה, דור העתיד שצורכים את המידע מתקשורת עצמאית במדיה הדיגיטלית, תוביל בסופו של דבר למהפכה. חשוב מכך, ברני נתן מענה לבעיה הכי גדולה של השמאל באשר הוא – ההתארגנות.

השמאל שדוגל בשוויון פלורליזם וחופש דעה וביטוי, נמצא תמיד בנקודת פתיחה לרעתו מול הימין, כיוון שקואליצית הימין מטבעה מורכבת מאוסף של מבנים היררכיים ממושמעים וחד גוניים. זה נושא למאמר אחר, אבל קל להרגיש ביום יום שהימין מאורגן הרבה יותר מהשמאל, בטח בקמפיינים בתקופת בחירות. לכן, אחד ההישגים הכי גדולים של ברני הוא תנועת השטח שנבנתה סביב דמותו, וכינסה אזרחים עם זהויות שונות ומגוונות, תחת ההגנה שמציעה המטריה הסוציאל-דמוקרטית.

גם אם בסיבוב הזה הסוציאל-דמוקרטיה תפסיד, המודעות הפוליטית שעורר ברני בקרב צעירי ארה"ב בני 45 ומטה, דור העתיד שצורכים את המידע מתקשורת עצמאית במדיה הדיגיטלית, תוביל בסוף למהפכה

ברני שם סוף לשבטיות ולרעיון המדכא של פוליטיקת הזהויות עבור רבים מהמצטרפים לתנועה זו, וגם ייסד למעננו תנועת שטח עם ארגונים שמקלים מאוד את חרישת התלם הארוך. אז נביט קדימה ונרתם כולנו לבחירות 2024, עד אז "ימצא הזמן" את ממשיך/כת דרכו, שיסחפו את המדינה הכי משפיעה בעולם למאה עשרים ואחת מרחיבת שוויון, זכויות, חירויות, שלום, ואיכות סביבה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,915 מילים

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

תגובות אחרונות

התנהגות החרדים בקורונה היא המראה של עצמנו

המראות בערים החרדיות בהן מתרחש זלזול עצום בהוראות החירום של הקורונה, הוא מכעיס ומחריד כאחד. הכרזות הפלגים הקיצוניים כי הם דבקים בשיגרת מנהגיהם לפני הכל ומבטלים את הוראות החירום – בלתי נתפסות. בעיקר כשמחלחלת ההבנה מה הן תגרומנה לרוב האוכלוסייה המצייתת להנחיות: העומס הצפוי על בתי החולים הקורסים, הפצת הנגיף בציבור הרחב וגם התיוג של היהודים ברחבי העולם כמפיצי מחלות מדבקות, תיוג שאנטישמים שמחים להציג אותו כעת כהוכחה ברורה.

אולם הבה נחליף לרגע את המושגים ונוריד את החרדים מהלקסיקון, את הדבקות במנהגים ללמוד ביחד, להתפלל, לטבול במקווה ולהתאסף באסיפות המוניות לחגוג שמחות או ללוות הלוויות. הבה נחליף אותם בנו, כל מי שחיים כבר שנים כאילו אין מחר, מול האזהרות הסביבתיות, ידיעה ברורה כי נעשות עוולות חברתיות קשות, ניצול חלשים, דורסנות יהירה של האדם בטבע הסובב אותנו, האבסת הים ומקורות המים בזיהום תעשייתי ובפלסטיק. המון פלסטיק.

הבה נחליף אותם בנו, שחיים כבר שנים כאילו אין מחר, מול האזהרות הסביבתיות, ידיעת העוולות החברתיות הקשות, ניצול החלשים, הדורסנות יהירה של הטבע

פיטום עצמנו בבידור זבל ותעשיית הסלבס שכל מהותם-קיומם היא הנהייה אחר מוחצנות ריקה מתוכן, זלזול הולך וגובר בכל מה שיש בו השכלה והשקעה במקצועיות. השפלת העוסקים בטיפול, בריאות וחינוך – בשכר מעליב ומעמד נמוך.

הערצת העושר והרכנת הראש בפניו נציגיו עם הרשאה בלתי מוגבלת לשדוד את חיינו הקטנים, לדחוף את ידם לכיסינו כדי לפרנס את הטייקונים, לזהם את האויר שאנו נושמים, את המים שאנו שותים, לנצל את משאבי הציבור לטובת עצמם והכל בחסות ממשלות שהולכות והופכות כלי שרת בידי תאגידים עוצמתיים וסוגרות קומבינות מעל הראש של כולנו.

שכנענו עצמנו שאין פתרונות מלבד מלחמות ומעודדים בכך את תעשיית הנשק המוכרת כמויות של אמצעי רצח באמצעות סוחרי נשק מדושני עונג לאזורי סכסוך, רבים מהם בעולם השלישי, שם ממשלות מושחתות וכנופיות אכזריות קוצרות את חייהם של המונים באוכלוסיה התמימה, הרחק מתשומת ליבה של אוכלוסיית העולם. זו עסוקה יותר בבגדי בית המלכות האנגלי, סכסוכי המשפחה שלו, תעשיית הסלבס ונהנתנות חסרת שובע.

שכנענו עצמנו שאין פתרונות מלבד מלחמות, ומעודדים בכך את תעשיית הנשק, בה סוחרי נשק מדושני עונג מוכרים אמצעי רצח לאזורי סכסוך, רובם בעולם השלישי, לממשלות מושחתות וכנופיות אכזריות שקוצרות חיים

הזהירו אותנו שהחור באוזון רק גדל, שהזיהום יחסל אותנו, שהעולם צפוי ליובש, רעב, שריפות שלעולם לא נוכל לגבור עליהן, קרחונים נמסים וערים שיטבעו עם עליית מפלס מי הים. חיות בר נכחדות ואת מחיר תאוות הבשר שלנו אנו נאכל בריבוע על הזיהום הסביבתי הנגרם בשל גידול בלתי מרוסן של בהמות למאכל והאכזריות הגדולה של המשלוחים החיים.

אבל רובנו התעלמנו והמשכנו בשלנו. צקצקנו מול קנגורו חרוך בשריפה הגדולה באוסטרליה, ריחמנו על דובי קוטב רעבים המסתובבים בערים סמוכות ומחפשים בזבל משהו לאכול כי אזורי המחיה שלהם נעלמו, אבל התעלמנו מכל המחקרים שהוכיחו בוודאות כי יש קשר בין זיהום אוויר, חולי ומחלות ובחרנו בכסף, בהנאות ובסיפוק תאוות רגעיות. גם כשקברנו את יקירינו, שנפגעו מתוצאות החיים שבחרנו לחיות.

אז מה לנו כי נלין על החרדים שמתעקשים לדבוק במנהגי הדת שלהם? מסכנים ופוגעים בעצמם וגם בכולנו? מה אנחנו בדיוק עושים כל השנים הללו? היינו צריכים את הקורונה כדי לעצור בבת אחת את הכל ולהתכנס לחיים מצומצמים ומבודדים ולגלות שאפשר גם אחרת?!

אז מה לנו כי נלין על החרדים שמתעקשים לדבוק במנהגי הדת שלהם? מסכנים ופוגעים בעצמם ובכולנו? מה אנחנו בדיוק עושים כל השנים הללו?

זוהי עת של חשבון נפש, אם אנו רוצים להבין איך אנו נראים אז נביט באותם חרדים שאנו כל כך כועסים עליהם כעת ונבין: אנו לא שונים, אנו בדיוק כמותם. מתאבדים עבור העיקשות העיוורת לדבוק בדת. במקרה שלנו עבור דת אחרת, דת שסובבת סביב סגנון החיים שהתמכרנו אליו והיהירות שאנו מעל הכל. אנו מסרבים להבין שהקורבנות הראשונים הם אנחנו וכל מי שיקר לנו.

אנו, ורק אנו, נרצח את עצמנו ואת זולתנו במו ידינו, אם נמשיך להיות כמו שהיינו.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 578 מילים
עודכן אתמול

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-1 תגובות

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים

כל הבשורות הטובות לכיס ולסביבה - שלא נוכל לחגוג בקרוב

איסור מכירת כלי פלסטיק בחופי ת"א, צניחה במחירי הדלק, אשרור אוטובוס השבת של רמת גן, הפחתה בזיהום בתחנות הרכבת ואור ירוק להוספת אוטובוסים ● השבוע נרשמו חדשות מצוינות בתחומי הסביבה ו/או הצרכנות, שאף אחד מאיתנו לא יזכה ליהנות מהן בזמן הקרוב

העקומה של תפוצת הקורונה בישראל אולי מתחילה להתמתן בימים האחרונים, אבל עקומת האירוניה נמצאת בשיאה. שורה של מהלכים והכרעות שהיו נחוצים ובוערים בימי שיגרה, הימים הרחוקים ההם של עידן הטרום-קורונה, הבשילו דווקא עכשיו – כשההשפעה שלהם על המציאות, לפחות בנקודת הזמן הנוכחית, שואפת לאפס. אפשר לגייס צבא שלם של קלישאות כדי לתאר את זה – לתת אגוזים למי שאין להם שיניים, או שמא למכור קרח לאסקימוסים. כך או כך, קבלו את חמישיית האירוניה הפותחת של שבוע הקורונה האחרון:

משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)

1

פחות פלסטיק בחופים

חם מהתנור – עיריית תל אביב החליטה אתמול בישיבת המועצה (שנערכה בזום) לאסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים. החלטה חשובה, אפילו דרמטית. זוכרים את הימים – רק לפני כמה חודשים – שבהם העיריות הודיעו בזו אחר זו על ביטול השימוש בחד"פים בצהרונים, ובאופן כללי הכריזו על מלחמת חורמה במגיפת הפלסטיק? אז לקראת פרוץ עונת הרחצה עיריית תל אביב הלכה צעד משמעותי קדימה (אילת קדמה לה, אגב). באמת צעד חשוב, רק חבל שאין עונת רחצה, הים סגור, ואף אחד לא מוכר בחופים שום דבר, רב או חד פעמי.

2

ירידה במחיר הדלק

מחיר הדלק צנח השבוע בפראות ל-4.89 שקלים לליטר, הנמוך מאז סוף העשור הקודם. חדשות טובות לנהגי המכוניות הפרטיות, חדשות רעות לסביבה, אבל בעצם לא זה ולא זה: ממילא אין לאן לנסוע, הכבישים ריקים ורוב המכוניות בישראל עומדות ומעלות אבק.

3

יותר אוטובוסים

בג"ץ איפשר סוף סוף למדינה לחזור לרכוש אוטובוסים: הסכסוך המשפטי הזה – בין יצרני האוטובוסים המקומיים למשרד האוצר שמעוניין לייבא יותר אוטובוסים מחו"ל – תקע את התחבורה הציבורית במשך כמעט שנתיים.

מבלי להיכנס לשאלה מי צודק במחלוקת, ההשלכות של הקיפאון היו הרסניות: שירות האוטובוסים ברחבי הארץ זקוק לתגבור נואש, משרד התחבורה כבר קיבל החלטה עקרונית לתגבר קווים רבים ולהוסיף קווים חדשים, אבל אי אפשר היה לבצע את ההחלטה בגלל שלא ניתן היה להגדיל את צי האוטובוסים.

תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )
תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )

התוצאה: נוסעים בכל הארץ המשיכו לסבול מצפיפות נוראית או ממחסור בקווים חיוניים. אז עכשיו אפשר סוף סוף לרכוש אוטובוסים – רק שהתחבורה הציבורית קוצצה כמעט לחלוטין ואין להם לאן לנסוע.

4

אור ירוק לאוטובוס השבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד הפעלת ה"סבבוס" – קו האוטובוס הפופולרי שמופעל בשבתות על ידי עיריית רמת גן ומסיע את תושבי העיר לים ולמרכזי הבילוי בתל אביב. את העתירה הגישו קבוצת תושבי רמת גן בראשם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של העיר.

אז הסבבוס עקרונית יכול לפעול, רק חבל שאין ים, אין בילויים ושהתחבורה הציבורית בקושי עובדת בימי חול – קל וחומר בשבת.

5

צניחה בזיהום בתחנות הרכבת

בדיקות שנערכו לאחרונה בתחנות הרכבת הראו שזיהום האוויר בסביבת הרציפים ירד משמעותית (הבדיקות נעשו כשעדיין נסעו רכבות).

הזיהום בתחנת השלום למשל (התחנה העמוסה בישראל) מוכר כבר כמה שנים כמפגע בריאותי מסוכן, וכל הניסיונות להפעיל מסננים ומאווררים הניבו תוצאות חלקיות בלבד. הנוסעים בתחנה מכירים את השלטים האלקטרוניים המתריעים מפני זיהום אוויר גבוה אבל חוץ מלהילחץ אין להם הרבה מה לעשות בנושא.

אז בימי הקורונה הזיהום ירד משמעותית, בעיקר מפני שחלק גדול מהעשן מגיע מנתיבי איילון שהתנועה בהם דלילה מאוד. הבעיה: הרכבת מושבתת לחלוטין. אז האוויר ברציפים סוף-סוף נקי, אבל הרציפים ריקים, לתפארת הקורונה והאירוניה.

משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
עוד 474 מילים

דעה מדינת ישראל חולה מאוד

פוליטיקה המבוססת על שקרים, כנסת שמאבדת מכוחה, פערים כלכליים הולכים וגדלים, מערכת בריאות ענייה ומרוסקת, וקרעים חברתיים עמוקים ● מדינת ישראל הייתה חולה זמן רב לפני התפרצות הקורונה, אבל המגיפה הציפה את כל הבעיות אל פני השטח ● כבר בעתיד הקרוב ישראל תשתנה לחלוטין ● נותר לנו רק לקוות שהשינוי יהיה לטובה

עוד 1,119 מילים

משרד הבריאות העביר את "שאלון הקורונה" של מכון ויצמן לחברה מסחרית

מעקב זמן ישראל משרד הבריאות אימץ את השאלון החכם שפותח במכון ויצמן כדי לזהות מוקדי התפרצות הקורונה באמצעות חכמת המונים ● אבל בשלב זה נפרדו דרכי המדינה והמדענים - וביצוע השאלון הופקד בידי "דיאגנוסטיק רובוטיקס" ● כעת, חברה פרטית אוספת עלינו מידע רגיש ● בין המשקיעים בה: מבטח-שמיר, קרן אלפא קפיטל, והזוג יהודית וקובי ריכטר ● תגובת משרד הבריאות טרם התקבלה

עוד 957 מילים

הנחיית משרד הבריאות: עדיפות נמוכה לבדיקות קורונה לרופאים ולצוותים

פרסום ראשון מסמך חדש של משרד הבריאות מנחה את אנשי מערכת הבריאות כיצד לתעדף את ביצוע בדיקות הקורונה ● במפתיע, עובדי בתי חולים ובתי אבות שהתגלו אצלם חום ושיעול מופיעים בתחתית סדר העדיפויות, מבין הקבוצות באוכלוסייה שאותן מומלץ לבדוק ● מהמסמך עולה שעד כה כלל לא הייתה המלצה לבדוק עובדי צוות עם תסמינים

משרד הבריאות נותן עדיפות נמוכה לבדיקות קורונה בקרב צוותים רפואיים ביחס לקבוצות אחרות בסיכון, כך עולה ממסמך של הצוות המייעץ למדיניות איתור חולי קורונה של משרד הבריאות שיצא אתמול (יום ב') והגיע לידי זמן ישראל.

במסמך שהוציאה פרופ׳ סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, מפורטות ההמלצות המעודכנות של הצוות היועץ למדיניות איתור חולים בנגיף הקורונה. המסמך מפרט את האוכלוסיות שיש עדיפות גבוהה לבדוק אותן, לפי דירוג. מדובר בעדכון של המדיניות שהייתה נהוגה עד עכשיו.

המסמך מפרט: "התוויות מוצעות לפי עדיפויות, מגבוהה לנמוכה", בבדיקה, לפי הדירוג הבא: "1.  בעלי חום, שיעול או קושי בנשימה השבים מחו"ל. 2. בעלי חום, שיעול או קושי בנשימה שהיו במגע עם חולים מאומתים".

בתוך הקבוצה השנייה יש דירוג פנימי שמעניק עדיפות ל"אוכלוסיות צפופות", "אוכלוסיות בסיכון לפתח מחלה עם הסתמנות קלינית קשה", "עובדים בקשר עם אוכלוסיות בסיכון" ו"עובדים חיוניים".

במקום השלישי – מעל הרופאים והאחיות שכבר יש להם חום ושיעול – נמצאים "אנשים חסרי תסמינים השבים מחו"ל ממדינות ואזורים עם תחלואה נרחבת".

במקום הרביעי נמצאים "בעלי חום, שיעול וקשיים בנשימה שגרים או עובדים במסגרות סגורות, שבהן נתגלתה תחלואה בקורונה, כגון בתי אבות, בתי חולים, בתי כלא ואתרי מחיה צפופים".

הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה
הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה

רק במקום החמישי נמצאים "בעלי חום, שיעול וקשיי נשימה בקרב עובדי בתי חולים, בתי אבות ומוסדות סיעודיים, הנושאים בתפקיד טיפולי הכולל מגע הדוק מתמשך עם קבוצות חולים נרחבות".

מהמסמך עולה עוד שעד כה כלל לא הייתה המלצה לתעדוף בדיקה של אנשי צוותים רפואיים עם תסמינים. לפי המסמך, עובדי בתי החולים ובתי האבות הוספו לטבלת הנבדקים כעת, ולפני כן לא נמצאו ברשימת האוכלוסיות המועדפות.

הפרדה בין שני סוגי בדיקות

המסמך מתייחס גם לבדיקות בכלל האוכלוסייה, מחלק אותן לשתיים – בדיקות שנותרו לאיתור נשאים וחולים בקורונה ובידודם, ובדיקות ניטור לקבלת תמונת מצב להימצאות והתפשטות הנגיף – וקובע שיש להפריד בין שני סוגי הבדיקות.

לפי המסמך, רופאים ואנשי צוותים בבתי אבות עם תסמינים של חום ושיעול,  נמצאו בעדיפות לבדיקה במקום החמישי, למרות הסיכון העצום שקיים בהדבקה של צוותים רפואיים. רק לפני כשבועיים נשלחו עשרות אנשי צוות באיכילוב לבידוד בעקבות הידבקות רופאים בקורונה, ומחלקות בבית החולים הושבתו.

עד כה לא התקבלה תגובת משרד הבריאות.

הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה
הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה
עוד 321 מילים

עכשיו שהכנסת פועלת, אין לממשלה הצדקה להעביר תקנות שעת חירום

מזה כחודשיים, מתמודדת ממשלת המעבר עם משבר מגפת הקורונה באמצעות תקנות לשעת חירום ● "תקנות שעת חירום הן כלי אנטי דמוקרטי, הכרח בל יגונה", מזהירה האגודה לזכויות האזרח ● עכשיו, כשהכנסת מתפקדת, ועדות הוקמו ונבחר יו"ר קבוע, אין יותר הצדקה להשתמש בכלי הדרקוני הזה ● פרשנות

עוד 841 מילים

ארדן: "ליל הסדר מדאיג אותנו, לקראת החג יהיו החמרות נוספות"

גדעון סער: בני גנץ צריך לפתור את בעיית גודל הממשלה ● בנט: אם לא נתנהל נכון, עלולים להגיע למצב שיהיו לנו יותר מתאבדים מאשר מתים ● דיווח: חברי כנסת בכחול לבן דוחקים בגנץ לסגת מהדרישה שלא למנות את אדלשטיין ליושב ראש הכנסת

עוד 40 עדכונים

בחזרה לעתיד "במקום 4,200 מיטות שחפת, יש רק 800"

ההיסטוריה חוזרת על עצמה? ● ב-1949, מנכ"ל משרד הבריאות היה מודאג מהתפשטות השחפת במדינה הצעירה, והתריע על-כך בפני ראש הממשלה ● "מצב העניינים הגיע לדרגה כזאת, שנאלץ אני להעיר את תשומת לבך לבעיה חמורה זו ולבקש את עזרתך" ● למרות האזהרות החריפות, זה לקח כמעט עשור עד שהמדינה השתלטה על המגפה

עוד 1,516 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה